Licensed to CMSA State Championships    Hy-Tek's Meet Manager 4/8/2003 08:38 AM
                 NW DuPage YMCA Masters Swim Meet - 3/16/2003                  
                                    Results                                    
 
Women 19-24 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Tusa, Zsejke              24 Evanston               26.50      25.46   16  
  2 Gaines, Valerie           23 Beuhler                28.00      26.37   13  
  3 Silcox, Wendy             24 RFY                       NT      29.04   12  
  4 Thompson, Ebene B         24 Elgin                  35.00      32.54   11  
 
Women 19-24 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Gaines, Valerie           23 Beuhler              1:00.00      57.08   16  
                  27.56       57.08 (29.52)                                                                                                                        
  2 Silcox, Wendy             24 RFY                       NT    1:03.31   13  
                  30.04     1:03.31 (33.27)                                                                                                                        
  3 Ferguson, Anna            24 TOPM                 1:06.00    1:06.79   12  
                  31.91     1:06.79 (34.88)                                                                                                                        
 
Women 19-24 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Tusa, Zsejke              24 Evanston             2:28.80    2:20.94   16  
                  28.56     1:01.80 (33.24)     1:39.10 (37.30)     2:20.94 (41.84)                                                                                
 
Women 19-24 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Gaines, Valerie           23 Beuhler              1:04.00    1:00.39   16  
                  29.24     1:00.39 (31.15)                                                                                                                        
  2 Silcox, Wendy             24 RFY                       NT    1:15.17   13  
                1:15.26         1:15.17 ( )                                                                                                                        
  3 Ferguson, Anna            24 TOPM                 1:23.00    1:22.42   12  
                  40.12     1:22.42 (42.30)                                                                                                                        
 
Women 19-24 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Tusa, Zsejke              24 Evanston             1:19.50    1:15.19   16  
                  35.34     1:15.19 (39.85)                                                                                                                        
  2 Ferguson, Anna            24 TOPM                 1:25.00    1:29.77   13  
                  42.66     1:29.77 (47.11)                                                                                                                        
  3 Thompson, Ebene B         24 Elgin                1:36.00    1:37.24   12  
                  45.37     1:37.24 (51.87)                                                                                                                        
 
Women 19-24 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Gaines, Valerie           23 Beuhler              1:06.00    1:02.46   16  
                  28.56     1:02.46 (33.90)                                                                                                                        
 
Women 19-24 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Gaines, Valerie           23 Beuhler              2:16.00    2:13.58   16  
                  29.82     1:02.79 (32.97)     1:41.67 (38.88)     2:13.58 (31.91)                                                                                
  2 Tusa, Zsejke              24 Evanston             2:28.90    2:21.26   13  
                  29.28     1:05.54 (36.26)     1:47.24 (41.70)     2:21.26 (34.02)                                                                                
  3 Ferguson, Anna            24 TOPM                 2:50.00    2:56.44   12  
                  39.67     1:25.00 (45.33)     2:15.85 (50.85)     2:56.44 (40.59)                                                                                
 
Women 25-29 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Randag, Sarah             29 NCO                    26.73      25.49   16  
  2 Pagean, Nichelle          28 Evanston               30.00      27.79   13  
  3 Lamke, Nicole             28 NWSC                   28.00      28.36   12  
  4 Majoros, Sachiko          27 COHO                   28.40      29.11   11  
  5 Colburn, Carrie A         28 NWSC                   28.50      29.18   10  
  6 Gerashchenko, Svetlana    28 Unattached             37.62      39.16    9  
 -- Harrison, Diana B         29 NWSC                   27.00         NS  
 
Women 25-29 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Kozlowski, Laura C        25 NWSC                   59.50      59.20   16  
                  28.28       59.20 (30.92)                                                                                                                        
  2 Ohm, Carrie               29 CS                     59.20    1:00.16   13  
                  28.65     1:00.16 (31.51)                                                                                                                        
  3 Lamke, Nicole             28 NWSC                 1:00.00    1:01.66   12  
                  29.32     1:01.66 (32.34)                                                                                                                        
  4 Pagean, Nichelle          28 Evanston             1:05.00    1:02.33   11  
                  29.61     1:02.33 (32.72)                                                                                                                        
  5 Jourdan, Cassie           29 Beuhler              1:03.88    1:03.37   10  
                  30.79     1:03.37 (32.58)                                                                                                                        
  6 Majoros, Sachiko          27 COHO                 1:05.00    1:04.12    9  
                  31.31     1:04.12 (32.81)                                                                                                                        
  7 Colburn, Carrie A         28 NWSC                 1:05.00    1:05.86    7  
                  31.10     1:05.86 (34.76)                                                                                                                        
  8 Gerashchenko, Svetlana    28 Unattached           1:25.15    1:33.07    5  
                  42.75     1:33.07 (50.32)                                                                                                                        
 
Women 25-29 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Kozlowski, Laura C        25 NWSC                 2:09.50    2:09.88   16  
                  29.43     1:01.41 (31.98)     1:34.99 (33.58)     2:09.88 (34.89)                                                                                
  2 Jourdan, Cassie           29 Beuhler              2:17.45    2:16.64   13  
                  32.44     1:06.78 (34.34)     1:41.41 (34.63)     2:16.64 (35.23)                                                                                
  3 Lamke, Nicole             28 NWSC                 2:15.00    2:16.75   12  
                  31.29     1:05.71 (34.42)     1:41.43 (35.72)     2:16.75 (35.32)                                                                                
 
Women 25-29 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Randag, Sarah             29 NCO                  1:07.28    1:06.11   16  
                  32.39     1:06.11 (33.72)                                                                                                                        
  2 Kozlowski, Laura C        25 NWSC                 1:11.50    1:09.52   13  
                  33.99     1:09.52 (35.53)                                                                                                                        
  3 Walters, Karina           25 NCO                  1:12.00    1:10.26   12  
                  34.31     1:10.26 (35.95)                                                                                                                        
 -- Gerashchenko, Svetlana    28 Unattached           1:46.80         NS  
 -- Harrison, Diana B         29 NWSC                 1:09.00         NS  
 
Women 25-29 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Ohm, Carrie               29 CS                   1:13.80    1:13.80   16  
                  34.85     1:13.80 (38.95)                                                                                                                        
  2 Pagean, Nichelle          28 Evanston             1:22.00    1:17.32   13  
                  36.79     1:17.32 (40.53)                                                                                                                        
  3 Jourdan, Cassie           29 Beuhler              1:20.03    1:18.43   12  
                  37.66     1:18.43 (40.77)                                                                                                                        
  4 Rodgers, Hannah W         27 NWSC                 1:18.20    1:18.51   11  
                  36.60     1:18.51 (41.91)                                                                                                                        
  5 Majoros, Sachiko          27 COHO                 1:26.00    1:24.46   10  
                  40.46     1:24.46 (44.00)                                                                                                                        
  6 Colburn, Carrie A         28 NWSC                 1:24.00    1:26.12    9  
                  40.41     1:26.12 (45.71)                                                                                                                        
  7 Gerashchenko, Svetlana    28 Unattached           1:47.23    1:47.78    7  
                  50.61     1:47.78 (57.17)                                                                                                                        
 
Women 25-29 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Randag, Sarah             29 NCO                  1:03.61    1:03.48   16  
                  29.81     1:03.48 (33.67)                                                                                                                        
 
Women 25-29 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Ohm, Carrie               29 CS                   1:09.00    1:09.12   16  
                  33.83     1:09.12 (35.29)                                                                                                                        
  2 Pagean, Nichelle          28 Evanston             1:11.00    1:11.66   13  
                  34.62     1:11.66 (37.04)                                                                                                                        
  3 Jourdan, Cassie           29 Beuhler              1:16.69    1:12.25   12  
  4 Walters, Karina           25 NCO                  1:13.00    1:14.48   11  
                  33.94     1:14.48 (40.54)                                                                                                                        
  5 Rodgers, Hannah W         27 NWSC                 1:18.00    1:17.90   10  
                  37.02     1:17.90 (40.88)                                                                                                                        
 -- Harrison, Diana B         29 NWSC                 1:08.00         NS  
 
Women 25-29 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Ohm, Carrie               29 CS                   2:37.00    2:28.52   16  
                  32.28     1:13.16 (40.88)     1:54.46 (41.30)     2:28.52 (34.06)                                                                                
  2 Walters, Karina           25 NCO                  2:45.00    2:36.50   13  
                  35.83     1:14.49 (38.66)     1:59.79 (45.30)     2:36.50 (36.71)                                                                                
 -- Randag, Sarah             29 NCO                  2:25.71         NS  
 
Women 30-34 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Weininger, Melissa        30 NCO                    30.50      29.27   16  
  2 Cittadino, C.J.           30 Elgin                  29.83      30.20   13  
 -- Palmquist, Karen          33 NWSC                   30.00         NS  
 
Women 30-34 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Ridge, Jennifer           34 CM                     55.00      55.01   16  
                  26.90       55.01 (28.11)                                                                                                                        
  2 Weininger, Melissa        30 NCO                  1:04.50    1:05.16   13  
                  31.48     1:05.16 (33.68)                                                                                                                        
  3 Keller, Rebecca           32 Beuhler              1:06.00    1:05.94   12  
                  32.50     1:05.94 (33.44)                                                                                                                        
  4 Hammes, Laura F           34 HH                   1:05.00    1:06.62   11  
                  33.47     1:06.62 (33.15)                                                                                                                        
 
Women 30-34 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Day, Nadine K             32 CIM                  1:57.30    1:55.93   16  
                  27.77       57.54 (29.77)     1:27.33 (29.79)     1:55.93 (28.60)                                                                                
  2 Hammes, Laura F           34 HH                   2:45.00    2:31.54   13  
                  36.50     1:15.37 (38.87)     1:54.44 (39.07)     2:31.54 (37.10)                                                                                
  3 Brody, Amy H              32 PRP                  2:52.00    2:48.85   12  
                  39.40     1:22.02 (42.62)     2:06.39 (44.37)     2:48.85 (42.46)                                                                                
  4 Cittadino, C.J.           30 Elgin                2:42.36    2:56.62   11  
                  39.13     1:23.00 (43.87)     2:10.44 (47.44)     2:56.62 (46.18)                                                                                
 
Women 30-34 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Ridge, Jennifer           34 CM                   1:04.00    1:03.55   16  
                  31.35     1:03.55 (32.20)                                                                                                                        
  2 Brody, Amy H              32 PRP                  1:14.00    1:16.46   13  
                  36.91     1:16.46 (39.55)                                                                                                                        
  3 Cittadino, C.J.           30 Elgin                1:17.81    1:18.39   12  
                  38.81     1:18.39 (39.58)                                                                                                                        
 
Women 30-34 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Day, Nadine K             32 CIM                  1:08.46    1:08.63   16  
                  32.20     1:08.63 (36.43)                                                                                                                        
  2 Keller, Rebecca           32 Beuhler              1:20.00    1:20.16   13  
                  38.59     1:20.16 (41.57)                                                                                                                        
  3 Hammes, Laura F           34 HH                   1:20.00    1:20.42   12  
                  38.45     1:20.42 (41.97)                                                                                                                        
 
Women 30-34 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Day, Nadine K             32 CIM                    58.58      59.09   16  
                  28.08       59.09 (31.01)                                                                                                                        
  2 Sims, Michelle            33 NWSC                 1:11.00    1:08.13   13  
                  32.23     1:08.13 (35.90)                                                                                                                        
  3 Palmquist, Karen          33 NWSC                 1:25.00    1:22.67   12  
                  34.37     1:22.67 (48.30)                                                                                                                        
 
Women 30-34 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Day, Nadine K             32 CIM                  1:01.08    1:00.67   16  
                  28.35     1:00.67 (32.32)                                                                                                                        
  2 Hammes, Laura F           34 HH                   1:15.00    1:16.46   13  
                  37.58     1:16.46 (38.88)                                                                                                                        
  3 Cittadino, C.J.           30 Elgin                1:18.63    1:18.95   12  
                  35.63     1:18.95 (43.32)                                                                                                                        
 
Women 30-34 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Day, Nadine K             32 CIM                  2:11.98    2:10.09   16  
                  28.24     1:02.16 (33.92)     1:39.86 (37.70)     2:10.09 (30.23)                                                                                
  2 Ridge, Jennifer           34 CM                   2:16.00    2:14.91   13  
                  28.81     1:02.94 (34.13)     1:43.29 (40.35)     2:14.91 (31.62)                                                                                
  3 Weininger, Melissa        30 NCO                  2:40.00    2:39.13   12  
                  32.52     1:16.59 (44.07)     2:01.74 (45.15)     2:39.13 (37.39)                                                                                
  4 Keller, Rebecca           32 Beuhler              2:50.00    2:43.25   11  
                  36.47     1:20.75 (44.28)     2:05.31 (44.56)     2:43.25 (37.94)                                                                                
  5 Hammes, Laura F           34 HH                   2:55.00    2:48.01   10  
                  36.46     1:22.74 (46.28)     2:10.05 (47.31)     2:48.01 (37.96)                                                                                
 
Women 35-39 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Zaug, Mary                35 PRP                    27.00      26.59   16  
  2 Kuehn, Lida               39 IM                     28.20      28.32   13  
  3 Besso, Maria              38 NWSC                   29.00      29.39   12  
  4 Ellwood, Margaret A       39 Bartlett               31.00      31.95   11  
 
Women 35-39 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Kuehn, Lida               39 IM                   1:00.40    1:01.74   16  
                  29.83     1:01.74 (31.91)                                                                                                                        
  2 Cunningham, Nell          37 Evanston             1:08.00    1:07.68   13  
                  31.87     1:07.68 (35.81)                                                                                                                        
 -- Ellwood, Margaret A       39 Bartlett             1:10.00         NS  
 -- Zaug, Mary                35 PRP                  1:00.00         NS  
 
Women 35-39 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Dillman, Liz J            37 IM                   2:01.50    1:55.87   16  
                  27.33       56.23 (28.90)     1:26.06 (29.83)     1:55.87 (29.81)                                                                                
  2 Zaug, Mary                35 PRP                  2:12.00    2:12.59   13  
                  28.57     1:01.12 (32.55)     1:36.22 (35.10)     2:12.59 (36.37)                                                                                
  3 Leonard, Lyndsey          35 IM                   2:20.00    2:18.57   12  
                  32.45     1:07.31 (34.86)     1:43.28 (35.97)     2:18.57 (35.29)                                                                                
  4 Butler, Diane             39 HH                   3:00.00    3:17.85   11  
                  43.48     1:30.22 (46.74)     2:22.03 (51.81)     3:17.85 (55.82)                                                                                
 
Women 35-39 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Dillman, Liz J            37 IM                   1:08.50    1:04.09   16  
                  31.16     1:04.09 (32.93)                                                                                                                        
  2 Leonard, Lyndsey          35 IM                   1:05.00    1:04.23   13  
                  31.37     1:04.23 (32.86)                                                                                                                        
  3 Smar, Susan               39 Beuhler              1:26.00    1:18.00   12  
                  38.70     1:18.00 (39.30)                                                                                                                        
  4 Cunningham, Nell          37 Evanston             1:23.00    1:19.49   11  
                  39.32     1:19.49 (40.17)                                                                                                                        
 
Women 35-39 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Leonard, Lyndsey          35 IM                   1:20.50    1:19.39   16  
                  38.19     1:19.39 (41.20)                                                                                                                        
  2 Slaybough, Deb            35 NWSC                 1:20.50    1:20.47   13  
                  38.48     1:20.47 (41.99)                                                                                                                        
  3 Smar, Susan               39 Beuhler              1:30.00    1:30.30   12  
                  43.26     1:30.30 (47.04)                                                                                                                        
  4 Ellwood, Margaret A       39 Bartlett             1:24.00    1:34.31   11  
                  43.96     1:34.31 (50.35)                                                                                                                        
 
Women 35-39 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Leonard, Lyndsey          35 IM                   1:07.00    1:06.12   16  
                  30.81     1:06.12 (35.31)                                                                                                                        
  2 Smar, Susan               39 Beuhler              1:17.05    1:14.98   13  
                  35.51     1:14.98 (39.47)                                                                                                                        
  3 Ellwood, Margaret A       39 Bartlett             1:15.00    1:27.91   12  
                  38.19     1:27.91 (49.72)                                                                                                                        
 
Women 35-39 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Zaug, Mary                35 PRP                  1:10.00    1:08.22   16  
                  31.63     1:08.22 (36.59)                                                                                                                        
  2 Slaybough, Deb            35 NWSC                 1:14.60    1:13.28   13  
                  34.26     1:13.28 (39.02)                                                                                                                        
  3 Kuehn, Lida               39 IM                   1:10.20    1:14.25   12  
                  34.17     1:14.25 (40.08)                                                                                                                        
  4 Ellwood, Margaret A       39 Bartlett             1:24.00    1:25.99   11  
                  40.35     1:25.99 (45.64)                                                                                                                        
 
Women 35-39 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Dillman, Liz J            37 IM                   2:17.50    2:14.54   16  
                  28.19     1:02.62 (34.43)     1:43.23 (40.61)     2:14.54 (31.31)                                                                                
  2 Leonard, Lyndsey          35 IM                   2:25.00    2:25.86   13  
                  30.90     1:06.47 (35.57)     1:50.90 (44.43)     2:25.86 (34.96)                                                                                
  3 Slaybough, Deb            35 NWSC                 2:45.00    2:42.61   12  
                  33.27     1:16.42 (43.15)     2:01.98 (45.56)     2:42.61 (40.63)                                                                                
  4 Smar, Susan               39 Beuhler              2:50.00    2:51.11   11  
                  36.55     1:21.17 (44.62)     2:11.26 (50.09)     2:51.11 (39.85)                                                                                
 
Women 40-44 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Lonergan, Rebecca A       42 Beuhler                30.90      30.50   16  
  2 Chapa, Elaine             44 NWDY                   38.00      32.55   13  
  3 Furlan, Nancee M          44 IM                     33.11      33.53   12  
 
Women 40-44 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Glowinski, Stacey         40 Bartlett             1:06.00    1:05.73   16  
                  30.69     1:05.73 (35.04)                                                                                                                        
  2 Lonergan, Rebecca A       42 Beuhler              1:12.00    1:09.69   13  
                  33.25     1:09.69 (36.44)                                                                                                                        
  3 Simoneau, Suzanne S       40 IM                   1:10.00    1:10.08   12  
                  33.07     1:10.08 (37.01)                                                                                                                        
  4 Gershon, Sarah            40 COHO                 1:15.00    1:14.62   11  
                  36.36     1:14.62 (38.26)                                                                                                                        
  5 Chapa, Elaine             44 NWDY                 1:20.00    1:14.65   10  
                  36.38     1:14.65 (38.27)                                                                                                                        
  6 Furlan, Nancee M          44 IM                   1:18.00    1:16.68    9  
                  36.40     1:16.68 (40.28)                                                                                                                        
 -- Nance, Suzanne K          43 Unattached           1:27.00         NS  
 -- Wheeles, Lori J           44 EBCY                 1:11.00         NS  
 
Women 40-44 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Block, Andrea J           41 COHO                 2:22.00    2:21.85   16  
                  31.83     1:06.63 (34.80)     1:43.58 (36.95)     2:21.85 (38.27)                                                                                
  2 Glowinski, Stacey         40 Bartlett             2:30.00    2:32.58   13  
                  32.81     1:08.56 (35.75)     1:49.70 (41.14)     2:32.58 (42.88)                                                                                
  3 Gershon, Sarah            40 COHO                 2:40.00    2:36.85   12  
                  36.64     1:15.98 (39.34)     1:56.48 (40.50)     2:36.85 (40.37)                                                                                
  4 Chapa, Elaine             44 NWDY                 2:40.00    2:45.36   11  
                  36.02     1:17.48 (41.46)     2:02.27 (44.79)     2:45.36 (43.09)                                                                                
  5 Klossner, Karla           40 NWSC                 3:40.00    3:07.71   10  
                  43.87     1:30.78 (46.91)     2:18.56 (47.78)     3:07.71 (49.15)                                                                                
 -- Nance, Suzanne K          43 Unattached           3:02.00         NS  
 -- Wheeles, Lori J           44 EBCY                 2:40.00         NS  
 
Women 40-44 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Gershon, Sarah            40 COHO                 1:40.00    1:31.30   16  
                  44.50     1:31.30 (46.80)                                                                                                                        
  2 Kirk, Gabriela            41 NWDY                 1:45.00    1:43.89   13  
                  51.01     1:43.89 (52.88)                                                                                                                        
 -- Wheeles, Lori J           44 EBCY                 1:25.00         NS  
 
Women 40-44 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Simoneau, Suzanne S       40 IM                   1:35.00    1:31.39   16  
                  43.35     1:31.39 (48.04)                                                                                                                        
  2 Kirk, Gabriela            41 NWDY                 1:35.00    1:37.61   13  
                  46.07     1:37.61 (51.54)                                                                                                                        
 
Women 40-44 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Block, Andrea J           41 COHO                 1:03.50    1:03.22   16  
                  30.48     1:03.22 (32.74)                                                                                                                        
  2 Glowinski, Stacey         40 Bartlett             1:20.00    1:20.36   13  
                  36.40     1:20.36 (43.96)                                                                                                                        
 
Women 40-44 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Block, Andrea J           41 COHO                 1:10.00    1:09.33   16  
                  33.00     1:09.33 (36.33)                                                                                                                        
  2 Lonergan, Rebecca A       42 Beuhler              1:20.00    1:20.76   13  
                  38.58     1:20.76 (42.18)                                                                                                                        
  3 Chapa, Elaine             44 NWDY                 1:35.00    1:28.15   12  
                  42.14     1:28.15 (46.01)                                                                                                                        
  4 Kirk, Gabriela            41 NWDY                 1:35.00    1:32.32   11  
                  45.62     1:32.32 (46.70)                                                                                                                        
 
Women 40-44 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Block, Andrea J           41 COHO                 2:30.00    2:27.82   16  
                  30.42     1:10.76 (40.34)     1:54.65 (43.89)     2:27.82 (33.17)                                                                                
  2 Glowinski, Stacey         40 Bartlett             3:06.00    3:00.32   13  
                  38.40     1:25.44 (47.04)     2:19.55 (54.11)     3:00.32 (40.77)                                                                                
  3 Simoneau, Suzanne S       40 IM                   3:00.00    3:07.39   12  
                  43.32     1:31.84 (48.52)     2:24.98 (53.14)     3:07.39 (42.41)                                                                                
 -- Wheeles, Lori J           44 EBCY                 3:15.00         NS  
 
Women 45-49 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Del Greco, Jane           46 COHO                   30.00      30.79   16  
  2 Delanois, Barbara         47 CIM                    32.00      32.82   13  
  3 Goebel, Donna             46 HH                        NT      35.63   12  
  4 Sarovich, Sheila W        48 NWSC                   39.00      36.43   11  
  5 O'Hara, Marie F           45 NWSC                   45.00      42.29   10  
 -- Peters, Carol E           45 EBCY                   29.00         NS  
 
Women 45-49 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Peters, Carol E           45 EBCY                 1:05.00    1:04.64   16  
                  31.43     1:04.64 (33.21)                                                                                                                        
  2 Del Greco, Jane           46 COHO                 1:08.00    1:08.70   13  
                  32.27     1:08.70 (36.43)                                                                                                                        
  3 Goebel, Donna             46 HH                        NT    1:21.62   12  
                  39.42     1:21.62 (42.20)                                                                                                                        
  4 Sarovich, Sheila W        48 NWSC                 1:30.00    1:23.94   11  
                  39.32     1:23.94 (44.62)                                                                                                                        
 
Women 45-49 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Peters, Carol E           45 EBCY                 2:24.00    2:22.23   16  
                  31.77     1:07.45 (35.68)     1:44.78 (37.33)     2:22.23 (37.45)                                                                                
  2 Bartell, Julee A          49 NWSC                 3:40.00    3:06.22   13  
                  42.40     1:29.45 (47.05)     2:18.42 (48.97)     3:06.22 (47.80)                                                                                
 
Women 45-49 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Peters, Carol E           45 EBCY                 1:20.00    1:19.05   16  
                  38.91     1:19.05 (40.14)                                                                                                                        
 -- Delanois, Barbara         47 CIM                  1:21.95         NS  
 
Women 45-49 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Del Greco, Jane           46 COHO                 1:30.00    1:30.85   16  
                  42.00     1:30.85 (48.85)                                                                                                                        
  2 Goebel, Donna             46 HH                        NT    1:37.18   13  
                  46.26     1:37.18 (50.92)                                                                                                                        
  3 Sarovich, Sheila W        48 NWSC                 1:45.00    1:43.04   12  
                  48.89     1:43.04 (54.15)                                                                                                                        
  4 O'Hara, Marie F           45 NWSC                 1:42.00    1:54.89   11  
                  51.33   1:54.89 (1:03.56)                                                                                                                        
 
Women 45-49 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Delanois, Barbara         47 CIM                  1:23.81    1:26.52   16  
                  39.65     1:26.52 (46.87)                                                                                                                        
 
Women 45-49 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Delanois, Barbara         47 CIM                  3:06.30    3:17.05   16  
                  41.86     1:30.02 (48.16)   2:33.37 (1:03.35)     3:17.05 (43.68)                                                                                
 
Women 50-54 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Jones, Cynthia L          52 OBM                    30.50      28.30   16  
  2 Vittone, Leslee Z         50 Evanston               32.00      31.66   13  
 -- Taggart, Carol S          53 Evanston               39.00         NS  
 -- Stapleton, Carol A        53 NWSC                   37.00         NS  
 
Women 50-54 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Vittone, Leslee Z         50 Evanston             1:19.00    1:15.36   16  
                  35.35     1:15.36 (40.01)                                                                                                                        
 -- Taggart, Carol S          53 Evanston             1:23.00         NS  
 -- Stapleton, Carol A        53 NWSC                 1:25.00         NS  
 
Women 50-54 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Quill, Catherine J        53 OBM                  2:34.00    2:30.28   16  
                  34.66     1:13.21 (38.55)     1:52.25 (39.04)     2:30.28 (38.03)                                                                                
 -- Taggart, Carol S          53 Evanston             3:06.00         NS  
 -- Vittone, Leslee Z         50 Evanston             3:05.00         NS  
 -- Jones, Cynthia L          52 OBM                  2:30.00         NS  
 
Women 50-54 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Vittone, Leslee Z         50 Evanston             1:22.00    1:21.02   16  
                  39.16     1:21.02 (41.86)                                                                                                                        
 
Women 50-54 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
 -- Taggart, Carol S          53 Evanston             1:52.00         NS  
 -- Vittone, Leslee Z         50 Evanston             1:33.00         NS  
 -- Stapleton, Carol A        53 NWSC                 1:48.00         NS  
 
Women 50-54 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Quill, Catherine J        53 OBM                  1:19.00    1:18.88   16  
                  38.02     1:18.88 (40.86)                                                                                                                        
 
Women 50-54 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Quill, Catherine J        53 OBM                  1:23.00    1:23.68   16  
                  38.11     1:23.68 (45.57)                                                                                                                        
  2 Taggart, Carol S          53 Evanston             1:40.00    2:07.94   13  
                1:06.60   2:07.94 (1:01.34)                                                                                                                        
 
Women 50-54 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Quill, Catherine J        53 OBM                  2:58.00    2:57.90   16  
                  38.68     1:25.18 (46.50)     2:18.33 (53.15)     2:57.90 (39.57)                                                                                
 -- Jones, Cynthia L          52 OBM                  3:03.00         NS  
 
Women 60-64 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Kurz, Mary S              60 Evanston               45.00      43.44   16  
 
Women 60-64 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Kurz, Mary S              60 Evanston             1:50.00    1:37.20   16  
                  47.58     1:37.20 (49.62)                                                                                                                        
 
Women 60-64 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Kurz, Mary S              60 Evanston             3:40.00    3:34.37   16  
                  48.44     1:43.34 (54.90)     2:40.86 (57.52)     3:34.37 (53.51)                                                                                
 
Women 60-64 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Kurz, Mary S              60 Evanston             2:15.00    2:14.48   16  
                1:06.11   2:14.48 (1:08.37)                                                                                                                        
 
Women 60-64 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
 -- Kurz, Mary S              60 Evanston             2:10.00         NS  
 
Women 65-69 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Stevens, Ann B            69 Evanston             1:43.00    1:46.43   16  
                  50.33     1:46.43 (56.10)                                                                                                                        
 
Women 65-69 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Stevens, Ann B            69 Evanston             3:43.00    3:45.35   16  
                  50.74     1:48.11 (57.37)     2:46.90 (58.79)     3:45.35 (58.45)                                                                                
 
Women 65-69 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Stevens, Ann B            69 Evanston             1:58.00    2:02.34   16  
                1:00.44   2:02.34 (1:01.90)                                                                                                                        
 
Women 65-69 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Stevens, Ann B            69 Evanston             1:58.00    2:01.38   16  
                1:01.27   2:01.38 (1:00.11)                                                                                                                        
 
Women 65-69 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Stevens, Ann B            69 Evanston             4:15.00    4:21.21   16  
                1:05.62   2:13.07 (1:07.45)   3:25.00 (1:11.93)     4:21.21 (56.21)                                                                                
 
Women 75-79 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Dodson, Patricia          78 EBCY                      NT    1:09.13   16  
 -- Fabian, Caryl K           75 SCS                    50.00         NS  
 
Women 75-79 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Dodson, Patricia          78 EBCY                 2:35.00    2:29.70   16  
                1:12.06   2:29.70 (1:17.64)                                                                                                                        
 -- Fabian, Caryl K           75 SCS                  1:58.00         NS  
 
Women 75-79 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
 -- Fabian, Caryl K           75 SCS                  4:17.00         NS  
 
Women 75-79 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
 -- Fabian, Caryl K           75 SCS                  2:10.00         NS  
 -- Dodson, Patricia          78 EBCY                 3:06.00         NS  
 
Women 85-89 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Jones, Louise             85 IM                   1:10.66    1:13.62   16  
 
Women 85-89 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
 -- Jones, Louise             85 IM                   2:38.48         NS  
 
Women 85-89 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Jones, Louise             85 IM                   5:35.00    5:46.87   16  
                1:19.76   2:47.26 (1:27.50)   4:18.35 (1:31.09)   5:46.87 (1:28.52)                                                                                
 
Men 19-24 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Niforatos, Jason          24 Health Track           26.00      25.64   16  
 
Men 19-24 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Helfers, Alex             23 NCO                    48.71      48.78   16  
                  23.31       48.78 (25.47)                                                                                                                        
 
Men 19-24 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Helfers, Alex             23 NCO                  1:02.59    1:01.99   16  
                  29.17     1:01.99 (32.82)                                                                                                                        
 
Men 19-24 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
 -- Niforatos, Jason          24 Health Track         1:05.00         NS  
 
Men 19-24 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Helfers, Alex             23 NCO                  2:08.91    2:04.65   16  
                  25.92       59.64 (33.72)     1:35.14 (35.50)     2:04.65 (29.51)                                                                                
 
Men 25-29 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Kothe, Brian R            25 NWSC                   23.40      22.97   16  
  2 Campbell, Brian           28 AA                     24.10      23.78   13  
  3 Muntean, Ioan             29 Unattached             25.00      24.93   12  
  4 Nayer, Ramon              29 NWSC                   26.00      25.74   11  
 
Men 25-29 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Kothe, Brian R            25 NWSC                   51.50      50.46   16  
                  24.07       50.46 (26.39)                                                                                                                        
  2 Campbell, Brian           28 AA                     53.60      52.61   13  
                  25.53       52.61 (27.08)                                                                                                                        
  3 Parker, Adam              26 CS                     58.00      55.17   12  
                  26.15       55.17 (29.02)                                                                                                                        
 -- Muntean, Ioan             29 Unattached             56.50         NS  
 
Men 25-29 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Campbell, Brian           28 AA                   1:56.20    1:55.27   16  
                  26.98       56.81 (29.83)     1:26.44 (29.63)     1:55.27 (28.83)                                                                                
  2 Parker, Adam              26 CS                   2:01.50    1:59.95   13  
                  27.56       57.36 (29.80)     1:28.31 (30.95)     1:59.95 (31.64)                                                                                
  3 Muntean, Ioan             29 Unattached           2:12.00    2:07.56   12  
                  26.96       57.57 (30.61)     1:32.08 (34.51)     2:07.56 (35.48)                                                                                
 
Men 25-29 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
 -- Nayer, Ramon              29 NWSC                   57.50         NS  
 
Men 25-29 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Parker, Adam              26 CS                   1:10.00    1:12.65   16  
                  33.54     1:12.65 (39.11)                                                                                                                        
 -- Napoli, Joseph            28 NCO                  1:04.00         NS  
 
Men 25-29 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Campbell, Brian           28 AA                     58.80    1:00.36   16  
                  28.44     1:00.36 (31.92)                                                                                                                        
  2 Napoli, Joseph            28 NCO                  1:02.00    1:03.37   13  
                  30.43     1:03.37 (32.94)                                                                                                                        
 
Men 25-29 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Parker, Adam              26 CS                   1:03.00    1:03.93   16  
                  30.05     1:03.93 (33.88)                                                                                                                        
 
Men 25-29 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Napoli, Joseph            28 NCO                  2:10.00    2:25.58   16  
                  29.47     1:09.26 (39.79)     1:53.03 (43.77)     2:25.58 (32.55)                                                                                
 
Men 30-34 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Keller, Matt              33 Beuhler                23.00      23.40   16  
  2 Mattson, Mark E           32 NWSC                   24.50      24.90   13  
  3 Brody, Tom                32 PRP                    25.80      25.53   12  
 
Men 30-34 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Cunningham, Brian         30 Evanston               52.00      51.84   16  
                  24.93       51.84 (26.91)                                                                                                                        
  2 Mattson, Mark E           32 NWSC                   53.50      54.29   13  
                  26.38       54.29 (27.91)                                                                                                                        
  3 Keenan, Tim               33 Beuhler                55.20      55.09   12  
                  26.37       55.09 (28.72)                                                                                                                        
  4 Brody, Tom                32 PRP                    56.80      57.39   11  
                  27.83       57.39 (29.56)                                                                                                                        
 
Men 30-34 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Keller, Matt              33 Beuhler              1:50.00    1:47.58   16  
                  24.97       52.18 (27.21)     1:20.00 (27.82)     1:47.58 (27.58)                                                                                
  2 Cunningham, Brian         30 Evanston             1:53.00    1:54.42   13  
                  27.31       57.22 (29.91)     1:26.16 (28.94)     1:54.42 (28.26)                                                                                
  3 Mattson, Mark E           32 NWSC                 2:01.00    2:01.31   12  
                  28.25       58.62 (30.37)     1:29.89 (31.27)     2:01.31 (31.42)                                                                                
  4 Urban, Mark               33 Unattached           2:06.90    2:03.56   11  
                  29.47     1:00.89 (31.42)     1:32.46 (31.57)     2:03.56 (31.10)                                                                                
  5 Brody, Tom                32 PRP                  2:08.50    2:04.66   10  
                  28.88     1:00.79 (31.91)     1:32.64 (31.85)     2:04.66 (32.02)                                                                                
  6 Hagenbaumer, Chris        32 NWSC                 2:30.00    2:20.33    9  
                  31.85     1:07.26 (35.41)     1:43.54 (36.28)     2:20.33 (36.79)                                                                                
  7 Keenan, Tim               33 Beuhler              2:40.00    2:33.70    7  
                  34.13     1:13.06 (38.93)     1:53.38 (40.32)     2:33.70 (40.32)                                                                                
 
Men 30-34 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Urban, Mark               33 Unattached             58.10      58.44   16  
                  28.50       58.44 (29.94)                                                                                                                        
  2 Steiner, Mark D           31 Evanston               58.00    1:00.02   13  
                  29.34     1:00.02 (30.68)                                                                                                                        
  3 Cunningham, Brian         30 Evanston             1:00.98    1:00.49   12  
                  29.77     1:00.49 (30.72)                                                                                                                        
  4 Mattson, Mark E           32 NWSC                 1:06.00    1:06.11   11  
                  32.78     1:06.11 (33.33)                                                                                                                        
  5 Fitzpatrick, John         31 NCO                  1:05.00    1:06.50   10  
                  32.99     1:06.50 (33.51)                                                                                                                        
 
Men 30-34 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Hagenbaumer, Chris        32 NWSC                 1:02.00    1:03.21   16  
                  29.67     1:03.21 (33.54)                                                                                                                        
  2 Weigand, T.J.             30 Bartlett             1:07.00    1:10.09   13  
                  31.94     1:10.09 (38.15)                                                                                                                        
  3 Brody, Tom                32 PRP                  1:16.70    1:19.04   12  
                  37.11     1:19.04 (41.93)                                                                                                                        
 -- Keenan, Tim               33 Beuhler              1:08.50         NS  
 
Men 30-34 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Newcomb, Brent            32 TWC                    58.80      56.99   16  
                  26.56       56.99 (30.43)                                                                                                                        
  2 Urban, Mark               33 Unattached             59.60      58.53   13  
                  27.69       58.53 (30.84)                                                                                                                        
  3 Brody, Tom                32 PRP                  1:06.50    1:11.14   12  
                  31.45     1:11.14 (39.69)                                                                                                                        
 -- Steiner, Mark D           31 Evanston             1:05.00         DQ  
                  31.89          DQ (37.30)                                                                                                                        
 -- Hagenbaumer, Chris        32 NWSC                 1:02.00         NS  
 -- Keller, Matt              33 Beuhler                58.00         NS  
 
Men 30-34 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Newcomb, Brent            32 TWC                  1:00.50      58.91   16  
                  27.19       58.91 (31.72)                                                                                                                        
  2 Steiner, Mark D           31 Evanston             1:02.00    1:07.59   13  
                  28.79     1:07.59 (38.80)                                                                                                                        
 -- Weigand, T.J.             30 Bartlett             1:06.00         NS  
 
Men 30-34 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Urban, Mark               33 Unattached           2:08.30    2:06.90   16  
                  27.64       59.45 (31.81)     1:37.03 (37.58)     2:06.90 (29.87)                                                                                
  2 Newcomb, Brent            32 TWC                  2:10.50    2:16.42   13  
                  27.80     1:03.75 (35.95)     1:44.81 (41.06)     2:16.42 (31.61)                                                                                
  3 Fitzpatrick, John         31 NCO                  2:25.00    2:23.09   12  
                  31.36     1:08.09 (36.73)     1:49.67 (41.58)     2:23.09 (33.42)                                                                                
  4 Weigand, T.J.             30 Bartlett             2:18.00    2:25.45   11  
                  30.45     1:09.37 (38.92)     1:50.66 (41.29)     2:25.45 (34.79)                                                                                
  5 Steiner, Mark D           31 Evanston             2:18.00    2:25.70   10  
                  30.52     1:04.38 (33.86)     1:52.25 (47.87)     2:25.70 (33.45)                                                                                
 -- Keenan, Tim               33 Beuhler              2:30.00         NS  
 
Men 35-39 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Lutz, Chris               35 COHO                   24.00      23.28   16  
  2 Plager, Doug              39 Beuhler                24.00      24.26   13  
  3 Kurza, Ron                35 NWSC                   24.23      24.44   12  
  4 Haggett, David G          38 Beuhler                24.50      24.59   11  
  5 Unverzagt, John D         37 Unattached             25.43      25.26   10  
  6 Peebles, Brent            35 NCO                    25.50      25.73    9  
  7 Bennett, James            39 NASA                   26.50      26.91    7  
  8 Owens, William            39 Evanston               30.00      31.12    5  
 -- McKeever, Patrick H       35 NCO                    26.00         NS  
 
Men 35-39 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Kurza, Ron                35 NWSC                   53.25      53.43   16  
                  25.96       53.43 (27.47)                                                                                                                        
  2 Unverzagt, John D         37 Unattached             56.86      58.66   13  
                  28.07       58.66 (30.59)                                                                                                                        
  3 Peebles, Brent            35 NCO                    58.50      58.71   12  
                  28.17       58.71 (30.54)                                                                                                                        
  4 Sanders, Rob              39 NWDY                   58.00      59.03   11  
                  27.87       59.03 (31.16)                                                                                                                        
  5 Birkerts, Eric            35 Evanston             1:08.00    1:08.29   10  
                  32.96     1:08.29 (35.33)                                                                                                                        
  6 Owens, William            39 Evanston             1:08.00    1:08.73    9  
                  12.66     1:08.73 (56.07)                                                                                                                        
  7 Peiser, Mark              36 Evanston             1:16.00    1:13.32    7  
                  35.60     1:13.32 (37.72)                                                                                                                        
 -- Bennett, James            39 NASA                   58.00         NS  
 -- Haggett, David G          38 Beuhler                54.00         NS  
 
Men 35-39 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Kurza, Ron                35 NWSC                 2:01.08    1:58.48   16  
                  27.15       56.97 (29.82)     1:27.44 (30.47)     1:58.48 (31.04)                                                                                
  2 Lutz, Chris               35 COHO                 2:15.00    1:58.89   13  
                  26.84       56.62 (29.78)     1:27.06 (30.44)     1:58.89 (31.83)                                                                                
  3 Haggett, David G          38 Beuhler              2:00.00    2:00.11   12  
                  27.59       57.39 (29.80)     1:27.86 (30.47)     2:00.11 (32.25)                                                                                
  4 Sanders, Rob              39 NWDY                 2:09.00    2:12.00   11  
                  30.37     1:03.97 (33.60)     1:38.15 (34.18)     2:12.00 (33.85)                                                                                
  5 Owens, William            39 Evanston             2:43.00    2:41.40   10  
                  37.61     1:19.62 (42.01)     2:03.16 (43.54)     2:41.40 (38.24)                                                                                
  6 Birkerts, Eric            35 Evanston             2:40.00    2:42.58    9  
                  35.74     1:16.33 (40.59)   2:42.58 (1:26.25)                                                                                                    
 -- McKeever, Patrick H       35 NCO                  2:03.00         NS  
 -- McCarthy, Robert          39 Evanston             2:15.00         NS  
 -- Bey, Jim                  37 NWSC                 2:02.50         NS  
 
Men 35-39 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Lutz, Chris               35 COHO                 1:05.00    1:04.16   16  
                  30.02     1:04.16 (34.14)                                                                                                                        
  2 Haggett, David G          38 Beuhler              1:10.00    1:11.56   13  
                  35.47     1:11.56 (36.09)                                                                                                                        
  3 Putnam, Jeff              38 NWDY                 1:20.00    1:15.12   12  
                  36.09     1:15.12 (39.03)                                                                                                                        
  4 Peiser, Mark              36 Evanston             1:31.00    1:30.35   11  
                  45.39     1:30.35 (44.96)                                                                                                                        
 -- McCarthy, Robert          39 Evanston             1:15.00         NS  
 
Men 35-39 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Bennett, James            39 NASA                 1:13.00    1:07.18   16  
                  31.82     1:07.18 (35.36)                                                                                                                        
  2 Unverzagt, John D         37 Unattached           1:15.12    1:16.36   13  
                  35.87     1:16.36 (40.49)                                                                                                                        
  3 Owens, William            39 Evanston             1:36.00    1:36.23   12  
                  44.56     1:36.23 (51.67)                                                                                                                        
 -- Morrison, Mark            37 Beuhler              1:12.70         NS  
 -- McCarthy, Robert          39 Evanston             1:19.00         NS  
 
Men 35-39 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Bey, Jim                  37 NWSC                 1:01.50    1:00.98   16  
                  28.67     1:00.98 (32.31)                                                                                                                        
 -- McCarthy, Robert          39 Evanston             1:10.00         NS  
 
Men 35-39 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Lutz, Chris               35 COHO                 1:00.00      58.49   16  
                  26.78       58.49 (31.71)                                                                                                                        
  2 Plager, Doug              39 Beuhler              1:04.00    1:03.35   13  
                  29.34     1:03.35 (34.01)                                                                                                                        
  3 Putnam, Jeff              38 NWDY                 1:20.00    1:10.62   12  
                  33.24     1:10.62 (37.38)                                                                                                                        
  4 Owens, William            39 Evanston             1:24.00    1:31.55   11  
                  48.06     1:31.55 (43.49)                                                                                                                        
 -- Peebles, Brent            35 NCO                  1:12.00         DQ  
                  35.62          DQ (38.14)                                                                                                                        
 -- Birkerts, Eric            35 Evanston             1:19.00         DQ  
                  37.65          DQ (42.00)                                                                                                                        
 -- Bey, Jim                  37 NWSC                 1:05.50         DQ  
                  30.07          DQ (32.70)                                                                                                                        
 -- McKeever, Patrick H       35 NCO                  1:10.00         NS  
 
Men 35-39 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Morrison, Mark            37 Beuhler              2:31.00    2:24.25   16  
                  31.11     1:09.46 (38.35)     1:50.40 (40.94)     2:24.25 (33.85)                                                                                
 -- Bennett, James            39 NASA                 2:30.00         DQ  
                  31.52     1:14.37 (42.85)     2:01.24 (46.87)          DQ (35.69)                                                                                
 
Men 40-44 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Gibson, Dave              42 IM                     23.10      22.90   16  
  2 Rowland, Jim              42 LIBM                   23.75      23.50   12.5
  2 Lange, Kevin              44 NWSC                   23.40      23.50   12.5
  4 Polly, Charles            40 DG                     25.00      25.29   11  
  5 Walsh, Peter P            42 OBM                    26.00      25.71   10  
  6 Wright, Gregg             44 TOPM                   26.00      26.04    9  
  7 Murray, Michael J         42 HH                     28.00      27.47    7  
  8 Finch, Mark               41 COHO                   30.00      29.10    5  
 
Men 40-44 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Gibson, Dave              42 IM                     50.90      50.63   16  
                  24.56       50.63 (26.07)                                                                                                                        
  2 River, Ethan              40 Beuhler                52.00      53.05   13  
                  25.56       53.05 (27.49)                                                                                                                        
  3 Lange, Kevin              44 NWSC                   53.00      53.33   12  
                  24.74       53.33 (28.59)                                                                                                                        
  4 Wright, Gregg             44 TOPM                 1:03.00    1:01.98   11  
                  29.75     1:01.98 (32.23)                                                                                                                        
  5 Finch, Mark               41 COHO                 1:05.00    1:04.23   10  
                  31.11     1:04.23 (33.12)                                                                                                                        
  6 Murray, Michael J         42 HH                   1:05.00    1:04.30    9  
                  30.51     1:04.30 (33.79)                                                                                                                        
 -- Polly, Charles            40 DG                     55.00         NS  
 
Men 40-44 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Gibson, Dave              42 IM                   1:52.90    1:52.57   16  
                  25.80       53.56 (27.76)     1:22.42 (28.86)     1:52.57 (30.15)                                                                                
  2 River, Ethan              40 Beuhler              1:52.00    1:56.25   13  
                  27.01       56.08 (29.07)     1:26.16 (30.08)     1:56.25 (30.09)                                                                                
  3 Soltys, Ted               42 NWDY                 2:00.00    1:56.98   12  
                  27.57       57.16 (29.59)     1:27.33 (30.17)     1:56.98 (29.65)                                                                                
  4 Rowland, Jim              42 LIBM                 1:59.80    1:57.86   11  
                  27.11       56.96 (29.85)     1:27.57 (30.61)     1:57.86 (30.29)                                                                                
  5 Polly, Charles            40 DG                   2:00.00    1:58.77   10  
                  28.14       58.60 (30.46)     1:28.90 (30.30)     1:58.77 (29.87)                                                                                
  6 Walsh, Peter P            42 OBM                  2:10.00    2:13.86    9  
                  32.10     1:06.03 (33.93)     1:40.25 (34.22)     2:13.86 (33.61)                                                                                
  7 Murray, Michael J         42 HH                   2:20.00    2:23.27    7  
                  31.97     1:07.49 (35.52)     1:44.94 (37.45)     2:23.27 (38.33)                                                                                
 
Men 40-44 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Gibson, Dave              42 IM                     57.90      58.30   16  
                  28.69       58.30 (29.61)                                                                                                                        
  2 River, Ethan              40 Beuhler              1:00.00      59.99   13  
                  28.77       59.99 (31.22)                                                                                                                        
 
Men 40-44 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Haffner, Russ             42 Beuhler              1:13.00    1:13.09   16  
                  34.67     1:13.09 (38.42)                                                                                                                        
 
Men 40-44 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Soltys, Ted               42 NWDY                   55.60      55.60   16  
                  26.35       55.60 (29.25)                                                                                                                        
  2 River, Ethan              40 Beuhler                58.00      59.43   13  
                  28.16       59.43 (31.27)                                                                                                                        
  3 Haffner, Russ             42 Beuhler                   NT    1:08.77   12  
                  32.17     1:08.77 (36.60)                                                                                                                        
  4 Murray, Michael J         42 HH                   1:15.00    1:10.88   11  
                  33.46     1:10.88 (37.42)                                                                                                                        
 
Men 40-44 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Soltys, Ted               42 NWDY                 1:01.00    1:02.00   16  
                  28.94     1:02.00 (33.06)                                                                                                                        
  2 Walsh, Peter P            42 OBM                  1:05.00    1:06.52   13  
                  31.23     1:06.52 (35.29)                                                                                                                        
  3 Haffner, Russ             42 Beuhler              1:06.00    1:08.56   12  
                  34.43     1:08.56 (34.13)                                                                                                                        
  4 Murray, Michael J         42 HH                   1:20.00    1:16.74   11  
                  35.46     1:16.74 (41.28)                                                                                                                        
  5 Wright, Gregg             44 TOPM                 1:15.00    1:20.83   10  
                  41.30     1:20.83 (39.53)                                                                                                                        
 
Men 40-44 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 River, Ethan              40 Beuhler              2:07.00    2:11.53   16  
                  28.48     1:01.98 (33.50)     1:41.20 (39.22)     2:11.53 (30.33)                                                                                
  2 Polly, Charles            40 DG                   2:22.00    2:19.89   13  
                  28.25     1:05.29 (37.04)     1:49.06 (43.77)     2:19.89 (30.83)                                                                                
  3 Haffner, Russ             42 Beuhler              2:25.00    2:23.85   12  
                  30.31     1:09.79 (39.48)     1:49.42 (39.63)     2:23.85 (34.43)                                                                                
 
Men 45-49 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Martin, John              47 NASA                   25.55      23.11   16  
  2 McCabe, Tom               45 Unattached             23.50      23.37   13  
  3 Toler, David C            48 CM                     24.50      24.27   12  
  4 Parent, Michael           45 NWSC                   24.50      24.49   11  
  5 Brezina, Randall G        49 HH                     24.50      25.37   10  
  6 Black, Boyd               46 Evanston               25.50      25.96    9  
  7 Klousnitzer, Gary B       45 NWSC                   35.00      30.45    7  
  8 Magiera, Joe              46 Unattached             30.90      31.30    5  
  9 Conlon, Mark              46 Beuhler                33.00      32.21    4  
 -- Drake, Kevin W            46 IM                     23.60         NS  
 -- Lucenti, Anthony R        48 HH                     28.50         NS  
 
Men 45-49 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Toler, David C            48 CM                     54.50      54.15   16  
                  26.29       54.15 (27.86)                                                                                                                        
  2 Dodson, Phil              49 Evanston               53.80      54.73   13  
                  26.66       54.73 (28.07)                                                                                                                        
  3 Parent, Michael           45 NWSC                   55.40      55.07   12  
                  26.12       55.07 (28.95)                                                                                                                        
  4 Black, Boyd               46 Evanston               57.00      57.67   11  
                  27.92       57.67 (29.75)                                                                                                                        
  5 Klousnitzer, Gary B       45 NWSC                 1:20.00    1:06.19   10  
                  31.97     1:06.19 (34.22)                                                                                                                        
  6 Duckman, Fred             47 COHO                 1:12.07    1:09.04    9  
                  33.72     1:09.04 (35.32)                                                                                                                        
  7 Conlon, Mark              46 Beuhler              1:10.00    1:11.67    7  
                  34.88     1:11.67 (36.79)                                                                                                                        
  8 Fisher, Joel B            46 TWC                  1:27.00    1:28.62    5  
                  41.92     1:28.62 (46.70)                                                                                                                        
 -- Drake, Kevin W            46 IM                     51.80         NS  
 
Men 45-49 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Seibt, Andreas K          45 IM                   1:56.00    1:54.92   16  
                  26.90       55.66 (28.76)     1:25.15 (29.49)     1:54.92 (29.77)                                                                                
  2 McCabe, Tom               45 Unattached           1:57.00    1:55.31   13  
                  27.30       56.89 (29.59)     1:26.49 (29.60)     1:55.31 (28.82)                                                                                
  3 Dodson, Phil              49 Evanston             1:59.78    2:00.86   12  
                  28.42       59.38 (30.96)     1:30.72 (31.34)     2:00.86 (30.14)                                                                                
  4 Brezina, Randall G        49 HH                   1:58.00    2:00.89   11  
                  28.91       59.76 (30.85)     1:30.73 (30.97)     2:00.89 (30.16)                                                                                
  5 Black, Boyd               46 Evanston             2:05.00    2:11.36   10  
                  29.80     1:03.10 (33.30)     1:38.35 (35.25)     2:11.36 (33.01)                                                                                
  6 Klousnitzer, Gary B       45 NWSC                 2:40.00    2:27.70    9  
                  33.63     1:10.37 (36.74)     1:49.08 (38.71)     2:27.70 (38.62)                                                                                
  7 Hoefler, Wayne A          48 HH                   2:45.00    2:29.43    7  
                  32.83     1:09.57 (36.74)     1:49.27 (39.70)     2:29.43 (40.16)                                                                                
  8 Magiera, Joe              46 Unattached           2:52.52    2:30.17    5  
                  34.38     1:13.19 (38.81)     1:52.09 (38.90)     2:30.17 (38.08)                                                                                
  9 Conlon, Mark              46 Beuhler              2:40.00    2:44.11    4  
 10 Fisher, Joel B            46 TWC                  3:00.00    3:12.12    3  
                  44.03     1:32.44 (48.41)     2:22.21 (49.77)     3:12.12 (49.91)                                                                                
 -- Drake, Kevin W            46 IM                   1:55.20         NS  
 -- Martin, John              47 NASA                 2:05.55         NS  
 
Men 45-49 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Brezina, Randall G        49 HH                   1:00.00    1:01.45   16  
                  30.32     1:01.45 (31.13)                                                                                                                        
  2 Seibt, Andreas K          45 IM                   1:05.00    1:02.20   13  
                  29.98     1:02.20 (32.22)                                                                                                                        
  3 Black, Boyd               46 Evanston             1:07.00    1:08.47   12  
                  33.86     1:08.47 (34.61)                                                                                                                        
  4 Dodson, Phil              49 Evanston             1:08.10    1:10.69   11  
 
Men 45-49 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Magiera, Joe              46 Unattached           1:07.30    1:08.11   16  
                  32.14     1:08.11 (35.97)                                                                                                                        
  2 Seibt, Andreas K          45 IM                   1:15.00    1:10.43   13  
                  33.19     1:10.43 (37.24)                                                                                                                        
  3 Goebel, Kenneth A         48 HH                   1:20.00    1:20.08   12  
                  38.30     1:20.08 (41.78)                                                                                                                        
  4 Fisher, Joel B            46 TWC                  1:57.00    1:54.76   11  
                  54.40   1:54.76 (1:00.36)                                                                                                                        
 -- Martin, John              47 NASA                 1:15.55         NS  
 
Men 45-49 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 McCabe, Tom               45 Unattached             57.50      57.61   16  
                  26.89       57.61 (30.72)                                                                                                                        
  2 Dodson, Phil              49 Evanston             1:39.80    1:04.93   13  
                  30.80     1:04.93 (34.13)                                                                                                                        
  3 Ostrander, Bob            47 Beuhler              1:06.00    1:07.64   12  
                  31.53     1:07.64 (36.11)                                                                                                                        
 -- Projansky, Daniel         45 Evanston             1:08.00         NS  
 
Men 45-49 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Martin, John              47 NASA                 1:05.55    1:00.94   16  
                  28.98     1:00.94 (31.96)                                                                                                                        
  2 Seibt, Andreas K          45 IM                   1:00.00    1:01.40   13  
                  27.62     1:01.40 (33.78)                                                                                                                        
  3 Magiera, Joe              46 Unattached           1:01.80    1:02.00   12  
                  29.30     1:02.00 (32.70)                                                                                                                        
  4 Toler, David C            48 CM                   1:04.00    1:05.26   11  
                  30.84     1:05.26 (34.42)                                                                                                                        
  5 Parent, Michael           45 NWSC                 1:06.50    1:08.41   10  
                  30.58     1:08.41 (37.83)                                                                                                                        
  6 Goebel, Kenneth A         48 HH                   1:15.00    1:13.24    9  
                  34.84     1:13.24 (38.40)                                                                                                                        
  7 Ostrander, Bob            47 Beuhler              1:06.00    1:16.13    7  
                  32.65     1:16.13 (43.48)                                                                                                                        
  8 Duckman, Fred             47 COHO                 1:25.77    1:20.21    5  
                  38.61     1:20.21 (41.60)                                                                                                                        
 -- Drake, Kevin W            46 IM                     59.90         NS  
 -- Projansky, Daniel         45 Evanston             1:12.00         NS  
 
Men 45-49 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Seibt, Andreas K          45 IM                   2:15.00    2:10.78   16  
                  28.11     1:00.76 (32.65)     1:40.86 (40.10)     2:10.78 (29.92)                                                                                
  2 Projansky, Daniel         45 Evanston             2:38.00    2:43.69   13  
                  29.93     1:11.06 (41.13)     2:03.22 (52.16)     2:43.69 (40.47)                                                                                
  3 Duckman, Fred             47 COHO                 2:55.17    2:59.46   12  
                  38.97     1:24.07 (45.10)     2:16.12 (52.05)     2:59.46 (43.34)                                                                                
 -- Drake, Kevin W            46 IM                   2:08.50         NS  
 
Men 50-54 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Anderson, John H          52 Unattached             29.00      28.47   16  
 
Men 50-54 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Anderson, John H          52 Unattached           1:04.50    1:04.93   16  
                  31.99     1:04.93 (32.94)                                                                                                                        
 -- Gaw, George               52 NCO                       NT         NS  
 
Men 50-54 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Moehlmannn, Kurt          51 Beuhler              2:13.00    2:15.97   16  
                  31.58     1:05.90 (34.32)     1:40.54 (34.64)     2:15.97 (35.43)                                                                                
  2 Anderson, John H          52 Unattached           2:23.00    2:24.12   13  
                  34.13     1:11.02 (36.89)     1:48.04 (37.02)     2:24.12 (36.08)                                                                                
 
Men 50-54 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Moehlmannn, Kurt          51 Beuhler              1:01.00    1:03.31   16  
                  31.07     1:03.31 (32.24)                                                                                                                        
  2 Cornwell, Joel R          50 WWW                  1:29.00    1:30.35   13  
                1:30.55         1:30.35 ( )                                                                                                                        
 
Men 50-54 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Cornwell, Joel R          50 WWW                  1:31.00    1:33.00   16  
                  47.15     1:33.00 (45.85)                                                                                                                        
 -- Moehlmannn, Kurt          51 Beuhler              1:03.00         NS  
 
Men 50-54 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Gaw, George               52 NCO                       NT    1:18.03   16  
                  36.60     1:18.03 (41.43)                                                                                                                        
 
Men 50-54 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Cornwell, Joel R          50 WWW                  3:30.00    3:15.83   16  
                  28.48     1:01.98 (33.50)     1:41.20 (39.22)   3:15.83 (1:34.63)                                                                                
 
Men 55-59 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Andersen, Pete            59 SDMS                   26.20      25.81   16  
  2 Vernon, Charles G         55 Evanston               27.00      27.12   13  
  3 Kretzschmar, Donald C     59 OBM                    29.00      28.76   12  
  4 Furlan, Dan               56 IM                     31.70      31.25   11  
 -- Osborne, Oz               56 Elgin                  33.50         NS  
 
Men 55-59 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Vernon, Charles G         55 Evanston             1:00.00      59.84   16  
                  28.98       59.84 (30.86)                                                                                                                        
 
Men 55-59 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Vernon, Charles G         55 Evanston             2:25.00    2:22.41   16  
                  34.36     1:12.12 (37.76)     1:48.67 (36.55)     2:22.41 (33.74)                                                                                
 -- Osborne, Oz               56 Elgin                2:45.71         NS  
 
Men 55-59 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
 -- Osborne, Oz               56 Elgin                1:32.10         NS  
 -- Wendt, George             55 CM                   1:10.00         NS  
 
Men 55-59 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Furlan, Dan               56 IM                   1:09.00    1:08.63   16  
                  32.52     1:08.63 (36.11)                                                                                                                        
  2 Andersen, Pete            59 SDMS                 1:12.50    1:13.57   13  
                  33.51     1:13.57 (40.06)                                                                                                                        
  3 Kretzschmar, Donald C     59 OBM                  1:18.00    1:25.22   12  
                  40.00     1:25.22 (45.22)                                                                                                                        
 -- Wendt, George             55 CM                   1:12.00         NS  
 
Men 55-59 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Wendt, George             55 CM                   1:05.00    1:03.85   16  
                  30.74     1:03.85 (33.11)                                                                                                                        
 -- Osborne, Oz               56 Elgin                1:30.17         NS  
 
Men 55-59 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Andersen, Pete            59 SDMS                 1:10.80    1:07.39   16  
                  32.36     1:07.39 (35.03)                                                                                                                        
  2 Furlan, Dan               56 IM                   1:09.40    1:09.83   13  
                  34.54     1:09.83 (35.29)                                                                                                                        
  3 Kretzschmar, Donald C     59 OBM                  1:16.00    1:16.09   12  
                  35.69     1:16.09 (40.40)                                                                                                                        
  4 Vernon, Charles G         55 Evanston             1:25.00    1:20.19   11  
                  39.14     1:20.19 (41.05)                                                                                                                        
 -- Osborne, Oz               56 Elgin                1:22.53        SCR  
 
Men 60-64 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Jackson, Peter T          62 AA                     31.00      32.42   16  
 
Men 60-64 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Jackson, Peter T          62 AA                   1:09.00    1:11.84   16  
                  33.97     1:11.84 (37.87)                                                                                                                        
 
Men 60-64 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Barry, Andrew B           60 OBM                  3:02.00    2:53.40   16  
                  40.08     1:24.08 (44.00)     2:08.82 (44.74)     2:53.40 (44.58)                                                                                
  2 Jackson, Peter T          62 AA                   3:05.00    3:14.14   13  
                  42.10     1:29.87 (47.77)     2:21.87 (52.00)     3:14.14 (52.27)                                                                                
 
Men 60-64 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
 -- Zollner, Max E            64 OBM                  1:45.00         NS  
 
Men 60-64 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Jackson, Peter T          62 AA                   1:22.00    1:25.72   16  
                  40.91     1:25.72 (44.81)                                                                                                                        
  2 Zeitner, Robert E         62 FCS                  1:50.00    1:45.80   13  
                  52.13     1:45.80 (53.67)                                                                                                                        
 -- Zollner, Max E            64 OBM                  1:50.00         NS  
 
Men 60-64 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Barry, Andrew B           60 OBM                  1:21.00    1:18.99   16  
                  36.81     1:18.99 (42.18)                                                                                                                        
  2 Zeitner, Robert E         62 FCS                  1:52.00    2:03.30   13  
                  55.93   2:03.30 (1:07.37)                                                                                                                        
 -- Zollner, Max E            64 OBM                  2:30.00         NS  
 
Men 60-64 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
 -- Zollner, Max E            64 OBM                  2:15.00         NS  
 
Men 60-64 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Zeitner, Robert E         62 FCS                  3:55.00    3:46.71   16  
                  25.92       59.64 (33.72)     1:35.14 (35.50)   3:46.71 (2:11.57)                                                                                
 -- Barry, Andrew B           60 OBM                  2:50.00         NS  
 -- Zollner, Max E            64 OBM                  4:00.00        SCR  
                  29.47     1:09.26 (39.79)     1:53.03 (43.77)                                                                                                    
 
Men 70-74 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Miller, Donald J          72 NSM                    37.00      39.16   16  
 
Men 70-74 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Spurgin, Dick             72 EBCY                 3:15.00    3:09.87   16  
                  41.40     1:29.40 (48.00)     2:19.89 (50.49)     3:09.87 (49.98)                                                                                
  2 Miller, Donald J          72 NSM                  3:07.00    3:10.31   13  
                  42.94     1:30.61 (47.67)     2:21.59 (50.98)     3:10.31 (48.72)                                                                                
 
Men 70-74 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Spurgin, Dick             72 EBCY                 1:52.00    1:45.71   16  
                  49.27     1:45.71 (56.44)                                                                                                                        
 -- Loughlin, Josepn T        73 SCS                  1:53.46         NS  
 
Men 70-74 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Miller, Donald J          72 NSM                  1:44.00    1:50.48   16  
                  52.05     1:50.48 (58.43)                                                                                                                        
  2 Spurgin, Dick             72 EBCY                 1:50.00    1:52.51   13  
                  52.24   1:52.51 (1:00.27)                                                                                                                        
 
Men 70-74 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Spurgin, Dick             72 EBCY                 1:45.00    1:36.02   16  
                  45.51     1:36.02 (50.51)                                                                                                                        
 
Men 70-74 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Spurgin, Dick             72 EBCY                 3:50.00    3:39.83   16  
                  27.64       59.45 (31.81)     1:37.03 (37.58)   3:39.83 (2:02.80)                                                                                
  2 Miller, Donald J          72 NSM                  3:52.00    3:45.60   13  
 
Men 75-79 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 McKeague, Robert          78 NWSC                   38.00      40.38   16  
 
Men 75-79 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 McKeague, Robert          78 NWSC                 1:32.00    1:40.40   16  
                  47.52     1:40.40 (52.88)                                                                                                                        
 
Men 75-79 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 McKeague, Robert          78 NWSC                 3:32.00    3:37.98   16  
                  45.60     1:40.45 (54.85)     2:39.26 (58.81)     3:37.98 (58.72)                                                                                
 
Mixed 19+ 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Evanston Wild Catfish  'A'                        1:49.00    1:43.56   32  
     1) Cunningham, Brian 30            2) Cunningham, Nell 37            
     3) Tusa, Zsejke 24                 4) Steiner, Mark D 31             
                  25.10       53.86 (28.76)     1:18.29 (24.43)     1:43.56 (25.27)                                                                                
 
Mixed 25+ 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Naperville Waves  'A'                                  NT    1:41.47   32  
     1) Nayer, Ramon 29                 2) Klousnitzer, Gary B 45         
     3) Lamke, Nicole 28                4) Kothe, Brian R 25              
                  27.47       50.75 (23.28)     1:18.90 (28.15)     1:41.47 (22.57)                                                                                
  2 Beuhler YMCA  'A'                                 1:42.00    1:48.14   26  
     1) Gaines, Val 25                  2) Keller, Rebecca 32             
     3) River, Ethan 40                 4) Keller, Matt 33                
                  29.15     1:00.15 (31.00)     1:24.28 (24.13)     1:48.14 (23.86)                                                                                
  3 Naperville Waves  'B'                                  NT    1:55.13   24  
     1) Mattson, Mark E 32              2) Hagenbaumer, Chris 32          
     3) Colburn, Carrie A 28            4) Rodgers, Hannah W 27           
                  25.13       57.14 (32.01)     1:25.75 (28.61)     1:55.13 (29.38)                                                                                
  4 Harbor Hurricane  'A'                             1:59.00    2:00.66   22  
     1) Goebel, Donna 46                2) Hammes, Laura F 34             
     3) Murray, Michael J 42            4) Lucenti, Anthony R 48          
                  27.87     1:04.58 (36.71)     1:34.58 (30.00)     2:00.66 (26.08)                                                                                
 
Mixed 25+ 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Naperville Waves  'A'                             2:05.01    1:54.88   32  
     1) Nayer, Ramon 29                 2) Rodgers, Hannah W 27           
     3) Lamke, Nicole 28                4) Kothe, Brian R 25              
                  25.74     1:00.81 (35.07)     1:32.83 (32.02)     1:54.88 (22.05)                                                                                
  2 Beuhler YMCA  'A'                                 1:55.00    1:55.04   26  
     1) Jourdan, Cassie 29              2) Plager, Doug 39                
     3) Keller, Rebecca 32              4) Gaines, Val 25                 
                  28.68     1:04.95 (36.27)     1:32.08 (27.13)     1:55.04 (22.96)                                                                                
  3 Naperville Waves  'B'                                  NT    2:00.32   24  
     1) Mattson, Mark E 32              2) Hagenbaumer, Chris 32          
     3) Sims, Michelle 33               4) Colburn, Carrie A 28           
                  31.46     1:01.69 (30.23)     1:31.83 (30.14)     2:00.32 (28.49)                                                                                
  4 New City Orcas  'A'                               2:03.00    2:01.41   22  
     1) Walters, Karina 25              2) Napoli, Joseph 28              
     3) Weininger, Melissa 30           4) Randag, Sarah 29               
                  33.34     1:03.56 (30.22)     1:35.22 (31.66)     2:01.41 (26.19)                                                                                
  5 Evanston Wild Catfish  'A'                             NT    2:05.12   20  
     1) Steiner, Mark D 31              2) Cunningham, Brian 30           
     3) Cunningham, Nell 37             4) Pagean, Nichelle 28            
                  28.67     1:04.25 (35.58)     1:38.29 (34.04)     2:05.12 (26.83)                                                                                
 -- Evanston Wild Catfish  'B'                        2:37.00         NS  
     1) Vittone, Leslee Z 50            2) Black, Boyd 46                 
     3) Dodson, Phil 49                 4) Kurz, Mary S 60                
                  36.48     1:18.84 (42.36)                                                                                                                        
 
Mixed 35+ 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Beuhler YMCA  'A'                                 1:50.00    1:42.03   32  
     1) Haggett, David G 38             2) Plager, Doug 39                
     3) Smar, Susan 39                  4) Lonergan, Rebecca A 42         
                  26.57       55.42 (28.85)     1:19.29 (23.87)     1:42.03 (22.74)                                                                                
  2 Naperville Waves  'A'                                  NT    1:50.49   26  
     1) Besso, Maria 38                 2) Slaybough, Deb 35              
     3) Kurza, Ron 35                   4) Bey, Jim 37                    
                  25.23       55.13 (29.90)     1:24.74 (29.61)     1:50.49 (25.75)                                                                                
 
Mixed 35+ 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Beuhler YMCA  'A'                                 2:05.00    2:02.61   32  
     1) Moehlmannn, Kurt 51             2) Morrison, Mark 37              
     3) Smar, Susan 39                  4) Lonergan, Rebecca A 42         
                  29.74     1:01.95 (32.21)     1:32.70 (30.75)     2:02.61 (29.91)                                                                                
  2 Deerfield  'A'                                    2:08.00    2:06.47   26  
     1) Lutz, Chris 35                  2) Del Greco, Jane 46             
     3) Block, Andrea J 41              4) Finch, Mark 41                 
                  27.48     1:08.13 (40.65)     1:36.92 (28.79)     2:06.47 (29.55)                                                                                
  3 Naperville Waves  'A'                                  NT    2:07.79   24  
     1) Bey, Jim 37                     2) Slaybough, Deb 35              
     3) Kurza, Ron 35                   4) Besso, Maria 38                
                  30.70     1:08.37 (37.67)     1:38.93 (30.56)     2:07.79 (28.86)                                                                                
  4 Harbor Hurricane  'A'                             2:20.00    2:29.13   22  
     1) Brezina, Randall G 49           2) Goebel, Donna 46               
     3) Goebel, Kenneth A 48            4) Butler, Diane 39               
                  31.12     1:14.94 (43.82)     1:47.70 (32.76)     2:29.13 (41.43)                                                                                
 
Mixed 45+ 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Evanston Wild Catfish  'B'                        2:09.00    2:06.81   32  
     1) Black, Boyd 46                  2) Kurz, Mary S 60                
     3) Vittone, Leslee Z 50            4) Dodson, Phil 49                
                  25.13     1:08.79 (43.66)     1:40.24 (31.45)     2:06.81 (26.57)                                                                                
 
Mixed 45+ 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Naperville Waves  'A'                                  NT    2:28.89   32  
     1) O'Hara, Marie F 45              2) Parent, Michael 45             
     3) Klousnitzer, Gary B 45          4) Stapleton, Carol A 53          
                  53.77     1:37.80 (44.03)     1:58.16 (20.36)     2:28.89 (30.73)