Licensed to ILMSA State Championship Meet        Hy-Tek's Meet Manager 2/3/2007
                Wildcatfish New Years Invitational - 1/21/2007                 
                                    Results                                    
 
Women 18-24 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Souppa, Kristin           24 Naperville YMCA-CE               27.67    7  
  2 Wang, Stephanie           18 Northwestern-CE                  31.25    5  
  3 Litoff, Dana              22 Smelts-CE                        35.54    4  
 -- Riberich, Chandra         24 Breakers-CE                         NS  
 
Women 18-24 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Souppa, Kristin           24 Naperville YMCA-CE             1:06.55    7  
                  31.26     1:06.55 (35.29)                                        
  2 Wang, Stephanie           18 Northwestern-CE                1:08.88    5  
                  32.62     1:08.88 (36.26)                                        
 -- Riberich, Chandra         24 Breakers-CE                         NS  
 
Women 18-24 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Beeskow, Malissa          23 Seadogs-CE                     6:32.90    7  
                  35.65     1:15.18 (39.53)     1:55.37 (40.19)     2:36.57 (41.20)
        3:17.78 (41.21)     3:59.51 (41.73)     4:40.29 (40.78)     5:19.23 (38.94)
        5:56.50 (37.27)     6:32.90 (36.40)                                        
 
Women 18-24 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Wang, Stephanie           18 Northwestern-CE                  34.19    7  
 -- Riberich, Chandra         24 Breakers-CE                         NS  
 
Women 18-24 200 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Logisz, Cathy             23 Mt. Greenwood-CE               2:37.50    7  
                  36.19     1:15.59 (39.40)     1:56.36 (40.77)     2:37.50 (41.14)
  2 Wang, Stephanie           18 Northwestern-CE                2:41.26    5  
                  36.99     1:18.73 (41.74)     2:00.83 (42.10)     2:41.26 (40.43)
 
Women 18-24 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Souppa, Kristin           24 Naperville YMCA-CE               34.19    7  
  2 Beeskow, Malissa          23 Seadogs-CE                       41.63    5  
  3 Litoff, Dana              22 Smelts-CE                        45.47    4  
 
Women 18-24 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Litoff, Dana              22 Smelts-CE                      3:34.42    7  
                  49.61     1:44.45 (54.84)     2:40.55 (56.10)     3:34.42 (53.87)
 
Women 18-24 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Logisz, Cathy             23 Mt. Greenwood-CE                 34.03    7  
  2 Wang, Stephanie           18 Northwestern-CE                  36.89    5  
 -- Riberich, Chandra         24 Breakers-CE                         NS  
 
Women 18-24 200 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Beeskow, Malissa          23 Seadogs-CE                     2:57.62    7  
 
Women 18-24 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Logisz, Cathy             23 Mt. Greenwood-CE               2:42.66    7  
                  35.73     1:16.13 (40.40)     2:03.41 (47.28)     2:42.66 (39.25)
 
Women 25-29 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Tusa, Zsejke              28 Evanston-CE                      25.44    7  
  2 Gaines, Valerie           27 Breakers-CE                      26.88    5  
  3 Fry, Elizabeth            28 Evanston-CE                      26.89    4  
  4 Fauls, Juliana            27 Evanston-CE                      27.90    3  
  5 Mazur, Megan              27 Evanston-CE                      28.56    2  
  6 Howland, Heather          26 Seadogs-CE                       29.35    1  
  7 Murphy, Michelle          29 Evanston-CE                      31.07  
 
Women 25-29 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Tusa, Zsejke              28 Evanston-CE                      59.72    7  
                  27.18       59.72 (32.54)                                        
  2 Fauls, Juliana            27 Evanston-CE                    1:01.48    5  
                  28.25     1:01.48 (33.23)                                        
  3 Howland, Heather          26 Seadogs-CE                     1:04.95    4  
                  31.24     1:04.95 (33.71)                                        
  4 Gaines, Valerie           27 Breakers-CE                    1:05.13    3  
                  29.36     1:05.13 (35.77)                                        
  5 Murphy, Michelle          29 Evanston-CE                    1:05.27    2  
                  30.40     1:05.27 (34.87)                                        
 
Women 25-29 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Vehe, Christy A           27 Naperville Waves-CE            6:18.94    7  
                5:43.00         5:43.00 ( )         5:43.00 ( )      5:44.00 (1.00)
            5:44.00 ( )         5:44.00 ( )      5:45.00 (1.00)         5:45.00 ( )
            5:45.00 ( )     6:18.94 (33.94)                                        
 
Women 25-29 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Gaines, Valerie           27 Breakers-CE                      29.76    7  
  2 Zywica, Jolene            25 Mt. Greenwood-CE                 35.53    5  
  3 Murphy, Michelle          29 Evanston-CE                      36.09    4  
  4 Howland, Heather          26 Seadogs-CE                       38.51    3  
 
Women 25-29 200 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Gaines, Valerie           27 Breakers-CE                    2:16.67    7  
                  31.89     1:06.30 (34.41)     1:41.54 (35.24)     2:16.67 (35.13)
  2 Tusa, Zsejke              28 Evanston-CE                    2:18.95    5  
                  33.19     1:09.16 (35.97)     1:44.19 (35.03)     2:18.95 (34.76)
 
Women 25-29 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Fry, Elizabeth            28 Evanston-CE                      34.48    7  
  2 Howland, Heather          26 Seadogs-CE                       45.21    5  
 
Women 25-29 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Fry, Elizabeth            28 Evanston-CE                    2:45.40    7  
                  38.61     1:20.53 (41.92)     2:02.31 (41.78)     2:45.40 (43.09)
 
Women 25-29 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Mazur, Megan              27 Evanston-CE                      30.81    7  
  2 Murphy, Michelle          29 Evanston-CE                      32.15    5  
  3 Vehe, Christy A           27 Naperville Waves-CE              32.67    4  
  4 Howland, Heather          26 Seadogs-CE                       33.26    3  
  5 Zywica, Jolene            25 Mt. Greenwood-CE                 34.28    2  
 
Women 25-29 200 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Zywica, Jolene            25 Mt. Greenwood-CE               2:57.29    7  
                  38.53     1:23.06 (44.53)     2:10.42 (47.36)     2:57.29 (46.87)
 
Women 25-29 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Tusa, Zsejke              28 Evanston-CE                    2:20.45    7  
                  28.96     1:05.29 (36.33)     1:46.80 (41.51)     2:20.45 (33.65)
  2 Fry, Elizabeth            28 Evanston-CE                    2:28.76    5  
                  32.03     1:11.73 (39.70)     1:55.58 (43.85)     2:28.76 (33.18)
  3 Vehe, Christy A           27 Naperville Waves-CE            2:38.84    4  
                  33.05     1:15.24 (42.19)     2:01.61 (46.37)     2:38.84 (37.23)
  4 Murphy, Michelle          29 Evanston-CE                    2:54.05    3  
                  37.48     1:20.86 (43.38)     2:15.52 (54.66)     2:54.05 (38.53)
 
Women 30-34 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Paulsen, Kristina         30 Naperville Waves-CE              26.54    7  
 
Women 30-34 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Pajeau, Nichelle          32 Evanston-CE                    1:04.98    7  
                  30.86     1:04.98 (34.12)                                        
  2 Paulsen, Kristina         30 Naperville Waves-CE            1:05.26    5  
                  31.38     1:05.26 (33.88)                                        
 
Women 30-34 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Randag, Sarah             32 Blue Dolphins-CE               5:50.94    7  
                2:52.10     3:28.13 (36.03)     4:04.93 (36.80)     4:21.00 (16.07)
            4:21.00 ( )         4:21.00 ( )      4:22.00 (1.00)     4:40.93 (18.93)
        5:16.79 (35.86)     5:50.94 (34.15)                                        
  2 Pajeau, Nichelle          32 Evanston-CE                    6:42.33    5  
                  35.26     1:14.31 (39.05)     1:54.66 (40.35)     2:35.72 (41.06)
        3:17.02 (41.30)     3:58.35 (41.33)     4:40.06 (41.71)     5:21.38 (41.32)
        6:02.96 (41.58)     6:42.33 (39.37)                                        
 
Women 30-34 200 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Randag, Sarah             32 Blue Dolphins-CE               2:28.11    7  
                  34.32     1:11.20 (36.88)     1:49.16 (37.96)     2:28.11 (38.95)
 
Women 30-34 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Pajeau, Nichelle          32 Evanston-CE                      34.62    7  
 
Women 30-34 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Paulsen, Kristina         30 Naperville Waves-CE              28.87    7  
 
Women 30-34 200 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
 -- Randag, Sarah             32 Blue Dolphins-CE                    NS  
 
Women 30-34 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Paulsen, Kristina         30 Naperville Waves-CE            2:23.59    7  
                  30.54     1:07.47 (36.93)     1:49.76 (42.29)     2:23.59 (33.83)
 -- Randag, Sarah             32 Blue Dolphins-CE                    NS  
 
Women 35-39 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Sullivan, Solveig L       36 Evanston-CE                      27.08    7  
 
Women 35-39 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Sullivan, Solveig L       36 Evanston-CE                    1:10.06    7  
                  31.75     1:10.06 (38.31)                                        
  2 Giles Ott, Ruth           38 Smelts-CE                      1:17.77    5  
                  36.54     1:17.77 (41.23)                                        
 
Women 35-39 200 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Giles Ott, Ruth           38 Smelts-CE                      3:20.56    7  
                  44.24     1:37.87 (53.63)     2:29.41 (51.54)     3:20.56 (51.15)
 -- Ott, Ruth                 38 Smelts-CE                           NS  
 
Women 35-39 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Sullivan, Solveig L       36 Evanston-CE                      30.29    7  
 
Women 35-39 200 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Ott, Ruth                 38 Smelts-CE                      3:38.46    7  
 -- Giles Ott, Ruth           38 Smelts-CE                           NS  
 
Women 35-39 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Ott, Ruth                 38 Smelts-CE                      3:28.24    7  
                  47.98     1:37.40 (49.42)   2:39.97 (1:02.57)     3:28.24 (48.27)
 -- Giles Ott, Ruth           38 Smelts-CE                           NS  
 
Women 40-44 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Pletch, Mary              43 Seadogs-CE                       27.17    7  
  2 Haney, Sue                44 Mt. Greenwood-CE                 28.74    4.5
  2 Hacker, Sara              42 Naperville Waves-CE              28.74    4.5
  4 Smar, Susan               43 Breakers-CE                      29.92    3  
  5 Jolly, Jessica            44 Northwestern-CE                  35.67    2  
  6 Ahner, Amy                41 Evanston-CE                      39.03    1  
 -- Cunningham, Nell          41 Evanston-CE                         NS  
 
Women 40-44 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Kafka, Heidi              44 Smelts-CE                      1:02.02    7  
                  30.03     1:02.02 (31.99)                                        
  2 Cunningham, Nell          41 Evanston-CE                    1:07.59    5  
                  31.36     1:07.59 (36.23)                                        
  3 Pletch, Mary              43 Seadogs-CE                     1:09.86    4  
                  32.07     1:09.86 (37.79)                                        
  4 Hacker, Sara              42 Naperville Waves-CE            1:11.91    3  
                  34.33     1:11.91 (37.58)                                        
  5 Smar, Susan               43 Breakers-CE                    1:16.31    2  
                  35.81     1:16.31 (40.50)                                        
  6 Jolly, Jessica            44 Northwestern-CE                1:18.50    1  
                  37.25     1:18.50 (41.25)                                        
  7 Muyres, Sarah             40 Evanston-CE                    1:19.13  
                  35.86     1:19.13 (43.27)                                        
 
Women 40-44 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Kafka, Heidi              44 Smelts-CE                      6:17.09    7  
                  33.98     1:10.71 (36.73)     1:48.56 (37.85)     2:27.72 (39.16)
        3:06.83 (39.11)     3:45.57 (38.74)     4:24.10 (38.53)     5:02.28 (38.18)
        5:40.27 (37.99)     6:17.09 (36.82)                                        
  2 Rhodes, Jackie            40 Evanston-CE                    6:33.42    5  
                  34.38     1:11.97 (37.59)     1:51.20 (39.23)     2:31.13 (39.93)
        3:11.05 (39.92)     3:51.58 (40.53)     4:32.14 (40.56)     5:13.34 (41.20)
        5:54.03 (40.69)     6:33.42 (39.39)                                        
  3 Haney, Sue                44 Mt. Greenwood-CE               6:52.91    4  
                  34.83     1:15.14 (40.31)     1:57.62 (42.48)     2:40.50 (42.88)
        3:23.35 (42.85)     4:05.20 (41.85)     4:46.77 (41.57)     5:28.98 (42.21)
        6:11.38 (42.40)     6:52.91 (41.53)                                        
  4 Dolan, Marie              43 Evanston-CE                    7:13.65    3  
                  39.07     1:21.70 (42.63)     2:05.99 (44.29)     2:49.99 (44.00)
        3:34.23 (44.24)     4:18.39 (44.16)     5:02.90 (44.51)     5:47.45 (44.55)
        6:31.37 (43.92)     7:13.65 (42.28)                                        
  5 Jolly, Jessica            44 Northwestern-CE                7:33.91    2  
                  39.08     1:22.57 (43.49)     2:08.13 (45.56)     2:54.15 (46.02)
        3:40.38 (46.23)     4:26.60 (46.22)     5:13.11 (46.51)     6:00.38 (47.27)
        6:47.62 (47.24)     7:33.91 (46.29)                                        
  6 Ahner, Amy                41 Evanston-CE                    8:57.25    1  
                  51.22     1:46.87 (55.65)     2:45.96 (59.09)   3:47.40 (1:01.44)
      4:48.57 (1:01.17)   5:50.40 (1:01.83)   6:53.01 (1:02.61)   7:55.03 (1:02.02)
      8:57.25 (1:02.22)         8:57.25 ( )                                        
 
Women 40-44 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Pletch, Mary              43 Seadogs-CE                       32.08    7  
  2 Muyres, Sarah             40 Evanston-CE                      34.92    5  
  3 Cunningham, Nell          41 Evanston-CE                      35.93    4  
  4 Schwartz, Lisa            43 Coho-CE                          38.03    3  
 
Women 40-44 200 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Kafka, Heidi              44 Smelts-CE                      2:41.79    7  
                  38.85     1:19.70 (40.85)     2:01.33 (41.63)     2:41.79 (40.46)
  2 Muyres, Sarah             40 Evanston-CE                    2:52.95    5  
                  39.75     1:22.95 (43.20)     2:08.23 (45.28)     2:52.95 (44.72)
  3 Smar, Susan               43 Breakers-CE                    2:56.82    4  
                  40.17     1:23.57 (43.40)     2:10.50 (46.93)     2:56.82 (46.32)
  4 Dolan, Marie              43 Evanston-CE                    3:10.82    3  
                  45.69     1:33.74 (48.05)     2:22.28 (48.54)     3:10.82 (48.54)
 
Women 40-44 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Pletch, Mary              43 Seadogs-CE                       38.92    7  
  2 Schwartz, Lisa            43 Coho-CE                          39.15    5  
 
Women 40-44 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Kafka, Heidi              44 Smelts-CE                      2:58.00    7  
                  41.50     1:26.68 (45.18)     2:13.19 (46.51)     2:58.00 (44.81)
 
Women 40-44 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Haney, Sue                44 Mt. Greenwood-CE                 30.82    7  
  2 Pletch, Mary              43 Seadogs-CE                       31.26    5  
  3 Hacker, Sara              42 Naperville Waves-CE              31.29    4  
  4 Cunningham, Nell          41 Evanston-CE                      33.34    3  
  5 Rhodes, Jackie            40 Evanston-CE                      34.70    2  
  6 Schwartz, Lisa            43 Coho-CE                          34.88    1  
  7 Muyres, Sarah             40 Evanston-CE                      36.42  
  8 Jolly, Jessica            44 Northwestern-CE                  41.54  
  9 Ahner, Amy                41 Evanston-CE                      53.06  
 
Women 40-44 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Kafka, Heidi              44 Smelts-CE                      2:39.59    7  
                  36.27     1:18.06 (41.79)     2:03.60 (45.54)     2:39.59 (35.99)
  2 Smar, Susan               43 Breakers-CE                    2:50.69    5  
                  36.30     1:20.55 (44.25)     2:11.74 (51.19)     2:50.69 (38.95)
  3 Rhodes, Jackie            40 Evanston-CE                    2:50.97    4  
                  36.76     1:22.55 (45.79)     2:12.60 (50.05)     2:50.97 (38.37)
  4 Cunningham, Nell          41 Evanston-CE                    2:52.88    3  
                  38.30     1:23.86 (45.56)     2:11.56 (47.70)     2:52.88 (41.32)
  5 Haney, Sue                44 Mt. Greenwood-CE               2:56.10    2  
                  34.72     1:23.58 (48.86)     2:16.03 (52.45)     2:56.10 (40.07)
  6 Muyres, Sarah             40 Evanston-CE                    3:00.50    1  
                  38.52     1:23.55 (45.03)     2:16.19 (52.64)     3:00.50 (44.31)
  7 Dolan, Marie              43 Evanston-CE                    3:05.24  
                  40.80     1:28.51 (47.71)     2:22.82 (54.31)     3:05.24 (42.42)
  8 Ahner, Amy                41 Evanston-CE                    4:12.91  
                  55.53   2:03.88 (1:08.35)   4:12.91 (2:09.03)         4:12.91 ( )
 
Women 45-49 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Borchers, Aya             45 Evanston-CE                      36.96    7  
  2 Noll, Cris                47 Evanston-CE                      44.71    5  
 
Women 45-49 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Comfort, Janet            49 Evanston-CE                    1:24.86    7  
                  41.04     1:24.86 (43.82)                                        
  2 Riggs, Anne               45 Evanston-CE                    1:26.65    5  
                  40.46     1:26.65 (46.19)                                        
  3 Salus, Rae                45 Mt. Greenwood-CE               1:28.10    4  
                  44.00     1:28.10 (44.10)                                        
  4 Richardson, Robin         45 Evanston-CE                    1:39.11    3  
                  46.42     1:39.11 (52.69)                                        
  5 Borchers, Aya             45 Evanston-CE                    1:53.08    2  
                  53.98     1:53.08 (59.10)                                        
  6 Janus, Alison             46 Evanston-CE                    2:03.15    1  
                  58.32   2:03.15 (1:04.83)                                        
 
Women 45-49 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Block, Andrea J           45 Coho-CE                        5:39.44    7  
                  31.79     1:05.75 (33.96)     1:39.89 (34.14)     2:14.58 (34.69)
        2:49.17 (34.59)     3:23.33 (34.16)     3:57.60 (34.27)     4:31.69 (34.09)
        5:06.02 (34.33)     5:39.44 (33.42)                                        
  2 Salus, Rae                45 Mt. Greenwood-CE               7:18.95    5  
                  39.70     1:23.06 (43.36)     2:07.34 (44.28)     2:52.29 (44.95)
        3:37.54 (45.25)     4:22.72 (45.18)     5:07.76 (45.04)     5:52.38 (44.62)
        6:36.37 (43.99)     7:18.95 (42.58)                                        
 
Women 45-49 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Salus, Rae                45 Mt. Greenwood-CE                 40.19    7  
  2 Borchers, Aya             45 Evanston-CE                      49.04    5  
 -- Janus, Alison             46 Evanston-CE                         NS  
 
Women 45-49 200 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Salus, Rae                45 Mt. Greenwood-CE               3:10.67    7  
                  47.17     1:35.15 (47.98)     2:23.97 (48.82)     3:10.67 (46.70)
  2 Noll, Cris                47 Evanston-CE                    4:19.95    5  
                1:01.80   2:07.98 (1:06.18)   3:14.92 (1:06.94)   4:19.95 (1:05.03)
 
Women 45-49 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Riggs, Anne               45 Evanston-CE                      40.26    7  
  2 Riley, Tara               45 Evanston-CE                      44.28    5  
  3 Borchers, Aya             45 Evanston-CE                      52.97    4  
 
Women 45-49 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Riggs, Anne               45 Evanston-CE                    3:15.65    7  
                  43.13     1:32.23 (49.10)     2:23.95 (51.72)     3:15.65 (51.70)
  2 Riley, Tara               45 Evanston-CE                    3:27.84    5  
                  48.77     1:38.86 (50.09)     2:34.02 (55.16)     3:27.84 (53.82)
 
Women 45-49 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Block, Andrea J           45 Coho-CE                          28.94    7  
  2 Riggs, Anne               45 Evanston-CE                      35.42    5  
  3 Richardson, Robin         45 Evanston-CE                      36.44    4  
  4 Comfort, Janet            49 Evanston-CE                      47.14    3  
  5 Borchers, Aya             45 Evanston-CE                      54.36    2  
  6 Janus, Alison             46 Evanston-CE                      55.13    1  
 
Women 45-49 200 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Block, Andrea J           45 Coho-CE                        2:20.69    7  
                  32.73     1:08.03 (35.30)     1:44.94 (36.91)     2:20.69 (35.75)
  2 Richardson, Robin         45 Evanston-CE                    3:21.09    5  
 
Women 45-49 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Richardson, Robin         45 Evanston-CE                    3:13.27    7  
                  43.00     1:33.03 (50.03)     2:28.29 (55.26)     3:13.27 (44.98)
  2 Comfort, Janet            49 Evanston-CE                    3:33.85    5  
                  50.19     1:48.24 (58.05)     2:45.53 (57.29)     3:33.85 (48.32)
 -- Riggs, Anne               45 Evanston-CE                         NS  
 
Women 50-54 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Streed, Kimberlie         51 Seadogs-CE                       33.14    7  
  2 Roderer, Kathy            51 Evanston-CE                      33.78    5  
  3 Stranc, Sheila            54 Evanston-CE                      38.59    4  
 
Women 50-54 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Delanois, Barbara         51 Evanston-CE                    1:14.00    7  
                  35.16     1:14.00 (38.84)                                        
  2 Kulak, Marilyn            50 Mt. Greenwood-CE               1:21.25    5  
                  38.93     1:21.25 (42.32)                                        
  3 Streed, Kimberlie         51 Seadogs-CE                     1:33.68    4  
                  44.73     1:33.68 (48.95)                                        
 
Women 50-54 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Streed, Kimberlie         51 Seadogs-CE                       46.80    7  
  2 Stranc, Sheila            54 Evanston-CE                      54.96    5  
 -- Delanois, Barbara         51 Evanston-CE                         NS  
 
Women 50-54 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Streed, Kimberlie         51 Seadogs-CE                       41.48    7  
  2 Roderer, Kathy            51 Evanston-CE                      43.02    5  
  3 Stranc, Sheila            54 Evanston-CE                      49.72    4  
 
Women 50-54 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Roderer, Kathy            51 Evanston-CE                    3:24.45    7  
                  47.25     1:40.23 (52.98)     2:33.58 (53.35)     3:24.45 (50.87)
  2 Streed, Kimberlie         51 Seadogs-CE                     3:29.53    5  
                  46.16     1:39.49 (53.33)     2:35.21 (55.72)     3:29.53 (54.32)
  3 Delanois, Barbara         51 Evanston-CE                    3:32.95    4  
                  48.03     1:42.77 (54.74)     2:38.34 (55.57)     3:32.95 (54.61)
 
Women 50-54 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Roderer, Kathy            51 Evanston-CE                      38.58    7  
  2 Delanois, Barbara         51 Evanston-CE                      41.22    5  
  3 Kulak, Marilyn            50 Mt. Greenwood-CE                 41.23    4  
 
Women 50-54 200 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Kulak, Marilyn            50 Mt. Greenwood-CE               3:40.52    7  
 
Women 50-54 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Roderer, Kathy            51 Evanston-CE                    3:16.02    7  
                  40.85     1:35.30 (54.45)     2:33.42 (58.12)     3:16.02 (42.60)
  2 Kulak, Marilyn            50 Mt. Greenwood-CE               3:33.13    5  
                  46.65     1:42.71 (56.06)   2:48.74 (1:06.03)     3:33.13 (44.39)
 
Women 55-59 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 O'Laughlin, Kathleen      59 Evanston-CE                      45.28    7  
  2 Simkin, Janet             56 Seadogs-CE                       47.46    5  
 -- Jones, Cynthia L          56 Naperville Waves-CE                 NS  
 -- Fox, Susan                55 Northwestern-CE                     NS  
 
Women 55-59 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Simkin, Janet             56 Seadogs-CE                     1:49.30    7  
                  56.14     1:49.30 (53.16)                                        
 -- Fox, Susan                55 Northwestern-CE                     NS  
                1:38.17                                                            
 
Women 55-59 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
 -- Jones, Cynthia L          56 Naperville Waves-CE                 NS  
 
Women 55-59 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Simkin, Janet             56 Seadogs-CE                     1:14.94    7  
 -- Fox, Susan                55 Northwestern-CE                     NS  
 
Women 55-59 200 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
 -- Jones, Cynthia L          56 Naperville Waves-CE                 NS  
 -- Fox, Susan                55 Northwestern-CE                     NS  
 
Women 55-59 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
 -- Fox, Susan                55 Northwestern-CE                     NS  
 
Women 55-59 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
 -- Jones, Cynthia L          56 Naperville Waves-CE                 NS  
 
Women 55-59 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 O'Laughlin, Kathleen      59 Evanston-CE                    4:19.27    7  
                1:00.08   2:06.19 (1:06.11)   3:16.28 (1:10.09)   4:19.27 (1:02.99)
 -- Jones, Cynthia L          56 Naperville Waves-CE                 NS  
 
Women 60-64 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
 -- Kurz, Mary                64 Evanston-CE                         NS  
 
Women 60-64 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
 -- Kurz, Mary                64 Evanston-CE                         NS  
 
Women 60-64 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
 -- Kurz, Mary                64 Evanston-CE                         NS  
 
Women 60-64 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
 -- Kurz, Mary                64 Evanston-CE                         NS  
 
Women 60-64 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
 -- Kurz, Mary                64 Evanston-CE                         NS  
 
Women 70-74 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
 -- Stevens, Ann              73 Evanston-CE                         NS  
 
Women 70-74 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Stevens, Ann              73 Evanston-CE                   10:35.75    7  
                2:58.00         2:58.00 ( )      3:04.00 (6.00)   5:17.00 (2:13.00)
      7:01.00 (1:44.00)      7:04.00 (3.00)     7:31.00 (27.00)   9:06.00 (1:35.00)
        9:58.00 (52.00)    10:35.75 (37.75)                                        
 
Women 70-74 200 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Stevens, Ann              73 Evanston-CE                    4:27.25    7  
                1:03.54   2:12.47 (1:08.93)   3:22.15 (1:09.68)   4:27.25 (1:05.10)
 
Women 70-74 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Stevens, Ann              73 Evanston-CE                    1:00.35    7  
 
Women 70-74 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Stevens, Ann              73 Evanston-CE                    4:43.28    7  
                1:04.52   2:18.49 (1:13.97)   3:33.04 (1:14.55)   4:43.28 (1:10.24)
 
Men 18-24 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Thomas, Steven            24 Blue Dolphins-CE                 24.06    7  
 
Men 18-24 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Thomas, Steven            24 Blue Dolphins-CE                 51.35    7  
                  24.72       51.35 (26.63)                                        
  2 Deppen, Grant             23 Evanston-CE                      55.48    5  
                  26.38       55.48 (29.10)                                        
 
Men 18-24 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Deppen, Grant             23 Evanston-CE                    2:28.25    7  
                  30.88     1:08.20 (37.32)     1:50.97 (42.77)     2:28.25 (37.28)
 
Men 25-29 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Jonovich, John            28 Mt. Greenwood-CE                 22.89    7  
  2 Helfers, Alex             27 New City-CE                      22.92    5  
 
Men 25-29 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Jonovich, John            28 Mt. Greenwood-CE                 53.82    7  
                  25.47       53.82 (28.35)                                        
  2 Helfers, Alex             27 New City-CE                    1:03.26    5  
                  29.76     1:03.26 (33.50)                                        
 
Men 25-29 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Jonovich, John            28 Mt. Greenwood-CE                 29.36    7  
 
Men 25-29 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Helfers, Alex             27 New City-CE                    2:22.51    7  
                  32.94     1:09.52 (36.58)     1:46.71 (37.19)     2:22.51 (35.80)
 
Men 25-29 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Jonovich, John            28 Mt. Greenwood-CE                 25.43    7  
 
Men 25-29 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Helfers, Alex             27 New City-CE                    2:10.85    7  
                  27.44     1:03.83 (36.39)     1:41.15 (37.32)     2:10.85 (29.70)
 
Men 30-34 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Poortinga, Vincent        31 Seadogs-CE                       24.71    7  
  2 Shipley, Greg             33 Evanston-CE                      26.28    5  
  3 Figueres, Ruben           32 Lakeshore-CE                     27.71    4  
 -- Cunningham, Brian         34 Evanston-CE                         NS  
 
Men 30-34 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Cunningham, Brian         34 Evanston-CE                      56.60    7  
                  26.78       56.60 (29.82)                                        
  2 Morris, Chad              30 Mt. Greenwood-CE                 57.85    5  
                  27.27       57.85 (30.58)                                        
  3 Boiser, Zeus M            34 Blue Dolphins-CE               1:36.11    4  
                  47.05     1:36.11 (49.06)                                        
 
Men 30-34 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Morris, Chad              30 Mt. Greenwood-CE               5:22.72    7  
                5:22.75   7:28.00 (2:05.25)         7:28.00 ( )      7:30.00 (2.00)
            7:30.00 ( )      7:32.00 (2.00)         7:32.00 ( )      7:33.00 (1.00)
         7:34.00 (1.00)         5:22.72 ( )                                        
  2 Figueres, Ruben           32 Lakeshore-CE                   5:22.88    5  
                  29.61     1:01.14 (31.53)     1:33.55 (32.41)     2:05.93 (32.38)
        2:38.77 (32.84)     3:11.72 (32.95)     3:44.69 (32.97)     4:17.40 (32.71)
        4:50.32 (32.92)     5:22.88 (32.56)                                        
  3 Poortinga, Vincent        31 Seadogs-CE                     5:34.01    4  
                  31.02     1:04.38 (33.36)     1:38.24 (33.86)     2:11.79 (33.55)
        2:45.48 (33.69)     3:19.94 (34.46)     3:54.34 (34.40)     4:28.91 (34.57)
        5:02.75 (33.84)     5:34.01 (31.26)                                        
  4 Morrison, John            34 Lakeshore-CE                   5:35.90    3  
                  30.70     1:04.27 (33.57)     1:38.87 (34.60)     2:12.71 (33.84)
        2:46.30 (33.59)     3:20.14 (33.84)     3:54.01 (33.87)     4:28.67 (34.66)
        5:02.40 (33.73)     5:35.90 (33.50)                                        
 
Men 30-34 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Cunningham, Brian         34 Evanston-CE                      28.36    7  
 
Men 30-34 200 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Cunningham, Brian         34 Evanston-CE                    2:15.31    7  
                  31.48     1:05.63 (34.15)     1:40.50 (34.87)     2:15.31 (34.81)
  2 Morrison, John            34 Lakeshore-CE                   2:25.67    5  
                  34.53     1:11.40 (36.87)     1:48.55 (37.15)     2:25.67 (37.12)
 
Men 30-34 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Morris, Chad              30 Mt. Greenwood-CE                 30.71    7  
  2 Poortinga, Vincent        31 Seadogs-CE                       32.53    5  
  3 Morrison, John            34 Lakeshore-CE                     32.95    4  
  4 Boiser, Zeus M            34 Blue Dolphins-CE                 42.30    3  
 
Men 30-34 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Morris, Chad              30 Mt. Greenwood-CE               2:25.82    7  
                  32.77     1:09.82 (37.05)     1:47.94 (38.12)     2:25.82 (37.88)
  2 Morrison, John            34 Lakeshore-CE                   2:39.05    5  
                  34.83     1:14.99 (40.16)     1:56.62 (41.63)     2:39.05 (42.43)
  3 Boiser, Zeus M            34 Blue Dolphins-CE               3:20.26    4  
                  46.42     1:35.89 (49.47)     2:27.49 (51.60)     3:20.26 (52.77)
 
Men 30-34 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Cunningham, Brian         34 Evanston-CE                      25.87    7  
  2 Poortinga, Vincent        31 Seadogs-CE                       27.86    5  
  3 Figueres, Ruben           32 Lakeshore-CE                     31.33    4  
 
Men 30-34 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Morris, Chad              30 Mt. Greenwood-CE               2:08.51    7  
                  26.88     1:01.39 (34.51)     1:38.82 (37.43)     2:08.51 (29.69)
  2 Figueres, Ruben           32 Lakeshore-CE                   2:28.31    5  
                  32.71     1:12.46 (39.75)     1:58.11 (45.65)     2:28.31 (30.20)
 -- Poortinga, Vincent        31 Seadogs-CE                          DQ  
                  31.60     1:09.10 (37.50)     1:48.86 (39.76)          DQ (30.73)
 -- Boiser, Zeus M            34 Blue Dolphins-CE                    NS  
 -- Morrison, John            34 Lakeshore-CE                        NS  
 
Men 35-39 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Kriegsmann, Karl          37 Evanston-CE                      23.85    7  
  2 Mattson, Mark E           36 Naperville Waves-CE              25.43    5  
  3 Peters, Jonathon          38 Naperville YMCA-CE               28.33    4  
  4 Earle, George P           36 Evanston-CE                      30.04    3  
  5 Luke, Darryl              36 Seadogs-CE                       38.25    2  
 
Men 35-39 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Patnode, Craig            37 Lakeshore-CE                     50.19    7  
                  24.60       50.19 (25.59)                                        
  2 Thielen, Aaron            35 Coho-CE                          53.93    5  
                  26.00       53.93 (27.93)                                        
  3 Teppo, Jon                39 Evanston-CE                      55.53    4  
                  27.70       55.53 (27.83)                                        
  4 Malas, Bryan              39 Lakeshore-CE                     56.57    3  
                  26.63       56.57 (29.94)                                        
  5 Peters, Jonathon          38 Naperville YMCA-CE             1:01.44    2  
                  28.99     1:01.44 (32.45)                                        
  6 Mattson, Mark E           36 Naperville Waves-CE            1:07.89    1  
                  32.84     1:07.89 (35.05)                                        
  7 Luke, Darryl              36 Seadogs-CE                     1:23.51  
                  38.38     1:23.51 (45.13)                                        
 
Men 35-39 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Patnode, Craig            37 Lakeshore-CE                   5:14.48    7  
                  30.10     1:01.76 (31.66)     1:33.91 (32.15)     2:06.21 (32.30)
        2:38.59 (32.38)     3:11.18 (32.59)     3:43.46 (32.28)     4:14.90 (31.44)
        4:45.36 (30.46)     5:14.48 (29.12)                                        
  2 Kriegsmann, Karl          37 Evanston-CE                    5:21.22    5  
                  29.65     1:01.73 (32.08)     1:34.39 (32.66)     2:07.45 (33.06)
        2:40.30 (32.85)     3:13.03 (32.73)     3:45.90 (32.87)     4:18.64 (32.74)
        4:51.41 (32.77)     5:21.22 (29.81)                                        
  3 Teppo, Jon                39 Evanston-CE                    5:40.81    4  
                  31.57     1:05.24 (33.67)     1:39.53 (34.29)     2:14.93 (35.40)
        2:50.14 (35.21)     3:24.42 (34.28)     3:59.12 (34.70)     4:33.74 (34.62)
        5:08.20 (34.46)     5:40.81 (32.61)                                        
 
Men 35-39 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Kriegsmann, Karl          37 Evanston-CE                      28.65    7  
  2 Luke, Darryl              36 Seadogs-CE                       46.11    5  
 
Men 35-39 200 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Kriegsmann, Karl          37 Evanston-CE                    2:09.89    7  
                  30.85     1:03.27 (32.42)     1:36.49 (33.22)     2:09.89 (33.40)
  2 Teppo, Jon                39 Evanston-CE                    2:28.54    5  
                  36.30     1:15.13 (38.83)     1:52.77 (37.64)     2:28.54 (35.77)
  3 Luke, Darryl              36 Seadogs-CE                     3:43.57    4  
                  51.63     1:50.76 (59.13)     2:49.37 (58.61)     3:43.57 (54.20)
 
Men 35-39 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Thielen, Aaron            35 Coho-CE                          33.39    7  
  2 Peters, Jonathon          38 Naperville YMCA-CE               37.49    5  
 
Men 35-39 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Malas, Bryan              39 Lakeshore-CE                     25.44    7  
  2 Mattson, Mark E           36 Naperville Waves-CE              28.99    5  
  3 Earle, George P           36 Evanston-CE                      33.87    4  
 
Men 35-39 200 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Thielen, Aaron            35 Coho-CE                        2:21.02    7  
                  30.89     1:07.16 (36.27)     1:44.15 (36.99)     2:21.02 (36.87)
 
Men 35-39 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Kriegsmann, Karl          37 Evanston-CE                    2:14.07    7  
                  28.01     1:02.03 (34.02)     1:43.21 (41.18)     2:14.07 (30.86)
  2 Mattson, Mark E           36 Naperville Waves-CE            2:22.47    5  
                  30.93     1:10.02 (39.09)     1:49.42 (39.40)     2:22.47 (33.05)
 
Men 40-44 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Royko, Mark               42 Mt. Greenwood-CE                 28.56    7  
  2 Harter, Dan               41 Naperville YMCA-CE               29.08    5  
 -- Hanneman, Daniel          43 Naperville YMCA-CE                  NS  
 
Men 40-44 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 McDERMOTT, Patrick        41 Evanston-CE                      59.91    7  
                  28.71       59.91 (31.20)                                        
  2 Harter, Dan               41 Naperville YMCA-CE             1:02.09    5  
                  29.56     1:02.09 (32.53)                                        
  3 Royko, Mark               42 Mt. Greenwood-CE               1:04.35    4  
                  30.19     1:04.35 (34.16)                                        
  4 Hanneman, Daniel          43 Naperville YMCA-CE             1:15.78    3  
                  36.22     1:15.78 (39.56)                                        
  5 Owens, Bill               43 Evanston-CE                    1:30.61    2  
                  41.49     1:30.61 (49.12)                                        
 -- Anolick, Simon            41 Evanston-CE                         NS  
 
Men 40-44 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Hintz, Tom                40 Unattached-CE                  6:19.15    7  
                5:25.00         5:25.00 ( )      5:26.00 (1.00)         5:26.00 ( )
            5:26.00 ( )         5:26.00 ( )         5:26.00 ( )      5:27.00 (1.00)
        5:43.00 (16.00)     6:19.15 (36.15)                                        
  2 Royko, Mark               42 Mt. Greenwood-CE               6:29.83    5  
                  34.24     1:11.87 (37.63)     1:50.30 (38.43)     2:29.40 (39.10)
        3:08.55 (39.15)     3:48.39 (39.84)     4:28.82 (40.43)     5:10.06 (41.24)
        5:50.50 (40.44)     6:29.83 (39.33)                                        
 
Men 40-44 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Ackermann, David          41 Evanston-CE                      28.99    7  
  2 Royko, Mark               42 Mt. Greenwood-CE                 33.91    5  
  3 Owens, Bill               43 Evanston-CE                      44.75    4  
 
Men 40-44 200 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Royko, Mark               42 Mt. Greenwood-CE               2:46.13    7  
                  40.58   2:06.13 (1:25.55)     2:25.00 (18.87)     2:46.13 (21.13)
  2 Owens, Bill               43 Evanston-CE                    3:31.75    5  
                  49.47     1:44.20 (54.73)     2:40.27 (56.07)     3:31.75 (51.48)
 
Men 40-44 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Hintz, Tom                40 Unattached-CE                    35.81    7  
  2 Owens, Bill               43 Evanston-CE                      40.88    5  
  3 Hanneman, Daniel          43 Naperville YMCA-CE               43.01    4  
 -- Anolick, Simon            41 Evanston-CE                         NS  
 
Men 40-44 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Ackermann, David          41 Evanston-CE                    2:33.73    7  
                  35.36     1:13.90 (38.54)     1:53.92 (40.02)     2:33.73 (39.81)
  2 Hintz, Tom                40 Unattached-CE                  2:52.99    5  
                  37.79     1:21.10 (43.31)     2:06.67 (45.57)     2:52.99 (46.32)
  3 Owens, Bill               43 Evanston-CE                    3:22.85    4  
                  44.33     1:36.86 (52.53)     2:30.54 (53.68)     3:22.85 (52.31)
 
Men 40-44 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 McDERMOTT, Patrick        41 Evanston-CE                      29.01    7  
  2 Hintz, Tom                40 Unattached-CE                    33.24    5  
 -- Anolick, Simon            41 Evanston-CE                         NS  
 
Men 40-44 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
 -- Hintz, Tom                40 Unattached-CE                       NS  
 
Men 45-49 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Freeman, Scott            46 Coho-CE                          24.47    7  
  2 Bigg, Dave                49 Coho-CE                          25.21    5  
  3 Sebastian, Dave           45 Smelts-CE                        25.35    4  
  4 Wright, Gregg             48 Oak Park-CE                      27.09    3  
  5 Filippini, Mike           46 Evanston-CE                      28.02    2  
 -- Groen, Charles G          46 New City-CE                         NS  
 
Men 45-49 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Freeman, Scott            46 Coho-CE                          53.60    7  
                  26.27       53.60 (27.33)                                        
  2 Buck, Tom                 49 Evanston-CE                      57.33    5  
                  27.64       57.33 (29.69)                                        
  3 Bigg, Dave                49 Coho-CE                        1:01.60    4  
                  28.98     1:01.60 (32.62)                                        
  4 Wright, Gregg             48 Oak Park-CE                    1:02.70    3  
                  29.22     1:02.70 (33.48)                                        
  5 Payne, Jeff               46 Evanston-CE                    1:12.27    2  
                  34.92     1:12.27 (37.35)                                        
  6 Filippini, Mike           46 Evanston-CE                    1:15.39    1  
                  36.06     1:15.39 (39.33)                                        
  7 Dunietz, Isi              47 Evanston-CE                    1:31.78  
                1:31.78         1:31.78 ( )                                        
 -- Groen, Charles G          46 New City-CE                         NS  
 -- Seibt, Andy               48 Unattached-CE                       NS  
 
Men 45-49 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Seibt, Andy               48 Unattached-CE                  5:13.39    7  
                  28.92     1:00.92 (32.00)     1:33.10 (32.18)     2:05.24 (32.14)
        2:36.98 (31.74)     3:08.56 (31.58)     3:39.77 (31.21)     4:11.00 (31.23)
        4:42.45 (31.45)     5:13.39 (30.94)                                        
  2 Sebastian, Dave           45 Smelts-CE                      5:32.01    5  
                  30.77     1:04.42 (33.65)     1:38.46 (34.04)     2:12.50 (34.04)
        2:46.55 (34.05)     3:20.75 (34.20)     3:54.84 (34.09)     4:28.88 (34.04)
        5:01.18 (32.30)     5:32.01 (30.83)                                        
  3 Buck, Tom                 49 Evanston-CE                    6:10.52    4  
                  33.86     1:11.74 (37.88)     1:50.16 (38.42)     2:28.36 (38.20)
        3:06.00 (37.64)     3:42.84 (36.84)     4:19.65 (36.81)     4:57.01 (37.36)
        5:34.49 (37.48)     6:10.52 (36.03)                                        
 
Men 45-49 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Filippini, Mike           46 Evanston-CE                      36.00    7  
 
Men 45-49 200 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Buck, Tom                 49 Evanston-CE                    2:26.67    7  
                  37.16     1:15.31 (38.15)     1:51.87 (36.56)     2:26.67 (34.80)
  2 Filippini, Mike           46 Evanston-CE                    3:12.18    5  
                  44.52   2:25.54 (1:41.02)     3:12.22 (46.68)         3:12.18 ( )
 -- Groen, Charles G          46 New City-CE                         NS  
 
Men 45-49 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Wright, Gregg             48 Oak Park-CE                      37.56    7  
  2 Filippini, Mike           46 Evanston-CE                      39.64    5  
  3 Dunietz, Isi              47 Evanston-CE                      49.49    4  
 
Men 45-49 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Payne, Jeff               46 Evanston-CE                    2:54.10    7  
                  40.04     1:23.98 (43.94)     2:09.16 (45.18)     2:54.10 (44.94)
  2 Dunietz, Isi              47 Evanston-CE                    3:42.39    5  
                  50.81   2:48.34 (1:57.53)     3:42.39 (54.05)         3:42.39 ( )
 
Men 45-49 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Sebastian, Dave           45 Smelts-CE                        26.94    7  
  2 Bigg, Dave                49 Coho-CE                          27.03    5  
  3 Freeman, Scott            46 Coho-CE                          27.44    4  
  4 Buck, Tom                 49 Evanston-CE                      30.19    3  
  5 Wright, Gregg             48 Oak Park-CE                      34.17    2  
  6 Dunietz, Isi              47 Evanston-CE                      48.94    1  
 
Men 45-49 200 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Sebastian, Dave           45 Smelts-CE                      2:25.71    7  
                  31.95     1:07.90 (35.95)     1:45.34 (37.44)     2:25.71 (40.37)
 
Men 45-49 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Buck, Tom                 49 Evanston-CE                    2:33.91    7  
                  32.51     1:11.65 (39.14)     1:58.53 (46.88)     2:33.91 (35.38)
 
Men 50-54 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Dodson, Phil              53 Evanston-CE                      25.16    7  
  2 Sorter, Don               50 Evanston-CE                      36.83    5  
 -- Black, Boyd               50 Evanston-CE                         NS  
 
Men 50-54 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Dodson, Phil              53 Evanston-CE                      56.36    7  
                  26.88       56.36 (29.48)                                        
  2 Black, Boyd               50 Evanston-CE                      58.78    5  
                  28.56       58.78 (30.22)                                        
  3 Sorter, Don               50 Evanston-CE                    1:28.87    4  
                1:28.87         1:28.87 ( )                                        
 -- Anderson, Mark J          53 Illinois Masters-CE                 NS  
 
Men 50-54 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Anderson, Mark J          53 Illinois Masters-CE            6:15.12    7  
                  34.46     1:11.89 (37.43)     1:50.21 (38.32)     2:28.70 (38.49)
        3:07.13 (38.43)     3:45.41 (38.28)     4:23.60 (38.19)     5:01.11 (37.51)
        5:38.77 (37.66)     6:15.12 (36.35)                                        
  2 Boutov, Alex              50 Unattached-CE                  6:24.52    5  
                  33.34     1:09.03 (35.69)     1:45.93 (36.90)     2:23.80 (37.87)
        3:03.26 (39.46)     3:43.57 (40.31)     4:24.00 (40.43)     5:05.00 (41.00)
        5:46.14 (41.14)     6:24.52 (38.38)                                        
  3 Sorter, Don               50 Evanston-CE                    8:50.25    4  
                  40.86   8:12.00 (7:31.14)      8:13.00 (1.00)      8:15.00 (2.00)
        8:50.14 (35.14)     9:10.00 (19.86)         9:10.00 ( )      9:11.00 (1.00)
        9:35.00 (24.00)         8:50.25 ( )                                        
 
Men 50-54 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
 -- Black, Boyd               50 Evanston-CE                         NS  
 
Men 50-54 200 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Dodson, Phil              53 Evanston-CE                    2:37.50    7  
                  38.33     1:18.35 (40.02)     1:58.71 (40.36)     2:37.50 (38.79)
 
Men 50-54 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Black, Boyd               50 Evanston-CE                      34.30    7  
  2 Anderson, Mark J          53 Illinois Masters-CE              39.50    5  
 
Men 50-54 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Dodson, Phil              53 Evanston-CE                    3:02.68    7  
                  41.68     1:29.55 (47.87)     2:17.51 (47.96)     3:02.68 (45.17)
 
Men 55-59 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Carroll, Joe              55 Evanston-CE                      28.91    7  
  2 Simkus, Paul              58 Seadogs-CE                       40.66    5  
 
Men 55-59 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Anderson, John H          56 Illinois Masters-CE            1:08.82    7  
                  32.56     1:08.82 (36.26)                                        
  2 Simkus, Paul              58 Seadogs-CE                     1:32.85    5  
                  42.89     1:32.85 (49.96)                                        
 
Men 55-59 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Anderson, John H          56 Illinois Masters-CE            7:08.43    7  
                  40.08     1:23.56 (43.48)     2:06.61 (43.05)     2:50.71 (44.10)
        3:34.56 (43.85)     4:17.54 (42.98)     5:00.71 (43.17)     5:43.72 (43.01)
        6:26.21 (42.49)     7:08.43 (42.22)                                        
 
Men 55-59 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Sloan, John               55 Coho-CE                          34.57    7  
  2 Hertel, Bob G             55 Evanston-CE                      45.43    5  
  3 Simkus, Paul              58 Seadogs-CE                       56.05    4  
 
Men 55-59 200 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Sloan, John               55 Coho-CE                        2:56.04    7  
                  40.94     1:25.72 (44.78)     2:11.05 (45.33)     2:56.04 (44.99)
  2 Simkus, Paul              58 Seadogs-CE                     4:01.77    5  
                  58.69   2:01.64 (1:02.95)   3:03.88 (1:02.24)     4:01.77 (57.89)
 
Men 55-59 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Sloan, John               55 Coho-CE                          36.43    7  
  2 Carroll, Joe              55 Evanston-CE                      37.59    5  
  3 Hertel, Bob G             55 Evanston-CE                      46.10    4  
 
Men 55-59 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Sloan, John               55 Coho-CE                        3:04.94    7  
                  41.97     1:29.62 (47.65)     2:17.87 (48.25)     3:04.94 (47.07)
  2 Hertel, Bob G             55 Evanston-CE                    3:42.87    5  
                  51.10     1:47.84 (56.74)     2:46.48 (58.64)     3:42.87 (56.39)
 
Men 55-59 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Carroll, Joe              55 Evanston-CE                      33.29    7  
 
Men 55-59 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Sloan, John               55 Coho-CE                        3:11.41    7  
                  43.66     1:33.62 (49.96)     2:27.62 (54.00)     3:11.41 (43.79)
 
Men 65-69 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
 -- Mulliken, Bill            67 Chicago Masters-CE                  NS  
 
Men 65-69 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
 -- Mulliken, Bill            67 Chicago Masters-CE                  NS  
 
Men 65-69 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
 -- Mulliken, Bill            67 Chicago Masters-CE                  NS  
 
Men 65-69 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
 -- Mulliken, Bill            67 Chicago Masters-CE                  NS  
 
Mixed 18+ 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                          Finals Points 
===============================================================================
  1 Evanston Masters-CE  'A'                                    1:45.77   14  
     1) Deppen, Grant M23               2) Fauls, Juliana W27             
     3) Shipley, Greg M33               4) Fry, Elizabeth W28             
                  26.45       54.38 (27.93)     1:19.58 (25.20)     1:45.77 (26.19)
  2 Naperville YMCA Red Snappers-CE  'A'                        1:56.62   10  
     1) Souppa, Kristin W24             2) Hanneman, Daniel M43           
     3) Harter, Dan M41                 4) Peters, Jonathon M38           
                  27.55     1:02.05 (34.50)     1:29.86 (27.81)     1:56.62 (26.76)
  3 Wellness Center Seadogs-CE  'A'                             2:07.26    8  
     1) Beeskow, Malissa W23            2) Poortinga, Vincent M31         
     3) Simkus, Paul M58                4) Streed, Kimberlie W51          
                  30.54     1:03.44 (32.90)     1:42.69 (39.25)     2:07.26 (24.57)
 
Mixed 18+ 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                          Finals Points 
===============================================================================
  1 Mt. Greenwood Masters-CE  'A'                               1:59.34   14  
     1) Logisz, Cathy W23               2) Morris, Chad M30               
     3) Haney, Sue W44                  4) Jonovich, John M28             
                  34.52     1:03.93 (29.41)     1:30.34 (26.41)     1:59.34 (29.00)
  2 Evanston Masters-CE  'A'                                    2:03.30   10  
     1) Fauls, Juliana W27              2) Fry, Elizabeth W28             
     3) Deppen, Grant M23               4) Shipley, Greg M33              
                  30.17     1:05.34 (35.17)     1:35.61 (30.27)     2:03.30 (27.69)
  3 Naperville YMCA Red Snappers-CE  'A'                        2:15.33    8  
     1) Harter, Dan M41                 2) Hanneman, Daniel M43           
     3) Souppa, Kristin W24             4) Peters, Jonathon M38           
                  36.72     1:17.82 (41.10)     1:48.27 (30.45)     2:15.33 (27.06)
 
Mixed 25+ 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                          Finals Points 
===============================================================================
  1 Evanston Masters-CE  'B'                                    1:50.25   14  
     1) Cunningham, Brian M34           2) Pajeau, Nichelle W32           
     3) McDERMOTT, Patrick M41          4) Murphy, Michelle W29           
                  27.08       56.06 (28.98)     1:26.15 (30.09)     1:50.25 (24.10)
  2 Mt. Greenwood Masters-CE  'A'                               1:57.31   10  
     1) Zywica, Jolene W25              2) Morris, Chad M30               
     3) Royko, Mark M42                 4) Kulak, Marilyn W50             
                  23.64       59.41 (35.77)     1:28.87 (29.46)     1:57.31 (28.44)
 
Mixed 25+ 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                          Finals Points 
===============================================================================
  1 Evanston Masters-CE  'A'                                    2:10.59   14  
     1) Cunningham, Brian M34           2) McDERMOTT, Patrick M41         
     3) Murphy, Michelle W29            4) Dolan, Marie W43               
                  41.22     1:14.20 (32.98)     1:46.74 (32.54)     2:10.59 (23.85)
  2 Wellness Center Seadogs-CE  'A'                             2:40.73   10  
     1) Pletch, Mary W43                2) Poortinga, Vincent M31         
     3) Howland, Heather W26            4) Luke, Darryl M36               
                  52.13     1:31.04 (38.91)     2:03.60 (32.56)     2:40.73 (37.13)
 
Mixed 35+ 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                          Finals Points 
===============================================================================
  1 Evanston Masters-CE  'C'                                    1:45.04   14  
     1) Sullivan, Solveig L W36         2) Kriegsmann, Karl M37           
     3) Teppo, Jon M39                  4) Rhodes, Jackie W40             
                  26.79       56.84 (30.05)     1:20.48 (23.64)     1:45.04 (24.56)
  2 Evanston Masters-CE  'D'                                    1:53.65   10  
     1) Ackermann, David M41            2) Black, Boyd M50                
     3) Cunningham, Nell W41            4) Muyres, Sarah W40              
                  30.02       54.52 (24.50)     1:26.05 (31.53)     1:53.65 (27.60)
  3 Evanston Masters-CE  'E'                                    2:07.33    8  
     1) Earle, George P M36             2) Dolan, Marie W43               
     3) Richardson, Robin W45           4) Filippini, Mike M46            
                  29.63     1:03.61 (33.98)     1:37.49 (33.88)     2:07.33 (29.84)
  4 Evanston Masters-CE  'G'                                    2:09.40    6  
     1) Payne, Jeff M46                 2) Owens, Bill M43                
     3) Comfort, Janet W49              4) Roderer, Kathy W51             
                  40.75     1:05.04 (24.29)     1:42.57 (37.53)     2:09.40 (26.83)
 
Mixed 35+ 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                          Finals Points 
===============================================================================
  1 Evanston Masters-CE  'A'                                    2:02.56   14  
     1) Kriegsmann, Karl M37            2) Rhodes, Jackie W40             
     3) Cunningham, Nell W41            4) Ackermann, David M41           
                  28.58       58.87 (30.29)     1:42.00 (43.13)     2:02.56 (20.56)
  2 Evanston Masters-CE  'B'                                    2:35.82   10  
     1) Earle, George P M36             2) Filippini, Mike M46            
     3) Ahner, Amy W41                  4) Janus, Alison W46              
                  37.26     1:22.90 (45.64)     1:57.94 (35.04)     2:35.82 (37.88)
  3 Evanston Masters-CE  'C'                                    2:44.79    8  
     1) Payne, Jeff M46                 2) Owens, Bill M43                
     3) Noll, Cris W47                  4) Roderer, Kathy W51             
                  58.85     1:34.42 (35.57)     2:13.45 (39.03)     2:44.79 (31.34)
 
Mixed 45+ 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                          Finals Points 
===============================================================================
  1 Evanston Masters-CE  'F'                                    2:01.84   14  
     1) Riggs, Anne W45                 2) Buck, Tom M49                  
     3) Dodson, Phil M53                4) Delanois, Barbara W51          
                  26.52     1:10.61 (44.09)     1:33.12 (22.51)     2:01.84 (28.72)
  2 Evanston Masters-CE  'H'                                    2:34.09   10  
     1) Borchers, Aya W45               2) Riley, Tara W45                
     3) Dunietz, Isi M47                4) Sorter, Don M50                
                  36.95     1:21.62 (44.67)     1:58.67 (37.05)     2:34.09 (35.42)
 -- Evanston Masters-CE  'I'                                         DQ  
     1) Carroll, Joe M55                2) Hertel, Bob G M55              
     3) Noll, Cris W47                  4) Janus, Alison W46              
                1:12.64     1:54.07 (41.43)     2:31.84 (37.77)              DQ ( )
 
Mixed 45+ 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                          Finals Points 
===============================================================================
  1 Evanston Masters-CE  'A'                                    2:18.63   14  
     1) Riggs, Anne W45                 2) Buck, Tom M49                  
     3) Carroll, Joe M55                4) Delanois, Barbara W51          
                  39.65     1:16.69 (37.04)     1:53.11 (36.42)     2:18.63 (25.52)
  2 Evanston Masters-CE  'B'                                    3:06.56   10  
     1) Dunietz, Isi M47                2) O'Laughlin, Kathleen W59       
     3) Sorter, Don M50                 4) Stranc, Sheila W54             
                  53.89     1:43.48 (49.59)     2:34.77 (51.29)     3:06.56 (31.79)
 
                    Combined Team Scores - Through Event 12                    
 
  1. Evanston Masters                    834   2. Mt. Greenwood Masters             209.5
  3. Wellness Center Seadogs             183   4. Deerfield Coho                      116
  5. Chicago Smelts                       99   6. Naperville Waves Swim Club         68.5
  7. Naperville YMCA Red Snappers         67   8. Lakeshore Athletic Club              59
  9. Chicago Blue Dolphins                39  10. Buehler Breakers                     36
 10. Unattached                           36  12. Northwestern Aquatic Swim Asso       32
 13. Independent Illinois Masters         26  14. New City Orcas                       24
 15. The Oak Park Masters                 15                                             
 
                   Women - Team Rankings - Through Event 12                    
 
  1. Evanston Masters                    367   2. Wellness Center Seadogs             114
  3. Mt. Greenwood Masters              96.5   4. Chicago Smelts                       76
  5. Naperville Waves Swim Club         52.5   6. Buehler Breakers                     36
  7. Northwestern Aquatic Swim Asso       32   8. Deerfield Coho                       30
  9. Naperville YMCA Red Snappers         21  10. Chicago Blue Dolphins                14
 
                    Men - Team Rankings - Through Event 12                     
 
  1. Evanston Masters                    297   2. Mt. Greenwood Masters                89
  3. Deerfield Coho                       86   4. Lakeshore Athletic Club              59
  5. Wellness Center Seadogs              51   6. Unattached                           36
  7. Naperville YMCA Red Snappers         28   8. Independent Illinois Masters         26
  9. Chicago Blue Dolphins                25  10. New City Orcas                       24
 11. Chicago Smelts                       23  12. Naperville Waves Swim Club           16
 13. The Oak Park Masters                 15