Licensed to ILMSA State Championship Meet
                                        HY-TEK's Meet Manager 5/1/2009 10:18 PM
                20082nd Annual Fenwick Masters Meet - 4/5/2009                 
                                    Results                                    
 
Women 18-24 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Glass, Kathryn            24 FCS                              29.50   20  
  2 Kitson, Stacey            24 TWC                              30.54   17  
  3 Gross, Emma               24 Evanston                         32.71   16  
  4 Dickman, Rachel           22 MGM                              34.69   15  
 
Women 18-24 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Kitson, Stacey            24 TWC                            1:11.04   20  
                  33.04     1:11.04 (38.00)                                        
  2 Dickman, Rachel           22 MGM                            1:15.00   17  
 
Women 18-24 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Hesterberg, Lisa          22 Evanston                       2:45.08   20  
                  39.46     1:21.75 (42.29)     2:04.11 (42.36)     2:45.08 (40.97)
 
Women 18-24 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Hesterberg, Lisa          22 Evanston                       6:14.48   20  
                  34.75     1:12.94 (38.19)     1:51.44 (38.50)     2:29.65 (38.21)
        3:07.72 (38.07)     3:45.86 (38.14)     4:23.90 (38.04)     5:01.63 (37.73)
        5:39.24 (37.61)     6:14.48 (35.24)                                        
  2 Gross, Emma               24 Evanston                       6:52.03   17  
                  36.02     1:15.48 (39.46)     1:56.50 (41.02)     2:37.76 (41.26)
        3:19.65 (41.89)     4:02.02 (42.37)     4:44.83 (42.81)     5:27.79 (42.96)
        6:10.91 (43.12)     6:52.03 (41.12)                                        
  3 Litoff, Dana              24 CHSM                           7:18.26   16  
                  41.07     1:25.44 (44.37)     2:10.42 (44.98)     2:55.42 (45.00)
        3:41.07 (45.65)     4:25.84 (44.77)     5:10.08 (44.24)     5:53.97 (43.89)
        6:37.85 (43.88)     7:18.26 (40.41)                                        
 
Women 18-24 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Dickman, Rachel           22 MGM                              42.66   20  
 
Women 18-24 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Hesterberg, Lisa          22 Evanston                       1:14.53   20  
                  35.97     1:14.53 (38.56)                                        
 
Women 18-24 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Glass, Kathryn            24 FCS                              36.76   20  
  2 Kitson, Stacey            24 TWC                              40.68   17  
 
Women 18-24 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Litoff, Dana              24 CHSM                           1:35.01   20  
                  46.49     1:35.01 (48.52)                                        
 
Women 18-24 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Betke, Kendra             23 OBPD                             33.21   20  
  2 Kitson, Stacey            24 TWC                              35.02   17  
 
Women 18-24 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Gross, Emma               24 Evanston                       1:23.77   20  
                  37.01     1:23.77 (46.76)                                        
  2 Litoff, Dana              24 CHSM                           1:35.04   17  
                  44.04     1:35.04 (51.00)                                        
 
Women 18-24 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Glass, Kathryn            24 FCS                            1:14.51   20  
                  35.49     1:14.51 (39.02)                                        
  2 Betke, Kendra             23 OBPD                           1:15.70   17  
                  36.01     1:15.70 (39.69)                                        
  3 Hesterberg, Lisa          22 Evanston                       1:18.46   16  
                  35.46     1:18.46 (43.00)                                        
  4 Gross, Emma               24 Evanston                       1:22.58   15  
                  37.92     1:22.58 (44.66)                                        
 -- Kitson, Stacey            24 TWC                                 NS  
 
Women 18-24 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Glass, Kathryn            24 FCS                            2:45.04   20  
 
Women 18-24 400 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Litoff, Dana              24 CHSM                           6:39.52   20  
                  46.10     1:38.73 (52.63)     2:34.65 (55.92)     3:28.10 (53.45)
        4:19.79 (51.69)     5:12.33 (52.54)     5:58.05 (45.72)     6:39.52 (41.47)
 
Women 25-29 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Andros, Erica             25 VQRF                             29.86   20  
  2 Hesson, Ashley            25 Unattached                       29.93   17  
  3 Tannehill, Michelle       27 MAX                              32.56   16  
  4 Francis, Ginger           25 MAX                              40.74   15  
 
Women 25-29 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Liberty, Laurel           27 LIB                              58.73   20  
                  28.46       58.73 (30.27)                                        
  2 Hesson, Ashley            25 Unattached                     1:05.38   16.5
                  30.89     1:05.38 (34.49)                                        
  2 Baker, Sarah              27 Evanston                       1:05.38   16.5
                  30.61     1:05.38 (34.77)                                        
  4 Andros, Erica             25 VQRF                           1:06.27   15  
                  31.24     1:06.27 (35.03)                                        
 -- Sullivan, Michelle        25 NWSC                                NS  
 
Women 25-29 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Habjan, Jenny             26 FCS                            2:18.55   20  
                  32.00     1:06.55 (34.55)     1:42.34 (35.79)     2:18.55 (36.21)
  2 Francis, Ginger           25 MAX                            3:35.03   17  
                  46.19     1:40.45 (54.26)     2:38.89 (58.44)     3:35.03 (56.14)
 
Women 25-29 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Andros, Erica             25 VQRF                           7:05.23   20  
                  35.98     1:15.49 (39.51)     1:57.24 (41.75)     2:40.48 (43.24)
        3:24.58 (44.10)     4:09.42 (44.84)     4:53.87 (44.45)     5:38.43 (44.56)
        6:23.21 (44.78)     7:05.23 (42.02)                                        
 
Women 25-29 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Andros, Erica             25 VQRF                             36.13   20  
  2 Tannehill, Michelle       27 MAX                              39.97   17  
 -- Sullivan, Michelle        25 NWSC                                NS  
 
Women 25-29 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Liberty, Laurel           27 LIB                            1:10.71   20  
                  34.37     1:10.71 (36.34)                                        
  2 Andros, Erica             25 VQRF                           1:15.98   17  
                  36.92     1:15.98 (39.06)                                        
 -- Sullivan, Michelle        25 NWSC                                NS  
 
Women 25-29 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Habjan, Jenny             26 FCS                              34.03   20  
  2 Baker, Sarah              27 Evanston                         34.26   17  
  3 Miller, Cassandra         29 Unattached                       38.93   16  
 
Women 25-29 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Habjan, Jenny             26 FCS                            1:14.92   20  
                  35.86     1:14.92 (39.06)                                        
  2 Baker, Sarah              27 Evanston                       1:15.16   17  
                  34.98     1:15.16 (40.18)                                        
  3 Miller, Cassandra         29 Unattached                     1:26.55   16  
                  39.72     1:26.55 (46.83)                                        
  4 Francis, Ginger           25 MAX                            2:00.30   15  
                  52.67   2:00.30 (1:07.63)                                        
 
Women 25-29 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Hesson, Ashley            25 Unattached                       33.59   20  
  2 Baker, Sarah              27 Evanston                         36.29   17  
 
Women 25-29 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Liberty, Laurel           27 LIB                            1:07.05   20  
                  31.50     1:07.05 (35.55)                                        
  2 Hesson, Ashley            25 Unattached                     1:16.45   17  
                  34.66     1:16.45 (41.79)                                        
 
Women 25-29 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Habjan, Jenny             26 FCS                            1:12.29   20  
                  35.33     1:12.29 (36.96)                                        
  2 Baker, Sarah              27 Evanston                       1:19.97   17  
                  38.32     1:19.97 (41.65)                                        
  3 Miller, Cassandra         29 Unattached                     1:20.48   16  
                  37.13     1:20.48 (43.35)                                        
 
Women 30-34 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Burkhart, Beth            31 Evanston                         27.95   20  
  2 Juckniess, Megan          31 OBPD                             30.38   17  
  3 Moy, Sydney               30 VQRF                             30.62   16  
  4 Hedrick-Schacher, Jennif  33 NWSC                             36.65   15  
 -- Herrick, Melissa          31 MAX                                 NS  
 
Women 30-34 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Linger, Heather           33 Evanston                         59.13   20  
                  28.25       59.13 (30.88)                                        
  2 Burkhart, Beth            31 Evanston                       1:00.98   17  
                  29.46     1:00.98 (31.52)                                        
  3 Pajeau, Nichelle          34 Evanston                       1:04.70   16  
                  30.49     1:04.70 (34.21)                                        
  4 Ford, Shannon             31 Unattached                     1:26.08   15  
                  42.12     1:26.08 (43.96)                                        
 -- Magsam, Jill              30 BUE                                 NS  
 
Women 30-34 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Grabowski, Karen          33 VQRF                           2:19.01   20  
                  32.05     1:07.23 (35.18)     1:43.25 (36.02)     2:19.01 (35.76)
  2 Gitzinger, Jennifer       34 LIB                            2:20.97   17  
                  32.95     1:08.51 (35.56)     1:45.23 (36.72)     2:20.97 (35.74)
  3 Ford, Shannon             31 Unattached                     3:08.37   16  
                  44.19     1:32.94 (48.75)     2:22.28 (49.34)     3:08.37 (46.09)
  4 Clarke, Emily             31 TOPM                           3:11.88   15  
                  42.09     1:29.97 (47.88)     2:22.34 (52.37)     3:11.88 (49.54)
  5 Herrick, Melissa          31 MAX                            3:29.61   14  
                  45.76     1:40.03 (54.27)     2:37.41 (57.38)     3:29.61 (52.20)
 
Women 30-34 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Grabowski, Karen          33 VQRF                           6:13.00   20  
                  33.89     1:10.94 (37.05)     1:49.11 (38.17)     2:26.82 (37.71)
        3:05.09 (38.27)     3:42.95 (37.86)     4:20.51 (37.56)     4:58.45 (37.94)
        5:36.05 (37.60)     6:13.00 (36.95)                                        
  2 Pajeau, Nichelle          34 Evanston                       6:25.06   17  
                  34.47     1:12.75 (38.28)     1:51.90 (39.15)     2:31.03 (39.13)
        3:10.50 (39.47)     3:49.93 (39.43)     4:29.38 (39.45)     5:08.78 (39.40)
        5:47.98 (39.20)     6:25.06 (37.08)                                        
  3 Hedrick-Schacher, Jennif  33 NWSC                           7:52.76   16  
                  40.89     1:27.69 (46.80)     2:16.04 (48.35)     3:05.87 (49.83)
        3:55.12 (49.25)     4:43.51 (48.39)     5:32.13 (48.62)     6:20.97 (48.84)
        7:08.58 (47.61)     7:52.76 (44.18)                                        
  4 Clarke, Emily             31 TOPM                           8:44.50   15  
                  46.46     1:37.16 (50.70)     2:29.89 (52.73)     3:24.77 (54.88)
        4:20.01 (55.24)     5:13.63 (53.62)     6:07.17 (53.54)     7:00.12 (52.95)
        7:53.62 (53.50)     8:44.50 (50.88)                                        
 -- Magsam, Jill              30 BUE                                 NS  
 
Women 30-34 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Burkhart, Beth            31 Evanston                       1:14.08   20  
                  36.90     1:14.08 (37.18)                                        
 -- Magsam, Jill              30 BUE                                 NS  
 
Women 30-34 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Pajeau, Nichelle          34 Evanston                         35.14   20  
  2 Juckniess, Megan          31 OBPD                             37.19   17  
 -- Moy, Sydney               30 VQRF                                NS  
 -- Magsam, Jill              30 BUE                                 NS  
 
Women 30-34 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Linger, Heather           33 Evanston                       1:15.56   20  
                  35.44     1:15.56 (40.12)                                        
  2 Gitzinger, Jennifer       34 LIB                            1:19.72   17  
                  37.50     1:19.72 (42.22)                                        
  3 Grabowski, Karen          33 VQRF                           1:25.19   16  
                  40.73     1:25.19 (44.46)                                        
  4 Herrick, Melissa          31 MAX                            1:53.76   15  
                  53.95     1:53.76 (59.81)                                        
 
Women 30-34 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Linger, Heather           33 Evanston                         30.09   20  
  2 Burkhart, Beth            31 Evanston                         30.90   17  
  3 Grabowski, Karen          33 VQRF                             32.97   16  
  4 Clarke, Emily             31 TOPM                             45.67   15  
 -- Magsam, Jill              30 BUE                                 NS  
 
Women 30-34 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Gitzinger, Jennifer       34 LIB                            1:13.20   20  
                  35.52     1:13.20 (37.68)                                        
  2 Grabowski, Karen          33 VQRF                           1:14.59   17  
                  35.59     1:14.59 (39.00)                                        
  3 Doohaluk, Deanna          33 MAX                            1:34.37   16  
                  47.00     1:34.37 (47.37)                                        
  4 Hedrick-Schacher, Jennif  33 NWSC                           1:37.66   15  
                  47.39     1:37.66 (50.27)                                        
  5 Clarke, Emily             31 TOPM                           1:43.55   14  
                  49.78     1:43.55 (53.77)                                        
 
Women 35-39 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Randag, Sarah             35 CBD                              25.61   20  
  2 LI, Jie                   37 Evanston                         26.54   17  
  3 Delacruz, Beth            37 NWSC                             28.85   16  
  4 Schneidewind, Renee       35 MAX                              33.21   15  
  5 Bortman, Jennifer         38 TOPM                             35.50   14  
 
Women 35-39 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Randag, Sarah             35 CBD                              56.92   20  
                  27.33       56.92 (29.59)                                        
  2 LI, Jie                   37 Evanston                         57.10   17  
                  27.30       57.10 (29.80)                                        
  3 Delacruz, Beth            37 NWSC                           1:02.60   16  
                  30.44     1:02.60 (32.16)                                        
  4 Schneidewind, Renee       35 MAX                            1:14.46   15  
  5 Bortman, Jennifer         38 TOPM                           1:18.77   14  
                  37.11     1:18.77 (41.66)                                        
 -- Sullivan, Solveig         38 Evanston                            NS  
 
Women 35-39 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Tobler, Ellen             37 GS                             2:54.24   20  
                1:22.38   2:54.24 (1:31.86)                                        
 -- Broad, Melanie            36 ELG                                 NS  
 
Women 35-39 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Roessler, Katy            36 LYON                           6:30.80   20  
                  33.43     1:10.15 (36.72)     1:48.76 (38.61)     2:28.32 (39.56)
        3:08.69 (40.37)     3:49.22 (40.53)     4:29.94 (40.72)     5:10.54 (40.60)
        5:51.11 (40.57)     6:30.80 (39.69)                                        
 
Women 35-39 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 LI, Jie                   37 Evanston                         28.25   20  
  2 Randag, Sarah             35 CBD                              29.92   17  
  3 Schneidewind, Renee       35 MAX                              41.05   16  
 -- Broad, Melanie            36 ELG                                 NS  
 
Women 35-39 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 LI, Jie                   37 Evanston                       1:01.10   20  
                  29.61     1:01.10 (31.49)                                        
  2 Randag, Sarah             35 CBD                            1:04.23   17  
                  31.28     1:04.23 (32.95)                                        
  3 Delacruz, Beth            37 NWSC                           1:18.88   16  
                  38.69     1:18.88 (40.19)                                        
  4 Tobler, Ellen             37 GS                             1:29.43   15  
                  43.36     1:29.43 (46.07)                                        
 -- Sullivan, Solveig         38 Evanston                            NS  
 -- Broad, Melanie            36 ELG                                 NS  
 
Women 35-39 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Sullivan, Solveig         38 Evanston                         40.16   20  
  2 Tobler, Ellen             37 GS                               42.09   17  
 
Women 35-39 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Delacruz, Beth            37 NWSC                             32.84   20  
 
Women 35-39 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 LI, Jie                   37 Evanston                       1:06.38   20  
                  30.59     1:06.38 (35.79)                                        
  2 Bortman, Jennifer         38 TOPM                           1:37.08   17  
                  44.75     1:37.08 (52.33)                                        
 -- Delacruz, Beth            37 NWSC                                DQ  
                  35.22          DQ (40.82)                                        
 
Women 35-39 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Sullivan, Solveig         38 Evanston                       5:01.20   20  
                1:02.23   2:21.75 (1:19.52)   3:59.83 (1:38.08)   5:01.20 (1:01.37)
 
Women 40-44 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Valentino, Nora           40 LYON                             31.95   20  
  2 Cunningham, Nell          43 Evanston                         39.14   17  
 
Women 40-44 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Valentino, Nora           40 LYON                           1:12.66   20  
                  34.01     1:12.66 (38.65)                                        
  2 Wright, Katrina           42 TOPM                           1:32.67   17  
                  45.96     1:32.67 (46.71)                                        
 
Women 40-44 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Kockevar, Laura           43 Evanston                       2:59.43   20  
                  39.54     1:23.85 (44.31)   2:59.43 (1:35.58)                    
  2 Cunningham, Nell          43 Evanston                       3:06.06   17  
                  40.07     1:27.36 (47.29)     2:17.27 (49.91)     3:06.06 (48.79)
 
Women 40-44 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Wright, Katrina           42 TOPM                           9:15.16   20  
                  49.59     1:43.28 (53.69)     2:38.08 (54.80)     3:34.01 (55.93)
      4:34.16 (1:00.15)     5:33.24 (59.08)     6:29.59 (56.35)     7:27.09 (57.50)
        8:24.06 (56.97)     9:15.16 (51.10)                                        
 
Women 40-44 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
 -- Cunningham, Nell          43 Evanston                            NS  
 
Women 40-44 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Kockevar, Laura           43 Evanston                         45.52   20  
 -- Wright, Katrina           42 TOPM                                DQ  
 
Women 40-44 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Kockevar, Laura           43 Evanston                       1:38.82   20  
                  46.51     1:38.82 (52.31)                                        
 
Women 40-44 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Cunningham, Nell          43 Evanston                         34.12   20  
  2 Kockevar, Laura           43 Evanston                         40.50   17  
 
Women 40-44 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Valentino, Nora           40 LYON                           1:24.05   20  
                  38.34     1:24.05 (45.71)                                        
  2 Kockevar, Laura           43 Evanston                       1:30.44   17  
                  41.82     1:30.44 (48.62)                                        
 
Women 45-49 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Kafka, Heidi              46 CHSM                             27.20   20  
  2 Zahorik, Barbara          45 OBPD                             28.71   17  
  3 Llibre, Sara              49 LYON                             32.69   16  
  4 McCarthy, Jean            48 GS                               33.86   15  
 
Women 45-49 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Zahorik, Barbara          45 OBPD                           1:02.21   20  
                  29.82     1:02.21 (32.39)                                        
  2 Froehlich, Kathryn        47 COHO                           1:09.48   17  
                  33.97     1:09.48 (35.51)                                        
  3 Llibre, Sara              49 LYON                           1:13.85   16  
                  34.35     1:13.85 (39.50)                                        
  4 McCarthy, Jean            48 GS                             1:14.70   15  
                  35.36     1:14.70 (39.34)                                        
 
Women 45-49 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Kafka, Heidi              46 CHSM                           2:14.91   20  
                  30.99     1:05.10 (34.11)     1:40.04 (34.94)     2:14.91 (34.87)
  2 Janus, Alison             48 Evanston                       3:29.63   17  
                  46.71     1:40.88 (54.17)     2:37.53 (56.65)     3:29.63 (52.10)
  3 Walsh, Geralynn           47 NWSC                           4:04.83   16  
                  51.04   1:54.10 (1:03.06)   3:00.15 (1:06.05)   4:04.83 (1:04.68)
 
Women 45-49 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Block, Andrea J           47 COHO                           5:23.96   20  
                  30.68     1:03.09 (32.41)     1:35.91 (32.82)     2:09.13 (33.22)
        2:41.89 (32.76)     3:14.45 (32.56)     3:47.13 (32.68)     4:19.52 (32.39)
        4:52.31 (32.79)     5:23.96 (31.65)                                        
  2 Froehlich, Kathryn        47 COHO                           6:39.66   17  
                  36.29     1:15.91 (39.62)     1:56.50 (40.59)     2:37.29 (40.79)
        3:17.96 (40.67)     3:58.51 (40.55)     4:38.76 (40.25)     5:19.60 (40.84)
        5:59.96 (40.36)     6:39.66 (39.70)                                        
  3 McCarthy, Jean            48 GS                             7:36.09   16  
                  38.30     1:22.79 (44.49)     2:09.34 (46.55)     2:55.42 (46.08)
        3:42.62 (47.20)     4:30.12 (47.50)     5:17.13 (47.01)     6:04.77 (47.64)
        6:52.57 (47.80)     7:36.09 (43.52)                                        
  4 Walsh, Geralynn           47 NWSC                          10:35.06   15  
                  48.80   1:49.47 (1:00.67)   2:55.70 (1:06.23)   4:02.71 (1:07.01)
      5:12.66 (1:09.95)   6:17.75 (1:05.09)   7:24.66 (1:06.91)   8:31.00 (1:06.34)
     10:35.06 (2:04.06)                                                            
 
Women 45-49 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Llibre, Sara              49 LYON                             40.62   20  
 -- Riggs, Anne               47 Evanston                            NS  
 
Women 45-49 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Kafka, Heidi              46 CHSM                           1:12.69   20  
                  35.91     1:12.69 (36.78)                                        
  2 Llibre, Sara              49 LYON                           1:26.41   17  
                  41.26     1:26.41 (45.15)                                        
  3 Janus, Alison             48 Evanston                       1:57.21   16  
                  57.19   1:57.21 (1:00.02)                                        
 
Women 45-49 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Kafka, Heidi              46 CHSM                             36.80   20  
  2 Riggs, Anne               47 Evanston                         40.16   17  
  3 Walsh, Geralynn           47 NWSC                             46.72   16  
  4 McCarthy, Jean            48 GS                               46.89   15  
 
Women 45-49 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Kafka, Heidi              46 CHSM                           1:20.61   20  
                  38.21     1:20.61 (42.40)                                        
  2 Froehlich, Kathryn        47 COHO                           1:24.44   17  
                  40.77     1:24.44 (43.67)                                        
  3 Riggs, Anne               47 Evanston                       1:31.80   16  
                  42.68     1:31.80 (49.12)                                        
  4 Gillespie, Melissa        47 VQRF                           1:48.19   15  
                  52.06     1:48.19 (56.13)                                        
  5 Walsh, Geralynn           47 NWSC                           1:48.88   14  
                  50.11     1:48.88 (58.77)                                        
 
Women 45-49 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Block, Andrea J           47 COHO                             28.28   20  
  2 Riggs, Anne               47 Evanston                         35.26   17  
  3 Froehlich, Kathryn        47 COHO                             35.64   16  
 -- Zahorik, Barbara          45 OBPD                                DQ  
 -- Smar, Susan               45 BUE                                 NS  
 
Women 45-49 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Block, Andrea J           47 COHO                           1:01.31   20  
                  29.10     1:01.31 (32.21)                                        
  2 Riggs, Anne               47 Evanston                       1:28.41   17  
                  39.05     1:28.41 (49.36)                                        
  3 Gillespie, Melissa        47 VQRF                           1:37.11   16  
                  44.22     1:37.11 (52.89)                                        
 -- Smar, Susan               45 BUE                                 NS  
 
Women 45-49 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Gillespie, Melissa        47 VQRF                           1:33.40   20  
  2 Janus, Alison             48 Evanston                       1:52.75   17  
                  54.43     1:52.75 (58.32)                                        
 -- Smar, Susan               45 BUE                                 NS  
 
Women 45-49 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Block, Andrea J           47 COHO                           2:22.52   20  
                  42.53     1:42.06 (59.53)     2:32.41 (50.35)         2:22.52 ( )
  2 Gillespie, Melissa        47 VQRF                           3:22.86   17  
 
Women 45-49 400 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Froehlich, Kathryn        47 COHO                           5:41.37   20  
                  36.84     1:19.33 (42.49)     2:04.02 (44.69)     2:47.09 (43.07)
        3:34.50 (47.41)     4:22.17 (47.67)   5:41.37 (1:19.20)                    
  2 Gillespie, Melissa        47 VQRF                           7:03.86   17  
                  46.99     1:41.42 (54.43)     2:34.67 (53.25)     3:28.00 (53.33)
        4:27.26 (59.26)     5:26.75 (59.49)     6:16.79 (50.04)     7:03.86 (47.07)
 -- Smar, Susan               45 BUE                                 NS  
 
Women 50-54 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Ridgway, Jean             50 MAX                              29.95   20  
  2 Ottenmeyer, Kathy         51 Unattached                       31.93   17  
  3 Moore, Mary               52 MGM                              34.75   16  
 
Women 50-54 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Ridgway, Jean             50 MAX                            1:05.18   20  
                  30.43     1:05.18 (34.75)                                        
  2 Ottenmeyer, Kathy         51 Unattached                     1:10.75   17  
                  33.64     1:10.75 (37.11)                                        
  3 Moore, Mary               52 MGM                            1:19.66   16  
                  38.07     1:19.66 (41.59)                                        
  4 Delanois, Barbara         53 Evanston                       1:20.25   15  
                  37.48     1:20.25 (42.77)                                        
  5 Wegrzyn, Georgean         54 MGM                            1:31.61   14  
                  42.60     1:31.61 (49.01)                                        
 
Women 50-54 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Roderer, Kathy            53 Evanston                       7:23.85   20  
                  40.46     1:25.18 (44.72)     2:10.43 (45.25)     2:55.91 (45.48)
        3:39.12 (43.21)     4:24.23 (45.11)     5:09.14 (44.91)     5:54.98 (45.84)
        6:38.97 (43.99)     7:23.85 (44.88)                                        
  2 Moore, Mary               52 MGM                            8:03.18   17  
                  41.31     1:27.65 (46.34)     2:17.12 (49.47)     3:07.63 (50.51)
        3:57.45 (49.82)     4:47.61 (50.16)     5:37.87 (50.26)     6:28.08 (50.21)
        7:17.56 (49.48)     8:03.18 (45.62)                                        
  3 Wegrzyn, Georgean         54 MGM                            9:12.37   16  
                  46.64     1:39.83 (53.19)     2:36.00 (56.17)     3:32.80 (56.80)
        4:29.81 (57.01)     5:27.02 (57.21)     6:25.08 (58.06)     7:22.03 (56.95)
        8:18.69 (56.66)     9:12.37 (53.68)                                        
 
Women 50-54 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Ridgway, Jean             50 MAX                              37.47   20  
  2 Delanois, Barbara         53 Evanston                         41.05   17  
  3 Moore, Mary               52 MGM                              49.45   16  
 
Women 50-54 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Delanois, Barbara         53 Evanston                       1:29.56   20  
                  43.52     1:29.56 (46.04)                                        
  2 Wegrzyn, Georgean         54 MGM                            2:01.00   17  
 
Women 50-54 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Ottenmeyer, Kathy         51 Unattached                       40.31   20  
 -- Herdova, Jana             50 Unattached                          NS  
 
Women 50-54 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Ottenmeyer, Kathy         51 Unattached                     1:28.01   20  
                  42.91     1:28.01 (45.10)                                        
  2 Kulak, Marilyn            53 MGM                            1:48.93   17  
                  51.20     1:48.93 (57.73)                                        
  3 Wegrzyn, Georgean         54 MGM                            2:05.92   16  
                  59.62   2:05.92 (1:06.30)                                        
 -- Herdova, Jana             50 Unattached                          NS  
 -- Ticus, Jessica            54 Evanston                            NS  
 
Women 50-54 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Roderer, Kathy            53 Evanston                         37.54   20  
  2 Moore, Mary               52 MGM                              39.65   17  
 
Women 50-54 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Roderer, Kathy            53 Evanston                       1:32.07   20  
                  41.10     1:32.07 (50.97)                                        
  2 Kulak, Marilyn            53 MGM                            1:33.86   17  
                  41.55     1:33.86 (52.31)                                        
 
Women 50-54 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Ridgway, Jean             50 MAX                            1:16.74   20  
                  35.41     1:16.74 (41.33)                                        
  2 Kulak, Marilyn            53 MGM                            1:31.92   17  
                  44.52     1:31.92 (47.40)                                        
  3 Delanois, Barbara         53 Evanston                       1:35.56   16  
                  44.55     1:35.56 (51.01)                                        
  4 Wegrzyn, Georgean         54 MGM                            1:54.95   15  
                  55.66     1:54.95 (59.29)                                        
 -- Ottenmeyer, Kathy         51 Unattached                          NS  
 -- Ticus, Jessica            54 Evanston                            NS  
 
Women 50-54 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Kulak, Marilyn            53 MGM                            3:27.59   20  
 
Women 50-54 400 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Roderer, Kathy            53 Evanston                       6:52.95   20  
                  44.79     1:38.60 (53.81)     2:32.06 (53.46)     3:24.90 (52.84)
        4:23.36 (58.46)     5:20.86 (57.50)     6:08.36 (47.50)     6:52.95 (44.59)
  2 Kulak, Marilyn            53 MGM                            7:10.81   17  
                  44.67   3:30.53 (2:45.86)   4:33.55 (1:03.02)   5:36.63 (1:03.08)
        6:24.74 (48.11)     7:10.81 (46.07)                                        
 
Women 55-59 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Brosnan, Judy             56 GS                               41.48   20  
 
Women 55-59 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Jones, Cynthia            59 NWSC                           1:10.16   20  
                  32.89     1:10.16 (37.27)                                        
  2 Brosnan, Judy             56 GS                             1:36.98   17  
                  45.07     1:36.98 (51.91)                                        
 
Women 55-59 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Tredup, Christine         55 ELG                            3:27.58   20  
                  46.29     1:39.25 (52.96)     2:36.92 (57.67)     3:27.58 (50.66)
 
Women 55-59 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Jones, Cynthia            59 NWSC                           6:51.33   20  
                  35.02     1:14.58 (39.56)     1:55.84 (41.26)     2:37.75 (41.91)
        3:20.53 (42.78)     4:03.31 (42.78)     4:45.66 (42.35)     5:28.84 (43.18)
        6:10.74 (41.90)     6:51.33 (40.59)                                        
  2 Tredup, Christine         55 ELG                            9:21.77   17  
                  47.61     1:40.56 (52.95)   3:32.49 (1:51.93)     4:30.74 (58.25)
        5:30.71 (59.97)   6:31.04 (1:00.33)     7:28.74 (57.70)     8:28.27 (59.53)
        9:21.77 (53.50)                                                            
  3 Brosnan, Judy             56 GS                             9:45.65   16  
                  51.50     1:44.56 (53.06)     2:44.44 (59.88)   3:46.08 (1:01.64)
      4:48.21 (1:02.13)   5:51.41 (1:03.20)   6:52.38 (1:00.97)     7:52.21 (59.83)
        8:50.33 (58.12)     9:45.65 (55.32)                                        
 
Women 55-59 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Tredup, Christine         55 ELG                            1:51.10   20  
                  53.27     1:51.10 (57.83)                                        
 
Women 55-59 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Brosnan, Judy             56 GS                               54.41   20  
 
Women 55-59 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Jones, Cynthia            59 NWSC                             36.79   20  
  2 Tredup, Christine         55 ELG                              47.96   17  
 
Women 55-59 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Quill, Catherine          59 ELG                            1:22.90   20  
                  38.70     1:22.90 (44.20)                                        
 
Women 55-59 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Quill, Catherine          59 ELG                            1:27.30   20  
                  41.00     1:27.30 (46.30)                                        
  2 Tredup, Christine         55 ELG                            1:45.97   17  
                  51.93     1:45.97 (54.04)                                        
 
Women 55-59 400 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Quill, Catherine          59 ELG                            6:29.52   20  
                  45.57     1:34.53 (48.96)     2:25.14 (50.61)     3:15.80 (50.66)
        4:10.78 (54.98)     5:07.98 (57.20)     5:48.42 (40.44)     6:29.52 (41.10)
  2 Jones, Cynthia            59 NWSC                           6:38.34   17  
                  40.92     1:32.56 (51.64)     2:22.49 (49.93)     3:13.30 (50.81)
      4:13.71 (1:00.41)   5:15.57 (1:01.86)     5:56.74 (41.17)     6:38.34 (41.60)
 
Women 65-69 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Kurz, Mary                66 Evanston                       1:41.57   20  
                  47.34     1:41.57 (54.23)                                        
 
Women 65-69 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Kurz, Mary                66 Evanston                      10:55.70   20  
                  53.02   1:53.47 (1:00.45)   2:56.83 (1:03.36)   4:01.32 (1:04.49)
      5:09.15 (1:07.83)   6:17.96 (1:08.81)   7:31.02 (1:13.06)  10:55.70 (3:24.68)
 
Women 65-69 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Kurz, Mary                66 Evanston                       1:01.11   20  
 
Women 65-69 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Kurz, Mary                66 Evanston                       1:09.57   20  
 
Women 65-69 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Kurz, Mary                66 Evanston                       2:15.91   20  
                1:09.51   2:15.91 (1:06.40)                                        
 
Women 70-74 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Rossi, Clarice            71 Evanston                         42.41   20  
 
Women 70-74 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
 -- Rossi, Clarice            71 Evanston                            NS  
 
Women 70-74 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Harris, Ursula            70 Unattached                       55.06   20  
  2 Rossi, Clarice            71 Evanston                         59.05   17  
 
Women 70-74 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Harris, Ursula            70 Unattached                     1:59.18   20  
                  55.45   1:59.18 (1:03.73)                                        
 
Women 70-74 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Harris, Ursula            70 Unattached                     1:03.32   20  
 
Women 70-74 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Harris, Ursula            70 Unattached                     2:28.12   20  
                1:05.77   2:28.12 (1:22.35)                                        
 
Women 70-74 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Harris, Ursula            70 Unattached                     2:09.28   20  
                1:01.58   2:09.28 (1:07.70)                                        
 
Men 18-24 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Dews, Jason               23 OBPD                             23.64   20  
  2 Lupo, Matthew             24 TOPM                             24.70   17  
 
Men 18-24 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Lupo, Matthew             24 TOPM                             55.22   20  
                  25.87       55.22 (29.35)                                        
 
Men 18-24 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Lupo, Matthew             24 TOPM                             26.57   20  
 
Men 18-24 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Dews, Jason               23 OBPD                             55.85   20  
                  26.17       55.85 (29.68)                                        
  2 Lupo, Matthew             24 TOPM                           1:00.44   17  
                  27.75     1:00.44 (32.69)                                        
 
Men 18-24 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Lupo, Matthew             24 TOPM                           1:07.77   20  
                  29.96     1:07.77 (37.81)                                        
 
Men 25-29 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Helfers, Alex             29 CBD                              22.55   20  
  2 Leonard, Nicholas         26 FCS                              23.27   17  
  3 Bruno-Lewis, Aaron        29 TOPM                             25.37   16  
  4 Schoenbeck, George        26 TOPM                             25.43   15  
  5 Mertz, David              29 Evanston                         25.95   14  
 
Men 25-29 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Ridgeway, Paul            25 MAX                              46.11   20  
                  22.30       46.11 (23.81)                                        
  2 Helfers, Alex             29 CBD                              50.63   17  
                  24.15       50.63 (26.48)                                        
  3 Mertz, David              29 Evanston                         57.85   16  
                  27.70       57.85 (30.15)                                        
  4 Bruno-Lewis, Aaron        29 TOPM                             57.90   15  
                  28.09       57.90 (29.81)                                        
  5 Davenport, Sasantron      26 TOPM                           1:01.82   14  
                  28.69     1:01.82 (33.13)                                        
 
Men 25-29 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Early, Nickolaus          29 CBD                            5:06.67   20  
                  26.03       55.26 (29.23)     1:26.21 (30.95)     1:57.56 (31.35)
        2:29.03 (31.47)     3:00.77 (31.74)     3:32.53 (31.76)     4:04.53 (32.00)
        4:36.22 (31.69)     5:06.67 (30.45)                                        
  2 Schoenbeck, George        26 TOPM                           6:01.57   17  
                  30.18     1:04.08 (33.90)     1:39.39 (35.31)     2:15.68 (36.29)
        2:52.66 (36.98)     3:29.99 (37.33)     4:07.84 (37.85)     4:45.94 (38.10)
        5:24.17 (38.23)     6:01.57 (37.40)                                        
 
Men 25-29 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Early, Nickolaus          29 CBD                              27.34   20  
 
Men 25-29 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Early, Nickolaus          29 CBD                            1:00.49   20  
                  28.68     1:00.49 (31.81)                                        
  2 Bruno-Lewis, Aaron        29 TOPM                           1:12.89   17  
                  36.34     1:12.89 (36.55)                                        
 
Men 25-29 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Schoenbeck, George        26 TOPM                             32.20   20  
  2 Davenport, Sasantron      26 TOPM                             37.76   17  
 
Men 25-29 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Ridgeway, Paul            25 MAX                              56.02   20  
                  26.38       56.02 (29.64)                                        
  2 Carlson, Timothy          29 CBD                            1:00.42   17  
                  28.23     1:00.42 (32.19)                                        
  3 Schoenbeck, George        26 TOPM                           1:15.91   16  
                  34.88     1:15.91 (41.03)                                        
 
Men 25-29 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Carlson, Timothy          29 CBD                              23.79   20  
  2 Helfers, Alex             29 CBD                              25.49   17  
  3 Mertz, David              29 Evanston                         29.53   16  
 
Men 25-29 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Carlson, Timothy          29 CBD                              50.13   20  
                  23.41       50.13 (26.72)                                        
  2 Helfers, Alex             29 CBD                              57.70   17  
                  26.58       57.70 (31.12)                                        
  3 Leonard, Nicholas         26 FCS                              59.61   16  
                  26.06       59.61 (33.55)                                        
  4 Mertz, David              29 Evanston                       1:08.86   15  
                  31.65     1:08.86 (37.21)                                        
 
Men 25-29 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Ridgeway, Paul            25 MAX                              51.35   20  
                  24.10       51.35 (27.25)                                        
  2 Carlson, Timothy          29 CBD                              55.01   17  
                  25.06       55.01 (29.95)                                        
  3 Leonard, Nicholas         26 FCS                            1:01.70   16  
                  28.64     1:01.70 (33.06)                                        
  4 Davenport, Sasantron      26 TOPM                           1:14.57   15  
                  34.06     1:14.57 (40.51)                                        
 
Men 25-29 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Mertz, David              29 Evanston                       2:32.46   20  
                  44.93     1:38.58 (53.65)     2:36.95 (58.37)         2:32.46 ( )
  2 Bruno-Lewis, Aaron        29 TOPM                           2:46.46   17  
                  43.65     1:37.55 (53.90)   2:42.55 (1:05.00)      2:46.46 (3.91)
 
Men 25-29 400 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Early, Nickolaus          29 CBD                            4:42.94   20  
                  27.51     1:00.56 (33.05)     1:37.71 (37.15)     2:13.95 (36.24)
        2:56.42 (42.47)     3:37.06 (40.64)     4:10.81 (33.75)     4:42.94 (32.13)
 
Men 30-34 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Kinsella, David           31 Unattached                       22.56   20  
  2 Javorski, John            30 MGM                              22.77   17  
  3 Wilson, Kevin             30 CBD                              23.47   16  
  4 Mills, Jamie              32 LIB                              24.61   15  
  5 Saraceno, Joe             32 TOPM                             25.19   14  
  6 Yedinak, George           33 CBD                              25.46   13  
  7 Myszka, John              31 TOPM                             26.58   12  
  8 Boeke, Lonny              31 MGM                              27.91   11  
 -- Wicklander, Mathew        34 CHSM                                NS  
 
Men 30-34 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Kinsella, David           31 Unattached                       48.98   20  
                  23.11       48.98 (25.87)                                        
  2 Morris, Chad              32 MGM                              49.36   17  
                  23.97       49.36 (25.39)                                        
  3 Wilson, Kevin             30 CBD                              52.38   16  
                  24.59       52.38 (27.79)                                        
  4 Mills, Jamie              32 LIB                              53.00   15  
                  25.01       53.00 (27.99)                                        
  5 Javorski, John            30 MGM                              53.06   14  
  6 Parker, Adam              32 CHSM                             54.93   13  
                  25.91       54.93 (29.02)                                        
  7 Saraceno, Joe             32 TOPM                             55.46   12  
                  26.17       55.46 (29.29)                                        
  8 Yedinak, George           33 CBD                              55.82   11  
                  26.81       55.82 (29.01)                                        
  9 Manderino, Mark           32 CHSM                             56.19    9  
                  27.14       56.19 (29.05)                                        
 10 McNally, Dave             30 CBD                              57.29    7  
                  27.10       57.29 (30.19)                                        
 11 Craig, Dan                31 CHSM                             59.77    6  
                  28.68       59.77 (31.09)                                        
 12 Myszka, John              31 TOPM                           1:00.35    5  
                  27.79     1:00.35 (32.56)                                        
 13 Boeke, Lonny              31 MGM                            1:00.81    4  
                  28.82     1:00.81 (31.99)                                        
 
Men 30-34 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Morris, Chad              32 MGM                            1:57.07   20  
                  27.24       57.42 (30.18)     1:28.34 (30.92)     1:57.07 (28.73)
  2 Saraceno, Joe             32 TOPM                           2:06.22   17  
                  27.87       58.40 (30.53)     1:31.28 (32.88)     2:06.22 (34.94)
  3 Manderino, Mark           32 CHSM                           2:11.27   16  
                  30.19     1:03.38 (33.19)     1:37.24 (33.86)     2:11.27 (34.03)
  4 Javorski, John            30 MGM                            2:22.75   15  
 
Men 30-34 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Culver, Ben               32 ELG                            4:53.57   20  
                  25.64       54.14 (28.50)     1:23.36 (29.22)     1:53.13 (29.77)
        2:23.14 (30.01)     2:53.26 (30.12)     3:23.77 (30.51)     3:54.27 (30.50)
        4:24.18 (29.91)     4:53.57 (29.39)                                        
  2 Parker, Adam              32 CHSM                           5:22.03   17  
                  29.70     1:01.77 (32.07)     1:34.20 (32.43)     2:06.63 (32.43)
        2:39.37 (32.74)     3:12.11 (32.74)     3:44.28 (32.17)     4:17.01 (32.73)
        4:49.76 (32.75)     5:22.03 (32.27)                                        
  3 McNally, Dave             30 CBD                            5:48.03   16  
                  29.28     1:02.13 (32.85)     1:35.97 (33.84)     2:10.91 (34.94)
        2:46.52 (35.61)     3:22.49 (35.97)     3:58.91 (36.42)     4:35.64 (36.73)
        5:12.56 (36.92)     5:48.03 (35.47)                                        
  4 Bonar, Gerard             33 Evanston                       6:23.55   15  
                  32.01     1:09.05 (37.04)     1:47.44 (38.39)     2:26.67 (39.23)
        3:05.89 (39.22)     3:45.09 (39.20)     4:25.13 (40.04)     5:04.87 (39.74)
        5:44.64 (39.77)     6:23.55 (38.91)                                        
 -- Wicklander, Mathew        34 CHSM                                NS  
 
Men 30-34 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Boeke, Lonny              31 MGM                              33.39   20  
 
Men 30-34 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Thompson, Jeff            30 Evanston                       1:05.87   20  
                  32.52     1:05.87 (33.35)                                        
 
Men 30-34 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Thiry, Michael            33 CHSM                             31.10   20  
  2 Linstrom, John            31 Evanston                         31.53   17  
  3 Parker, Adam              32 CHSM                             32.82   16  
 -- Wicklander, Mathew        34 CHSM                                NS  
 
Men 30-34 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Morris, Chad              32 MGM                            1:01.35   20  
                  29.33     1:01.35 (32.02)                                        
  2 Thiry, Michael            33 CHSM                           1:09.13   17  
                  31.85     1:09.13 (37.28)                                        
  3 Linstrom, John            31 Evanston                       1:12.01   16  
                  32.82     1:12.01 (39.19)                                        
  4 Manderino, Mark           32 CHSM                           1:16.10   15  
                  35.22     1:16.10 (40.88)                                        
  5 Myszka, John              31 TOPM                           1:17.87   14  
                  36.70     1:17.87 (41.17)                                        
 -- Wicklander, Mathew        34 CHSM                                NS  
 
Men 30-34 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Kinsella, David           31 Unattached                       24.97   20  
  2 Javorski, John            30 MGM                              25.20   17  
  3 Wilson, Kevin             30 CBD                              25.75   16  
  4 Mills, Jamie              32 LIB                              26.90   15  
  5 Bonar, Gerard             33 Evanston                         30.97   14  
 -- Linstrom, John            31 Evanston                            NS  
 
Men 30-34 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Culver, Ben               32 ELG                              55.03   20  
                  25.44       55.03 (29.59)                                        
  2 Morris, Chad              32 MGM                              56.04   17  
                  25.75       56.04 (30.29)                                        
  3 Saraceno, Joe             32 TOPM                           1:07.13   16  
                  30.24     1:07.13 (36.89)                                        
 -- Wilson, Kevin             30 CBD                                 NS  
 
Men 30-34 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Morris, Chad              32 MGM                              56.48   20  
                  27.08       56.48 (29.40)                                        
  2 Wilson, Kevin             30 CBD                            1:00.26   17  
                  27.95     1:00.26 (32.31)                                        
  3 Yedinak, George           33 CBD                            1:05.14   16  
                  30.48     1:05.14 (34.66)                                        
  4 Thiry, Michael            33 CHSM                           1:06.44   15  
                  32.33     1:06.44 (34.11)                                        
  5 Linstrom, John            31 Evanston                       1:08.94   14  
                  33.34     1:08.94 (35.60)                                        
  6 Thompson, Jeff            30 Evanston                       1:09.86   13  
                  31.14     1:09.86 (38.72)                                        
  7 Boeke, Lonny              31 MGM                            1:11.88   12  
                  33.50     1:11.88 (38.38)                                        
  8 Craig, Dan                31 CHSM                           1:14.22   11  
                  36.51     1:14.22 (37.71)                                        
  9 Myszka, John              31 TOPM                           1:14.55    9  
                  35.20     1:14.55 (39.35)                                        
 
Men 30-34 400 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Parker, Adam              32 CHSM                           4:59.62   20  
                  31.96     1:10.14 (38.18)     1:48.58 (38.44)     2:26.90 (38.32)
        3:09.60 (42.70)     3:52.45 (42.85)     4:26.94 (34.49)     4:59.62 (32.68)
  2 Bonar, Gerard             33 Evanston                       5:44.53   17  
                  33.56     1:17.55 (43.99)     2:03.79 (46.24)     2:50.46 (46.67)
        3:36.49 (46.03)     4:23.59 (47.10)     5:04.23 (40.64)     5:44.53 (40.30)
 
Men 35-39 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Claudiu, Colteu           36 IM                               25.07   20  
  2 Debord, Byron             36 Unattached                       25.51   17  
  3 Figueres, Ruben           35 VQRF                             25.74   16  
  4 Zeng, Kevin               36 JPD                              26.34   14.5
  4 Morrison, John            36 LSAC                             26.34   14.5
  6 Benesk, Jason             35 TOPM                             26.38   13  
  7 Gleich, Brian             37 VQRF                             29.02   12  
  8 Bahena, Francisco         38 TOPM                             33.21   11  
 -- Shipley, Greg             35 Evanston                            NS  
 
Men 35-39 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Figueres, Ruben           35 VQRF                             54.25   20  
                  26.79       54.25 (27.46)                                        
  2 Claudiu, Colteu           36 IM                               55.02   17  
                  26.01       55.02 (29.01)                                        
  3 Debord, Byron             36 Unattached                       55.47   16  
                  26.53       55.47 (28.94)                                        
  4 Morrison, John            36 LSAC                             56.20   15  
                  26.77       56.20 (29.43)                                        
  5 Vanek, Adam               36 CBD                              56.40   14  
                  26.71       56.40 (29.69)                                        
  6 Wendt, Dan                36 IM                               57.17   13  
                  27.44       57.17 (29.73)                                        
  7 Berman, Ron               36 WAC                              57.66   12  
                  27.10       57.66 (30.56)                                        
  8 Benesk, Jason             35 TOPM                             58.71   11  
                  28.67       58.71 (30.04)                                        
  9 Zeng, Kevin               36 JPD                              59.89    9  
                  27.49       59.89 (32.40)                                        
 10 Gleich, Brian             37 VQRF                           1:02.98    7  
                  29.33     1:02.98 (33.65)                                        
 
Men 35-39 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Mirkov, Mirko             37 LYON                           1:55.99   20  
                  26.80       56.02 (29.22)     1:26.46 (30.44)     1:55.99 (29.53)
  2 Figueres, Ruben           35 VQRF                           1:56.35   17  
                  27.78       57.21 (29.43)     1:26.79 (29.58)     1:56.35 (29.56)
  3 Debord, Byron             36 Unattached                     2:03.38   16  
                  28.43       59.31 (30.88)     1:30.96 (31.65)     2:03.38 (32.42)
  4 Morrison, John            36 LSAC                           2:06.03   15  
                  29.30     1:01.03 (31.73)     1:33.34 (32.31)     2:06.03 (32.69)
  5 Gerhant, Luc              38 Evanston                       2:18.43   14  
                  31.32     1:06.79 (35.47)     1:43.41 (36.62)     2:18.43 (35.02)
  6 Boiser, Zeus              36 CBD                            3:27.94   13  
                  46.07     1:37.42 (51.35)   3:27.94 (1:50.52)                    
 -- Searle, Ron               38 ELG                                 NS  
 
Men 35-39 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Figueres, Ruben           35 VQRF                           5:08.17   20  
                  28.67       59.19 (30.52)     1:29.73 (30.54)     1:59.91 (30.18)
        2:30.64 (30.73)     3:01.74 (31.10)     3:33.11 (31.37)     4:04.71 (31.60)
        4:36.50 (31.79)     5:08.17 (31.67)                                        
  2 Debord, Byron             36 Unattached                     5:39.72   17  
                  29.85     1:02.52 (32.67)     1:36.60 (34.08)     2:10.82 (34.22)
        2:44.96 (34.14)     3:19.14 (34.18)     3:53.93 (34.79)     4:28.69 (34.76)
        5:04.23 (35.54)     5:39.72 (35.49)                                        
  3 Gerhant, Luc              38 Evanston                       6:12.14   16  
                  34.68     1:11.65 (36.97)     1:49.86 (38.21)     2:28.52 (38.66)
        3:04.72 (36.20)     3:41.76 (37.04)     4:19.39 (37.63)     4:57.96 (38.57)
        5:36.21 (38.25)     6:12.14 (35.93)                                        
 -- Searle, Ron               38 ELG                                 NS  
 
Men 35-39 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Morrison, John            36 LSAC                             30.05   20  
  2 Gerhant, Luc              38 Evanston                         36.47   17  
  3 Bahena, Francisco         38 TOPM                             44.28   16  
 
Men 35-39 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Morrison, John            36 LSAC                           1:04.02   20  
                  31.34     1:04.02 (32.68)                                        
  2 Wendt, Dan                36 IM                             1:05.09   17  
                  32.49     1:05.09 (32.60)                                        
  3 Vanek, Adam               36 CBD                            1:05.25   16  
                1:08.83         1:05.25 ( )                                        
  4 Benesk, Jason             35 TOPM                           1:13.36   15  
                  35.55     1:13.36 (37.81)                                        
  5 Gerhant, Luc              38 Evanston                       1:16.69   14  
                  38.10     1:16.69 (38.59)                                        
  6 Boiser, Zeus              36 CBD                            1:32.74   13  
                  45.49     1:32.74 (47.25)                                        
 
Men 35-39 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Schneidewind, Russ        36 MAX                              31.92   20  
  2 Berman, Ron               36 WAC                              32.05   17  
  3 Gleich, Brian             37 VQRF                             37.20   16  
 -- Searle, Ron               38 ELG                                 NS  
 
Men 35-39 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Vanek, Adam               36 CBD                            1:10.31   20  
                  32.74     1:10.31 (37.57)                                        
  2 Berman, Ron               36 WAC                            1:10.86   17  
                  32.36     1:10.86 (38.50)                                        
  3 Schneidewind, Russ        36 MAX                            1:13.55   16  
                  33.80     1:13.55 (39.75)                                        
  4 Wendt, Dan                36 IM                             1:17.04   15  
                  35.80     1:17.04 (41.24)                                        
  5 Boiser, Zeus              36 CBD                            1:26.67   14  
                  41.49     1:26.67 (45.18)                                        
 -- Searle, Ron               38 ELG                                 NS  
 
Men 35-39 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Zeng, Kevin               36 JPD                              30.69   20  
  2 Gleich, Brian             37 VQRF                             32.37   17  
  3 Bahena, Francisco         38 TOPM                             36.54   16  
 
Men 35-39 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Mirkov, Mirko             37 LYON                             57.43   20  
                  26.87       57.43 (30.56)                                        
  2 Wendt, Dan                36 IM                             1:02.77   17  
                  29.31     1:02.77 (33.46)                                        
  3 Vanek, Adam               36 CBD                            1:06.58   16  
                  29.64     1:06.58 (36.94)                                        
 
Men 35-39 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Claudiu, Colteu           36 IM                             1:06.03   20  
                  30.37     1:06.03 (35.66)                                        
  2 Shipley, Greg             35 Evanston                       1:06.72   17  
                  31.88     1:06.72 (34.84)                                        
  3 Berman, Ron               36 WAC                            1:07.49   16  
                  32.45     1:07.49 (35.04)                                        
  4 Schneidewind, Russ        36 MAX                            1:09.28   15  
                  32.71     1:09.28 (36.57)                                        
  5 Gerhant, Luc              38 Evanston                       1:11.57   14  
                  33.79     1:11.57 (37.78)                                        
  6 Zeng, Kevin               36 JPD                            1:14.95   13  
                  33.70     1:14.95 (41.25)                                        
 -- Gleich, Brian             37 VQRF                                NS  
 -- Boiser, Zeus              36 CBD                                 NS  
 
Men 35-39 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Mirkov, Mirko             37 LYON                           2:13.57   20  
                  32.83     1:15.99 (43.16)     2:10.10 (54.11)      2:13.57 (3.47)
  2 Wendt, Dan                36 IM                             2:19.27   17  
                1:00.78   2:11.52 (1:10.74)   3:21.53 (1:10.01)         2:19.27 ( )
  3 Vanek, Adam               36 CBD                            2:22.85   16  
                  35.27     1:20.45 (45.18)     2:12.10 (51.65)     2:22.85 (10.75)
  4 Zeng, Kevin               36 JPD                            2:48.35   15  
 
Men 35-39 400 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Figueres, Ruben           35 VQRF                           4:55.24   20  
                  31.65     1:08.25 (36.60)     1:47.67 (39.42)     2:24.18 (36.51)
        3:07.93 (43.75)     3:53.01 (45.08)     4:24.57 (31.56)     4:55.24 (30.67)
  2 Boiser, Zeus              36 CBD                            6:39.68   17  
                  45.19     1:36.61 (51.42)     2:30.15 (53.54)     3:21.03 (50.88)
        4:14.43 (53.40)     5:05.80 (51.37)     5:54.03 (48.23)     6:39.68 (45.65)
 
Men 40-44 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Duncan, Bill              40 Unattached                       23.63   20  
  2 Cordero, Billy            41 CHSM                             25.44   17  
  3 Reynolds, Brad            42 OBPD                             25.53   16  
  4 Murhpy, Jilian            44 VQRF                             27.23   15  
  5 Finn, John                43 LYON                             27.26   14  
  6 Jose, Andrew              42 VQRF                             27.28   13  
  7 Royko, Mark               44 MGM                              27.39   12  
  8 Kalla, Dean               41 CHSM                             28.50   11  
  9 Zachwieja, Jeff           44 BAM                              29.51    9  
 
Men 40-44 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Duncan, Bill              40 Unattached                       51.53   20  
                  24.62       51.53 (26.91)                                        
  2 Reynolds, Brad            42 OBPD                             55.75   17  
                  26.25       55.75 (29.50)                                        
  3 Murhpy, Jilian            44 VQRF                             59.49   16  
  4 Finn, John                43 LYON                           1:00.44   15  
  5 Royko, Mark               44 MGM                            1:01.69   14  
                  28.59     1:01.69 (33.10)                                        
  6 Kalla, Dean               41 CHSM                           1:01.95   13  
                  28.90     1:01.95 (33.05)                                        
  7 Jose, Andrew              42 VQRF                           1:04.57   12  
                  30.26     1:04.57 (34.31)                                        
  8 Anolick, Simon            43 Evanston                       1:04.58   11  
  9 Zachwieja, Jeff           44 BAM                            1:04.83    9  
                  31.06     1:04.83 (33.77)                                        
 10 Leonardi, Dean            44 VQRF                           1:07.71    7  
                  31.26     1:07.71 (36.45)                                        
 11 Obryan, John              43 LYON                           1:19.23    6  
                  37.17     1:19.23 (42.06)                                        
 
Men 40-44 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Kalla, Dean               41 CHSM                           2:22.48   20  
                  31.84     1:07.15 (35.31)     1:45.29 (38.14)     2:22.48 (37.19)
  2 Murhpy, Jilian            44 VQRF                           2:23.93   17  
                  33.18     1:09.35 (36.17)     1:46.95 (37.60)     2:23.93 (36.98)
 -- Hintz, Tom                42 Unattached                          NS  
 
Men 40-44 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Hintz, Tom                42 Unattached                     6:05.64   20  
                  32.89     1:08.53 (35.64)     1:45.43 (36.90)     2:23.15 (37.72)
        3:00.71 (37.56)     3:38.44 (37.73)     4:16.15 (37.71)     4:53.94 (37.79)
        5:31.17 (37.23)     6:05.64 (34.47)                                        
  2 Murhpy, Jilian            44 VQRF                           6:35.21   17  
                  33.58     1:11.08 (37.50)     1:50.77 (39.69)     2:30.75 (39.98)
        3:11.09 (40.34)     3:51.73 (40.64)     4:33.53 (41.80)     5:15.70 (42.17)
        5:57.13 (41.43)     6:35.21 (38.08)                                        
 
Men 40-44 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
 -- Duncan, Bill              40 Unattached                          NS  
 
Men 40-44 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Cordero, Billy            41 CHSM                           1:04.21   20  
                  31.08     1:04.21 (33.13)                                        
 -- Leonardi, Dean            44 VQRF                                NS  
 -- Anolick, Simon            43 Evanston                            NS  
 
Men 40-44 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Anolick, Simon            43 Evanston                         34.28   20  
  2 Hintz, Tom                42 Unattached                       35.89   17  
  3 Jose, Andrew              42 VQRF                             38.98   16  
 -- Royko, Mark               44 MGM                                 NS  
 
Men 40-44 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Hintz, Tom                42 Unattached                     1:16.33   20  
                  36.53     1:16.33 (39.80)                                        
 -- Leonardi, Dean            44 VQRF                                DQ  
 -- Anolick, Simon            43 Evanston                            NS  
 
Men 40-44 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Duncan, Bill              40 Unattached                       25.06   20  
  2 Kalla, Dean               41 CHSM                             30.86   17  
  3 Anolick, Simon            43 Evanston                         31.42   16  
  4 Royko, Mark               44 MGM                              33.99   15  
  5 Obryan, John              43 LYON                             38.77   14  
 -- Leonardi, Dean            44 VQRF                                DQ  
 
Men 40-44 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Cordero, Billy            41 CHSM                           1:00.37   20  
                  28.48     1:00.37 (31.89)                                        
  2 Kalla, Dean               41 CHSM                           1:10.70   17  
                  32.08     1:10.70 (38.62)                                        
  3 Obryan, John              43 LYON                           1:32.67   16  
                  41.04     1:32.67 (51.63)                                        
 
Men 40-44 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Duncan, Bill              40 Unattached                     1:01.25   20  
                  27.35     1:01.25 (33.90)                                        
  2 Cordero, Billy            41 CHSM                           1:04.06   17  
                  29.01     1:04.06 (35.05)                                        
  3 Finn, John                43 LYON                           1:16.53   16  
                  35.73     1:16.53 (40.80)                                        
  4 Leonardi, Dean            44 VQRF                           1:23.10   15  
                  40.05     1:23.10 (43.05)                                        
  5 Zachwieja, Jeff           44 BAM                            1:23.46   14  
                  39.87     1:23.46 (43.59)                                        
 
Men 45-49 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Lopata, Mitchell          45 Evanston                         26.29   20  
  2 Doyle, Mark               47 LYON                             27.22   17  
  3 Clune, Thomas             49 CHGO                             28.11   16  
  4 Wickman, Mont             48 LYON                             29.63   15  
  5 Filippini, Michael        48 Evanston                         29.68   14  
  6 Traynor, John             49 COHO                             29.87   13  
 
Men 45-49 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Ujiiye, Tom               49 COHO                             53.45   20  
                  25.00       53.45 (28.45)                                        
  2 Vear, Robert              47 LYON                             56.28   17  
                  26.17       56.28 (30.11)                                        
  3 Davis, Paul               45 OBPD                             58.29   16  
                  28.39       58.29 (29.90)                                        
  4 Lopata, Mitchell          45 Evanston                         59.65   15  
                  28.26       59.65 (31.39)                                        
  5 Clune, Thomas             49 CHGO                             59.80   14  
                  29.49       59.80 (30.31)                                        
  6 Goyette, Brian            49 Evanston                       1:00.56   13  
                  29.20     1:00.56 (31.36)                                        
  7 Doyle, Mark               47 LYON                           1:02.99   12  
                  29.74     1:02.99 (33.25)                                        
  8 Hanrahan, Peter           45 Unattached                     1:04.73   11  
  9 Filippini, Michael        48 Evanston                       1:05.52    9  
                  31.15     1:05.52 (34.37)                                        
 10 Wickman, Mont             48 LYON                           1:09.97    7  
                  32.31     1:09.97 (37.66)                                        
 
Men 45-49 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Ujiiye, Tom               49 COHO                           2:01.26   20  
                  27.25       57.87 (30.62)     1:29.62 (31.75)     2:01.26 (31.64)
  2 Rodon, William            45 LSAC                           2:06.33   17  
                  29.96     1:01.52 (31.56)     1:34.13 (32.61)     2:06.33 (32.20)
  3 Clune, Thomas             49 CHGO                           2:15.95   16  
                  31.48     1:06.41 (34.93)     1:42.31 (35.90)     2:15.95 (33.64)
  4 Traynor, John             49 COHO                           2:27.88   15  
                  34.31     1:11.98 (37.67)     1:50.08 (38.10)     2:27.88 (37.80)
 
Men 45-49 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Rodon, William            45 LSAC                           5:33.18   20  
                  31.02     1:03.84 (32.82)     1:37.21 (33.37)     2:10.85 (33.64)
        2:44.65 (33.80)     3:18.46 (33.81)     3:52.27 (33.81)     4:26.77 (34.50)
        5:01.09 (34.32)     5:33.18 (32.09)                                        
  2 Goyette, Brian            49 Evanston                       6:12.10   17  
                  33.35     1:10.03 (36.68)     1:47.52 (37.49)     2:25.48 (37.96)
        3:03.87 (38.39)     3:42.04 (38.17)     4:20.04 (38.00)     4:58.64 (38.60)
        5:36.48 (37.84)     6:12.10 (35.62)                                        
  3 Schark, Mark              47 ELG                            6:16.30   16  
                  33.88     1:12.23 (38.35)     1:50.63 (38.40)     2:29.05 (38.42)
        3:06.83 (37.78)     3:44.44 (37.61)     4:23.12 (38.68)     5:01.31 (38.19)
        5:40.00 (38.69)     6:16.30 (36.30)                                        
  4 Hanrahan, Peter           45 Unattached                     6:16.98   15  
                  35.25   1:51.45 (1:16.20)     2:29.81 (38.36)     3:08.23 (38.42)
      5:41.50 (2:33.27)     6:16.98 (35.48)                                        
  5 Traynor, John             49 COHO                           6:39.61   14  
                  34.74     1:12.36 (37.62)     1:51.20 (38.84)     2:30.87 (39.67)
        3:11.77 (40.90)     3:52.59 (40.82)     4:33.75 (41.16)     5:15.65 (41.90)
        5:57.83 (42.18)     6:39.61 (41.78)                                        
  6 Woerner, Bruce            46 ELG                            7:18.50   13  
                  37.32     1:19.66 (42.34)     2:03.15 (43.49)     2:48.12 (44.97)
        3:33.59 (45.47)     4:19.64 (46.05)     5:05.69 (46.05)     5:51.70 (46.01)
        6:37.43 (45.73)     7:18.50 (41.07)                                        
 -- Clune, Thomas             49 CHGO                                NS  
 
Men 45-49 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Davis, Paul               45 OBPD                             31.09   20  
  2 Filippini, Michael        48 Evanston                         38.04   17  
 
Men 45-49 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Ujiiye, Tom               49 COHO                           1:04.75   20  
                  31.56     1:04.75 (33.19)                                        
  2 Davis, Paul               45 OBPD                           1:10.16   17  
                1:10.52         1:10.16 ( )                                        
  3 Rodon, William            45 LSAC                           1:11.85   16  
                  36.59     1:11.85 (35.26)                                        
  4 Filippini, Michael        48 Evanston                       1:20.86   15  
                  40.03     1:20.86 (40.83)                                        
 
Men 45-49 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Traynor, John             49 COHO                             36.32   20  
  2 Woerner, Bruce            46 ELG                              39.82   17  
 
Men 45-49 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Woerner, Bruce            46 ELG                            1:28.31   20  
                  42.19     1:28.31 (46.12)                                        
  2 Goyette, Brian            49 Evanston                       1:30.18   17  
                  42.81     1:30.18 (47.37)                                        
 
Men 45-49 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Lopata, Mitchell          45 Evanston                         30.40   20  
  2 Traynor, John             49 COHO                             32.22   17  
 
Men 45-49 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Vear, Robert              47 LYON                           1:06.97   20  
                  31.21     1:06.97 (35.76)                                        
 
Men 45-49 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Rodon, William            45 LSAC                           1:10.09   20  
                  32.93     1:10.09 (37.16)                                        
  2 Doyle, Mark               47 LYON                           1:16.17   17  
                  35.43     1:16.17 (40.74)                                        
 
Men 45-49 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Woerner, Bruce            46 ELG                            3:15.63   20  
 
Men 45-49 400 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Lopata, Mitchell          45 Evanston                       5:49.14   20  
                  37.27     1:22.13 (44.86)     2:07.32 (45.19)     2:51.68 (44.36)
        3:42.86 (51.18)     4:35.92 (53.06)     5:15.03 (39.11)     5:49.14 (34.11)
  2 Goyette, Brian            49 Evanston                       5:51.16   17  
                  36.42     1:17.94 (41.52)     2:06.27 (48.33)     2:52.06 (45.79)
        3:40.62 (48.56)     4:30.45 (49.83)     5:11.67 (41.22)     5:51.16 (39.49)
  3 Woerner, Bruce            46 ELG                            7:05.30   16  
                  49.01     1:44.79 (55.78)   2:46.35 (1:01.56)   3:48.55 (1:02.20)
        4:40.82 (52.27)     5:33.43 (52.61)     6:17.08 (43.65)     7:05.30 (48.22)
 
Men 50-54 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Meyer, Russ               54 CHGO                             25.39   20  
  2 Drake, Rick               50 Unattached                       27.28   17  
  3 Gomez-Diaz  SR, Ramon     51 GS                               34.86   16  
 -- Scanlon, Kevin            54 Unattached                          NS  
 -- Bennewitz, Kirk           54 Evanston                            NS  
 
Men 50-54 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 McCabe, Thomas            51 FF                               50.27   20  
                  24.02       50.27 (26.25)                                        
  2 Meyer, Russ               54 CHGO                             55.56   17  
                  26.76       55.56 (28.80)                                        
  3 Black, Boyd               52 Evanston                         57.69   16  
                  27.73       57.69 (29.96)                                        
  4 Drake, Rick               50 Unattached                     1:01.30   15  
                  28.88     1:01.30 (32.42)                                        
 
Men 50-54 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
 -- Scanlon, Kevin            54 Unattached                          NS  
 -- Meyer, Russ               54 CHGO                                NS  
 
Men 50-54 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 McCabe, Thomas            51 FF                             5:07.40   20  
                  27.54       58.23 (30.69)     1:29.46 (31.23)     2:01.12 (31.66)
        2:32.62 (31.50)     3:04.14 (31.52)     3:35.60 (31.46)     4:06.64 (31.04)
        4:37.71 (31.07)     5:07.40 (29.69)                                        
 -- Troppoli, Jude            54 LYON                                NS  
 -- Scanlon, Kevin            54 Unattached                          NS  
 
Men 50-54 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Meyer, Russ               54 CHGO                             29.02   20  
  2 Black, Boyd               52 Evanston                         31.37   17  
  3 Phinney, Scot             52 CHSM                             35.35   16  
  4 Adams, Rod                51 ELG                              38.89   15  
 
Men 50-54 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Meyer, Russ               54 CHGO                           1:02.48   20  
                  30.64     1:02.48 (31.84)                                        
  2 Black, Boyd               52 Evanston                       1:08.79   17  
                  33.04     1:08.79 (35.75)                                        
  3 White, Curt               54 Unattached                     1:13.65   16  
                  36.12     1:13.65 (37.53)                                        
 -- Bennewitz, Kirk           54 Evanston                            NS  
 
Men 50-54 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 McCabe, Thomas            51 FF                               37.21   20  
  2 Adams, Rod                51 ELG                              41.18   17  
 -- Bennewitz, Kirk           54 Evanston                            NS  
 
Men 50-54 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Black, Boyd               52 Evanston                       1:18.77   20  
                  35.51     1:18.77 (43.26)                                        
 -- Bennewitz, Kirk           54 Evanston                            NS  
 
Men 50-54 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Drake, Rick               50 Unattached                       29.71   20  
  2 Phinney, Scot             52 CHSM                             33.36   17  
  3 Adams, Rod                51 ELG                              34.95   16  
 
Men 50-54 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 McCabe, Thomas            51 FF                               56.42   20  
                  26.64       56.42 (29.78)                                        
 -- Scanlon, Kevin            54 Unattached                          NS  
 
Men 50-54 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Drake, Rick               50 Unattached                     1:12.35   20  
                  31.94     1:12.35 (40.41)                                        
  2 White, Curt               54 Unattached                     1:14.98   17  
                  34.62     1:14.98 (40.36)                                        
  3 Phinney, Scot             52 CHSM                           1:17.25   16  
                  36.07     1:17.25 (41.18)                                        
  4 Adams, Rod                51 ELG                            1:17.52   15  
                  35.95     1:17.52 (41.57)                                        
 -- Bennewitz, Kirk           54 Evanston                            NS  
 
Men 50-54 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Phinney, Scot             52 CHSM                           2:49.60   20  
 
Men 55-59 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Dodson, Phil              56 Evanston                         24.78   20  
  2 Eggar, Jack               56 ELG                              25.19   17  
  3 Prince, Clifford          58 GS                               31.36   16  
  4 Miller, John              55 MGM                              32.55   15  
  5 Zee, Ben                  59 TOPM                             35.99   14  
 -- Brown, Paul               58 ELG                                 NS  
 -- Campana, James            57 ELG                                 NS  
 
Men 55-59 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Dodson, Phil              56 Evanston                         54.01   20  
                  26.34       54.01 (27.67)                                        
  2 Eggar, Jack               56 ELG                              56.34   17  
                  26.72       56.34 (29.62)                                        
  3 Anderson, John            58 IND                            1:10.20   16  
                  33.65     1:10.20 (36.55)                                        
  4 Prince, Clifford          58 GS                             1:11.12   15  
                  33.79     1:11.12 (37.33)                                        
  5 Miller, John              55 MGM                            1:14.30   14  
                  34.83     1:14.30 (39.47)                                        
 -- Campana, James            57 ELG                                 NS  
 
Men 55-59 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Dodson, Phil              56 Evanston                       2:02.66   20  
                  29.14     1:00.74 (31.60)     1:32.91 (32.17)     2:02.66 (29.75)
 -- Brown, Paul               58 ELG                                 NS  
 -- Eggar, Jack               56 ELG                                 NS  
 
Men 55-59 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Keenan, George            55 Unattached                     5:32.69   20  
                  30.34     1:03.43 (33.09)     1:36.84 (33.41)     2:10.76 (33.92)
        2:43.65 (32.89)     3:17.22 (33.57)     3:50.71 (33.49)     4:24.93 (34.22)
        4:59.05 (34.12)     5:32.69 (33.64)                                        
  2 Eggar, Jack               56 ELG                            5:46.86   17  
                  29.66     1:02.59 (32.93)     1:36.81 (34.22)     2:12.05 (35.24)
        2:47.66 (35.61)     3:23.39 (35.73)     3:59.58 (36.19)     4:36.07 (36.49)
        5:11.99 (35.92)     5:46.86 (34.87)                                        
  3 Anderson, Mark            55 Unattached                     6:06.05   16  
                  34.05     1:10.90 (36.85)     1:48.75 (37.85)     2:26.44 (37.69)
        3:03.95 (37.51)     3:41.21 (37.26)     4:18.30 (37.09)     4:55.08 (36.78)
        5:31.57 (36.49)     6:06.05 (34.48)                                        
  4 Anderson, John            58 IND                            7:20.02   15  
                  39.39     1:23.37 (43.98)     2:08.78 (45.41)     2:54.79 (46.01)
        3:39.82 (45.03)     4:25.68 (45.86)     5:10.64 (44.96)     5:54.14 (43.50)
        6:37.28 (43.14)     7:20.02 (42.74)                                        
  5 Kuhl, John                55 LYON                           7:49.69   14  
                  38.11     1:22.60 (44.49)     2:08.90 (46.30)     2:55.83 (46.93)
        3:45.61 (49.78)     4:35.23 (49.62)     5:26.21 (50.98)     6:17.76 (51.55)
        7:05.15 (47.39)     7:49.69 (44.54)                                        
 -- Brown, Paul               58 ELG                                 NS  
 
Men 55-59 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Zee, Ben                  59 TOPM                             49.62   20  
 
Men 55-59 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Dodson, Phil              56 Evanston                       1:06.83   20  
                  32.70     1:06.83 (34.13)                                        
  2 Kuhl, John                55 LYON                           1:37.22   17  
                  47.12     1:37.22 (50.10)                                        
 -- Anderson, Mark            55 Unattached                          NS  
 
Men 55-59 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Campana, James            57 ELG                              36.18   20  
  2 Kuhl, John                55 LYON                             38.46   17  
  3 Anderson, Mark            55 Unattached                       40.13   16  
  4 Miller, John              55 MGM                              43.97   15  
  5 Hertel, Robert            58 Evanston                         44.93   14  
  6 Zee, Ben                  59 TOPM                             46.28   13  
  7 Prince, Clifford          58 GS                               46.89   12  
 -- Yant, Bob                 55 CHGO                                NS  
 -- Brown, Paul               58 ELG                                 NS  
 
Men 55-59 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Kuhl, John                55 LYON                           1:31.59   20  
                  42.32     1:31.59 (49.27)                                        
  2 Hertel, Robert            58 Evanston                       1:40.68   17  
                  49.10     1:40.68 (51.58)                                        
 -- Campana, James            57 ELG                                 NS  
 -- Yant, Bob                 55 CHGO                                NS  
 -- Brown, Paul               58 ELG                                 NS  
 
Men 55-59 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Tyree, Lewis              56 NWSC                             28.09   20  
  2 Keenan, George            55 Unattached                       29.73   17  
  3 Zee, Ben                  59 TOPM                             41.30   16  
  4 Prince, Clifford          58 GS                               45.79   15  
 -- Anderson, Mark            55 Unattached                          NS  
 
Men 55-59 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Tyree, Lewis              56 NWSC                           1:05.18   20  
                  29.00     1:05.18 (36.18)                                        
  2 Dodson, Phil              56 Evanston                       1:06.88   17  
                  31.10     1:06.88 (35.78)                                        
 -- Keenan, George            55 Unattached                          DQ  
                  27.58          DQ (30.31)                                        
 
Men 55-59 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Tyree, Lewis              56 NWSC                           1:07.44   20  
                  31.44     1:07.44 (36.00)                                        
  2 Miller, John              55 MGM                            1:30.71   17  
                  44.41     1:30.71 (46.30)                                        
  3 Prince, Clifford          58 GS                             1:37.75   16  
                  46.86     1:37.75 (50.89)                                        
 -- Campana, James            57 ELG                                 NS  
 -- Hertel, Robert            58 Evanston                            NS  
 
Men 55-59 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
 -- Yant, Bob                 55 CHGO                                NS  
                  36.14     1:20.31 (44.17)     2:06.24 (45.93)                    
 
Men 60-64 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Leech, Nathan J           60 FACT                             26.01   20  
  2 Long, Robert              61 NWSC                             30.13   17  
  3 Dayton, Barry             63 GS                               35.64   16  
 
Men 60-64 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Long, Robert              61 NWSC                           1:08.13   20  
                  33.37     1:08.13 (34.76)                                        
  2 Smith, Dave               63 TOPM                           1:10.23   17  
  3 Dayton, Barry             63 GS                             1:18.95   16  
                  36.67     1:18.95 (42.28)                                        
 
Men 60-64 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
 -- Long, Robert              61 NWSC                                NS  
 
Men 60-64 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Leech, Nathan J           60 FACT                           5:43.88   20  
                  30.65     1:04.90 (34.25)     1:39.62 (34.72)     2:15.58 (35.96)
        2:51.38 (35.80)     3:26.76 (35.38)     4:01.89 (35.13)     4:36.56 (34.67)
        5:11.11 (34.55)     5:43.88 (32.77)                                        
 
Men 60-64 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Leech, Nathan J           60 FACT                             30.33   20  
 
Men 60-64 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Leech, Nathan J           60 FACT                           1:05.62   20  
                  31.67     1:05.62 (33.95)                                        
  2 Wendt, George             61 CHGO                           1:06.28   17  
                  33.22     1:06.28 (33.06)                                        
  3 Smith, Dave               63 TOPM                           1:29.75   16  
                  44.17     1:29.75 (45.58)                                        
  4 Dayton, Barry             63 GS                             1:37.84   15  
                  45.76     1:37.84 (52.08)                                        
 
Men 60-64 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Wendt, George             61 CHGO                             33.17   20  
  2 Leech, Nathan J           60 FACT                             33.25   17  
  3 Dayton, Barry             63 GS                               49.94   16  
 
Men 60-64 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Wendt, George             61 CHGO                           1:12.41   20  
                  35.31     1:12.41 (37.10)                                        
  2 Smith, Dave               63 TOPM                           1:34.52   17  
                  42.27     1:34.52 (52.25)                                        
 
Men 60-64 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Long, Robert              61 NWSC                             34.39   20  
 
Men 60-64 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Wendt, George             61 CHGO                           1:07.38   20  
                  31.84     1:07.38 (35.54)                                        
 
Men 60-64 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Wendt, George             61 CHGO                           1:06.06   20  
                  31.55     1:06.06 (34.51)                                        
  2 Dayton, Barry             63 GS                             1:45.14   17  
                  48.74     1:45.14 (56.40)                                        
 -- Long, Robert              61 NWSC                                NS  
 
Men 65-69 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Prillaman, Fred           66 CHGO                             31.06   20  
  2 Cohen, Kenneth            68 GS                               41.66   17  
 
Men 65-69 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Prillaman, Fred           66 CHGO                           1:14.26   20  
                  35.19     1:14.26 (39.07)                                        
 
Men 65-69 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Prillaman, Fred           66 CHGO                           2:58.12   20  
                  40.57     1:25.76 (45.19)     2:13.37 (47.61)     2:58.12 (44.75)
 
Men 65-69 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Cohen, Kenneth            68 GS                             9:54.78   20  
                  52.29   1:52.66 (1:00.37)   2:54.49 (1:01.83)   3:55.48 (1:00.99)
      4:57.23 (1:01.75)   5:58.74 (1:01.51)   6:58.74 (1:00.00)     7:58.68 (59.94)
      8:59.46 (1:00.78)     9:54.78 (55.32)                                        
 
Men 65-69 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Zeitner, Robert           68 FCS                            1:59.81   20  
 
Men 65-69 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Barry, Andy               66 NWSC                             35.54   20  
  2 Zeitner, Robert           68 FCS                              51.84   17  
  3 Cohen, Kenneth            68 GS                               59.38   16  
 
Men 65-69 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Barry, Andy               66 NWSC                           1:19.98   20  
                  36.58     1:19.98 (43.40)                                        
  2 Zeitner, Robert           68 FCS                            2:14.15   17  
                1:01.76   2:14.15 (1:12.39)                                        
 
Men 65-69 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Zeitner, Robert           68 FCS                            1:56.93   20  
                  56.46   1:56.93 (1:00.47)                                        
  2 Cohen, Kenneth            68 GS                             2:16.07   17  
                1:02.96   2:16.07 (1:13.11)                                        
 
Men 65-69 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Zeitner, Robert           68 FCS                            4:21.76   20  
  2 Cohen, Kenneth            68 GS                             5:01.20   17  
 
Men 65-69 400 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Barry, Andy               66 NWSC                           6:16.84   20  
                  39.45     1:26.07 (46.62)     2:19.56 (53.49)     3:11.28 (51.72)
        4:01.12 (49.84)     4:50.05 (48.93)     5:34.39 (44.34)     6:16.84 (42.45)
 
Men 70-74 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Gambetta, Miguel          70 Unattached                       32.06   20  
  2 Kettelson, Larry          72 MGM                              39.54   17  
  3 Bik, Wayne                73 MGM                              45.42   16  
 
Men 70-74 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Bik, Wayne                73 MGM                            1:41.77   20  
                  46.24     1:41.77 (55.53)                                        
 
Men 70-74 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Bik, Wayne                73 MGM                              54.68   20  
 
Men 70-74 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Kettelson, Larry          72 MGM                            1:40.29   20  
                  48.58     1:40.29 (51.71)                                        
 
Men 70-74 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Kettelson, Larry          72 MGM                              47.90   20  
 
Men 70-74 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Kettelson, Larry          72 MGM                            1:48.51   20  
                  50.58     1:48.51 (57.93)                                        
 
Men 70-74 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
 -- Kettelson, Larry          72 MGM                                 NS  
 
Men 75-79 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Mullins, Steve            76 Evanston                       3:17.84   20  
                  44.57     1:36.28 (51.71)     2:28.26 (51.98)     3:17.84 (49.58)
 
Men 75-79 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Anderson, Lee             78 Unattached                       38.95   20  
  2 Mullins, Steve            76 Evanston                         49.99   17  
 
Men 75-79 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Anderson, Lee             78 Unattached                     1:34.74   20  
                  44.24     1:34.74 (50.50)                                        
  2 Mullins, Steve            76 Evanston                       1:47.40   17  
                  51.99     1:47.40 (55.41)                                        
 
Men 75-79 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Mullins, Steve            76 Evanston                       2:08.90   20  
                1:01.84   2:08.90 (1:07.06)                                        
 
Men 75-79 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Mullins, Steve            76 Evanston                         56.66   20  
 
Women 18+ 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                          Finals Points 
===============================================================================
  1 Evanston  'A'                                               2:04.94   40  
     1) Hesterberg, Lisa W22            2) Baker, Sarah W27               
     3) Donohue, Belen W29              4) Gross, Emma W24                
                  30.69     1:04.44 (33.75)     1:20.14 (15.70)     2:04.94 (44.80)
 
Women 18+ 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                          Finals Points 
===============================================================================
  1 Evanston  'A'                                               2:11.64   40  
     1) Hesterberg, Lisa W22            2) Baker, Sarah W27               
     3) Donohue, Belen W29              4) Burkhart, Beth W31             
                  33.79     1:08.33 (34.54)     1:39.05 (30.72)     2:11.64 (32.59)
 
Women 25+ 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                          Finals Points 
===============================================================================
  1 Vison Quest Rumple Fish  'A'                                1:43.00   40  
     1) Grabowski, Karen W33            2) Moy, Sydney W30                
     3) Andros, Erica W25               4) Gillespie, Melissa W47         
                  30.01     1:01.21 (31.20)     1:30.64 (29.43)     1:43.00 (12.36)
  2 Max Multisport  'A'                                         2:12.37   34  
     1) Tannehill, Michelle W27         2) Doohaluk, Deanna W33           
     3) Schneidewind, Renee W35         4) Ridgway, Jean W50              
                  31.81     1:09.90 (38.09)     1:42.38 (32.48)     2:12.37 (29.99)
 
Women 25+ 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                          Finals Points 
===============================================================================
  1 Evanston  'A'                                               2:18.18   40  
     1) Linger, Heather W33             2) LI, Jie W37                    
     3) Kockevar, Laura W43             4) Roderer, Kathy W53             
                  29.70       42.12 (12.42)     1:15.30 (33.18)   2:18.18 (1:02.88)
  2 Vison Quest Rumple Fish  'A'                                2:22.87   34  
     1) Andros, Erica W25               2) Moy, Sydney W30                
     3) Grabowski, Karen W33            4) Gillespie, Melissa W47         
                  34.90     1:15.56 (40.66)     1:48.21 (32.65)     2:22.87 (34.66)
  3 Max Multisport  'A'                                         2:34.60   32  
     1) Tannehill, Michelle W27         2) Doohaluk, Deanna W33           
     3) Ridgway, Jean W50               4) Schneidewind, Renee W35        
                  40.39     1:27.51 (47.12)   2:34.60 (1:07.09)                    
 
Men 18+ 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                          Finals Points 
===============================================================================
  1 Oak Brook Pirates  'A'                                      1:39.34   40  
  2 OakPark Masters  'A'                                        1:48.71   34  
     1) Schoenbeck, George M26          2) Bahena, Francisco M38          
     3) Benesk, Jason M35               4) Lupo, Matthew M24              
                  25.68       57.83 (32.15)     1:23.30 (25.47)     1:48.71 (25.41)
 
Men 18+ 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                          Finals Points 
===============================================================================
  1 OakPark Masters  'B'                                        2:03.87   40  
     1) Benesk, Jason M35               2) Schoenbeck, George M26         
     3) Bahena, Francisco M38           4) Lupo, Matthew M24              
                  32.00     1:08.13 (36.13)     1:37.82 (29.69)     2:03.87 (26.05)
 
Men 25+ 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                          Finals Points 
===============================================================================
  1 OakPark Masters  'A'                                        1:45.75   40  
     1) Myszka, John M31                2) Saraceno, Joe M32              
     3) Davenport, Sasantron M26        4) Bruno-Lewis, Aaron M29         
                  27.70       53.24 (25.54)     1:20.20 (26.96)     1:45.75 (25.55)
  2 Chicago Smelts  'A'                                         1:46.51   34  
     1) Manderino, Mark M32             2) Craig, Dan M31                 
     3) Kalla, Dean M41                 4) Thiry, Michael M33             
  3 Evanston  'A'                                               1:47.82   32  
     1) Linstrom, John M31              2) Shipley, Greg M35              
     3) Gerhant, Luc M38                4) Mertz, David M29               
                  30.48       55.36 (24.88)     1:22.99 (27.63)     1:47.82 (24.83)
 
Men 25+ 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                          Finals Points 
===============================================================================
  1 Evanston  'A'                                               1:57.07   40  
     1) Linstrom, John M31              2) Thompson, Jeff M30             
     3) Shipley, Greg M35               4) Mertz, David M29               
                  30.49     1:01.57 (31.08)     1:30.65 (29.08)     1:57.07 (26.42)
  2 Chicago Smelts  'A'                                         2:00.43   34  
     1) Phinney, Scot M52               2) Thiry, Michael M33             
     3) Cordero, Billy M41              4) Craig, Dan M31                 
                  35.62     1:05.76 (30.14)     1:32.81 (27.05)     2:00.43 (27.62)
  3 OakPark Masters  'A'                                        2:07.62   32  
     1) Saraceno, Joe M32               2) Davenport, Sasantron M26       
     3) Bruno-Lewis, Aaron M29          4) Myszka, John M31               
                  42.58     1:14.65 (32.07)     1:41.81 (27.16)     2:07.62 (25.81)
 
Men 35+ 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                          Finals Points 
===============================================================================
  1 Vison Quest Rumple Fish  'A'                                1:52.36   40  
     1) Figueres, Ruben M35             2) Leonardi, Dean M44             
     3) Jose, Andrew M42                4) Murhpy, Jilian M44             
                  27.70       57.85 (30.15)     1:26.21 (28.36)     1:52.36 (26.15)
 
Men 35+ 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                          Finals Points 
===============================================================================
  1 Vison Quest Rumple Fish  'A'                                2:10.94   40  
     1) Murhpy, Jilian M44              2) Jose, Andrew M42               
     3) Gleich, Brian M37               4) Figueres, Ruben M35            
                  35.73     1:12.58 (36.85)     1:45.82 (33.24)     2:10.94 (25.12)
  2 Evanston  'A'                                               2:18.87   34  
     1) Anolick, Simon M43              2) Filippini, Michael M48         
     3) Hertel, Robert M58              4) Gerhant, Luc M38               
                  35.34     1:10.15 (34.81)     1:41.04 (30.89)     2:18.87 (37.83)
  3 Lyons  'A'                                                  2:29.87   32  
     1) Kuhl, John M55                  2) Obryan, John M43               
     3) Finn, John M43                  4) Wickman, Mont M48              
                  43.37     1:25.22 (41.85)     1:59.40 (34.18)     2:29.87 (30.47)
 
Men 45+ 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                          Finals Points 
===============================================================================
  1 Evanston  'A'                                               1:43.11   40  
     1) Goyette, Brian M49              2) Black, Boyd M52                
     3) Bennewitz, Kirk M54             4) Filippini, Michael M48         
                  25.78       53.15 (27.37)     1:18.69 (25.54)     1:43.11 (24.42)
  2 Gray Sharks  'A'                                            2:27.19   34  
     1) Cohen, Kenneth M68              2) Dayton, Barry M63              
     3) Prince, Clifford M58            4) Gomez-Diaz  SR, Ramon M51      
                1:19.47     1:54.67 (35.20)     2:27.19 (32.52)                    
 
Men 45+ 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                          Finals Points 
===============================================================================
  1 Evanston  'A'                                               2:23.16   40  
     1) Goyette, Brian M49              2) Black, Boyd M52                
     3) Bennewitz, Kirk M54             4) Mullins, Steve M76             
                  46.65     1:26.67 (40.02)     1:57.12 (30.45)     2:23.16 (26.04)
 
Mixed 18+ 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                          Finals Points 
===============================================================================
  1 Oak Brook Pirates  'A'                                      1:46.16   40  
     1) Dews, Jason M23                 2) Juckniess, Megan W31           
     3) Zahorik, Barbara W45            4) Reynolds, Brad M42             
  2 Evanston  'A'                                               1:49.44   34  
     1) Hesterberg, Lisa W22            2) Baker, Sarah W27               
     3) Linstrom, John M31              4) Thompson, Jeff M30             
                  27.31       57.57 (30.26)     1:25.83 (28.26)     1:49.44 (23.61)
  3 Flying Carp Swimming  'A'                                   2:01.49   32  
     1) Glass, Kathryn W24              2) Habjan, Jenny W26              
     3) Zeitner, Robert M68             4) Leonard, Nicholas M26          
                  29.37       57.60 (28.23)     1:38.48 (40.88)     2:01.49 (23.01)
 
Mixed 18+ 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                          Finals Points 
===============================================================================
  1 Oak Brook Pirates  'A'                                      2:04.20   40  
  2 Flying Carp Swimming  'A'                                   2:21.64   34  
     1) Glass, Kathryn W24              2) Habjan, Jenny W26              
     3) Leonard, Nicholas M26           4) Zeitner, Robert M68            
                  35.78     1:10.86 (35.08)     1:36.74 (25.88)     2:21.64 (44.90)
 
Mixed 25+ 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                          Finals Points 
===============================================================================
  1 Evanston  'A'                                               1:47.21   40  
     1) Burkhart, Beth W31              2) Linger, Heather W33            
     3) Gerhant, Luc M38                4) Shipley, Greg M35              
                  27.87       54.97 (27.10)     1:20.04 (25.07)     1:47.21 (27.17)
  2 Vison Quest Rumple Fish  'B'                                1:49.67   34  
     1) Gleich, Brian M37               2) Leonardi, Dean M44             
     3) Moy, Sydney W30                 4) Gillespie, Melissa W47         
                  26.69       55.73 (29.04)     1:24.19 (28.46)     1:49.67 (25.48)
  3 Vison Quest Rumple Fish  'A'                                2:02.79   32  
     1) Murhpy, Jilian M44              2) Andros, Erica W25              
     3) Grabowski, Karen W33            4) Figueres, Ruben M35            
                  29.77       58.44 (28.67)     1:28.47 (30.03)     2:02.79 (34.32)
  4 Max Multisport  'A'                                         2:12.45   30  
     1) Ridgway, Jean W50               2) Schneidewind, Russ M36         
     3) Francis, Ginger W25             4) Ridgeway, Paul M25             
                  37.07     1:15.72 (38.65)     1:46.23 (30.51)     2:12.45 (26.22)
 
Mixed 25+ 800 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                          Finals Points 
===============================================================================
  1 Vison Quest Rumple Fish  'A'                                9:31.21   40  
     1) Grabowski, Karen W33            2) Murhpy, Jilian M44             
     3) Andros, Erica W25               4) Jose, Andrew M42               
                          6:48.58 (6:48.58)   7:25.18 (7:25.18)   9:31.21 (9:31.21)
 
Mixed 25+ 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                          Finals Points 
===============================================================================
  1 Max Multisport  'A'                                         2:01.56   40  
     1) Ridgway, Jean W50               2) Schneidewind, Russ M36         
     3) Ridgeway, Paul M25              4)                                
                  36.32     1:01.72 (25.40)     1:30.08 (28.36)     2:01.56 (31.48)
  2 Vison Quest Rumple Fish  'A'                                2:11.40   34  
     1) Andros, Erica W25               2) Jose, Andrew M42               
     3) Grabowski, Karen W33            4) Murhpy, Jilian M44             
                  35.51     1:11.78 (36.27)     1:44.82 (33.04)     2:11.40 (26.58)
 
Mixed 35+ 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                          Finals Points 
===============================================================================
  1 Lyons  'A'                                                  2:02.77   40  
     1) Llibre, Sara W49                2) Kuhl, John M55                 
     3) Valentino, Nora W40             4) Doyle, Mark M47                
                  31.25     1:02.47 (31.22)     1:35.94 (33.47)     2:02.77 (26.83)
  2 Gray Sharks  'A'                                            2:15.58   34  
     1) Tobler, Ellen W37               2) McCarthy, Jean W48             
     3) Dayton, Barry M63               4) Prince, Clifford M58           
                  33.91       46.06 (12.15)     1:44.46 (58.40)     2:15.58 (31.12)
 
Mixed 45+ 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                          Finals Points 
===============================================================================
  1 Evanston  'A'                                               2:01.90   40  
     1) Goyette, Brian M49              2) Roderer, Kathy W53             
     3) Black, Boyd M52                 4) Riggs, Anne W47                
                  28.04     1:00.79 (32.75)     1:34.82 (34.03)     2:01.90 (27.08)
  2 Mount Greenwood Masters  'A'                                2:30.44   34  
     1) Bik, Wayne M73                  2) Miller, John M55               
     3) Moore, Mary W52                 4) Kulak, Marilyn W53             
                  31.52     1:11.03 (39.51)     1:26.66 (15.63)   2:30.44 (1:03.78)
 
Mixed 45+ 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                          Finals Points 
===============================================================================
  1 Mount Greenwood Masters  'A'                                2:51.73   40  
     1) Wegrzyn, Georgean W54           2) Miller, John M55               
     3) Moore, Mary W52                 4) Bik, Wayne M73                 
                  44.43     1:27.50 (43.07)     2:08.60 (41.10)     2:51.73 (43.13)
 
Mixed 55+ 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                          Finals Points 
===============================================================================
  1 Evanston  'A'                                               2:59.17   40  
     1) Hertel, Robert M58              2) Kurz, Mary W66                 
     3) Mullins, Steve M76              4) Rossi, Clarice W71             
                  39.07     1:27.61 (48.54)     2:21.62 (54.01)     2:59.17 (37.55)
 
                    Combined Team Scores - Through Event 30                    
 
  1. Evanston                         2391.5   2. OakPark Masters                     854
  3. Vison Quest Rumple Fish             849   4. Unattached                        846.5
  5. Mount Greenwood Masters             813   6. Chicago Smelts                      637
  7. Chicago Blue Dolphins               566   8. Lyons                               535
  9. Gray Sharks                         511  10. Max Multisport                      498
 11. Naperville Waves                    429  12. Elgin Blue Waves                    427
 13. Flying Carp Swimming                369  14. Oak Brook Pirates                   354
 15. Coho                                306  16. Chicago Masters                     280
 17. Libertyville                        159  18. Lsac                              157.5
 19. Team Illinois Masters               136  20. Fact                                 97
 21. FF                                   80  22. Joliet Park District               71.5
 23. ywc                                  71  24. wac                                  62
 25. Bam                                  32  26. Ind                                  31
 
                   Women - Team Rankings - Through Event 30                    
 
  1. Evanston                         1219.5   2. Vison Quest Rumple Fish             356
  3. Unattached                        323.5   4. Max Multisport                      317
  5. Mount Greenwood Masters             300   6. Naperville Waves                    252
  7. Gray Sharks                         186   8. Chicago Smelts                      173
  9. Coho                                167  10. Flying Carp Swimming                160
 11. Elgin Blue Waves                    151  12. Lyons                               149
 13. OakPark Masters                     141  14. Libertyville                        114
 15. Oak Brook Pirates                   108  16. Chicago Blue Dolphins                74
 17. ywc                                  71                                             
 
                    Men - Team Rankings - Through Event 30                     
 
  1. Evanston                           1018   2. OakPark Masters                     713
  3. Unattached                          523   4. Chicago Blue Dolphins               492
  5. Chicago Smelts                      464   6. Mount Greenwood Masters             439
  7. Vison Quest Rumple Fish             353   8. Lyons                               346
  9. Gray Sharks                         291  10. Chicago Masters                     280
 11. Elgin Blue Waves                    276  12. Naperville Waves                    177
 13. Oak Brook Pirates                   166  14. Lsac                              157.5
 15. Flying Carp Swimming                143  16. Coho                                139
 17. Team Illinois Masters               136  18. Max Multisport                      111
 19. Fact                                 97  20. FF                                   80
 21. Joliet Park District               71.5  22. wac                                  62
 23. Libertyville                         45  24. Bam                                  32
 25. Ind                                  31