Licensed to ILMSA State Championship Meet        Hy-Tek's Meet Manager 3/8/2008
            St Charles East Super Bowl Masters Swim Meet - 2/3/2008            
                                    Results                                    
 
Women 18-24 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Bailey, Karla             24 NWSC                             25.70   11  
  2 Logisz, Catherine         24 MGM                              29.30    9  
  3 Ebersold, Anica           22 GS-IL                            36.44    8  
 
Women 18-24 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Beeskow, Melissa          24 TWC                            2:24.32   11  
                  31.74   2:24.37 (1:52.63)         2:24.32 ( )                    
 
Women 18-24 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Beeskow, Melissa          24 TWC                            6:23.73   11  
                  33.41     1:10.22 (36.81)     1:48.75 (38.53)     2:27.94 (39.19)
        3:07.88 (39.94)     3:46.80 (38.92)     4:26.54 (39.74)     5:05.59 (39.05)
        5:44.59 (39.00)     6:23.73 (39.14)                                        
 
Women 18-24 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Logisz, Catherine         24 MGM                              34.50   11  
  2 Beeskow, Melissa          24 TWC                              35.99    9  
 
Women 18-24 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Beeskow, Melissa          24 TWC                            1:17.21   11  
                  37.92     1:17.21 (39.29)                                        
 -- Logisz, Catherine         24 MGM                                 NS  
 
Women 18-24 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Bailey, Karla             24 NWSC                             32.57   11  
 
Women 18-24 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
 -- Beeskow, Melissa          24 TWC                                SCR  
 
Women 18-24 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Bailey, Karla             24 NWSC                           1:03.29   11  
                  29.69     1:03.29 (33.60)                                        
  2 Logisz, Catherine         24 MGM                            1:13.32    9  
                  34.08     1:13.32 (39.24)                                        
  3 Ebersold, Anica           22 GS-IL                          1:35.52    8  
                  46.15     1:35.52 (49.37)                                        
 
Women 25-29 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Howland, Heather          27 TWC                              28.66   11  
  2 Rivera, Rachel            29 Duneland Master                  30.93    9  
  3 Baker, Sarah              26 EV                               30.96    8  
  4 Tullos, Whitney           28 GS-IL                            33.40    7  
  5 Krauklis, Emily           29 ELG                              36.20    6  
  6 Lowen, Brittany           26 ELG                              37.49    5  
 -- Zywica, Jolene            26 MGM                                SCR  
 
Women 25-29 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Wright, Karrie            28 BAM                            1:02.01   11  
                  30.81     1:02.01 (31.20)                                        
  2 Goodwin, Amy              26 GS-IL                          1:03.82    9  
                  30.39     1:03.82 (33.43)                                        
  3 Howland, Heather          27 TWC                            1:04.42    8  
                  30.82     1:04.42 (33.60)                                        
  4 Gaines, Valerie C         28 UNT                            1:06.04    7  
                  29.87     1:06.04 (36.17)                                        
  5 Rivera, Rachel            29 Duneland Master                1:08.99    6  
                  19.71     1:08.99 (49.28)                                        
  6 Baker, Sarah              26 EV                             1:10.82    5  
                  33.20     1:10.82 (37.62)                                        
  7 Lowen, Brittany           26 ELG                            1:22.40    4  
                  38.68     1:22.40 (43.72)                                        
 -- Zywica, Jolene            26 MGM                                SCR  
 
Women 25-29 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Howland, Heather          27 TWC                            2:26.57   11  
                  33.22     1:10.86 (37.64)     1:49.47 (38.61)     2:26.57 (37.10)
  2 Rivera, Rachel            29 Duneland Master                2:31.71    9  
                  33.73     1:11.07 (37.34)     1:51.34 (40.27)     2:31.71 (40.37)
  3 Tullos, Whitney           28 GS-IL                          2:45.96    8  
                2:46.05         2:45.96 ( )                                        
 
Women 25-29 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Tullos, Whitney           28 GS-IL                          7:21.47   11  
  2 Lowen, Brittany           26 ELG                            8:04.59    9  
  3 Krauklis, Emily           29 ELG                            8:11.09    8  
 -- Seago, Leslie             25 NWSC                               SCR  
 
Women 25-29 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Gaines, Valerie C         28 UNT                              29.89   11  
  2 Souppa, Kristin           25 NYRS                             31.11    9  
  3 Goodwin, Amy              26 GS-IL                            33.78    8  
 -- Zywica, Jolene            26 MGM                                 NS  
 
Women 25-29 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Gaines, Valerie C         28 UNT                            1:03.54   11  
                  31.18     1:03.54 (32.36)                                        
  2 Goodwin, Amy              26 GS-IL                          1:13.08    9  
                  35.03     1:13.08 (38.05)                                        
 
Women 25-29 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Souppa, Kristin           25 NYRS                             34.04   11  
  2 Perry, Kelly              29 DAM                              34.63    9  
  3 Baker, Sarah              26 EV                               35.23    8  
  4 Wright, Karrie            28 BAM                              37.47    7  
  5 Krauklis, Emily           29 ELG                              40.99    6  
 
Women 25-29 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Souppa, Kristin           25 NYRS                           1:17.88   11  
                  35.74     1:17.88 (42.14)                                        
  2 Baker, Sarah              26 EV                             1:18.17    9  
                  36.96     1:18.17 (41.21)                                        
  3 Krauklis, Emily           29 ELG                            1:28.04    8  
                  41.81     1:28.04 (46.23)                                        
 -- Zywica, Jolene            26 MGM                                 NS  
 
Women 25-29 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Howland, Heather          27 TWC                              30.20   11  
  2 Lowen, Brittany           26 ELG                              53.08    9  
 
Women 25-29 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Seago, Leslie             25 NWSC                           1:07.50   11  
                  31.31     1:07.50 (36.19)                                        
  2 Perry, Kelly              29 DAM                            1:08.54    9  
                  31.68     1:08.54 (36.86)                                        
  3 Howland, Heather          27 TWC                            1:12.04    8  
                  32.90     1:12.04 (39.14)                                        
 
Women 25-29 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Souppa, Kristin           25 NYRS                           1:05.29   11  
                  30.85     1:05.29 (34.44)                                        
  2 Perry, Kelly              29 DAM                            1:05.62    9  
                  31.37     1:05.62 (34.25)                                        
  3 Wright, Karrie            28 BAM                            1:12.08    8  
                  33.07     1:12.08 (39.01)                                        
  4 Goodwin, Amy              26 GS-IL                          1:15.93    7  
                  33.00     1:15.93 (42.93)                                        
  5 Baker, Sarah              26 EV                             1:17.07    6  
                  37.00     1:17.07 (40.07)                                        
  6 Krauklis, Emily           29 ELG                            1:33.55    5  
                  46.02     1:33.55 (47.53)                                        
  7 Lowen, Brittany           26 ELG                            1:50.35    4  
 
Women 25-29 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Goodwin, Amy              26 GS-IL                          2:50.82   11  
                  38.11     1:17.86 (39.75)     2:13.03 (55.17)     2:50.82 (37.79)
 -- Gaines, Valerie C         28 UNT                                 NS  
 
Women 25-29 400 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Perry, Kelly              29 DAM                            4:57.48   11  
                  31.54     1:08.15 (36.61)     1:47.70 (39.55)     2:26.09 (38.39)
        3:08.15 (42.06)     3:51.38 (43.23)     4:25.03 (33.65)     4:57.48 (32.45)
  2 Seago, Leslie             25 NWSC                           5:16.87    9  
 -- Zywica, Jolene            26 MGM                                SCR  
 
Women 30-34 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Bell, Kristina            31 NWSC                             26.28   11  
  2 Kozlowski, Laura          30 NWSC                             28.11    9  
  3 Westhoff, Sarah           32 CENT                             28.99    8  
  4 Waterstraat, Elizabeth    32 NWSC                             33.96    7  
 -- Colburn, Carrie A         33 NWSC                               SCR  
 
Women 30-34 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Bell, Kristina            31 NWSC                             57.49   11  
                  27.64       57.49 (29.85)                                        
  2 Kozlowski, Laura          30 NWSC                             59.45    9  
                  28.82       59.45 (30.63)                                        
  3 Westhoff, Sarah           32 CENT                           1:03.93    8  
                  30.54     1:03.93 (33.39)                                        
  4 Waterstraat, Elizabeth    32 NWSC                           1:14.34    7  
                  36.59     1:14.34 (37.75)                                        
  5 Thatcher, Katie           34 ELG                            1:19.30    6  
                  15.29   1:19.30 (1:04.01)                                        
 -- Colburn, Carrie A         33 NWSC                                NS  
 
Women 30-34 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Bell, Kristina            31 NWSC                           2:07.04   11  
                  29.37     1:02.10 (32.73)     1:34.90 (32.80)     2:07.04 (32.14)
  2 Thatcher, Katie           34 ELG                            2:55.87    9  
                  38.43     1:23.56 (45.13)     2:09.95 (46.39)     2:55.87 (45.92)
 -- Colburn, Carrie A         33 NWSC                                NS  
 
Women 30-34 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Gitzinger, Jennifer       32 LM                             6:19.68   11  
                  34.23     1:11.78 (37.55)     1:50.04 (38.26)     2:28.31 (38.27)
        3:06.96 (38.65)     3:46.06 (39.10)     4:25.41 (39.35)     5:04.10 (38.69)
        5:42.82 (38.72)     6:19.68 (36.86)                                        
  2 Waterstraat, Elizabeth    32 NWSC                           6:58.44    9  
                1:16.95     1:58.49 (41.54)     2:41.50 (43.01)     3:24.84 (43.34)
      4:50.86 (1:26.02)     5:33.01 (42.15)     6:14.08 (41.07)     6:58.54 (44.46)
            6:58.44 ( )                                                            
  3 Thatcher, Katie           34 ELG                            7:36.87    8  
 
Women 30-34 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Bell, Kristina            31 NWSC                             29.91   11  
  2 Kozlowski, Laura          30 NWSC                             31.96    9  
 
Women 30-34 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Bell, Kristina            31 NWSC                           1:05.57   11  
                  31.98     1:05.57 (33.59)                                        
 
Women 30-34 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Gitzinger, Jennifer       32 LM                               36.76   11  
  2 Westhoff, Sarah           32 CENT                             37.53    9  
  3 Thatcher, Katie           34 ELG                              54.37    8  
 
Women 30-34 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Gitzinger, Jennifer       32 LM                             1:20.62   11  
                  38.34     1:20.62 (42.28)                                        
 
Women 30-34 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Westhoff, Sarah           32 CENT                             35.50   11  
 
Women 30-34 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Westhoff, Sarah           32 CENT                           1:14.55   11  
  2 Waterstraat, Elizabeth    32 NWSC                           1:31.32    9  
                  44.48     1:31.32 (46.84)                                        
  3 Thatcher, Katie           34 ELG                            1:39.54    8  
                  46.65     1:39.54 (52.89)                                        
 
Women 30-34 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Gitzinger, Jennifer       32 LM                             2:41.23   11  
                  35.17     1:19.01 (43.84)     1:47.71 (28.70)     2:41.23 (53.52)
 
Women 30-34 400 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
 -- Colburn, Carrie A         33 NWSC                                NS  
 
Women 35-39 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Sullivan, Solveig         37 EV                               26.57   11  
  2 Burseth, Robin            37 ELG                              29.57    9  
  3 Harrison, Jennifer        37 ELG                              29.89    8  
  4 Tobler, Ellen             36 GS-IL                            36.39    7  
 -- Majercszak, Heidi         35 GS-IL                              SCR  
 
Women 35-39 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Sullivan, Solveig         37 EV                               57.30   11  
                  28.61       57.30 (28.69)                                        
  2 Harrison, Jennifer        37 ELG                            1:04.02    9  
                  31.08     1:04.02 (32.94)                                        
  3 Majercszak, Heidi         35 GS-IL                          1:04.46    8  
                  29.84     1:04.46 (34.62)                                        
  4 Burseth, Robin            37 ELG                            1:07.38    7  
                  32.37     1:07.38 (35.01)                                        
  5 Tobler, Ellen             36 GS-IL                          1:19.46    6  
                  38.55     1:19.46 (40.91)                                        
 
Women 35-39 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Harrison, Jennifer        37 ELG                            2:18.03   11  
                  31.38     1:05.95 (34.57)     1:42.06 (36.11)     2:18.03 (35.97)
 -- Hagenbaumer, Tonya        36 NWSC                                NS  
 
Women 35-39 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Harrison, Jennifer        37 ELG                            6:05.75   11  
                  31.69     1:06.40 (34.71)     1:42.33 (35.93)     2:19.67 (37.34)
        2:57.61 (37.94)     3:35.22 (37.61)     4:13.37 (38.15)     4:51.35 (37.98)
        5:29.55 (38.20)     6:05.75 (36.20)                                        
  2 Downs, Christine          36 DAM                            6:57.81    9  
 
Women 35-39 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Majercszak, Heidi         35 GS-IL                            35.13   11  
 
Women 35-39 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Sullivan, Solveig         37 EV                               36.65   11  
  2 Hagenbaumer, Tonya        36 NWSC                             37.24    9  
  3 Burseth, Robin            37 ELG                              39.04    8  
  4 Tobler, Ellen             36 GS-IL                            44.53    7  
 
Women 35-39 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Tobler, Ellen             36 GS-IL                          1:36.60   11  
                1:36.98         1:36.60 ( )                                        
 
Women 35-39 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Burseth, Robin            37 ELG                              33.91   11  
  2 Tobler, Ellen             36 GS-IL                            42.52    9  
 -- Majercszak, Heidi         35 GS-IL                               NS  
 
Women 35-39 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Sullivan, Solveig         37 EV                             1:09.08   11  
                  31.39     1:09.08 (37.69)                                        
  2 Majercszak, Heidi         35 GS-IL                          1:14.49    9  
                  34.18     1:14.49 (40.31)                                        
  3 Hagenbaumer, Tonya        36 NWSC                           1:14.70    8  
                  31.84     1:14.70 (42.86)                                        
  4 Burseth, Robin            37 ELG                            1:16.26    7  
                  35.67     1:16.26 (40.59)                                        
 
Women 40-44 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Pletch, Mary              44 TWC                              26.96   11  
  2 Colby, Jennifer           43 ELG                              28.62    9  
  3 Whitaker, Lisa C          43 Duneland Master                  29.46    8  
  4 Stiberth, Amanda          42 ELG                              31.13    7  
  5 Cupuro, Patricia          41 TWC                              36.79    6  
 -- Musser, Heidi             42 GS-IL                              SCR  
 
Women 40-44 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Pletch, Mary              44 TWC                              59.23   11  
                  28.43       59.23 (30.80)                                        
  2 Whitaker, Lisa C          43 Duneland Master                1:04.99    9  
                  31.27     1:04.99 (33.72)                                        
  3 Austin, Karyn             43 COHO                           1:16.71    8  
                  36.58     1:16.71 (40.13)                                        
  4 Cupuro, Patricia          41 TWC                            1:21.61    7  
                  38.64     1:21.61 (42.97)                                        
  5 Grotenhuis, Corinne L     42 ELG                            1:22.61    6  
                  39.09     1:22.61 (43.52)                                        
  6 Musser, Heidi             42 GS-IL                          2:16.35    5  
 
Women 40-44 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
 -- Cupuro, Patricia          41 TWC                                 NS  
 -- Whitaker, Lisa C          43 Duneland Master                     NS  
 
Women 40-44 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Austin, Karyn             43 COHO                           5:44.88   11  
                  31.18     1:04.87 (33.69)     1:39.18 (34.31)     2:14.11 (34.93)
        2:49.18 (35.07)     3:24.37 (35.19)     3:59.86 (35.49)     4:35.42 (35.56)
        5:10.62 (35.20)     5:44.88 (34.26)                                        
  2 Whitaker, Lisa C          43 Duneland Master                6:27.65    9  
                  35.24     1:13.02 (37.78)     1:51.98 (38.96)     2:31.44 (39.46)
        3:10.98 (39.54)     3:50.49 (39.51)     4:30.30 (39.81)     5:10.03 (39.73)
        5:49.72 (39.69)     6:27.65 (37.93)                                        
  3 Staudacher, Janine        41 DAM                            6:50.91    8  
  4 Rice, Nancy               44 NWSC                           7:45.03    7  
  5 Cupuro, Patricia          41 TWC                            7:58.81    6  
 -- Ellwood, Margaret         44 BPDG                               SCR  
 
Women 40-44 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Colby, Jennifer           43 ELG                              34.18   11  
  2 Ellwood, Margaret         44 BPDG                             38.42    9  
  3 Stiberth, Amanda          42 ELG                              38.65    8  
  4 Cupuro, Patricia          41 TWC                              48.17    7  
  5 Pletch, Mary              44 TWC                              58.80    6  
  6 Musser, Heidi             42 GS-IL                          1:17.64    5  
 -- Hacker, Sara              43 NWSC                                NS  
 
Women 40-44 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Pletch, Mary              44 TWC                            1:09.06   11  
                  33.77     1:09.06 (35.29)                                        
 -- Musser, Heidi             42 GS-IL                              SCR  
 
Women 40-44 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Austin, Karyn             43 COHO                             36.00   11  
  2 Stefancic, Amy            40 DAM                              36.72    9  
  3 Colby, Jennifer           43 ELG                              38.35    8  
  4 Ellwood, Margaret         44 BPDG                             39.74    7  
  5 Grotenhuis, Corinne L     42 ELG                              45.55    6  
  6 Rice, Nancy               44 NWSC                             47.98    5  
 -- Hacker, Sara              43 NWSC                               SCR  
 
Women 40-44 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Stefancic, Amy            40 DAM                            1:20.49   11  
                1:20.43      1:20.49 (0.06)                                        
  2 Stiberth, Amanda          42 ELG                            1:26.18    9  
                  40.30     1:26.18 (45.88)                                        
  3 Armand, Margaret          44 HH                             1:29.37    8  
                  15.52   1:29.37 (1:13.85)                                        
  4 Grotenhuis, Corinne L     42 ELG                            1:42.98    7  
                  47.54     1:42.98 (55.44)                                        
 -- Austin, Karyn             43 COHO                                NS  
 
Women 40-44 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Whitaker, Lisa C          43 Duneland Master                  33.09   11  
  2 Ellwood, Margaret         44 BPDG                             34.33    9  
  3 Armand, Margaret          44 HH                               39.65    8  
  4 Rice, Nancy               44 NWSC                             40.91    7  
  5 Grotenhuis, Corinne L     42 ELG                              42.32    6  
 
Women 40-44 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Colby, Jennifer           43 ELG                            1:17.64   11  
                  35.11     1:17.64 (42.53)                                        
 -- Hacker, Sara              43 NWSC                                NS  
 
Women 40-44 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Pletch, Mary              44 TWC                            1:10.53   11  
                  31.53     1:10.53 (39.00)                                        
  2 Colby, Jennifer           43 ELG                            1:13.21    9  
                  33.38     1:13.21 (39.83)                                        
  3 Stefancic, Amy            40 DAM                            1:13.73    8  
                  35.86     1:13.73 (37.87)                                        
  4 Stiberth, Amanda          42 ELG                            1:17.71    7  
                  18.81     1:17.71 (58.90)                                        
  5 Armand, Margaret          44 HH                             1:22.04    6  
                  39.20     1:22.04 (42.84)                                        
  6 Rice, Nancy               44 NWSC                           1:32.24    5  
                  45.82     1:32.24 (46.42)                                        
 
Women 40-44 400 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Ellwood, Margaret         44 BPDG                           6:21.67   11  
 
Women 45-49 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Block, Andrea J           46 COHO                             28.30   11  
  2 Haney, Sue                45 UNT                              28.99    9  
  3 McSpadden, Romona R       46 ABM                              34.55    8  
  4 Griffin, Karin            46 BGM                              37.69    7  
  5 Hollander, Karen          46 ELG                              41.16    6  
 -- Kafka, Heidi              45 CHSM                               SCR  
 
Women 45-49 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Kafka, Heidi              45 CHSM                           1:00.89   11  
                  29.57     1:00.89 (31.32)                                        
  2 McSpadden, Romona R       46 ABM                            1:17.37    9  
                  35.29     1:17.37 (42.08)                                        
  3 Hollander, Karen          46 ELG                            1:33.63    8  
                  44.36     1:33.63 (49.27)                                        
 -- Block, Andrea J           46 COHO                               SCR  
 -- Potter, Lori A            49 BAM                                SCR  
 
Women 45-49 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Hollander, Karen          46 ELG                            3:38.15   11  
  2 Rubenstein, Judith        46 ELG                            4:09.17    9  
                  55.77   1:59.81 (1:04.04)   3:05.74 (1:05.93)   4:09.17 (1:03.43)
 -- Potter, Lori A            49 BAM                                 NS  
 -- Block, Andrea J           46 COHO                                NS  
 
Women 45-49 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Block, Andrea J           46 COHO                           5:33.39   11  
                  31.22     1:05.02 (33.80)     1:38.86 (33.84)     2:12.55 (33.69)
        2:46.40 (33.85)     3:20.18 (33.78)   4:27.43 (1:07.25)                    
            5:01.58 ( )     5:33.39 (31.81)                                        
  2 Ehlebracht, Beverly K     48 NWSC                           7:31.24    9  
  3 McSpadden, Romona R       46 ABM                            7:55.25    8  
  4 Hollander, Karen          46 ELG                            9:09.63    7  
 
Women 45-49 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Kafka, Heidi              45 CHSM                             35.43   11  
  2 Salus, Rae                46 UNT                              40.94    9  
  3 Janus, Alison             47 EV                               56.48    8  
 -- Potter, Lori A            49 BAM                                SCR  
 
Women 45-49 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Salus, Rae                46 UNT                            1:31.93   11  
                  45.64     1:31.93 (46.29)                                        
  2 Rubenstein, Judith        46 ELG                            2:06.83    9  
 -- Richardson, Robin         46 EV                                  NS  
 -- Potter, Lori A            49 BAM                                 NS  
 
Women 45-49 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Kafka, Heidi              45 CHSM                             37.58   11  
  2 Ehlebracht, Beverly K     48 NWSC                             45.28    9  
  3 Griffin, Karin            46 BGM                              48.45    8  
 
Women 45-49 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Rubenstein, Judith        46 ELG                            2:04.59   11  
                  28.45   2:04.59 (1:36.14)                                        
 -- Richardson, Robin         46 EV                                 SCR  
 
Women 45-49 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Haney, Sue                45 UNT                              32.66   11  
  2 Ehlebracht, Beverly K     48 NWSC                             44.27    9  
  3 Janus, Alison             47 EV                               56.86    8  
  4 Rubenstein, Judith        46 ELG                              58.58    7  
 -- Potter, Lori A            49 BAM                                 NS  
 -- Richardson, Robin         46 EV                                  NS  
 
Women 45-49 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Block, Andrea J           46 COHO                           1:02.77   11  
                  29.78     1:02.77 (32.99)                                        
  2 Richardson, Robin         46 EV                             1:28.16    9  
                  41.51     1:28.16 (46.65)                                        
 
Women 45-49 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Kafka, Heidi              45 CHSM                           1:11.49   11  
                  34.58     1:11.49 (36.91)                                        
  2 Richardson, Robin         46 EV                             1:25.53    9  
                  39.39     1:25.53 (46.14)                                        
  3 Ehlebracht, Beverly K     48 NWSC                           1:33.07    8  
                  43.73     1:33.07 (49.34)                                        
  4 Hollander, Karen          46 ELG                            1:58.41    7  
                  56.05   1:58.41 (1:02.36)                                        
  5 Janus, Alison             47 EV                             2:00.51    6  
                  58.07   2:00.51 (1:02.44)                                        
 
Women 45-49 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Rubenstein, Judith        46 ELG                            4:14.98   11  
 
Women 50-54 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Yanson, Karen             52 Duneland Master                  32.79   11  
  2 Moore, Mary               51 MGM                              35.70    9  
  3 Wegrzyn, Georgean         52 MGM                              38.25    8  
  4 Fodor, Sarah J            51 EV                               47.45    7  
 
Women 50-54 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Kulak, Marilyn            51 MGM                            1:20.39   11  
                  38.60     1:20.39 (41.79)                                        
  2 Moore, Mary               51 MGM                            1:22.90    9  
  3 Wegrzyn, Georgean         52 MGM                            1:31.27    8  
  4 McCormick, Margaret       53 GSM                            1:38.92    7  
  5 Fodor, Sarah J            51 EV                             1:46.67    6  
 
Women 50-54 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Moore, Mary               51 MGM                            3:15.43   11  
                  17.95       43.91 (25.96)     1:26.39 (42.48)   3:15.43 (1:49.04)
 
Women 50-54 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Moore, Mary               51 MGM                            8:30.90   11  
  2 Hagen, Nancy              51 GSM                            8:32.68    9  
 
Women 50-54 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Wegrzyn, Georgean         52 MGM                              57.28   11  
 
Women 50-54 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Fodor, Sarah J            51 EV                             2:11.75   11  
                1:02.69   2:11.75 (1:09.06)                                        
 
Women 50-54 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Yanson, Karen             52 Duneland Master                  39.63   11  
  2 Hagen, Nancy              51 GSM                              51.91    9  
  3 McCormick, Margaret       53 GSM                              53.60    8  
  4 Wegrzyn, Georgean         52 MGM                              58.30    7  
  5 Fodor, Sarah J            51 EV                             1:04.40    6  
 
Women 50-54 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Yanson, Karen             52 Duneland Master                1:27.61   11  
                  41.20     1:27.61 (46.41)                                        
 
Women 50-54 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Yanson, Karen             52 Duneland Master                  37.15   11  
  2 Kulak, Marilyn            51 MGM                              40.39    9  
  3 Moore, Mary               51 MGM                              41.27    8  
 
Women 50-54 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Kulak, Marilyn            51 MGM                            1:33.88   11  
                  42.68     1:33.88 (51.20)                                        
 
Women 50-54 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Yanson, Karen             52 Duneland Master                1:20.60   11  
                  38.41     1:20.60 (42.19)                                        
  2 Kulak, Marilyn            51 MGM                            1:33.83    9  
                  43.48     1:33.83 (50.35)                                        
  3 Hagen, Nancy              51 GSM                            1:42.26    8  
                  49.17     1:42.26 (53.09)                                        
  4 McCormick, Margaret       53 GSM                            1:46.23    7  
                  51.07     1:46.23 (55.16)                                        
  5 Wegrzyn, Georgean         52 MGM                            1:54.99    6  
                  52.50   1:54.99 (1:02.49)                                        
  6 Fodor, Sarah J            51 EV                             2:05.05    5  
                1:02.22   2:05.05 (1:02.83)                                        
 
Women 50-54 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Kulak, Marilyn            51 MGM                            3:31.86   11  
                  26.15       43.96 (17.81)   2:45.98 (2:02.02)     3:31.86 (45.88)
 
Women 55-59 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Kracen, Cindy S           57 ELG                              35.69   11  
  2 Kripke, Joan M            55 ELG                              39.76    9  
 
Women 55-59 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Vogel, Aileen             55 ELG                            1:14.73   11  
                  35.48     1:14.73 (39.25)                                        
  2 Kracen, Cindy S           57 ELG                            1:20.42    9  
  3 Kripke, Joan M            55 ELG                            1:29.72    8  
                  42.95     1:29.72 (46.77)                                        
  4 Stranc, Sheila            55 EV                             1:31.74    7  
                  40.62     1:31.74 (51.12)                                        
  5 Long, Sally               55 ABM                            1:37.36    6  
                  17.36   1:37.36 (1:20.00)                                        
 -- Jones, Cynthia L          57 NWSC                               SCR  
 
Women 55-59 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Vogel, Aileen             55 ELG                            2:48.33   11  
                  38.10     1:14.09 (35.99)   2:48.33 (1:34.24)                    
 
Women 55-59 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Long, Sally               55 ABM                            9:31.15   11  
 -- Jones, Cynthia L          57 NWSC                               SCR  
 
Women 55-59 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Vogel, Aileen             55 ELG                              43.19   11  
  2 Kracen, Cindy S           57 ELG                              45.13    9  
  3 Stranc, Sheila            55 EV                               50.90    8  
 -- Jones, Cynthia L          57 NWSC                                NS  
 
Women 55-59 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Vogel, Aileen             55 ELG                            1:33.42   11  
                  45.83     1:33.42 (47.59)                                        
 
Women 55-59 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Kracen, Cindy S           57 ELG                              46.16   11  
  2 Stranc, Sheila            55 EV                               49.08    9  
  3 Kripke, Joan M            55 ELG                              49.65    8  
  4 Long, Sally               55 ABM                              52.57    7  
 
Women 55-59 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Kracen, Cindy S           57 ELG                            1:39.91   11  
                  47.22     1:39.91 (52.69)                                        
  2 Quill, Catherine          57 ELG                            1:40.49    9  
                1:40.78         1:40.49 ( )                                        
  3 Kripke, Joan M            55 ELG                            1:53.63    8  
                  53.64     1:53.63 (59.99)                                        
  4 Stranc, Sheila            55 EV                             1:54.02    7  
                  51.96   1:54.02 (1:02.06)                                        
 
Women 55-59 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Quill, Catherine          57 ELG                              37.59   11  
  2 Kripke, Joan M            55 ELG                              57.98    9  
 
Women 55-59 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Quill, Catherine          57 ELG                            1:25.32   11  
                  39.01     1:25.32 (46.31)                                        
 
Women 55-59 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Vogel, Aileen             55 ELG                            1:26.69   11  
                  39.58     1:26.69 (47.11)                                        
  2 Stranc, Sheila            55 EV                             1:49.03    9  
                  52.92     1:49.03 (56.11)                                        
  3 Long, Sally               55 ABM                            1:50.29    8  
                  55.42     1:50.29 (54.87)                                        
 
Women 55-59 400 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Quill, Catherine          57 ELG                            6:30.55   11  
                  40.40   6:30.55 (5:50.15)                                        
 
Women 60-64 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Mc Daniel, Georgia        61 NWSC                             32.96   11  
  2 Laponte, Elizabeth        62 ELG                              41.38    9  
  3 Rauschenberger, Dawn      60 ELG                              50.42    8  
 
Women 60-64 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Mc Daniel, Georgia        61 NWSC                           1:14.19   11  
                  34.56     1:14.19 (39.63)                                        
  2 Laponte, Elizabeth        62 ELG                            1:33.60    9  
                  45.67     1:33.60 (47.93)                                        
 
Women 60-64 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Mc Daniel, Georgia        61 NWSC                           2:50.24   11  
                  37.80     1:22.15 (44.35)     2:06.91 (44.76)     2:50.24 (43.33)
  2 Laponte, Elizabeth        62 ELG                            3:19.61    9  
                  45.31   2:29.04 (1:43.73)     3:19.70 (50.66)         3:19.61 ( )
 -- LaCasse, Carol            63 BAM                                 NS  
 
Women 60-64 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 LaCasse, Carol            63 BAM                            9:18.39   11  
 
Women 60-64 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Mc Daniel, Georgia        61 NWSC                             42.03   11  
  2 O'Laughlin, Kathleen      60 EV                               55.16    9  
 
Women 60-64 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 O'Laughlin, Kathleen      60 EV                               53.74   11  
  2 Laponte, Elizabeth        62 ELG                              54.18    9  
 
Women 60-64 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Mc Daniel, Georgia        61 NWSC                           1:24.68   11  
                  39.19     1:24.68 (45.49)                                        
  2 Laponte, Elizabeth        62 ELG                            1:51.15    9  
                  54.49     1:51.15 (56.66)                                        
  3 O'Laughlin, Kathleen      60 EV                             1:53.12    8  
                  55.28     1:53.12 (57.84)                                        
 
Women 65-69 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Kurz, Mary                65 EV                             1:46.80   11  
                  51.07     1:46.80 (55.73)                                        
 
Women 65-69 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Kurz, Mary                65 EV                             4:00.78   11  
                  53.40     1:53.15 (59.75)   2:58.24 (1:05.09)   4:00.78 (1:02.54)
 
Women 65-69 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Kurz, Mary                65 EV                             1:02.99   11  
 
Women 65-69 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Kurz, Mary                65 EV                             1:15.96   11  
 
Women 65-69 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Kurz, Mary                65 EV                             2:10.48   11  
                  31.87   2:10.48 (1:38.61)                                        
 
Women 70-74 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Stevens, Ann              74 EV                             1:51.52   11  
                  53.26     1:51.52 (58.26)                                        
 
Women 70-74 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Stevens, Ann              74 EV                            11:02.63   11  
 
Women 70-74 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Stevens, Ann              74 EV                               57.52   11  
 -- Leonard, Linda            72 UNT                                 NS  
 
Women 70-74 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Stevens, Ann              74 EV                               59.42   11  
 
Women 70-74 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Stevens, Ann              74 EV                             2:11.04   11  
 
Men 18-24 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Deppen, Matt              22 EV                               26.65   11  
 
Men 18-24 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Hein, Jeremy              19 RUSH                             51.83   11  
  2 Deppen, Matt              22 EV                               57.48    9  
                  27.15       57.48 (30.33)                                        
 
Men 18-24 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Deppen, Matt              22 EV                             5:52.09   11  
                  30.01     1:03.18 (33.17)     1:37.83 (34.65)     2:13.51 (35.68)
        2:49.98 (36.47)     3:26.61 (36.63)     4:03.66 (37.05)     4:40.40 (36.74)
        5:17.19 (36.79)     5:52.09 (34.90)                                        
 
Men 18-24 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Hein, Jeremy              19 RUSH                           1:08.37   11  
                  32.65     1:08.37 (35.72)                                        
 
Men 18-24 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Deppen, Matt              22 EV                               37.20   11  
 
Men 25-29 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Helfers, Alex R           28 EBC                              22.56   11  
  2 Javorski, John            29 MGM                              22.66    9  
  3 Wilson, Kevin             29 GS-IL                            23.99    8  
  4 Julich, Paul              25 EV                               24.62    7  
  5 Lattyak, Scott            28 BU                               25.40    6  
  6 Falco, David              27 TWC                              27.11    5  
  7 Brummett, Brandon         26 GS-IL                            31.26    4  
  8 Deans, Jerry              28 ELG                              32.01    3  
 -- Krenzer, Brian            29 CHSM                               SCR  
 
Men 25-29 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Helfers, Alex R           28 EBC                              49.06   11  
  2 Carlson, Timothy          28 CBD                              50.81    9  
                  24.20       50.81 (26.61)                                        
  3 Wilson, Kevin             29 GS-IL                            52.81    8  
                  25.27       52.81 (27.54)                                        
  4 Rogers, Scott             28 ROCK                             56.50    7  
                  27.42       56.50 (29.08)                                        
  5 Lattyak, Scott            28 BU                               57.14    6  
  6 Falco, David              27 TWC                              59.54    5  
                  27.63       59.54 (31.91)                                        
  7 Julich, Paul              25 EV                             1:00.26    4  
                  30.95     1:00.26 (29.31)                                        
  8 Brummett, Brandon         26 GS-IL                          1:12.67    3  
                  35.15     1:12.67 (37.52)                                        
  9 Deans, Jerry              28 ELG                            1:15.33    2  
                  35.13     1:15.33 (40.20)                                        
 
Men 25-29 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Zalokar, Michael          29 RUSH                           2:19.09   11  
                  30.56     1:05.60 (35.04)     1:42.44 (36.84)     2:19.09 (36.65)
  2 Deans, Jerry              28 ELG                            3:12.92    9  
                1:28.20   3:12.92 (1:44.72)                                        
 -- Helfers, Alex R           28 EBC                                 NS  
 
Men 25-29 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Falco, David              27 TWC                            5:58.63   11  
                                1:05.42 ( )     1:41.44 (36.02)     2:17.86 (36.42)
        2:54.67 (36.81)     3:31.90 (37.23)     4:09.22 (37.32)     4:46.46 (37.24)
        5:23.40 (36.94)     5:58.63 (35.23)                                        
  2 Zalokar, Michael          29 RUSH                           6:11.43    9  
  3 Deans, Jerry              28 ELG                            8:00.20    8  
 
Men 25-29 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Javorski, John            29 MGM                              28.62   11  
  2 Wilson, Kevin             29 GS-IL                            29.09    9  
  3 Julich, Paul              25 EV                               31.12    8  
 
Men 25-29 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
 -- Krenzer, Brian            29 CHSM                                NS  
 
Men 25-29 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Helfers, Alex R           28 EBC                              28.74   10  
  1 Carlson, Timothy          28 CBD                              28.74   10  
  3 Lattyak, Scott            28 BU                               33.90    8  
  4 Brummett, Brandon         26 GS-IL                            42.04    7  
 
Men 25-29 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Carlson, Timothy          28 CBD                            1:04.37   11  
                  29.77     1:04.37 (34.60)                                        
  2 Lattyak, Scott            28 BU                             1:15.27    9  
                  34.93     1:15.27 (40.34)                                        
  3 Zalokar, Michael          29 RUSH                           1:15.72    8  
                  36.50     1:15.72 (39.22)                                        
 
Men 25-29 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Brummett, Brandon         26 GS-IL                            37.65   11  
  2 Deans, Jerry              28 ELG                              46.69    9  
 -- Javorski, John            29 MGM                                 NS  
 -- Falco, David              27 TWC                                 NS  
 -- Krenzer, Brian            29 CHSM                                NS  
 
Men 25-29 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Javorski, John            29 MGM                              58.46   11  
                  26.77       58.46 (31.69)                                        
  2 Zalokar, Michael          29 RUSH                           1:08.58    9  
                  32.10     1:08.58 (36.48)                                        
 -- Krenzer, Brian            29 CHSM                                NS  
 
Men 25-29 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Carlson, Timothy          28 CBD                              56.16   11  
                  25.95       56.16 (30.21)                                        
  2 Helfers, Alex R           28 EBC                              57.63    9  
                  27.51       57.63 (30.12)                                        
  3 Wilson, Kevin             29 GS-IL                          1:01.15    8  
                  28.55     1:01.15 (32.60)                                        
  4 Rogers, Scott             28 ROCK                           1:06.36    7  
                  30.18     1:06.36 (36.18)                                        
  5 Brummett, Brandon         26 GS-IL                          1:21.15    6  
                  34.14     1:21.15 (47.01)                                        
 
Men 25-29 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
 -- Carlson, Timothy          28 CBD                                SCR  
 
Men 25-29 400 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Javorski, John            29 MGM                            5:32.46   11  
                  28.17     1:01.00 (32.83)                             2:29.34 ( )
        3:19.67 (50.33)     4:10.50 (50.83)     4:51.63 (41.13)     5:32.46 (40.83)
 
Men 30-34 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Andreefe, Steve           34 ELG                              25.63   11  
  2 Waterstraat, Chris        34 NWSC                             28.55    9  
  3 Wright, Jeffrey           33 BPDG                             30.82    8  
 -- Figueres, Ruben           33 LAC                                SCR  
 
Men 30-34 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Morris, Chad              31 MGM                              50.84   11  
                  24.52       50.84 (26.32)                                        
  2 Culver, Benjamin B        31 ELG                              51.95    9  
                  24.79       51.95 (27.16)                                        
  3 Poortinga, Vincent        32 TWC                              54.47    8  
                  26.09       54.47 (28.38)                                        
  4 Figueres, Ruben           33 LAC                              54.51    7  
                  27.11       54.51 (27.40)                                        
  5 Andreefe, Steve           34 ELG                            1:01.48    6  
                  29.64     1:01.48 (31.84)                                        
  6 Waterstraat, Chris        34 NWSC                           1:08.41    5  
                  32.75     1:08.41 (35.66)                                        
  7 Wright, Jeffrey           33 BPDG                           1:10.99    4  
 
Men 30-34 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Bezeskow, Rob             32 TWC                            2:22.89   11  
                1:07.38     1:45.16 (37.78)     2:23.04 (37.88)         2:22.89 ( )
  2 Andreefe, Steve           34 ELG                            2:23.22    9  
                  32.89     1:07.94 (35.05)     1:45.29 (37.35)     2:23.22 (37.93)
 -- Morris, Chad              31 MGM                                 NS  
 -- Figueres, Ruben           33 LAC                                 NS  
 
Men 30-34 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Culver, Benjamin B        31 ELG                            5:03.18   11  
                  26.44       55.93 (29.49)     1:26.00 (30.07)     1:56.46 (30.46)
        2:27.29 (30.83)     2:58.58 (31.29)     3:29.93 (31.35)     4:01.32 (31.39)
        4:32.43 (31.11)     5:03.18 (30.75)                                        
  2 Figueres, Ruben           33 LAC                            5:12.99    9  
                  28.62       58.40 (29.78)     1:28.96 (30.56)     2:00.15 (31.19)
        2:31.47 (31.32)     3:03.33 (31.86)     3:35.50 (32.17)     4:07.76 (32.26)
        4:40.45 (32.69)     5:12.99 (32.54)                                        
  3 Carlson, Ken              33 DAM                            6:18.98    8  
                  35.15     1:13.02 (37.87)     1:51.55 (38.53)     2:30.32 (38.77)
        3:09.22 (38.90)     3:48.06 (38.84)     4:26.94 (38.88)     5:05.57 (38.63)
      6:18.98 (1:13.41)                                                            
  4 Waterstraat, Chris        34 NWSC                           6:27.49    7  
 
Men 30-34 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Bezeskow, Rob             32 TWC                              33.61   11  
 
Men 30-34 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Bezeskow, Rob             32 TWC                            1:12.29   11  
                  35.28     1:12.29 (37.01)                                        
 
Men 30-34 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Carpintero, Carlos        34 BGM                              32.19   11  
 
Men 30-34 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Morris, Chad              31 MGM                            1:04.76   11  
                  30.38     1:04.76 (34.38)                                        
  2 Carpintero, Carlos        34 BGM                            1:10.91    9  
                  33.69     1:10.91 (37.22)                                        
  3 Poortinga, Vincent        32 TWC                            1:12.21    8  
                  34.10     1:12.21 (38.11)                                        
  4 Shipley, Greg             34 EV                             1:16.64    7  
                  26.20     1:16.64 (50.44)                                        
 
Men 30-34 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Culver, Benjamin B        31 ELG                              25.71   11  
  2 Wright, Jeffrey           33 BPDG                             30.42    9  
  3 Andreefe, Steve           34 ELG                              31.38    8  
 
Men 30-34 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Culver, Benjamin B        31 ELG                              55.66   11  
                  25.91       55.66 (29.75)                                        
  2 Morris, Chad              31 MGM                              58.62    9  
                  26.90       58.62 (31.72)                                        
  3 Poortinga, Vincent        32 TWC                            1:01.36    8  
                  28.62     1:01.36 (32.74)                                        
  4 Carlson, Ken              33 DAM                            1:19.75    7  
                  37.17     1:19.75 (42.58)                                        
  5 Wright, Jeffrey           33 BPDG                           1:21.78    6  
                  36.22     1:21.78 (45.56)                                        
 
Men 30-34 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Morris, Chad              31 MGM                              57.83   11  
                  27.02       57.83 (30.81)                                        
  2 Culver, Benjamin B        31 ELG                              59.69    9  
                  26.92       59.69 (32.77)                                        
  3 Figueres, Ruben           33 LAC                            1:07.02    8  
                  31.68     1:07.02 (35.34)                                        
  4 Shipley, Greg             34 EV                             1:08.28    7  
                  32.45     1:08.28 (35.83)                                        
  5 Carpintero, Carlos        34 BGM                            1:09.98    6  
                  34.23     1:09.98 (35.75)                                        
  6 Bezeskow, Rob             32 TWC                            1:12.26    5  
                  32.18     1:12.26 (40.08)                                        
  7 Carlson, Ken              33 DAM                            1:17.80    4  
                  35.80     1:17.80 (42.00)                                        
  8 Andreefe, Steve           34 ELG                            1:19.78    3  
                  36.22     1:19.78 (43.56)                                        
 -- Waterstraat, Chris        34 NWSC                                DQ  
                  37.23          DQ (39.25)                                        
 
Men 30-34 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
 -- Poortinga, Vincent        32 TWC                                SCR  
 
Men 35-39 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Duncan, Bill              39 UNT                              24.21   11  
  2 Cotner, Rob               37 BPDG                             25.04    9  
  3 Sutter, Michael S         36 Duneland Master                  33.35    8  
  4 Finerty, Patrick          38 GS-IL                            38.72    7  
 -- Carlson, David            36 DCST                               SCR  
 
Men 35-39 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Cotner, Rob               37 BPDG                             55.34   11  
                  26.00       55.34 (29.34)                                        
  2 Carlson, David            36 DCST                             58.33    9  
                  17.16       58.33 (41.17)                                        
  3 Delgado, Danny            36 DAM                              58.93    8  
                  27.96       58.93 (30.97)                                        
  4 Manbeck, Chad             36 BAM                            1:04.65    7  
                  31.36     1:04.65 (33.29)                                        
  5 Sutter, Michael S         36 Duneland Master                1:15.76    6  
                  36.30     1:15.76 (39.46)                                        
  6 Finerty, Patrick          38 GS-IL                          1:24.63    5  
                  39.96     1:24.63 (44.67)                                        
  7 Tratt, Kerric             36 ELG                            1:25.90    4  
 -- Hagenbaumer, Chris        37 NWSC                               SCR  
 -- Beck, Stephen A           35 SCM                                SCR  
 -- Duncan, Bill              39 UNT                                SCR  
 
Men 35-39 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Garipay, Mike             38 ELG                            2:42.99   11  
                  36.51     1:17.40 (40.89)     1:59.81 (42.41)     2:42.99 (43.18)
  2 Finerty, Patrick          38 GS-IL                          2:59.27    9  
                  39.93     1:25.96 (46.03)     2:14.06 (48.10)     2:59.27 (45.21)
  3 Sutter, Michael S         36 Duneland Master                3:07.02    8  
                  39.05     1:24.19 (45.14)     2:16.31 (52.12)     3:07.02 (50.71)
 -- Manbeck, Chad             36 BAM                                 NS  
 -- Beck, Stephen A           35 SCM                                 NS  
 -- Delgado, Danny            36 DAM                                SCR  
 
Men 35-39 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Hagenbaumer, Chris        37 NWSC                           5:37.71   11  
                  30.53     1:04.65 (34.12)     1:38.76 (34.11)   5:04.87 (3:26.11)
        5:37.71 (32.84)                                                            
  2 Carlson, David            36 DCST                           5:43.54    9  
                2:42.84                                                            
            5:06.91 ( )     5:43.54 (36.63)                                        
  3 Mattson, Mark E           37 NWSC                           5:44.63    8  
                  31.08     1:04.69 (33.61)     1:39.19 (34.50)     2:14.53 (35.34)
        2:49.41 (34.88)     3:24.29 (34.88)     3:59.25 (34.96)     4:34.71 (35.46)
        5:10.23 (35.52)     5:44.63 (34.40)                                        
  4 Delgado, Danny            36 DAM                            5:50.12    7  
                  30.24     1:03.21 (32.97)     1:37.31 (34.10)     2:12.63 (35.32)
        2:48.55 (35.92)     3:24.94 (36.39)     4:02.12 (37.18)     4:39.16 (37.04)
        5:16.22 (37.06)     5:50.12 (33.90)                                        
  5 Manbeck, Chad             36 BAM                            6:29.70    6  
                  33.44     1:09.17 (35.73)     1:46.20 (37.03)     2:24.37 (38.17)
        3:03.59 (39.22)     3:44.27 (40.68)     4:25.16 (40.89)     5:06.73 (41.57)
        5:48.68 (41.95)     6:29.70 (41.02)                                        
  6 Finerty, Patrick          38 GS-IL                          7:43.71    5  
 -- Kriegsmann, Karl          38 EV                                 SCR  
 -- Beck, Stephen A           35 SCM                                SCR  
 
Men 35-39 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Cotner, Rob               37 BPDG                             33.68   11  
  2 Finerty, Patrick          38 GS-IL                            48.76    9  
  3 Sutter, Michael S         36 Duneland Master                  51.22    8  
  4 Tratt, Kerric             36 ELG                              54.81    7  
 
Men 35-39 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Colburn, Christopher M    36 ABM                            1:02.73   11  
  2 Mattson, Mark E           37 NWSC                           1:09.47    9  
  3 Finerty, Patrick          38 GS-IL                          1:45.85    8  
                  49.85     1:45.85 (56.00)                                        
 -- Beck, Stephen A           35 SCM                                 NS  
 
Men 35-39 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Morrison, John            35 LAC                              33.44   11  
  2 Garipay, Mike             38 ELG                              33.67    9  
  3 Lightfoot, Brent          39 RUSH                             34.74    8  
  4 Tratt, Kerric             36 ELG                              50.69    7  
 -- Sutter, Michael S         36 Duneland Master                     DQ  
 -- Kriegsmann, Karl          38 EV                                 SCR  
 
Men 35-39 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Hagenbaumer, Chris        37 NWSC                           1:07.07   11  
                  31.91     1:07.07 (35.16)                                        
  2 Colburn, Christopher M    36 ABM                            1:08.03    9  
                  31.99     1:08.03 (36.04)                                        
  3 Garipay, Mike             38 ELG                            1:13.32    8  
                  34.61     1:13.32 (38.71)                                        
  4 Lightfoot, Brent          39 RUSH                           1:15.78    7  
                  35.49     1:15.78 (40.29)                                        
  5 Mattson, Mark E           37 NWSC                           1:16.03    6  
                  17.14     1:16.03 (58.89)                                        
  6 Manbeck, Chad             36 BAM                            1:16.30    5  
                  36.45     1:16.30 (39.85)                                        
 
Men 35-39 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Duncan, Bill              39 UNT                              26.62   11  
  2 Tratt, Kerric             36 ELG                              49.21    9  
 -- Hagenbaumer, Chris        37 NWSC                                NS  
 
Men 35-39 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Cotner, Rob               37 BPDG                           1:11.61   11  
                  31.77     1:11.61 (39.84)                                        
 -- Beck, Stephen A           35 SCM                                SCR  
 -- Kriegsmann, Karl          38 EV                                 SCR  
 
Men 35-39 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Morrison, John            35 LAC                            1:04.80   11  
                  30.39     1:04.80 (34.41)                                        
  2 Mattson, Mark E           37 NWSC                           1:05.90    9  
                  31.39     1:05.90 (34.51)                                        
  3 Garipay, Mike             38 ELG                            1:07.25    8  
                  32.14     1:07.25 (35.11)                                        
  4 Carlson, David            36 DCST                           1:08.32    7  
                  30.92     1:08.32 (37.40)                                        
  5 Lightfoot, Brent          39 RUSH                           1:09.78    6  
                  33.52     1:09.78 (36.26)                                        
  6 Tratt, Kerric             36 ELG                            1:39.57    5  
                  49.32     1:39.57 (50.25)                                        
 -- Kriegsmann, Karl          38 EV                                 SCR  
 -- Hagenbaumer, Chris        37 NWSC                               SCR  
 
Men 35-39 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Mattson, Mark E           37 NWSC                           2:24.40   11  
                  30.45     1:08.58 (38.13)     1:51.21 (42.63)     2:24.40 (33.19)
 
Men 40-44 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Walker, Jack              42 HTSW                             24.95   11  
  2 Lelko, James              42 NWSC                             25.38    9  
  3 Weitekamper, Frank        44 LM                               26.34    8  
  4 Gould, Phil               43 EV                               27.47    7  
  5 Ivkovich, John            44 NWSC                             28.73    6  
  6 Rice, Don                 44 NWSC                             29.98    5  
  7 Kostbade, Gary            42 Duneland Master                  33.46    4  
  8 Ziegelski, David          41 GS-IL                            36.01    3  
 -- Bindseil, John            43 SCM                                SCR  
 -- Royko, Mark               43 MGM                                SCR  
 
Men 40-44 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Lelko, James              42 NWSC                             55.93   11  
                  26.71       55.93 (29.22)                                        
  2 Ivkovich, John            44 NWSC                             56.93    9  
  3 Weitekamper, Frank        44 LM                               58.10    8  
                  27.24       58.10 (30.86)                                        
  4 Kanute, Mike              42 DAM                              58.34    7  
                  28.34       58.34 (30.00)                                        
  5 Rodon-Hornof, Willian S   44 LAC                              59.81    6  
  6 Gerlach, Fritz            41 NWSC                           1:00.06    5  
                  28.93     1:00.06 (31.13)                                        
  7 Gould, Phil               43 EV                             1:00.09    4  
                  28.83     1:00.09 (31.26)                                        
  8 Campbell, Lerny           41 Duneland Master                1:03.10    3  
  9 Harter, Dan               42 NYRS                           1:03.43    2  
                  29.34     1:03.43 (34.09)                                        
 10 Zachwieja, Jeffrey        43 BAM                            1:05.27    1  
                  32.21     1:05.27 (33.06)                                        
 11 Rice, Don                 44 NWSC                           1:06.23  
                  31.98     1:06.23 (34.25)                                        
 12 Ziegelski, David          41 GS-IL                          1:20.96  
                  39.76     1:20.96 (41.20)                                        
 13 Kostbade, Gary            42 Duneland Master                1:21.06  
                  35.45     1:21.06 (45.61)                                        
 -- Royko, Mark               43 MGM                                SCR  
 
Men 40-44 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Gould, Phil               43 EV                             2:20.85   11  
                  31.04     1:06.32 (35.28)     1:43.70 (37.38)     2:20.85 (37.15)
  2 Zachwieja, Jeffrey        43 BAM                            2:27.11    9  
                  34.64     1:11.55 (36.91)     1:49.62 (38.07)     2:27.11 (37.49)
  3 Rice, Don                 44 NWSC                           2:42.04    8  
                  37.56     1:18.08 (40.52)     2:01.15 (43.07)     2:42.04 (40.89)
  4 Jones, Gerald             43 ELG                            2:54.74    7  
                  17.54       32.01 (14.47)     1:09.09 (37.08)   2:54.74 (1:45.65)
  5 Kostbade, Gary            42 Duneland Master                2:57.99    6  
                1:25.98                             2:12.55 ( )     2:57.99 (45.44)
  6 Ziegelski, David          41 GS-IL                          3:20.81    5  
                  44.23     1:35.01 (50.78)     2:28.31 (53.30)     3:20.81 (52.50)
 -- Royko, Mark               43 MGM                                 NS  
 
Men 40-44 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Kanute, Mike              42 DAM                            6:00.01   11  
                  30.36     1:04.29 (33.93)     1:39.60 (35.31)     2:15.89 (36.29)
        2:53.11 (37.22)     3:30.40 (37.29)     4:07.97 (37.57)     4:46.12 (38.15)
        5:24.26 (38.14)     6:00.01 (35.75)                                        
  2 Bindseil, John            43 SCM                            6:21.27    9  
                  33.58     1:10.43 (36.85)                             2:28.98 ( )
      6:21.27 (3:52.29)                                                            
  3 Anolick, Simon            42 EV                             6:33.37    8  
                  34.51     1:11.50 (36.99)                                        
                                                    4:33.05 ( )     5:13.71 (40.66)
        5:54.22 (40.51)     6:33.37 (39.15)                                        
  4 Gould, Phil               43 EV                             6:33.53    7  
                  32.99     1:10.76 (37.77)     1:50.32 (39.56)     2:32.30 (41.98)
        3:13.08 (40.78)     3:49.61 (36.53)                             5:13.46 ( )
      6:33.53 (1:20.07)                                                            
  5 Kostbade, Gary            42 Duneland Master                8:03.40    6  
 -- Wachendorf, Mark          42 CM                                 SCR  
 -- Royko, Mark               43 MGM                                SCR  
 
Men 40-44 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Walker, Jack              42 HTSW                             29.52   11  
  2 Weitekamper, Frank        44 LM                               32.54    9  
  3 Harter, Dan               42 NYRS                             37.55    8  
  4 Jones, Gerald             43 ELG                              38.11    7  
  5 Ivkovich, John            44 NWSC                             41.16    6  
  6 Kostbade, Gary            42 Duneland Master                  50.72    5  
 -- Bindseil, John            43 SCM                                SCR  
 
Men 40-44 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Weitekamper, Frank        44 LM                             1:12.15   11  
                  34.59     1:12.15 (37.56)                                        
 
Men 40-44 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Hurst, Charles A          42 Duneland Master                  32.42   11  
  2 Gerlach, Fritz            41 NWSC                             33.57    9  
  3 Weitekamper, Frank        44 LM                               34.24    8  
  4 Anolick, Simon            42 EV                               34.90    7  
  5 Jones, Gerald             43 ELG                              35.96    6  
  6 Zachwieja, Jeffrey        43 BAM                              40.98    5  
 -- Royko, Mark               43 MGM                                SCR  
 
Men 40-44 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Hurst, Charles A          42 Duneland Master                1:10.91   11  
                  33.59     1:10.91 (37.32)                                        
  2 Gerlach, Fritz            41 NWSC                           1:15.57    9  
                  35.98     1:15.57 (39.59)                                        
  3 Campbell, Lerny           41 Duneland Master                1:19.54    8  
                1:19.69         1:19.54 ( )                                        
  4 Jones, Gerald             43 ELG                            1:21.82    7  
                  35.71     1:21.82 (46.11)                                        
 
Men 40-44 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Hurst, Charles A          42 Duneland Master                  26.76   11  
  2 Lelko, James              42 NWSC                             29.48    9  
  3 Gerlach, Fritz            41 NWSC                             29.65    8  
  4 Rice, Don                 44 NWSC                             33.54    7  
 
Men 40-44 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Wachendorf, Mark          42 CM                               57.78   11  
                  27.30       57.78 (30.48)                                        
 
Men 40-44 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Hurst, Charles A          42 Duneland Master                1:02.96   11  
                  29.26     1:02.96 (33.70)                                        
  2 Kanute, Mike              42 DAM                            1:06.81    9  
                  30.92     1:06.81 (35.89)                                        
  3 Gerlach, Fritz            41 NWSC                           1:09.44    8  
                  34.11     1:09.44 (35.33)                                        
  4 Anolick, Simon            42 EV                             1:11.59    7  
                  34.44     1:11.59 (37.15)                                        
  5 Rodon-Hornof, Willian S   44 LAC                            1:11.80    6  
                  32.59     1:11.80 (39.21)                                        
  6 Campbell, Lerny           41 Duneland Master                1:14.66    5  
                  36.77     1:14.66 (37.89)                                        
  7 Ivkovich, John            44 NWSC                           1:26.80    4  
                  37.99     1:26.80 (48.81)                                        
  8 Ziegelski, David          41 GS-IL                          1:47.80    3  
                  50.94     1:47.80 (56.86)                                        
 
Men 40-44 400 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Wachendorf, Mark          42 CM                             4:42.13   11  
 
Men 45-49 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Soltys, Ted               47 NWSC                             24.21   11  
  2 McCormmack, Tom           46 SCM                              24.69    9  
  3 Christian, Dan            47 CBD                              26.19    8  
  4 Schark, Mark D            46 ELG                              26.54    7  
  5 Swibes, John              46 Duneland Master                  28.09    6  
  6 Gohl, Michael             46 HH                               29.89    5  
  7 Caniglia, Kenneth         45 MGM                              32.25    4  
  8 Mujica, Salvador          48 Duneland Master                  33.49    3  
  9 Lue, Kevin                48 ELG                              33.55    2  
 -- Johnson, Mark A           48 UNT                                SCR  
 
Men 45-49 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Soltys, Ted               47 NWSC                             54.01   11  
                  21.45       54.01 (32.56)                                        
  2 Christian, Dan            47 CBD                              56.51    9  
                  27.04       56.51 (29.47)                                        
  3 Goyette, Brian M          48 ELG                              58.08    8  
                  28.15       58.08 (29.93)                                        
  4 Kay, Stephen              47 NWSC                             59.10    7  
                  27.99       59.10 (31.11)                                        
  5 Biegel, Dan               49 Duneland Master                  59.53    6  
                  28.52       59.53 (31.01)                                        
  6 Hein, Marc                46 RUSH                           1:00.44    5  
                  28.79     1:00.44 (31.65)                                        
  7 Schark, Mark D            46 ELG                            1:00.92    4  
                  28.96     1:00.92 (31.96)                                        
  8 Swibes, John              46 Duneland Master                1:05.90    3  
                  32.10     1:05.90 (33.80)                                        
  9 Traynor, John             48 AMS                            1:07.18    2  
                  31.24     1:07.18 (35.94)                                        
 10 Mujica, Salvador          48 Duneland Master                1:13.85    1  
 11 Lue, Kevin                48 ELG                            1:14.50  
                  36.41     1:14.50 (38.09)                                        
 12 Caniglia, Kenneth         45 MGM                            1:15.09  
                  37.03     1:15.09 (38.06)                                        
 -- Johnson, Mark A           48 UNT                                SCR  
 -- Vining, Daral             49 DAM                                SCR  
 
Men 45-49 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Goyette, Brian M          48 ELG                            2:11.35   11  
                  30.46     1:04.56 (34.10)     1:39.25 (34.69)     2:11.35 (32.10)
  2 Biegel, Dan               49 Duneland Master                2:12.43    9  
  3 Schark, Mark D            46 ELG                            2:23.10    8  
                  31.50     1:07.20 (35.70)     1:45.41 (38.21)     2:23.10 (37.69)
  4 Lue, Kevin                48 ELG                            2:55.70    7  
                  38.54     1:21.05 (42.51)     2:09.05 (48.00)     2:55.70 (46.65)
 -- Christian, Dan            47 CBD                                 NS  
 -- Caniglia, Kenneth         45 MGM                                SCR  
 
Men 45-49 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Biegel, Dan               49 Duneland Master                5:50.96   11  
                  31.24     1:05.14 (33.90)     1:40.63 (35.49)     2:16.60 (35.97)
        2:52.23 (35.63)     3:28.29 (36.06)     4:04.45 (36.16)     4:40.45 (36.00)
        5:01.33 (20.88)     5:50.96 (49.63)                                        
  2 Goyette, Brian M          48 ELG                            5:57.04    9  
                  31.61                             1:34.93 ( )     2:19.13 (44.20)
        2:55.50 (36.37)     3:32.16 (36.66)     3:51.57 (19.41)     4:08.91 (17.34)
        4:45.35 (36.44)   5:57.04 (1:11.69)                                        
  3 Nelson, Tom               49 SCM                            6:11.04    8  
  4 Vining, Daral             49 DAM                            6:18.44    7  
                  32.17     1:06.67 (34.50)   2:22.40 (1:15.73)     3:01.40 (39.00)
        3:40.50 (39.10)     4:20.07 (39.57)     5:00.16 (40.09)     5:40.38 (40.22)
        6:18.44 (38.06)                                                            
  5 Traynor, John             48 AMS                            7:02.52    6  
                  35.51     1:14.63 (39.12)     1:55.61 (40.98)     2:37.45 (41.84)
        3:19.74 (42.29)     4:02.79 (43.05)     4:46.77 (43.98)     5:30.99 (44.22)
      7:02.52 (1:31.53)         7:02.52 ( )                                        
  6 Woerner, Bruce            45 ELG                            7:27.03    5  
 
Men 45-49 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Caniglia, Kenneth         45 MGM                              44.22   11  
  2 Woerner, Bruce            45 ELG                              47.07    9  
 
Men 45-49 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Schark, Mark D            46 ELG                            1:14.82   11  
                  36.34     1:14.82 (38.48)                                        
  2 Biegel, Dan               49 Duneland Master                1:16.89    9  
                  38.07     1:16.89 (38.82)                                        
 
Men 45-49 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 McCormmack, Tom           46 SCM                              33.05   11  
  2 Kay, Stephen              47 NWSC                             34.41    9  
  3 Gohl, Michael             46 HH                               35.71    8  
  4 Woerner, Bruce            45 ELG                              39.12    7  
  5 Gordon, Steve H           49 ELG                              41.03    6  
  6 Swibes, John              46 Duneland Master                  41.06    5  
  7 Mujica, Salvador          48 Duneland Master                  42.37    4  
  8 Lue, Kevin                48 ELG                              45.03    3  
  9 Caniglia, Kenneth         45 MGM                              45.39    2  
 -- Johnson, Mark A           48 UNT                                SCR  
 
Men 45-49 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Biegel, Dan               49 Duneland Master                1:18.63   11  
                  15.69   1:18.63 (1:02.94)                                        
  2 Gohl, Michael             46 HH                             1:20.15    9  
                  37.35     1:20.15 (42.80)                                        
  3 Christian, Dan            47 CBD                            1:20.99    8  
                  37.34     1:20.99 (43.65)                                        
  4 Traynor, John             48 AMS                            1:21.46    7  
                  37.95     1:21.46 (43.51)                                        
  5 Woerner, Bruce            45 ELG                            1:25.27    6  
                  40.89     1:25.27 (44.38)                                        
  6 Goyette, Brian M          48 ELG                            1:25.97    5  
                  41.31     1:25.97 (44.66)                                        
  7 Gordon, Steve H           49 ELG                            1:38.87    4  
                  46.51     1:38.87 (52.36)                                        
 -- Johnson, Mark A           48 UNT                                SCR  
 
Men 45-49 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 McCormmack, Tom           46 SCM                              28.51   11  
  2 Gohl, Michael             46 HH                               32.45    9  
  3 Traynor, John             48 AMS                              32.71    8  
  4 Gordon, Steve H           49 ELG                              40.10    7  
  5 Lue, Kevin                48 ELG                              47.94    6  
 -- Christian, Dan            47 CBD                                 NS  
 
Men 45-49 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Soltys, Ted               47 NWSC                             58.59   11  
                  27.16       58.59 (31.43)                                        
  2 Schark, Mark D            46 ELG                            1:13.98    9  
                  27.91     1:13.98 (46.07)                                        
 
Men 45-49 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Hein, Marc                46 RUSH                           1:09.02   11  
                  31.25     1:09.02 (37.77)                                        
  2 Kay, Stephen              47 NWSC                           1:09.21    9  
                  33.71     1:09.21 (35.50)                                        
  3 Traynor, John             48 AMS                            1:16.07    8  
                  37.03     1:16.07 (39.04)                                        
  4 Gohl, Michael             46 HH                             1:17.04    7  
                  36.11     1:17.04 (40.93)                                        
  5 Gordon, Steve H           49 ELG                            1:30.11    6  
                  42.38     1:30.11 (47.73)                                        
 -- Johnson, Mark A           48 UNT                                SCR  
 
Men 45-49 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Goyette, Brian M          48 ELG                            2:46.16   11  
                  32.72     1:18.40 (45.68)   2:46.16 (1:27.76)                    
  2 Woerner, Bruce            45 ELG                            3:14.71    9  
                  47.63     1:42.66 (55.03)     2:31.22 (48.56)     3:14.71 (43.49)
  3 Gordon, Steve H           49 ELG                            3:32.45    8  
                  42.57   1:42.95 (1:00.38)   2:46.76 (1:03.81)     3:32.45 (45.69)
 
Men 50-54 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Brezina, Randall G        53 HH                               25.69   11  
  2 Landuyt, Rick             52 TWC                              25.98    9  
  3 Black, Boyd E             51 EV                               26.09    8  
  4 Bennewitz, Kirk T         53 EV                               26.26    7  
  5 Weber, Gregory J          54 LM                               26.34    6  
  6 Long, Doug                54 SCM                              26.45    5  
  7 Keenan, George            54 COHO                             27.61    4  
  8 Heston, Rip               52 GS-IL                            29.80    3  
  9 Adams, Rod                50 ELG                              30.30    2  
 10 Dolezal, Ed               50 BAM                              31.27    1  
 11 Fanning, Terrence         52 LWM                              31.67  
 12 Conlon, Mark A            51 BU                               35.42  
 
Men 50-54 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Brezina, Randall G        53 HH                               56.61   11  
                  27.41       56.61 (29.20)                                        
  2 Landuyt, Rick             52 TWC                              56.93    9  
                  27.33       56.93 (29.60)                                        
  3 Gibson, Dave              50 SCM                              57.98    8  
  4 Bennewitz, Kirk T         53 EV                               59.00    7  
                  28.31       59.00 (30.69)                                        
  5 Weber, Gregory J          54 LM                             1:00.48    6  
                  28.76     1:00.48 (31.72)                                        
  6 Bigg, David               50 COHO                           1:03.42    5  
  7 Effron, Andrew            51 NYRS                           1:08.23    4  
                  23.69     1:08.23 (44.54)                                        
  8 Dolezal, Ed               50 BAM                            1:10.39    3  
                  33.36     1:10.39 (37.03)                                        
  9 Heston, Rip               52 GS-IL                          1:11.16    2  
                  35.38     1:11.16 (35.78)                                        
 10 Miller, Lawrence          52 TWC                            1:13.11    1  
                1:13.13         1:13.11 ( )                                        
 11 Conlon, Mark A            51 BU                             1:16.17  
                  36.04     1:16.17 (40.13)                                        
 12 Fanning, Terrence         52 LWM                            1:16.73  
                  36.35     1:16.73 (40.38)                                        
 -- Anderson, Mark            54 UNT                                SCR  
 
Men 50-54 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Dodson, Phil              54 EV                             2:00.43   11  
                  27.49       58.43 (30.94)     1:30.15 (31.72)     2:00.43 (30.28)
  2 Miller, Lawrence          52 TWC                            2:30.26    9  
                  35.71     1:14.92 (39.21)     1:53.28 (38.36)     2:30.26 (36.98)
  3 Conlon, Mark A            51 BU                             2:50.77    8  
                  38.43   2:50.77 (2:12.34)                                        
  4 Heston, Rip               52 GS-IL                          2:54.90    7  
                  50.00   2:07.86 (1:17.86)     2:54.90 (47.04)                    
 -- Weber, Gregory J          54 LM                                  NS  
 -- Keenan, George            54 COHO                               SCR  
 
Men 50-54 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Dodson, Phil              54 EV                             5:32.83   11  
                  31.34     1:05.88 (34.54)     1:41.33 (35.45)     2:15.98 (34.65)
        2:50.48 (34.50)     3:24.23 (33.75)     3:57.46 (33.23)     4:30.62 (33.16)
        5:02.70 (32.08)     5:32.83 (30.13)                                        
  2 Dolezal, Ed               50 BAM                            7:16.13    9  
  3 Conlon, Mark A            51 BU                             7:34.33    8  
 -- Miller, Lawrence          52 TWC                                 NS  
                  35.09     1:14.48 (39.39)     1:54.82 (40.34)                    
 -- Anderson, Mark            54 UNT                                SCR  
 -- Keenan, George            54 COHO                               SCR  
 
Men 50-54 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Brezina, Randall G        53 HH                               29.73   11  
  2 Long, Doug                54 SCM                              30.89    9  
  3 Black, Boyd E             51 EV                               31.17    8  
  4 Dodson, Phil              54 EV                               32.20    7  
  5 Adams, Rod                50 ELG                              37.56    6  
  6 Matherson, Frank          53 ELG                              48.49    5  
 -- Meyers, Dave              50 SCM                                SCR  
 -- Keenan, George            54 COHO                               SCR  
 
Men 50-54 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Brezina, Randall G        53 HH                             1:04.93   11  
  2 Long, Doug                54 SCM                            1:08.24    9  
                  33.33     1:08.24 (34.91)                                        
  3 Matherson, Frank          53 ELG                            1:47.15    8  
                1:52.88         1:47.15 ( )                                        
 -- Westphal, Kent B          51 GS-IL                               NS  
 
Men 50-54 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Meyers, Dave              50 SCM                              32.88   11  
  2 Landuyt, Rick             52 TWC                              32.94    9  
  3 Black, Boyd E             51 EV                               33.60    8  
  4 Gibson, Dave              50 SCM                              35.94    7  
  5 Bennewitz, Kirk T         53 EV                               36.76    6  
  6 Effron, Andrew            51 NYRS                             37.14    5  
  7 Miller, Lawrence          52 TWC                              39.99    4  
  8 Dolezal, Ed               50 BAM                              40.61    3  
  9 Fanning, Terrence         52 LWM                              40.91    2  
 10 Adams, Rod                50 ELG                              41.76    1  
 11 Heston, Rip               52 GS-IL                            43.25  
 12 Conlon, Mark A            51 BU                               49.59  
 
Men 50-54 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Landuyt, Rick             52 TWC                            1:12.78   11  
                  33.93     1:12.78 (38.85)                                        
  2 Meyers, Dave              50 SCM                            1:12.97    9  
                  34.15     1:12.97 (38.82)                                        
  3 Westphal, Kent B          51 GS-IL                          1:15.79    8  
                  36.74     1:15.79 (39.05)                                        
  4 Black, Boyd E             51 EV                             1:17.05    7  
                  34.97     1:17.05 (42.08)                                        
  5 Effron, Andrew            51 NYRS                           1:25.31    6  
                  41.82     1:25.31 (43.49)                                        
  6 Fanning, Terrence         52 LWM                            1:34.64    5  
                  44.10     1:34.64 (50.54)                                        
  7 Matherson, Frank          53 ELG                            1:48.70    4  
                  52.15     1:48.70 (56.55)                                        
 -- Bennewitz, Kirk T         53 EV                                 SCR  
 
Men 50-54 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Westphal, Kent B          51 GS-IL                            27.61   11  
  2 Heston, Rip               52 GS-IL                            44.36    9  
 -- Dodson, Phil              54 EV                                  NS  
 
Men 50-54 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Bigg, David               50 COHO                           1:01.34   11  
                  28.63     1:01.34 (32.71)                                        
  2 Westphal, Kent B          51 GS-IL                          1:02.77    9  
                  29.65     1:02.77 (33.12)                                        
  3 Dodson, Phil              54 EV                             1:04.31    8  
                  30.44     1:04.31 (33.87)                                        
  4 Matherson, Frank          53 ELG                            1:46.94    7  
                  51.06     1:46.94 (55.88)                                        
 
Men 50-54 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Meyers, Dave              50 SCM                            1:04.62   11  
                  29.89     1:04.62 (34.73)                                        
  2 Brezina, Randall G        53 HH                             1:05.72    9  
                  30.25     1:05.72 (35.47)                                        
  3 Black, Boyd E             51 EV                             1:06.34    8  
                  30.90     1:06.34 (35.44)                                        
  4 Landuyt, Rick             52 TWC                            1:07.29    7  
                  31.25     1:07.29 (36.04)                                        
  5 Long, Doug                54 SCM                            1:08.99    6  
                  31.30     1:08.99 (37.69)                                        
  6 Bennewitz, Kirk T         53 EV                             1:10.40    5  
                  33.18     1:10.40 (37.22)                                        
  7 Weber, Gregory J          54 LM                             1:15.13    4  
                  36.76     1:15.13 (38.37)                                        
  8 Adams, Rod                50 ELG                            1:17.57    3  
                  36.13     1:17.57 (41.44)                                        
  9 Miller, Lawrence          52 TWC                            1:23.72    2  
                  42.39     1:23.72 (41.33)                                        
 -- Anderson, Mark            54 UNT                                SCR  
 
Men 50-54 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Matherson, Frank          53 ELG                            3:42.11   11  
                  44.64   1:48.26 (1:03.62)   2:50.22 (1:01.96)     3:42.11 (51.89)
 
Men 55-59 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Dewitt, Peter             56 Duneland Master                  24.41   11  
  2 Eggar, Jack               55 ELG                              26.08    9  
  3 Carroll, Joe              56 EV                               28.60    8  
  4 Cahillane, James          55 Duneland Master                  31.46    7  
  5 Mueller, James            56 GS-IL                            36.82    6  
  6 Simkus, Paul              59 TWC                              39.95    5  
 -- Fergua, Brian             57 GS-IL                              SCR  
 
Men 55-59 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Dewitt, Peter             56 Duneland Master                  54.28   11  
                  25.43       54.28 (28.85)                                        
  2 Eggar, Jack               55 ELG                              58.32    9  
                  27.94       58.32 (30.38)                                        
  3 Carroll, Joe              56 EV                             1:04.28    8  
                  30.19     1:04.28 (34.09)                                        
  4 Kracen, Scott A           59 ELG                            1:05.36    7  
                  31.71     1:05.36 (33.65)                                        
  5 Cahillane, James          55 Duneland Master                1:09.32    6  
                  32.60     1:09.32 (36.72)                                        
  6 Mueller, James            56 GS-IL                          1:25.67    5  
                  40.49     1:25.67 (45.18)                                        
  7 Simkus, Paul              59 TWC                            1:33.16    4  
                  44.85     1:33.16 (48.31)                                        
 -- Anderson, John            57 UNT                                SCR  
 
Men 55-59 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Eggar, Jack               55 ELG                            2:17.27   11  
                  30.82       48.16 (17.34)     1:05.48 (17.32)   2:17.27 (1:11.79)
  2 Kracen, Scott A           59 ELG                            2:31.53    9  
                                                    1:54.73 ( )     2:31.53 (36.80)
  3 Cahillane, James          55 Duneland Master                2:41.59    8  
                  36.54     1:16.48 (39.94)   2:41.59 (1:25.11)                    
  4 Mueller, James            56 GS-IL                          3:21.74    7  
                  45.70     1:37.27 (51.57)     2:30.33 (53.06)     3:21.74 (51.41)
  5 Simkus, Paul              59 TWC                            3:26.78    6  
                  38.11   3:28.41 (2:50.30)         3:26.78 ( )                    
 
Men 55-59 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Dewitt, Peter             56 Duneland Master                5:48.36   11  
                1:04.33                             1:39.70 ( )                    
            2:52.30 ( )                                                 4:39.72 ( )
        5:14.66 (34.94)     5:48.36 (33.70)                                        
  2 Cahillane, James          55 Duneland Master                7:07.07    9  
 -- Anderson, John            57 UNT                                SCR  
 
Men 55-59 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Sloan, John               56 COHO                             35.14   11  
  2 Fergua, Brian             57 GS-IL                            42.90    9  
  3 Kracen, Scott A           59 ELG                              44.72    8  
  4 Simkus, Paul              59 TWC                              50.91    7  
 
Men 55-59 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Dewitt, Peter             56 Duneland Master                1:08.95   11  
                  34.34     1:08.95 (34.61)                                        
  2 Sloan, John               56 COHO                           1:17.62    9  
                  37.17     1:17.62 (40.45)                                        
  3 Kracen, Scott A           59 ELG                            1:39.03    8  
  4 Simkus, Paul              59 TWC                            1:54.77    7  
                  59.11     1:54.77 (55.66)                                        
 -- Fergua, Brian             57 GS-IL                               NS  
 
Men 55-59 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Dewitt, Peter             56 Duneland Master                  34.91   11  
  2 Sloan, John               56 COHO                             35.10    9  
  3 Eggar, Jack               55 ELG                              36.96    8  
  4 Carroll, Joe              56 EV                               39.51    7  
  5 Fergua, Brian             57 GS-IL                            41.97    6  
 
Men 55-59 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Sloan, John               56 COHO                           1:21.21   11  
                  39.01     1:21.21 (42.20)                                        
  2 Mueller, James            56 GS-IL                          1:47.35    9  
                  51.21     1:47.35 (56.14)                                        
 -- Fergua, Brian             57 GS-IL                              SCR  
 
Men 55-59 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Eggar, Jack               55 ELG                              31.32   11  
  2 Kracen, Scott A           59 ELG                              41.47    9  
 
Men 55-59 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Carroll, Joe              56 EV                             1:13.37   11  
                  19.81     1:13.37 (53.56)                                        
 
Men 60-64 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Kozlowski, Robert         63 NWSC                             33.80   11  
 
Men 60-64 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Osborne, Oz               61 ELG                              41.53   11  
 
Men 60-64 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Osborne, Oz               61 ELG                            1:32.80   11  
                  45.34     1:32.80 (47.46)                                        
 
Men 60-64 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Kozlowski, Robert         63 NWSC                             44.30   11  
 
Men 60-64 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Osborne, Oz               61 ELG                              35.87   11  
 
Men 60-64 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Osborne, Oz               61 ELG                            1:28.43   11  
                  39.17     1:28.43 (49.26)                                        
 
Men 60-64 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Osborne, Oz               61 ELG                            3:11.77   11  
 
Men 65-69 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Lehmann, Donald           66 LWM                              31.09   11  
  2 Childers, William W       67 BAM                              39.15    9  
 
Men 65-69 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Lehmann, Donald           66 LWM                            1:12.92   11  
                  34.41     1:12.92 (38.51)                                        
  2 Childers, William W       67 BAM                            1:32.30    9  
                  44.51     1:32.30 (47.79)                                        
 
Men 65-69 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
 -- Childers, William W       67 BAM                                SCR  
 
Men 65-69 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Zollner, Max E            69 NWSC                          10:34.81   11  
 
Men 65-69 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Zollner, Max E            69 NWSC                             44.20   11  
 
Men 65-69 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Zollner, Max E            69 NWSC                           1:41.74   11  
                  46.55     1:41.74 (55.19)                                        
 
Men 65-69 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Lehmann, Donald           66 LWM                              41.85   11  
  2 Zollner, Max E            69 NWSC                             49.01    9  
 
Men 65-69 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Barry, Andy               65 NWSC                           1:26.92   11  
                  42.08     1:26.92 (44.84)                                        
  2 Zollner, Max E            69 NWSC                           1:47.94    9  
                  50.40     1:47.94 (57.54)                                        
 
Men 65-69 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Lehmann, Donald           66 LWM                              36.51   11  
 
Men 65-69 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Barry, Andy               65 NWSC                           1:18.45   11  
                  36.81     1:18.45 (41.64)                                        
 
Men 65-69 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Lehmann, Donald           66 LWM                            1:23.43   11  
                  38.47     1:23.43 (44.96)                                        
 
Men 65-69 400 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
 -- Barry, Andy               65 NWSC                               SCR  
 
Men 70-74 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Banfield, Tom             74 OB                               30.92   11  
 
Men 70-74 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Banfield, Tom             74 OB                             1:09.33   11  
                  32.94     1:09.33 (36.39)                                        
  2 Magill, Chuck D           73 SCS                            1:21.32    9  
                  38.28     1:21.32 (43.04)                                        
  3 Kettelson, Larry          71 MGM                            1:25.31    8  
                  40.74     1:25.31 (44.57)                                        
 
Men 70-74 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Magill, Chuck D           73 SCS                              42.86   11  
 
Men 70-74 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Banfield, Tom             74 OB                             1:29.81   11  
                  43.97     1:29.81 (45.84)                                        
 
Men 70-74 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Kettelson, Larry          71 MGM                              48.48   11  
  2 Magill, Chuck D           73 SCS                              52.81    9  
  3 Englehorn, Gary           70 NWSC                           1:30.64    8  
 
Men 70-74 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Kettelson, Larry          71 MGM                            1:46.12   11  
                  50.01     1:46.12 (56.11)                                        
  2 Englehorn, Gary           70 NWSC                           3:26.40    9  
                1:32.89   3:26.40 (1:53.51)                                        
 
Men 70-74 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Kettelson, Larry          71 MGM                              44.63   11  
 
Men 70-74 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Magill, Chuck D           73 SCS                            1:47.48   11  
                  50.66     1:47.48 (56.82)                                        
  2 Englehorn, Gary           70 NWSC                           4:06.48    9  
                1:45.23   4:06.48 (2:21.25)                                        
 
Men 70-74 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Kettelson, Larry          71 MGM                            1:37.04   11  
                  45.56     1:37.04 (51.48)                                        
  2 Magill, Chuck D           73 SCS                            1:43.97    9  
                  50.73     1:43.97 (53.24)                                        
  3 Englehorn, Gary           70 NWSC                           2:41.49    8  
                1:17.02   2:41.49 (1:24.47)                                        
 
Men 70-74 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Englehorn, Gary           70 NWSC                           7:14.35   11  
                1:43.81   3:51.05 (2:07.24)   5:47.09 (1:56.04)   7:14.35 (1:27.26)
 
Men 75-79 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Loughlin, Joe             78 SCS                              56.33   11  
 
Men 75-79 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Loughlin, Joe             78 SCS                            2:08.52   11  
                1:02.85   2:08.52 (1:05.67)                                        
 
Men 80-84 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Scheflow, Richard S       83 ELG                              50.00   11  
 
Men 80-84 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Scheflow, Richard S       83 ELG                            1:58.13   11  
                  52.91   1:58.13 (1:05.22)                                        
 
Men 80-84 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Scheflow, Richard S       83 ELG                            1:01.42   11  
 
Men 80-84 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Scheflow, Richard S       83 ELG                            2:18.52   11  
                1:04.63   2:18.52 (1:13.89)                                        
 
Men 80-84 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Scheflow, Richard S       83 ELG                            1:13.48   11  
 
Women 18+ 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                          Finals Points 
===============================================================================
  1 Naperville Waves  'A'                                       2:01.69   22  
     1) Kozlowski, Laura W30            2) Bailey, Karla W24              
     3) Seago, Leslie W25               4) Bell, Kristina W31             
                  31.96     1:04.83 (32.87)     1:35.00 (30.17)     2:01.69 (26.69)
  2 Team Wellness - Seadogs  'A'                                2:22.68   18  
     1) Beeskow, Melissa W24            2) Pletch, Mary W44               
     3) Howland, Heather W27            4) Cupuro, Patricia W41           
                  36.58     1:15.10 (38.52)     1:45.79 (30.69)     2:22.68 (36.89)
 -- Evanston Masters  'B'                                            NS  
 
Women 25+ 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                          Finals Points 
===============================================================================
  1 Elgin Blue Wave Swim Team  'A'                              2:04.12   22  
     1) Harrison, Jennifer W37          2) Stiberth, Amanda W42           
     3) Burseth, Robin W37              4) Thatcher, Katie W34            
                  29.39     1:03.96 (34.57)     1:34.75 (30.79)     2:04.12 (29.37)
  2 Gray Sharks-IL  'A'                                         2:14.97   18  
     1) Goodwin, Amy W26                2) Majercszak, Heidi W35          
     3) Tullos, Whitney W28             4) Tobler, Ellen W36              
                  29.83     1:05.41 (35.58)     1:41.64 (36.23)     2:14.97 (33.33)
 
Women 25+ 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                          Finals Points 
===============================================================================
  1 Gray Sharks-IL  'A'                                         2:28.29   22  
     1) Tullos, Whitney W28             2) Tobler, Ellen W36              
     3) Majercszak, Heidi W35           4) Goodwin, Amy W26               
                  40.08       55.30 (15.22)     1:24.56 (29.26)   2:28.29 (1:03.73)
  2 Naperville Waves  'A'                                       2:47.67   18  
     1) Ehlebracht, Beverly K W48       2) Mc Daniel, Georgia W61         
     3) Rice, Nancy W44                 4) Waterstraat, Elizabeth W32     
                  43.90     1:00.06 (16.16)     1:30.15 (30.09)   2:47.67 (1:17.52)
  3 Elgin Blue Wave Swim Team  'A'                              2:56.60   16  
     1) Hollander, Karen W46            2) Krauklis, Emily W29            
     3) Thatcher, Katie W34             4) Grotenhuis, Corinne L W42      
                1:30.67                             2:15.59 ( )     2:56.60 (41.01)
 
Women 35+ 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                          Finals Points 
===============================================================================
  1 Elgin Blue Wave Swim Team  'A'                              2:16.17   22  
     1) Colby, Jennifer W43             2) Stiberth, Amanda W42           
     3) Burseth, Robin W37              4) Harrison, Jennifer W37         
                  35.11     1:13.95 (38.84)     1:46.97 (33.02)     2:16.17 (29.20)
 
Women 45+ 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                          Finals Points 
===============================================================================
  1 Elgin Blue Wave Swim Team  'A'                              3:02.67   22  
     1) Rauschenberger, Dawn W60        2) Rubenstein, Judith W46         
     3) Kripke, Joan M W55              4) Hollander, Karen W46           
 
Women 55+ 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                          Finals Points 
===============================================================================
  1 Elgin Blue Wave Swim Team  'A'                              2:23.01   22  
     1) Quill, Catherine W57            2) Vogel, Aileen W55              
     3) Kracen, Cindy S W57             4) Laponte, Elizabeth W62         
                  34.08       57.51 (23.43)     1:15.41 (17.90)   2:23.01 (1:07.60)
 
Women 55+ 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                          Finals Points 
===============================================================================
  1 Elgin Blue Wave Swim Team  'A'                              2:49.01   22  
     1) Laponte, Elizabeth W62          2) Kracen, Cindy S W57            
     3) Quill, Catherine W57            4) Vogel, Aileen W55              
                  51.31     1:37.64 (46.33)     2:15.83 (38.19)     2:49.01 (33.18)
  2 Evanston Masters  'A'                                       3:34.32   18  
     1) Stevens, Ann W74                2) O'Laughlin, Kathleen W60       
     3) Stranc, Sheila W55              4) Kurz, Mary W65                 
                1:00.17     1:55.70 (55.53)     2:51.50 (55.80)     3:34.32 (42.82)
 
Men 18+ 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                          Finals Points 
===============================================================================
  1 Rush Copley Healthplex  'A'                                 1:43.56   22  
     1) Lightfoot, Brent M39            2) Hein, Marc M46                 
     3) Zalokar, Michael M29            4) Hein, Jeremy M19               
                  23.50       50.85 (27.35)     1:17.30 (26.45)     1:43.56 (26.26)
  2 Evanston Masters  'B'                                       1:44.55   18  
     1) Gould, Phil M43                 2) Shipley, Greg M34              
     3) Deppen, Matt M22                4)                                
                  26.10       52.06 (25.96)     1:19.33 (27.27)     1:44.55 (25.22)
 
Men 18+ 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                          Finals Points 
===============================================================================
  1 Rush Copley Healthplex  'A'                                 1:56.62   22  
     1) Hein, Marc M46                  2) Lightfoot, Brent M39           
     3) Hein, Jeremy M19                4) Zalokar, Michael M29           
                  31.13     1:04.77 (33.64)     1:30.22 (25.45)     1:56.62 (26.40)
  2 Evanston Masters  'B'                                       2:03.92   18  
     1) Gould, Phil M43                 2) Carroll, Joe M56               
     3) Shipley, Greg M34               4) Deppen, Matt M22               
                  42.83     1:07.63 (24.80)     1:37.97 (30.34)     2:03.92 (25.95)
  3 Delnor Aquatic Master  'A'                                  2:12.12   16  
     1) Carlson, Ken M33                2) Delgado, Danny M36             
     3) Kanute, Mike M42                4) Vining, Daral M49              
                  36.32     1:15.55 (39.23)     1:44.97 (29.42)     2:12.12 (27.15)
 
Men 25+ 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                          Finals Points 
===============================================================================
  1 Team Wellness - Seadogs  'A'                                1:46.03   22  
     1) Falco, David M27                2) Miller, Lawrence M52           
     3) Landuyt, Rick M52               4) Poortinga, Vincent M32         
                  25.27       51.59 (26.32)     1:20.02 (28.43)     1:46.03 (26.01)
  2 Elgin Blue Wave Swim Team  'A'                              1:49.49   18  
     1) Culver, Benjamin B M31          2) Andreefe, Steve M34            
     3) Garipay, Mike M38               4) Deans, Jerry M28               
                1:00.16     1:25.82 (25.66)     1:49.68 (23.86)         1:49.49 ( )
 
Men 25+ 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                          Finals Points 
===============================================================================
  1 Team Wellness - Seadogs  'A'                                1:55.95   22  
     1) Bezeskow, Rob M32               2) Landuyt, Rick M52              
     3) Falco, David M27                4) Poortinga, Vincent M32         
                  29.48     1:01.33 (31.85)     1:29.91 (28.58)     1:55.95 (26.04)
  2 Elgin Blue Wave Swim Team  'A'                              2:00.57   18  
     1) Goyette, Brian M M48            2) Garipay, Mike M38              
     3) Culver, Benjamin B M31          4) Andreefe, Steve M34            
                  36.00     1:09.23 (33.23)     1:34.19 (24.96)     2:00.57 (26.38)
  3 Elgin Blue Wave Swim Team  'B'                              2:59.64   16  
     1) Tratt, Kerric M36               2) Lue, Kevin M48                 
     3) Matherson, Frank M53            4) Deans, Jerry M28               
                  53.33     1:38.12 (44.79)     2:27.81 (49.69)     2:59.64 (31.83)
 
Men 35+ 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                          Finals Points 
===============================================================================
  1 Elgin Blue Wave Swim Team  'C'                              1:58.46   22  
     1) Schark, Mark D M46              2) Goyette, Brian M M48           
     3) Jones, Gerald M43               4)                                
                  28.11     1:02.44 (34.33)     1:30.98 (28.54)     1:58.46 (27.48)
  2 Duneland Masters  'A'                                       2:08.04   18  
     1) Swibes, John M46                2) Sutter, Michael S M36          
     3) Kostbade, Gary M42              4) Mujica, Salvador M48           
                  28.71     1:01.83 (33.12)     1:16.10 (14.27)     2:08.04 (51.94)
  3 Elgin Blue Wave Swim Team  'B'                              2:27.60   16  
     1) Tratt, Kerric M36               2) Matherson, Frank M53           
     3) Gordon, Steve H M49             4) Lue, Kevin M48                 
                  25.29     1:12.50 (47.21)     1:53.55 (41.05)     2:27.60 (34.05)
 
Men 35+ 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                          Finals Points 
===============================================================================
  1 Evanston Masters  'A'                                       1:57.66   22  
     1) Black, Boyd E M51               2) Anolick, Simon M42             
     3) Dodson, Phil M54                4) Bennewitz, Kirk T M53          
                  31.37     1:05.11 (33.74)     1:32.36 (27.25)     1:57.66 (25.30)
  2 Naperville Waves  'A'                                       1:58.07   18  
     1) Mattson, Mark E M37             2) Ivkovich, John M44             
     3) Soltys, Ted M47                 4) Gerlach, Fritz M41             
                  31.24     1:04.47 (33.23)     1:30.29 (25.82)     1:58.07 (27.78)
  3 Duneland Masters  'A'                                       2:05.79   16  
     1) Dewitt, Peter M56               2) Campbell, Lerny M41            
     3) Hurst, Charles A M42            4) Cahillane, James M55           
                  31.85     1:07.68 (35.83)     1:34.47 (26.79)     2:05.79 (31.32)
  4 Elgin Blue Wave Swim Team  'A'                              2:19.47   14  
     1) Schark, Mark D M46              2) Woerner, Bruce M45             
     3) Gordon, Steve H M49             4) Jones, Gerald M43              
                  31.83     1:07.52 (35.69)     1:45.37 (37.85)     2:19.47 (34.10)
  5 Barrington Area Masters  'A'                                2:33.85   12  
     1) Manbeck, Chad M36               2) Dolezal, Ed M50                
     3) Zachwieja, Jeffrey M43          4) Childers, William W M67        
                  36.40     1:17.87 (41.47)     1:55.43 (37.56)     2:33.85 (38.42)
 -- Mt. Greenwood Grand Masters  'A'                                 NS  
 
Men 45+ 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                          Finals Points 
===============================================================================
  1 St Charles Masters  'A'                                     1:38.93   22  
     1) Meyers, Dave M50                2) McCormmack, Tom M46            
     3) Nelson, Tom M49                 4) Gibson, Dave M50               
                  25.45       50.72 (25.27)     1:14.45 (23.73)     1:38.93 (24.48)
  2 Evanston Masters  'A'                                       1:43.59   18  
     1) Carroll, Joe M56                2) Dodson, Phil M54               
     3) Bennewitz, Kirk T M53           4) Black, Boyd E M51              
                  24.76       50.79 (26.03)     1:18.97 (28.18)     1:43.59 (24.62)
  3 Gray Sharks-IL  'A'                                         2:18.56   16  
     1) Fergua, Brian M57               2) Heston, Rip M52                
     3) Mueller, James M56              4) Westphal, Kent B M51           
                1:12.68   2:18.56 (1:05.88)                                        
 
Men 45+ 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                          Finals Points 
===============================================================================
  1 St Charles Masters  'A'                                     1:54.89   22  
     1) Long, Doug M54                  2) Meyers, Dave M50               
     3) Gibson, Dave M50                4) McCormmack, Tom M46            
                  30.66     1:02.23 (31.57)     1:30.57 (28.34)     1:54.89 (24.32)
  2 Elgin Blue Wave Swim Team  'A'                              2:23.16   18  
     1) Kracen, Scott A M59             2) Adams, Rod M50                 
     3) Osborne, Oz M61                 4) Eggar, Jack M55                
                  46.45     1:17.49 (31.04)     1:42.12 (24.63)     2:23.16 (41.04)
  3 Gray Sharks-IL  'A'                                         2:26.13   16  
     1) Fergua, Brian M57               2) Mueller, James M56             
     3) Westphal, Kent B M51            4) Heston, Rip M52                
                  43.25     1:28.93 (45.68)     1:56.71 (27.78)     2:26.13 (29.42)
 
Men 55+ 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                          Finals Points 
===============================================================================
  1 Elgin Blue Wave Swim Team  'A'                              1:58.21   22  
     1) Osborne, Oz M61                 2) Eggar, Jack M55                
     3) Kracen, Scott A M59             4) Scheflow, Richard S M83        
                  31.01     1:01.06 (30.05)     1:31.38 (30.32)     1:58.21 (26.83)
 
Mixed 18+ 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                          Finals Points 
===============================================================================
  1 Team Wellness - Seadogs  'A'                                1:49.25   22  
     1) Poortinga, Vincent M32          2) Beeskow, Melissa W24           
     3) Howland, Heather W27            4) Falco, David M27               
                  25.12       51.13 (26.01)     1:19.73 (28.60)     1:49.25 (29.52)
  2 Evanston Masters  'A'                                       2:26.18   18  
     1) Baker, Sarah W26                2) Sullivan, Solveig W37          
     3) Deppen, Matt M22                4) Shipley, Greg M34              
                  47.43     1:24.64 (37.21)     1:39.84 (15.20)     2:26.18 (46.34)
  3 Gray Sharks-IL  'A'                                         3:05.47   16  
     1) Musser, Heidi W42               2) Finerty, Patrick M38           
     3) Ebersold, Anica W22             4) Ziegelski, David M41           
                  41.32     1:01.41 (20.09)     1:18.15 (16.74)   3:05.47 (1:47.32)
 
Mixed 18+ 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                          Finals Points 
===============================================================================
  1 Elgin Blue Wave Swim Team  'A'                              2:09.19   22  
     1) Andreefe, Steve M34             2) Culver, Benjamin B M31         
     3) Krauklis, Emily W29             4) Harrison, Jennifer W37         
  2 Gray Sharks-IL  'A'                                         2:42.03   18  
     1) Goodwin, Amy W26                2) Brummett, Brandon M26          
     3) Ebersold, Anica W22             4) Ziegelski, David M41           
                  34.96       49.35 (14.39)     1:28.84 (39.49)   2:42.03 (1:13.19)
 
Mixed 25+ 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                          Finals Points 
===============================================================================
  1 Elgin Blue Wave Swim Team  'A'                              1:46.89   22  
     1) Andreefe, Steve M34             2) Culver, Benjamin B M31         
     3) Harrison, Jennifer W37          4) Colby, Jennifer W43            
                  25.87       54.61 (28.74)     1:23.36 (28.75)     1:46.89 (23.53)
  2 Naperville Waves  'A'                                       1:47.02   18  
     1) Mattson, Mark E M37             2) Kozlowski, Laura W30           
     3) Waterstraat, Chris M34          4) Bell, Kristina W31             
                  25.46       51.89 (26.43)     1:20.24 (28.35)     1:47.02 (26.78)
  3 Duneland Masters  'A'                                       1:50.80   16  
     1) Whitaker, Lisa C W43            2) Biegel, Dan M49                
     3) Rivera, Rachel W29              4) Dewitt, Peter M56              
                  29.39       56.35 (26.96)     1:26.73 (30.38)     1:50.80 (24.07)
  4 Bartlett Gators  'A'                                        2:02.72   14  
     1) Cotner, Rob M37                 2) Wright, Jeffrey M33            
     3) Ellwood, Margaret W44           4)                                
                  37.32     1:07.35 (30.03)     1:37.76 (30.41)     2:02.72 (24.96)
  5 Gray Sharks-IL  'A'                                         2:10.17   12  
     1) Tullos, Whitney W28             2) Brummett, Brandon M26          
     3) Goodwin, Amy W26                4) Mueller, James M56             
                  29.65       44.02 (14.37)     1:02.74 (18.72)   2:10.17 (1:07.43)
  6 Elgin Blue Wave Swim Team  'B'                              2:21.12   10  
     1) Tratt, Kerric M36               2) Krauklis, Emily W29            
     3) Thatcher, Katie W34             4) Deans, Jerry M28               
                  38.63     1:15.06 (36.43)     1:50.13 (35.07)     2:21.12 (30.99)
 
Mixed 35+ 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                          Finals Points 
===============================================================================
  1 Elgin Blue Wave Swim Team  'A'                              1:53.83   22  
     1) Stiberth, Amanda W42            2) Burseth, Robin W37             
     3) Schark, Mark D M46              4) Goyette, Brian M M48           
                  30.95       58.03 (27.08)     1:27.06 (29.03)     1:53.83 (26.77)
  2 Naperville Waves  'B'                                       1:59.60   18  
     1) Kay, Stephen M47                2) Rice, Nancy W44                
     3) Lelko, James M42                4) Ehlebracht, Beverly K W48      
                  26.74       59.39 (32.65)     1:35.14 (35.75)     1:59.60 (24.46)
  3 Gray Sharks-IL  'A'                                         2:02.46   16  
     1) Heston, Rip M52                 2) Tobler, Ellen W36              
     3) Westphal, Kent B M51            4) Majercszak, Heidi W35          
                  29.94       58.50 (28.56)     1:34.24 (35.74)     2:02.46 (28.22)
  4 Team Wellness - Seadogs  'B'                                2:17.33   14  
     1) Pletch, Mary W44                2) Landuyt, Rick M52              
     3) Simkus, Paul M59                4) Cupuro, Patricia W41           
                  27.83     1:08.19 (40.36)     1:45.43 (37.24)     2:17.33 (31.90)
  5 Elgin Blue Wave Swim Team  'B'                              2:24.52   12  
     1) Lue, Kevin M48                  2) Kripke, Joan M W55             
     3) Hollander, Karen W46            4) Jones, Gerald M43              
                  34.69     1:13.73 (39.04)     1:55.63 (41.90)     2:24.52 (28.89)
 
Mixed 35+ 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                          Finals Points 
===============================================================================
  1 Duneland Masters  'A'                                       2:09.90   22  
     1) Biegel, Dan M49                 2) Yanson, Karen W52              
     3) Hurst, Charles A M42            4) Campbell, Lerny M41            
                  35.40     1:15.88 (40.48)     1:42.64 (26.76)     2:09.90 (27.26)
  2 Elgin Blue Wave Swim Team  'A'                              2:19.47   18  
     1) Garipay, Mike M38               2) Stiberth, Amanda W42           
     3) Burseth, Robin W37              4) Jones, Gerald M43              
                  36.80     1:27.84 (51.04)     1:50.09 (22.25)     2:19.47 (29.38)
  3 Gray Sharks-IL  'A'                                         2:22.73   16  
     1) Tobler, Ellen W36               2) Fergua, Brian M57              
     3) Westphal, Kent B M51            4) Majercszak, Heidi W35          
                  39.96     1:24.95 (44.99)     1:52.82 (27.87)     2:22.73 (29.91)
 
Mixed 45+ 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                          Finals Points 
===============================================================================
  1 Evanston Masters  'B'                                       1:48.21   22  
     1) O'Laughlin, Kathleen W60        2) Fodor, Sarah J W51             
     3) Bennewitz, Kirk T M53           4) Black, Boyd E M51              
                  26.97       51.89 (24.92)     1:23.40 (31.51)     1:48.21 (24.81)
  2 Mt. Greenwood Grand Masters  'B'                            2:22.08   18  
     1) Caniglia, Kenneth M45           2) Moore, Mary W51                
     3) Kettelson, Larry M71            4) Kulak, Marilyn W51             
                  36.17     1:12.98 (36.81)     1:50.26 (37.28)     2:22.08 (31.82)
  3 Elgin Blue Wave Swim Team  'B'                              3:02.27   16  
     1) Laponte, Elizabeth W62          2) Scheflow, Richard S M83        
     3) Rauschenberger, Dawn W60        4) Matherson, Frank M53           
                  44.04     1:32.07 (48.03)     2:23.54 (51.47)     3:02.27 (38.73)
 -- Mt. Greenwood Grand Masters  'A'                                 NS  
 
Mixed 45+ 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                          Finals Points 
===============================================================================
  1 Elgin Blue Wave Swim Team  'B'                              2:43.98   22  
     1) Kracen, Scott A M59             2) Adams, Rod M50                 
     3) Laponte, Elizabeth W62          4) Kracen, Cindy S W57            
  2 Elgin Blue Wave Swim Team  'A'                              3:03.96   18  
     1) Woerner, Bruce M45              2) Gordon, Steve H M49            
     3) Hollander, Karen W46            4) Kripke, Joan M W55             
                  47.30     1:04.34 (17.04)     1:38.78 (34.44)   3:03.96 (1:25.18)
 
Mixed 55+ 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                          Finals Points 
===============================================================================
  1 Elgin Blue Wave Swim Team  'A'                              2:05.37   22  
     1) Vogel, Aileen W55               2) Quill, Catherine W57           
     3) Kracen, Scott A M59             4) Eggar, Jack M55                
                  34.25     1:07.98 (33.73)     1:37.43 (29.45)     2:05.37 (27.94)
 
Mixed 55+ 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                          Finals Points 
===============================================================================
  1 Elgin Blue Wave Swim Team  'A'                              2:34.51   22  
     1) Vogel, Aileen W55               2) Quill, Catherine W57           
     3) Osborne, Oz M61                 4) Eggar, Jack M55                
                  44.05     1:32.03 (47.98)     1:49.35 (17.32)     2:34.51 (45.16)
 
                    Combined Team Scores - Through Event 31                    
 
  1. Elgin Blue Wave Swim Team          1721   2. Naperville Waves                    789
  3. Evanston Masters                    728   4. Gray Sharks                         523
  5. Duneland Masters                    452   6. Team Wellness - Seadogs             438
  7. Mt. Greenwood Grand Masters         339   8. St Charles Masters                  167
  8. Delnor Aquatic Master               167  10. Rush Copley Healthplex              140
 11. Deerfield Coho Swim Club            123  12. Bartlett Gators                     119
 13. Barrington Area Masters             116  14. Harbor Hurricanes                   113
 15. Libertyville Masters                104  16. Acadamy Bullets Masters              77
 17. Sun City Stingrays                   71  18. Naperville Y Red Snappers            67
 19. Chicago Blue Dolphins                66  20. Lincoln-Way Masters                  62
 21. Lakeshore Athletic Club              58  22. Good Samaritan Sea Otters            48
 23. Central Illinois Masters             47  24. Beuhler YMCA Breakers                45
 25. Chicago Smelts                       44  26. East Bank Club                       41
 26. Buffalo Grove Masters                41  28. Oak Brook Wellness Center            33
 29. Auburn Masters Swimmers              31  30. DeKalb Masters                       25
 31. Health Track Sports Wellness         22  31. Chicago Masters                      22
 33. Rock River Valley YMCA Masters       14                                             
 
                   Women - Team Rankings - Through Event 31                    
 
  1. Elgin Blue Wave Swim Team           743   2. Evanston Masters                    351
  3. Naperville Waves                    338   4. Gray Sharks                         204
  5. Team Wellness - Seadogs             185   6. Mt. Greenwood Grand Masters         168
  7. Duneland Masters                    116   8. Delnor Aquatic Master                83
  9. Deerfield Coho Swim Club             63  10. Acadamy Bullets Masters              57
 11. Good Samaritan Sea Otters            48  12. Central Illinois Masters             47
 13. Chicago Smelts                       44  13. Libertyville Masters                 44
 15. Naperville Y Red Snappers            42  16. Barrington Area Masters              37
 17. Bartlett Gators                      36  18. Harbor Hurricanes                    22
 19. Buffalo Grove Masters                15                                             
 
                    Men - Team Rankings - Through Event 31                     
 
  1. Elgin Blue Wave Swim Team           772   2. Naperville Waves                    415
  3. Evanston Masters                    337   4. Duneland Masters                    298
  5. Gray Sharks                         241   6. Team Wellness - Seadogs             217
  7. St Charles Masters                  167   8. Mt. Greenwood Grand Masters         153
  9. Rush Copley Healthplex              140  10. Harbor Hurricanes                    91
 11. Delnor Aquatic Master                84  12. Barrington Area Masters              79
 13. Sun City Stingrays                   71  14. Bartlett Gators                      69
 15. Chicago Blue Dolphins                66  16. Lincoln-Way Masters                  62
 17. Libertyville Masters                 60  17. Deerfield Coho Swim Club             60
 19. Lakeshore Athletic Club              58  20. Beuhler YMCA Breakers                45
 21. East Bank Club                       41  22. Oak Brook Wellness Center            33
 23. Auburn Masters Swimmers              31  24. Buffalo Grove Masters                26
 25. DeKalb Masters                       25  25. Naperville Y Red Snappers            25
 27. Chicago Masters                      22  27. Health Track Sports Wellness         22
 29. Acadamy Bullets Masters              20  30. Rock River Valley YMCA Masters       14