Licensed to ILMSA State Championship Meet
                                       HY-TEK's Meet Manager 1/21/2009 09:18 PM
                   Lattof Masters Swim Meet Meet - 1/11/2009                   
                                    Results                                    
 
Women 18-24 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Hesterberg, Lisa G        22 EVAN                             29.65    7  
 -- Boilesen, Tiffany J       24 LIB                                 NS  
 
Women 18-24 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Hesterberg, Lisa G        22 EVAN                           1:04.89    7  
                  30.82     1:04.89 (34.07)                                        
  2 Boilesen, Tiffany J       24 LIB                            1:05.19    5  
                  31.12     1:05.19 (34.07)                                        
 
Women 18-24 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Boilesen, Tiffany J       24 LIB                            2:26.33    7  
                  32.94     1:09.41 (36.47)     1:47.65 (38.24)     2:26.33 (38.68)
 
Women 18-24 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Hesterberg, Lisa G        22 EVAN                             34.70    7  
 
Women 18-24 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Hesterberg, Lisa G        22 EVAN                           1:15.13    7  
                  36.19     1:15.13 (38.94)                                        
 
Women 18-24 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Kearns, Christina         20 GS                               40.78    7  
 
Women 18-24 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
 -- Hesterberg, Lisa G        22 EVAN                                NS  
 
Women 25-29 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Croucher, Allison         27 HH                               25.61    7  
  2 Goodwin, Amy              27 GS                               30.28    5  
  3 Andros, Erica             25 VQRF                             30.55    4  
  4 Tannehill, Michelle M     26 MAX                              31.89    3  
  5 Tullos, Whitney           29 GS                               32.50    2  
  6 Sullivan, Michelle        25 NAP                              40.79    1  
 
Women 25-29 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Croucher, Allison         27 HH                               56.22    7  
                  27.20       56.22 (29.02)                                        
  2 Fiorillo, Alyson A        26 MAX                            1:01.25    5  
                  29.61     1:01.25 (31.64)                                        
  3 Goodwin, Amy              27 GS                             1:05.98    4  
                  31.50     1:05.98 (34.48)                                        
  4 Ferguson, Melissa         26 ELGIN                          1:08.23    3  
                  32.13     1:08.23 (36.10)                                        
  5 Andros, Erica             25 VQRF                           1:08.85    2  
                  32.41     1:08.85 (36.44)                                        
  6 Baker, Sarah              27 EVAN                           1:09.34    1  
                  32.03     1:09.34 (37.31)                                        
  7 Tannehill, Michelle M     26 MAX                            1:11.58  
                  34.53     1:11.58 (37.05)                                        
  8 Sullivan, Michelle        25 NAP                            1:26.26  
                  42.32     1:26.26 (43.94)                                        
 
Women 25-29 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Boyle, Shannon            25 EVAN                           2:19.98    7  
                  31.89     1:07.35 (35.46)     1:43.51 (36.16)     2:19.98 (36.47)
  2 Baker, Sarah              27 EVAN                           2:51.19    5  
                  36.93     1:20.33 (43.40)     2:05.11 (44.78)     2:51.19 (46.08)
 -- Tullos, Whitney           29 GS                                  NS  
 
Women 25-29 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Souppa, Kristin           26 NYRS                             31.60    7  
  2 Scheidenhelm, Drew E      26 ELGIN                            31.89    5  
  3 Croucher, Allison         27 HH                               32.34    4  
  4 Goodwin, Amy              27 GS                               33.76    3  
  5 Ferguson, Melissa         26 ELGIN                            34.78    2  
  6 Andros, Erica             25 VQRF                             35.12    1  
  7 Tannehill, Michelle M     26 MAX                              39.09  
  8 Tullos, Whitney           29 GS                               41.44  
  9 Sullivan, Michelle        25 NAP                              44.42  
 
Women 25-29 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Goodwin, Amy              27 GS                             1:12.95    7  
                  35.94     1:12.95 (37.01)                                        
  2 Andros, Erica             25 VQRF                           1:15.94    5  
                  37.26     1:15.94 (38.68)                                        
  3 Ferguson, Melissa         26 ELGIN                          1:16.11    4  
                  36.31     1:16.11 (39.80)                                        
  4 Sullivan, Michelle        25 NAP                            1:34.28    3  
                  46.13     1:34.28 (48.15)                                        
 
Women 25-29 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Baker, Sarah              27 EVAN                             34.90    7  
  2 Scheidenhelm, Drew E      26 ELGIN                            35.70    5  
  3 Ferguson, Melissa         26 ELGIN                            40.89    4  
 
Women 25-29 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Souppa, Kristin           26 NYRS                           1:14.57    7  
                  35.92     1:14.57 (38.65)                                        
  2 Baker, Sarah              27 EVAN                           1:15.94    5  
                  36.10     1:15.94 (39.84)                                        
  3 Boyle, Shannon            25 EVAN                           1:24.01    4  
                  38.99     1:24.01 (45.02)                                        
 
Women 25-29 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Fiorillo, Alyson A        26 MAX                              28.46    7  
  2 Scheidenhelm, Drew E      26 ELGIN                            30.61    5  
 
Women 25-29 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Fiorillo, Alyson A        26 MAX                            1:03.99    7  
                  30.77     1:03.99 (33.22)                                        
  2 Boyle, Shannon            25 EVAN                           1:21.60    5  
                  38.32     1:21.60 (43.28)                                        
 
Women 25-29 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Souppa, Kristin           26 NYRS                           1:06.77    7  
                  31.85     1:06.77 (34.92)                                        
  2 Fiorillo, Alyson A        26 MAX                            1:09.21    5  
                  32.62     1:09.21 (36.59)                                        
  3 Scheidenhelm, Drew E      26 ELGIN                          1:10.14    4  
                  32.46     1:10.14 (37.68)                                        
  4 Goodwin, Amy              27 GS                             1:16.61    3  
                  33.53     1:16.61 (43.08)                                        
  5 Ferguson, Melissa         26 ELGIN                          1:19.01    2  
                  35.90     1:19.01 (43.11)                                        
  6 Baker, Sarah              27 EVAN                           1:20.12    1  
                  39.58     1:20.12 (40.54)                                        
 
Women 30-34 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Lingner, Heather          32 EVAN                             27.32    7  
  2 Burkhart, Beth            31 EVAN                             27.93    5  
  3 Grabowski, Karen          33 VQRF                             29.54    4  
  4 Dubas, Tracy              31 ELGIN                            29.60    3  
  5 McGrath, Jacqueline       31 UN                               32.66    2  
  6 Schneidewind, Renee       34 MAX                              33.78    1  
  7 Seaton, Gina              34 ELGIN                            45.77  
 
Women 30-34 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Lingner, Heather          32 EVAN                             59.61    7  
                  28.72       59.61 (30.89)                                        
  2 Grabowski, Karen          33 VQRF                           1:04.13    5  
                  30.59     1:04.13 (33.54)                                        
  3 Browne, Dorianne E        32 ELGIN                          1:05.13    4  
                  33.88     1:05.13 (31.25)                                        
  4 Dubas, Tracy              31 ELGIN                          1:05.57    3  
                  31.70     1:05.57 (33.87)                                        
  5 McGrath, Jacqueline       31 UN                             1:12.34    2  
                  35.05     1:12.34 (37.29)                                        
  6 Stoegbaur, Elizabeth      33 EVAN                           1:14.75    1  
                  25.00     1:14.75 (49.75)                                        
  7 Schneidewind, Renee       34 MAX                            1:17.09  
                  38.47     1:17.09 (38.62)                                        
 
Women 30-34 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Lingner, Heather          32 EVAN                           2:15.21    7  
                  30.68     1:03.97 (33.29)     1:39.41 (35.44)     2:15.21 (35.80)
  2 Browne, Dorianne E        32 ELGIN                          2:32.23    5  
                  34.09     1:12.10 (38.01)     1:52.23 (40.13)     2:32.23 (40.00)
  3 Castle, Amanda            33 COHO                           2:38.65    4  
                  35.47   1:57.06 (1:21.59)     2:38.65 (41.59)         2:38.65 ( )
  4 McGrath, Jacqueline       31 UN                             2:38.94    3  
                  36.79     1:17.38 (40.59)     1:58.87 (41.49)     2:38.94 (40.07)
  5 Jackson-McGarr, Stracie   33 ELGIN                          2:40.71    2  
                  34.53     1:13.67 (39.14)     1:56.68 (43.01)     2:40.71 (44.03)
  6 Stoegbaur, Elizabeth      33 EVAN                           2:46.74    1  
                  37.74     1:19.71 (41.97)     2:04.35 (44.64)     2:46.74 (42.39)
  7 Doohaluk, Deanna          33 MAX                            2:58.17  
                  40.25     1:24.12 (43.87)     2:11.18 (47.06)     2:58.17 (46.99)
 
Women 30-34 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Dubas, Tracy              31 ELGIN                            36.15    7  
  2 Schneidewind, Renee       34 MAX                              41.28    5  
  3 Krauklis, Emily B         30 ELGIN                            42.20    4  
  4 Stoegbaur, Elizabeth      33 EVAN                             43.44    3  
  5 Seaton, Gina              34 ELGIN                            56.91    2  
 
Women 30-34 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Dubas, Tracy              31 ELGIN                          1:21.79    7  
                  39.71     1:21.79 (42.08)                                        
  2 Browne, Dorianne E        32 ELGIN                          1:24.55    5  
                  41.24     1:24.55 (43.31)                                        
  3 Jackson-McGarr, Stracie   33 ELGIN                          1:26.69    4  
                  42.58     1:26.69 (44.11)                                        
  4 Schneidewind, Renee       34 MAX                            1:39.58    3  
                  49.06     1:39.58 (50.52)                                        
 
Women 30-34 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Grabowski, Karen          33 VQRF                             39.39    7  
  2 Krauklis, Emily B         30 ELGIN                            41.25    5  
  3 Stoegbaur, Elizabeth      33 EVAN                             44.47    4  
  4 Doohaluk, Deanna          33 MAX                              49.40    3  
  5 Seaton, Gina              34 ELGIN                            54.37    2  
 
Women 30-34 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Jackson-McGarr, Stracie   33 ELGIN                          1:26.20    7  
                  41.91     1:26.20 (44.29)                                        
  2 Krauklis, Emily B         30 ELGIN                          1:30.50    5  
                  42.36     1:30.50 (48.14)                                        
  3 Browne, Dorianne E        32 ELGIN                          1:33.80    4  
                  45.33     1:33.80 (48.47)                                        
  4 Doohaluk, Deanna          33 MAX                            1:40.01    3  
                  51.53     1:40.01 (48.48)                                        
 
Women 30-34 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Lingner, Heather          32 EVAN                             29.90    7  
  2 Burkhart, Beth            31 EVAN                             31.69    5  
  3 Browne, Dorianne E        32 ELGIN                            37.81    4  
  4 Jackson-McGarr, Stracie   33 ELGIN                            38.97    3  
  5 McGrath, Jacqueline       31 UN                               39.00    2  
  6 Krauklis, Emily B         30 ELGIN                            43.65    1  
  7 Seaton, Gina              34 ELGIN                            53.19  
 
Women 30-34 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Grabowski, Karen          33 VQRF                           1:13.78    7  
                  35.12     1:13.78 (38.66)                                        
  2 Dubas, Tracy              31 ELGIN                          1:19.43    5  
                  37.82     1:19.43 (41.61)                                        
  3 Jackson-McGarr, Stracie   33 ELGIN                          1:20.37    4  
                  40.58     1:20.37 (39.79)                                        
  4 Castle, Amanda            33 COHO                           1:26.55    3  
                  40.22     1:26.55 (46.33)                                        
  5 Krauklis, Emily B         30 ELGIN                          1:27.66    2  
                  42.39     1:27.66 (45.27)                                        
 -- Seaton, Gina              34 ELGIN                               DQ  
                  58.61          DQ (58.27)                                        
 -- Stoegbaur, Elizabeth      33 EVAN                                NS  
 
Women 35-39 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Li, Jie                   36 EVAN                             27.31    7  
 
Women 35-39 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Harvego, Erin             39 VQRF                           1:22.70    7  
                  39.76     1:22.70 (42.94)                                        
  2 Padar, Jody               36 TWC                            1:33.27    5  
                  42.11     1:33.27 (51.16)                                        
 
Women 35-39 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
 -- Sullivan, Solveig L       38 EVAN                                NS  
 
Women 35-39 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Li, Jie                   36 EVAN                             30.00    7  
  2 Majerczak, Heidi          36 GS                               34.71    5  
 -- Sullivan, Solveig L       38 EVAN                                NS  
 
Women 35-39 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Li, Jie                   36 EVAN                           1:02.24    7  
                  30.34     1:02.24 (31.90)                                        
  2 Sullivan, Solveig L       38 EVAN                           1:25.14    5  
                  40.71     1:25.14 (44.43)                                        
 
Women 35-39 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Majerczak, Heidi          36 GS                               36.22    7  
  2 Tobler, Ellen             37 GS                               41.92    5  
  3 Harvego, Erin             39 VQRF                             43.65    4  
  4 Padar, Jody               36 TWC                              50.56    3  
 
Women 35-39 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Tobler, Ellen             37 GS                             1:34.21    7  
                  45.22     1:34.21 (48.99)                                        
  2 Padar, Jody               36 TWC                            1:55.39    5  
                  54.17   1:55.39 (1:01.22)                                        
 
Women 35-39 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Li, Jie                   36 EVAN                             28.52    7  
  2 Majerczak, Heidi          36 GS                               32.95    5  
  3 Tobler, Ellen             37 GS                               38.18    4  
  4 Padar, Jody               36 TWC                              52.31    3  
 
Women 35-39 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Li, Jie                   36 EVAN                           1:05.58    7  
                  30.20     1:05.58 (35.38)                                        
  2 Majerczak, Heidi          36 GS                             1:13.38    5  
                  34.54     1:13.38 (38.84)                                        
  3 Tobler, Ellen             37 GS                             1:26.78    4  
                  42.09     1:26.78 (44.69)                                        
  4 Padar, Jody               36 TWC                            1:44.08    3  
                  49.66     1:44.08 (54.42)                                        
 
Women 40-44 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Stevens, Kimberly J       43 EVAN                             26.03    7  
  2 Smar, Susan               44 BUE                              31.87    5  
  3 Meyer, Maureen            42 UN                               35.76    4  
  4 Hutton, Jennifer          42 ELGIN                            36.54    3  
  5 Ahner, Amy                43 EVAN                             38.52    2  
  6 Musser, Heidi             42 GS                             1:12.38    1  
 -- Cunningham, Nell          43 EVAN                                NS  
 
Women 40-44 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Stevens, Kimberly J       43 EVAN                             56.65    7  
                  27.66       56.65 (28.99)                                        
  2 Hutton, Jennifer          42 ELGIN                          1:21.10    5  
                  37.83     1:21.10 (43.27)                                        
  3 Meyer, Maureen            42 UN                             1:22.14    4  
                  39.35     1:22.14 (42.79)                                        
  4 Ahner, Amy                43 EVAN                           1:27.11    3  
                1:27.11         1:27.11 ( )                                        
  5 Leech, Heidi A            43 GS                             1:31.55    2  
                  41.26     1:31.55 (50.29)                                        
  6 Musser, Heidi             42 GS                             2:29.09    1  
                1:19.00   2:29.09 (1:10.09)                                        
 
Women 40-44 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Stevens, Kimberly J       43 EVAN                           2:04.80    7  
                  29.99     1:01.81 (31.82)     1:32.72 (30.91)     2:04.80 (32.08)
  2 Giles-Ott, Ruth           40 CS                             2:50.34    5  
                  38.20     1:21.30 (43.10)     2:05.46 (44.16)     2:50.34 (44.88)
  3 Cunningham, Nell          43 EVAN                           3:08.18    4  
                  41.90     1:29.70 (47.80)     2:19.11 (49.41)     3:08.18 (49.07)
  4 Ahner, Amy                43 EVAN                           3:16.66    3  
                  42.45   2:24.63 (1:42.18)     3:16.66 (52.03)         3:16.66 ( )
  5 Leech, Heidi A            43 GS                             3:24.08    2  
                  42.54     1:34.20 (51.66)     2:29.95 (55.75)     3:24.08 (54.13)
  6 Musser, Heidi             42 GS                             5:11.00    1  
                3:46.08   5:01.53 (1:15.45)      5:11.00 (9.47)         5:11.00 ( )
 
Women 40-44 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Smar, Susan               44 BUE                              37.38    7  
  2 Giles-Ott, Ruth           40 CS                               41.43    5  
  3 Hutton, Jennifer          42 ELGIN                            46.53    4  
  4 Meyer, Maureen            42 UN                               46.87    3  
  5 Musser, Heidi             42 GS                             1:33.67    2  
 
Women 40-44 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Giles-Ott, Ruth           40 CS                             1:31.95    7  
                  42.86     1:31.95 (49.09)                                        
  2 Leech, Heidi A            43 GS                             1:44.06    5  
                1:02.96     1:44.06 (41.10)                                        
 -- Musser, Heidi             42 GS                                  NS  
 
Women 40-44 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Smar, Susan               44 BUE                              41.28    7  
  2 Hutton, Jennifer          42 ELGIN                            49.06    5  
 
Women 40-44 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Smar, Susan               44 BUE                              32.93    7  
  2 Cunningham, Nell          43 EVAN                             34.60    5  
  3 Giles-Ott, Ruth           40 CS                               45.07    4  
  4 Ahner, Amy                43 EVAN                             48.82    3  
 
Women 40-44 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Stevens, Kimberly J       43 EVAN                           1:06.45    7  
                  32.04     1:06.45 (34.41)                                        
  2 Smar, Susan               44 BUE                            1:19.68    5  
                  36.36     1:19.68 (43.32)                                        
  3 Giles-Ott, Ruth           40 CS                             1:34.22    4  
                  44.29     1:34.22 (49.93)                                        
  4 Hutton, Jennifer          42 ELGIN                          1:36.53    3  
                  45.23     1:36.53 (51.30)                                        
  5 Ahner, Amy                43 EVAN                           1:45.28    2  
                  47.07     1:45.28 (58.21)                                        
 
Women 45-49 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Pletch, Mary W            45 TWC                              27.89    7  
  2 Hollander, Karen          47 ELGIN                            41.14    5  
 
Women 45-49 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Kafka, Heidi              46 CS                             1:01.01    7  
                  29.55     1:01.01 (31.46)                                        
  2 Pletch, Mary W            45 TWC                            1:01.54    5  
                  29.39     1:01.54 (32.15)                                        
  3 Armand, Peggy             45 HH                             1:13.23    4  
                  35.19     1:13.23 (38.04)                                        
  4 Richardson, Robin         47 EVAN                           1:18.73    3  
                  38.00     1:18.73 (40.73)                                        
  5 Gillespie, Melisson       47 VQRF                           1:22.95    2  
                  38.84     1:22.95 (44.11)                                        
  6 Peters, Michelle          48 ELGIN                          1:29.61    1  
                  41.20     1:29.61 (48.41)                                        
  7 Hollander, Karen          47 ELGIN                          1:32.52  
                  44.35     1:32.52 (48.17)                                        
  8 Tiedeman, Reen            47 TWC                            1:40.34  
                  49.04     1:40.34 (51.30)                                        
 
Women 45-49 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Block, Andrea J           47 COHO                           2:06.55    7  
                  30.30     1:02.38 (32.08)     1:34.42 (32.04)     2:06.55 (32.13)
  2 Kafka, Heidi              46 CS                             2:15.77    5  
                  31.74     1:05.82 (34.08)     1:40.90 (35.08)     2:15.77 (34.87)
  3 Hollander, Karen          47 ELGIN                          3:23.51    4  
                  44.53     1:34.48 (49.95)     2:29.24 (54.76)     3:23.51 (54.27)
  4 Tiedeman, Reen            47 TWC                            3:38.73    3  
                  51.80     1:47.90 (56.10)     2:43.57 (55.67)     3:38.73 (55.16)
  5 Janus, Alison M           48 EVAN                           4:10.00    2  
                  56.68   4:02.58 (3:05.90)      4:10.00 (7.42)         4:10.00 ( )
 
Women 45-49 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Pletch, Mary W            45 TWC                              31.61    7  
  2 Schwartz, Lisa            45 COHO                             36.93    5  
  3 Gillespie, Melisson       47 VQRF                             45.68    4  
  4 Hollander, Karen          47 ELGIN                            55.88    3  
  5 Noll, Christine M         49 EVAN                             56.09    2  
 -- Lafayette, Anne N         47 ELGIN                               DQ  
 
Women 45-49 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Pletch, Mary W            45 TWC                            1:09.83    7  
                  33.95     1:09.83 (35.88)                                        
  2 Kafka, Heidi              46 CS                             1:13.72    5  
                  35.82     1:13.72 (37.90)                                        
  3 Gillespie, Melisson       47 VQRF                           1:47.57    4  
                  53.82     1:47.57 (53.75)                                        
  4 Noll, Christine M         49 EVAN                           2:02.69    3  
                2:02.69         2:02.69 ( )                                        
  5 Peters, Michelle          48 ELGIN                          2:07.14    2  
 
Women 45-49 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Block, Andrea J           47 COHO                             37.59    7  
  2 Schwartz, Lisa            45 COHO                             39.94    5  
  3 Armand, Peggy             45 HH                               44.12    4  
  4 Lafayette, Anne N         47 ELGIN                            45.01    3  
  5 Peters, Michelle          48 ELGIN                            51.36    2  
  6 Noll, Christine M         49 EVAN                             54.25    1  
  7 Hollander, Karen          47 ELGIN                            56.09  
 
Women 45-49 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Schwartz, Lisa            45 COHO                           1:30.80    7  
                  42.72     1:30.80 (48.08)                                        
  2 Lafayette, Anne N         47 ELGIN                          1:36.70    5  
                  45.16     1:36.70 (51.54)                                        
  3 Peters, Michelle          48 ELGIN                          1:48.93    4  
                  51.08     1:48.93 (57.85)                                        
 -- Kafka, Heidi              46 CS                                  NS  
 -- Richardson, Robin         47 EVAN                                NS  
 
Women 45-49 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Block, Andrea J           47 COHO                             29.23    7  
  2 Schwartz, Lisa            45 COHO                             35.23    5  
  3 Gillespie, Melisson       47 VQRF                             44.64    4  
 -- Janus, Alison M           48 EVAN                                NS  
 
Women 45-49 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Block, Andrea J           47 COHO                           1:04.16    7  
                  31.05     1:04.16 (33.11)                                        
  2 Richardson, Robin         47 EVAN                           1:26.61    5  
                  41.01     1:26.61 (45.60)                                        
 
Women 45-49 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Block, Andrea J           47 COHO                           1:09.51    7  
                  32.72     1:09.51 (36.79)                                        
  2 Pletch, Mary W            45 TWC                            1:11.44    5  
                  32.20     1:11.44 (39.24)                                        
  3 Kafka, Heidi              46 CS                             1:11.72    4  
                  35.02     1:11.72 (36.70)                                        
  4 Lafayette, Anne N         47 ELGIN                          1:33.22    3  
                  44.21     1:33.22 (49.01)                                        
  5 Gillespie, Melisson       47 VQRF                           1:38.84    2  
                  47.20     1:38.84 (51.64)                                        
  6 Peters, Michelle          48 ELGIN                          1:46.48    1  
                  51.45     1:46.48 (55.03)                                        
  7 Noll, Christine M         49 EVAN                           1:53.81  
                  57.88     1:53.81 (55.93)                                        
  8 Janus, Alison M           48 EVAN                           1:59.76  
                1:00.56     1:59.76 (59.20)                                        
 -- Richardson, Robin         47 EVAN                                NS  
 
Women 50-54 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Streed, Kim               52 TWC                              33.81    7  
  2 Schneeberger, Jill        53 ELGIN                            34.19    5  
  3 Ticus, Jessica            54 EVAN                             43.23    4  
  4 Emerson, Peggy            52 TWC                              47.46    3  
 -- Delanois, Barbara         53 EVAN                                NS  
 
Women 50-54 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Ridgeway, Jean            50 MAX                            1:10.28    7  
                  34.95     1:10.28 (35.33)                                        
  2 Roderer, Kathy            53 EVAN                           1:12.64    5  
                  35.79     1:12.64 (36.85)                                        
  3 delGreco, Jane            52 COHO                           1:14.07    4  
                  34.46     1:14.07 (39.61)                                        
  4 Schneeberger, Jill        53 ELGIN                          1:14.92    3  
                  35.62     1:14.92 (39.30)                                        
  5 Streed, Kim               52 TWC                            1:18.71    2  
                  36.21     1:18.71 (42.50)                                        
 
Women 50-54 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Schneeberger, Jill        53 ELGIN                          2:43.12    7  
                  37.94     1:18.76 (40.82)     2:14.00 (55.24)     2:43.12 (29.12)
  2 Roderer, Kathy            53 EVAN                           2:46.80    5  
                  38.22     1:20.44 (42.22)     2:03.71 (43.27)     2:46.80 (43.09)
  3 Delanois, Barbara         53 EVAN                           2:54.47    4  
                  37.72     1:21.07 (43.35)     2:07.63 (46.56)     2:54.47 (46.84)
  4 Streed, Kim               52 TWC                            3:01.54    3  
                  39.46     1:24.22 (44.76)     2:13.76 (49.54)     3:01.54 (47.78)
  5 Ticus, Jessica            54 EVAN                           5:18.00    2  
                  43.67   3:18.64 (2:34.97)   5:18.00 (1:59.36)         5:18.00 ( )
 
Women 50-54 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Ridgeway, Jean            50 MAX                              38.36    7  
  2 Delanois, Barbara         53 EVAN                             40.90    5  
  3 Ticus, Jessica            54 EVAN                             52.40    4  
  4 Fodor, Sarah              52 EVAN                             58.36    3  
 
Women 50-54 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Delanois, Barbara         53 EVAN                           1:28.06    7  
                  43.59     1:28.06 (44.47)                                        
  2 Ridgeway, Jean            50 MAX                            1:39.49    5  
                  48.95     1:39.49 (50.54)                                        
  3 Fodor, Sarah              52 EVAN                           2:12.01    4  
 
Women 50-54 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Streed, Kim               52 TWC                              41.24    7  
  2 delGreco, Jane            52 COHO                             43.61    5  
  3 Schneeberger, Jill        53 ELGIN                            47.09    4  
  4 Ticus, Jessica            54 EVAN                             52.47    3  
  5 Fodor, Sarah              52 EVAN                           1:04.53    2  
 
Women 50-54 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Streed, Kim               52 TWC                            1:33.96    7  
                  45.59     1:33.96 (48.37)                                        
  2 Schneeberger, Jill        53 ELGIN                          1:40.10    5  
                  48.32     1:40.10 (51.78)                                        
 
Women 50-54 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
 -- Roderer, Kathy            53 EVAN                                NS  
 
Women 50-54 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Ridgeway, Jean            50 MAX                            1:21.20    7  
                  38.46     1:21.20 (42.74)                                        
  2 Roderer, Kathy            53 EVAN                           1:28.29    5  
                  41.01     1:28.29 (47.28)                                        
  3 Delanois, Barbara         53 EVAN                           1:30.05    4  
                  40.42     1:30.05 (49.63)                                        
  4 delGreco, Jane            52 COHO                           1:30.63    3  
                  44.85     1:30.63 (45.78)                                        
  5 Fodor, Sarah              52 EVAN                           2:11.21    2  
                1:04.78   2:11.21 (1:06.43)                                        
 
Women 55-59 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Vogel, Aileen             56 ELGIN                            35.28    7  
  2 Kracin, Cindy             58 ELGIN                            37.22    5  
 
Women 55-59 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Vogel, Aileen             56 ELGIN                          1:17.75    7  
                  31.00     1:17.75 (46.75)                                        
  2 Brosnan, Judy             56 GS                             1:42.15    5  
                  45.94     1:42.15 (56.21)                                        
 
Women 55-59 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Brosnan, Judy             56 GS                             3:46.56    7  
                  47.37     1:44.45 (57.08)     2:43.90 (59.45)   3:46.56 (1:02.66)
 
Women 55-59 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Kracin, Cindy             58 ELGIN                            48.35    7  
 
Women 55-59 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Vogel, Aileen             56 ELGIN                          1:34.77    7  
                  45.77     1:34.77 (49.00)                                        
 
Women 55-59 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Kracin, Cindy             58 ELGIN                            46.45    7  
  2 Brosnan, Judy             56 GS                               59.91    5  
 
Women 55-59 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Kracin, Cindy             58 ELGIN                          1:45.94    7  
                  51.51     1:45.94 (54.43)                                        
 
Women 55-59 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Vogel, Aileen             56 ELGIN                          1:36.27    7  
                  43.69     1:36.27 (52.58)                                        
 
Women 55-59 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Vogel, Aileen             56 ELGIN                          1:30.78    7  
                  43.12     1:30.78 (47.66)                                        
  2 Kracin, Cindy             58 ELGIN                          1:39.74    5  
                  49.79     1:39.74 (49.95)                                        
 
Women 60-64 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Ward, Carol               60 TWC                            1:22.13    7  
                  39.93     1:22.13 (42.20)                                        
 
Women 60-64 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Ward, Carol               60 TWC                            3:10.03    7  
                  42.61     1:30.63 (48.02)     2:20.71 (50.08)     3:10.03 (49.32)
  2 O'Laughlin, Kathleen      61 EVAN                           3:53.88    5  
                  48.58   2:52.39 (2:03.81)   3:53.88 (1:01.49)         3:53.88 ( )
 
Women 60-64 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Ward, Carol               60 TWC                              46.09    7  
  2 O'Laughlin, Kathleen      61 EVAN                             54.13    5  
 
Women 60-64 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Ward, Carol               60 TWC                            1:38.38    7  
                1:00.33     1:38.38 (38.05)                                        
 
Women 60-64 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 O'Laughlin, Kathleen      61 EVAN                           1:00.72    7  
 
Women 60-64 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Ward, Carol               60 TWC                            1:37.61    7  
                  47.27     1:37.61 (50.34)                                        
 
Women 65-69 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Labonte, Elaine           66 ELGIN                          1:10.92    7  
 
Women 65-69 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
 -- Kurz, Mary                66 EVAN                                NS  
 
Women 65-69 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Kurz, Mary                66 EVAN                           4:10.00  
                  56.68   4:02.58 (3:05.90)      4:10.00 (7.42)         4:10.00 ( )
 
Women 65-69 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Labonte, Elaine           66 ELGIN                          1:20.00    7  
 -- Kurz, Mary                66 EVAN                                NS  
 
Women 65-69 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
 -- Kurz, Mary                66 EVAN                                NS  
 
Women 65-69 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
 -- Kurz, Mary                66 EVAN                                NS  
 
Women 70-74 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Musser, Erika             70 GS                             1:07.81    7  
 -- Rossi, Clarice M          71 EVAN                                NS  
 
Women 70-74 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
 -- Rossi, Clarice M          71 EVAN                                NS  
 
Women 70-74 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Musser, Erika             70 GS                             1:07.59    7  
 -- Rossi, Clarice M          71 EVAN                                NS  
 
Women 75-79 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
 -- Rooney, Joanne            75 TWC                                 NS  
 
Women 75-79 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Rooney, Joanne            75 TWC                            1:44.48    7  
                  50.53     1:44.48 (53.95)                                        
  2 Stevens, Ann B            75 EVAN                           1:52.67    5  
                  54.84     1:52.67 (57.83)                                        
 
Women 75-79 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Rooney, Joanne            75 TWC                            3:50.59    7  
                  53.38     1:52.03 (58.65)   2:52.60 (1:00.57)     3:50.59 (57.99)
  2 Stevens, Ann B            75 EVAN                           4:06.00    5  
 
Women 75-79 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Stevens, Ann B            75 EVAN                             58.35    7  
 
Women 75-79 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Stevens, Ann B            75 EVAN                           1:01.00    7  
 
Women 75-79 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Rooney, Joanne            75 TWC                            1:06.70    7  
 
Women 75-79 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Stevens, Ann B            75 EVAN                           2:09.66    7  
                1:05.40   2:09.66 (1:04.26)                                        
  2 Rooney, Joanne            75 TWC                            2:11.73    5  
                1:04.23   2:11.73 (1:07.50)                                        
 
Women 80-84 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
 -- Souchek, Joan             81 SCS                                 NS  
 -- Fabian, Caryl             81 SCS                                 NS  
 
Women 80-84 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
 -- Fabian, Caryl             81 SCS                                 NS  
 
Women 80-84 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
 -- Souchek, Joan             81 SCS                                 NS  
 
Women 80-84 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
 -- Fabian, Caryl             81 SCS                                 NS  
 
Women 80-84 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
 -- Fabian, Caryl             81 SCS                                 NS  
 
Men 18-24 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Brett, Brian              22 NAP                              24.13    7  
  2 Hammen, Darren            24 IM                               25.09    5  
 -- McCall, Joardan G         24 UN                                  NS  
 
Men 18-24 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Brett, Brian              22 NAP                              53.32    7  
                  25.26       53.32 (28.06)                                        
  2 McCall, Joardan G         24 UN                               58.13    5  
                  27.93       58.13 (30.20)                                        
 
Men 18-24 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Pedersen, Robert          24 GS                             1:57.66    7  
                  27.46       57.80 (30.34)     1:27.38 (29.58)     1:57.66 (30.28)
 
Men 18-24 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Pedersen, Robert          24 GS                               30.41    7  
 
Men 18-24 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Pedersen, Robert          24 GS                               32.00    7  
  2 Hammen, Darren            24 IM                               32.51    5  
 
Men 18-24 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Pedersen, Robert          24 GS                             1:09.23    7  
                  32.42     1:09.23 (36.81)                                        
 -- McCall, Joardan G         24 UN                                  NS  
 
Men 18-24 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Pedersen, Robert          24 GS                               26.05    7  
  2 Brett, Brian              22 NAP                              26.98    5  
 
Men 18-24 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 McCall, Joardan G         24 UN                             1:03.60    7  
                  29.60     1:03.60 (34.00)                                        
 
Men 18-24 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Brett, Brian              22 NAP                            1:02.61    7  
                  29.13     1:02.61 (33.48)                                        
 
Men 25-29 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Vanedbergh, Matt          29 TWC                              24.77    7  
  2 Hoff, Tim                 29 NAP                              26.85    5  
 -- Helfers, Alex             29 CBD                                 NS  
 -- Schmitt, Brent R          28 VQRF                                NS  
 -- Leonard, Nicholas         26 FLY                                 NS  
 -- Falco, Dave               28 TWC                                 NS  
 
Men 25-29 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Helfers, Alex             29 CBD                              49.82    7  
  2 Leonard, Nicholas         26 FLY                              52.25    5  
                  24.15       52.25 (28.10)                                        
  3 Hoff, Tim                 29 NAP                              57.73    4  
                  27.59       57.73 (30.14)                                        
  4 Falco, Dave               28 TWC                            1:01.43    3  
                  28.33     1:01.43 (33.10)                                        
  5 Schmitt, Brent R          28 VQRF                           1:01.67    2  
                  29.58     1:01.67 (32.09)                                        
 
Men 25-29 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Helfers, Alex             29 CBD                            1:52.18    7  
                  26.29       55.01 (28.72)     1:23.04 (28.03)     1:52.18 (29.14)
 
Men 25-29 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Helfers, Alex             29 CBD                              29.63    7  
  2 Hoff, Tim                 29 NAP                              33.40    5  
 
Men 25-29 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Vanedbergh, Matt          29 TWC                              26.32    7  
  2 Schmitt, Brent R          28 VQRF                             30.27    5  
  3 Hoff, Tim                 29 NAP                              32.03    4  
 -- Leonard, Nicholas         26 FLY                                 NS  
 -- Falco, Dave               28 TWC                                 NS  
 
Men 25-29 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Schmitt, Brent R          28 VQRF                           1:14.11    7  
                  34.41     1:14.11 (39.70)                                        
 
Men 30-34 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Bonar, Gerard             32 EVAN                             26.41    7  
  2 Mendoza, Leo              31 TWC                              27.01    5  
 
Men 30-34 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Elder, Patrick            34 EVAN                             49.89    7  
                  23.66       49.89 (26.23)                                        
  2 Culver, Benjamin B        32 ELGIN                            51.37    5  
                  24.73       51.37 (26.64)                                        
  3 Soldberg, James           33 EVAN                             58.16    4  
                  27.63       58.16 (30.53)                                        
  4 Bonar, Gerard             32 EVAN                           1:00.91    3  
                  27.74     1:00.91 (33.17)                                        
  5 Castle, James             33 COHO                           1:10.12    2  
                  33.42     1:10.12 (36.70)                                        
 
Men 30-34 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Elder, Patrick            34 EVAN                           1:56.86    7  
                  26.80       55.54 (28.74)     1:25.51 (29.97)     1:56.86 (31.35)
  2 Culver, Benjamin B        32 ELGIN                          1:58.31    5  
                  28.15       58.57 (30.42)     1:28.10 (29.53)     1:58.31 (30.21)
  3 Soldberg, James           33 EVAN                           2:12.37    4  
                  30.62     1:04.50 (33.88)     1:39.26 (34.76)     2:12.37 (33.11)
  4 Beeskow, Rob              33 TWC                            2:18.48    3  
                  31.43     1:06.50 (35.07)     1:42.92 (36.42)     2:18.48 (35.56)
 
Men 30-34 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Beeskow, Rob              33 TWC                              32.59    7  
  2 Mendoza, Leo              31 TWC                              33.02    5  
  3 Castle, James             33 COHO                             38.67    4  
 
Men 30-34 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Beeskow, Rob              33 TWC                            1:11.16    7  
                  34.60     1:11.16 (36.56)                                        
 -- Elder, Patrick            34 EVAN                                NS  
 
Men 30-34 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Soldberg, James           33 EVAN                             32.99    7  
 
Men 30-34 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Soldberg, James           33 EVAN                           1:18.08    7  
                  35.69     1:18.08 (42.39)                                        
 -- Elder, Patrick            34 EVAN                                NS  
 
Men 30-34 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Culver, Benjamin B        32 ELGIN                            25.33    7  
  2 Mendoza, Leo              31 TWC                              29.30    5  
  3 Bonar, Gerard             32 EVAN                             30.96    4  
  4 Beeskow, Rob              33 TWC                              31.37    3  
  5 Castle, James             33 COHO                             33.32    2  
 
Men 30-34 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Culver, Benjamin B        32 ELGIN                            59.30    7  
                  27.44       59.30 (31.86)                                        
  2 Soldberg, James           33 EVAN                           1:05.25    5  
                  31.02     1:05.25 (34.23)                                        
  3 Beeskow, Rob              33 TWC                            1:11.57    4  
                  32.91     1:11.57 (38.66)                                        
 -- Elder, Patrick            34 EVAN                                NS  
 
Men 35-39 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Myers, Matt               39 NYRS                             26.59    7  
  2 Prokes, Tony              38 LATT                             26.90    5  
  3 Sexton, Joe               38 TWC                              27.40    4  
  4 Gleich, Brian             37 VQRF                             28.10    3  
  5 Gehant, Luc D             38 EVAN                             28.82    2  
  6 Engelharolf, Christopher  38 NYRS                             30.94    1  
  7 Finerty, Patrick          38 GS                               36.79  
  8 Tratt, Kerric             37 ELGIN                            38.38  
 -- Niego, Ronald             39 GS                                  NS  
 
Men 35-39 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Myers, Matt               39 NYRS                             59.72    7  
                  28.78       59.72 (30.94)                                        
  2 Prokes, Tony              38 LATT                           1:01.27    5  
                  29.99     1:01.27 (31.28)                                        
  3 Andreeff, Steve           35 ELGIN                          1:01.58    4  
                  29.60     1:01.58 (31.98)                                        
  4 Gehant, Luc D             38 EVAN                           1:03.04    3  
                  30.37     1:03.04 (32.67)                                        
  5 Sexton, Joe               38 TWC                            1:03.28    2  
                  29.91     1:03.28 (33.37)                                        
  6 Gleich, Brian             37 VQRF                           1:03.64    1  
                  29.69     1:03.64 (33.95)                                        
  7 Niego, Ronald             39 GS                             1:10.05  
                  33.29     1:10.05 (36.76)                                        
  8 Engelharolf, Christopher  38 NYRS                           1:11.20  
                  32.30     1:11.20 (38.90)                                        
  9 Finerty, Patrick          38 GS                             1:17.65  
                  36.27     1:17.65 (41.38)                                        
 
Men 35-39 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Turk, Steve               38 EVAN                           1:50.82    7  
                  25.85       53.90 (28.05)     1:22.47 (28.57)     1:50.82 (28.35)
  2 Andreeff, Steve           35 ELGIN                          2:27.84    5  
                  34.22     1:11.31 (37.09)     1:49.54 (38.23)     2:27.84 (38.30)
  3 Gleich, Brian             37 VQRF                           2:29.50    4  
                  34.87     1:11.81 (36.94)   2:15.00 (1:03.19)     2:29.50 (14.50)
  4 Niego, Ronald             39 GS                             2:33.87    3  
                  34.30     1:11.88 (37.58)     1:53.28 (41.40)     2:33.87 (40.59)
  5 Finerty, Patrick          38 GS                             2:48.79    2  
                  37.38     1:19.94 (42.56)     2:04.13 (44.19)     2:48.79 (44.66)
  6 Tratt, Kerric             37 ELGIN                          3:23.88    1  
                1:38.00     2:17.07 (39.07)     3:05.91 (48.84)     3:23.88 (17.97)
 -- Morrison, John            36 LAKE                                NS  
 
Men 35-39 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Turk, Steve               38 EVAN                             29.24    7  
  2 Myers, Matt               39 NYRS                             31.81    5  
  3 Engelharolf, Christopher  38 NYRS                             40.13    4  
  4 Finerty, Patrick          38 GS                               45.57    3  
  5 Tratt, Kerric             37 ELGIN                            56.36    2  
 -- Morrison, John            36 LAKE                                NS  
 
Men 35-39 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Andreeff, Steve           35 ELGIN                          1:22.60    7  
                  41.53     1:22.60 (41.07)                                        
  2 Finerty, Patrick          38 GS                             1:35.41    5  
                  45.71     1:35.41 (49.70)                                        
 -- Morrison, John            36 LAKE                                NS  
 
Men 35-39 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Turk, Steve               38 EVAN                             31.31    7  
  2 Gehant, Luc D             38 EVAN                             37.27    5  
  3 Sexton, Joe               38 TWC                              38.50    4  
 
Men 35-39 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
 -- Morrison, John            36 LAKE                                NS  
 
Men 35-39 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Turk, Steve               38 EVAN                             25.83    7  
  2 Prokes, Tony              38 LATT                             32.78    5  
 
Men 35-39 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Gehant, Luc D             38 EVAN                           1:18.95    7  
                  35.04     1:18.95 (43.91)                                        
  2 Andreeff, Steve           35 ELGIN                          1:21.06    5  
                  36.38     1:21.06 (44.68)                                        
  3 Tratt, Kerric             37 ELGIN                          2:07.87    4  
                  55.47   2:07.87 (1:12.40)                                        
 
Men 35-39 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Gleich, Brian             37 VQRF                           1:14.32    7  
                  34.90     1:14.32 (39.42)                                        
  2 Gehant, Luc D             38 EVAN                           1:15.52    5  
                  36.44     1:15.52 (39.08)                                        
  3 Andreeff, Steve           35 ELGIN                          1:17.15    4  
                  35.53     1:17.15 (41.62)                                        
  4 Tratt, Kerric             37 ELGIN                          1:47.17    3  
                  50.38     1:47.17 (56.79)                                        
 -- Morrison, John            36 LAKE                                NS  
 
Men 40-44 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Duncan, Bill              40 UN                               24.45    7  
  2 Young, Greg               41 GS                               25.67    5  
  3 Kubicek, David            40 ELGIN                            26.43    4  
  4 Murphy, Julian            44 VQRF                             26.71    2.5
  4 Harter, Dan               43 NYRS                             26.71    2.5
  6 Jose, Andrew              41 VQRF                             27.75    1  
  7 Ziegelski, David          42 GS                               36.90  
 -- Ackermann, David A        43 EVAN                                NS  
 
Men 40-44 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Duncan, Bill              40 UN                               54.42    7  
                  26.13       54.42 (28.29)                                        
  2 Young, Greg               41 GS                               56.68    5  
                  27.17       56.68 (29.51)                                        
  3 Kubicek, David            40 ELGIN                            59.37    4  
                  28.59       59.37 (30.78)                                        
  4 Rodon-Hornof, William S   44 LAKE                           1:00.36    3  
                  29.69     1:00.36 (30.67)                                        
  5 Murphy, Julian            44 VQRF                           1:00.63    2  
                  28.45     1:00.63 (32.18)                                        
  6 Harter, Dan               43 NYRS                           1:00.80    1  
                  29.20     1:00.80 (31.60)                                        
  7 Jose, Andrew              41 VQRF                           1:02.57  
                  29.57     1:02.57 (33.00)                                        
  8 Lucas, Bret               41 TWC                            1:07.84  
                  32.01     1:07.84 (35.83)                                        
  9 Ziegelski, David          42 GS                             1:20.89  
                  38.42     1:20.89 (42.47)                                        
 
Men 40-44 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Rodon-Hornof, William S   44 LAKE                           2:10.71    7  
                  30.76     1:03.73 (32.97)     1:37.45 (33.72)     2:10.71 (33.26)
  2 Lucas, Bret               41 TWC                            2:27.31    5  
                  33.44     1:11.20 (37.76)     1:50.07 (38.87)     2:27.31 (37.24)
 
Men 40-44 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Malas, Bryan              41 LAKE                             27.67    7  
  2 Ackermann, David A        43 EVAN                             30.41    5  
  3 Murphy, Julian            44 VQRF                             34.93    4  
  4 Harter, Dan               43 NYRS                             37.61    3  
 
Men 40-44 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Kubicek, David            40 ELGIN                          1:14.27    7  
                  35.44     1:14.27 (38.83)                                        
 
Men 40-44 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Ackermann, David A        43 EVAN                             31.61    7  
  2 Duncan, Bill              40 UN                               33.61    5  
  3 Anolick, Simon            43 EVAN                             35.34    4  
  4 Jose, Andrew              41 VQRF                             37.55    3  
  5 Lucas, Bret               41 TWC                              38.39    2  
 
Men 40-44 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
 -- Anolick, Simon            43 EVAN                                NS  
 
Men 40-44 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Duncan, Bill              40 UN                               26.43    7  
  2 Ackermann, David A        43 EVAN                             26.78    5  
  3 Kubicek, David            40 ELGIN                            29.40    4  
  4 Young, Greg               41 GS                               30.75    3  
  5 Anolick, Simon            43 EVAN                             32.17    2  
  6 Ziegelski, David          42 GS                               50.74    1  
 
Men 40-44 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Malas, Bryan              41 LAKE                             58.00    7  
                  27.33       58.00 (30.67)                                        
 
Men 40-44 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Malas, Bryan              41 LAKE                             59.67    7  
                  26.66       59.67 (33.01)                                        
  2 Duncan, Bill              40 UN                             1:04.64    5  
                  29.41     1:04.64 (35.23)                                        
  3 Kubicek, David            40 ELGIN                          1:06.80    4  
                  30.71     1:06.80 (36.09)                                        
  4 Young, Greg               41 GS                             1:09.71    3  
                  32.77     1:09.71 (36.94)                                        
  5 Anolick, Simon            43 EVAN                           1:12.06    2  
                  35.08     1:12.06 (36.98)                                        
  6 Rodon-Hornof, William S   44 LAKE                           1:13.43    1  
                  33.52     1:13.43 (39.91)                                        
 -- Ziegelski, David          42 GS                                  DQ  
                  47.74          DQ (58.99)                                        
 
Men 45-49 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Lopata, Mitchell          45 EVAN                             27.42    7  
  2 Gohl, Michael             47 HH                               29.00    5  
  3 Schark, Mark              47 ELGIN                            29.78    4  
  4 Traynor, John             49 COHO                             30.11    3  
  5 Wasowicz, Dave            45 LATT                             30.70    2  
  6 Birenberg, Steven         48 EVAN                             31.66    1  
  7 Wehr, Daniel R            48 GS                               35.66  
 -- Moynihan, John F          47 COHO                                NS  
 
Men 45-49 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Goyette, Brian M          49 EVAN                             59.83    7  
                  28.71       59.83 (31.12)                                        
  2 Pegues, Lex               48 ELGIN                          1:00.41    5  
                  28.81     1:00.41 (31.60)                                        
  3 Lopata, Mitchell          45 EVAN                           1:02.01    4  
                  29.60     1:02.01 (32.41)                                        
  4 Traynor, John             49 COHO                           1:06.88    3  
  5 Wasowicz, Dave            45 LATT                           1:07.78    2  
                  32.57     1:07.78 (35.21)                                        
  6 Owens, Bill               45 EVAN                           1:08.74    1  
                  34.42     1:08.74 (34.32)                                        
  7 Birenberg, Steven         48 EVAN                           1:12.89  
                  33.73     1:12.89 (39.16)                                        
  8 Schroeder, Keith          48 LATT                           1:14.69  
                  35.92     1:14.69 (38.77)                                        
  9 Wehr, Daniel R            48 GS                             1:29.46  
                  42.14     1:29.46 (47.32)                                        
 -- Moynihan, John F          47 COHO                                NS  
 
Men 45-49 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Goyette, Brian M          49 EVAN                           2:13.67    7  
                  30.77     1:05.32 (34.55)     1:40.05 (34.73)     2:13.67 (33.62)
  2 Pegues, Lex               48 ELGIN                          2:28.82    5  
                  35.42     1:13.30 (37.88)     1:51.98 (38.68)     2:28.82 (36.84)
  3 Wasowicz, Dave            45 LATT                           2:30.79    4  
                  32.27     1:08.85 (36.58)     1:49.03 (40.18)     2:30.79 (41.76)
  4 Schark, Mark              47 ELGIN                          2:37.78    3  
                  36.53     1:16.93 (40.40)     1:57.98 (41.05)     2:37.78 (39.80)
  5 Woerner, Bruce            46 ELGIN                          2:46.38    2  
                  37.02     1:17.77 (40.75)     2:01.72 (43.95)     2:46.38 (44.66)
  6 Birenberg, Steven         48 EVAN                           2:49.60    1  
                  35.75     1:18.12 (42.37)     2:04.18 (46.06)     2:49.60 (45.42)
 
Men 45-49 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Ujiiye, Tom               48 COHO                             31.55    7  
  2 Pegues, Lex               48 ELGIN                            31.97    5  
  3 Schark, Mark              47 ELGIN                            32.84    4  
  4 Schroeder, Keith          48 LATT                             41.15    3  
  5 Owens, Bill               45 EVAN                             42.24    2  
  6 Wehr, Daniel R            48 GS                               48.05    1  
 
Men 45-49 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Pegues, Lex               48 ELGIN                          1:08.43    7  
                  33.89     1:08.43 (34.54)                                        
  2 Schark, Mark              47 ELGIN                          1:12.23    5  
                  35.71     1:12.23 (36.52)                                        
  3 Goyette, Brian M          49 EVAN                           1:20.23    4  
                  39.94     1:20.23 (40.29)                                        
  4 Owens, Bill               45 EVAN                           1:35.63    3  
                  47.62     1:35.63 (48.01)                                        
  5 Woerner, Bruce            46 ELGIN                          1:43.74    2  
                  52.03     1:43.74 (51.71)                                        
 -- Wehr, Daniel R            48 GS                                  NS  
 
Men 45-49 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Ujiiye, Tom               48 COHO                             33.41    7  
  2 Gohl, Michael             47 HH                               35.05    5  
  3 Traynor, John             49 COHO                             37.69    4  
  4 Woerner, Bruce            46 ELGIN                            39.68    3  
 -- Schroeder, Keith          48 LATT                                DQ  
 
Men 45-49 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Ujiiye, Tom               48 COHO                           1:13.84    7  
                  35.49     1:13.84 (38.35)                                        
  2 Gohl, Michael             47 HH                             1:20.01    5  
                  37.18     1:20.01 (42.83)                                        
  3 Goyette, Brian M          49 EVAN                           1:26.13    4  
                  41.99     1:26.13 (44.14)                                        
  4 Woerner, Bruce            46 ELGIN                          1:30.96    3  
                  42.87     1:30.96 (48.09)                                        
  5 Owens, Bill               45 EVAN                           1:35.48    2  
                  45.72     1:35.48 (49.76)                                        
 
Men 45-49 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Gohl, Michael             47 HH                               31.86    7  
  2 Lopata, Mitchell          45 EVAN                             32.34    5  
  3 Traynor, John             49 COHO                             32.53    4  
 
Men 45-49 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Ujiiye, Tom               48 COHO                           1:04.97    7  
                  30.51     1:04.97 (34.46)                                        
 
Men 45-49 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Ujiiye, Tom               48 COHO                           1:04.85    7  
                  30.15     1:04.85 (34.70)                                        
  2 Pegues, Lex               48 ELGIN                          1:09.94    5  
                  33.44     1:09.94 (36.50)                                        
  3 Lopata, Mitchell          45 EVAN                           1:14.16    4  
                  34.75     1:14.16 (39.41)                                        
  4 Goyette, Brian M          49 EVAN                           1:14.17    3  
                  35.09     1:14.17 (39.08)                                        
  5 Traynor, John             49 COHO                           1:17.54    2  
  6 Owens, Bill               45 EVAN                           1:27.31    1  
                  43.22     1:27.31 (44.09)                                        
  7 Woerner, Bruce            46 ELGIN                          1:31.92  
                  48.21     1:31.92 (43.71)                                        
 -- Schroeder, Keith          48 LATT                                DQ  
                1:48.00              DQ ( )                                        
 
Men 50-54 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Weiss, Micahel B          51 COHO                             26.95    7  
  2 White, Curt M             54 UN                               28.73    5  
  3 Effron, Drew              52 NYRS                             28.95    4  
  4 Adams, Rod                51 ELGIN                            30.83    3  
 -- Miller, Lawrence          53 TWC                                 NS  
 
Men 50-54 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 McCabe, Thoma J           51 FF                               52.08    7  
                  24.62       52.08 (27.46)                                        
  2 Seibt, Andreas K          50 FF                               56.57    5  
                  26.51       56.57 (30.06)                                        
  3 Buck, Thomas              51 EVAN                             56.75    4  
                  28.08       56.75 (28.67)                                        
  4 Black, Boyd               52 EVAN                             57.69    3  
                  27.64       57.69 (30.05)                                        
  5 Scanlan, Kevin            53 UN                               57.96    2  
                  27.71       57.96 (30.25)                                        
  6 White, Curt M             54 UN                             1:05.87    1  
                  30.99     1:05.87 (34.88)                                        
  7 Effron, Drew              52 NYRS                           1:07.99  
                  31.74     1:07.99 (36.25)                                        
  8 Miller, Lawrence          53 TWC                            1:10.46  
                  34.32     1:10.46 (36.14)                                        
 -- Bennewitz, Kirk           54 EVAN                                NS  
 
Men 50-54 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 McCabe, Thoma J           51 FF                             1:55.03    7  
                  27.43       56.78 (29.35)     1:25.71 (28.93)     1:55.03 (29.32)
  2 Seibt, Andreas K          50 FF                             1:59.15    5  
                  27.16       56.84 (29.68)     1:27.92 (31.08)     1:59.15 (31.23)
  3 Scanlan, Kevin            53 UN                             2:09.20    4  
                  32.50     1:06.60 (34.10)     1:38.25 (31.65)     2:09.20 (30.95)
  4 Buck, Thomas              51 EVAN                           2:13.55    3  
                  32.50     1:07.34 (34.84)     1:41.78 (34.44)     2:13.55 (31.77)
  5 Breezina, Randall G       54 HH                             2:18.20    2  
                  33.13     1:08.47 (35.34)     1:43.91 (35.44)     2:18.20 (34.29)
  6 Meyer, Russ               54 UN                             2:18.29    1  
                  32.67     1:07.73 (35.06)     1:43.35 (35.62)     2:18.29 (34.94)
  7 Miller, Lawrence          53 TWC                            2:36.00  
                2:00.00     2:34.13 (34.13)      2:36.00 (1.87)         2:36.00 ( )
 
Men 50-54 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Meyer, Russ               54 UN                               29.20    7  
  2 Seibt, Andreas K          50 FF                               30.31    5  
  3 McCabe, Thoma J           51 FF                               31.34    4  
  4 Breezina, Randall G       54 HH                               32.16    2.5
  4 Black, Boyd               52 EVAN                             32.16    2.5
  6 White, Curt M             54 UN                               34.15    1  
  7 Adams, Rod                51 ELGIN                            38.78  
 -- Bennewitz, Kirk           54 EVAN                                NS  
 
Men 50-54 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Meyer, Russ               54 UN                             1:03.13    7  
                  30.83     1:03.13 (32.30)                                        
  2 Buck, Thomas              51 EVAN                           1:06.53    5  
                  33.19     1:06.53 (33.34)                                        
  3 Breezina, Randall G       54 HH                             1:10.61    4  
                  34.41     1:10.61 (36.20)                                        
  4 White, Curt M             54 UN                             1:16.26    3  
                  37.06     1:16.26 (39.20)                                        
 -- Bennewitz, Kirk           54 EVAN                                NS  
 -- Black, Boyd               52 EVAN                                NS  
 
Men 50-54 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Weiss, Micahel B          51 COHO                             34.52    7  
  2 Dueball, Steven E         54 LATT                             34.93    5  
  3 Effron, Drew              52 NYRS                             36.67    4  
  4 Miller, Lawrence          53 TWC                              40.40    3  
  5 Breezina, Randall G       54 HH                               41.15    2  
  6 Adams, Rod                51 ELGIN                            41.99    1  
 -- Bennewitz, Kirk           54 EVAN                                NS  
 
Men 50-54 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Dueball, Steven E         54 LATT                           1:19.77    7  
                  37.84     1:19.77 (41.93)                                        
  2 Effron, Drew              52 NYRS                           1:25.34    5  
                  40.39     1:25.34 (44.95)                                        
 
Men 50-54 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Breezina, Randall G       54 HH                               31.37    7  
  2 Adams, Rod                51 ELGIN                            35.52    5  
 -- Weiss, Micahel B          51 COHO                                DQ  
 
Men 50-54 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 McCabe, Thoma J           51 FF                             1:03.64    7  
                  29.77     1:03.64 (33.87)                                        
  2 Seibt, Andreas K          50 FF                             1:07.61    5  
                  30.65     1:07.61 (36.96)                                        
 
Men 50-54 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Meyer, Russ               54 UN                             1:06.37    7  
                  30.82     1:06.37 (35.55)                                        
  2 Buck, Thomas              51 EVAN                           1:07.09    5  
                  30.91     1:07.09 (36.18)                                        
  3 Black, Boyd               52 EVAN                           1:07.93    4  
                  32.20     1:07.93 (35.73)                                        
  4 White, Curt M             54 UN                             1:14.57    3  
                  34.49     1:14.57 (40.08)                                        
  5 Dueball, Steven E         54 LATT                           1:17.84    2  
                  38.11     1:17.84 (39.73)                                        
  6 Miller, Lawrence          53 TWC                            1:21.52    1  
                  41.35     1:21.52 (40.17)                                        
 -- Scanlan, Kevin            53 UN                                  DQ  
                  33.80          DQ (34.24)                                        
 -- Bennewitz, Kirk           54 EVAN                                NS  
 
Men 55-59 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Eggar, Jack               56 ELGIN                            26.42    7  
  2 Campana, James L          56 ELGIN                            27.39    5  
  3 Roeing, Randy             55 UN                               30.12    4  
  4 Prince, Clifford          58 GS                               32.56    3  
  5 Hineman, Mark             55 LATT                             34.30    2  
  6 Spector, Stephan          58 TWC                              36.02    1  
 -- Dodson, Phil              55 EVAN                                NS  
 
Men 55-59 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Dodson, Phil              55 EVAN                             55.16    7  
                  26.58       55.16 (28.58)                                        
  2 Eggar, Jack               56 ELGIN                            57.70    5  
                  27.49       57.70 (30.21)                                        
  3 Campana, James L          56 ELGIN                          1:01.73    4  
                  29.16     1:01.73 (32.57)                                        
  4 Anderson, Mark J          55 UN                             1:02.00    3  
                  30.18     1:02.00 (31.82)                                        
  5 Roeing, Randy             55 UN                             1:07.50    2  
                  31.61     1:07.50 (35.89)                                        
  6 Pinkus, Alfonse           55 EVAN                           1:11.54    1  
                1:01.37     1:11.54 (10.17)                                        
  7 Prince, Clifford          58 GS                             1:13.33  
                  34.52     1:13.33 (38.81)                                        
  8 Hineman, Mark             55 LATT                           1:16.36  
                  37.21     1:16.36 (39.15)                                        
  9 Spector, Stephan          58 TWC                            1:18.39  
                  36.05     1:18.39 (42.34)                                        
 -- Weaver, James F           55 GS                                  DQ  
                2:01.00           DQ (6.55)                                        
 
Men 55-59 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Dodson, Phil              55 EVAN                           2:02.05    7  
                  28.79     1:00.97 (32.18)     1:32.29 (31.32)     2:02.05 (29.76)
  2 Eggar, Jack               56 ELGIN                          2:10.91    5  
                  29.49     1:01.83 (32.34)     1:36.29 (34.46)     2:10.91 (34.62)
  3 Anderson, Mark J          55 UN                             2:16.87    4  
                  32.16     1:07.69 (35.53)     1:43.02 (35.33)     2:16.87 (33.85)
  4 Spector, Stephan          58 TWC                            2:56.08    3  
                  37.57     1:21.93 (44.36)     2:10.77 (48.84)     2:56.08 (45.31)
 
Men 55-59 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Pinkus, Alfonse           55 EVAN                             43.05    7  
  2 Fergus, Brian             58 GS                               43.87    5  
  3 Hertel, Robert G          57 EVAN                             47.75    4  
 
Men 55-59 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Fergus, Brian             58 GS                             1:39.68    7  
                  50.53     1:39.68 (49.15)                                        
 -- Dodson, Phil              55 EVAN                                NS  
 
Men 55-59 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Sloan, John               57 COHO                             35.14    7  
  2 Campana, James L          56 ELGIN                            35.51    5  
  3 Anderson, Mark J          55 UN                               40.16    4  
  4 Spector, Stephan          58 TWC                              42.00    3  
  5 Pinkus, Alfonse           55 EVAN                             43.19    2  
  6 Fergus, Brian             58 GS                               43.87    1  
  7 Hertel, Robert G          57 EVAN                             44.39  
  8 Prince, Clifford          58 GS                               44.59  
 
Men 55-59 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Campana, James L          56 ELGIN                          1:19.30    7  
                  38.15     1:19.30 (41.15)                                        
  2 Sloan, John               57 COHO                           1:19.40    5  
                  38.81     1:19.40 (40.59)                                        
  3 Fergus, Brian             58 GS                             1:34.55    4  
                  45.57     1:34.55 (48.98)                                        
  4 Spector, Stephan          58 TWC                            1:35.31    3  
                  43.83     1:35.31 (51.48)                                        
  5 Hertel, Robert G          57 EVAN                           1:40.64    2  
                  48.40     1:40.64 (52.24)                                        
 
Men 55-59 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Dodson, Phil              55 EVAN                             28.07    7  
  2 Pinkus, Alfonse           55 EVAN                             38.47    5  
  3 Prince, Clifford          58 GS                               48.34    4  
 
Men 55-59 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Eggar, Jack               56 ELGIN                          1:11.14    7  
                  34.17     1:11.14 (36.97)                                        
  2 Campana, James L          56 ELGIN                          1:19.28    5  
                  40.18     1:19.28 (39.10)                                        
  3 Roeing, Randy             55 UN                             1:20.58    4  
                  37.71     1:20.58 (42.87)                                        
  4 Pinkus, Alfonse           55 EVAN                           1:27.33    3  
                  43.21     1:27.33 (44.12)                                        
  5 Prince, Clifford          58 GS                             1:32.36    2  
                  44.23     1:32.36 (48.13)                                        
  6 Fergus, Brian             58 GS                             1:34.48    1  
                  46.82     1:34.48 (47.66)                                        
  7 Hineman, Mark             55 LATT                           1:37.32  
                  50.08     1:37.32 (47.24)                                        
 -- Anderson, Mark J          55 UN                                  NS  
 
Men 60-64 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Long, Robert              61 NAP                              30.39    7  
  2 Pick, Jeff                60 GS                               31.84    5  
  3 Simkus, Paul              60 TWC                              42.68    4  
 -- Kracen, Scott             60 ELGIN                               NS  
 
Men 60-64 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Pick, Jeff                60 GS                             1:08.91    7  
                  32.37     1:08.91 (36.54)                                        
  2 Long, Robert              61 NAP                            1:09.22    5  
                  33.27     1:09.22 (35.95)                                        
  3 Garcia, Jaime             60 ELGIN                          1:13.83    4  
                  34.85     1:13.83 (38.98)                                        
  4 Simkus, Paul              60 TWC                            1:34.87    3  
                  44.80     1:34.87 (50.07)                                        
 -- Kracen, Scott             60 ELGIN                               NS  
 
Men 60-64 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Simkus, Paul              60 TWC                            3:23.92    7  
                  45.23     1:38.46 (53.23)     2:32.28 (53.82)     3:23.92 (51.64)
 
Men 60-64 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Long, Robert              61 NAP                              39.01    7  
  2 Garcia, Jaime             60 ELGIN                            39.58    5  
  3 Osborne, OZ               62 ELGIN                            41.11    4  
  4 Simkus, Paul              60 TWC                              50.71    3  
 -- Kracen, Scott             60 ELGIN                               NS  
 
Men 60-64 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Garcia, Jaime             60 ELGIN                          1:29.89    7  
                  43.26     1:29.89 (46.63)                                        
  2 Osborne, OZ               62 ELGIN                          1:32.30    5  
                  44.97     1:32.30 (47.33)                                        
  3 Simkus, Paul              60 TWC                            1:55.10    4  
                  56.77     1:55.10 (58.33)                                        
 
Men 60-64 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Pick, Jeff                60 GS                               39.76    7  
  2 Garcia, Jaime             60 ELGIN                            42.26    5  
 -- Kracen, Scott             60 ELGIN                               NS  
 
Men 60-64 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Pick, Jeff                60 GS                             1:31.35    7  
                  42.56     1:31.35 (48.79)                                        
  2 Garcia, Jaime             60 ELGIN                          1:37.88    5  
                  44.58     1:37.88 (53.30)                                        
 
Men 60-64 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Osborne, OZ               62 ELGIN                            36.74    7  
 
Men 60-64 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Osborne, OZ               62 ELGIN                          1:33.62    7  
                  42.76     1:33.62 (50.86)                                        
 
Men 60-64 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Long, Robert              61 NAP                            1:22.11    7  
                  38.07     1:22.11 (44.04)                                        
  2 Osborne, OZ               62 ELGIN                          1:24.98    5  
                  39.06     1:24.98 (45.92)                                        
 
Men 65-69 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Cohen, Kenneth H          68 GS                             1:42.79    7  
                  48.34     1:42.79 (54.45)                                        
 
Men 65-69 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Cohen, Kenneth H          68 GS                             3:41.26    7  
                  46.97     1:42.89 (55.92)   2:43.09 (1:00.20)     3:41.26 (58.17)
 
Men 65-69 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Cohen, Kenneth H          68 GS                             1:07.41    7  
 
Men 65-69 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Cohen, Kenneth H          68 GS                               57.14    7  
 
Men 65-69 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Cohen, Kenneth H          68 GS                             2:17.06    7  
                1:03.20   2:17.06 (1:13.86)                                        
 
Men 70-74 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 De Matoff, Mel            74 GS                               45.37    7  
 
Men 70-74 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
 -- Magill, Chuck D           74 SCS                                 NS  
 
Men 70-74 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
 -- Magill, Chuck D           74 SCS                                 NS  
 
Men 70-74 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
 -- Magill, Chuck D           74 SCS                                 NS  
 
Men 70-74 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
 -- Magill, Chuck D           74 SCS                                 NS  
 
Men 70-74 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
 -- Magill, Chuck D           74 SCS                                 NS  
 
Men 75-79 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Banfield, Tom             75 IM                               31.85    7  
  2 McClow, Dick              77 NAP                              33.06    5  
 
Men 75-79 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Mullins, Stephen          76 EVAN                           1:24.38    7  
                  40.94     1:24.38 (43.44)                                        
 
Men 75-79 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Banfield, Tom             75 IM                             2:49.81    7  
                  41.78     1:26.96 (45.18)     2:09.91 (42.95)     2:49.81 (39.90)
 
Men 75-79 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Banfield, Tom             75 IM                               41.58    7  
  2 Mullins, Stephen          76 EVAN                             46.73    5  
  3 McClow, Dick              77 NAP                              48.36    4  
 
Men 75-79 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Mullins, Stephen          76 EVAN                           1:51.42    7  
                  55.20     1:51.42 (56.22)                                        
 
Men 75-79 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Mullins, Stephen          76 EVAN                             56.02    7  
 -- McClow, Dick              77 NAP                                 DQ  
 
Men 75-79 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 McClow, Dick              77 NAP                              47.46    7  
 
Men 75-79 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Banfield, Tom             75 IM                             1:32.72    7  
                  47.12     1:32.72 (45.60)                                        
  2 McClow, Dick              77 NAP                            1:43.71    5  
                  46.71     1:43.71 (57.00)                                        
  3 Mullins, Stephen          76 EVAN                           1:50.77    4  
                  56.47     1:50.77 (54.30)                                        
 
Women 18+ 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                          Finals Points 
===============================================================================
  1 Max Multi-Sport  'A'                                        2:03.32   14  
     1) Ridgeway, Jean W50              2) Schneidewind, Renee W34        
     3) Fiorillo, Alyson A W26          4) Tannehill, Michelle M W26      
                  35.48     1:04.14 (28.66)     1:44.40 (40.26)     2:03.32 (18.92)
  2 Gray Sharks  'A'                                            3:09.97   10  
     1) Musser, Heidi W42               2)                                
     3)                                 4) Kearns, Christina W20          
                1:35.00     1:56.03 (21.03)     2:45.60 (49.57)     3:09.97 (24.37)
 
Women 25+ 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                          Finals Points 
===============================================================================
  1 Evanston Masters  'B'                                       1:54.99   14  
     1) Boyle, Shannon W25              2) Baker, Sarah W27               
     3)                                 4) Lingner, Heather W32           
                  30.09     1:01.30 (31.21)     1:28.22 (26.92)     1:54.99 (26.77)
  2 Elgin Blue Wave  'A'                                        2:02.14   10  
     1) Ferguson, Melissa W26           2) Scheidenhelm, Drew E W26       
     3) Jackson-McGarr, Stracie A W33   4) Browne, Dorianne E W32         
                  30.85     1:02.63 (31.78)     1:34.34 (31.71)     2:02.14 (27.80)
  3 Gray Sharks  'B'                                            2:04.47    8  
     1) Tobler, Ellen W37               2) Tullos, Whitney W29            
     3) Majerczak, Heidi W36            4) Goodwin, Amy W27               
                  34.53     1:07.10 (32.57)     1:35.57 (28.47)     2:04.47 (28.90)
  4 Coho  'A'                                                   2:06.38    6  
     1) Castle, Amanda W33              2)                                
     3) delGreco, Jane W52              4) Block, Andrea J W47            
                  41.91     1:06.89 (24.98)     1:38.53 (31.64)     2:06.38 (27.85)
  5 Vqrf  'A'                                                   2:10.67    4  
     1) Grabowski, Karen W33            2) Andros, Erica W25              
     3) Gillespie, Melisson W47         4) Harvego, Erin W39              
                  29.39       59.04 (29.65)     1:35.66 (36.62)     2:10.67 (35.01)
  6 Elgin Blue Wave  'B'                                        2:27.53    2  
     1) Peters, Michelle W48            2) Lafayette, Anne N W47          
     3) Hollander, Karen W47            4) Schneeberger, Jill W53         
                  38.99     1:13.14 (34.15)     1:31.28 (18.14)     2:27.53 (56.25)
 
Women 25+ 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                          Finals Points 
===============================================================================
  1 Evanston Masters  'B'                                       2:13.27   14  
     1) Boyle, Shannon W25              2) Baker, Sarah W27               
     3)                                 4) Lingner, Heather W32           
                  34.01     1:10.02 (36.01)     1:45.42 (35.40)     2:13.27 (27.85)
  2 Gray Sharks  'B'                                            2:21.09   10  
     1) Goodwin, Amy W27                2) Tobler, Ellen W37              
     3) Majerczak, Heidi W36            4) Tullos, Whitney W29            
                  34.64     1:16.63 (41.99)     1:48.99 (32.36)     2:21.09 (32.10)
  3 Elgin Blue Wave  'A'                                        2:25.56    8  
     1) Krauklis, Emily B W30           2) Ferguson, Melissa W26          
     3) Browne, Dorianne E W32          4) Jackson-McGarr, Stracie A W33  
                  35.01     1:15.36 (40.35)     1:53.99 (38.63)     2:25.56 (31.57)
  4 Max Multi-Sport  'A'                                        2:27.23    6  
     1) Ridgeway, Jean W50              2) Doohaluk, Deanna W33           
     3) Fiorillo, Alyson A W26          4) Tannehill, Michelle M W26      
                  44.66     1:28.51 (43.85)     1:55.79 (27.28)     2:27.23 (31.44)
  5 Vqrf  'A'                                                   2:31.99    4  
     1) Andros, Erica W25               2) Grabowski, Karen W33           
     3) Gillespie, Melisson W47         4) Harvego, Erin W39              
                  34.86     1:13.61 (38.75)     1:56.66 (43.05)     2:31.99 (35.33)
  6 Elgin Blue Wave  'C'                                        2:37.92    2  
     1) Seaton, Gina W34                2)                                
     3) Scheidenhelm, Drew E W26        4) Dubas, Tracy W31               
                  56.00     1:38.90 (42.90)     2:08.60 (29.70)     2:37.92 (29.32)
 
Women 35+ 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                          Finals Points 
===============================================================================
  1 Evanston Masters  'A'                                       1:53.74   14  
     1) Sullivan, Solveig L W38         2) Li, Jie W36                    
     3) Stevens, Kimberly J W43         4) Cunningham, Nell W43           
                  26.50       56.93 (30.43)     1:26.50 (29.57)     1:53.74 (27.24)
  2 Evanston Masters  'C'                                       3:00.22   10  
     1) Fodor, Sarah W52                2) Kurz, Mary W66                 
     3) O'Laughlin, Kathleen W61        4) Ticus, Jessica W54             
                  48.52     1:45.91 (57.39)     2:18.74 (32.83)     3:00.22 (41.48)
 
Women 35+ 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                          Finals Points 
===============================================================================
  1 Evanston Masters  'D'                                       2:06.23   14  
     1) Sullivan, Solveig L W38         2) Li, Jie W36                    
     3) Stevens, Kimberly J W43         4) Cunningham, Nell W43           
                  28.48     1:11.75 (43.27)     1:39.50 (27.75)     2:06.23 (26.73)
 -- The Wellness Center  'A'                                         DQ  
     1) Pletch, Mary W W45              2) Padar, Jody W36                
     3) Streed, Kim W52                 4) Tiedeman, Reen W47             
                  49.87     1:39.96 (50.09)     2:04.21 (24.25)                    
 
Women 45+ 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                          Finals Points 
===============================================================================
  1 The Wellness Center  'A'                                    2:25.81   14  
     1) Ward, Carol W60                 2) Streed, Kim W52                
     3) Rooney, Joanne W75              4) Tiedeman, Reen W47             
                  33.67   1:56.21 (1:22.54)     2:25.81 (29.60)         2:25.81 ( )
 
Women 45+ 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                          Finals Points 
===============================================================================
  2 Coho  'A'                                                   2:20.62   10  
     1) Schwartz, Lisa W45              2) delGreco, Jane W52             
     3) Block, Andrea J W47             4)                                
                  37.03     1:19.33 (42.30)     1:48.12 (28.79)     2:20.62 (32.50)
  3 Elgin Blue Wave  'B'                                        3:01.14    8  
     1) Hollander, Karen W47            2) Schneeberger, Jill W53         
     3) Lafayette, Anne N W47           4) Peters, Michelle W48           
                  55.42   3:01.36 (2:05.94)     3:56.00 (54.64)         3:01.14 ( )
  4 Evanston Masters  'C'                                       3:05.05    6  
     1) Richardson, Robin W47           2)                                
     3) Fodor, Sarah W52                4) Janus, Alison M W48            
                  59.21     1:42.70 (43.49)     2:20.64 (37.94)     3:05.05 (44.41)
  5 Evanston Masters  'A'                                       3:33.07    4  
     1) Noll, Christine M W49           2) Ticus, Jessica W54             
     3) O'Laughlin, Kathleen W61        4) Stevens, Ann B W75             
                  58.59   3:33.16 (2:34.57)     3:51.00 (17.84)         3:33.07 ( )
 
Men 18+ 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                          Finals Points 
===============================================================================
  1 Gray Sharks  'A'                                            2:41.55   14  
     1) Pedersen, Robert M24            2)                                
     3) Young, Greg M41                 4) Niego, Ronald M39              
                  30.96   1:40.36 (1:09.40)     1:58.42 (18.06)     2:41.55 (43.13)
 
Men 25+ 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                          Finals Points 
===============================================================================
  1 The Wellness Center  'A'                                    1:48.55   14  
     1) Mendoza, Leo M31                2) Falco, Dave M28                
     3) Vanedbergh, Matt M29            4) Beeskow, Rob M33               
                  26.97       55.71 (28.74)     1:23.65 (27.94)     1:48.55 (24.90)
  2 Vqrf  'A'                                                   1:50.36   10  
     1) Murphy, Julian M44              2) Jose, Andrew M41               
     3) Schmitt, Brent R M28            4) Gleich, Brian M37              
                  26.69       54.18 (27.49)     1:22.73 (28.55)     1:50.36 (27.63)
  3 Gray Sharks  'B'                                            2:11.49    8  
     1) Finerty, Patrick M38            2) Niego, Ronald M39              
     3) Young, Greg M41                 4) Pedersen, Robert M24           
                  36.43     1:22.24 (45.81)     1:47.08 (24.84)     2:11.49 (24.41)
 
Men 25+ 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                          Finals Points 
===============================================================================
  1 The Wellness Center  'A'                                    2:06.04   14  
     1) Mendoza, Leo M31                2) Falco, Dave M28                
     3) Vanedbergh, Matt M29            4)                                
                  32.91     1:12.59 (39.68)     1:37.87 (25.28)     2:06.04 (28.17)
  2 Evanston Masters  'C'                                       2:06.52   10  
     1) Turk, Steve M38                 2) Soldberg, James M33            
     3) Owens, Bill M45                 4) Anolick, Simon M43             
                  40.58     1:15.36 (34.78)     1:41.40 (26.04)     2:06.52 (25.12)
  3 Elgin Blue Wave  'A'                                        2:12.48    8  
     1) Kubicek, David M40              2) Tratt, Kerric M37              
     3) Culver, Benjamin B M32          4) Andreeff, Steve M35            
                  31.31     1:21.02 (49.71)     1:46.49 (25.47)     2:12.48 (25.99)
  4 Vqrf  'A'                                                   2:13.08    6  
     1) Gleich, Brian M37               2) Jose, Andrew M41               
     3) Schmitt, Brent R M28            4) Murphy, Julian M44             
                  36.93     1:14.34 (37.41)     1:45.44 (31.10)     2:13.08 (27.64)
 
Men 35+ 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                          Finals Points 
===============================================================================
  1 Evanston Masters  'A'                                       1:44.21   14  
     1) Buck, Thomas M51                2) Black, Boyd M52                
     3) Goyette, Brian M M49            4) Bennewitz, Kirk M54            
                  24.74       52.07 (27.33)     1:18.92 (26.85)     1:44.21 (25.29)
  2 Naperville YMCA Red Snappers  'A'                           1:52.34   10  
     1)                                 2) Effron, Drew M52               
     3) Engelharolf, Christopher M38    4) Harter, Dan M43                
                  26.50       55.33 (28.83)     1:25.73 (30.40)     1:52.34 (26.61)
  3 Evanston Masters  'B'                                       1:58.89    8  
     1) Birenberg, Steven M48           2) Owens, Bill M45                
     3) Pinkus, Alfonse M55             4) Lopata, Mitchell M45           
                  31.68     1:02.38 (30.70)     1:32.13 (29.75)     1:58.89 (26.76)
  4 The Wellness Center  'B'                                    2:03.26    6  
     1) Spector, Stephan M58            2) Miller, Lawrence M53           
     3) Lucas, Bret M41                 4) Sexton, Joe M38                
                  27.13     1:02.37 (35.24)     1:29.40 (27.03)     2:03.26 (33.86)
  5 Lattof YMCA Master  'A'                                     2:03.33    4  
     1) Prokes, Tony M38                2) Hineman, Mark M55              
     3) Wasowicz, Dave M45              4) Dueball, Steven E M54          
                  30.78     1:05.88 (35.10)     1:36.28 (30.40)     2:03.33 (27.05)
 
Men 35+ 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                          Finals Points 
===============================================================================
  4 Lattof YMCA Master  'A'                                     2:24.14    6  
     1) Schroeder, Keith M48            2) Dueball, Steven E M54          
     3) Prokes, Tony M38                4) Hineman, Mark M55              
                  41.54       57.90 (16.36)     1:16.41 (18.51)   2:24.14 (1:07.73)
  6 The Wellness Center  'B'                                    2:45.63    2  
     1) Spector, Stephan M58            2) Simkus, Paul M60               
     3) Miller, Lawrence M53            4) Lucas, Bret M41                
                  51.90     1:30.23 (38.33)     2:21.47 (51.24)     2:45.63 (24.16)
  8 Gray Sharks  'B'                                            3:16.93  
     1) Wehr, Daniel R M48              2) Ziegelski, David M42           
     3) Cohen, Kenneth H M68            4) Finerty, Patrick M38           
                  50.08     1:34.98 (44.90)   2:54.73 (1:19.75)     3:16.93 (22.20)
 -- Naperville YMCA Red Snappers  'A'                                DQ  
     3) Harter, Dan M43                 4) Engelharolf, Christopher M38   
                  32.00     1:08.77 (36.77)     1:42.85 (34.08)          DQ (29.53)
 
Men 45+ 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                          Finals Points 
===============================================================================
  1 Elgin Blue Wave  'A'                                        1:57.04   14  
     1) Woerner, Bruce M46              2) Adams, Rod M51                 
     3) Pegues, Lex M48                 4) Schark, Mark M47               
                  34.60     1:04.80 (30.20)     1:31.77 (26.97)     1:57.04 (25.27)
  2 Gray Sharks  'C'                                            2:48.63   10  
     1) Cohen, Kenneth H M68            2) Weaver, James F M55            
     3) Wehr, Daniel R M48              4) Ziegelski, David M42           
                  45.34     1:33.97 (48.63)     2:10.26 (36.29)     2:48.63 (38.37)
 
Men 45+ 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                          Finals Points 
===============================================================================
  1 Evanston Masters  'B'                                       2:03.53   14  
     1) Buck, Thomas M51                2) Black, Boyd M52                
     3) Goyette, Brian M M49            4) Bennewitz, Kirk M54            
                  30.17     1:08.97 (38.80)     1:37.47 (28.50)     2:03.53 (26.06)
  2 Elgin Blue Wave  'B'                                        2:12.11   10  
     1) Pegues, Lex M48                 2) Woerner, Bruce M46             
     3) Schark, Mark M47                4) Adams, Rod M51                 
                  31.52     1:11.31 (39.79)     1:41.72 (30.41)     2:12.11 (30.39)
  5 Evanston Masters  'A'                                       2:35.25    4  
     1) Pinkus, Alfonse M55             2) Birenberg, Steven M48          
     3) Lopata, Mitchell M45            4) Hertel, Robert G M57           
                  46.55     1:30.74 (44.19)     2:03.26 (32.52)     2:35.25 (31.99)
 
Men 55+ 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                          Finals Points 
===============================================================================
  1 Elgin Blue Wave  'B'                                        1:57.70   14  
     1) Garcia, Jaime M60               2) Osborne, OZ M62                
     3) Campana, James L M56            4) Eggar, Jack M56                
                1:05.36     1:32.12 (26.76)     1:57.70 (25.58)         1:57.70 ( )
  2 Gray Sharks  'A'                                            2:26.92   10  
     1)                                 2) Fergus, Brian M58              
     3) Prince, Clifford M58            4) Pick, Jeff M60                 
                  42.79     1:24.67 (41.88)     1:54.74 (30.07)     2:26.92 (32.18)
 
Men 55+ 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                          Finals Points 
===============================================================================
  3 Elgin Blue Wave  'C'                                        2:18.55    8  
     1) Garcia, Jaime M60               2) Campana, James L M56           
     3) Osborne, OZ M62                 4) Eggar, Jack M56                
                  40.59     1:14.33 (33.74)     1:51.08 (36.75)     2:18.55 (27.47)
  7 Gray Sharks  'C'                                            2:54.37  
     1) Fergus, Brian M58               2) Pick, Jeff M60                 
     3) Prince, Clifford M58            4)                                
                  46.94     1:26.85 (39.91)     2:23.40 (56.55)     2:54.37 (30.97)
 
Mixed 18+ 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                          Finals Points 
===============================================================================
  1 Gray Sharks  'A'                                            1:51.45   14  
     1) Kearns, Christina W20           2) Goodwin, Amy W27               
     3) Young, Greg M41                 4) Pedersen, Robert M24           
                  38.00     1:01.50 (23.50)     1:26.88 (25.38)     1:51.45 (24.57)
  2 Evanston Masters  'A'                                       1:54.89   10  
     1) Baker, Sarah W27                2) Hesterberg, Lisa G W22         
     3) Soldberg, James M33             4) Bonar, Gerard M32              
                  32.31     1:10.10 (37.79)     1:28.51 (18.41)     1:54.89 (26.38)
 
Mixed 18+ 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                          Finals Points 
===============================================================================
  1 Gray Sharks  'A'                                            1:59.88   14  
     1) Goodwin, Amy W27                2) Majerczak, Heidi W36           
     3) Pedersen, Robert M24            4) Young, Greg M41                
                  33.65     1:09.43 (35.78)     1:35.08 (25.65)     1:59.88 (24.80)
  2 Evanston Masters  'C'                                       2:06.05   10  
     1) Hesterberg, Lisa G W22          2) Soldberg, James M33            
     3) Boyle, Shannon W25              4) Turk, Steve M38                
                  34.21     1:08.34 (34.13)     1:35.87 (27.53)     2:06.05 (30.18)
 -- Gray Sharks  'B'                                                 DQ  
     1) Finerty, Patrick M38            2) Tullos, Whitney W29            
     3) Kearns, Christina W20           4) Niego, Ronald M39              
                  46.62     1:37.92 (51.30)     2:13.45 (35.53)          DQ (29.69)
 
Mixed 25+ 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                          Finals Points 
===============================================================================
  1 Harbor Hurricane  'A'                                       1:55.61   14  
     1) Breezina, Randall G M54         2) Armand, Peggy W45              
     3) Gohl, Michael M47               4) Croucher, Allison W27          
                  27.12     1:04.98 (37.86)     1:30.28 (25.30)     1:55.61 (25.33)
  2 Coho  'A'                                                   1:59.59   10  
     1) Castle, Amanda W33              2) Castle, James M33              
     3) Schwartz, Lisa W45              4) Ujiiye, Tom M48                
                  33.34     1:02.15 (28.81)     1:34.02 (31.87)     1:59.59 (25.57)
  3 The Wellness Center  'A'                                    2:00.53    8  
     1) Pletch, Mary W W45              2) Falco, Dave M28                
     3) Mendoza, Leo M31                4) Streed, Kim W52                
                  35.02     1:04.75 (29.73)     1:33.09 (28.34)     2:00.53 (27.44)
  4 Gray Sharks  'B'                                            2:18.37    6  
     1) Tobler, Ellen W37               2) Tullos, Whitney W29            
     3) Fergus, Brian M58               4) Niego, Ronald M39              
                  33.22     1:15.57 (42.35)     1:44.11 (28.54)     2:18.37 (34.26)
  5 Elgin Blue Wave  'D'                                        2:26.39    4  
     1) Seaton, Gina W34                2) Hutton, Jennifer W42           
     3) Tratt, Kerric M37               4) Andreeff, Steve M35            
                  53.70     1:21.72 (28.02)     2:00.26 (38.54)     2:26.39 (26.13)
 
Mixed 25+ 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                          Finals Points 
===============================================================================
  1 Elgin Blue Wave  'E'                                        1:59.39   14  
     1) Kubicek, David M40              2) Scheidenhelm, Drew E W26       
     3) Culver, Benjamin B M32          4) Dubas, Tracy W31               
                  31.01     1:06.04 (35.03)     1:30.84 (24.80)     1:59.39 (28.55)
  2 Vqrf  'B'                                                   2:11.76   10  
     1) Andros, Erica W25               2) Grabowski, Karen W33           
     3) Schmitt, Brent R M28            4) Murphy, Julian M44             
                  35.73     1:15.26 (39.53)     1:45.85 (30.59)     2:11.76 (25.91)
  3 Harbor Hurricane  'A'                                       2:24.04    8  
     1) Croucher, Allison W27           2) Breezina, Randall G M54        
     3) Armand, Peggy W45               4) Gohl, Michael M47              
                  31.81     1:14.12 (42.31)     2:03.03 (48.91)     2:24.04 (21.01)
  4 The Wellness Center  'B'                                    2:24.18    6  
     1) Pletch, Mary W W45              2) Tiedeman, Reen W47             
     3) Falco, Dave M28                 4) Sexton, Joe M38                
                  46.09     1:24.48 (38.39)     1:56.63 (32.15)     2:24.18 (27.55)
 
Mixed 35+ 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                          Finals Points 
===============================================================================
  1 The Wellness Center  'A'                                    2:31.07   14  
     1) Padar, Jody W36                 2) Tiedeman, Reen W47             
     3) Sexton, Joe M38                 4) Miller, Lawrence M53           
                  57.69     1:14.41 (16.72)     1:56.27 (41.86)     2:31.07 (34.80)
 
Mixed 35+ 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                          Finals Points 
===============================================================================
  2 Vqrf  'A'                                                   2:28.71   10  
     1) Gleich, Brian M37               2) Harvego, Erin W39              
     3) Gillespie, Melisson W47         4) Jose, Andrew M41               
                  36.33     1:18.00 (41.67)     2:01.33 (43.33)     2:28.71 (27.38)
  5 Gray Sharks  'C'                                            2:41.51    4  
     1) Fergus, Brian M58               2) Pick, Jeff M60                 
     3) Tobler, Ellen W37               4) Leech, Heidi A W43             
                  44.21     1:23.67 (39.46)     2:01.83 (38.16)     2:41.51 (39.68)
  7 The Wellness Center  'A'                                    2:43.69  
     1) Padar, Jody W36                 2) Streed, Kim W52                
     3)                                 4) Spector, Stephan M58           
                  49.43     1:39.18 (49.75)     2:17.70 (38.52)     2:43.69 (25.99)
  9 Elgin Blue Wave  'A'                                        2:55.02  
     1) Seaton, Gina W34                2) Tratt, Kerric M37              
     3) Andreeff, Steve M35             4)                                
                  56.19     1:49.12 (52.93)     2:19.88 (30.76)     2:55.02 (35.14)
 10 Gray Sharks  'D'                                            3:56.03  
     1) Musser, Heidi W42               2) Prince, Clifford M58           
     3) Cohen, Kenneth H M68            4) Brosnan, Judy W56              
                1:34.17     2:10.00 (35.83)      2:11.00 (1.00)   3:56.03 (1:45.03)
 -- Evanston Masters  'A'                                            DQ  
     1) Black, Boyd M52                 2) Bennewitz, Kirk M54            
     3)                                 4) Richardson, Robin W47          
                  32.19     1:14.59 (42.40)     1:56.13 (41.54)          DQ (21.99)
 
Mixed 45+ 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                          Finals Points 
===============================================================================
  1 Elgin Blue Wave  'B'                                        2:11.01   14  
     1) Peters, Michelle W48            2) Adams, Rod M51                 
     3) Schneeberger, Jill W53          4) Pegues, Lex M48                
  2 Elgin Blue Wave  'C'                                        2:20.31   10  
     1) Hollander, Karen W47            2) Woerner, Bruce M46             
     3) Lafayette, Anne N W47           4) Schark, Mark M47               
                  50.08     1:17.50 (27.42)     1:52.21 (34.71)     2:20.31 (28.10)
  3 Evanston Masters  'B'                                       2:41.74    8  
     1) Janus, Alison M W48             2) Fodor, Sarah W52               
     3) Pinkus, Alfonse M55             4) Hertel, Robert G M57           
                  48.42     1:29.62 (41.20)     2:01.17 (31.55)     2:41.74 (40.57)
 
Mixed 45+ 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                          Finals Points 
===============================================================================
  1 Coho  'A'                                                   2:07.53   14  
     1) Schwartz, Lisa W45              2) Weiss, Micahel B M51           
     3) Block, Andrea J W47             4) Ujiiye, Tom M48                
                  37.25     1:10.88 (33.63)     1:41.06 (30.18)     2:07.53 (26.47)
  3 Elgin Blue Wave  'C'                                        2:30.22    8  
     1) Pegues, Lex M48                 2) Peters, Michelle W48           
     3) Adams, Rod M51                  4) Schneeberger, Jill W53         
                  31.21     1:20.37 (49.16)     1:55.85 (35.48)     2:30.22 (34.37)
  6 Elgin Blue Wave  'B'                                        2:43.59    2  
     1) Schark, Mark M47                2) Lafayette, Anne N W47          
     3) Woerner, Bruce M46              4) Hollander, Karen W47           
                  34.07     1:17.13 (43.06)     2:03.16 (46.03)     2:43.59 (40.43)
  8 Evanston Masters  'B'                                       2:52.13  
     1) Lopata, Mitchell M45            2) Janus, Alison M W48            
     3) Birenberg, Steven M48           4) Noll, Christine M W49          
                1:01.10     1:37.92 (36.82)     1:57.87 (19.95)     2:52.13 (54.26)
 
Mixed 55+ 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                          Finals Points 
===============================================================================
  1 Elgin Blue Wave  'A'                                        2:07.63   14  
     1) Vogel, Aileen W56               2) Kracin, Cindy W58              
     3) Campana, James L M56            4) Eggar, Jack M56                
                  35.19     1:14.05 (38.86)     1:41.50 (27.45)     2:07.63 (26.13)
  2 Gray Sharks  'C'                                            3:42.58   10  
     1) Musser, Erika W70               2) De Matoff, Mel M74             
     3) Brosnan, Judy W56               4) Cohen, Kenneth H M68           
                1:21.34     1:56.82 (35.48)     2:39.15 (42.33)   3:42.58 (1:03.43)
 -- The Wellness Center  'C'                                         NS  
     1) Simkus, Paul M60                2) Spector, Stephan M58           
     3) Rooney, Joanne W75              4) Ward, Carol W60                
 
Mixed 55+ 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                          Finals Points 
===============================================================================
  4 Elgin Blue Wave  'D'                                        2:33.00    6  
     1) Vogel, Aileen W56               2) Kracin, Cindy W58              
     3) Osborne, OZ M62                 4) Campana, James L M56           
                  44.47     1:30.22 (45.75)     2:12.29 (42.07)     2:33.00 (20.71)
 
                    Combined Team Scores - Through Event 26                    
 
  1. Evanston Masters                  764.5   2. Elgin Blue Wave                     683
  3. Gray Sharks                         397   4. The Wellness Center                 329
  5. Coho                                201   6. Vqrf                              147.5
  7. Naperville Waves                     95   8. Unattached                           91
  9. Max Multi-Sport                      88  10. Harbor Hurricane                   87.5
 11. Naperville YMCA Red Snappers       74.5  12. Lattof YMCA Master                   52
 13. Chicago Smelts                       46  14. Fossil Fish                          45
 15. Illinois Masters                     38  16. Independant                          34
 17. Lakeshore Athletic Club              32  18. Buehler Breakers                     31
 19. Chicago Blue Dolphins                21  20. Libertyville                         12
 21. Flying Carp Swimming                  5                                             
 
                   Women - Team Rankings - Through Event 26                    
 
  1. Evanston Masters                    399   2. Elgin Blue Wave                     309
  3. The Wellness Center                 157   4. Gray Sharks                         146
  5. Coho                                 92   6. Max Multi-Sport                      88
  7. Vqrf                                 70   8. Chicago Smelts                       46
  9. Buehler Breakers                     31  10. Harbor Hurricane                     26
 11. Naperville YMCA Red Snappers         21  12. Unattached                           20
 13. Libertyville                         12  14. Naperville Waves                      4
 
                    Men - Team Rankings - Through Event 26                     
 
  1. Evanston Masters                  337.5   2. Elgin Blue Wave                     302
  3. Gray Sharks                         203   4. The Wellness Center                 144
  5. Naperville Waves                     91   6. Coho                                 85
  7. Unattached                           71   8. Vqrf                               57.5
  9. Naperville YMCA Red Snappers       53.5  10. Lattof YMCA Master                   52
 11. Fossil Fish                          45  12. Harbor Hurricane                   39.5
 13. Illinois Masters                     38  14. Independant                          34
 15. Lakeshore Athletic Club              32  16. Chicago Blue Dolphins                21
 17. Flying Carp Swimming                  5