Hy-Tek's Meet Manager
                       Holiday Invitational - 12/4/2005                        
                                    Results                                    
 
Event 1  Women 18-24 400 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Liberty, Laurel           23 Libertyville-CE                5:13.06    7  
      33.04   36.97   38.68   39.28   47.03   47.18   36.26   34.62
 
Event 1  Women 30-34 400 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Randag, Sarah             31 Blue Dolphins-CE               5:07.61    7  
      33.67   38.34   39.68   39.28   44.93   44.67   33.83   33.21
 
Event 1  Women 35-39 400 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Reierson, Kari            37 Northwestern-CE                5:06.35    7  
      33.50   37.12   37.72   38.50   45.46   45.01   34.32   34.72
 
Event 1  Women 40-44 400 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Block, Andrea J           43 Coho-CE                        5:12.48    7  
      31.13   34.70   42.17   42.98   46.47   46.75   34.54   33.74
  2 Cleveland, Marcia         41 Northwestern-CE                5:43.22    5  
      36.98   41.41   44.41   43.97   50.49   51.19   37.60   37.17
  3 Statton, Amy C            43 Evanston-CE                    7:22.92    4  
      49.58   59.86   54.60   57.20 1:02.26 1:00.11   50.12   49.19
 
Event 1  Women 50-54 400 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Regalie, Dee              53 Evanston-CE                    6:44.07    7  
      44.68   52.82   54.74   51.51   55.57   55.96   44.35   44.44
 
Event 1  Men 30-34 400 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Bogie, Jon                34 Northwestern-CE                5:46.15    7  
      34.52   45.49   46.39   45.18   49.20   50.49   37.56   37.32
 
Event 1  Men 35-39 400 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Keller, Matt              36 Breakers-CE                    4:29.82    7  
      28.12   31.77   35.56   34.48   39.18   40.21   30.64   29.86
  2 Kriegsmann, Karl          36 Evanston-CE                    4:47.23    5  
      29.33   33.61   37.69   37.07   41.47   42.90   34.10   31.06
  3 Saxton, Carl              35 Chicago Masters-CE             5:27.57    4  
      33.31   38.22   43.93   42.47   45.45   45.85   39.53   38.81
 
Event 1  Men 45-49 400 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Groen, Charles G          45 New City-CE                    4:37.80    7  
      28.66   32.54   37.05   36.79   38.93   40.33   31.90   31.60
  2 Buck, Tom                 48 Evanston-CE                    5:31.56    5  
      38.38   43.06   43.63   39.71   46.56   46.84   37.88   35.50
  3 Kinsella, Bill            47 Evanston-CE                    6:16.15    4  
      43.89   52.23   47.98   47.04   53.08   53.47   40.94   37.52
 
Event 1  Men 55-59 400 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Vernon, Charles G         57 Evanston-CE                    6:36.76    7  
      43.45   50.91 1:53.64    1.00   57.00   57.00   58.00   15.76
 
Event 2  Women 18-24 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 O'Fallon, Sara            24 Unattached-CE                    59.13    7  
      28.72   30.41                                                
  2 Liberty, Laurel           23 Libertyville-CE                  59.66    5  
      29.08   30.58                                                
  3 O'Toole, Taren M          22 Mt. Greenwood-CE               1:01.68    4  
      29.72   31.96                                                
 
Event 2  Women 25-29 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Magsam, Jill C            27 Breakers-CE                    1:03.02    7  
      30.04   32.98                                                
  2 Wendt-Consten, Alexandra  28 Unattached-CE                  1:06.90    5  
      32.97   33.93                                                
 
Event 2  Women 30-34 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Pajeau, Nichelle          31 Evanston-CE                    1:03.98    7  
      30.14   33.84                                                
 
Event 2  Women 35-39 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Bolger, Jennifer          37 Breakers-CE                    1:04.45    7  
      30.65   33.80                                                
  2 Callen, Anne              37 Elmhurst Masters-CE            1:14.65    5  
      36.30   38.35                                                
  3 Bayldon, Jane             35 Evanston-CE                    1:14.97    4  
      36.80   38.17                                                
 
Event 2  Women 40-44 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Haney, Sue                43 Mt. Greenwood-CE               1:06.86    7  
      31.37   35.49                                                
  2 Smar, Susan               41 Breakers-CE                    1:08.56    5  
      32.96   35.60                                                
  3 Berler, Melissa           40 Evanston-CE                    1:17.64    4  
      39.04   38.60                                                
 
Event 2  Women 45-49 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Brisebois, Liette         47 Evanston-CE                    1:16.52    7  
      36.67   39.85                                                
  2 Hacker, Julie             48 Northwestern-CE                1:32.81    5  
  3 Janus, Alison             45 Evanston-CE                    1:47.28    4  
      49.79   57.49                                                
 
Event 2  Women 50-54 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Regalie, Dee              53 Evanston-CE                    1:16.72    7  
      36.83   39.89                                                
  2 Dougherty, Maren          52 Evanston-CE                    1:48.53    5  
 
Event 2  Women 55-59 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 DeMichele, Judy           59 Oak Park-CE                    1:39.67    7  
      43.76   55.91                                                
 
Event 2  Women 60-64 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Coburn, Mary Anne         63 Naperville Waves-CE            1:32.59    7  
 
Event 2  Women 70-74 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Berning, Henrietta        72 Evanston-CE                    1:17.03    7  
 
Event 2  Men 25-29 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Helfers, Alex             26 New City-CE                      49.99    7  
      23.74   26.25                                                
  2 Oleson, Ryan              28 Unattached-CE                    53.67    5  
      25.67   28.00                                                
  3 Poortinga, Vincent        29 Seadogs-CE                       55.44    4  
      26.79   28.65                                                
  4 Fox, Matt                 28 Evanston-CE                      59.88    3  
      28.07   31.81                                                
 
Event 2  Men 30-34 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Thielen, Aaron            33 Coho-CE                          53.92    7  
      25.97   27.95                                                
  2 Rubin, Michael            31 Northwestern-CE                  59.01    5  
      27.84   31.17                                                
  3 Bonick, Jason             32 Oak Park-CE                    1:03.21    4  
      31.12   32.09                                                
  4 Colburn, Chris M          33 Naperville Waves-CE            1:12.96    3  
      33.51   39.45                                                
 
Event 2  Men 35-39 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Urban, Mark               36 Mt. Greenwood-CE                 54.39    7  
      25.86   28.53                                                
  2 Mattson, Mark E           35 Naperville Waves-CE              56.85    5  
      27.31   29.54                                                
  3 Miller, Jeremy            37 Coho-CE                        1:00.89    4  
      28.90   31.99                                                
  4 Quirk, Jim                38 Unattached-CE                  1:09.65    3  
      32.62   37.03                                                
  5 Bresnahan, Brian          36 Blue Dolphins-CE               1:17.14    2  
      35.41   41.73                                                
 
Event 2  Men 40-44 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Hanko, John               40 Foglia YMCA-CE                 1:01.10    7  
      28.90   32.20                                                
  2 Harter, Dan               40 Fry YMCA-CE                    1:02.23    5  
      30.12   32.11                                                
  3 Royko, Mark               41 Mt. Greenwood-CE               1:05.07    4  
      31.12   33.95                                                
  4 Owens, Bill               42 Evanston-CE                    1:07.62    3  
      31.93   35.69                                                
  5 Hanneman, David           42 Fry YMCA-CE                    1:22.03    2  
      38.13   43.90                                                
 
Event 2  Men 45-49 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Groen, Charles G          45 New City-CE                      52.23    7  
      25.54   26.69                                                
  2 Rowland, Jim              45 Libertyville-CE                  53.73    5  
      26.22   27.51                                                
  3 Buck, Tom                 48 Evanston-CE                      55.79    4  
      27.70   28.09                                                
  4 Biegel, Dan               47 GRIN-IN                          59.90    3  
      28.77   31.13                                                
  5 Christian, Jeremy         48 PARK                           1:03.68    2  
      29.91   33.77                                                
  6 Effron, Drew              49 Unattached-CE                  1:06.57    1  
      32.45   34.12                                                
 
Event 2  Men 50-54 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Keenan, George            52 Coho-CE                          56.90    7  
      27.24   29.66                                                
  2 Anderson, Mark J          52 Illinois Masters-CE            1:02.30    5  
      30.06   32.24                                                
  3 Montanaro, Skip           52 Northwestern-CE                1:11.54    4  
      34.01   37.53                                                
  4 Pinkus, Alfonse           52 Evanston-CE                    1:12.11    3  
      34.65   37.46                                                
  5 Hertel, Bob G             54 Evanston-CE                    1:39.58    2  
      46.13   53.45                                                
 
Event 2  Men 55-59 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Anderson, John H          55 Illinois Masters-CE            1:05.40    7  
      31.97   33.43                                                
  2 Dayton, Barry             59 Unattached-CE                  1:17.87    5  
      37.06   40.81                                                
  3 Monahan, Bill             57 Oak Park-CE                    1:20.64    4  
      38.84   41.80                                                
 
Event 2  Men 60-64 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Strang, David J           61 Sun City-CE                    1:10.35    7  
      32.32   38.03                                                
  2 Smith, David              60 Oak Park-CE                    1:11.47    5  
      34.71   36.76                                                
 
Event 2  Men 65-69 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Kettelson, Larry          68 Mt. Greenwood-CE               1:17.63    7  
      38.42   39.21                                                
 
Event 3  Women 18-24 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Souppa, Kristin           23 Fry YMCA-CE                      34.82    7  
 
Event 3  Women 25-29 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Lingner, Heather          29 Evanston-CE                      34.64    7  
  2 Serrao, Gabrielle         25 Naperville Waves-CE              41.00    5  
  3 O'Connor, Megan           29 Evanston-CE                      45.81    4  
 
Event 3  Women 30-34 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Pajeau, Nichelle          31 Evanston-CE                      35.65    7  
 
Event 3  Women 35-39 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Bolger, Jennifer          37 Breakers-CE                      38.26    7  
  2 Callen, Anne              37 Elmhurst Masters-CE              42.91    5  
 
Event 3  Women 40-44 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Riggs, Anne               44 Evanston-CE                      38.31    7  
  2 Schwartz, Lisa            42 Coho-CE                          38.93    5  
  3 Cunningham, Nell          40 Evanston-CE                      39.78    4  
  4 Berler, Melissa           40 Evanston-CE                      49.01    3  
 -- Cutler, Mia               40 Coho-CE                             DQ  
 
Event 3  Women 45-49 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Comfort, Janet            48 Evanston-CE                      45.90    7  
 
Event 3  Women 50-54 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Roderer, Kathy            50 Evanston-CE                      42.33    7  
  2 Delanois, Barbara         50 Evanston-CE                      44.02    5  
  3 Dougherty, Maren          52 Evanston-CE                    1:04.38    4  
 
Event 3  Women 55-59 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Chamberlin, Lynn          55 Evanston-CE                      57.44    7  
 
Event 3  Women 60-64 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Cervantes, Benita         60 Evanston-CE                      53.66    7  
 
Event 3  Women 70-74 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Berning, Henrietta        72 Evanston-CE                    1:03.12    7  
 
Event 3  Men 25-29 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Morris, Chad              29 Mt. Greenwood-CE                 30.46    7  
 
Event 3  Men 30-34 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Allen, ED                 34 Evanston-CE                      31.48    7  
  2 Levake, Bill              31 Oak Park-CE                      33.30    5  
  3 Cunningham, Brian         33 Evanston-CE                      34.69    4  
  4 Bogie, Jon                34 Northwestern-CE                  35.78    3  
 
Event 3  Men 35-39 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Urban, Mark               36 Mt. Greenwood-CE                 31.96    7  
 
Event 3  Men 40-44 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Owens, Bill               42 Evanston-CE                      42.92    7  
  2 Hanneman, David           42 Fry YMCA-CE                      45.34    5  
 
Event 3  Men 45-49 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Effron, Drew              49 Unattached-CE                    36.81    7  
  2 Kinsella, Bill            47 Evanston-CE                      39.69    5  
 
Event 3  Men 50-54 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Bennewitz, Kirk T         51 Evanston-CE                      36.13    7  
  2 Anderson, Mark J          52 Illinois Masters-CE              39.98    5  
  3 Pinkus, Alfonse           52 Evanston-CE                      41.11    4  
 -- Henning, Brad             50 Unattached-CE                       DQ  
 
Event 3  Men 55-59 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Evans, Chip               59 Naperville Waves-CE              42.17    7  
 
Event 4  Mixed 18+ 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                          Finals Points 
===============================================================================
  1 Northwestern Aquatic Swim Asso-CE  'A'                      1:46.35   14  
     1) Claney, Meghan 26               2) Rubin, Michael 31              
     3) Bogie, Jon 34                   4) Kamarchevakul, Megan 23        
       26.03    26.41    27.58    26.33                                    
  2 Mt. Greenwood Masters-CE  'A'                               1:49.79   10  
     1) O'Toole, Taren M 22             2)                                
     3) Royko, Mark 41                  4) Urban, Mark 36                 
       28.43    28.88    28.62    23.86                                    
  3 Fry YMCA - Naperville-CE  'A'                               1:58.63    8  
     1) Hanneman, David 42              2)                                
     3) Harter, Dan 40                  4) Souppa, Kristin 23             
       28.15    29.03    34.27    27.18                                    
  4 The Oak Park Masters-CE  'A'                                2:09.89    6  
     1) Bortman, Jennifer 34            2) DeMichele, Judy 59             
     3) Levake, Bill 31                 4) Schoenbeck, George L 23        
       28.67    51.33    25.48    24.41                                    
 
Event 4  Mixed 25+ 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                          Finals Points 
===============================================================================
  1 Evanston Masters-CE  'A'                                    1:50.79   14  
     1)                                 2) Pajeau, Nichelle 31            
     3) Lingner, Heather 29             4) Tiedemann, Lance 36            
       29.01    28.66    26.83    26.29                                    
  2 Naperville Waves Swim Club-CE  'A'                          2:03.89   10  
     1) Mattson, Mark E 35              2) Coburn, Mary Anne 63           
     3) Serrao, Gabrielle 25            4) Colburn, Chris M 33            
       55.00    46.00    22.89                                             
  3 Evanston Masters-CE  'C'                                    2:13.19    8  
     1) Filippini, Mike 44              2) O'Connor, Megan 29             
     3) Statton, Amy C 43               4) Regalie, Dee 53                
       33.52    16.59    15.68  1:07.40                                    
  4 Evanston Masters-CE  'D'                                    2:14.53    6  
     1) Buck, Tom 48                    2) Bayldon, Jane 35               
     3) Cervantes, Benita 60            4) Fox, Matt 28                   
       26.24    31.84    50.80    25.65                                    
 
Event 4  Mixed 35+ 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                          Finals Points 
===============================================================================
  1 Deerfield Coho-CE  'A'                                      1:49.39   14  
     1) Schwartz, Lisa 42               2) Keenan, George 52              
     3) Block, Andrea J 43              4) Long, Tom 37                   
       31.05    30.39    22.18    25.77                                    
  2 Evanston Masters-CE  'E'                                    1:56.64   10  
     1) Riggs, Anne 44                  2) Ackermann, David 40            
     3) Berler, Melissa 40              4)                                
       33.81    31.47    24.44    26.92                                    
 
Event 4  Mixed 45+ 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                          Finals Points 
===============================================================================
  1 Evanston Masters-CE  'F'                                    2:13.48   14  
     1) Delanois, Barbara 50            2) Scott, Larry 61                
     3) Vernon, Charles G 57            4) Comfort, Janet 48              
       29.47    38.91    32.10    33.00                                    
  2 Evanston Masters-CE  'B'                                    2:45.29   10  
     1) McKenna, Kerry 58               2) Berning, Henrietta 72          
     3) Kinsella, Bill 47               4) Brisebois, Liette 47           
       34.61    50.97    50.03    29.68                                    
 -- Evanston Masters-CE  'G'                                         DQ  
     1) Roderer, Kathy 50               2) Hertel, Bob G 54               
     3) Pinkus, Alfonse 52              4) Janus, Alison 45               
       32.96    39.51  1:15.85                                             
 
Event 5  Women 18-24 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 O'Fallon, Sara            24 Unattached-CE                  1:04.73    7  
      31.98   32.75                                                
 
Event 5  Women 25-29 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Magsam, Jill C            27 Breakers-CE                    1:15.64    7  
      36.82   38.82                                                
 
Event 5  Women 30-34 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Bortman, Jennifer         34 Oak Park-CE                    1:51.50    7  
      55.12   56.38                                                
 
Event 5  Women 40-44 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Smar, Susan               41 Breakers-CE                    1:22.58    6  
      40.93   41.65                                                
  1 Cunningham, Nell          40 Evanston-CE                    1:22.58    6  
      41.38   41.20                                                
 
Event 5  Women 45-49 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Noll, Cris                46 Evanston-CE                    2:01.92    7  
    1:00.35 1:01.57                                                
 
Event 5  Women 50-54 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Delanois, Barbara         50 Evanston-CE                    1:23.71    7  
      42.14   41.57                                                
 
Event 5  Women 60-64 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Coburn, Mary Anne         63 Naperville Waves-CE            1:39.19    7  
      48.74   50.45                                                
  2 Cervantes, Benita         60 Evanston-CE                    2:15.39    5  
    1:07.58 1:07.81                                                
 
Event 5  Men 25-29 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Oleson, Ryan              28 Unattached-CE                  1:00.88    7  
      29.51   31.37                                                
 
Event 5  Men 30-34 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Allen, ED                 34 Evanston-CE                    1:04.28    7  
      31.71   32.57                                                
  2 Levake, Bill              31 Oak Park-CE                    1:06.25    5  
      32.93   33.32                                                
  3 Bonick, Jason             32 Oak Park-CE                    1:19.59    4  
      38.67   40.92                                                
 
Event 5  Men 35-39 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Long, Tom                 37 Coho-CE                        1:03.58    7  
      30.67   32.91                                                
  2 Mattson, Mark E           35 Naperville Waves-CE            1:08.67    5  
      33.94   34.73                                                
 
Event 5  Men 40-44 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Royko, Mark               41 Mt. Greenwood-CE               1:19.75    7  
      38.90   40.85                                                
  2 Owens, Bill               42 Evanston-CE                    1:42.51    5  
      50.39   52.12                                                
 
Event 5  Men 45-49 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Buck, Tom                 48 Evanston-CE                    1:04.58    7  
      32.77   31.81                                                
  2 Biegel, Dan               47 GRIN-IN                        1:15.16    5  
      37.29   37.87                                                
 
Event 5  Men 50-54 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Montanaro, Skip           52 Northwestern-CE                1:31.95    7  
      45.53   46.42                                                
 
Event 5  Men 55-59 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Anderson, John H          55 Illinois Masters-CE            1:26.33    7  
      43.92   42.41                                                
  2 Evans, Chip               59 Naperville Waves-CE            1:33.18    5  
      45.39   47.79                                                
  3 Monahan, Bill             57 Oak Park-CE                    1:40.80    4  
      46.69   54.11                                                
 
Event 5  Men 60-64 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Smith, David              60 Oak Park-CE                    1:40.09    7  
      48.36   51.73                                                
 
Event 5  Men 65-69 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Kettelson, Larry          68 Mt. Greenwood-CE               1:32.32    7  
      45.43   46.89                                                
 
Event 5  Men 70-74 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Magill, Chuck             71 Unattached-CE                  1:32.00    7  
      44.97   47.03                                                
 
Event 6  Women 18-24 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 O'Fallon, Sara            24 Unattached-CE                    29.24    7  
  2 Liberty, Laurel           23 Libertyville-CE                  30.73    5  
 
Event 6  Women 25-29 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Claney, Meghan            26 Northwestern-CE                  28.28    7  
  2 Lingner, Heather          29 Evanston-CE                      30.50    5  
  3 Wendt-Consten, Alexandra  28 Unattached-CE                    32.03    4  
 
Event 6  Women 30-34 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Pajeau, Nichelle          31 Evanston-CE                      31.84    7  
 
Event 6  Women 35-39 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Bayldon, Jane             35 Evanston-CE                      37.80    7  
  2 Callen, Anne              37 Elmhurst Masters-CE              42.06    5  
 
Event 6  Women 40-44 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Block, Andrea J           43 Coho-CE                          28.90    7  
  2 Haney, Sue                43 Mt. Greenwood-CE                 32.48    5  
  3 Riggs, Anne               44 Evanston-CE                      34.46    4  
  4 Berler, Melissa           40 Evanston-CE                      43.02    3  
  5 Statton, Amy C            43 Evanston-CE                      47.03    2  
 
Event 6  Women 45-49 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Brisebois, Liette         47 Evanston-CE                      40.38    7  
  2 Hacker, Julie             48 Northwestern-CE                  50.88    5  
 
Event 6  Women 50-54 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Roderer, Kathy            50 Evanston-CE                      36.33    7  
  2 Regalie, Dee              53 Evanston-CE                      41.81    5  
 
Event 6  Women 55-59 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 DeMichele, Judy           59 Oak Park-CE                      55.23    7  
 
Event 6  Men 25-29 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Fox, Matt                 28 Evanston-CE                      29.58    7  
 
Event 6  Men 30-34 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Cunningham, Brian         33 Evanston-CE                      26.43    7  
 
Event 6  Men 35-39 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Urban, Mark               36 Mt. Greenwood-CE                 27.54    7  
  2 Callen, Jeff              39 Unattached-CE                    30.08    5  
  3 Miller, Jeremy            37 Coho-CE                          32.11    4  
 
Event 6  Men 40-44 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Ackermann, David          40 Evanston-CE                      26.14    7  
  2 Hanko, John               40 Foglia YMCA-CE                   31.07    5  
  3 Owens, Bill               42 Evanston-CE                      42.86    4  
 
Event 6  Men 45-49 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Bigg, Dave                48 Coho-CE                          27.27    7  
  2 Rowland, Jim              45 Libertyville-CE                  27.40    5  
  3 Christian, Jeremy         48 PARK                             32.04    4  
  4 Kinsella, Bill            47 Evanston-CE                      33.49    3  
 
Event 6  Men 50-54 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Anderson, Mark J          52 Illinois Masters-CE              32.70    7  
  2 Pinkus, Alfonse           52 Evanston-CE                      38.24    5  
 
Event 6  Men 55-59 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Anderson, John H          55 Illinois Masters-CE              38.54    7  
 
Event 6  Men 60-64 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 McPherrin, Michael        61 Unattached-CE                    32.81    7  
  2 Strang, David J           61 Sun City-CE                      36.37    5  
  3 Smith, David              60 Oak Park-CE                      44.97    4  
 
Event 7  Women 18-24 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Liberty, Laurel           23 Libertyville-CE                2:10.08    7  
      30.76   33.36   33.21   32.75                                
  2 O'Toole, Taren M          22 Mt. Greenwood-CE               2:17.29    5  
      31.88   35.20   35.40   34.81                                
 
Event 7  Women 25-29 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Claney, Meghan            26 Northwestern-CE                2:07.65    7  
      30.48   32.75   32.38   32.04                                
  2 Magsam, Jill C            27 Breakers-CE                    2:19.80    5  
      32.23   35.17   36.05   36.35                                
  3 O'Connor, Megan           29 Evanston-CE                    2:40.46    4  
      35.87   40.86   42.61   41.12                                
 
Event 7  Women 30-34 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Randag, Sarah             31 Blue Dolphins-CE               2:27.36    7  
      32.72   38.87   39.45   36.32                                
 
Event 7  Women 50-54 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Delanois, Barbara         50 Evanston-CE                    3:01.35    7  
      44.89   46.25   46.08   44.13                                
 
Event 7  Women 70-74 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Berning, Henrietta        72 Evanston-CE                    4:13.66    7  
      56.09 1:04.81 1:05.83 1:06.93                                
 
Event 7  Men 25-29 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Krenzer, Brian            27 New City-CE                    2:02.74    7  
      28.38   30.65   31.82   31.89                                
  2 Poortinga, Vincent        29 Seadogs-CE                     2:04.67    5  
      28.72   31.85   32.81   31.29                                
  3 Morris, Chad              29 Mt. Greenwood-CE               2:16.69    4  
      27.42   36.63   38.90   33.74                                
  4 Helfers, Alex             26 New City-CE                    2:18.00    3  
      30.15   33.42   39.32   35.11                                
 
Event 7  Men 30-34 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Thielen, Aaron            33 Coho-CE                        1:59.39    7  
      27.08   30.50   31.20   30.61                                
  2 Bogie, Jon                34 Northwestern-CE                2:14.63    5  
      31.21   34.20   35.46   33.76                                
  3 Rubin, Michael            31 Northwestern-CE                2:32.14    4  
      34.46   38.86   39.78   39.04                                
 
Event 7  Men 35-39 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Keller, Matt              36 Breakers-CE                    1:49.11    7  
      25.54   27.65   27.85   28.07                                
  2 Urban, Mark               36 Mt. Greenwood-CE               2:12.10    5  
      30.51   33.26   33.86   34.47                                
  3 Saxton, Carl              35 Chicago Masters-CE             2:27.79    4  
      31.84   39.62   40.17   36.16                                
  4 Quirk, Jim                38 Unattached-CE                  2:47.14    3  
      33.65   39.55   46.59   47.35                                
 
Event 7  Men 40-44 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Filippini, Mike           44 Evanston-CE                    2:30.14    7  
      33.19   36.96   39.02   40.97                                
  2 McCarthy, Bob             41 Evanston-CE                    3:05.07    5  
      41.92   47.71   49.52   45.92                                
 
Event 7  Men 45-49 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Biegel, Dan               47 GRIN-IN                        2:13.89    7  
      30.92   33.64   34.63   34.70                                
  2 Buck, Tom                 48 Evanston-CE                    2:16.71    5  
      31.58   34.54   35.28   35.31                                
 
Event 7  Men 50-54 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Keenan, George            52 Coho-CE                        2:05.44    7  
      28.64   31.46   32.54   32.80                                
  2 Bennewitz, Kirk T         51 Evanston-CE                    2:30.24    5  
      36.20   37.67   38.22   38.15                                
  3 Montanaro, Skip           52 Northwestern-CE                2:39.84    4  
      36.88   40.06   42.62   40.28                                
 
Event 7  Men 55-59 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Vernon, Charles G         57 Evanston-CE                    2:25.14    7  
      34.72   37.67   37.89   34.86                                
  2 Dayton, Barry             59 Unattached-CE                  2:58.88    5  
      37.40   44.06   49.45   47.97                                
  3 Evans, Chip               59 Naperville Waves-CE            3:31.40    4  
      48.88   54.64   54.82   53.06                                
 
Event 7  Men 60-64 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Scott, Larry              61 Evanston-CE                    2:35.76    7  
      34.93   39.42   40.72   40.69                                
 
Event 8  Women 18-24 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Souppa, Kristin           23 Fry YMCA-CE                    1:15.70    7  
      35.64   40.06                                                
  2 Kamarchevakul, Megan      23 Northwestern-CE                1:16.57    5  
      36.42   40.15                                                
 
Event 8  Women 30-34 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Colburn, Carrie           30 Naperville Waves-CE            1:32.54    7  
      43.53   49.01                                                
  2 Bortman, Jennifer         34 Oak Park-CE                    1:48.51    5  
      50.98   57.53                                                
 
Event 8  Women 35-39 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Bolger, Jennifer          37 Breakers-CE                    1:24.67    7  
      39.29   45.38                                                
 
Event 8  Women 40-44 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Riggs, Anne               44 Evanston-CE                    1:24.46    7  
      40.18   44.28                                                
  2 Cunningham, Nell          40 Evanston-CE                    1:28.03    5  
      42.13   45.90                                                
  3 Cutler, Mia               40 Coho-CE                        1:29.91    4  
      42.81   47.10                                                
  4 Smar, Susan               41 Breakers-CE                    1:30.42    3  
      43.40   47.02                                                
 
Event 8  Women 45-49 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Comfort, Janet            48 Evanston-CE                    1:41.99    7  
      48.16   53.83                                                
 
Event 8  Women 55-59 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Chamberlin, Lynn          55 Evanston-CE                    2:13.56    7  
    1:02.20 1:11.36                                                
 
Event 8  Women 60-64 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Cervantes, Benita         60 Evanston-CE                    1:59.23    7  
      57.51 1:01.72                                                
 
Event 8  Women 70-74 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Berning, Henrietta        72 Evanston-CE                    2:17.58    7  
    1:06.53 1:11.05                                                
 
Event 8  Men 18-24 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Schoenbeck, George L      23 Oak Park-CE                    1:10.64    7  
      31.52   39.12                                                
 
Event 8  Men 25-29 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Oleson, Ryan              28 Unattached-CE                  1:03.83    7  
      29.44   34.39                                                
  2 Morris, Chad              29 Mt. Greenwood-CE               1:07.35    5  
      31.60   35.75                                                
 
Event 8  Men 30-34 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Allen, ED                 34 Evanston-CE                    1:09.01    7  
      32.32   36.69                                                
  2 Levake, Bill              31 Oak Park-CE                    1:11.30    5  
      34.10   37.20                                                
 
Event 8  Men 35-39 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Mattson, Mark E           35 Naperville Waves-CE            1:15.81    7  
      36.30   39.51                                                
 
Event 8  Men 40-44 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Ackermann, David          40 Evanston-CE                    1:07.06    7  
      32.07   34.99                                                
  2 Owens, Bill               42 Evanston-CE                    1:36.69    5  
      45.30   51.39                                                
 
Event 8  Men 45-49 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Biegel, Dan               47 GRIN-IN                        1:22.25    7  
      39.55   42.70                                                
  2 Effron, Drew              49 Unattached-CE                  1:23.02    5  
      40.16   42.86                                                
 
Event 8  Men 50-54 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Bennewitz, Kirk T         51 Evanston-CE                    1:21.31    7  
      39.00   42.31                                                
  2 Henning, Brad             50 Unattached-CE                  1:25.95    5  
      39.99   45.96                                                
  3 Hertel, Bob G             54 Evanston-CE                    1:46.53    4  
      50.77   55.76                                                
 
Event 8  Men 55-59 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Monahan, Bill             57 Oak Park-CE                    1:36.02    7  
      44.71   51.31                                                
 
Event 8  Men 60-64 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Scott, Larry              61 Evanston-CE                    1:30.70    7  
      43.77   46.93                                                
 
Event 8  Men 65-69 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Kettelson, Larry          68 Mt. Greenwood-CE               1:41.00    7  
      47.72   53.28                                                
 
Event 8  Men 70-74 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Magill, Chuck             71 Unattached-CE                  1:50.02    7  
      53.97   56.05                                                
 
Event 9  Mixed 18+ 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                          Finals Points 
===============================================================================
  1 Northwestern Aquatic Swim Asso-CE  'A'                      2:00.62   14  
     1) Rubin, Michael 31               2) Kamarchevakul, Megan 23        
     3) Claney, Meghan 26               4) Bogie, Jon 34                  
       31.42    33.51    28.92    26.77                                    
  2 Mt. Greenwood Masters-CE  'A'                               2:01.32   10  
     1) O'Toole, Taren M 22             2)                                
     3) Royko, Mark 41                  4) Urban, Mark 36                 
       34.07    30.49    32.78    23.98                                    
  3 Fry YMCA - Naperville-CE  'A'                               2:20.02    8  
     1) Harter, Dan 40                  2)                                
     3) Souppa, Kristin 23              4) Hanneman, David 42             
       35.99    38.90    31.23    33.90                                    
 
Event 9  Mixed 25+ 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                          Finals Points 
===============================================================================
  1 Evanston Masters-CE  'D'                                    2:44.22   14  
     1) Filippini, Mike 44              2) O'Connor, Megan 29             
     3) Statton, Amy C 43               4) Regalie, Dee 53                
       36.57  1:37.04     4.39    26.22                                    
 
Event 9  Mixed 35+ 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                          Finals Points 
===============================================================================
  1 Deerfield Coho-CE  'A'                                      2:10.73   14  
     1) Schwartz, Lisa 42               2) Cutler, Mia 40                 
     3) Bigg, Dave 48                   4) Miller, Jeremy 37              
       36.82    40.17    27.36    26.38                                    
  2 Evanston Masters-CE  'B'                                    2:13.77   10  
     1) Riggs, Anne 44                  2) Ackermann, David 40            
     3) Berler, Melissa 40              4) Bennewitz, Kirk T 51           
       33.58    41.25    25.37    33.57                                    
  3 Evanston Masters-CE  'E'                                    2:29.53    8  
     1) Buck, Tom 48                    2) Bayldon, Jane 35               
     3) Cervantes, Benita 60            4)                                
       29.71    55.98    37.15    26.69                                    
 
Event 9  Mixed 45+ 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                          Finals Points 
===============================================================================
  1 Evanston Masters-CE  'A'                                    2:37.57   14  
     1) Delanois, Barbara 50            2) Scott, Larry 61                
     3) Vernon, Charles G 57            4) Comfort, Janet 48              
       39.45    46.39    39.48    32.25                                    
  2 Evanston Masters-CE  'C'                                    2:53.29   10  
     1) Roderer, Kathy 50               2) Hertel, Bob G 54               
     3) Pinkus, Alfonse 52              4) Janus, Alison 45               
       50.26    40.99    36.93    45.11                                    
  3 Evanston Masters-CE  'F'                                    3:07.43    8  
     1) McKenna, Kerry 58               2) Noll, Cris 46                  
     3) Kinsella, Bill 47               4) Brisebois, Liette 47           
       55.90    42.72    34.03    54.78                                    
 
Event 10  Women 18-24 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Kamarchevakul, Megan      23 Northwestern-CE                  27.55    7  
  2 O'Fallon, Sara            24 Unattached-CE                    28.10    5  
  3 O'Toole, Taren M          22 Mt. Greenwood-CE                 28.22    4  
 
Event 10  Women 25-29 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Lingner, Heather          29 Evanston-CE                      27.09    7  
  2 Magsam, Jill C            27 Breakers-CE                      29.39    5  
  3 Serrao, Gabrielle         25 Naperville Waves-CE              32.97    4  
 
Event 10  Women 30-34 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Randag, Sarah             31 Blue Dolphins-CE                 25.60    7  
 
Event 10  Women 35-39 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Bayldon, Jane             35 Evanston-CE                      33.28    7  
 
Event 10  Women 40-44 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Schwartz, Lisa            42 Coho-CE                          31.59    7  
  2 Berler, Melissa           40 Evanston-CE                      34.56    5  
  3 Cutler, Mia               40 Coho-CE                          36.62    4  
 
Event 10  Women 45-49 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Brisebois, Liette         47 Evanston-CE                      34.71    7  
  2 Janus, Alison             45 Evanston-CE                      48.44    5  
 
Event 10  Women 50-54 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Roderer, Kathy            50 Evanston-CE                      33.88    7  
  2 Dougherty, Maren          52 Evanston-CE                      46.53    5  
 
Event 10  Women 60-64 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Coburn, Mary Anne         63 Naperville Waves-CE              41.56    7  
 
Event 10  Men 18-24 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Schoenbeck, George L      23 Oak Park-CE                      25.26    7  
 
Event 10  Men 25-29 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Helfers, Alex             26 New City-CE                      22.60    7  
  2 Poortinga, Vincent        29 Seadogs-CE                       25.51    5  
  3 Fox, Matt                 28 Evanston-CE                      27.09    4  
 
Event 10  Men 30-34 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Thielen, Aaron            33 Coho-CE                          25.13    7  
  2 Bonick, Jason             32 Oak Park-CE                      27.72    5  
 
Event 10  Men 35-39 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Miller, Jeremy            37 Coho-CE                          26.54    7  
  2 Quirk, Jim                38 Unattached-CE                    29.34    5  
  3 Bresnahan, Brian          36 Blue Dolphins-CE                 33.48    4  
 
Event 10  Men 40-44 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Hanko, John               40 Foglia YMCA-CE                   27.76    7  
  2 Filippini, Mike           44 Evanston-CE                      28.42    5  
  3 Harter, Dan               40 Fry YMCA-CE                      29.19    4  
  4 Royko, Mark               41 Mt. Greenwood-CE                 29.36    3  
 
Event 10  Men 45-49 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Rowland, Jim              45 Libertyville-CE                  24.17    7  
  2 Buck, Tom                 48 Evanston-CE                      26.06    5  
  3 Biegel, Dan               47 GRIN-IN                          27.47    4  
  4 Christian, Jeremy         48 PARK                             28.23    3  
  5 Kinsella, Bill            47 Evanston-CE                      29.41    2  
  6 Effron, Drew              49 Unattached-CE                    30.37    1  
 
Event 10  Men 50-54 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Anderson, Mark J          52 Illinois Masters-CE              27.69    7  
  2 Pinkus, Alfonse           52 Evanston-CE                      30.55    5  
 
Event 10  Men 55-59 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Vernon, Charles G         57 Evanston-CE                      27.15    7  
  2 McKenna, Kerry            58 Evanston-CE                      49.44    5  
 
Event 10  Men 60-64 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Strang, David J           61 Sun City-CE                      29.89    7  
  2 Smith, David              60 Oak Park-CE                      29.96    5  
  3 McPherrin, Michael        61 Unattached-CE                    30.83    4  
 
Event 11  Women 25-29 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Wendt-Consten, Alexandra  28 Unattached-CE                  1:13.29    7  
      34.86   38.43                                                
 
Event 11  Women 40-44 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Haney, Sue                43 Mt. Greenwood-CE               1:20.99    7  
      36.16   44.83                                                
 
Event 11  Women 45-49 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Comfort, Janet            48 Evanston-CE                    1:45.42    7  
      47.46   57.96                                                
 
Event 11  Men 25-29 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Krenzer, Brian            27 New City-CE                    1:00.87    7  
      28.61   32.26                                                
 
Event 11  Men 35-39 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Urban, Mark               36 Mt. Greenwood-CE               1:02.49    7  
      29.77   32.72                                                
  2 Long, Tom                 37 Coho-CE                        1:03.73    5  
      28.41   35.32                                                
 
Event 11  Men 45-49 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Bigg, Dave                48 Coho-CE                        1:01.00    7  
      28.99   32.01                                                
 
Event 11  Men 55-59 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Vernon, Charles G         57 Evanston-CE                    1:35.69    7  
      45.20   50.49                                                
 
Event 11  Men 70-74 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
 -- Magill, Chuck             71 Unattached-CE                       DQ  
      51.39   57.08                                                
 
Event 12  Women 25-29 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Magsam, Jill C            27 Breakers-CE                      35.83    7  
  2 Lingner, Heather          29 Evanston-CE                      37.37    5  
  3 Serrao, Gabrielle         25 Naperville Waves-CE              38.22    4  
 
Event 12  Women 40-44 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Schwartz, Lisa            42 Coho-CE                          36.86    7  
  2 Cunningham, Nell          40 Evanston-CE                      38.07    5  
  3 Riggs, Anne               44 Evanston-CE                      39.00    4  
 
Event 12  Women 45-49 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Noll, Cris                46 Evanston-CE                      55.13    7  
 
Event 12  Women 50-54 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Delanois, Barbara         50 Evanston-CE                      39.47    7  
  2 Dougherty, Maren          52 Evanston-CE                      58.03    5  
 
Event 12  Women 60-64 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Coburn, Mary Anne         63 Naperville Waves-CE              44.73    7  
 
Event 12  Men 25-29 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Poortinga, Vincent        29 Seadogs-CE                       31.19    7  
  2 Fox, Matt                 28 Evanston-CE                      33.72    5  
 
Event 12  Men 30-34 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Cunningham, Brian         33 Evanston-CE                      29.94    7  
  2 Allen, ED                 34 Evanston-CE                      30.58    5  
  3 Rubin, Michael            31 Northwestern-CE                  31.58    4  
  4 Levake, Bill              31 Oak Park-CE                      31.81    3  
  5 Bonick, Jason             32 Oak Park-CE                      36.27    2  
 
Event 12  Men 35-39 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Keller, Matt              36 Breakers-CE                      26.43    7  
  2 Long, Tom                 37 Coho-CE                          29.82    5  
 
Event 12  Men 40-44 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Royko, Mark               41 Mt. Greenwood-CE                 34.47    7  
  2 Harter, Dan               40 Fry YMCA-CE                      37.30    5  
  3 Filippini, Mike           44 Evanston-CE                      38.79    4  
 
Event 12  Men 45-49 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Kinsella, Bill            47 Evanston-CE                      38.99    7  
 
Event 12  Men 50-54 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Bennewitz, Kirk T         51 Evanston-CE                      33.44    7  
  2 Hertel, Bob G             54 Evanston-CE                      47.00    5  
 
Event 12  Men 55-59 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Dayton, Barry             59 Unattached-CE                    45.87    7  
 
Event 12  Men 60-64 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 McPherrin, Michael        61 Unattached-CE                    40.63    7  
  2 Smith, David              60 Oak Park-CE                      42.51    5  
 
Event 13  Women 18-24 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 O'Fallon, Sara            24 Unattached-CE                  1:06.65    7  
      30.01   36.64                                                
  2 Souppa, Kristin           23 Fry YMCA-CE                    1:09.49    5  
      33.47   36.02                                                
  3 Kamarchevakul, Megan      23 Northwestern-CE                1:11.53    4  
      34.24   37.29                                                
 
Event 13  Women 25-29 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Claney, Meghan            26 Northwestern-CE                1:08.75    7  
      31.26   37.49                                                
  2 Wendt-Consten, Alexandra  28 Unattached-CE                  1:13.69    5  
      35.72   37.97                                                
  3 Serrao, Gabrielle         25 Naperville Waves-CE            1:20.09    4  
      38.64   41.45                                                
 
Event 13  Women 35-39 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Bolger, Jennifer          37 Breakers-CE                    1:14.15    7  
      34.99   39.16                                                
  2 Bayldon, Jane             35 Evanston-CE                    1:29.24    5  
      41.98   47.26                                                
 
Event 13  Women 40-44 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Smar, Susan               41 Breakers-CE                    1:17.59    7  
      35.98   41.61                                                
  2 Schwartz, Lisa            42 Coho-CE                        1:18.66    5  
      37.00   41.66                                                
  3 Riggs, Anne               44 Evanston-CE                    1:21.96    4  
      38.50   43.46                                                
  4 Statton, Amy C            43 Evanston-CE                    1:36.54    3  
      46.14   50.40                                                
 -- Berler, Melissa           40 Evanston-CE                         DQ  
      45.72   20.36                                                
 
Event 13  Women 45-49 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Brisebois, Liette         47 Evanston-CE                    1:26.27    7  
      40.76   45.51                                                
  2 Hacker, Julie             48 Northwestern-CE                1:47.84    5  
      49.07   58.77                                                
 
Event 13  Women 50-54 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Roderer, Kathy            50 Evanston-CE                    1:26.80    7  
      39.72   47.08                                                
 
Event 13  Women 60-64 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Coburn, Mary Anne         63 Naperville Waves-CE            1:39.25    7  
      47.27   51.98                                                
 
Event 13  Men 25-29 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Morris, Chad              29 Mt. Greenwood-CE               1:00.81    7  
      29.34   31.47                                                
  2 Krenzer, Brian            27 New City-CE                    1:04.47    5  
      28.92   35.55                                                
  3 Poortinga, Vincent        29 Seadogs-CE                     1:06.63    4  
      31.47   35.16                                                
 -- Helfers, Alex             26 New City-CE                         DQ  
      22.64                                                        
 
Event 13  Men 30-34 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Thielen, Aaron            33 Coho-CE                        1:03.10    7  
      28.59   34.51                                                
  2 Levake, Bill              31 Oak Park-CE                    1:06.98    5  
      32.14   34.84                                                
  3 Bonick, Jason             32 Oak Park-CE                    1:17.49    4  
      35.97   41.52                                                
 
Event 13  Men 35-39 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Mattson, Mark E           35 Naperville Waves-CE            1:06.85    7  
      32.04   34.81                                                
  2 Saxton, Carl              35 Chicago Masters-CE             1:08.12    5  
      32.53   35.59                                                
  3 Miller, Jeremy            37 Coho-CE                        1:14.56    4  
      36.53   38.03                                                
 
Event 13  Men 40-44 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Ackermann, David          40 Evanston-CE                    1:00.12    7  
      28.43   31.69                                                
  2 Filippini, Mike           44 Evanston-CE                    1:19.03    5  
      37.16   41.87                                                
 
Event 13  Men 45-49 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Bigg, Dave                48 Coho-CE                        1:07.93    7  
      30.93   37.00                                                
 
Event 13  Men 50-54 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Bennewitz, Kirk T         51 Evanston-CE                    1:10.82    7  
      33.42   37.40                                                
  2 Anderson, Mark J          52 Illinois Masters-CE            1:14.99    5  
      34.51   40.48                                                
  3 Pinkus, Alfonse           52 Evanston-CE                    1:24.34    4  
      41.96   42.38                                                
 
Event 13  Men 55-59 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Vernon, Charles G         57 Evanston-CE                    1:20.21    7  
      38.52   41.69                                                
  2 Monahan, Bill             57 Oak Park-CE                    1:33.36    5  
      45.28   48.08                                                
  3 Dayton, Barry             59 Unattached-CE                  1:40.62    4  
      46.44   54.18                                                
 
Event 13  Men 60-64 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 McPherrin, Michael        61 Unattached-CE                  1:22.32    7  
      38.49   43.83                                                
  2 Strang, David J           61 Sun City-CE                    1:33.56    5  
      44.07   49.49                                                
 
Event 13  Men 65-69 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Kettelson, Larry          68 Mt. Greenwood-CE               1:30.12    7  
      41.55   48.57                                                
 
Event 13  Men 70-74 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Magill, Chuck             71 Unattached-CE                  1:34.72    7  
      44.21   50.51                                                
 
Event 14  Women 30-34 200 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Randag, Sarah             31 Blue Dolphins-CE               2:27.36    7  
 
Event 15  Women 50-54 200 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Delanois, Barbara         50 Evanston-CE                    3:01.35    7  
 
Event 15  Men 30-34 200 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Rubin, Michael            31 Northwestern-CE                2:32.14    7  
 
Event 15  Men 35-39 200 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Urban, Mark               36 Mt. Greenwood-CE               2:12.10    7  
 
Event 15  Men 50-54 200 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Bennewitz, Kirk T         51 Evanston-CE                    2:30.24    7  
 
Event 15  Men 55-59 200 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Evans, Chip               59 Naperville Waves-CE            3:31.40    7  
 
Event 17  Men 25-29 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Morris, Chad              29 Mt. Greenwood-CE               2:16.69    7  
 
Event 17  Men 35-39 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Saxton, Carl              35 Chicago Masters-CE             2:27.79    7  
 
                    Combined Team Scores - Through Event 17                    
 
  1. Evanston Masters                    816   2. Unattached                          175
  3. Deerfield Coho                      173   4. Mt. Greenwood Masters               171
  5. Northwestern Aquatic Swim Asso      142   6. The Oak Park Masters                134
  7. Naperville Waves Swim Club          119   8. Buehler Breakers                    101
  9. Fry YMCA - Naperville                56  10. New City Orcas                       50
 10. Independent Illinois Masters         50  12. Libertyville                         41
 13. Chicago Blue Dolphins                34  14. Greater Indiana                      26
 15. Wellness Center Seadogs              25  16. Sun City Stingrays                   24
 17. Chicago Masters                      20  18. Foglia YMCA                          19
 19. Elmhurst Masters                     15  20. Park Ridge                            9
 
                   Women - Team Rankings - Through Event 17                    
 
  1. Evanston Masters                    378   2. Buehler Breakers                     80
  3. Northwestern Aquatic Swim Asso       64   4. Naperville Waves Swim Club           59
  5. Unattached                           54   6. Deerfield Coho                       46
  7. Mt. Greenwood Masters                32   8. Chicago Blue Dolphins                28
  9. The Oak Park Masters                 26  10. Libertyville                         24
 11. Fry YMCA - Naperville                19  12. Elmhurst Masters                     15
 
                    Men - Team Rankings - Through Event 17                     
 
  1. Evanston Masters                    312   2. Unattached                          121
  3. Mt. Greenwood Masters               119   4. The Oak Park Masters                102
  5. Deerfield Coho                       99   6. New City Orcas                       50
  6. Independent Illinois Masters         50   6. Northwestern Aquatic Swim Asso       50
  6. Naperville Waves Swim Club           50  10. Greater Indiana                      26
 11. Wellness Center Seadogs              25  12. Sun City Stingrays                   24
 13. Fry YMCA - Naperville                21  13. Buehler Breakers                     21
 15. Chicago Masters                      20  16. Foglia YMCA                          19
 17. Libertyville                         17  18. Park Ridge                            9
 19. Chicago Blue Dolphins                 6