Licensed to Lake Forest Swim Club -IL
                                   HY-TEK's MEET MANAGER 4.0 5/22/2012 10:17 PM
                 6th Annual Fenwick Masters Invite - 3/11/2012                 
                                    Results                                    
 
Women 18-24 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Mastalski, Rachel L       24 ELG-IL                 30.28      29.91   20  
 
Women 18-24 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Moore, Katie              24 MAX-IL               1:00.00      59.89   20  
                  29.03       59.89 (30.86)                                        
 
Women 18-24 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Mastalski, Rachel L       24 ELG-IL                 38.95      40.26   20  
 
Women 18-24 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Niemaszyk, Kelly C        24 ELG-IL                 41.00      40.83   20  
 
Women 18-24 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Niemaszyk, Kelly C        24 ELG-IL               1:27.00    1:27.20   20  
                  41.88     1:27.20 (45.32)                                        
 
Women 18-24 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Moore, Katie              24 MAX-IL                 29.00      29.10   20  
  2 Gumbel, Lauren            22 WLAC-IL                28.50      29.73   17  
  3 Mastalski, Rachel L       24 ELG-IL                 34.95      33.50   16  
 
Women 18-24 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Moore, Katie              24 MAX-IL               1:05.00    1:05.74   20  
  2 Gumbel, Lauren            22 WLAC-IL              1:06.00    1:06.95   17  
  3 Mastalski, Rachel L       24 ELG-IL               1:21.29    1:21.43   16  
  4 Niemaszyk, Kelly C        24 ELG-IL               1:25.00    1:25.58   15  
 
Women 18-24 200 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Moore, Katie              24 MAX-IL               2:30.00    2:32.09   20  
                  33.14     1:11.72 (38.58)     1:50.92 (39.20)     2:32.09 (41.17)
 
Women 18-24 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Niemaszyk, Kelly C        24 ELG-IL               1:22.00    1:22.75   20  
                  39.47     1:22.75 (43.28)                                        
  2 Mastalski, Rachel L       24 ELG-IL               1:24.65    1:26.39   17  
                  38.72     1:26.39 (47.67)                                        
 
Women 18-24 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Moore, Katie              24 MAX-IL               2:30.00    2:33.60   20  
                  30.82     1:12.14 (41.32)     1:58.41 (46.27)     2:33.60 (35.19)
 
Women 18-24 400 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Niemaszyk, Kelly C        24 ELG-IL               6:15.00    6:11.05   20  
                  41.70     1:29.60 (47.90)     2:17.05 (47.45)     3:05.70 (48.65)
        3:56.58 (50.88)     4:46.43 (49.85)     5:29.00 (42.57)     6:11.05 (42.05)
 
Women 25-29 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Hesterberg, Lisa G        25 EV-IL                  27.50      28.06   20  
  2 Vidmont, Shannon          29 LYON-IL                26.70      28.10   17  
  3 Tully, Natalie            25 MGM-IL                 28.06      28.15   16  
  4 Golden, Stacy             29 BAM-IL                 30.00      28.49   15  
  5 Andros, Erica A           28 VQRF-IL                32.00      30.54   14  
  6 Dickman, Rachel E         25 MGM-IL                 29.14      30.65   13  
  7 Lipton, Lucy              25 EV-IL                  31.46      30.89   12  
  8 Ellison, Kristen L        26 CHSM-IL                32.00      30.98   11  
  9 Malcyzk, Jamie            28 CBD-IL                 38.00      39.70    9  
 
Women 25-29 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Golden, Stacy             29 BAM-IL                    NT    1:00.36   20  
  2 Vidmont, Shannon          29 LYON-IL                59.00    1:00.70   17  
                  29.31     1:00.70 (31.39)                                        
  3 Tully, Natalie            25 MGM-IL               1:00.60    1:01.03   16  
                  29.10     1:01.03 (31.93)                                        
  4 Hesterberg, Lisa G        25 EV-IL                1:02.00    1:01.52   15  
                  29.39     1:01.52 (32.13)                                        
  5 Habjan, Jenny             29 CHSM-IL              1:03.00    1:02.40   14  
                  30.12     1:02.40 (32.28)                                        
  6 Ellison, Kristen L        26 CHSM-IL              1:15.00    1:07.28   13  
                  32.39     1:07.28 (34.89)                                        
  7 Dickman, Rachel E         25 MGM-IL               1:06.00    1:08.72   12  
                  33.32     1:08.72 (35.40)                                        
  8 Lipton, Lucy              25 EV-IL                1:11.09    1:09.15   11  
                  32.76     1:09.15 (36.39)                                        
  9 Andros, Erica A           28 VQRF-IL              1:12.00    1:10.32    9  
                  34.10     1:10.32 (36.22)                                        
 
Women 25-29 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Tully, Natalie            25 MGM-IL               5:57.76    5:55.39   20  
  2 Helm, Jenna E             25 ELG-IL               6:04.00    6:01.26   17  
  3 Hesterberg, Lisa G        25 EV-IL                6:00.00    6:10.46   16  
  4 Litoff, Dana              27 CHSM-IL              7:43.16    7:31.59   15  
                  40.75     1:26.18 (45.43)     2:12.98 (46.80)     2:59.05 (46.07)
        3:45.71 (46.66)     4:33.08 (47.37)     5:18.79 (45.71)     6:04.36 (45.57)
        6:49.05 (44.69)     7:31.59 (42.54)                                        
 
Women 25-29 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Scheidenhelm, Drew E      29 ELG-IL                 32.44      33.14   20  
  2 Klemm, Sarah              28 ELG-IL                 32.10      33.49   17  
  3 Ellison, Kristen L        26 CHSM-IL                38.00      37.37   16  
 
Women 25-29 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Hesterberg, Lisa G        25 EV-IL                1:12.00    1:14.79   20  
                  35.32     1:14.79 (39.47)                                        
  2 Ellison, Kristen L        26 CHSM-IL              1:25.00    1:18.34   17  
                  38.06     1:18.34 (40.28)                                        
  3 Andros, Erica A           28 VQRF-IL              1:20.00    1:20.75   16  
                  39.22     1:20.75 (41.53)                                        
  4 Lipton, Lucy              25 EV-IL                1:22.75    1:22.11   15  
                  40.13     1:22.11 (41.98)                                        
 
Women 25-29 200 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Tully, Natalie            25 MGM-IL               2:32.16    2:31.70   20  
                  35.56     1:13.54 (37.98)     1:53.16 (39.62)     2:31.70 (38.54)
  2 Scheidenhelm, Drew E      29 ELG-IL               2:30.60    2:33.12   17  
                  36.12     1:15.14 (39.02)     1:54.04 (38.90)     2:33.12 (39.08)
  3 Klemm, Sarah              28 ELG-IL               2:40.24    2:40.01   16  
                  37.24     1:18.02 (40.78)     1:58.60 (40.58)     2:40.01 (41.41)
  4 Lipton, Lucy              25 EV-IL                     NT    2:58.88   15  
                  43.49     1:28.36 (44.87)     2:14.45 (46.09)     2:58.88 (44.43)
 
Women 25-29 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Habjan, Jenny             29 CHSM-IL                36.00      34.96   20  
  2 Golden, Stacy             29 BAM-IL                    NT      36.07   17  
  3 Andros, Erica A           28 VQRF-IL                42.00      41.17   16  
  4 Malcyzk, Jamie            28 CBD-IL                 55.00      51.87   15  
 
Women 25-29 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Habjan, Jenny             29 CHSM-IL              1:16.00    1:07.41   20  
                  36.42     1:07.41 (30.99)                                        
  2 Deal, Joy                 27 EV-IL                1:33.00    1:34.66   17  
                  44.33     1:34.66 (50.33)                                        
 
Women 25-29 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Scheidenhelm, Drew E      29 ELG-IL                 30.27      30.02   20  
  2 Golden, Stacy             29 BAM-IL                 30.00      31.14   17  
  3 Klemm, Sarah              28 ELG-IL                 32.92      32.71   15.5
  3 Sajn, Catherine           28 MGM-IL                 32.92      32.71   15.5
  5 Dickman, Rachel E         25 MGM-IL                 36.00      38.00   14  
 
Women 25-29 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Braun, Katie              26 CMSC-IL                57.94      57.65   20  
  2 Helm, Jenna E             25 ELG-IL               1:17.00    1:10.40   17  
  3 Deal, Joy                 27 EV-IL                1:10.00    1:19.75   16  
 
Women 25-29 200 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Scheidenhelm, Drew E      29 ELG-IL               2:46.40    2:45.41   20  
                  36.07     1:17.01 (40.94)     2:01.43 (44.42)     2:45.41 (43.98)
  2 Klemm, Sarah              28 ELG-IL               2:50.13    2:48.61   17  
                  35.99     1:18.69 (42.70)     2:03.24 (44.55)     2:48.61 (45.37)
  3 Sajn, Catherine           28 MGM-IL               2:45.45    2:49.10   16  
                  36.85     1:20.70 (43.85)     2:05.63 (44.93)     2:49.10 (43.47)
 
Women 25-29 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Habjan, Jenny             29 CHSM-IL              1:14.00    1:11.71   20  
                  34.82     1:11.71 (36.89)                                        
  2 Helm, Jenna E             25 ELG-IL               1:11.55    1:12.25   17  
                  34.37     1:12.25 (37.88)                                        
  3 Scheidenhelm, Drew E      29 ELG-IL               1:09.10    1:14.23   16  
                  34.05     1:14.23 (40.18)                                        
 
Women 25-29 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Klemm, Sarah              28 ELG-IL               2:45.00    2:47.03   20  
                  34.63     1:15.96 (41.33)     2:08.20 (52.24)     2:47.03 (38.83)
 
Women 25-29 400 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Helm, Jenna E             25 ELG-IL               5:00.00    5:22.56   20  
                  33.33     1:12.44 (39.11)     1:54.30 (41.86)     2:36.32 (42.02)
        3:22.94 (46.62)     4:10.39 (47.45)     4:46.53 (36.14)     5:22.56 (36.03)
  2 Sajn, Catherine           28 MGM-IL               5:36.36    5:30.31   17  
                  36.29     1:18.25 (41.96)     1:59.76 (41.51)     2:40.58 (40.82)
        3:28.48 (47.90)     4:16.78 (48.30)     4:54.22 (37.44)     5:30.31 (36.09)
  3 Litoff, Dana              27 CHSM-IL              6:47.73    6:46.69   16  
                  47.50     1:41.98 (54.48)     2:36.92 (54.94)     3:32.42 (55.50)
        4:23.95 (51.53)     5:16.74 (52.79)     6:02.07 (45.33)     6:46.69 (44.62)
 
Women 30-34 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Gold, Anne L              33 WLAC-IL                   NT      28.12   20  
  2 Walker, Krista M          30 CHSM-IL                29.23      28.59   17  
  3 Sheehan, Nichole          33 WLAC-IL                   NT      29.08   16  
  4 Howland, Heather          31 FF-IL                  29.01      29.70   15  
  5 Parquette, Lauren         33 TWC-IL                 32.04      32.05   14  
 
Women 30-34 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Gold, Anne L              33 WLAC-IL                59.00    1:00.22   20  
                  28.76     1:00.22 (31.46)                                        
  2 Walker, Krista M          30 CHSM-IL              1:04.26    1:02.80   17  
                  30.15     1:02.80 (32.65)                                        
  3 Howland, Heather          31 FF-IL                1:05.00    1:06.23   16  
                  31.72     1:06.23 (34.51)                                        
  4 Magsam, Jill C            33 IM-IL                1:12.00    1:10.69   15  
                  33.53     1:10.69 (37.16)                                        
  5 Parquette, Lauren         33 TWC-IL               1:11.50    1:10.74   14  
                  34.26     1:10.74 (36.48)                                        
 
Women 30-34 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Walker, Krista M          30 CHSM-IL              2:26.13    2:28.46   20  
                  33.75     1:11.09 (37.34)     1:49.87 (38.78)     2:28.46 (38.59)
 
Women 30-34 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Bernal, Genevieve M       32 WLAC-IL              6:00.00    5:58.39   20  
  2 Sheehan, Nichole          33 WLAC-IL              6:01.10    6:04.36   17  
  3 Magsam, Jill C            33 IM-IL                6:45.00    6:46.21   16  
                  36.17     1:16.74 (40.57)     1:58.43 (41.69)     2:39.77 (41.34)
        3:21.18 (41.41)     4:02.06 (40.88)     4:43.06 (41.00)     5:24.44 (41.38)
        6:05.82 (41.38)     6:46.21 (40.39)                                        
 -- Bland, Elsa T             30 LYON-IL              8:35.00         DQ  
                                                      48.98 ( )                    
                                1:35.51 ( )                                        
 
Women 30-34 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Sheehan, Nichole          33 WLAC-IL              1:14.51    1:15.21   20  
                  36.70     1:15.21 (38.51)                                        
 
Women 30-34 200 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Magsam, Jill C            33 IM-IL                3:30.00    3:00.51   20  
                  43.08     1:29.10 (46.02)     2:15.62 (46.52)     3:00.51 (44.89)
 
Women 30-34 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Magsam, Jill C            33 IM-IL                  42.00      44.95   20  
 
Women 30-34 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Gold, Anne L              33 WLAC-IL                30.00      30.48   20  
  2 Howland, Heather          31 FF-IL                  32.01      31.83   17  
  3 Parquette, Lauren         33 TWC-IL                 38.50      39.47   16  
 
Women 30-34 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Magsam, Jill C            33 IM-IL                1:30.00    1:33.70   20  
 
Women 30-34 200 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Bernal, Genevieve M       32 WLAC-IL              2:32.00    2:28.13   20  
                  32.86     1:09.86 (37.00)     1:48.79 (38.93)     2:28.13 (39.34)
 
Women 30-34 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Bernal, Genevieve M       32 WLAC-IL                   NT    1:15.98   20  
                  35.18     1:15.98 (40.80)                                        
  2 Walker, Krista M          30 CHSM-IL              1:16.31    1:18.11   17  
                  37.49     1:18.11 (40.62)                                        
 
Women 35-39 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Lingner, Heather N        36 EV-IL                  27.40      26.99   20  
  2 Griffin, Kelly            37 EV-IL                  34.00      29.63   17  
  3 Browne, Dorianne E        35 ELG-IL                 31.86      32.60   16  
 
Women 35-39 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Lingner, Heather N        36 EV-IL                  59.80      58.63   20  
                  27.89       58.63 (30.74)                                        
 
Women 35-39 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Jackson-McGarr, Stacie    37 ELG-IL               2:38.00    2:37.03   20  
                  36.46     1:16.72 (40.26)     1:57.59 (40.87)     2:37.03 (39.44)
 
Women 35-39 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Grabowski, Karen          36 VQRF-IL              6:30.00    6:18.89   20  
  2 Griffin, Kelly            37 EV-IL                     NT    6:43.43   17  
                  33.97     1:12.05 (38.08)     1:52.36 (40.31)     2:33.56 (41.20)
        3:15.18 (41.62)     3:57.11 (41.93)     4:38.93 (41.82)     5:21.20 (42.27)
        6:03.19 (41.99)     6:43.43 (40.24)                                        
  3 Browne, Dorianne E        35 ELG-IL               6:47.86    6:54.03   16  
                  37.29     1:17.89 (40.60)     1:59.89 (42.00)     2:42.24 (42.35)
        3:24.74 (42.50)     4:07.48 (42.74)     4:49.92 (42.44)     5:32.21 (42.29)
        6:13.77 (41.56)     6:54.03 (40.26)                                        
  4 Jackson-McGarr, Stacie    37 ELG-IL               6:58.00    6:56.36   15  
                  38.70     1:20.49 (41.79)     2:02.54 (42.05)     2:45.00 (42.46)
        3:27.54 (42.54)     4:09.69 (42.15)     4:51.69 (42.00)     5:33.52 (41.83)
        6:15.78 (42.26)     6:56.36 (40.58)                                        
  5 Jensen, Rebecca           37 ELG-IL                    NT    7:47.99   14  
                  40.16     1:23.95 (43.79)     2:09.78 (45.83)     2:57.19 (47.41)
        3:45.17 (47.98)   5:23.94 (1:38.77)     6:12.65 (48.71)     7:01.17 (48.52)
        7:47.99 (46.82)                                                            
 
Women 35-39 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Browne, Dorianne E        35 ELG-IL                 39.31      39.90   20  
 
Women 35-39 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Browne, Dorianne E        35 ELG-IL               1:24.55    1:25.84   20  
                  41.15     1:25.84 (44.69)                                        
  2 Jensen, Rebecca           37 ELG-IL               1:45.00    1:39.31   17  
                  47.48     1:39.31 (51.83)                                        
 
Women 35-39 200 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Browne, Dorianne E        35 ELG-IL               3:03.10    3:02.13   20  
                  42.19     1:28.28 (46.09)     2:15.84 (47.56)     3:02.13 (46.29)
  2 Jensen, Rebecca           37 ELG-IL                    NT    3:30.46   17  
                  48.94     1:42.28 (53.34)     2:36.80 (54.52)     3:30.46 (53.66)
 
Women 35-39 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Lingner, Heather N        36 EV-IL                  34.50      34.10   20  
  2 Grabowski, Karen          36 VQRF-IL                42.00      41.91   17  
  3 Jensen, Rebecca           37 ELG-IL                 50.00      47.55   16  
 
Women 35-39 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Lingner, Heather N        36 EV-IL                1:17.45    1:17.02   20  
                  36.82     1:17.02 (40.20)                                        
  2 Jackson-McGarr, Stacie    37 ELG-IL               1:29.00    1:29.91   17  
                  42.83     1:29.91 (47.08)                                        
  3 Jensen, Rebecca           37 ELG-IL               1:45.00    1:44.89   16  
                  48.98     1:44.89 (55.91)                                        
 
Women 35-39 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Lingner, Heather N        36 EV-IL                  30.65      30.53   20  
  2 Maguire, Angie            39 TOPM-IL                34.00      32.66   17  
  3 Grabowski, Karen          36 VQRF-IL                34.00      33.50   16  
  4 Griffin, Kelly            37 EV-IL                  40.00      34.37   15  
 
Women 35-39 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Martinez, Andrea          35 CHSM-IL              1:18.00    1:12.22   20  
 
Women 35-39 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Grabowski, Karen          36 VQRF-IL              1:20.00    1:16.68   20  
                  36.45     1:16.68 (40.23)                                        
 
Women 35-39 400 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Jackson-McGarr, Stacie    37 ELG-IL               6:10.00    6:08.85   20  
                  44.02     1:35.58 (51.56)     2:22.76 (47.18)     3:08.88 (46.12)
        3:58.71 (49.83)     4:48.12 (49.41)     5:29.07 (40.95)     6:08.85 (39.78)
 
Women 40-44 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Ridge, Jennifer           43 Unattached-IL          26.50      26.37   20  
 
Women 40-44 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Cimilluca, Krista         41 ELG-IL               1:03.40    1:03.88   20  
                  30.38     1:03.88 (33.50)                                        
  2 Harrison, Jennifer        41 ELG-IL               1:04.00    1:05.48   17  
                  31.54     1:05.48 (33.94)                                        
  3 Reichmann, Kris M         42 TOPM-IL              1:13.00    1:09.66   16  
 
Women 40-44 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Cimilluca, Krista         41 ELG-IL               2:18.42    2:19.19   20  
                  32.17     1:07.29 (35.12)     1:43.34 (36.05)     2:19.19 (35.85)
  2 Harrison, Jennifer        41 ELG-IL               2:20.00    2:20.58   17  
                  32.32     1:08.04 (35.72)     1:44.48 (36.44)     2:20.58 (36.10)
 
Women 40-44 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Harrison, Jennifer        41 ELG-IL               6:10.00    6:16.66   20  
 
Women 40-44 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Cimilluca, Krista         41 ELG-IL                 33.86      33.95   20  
 
Women 40-44 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Ridge, Jennifer           43 Unattached-IL        1:05.00    1:04.88   20  
                  31.52     1:04.88 (33.36)                                        
  2 Cimilluca, Krista         41 ELG-IL               1:12.60    1:13.43   17  
                  35.70     1:13.43 (37.73)                                        
 
Women 40-44 200 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Ridge, Jennifer           43 Unattached-IL        2:20.00    2:22.43   20  
                  33.30     1:09.18 (35.88)     1:46.01 (36.83)     2:22.43 (36.42)
 
Women 40-44 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Reynolds, Amy             41 TOPM-IL                36.00      37.46   20  
 
Women 40-44 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Cimilluca, Krista         41 ELG-IL               1:21.00    1:19.15   20  
  2 Reichmann, Kris M         42 TOPM-IL              1:30.00    1:32.60   17  
 
Women 40-44 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Harrison, Jennifer        41 ELG-IL               1:19.00    1:21.51   20  
                  38.66     1:21.51 (42.85)                                        
 
Women 40-44 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Harrison, Jennifer        41 ELG-IL               2:45.00    2:56.20   20  
                  38.58   2:17.65 (1:39.07)     2:56.20 (38.55)                    
 
Women 45-49 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Pletch, Mary              48 TWC-IL                 27.90      27.77   20  
  2 Kafka, Heidi              49 CHSM-IL                28.00      27.96   17  
  3 Hacker, Sara              47 NWSC-IL                28.21      28.37   16  
  4 Smar, Susan               48 EV-IL                  30.50      29.97   15  
  5 Stiberth, Amanda          46 ELG-IL                 31.00      31.30   14  
  6 Mesec, Jacqueline         45 LYON-IL                   NT      42.54   13  
 
Women 45-49 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Pletch, Mary              48 TWC-IL               1:02.20    1:01.48   20  
                  29.34     1:01.48 (32.14)                                        
  2 Kafka, Heidi              49 CHSM-IL              1:02.00    1:02.43   17  
                  30.31     1:02.43 (32.12)                                        
  3 Roose, Lynn               48 TWC-IL                    NT    1:05.95   16  
  4 Stiberth, Amanda          46 ELG-IL                    NT    1:08.09   15  
  5 Smith, Cara               48 TOPM-IL              1:30.00    1:11.44   14  
                  33.36     1:11.44 (38.08)                                        
  6 Taleb, Margaret           49 TOPM-IL              1:20.00    1:15.17   13  
                  35.75     1:15.17 (39.42)                                        
  7 Justicz, Julie E          48 TOPM-IL              1:20.00    1:16.06   12  
                  35.93     1:16.06 (40.13)                                        
 
Women 45-49 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Smar, Susan               48 EV-IL                2:36.50    2:37.77   20  
                  36.20     1:16.70 (40.50)     1:58.61 (41.91)     2:37.77 (39.16)
 
Women 45-49 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Froehlich, Kathryn        49 COHO-IL              6:37.29    6:40.85   20  
                  34.81     1:13.73 (38.92)     1:53.68 (39.95)     2:34.14 (40.46)
        3:14.87 (40.73)     3:56.32 (41.45)     4:37.83 (41.51)     5:19.10 (41.27)
        6:00.52 (41.42)     6:40.85 (40.33)                                        
  2 Roose, Lynn               48 TWC-IL                    NT    7:08.06   17  
                  35.51     1:15.82 (40.31)     1:57.66 (41.84)     2:40.22 (42.56)
        3:23.60 (43.38)     4:07.28 (43.68)     4:52.22 (44.94)     5:38.21 (45.99)
        6:23.90 (45.69)     7:08.06 (44.16)                                        
  3 Taleb, Margaret           49 TOPM-IL              7:05.00    7:11.79   16  
                  38.13     1:20.91 (42.78)     2:04.41 (43.50)     2:48.73 (44.32)
        3:32.88 (44.15)     4:16.99 (44.11)     5:01.05 (44.06)     5:45.04 (43.99)
        6:29.10 (44.06)     7:11.79 (42.69)                                        
  4 Justicz, Julie E          48 TOPM-IL              7:30.00    7:27.36   15  
                  38.38     1:20.54 (42.16)     2:05.16 (44.62)     2:50.06 (44.90)
        3:35.24 (45.18)   5:08.02 (1:32.78)     5:54.96 (46.94)     6:41.79 (46.83)
        7:27.36 (45.57)                                                            
 
Women 45-49 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Hacker, Sara              47 NWSC-IL                32.87      33.30   20  
  2 Carney, Carin             48 LYON-IL                36.00      36.01   17  
  3 Smar, Susan               48 EV-IL                  36.75      36.53   16  
  4 Schwartz, Lisa            48 COHO-IL                37.80      37.06   15  
  5 Stiberth, Amanda          46 ELG-IL                 41.00      41.32   14  
 
Women 45-49 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Pletch, Mary              48 TWC-IL               1:11.50    1:09.75   20  
                  33.94     1:09.75 (35.81)                                        
  2 Hacker, Sara              47 NWSC-IL              1:12.53    1:11.12   17  
                  34.42     1:11.12 (36.70)                                        
  3 Schwartz, Lisa            48 COHO-IL              1:22.10    1:20.70   16  
                  39.51     1:20.70 (41.19)                                        
 
Women 45-49 200 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Kafka, Heidi              49 CHSM-IL              2:35.00    2:37.93   20  
                  37.74     1:17.63 (39.89)     1:58.20 (40.57)     2:37.93 (39.73)
  2 Justicz, Julie E          48 TOPM-IL              3:30.00    3:31.94   17  
 
Women 45-49 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Schwartz, Lisa            48 COHO-IL                39.60      39.66   20  
  2 Smith, Cara               48 TOPM-IL                42.00      40.00   17  
  3 Kozial, Melissa           45 ELG-IL                 44.19      42.93   16  
  4 Mesec, Jacqueline         45 LYON-IL                   NT      50.74   15  
 
Women 45-49 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Kafka, Heidi              49 CHSM-IL              1:22.00    1:22.88   20  
                  39.49     1:22.88 (43.39)                                        
  2 Froehlich, Kathryn        49 COHO-IL              1:21.95    1:24.74   17  
                  40.78     1:24.74 (43.96)                                        
  3 Schwartz, Lisa            48 COHO-IL              1:29.60    1:29.78   16  
                  42.07     1:29.78 (47.71)                                        
 
Women 45-49 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Hacker, Sara              47 NWSC-IL                31.26      31.44   20  
  2 Roose, Lynn               48 TWC-IL                 33.00      33.00   17  
  3 Carney, Carin             48 LYON-IL                35.00      34.18   16  
  4 Kozial, Melissa           45 ELG-IL                 43.27      41.48   15  
 
Women 45-49 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Hacker, Sara              47 NWSC-IL              1:10.75    1:12.08   20  
 
Women 45-49 200 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Froehlich, Kathryn        49 COHO-IL              2:46.00    2:53.15   20  
                  36.92     1:19.66 (42.74)     2:05.42 (45.76)     2:53.15 (47.73)
  2 Smar, Susan               48 EV-IL                3:30.00    3:11.03   17  
                  40.29     1:27.07 (46.78)     2:16.19 (49.12)     3:11.03 (54.84)
 
Women 45-49 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Carney, Carin             48 LYON-IL              1:19.00    1:17.17   20  
                  35.24     1:17.17 (41.93)                                        
  2 Froehlich, Kathryn        49 COHO-IL              1:16.84    1:18.34   17  
                  36.84     1:18.34 (41.50)                                        
  3 Mesec, Jacqueline         45 LYON-IL                   NT    1:50.89   16  
                  53.40     1:50.89 (57.49)                                        
 
Women 45-49 400 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Froehlich, Kathryn        49 COHO-IL              5:40.00    5:41.23   20  
                  36.11     1:18.46 (42.35)     2:03.96 (45.50)     2:47.34 (43.38)
        3:35.31 (47.97)     4:22.25 (46.94)     5:01.92 (39.67)     5:41.23 (39.31)
  2 Kozial, Melissa           45 ELG-IL               7:18.09    7:02.69   17  
                  44.64     1:42.54 (57.90)     2:40.75 (58.21)     3:37.23 (56.48)
        4:33.01 (55.78)     5:29.46 (56.45)     6:17.07 (47.61)     7:02.69 (45.62)
 
Women 50-54 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Roberts, Mary C           52 TOPM-IL                   NT      47.34   20  
 
Women 50-54 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Kakacek, Trina            51 CHSM-IL              6:40.00    6:33.22   20  
                  36.23     1:14.31 (38.08)     1:53.54 (39.23)     2:33.59 (40.05)
        3:13.31 (39.72)     3:53.18 (39.87)     4:33.08 (39.90)     5:13.53 (40.45)
        5:53.73 (40.20)     6:33.22 (39.49)                                        
  2 Gillespie, Melissa        50 VQRF-IL              8:20.00    7:59.22   17  
                  40.16     1:26.66 (46.50)     2:14.47 (47.81)     3:02.37 (47.90)
      4:40.51 (1:38.14)     5:30.71 (50.20)     6:20.55 (49.84)     7:11.00 (50.45)
        7:58.42 (47.42)      7:59.22 (0.80)                                        
 
Women 50-54 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Gillespie, Melissa        50 VQRF-IL                45.00      49.50   20  
 
Women 50-54 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Gillespie, Melissa        50 VQRF-IL              1:45.00    1:43.60   20  
                  50.84     1:43.60 (52.76)                                        
 
Women 50-54 200 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Kakacek, Trina            51 CHSM-IL              2:55.00    2:57.38   20  
                  41.92     1:26.91 (44.99)     2:12.32 (45.41)     2:57.38 (45.06)
  2 Gillespie, Melissa        50 VQRF-IL              4:00.00    3:44.12   17  
                  11.80       52.15 (40.35)   2:47.76 (1:55.61)     3:44.12 (56.36)
 
Women 50-54 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Block, Andrea J           50 COHO-IL                30.00      29.74   20  
  2 Kakacek, Trina            51 CHSM-IL                35.00      37.89   17  
 
Women 50-54 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Block, Andrea J           50 COHO-IL              1:05.00    1:05.27   20  
 
Women 50-54 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Gillespie, Melissa        50 VQRF-IL              1:45.00    1:43.89   20  
                  50.63     1:43.89 (53.26)                                        
 
Women 55-59 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Moore, Mary               55 MGM-IL                 37.00      31.15   20  
  2 del Greco, Jane B         55 COHO-IL                31.00      31.20   17  
  3 Gortowski, Debbie A       55 ROCK-IL                45.00      40.26   16  
  4 Montes, Jane              56 GLTR-IL                55.00      56.86   15  
 
Women 55-59 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Schneeberger, Jill        56 ELG-IL               1:23.30    1:17.72   20  
                  36.82     1:17.72 (40.90)                                        
  2 Moore, Mary               55 MGM-IL               1:25.00    1:19.59   17  
                  37.77     1:19.59 (41.82)                                        
  3 Olsen, Kati               56 EV-IL                1:30.00    1:30.84   16  
                  41.44     1:30.84 (49.40)                                        
  4 Montes, Jane              56 GLTR-IL              2:00.00    2:04.36   15  
  5 Kuhl, Marlene             59 LYON-IL                   NT    2:22.95   14  
                1:11.64   2:22.95 (1:11.31)                                        
 
Women 55-59 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Schneeberger, Jill        56 ELG-IL               2:57.30    2:52.38   20  
                  38.50     1:21.98 (43.48)     2:07.65 (45.67)     2:52.38 (44.73)
  2 Gortowski, Debbie A       55 ROCK-IL              2:55.00    3:02.55   17  
                  42.74     1:29.36 (46.62)     2:16.75 (47.39)     3:02.55 (45.80)
 
Women 55-59 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Schneeberger, Jill        56 ELG-IL               7:43.35    7:17.92   20  
                  39.87     1:23.02 (43.15)     2:07.35 (44.33)     2:51.70 (44.35)
        3:36.81 (45.11)     4:21.43 (44.62)     5:06.29 (44.86)     5:51.02 (44.73)
        6:35.10 (44.08)     7:17.92 (42.82)                                        
  2 Vogel, Aileen E           59 ELG-IL               7:35.20    7:32.01   17  
                  39.29     1:23.25 (43.96)     2:08.08 (44.83)     2:54.32 (46.24)
        3:40.18 (45.86)     4:27.35 (47.17)     5:14.76 (47.41)     6:01.87 (47.11)
        6:48.75 (46.88)     7:32.01 (43.26)                                        
  3 Kulak, Marilyn            56 MGM-IL                    NT    7:38.19   16  
                  38.97     1:22.68 (43.71)     2:09.04 (46.36)     2:56.65 (47.61)
        3:43.76 (47.11)     4:30.36 (46.60)     5:17.89 (47.53)     6:05.82 (47.93)
        6:53.46 (47.64)     7:38.19 (44.73)                                        
  4 Gortowski, Debbie A       55 ROCK-IL              7:40.00    7:43.17   15  
                  42.77     1:30.01 (47.24)     2:16.71 (46.70)     3:03.34 (46.63)
        3:50.52 (47.18)     4:37.59 (47.07)     5:24.91 (47.32)     6:11.43 (46.52)
        6:58.26 (46.83)     7:43.17 (44.91)                                        
  5 Moore, Mary               55 MGM-IL               8:00.00    7:55.14   14  
                  41.93     1:26.92 (44.99)     2:14.42 (47.50)     3:02.69 (48.27)
        3:52.04 (49.35)     4:41.14 (49.10)     5:30.92 (49.78)     6:20.44 (49.52)
        7:09.49 (49.05)     7:55.14 (45.65)                                        
  6 Tredup, Christine N       58 ELG-IL               9:31.53    9:35.44   13  
                  49.22     1:45.14 (55.92)     2:43.08 (57.94)     3:41.58 (58.50)
        4:39.71 (58.13)     5:38.23 (58.52)     6:35.98 (57.75)   7:37.13 (1:01.15)
        8:35.93 (58.80)     9:35.44 (59.51)                                        
 
Women 55-59 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Kuhl, Marlene             59 LYON-IL                   NT    3:14.23   20  
                1:39.60   3:14.23 (1:34.63)                                        
 
Women 55-59 200 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Kulak, Marilyn            56 MGM-IL               3:25.00    3:23.64   20  
                  45.48     1:36.66 (51.18)     2:31.67 (55.01)     3:23.64 (51.97)
  2 Tredup, Christine N       58 ELG-IL               4:03.36    4:02.14   17  
                  57.47   1:58.88 (1:01.41)   3:02.27 (1:03.39)     4:02.14 (59.87)
 
Women 55-59 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 del Greco, Jane B         55 COHO-IL                41.00      39.39   20  
  2 Schneeberger, Jill        56 ELG-IL                 54.40      48.58   17  
 
Women 55-59 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 del Greco, Jane B         55 COHO-IL              1:32.00    1:30.79   20  
                  42.65     1:30.79 (48.14)                                        
 
Women 55-59 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Moore, Mary               55 MGM-IL                 41.00      39.59   20  
 
Women 55-59 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 del Greco, Jane B         55 COHO-IL              1:28.00    1:25.76   20  
                  41.36     1:25.76 (44.40)                                        
  2 Vogel, Aileen E           59 ELG-IL               1:33.02    1:33.45   17  
                  43.17     1:33.45 (50.28)                                        
  3 Kulak, Marilyn            56 MGM-IL               1:33.00    1:33.85   16  
                  44.02     1:33.85 (49.83)                                        
 -- Moore, Mary               55 MGM-IL               1:40.00         DQ  
                  45.84          DQ (51.32)                                        
 
Women 55-59 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Kulak, Marilyn            56 MGM-IL               3:31.00    3:22.43   20  
                  46.00     1:36.98 (50.98)   2:39.36 (1:02.38)     3:22.43 (43.07)
  2 Gortowski, Debbie A       55 ROCK-IL              3:45.00    3:44.22   17  
                  53.57     1:51.64 (58.07)   2:57.12 (1:05.48)     3:44.22 (47.10)
 
Women 55-59 400 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Vogel, Aileen E           59 ELG-IL               4:27.51    6:59.72   20  
                  46.87     1:40.66 (53.79)     2:35.04 (54.38)     3:28.35 (53.31)
        4:28.11 (59.76)   5:28.59 (1:00.48)     6:15.40 (46.81)     6:59.72 (44.32)
  2 Kulak, Marilyn            56 MGM-IL               7:15.00    7:20.76   17  
                  47.69     1:46.77 (59.08)     2:42.57 (55.80)     3:37.79 (55.22)
      4:42.49 (1:04.70)   5:46.42 (1:03.93)     6:35.75 (49.33)     7:20.76 (45.01)
  3 Gortowski, Debbie A       55 ROCK-IL              7:30.00    7:21.46   16  
                  50.20     1:49.64 (59.44)     2:47.43 (57.79)     3:42.87 (55.44)
      4:47.17 (1:04.30)   5:48.60 (1:01.43)     6:36.22 (47.62)     7:21.46 (45.24)
  4 Tredup, Christine N       58 ELG-IL                    NT    8:18.73   15  
 
Women 60-64 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Kracen, Cindy S           61 ELG-IL                 39.00      39.66   20  
  2 Fast, Ruth                64 MGM-IL                 44.56      40.81   17  
 
Women 60-64 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Fast, Ruth                64 MGM-IL               1:38.78    1:32.06   20  
                  42.24     1:32.06 (49.82)                                        
 
Women 60-64 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Fast, Ruth                64 MGM-IL               9:00.00    9:00.78   20  
                  45.41     1:39.79 (54.38)     2:34.77 (54.98)     3:31.05 (56.28)
        4:27.98 (56.93)     5:23.53 (55.55)   7:14.41 (1:50.88)     8:10.72 (56.31)
        9:00.81 (50.09)         9:00.78 ( )                                        
 
Women 60-64 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Fast, Ruth                64 MGM-IL                 51.41      50.75   20  
 
Women 60-64 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Kracen, Cindy S           61 ELG-IL                 49.00      47.11   20  
 
Women 60-64 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Kracen, Cindy S           61 ELG-IL               1:48.00    1:44.79   20  
                  49.80     1:44.79 (54.99)                                        
 
Women 60-64 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Kracen, Cindy S           61 ELG-IL               3:45.00    3:51.95   20  
                  51.47     1:50.86 (59.39)   2:51.93 (1:01.07)   3:51.95 (1:00.02)
 
Women 60-64 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Kracen, Cindy S           61 ELG-IL                 50.00      53.89   20  
 
Women 65-69 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Paden, Karen              69 GS-IL                  53.32      57.41   20  
 
Women 65-69 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Paden, Karen              69 GS-IL                3:10.22    2:21.99   20  
                1:04.22   2:21.99 (1:17.77)                                        
 
Men 18-24 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Urbano, Fabian            24 IM-IL                     NT      39.53   20  
 
Men 18-24 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
 -- Urbano, Fabian            24 IM-IL                     NT         DQ  
                  57.40        DQ (1:03.87)                                        
 
Men 25-29 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Campione, Dan             25 MGM-IL                 23.50      22.64   20  
 
Men 25-29 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Cunnick, Charles          26 CMSC-IL                48.00      48.46   20  
                  23.43       48.46 (25.03)                                        
  2 Chiles, Justin            28 CMSC-IL                47.99      48.63   17  
                  23.20       48.63 (25.43)                                        
  3 Campione, Dan             25 MGM-IL                 51.00      50.03   16  
                  23.45       50.03 (26.58)                                        
 
Men 25-29 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Cowen, Michael            26 CHSM-IL                34.08      35.21   20  
 
Men 25-29 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Campione, Dan             25 MGM-IL                 59.00      57.57   20  
                  27.47       57.57 (30.10)                                        
  2 Cowen, Michael            26 CHSM-IL              1:15.19    1:16.71   17  
                  37.49     1:16.71 (39.22)                                        
 
Men 25-29 200 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Campione, Dan             25 MGM-IL               2:12.00    2:13.83   20  
                  30.06     1:04.70 (34.64)     1:40.01 (35.31)     2:13.83 (33.82)
 
Men 25-29 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Cowen, Michael            26 CHSM-IL                36.11      36.62   20  
 
Men 25-29 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Cowen, Michael            26 CHSM-IL              1:19.34    1:22.55   20  
                  39.00     1:22.55 (43.55)                                        
 
Men 25-29 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Chiles, Justin            28 CMSC-IL                51.99      55.19   20  
 
Men 25-29 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Cowen, Michael            26 CHSM-IL              2:43.72    2:53.25   20  
                  40.75     1:23.12 (42.37)     2:13.10 (49.98)     2:53.25 (40.15)
 
Men 30-34 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Helfers, Alex R           32 CBD-IL                 23.50      23.33   20  
  2 Kennedy, Daniel P         30 CHSM-IL                24.59      24.28   17  
  3 Javorski, John            33 MGM-IL                 23.00      24.48   16  
  4 Mulcahy, Ryan P           34 LWM-IL                 24.00      24.61   15  
  5 Simmons, Robert           31 ROCK-IL                   NT      24.83   14  
  6 Leonard, John             32 Unattached-IL          25.75      25.39   13  
  7 Boeke, Lonny              33 WLAC-IL                29.00      26.96   12  
  8 Coloquhoun, James         33 WLAC-IL                28.00      27.14   11  
  9 Smith, Eric               31 VQRF-IL                27.10      27.45    9  
 10 Stevens, Timothy          31 EV-IL                  31.22      28.85    7  
 
Men 30-34 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Allegra, Vincent A        33 CENT-IL                48.00      48.91   20  
                  23.74       48.91 (25.17)                                        
  2 Kennedy, Daniel P         30 CHSM-IL                53.25      53.06   17  
                  25.28       53.06 (27.78)                                        
  3 Mulcahy, Ryan P           34 LWM-IL                 53.00      54.20   16  
                  25.84       54.20 (28.36)                                        
  4 Simmons, Robert           31 ROCK-IL                58.00      54.83   15  
                  25.62       54.83 (29.21)                                        
  5 Leonard, John             32 Unattached-IL          58.38      56.61   14  
                  26.36       56.61 (30.25)                                        
  6 Scott, Ryan C             34 WLAC-IL                58.00      57.44   13  
                  27.43       57.44 (30.01)                                        
  7 Boeke, Lonny              33 WLAC-IL                59.00      59.02   12  
                  27.94       59.02 (31.08)                                        
  8 Coloquhoun, James         33 WLAC-IL              1:02.00      59.61   11  
                  28.50       59.61 (31.11)                                        
  9 Stevens, Timothy          31 EV-IL                1:05.63    1:03.39    9  
                  31.08     1:03.39 (32.31)                                        
 10 Smith, Eric               31 VQRF-IL              1:05.00    1:05.09    7  
                  30.85     1:05.09 (34.24)                                        
 
Men 30-34 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Coloquhoun, James         33 WLAC-IL                   NT    2:16.68   20  
                  31.19     1:05.46 (34.27)     1:41.66 (36.20)     2:16.68 (35.02)
  2 Marcianelli, Tony         30 ELG-IL               2:25.00    2:56.56   17  
                  35.88     1:19.28 (43.40)   2:56.56 (1:37.28)                    
 
Men 30-34 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Brown, Adam R             31 ELG-IL               5:23.50    5:26.26   20  
  2 Javorski, John            33 MGM-IL               5:50.00    6:08.45   17  
  3 Marcianelli, Tony         30 ELG-IL               9:00.00    8:10.37   16  
                  39.23     1:23.95 (44.72)     2:11.57 (47.62)   3:50.73 (1:39.16)
        4:44.46 (53.73)     5:37.91 (53.45)     6:30.02 (52.11)     7:23.80 (53.78)
        8:10.68 (46.88)         8:10.37 ( )                                        
 
Men 30-34 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Castle, Paul R            33 ELG-IL                 28.00      28.29   20  
 
Men 30-34 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Carlson, Timothy R        32 CMSC-IL                54.48      54.59   20  
                  26.79       54.59 (27.80)                                        
  2 Castle, Paul R            33 ELG-IL               1:00.80    1:00.12   17  
                  28.88     1:00.12 (31.24)                                        
  3 Simmons, Robert           31 ROCK-IL              1:02.50    1:01.66   16  
                  29.79     1:01.66 (31.87)                                        
  4 Scott, Ryan C             34 WLAC-IL              1:10.00    1:07.21   15  
                  32.81     1:07.21 (34.40)                                        
  5 Leonard, John             32 Unattached-IL             NT    1:08.11   14  
                  32.63     1:08.11 (35.48)                                        
  6 Slesicki, Kyle            31 TWC-IL               1:30.00    1:17.14   13  
                  36.75     1:17.14 (40.39)                                        
 -- Marcianelli, Tony         30 ELG-IL               1:27.00         DQ  
                  42.24          DQ (47.84)                                        
 
Men 30-34 200 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Castle, Paul R            33 ELG-IL               2:20.00    2:17.19   20  
                  31.48     1:05.11 (33.63)     1:41.07 (35.96)     2:17.19 (36.12)
  2 Marcianelli, Tony         30 ELG-IL               3:00.00    3:17.39   17  
                  43.46     1:33.34 (49.88)     2:24.39 (51.05)     3:17.39 (53.00)
 
Men 30-34 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Carlson, Timothy R        32 CMSC-IL                28.48      27.57   20  
  2 Helfers, Alex R           32 CBD-IL                 28.50      28.65   17  
  3 Leonard, John             32 Unattached-IL          32.02      32.82   16  
  4 Simmons, Robert           31 ROCK-IL                35.00      33.33   15  
  5 Slesicki, Kyle            31 TWC-IL                 35.00      34.35   14  
  6 Stevens, Timothy          31 EV-IL                  38.22      37.56   13  
 
Men 30-34 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Carlson, Timothy R        32 CMSC-IL                59.75      59.96   20  
                  28.28       59.96 (31.68)                                        
  2 Helfers, Alex R           32 CBD-IL               1:03.43    1:03.60   17  
                  30.42     1:03.60 (33.18)                                        
  3 Brown, Adam R             31 ELG-IL               1:08.25    1:09.89   16  
                  32.32     1:09.89 (37.57)                                        
  4 Leonard, John             32 Unattached-IL             NT    1:11.62   15  
                  33.06     1:11.62 (38.56)                                        
  5 Stevens, Timothy          31 EV-IL                1:17.83    1:21.99   14  
                  38.66     1:21.99 (43.33)                                        
 
Men 30-34 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Helfers, Alex R           32 CBD-IL                 25.50      25.45   20  
  2 Javorski, John            33 MGM-IL                 25.00      27.20   17  
  3 Kennedy, Daniel P         30 CHSM-IL                27.38      27.52   16  
  4 Mulcahy, Ryan P           34 LWM-IL                 27.00      27.60   15  
  5 Slesicki, Kyle            31 TWC-IL                 32.00      30.16   14  
  6 Boeke, Lonny              33 WLAC-IL                31.00      30.85   13  
  7 Stevens, Timothy          31 EV-IL                  34.22      32.65   12  
 
Men 30-34 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Carlson, Timothy R        32 CMSC-IL                53.11      54.64   20  
  2 Helfers, Alex R           32 CBD-IL                 57.00      56.60   17  
  3 Mulcahy, Ryan P           34 LWM-IL               1:01.00    1:02.88   16  
  4 Kennedy, Daniel P         30 CHSM-IL              1:05.75    1:08.22   15  
 
Men 30-34 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Mulcahy, Ryan P           34 LWM-IL               1:05.00    1:07.69   20  
                  31.80     1:07.69 (35.89)                                        
 
Men 30-34 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Castle, Paul R            33 ELG-IL               2:23.00    2:20.46   20  
                  28.75     1:02.87 (34.12)     1:45.27 (42.40)     2:20.46 (35.19)
  2 Kennedy, Daniel P         30 CHSM-IL              2:25.74    2:28.76   17  
                  29.93     1:10.09 (40.16)     1:55.61 (45.52)     2:28.76 (33.15)
 
Men 30-34 400 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Brown, Adam R             31 ELG-IL               5:33.00    5:00.86   20  
                  31.49     1:07.91 (36.42)     1:49.48 (41.57)     2:29.60 (40.12)
        3:10.26 (40.66)     3:52.01 (41.75)     4:27.07 (35.06)     5:00.86 (33.79)
  2 Marcianelli, Tony         30 ELG-IL               5:00.00    7:03.46   17  
                  46.83     1:42.17 (55.34)     2:39.31 (57.14)     3:34.12 (54.81)
        4:26.51 (52.39)     5:21.16 (54.65)     6:15.41 (54.25)     7:03.46 (48.05)
 -- Allegra, Vincent A        33 CENT-IL             15:00.00         DQ  
                  27.04       56.08 (29.04)     1:23.17 (27.09)     1:54.54 (31.37)
        2:18.57 (24.03)     2:47.21 (28.64)     3:10.22 (23.01)          DQ (24.88)
 
Men 35-39 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Jablonski, Scott R        36 LYON-IL                24.00      24.34   20  
  2 Czach, Jesse              37 BUE-IL                 34.00      29.79   17  
  3 Martin, Peter             39 TWC-IL                 30.59      29.94   16  
 
Men 35-39 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Szabados, Bela            38 WLAC-IL                48.00      47.80   20  
                  23.26       47.80 (24.54)                                        
  2 Morris, Chad              35 MGM-IL                 50.90      51.88   17  
                  25.11       51.88 (26.77)                                        
  3 Jablonski, Scott R        36 LYON-IL                54.00      55.65   16  
                  25.45       55.65 (30.20)                                        
  4 Helm, James               37 EV-IL                  58.00      57.45   15  
                  26.85       57.45 (30.60)                                        
  5 Durzi, George             35 CHSM-IL                59.78      59.65   14  
  6 Martin, Peter             39 TWC-IL               1:07.94    1:07.07   13  
                  31.25     1:07.07 (35.82)                                        
 
Men 35-39 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Roessler, Steve           36 LYON-IL              2:15.00    2:07.79   20  
                  28.87     1:01.35 (32.48)     1:35.14 (33.79)     2:07.79 (32.65)
  2 Durzi, George             35 CHSM-IL              2:17.00    2:13.47   17  
                  31.15     1:05.40 (34.25)   2:13.47 (1:08.07)                    
  3 Evans, James D            38 ELG-IL               2:32.00    2:33.75   16  
                  35.15     1:15.12 (39.97)     1:56.06 (40.94)     2:33.75 (37.69)
 
Men 35-39 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Culver, Ben B             35 ELG-IL               4:57.00    5:00.05   20  
  2 Szabados, Bela            38 WLAC-IL                   NT    5:01.14   17  
  3 Helm, James               37 EV-IL                6:05.00    6:20.50   16  
  4 Evans, James D            38 ELG-IL               6:54.00    6:47.19   15  
                  33.88     1:12.73 (38.85)     1:54.00 (41.27)     2:34.90 (40.90)
        3:17.02 (42.12)     3:59.27 (42.25)     4:42.81 (43.54)     5:25.52 (42.71)
        6:07.52 (42.00)     6:47.19 (39.67)                                        
 
Men 35-39 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Durzi, George             35 CHSM-IL              1:14.00    1:14.01   20  
                  35.64     1:14.01 (38.37)                                        
 
Men 35-39 200 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Durzi, George             35 CHSM-IL              2:45.00    2:51.17   20  
                                2:09.29 ( )     2:51.17 (41.88)                    
 
Men 35-39 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Morris, Chad              35 MGM-IL                 28.50      29.20   20  
  2 Weigand, TJ               39 WLAC-IL                32.00      32.23   17  
  3 Jablonski, Scott R        36 LYON-IL                33.00      34.67   16  
  4 Helm, James               37 EV-IL                  34.00      34.93   15  
  5 Evans, James D            38 ELG-IL                 37.00      36.38   14  
  6 Lotus, Joseph             35 VQRF-IL                36.00      36.80   13  
  7 Czach, Jesse              37 BUE-IL                 40.00      40.14   12  
 
Men 35-39 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Weigand, TJ               39 WLAC-IL              1:09.00    1:12.02   20  
                  34.14     1:12.02 (37.88)                                        
  2 Evans, James D            38 ELG-IL               1:23.00    1:25.18   17  
                  40.19     1:25.18 (44.99)                                        
 
Men 35-39 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Lotus, Joseph             35 VQRF-IL                35.00      31.06   20  
  2 Czach, Jesse              37 BUE-IL                 38.00      38.80   17  
 
Men 35-39 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Szabados, Bela            38 WLAC-IL                53.00      53.03   20  
  2 Morris, Chad              35 MGM-IL                 55.90    1:01.16   17  
  3 Roessler, Steve           36 LYON-IL              1:06.00    1:06.69   16  
  4 Czach, Jesse              37 BUE-IL               1:40.00    1:35.82   15  
 
Men 35-39 200 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Culver, Ben B             35 ELG-IL               2:05.00    2:07.58   20  
                  27.77     1:00.83 (33.06)     1:34.49 (33.66)     2:07.58 (33.09)
 
Men 35-39 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Durzi, George             35 CHSM-IL              1:14.00    1:13.89   20  
                  32.85     1:13.89 (41.04)                                        
 
Men 35-39 400 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Culver, Ben B             35 ELG-IL               4:27.00    4:26.97   20  
                  26.94       58.76 (31.82)     1:33.91 (35.15)     2:08.01 (34.10)
        2:47.44 (39.43)     3:27.03 (39.59)     3:57.57 (30.54)     4:26.97 (29.40)
  2 Evans, James D            38 ELG-IL               7:00.00    6:33.11   17  
                  42.91     1:36.20 (53.29)     2:32.50 (56.30)     3:27.18 (54.68)
        4:17.35 (50.17)     5:10.20 (52.85)     5:53.30 (43.10)     6:33.11 (39.81)
 
Men 40-44 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Bennett, Pat J            40 EV-IL                  23.84      24.09   20  
  2 Urban, Mark               42 MGM-IL                 24.68      24.76   17  
  3 Murphy, Douglas R         40 CHSM-IL                24.78      25.16   16  
  4 Waechter, Micharl         43 GLTR-IL                28.60      27.89   15  
  5 Clark, Brian              41 LIB-IL                 30.50      30.43   14  
 
Men 40-44 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Bennett, Pat J            40 EV-IL                  54.72      52.80   20  
                  25.57       52.80 (27.23)                                        
  2 Urban, Mark               42 MGM-IL                 54.00      53.81   17  
                  25.60       53.81 (28.21)                                        
  3 Murphy, Douglas R         40 CHSM-IL                57.55      55.67   16  
                  26.50       55.67 (29.17)                                        
  4 McKeever, Patrick H       44 EBC-IL                    NT      59.33   15  
                  29.25       59.33 (30.08)                                        
  5 Waechter, Micharl         43 GLTR-IL              1:00.71    1:01.24   14  
                  28.60     1:01.24 (32.64)                                        
  6 Myers, Fred M             40 CHSM-IL              1:05.00    1:04.71   13  
                  31.30     1:04.71 (33.41)                                        
  7 Clark, Brian              41 LIB-IL                    NT    1:10.24   12  
                  31.39     1:10.24 (38.85)                                        
 
Men 40-44 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Newman, Paul              42 LYON-IL                   NT    2:28.21   20  
                  33.93     1:11.62 (37.69)     1:49.99 (38.37)     2:28.21 (38.22)
 
Men 40-44 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 McKeever, Patrick H       44 EBC-IL               5:54.30    6:17.97   20  
  2 Newman, Paul              42 LYON-IL                   NT    6:58.21   17  
 
Men 40-44 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Thayer, Jason W           40 LYON-IL                31.00      31.32   20  
  2 Clark, Brian              41 LIB-IL                 39.50      38.97   17  
 
Men 40-44 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Urban, Mark               42 MGM-IL                 59.00      58.89   20  
                  28.89       58.89 (30.00)                                        
  2 Cordero, Billy            44 CMSC-IL              1:05.00    1:08.52   17  
                  32.46     1:08.52 (36.06)                                        
  3 Murphy, Douglas R         40 CHSM-IL              1:14.24    1:12.67   16  
                  35.65     1:12.67 (37.02)                                        
  4 Myers, Fred M             40 CHSM-IL              1:12.00    1:13.27   15  
                  35.76     1:13.27 (37.51)                                        
 
Men 40-44 200 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Urban, Mark               42 MGM-IL               2:09.87    2:09.96   20  
                  30.88     1:03.60 (32.72)     1:36.68 (33.08)     2:09.96 (33.28)
  2 Thayer, Jason W           40 LYON-IL              2:25.00    2:25.53   17  
                  33.32     1:09.30 (35.98)     1:47.02 (37.72)     2:25.53 (38.51)
  3 Myers, Fred M             40 CHSM-IL              2:45.00    2:48.53   16  
                  38.37     1:19.44 (41.07)     2:04.06 (44.62)     2:48.53 (44.47)
 
Men 40-44 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Clark, Brian              41 LIB-IL                 40.60      40.72   20  
 
Men 40-44 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Clark, Brian              41 LIB-IL                    NT    3:41.03   20  
                  46.20     1:44.84 (58.64)   2:46.01 (1:01.17)     3:41.03 (55.02)
 
Men 40-44 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Bennett, Pat J            40 EV-IL                  27.48      27.13   20  
  2 Thayer, Jason W           40 LYON-IL                29.00      28.62   17  
  3 Murphy, Douglas R         40 CHSM-IL                29.33      28.72   16  
  4 Waechter, Micharl         43 GLTR-IL                34.16      33.44   15  
  5 Newman, Paul              42 LYON-IL                   NT      33.92   14  
 
Men 40-44 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Bennett, Pat J            40 EV-IL                1:03.28    1:02.39   20  
  2 Cordero, Billy            44 CMSC-IL              1:02.00    1:06.34   17  
 
Men 40-44 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Thayer, Jason W           40 LYON-IL              1:06.00    1:06.75   20  
                  30.30     1:06.75 (36.45)                                        
  2 Murphy, Douglas R         40 CHSM-IL              1:08.30    1:08.64   17  
                  31.87     1:08.64 (36.77)                                        
 
Men 45-49 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Young, Robert A           47 CMSC-IL                24.55      23.79   20  
  2 Murphy, Julian            47 VQRF-IL                28.00      25.76   17  
  3 McKeon, David             48 LSAC-IL                25.30      26.37   16  
  4 Royko, Mark D             47 MGM-IL                 26.50      27.73   15  
  5 Costelo, John             45 LYON-IL                30.00      28.93   14  
  6 Caffero, Louis            48 ELG-IL                 30.10      30.15   13  
 
Men 45-49 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Sims, David               49 FF-IL                  49.49      49.10   20  
                  23.61       49.10 (25.49)                                        
  2 Tuchler, Jim              46 COHO-IL                53.00      51.67   17  
                  24.90       51.67 (26.77)                                        
  3 Gilberg, Steve            49 CHSM-IL                59.50      58.98   16  
                  27.44       58.98 (31.54)                                        
  4 McKeon, David             48 LSAC-IL                59.30      59.90   15  
                  29.11       59.90 (30.79)                                        
  5 Murphy, Julian            47 VQRF-IL              1:02.00    1:00.73   14  
                  29.67     1:00.73 (31.06)                                        
  6 Royko, Mark D             47 MGM-IL               1:00.00    1:02.54   13  
                  28.94     1:02.54 (33.60)                                        
  7 Caffero, Louis            48 ELG-IL               1:07.50    1:08.94   12  
                  32.96     1:08.94 (35.98)                                        
  8 Owens, Bill               48 EV-IL                1:09.00    1:09.68   11  
                  32.98     1:09.68 (36.70)                                        
 
Men 45-49 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Caffero, Louis            48 ELG-IL               2:41.00    2:40.15   20  
                  33.83     1:13.94 (40.11)     1:56.97 (43.03)     2:40.15 (43.18)
 
Men 45-49 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Rodon, William            48 CMSC-IL              5:44.00    5:37.12   20  
  2 Hintz, Tom                45 CENT-IL              6:05.00    6:13.71   17  
  3 Figg, Steve               45 CHSM-IL              7:30.00    6:38.10   16  
                  32.75     1:09.04 (36.29)     1:47.20 (38.16)     2:27.39 (40.19)
        3:07.81 (40.42)   5:14.13 (2:06.32)     5:56.83 (42.70)     6:38.10 (41.27)
  4 Murphy, Julian            47 VQRF-IL              7:30.00    7:05.30   15  
                  35.87     1:17.21 (41.34)     2:00.12 (42.91)     2:43.29 (43.17)
        3:26.76 (43.47)     4:10.39 (43.63)     4:54.74 (44.35)     5:39.16 (44.42)
        6:23.31 (44.15)     7:05.30 (41.99)                                        
  5 Caffero, Louis            48 ELG-IL               7:23.00    7:13.27   14  
                  35.68     1:15.94 (40.26)     2:00.13 (44.19)     2:45.18 (45.05)
        3:30.32 (45.14)     4:15.88 (45.56)     5:00.57 (44.69)     5:46.07 (45.50)
        6:31.23 (45.16)     7:13.27 (42.04)                                        
 
Men 45-49 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Gilberg, Steve            49 CHSM-IL                33.00      32.39   20  
  2 Murphy, Julian            47 VQRF-IL                45.00      43.23   17  
 
Men 45-49 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Sims, David               49 FF-IL                  57.57      58.42   20  
                  28.61       58.42 (29.81)                                        
  2 Rodon, William            48 CMSC-IL              1:08.00    1:09.57   17  
                  33.49     1:09.57 (36.08)                                        
  3 Figg, Steve               45 CHSM-IL              1:30.00    1:14.72   16  
                  36.60     1:14.72 (38.12)                                        
  4 Owens, Bill               48 EV-IL                1:33.00    1:30.85   15  
                  44.56     1:30.85 (46.29)                                        
 
Men 45-49 200 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Rodon, William            48 CMSC-IL              2:30.00    2:27.81   20  
                  35.76     1:12.78 (37.02)     1:50.66 (37.88)     2:27.81 (37.15)
  2 Owens, Bill               48 EV-IL                3:50.00    3:28.83   17  
                  48.85     1:42.47 (53.62)     2:39.49 (57.02)     3:28.83 (49.34)
 
Men 45-49 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Tuchler, Jim              46 COHO-IL                28.80      28.96   20  
  2 Costelo, John             45 LYON-IL                35.00      33.72   17  
  3 Gould, Phil               47 EV-IL                  38.00      36.08   16  
  4 Hintz, Tom                45 CENT-IL                40.00      37.32   15  
  5 Royko, Mark D             47 MGM-IL                 35.00      37.79   14  
  6 Schoser, John C           46 NASA-IL                38.08      38.18   13  
  7 Owens, Bill               48 EV-IL                  43.00      44.51   12  
 
Men 45-49 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Sims, David               49 FF-IL                1:06.06    1:07.21   20  
                  31.83     1:07.21 (35.38)                                        
  2 Costelo, John             45 LYON-IL              1:20.00    1:17.45   17  
                  36.72     1:17.45 (40.73)                                        
  3 Hintz, Tom                45 CENT-IL              1:15.00    1:19.74   16  
                  38.36     1:19.74 (41.38)                                        
  4 Royko, Mark D             47 MGM-IL               1:17.00    1:21.18   15  
                  38.41     1:21.18 (42.77)                                        
  5 Schoser, John C           46 NASA-IL              1:21.08    1:21.19   14  
                  39.81     1:21.19 (41.38)                                        
  6 Gould, Phil               47 EV-IL                1:25.00    1:22.06   13  
                  37.48     1:22.06 (44.58)                                        
  7 Owens, Bill               48 EV-IL                1:39.00    1:36.66   12  
                  46.14     1:36.66 (50.52)                                        
 
Men 45-49 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Schoser, John C           46 NASA-IL              2:55.64    3:00.22   20  
                  40.67     1:25.32 (44.65)     2:10.15 (44.83)     3:00.22 (50.07)
  2 Gould, Phil               47 EV-IL                2:55.00    3:05.58   17  
                  38.27     1:24.54 (46.27)     2:14.28 (49.74)     3:05.58 (51.30)
 
Men 45-49 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Young, Robert A           47 CMSC-IL                26.22      25.61   20  
  2 Gilberg, Steve            49 CHSM-IL                27.50      27.37   17  
  3 McKeon, David             48 LSAC-IL                28.30      29.64   16  
  4 Figg, Steve               45 CHSM-IL                31.13      32.22   15  
 
Men 45-49 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Young, Robert A           47 CMSC-IL              1:03.55      59.09   20  
  2 Gilberg, Steve            49 CHSM-IL              1:04.00    1:03.77   17  
 
Men 45-49 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Figg, Steve               45 CHSM-IL              1:12.50    1:14.31   20  
                  33.62     1:14.31 (40.69)                                        
 
Men 45-49 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Figg, Steve               45 CHSM-IL              3:20.00    2:49.50   20  
                  35.16     1:18.55 (43.39)     2:12.73 (54.18)     2:49.50 (36.77)
 
Men 45-49 400 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Tuchler, Jim              46 COHO-IL              4:35.00    4:33.90   20  
                  28.72     1:02.97 (34.25)     1:38.13 (35.16)     2:14.58 (36.45)
        2:53.48 (38.90)     3:32.98 (39.50)     4:03.79 (30.81)     4:33.90 (30.11)
 
Men 50-54 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Krug, Marty J             54 NWSC-IL                24.00      23.69   20  
  2 Barron, Michael K         50 Unattached-IL          23.80      24.53   17  
  3 Shekleton, Tom            54 BAM-IL                 28.80      27.97   16  
  4 Clune, Thomas             52 CMSC-IL                28.00      28.72   15  
  5 Biegel, Dan               53 DLMA-IN                31.56      28.90   14  
  6 Kalisz, John              52 COHO-IL                35.00      30.03   13  
  7 Grant, Richard            52 TWC-IL                 36.00      34.33   12  
 
Men 50-54 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Krug, Marty J             54 NWSC-IL                54.50      52.35   20  
                  25.00       52.35 (27.35)                                        
  2 Jenkins, Timothy J        50 FF-IL                  57.00      54.81   17  
                  26.31       54.81 (28.50)                                        
  3 Ursu, Andrei              54 Unattached-IL          58.00      57.22   16  
                  27.54       57.22 (29.68)                                        
  4 Francis, Lee              51 LSAC-IL                58.28      58.91   15  
                  28.07       58.91 (30.84)                                        
  5 Wooding, Charles          51 LYON-IL                57.00      59.58   14  
                  26.75       59.58 (32.83)                                        
  6 Blumenthal, Mark W        52 CMSC-IL              1:03.99    1:00.79   13  
                  29.14     1:00.79 (31.65)                                        
  7 Robey, Paul E             51 WMAC-WI              1:02.00    1:01.36   12  
                  29.70     1:01.36 (31.66)                                        
  8 Clune, Thomas             52 CMSC-IL              1:02.00    1:01.62   11  
                  30.63     1:01.62 (30.99)                                        
  9 Shekleton, Tom            54 BAM-IL                    NT    1:02.66    9  
 10 Biegel, Dan               53 DLMA-IN              1:02.76    1:03.52    7  
                  30.51     1:03.52 (33.01)                                        
 11 Kalisz, John              52 COHO-IL              1:15.00    1:06.14    6  
                  31.34     1:06.14 (34.80)                                        
 
Men 50-54 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Clune, Thomas             52 CMSC-IL              2:20.00    2:19.82   20  
                  32.53     1:07.24 (34.71)     1:45.11 (37.87)     2:19.82 (34.71)
  2 Schark, Mark D            50 ELG-IL               2:30.00    2:30.25   17  
                  36.04     1:13.32 (37.28)     1:52.70 (39.38)     2:30.25 (37.55)
 
Men 50-54 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 McCabe, Thomas J          54 FF-IL                5:25.00    5:21.50   20  
  2 Vear, Bob                 50 LYON-IL              6:00.00    5:46.15   17  
  3 Francis, Lee              51 LSAC-IL              5:49.95    5:47.49   16  
  4 Biegel, Dan               53 DLMA-IN              6:22.12    6:15.98   15  
  5 Schark, Mark D            50 ELG-IL               7:00.00    6:44.21   14  
                  35.17     1:14.23 (39.06)     1:55.36 (41.13)     2:37.52 (42.16)
        3:19.57 (42.05)     4:00.62 (41.05)     4:41.89 (41.27)     5:23.58 (41.69)
        6:04.79 (41.21)     6:44.21 (39.42)                                        
  6 Wickham, Mont R           51 LYON-IL              8:00.00    7:42.27   13  
                  39.82     1:25.36 (45.54)     2:12.36 (47.00)     2:59.08 (46.72)
        3:46.25 (47.17)     4:34.40 (48.15)     5:22.79 (48.39)     6:11.10 (48.31)
        6:59.13 (48.03)     7:42.27 (43.14)                                        
 -- Goyette, Brian M          52 EV-IL                6:15.00         DQ  
 
Men 50-54 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Rosner, Gregory M         54 WMAC-WI                   NT      34.65   20  
  2 Robey, Paul E             51 WMAC-WI                35.00      35.18   17  
  3 Shekleton, Tom            54 BAM-IL                 36.00      35.93   16  
  4 Clune, Thomas             52 CMSC-IL                35.00      36.95   15  
 
Men 50-54 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Kalisz, John              52 COHO-IL              1:25.00    1:14.82   20  
                  35.75     1:14.82 (39.07)                                        
  2 Biegel, Dan               53 DLMA-IN              1:25.37    1:15.64   17  
  3 Rosner, Gregory M         54 WMAC-WI              1:17.00    1:16.72   16  
                  36.28     1:16.72 (40.44)                                        
  4 Clune, Thomas             52 CMSC-IL              1:20.00    1:19.13   15  
 
Men 50-54 200 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Schark, Mark D            50 ELG-IL               2:45.00    2:38.58   20  
                  37.75     1:18.24 (40.49)     1:58.85 (40.61)     2:38.58 (39.73)
  2 Rosner, Gregory M         54 WMAC-WI              2:56.00    2:52.59   17  
                  37.81     1:20.87 (43.06)     2:06.31 (45.44)     2:52.59 (46.28)
 
Men 50-54 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Alexandrov, Plamen D      50 CENT-IL                29.71      29.67   20  
  2 Krug, Marty J             54 NWSC-IL                35.00      33.27   17  
  3 Francis, Lee              51 LSAC-IL                35.05      35.19   16  
  4 Joza, Wayne               53 NWSC-IL                37.71      37.21   15  
 -- Grant, Richard            52 TWC-IL                 45.00         DQ  
 
Men 50-54 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Alexandrov, Plamen D      50 CENT-IL              1:08.33    1:05.36   20  
                  30.28     1:05.36 (35.08)                                        
  2 Ursu, Andrei              54 Unattached-IL        1:16.00    1:15.63   17  
                  36.79     1:15.63 (38.84)                                        
  3 Joza, Wayne               53 NWSC-IL              1:24.48    1:21.03   16  
                  37.92     1:21.03 (43.11)                                        
 
Men 50-54 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Krug, Marty J             54 NWSC-IL                27.50      26.15   20  
  2 McCabe, Thomas J          54 FF-IL                  26.50      26.35   17  
  3 Robey, Paul E             51 WMAC-WI                29.20      28.94   16  
 
Men 50-54 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Krug, Marty J             54 NWSC-IL                58.50      58.79   20  
  2 McCabe, Thomas J          54 FF-IL                1:00.00    1:00.08   17  
  3 Ursu, Andrei              54 Unattached-IL        1:02.00    1:02.49   16  
  4 Vear, Bob                 50 LYON-IL              1:10.00    1:05.04   15  
 
Men 50-54 200 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Ursu, Andrei              54 Unattached-IL        2:30.00    2:27.30   20  
                  31.70     1:09.64 (37.94)     1:50.01 (40.37)     2:27.30 (37.29)
  2 Schark, Mark D            50 ELG-IL               4:00.00    3:22.10   17  
                  42.91     1:36.04 (53.13)     2:29.44 (53.40)     3:22.10 (52.66)
 
Men 50-54 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Barron, Michael K         50 Unattached-IL        1:05.00    1:04.31   20  
                  29.27     1:04.31 (35.04)                                        
  2 Biegel, Dan               53 DLMA-IN              1:18.58    1:14.55   17  
                  34.94     1:14.55 (39.61)                                        
  3 Shekleton, Tom            54 BAM-IL               1:20.00    1:16.46   16  
                  37.69     1:16.46 (38.77)                                        
  4 Kalisz, John              52 COHO-IL              1:25.00    1:19.41   15  
                  38.33     1:19.41 (41.08)                                        
  5 Grant, Richard            52 TWC-IL               1:42.00    1:46.06   14  
                  49.42     1:46.06 (56.64)                                        
 
Men 50-54 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Kalisz, John              52 COHO-IL              3:10.00    2:52.37   20  
                  43.19     1:25.69 (42.50)     2:15.54 (49.85)     2:52.37 (36.83)
 
Men 50-54 400 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Jenkins, Timothy J        50 FF-IL                4:55.00    4:51.35   20  
                  30.69     1:05.19 (34.50)     1:44.42 (39.23)     2:21.42 (37.00)
        3:03.90 (42.48)     3:46.07 (42.17)     4:19.66 (33.59)     4:51.35 (31.69)
  2 Schark, Mark D            50 ELG-IL               8:00.00    6:23.77   17  
                  42.82     1:34.90 (52.08)     2:23.73 (48.83)     3:11.33 (47.60)
        4:07.22 (55.89)     5:03.10 (55.88)     5:43.72 (40.62)     6:23.77 (40.05)
 -- Ursu, Andrei              54 Unattached-IL        5:30.00         DQ  
                  30.64     1:08.57 (37.93)     1:55.08 (46.51)     2:38.64 (43.56)
        3:26.53 (47.89)     4:12.78 (46.25)     4:49.11 (36.33)          DQ (34.96)
 
Men 55-59 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Fox, Rick                 56 ELG-IL                 25.30      25.58   20  
  2 Eggar, Jack               59 ELG-IL                 26.00      25.71   17  
  3 Scanlan, Kevin            57 EV-IL                  26.00      27.45   16  
  4 Reed, Michael E           56 LIB-IL                 29.40      29.35   15  
  5 Miller, John              58 MGM-IL                 32.00      33.20   14  
  6 Manheim, Chris            58 ELG-IL                 39.00      42.06   13  
 
Men 55-59 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Eggar, Jack               59 ELG-IL                 58.08      57.36   20  
                  27.03       57.36 (30.33)                                        
  2 Black, Boyd               55 EV-IL                  58.00      58.71   17  
                  28.01       58.71 (30.70)                                        
  3 Blumenthal, Jeffrey S     57 CMSC-IL              1:03.99    1:02.74   16  
                  29.82     1:02.74 (32.92)                                        
  4 Bodnar, Henry M           55 LWM-IL               1:02.00    1:02.97   15  
                  30.45     1:02.97 (32.52)                                        
  5 Anderson, Mark            58 IND-IL               1:04.00    1:03.46   14  
                  30.46     1:03.46 (33.00)                                        
  6 Roeing, Randy             58 FF-IL                1:05.35    1:06.45   13  
                  32.47     1:06.45 (33.98)                                        
  7 Miller, John              58 MGM-IL               1:15.00    1:10.86   12  
                  33.76     1:10.86 (37.10)                                        
  8 Manheim, Chris            58 ELG-IL               1:30.00    1:30.59   11  
                  42.96     1:30.59 (47.63)                                        
 
Men 55-59 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Scanlan, Kevin            57 EV-IL                2:03.50    2:08.96   20  
                  30.27     1:02.17 (31.90)     1:34.35 (32.18)     2:08.96 (34.61)
  2 Eggar, Jack               59 ELG-IL               2:12.15    2:12.53   17  
                  30.52     1:04.04 (33.52)     1:37.99 (33.95)     2:12.53 (34.54)
  3 Reed, Michael E           56 LIB-IL               2:24.96    2:28.33   16  
                  34.41     1:12.46 (38.05)     1:51.83 (39.37)     2:28.33 (36.50)
 
Men 55-59 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Eggar, Jack               59 ELG-IL               6:25.00    5:52.25   20  
  2 Scanlan, Kevin            57 EV-IL                5:41.00    5:53.31   17  
  3 Boutov, Alex              56 CMSC-IL              6:00.00    6:05.08   16  
  4 Blumenthal, Jeffrey S     57 CMSC-IL              6:30.00    6:28.87   15  
  5 Reed, Michael E           56 LIB-IL               6:38.00    6:29.16   14  
                  35.18     1:13.28 (38.10)     1:53.14 (39.86)     2:33.90 (40.76)
        3:13.75 (39.85)     3:54.13 (40.38)     4:33.87 (39.74)     5:13.11 (39.24)
        5:52.00 (38.89)     6:29.16 (37.16)                                        
  6 Roth, David               58 VQRF-IL              8:00.00    7:28.42   13  
                  39.37     1:22.44 (43.07)     2:06.67 (44.23)     2:51.70 (45.03)
        3:36.85 (45.15)     4:22.95 (46.10)     5:10.86 (47.91)     5:57.67 (46.81)
      7:28.42 (1:30.75)                                                            
  7 Woerner, Bruce            58 ELG-IL               7:42.00    7:33.34   12  
                  37.92     1:20.32 (42.40)     2:04.24 (43.92)     2:49.03 (44.79)
        3:35.76 (46.73)     4:23.26 (47.50)     5:11.80 (48.54)     6:00.18 (48.38)
        6:47.83 (47.65)     7:33.34 (45.51)                                        
  8 Kuhl, John                58 LYON-IL              8:15.00    9:02.59   11  
                  43.33     1:31.22 (47.89)     2:23.22 (52.00)     3:19.95 (56.73)
        4:16.67 (56.72)     5:12.97 (56.30)     6:11.28 (58.31)     7:09.07 (57.79)
        8:08.22 (59.15)     9:02.59 (54.37)                                        
 
Men 55-59 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Meyer, Kenneth G          56 ELG-IL                 35.50      31.65   20  
  2 Manheim, Chris            58 ELG-IL                 52.00      56.14   17  
 
Men 55-59 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Meyer, Kenneth G          56 ELG-IL               1:09.30    1:08.93   20  
                  34.34     1:08.93 (34.59)                                        
  2 Black, Boyd               55 EV-IL                1:10.00    1:10.23   17  
                  34.45     1:10.23 (35.78)                                        
  3 Bodnar, Henry M           55 LWM-IL               1:10.00    1:10.53   16  
                  34.18     1:10.53 (36.35)                                        
  4 Kuhl, John                58 LYON-IL              1:50.00    1:46.77   15  
                  50.76     1:46.77 (56.01)                                        
  5 Matherson, Frank          58 ELG-IL               2:20.00    2:04.84   14  
                1:09.29     2:04.84 (55.55)                                        
 
Men 55-59 200 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Meyer, Kenneth G          56 ELG-IL               2:34.00    2:32.12   20  
  2 Matherson, Frank          58 ELG-IL               4:45.00    4:46.59   17  
                1:09.80   2:22.75 (1:12.95)   3:35.23 (1:12.48)   4:46.59 (1:11.36)
 
Men 55-59 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Black, Boyd               55 EV-IL                  34.00      34.15   20  
  2 Woerner, Bruce            58 ELG-IL                 40.65      40.22   17  
  3 Miller, John              58 MGM-IL                 40.00      41.03   16  
  4 Roth, David               58 VQRF-IL                   NT      41.44   15  
  5 Kuhl, John                58 LYON-IL                45.00      45.78   14  
  6 Manheim, Chris            58 ELG-IL                 49.00      52.22   13  
 
Men 55-59 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Westphal, Kent            55 GS-IL                1:18.82    1:15.91   20  
                  36.81     1:15.91 (39.10)                                        
  2 Woerner, Bruce            58 ELG-IL               1:30.21    1:31.16   17  
                  42.75     1:31.16 (48.41)                                        
  3 Miller, John              58 MGM-IL               1:32.00    1:37.43   16  
                  45.96     1:37.43 (51.47)                                        
  4 Matherson, Frank          58 ELG-IL               2:45.00    2:18.14   15  
                1:06.97   2:18.14 (1:11.17)                                        
 -- Manheim, Chris            58 ELG-IL               1:50.00         DQ  
                  55.75        DQ (1:08.38)                                        
 -- Bodnar, Henry M           55 LWM-IL               1:20.00         DQ  
 
Men 55-59 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Westphal, Kent            55 GS-IL                3:00.00    2:51.00   20  
                  38.14     1:21.45 (43.31)     2:06.86 (45.41)     2:51.00 (44.14)
  2 Matherson, Frank          58 ELG-IL               4:59.00    4:52.79   17  
                1:10.42   2:24.79 (1:14.37)   3:39.72 (1:14.93)   4:52.79 (1:13.07)
 
Men 55-59 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Westphal, Kent            55 GS-IL                  28.36      28.25   20  
  2 Fox, Rick                 56 ELG-IL                 29.30      29.63   17  
  3 Scanlan, Kevin            57 EV-IL                  29.00      30.62   16  
  4 Reed, Michael E           56 LIB-IL                 35.25      36.11   15  
 
Men 55-59 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Westphal, Kent            55 GS-IL                1:07.44    1:05.14   20  
  2 Scanlan, Kevin            57 EV-IL                1:08.00    1:11.17   17  
 
Men 55-59 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Meyer, Kenneth G          56 ELG-IL               1:06.84    1:07.84   20  
                  32.16     1:07.84 (35.68)                                        
  2 Bodnar, Henry M           55 LWM-IL               1:11.69    1:11.89   17  
                  33.17     1:11.89 (38.72)                                        
 -- Miller, John              58 MGM-IL               1:30.00         DQ  
                  45.35          DQ (46.95)                                        
 
Men 55-59 400 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Woerner, Bruce            58 ELG-IL               6:50.00    7:05.09   20  
                  51.44     1:50.77 (59.33)     2:47.91 (57.14)     3:44.98 (57.07)
        4:35.75 (50.77)     5:29.71 (53.96)     6:19.35 (49.64)     7:05.09 (45.74)
 
Men 60-64 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Long, Robert              64 NWSC-IL                29.30      29.98   20  
  2 Schein, Fred L            63 CHSM-IL                31.00      31.75   17  
  3 Inch, Les                 61 GLTR-IL                35.17      31.96   16  
  4 Alsen, Donald J           62 BUE-IL                 35.00      35.32   15  
  5 Kozolowski, Michael F     61 SO-IL                     NT      36.94   14  
 
Men 60-64 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Spaulding, Robert         60 BUE-IL               1:04.00    1:06.54   20  
                  32.24     1:06.54 (34.30)                                        
  2 Long, Robert              64 NWSC-IL              1:05.20    1:06.64   17  
                  31.80     1:06.64 (34.84)                                        
  3 Carroll, Joe              60 EV-IL                1:05.00    1:08.76   16  
                  31.58     1:08.76 (37.18)                                        
  4 Schein, Fred L            63 CHSM-IL              1:10.00    1:09.76   15  
  5 Anderson, John H          61 IND-IL               1:14.00    1:13.56   14  
                  34.83     1:13.56 (38.73)                                        
 
Men 60-64 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Maude, Tom                62 ELG-IL                    NT    2:34.69   20  
                  34.46     1:13.13 (38.67)     1:53.72 (40.59)     2:34.69 (40.97)
 
Men 60-64 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Maude, Tom                62 ELG-IL                    NT    7:06.67   20  
                  36.27     1:15.73 (39.46)     1:57.84 (42.11)     2:40.66 (42.82)
        3:24.85 (44.19)     4:09.54 (44.69)     4:54.44 (44.90)     5:39.01 (44.57)
        6:23.61 (44.60)     7:06.67 (43.06)                                        
  2 Kozolowski, Michael F     61 SO-IL                7:45.11    7:57.27   17  
                  42.69     1:28.72 (46.03)     2:15.07 (46.35)     3:03.47 (48.40)
        3:52.31 (48.84)     4:41.92 (49.61)     5:31.63 (49.71)     6:20.69 (49.06)
        7:09.72 (49.03)     7:57.27 (47.55)                                        
  3 Inch, Les                 61 GLTR-IL              8:58.32    8:01.74   16  
                  40.09     1:25.84 (45.75)     2:15.79 (49.95)     3:04.61 (48.82)
        3:53.28 (48.67)     4:44.59 (51.31)     5:34.60 (50.01)     6:25.39 (50.79)
        7:16.06 (50.67)     8:01.74 (45.68)                                        
  4 Alsen, Donald J           62 BUE-IL               8:20.00    8:25.79   15  
                  40.97     1:28.74 (47.77)     2:19.08 (50.34)     3:11.35 (52.27)
        4:04.77 (53.42)     4:57.38 (52.61)     5:50.22 (52.84)     6:42.49 (52.27)
        7:35.67 (53.18)     8:25.79 (50.12)                                        
 
Men 60-64 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Wendt, George F           64 CMSC-IL                34.05      33.81   20  
 
Men 60-64 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Hertel, Robert G          60 EV-IL                1:46.00    1:46.61   20  
                  52.26     1:46.61 (54.35)                                        
  2 Inch, Les                 61 GLTR-IL              1:40.00    1:47.76   17  
  3 Kozolowski, Michael F     61 SO-IL                1:48.80    1:52.76   16  
                  54.01     1:52.76 (58.75)                                        
 
Men 60-64 200 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Maude, Tom                62 ELG-IL                    NT    3:11.07   20  
                  44.92     1:32.10 (47.18)     2:21.51 (49.41)     3:11.07 (49.56)
 
Men 60-64 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Campana, James L          60 ELG-IL                 32.50      33.05   20  
  2 Wendt, George F           64 CMSC-IL                34.05      35.54   17  
  3 Carroll, Joe              60 EV-IL                  38.50      37.81   16  
  4 Schein, Fred L            63 CHSM-IL                50.00      46.27   15  
  5 Hertel, Robert G          60 EV-IL                  45.00      46.62   14  
 
Men 60-64 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Campana, James L          60 ELG-IL               1:12.50    1:15.68   20  
                  35.44     1:15.68 (40.24)                                        
 
Men 60-64 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Campana, James L          60 ELG-IL               2:50.00    3:00.98   20  
                  40.84     1:26.89 (46.05)     2:13.92 (47.03)     3:00.98 (47.06)
 
Men 60-64 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Long, Robert              64 NWSC-IL                32.94      31.64   20  
  2 Wendt, George F           64 CMSC-IL                32.00      31.68   17  
  3 Schein, Fred L            63 CHSM-IL                32.00      33.70   16  
  4 Alsen, Donald J           62 BUE-IL                 52.50      53.95   15  
 
Men 60-64 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Wendt, George F           64 CMSC-IL              1:12.00    1:12.78   20  
  2 Spaulding, Robert         60 BUE-IL               1:30.00    1:19.06   17  
  3 Alsen, Donald J           62 BUE-IL               2:04.00    2:34.79   16  
 
Men 60-64 200 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Wendt, George F           64 CMSC-IL              2:40.00    2:42.94   20  
                  38.42     1:20.06 (41.64)     2:02.09 (42.03)     2:42.94 (40.85)
  2 Maude, Tom                62 ELG-IL                    NT    3:44.99   17  
                  44.74     1:40.86 (56.12)   2:41.92 (1:01.06)   3:44.99 (1:03.07)
 
Men 60-64 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Schein, Fred L            63 CHSM-IL              1:26.00    1:26.72   20  
                  40.59     1:26.72 (46.13)                                        
  2 Alsen, Donald J           62 BUE-IL               1:50.00    1:46.90   17  
                  49.03     1:46.90 (57.87)                                        
 
Men 60-64 400 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Maude, Tom                62 ELG-IL                    NT    7:05.73   20  
                  50.25     1:49.47 (59.22)   3:37.15 (1:47.68)   4:39.29 (1:02.14)
      5:39.79 (1:00.50)     6:23.51 (43.72)     7:06.11 (42.60)         7:05.73 ( )
 
Men 65-69 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Smith, Dave               66 ELG-IL                 30.00      28.95   20  
 
Men 65-69 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Smith, Dave               66 ELG-IL               1:10.00    1:08.60   20  
                  32.92     1:08.60 (35.68)                                        
 
Men 65-69 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Osborne, Oz               65 ELG-IL               2:49.11    2:53.01   20  
                  38.62     1:22.45 (43.83)     2:08.12 (45.67)     2:53.01 (44.89)
 
Men 65-69 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Scott, Larry              68 EV-IL                6:45.00    6:48.45   20  
                  36.82     1:16.61 (39.79)     1:57.59 (40.98)     2:38.82 (41.23)
        3:20.28 (41.46)     4:02.29 (42.01)     4:44.69 (42.40)     5:26.79 (42.10)
        6:08.36 (41.57)     6:48.45 (40.09)                                        
 
Men 65-69 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Smith, Dave               66 ELG-IL               1:33.00    1:30.96   20  
                  45.36     1:30.96 (45.60)                                        
 
Men 65-69 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Osborne, Oz               65 ELG-IL               1:29.41    1:28.55   20  
  2 Scott, Larry              68 EV-IL                1:25.00    1:31.75   17  
 
Men 65-69 200 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Osborne, Oz               65 ELG-IL               3:23.77    3:32.59   20  
                  45.80     1:40.85 (55.05)     2:36.55 (55.70)     3:32.59 (56.04)
 
Men 65-69 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Smith, Dave               66 ELG-IL               1:25.00    1:26.98   20  
                  40.48     1:26.98 (46.50)                                        
 
Men 65-69 400 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Scott, Larry              68 EV-IL                6:25.00    6:25.05   20  
                  43.82     1:33.39 (49.57)     2:25.29 (51.90)     3:16.35 (51.06)
        4:09.62 (53.27)     5:02.06 (52.44)     5:44.64 (42.58)     6:25.05 (40.41)
  2 Osborne, Oz               65 ELG-IL               7:07.51    7:01.70   17  
                  44.58     1:38.19 (53.61)     2:34.66 (56.47)     3:30.94 (56.28)
        4:30.09 (59.15)   5:31.04 (1:00.95)     6:17.34 (46.30)     7:01.70 (44.36)
 
Men 70-74 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Voight, Alfred D          74 TWC-IL                 40.00      41.25   20  
 
Men 70-74 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Voight, Alfred D          74 TWC-IL               1:30.00    1:32.18   20  
                  40.96     1:32.18 (51.22)                                        
 
Men 70-74 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Cohen, Kenneth H          71 GS-IL                9:58.57   10:19.58   20  
                  53.10   1:54.51 (1:01.41)   2:58.75 (1:04.24)   4:03.24 (1:04.49)
      5:07.37 (1:04.13)   6:11.56 (1:04.19)   7:15.10 (1:03.54)   8:18.02 (1:02.92)
      9:21.59 (1:03.57)    10:19.58 (57.99)                                        
 
Men 70-74 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Cohen, Kenneth H          71 GS-IL                3:16.28    2:30.13   20  
                1:14.38   2:30.13 (1:15.75)                                        
 
Men 70-74 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Cohen, Kenneth H          71 GS-IL                  55.86      55.05   20  
  2 Voight, Alfred D          74 TWC-IL                 55.00      56.49   17  
 
Men 70-74 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Cohen, Kenneth H          71 GS-IL                2:13.66    2:14.54   20  
 
Men 70-74 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Cohen, Kenneth H          71 GS-IL                2:14.33    2:11.57   20  
                1:03.54   2:11.57 (1:08.03)                                        
 
Men 75-79 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Kettelson, Larry          75 MGM-IL                 41.00      42.51   20  
  2 Bik, Wayne A              76 MGM-IL                 48.50      46.86   17  
  3 Musser, Frederick         79 GS-IL                1:20.74    1:26.94   16  
 
Men 75-79 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Kettelson, Larry          75 MGM-IL               1:30.00    1:31.70   20  
                  43.79     1:31.70 (47.91)                                        
  2 Bik, Wayne A              76 MGM-IL               1:50.40    1:56.92   17  
                  49.45   1:56.92 (1:07.47)                                        
 
Men 75-79 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Musser, Frederick         79 GS-IL                1:55.10    1:51.02   20  
 
Men 75-79 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Kettelson, Larry          75 MGM-IL               1:45.00    1:47.01   20  
                  51.81     1:47.01 (55.20)                                        
 
Men 75-79 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Kettelson, Larry          75 MGM-IL                 52.00      54.24   20  
  2 Bik, Wayne A              76 MGM-IL               1:00.22    1:03.28   17  
 
Men 75-79 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Kettelson, Larry          75 MGM-IL               1:53.00    2:03.14   20  
                  58.18   2:03.14 (1:04.96)                                        
 
Men 75-79 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Bik, Wayne A              76 MGM-IL               1:02.10    1:01.52   20  
 
Men 75-79 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Bik, Wayne A              76 MGM-IL               2:05.63    2:18.38   20  
                1:03.46   2:18.38 (1:14.92)                                        
 
Women 18+ 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
 -- Elgin Bluewave Swim Team-IL  'A'                       NT   X2:05.44  
                  32.13     1:05.17 (33.04)     1:35.69 (30.52)     2:05.44 (29.75)
 -- Elgin Bluewave Swim Team-IL  'C'                       NT   X2:05.96  
                  31.58     1:03.57 (31.99)     1:35.11 (31.54)     2:05.96 (30.85)
 -- Elgin Bluewave Swim Team-IL  'B'                       NT   X2:31.87  
                  35.40     1:14.39 (38.99)     1:57.96 (43.57)     2:31.87 (33.91)
 
Women 18+ 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Westloop Athletic Club Masters-IL  'A'            2:10.00    2:10.47   40  
     1) Sheehan, Nichole W33            2) Gumbel, Lauren W22             
     3) Bernal, Genevieve M W32         4) Gold, Anne L W33               
                  36.95     1:11.76 (34.81)     1:42.79 (31.03)     2:10.47 (27.68)
  2 Elgin Bluewave Swim Team-IL  'B'                       NT    2:55.31   34  
     1) Klemm, Sarah W28                2) Niemaszyk, Kelly C W24         
     3) Helm, Jenna E W25               4) Mastalski, Rachel L W24        
                  43.43     1:35.37 (51.94)     2:20.91 (45.54)     2:55.31 (34.40)
 -- The Oak Park Masters-IL  'A'                      2:36.00   X2:33.19  
                  43.39     1:22.33 (38.94)     1:59.62 (37.29)     2:33.19 (33.57)
 -- The Oak Park Masters-IL  'B'                           NT   X2:43.76  
                  52.87     1:28.00 (35.13)     2:00.46 (32.46)     2:43.76 (43.30)
 
Women 25+ 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Chicago Smelts-IL  'A'                                 NT    1:54.39   40  
     1) Ellison, Kristen L W26          2) Litoff, Dana W27               
     3) Habjan, Jenny W29               4) Kafka, Heidi W49               
                  29.44       57.73 (28.29)     1:26.60 (28.87)     1:54.39 (27.79)
 
Women 25+ 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Evanston Catfish-IL  'A'                          2:30.41    2:23.36   40  
     1) Lipton, Lucy W25                2) Lingner, Heather N W36         
     3) Hesterberg, Lisa G W25          4) Olsen, Kati W56                
                  37.83     1:12.85 (35.02)     1:44.74 (31.89)     2:23.36 (38.62)
  2 Chicago Smelts-IL  'A'                                 NT    2:24.09   34  
     1) Kakacek, Trina W51              2) Martinez, Andrea W35           
     3) Walker, Krista M W30            4) Habjan, Jenny W29              
                  39.42     1:21.44 (42.02)     1:55.29 (33.85)     2:24.09 (28.80)
 
Women 35+ 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Elgin Bluewave Swim Team-IL  'D'                       NT    2:17.32   40  
     1) Schlau, Tammy J W47             2) Jensen, Rebecca W37            
     3) Kozial, Melissa W45             4) Jackson-McGarr, Stacie W37     
                  33.29     1:11.05 (37.76)     1:45.80 (34.75)     2:17.32 (31.52)
  2 Elgin Bluewave Swim Team-IL  'C'                       NT    2:27.36   34  
     1) Cimilluca, Krista W41           2) Browne, Dorianne E W35         
     3) Stiberth, Amanda W46            4) Harrison, Jennifer W41         
                  41.54     1:22.95 (41.41)     1:57.53 (34.58)     2:27.36 (29.83)
 
Women 55+ 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Elgin Bluewave Swim Team-IL  'A'                       NT    2:34.98   40  
     1) Vogel, Aileen E W59             2) Kracen, Cindy S W61            
     3) Tredup, Christine N W58         4) Schneeberger, Jill W56         
                  45.85     1:29.99 (44.14)     2:00.34 (30.35)     2:34.98 (34.64)
 
Men 25+ 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Elgin Bluewave Swim Team-IL  'A'                       NT    1:43.22   40  
     1) Brown, Adam R M31               2) Culver, Ben B M35              
     3) Castle, Paul R M33              4) Marcianelli, Tony M30          
                  25.22       54.71 (29.49)     1:19.61 (24.90)     1:43.22 (23.61)
  2 Westloop Athletic Club Masters-IL  'A'            1:40.00    1:49.16   34  
     1) Szabados, Bela M38              2) Coloquhoun, James M33          
     3) Boeke, Lonny M33                4) Scott, Ryan C M34              
                  22.05       48.95 (26.90)     1:15.27 (26.32)     1:49.16 (33.89)
 
Men 25+ 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Mt. Greenwood Masters SwimTeam-IL  'A'                 NT    1:53.28   40  
     1) Royko, Mark D M47               2) Javorski, John M33             
     3) Campione, Dan M25               4) Morris, Chad M35               
                  26.00     1:03.96 (37.96)     1:29.84 (25.88)     1:53.28 (23.44)
  2 Westloop Athletic Club Masters-IL  'A'            1:50.00    1:53.95   34  
     1) Scott, Ryan C M34               2) Weigand, TJ M39                
     3) Szabados, Bela M38              4) Boeke, Lonny M33               
                  31.92     1:04.01 (32.09)     1:28.08 (24.07)     1:53.95 (25.87)
  3 Elgin Bluewave Swim Team-IL  'A'                       NT    1:55.03   32  
     1) Castle, Paul R M33              2) Brown, Adam R M31              
     3) Culver, Ben B M35               4) Marcianelli, Tony M30          
                  27.81       58.49 (30.68)     1:23.53 (25.04)     1:55.03 (31.50)
  4 Chicago Smelts-IL  'A'                                 NT    1:59.84   30  
     1) Myers, Fred M M40               2) Cowen, Michael M26             
     3) Gilberg, Steve M49              4) Kennedy, Daniel P M30          
                  33.11     1:09.08 (35.97)     1:36.18 (27.10)     1:59.84 (23.66)
  5 Vision Quest Rumble Fish-IL  'A'                       NT    2:20.27   28  
     1) Murphy, Julian M47              2) Roth, David M58                
     3) Lotus, Joseph M35               4) Smith, Eric M31                
                  40.47     1:21.76 (41.29)     1:53.64 (31.88)     2:20.27 (26.63)
 
Men 35+ 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Chicago Smelts-IL  'A'                                 NT    1:43.26   40  
     1) Murphy, Douglas R M40           2) Figg, Steve M45                
     3) Myers, Fred M M40               4) Durzi, George M35              
                  24.95       52.68 (27.73)     1:16.42 (23.74)     1:43.26 (26.84)
  2 Elgin Bluewave Swim Team-IL  'B'                       NT    1:43.47   34  
     1) Schark, Mark D M50              2) Caffero, Louis M48             
     3) Evans, James D M38              4) Matherson, Frank M58           
                  25.41       52.71 (27.30)     1:18.26 (25.55)     1:43.47 (25.21)
 
Men 35+ 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Elgin Bluewave Swim Team-IL  'B'                       NT    1:58.93   40  
     1) Schark, Mark D M50              2) Evans, James D M38             
     3) Woerner, Bruce M58              4) Caffero, Louis M48             
                  30.88     1:04.02 (33.14)     1:33.53 (29.51)     1:58.93 (25.40)
  2 Evanston Catfish-IL  'A'                          2:20.11    2:22.59   34  
     1) Black, Boyd M55                 2) Hertel, Robert G M60           
     3) Helm, James M37                 4) Scott, Larry M68               
                  32.73     1:18.09 (45.36)     1:48.61 (30.52)     2:22.59 (33.98)
 
Men 55+ 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Elgin Bluewave Swim Team-IL  'D'                       NT    2:21.84   40  
     1) Manheim, Chris M58              2) Osborne, Oz M65                
     3) Smith, Dave M66                 4) Maude, Tom M62                 
                  42.67     1:14.29 (31.62)     1:43.93 (29.64)     2:21.84 (37.91)
  2 Elgin Bluewave Swim Team-IL  'C'                       NT    2:36.72   34  
     1) Campana, James L M60            2) Fox, Rick M56                  
     3) Meyer, Kenneth G M56            4) Eggar, Jack M59                
                  58.78     1:32.75 (33.97)     2:05.99 (33.24)     2:36.72 (30.73)
 
Men 55+ 400 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Elgin Bluewave Swim Team-IL  'A'                       NT    3:59.51   40  
     1) Eggar, Jack M59                 2) Fox, Rick M56                  
     3) Campana, James L M60            4) Meyer, Kenneth G M56           
  2 Elgin Bluewave Swim Team-IL  'C'                       NT    4:47.78   34  
     1) Manheim, Chris M58              2) Osborne, Oz M65                
     3) Maude, Tom M62                  4) Smith, Dave M66                
 
Men 55+ 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Elgin Bluewave Swim Team-IL  'D'                       NT    2:23.72   40  
     1) Meyer, Kenneth G M56            2) Eggar, Jack M59                
     3) Campana, James L M60            4) Fox, Rick M56                  
  2 Elgin Bluewave Swim Team-IL  'C'                       NT    2:49.98   34  
     1) Manheim, Chris M58              2) Maude, Tom M62                 
     3) Osborne, Oz M65                 4) Smith, Dave M66                
                  41.80     1:33.68 (51.88)     2:15.56 (41.88)     2:49.98 (34.42)
 
Mixed 18+ 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Westloop Athletic Club Masters-IL  'A'            1:40.00    1:43.07   40  
     1) Szabados, Bela M38              2) Gold, Anne L W33               
     3) Gumbel, Lauren W22              4) Scott, Ryan C M34              
                  22.48       49.72 (27.24)     1:17.13 (27.41)     1:43.07 (25.94)
  2 Elgin Bluewave Swim Team-IL  'A'                       NT    1:46.13   34  
     1) Mastalski, Rachel L W24         2) Klemm, Sarah W28               
     3) Castle, Paul R M33              4) Marcianelli, Tony M30          
                  25.36       53.63 (28.27)     1:22.28 (28.65)     1:46.13 (23.85)
  3 Illinois Masters-Lyons-IL  'B'                         NT    2:27.33   32  
     1) Roessler, Steve M36             2) Thayer, Jason W M40            
     3) Wickham, Mont R M51             4) Vear, Bob M50                  
                1:09.29     1:30.28 (20.99)     1:51.65 (21.37)     2:27.33 (35.68)
 -- Chicago Smelts-IL  'B'                                 NT   X2:04.54  
                  29.95     1:05.91 (35.96)     1:35.34 (29.43)     2:04.54 (29.20)
 
Mixed 25+ 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Illinois Masters-Lyons-IL  'A'                         NT    1:48.85   40  
     1) Jablonski, Scott R M36          2) Vidmont, Shannon W29           
     3) Costelo, John M45               4) Carney, Carin W48              
                  24.74       52.44 (27.70)     1:23.03 (30.59)     1:48.85 (25.82)
  2 Westloop Athletic Club Masters-IL  'B'            1:52.00    1:52.60   34  
     1) Coloquhoun, James M33           2) Bernal, Genevieve M W32        
     3) Sheehan, Nichole W33            4) Weigand, TJ M39                
                  27.43       55.95 (28.52)     1:25.21 (29.26)     1:52.60 (27.39)
  3 Vision Quest Rumble Fish-IL  'A'                       NT    1:53.03   32  
     1) Grabowski, Karen W36            2) Andros, Erica A W28            
     3) Murphy, Julian M47              4) Smith, Eric M31                
                  27.20       58.11 (30.91)     1:27.61 (29.50)     1:53.03 (25.42)
  4 Chicago Smelts-IL  'A'                                 NT    1:55.18   30  
     1) Ellison, Kristen L W26          2) Litoff, Dana W27               
     3) Cowen, Michael M26              4) Myers, Fred M M40              
                  32.37     1:00.36 (27.99)     1:28.85 (28.49)     1:55.18 (26.33)
  5 Evanston Catfish-IL  'A'                               NT    1:56.48   28  
     1) Bennett, Pat J M40              2) Griffin, Kelly W37             
     3) Deal, Joy W27                   4) Owens, Bill M48                
                  32.74     1:03.01 (30.27)     1:32.96 (29.95)     1:56.48 (23.52)
  6 Elgin Bluewave Swim Team-IL  'B'                       NT    1:58.01   26  
     1) Scheidenhelm, Drew E W29        2) Helm, Jenna E W25              
     3) Culver, Ben B M35               4) Brown, Adam R M31              
                  33.03     1:02.66 (29.63)     1:32.41 (29.75)     1:58.01 (25.60)
 
Mixed 25+ 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Mt. Greenwood Masters SwimTeam-IL  'A'                 NT    2:57.69   40  
     1) Tully, Natalie W25              2) Royko, Mark D M47              
     3) Sajn, Catherine W28             4) Campione, Dan M25              
                  46.00     1:32.03 (46.03)     2:15.20 (43.17)     2:57.69 (42.49)
 
Mixed 35+ 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 The Wellness Center-IL  'A'                       1:59.50    2:02.21   40  
     1) Roose, Lynn W48                 2) Martin, Peter M39              
     3) Grant, Richard M52              4) Pletch, Mary W48               
                  30.08     1:03.56 (33.48)     1:33.66 (30.10)     2:02.21 (28.55)
  2 Elgin Bluewave Swim Team-IL  'D'                       NT    2:08.81   34  
     1) Schlau, Tammy J W47             2) Jensen, Rebecca W37            
     3) Woerner, Bruce M58              4) Matherson, Frank M58           
                  30.09     1:03.21 (33.12)     1:33.36 (30.15)     2:08.81 (35.45)
  3 Elgin Bluewave Swim Team-IL  'C'                       NT    3:00.83   32  
     1) Evans, James D M38              2) Jackson-McGarr, Stacie W37     
     3) Caffero, Louis M48              4) Kozial, Melissa W45            
                1:04.02     1:49.01 (44.99)     2:17.70 (28.69)     3:00.83 (43.13)
 
Mixed 35+ 400 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Elgin Bluewave Swim Team-IL  'B'                       NT    5:18.02   40  
     1) Stiberth, Amanda W46            2) Harrison, Jennifer W41         
     3) Jackson-McGarr, Stacie W37      4) Browne, Dorianne E W35         
 
Mixed 45+ 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Chicago Smelts-IL  'C'                                 NT    1:48.52   40  
     1) Kakacek, Trina W51              2) Kafka, Heidi W49               
     3) Figg, Steve M45                 4) Gilberg, Steve M49             
                  29.12       57.64 (28.52)     1:24.48 (26.84)     1:48.52 (24.04)
 
Mixed 55+ 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Mt. Greenwood Masters SwimTeam-IL  'A'                 NT    2:32.18   40  
     1) Moore, Mary W55                 2) Miller, John M58               
     3) Bik, Wayne A M76                4) Kulak, Marilyn W56             
                  32.24     1:08.95 (36.71)     1:45.07 (36.12)     2:32.18 (47.11)