Licensed to ILMSA State Championship Meet
                                    HY-TEK's MEET MANAGER 3.0 3/4/2012 04:47 PM
            Central Illinois Masters 2012 Spring Classic - 3/4/2012            
                                    Results                                    
 
Women 25-29 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Madgiak, Jen              26 CENT-21                28.00      26.09   20  
  2 Liberty, Laurel           29 LIB-21                 27.57      27.52   17  
  3 Junno, Kelly              26 CHSM-21                29.76      29.99   16  
 
Women 25-29 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Storck, Erin              26 LWM-21               1:01.62    1:03.24   20  
      30.35   32.89                                                
 
Women 25-29 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Madgiak, Jen              26 CENT-21              2:15.00    2:07.05   20  
      28.54   31.50   33.34   33.67                                
  2 Liberty, Laurel           29 LIB-21               2:08.57    2:07.77   17  
      30.26   32.38   32.71   32.42                                
 
Women 25-29 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Storck, Erin              26 LWM-21               5:55.00    6:20.48   20  
      33.39   36.79   37.10   37.47   37.95   38.69   39.36   39.97
      40.27   39.49                                                
  2 Junno, Kelly              26 CHSM-21              7:11.00    6:58.93   17  
      36.44   40.44   42.10   43.24   43.86   43.83   43.04   43.14
      42.59   40.25                                                
 
Women 25-29 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Madgiak, Jen              26 CENT-21                32.00      31.44   20  
 
Women 25-29 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Storck, Erin              26 LWM-21               1:24.74    1:26.30   20  
      40.59   45.71                                                
 
Women 25-29 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Madgiak, Jen              26 CENT-21                31.00      28.26   20  
  2 Junno, Kelly              26 CHSM-21                34.00      35.35   17  
 
Women 25-29 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Liberty, Laurel           29 LIB-21               1:08.57    1:07.35   20  
      31.61   35.74                                                
 
Women 25-29 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Madgiak, Jen              26 CENT-21              1:10.00    1:06.19   20  
      29.68   36.51                                                
  2 Junno, Kelly              26 CHSM-21              1:21.00    1:21.56   17  
      38.68   42.88                                                
 
Women 30-34 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Pierik, Dana              32 LWM-21                 31.00      31.40   20  
  2 Cornejo, Adrianne         32 Unattached-21             NT      37.93   17  
 
Women 30-34 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Carroll, Kathy            32 CENT-21              1:00.00    1:01.37   20  
      29.48   31.89                                                
  2 Hornik, Mary              32 LWM-21               1:04.00    1:07.30   17  
      31.86   35.44                                                
  3 Pierik, Dana              32 LWM-21               1:10.00    1:09.12   16  
      32.64   36.48                                                
  4 Cornejo, Adrianne         32 Unattached-21             NT    1:11.62   15  
      33.30   38.32                                                
 
Women 30-34 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Carroll, Kathy            32 CENT-21              2:20.00    2:14.53   20  
      31.21   34.26   34.99   34.07                                
  2 Williams, Valerie         33 LWM-21               2:35.00    2:26.11   17  
      32.13   36.29   39.04   38.65                                
 
Women 30-34 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Williams, Valerie         33 LWM-21               6:45.00    6:38.92   20  
      32.51   37.34   39.65   41.27   41.85   41.79   41.91   41.84
      40.94   39.82                                                
 
Women 30-34 1650 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Williams, Valerie         33 LWM-21              22:15.00   23:09.59   20  
      33.41   38.93   40.82   42.18   42.09   42.67   42.62   42.69
      43.08   42.87   43.07   42.56   42.74   43.23   42.98   42.59
      43.18   43.19   42.96   42.90   42.90   43.16   42.75   42.60
      42.72   42.30   42.10   42.56   42.15   41.78   41.83   41.60
      40.38
 
Women 30-34 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Hornik, Mary              32 LWM-21                 35.00      34.45   20  
  2 Cornejo, Adrianne         32 Unattached-21             NT      37.74   17  
  3 Pierik, Dana              32 LWM-21                 34.00      42.13   16  
 
Women 30-34 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Hornik, Mary              32 LWM-21               1:16.00    1:18.13   20  
      36.82   41.31                                                
  2 Cornejo, Adrianne         32 Unattached-21             NT    1:24.47   17  
      39.33   45.14                                                
 
Women 30-34 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Cornejo, Adrianne         32 Unattached-21             NT      41.54   20  
 
Women 30-34 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Williams, Valerie         33 LWM-21               1:35.00    1:28.44   20  
      42.31   46.13                                                
 
Women 30-34 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Hornik, Mary              32 LWM-21                 33.00      32.15   20  
  2 Pierik, Dana              32 LWM-21                 38.00      38.95   17  
 
Women 30-34 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Carroll, Kathy            32 CENT-21              1:25.00    1:12.11   20  
      33.54   38.57                                                
  2 Hornik, Mary              32 LWM-21               1:15.00    1:18.77   17  
      34.74   44.03                                                
  3 Williams, Valerie         33 LWM-21               1:30.00    1:20.27   16  
      38.37   41.90                                                
  4 Pierik, Dana              32 LWM-21               1:30.00    1:28.29   15  
      40.24   48.05                                                
 
Women 35-39 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 McClain-Smith, Christa    36 ROCK-21                32.85      31.73   20  
 
Women 35-39 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Colburn, Carrie           37 NWSC-21              1:05.50    1:03.85   20  
      30.39   33.46                                                
 
Women 35-39 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 McClain-Smith, Christa    36 ROCK-21              2:38.05    2:29.26   20  
      33.55   37.24   39.01   39.46                                
 
Women 35-39 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 McClain-Smith, Christa    36 ROCK-21              7:17.43    6:48.80   20  
      35.28   39.27   41.26   42.15   41.98   42.43   41.99   41.86
      41.73   40.85                                                
 
Women 35-39 1650 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Gitzinger, Jennifer       37 LIB-21              23:30.05   21:53.11   20  
      33.52   37.47   39.05   39.86   40.20   40.09   40.22   40.22
      40.40   40.39   40.60   40.42   40.44   40.44   40.49   40.08
      40.05   39.96   40.05   40.51   40.71   39.50   39.52   40.32
      40.08   40.14   40.22   39.47   40.44   39.82   39.79   39.82
      38.82
 
Women 35-39 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Colburn, Carrie           37 NWSC-21                40.50      40.62   20  
 
Women 35-39 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Gitzinger, Jennifer       37 LIB-21               1:23.05    1:22.28   20  
      38.84   43.44                                                
 
Women 35-39 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Colburn, Carrie           37 NWSC-21                35.50      34.87   20  
 
Women 35-39 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Gitzinger, Jennifer       37 LIB-21               1:18.05    1:16.09   20  
      37.07   39.02                                                
  2 McClain-Smith, Christa    36 ROCK-21              1:25.16    1:21.00   17  
      38.02   42.98                                                
 
Women 40-44 200 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Day, Nadine               41 DANY-IL              2:40.00    2:27.92   20  
      34.52   37.08   37.80   38.52                                
 
Women 40-44 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Clark, Inge               42 LWM-21                 38.41      39.40   20  
 
Women 40-44 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Day, Nadine               41 DANY-IL              1:20.00    1:13.82   20  
      35.05   38.77                                                
  2 Clark, Inge               42 LWM-21               1:26.00    1:29.66   17  
      41.60   48.06                                                
 
Women 40-44 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Day, Nadine               41 DANY-IL              3:10.00    2:41.13   20  
      37.41   41.08   41.34   41.30                                
  2 Clark, Inge               42 LWM-21               2:52.00    3:23.59   17  
      43.51   50.19   54.85   55.04                                
 
Women 40-44 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Day, Nadine               41 DANY-IL              2:30.00    2:23.58   20  
      30.82   36.83   41.15   34.78                                
 
Women 40-44 400 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Day, Nadine               41 DANY-IL              6:00.00    5:06.52   20  
      32.15   35.18   40.20   40.37   42.97   43.68   37.01   34.96
 
Women 45-49 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Pawluk, Roxie             46 ROCK-21                28.00      28.57   20  
  2 Smith, Liesl              47 CENT-21                28.30      29.22   17  
  3 Smar, Susan               48 EV-21                  30.50      30.54   16  
 
Women 45-49 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Kafka, Heidi              49 CHSM-21              1:02.00    1:02.90   20  
      29.82   33.08                                                
  2 Pawluk, Roxie             46 ROCK-21              1:04.00    1:03.81   17  
      30.31   33.50                                                
  3 Smith, Liesl              47 CENT-21              1:03.55    1:04.14   16  
      30.19   33.95                                                
  4 Smar, Susan               48 EV-21                1:12.00    1:09.68   15  
      33.56   36.12                                                
 
Women 45-49 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Pawluk, Roxie             46 ROCK-21              2:20.00    2:22.49   20  
      32.21   36.15   37.06   37.07                                
 
Women 45-49 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Smar, Susan               48 EV-21                7:10.00    7:03.11   20  
      37.39   42.00   43.33   43.37   43.16   43.48   43.76   43.17
      42.76   40.69                                                
 
Women 45-49 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Kafka, Heidi              49 CHSM-21              1:15.00    1:15.51   20  
      37.38   38.13                                                
 
Women 45-49 200 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Kafka, Heidi              49 CHSM-21              2:35.00    2:39.27   20  
      37.53   41.33   40.48   39.93                                
  2 Hacker, Sara              47 NWSC-21              2:45.00    2:40.63   17  
      37.69   40.63   41.89   40.42                                
 
Women 45-49 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Smith, Liesl              47 CENT-21                37.90      37.23   20  
  2 Kafka, Heidi              49 CHSM-21                37.50      37.24   17  
  3 Hacker, Sara              47 NWSC-21                39.00      39.72   16  
 
Women 45-49 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Smar, Susan               48 EV-21                  32.75      32.69   20  
  2 Smith, Liesl              47 CENT-21                31.86      32.96   17  
 
Women 45-49 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Smar, Susan               48 EV-21                1:20.88    1:23.15   20  
      39.17   43.98                                                
 
Women 45-49 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Smith, Liesl              47 CENT-21              1:15.08    1:16.33   20  
      37.71   38.62                                                
  2 Pawluk, Roxie             46 ROCK-21              1:20.00    1:19.70   17  
      39.22   40.48                                                
 
Women 55-59 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Tyrell, Jean              57 Unattached-21        1:37.02    1:38.71   20  
      47.25   51.46                                                
 
Women 55-59 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Tyrell, Jean              57 Unattached-21        3:15.04    3:52.21   20  
      54.31   56.94 1:00.94 1:00.02                                
 
Women 55-59 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Delanois, Barb            58 EV-21                  45.00      45.80   20  
 
Women 55-59 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Delanois, Barb            58 EV-21                1:38.00    1:40.28   20  
      49.16   51.12                                                
  2 Tyrell, Jean              57 Unattached-21        2:04.22    2:02.53   17  
      58.81 1:03.72                                                
 
Women 55-59 200 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Delanois, Barb            58 EV-21                3:15.00    3:34.02   20  
      49.57   54.59   55.73   54.13                                
 
Women 55-59 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Tyrell, Jean              57 Unattached-21          52.73      53.47   20  
 
Women 55-59 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  2 Tyrell, Jean              57 Unattached-21        1:55.39    1:55.75   17  
      55.35 1:00.40                                                
 
Women 55-59 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Delanois, Barb            58 EV-21                3:25.00    3:54.69   20  
      56.70   54.56 1:12.56   50.87                                
 
Men 18-24 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Peterson, Joshua          21 CENT-21                   NT      25.80   20  
 
Men 18-24 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Rosenbaum, Cole           20 CENT-21                52.16      51.51   20  
      24.90   26.61                                                
 
Men 18-24 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Rosenbaum, Cole           20 CENT-21              1:52.79    1:52.87   20  
      25.49   28.44   29.90   29.04                                
 
Men 18-24 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Peterson, Joshua          21 CENT-21                   NT    5:34.70   20  
      27.94   31.17   32.70   33.64   34.50   34.78   35.16   35.29
      35.10   34.42                                                
 
Men 18-24 1650 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Rosenbaum, Cole           20 CENT-21             17:51.99   17:31.49   20  
      27.33   30.92   31.94   31.91   31.97   32.42   31.92   32.21
      31.85   32.19   31.91   32.13   32.32   32.19   32.15   32.25
      32.10   32.16   32.10   32.31   32.39   32.31   31.94   31.97
      32.30   32.22   32.33   32.36   31.99   31.90   32.27   31.72
      29.51
 
Men 18-24 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Peterson, Joshua          21 CENT-21                   NT      31.77   20  
 
Men 18-24 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Schneider, Dustin         24 Unattached-21        1:15.00    1:07.32   20  
      31.37   35.95                                                
  2 Peterson, Joshua          21 CENT-21                   NT    1:11.83   17  
      33.82   38.01                                                
 
Men 18-24 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Schneider, Dustin         24 Unattached-21        2:20.00    2:10.22   20  
      26.71   33.20   39.36   30.95                                
 
Men 18-24 400 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Schneider, Dustin         24 Unattached-21        4:55.00    4:40.21   20  
      27.45   31.59   36.67   36.73   41.05   42.06   32.70   31.96
 
Men 25-29 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Massaro, Mark             28 CENT-21                25.00      23.52   20  
  2 Frederiksen, Craig        26 WIMP-21                23.83      23.83   17  
 
Men 25-29 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Frederiksen, Craig        26 WIMP-21                54.86      51.85   20  
      24.56   27.29                                                
  2 Massaro, Mark             28 CENT-21                55.00      53.28   17  
      25.00   28.28                                                
  3 Cowen, Michael            26 CHSM-21              1:05.00    1:05.31   16  
      30.63   34.68                                                
  4 McDonnell, Michael        27 LIB-21               1:10.00    1:08.98   15  
      33.60   35.38                                                
 
Men 25-29 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Frederiksen, Craig        26 WIMP-21              1:56.49    1:52.02   20  
      25.71   28.74   28.61   28.96                                
 
Men 25-29 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 McDonnell, Michael        27 LIB-21               1:25.00    1:24.15   20  
      42.34   41.81                                                
 
Men 25-29 200 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Cowen, Michael            26 CHSM-21              2:52.00    2:47.01   20  
      38.76   41.97   44.91   41.37                                
 
Men 25-29 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Massaro, Mark             28 CENT-21                30.00      29.40   20  
  2 McDonnell, Michael        27 LIB-21                 45.00      43.84   17  
 
Men 25-29 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Frederiksen, Craig        26 WIMP-21              1:05.32    1:05.69   20  
      30.42   35.27                                                
  2 Massaro, Mark             28 CENT-21              1:08.00    1:06.16   17  
      30.80   35.36                                                
 
Men 25-29 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Cowen, Michael            26 CHSM-21              3:00.00    3:01.89   20  
      39.50   46.14   48.41   47.84                                
 
Men 25-29 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 McDonnell, Michael        27 LIB-21                 37.00      34.02   20  
 
Men 25-29 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Frederiksen, Craig        26 WIMP-21                58.92      56.89   20  
      26.21   30.68                                                
  2 McDonnell, Michael        27 LIB-21               1:45.00    1:24.19   17  
      36.96   47.23                                                
 
Men 25-29 200 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Cowen, Michael            26 CHSM-21                   NT    3:19.16   20  
      39.11   50.99   55.51   53.55                                
 
Men 25-29 400 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Cowen, Michael            26 CHSM-21              6:10.00    6:18.72   20  
      42.29   53.85   46.00   46.23   52.20   53.04   44.80   40.31
 
Men 30-34 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Mulcahy, Ryan             34 LWM-21                 24.00      24.67   20  
  2 Cuttell, Matthew          30 CENT-21                27.69      25.33   17  
  3 Mosley, Thomas            32 LWM-21                 30.00      26.96   16  
  4 Lavender, Lemikas         32 CHSM-21                33.00      29.25   15  
 
Men 30-34 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Mulcahy, Ryan             34 LWM-21                 53.00      54.42   20  
      25.83   28.59                                                
  2 Cuttell, Matthew          30 CENT-21              1:07.69      58.66   17  
      27.19   31.47                                                
 
Men 30-34 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Kercheval, Josh           31 CENT-21              1:52.00    1:49.71   20  
      25.40   28.11   27.91   28.29                                
 
Men 30-34 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Politan, Christopher      33 CHSM-21              6:00.00    5:36.10   20  
      28.74   32.11   33.06   34.35   34.05   34.61   34.69   35.29
      34.60   34.60                                                
 
Men 30-34 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Mosley, Thomas            32 LWM-21                 33.00      31.68   20  
 
Men 30-34 200 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Kercheval, Josh           31 CENT-21              2:05.01    2:02.54   20  
      28.19   30.43   31.71   32.21                                
 
Men 30-34 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Politan, Christopher      33 CHSM-21                32.00      31.29   20  
  2 Mulcahy, Ryan             34 LWM-21                 31.00      33.92   17  
  3 Mosley, Thomas            32 LWM-21                 32.10      34.75   16  
  4 Lavender, Lemikas         32 CHSM-21                37.00      35.26   15  
 
Men 30-34 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Lavender, Lemikas         32 CHSM-21              1:17.00    1:16.33   20  
      35.32   41.01                                                
 
Men 30-34 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Lavender, Lemikas         32 CHSM-21              2:35.00    2:50.57   20  
      37.15   43.34   43.88   46.20                                
 
Men 30-34 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Mulcahy, Ryan             34 LWM-21                 27.00      27.74   20  
  2 Mosley, Thomas            32 LWM-21                 32.20      28.82   17  
 
Men 30-34 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Kercheval, Josh           31 CENT-21                58.99      55.41   20  
      25.63   29.78                                                
  2 Politan, Christopher      33 CHSM-21              1:02.00      59.16   17  
      27.71   31.45                                                
 
Men 30-34 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Kercheval, Josh           31 CENT-21                59.99      56.86   20  
      25.99   30.87                                                
  2 Mosley, Thomas            32 LWM-21               1:09.01    1:09.21   17  
      30.91   38.30                                                
  3 Lavender, Lemikas         32 CHSM-21              1:15.00    1:14.43   16  
      35.68   38.75                                                
 
Men 30-34 400 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Politan, Christopher      33 CHSM-21              5:05.00    4:52.82   20  
      29.25   33.40   40.05   40.18   41.14   42.64   34.09   32.07
 
Men 35-39 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Briney, Brad              39 Unattached-21          23.30      22.52   20  
  2 Mills, Jamie              35 LIB-21                 24.87      25.07   17  
  3 Shaffer, Travis           38 IM-21                     NT      25.70   16  
  4 Fuller, Clinton           35 Unattached-21             NT      27.02   15  
  5 Kish, Keith               38 IM-21                     NT      27.99   14  
  6 Allsup, Keith             38 Unattached-21          35.00      30.29   13  
 
Men 35-39 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Briney, Brad              39 Unattached-21          52.30      50.67   20  
      24.60   26.07                                                
  2 Mills, Jamie              35 LIB-21                 53.49      53.27   17  
      25.51   27.76                                                
  3 Shaffer, Travis           38 IM-21                     NT      57.47   16  
      26.88   30.59                                                
  4 Fuller, Clinton           35 Unattached-21             NT      59.21   15  
      27.52   31.69                                                
 
Men 35-39 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Mills, Jamie              35 LIB-21               1:59.87    2:00.42   20  
      27.63   30.31   30.94   31.54                                
  2 Allsup, Keith             38 Unattached-21        3:00.00    2:30.49   17  
      32.85   37.45   40.44   39.75                                
 
Men 35-39 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Kish, Keith               38 IM-21                     NT    6:51.53   20  
      33.26 3:28.20   43.40   43.99 1:22.92   20.87   33.35        
  2 Allsup, Keith             38 Unattached-21        7:45.00    7:01.75   17  
      34.19   38.95   42.04   42.66   44.03   45.19 1:30.04   43.99
      40.86                                                        
 
Men 35-39 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Fuller, Clinton           35 Unattached-21             NT      32.03   20  
 
Men 35-39 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Czach, Jesse              37 BUE-21               1:28.00    1:23.16   20  
      40.86   42.30                                                
 
Men 35-39 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Shaffer, Travis           38 IM-21                     NT      33.77   20  
  2 Bugner, Daniel            36 IM-21                  38.00      33.97   17  
  3 Sadicoff, Mauricio        39 Unattached-21             NT      37.62   16  
  4 Czach, Jesse              37 BUE-21                 39.00      40.03   15  
 
Men 35-39 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Thiry, Michael            36 CHSM-21              1:10.70    1:11.58   20  
      32.85   38.73                                                
  2 Czach, Jesse              37 BUE-21               1:30.00    1:30.45   17  
      41.41   49.04                                                
 
Men 35-39 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Bugner, Daniel            36 IM-21                  28.34      27.52   20  
  2 Shaffer, Travis           38 IM-21                     NT      28.26   17  
  3 Fuller, Clinton           35 Unattached-21             NT      28.44   16  
  4 Kish, Keith               38 IM-21                     NT      31.43   15  
 
Men 35-39 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Mills, Jamie              35 LIB-21                 59.87    1:00.62   20  
      28.28   32.34                                                
  2 Bugner, Daniel            36 IM-21                1:01.79    1:02.77   17  
      29.47   33.30                                                
 
Men 35-39 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Thiry, Michael            36 CHSM-21              1:05.00    1:08.33   20  
      32.03   36.30                                                
  2 Fuller, Clinton           35 Unattached-21             NT    1:09.28   17  
      31.30   37.98                                                
  3 Shaffer, Travis           38 IM-21                     NT    1:09.77   16  
      32.66   37.11                                                
  4 Czach, Jesse              37 BUE-21               1:20.00    1:19.71   15  
      37.04   42.67                                                
 -- Kish, Keith               38 IM-21                     NT         DQ  
      35.24   42.45                                                
 
Men 35-39 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Bugner, Daniel            36 IM-21                2:24.91    2:24.74   20  
      29.08   38.27   43.59   33.80                                
  2 Thiry, Michael            36 CHSM-21              2:25.00    2:30.53   17  
      32.68   38.46   42.31   37.08                                
  3 Czach, Jesse              37 BUE-21               3:00.00    3:05.45   16  
      39.44   46.21   55.58   44.22                                
 
Men 35-39 400 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Bugner, Daniel            36 IM-21                5:23.73    5:19.83   20  
      30.25   34.97   42.01   45.40   46.79   47.40   37.22   35.79
 
Men 40-44 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Janssen, Bryan            42 TSM-21                 24.00      24.90   20  
  2 Carley, Donald            44 CENT-21                   NT      32.51   17  
  3 Clark, Brian              41 LIB-21                 30.00      47.35   16  
 
Men 40-44 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Janssen, Bryan            42 TSM-21                 53.00      53.45   20  
      25.89   27.56                                                
  2 Meyers, Fred              40 CHSM-21              1:07.00    1:05.43   17  
      31.71   33.72                                                
  3 Carley, Donald            44 CENT-21                   NT    1:16.37   16  
      33.46   42.91                                                
 
Men 40-44 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Murphy, Michael           44 LWM-21               2:20.00    2:13.41   20  
      30.46   34.00   34.68   34.27                                
  2 Carley, Donald            44 CENT-21                   NT    3:05.33   17  
      36.71   47.34   50.77   50.51                                
 
Men 40-44 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Clark, Brian              41 LIB-21               7:16.00    7:44.84   20  
      36.00   43.36   47.50   48.14   48.20   48.87   49.63   49.10
      49.07   44.97                                                
 
Men 40-44 1650 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Carley, Donald            44 CENT-21                   NT   29:29.32   20  
      38.21   46.62   49.84   52.34   53.31   53.39   54.56   54.54
      55.22   54.89   55.37   56.46   56.07   55.84   54.75   55.71
      53.17   54.82   55.25   54.24   55.25   54.44   54.12   55.32
      55.25   55.38   54.21   55.22   53.83   53.16   53.69   52.99
      51.86
 
Men 40-44 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Murphy, Michael           44 LWM-21                 32.00      32.19   20  
  2 Meyers, Fred              40 CHSM-21                34.00      34.07   17  
 
Men 40-44 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Janssen, Bryan            42 TSM-21               1:03.00    1:06.52   20  
      32.68   33.84                                                
 
Men 40-44 200 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Janssen, Bryan            42 TSM-21               2:12.00    2:18.67   20  
      32.64   34.79   35.80   35.44                                
  2 Meyers, Fred              40 CHSM-21              3:00.00    2:45.03   17  
      40.06   43.30   41.96   39.71                                
 
Men 40-44 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Clark, Brian              41 LIB-21                 39.50      40.84   20  
  2 Carley, Donald            44 CENT-21                   NT      46.12   17  
 
Men 40-44 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Murphy, Michael           44 LWM-21               1:12.89    1:11.90   20  
      33.94   37.96                                                
  2 Clark, Brian              41 LIB-21               1:45.00    1:37.86   17  
      44.11   53.75                                                
 
Men 40-44 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Janssen, Bryan            42 TSM-21               1:00.00    1:02.58   20  
      28.98   33.60                                                
 
Men 40-44 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Murphy, Michael           44 LWM-21               2:28.00    2:27.17   20  
      30.70   39.60   41.39   35.48                                
 
Men 45-49 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Richert, John             46 LIB-21                 27.25      27.33   20  
  2 Schmidt, Olaf             46 Unattached-21          30.00      30.39   17  
 
Men 45-49 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Richert, John             46 LIB-21               1:01.00    1:01.17   20  
      28.85   32.32                                                
  2 Schmidt, Olaf             46 Unattached-21        1:08.00    1:11.26   17  
      34.38   36.88                                                
 
Men 45-49 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Kinkade, Joe              46 CENT-21              2:45.00    2:30.90   20  
      35.60   37.49   38.96   38.85                                
 
Men 45-49 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Kinkade, Joe              46 CENT-21              8:20.00    7:49.48   20  
      36.95   39.60   42.04   44.25   45.72   45.60   44.73   45.22
      46.58 1:18.79                                                
  2 Gray, William             46 IM-21                     NT    8:26.84   17  
      37.94   45.77   48.28   51.91   52.09   56.33   53.05   53.99
      54.09   53.39                                                
 
Men 45-49 1650 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Gray, William             46 IM-21                     NT   29:54.41   20  
      39.28   48.58   50.70   51.62   52.06   52.69   53.59   52.28
      54.07   54.03   55.09   55.10   54.72   55.58   56.21   57.43
      54.39   57.19   54.75   54.21   54.49   55.18   55.36   54.65
      55.00   54.60 1:06.34   52.79   58.38   58.44   56.23   57.49
      51.89
 
Men 45-49 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Richert, John             46 LIB-21                 34.00      35.96   20  
  2 Schmidt, Olaf             46 Unattached-21          40.00      39.18   17  
 
Men 45-49 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Schmidt, Olaf             46 Unattached-21          34.00      34.75   20  
  2 Gray, William             46 IM-21                     NT      51.14   17  
 
Men 45-49 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Richert, John             46 LIB-21               1:16.00    1:17.27   20  
      36.68   40.59                                                
 
Men 45-49 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Pratt, John               49 CENT-21                25.00      25.36   20  
  2 Richert, John             46 LIB-21                 34.00      31.36   17  
  3 Schmidt, Olaf             46 Unattached-21          33.00      35.66   16  
 
Men 45-49 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Pratt, John               49 CENT-21                57.50      56.02   20  
      26.87   29.15                                                
 
Men 50-54 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 McCabe, Thomas            54 FF-21                  23.50      24.06   20  
  2 Merrill, Nick             54 CENT-21                25.50      25.16   17  
  3 Funk, John                52 Unattached-21          25.50      25.32   16  
  4 Traynor, John             52 COHO-21                28.50      28.94   15  
 
Men 50-54 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 McCabe, Thomas            54 FF-21                  53.00      53.22   20  
      25.53   27.69                                                
  2 Merrill, Nick             54 CENT-21                55.04      55.20   17  
      26.91   28.29                                                
  3 Lundeen, Robert           52 CENT-21              1:03.00      59.00   16  
      28.78   30.22                                                
  4 Alexandrov, Plamen        50 CENT-21                54.50      59.70   15  
      28.02   31.68                                                
  5 Gibson, Dave              51 CENT-21              1:03.00    1:02.85   14  
      28.29   34.56                                                
  6 Traynor, John             52 COHO-21              1:07.50    1:07.40   13  
      32.83   34.57                                                
 
Men 50-54 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Funk, John                52 Unattached-21        2:04.00    2:04.66   20  
      28.00   30.83   33.28   32.55                                
  2 Merrill, Nick             54 CENT-21              2:10.00    2:05.67   17  
      29.47   32.52   32.21   31.47                                
  3 Lundeen, Robert           52 CENT-21              2:12.00    2:11.55   16  
      31.31   32.93   33.78   33.53                                
  4 Roth, Charles             53 LWM-21               2:10.50    2:14.72   15  
      30.49   33.75   35.34   35.14                                
  5 Traynor, John             52 COHO-21              2:25.00    2:31.52   14  
      34.46   37.12   39.16   40.78                                
 
Men 50-54 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Funk, John                52 Unattached-21        5:40.00    5:42.74   20  
      32.75   34.95   35.30   35.15   34.87   34.59   34.58   33.97
      34.11   32.47                                                
 
Men 50-54 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Gibson, Dave              51 CENT-21                29.00      28.86   20  
  2 Colburn, Charles          52 Unattached-21          33.00      35.21   17  
 
Men 50-54 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Alexandrov, Plamen        50 CENT-21                29.50      29.71   20  
  2 Gibson, Dave              51 CENT-21                34.00      33.22   17  
 
Men 50-54 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Alexandrov, Plamen        50 CENT-21              1:05.99    1:08.33   20  
      32.09   36.24                                                
 
Men 50-54 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Alexandrov, Plamen        50 CENT-21              2:29.00    2:35.34   20  
      35.14   39.98   40.76   39.46                                
 
Men 50-54 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 McCabe, Thomas            54 FF-21                  26.70      26.45   20  
  2 Gibson, Dave              51 CENT-21                27.00      26.65   17  
  3 Roth, Charles             53 LWM-21                 29.50      29.95   16  
  4 Schimelpfenig, Steve      53 CENT-21                30.00      30.62   15  
  5 Traynor, John             52 COHO-21                31.50      32.09   14  
  6 Colburn, Charles          52 Unattached-21          32.00      32.40   13  
 
Men 50-54 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 McCabe, Thomas            54 FF-21                  59.50    1:03.29   20  
      28.22   35.07                                                
  2 Merrill, Nick             54 CENT-21              1:04.31    1:05.25   17  
      30.46   34.79                                                
  3 Roth, Charles             53 LWM-21               1:08.20    1:09.18   16  
      32.98   36.20                                                
 
Men 50-54 200 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 McCabe, Thomas            54 FF-21                2:25.00    2:23.06   20  
      32.10   36.14   37.50   37.32                                
 
Men 50-54 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Alexandrov, Plamen        50 CENT-21              1:01.50    1:04.37   20  
      31.14   33.23                                                
  2 Lundeen, Robert           52 CENT-21              1:15.00    1:09.01   17  
      32.99   36.02                                                
  3 Traynor, John             52 COHO-21              1:15.00    1:15.79   16  
      36.16   39.63                                                
 
Men 50-54 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Schimelpfenig, Steve      53 CENT-21              2:45.00    2:55.71   20  
      32.91   50.14   52.47   40.19                                
 
Men 55-59 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Carroll, John             57 CENT-21                28.50      28.86   20  
  2 Reed, Michael             56 LIB-21                 29.40      29.69   17  
  3 Bogue, Ross               55 CENT-21                23.00      30.31   16  
  4 Happ, Dirk                56 IM-21                     NT      30.44   15  
 
Men 55-59 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Roeing, Randy             58 FF-21                1:05.65    1:06.47   20  
      30.66   35.81                                                
  2 Bogue, Ross               55 CENT-21              1:07.00    1:08.92   17  
      33.84   35.08                                                
  3 Happ, Dirk                56 IM-21                     NT    1:09.03   16  
      32.81   36.22                                                
  4 Cappaert, Thomas          55 Unattached-21             NT    1:22.22   15  
      36.94   45.28                                                
 
Men 55-59 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Scanlan, Kevin            57 IM-21                2:05.00    2:03.75   20  
      28.76   30.76   31.49   32.74                                
  2 Reed, Michael             56 LIB-21               2:24.96    2:26.19   17  
      31.67   36.74   39.78   38.00                                
 
Men 55-59 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Scanlan, Kevin            57 IM-21                5:50.00    5:41.32   20  
      31.64   34.53   35.07   35.25   35.13   34.39   33.95   33.91
      34.00   33.45                                                
  2 Hoyne, Ron                55 IM-21                5:52.29    6:18.06   17  
      31.51   35.30   36.95   37.42   37.82   37.06   42.34   40.08
      40.14   39.44                                                
 
Men 55-59 1650 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Hoyne, Ron                55 IM-21               20:08.00   20:07.86   20  
      32.21   35.47   36.46   37.26   37.23   37.17   37.14   37.15
      37.28   37.29   36.95   36.94   36.37   36.91   36.91   36.82
      36.99   36.62   37.01   36.40   36.76   36.32   36.88   36.72
      37.22   36.76   36.95   36.55   36.82   36.60   36.54   36.22
      34.94
  2 Scanlan, Kevin            57 IM-21               20:00.00   20:24.66   17  
      31.50   34.69   36.44   36.88   36.88   37.27   37.09   37.28
      37.40   37.14   37.22   37.17   37.18   37.49   37.53   37.68
      37.55   37.41   37.43   37.49   37.25   37.65   37.35   37.66
      37.19   37.91   37.48   37.64   37.69   37.70   37.85   37.91
      36.66
  3 Keil, Todd                56 LIB-21              22:30.00   22:08.94   16  
      37.93   39.16   39.99   40.19   40.29   40.05   40.18   40.45
      40.13   40.66   40.66   40.07   39.91   40.51   40.34   40.53
      40.56   40.41   40.65   40.53   40.42   40.74   40.41   40.25
      40.56   40.30   40.65   40.76   40.61   40.69   40.67   40.56
      39.12
 
Men 55-59 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Keil, Todd                56 LIB-21                 33.00      32.10   20  
  2 Carroll, John             57 CENT-21                39.00      34.95   17  
  3 Roeing, Randy             58 FF-21                  37.17      40.11   16  
  4 Happ, Dirk                56 IM-21                     NT      40.95   15  
 
Men 55-59 200 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Keil, Todd                56 LIB-21               2:33.00    2:27.11   20  
      35.48   36.78   37.54   37.31                                
  2 Phinney, Scot             55 CHSM-21              2:45.00    2:49.62   17  
      40.30   42.67   43.91   42.74                                
 
Men 55-59 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Roeing, Randy             58 FF-21                  42.10      41.45   20  
  2 Happ, Dirk                56 IM-21                     NT      48.48   17  
 
Men 55-59 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Bogue, Ross               55 CENT-21              1:20.00    1:22.99   20  
      40.74   42.25                                                
  2 Cappaert, Thomas          55 Unattached-21             NT    1:53.62   17  
      48.38 1:05.24                                                
 
Men 55-59 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Carroll, John             57 CENT-21                33.00      32.61   20  
 
Men 55-59 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Scanlan, Kevin            57 IM-21                1:08.00    1:10.92   20  
      33.17   37.75                                                
  2 Bogue, Ross               55 CENT-21                   NT    1:20.75   17  
      37.99   42.76                                                
  3 Reed, Michael             56 LIB-21               1:25.00    1:26.72   16  
      38.25   48.47                                                
 
Men 55-59 200 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Hoyne, Ron                55 IM-21                2:38.23    2:35.99   20  
      33.49   38.02   41.35   43.13                                
 
Men 55-59 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Carroll, John             57 CENT-21              1:23.00    1:13.43   20  
      34.79   38.64                                                
  2 Phinney, Scot             55 CHSM-21              1:17.00    1:15.88   17  
      35.13   40.75                                                
  3 Happ, Dirk                56 IM-21                     NT    1:32.24   16  
      42.78   49.46                                                
 
Men 55-59 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Phinney, Scot             55 CHSM-21              2:45.00    2:48.31   20  
      36.26   45.26   49.12   37.67                                
  2 Reed, Michael             56 LIB-21               3:00.00    3:05.71   17  
      37.86   51.61   57.01   39.23                                
 
Men 60-64 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Bateman, Bryan            64 FF-21                  25.20      25.40   20  
  2 Ota, Ken                  64 CENT-21                29.00      29.99   17  
  3 Alsen, Donald             62 BUE-21                 35.00      35.80   16  
 
Men 60-64 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Bateman, Bryan            64 FF-21                  56.90      56.58   20  
      27.33   29.25                                                
  2 Ota, Ken                  64 CENT-21              1:08.00    1:09.42   17  
      32.39   37.03                                                
 
Men 60-64 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Alsen, Donald             62 BUE-21               8:20.00    8:35.04   20  
      38.46   46.99   53.04   53.04   53.94   54.41   55.49   55.08
      52.86   51.73                                                
 
Men 60-64 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Bateman, Bryan            64 FF-21                  30.70      31.38   20  
 
Men 60-64 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Bateman, Bryan            64 FF-21                  38.50      39.96   20  
  2 Alsen, Donald             62 BUE-21                 51.50      49.87   17  
 
Men 60-64 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Ota, Ken                  64 CENT-21                36.00      34.40   20  
  2 Alsen, Donald             62 BUE-21                 53.00      53.31   17  
 
Men 60-64 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
 -- Alsen, Donald             62 BUE-21               2:04.00         DQ  
      56.51 1:04.51                                                
 
Men 60-64 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Bateman, Bryan            64 FF-21                1:11.20    1:08.85   20  
      31.37   37.48                                                
  2 Ota, Ken                  64 CENT-21              1:25.00    1:25.88   17  
      40.10   45.78                                                
 
Men 65-69 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Landsman, Stephan         65 IND-21                 40.00      40.67   20  
 
Men 65-69 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Landsman, Stephan         65 IND-21               1:25.00    1:26.83   20  
      41.75   45.08                                                
 
Men 65-69 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Walker, Larry             68 SLAM-22                37.00      36.56   20  
  2 Landsman, Stephan         65 IND-21                 50.00      46.75   17  
 
Men 65-69 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Walker, Larry             68 SLAM-22              1:20.00    1:20.89   20  
      39.01   41.88                                                
  2 Landsman, Stephan         65 IND-21               1:50.00    1:39.07   17  
      48.86   50.21                                                
 
Men 65-69 200 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Walker, Larry             68 SLAM-22              3:00.00    2:56.81   20  
      39.10   43.10   45.94   48.67                                
 
Men 65-69 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Krier, Ron                65 JPD-21                 40.00      40.69   20  
 
Men 65-69 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Krier, Ron                65 JPD-21                 38.00      36.68   20  
 
Men 65-69 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Krier, Ron                65 JPD-21               1:25.00    1:25.78   20  
      39.78   46.00                                                
 
Men 70-74 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Lehmann, Donald           70 Unattached-21          32.07      33.72   20  
 
Men 70-74 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Lehmann, Donald           70 Unattached-21          40.24      40.26   20  
 
Men 70-74 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Lehmann, Donald           70 Unattached-21        3:27.50    3:29.66   20  
      45.27   51.74   55.27   57.38                                
 
Men 70-74 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Lehmann, Donald           70 Unattached-21          39.42      38.58   20  
 
Men 70-74 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Lehmann, Donald           70 Unattached-21        1:26.78    1:27.12   20  
      42.99   44.13                                                
 
                    Combined Team Scores - Through Event 17                    
 
  1. Central Illinois Masters           1275   2. Unattached                          731
  3. Lincoln-Way Masters                 675   4. Libertyville Masters                570
  5. Chicago Smelts                      565   6. Illinois Masters                    495
  7. Fossil Fish                         256   8. Evanston Masters                    171
  9. Buehler Breakers                    153  10. YMCA of Rock River Valley           151
 11. Danville Y Silver Dolphins          100  11. Tri Smart Masters                   100
 13. Western Illinois Masters Progr       97  14. Naperville Waves Swim Club           93
 15. Independent                          74  16. Deerfield Masters                    72
 17. St. Louis Area Masters               60  17. Joliet Park District Blue Tide       60