Licensed to ILMSA State Championship Meet
                                   HY-TEK's MEET MANAGER 3.0 3/17/2013 09:56 PM
                   2013 High Ridge Masters Meet - 3/10/2013                    
                                    Results                                    
 
Women 18-24 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Saint Germain, Marissa R  22 GLTR-IL              1:05.97    1:04.47   20  
 
Women 18-24 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Saint Germain, Marissa R  22 GLTR-IL                33.05      32.12   20  
 
Women 18-24 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Saint Germain, Marissa R  22 GLTR-IL              1:11.50    1:09.28   20  
 
Women 18-24 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Tonelli, Marlena L        24 CHGO-IL                37.00      34.52   20  
 
Women 18-24 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Tonelli, Marlena L        24 CHGO-IL              1:14.00    1:13.07   20  
 
Women 18-24 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Tonelli, Marlena L        24 CHGO-IL              1:10.00    1:11.14   20  
 
Women 18-24 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Tonelli, Marlena L        24 CHGO-IL              1:10.00    1:08.34   20  
 
Women 18-24 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Tonelli, Marlena L        24 CHGO-IL              2:28.00    2:25.60   20  
 
Women 25-29 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Ellison, Kristen L        27 CHSM-IL                33.00      31.94   20  
  2 Litoff, Dana              28 CHSM-IL                34.93      37.12   17  
 
Women 25-29 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Ellison, Kristen L        27 CHSM-IL              1:15.00    1:11.02   20  
 
Women 25-29 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Comella, Anna             27 CHSM-IL                31.50      32.27   20  
  2 Ellison, Kristen L        27 CHSM-IL                45.00      38.53   17  
 
Women 25-29 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Comella, Anna             27 CHSM-IL              1:08.00    1:06.75   20  
  2 Litoff, Dana              28 CHSM-IL              1:40.00    1:39.53   17  
 
Women 25-29 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Ellison, Kristen L        27 CHSM-IL                45.00      43.41   20  
  2 Litoff, Dana              28 CHSM-IL                42.25      44.88   17  
 
Women 25-29 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Litoff, Dana              28 CHSM-IL              1:36.28    1:40.40   20  
 
Women 25-29 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Comella, Anna             27 CHSM-IL                31.00      31.12   20  
 
Women 25-29 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Comella, Anna             27 CHSM-IL              1:08.00    1:07.57   20  
 
Women 25-29 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Ellison, Kristen L        27 CHSM-IL              1:20.00    1:21.65   20  
 
Women 30-34 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Wais, Tracy               32 CHSM-IL                29.00      28.52   20  
  2 Palchak, Maureen B        31 Unattached                NT      29.27   17  
  3 Martel, Kelly             31 WACM-IL                33.70      30.90   16  
  4 Walker, Krista            31 CHSM-IL                   NT      31.91   15  
  5 Bartels, Lindsay M        33 Unattached             41.00      32.16   14  
  6 Boersma, Michele J        30 Unattached             43.00      37.44   13  
  7 Detanico, Adrienne        31 GS-IL                  43.00      39.13   12  
 
Women 30-34 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Palchak, Maureen B        31 Unattached                NT    1:04.06   20  
  2 Walker, Krista            31 CHSM-IL                   NT    1:09.28   17  
  3 Martel, Kelly             31 WACM-IL              1:15.50    1:09.43   16  
  4 Bartels, Lindsay M        33 Unattached           1:40.00    1:14.53   15  
  5 Boersma, Michele J        30 Unattached           1:40.00    1:23.25   14  
  6 Detanico, Adrienne        31 GS-IL                1:40.00    1:25.53   13  
 
Women 30-34 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Moore, Lauren             32 CHSM-IL                33.00      32.41   20  
  2 Goodwin, Amy              31 GS-IL                  33.00      35.25   17  
  3 Walker, Krista            31 CHSM-IL                   NT      41.41   16  
 
Women 30-34 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Goodwin, Amy              31 GS-IL                1:12.00    1:13.25   20  
 
Women 30-34 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Moore, Lauren             32 CHSM-IL                36.00      36.55   20  
  2 Wais, Tracy               32 CHSM-IL                38.00      38.52   17  
  3 Bartels, Lindsay M        33 Unattached             48.00      40.63   16  
  4 Boersma, Michele J        30 Unattached             50.00      42.86   15  
  5 Goodwin, Amy              31 GS-IL                  44.00      44.70   14  
  6 Detanico, Adrienne        31 GS-IL                1:15.00      49.26   13  
 
Women 30-34 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Moore, Lauren             32 CHSM-IL              1:18.00    1:20.25   20  
  2 Bartels, Lindsay M        33 Unattached           1:50.00    1:28.81   17  
  3 Boersma, Michele J        30 Unattached           1:45.00    1:34.36   16  
 
Women 30-34 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Wais, Tracy               32 CHSM-IL                32.00      31.85   20  
  2 Martel, Kelly             31 WACM-IL                40.30      32.57   17  
  3 Palchak, Maureen B        31 Unattached                NT      33.41   16  
  4 Detanico, Adrienne        31 GS-IL                1:15.00      50.96   15  
 
Women 30-34 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Wais, Tracy               32 CHSM-IL              1:15.00    1:14.70   20  
 
Women 30-34 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Moore, Lauren             32 CHSM-IL              1:10.00    1:09.72   20  
  2 Wais, Tracy               32 CHSM-IL              1:14.00    1:11.39   17  
  3 Palchak, Maureen B        31 Unattached                NT    1:17.09   16  
  4 Walker, Krista            31 CHSM-IL                   NT    1:17.15   15  
  5 Detanico, Adrienne        31 GS-IL                2:20.00    1:42.44   14  
 
Women 30-34 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Moore, Lauren             32 CHSM-IL              2:36.00    2:34.21   20  
  2 Goodwin, Amy              31 GS-IL                2:50.00    2:53.56   17  
 
Women 35-39 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Cronin, Kate M            37 CHSM-IL                   NT      33.02   20  
  2 Krughoff, Laura E         35 CHSM-IL                   NT      33.81   17  
 
Women 35-39 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Boulukos, Dana L          37 CHSM-IL              1:06.21    1:07.25   20  
  2 Glick, Meredith           36 GLTR-IL              1:15.10    1:13.97   17  
  3 Krughoff, Laura E         35 CHSM-IL                   NT    1:16.52   16  
  4 Cronin, Kate M            37 CHSM-IL                   NT    1:17.66   15  
 
Women 35-39 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Cronin, Kate M            37 CHSM-IL                   NT      43.14   20  
 
Women 35-39 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Boulukos, Dana L          37 CHSM-IL              1:26.80    1:27.45   20  
 
Women 35-39 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Boulukos, Dana L          37 CHSM-IL                32.60      33.37   20  
  2 Glick, Meredith           36 GLTR-IL                45.00      40.59   17  
 
Women 35-39 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Boulukos, Dana L          37 CHSM-IL              1:21.76    1:28.00   20  
 
Women 35-39 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Boulukos, Dana L          37 CHSM-IL              1:13.09    1:15.69   20  
 
Women 40-44 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Kristl, Eileen            43 GLTR-IL                46.00      44.03   20  
 
Women 40-44 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Kristl, Eileen            43 GLTR-IL              1:40.00    1:35.82   20  
 
Women 40-44 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Giles-Ott, Ruth           44 CHSM-IL                38.95      38.59   20  
 
Women 40-44 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Giles-Ott, Ruth           44 CHSM-IL              1:27.01    1:27.35   20  
 
Women 40-44 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Kristl, Eileen            43 GLTR-IL                59.00      55.61   20  
 
Women 40-44 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Giles-Ott, Ruth           44 CHSM-IL              1:36.52    1:41.00   20  
 
Women 40-44 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Giles-Ott, Ruth           44 CHSM-IL              1:33.25    1:30.82   20  
 
Women 40-44 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Giles-Ott, Ruth           44 CHSM-IL              3:17.05    3:18.15   20  
 
Women 45-49 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Joyce, Elizabeth A        49 BAM-IL                 32.00      32.26   20  
 
Women 45-49 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Joyce, Elizabeth A        49 BAM-IL                 41.00      41.22   20  
 
Women 45-49 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Joyce, Elizabeth A        49 BAM-IL               1:30.00    1:31.78   20  
 
Women 45-49 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Joyce, Elizabeth A        49 BAM-IL               1:21.00    1:22.18   20  
 
Women 50-54 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Kafka, Heidi              50 CHSM-IL                27.50      28.00   20  
  2 Albano, Terrie            50 GLTR-IL                37.00      35.31   17  
  3 Scott, Mary E             51 GS-IL                     NT      48.57   16  
 
Women 50-54 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Albano, Terrie            50 GLTR-IL              1:18.00    1:18.52   20  
 
Women 50-54 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Kafka, Heidi              50 CHSM-IL                34.00      34.72   20  
 
Women 50-54 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Kafka, Heidi              50 CHSM-IL              1:13.00    1:13.25   20  
 
Women 50-54 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Kafka, Heidi              50 CHSM-IL                37.00      37.97   20  
  2 Albano, Terrie            50 GLTR-IL                43.00      46.91   17  
  3 Scott, Mary E             51 GS-IL                     NT      55.44   16  
 
Women 50-54 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Albano, Terrie            50 GLTR-IL              1:30.00    1:45.21   20  
 
Women 50-54 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Kafka, Heidi              50 CHSM-IL              1:12.50    1:13.08   20  
  2 Albano, Terrie            50 GLTR-IL              1:37.00    1:31.37   17  
 
Women 55-59 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Montes, Jane A            57 GLTR-IL                52.00      50.19   20  
 
Women 55-59 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Montes, Jane A            57 GLTR-IL              1:59.30    2:02.27   20  
 
Women 55-59 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Kulak, Marilyn            57 MGM-IL                 44.00      44.19   20  
 
Women 55-59 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Kulak, Marilyn            57 MGM-IL               1:35.00    1:35.25   20  
 
Women 55-59 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Cohen, Marla              58 GLTR-IL              2:30.00    2:15.25   20  
 
Women 55-59 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Kulak, Marilyn            57 MGM-IL               1:40.00    1:40.92   20  
  2 Cohen, Marla              58 GLTR-IL              2:35.00    2:14.85   17  
 
Women 55-59 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Kulak, Marilyn            57 MGM-IL               1:38.00    1:35.80   20  
 
Women 55-59 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Kulak, Marilyn            57 MGM-IL               3:20.00    3:28.97   20  
 
Men 18-24 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Mueller, Baaret           24 CHSM-IL                25.00      23.64   20  
  2 Wojciaczyk, Piotr         23 CHSM-IL                29.31      28.58   17  
 
Men 18-24 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Wojciaczyk, Piotr         23 CHSM-IL                37.41      34.59   20  
 
Men 18-24 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Mueller, Baaret           24 CHSM-IL                26.00      25.59   20  
  2 Wojciaczyk, Piotr         23 CHSM-IL                32.29      32.39   17  
 
Men 18-24 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Mueller, Baaret           24 CHSM-IL                59.00      56.05   20  
 
Men 18-24 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Mueller, Baaret           24 CHSM-IL              1:05.00      59.20   20  
  2 Wojciaczyk, Piotr         23 CHSM-IL              1:20.14    1:16.96   17  
 
Men 25-29 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Hroma, Joseph             27 CHSM-IL                   NT      25.64   20  
  2 Oxos, Bjorn               27 CHSM-IL                25.03      25.81   17  
  3 Misch, Dan                27 CHSM-IL                30.00      27.32   16  
 
Men 25-29 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Rehrig, Clay S            28 CHSM-IL                53.90      52.62   20  
  2 Trauner, Matthew R        27 CHSM-IL                52.05      53.97   17  
  3 Cordoba, Nicholas         29 CHSM-IL                   NT      56.91   16  
  4 Oxos, Bjorn               27 CHSM-IL                55.61      57.78   15  
  5 Cowen, Michael W          27 CHSM-IL              1:06.25    1:03.76   14  
 
Men 25-29 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Cordoba, Nicholas         29 CHSM-IL                   NT      29.00   20  
  2 Hroma, Joseph             27 CHSM-IL                   NT      29.87   17  
  3 Misch, Dan                27 CHSM-IL                30.00      30.72   16  
 
Men 25-29 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Rehrig, Clay S            28 CHSM-IL                59.50    1:00.07   20  
  2 Misch, Dan                27 CHSM-IL              1:05.00    1:05.44   17  
  3 Cowen, Michael W          27 CHSM-IL              1:19.32    1:16.00   16  
 
Men 25-29 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Trauner, Matthew R        27 CHSM-IL                29.55      30.81   20  
  2 Hroma, Joseph             27 CHSM-IL                   NT      31.87   17  
  3 Cowen, Michael W          27 CHSM-IL                36.72      37.97   16  
 
Men 25-29 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Trauner, Matthew R        27 CHSM-IL              1:06.00    1:06.57   20  
  2 Cowen, Michael W          27 CHSM-IL              1:23.00    1:27.10   17  
 
Men 25-29 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Hroma, Joseph             27 CHSM-IL                   NT      26.76   20  
  2 Pedersen, Robert          28 GS-IL                  26.50      27.51   17  
  3 Oxos, Bjorn               27 CHSM-IL                26.55      27.97   16  
  4 Misch, Dan                27 CHSM-IL                30.00      28.58   15  
 
Men 25-29 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Rehrig, Clay S            28 CHSM-IL                57.20      57.88   20  
  2 Pedersen, Robert          28 GS-IL                  59.00      59.90   17  
  3 Oxos, Bjorn               27 CHSM-IL              1:05.01    1:03.35   16  
  4 Misch, Dan                27 CHSM-IL              1:05.00    1:09.03   15  
 
Men 25-29 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Trauner, Matthew R        27 CHSM-IL                58.50      59.68   20  
  2 Rehrig, Clay S            28 CHSM-IL              1:01.12      59.95   17  
  3 Pedersen, Robert          28 GS-IL                1:02.00    1:03.07   16  
  4 Hroma, Joseph             27 CHSM-IL                   NT    1:03.65   15  
 
Men 25-29 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Trauner, Matthew R        27 CHSM-IL              2:09.45    2:09.31   20  
  2 Rehrig, Clay S            28 CHSM-IL              2:08.91    2:10.37   17  
  3 Pedersen, Robert          28 GS-IL                2:16.00    2:18.70   16  
  4 Cowen, Michael W          27 CHSM-IL              2:47.81    2:50.40   15  
 
Men 30-34 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Milton, Trevis B          34 GLTR-IL                24.50      24.89   20  
  2 Whitley, Steve            30 CHSM-IL                   NT      26.59   17  
 
Men 30-34 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Whitley, Steve            30 CHSM-IL                   NT    1:00.20   20  
 
Men 30-34 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Milton, Trevis B          34 GLTR-IL              1:03.50    1:01.51   20  
 
Men 30-34 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Whitley, Steve            30 CHSM-IL                   NT      30.52   20  
 
Men 30-34 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Whitley, Steve            30 CHSM-IL                   NT    1:08.59   20  
 
Men 35-39 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Postlethwait, Daniel      38 CHSM-IL                24.91      25.32   20  
  2 Shank, Rich               35 Unattached             30.00      26.31   17  
 
Men 35-39 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Postlethwait, Daniel      38 CHSM-IL                54.76      56.25   20  
  2 Shank, Rich               35 Unattached           1:01.00      58.60   17  
 
Men 35-39 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Thoma, Samuel R           36 GLTR-IL                30.00      29.47   20  
  2 Shank, Rich               35 Unattached             31.00      30.39   17  
 
Men 35-39 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Postlethwait, Daniel      38 CHSM-IL              1:03.00    1:04.89   20  
  2 Parker, Adam B            36 CHSM-IL                   NT    1:07.97   17  
 
Men 35-39 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Parker, Adam B            36 CHSM-IL                   NT      33.32   20  
 
Men 35-39 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Thoma, Samuel R           36 GLTR-IL                28.00      27.44   20  
  2 Shank, Rich               35 Unattached             30.00      29.58   17  
 
Men 35-39 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Postlethwait, Daniel      38 CHSM-IL              1:01.70    1:06.65   20  
 
Men 35-39 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Postlethwait, Daniel      38 CHSM-IL              1:04.00    1:04.84   20  
  2 Shank, Rich               35 Unattached           1:11.00    1:06.13   17  
  3 Parker, Adam B            36 CHSM-IL                   NT    1:06.22   16  
 
Men 40-44 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Fletcher, Jeff H          43 Unattached             24.00      23.40   20  
  2 Waechter, Michael         44 GLTR-IL                27.85      28.19   17  
 
Men 40-44 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Fletcher, Jeff H          43 Unattached             54.00      53.77   20  
  2 Waechter, Michael         44 GLTR-IL              1:01.50    1:00.85   17  
  3 Myers, Fred               41 CHSM-IL              1:06.00    1:11.32   16  
 
Men 40-44 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Myers, Fred               41 CHSM-IL                33.00      34.13   20  
 
Men 40-44 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Myers, Fred               41 CHSM-IL              1:13.00    1:14.88   20  
 
Men 40-44 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Fletcher, Jeff H          43 Unattached             30.00      27.12   20  
  2 Waechter, Michael         44 GLTR-IL                33.50      32.89   17  
 
Men 40-44 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Fletcher, Jeff H          43 Unattached           1:05.00    1:02.82   20  
  2 Myers, Fred               41 CHSM-IL              1:22.00    1:22.26   17  
 
Men 45-49 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Figg, Steven J            46 CHSM-IL                31.55      34.94   20  
 
Men 45-49 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Figg, Steven J            46 CHSM-IL              1:15.27    1:18.62   20  
 
Men 45-49 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Cordero, Billy            45 CHGO-IL              1:25.00    1:16.10   20  
 
Men 45-49 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Figg, Steven J            46 CHSM-IL                31.13      31.39   20  
 
Men 45-49 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Figg, Steven J            46 CHSM-IL              1:20.00    1:13.52   20  
 
Men 45-49 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Cordero, Billy            45 CHGO-IL              1:08.00    1:05.44   20  
 
Men 45-49 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Cordero, Billy            45 CHGO-IL              2:25.00    2:26.15   20  
  2 Figg, Steven J            46 CHSM-IL              2:40.32    2:45.78   17  
 
Men 50-54 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Filippini, Michael H      52 GS-IL                  29.00      28.85   20  
  2 Shapiro, Steven H         54 Unattached             32.00      29.34   17  
  3 Stearn, Robert A          53 GLTR-IL                35.00      33.33   16  
 
Men 50-54 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Gilberg, Steve            50 CHSM-IL                58.30    1:01.52   20  
  2 Shapiro, Steven H         54 Unattached           1:10.00    1:06.63   17  
  3 Stearn, Robert A          53 GLTR-IL              1:21.98    1:19.10   16  
 
Men 50-54 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Haak, Peter               51 GS-IL                     NT      30.81   20  
  2 Gilberg, Steve            50 CHSM-IL                32.20      32.65   17  
  3 Filippini, Michael H      52 GS-IL                  30.00      37.14   16  
  4 Stearn, Robert A          53 GLTR-IL                44.78      43.93   15  
 
Men 50-54 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Filippini, Michael H      52 GS-IL                1:20.00    1:23.18   20  
 
Men 50-54 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Stearn, Robert A          53 GLTR-IL                45.96      42.16   20  
 
Men 50-54 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Gilberg, Steve            50 CHSM-IL                27.45      29.07   20  
  2 Haak, Peter               51 GS-IL                     NT      32.53   17  
  3 Shapiro, Steven H         54 Unattached           1:30.00      34.14   16  
 
Men 50-54 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Gilberg, Steve            50 CHSM-IL              1:06.66    1:07.34   20  
  2 Haak, Peter               51 GS-IL                     NT    1:12.33   17  
  3 Filippini, Michael H      52 GS-IL                1:23.00    1:20.87   16  
 
Men 55-59 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Phinney, Scot             56 CHSM-IL              1:10.00    1:10.43   20  
 
Men 55-59 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Phinney, Scot             56 CHSM-IL              1:24.00    1:23.18   20  
 
Men 55-59 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Phinney, Scot             56 CHSM-IL              1:20.00    1:18.78   20  
 
Men 55-59 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Phinney, Scot             56 CHSM-IL              3:00.00    2:54.31   20  
 
Men 60-64 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Schein, Fred              64 CHSM-IL                   NT      34.09   20  
 
Men 60-64 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Maude, Tom                63 ELG-IL                    NT    1:13.03   20  
  2 Schein, Fred              64 CHSM-IL                   NT    1:13.63   17  
 
Men 60-64 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Maude, Tom                63 ELG-IL                    NT    1:42.76   20  
 
Men 60-64 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Schein, Fred              64 CHSM-IL                   NT      47.50   20  
 
Men 60-64 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Schein, Fred              64 CHSM-IL                   NT      33.14   20  
 
Men 60-64 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Maude, Tom                63 ELG-IL                    NT    1:48.83   20  
 
Men 60-64 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Schein, Fred              64 CHSM-IL                   NT    1:28.71   20  
  2 Maude, Tom                63 ELG-IL                    NT    1:32.56   17  
 
Men 60-64 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Maude, Tom                63 ELG-IL                    NT    3:23.88   20  
 
Men 65-69 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Dayton, Barry H           67 GS-IL                1:25.00    1:25.68   20  
 
Men 65-69 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Dayton, Barry H           67 GS-IL                  50.00      49.84   20  
 
Men 65-69 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Dayton, Barry H           67 GS-IL                1:40.00    1:46.25   20  
 
Men 65-69 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Dayton, Barry H           67 GS-IL                1:40.00    1:50.72   20  
 
Men 65-69 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Dayton, Barry H           67 GS-IL                3:45.00    4:11.44   20  
 
Men 80-84 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Musser, Frederick         80 GS-IL                1:20.29    1:24.69   20  
 
Men 80-84 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Musser, Frederick         80 GS-IL                2:02.29    2:08.69   20  
 
Mixed 18+ 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Galter Swim Club-IL  'A'                               NT    1:54.78   40  
     1) Waechter, Michael M44           2) Glick, Meredith W36            
     3) Milton, Trevis B M34            4) Saint Germain, Marissa R W22   
  2 Chicago Smelts-IL  'A'                                 NT    2:00.09   34  
     1) Wojciaczyk, Piotr M23           2) Walker, Krista W31             
     3) Giles-Ott, Ruth W44             4) Hroma, Joseph M27              
 
Mixed 18+ 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Galter Swim Club-IL  'A'                               NT    2:09.19   40  
     1) Saint Germain, Marissa R W22    2) Milton, Trevis B M34           
     3) Thoma, Samuel R M36             4) Glick, Meredith W36            
  2 Chicago Smelts-IL  'A'                                 NT    2:10.96   34  
     1) Mueller, Baaret M24             2) Moore, Lauren W32              
     3) Ellison, Kristen L W27          4) Wojciaczyk, Piotr M23          
 
Mixed 25+ 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Chicago Smelts-IL  'A'                                 NT    1:50.10   40  
     1) Comella, Anna W27               2) Moore, Lauren W32              
     3) Rehrig, Clay S M28              4) Trauner, Matthew R M27         
  2 Gray Sharks-IL  'A'                                    NT    1:59.43   34  
     1) Haak, Peter M51                 2) Goodwin, Amy W31               
     3) Detanico, Adrienne W31          4) Pedersen, Robert M28           
  3 Chicago Smelts-IL  'B'                                 NT    2:03.97   32  
     1) Cowen, Michael W M27            2) Ellison, Kristen L W27         
     3) Litoff, Dana W28                4) Misch, Dan M27                 
 
Mixed 25+ 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Chicago Smelts-IL  'A'                                 NT    1:58.18   40  
     1) Comella, Anna W27               2) Trauner, Matthew R M27         
     3) Rehrig, Clay S M28              4) Wais, Tracy W32                
  2 Chicago Smelts-IL  'B'                                 NT    2:15.94   34  
     1) Misch, Dan M27                  2) Litoff, Dana W28               
     3) Whitley, Steve M30              4) Walker, Krista W31             
  3 Gray Sharks-IL  'A'                                    NT    2:17.72   32  
     1) Goodwin, Amy W31                2) Detanico, Adrienne W31         
     3) Pedersen, Robert M28            4) Haak, Peter M51                
 
Mixed 35+ 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Chicago Smelts-IL  'A'                                 NT    1:47.53   40  
     1) Boulukos, Dana L W37            2) Kafka, Heidi W50               
     3) Postlethwait, Daniel M38        4) Gilberg, Steve M50             
  2 Chicago Smelts-IL  'B'                                 NT    2:08.01   34  
     1) Krughoff, Laura E W35           2) Cronin, Kate M W37             
     3) Figg, Steven J M46              4) Phinney, Scot M56              
 -- Galter Swim Club-IL  'A'                               NT   X2:56.52  
     1) Kristl, Eileen W43              2) Albano, Terrie W50             
     3) Montes, Jane A W57              4) Cohen, Marla W58               
 
Mixed 35+ 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Chicago Smelts-IL  'A'                                 NT    2:04.14   40  
     1) Postlethwait, Daniel M38        2) Boulukos, Dana L W37           
     3) Gilberg, Steve M50              4) Kafka, Heidi W50               
  2 Chicago Smelts-IL  'B'                                 NT    2:28.81   34  
     1) Giles-Ott, Ruth W44             2) Phinney, Scot M56              
     3) Figg, Steven J M46              4) Krughoff, Laura E W35          
  3 Galter Swim Club-IL  'A'                               NT    3:00.06   32  
     1) Stearn, Robert A M53            2) Albano, Terrie W50             
     3) Waechter, Michael M44           4) Montes, Jane A W57             
 
                    Combined Team Scores - Through Event 12                    
 
  1. Chicago Smelts                     2597   2. Galter Swim Club                    632
  3. Gray Sharks                         565   4. Unattached                          404
  5. Chicago Masters Swim Club           160   6. Mount Greenwood Masters             100
  7. Elgin Blue Waves                     97   8. Barrington Area Masters              80
  9. Westloop Athletic Club Masters       49