Licensed to ILMSA State Championship Meet
                                    HY-TEK's MEET MANAGER 3.0 4/2/2013 10:12 PM
                       Winter Blizzard Meet - 3/17/2013                        
                                    Results                                    
 
Women 18-24 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Frendreis, Lauren         24 Illinois Masters       26.00      25.97    9  
  2 Mazzini, Alexis D         19 Blue Wave                 NT      40.26    7  
 
Women 18-24 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Titre, Heather            23 IM-TW                     NT    1:02.56    9  
      29.86   32.70                                                
  2 Mazzini, Alexis D         19 Blue Wave                 NT    1:37.48    7  
      44.90   52.58                                                
 
Women 18-24 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Mazzini, Alexis D         19 Blue Wave                 NT      47.19    9  
 
Women 18-24 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Titre, Heather            23 IM-TW                     NT    1:13.46    9  
      35.87   37.59                                                
  2 Krueger, Ruby             24 IM-EV                1:12.00    1:14.33    7  
      35.99   38.34                                                
  3 Mazzini, Alexis D         19 Blue Wave                 NT    1:59.08    6  
      52.84 1:06.24                                                
 
Women 18-24 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Tonelli, Marlena          24 CMSC-IL              1:14.00    1:11.21    9  
      33.74   37.47                                                
  2 Frendreis, Lauren         24 Illinois Masters     1:18.52    1:15.50    7  
      35.83   39.67                                                
  3 Krueger, Ruby             24 IM-EV                1:20.00    1:21.85    6  
      39.16   42.69                                                
  4 DiCicco, Emylee           22 IM-LW                1:18.00    1:22.46    5  
      38.83   43.63                                                
 
Women 18-24 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Tonelli, Marlena          24 CMSC-IL              2:40.00    2:34.40    9  
      35.37   39.13   40.21   39.69                                
 
Women 18-24 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Titre, Heather            23 IM-TW                     NT      31.17    9  
 
Women 18-24 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Frendreis, Lauren         24 Illinois Masters     2:20.00    1:03.26    9  
      28.75   34.51                                                
 
Women 18-24 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Frendreis, Lauren         24 Illinois Masters     1:18.00    1:06.54    9  
      30.94   35.60                                                
  2 Krueger, Ruby             24 IM-EV                1:12.00    1:12.61    7  
      33.74   38.87                                                
 
Women 18-24 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Frendreis, Lauren         24 Illinois Masters     1:07.00    2:21.20    9  
      28.98   38.27   41.48   32.47                                
  2 Krueger, Ruby             24 IM-EV                2:40.00    2:40.14    7  
      34.47   40.87   46.75   38.05                                
  3 DiCicco, Emylee           22 IM-LW                2:50.00    2:47.71    6  
      36.73   45.66   47.18   38.14                                
 
Women 25-29 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Zolmierski, Jessica R     29 Blue Wave              32.39      32.21    9  
 
Women 25-29 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Zolmierski, Jessica R     29 Blue Wave            1:09.85    1:12.80    9  
      34.64   38.16                                                
 
Women 25-29 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Helm, Jenna E             26 Blue Wave            2:16.00    2:13.49    9  
 
Women 25-29 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Lipton, Lucy              26 IM-EV                  35.00      36.23    9  
  2 Klemm, Sarah              29 Blue Wave              32.10      37.84    7  
 
Women 25-29 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Lipton, Lucy              26 IM-EV                     NT    1:18.36    9  
      38.77   39.59                                                
 
Women 25-29 200 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Lipton, Lucy              26 IM-EV                     NT    2:50.22    9  
      40.36   43.30   44.49   42.07                                
 
Women 25-29 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Helm, Jenna E             26 Blue Wave                 NT    1:21.87    9  
      38.48   43.39                                                
  2 Deal, Joy F               28 IM-EV                1:36.00    1:32.99    7  
      44.06   48.93                                                
 
Women 25-29 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Helm, Jenna E             26 Blue Wave                 NT    2:54.21    9  
      39.20   44.43   45.43   45.15                                
  2 Deal, Joy F               28 IM-EV                3:20.00    3:27.65    7  
      46.08   51.99   54.39   55.19                                
 
Women 25-29 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Helm, Jenna E             26 Blue Wave                 NT      32.20    9  
  2 Klemm, Sarah              29 Blue Wave              32.11      35.09    7  
 
Women 25-29 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Deal, Joy F               28 IM-EV                1:20.00    1:18.73    9  
      36.04   42.69                                                
 
Women 25-29 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Zolmierski, Jessica R     29 Blue Wave            1:21.83    1:22.45    9  
      37.79   44.66                                                
 
Women 25-29 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Helm, Jenna E             26 Blue Wave                 NT    2:32.45    9  
      33.34   39.86   45.42   33.83                                
  2 Klemm, Sarah              29 Blue Wave            2:42.96    3:05.89    7  
      36.95   47.05   58.98   42.91                                
 
Women 30-34 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Golden, Stacy             30 BAM-IL                 27.00      26.41    9  
  2 Scheidenhelm, Drew        30 Blue Wave              27.30      28.62    7  
  3 Wais, Tracy               32 IM-CH                  28.50      28.71    6  
  4 Sypura, Tracy K           33 BAM-IL                 30.00      30.67    5  
  5 Filippo, Marissa          34 GSC-IL                    NT      33.36    4  
  6 Detanico, Adrienne        31 IMGS                   43.00      38.38    3  
  7 Meitner, Annette          31 Blue Wave              36.11      39.20    2  
 
Women 30-34 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Golden, Stacy             30 BAM-IL                 58.00      58.46    9  
      28.21   30.25                                                
  2 Hennessey, Deirdre        30 Blue Wave            1:11.00    1:09.82    7  
      33.49   36.33                                                
  3 Sypura, Tracy K           33 BAM-IL               1:09.00    1:10.71    6  
      34.81   35.90                                                
  4 Detanico, Adrienne        31 IMGS                 1:40.00    1:27.14    5  
      41.76   45.38                                                
  5 Meitner, Annette          31 Blue Wave            1:25.20    1:30.89    4  
 
Women 30-34 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Moore, Lauren             32 IM-CH                2:23.00    2:16.65    9  
  2 Scheidenhelm, Drew        30 Blue Wave            2:34.00    2:37.25    7  
  3 Detanico, Adrienne        31 IMGS                 3:15.00    3:21.11    6  
 
Women 30-34 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Scheidenhelm, Drew        30 Blue Wave              32.60      32.99    9  
  2 Daut, Ginny               32 IM-EV                  35.00      35.07    7  
  3 Sypura, Tracy K           33 BAM-IL                    NT      38.56    6  
  4 Meitner, Annette          31 Blue Wave              45.00      42.58    5  
 
Women 30-34 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Daut, Ginny               32 IM-EV                1:14.00    1:13.41    9  
      35.40   38.01                                                
  2 Hennessey, Deirdre        30 Blue Wave            1:20.00    1:21.63    7  
      40.32   41.31                                                
  3 Meitner, Annette          31 Blue Wave            1:52.00    1:34.74    6  
      45.88   48.86                                                
 
Women 30-34 200 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Daut, Ginny               32 IM-EV                2:47.00    2:38.92    9  
      36.65   39.62   41.62   41.03                                
  2 Hennessey, Deirdre        30 Blue Wave            2:40.00    2:53.90    7  
      42.76   43.06   44.97   43.11                                
 
Women 30-34 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Lloyd, Allison            32 IM-CH                  32.00      32.76    9  
  2 Moore, Lauren             32 IM-CH                  36.00      38.04    7  
  3 Sypura, Tracy K           33 BAM-IL                 40.00      43.03    6  
 
Women 30-34 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Lloyd, Allison            32 IM-CH                1:10.00    1:09.70    9  
      32.66   37.04                                                
  2 Golden, Stacy             30 BAM-IL               1:25.00    1:18.09    7  
      36.82   41.27                                                
  3 Moore, Lauren             32 IM-CH                1:18.00    1:20.55    6  
      37.96   42.59                                                
  4 Filippo, Marissa          34 GSC-IL                    NT    1:25.85    5  
      40.42   45.43                                                
 
Women 30-34 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
 -- Moore, Lauren             32 IM-CH                3:00.00         DQ  
      42.48   47.61   47.75   46.93                                
 
Women 30-34 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Golden, Stacy             30 BAM-IL                 27.00      29.54    9  
  2 Scheidenhelm, Drew        30 Blue Wave              30.10      30.44    7  
  3 Sypura, Tracy K           33 BAM-IL                 34.00      36.28    6  
  4 Detanico, Adrienne        31 IMGS                 1:15.00      51.88    5  
 
Women 30-34 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Daut, Ginny               32 IM-EV                1:20.00    1:16.71    9  
      34.20   42.51                                                
 
Women 30-34 200 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Moore, Lauren             32 IM-CH                3:00.00    2:58.19    9  
 
Women 30-34 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Golden, Stacy             30 BAM-IL               1:11.00    1:08.70    9  
      31.62   37.08                                                
  2 Wais, Tracy               32 IM-CH                1:14.00    1:11.22    7  
      32.10   39.12                                                
  3 Lloyd, Allison            32 IM-CH                1:06.00    1:13.17    6  
      34.60   38.57                                                
  4 Daut, Ginny               32 IM-EV                1:16.00    1:17.20    5  
      34.57   42.63                                                
  5 Filippo, Marissa          34 GSC-IL                    NT    1:23.34    4  
      40.30   43.04                                                
  6 Meitner, Annette          31 Blue Wave            1:32.00    1:35.57    3  
      42.91   52.66                                                
  7 Detanico, Adrienne        31 IMGS                 2:25.00    1:43.78    2  
      51.17   52.61                                                
 
Women 35-39 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 McClain-Smith, Christa    37 IM-RO                  31.77      31.22    9  
  2 Taormina, Mia             35 Blue Wave              34.00      35.33    7  
 
Women 35-39 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Boulukos, Dana L          37 IM-CH                2:35.00    2:36.18    9  
 
Women 35-39 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Kubista, Alicia A         36 IMGS                   39.00      38.31    9  
  2 Lemke, Nicole             39 Blue Wave              41.81      42.43    7  
 
Women 35-39 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Browne, Dorianne E        36 Blue Wave            1:25.00    1:25.66    9  
      42.22   43.44                                                
  2 Lemke, Nicole             39 Blue Wave            1:29.20    1:27.85    7  
      43.29   44.56                                                
 
Women 35-39 200 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Browne, Dorianne E        36 Blue Wave            3:05.00    3:04.07    9  
      44.08   46.41   47.51   46.07                                
  2 Lemke, Nicole             39 Blue Wave            3:10.13    3:11.58    7  
      45.34 1:38.37   47.87                                        
 
Women 35-39 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Bednarik, Miriam          36 GSC-IL               1:08.95    1:08.53    9  
      32.01   36.52                                                
  2 Jackson-McGarr, Stacie A  38 Blue Wave            1:25.00    1:26.91    7  
      40.61   46.30                                                
  3 Jensen, Rebecca           38 Blue Wave            1:44.89    1:32.57    6  
      43.61   48.96                                                
 
Women 35-39 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Bednarik, Miriam          36 GSC-IL               2:24.96    2:29.38    9  
      33.09   37.57   39.60   39.12                                
  2 Jackson-McGarr, Stacie A  38 Blue Wave            2:58.00    3:10.02    7  
      42.87   47.84   49.57   49.74                                
  3 Boulukos, Dana L          37 IM-CH                3:08.00    3:20.34    6  
      44.75   51.82   51.89   51.88                                
  4 Jensen, Rebecca           38 Blue Wave            3:25.69    3:21.00    5  
      45.51   51.01   52.64   51.84                                
 
Women 35-39 200 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Taormina, Mia             35 Blue Wave            4:00.00    3:37.45    9  
      46.60   53.33   57.64   59.88                                
 
Women 35-39 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 McClain-Smith, Christa    37 IM-RO                1:19.97    1:18.35    9  
      36.48   41.87                                                
  2 Jackson-McGarr, Stacie A  38 Blue Wave            1:20.00    1:21.41    7  
      40.58   40.83                                                
  3 Kubista, Alicia A         36 IMGS                 1:20.00    1:23.90    6  
      38.72   45.18                                                
  4 Jensen, Rebecca           38 Blue Wave            1:30.00    1:24.08    5  
      40.54   43.54                                                
  5 Lemke, Nicole             39 Blue Wave            1:29.08    1:30.58    4  
      43.87   46.71                                                
 
Women 35-39 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Kubista, Alicia A         36 IMGS                 3:55.00    2:58.82    9  
      42.36   45.28   50.77   40.41                                
  2 Jensen, Rebecca           38 Blue Wave            3:08.09    3:04.58    7  
      41.26   48.75   52.14   42.43                                
  3 Taormina, Mia             35 Blue Wave            3:30.00    3:19.88    6  
      44.72   52.70   55.10   47.36                                
 
Women 40-44 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Reidenga, Lisa B          41 IM-TS-IL               29.50      29.18    9  
  2 Clark, Inge               43 IM-LW                  30.63      29.58    7  
  3 Janusz, Megan             41 IM-TS-IL               35.00      35.12    6  
 
Women 40-44 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Reidenga, Lisa B          41 IM-TS-IL             1:05.00    1:05.07    9  
      30.79   34.28                                                
 
Women 40-44 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Giles-Ott, Ruth           44 IM-CH                2:48.00    2:50.55    9  
 
Women 40-44 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Reidenga, Lisa B          41 IM-TS-IL               36.00      34.11    9  
  2 Cimilluca, Krista         42 Blue Wave              33.97      34.13    7  
  3 Janusz, Megan             41 IM-TS-IL               45.00      43.51    6  
 
Women 40-44 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Cimilluca, Krista         42 Blue Wave            1:13.03    1:13.21    9  
      35.37   37.84                                                
  2 Giles-Ott, Ruth           44 IM-CH                1:27.00    1:28.29    7  
      42.46   45.83                                                
 
Women 40-44 200 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Cimilluca, Krista         42 Blue Wave            2:40.00    2:40.76    9  
      37.76   40.21   41.86   40.93                                
 
Women 40-44 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Clark, Inge               43 IM-LW                  38.79      38.97    9  
  2 Janusz, Megan             41 IM-TS-IL               46.00      44.70    7  
 
Women 40-44 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Clark, Inge               43 IM-LW                1:27.42    1:25.23    9  
      40.59   44.64                                                
 
Women 40-44 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Reidenga, Lisa B          41 IM-TS-IL               35.00      32.40    9  
  2 Cimilluca, Krista         42 Blue Wave              34.08      34.87    7  
 
Women 40-44 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Janusz, Megan             41 IM-TS-IL             1:34.00    1:32.70    9  
      42.92   49.78                                                
 
Women 40-44 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Giles-Ott, Ruth           44 IM-CH                3:17.05    3:19.77    9  
      45.64   50.05 1:01.12   42.96                                
 
Women 45-49 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Pletch, Mary              49 IM-TW                  27.80      28.30    9  
  2 Roose, Lynn               49 IM-TW                  30.15      30.10    7  
  3 Dieterle, Dana            45 Blue Wave                 NT      30.16    6  
  4 Smar, Susan               49 Blue Wave              31.22      31.14    5  
  5 Stiberth, Amanda          47 Blue Wave              30.50      31.20    4  
  6 Ellwood, Margaret         49 IM-BG                  31.50      31.46    3  
  7 Gonzales, Janet E         49 IM-HH                  36.00      34.30    2  
 
Women 45-49 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Roose, Lynn               49 IM-TW                1:05.75    1:08.90    9  
      32.87   36.03                                                
  2 Smar, Susan               49 Blue Wave            1:09.98    1:10.44    7  
      33.92   36.52                                                
  3 Gonzales, Janet E         49 IM-HH                1:23.00    1:16.66    6  
 
Women 45-49 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Pawluk, Roxie             47 Illinois Masters     2:25.00    2:22.29    9  
  2 Gonzales, Janet E         49 IM-HH                3:03.00    2:52.84    7  
  3 Wimmer, Ruth M            48 Blue Wave                 NT    3:14.65    6  
 
Women 45-49 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Pletch, Mary              49 IM-TW                  32.50      32.81    9  
 
Women 45-49 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Pletch, Mary              49 IM-TW                1:10.50    1:11.96    9  
      35.21   36.75                                                
 
Women 45-49 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Dieterle, Dana            45 Blue Wave                 NT      39.96    9  
  2 Gonzales, Janet E         49 IM-HH                  45.00      43.64    7  
  3 Gingrich, Melissa         46 Blue Wave              45.85      44.31    6  
 
Women 45-49 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Stiberth, Amanda          47 Blue Wave            1:26.00    1:26.97    9  
      40.67   46.30                                                
  2 Ellwood, Margaret         49 IM-BG                1:29.50    1:27.47    7  
      40.75   46.72                                                
  3 Gingrich, Melissa         46 Blue Wave            1:42.56    1:34.56    6  
      45.04   49.52                                                
 
Women 45-49 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Pawluk, Roxie             47 Illinois Masters     3:15.00    3:11.82    9  
      43.89   49.50   48.76   49.67                                
  2 Wimmer, Ruth M            48 Blue Wave                 NT    3:58.15    7  
      52.80   59.68 1:04.76 1:00.91                                
 
Women 45-49 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Roose, Lynn               49 IM-TW                  31.31      32.83    9  
  2 Ellwood, Margaret         49 IM-BG                  35.00      34.97    7  
 
Women 45-49 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Roose, Lynn               49 IM-TW                1:18.50    1:20.75    9  
      37.60   43.15                                                
 
Women 45-49 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Roose, Lynn               49 IM-TW                1:19.59    1:16.16    9  
      35.51   40.65                                                
  2 Smar, Susan               49 Blue Wave            1:17.63    1:17.91    7  
      36.22   41.69                                                
  3 Dieterle, Dana            45 Blue Wave                 NT    1:18.54    6  
      36.69   41.85                                                
  4 Stiberth, Amanda          47 Blue Wave            1:18.50    1:22.94    5  
      41.02   41.92                                                
  5 Gingrich, Melissa         46 Blue Wave            1:30.15    1:29.53    4  
      42.42   47.11                                                
  6 Gonzales, Janet E         49 IM-HH                1:30.00    1:31.70    3  
      43.48   48.22                                                
  7 Wimmer, Ruth M            48 Blue Wave                 NT    1:42.79    2  
      50.20   52.59                                                
 
Women 45-49 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Smar, Susan               49 Blue Wave            2:58.03    2:57.02    9  
      39.57   45.12   52.30   40.03                                
 
Women 50-54 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Lafayette, Anne           51 Blue Wave              33.00      36.08    9  
  2 Mark, Tammi               53 Blue Wave              37.00      37.85    7  
 
Women 50-54 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Mark, Tammi               53 Blue Wave            1:20.00    1:24.43    9  
 
Women 50-54 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Mark, Tammi               53 Blue Wave            3:00.00    3:09.94    9  
 
Women 50-54 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Kafka, Heidi              50 IM-CH                  34.00      32.36    9  
  2 Lafayette, Anne           51 Blue Wave              45.00      43.59    7  
  3 Mark, Tammi               53 Blue Wave              53.00      51.76    6  
  4 Schuetz, Liz J            54 Blue Wave              46.00      55.78    5  
 
Women 50-54 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Mark, Tammi               53 Blue Wave            1:55.00    1:50.14    9  
      52.39   57.75                                                
 
Women 50-54 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Kafka, Heidi              50 IM-CH                  37.00      36.30    9  
  2 Schuetz, Liz J            54 Blue Wave              47.24      47.74    7  
 
Women 50-54 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Perry, Janet              52 Blue Wave            1:40.00    1:38.75    9  
      47.28   51.47                                                
  2 Peters, Michelle          53 GSC-IL               1:48.80    1:54.06    7  
      54.84   59.22                                                
 
Women 50-54 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Schuetz, Liz J            54 Blue Wave            3:50.00    3:47.90    9  
      51.01   58.15   59.70   59.04                                
  2 Peters, Michelle          53 GSC-IL               4:00.00    4:13.00    7  
      54.62 1:02.80 1:07.71 1:07.87                                
 
Women 50-54 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Peters, Michelle          53 GSC-IL               1:51.67    1:49.23    9  
      51.00   58.23                                                
 
Women 50-54 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Peters, Michelle          53 GSC-IL               4:03.06    4:09.72    9  
      52.35 1:09.26 1:08.03 1:00.08                                
 
Women 55-59 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Vincent, Maurita          56 IM-GS                  36.09      35.03    9  
  2 McCormick, Margaret       58 IM-GS                  41.66      41.37    7  
  3 Nelson, Gail C            55 Blue Wave              40.00      46.46    6  
 
Women 55-59 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Vincent, Maurita          56 IM-GS                1:19.62    1:19.93    9  
      38.39   41.54                                                
  2 Nelson, Gail C            55 Blue Wave            1:30.00    1:45.55    7  
 
Women 55-59 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Thompson, Xiaoling W      56 Unattached                NT    3:46.89    9  
 
Women 55-59 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Delanois, Barbara         57 IM-CH                  43.00      43.16    9  
  2 McCormick, Margaret       58 IM-GS                  48.77      48.76    7  
 
Women 55-59 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Kulak, Marilyn            57 MGM                  1:36.00    1:36.27    9  
      46.83   49.44                                                
 
Women 55-59 200 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Kulak, Marilyn            57 MGM                       NT    3:28.63    9  
      48.23   53.97   55.51   50.92                                
 
Women 55-59 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Vincent, Maurita          56 IM-GS                  45.95      46.84    9  
  2 Nelson, Gail C            55 Blue Wave              49.00    1:00.43    7  
 
Women 55-59 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Vincent, Maurita          56 IM-GS                1:42.89    1:40.97    9  
      47.75   53.22                                                
 
Women 55-59 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Thompson, Xiaoling W      56 Unattached                NT    5:27.75    9  
    1:06.92 1:21.16 1:30.07 1:29.60                                
 
Women 55-59 200 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Kulak, Marilyn            57 MGM                       NT    3:46.23    9  
      46.94   55.76 1:01.65 1:01.88                                
 
Women 55-59 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Kulak, Marilyn            57 MGM                  1:37.00    1:35.30    9  
      44.26   51.04                                                
  2 McCormick, Margaret       58 IM-GS                1:47.00    1:45.40    7  
      48.01   57.39                                                
 
Women 55-59 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Kulak, Marilyn            57 MGM                       NT    3:30.08    9  
      46.38   53.87 1:03.70   46.13                                
  2 Delanois, Barbara         57 IM-CH                3:15.00    3:49.63    7  
      47.89   55.92 1:16.33   49.49                                
 
Women 60-64 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Ward, Carol               64 IM-TW                3:20.00    3:11.25    9  
 
Women 60-64 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Vogel, Aileen             60 Blue Wave            1:35.52    1:37.49    9  
      48.02   49.47                                                
 
Women 60-64 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Vogel, Aileen             60 Blue Wave              46.14      47.71    9  
  2 Kracen, Cindy             62 Blue Wave                 NT      49.42    7  
 
Women 60-64 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Kracen, Cindy             62 Blue Wave                 NT    1:43.78    9  
      49.23   54.55                                                
 
Women 60-64 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Kracen, Cindy             62 Blue Wave                 NT    3:52.22    9  
      53.91   59.29 1:01.51   57.51                                
 
Women 60-64 200 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Vogel, Aileen             60 Blue Wave            3:50.15    3:43.42    9  
      47.39   55.80   59.79 1:00.44                                
 
Women 60-64 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Vogel, Aileen             60 Blue Wave            3:22.59    3:27.05    9  
      46.31   52.92 1:00.62   47.20                                
  2 Ward, Carol               64 IM-TW                3:55.00    3:38.69    7  
      51.61   54.90 1:01.53   50.65                                
 
Women 65-69 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 LaPonte, Elizabeth        67 Blue Wave            2:05.00    1:58.51    9  
      56.42 1:02.09                                                
 
Women 70-74 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Broderick, Anne           73 IM-SC-IL                  NT      42.97    9  
 
Women 70-74 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Broderick, Anne           73 IM-SC-IL                  NT    1:43.51    9  
      47.68   55.83                                                
  2 Moore, Nancy C            70 IM-SC-IL             2:10.00    2:06.62    7  
      59.18 1:07.44                                                
 
Women 70-74 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Moore, Nancy C            70 IM-SC-IL             4:20.00    4:32.10    9  
 
Women 75-79 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Rooney, Joanne T          79 IM-TW                1:41.97    1:45.97    9  
      50.73   55.24                                                
 
Women 75-79 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Rooney, Joanne T          79 IM-TW                3:43.34    3:45.62    9  
 
Women 75-79 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Rooney, Joanne T          79 IM-TW                2:12.35    2:18.07    9  
    1:06.55 1:11.52                                                
 
Women 75-79 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Rooney, Joanne T          79 IM-TW                4:48.31    4:58.37    9  
    1:12.46 1:10.83 1:37.30   57.78                                
 
Men 18-24 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Cronin, Jake              21 IM-TW                     NT      25.33    9  
  2 Woyciaczyv, Piotr         23 IM-CH                     NT      29.97    7  
 
Men 18-24 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Woyciaczyv, Piotr         23 IM-CH                     NT      33.76    9  
 
Men 18-24 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Cronin, Jake              21 IM-TW                     NT      32.85    9  
 
Men 18-24 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Cronin, Jake              21 IM-TW                     NT      27.07    9  
  2 Woyciaczyv, Piotr         23 IM-CH                     NT      31.15    7  
 
Men 18-24 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Cronin, Jake              21 IM-TW                     NT    1:03.82    9  
      28.80   35.02                                                
  2 Woyciaczyv, Piotr         23 IM-CH                     NT    1:15.38    7  
      32.75   42.63                                                
 
Men 25-29 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Cordoba, Nicolas          29 IM-CH                     NT      23.34    9  
  2 Matusky, Michael          27 IM-TS-IL               24.50      24.67    7  
  3 Skas, Mathew              29 IM-TS-IL               24.50      24.82    6  
  4 Carrillo, Roberto         27 IM-CH                  27.00      25.66    5  
  5 Misch, Dan                27 IM-CH                1:05.10      26.58    4  
 
Men 25-29 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Matusky, Michael          27 IM-TS-IL               55.50      55.67    9  
      26.57   29.10                                                
  2 Skas, Mathew              29 IM-TS-IL               55.50      56.49    7  
      26.62   29.87                                                
  3 Kujat, Scott              27 IM-CH                  57.89      56.74    6  
      27.66   29.08                                                
 
Men 25-29 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Trauner, Matthew R        27 IM-CH                1:58.50    1:56.67    9  
      26.05   28.89   30.72   31.01                                
  2 Deppen, Grant             29 IM-EV                2:25.00    2:11.17    7  
      29.04   32.01   34.52   35.60                                
 
Men 25-29 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Cordoba, Nicolas          29 IM-CH                  29.00      28.53    9  
  2 Misch, Dan                27 IM-CH                  30.72      30.21    7  
  3 Carrillo, Roberto         27 IM-CH                  30.89      30.77    6  
 
Men 25-29 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Rehrig, Clay S            28 IM-CH                  59.03      59.66    9  
      29.23   30.43                                                
  2 Deppen, Grant             29 IM-EV                1:11.00    1:06.31    7  
      31.74   34.57                                                
  3 Skas, Mathew              29 IM-TS-IL             1:09.00    1:11.62    6  
      34.43   37.19                                                
 
Men 25-29 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Cowen, Michael            27 IM-CH                  34.98      37.34    9  
 
Men 25-29 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Trauner, Matthew R        27 IM-CH                1:06.55    1:05.81    9  
      30.96   34.85                                                
  2 Deppen, Grant             29 IM-EV                1:25.00    1:13.14    7  
      34.33   38.81                                                
  3 Kujat, Scott              27 IM-CH                1:15.14    1:14.43    6  
      35.52   38.91                                                
  4 Cowen, Michael            27 IM-CH                1:19.43    1:23.78    5  
      38.45   45.33                                                
 
Men 25-29 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Cowen, Michael            27 IM-CH                3:02.71    3:02.70    9  
      39.12   46.26   49.30   48.02                                
 
Men 25-29 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Cordoba, Nicolas          29 IM-CH                  29.80      26.69    9  
  2 Misch, Dan                27 IM-CH                  28.58      29.35    7  
  3 Matusky, Michael          27 IM-TS-IL               29.70      29.38    6  
  4 Skas, Mathew              29 IM-TS-IL               30.00      30.58    5  
 
Men 25-29 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Kujat, Scott              27 IM-CH                1:02.80    1:01.08    9  
      28.54   32.54                                                
 
Men 25-29 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Carrillo, Roberto         27 IM-CH                1:02.00    1:04.74    9  
      28.69   36.05                                                
  2 Cordoba, Nicolas          29 IM-CH                     NT    1:06.91    7  
      29.55   37.36                                                
  3 Misch, Dan                27 IM-CH                1:06.25    1:07.03    6  
      30.21   36.82                                                
 
Men 25-29 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Cowen, Michael            27 IM-CH                2:50.40    2:47.79    9  
      38.65   41.89   50.21   37.04                                
 
Men 30-34 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Gold, Don                 34 IM-CH                  21.50      22.40    9  
  2 Leonard, John             32 IMGS                   25.18      24.54    7  
  3 Whitney, Steve            30 IM-CH                  26.50      26.07    6  
  4 Lavender, Lemikas R       33 IM-CH                  28.00      28.05    5  
  5 Marcianelli, Tony         31 Blue Wave              30.00      30.07    4  
  6 Kubista, Mark             32 Blue Wave              33.00      31.82    3  
 
Men 30-34 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Stevens, Timothy R        32 IM-EV                1:00.97    1:00.34    9  
      28.61   31.73                                                
  2 Kubista, Mark             32 Blue Wave            1:12.00    1:14.36    7  
      33.86   40.50                                                
 
Men 30-34 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Jacobi, Ryan              31 IM-CH                2:00.00    1:55.30    9  
      27.18   29.04   29.19   29.89                                
  2 Laurino, Anthony          32 IM-CH                2:19.71    2:16.12    7  
      31.19   34.59   35.09   35.25                                
  3 Stevens, Timothy R        32 IM-EV                2:16.27    2:17.89    6  
      30.41   33.14   35.64   38.70                                
 
Men 30-34 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Zolmierski, Adam J        30 Blue Wave              30.11      29.68    9  
  2 Whitney, Steve            30 IM-CH                  35.00      32.42    7  
 
Men 30-34 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Zolmierski, Adam J        30 Blue Wave            1:08.62    1:07.21    9  
      32.25   34.96                                                
  2 Laurino, Anthony          32 IM-CH                1:15.17    1:15.52    7  
      36.56   38.96                                                
 
Men 30-34 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Leonard, John             32 IMGS                   30.78      30.39    9  
  2 Lavender, Lemikas R       33 IM-CH                  33.00      34.11    7  
  3 Laurino, Anthony          32 IM-CH                  36.96      37.14    6  
  4 Kubista, Mark             32 Blue Wave              44.00      42.10    5  
 
Men 30-34 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Leonard, John             32 IMGS                 1:09.10    1:09.73    9  
      31.93   37.80                                                
  2 Lavender, Lemikas R       33 IM-CH                1:15.00    1:14.04    7  
      34.29   39.75                                                
  3 Stevens, Timothy R        32 IM-EV                1:31.17    1:19.88    6  
      38.41   41.47                                                
 
Men 30-34 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Lavender, Lemikas R       33 IM-CH                2:40.00    2:51.80    9  
      36.41   42.39   46.35   46.65                                
  2 Stevens, Timothy R        32 IM-EV                2:56.23    2:55.15    7  
      40.64   44.31   44.55   45.65                                
 
Men 30-34 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Zolmierski, Adam J        30 Blue Wave              29.22      28.13    9  
  2 Whitney, Steve            30 IM-CH                  30.60      29.91    7  
 
Men 30-34 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Gold, Don                 34 IM-CH                1:05.00      59.57    9  
      27.49   32.08                                                
  2 Whitney, Steve            30 IM-CH                1:06.00    1:09.17    7  
      30.75   38.42                                                
  3 Stevens, Timothy R        32 IM-EV                1:12.36    1:11.46    6  
      34.19   37.27                                                
  4 Lavender, Lemikas R       33 IM-CH                1:12.00    1:14.18    5  
      35.74   38.44                                                
  5 Marcianelli, Tony         31 Blue Wave            1:19.00    1:19.10    4  
      37.15   41.95                                                
 
Men 30-34 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Leonard, John             32 IMGS                 2:40.00    2:26.07    9  
      31.49   37.87   42.52   34.19                                
 
Men 35-39 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Mulcahy, Ryan P           35 IM-LW                  24.00      24.52    9  
  2 Muckerheide, Bradley      38 Blue Wave              30.00      28.13    7  
  3 Chavez, Oscar             38 Blue Wave                 NT      30.15    6  
  4 Czach, Jesse              38 IM-BU                  31.00      30.30    5  
  5 Balian, Michael           39 Blue Wave              32.00      33.67    4  
 
Men 35-39 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Muckerheide, Bradley      38 Blue Wave            1:03.00    1:06.57    9  
      31.27   35.30                                                
  2 Chavez, Oscar             38 Blue Wave                 NT    1:12.30    7  
      34.17   38.13                                                
  3 Balian, Michael           39 Blue Wave            1:15.00    1:17.24    6  
      35.80   41.44                                                
 
Men 35-39 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Culver, Ben               36 Blue Wave            1:51.50    1:52.83    9  
      25.64   28.88   29.59   28.72                                
  2 Mulcahy, Ryan P           35 IM-LW                2:05.00    2:08.86    7  
      28.87   32.28   33.90   33.81                                
  3 Muckerheide, Bradley      38 Blue Wave            2:08.00    2:34.35    6  
      31.73   37.25   41.55   43.82                                
  4 Balian, Michael           39 Blue Wave            2:50.00    2:57.94    5  
      38.61   44.69   48.35   46.29                                
 
Men 35-39 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Postlethwait, Daniel      38 IM-CH                  28.00      28.67    9  
  2 Czach, Jesse              38 IM-BU                  39.00      38.36    7  
 
Men 35-39 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Postlethwait, Daniel      38 IM-CH                1:05.00    1:03.38    9  
      30.63   32.75                                                
 
Men 35-39 200 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Postlethwait, Daniel      38 IM-CH                2:15.00    2:28.02    9  
      35.12   37.47   38.22   37.21                                
 
Men 35-39 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Thiry, Michael            37 IM-CH                  31.65      31.34    9  
 
Men 35-39 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Thiry, Michael            37 IM-CH                1:10.40    1:08.70    9  
      33.28   35.42                                                
 
Men 35-39 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Thiry, Michael            37 IM-CH                2:40.20    2:34.93    9  
      35.39   39.21   40.47   39.86                                
  2 Parker, Adam B            36 IM-CH                2:36.45    2:38.57    7  
      35.78   40.28   39.97   42.54                                
 
Men 35-39 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Culver, Ben               36 Blue Wave              25.50      25.68    9  
  2 Muckerheide, Bradley      38 Blue Wave              39.50      35.96    7  
  3 Balian, Michael           39 Blue Wave                 NT      40.92    6  
 
Men 35-39 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Muckerheide, Bradley      38 Blue Wave            1:30.00    1:28.13    9  
      37.85   50.28                                                
 
Men 35-39 200 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Culver, Ben               36 Blue Wave            2:07.00    2:08.71    9  
  2 Postlethwait, Daniel      38 IM-CH                2:15.00    2:27.39    7  
 
Men 35-39 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Mulcahy, Ryan P           35 IM-LW                1:05.00    1:05.87    9  
      30.19   35.68                                                
  2 Chavez, Oscar             38 Blue Wave                 NT    1:17.39    7  
      35.33   42.06                                                
  3 Czach, Jesse              38 IM-BU                1:19.00    1:19.08    6  
      35.57   43.51                                                
  4 Balian, Michael           39 Blue Wave                 NT    1:30.16    5  
      41.43   48.73                                                
 
Men 35-39 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Culver, Ben               36 Blue Wave            2:08.00    2:09.81    9  
      26.52   34.02   39.79   29.48                                
  2 Evans, Jim D              39 Blue Wave            2:45.00    2:53.80    7  
      37.21   44.10   49.93   42.56                                
  3 Czach, Jesse              38 IM-BU                3:10.00    2:58.43    6  
      38.36   46.24   53.97   39.86                                
 
Men 40-44 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Martin, Peter J           40 IM-TW                  29.76      29.95    9  
 
Men 40-44 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Martin, Peter J           40 IM-TW                2:25.09    2:29.08    9  
      34.99   38.22   38.97   36.90                                
  2 Baeder, Jeff M            41 Blue Wave                 NT    2:32.84    7  
      34.22   38.34   41.64   38.64                                
  3 Tratt, Kerric             41 Blue Wave            4:00.00    3:47.37    6  
      50.53   59.51 1:00.17   57.16                                
 
Men 40-44 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Raese, TR                 40 IM-EV                  25.25      25.77    9  
  2 Martin, Peter J           40 IM-TW                  45.90      45.88    7  
 
Men 40-44 200 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Leyba, Christopher        43 Blue Wave            2:55.00    2:49.47    9  
      42.49   42.60   43.05   41.33                                
 
Men 40-44 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Leyba, Christopher        43 Blue Wave            3:05.00    2:59.82    9  
      41.78   45.75   46.62   45.67                                
 
Men 40-44 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Tratt, Kerric             41 Blue Wave              50.00      53.41    9  
 
Men 40-44 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Tratt, Kerric             41 Blue Wave            2:00.00    2:04.83    9  
      56.84 1:07.99                                                
 
Men 40-44 200 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Leyba, Christopher        43 Blue Wave            3:00.00    2:58.59    9  
      36.78   43.34   47.12   51.35                                
  2 Tratt, Kerric             41 Blue Wave            5:00.00    4:40.07    7  
      56.20 1:11.18 1:16.47 1:16.22                                
 
Men 40-44 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Raese, TR                 40 IM-EV                  56.99      56.30    9  
      25.94   30.36                                                
  2 Baeder, Jeff M            41 Blue Wave                 NT    1:19.15    7  
      35.56   43.59                                                
  3 Tratt, Kerric             41 Blue Wave            2:00.00    1:58.13    6  
      59.53   58.60                                                
 
Men 40-44 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Leyba, Christopher        43 Blue Wave            2:50.00    2:42.33    9  
      37.55   40.19   48.07   36.52                                
 
Men 45-49 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Dahlke, Grant             49 Blue Wave              25.75      24.63    9  
  2 Brandt, Mark W            46 IM-TS-IL               25.80      25.49    7  
  3 Enright, Jerome F         48 Blue Wave              26.80      26.06    6  
  4 Armand, Gregory W         49 IM-HH                  31.00      32.71    5  
 
Men 45-49 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Enright, Jerome F         48 Blue Wave              58.60      57.57    9  
      27.67   29.90                                                
  2 Armand, Gregory W         49 IM-HH                     NT    1:12.15    7  
      34.05   38.10                                                
 
Men 45-49 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Cordero, Billy            45 CMSC-IL              2:10.00    2:05.33    9  
      28.84   32.24   32.61   31.64                                
  2 Armand, Gregory W         49 IM-HH                2:45.00    2:39.84    7  
      35.68   40.39   41.84   41.93                                
 
Men 45-49 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Dahlke, Grant             49 Blue Wave              34.00      31.47    9  
  2 Figg, Steven J            46 IM-CH                  31.55      32.64    7  
  3 Swiss, Tom                45 IM-CH                  40.00      36.23    6  
  4 Roscher, Jim              49 Blue Wave              39.00      38.02    5  
 
Men 45-49 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Roscher, Jim              49 Blue Wave              36.00      36.33    9  
 
Men 45-49 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Roscher, Jim              49 Blue Wave            1:24.00    3:07.69    9  
      38.88   46.91   50.78   51.12                                
 
Men 45-49 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Enright, Jerome F         48 Blue Wave              29.90      29.84    9  
 
Men 45-49 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Cordero, Billy            45 CMSC-IL              1:02.00    1:00.60    9  
      29.23   31.37                                                
 
Men 45-49 200 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Brandt, Mark W            46 IM-TS-IL             2:21.10    2:25.10    9  
 
Men 45-49 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Ackermann, David A        47 IM-EV                1:01.69    1:01.70    9  
      28.63   33.07                                                
  2 Figg, Steven J            46 IM-CH                1:11.65    1:10.58    7  
      32.34   38.24                                                
  3 Roscher, Jim              49 Blue Wave            1:16.00    1:15.60    6  
      37.24   38.36                                                
  4 Armand, Gregory W         49 IM-HH                1:45.00    1:38.08    5  
      46.99   51.09                                                
 
Men 45-49 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Brandt, Mark W            46 IM-TS-IL             2:19.10    2:22.24    9  
      29.13   38.34   41.11   33.66                                
  2 Roscher, Jim              49 Blue Wave            3:30.00    2:56.71    7  
      42.37   47.81   48.70   37.83                                
 
Men 50-54 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Wilczak, Tom              52 Blue Wave              25.50      24.96    9  
  2 Gifford, Randy            51 Blue Wave              27.20      26.38    7  
  3 Leonard, Randy            54 SLAM-MI                26.24      26.45    6  
  4 Goyette, Brian M          53 IM-EV                  27.50      27.66    5  
  5 Cummins, Tom              52 IM-BG                  29.42      30.71    4  
 
Men 50-54 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Leonard, Randy            54 SLAM-MI                58.60      59.07    9  
      28.64   30.43                                                
  2 Goyette, Brian M          53 IM-EV                1:01.00    1:01.64    7  
      29.35   32.29                                                
  3 Dieterle, Michael         51 Blue Wave                 NT    1:07.78    6  
      32.38   35.40                                                
  4 Cummins, Tom              52 IM-BG                1:06.12    1:10.18    5  
      32.62   37.56                                                
 
Men 50-54 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Goyette, Brian M          53 IM-EV                2:16.00    2:18.96    9  
      31.87   35.25   35.88   35.96                                
  2 Cummins, Tom              52 IM-BG                2:40.17    2:42.99    7  
      35.26   41.10   43.23   43.40                                
 
Men 50-54 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Hiteshw, David            50 CMSC-IL                31.00      29.71    9  
  2 Gilberg, Steve            50 IM-CH                  32.30      30.76    7  
  3 Gifford, Randy            51 Blue Wave              33.50      31.43    6  
  4 Layton, Chris             54 IM-CH                  32.40      32.01    5  
 
Men 50-54 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Hiteshw, David            50 CMSC-IL              1:02.50    1:04.90    9  
      32.03   32.87                                                
  2 Jenkins, Tim              51 Fossil Fish          1:09.00    1:06.01    7  
      32.46   33.55                                                
  3 Gilberg, Steve            50 IM-CH                1:09.00    1:10.32    6  
      34.51   35.81                                                
  4 Pegues, Lex               52 Blue Wave            1:08.04    1:10.42    5  
      33.86   36.56                                                
 
Men 50-54 200 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Hiteshw, David            50 CMSC-IL              2:22.00    2:22.32    9  
      33.24   36.14   37.01   35.93                                
  2 Pegues, Lex               52 Blue Wave            2:24.00    2:32.74    7  
      35.96   37.98   39.65   39.15                                
 
Men 50-54 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Wilczak, Tom              52 Blue Wave              32.00      31.66    9  
  2 Gifford, Randy            51 Blue Wave              34.50      33.00    7  
  3 Woerner, Bruce            50 Blue Wave                 NT      42.23    6  
 
Men 50-54 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Wilczak, Tom              52 Blue Wave            1:15.00    1:10.82    9  
      33.55   37.27                                                
  2 Jenkins, Tim              51 Fossil Fish          1:14.00    1:13.01    7  
      34.59   38.42                                                
  3 Woerner, Bruce            50 Blue Wave            1:30.00    1:34.64    6  
      43.33   51.31                                                
  4 Gordon, Steve             54 Blue Wave            1:40.00    1:40.55    5  
      46.43   54.12                                                
 
Men 50-54 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Woerner, Bruce            50 Blue Wave            3:15.00    3:18.27    9  
      45.19   50.23   50.99   51.86                                
 
Men 50-54 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Gifford, Randy            51 Blue Wave              30.60      29.57    9  
 
Men 50-54 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Jenkins, Tim              51 Fossil Fish          1:07.00    1:04.76    9  
      29.98   34.78                                                
  2 Hiteshw, David            50 CMSC-IL              1:07.50    1:04.77    7  
      29.19   35.58                                                
  3 Gifford, Randy            51 Blue Wave            1:09.00    1:06.67    6  
      30.52   36.15                                                
  4 Gilberg, Steve            50 IM-CH                1:06.66    1:06.97    5  
      29.82   37.15                                                
  5 Leonard, Randy            54 SLAM-MI              1:07.50    1:07.20    4  
      31.44   35.76                                                
  6 Pegues, Lex               52 Blue Wave            1:08.04    1:09.08    3  
      31.29   37.79                                                
  7 Dieterle, Michael         51 Blue Wave            1:18.00    1:19.43    2  
      37.76   41.67                                                
  8 Cummins, Tom              52 IM-BG                1:20.55    1:24.02    1  
      38.65   45.37                                                
  9 Gordon, Steve             54 Blue Wave            1:32.00    1:40.95  
      47.98   52.97                                                
 
Men 50-54 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Hiteshw, David            50 CMSC-IL              2:25.00    2:25.80    9  
      31.38   36.26   42.98   35.18                                
  2 Goyette, Brian M          53 IM-EV                2:42.00    2:41.32    7  
      32.92   45.33   47.10   35.97                                
 
Men 55-59 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Ursu, Andrei              55 Blue Wave              26.00      25.50    9  
  2 Scanlan, Kevin J          58 Blue Wave              27.00      26.40    7  
  3 Stoesser, John J          58 IM-TW                  29.00      26.84    6  
  4 Shekleton, Tim            55 BAM-IL                 28.00      28.17    5  
 
Men 55-59 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Scanlan, Kevin J          58 Blue Wave              56.00      56.57    9  
      27.43   29.14                                                
  2 Dodson, Phil              59 IM-EV                  57.75      57.09    7  
      27.22   29.87                                                
 
Men 55-59 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 McCabe, Thomas J          55 Fossil Fish          2:00.00    2:00.09    9  
      27.55   30.66   30.97   30.91                                
  2 Seibt, Andreas            55 Fossil Fish          2:05.00    2:04.85    7  
      28.26   31.59   32.49   32.51                                
  3 Scanlan, Kevin J          58 Blue Wave            2:03.00    2:07.52    6  
      29.41   30.99   30.45   36.67                                
  4 Mathieu, Bud P            55 Unattached           2:07.00    2:08.28    5  
  5 Dodson, Phil              59 IM-EV                2:10.50    2:09.27    4  
      30.83   33.54   33.22   31.68                                
  6 Brezina, Randall          59 IM-HH                2:18.60    2:10.59    3  
      31.41   33.88   33.22   32.08                                
  7 Manheim, Chris J          59 Blue Wave            3:17.70    3:19.54    2  
      46.95   50.68   53.14   48.77                                
 
Men 55-59 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Brezina, Randall          59 IM-HH                  33.00      30.44    9  
  2 Seibt, Andreas            55 Fossil Fish            35.00      31.17    7  
 
Men 55-59 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Brezina, Randall          59 IM-HH                1:10.50    1:08.08    9  
      34.37   33.71                                                
  2 Manheim, Chris J          59 Blue Wave            2:10.00    2:08.20    7  
      59.48 1:08.72                                                
  3 Matherson, Frank          59 Blue Wave            2:20.50    2:22.39    6  
    1:10.56 1:11.83                                                
 
Men 55-59 200 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Brezina, Randall          59 IM-HH                2:35.00    2:32.62    9  
      37.04   39.65   39.16   36.77                                
  2 Manheim, Chris J          59 Blue Wave            4:20.18    4:30.32    7  
    1:00.37 1:10.33 1:10.33 1:09.29                                
  3 Matherson, Frank          59 Blue Wave            4:49.90    4:50.44    6  
    1:07.93 1:15.70 1:13.36 1:13.45                                
 
Men 55-59 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Ursu, Andrei              55 Blue Wave              35.89      34.85    9  
 
Men 55-59 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Ursu, Andrei              55 Blue Wave            1:15.00    1:14.14    9  
      35.09   39.05                                                
  2 Seibt, Andreas            55 Fossil Fish          1:20.00    1:15.81    7  
      35.43   40.38                                                
  3 Carr, Tom                 59 IM-EV                1:30.00    1:20.14    6  
      38.56   41.58                                                
  4 Manheim, Chris J          59 Blue Wave            1:58.45    2:10.75    5  
    1:01.74 1:09.01                                                
  5 Matherson, Frank          59 Blue Wave            2:25.40    2:20.78    4  
    1:08.87 1:11.91                                                
 
Men 55-59 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Carr, Tom                 59 IM-EV                3:00.00    2:49.69    9  
      38.04   41.94   44.15   45.56                                
  2 Phinney, Scot             56 IM-CH                3:22.00    3:22.07    7  
      45.28   51.50   52.86   52.43                                
  3 Manheim, Chris J          59 Blue Wave            4:10.00    4:40.39    6  
    1:02.43 1:11.31 1:15.45 1:11.20                                
 
Men 55-59 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Dodson, Phil              59 IM-EV                  30.75      29.85    9  
  2 Shekleton, Tim            55 BAM-IL                 32.50      33.40    7  
 
Men 55-59 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Scanlan, Kevin J          58 Blue Wave            1:04.00    1:05.61    9  
      30.91   34.70                                                
  2 Dodson, Phil              59 IM-EV                1:06.50    1:06.59    7  
      31.82   34.77                                                
 
Men 55-59 200 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Gregg, Steven G           57 CMSC-IL              2:10.00    2:24.95    9  
  2 Seibt, Andreas            55 Fossil Fish          2:30.00    2:26.35    7  
 
Men 55-59 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Scanlan, Kevin J          58 Blue Wave            1:08.00    1:06.58    9  
      31.34   35.24                                                
  2 Dodson, Phil              59 IM-EV                1:10.00    1:10.29    7  
      32.50   37.79                                                
  3 Carr, Tom                 59 IM-EV                1:30.00    1:11.38    6  
      34.82   36.56                                                
  4 Stoesser, John J          58 IM-TW                1:16.00    1:12.78    5  
      33.88   38.90                                                
  5 Shekleton, Tim            55 BAM-IL               1:15.00    1:15.00    4  
      34.94   40.06                                                
  6 Phinney, Scot             56 IM-CH                1:20.00    1:18.02    3  
      36.38   41.64                                                
 
Men 55-59 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Carr, Tom                 59 IM-EV                3:00.00    2:41.47    9  
      33.62   45.37   44.98   37.50                                
  2 Shekleton, Tim            55 BAM-IL               2:45.00    2:58.48    7  
      34.15   44.76   56.62   42.95                                
  3 Phinney, Scot             56 IM-CH                3:00.00    2:58.77    6  
      36.92   48.47   53.09   40.29                                
  4 Matherson, Frank          59 Blue Wave            4:55.00    4:36.94    5  
    1:04.15 1:16.26 1:13.45 1:03.08                                
 
Men 60-64 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Egger, Jack               60 Blue Wave              25.80      25.88    9  
  2 Lencioni, Len             62 IM-SC-IL               29.10      28.99    7  
  3 Patronsky, Ross T         61 IM-CH                  30.00      29.47    6  
  4 Pence, Steve              64 Blue Wave              33.00      33.37    5  
  5 Alsen, Donald             63 IM-BU                  36.50      35.70    4  
 
Men 60-64 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Egger, Jack               60 Blue Wave              58.80      57.72    9  
      27.73   29.99                                                
  2 Patronsky, Ross T         61 IM-CH                1:06.00    1:06.02    7  
      31.69   34.33                                                
 
Men 60-64 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Egger, Jack               60 Blue Wave            2:12.20    2:07.82    9  
      29.00   32.19   33.22   33.41                                
  2 Spaulding, Robert W       61 IM-BU                3:10.00    2:48.42    7  
      40.04   42.13   43.75   42.50                                
  3 Alsen, Donald             63 IM-BU                3:05.00    3:03.82    6  
      38.22   46.61   50.06   48.93                                
  4 Brown, Paul               62 Blue Wave            3:13.84    3:14.44    5  
      44.75   48.77   50.65   50.27                                
 
Men 60-64 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Spaulding, Robert W       61 IM-BU                  38.00      35.41    9  
  2 Patronsky, Ross T         61 IM-CH                  38.00      37.28    7  
  3 Alsen, Donald             63 IM-BU                  49.00      52.37    6  
 
Men 60-64 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Spaulding, Robert W       61 IM-BU                1:18.00    1:18.09    9  
      38.24   39.85                                                
 -- Garcia, Jaime             64 Blue Wave                 NT         DQ  
      47.50   48.68                                                
 
Men 60-64 200 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Garcia, Jaime             64 Blue Wave                 NT    3:38.60    9  
      50.91   55.54   56.52   55.63                                
 
Men 60-64 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Pence, Steve              64 Blue Wave              42.00      40.28    9  
 
Men 60-64 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Garcia, Jaime             64 Blue Wave                 NT    1:40.49    9  
      47.08   53.41                                                
 
Men 60-64 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Patronsky, Ross T         61 IM-CH                2:55.00    2:54.67    9  
      39.70   44.43   45.38   45.16                                
  2 Garcia, Jaime             64 Blue Wave                 NT    3:42.74    7  
      48.40   55.38   59.07   59.89                                
 
Men 60-64 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Brown, Paul               62 Blue Wave              48.80      49.35    9  
 
Men 60-64 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Brown, Paul               62 Blue Wave            1:51.44    1:49.81    9  
      49.85   59.96                                                
 
Men 60-64 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Patronsky, Ross T         61 IM-CH                1:13.00    1:14.90    9  
      36.06   38.84                                                
  2 Spaulding, Robert W       61 IM-BU                1:18.00    1:18.39    7  
      36.11   42.28                                                
  3 Pence, Steve              64 Blue Wave            1:40.00    1:37.61    6  
      47.27   50.34                                                
  4 Brown, Paul               62 Blue Wave            1:41.42    1:44.11    5  
      50.56   53.55                                                
  5 Alsen, Donald             63 IM-BU                1:53.00    1:54.59    4  
      54.74   59.85                                                
 -- Garcia, Jaime             64 Blue Wave                 NT         DQ  
      44.96   51.66                                                
 
Men 60-64 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Spaulding, Robert W       61 IM-BU                3:10.00    2:57.63    9  
      38.51   45.47   54.41   39.24                                
  2 Brown, Paul               62 Blue Wave            3:39.55    3:50.42    7  
      52.52 1:05.62 1:04.34   47.94                                
 
Men 65-69 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Smith, Dave               67 Blue Wave              31.50      32.42    9  
  2 Osborne, Oz               66 Blue Wave              35.77      32.57    7  
 
Men 65-69 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Dayton, Barry             67 IMGS                 1:25.00    1:29.98    9  
 
Men 65-69 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Osborne, Oz               66 Blue Wave            2:52.17    2:50.38    9  
  2 Dayton, Barry             67 IMGS                 3:15.00    3:23.16    7  
 
Men 65-69 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Smith, Dave               67 Blue Wave              42.50      43.94    9  
  2 Dayton, Barry             67 IMGS                   48.00      46.30    7  
 
Men 65-69 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Dayton, Barry             67 IMGS                 1:40.00    1:45.97    9  
      49.41   56.56                                                
 
Men 65-69 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Osborne, Oz               66 Blue Wave              37.41      37.46    9  
 
Men 65-69 200 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Osborne, Oz               66 Blue Wave            3:30.12    3:26.71    9  
      46.38   52.50   54.50   53.33                                
 
Men 65-69 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Dayton, Barry             67 IMGS                 1:40.00    1:50.03    9  
      49.21 1:00.82                                                
 
Men 70-74 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Walztoni, William M       70 Illinois Masters       43.00      38.75    9  
  2 Cohen, Kenneth H          72 IMGS                   42.29      47.79    7  
 
Men 70-74 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Walztoni, William M       70 Illinois Masters     1:40.00    1:26.96    9  
      41.75   45.21                                                
 
Men 70-74 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Cohen, Kenneth H          72 IMGS                 3:58.26    3:59.39    9  
 -- Walztoni, William M       70 Illinois Masters     3:30.00        DNF  
 
Men 70-74 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Olson, Jim L              70 WMAC                 1:29.28    1:30.22    9  
      43.95   46.27                                                
  2 Barry, Andy               70 IM-NW                1:32.00    1:31.03    7  
      43.60   47.43                                                
 
Men 70-74 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Barry, Andy               70 IM-NW                3:12.00    3:14.78    9  
      44.17   50.77   51.44   48.40                                
 
Men 70-74 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Barry, Andy               70 IM-NW                1:25.00    1:27.32    9  
      40.50   46.82                                                
 
Men 70-74 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Cohen, Kenneth H          72 IMGS                 2:18.18    2:22.34    9  
    1:05.84 1:16.50                                                
 
Men 70-74 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Cohen, Kenneth H          72 IMGS                 4:32.59    5:08.98    9  
    1:10.20 1:19.73 1:36.74 1:02.31                                
 
Men 80-84 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Banfield, Tom             80 BAM-IL                 33.80      33.60    9  
  2 Loughlin, Joe             83 IM-SC-IL               59.71      55.87    7  
 
Men 80-84 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Banfield, Tom             80 BAM-IL               1:17.00    1:16.14    9  
      35.48   40.66                                                
 
Men 80-84 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Banfield, Tom             80 BAM-IL               3:00.00    2:54.65    9  
 
Men 80-84 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Banfield, Tom             80 BAM-IL                 46.00      43.07    9  
 
Men 80-84 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Banfield, Tom             80 BAM-IL               1:45.00    1:45.85    9  
      52.30   53.55                                                
 
Men 80-84 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
 -- Loughlin, Joe             83 IM-SC-IL               56.12         DQ  
 
Women 18+ 800 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Elgin Blue Wave Masters Swim T  'B'                    NT   13:14.21   18  
     1) Meitner, Annette W31            2) Mazzini, Alexis D W19          
     3) Wimmer, Ruth M W48              4) Jensen, Rebecca W38            
       43.77  1:35.63  2:32.87  3:27.49    41.60  1:34.26  2:32.95  3:31.12
       42.46  1:31.84  2:23.81  3:22.81  2:52.79                           
 
Women 25+ 400 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Elgin Blue Wave Masters Swim T  'A'                    NT    4:23.70   18  
     1) Helm, Jenna E W26               2) Klemm, Sarah W29               
     3) Scheidenhelm, Drew W30          4) Zolmierski, Jessica R W29      
       29.60  1:02.84    32.33  1:08.93    33.77  1:10.95    28.75  1:00.98
  2 Elgin Blue Wave Masters Swim T  'C'                    NT    5:04.19   14  
     1) Schuetz, Liz J W54              2) Dieterle, Dana W45             
     3) Hennessey, Deirdre W30          4) Stiberth, Amanda W47           
       43.14  1:36.20    32.13  1:07.99    33.07  1:09.57    33.13  1:10.43
 
Women 25+ 800 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Chicago Smelts  'A'                                    NT    9:05.28   18  
     1) Lloyd, Allison W32              2) Wais, Tracy W32                
     3) Boulukos, Dana L W37            4) Moore, Lauren W32              
       29.70  1:01.62  1:34.17  2:07.69    31.03  1:05.91  1:43.44  2:19.95
       32.12  1:09.30  1:47.36  2:22.54    31.00  1:05.19  1:40.24  2:15.10
  2 Elgin Blue Wave Masters Swim T  'A'                    NT   10:03.88   14  
     1) Helm, Jenna E W26               2) Scheidenhelm, Drew W30         
     3) Klemm, Sarah W29                4) Zolmierski, Jessica R W29      
       32.18  1:08.47  1:45.54  2:22.44    34.94  1:14.09  1:56.76  2:42.56
       35.51  1:17.90  2:01.18  2:43.36    30.04  1:04.24  1:39.67  2:15.52
 
Women 25+ 400 Yard Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Chicago Smelts  'A'                                    NT    4:38.05   18  
     1) Boulukos, Dana L W37            2) Lloyd, Allison W32             
     3) Wais, Tracy W32                 4) Moore, Lauren W32              
       36.12  1:14.88    32.38  1:10.39    31.93  1:12.52    28.10  1:00.26
  2 Elgin Blue Wave Masters Swim T  'A'                    NT    5:11.62   14  
     1) Helm, Jenna E W26               2) Klemm, Sarah W29               
     3) Scheidenhelm, Drew W30          4) Zolmierski, Jessica R W29      
       34.49  1:11.93    37.92  1:21.50    38.51  1:25.66    33.73  1:12.53
 
Women 35+ 400 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Chicago Smelts  'A'                                    NT    4:26.12   18  
     1) Boulukos, Dana L W37            2) Cleveland, Macia E W48         
     3) Giles-Ott, Ruth W44             4) Kafka, Heidi W50               
       28.83  1:02.57    32.60  1:10.22    34.52  1:15.21    27.14    58.12
  2 Elgin Blue Wave Masters Swim T  'B'                    NT    5:00.63   14  
     1) Jackson-McGarr, Stacie A W38    2) Jensen, Rebecca W38            
     3) Lemke, Nicole W39               4) Smar, Susan W49                
       34.77  1:13.25    38.39  1:20.20    36.93  1:16.51    33.91  1:10.67
 
Women 35+ 400 Yard Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Elgin Blue Wave Masters Swim T  'A'                    NT    5:43.36   18  
     1) Taormina, Mia W35               2) Jackson-McGarr, Stacie A W38   
     3) Jensen, Rebecca W38             4) Lemke, Nicole W39              
       43.58  1:28.53    42.83  1:31.57    43.68  1:34.21    32.53  1:09.05
 
Women 45+ 400 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Elgin Blue Wave Masters Swim T  'A'                    NT    5:29.36   18  
     1) Perry, Janet W52                2) Lafayette, Anne W51            
     3) Mark, Tammi W53                 4) Gingrich, Melissa W46          
       38.64  1:19.76    21.32  1:23.87    39.62  1:26.13    38.01  1:19.60
 
Women 45+ 400 Yard Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Elgin Blue Wave Masters Swim T  'A'                    NT    7:03.48   18  
     1) Mark, Tammi W53                 2) Wimmer, Ruth M W48             
     3) Schuetz, Liz J W54              4) Perry, Janet W52               
       51.09  1:50.43    49.45  1:45.62    51.37  2:00.17    23.90  1:27.26
 
Men 18+ 400 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  2 Chicago Smelts  'B'                                    NT    4:00.96   14  
     1) Kujat, Scott M27                2) Misch, Dan M27                 
     3) Woyciaczyv, Piotr M23           4) Whitney, Steve M30             
       26.99    56.91    28.07    59.24    29.63  1:05.23    26.97    59.58
 
Men 18+ 800 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Chicago Smelts  'A'                                    NT    9:29.28   18  
     1) Woyciaczyv, Piotr M23           2) Cordoba, Nicolas M29           
     3) Misch, Dan M27                  4) Laurino, Anthony M32           
 
Men 18+ 400 Yard Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Chicago Smelts  'A'                                    NT    4:32.18   18  
     1) Misch, Dan M27                  2) Woyciaczyv, Piotr M23          
     3) Kujat, Scott M27                4) Whitney, Steve M30             
       31.21  1:05.56    39.21  1:26.52    27.96  1:00.55    26.85    59.55
 
Men 25+ 400 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Chicago Smelts  'A'                                    NT    3:42.11   18  
     1) Jacobi, Ryan M31                2) Postlethwait, Daniel M38       
     3) Carrillo, Roberto M27           4) Trauner, Matthew R M27         
  3 Elgin Blue Wave Masters Swim T  'A'                    NT    5:06.65   12  
     1) Woerner, Bruce M50              2) Watts, David M50               
     3) Gordon, Steve M54               4) Kubista, Mark M32              
       37.89  1:21.14    40.45  1:26.48    32.62  1:12.45    32.42  1:06.58
 -- Elgin Blue Wave Masters Swim T  'B'                    NT         DQ  
     1) Zolmierski, Adam J M30          2) Dieterle, Michael M51          
     3) Gifford, Randy M51              4) Roscher, Jim M49               
 
Men 25+ 800 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Chicago Smelts  'A'                                    NT    7:42.93   18  
     1) Jacobi, Ryan M31                2) Trauner, Matthew R M27         
     3) Gold, Don M34                   4) Rehrig, Clay S M28             
  2 Elgin Blue Wave Masters Swim T  'A'                    NT    9:31.27   14  
     1) Dieterle, Michael M51           2) Gifford, Randy M51             
     3) Roscher, Jim M49                4) Zolmierski, Adam J M30         
       32.92  1:08.84  1:46.97  2:24.05    35.27  1:14.65  1:55.20  2:33.16
       33.00  1:10.37  1:49.33  2:26.48    28.00  1:00.02  1:33.86  2:07.58
  3 Chicago Smelts  'B'                                    NT    9:52.83   12  
     1) Whitney, Steve M30              2) Cowen, Michael M27             
     3) Phinney, Scot M56               4) Patronsky, Ross T M61          
       34.35  1:13.09  1:52.92  2:30.95    31.59  1:09.93  1:50.33  2:25.85
       34.05  1:12.62  1:52.36  2:30.33    30.87  1:06.99  1:46.11  2:25.70
 
Men 25+ 400 Yard Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Chicago Smelts  'A'                                    NT    3:53.36   18  
     1) Jacobi, Ryan M31                2) Trauner, Matthew R M27         
     3) Rehrig, Clay S M28              4) Gold, Don M34                  
       31.01  1:02.55    29.64  1:04.54    25.85    55.75    24.13    50.52
  2 Elgin Blue Wave Masters Swim T  'A'                    NT    4:54.02   14  
     1) Marcianelli, Tony M31           2) Zolmierski, Adam J M30         
     3) Muckerheide, Bradley M38        4) Chavez, Oscar M38              
 
Men 35+ 400 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Evanston Masters  'A'                             3:45.00    3:48.60   18  
     1) Raese, TR M40                   2) Ackermann, David A M47         
     3) Carr, Tom M59                   4) Goyette, Brian M M53           
       27.67    56.99    29.03  1:01.99    26.45    55.68    26.20    53.94
  2 Chicago Smelts  'A'                                    NT    4:01.08   14  
     1) Parker, Adam B M36              2) Thiry, Michael M37             
     3) Myers, Fred M41                 4) Patronsky, Ross T M61          
  3 Elgin Blue Wave Masters Swim T  'A'                    NT    4:21.99   12  
     1) Chavez, Oscar M38               2) Muckerheide, Bradley M38       
     3) Searle, Ron M42                 4) Baeder, Jeff M M41             
       33.58  1:10.99    29.26  1:03.14    30.66  1:04.25    30.27  1:03.61
 
Men 35+ 800 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Chicago Smelts  'A'                                    NT    8:26.12   18  
     1) Parker, Adam B M36              2) Thiry, Michael M37             
     3) Postlethwait, Daniel M38        4) Layton, Chris M54              
 
Men 35+ 400 Yard Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Chicago Smelts  'A'                                    NT    4:49.07   18  
     1) Myers, Fred M41                 2) Parker, Adam B M36             
     3) Phinney, Scot M56               4) Patronsky, Ross T M61          
       35.77  1:12.88    38.18  1:20.31    30.23  1:08.25    31.56  1:07.63
 
Men 45+ 400 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Elgin Blue Wave Masters Swim T  'B'                    NT    3:42.97   18  
     1) Dahlke, Grant M49               2) Pegues, Lex M52                
     3) Ursu, Andrei M55                4) Wilczak, Tom M52               
 
Men 45+ 800 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Elgin Blue Wave Masters Swim T  'A'                    NT    8:34.75   18  
     1) Dahlke, Grant M49               2) Pegues, Lex M52                
     3) Wilczak, Tom M52                4) Ursu, Andrei M55               
 
Men 45+ 400 Yard Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Chicago Smelts  'A'                                    NT    4:13.73   18  
     1) Layton, Chris M54               2) Swiss, Tom M45                 
     3) Figg, Steven J M46              4) Gilberg, Steve M50             
       32.06  1:06.20    30.85  1:08.34    27.31  1:00.19    27.67    59.00
  2 Elgin Blue Wave Masters Swim T  'A'                    NT    4:14.33   14  
     1) Pegues, Lex M52                 2) Wilczak, Tom M52               
     3) Ursu, Andrei M55                4) Dahlke, Grant M49              
       33.80  1:08.89    33.66  1:10.73    27.73  1:00.74    25.20    53.97
  3 Elgin Blue Wave Masters Swim T  'B'                    NT    4:54.02   12  
     1) Gordon, Steve M54               2) Roscher, Jim M49               
     3) Watts, David M50                4) Woerner, Bruce M50             
 
Men 55+ 400 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Elgin Blue Wave Masters Swim T  'A'                    NT    5:14.46   18  
     1) Garcia, Jaime M64               2) Pence, Steve M64               
     3) Osborne, Oz M66                 4) Smith, Dave M67                
       34.84  1:14.59    40.83  1:23.42    36.60  1:18.25    37.52  1:18.20
 
Men 55+ 800 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Elgin Blue Wave Masters Swim T  'A'                    NT   11:42.70   18  
     1) Osborne, Oz M66                 2) Pence, Steve M64               
     3) Garcia, Jaime M64               4) Watts, David M50               
       41.29  1:30.03  2:21.10  3:11.95    39.49  1:24.92  2:12.76  2:59.61
       39.53  1:23.48  2:08.87  3:02.26    22.62  1:02.43  2:28.88         
 
Mixed 18+ 400 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Elgin Blue Wave Masters Swim T  'C'                    NT    5:52.35   18  
     1) Tratt, Kerric M41               2) Meitner, Annette W31           
     3) Mazzini, Alexis D W19           4) Balian, Michael M39            
       39.65  1:26.39    48.10  1:42.51    37.97  1:27.67    34.55  1:15.78
 
Mixed 25+ 400 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Chicago Smelts  'A'                                    NT    3:38.64   18  
     1) Rehrig, Clay S M28              2) Moore, Lauren W32              
     3) Lloyd, Allison W32              4) Gold, Don M34                  
       24.48    51.44    27.58    58.88    27.76    58.29    24.04    50.03
  2 Gray Sharks Leaning Tower YMCA  'A'                    NT    5:23.32   14  
     1) Cohen, Kenneth H M72            2) Leonard, John M32              
     3) Detanico, Adrienne W31          4) Kubista, Alicia A W36          
       26.03    54.84    35.13  1:14.80    39.66  1:25.78    50.48  1:47.90
 
Mixed 25+ 400 Yard Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Chicago Smelts  'A'                                    NT    5:20.98   18  
     1) Delanois, Barbara W57           2) Cowen, Michael M27             
     3) Cordoba, Nicolas M29            4) Giles-Ott, Ruth W44            
       47.03  1:48.90    23.20  1:09.19    28.75  1:04.35    36.03  1:18.54
  2 Gray Sharks Leaning Tower YMCA  'A'                    NT    5:59.77   14  
     1) Dayton, Barry M67               2) Detanico, Adrienne W31         
     3) Kubista, Alicia A W36           4) Leonard, John M32              
       48.55  1:46.06    48.38  1:44.95    41.60  1:31.62    26.89    57.14
  3 Elgin Blue Wave Masters Swim T  'A'                    NT    6:41.01   12  
     1) Kubista, Mark M32               2) Tratt, Kerric M41              
     3) Meitner, Annette W31            4) Mazzini, Alexis D W19          
       44.89  1:32.83    43.55  1:37.02    53.78  1:59.61    42.21  1:31.55
 
Mixed 35+ 400 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Elgin Blue Wave Masters Swim T  'A'                    NT    4:13.11   18  
     1) Culver, Ben M36                 2) Leyba, Christopher M43         
     3) Cimilluca, Krista W42           4) Browne, Dorianne E W36         
       33.69  1:11.60    30.98  1:04.58    30.11  1:04.07    25.19    52.86
  2 The Wellness Center Sea Dogs  'A'                      NT    4:20.35   14  
     1) Pletch, Mary W49                2) Martin, Peter J M40            
     3) Roose, Lynn W49                 4) Stoesser, John J M58           
 
Mixed 35+ 800 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Elgin Blue Wave Masters Swim T  'B'                    NT    9:16.53   18  
     1) Browne, Dorianne E W36          2) Culver, Ben M36                
     3) Cimilluca, Krista W42           4) Leyba, Christopher M43         
  2 Chicago Smelts  'A'                                    NT   10:45.32   14  
     1) Delanois, Barbara W57           2) Giles-Ott, Ruth W44            
     3) Figg, Steven J M46              4) Myers, Fred M41                
 
Mixed 35+ 400 Yard Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Chicago Smelts  'A'                                    NT    4:21.76   18  
     1) Cleveland, Macia E W48          2) Thiry, Michael M37             
     3) Postlethwait, Daniel M38        4) Kafka, Heidi W50               
       36.58  1:16.05    31.18  1:06.94    27.82  1:00.38    27.79    58.39
  2 Elgin Blue Wave Masters Swim T  'A'                    NT    4:48.90   14  
     1) Culver, Ben M36                 2) Cimilluca, Krista W42          
     3) Browne, Dorianne E W36          4) Leyba, Christopher M43         
       35.71  1:13.69    40.84  1:25.03    25.96    58.40    34.30  1:11.78
 
Mixed 45+ 800 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Chicago Smelts  'A'                                    NT    9:12.57   18  
     1) Kafka, Heidi W50                2) Cleveland, Macia E W48         
     3) Gilberg, Steve M50              4) Swiss, Tom M45                 
  2 Elgin Blue Wave Masters Swim T  'A'                    NT   10:39.13   14  
     1) Dieterle, Dana W45              2) Gingrich, Melissa W46          
     3) Smar, Susan W49                 4) Stiberth, Amanda W47           
 
Mixed 45+ 400 Yard Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Elgin Blue Wave Masters Swim T  'D'                    NT    5:59.75   18  
     1) Dieterle, Michael M51           2) Gingrich, Melissa W46          
     3) Dieterle, Dana W45              4) Gifford, Randy M51             
       44.96  1:32.26    40.84  1:27.81    53.38  1:52.88    31.38  1:06.80
 
Mixed 55+ 400 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Elgin Blue Wave Masters Swim T  'A'                    NT    4:41.28   18  
     1) Egger, Jack M60                 2) Scanlan, Kevin J M58           
     3) Vogel, Aileen W60               4) Kracen, Cindy W62              
       27.06    57.58    39.22  1:27.26    37.55  1:19.45    27.48    56.99
  2 Elgin Blue Wave Masters Swim T  'B'                    NT    6:58.61   14  
     1) Nelson, Gail C W55              2) LaPonte, Elizabeth W67         
     3) Brown, Paul M62                 4) Matherson, Frank M59           
     1:41.09  2:28.03             49.91    44.16  2:35.19  1:05.48         
 
Mixed 55+ 800 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Elgin Blue Wave Masters Swim T  'A'                    NT   10:30.19   18  
     1) Egger, Jack M60                 2) Scanlan, Kevin J M58           
     3) Vogel, Aileen W60               4) Kracen, Cindy W62              
  2 Elgin Blue Wave Masters Swim T  'B'                    NT   14:57.26   14  
     1) Nelson, Gail C W55              2) LaPonte, Elizabeth W67         
     3) Manheim, Chris J M59            4) Matherson, Frank M59           
 
Mixed 55+ 400 Yard Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Elgin Blue Wave Masters Swim T  'A'                    NT    6:11.12   18  
     1) Kracen, Cindy W62               2) Vogel, Aileen W60              
     3) Osborne, Oz M66                 4) Pence, Steve M64               
       47.12  1:34.72    49.61  1:44.84    43.41  1:32.62    37.61  1:18.94
  2 Elgin Blue Wave Masters Swim T  'B'                    NT    7:43.36   14  
     1) Nelson, Gail C W55              2) LaPonte, Elizabeth W67         
     3) Brown, Paul M62                 4) Manheim, Chris J M59           
       59.91  2:05.44  1:02.44  2:18.26    41.66  1:41.79    47.24  1:37.87
 
                    Combined Team Scores - Through Event 23                    
 
  1. Elgin Blue Wave Masters Swim T     1839   2. Chicago Smelts                      926
  3. Evanston Masters                    308   4. The Wellness Center Sea Dogs        235
  5. Gray Sharks Leaning Tower YMCA      182   6. Barrington Aquatic Masters          140
  7. Tri Smart                           135   8. Chicago Masters Swim Club            88
  9. Buehler Blue Marlins                 85  10. Illinois Masters                     79
 10. Harbor Hurricanes                    79  12. Galter Swim Club                     63
 13. Lincoln-way Masters                  61  14. Fossil Fish                          60
 15. Good Samaritan Sea Otters            57  16. Sun City Stingrays                   48
 17. Mt Greenwood Masters Swim Team       45  18. Bartlett Gators Masters SwimTe       34
 19. Naperville Waves Swim Club           25  20. Unattached                           23
 21. St Louis Area Masters                19  22. YMCA of Rock River Valley            18
 23. Wisconsin Masters Aquatic Club        9