Licensed to ILMSA State Championship Meet
                                    HY-TEK's MEET MANAGER 3.0 1/4/2010 08:34 PM
                       Sink or Swim Classic - 10/25/2009                       
                                    Results                                    
 
Women 18-24 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Wong, Liz                 23 ABM-IL                 30.72      29.05   20  
  2 Hesterberg, Lisa          23 EV-IL                  32.50      31.68   17  
 
Women 18-24 100 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Wong, Liz                 23 ABM-IL               1:08.31    1:05.66   20  
                  31.30     1:05.66 (34.36)                                        
  2 Hesterberg, Lisa          23 EV-IL                1:10.00    1:11.62   17  
                  34.36     1:11.62 (37.26)                                        
 
Women 18-24 200 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Garland, Megan            23 ABM-IL               2:20.50    2:15.25   20  
                  32.28     1:06.75 (34.47)     1:41.84 (35.09)     2:15.25 (33.41)
 
Women 18-24 100 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Hesterberg, Lisa          23 EV-IL                1:22.50    1:20.17   20  
                  38.70     1:20.17 (41.47)                                        
 
Women 18-24 100 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Garland, Megan            23 ABM-IL               1:24.00    1:20.08   20  
                  38.03     1:20.08 (42.05)                                        
 
Women 18-24 50 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Hesterberg, Lisa          23 EV-IL                  38.00      37.87   20  
 
Women 18-24 100 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Garland, Megan            23 ABM-IL               1:14.00    1:11.13   20  
                  33.97     1:11.13 (37.16)                                        
 
Women 25-29 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Boilesen, Tiffany         25 LIB-IL                 31.91      32.18   20  
  2 Baker, Sarah              27 EV-IL                  32.90      32.36   17  
 
Women 25-29 100 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Howland, Heather          29 ABM-IL               1:08.55    1:10.75   20  
                  33.62     1:10.75 (37.13)                                        
  2 Bemis, Missy              29 ZILA                   58.00    1:12.14   17  
                  32.58     1:12.14 (39.56)                                        
  3 Boilesen, Tiffany         25 LIB-IL               1:12.87    1:14.05   16  
                  34.82     1:14.05 (39.23)                                        
  4 Baker, Sarah              27 EV-IL                1:12.70    1:15.74   15  
                  35.55     1:15.74 (40.19)                                        
 
Women 25-29 200 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Liberty, Laurel           27 LIB-IL               2:25.00    2:18.72   20  
                  32.33     1:07.54 (35.21)     1:43.35 (35.81)     2:18.72 (35.37)
 
Women 25-29 400 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Boilesen, Tiffany         25 LIB-IL               5:48.02    5:39.56   20  
                  37.86     1:20.40 (42.54)     2:03.66 (43.26)     2:46.69 (43.03)
        3:30.22 (43.53)     4:14.22 (44.00)     4:57.60 (43.38)     5:39.56 (41.96)
  2 Howland, Heather          29 ABM-IL               5:35.00    5:44.80   17  
                  35.78     1:16.81 (41.03)     2:00.57 (43.76)     2:45.55 (44.98)
        3:29.99 (44.44)     4:14.82 (44.83)     5:01.13 (46.31)     5:44.80 (43.67)
  3 Bemis, Missy              29 ZILA                 4:45.00    5:55.99   16  
                  34.98     1:13.80 (38.82)     1:56.05 (42.25)     2:41.69 (45.64)
        3:29.17 (47.48)     4:17.83 (48.66)     5:07.62 (49.79)     5:55.99 (48.37)
 
Women 25-29 50 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Goodwin, Amy              28 GRAY-IL                37.00      38.62   20  
 
Women 25-29 100 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Goodwin, Amy              28 GRAY-IL              1:19.14    1:18.76   20  
                  38.20     1:18.76 (40.56)                                        
 
Women 25-29 200 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Goodwin, Amy              28 GRAY-IL              2:53.99    2:50.76   20  
                  39.38     1:22.54 (43.16)     2:07.58 (45.04)     2:50.76 (43.18)
 
Women 25-29 50 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Baker, Sarah              27 EV-IL                  37.20      38.96   20  
 
Women 25-29 100 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Baker, Sarah              27 EV-IL                1:22.14    1:26.04   20  
                  40.87     1:26.04 (45.17)                                        
  2 Howland, Heather          29 ABM-IL                    NT    1:48.78   17  
                  51.27     1:48.78 (57.51)                                        
 
Women 25-29 200 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Bemis, Missy              29 ZILA                 2:30.02    3:19.89   20  
                  45.29     1:35.14 (49.85)     2:27.15 (52.01)     3:19.89 (52.74)
 
Women 25-29 100 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Liberty, Laurel           27 LIB-IL               1:18.00    1:12.04   20  
                  33.67     1:12.04 (38.37)                                        
 
Women 25-29 100 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Boilesen, Tiffany         25 LIB-IL                    NT    1:25.60   20  
                  39.45     1:25.60 (46.15)                                        
 
Women 25-29 200 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Bemis, Missy              29 ZILA                 2:05.15    3:06.29   20  
                  43.93     1:30.50 (46.57)     2:23.05 (52.55)     3:06.29 (43.24)
 
Women 25-29 400 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Goodwin, Amy              28 GRAY-IL              6:40.00    6:34.12   20  
                  42.91     1:33.29 (50.38)     2:22.51 (49.22)     3:09.11 (46.60)
      4:09.70 (1:00.59)   5:09.91 (1:00.21)     5:53.65 (43.74)     6:34.12 (40.47)
 
Women 30-34 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 McCreary, Marsha          32 COHO-IL                   NT      32.04   20  
  2 Magsam, Jill              31 BUEHL-IL               34.52      33.76   17  
  3 Martinez, Andrea          32 SMELT-IL               35.28      34.35   16  
 
Women 30-34 200 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 McCreary, Marsha          32 COHO-IL                   NT    2:38.31   20  
                  35.82     1:15.78 (39.96)     1:58.01 (42.23)     2:38.31 (40.30)
  2 Magsam, Jill              31 BUEHL-IL             2:47.90    2:39.59   17  
                  35.72     1:15.55 (39.83)     1:57.43 (41.88)     2:39.59 (42.16)
 
Women 30-34 400 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Kusevskis, Brigitte       31 LIB-IL               5:30.00    5:32.94   20  
                  35.94     1:15.98 (40.04)     1:57.98 (42.00)     2:40.93 (42.95)
        3:23.76 (42.83)     4:06.89 (43.13)     4:49.97 (43.08)     5:32.94 (42.97)
  2 Magsam, Jill              31 BUEHL-IL             5:40.00    5:35.91   17  
                  36.91     1:18.05 (41.14)     2:00.61 (42.56)     2:43.54 (42.93)
        3:26.41 (42.87)     4:09.56 (43.15)     4:52.95 (43.39)     5:35.91 (42.96)
 
Women 30-34 100 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 McCreary, Marsha          32 COHO-IL                   NT    1:19.88   20  
                  38.81     1:19.88 (41.07)                                        
  2 Kusevskis, Brigitte       31 LIB-IL                    NT    1:20.27   17  
                  38.93     1:20.27 (41.34)                                        
  3 Magsam, Jill              31 BUEHL-IL             1:32.10    1:30.57   16  
                  43.25     1:30.57 (47.32)                                        
 
Women 30-34 50 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Martinez, Andrea          32 SMELT-IL               48.36      48.58   20  
 
Women 30-34 100 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Magsam, Jill              31 BUEHL-IL             1:37.00    1:41.24   20  
                  48.26     1:41.24 (52.98)                                        
 
Women 35-39 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Day, Nadine               39 CENT-IL                30.00      29.66   20  
  2 Rajski, Tina              37 COHO-IL                50.18      40.58   17  
 
Women 35-39 100 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Farnan, Katherine         38 AMAM-AM              1:15.00    1:16.96   20  
                  37.53     1:16.96 (39.43)                                        
  2 Rajski, Tina              37 COHO-IL              1:40.18    1:30.86   17  
                  42.76     1:30.86 (48.10)                                        
 
Women 35-39 200 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Day, Nadine               39 CENT-IL              2:12.00    2:16.66   20  
                  31.40     1:05.84 (34.44)     1:41.21 (35.37)     2:16.66 (35.45)
 
Women 35-39 400 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Day, Nadine               39 CENT-IL                   NT    4:45.96   20  
                  33.44     1:08.98 (35.54)     1:45.05 (36.07)     2:21.18 (36.13)
        2:57.28 (36.10)     3:33.80 (36.52)     4:10.03 (36.23)     4:45.96 (35.93)
  2 Farnan, Katherine         38 AMAM-AM              6:00.00    5:53.15   17  
                  39.24     1:21.45 (42.21)     2:05.96 (44.51)     2:51.57 (45.61)
        3:38.06 (46.49)     4:24.74 (46.68)     5:10.31 (45.57)     5:53.15 (42.84)
 
Women 35-39 100 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Day, Nadine               39 CENT-IL              1:20.00    1:16.77   20  
                  38.16     1:16.77 (38.61)                                        
  2 Farnan, Katherine         38 AMAM-AM              1:35.00    1:47.47   17  
                  49.27     1:47.47 (58.20)                                        
 
Women 35-39 50 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Farnan, Katherine         38 AMAM-AM                44.00      46.70   20  
  2 Rajski, Tina              37 COHO-IL              1:00.18      57.61   17  
 
Women 35-39 100 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Day, Nadine               39 CENT-IL              1:20.00    1:22.10   20  
                  39.00     1:22.10 (43.10)                                        
 
Women 35-39 50 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Farnan, Katherine         38 AMAM-AM                38.00      44.97   20  
 
Women 35-39 100 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Rajski, Tina              37 COHO-IL              2:00.18    1:48.11   20  
                  50.78     1:48.11 (57.33)                                        
 
Women 40-44 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Astra, Suzanne            44 ABM-IL                    NT      34.98   20  
 
Women 40-44 100 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Astra, Suzanne            44 ABM-IL                    NT    1:22.99   20  
                  39.71     1:22.99 (43.28)                                        
  2 Meyer, Maureen            43 COHO-IL              1:18.36    1:24.02   17  
 
Women 40-44 200 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Giles-Ott, Ruth           41 SMELT-IL             2:50.34    3:05.10   20  
                  40.01     1:26.54 (46.53)     2:16.49 (49.95)     3:05.10 (48.61)
  2 Lloyd, Kimberly           44 RUSH-IL                   NT    3:11.23   17  
                  43.33     1:31.48 (48.15)     2:21.38 (49.90)     3:11.23 (49.85)
 
Women 40-44 100 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Lloyd, Kimberly           44 RUSH-IL                42.47    1:42.10   20  
                  49.37     1:42.10 (52.73)                                        
 
Women 40-44 200 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Giles-Ott, Ruth           41 SMELT-IL             3:35.00    3:29.45   20  
                  47.51     1:41.05 (53.54)     2:35.61 (54.56)     3:29.45 (53.84)
 
Women 40-44 50 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
 -- Astra, Suzanne            44 ABM-IL                    NT         DQ  
 
Women 40-44 200 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Giles-Ott, Ruth           41 SMELT-IL             4:20.00    4:10.20   20  
                  56.40   2:00.35 (1:03.95)   3:05.74 (1:05.39)   4:10.20 (1:04.46)
 
Women 40-44 50 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Astra, Suzanne            44 ABM-IL                    NT      40.92   20  
  2 Lloyd, Kimberly           44 RUSH-IL                43.30      43.61   17  
 
Women 40-44 200 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Giles-Ott, Ruth           41 SMELT-IL             4:19.43    4:16.99   20  
                  51.00   1:57.16 (1:06.16)   3:05.04 (1:07.88)   4:16.99 (1:11.95)
 
Women 40-44 100 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Astra, Suzanne            44 ABM-IL                    NT    1:38.44   20  
                  46.97     1:38.44 (51.47)                                        
 
Women 40-44 400 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Giles-Ott, Ruth           41 SMELT-IL             7:59.00    7:53.66   20  
                  55.21   2:05.02 (1:09.81)     3:01.49 (56.47)     3:56.17 (54.68)
      5:02.81 (1:06.64)   6:10.36 (1:07.55)     7:03.02 (52.66)     7:53.66 (50.64)
 
Women 45-49 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Kuehn, Lida               45 ABM-IL                 28.31      29.24   20  
  2 Schwartz, Lisa            46 COHO-IL                34.60      34.78   17  
  3 Heymann, Shari            48 COHO-IL                37.50      37.55   16  
  4 Ohlbach, Patti            46 RUSH-IL                37.24      38.09   15  
  5 James, Lisa               45 ZILA                   40.10      59.84   14  
 
Women 45-49 100 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Kuehn, Lida               45 ABM-IL               1:04.24    1:06.12   20  
                  31.64     1:06.12 (34.48)                                        
  2 Heymann, Shari            48 COHO-IL              1:35.00    1:24.84   17  
                  40.05     1:24.84 (44.79)                                        
  3 Ohlbach, Patti            46 RUSH-IL                   NT    1:26.06   16  
                  41.09     1:26.06 (44.97)                                        
  4 James, Lisa               45 ZILA                 1:42.05    2:52.68   15  
                1:11.28   2:52.68 (1:41.40)                                        
 
Women 45-49 200 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Kuehn, Lida               45 ABM-IL               2:25.47    2:24.19   20  
                  32.56     1:09.08 (36.52)     1:47.23 (38.15)     2:24.19 (36.96)
  2 Heymann, Shari            48 COHO-IL              3:15.00    3:09.86   17  
                  43.94     1:31.82 (47.88)     2:22.45 (50.63)     3:09.86 (47.41)
 
Women 45-49 400 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Block, Andrea             47 COHO-IL                   NT    4:44.28   20  
                  33.43     1:08.96 (35.53)     1:45.01 (36.05)     2:21.07 (36.06)
        2:57.08 (36.01)     3:33.26 (36.18)     4:09.34 (36.08)     4:44.28 (34.94)
  2 Froehlich, Kathryn        47 COHO-IL              5:56.47    5:55.40   17  
                  39.63     1:23.16 (43.53)     2:07.74 (44.58)     2:53.04 (45.30)
        3:38.92 (45.88)     4:25.13 (46.21)     5:11.18 (46.05)     5:55.40 (44.22)
 
Women 45-49 50 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Schwartz, Lisa            46 COHO-IL                41.00      41.72   20  
  2 James, Lisa               45 ZILA                 1:05.00    1:16.86   17  
 
Women 45-49 100 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Schwartz, Lisa            46 COHO-IL              1:27.70    1:28.29   20  
                1:28.23      1:28.29 (0.06)                                        
 
Women 45-49 50 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Smith, Cara               46 TOPM-IL                35.00      41.95   20  
  2 Schwartz, Lisa            46 COHO-IL                43.10      44.57   17  
  3 Walsh, Geralynn M         48 NWSC-IL                53.68      55.62   16  
 
Women 45-49 100 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Smith, Cara               46 TOPM-IL              1:25.00    1:32.41   20  
                  42.85     1:32.41 (49.56)                                        
  2 Froehlich, Kathryn        47 COHO-IL              1:34.99    1:36.19   17  
                  46.13     1:36.19 (50.06)                                        
  3 Walsh, Geralynn M         48 NWSC-IL              2:03.71    2:05.26   16  
                  57.40   2:05.26 (1:07.86)                                        
 
Women 45-49 200 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Froehlich, Kathryn        47 COHO-IL              3:18.30    3:20.33   20  
                  46.18     1:36.32 (50.14)     2:28.36 (52.04)     3:20.33 (51.97)
  2 Walsh, Geralynn M         48 NWSC-IL              4:38.04    4:41.15   17  
                1:00.38   2:09.90 (1:09.52)   3:26.71 (1:16.81)   4:41.15 (1:14.44)
 
Women 45-49 50 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Block, Andrea             47 COHO-IL                32.33      32.00   20  
  2 Kuehn, Lida               45 ABM-IL                 31.20      33.95   17  
  3 Schwartz, Lisa            46 COHO-IL                39.00      41.30   16  
  4 Heymann, Shari            48 COHO-IL                50.00      46.02   15  
 
Women 45-49 100 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Block, Andrea             47 COHO-IL              1:10.33    1:09.44   20  
                  33.28     1:09.44 (36.16)                                        
 
Women 45-49 200 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Block, Andrea             47 COHO-IL                   NT    2:36.59   20  
                  35.80     1:14.81 (39.01)     1:55.54 (40.73)     2:36.59 (41.05)
  2 Froehlich, Kathryn        47 COHO-IL              3:11.58    3:15.05   17  
                  41.42     1:29.08 (47.66)     2:20.95 (51.87)     3:15.05 (54.10)
 
Women 45-49 100 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Kuehn, Lida               45 ABM-IL               1:12.47    1:20.07   20  
                  37.01     1:20.07 (43.06)                                        
 
Women 45-49 400 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Froehlich, Kathryn        47 COHO-IL              6:24.69    6:30.63   20  
                  41.90     1:30.50 (48.60)     2:22.13 (51.63)     3:13.67 (51.54)
        4:05.26 (51.59)     4:58.76 (53.50)     5:45.34 (46.58)     6:30.63 (45.29)
 
Women 50-54 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 del Greco, Jane           53 COHO-IL                34.00      34.58   20  
  2 Schwartz, Ruthe           50 COHO-IL                   NT      42.29   17  
  3 Groff, Vanessa            50 ZILA                      NT      56.72   16  
 
Women 50-54 100 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Groff, Vanessa            50 ZILA                 1:15.00    2:12.19   20  
                  56.88   2:12.19 (1:15.31)                                        
 
Women 50-54 50 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Schwartz, Ruthe           50 COHO-IL                   NT    1:00.25   20  
  2 Groff, Vanessa            50 ZILA                   42.00    1:08.84   17  
 
Women 50-54 50 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Ottensmeyer, Kathy        52 COHO-IL                43.00      42.97   20  
  2 del Greco, Jane           53 COHO-IL                45.00      46.71   17  
  3 Schwartz, Ruthe           50 COHO-IL                   NT      58.07   16  
 
Women 50-54 100 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Ottensmeyer, Kathy        52 COHO-IL              1:36.00    1:33.64   20  
                  43.39     1:33.64 (50.25)                                        
 
Women 50-54 50 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 del Greco, Jane           53 COHO-IL                40.00      43.23   20  
 
Women 50-54 100 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Ottensmeyer, Kathy        52 COHO-IL              1:30.00    1:24.88   20  
                  40.73     1:24.88 (44.15)                                        
  2 Schwartz, Ruthe           50 COHO-IL                   NT    2:01.68   17  
                  58.77   2:01.68 (1:02.91)                                        
 
Women 50-54 200 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Ottensmeyer, Kathy        52 COHO-IL              3:20.00    3:07.95   20  
                  39.54     1:32.16 (52.62)     2:25.26 (53.10)     3:07.95 (42.69)
 
Women 70-74 100 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Harris, Ursula            70 UNAT-IL              1:00.00    2:18.51   20  
                1:05.40   2:18.51 (1:13.11)                                        
 
Women 70-74 200 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Harris, Ursula            70 UNAT-IL              5:00.00    4:49.52   20  
                1:05.00   2:20.50 (1:15.50)   3:36.48 (1:15.98)   4:49.52 (1:13.04)
 
Women 70-74 50 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Harris, Ursula            70 UNAT-IL              1:10.00    1:08.53   20  
 
Women 70-74 100 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
 -- Harris, Ursula            70 UNAT-IL              2:20.00         DQ  
                1:07.45        DQ (1:17.22)                                        
 
Women 70-74 200 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Harris, Ursula            70 UNAT-IL              5:10.00    5:15.94   20  
                1:16.07   2:31.76 (1:15.69)   3:47.52 (1:15.76)   5:15.94 (1:28.42)
 
Men 18-24 200 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Cowen, Michael            24 SMELT-IL             2:14.00    2:59.67   20  
                  35.65     1:20.41 (44.76)     2:10.38 (49.97)     2:59.67 (49.29)
 
Men 18-24 50 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Cowen, Michael            24 SMELT-IL               42.14      40.83   20  
 
Men 18-24 50 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Cowen, Michael            24 SMELT-IL               38.37      42.33   20  
 
Men 18-24 100 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Cowen, Michael            24 SMELT-IL             1:22.83    1:36.95   20  
                  44.68     1:36.95 (52.27)                                        
 
Men 25-29 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Leonard, Nichloas         27 FCS-IL                 26.50      25.67   20  
  2 Hamman, Darren            25 IM-IL                  35.05      27.83   17  
 
Men 25-29 100 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Leonard, Nichloas         27 FCS-IL               1:00.00      57.47   20  
                  26.72       57.47 (30.75)                                        
 
Men 25-29 200 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Pedersen, Robert          25 GRAY-IL              2:11.00    2:06.64   20  
                  29.68     1:02.01 (32.33)     1:33.87 (31.86)     2:06.64 (32.77)
  2 Carlson, Timothy          29 CBD-IL               2:05.00    2:10.20   17  
                  29.14     1:01.74 (32.60)     1:35.78 (34.04)     2:10.20 (34.42)
  3 Morris, John              25 SMELT-IL             2:42.00    2:29.56   16  
                  34.93     1:13.15 (38.22)     1:51.27 (38.12)     2:29.56 (38.29)
 
Men 25-29 100 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Carlson, Timothy          29 CBD-IL               1:05.00    1:06.29   20  
                  32.11     1:06.29 (34.18)                                        
 
Men 25-29 50 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Carlson, Timothy          29 CBD-IL                 34.00      32.55   20  
  2 Larson, Jeffery           25 UNAT-IL                35.00      33.60   17  
  3 Pedersen, Robert          25 GRAY-IL                36.00      34.94   16  
  4 Hamman, Darren            25 IM-IL                  27.52      37.45   15  
 
Men 25-29 100 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Larson, Jeffery           25 UNAT-IL              1:25.00    1:15.04   20  
                  34.87     1:15.04 (40.17)                                        
  2 Hamman, Darren            25 IM-IL                1:19.00    1:22.98   17  
                  38.82     1:22.98 (44.16)                                        
 
Men 25-29 200 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Morris, John              25 SMELT-IL             3:29.00    3:22.74   20  
                  46.35     1:38.01 (51.66)     2:30.39 (52.38)     3:22.74 (52.35)
 
Men 25-29 100 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Carlson, Timothy          29 CBD-IL               1:01.00      57.09   20  
                  26.68       57.09 (30.41)                                        
  2 Morris, John              25 SMELT-IL             1:23.00    1:20.69   17  
                  38.28     1:20.69 (42.41)                                        
 
Men 25-29 200 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Morris, John              25 SMELT-IL             3:10.00    3:06.23   20  
                  36.87     1:22.59 (45.72)     2:15.11 (52.52)     3:06.23 (51.12)
 
Men 25-29 100 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Carlson, Timothy          29 CBD-IL               1:05.00      58.87   20  
                  27.48       58.87 (31.39)                                        
  2 Pedersen, Robert          25 GRAY-IL              1:08.00    1:05.54   17  
                  29.87     1:05.54 (35.67)                                        
  3 Larson, Jeffery           25 UNAT-IL              1:15.00    1:07.90   16  
                  31.62     1:07.90 (36.28)                                        
  4 Leonard, Nichloas         27 FCS-IL               1:09.00    1:11.75   15  
                  32.87     1:11.75 (38.88)                                        
  5 Hamman, Darren            25 IM-IL                1:13.00    1:12.14   14  
                  32.74     1:12.14 (39.40)                                        
 
Men 25-29 400 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Pedersen, Robert          25 GRAY-IL              5:20.00    5:13.43   20  
                  31.26     1:09.70 (38.44)     1:49.57 (39.87)     2:29.29 (39.72)
        3:15.56 (46.27)     4:03.03 (47.47)     4:38.70 (35.67)     5:13.43 (34.73)
 
Men 30-34 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Mulcahy, Ryan             31 Unattached             27.00      27.00   20  
 
Men 30-34 100 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Mills, Jamie              33 LIB-IL               1:01.00      59.11   20  
                  28.45       59.11 (30.66)                                        
  2 Mulcahy, Ryan             31 Unattached             59.00    1:01.82   17  
                  29.71     1:01.82 (32.11)                                        
  3 Saraceno, Joe             32 TOPM-IL              1:03.50    1:02.87   16  
                  30.21     1:02.87 (32.66)                                        
  4 Myszka, John              32 TOPM-IL              1:08.00    1:09.84   15  
                  31.58     1:09.84 (38.26)                                        
 
Men 30-34 200 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Mills, Jamie              33 LIB-IL               2:20.00    2:15.34   20  
                  32.60     1:07.59 (34.99)     1:42.00 (34.41)     2:15.34 (33.34)
 
Men 30-34 50 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Lindstrom, John Erik      31 EV-IL                  33.49      35.50   20  
  2 Myszka, John              32 TOPM-IL                41.50      38.28   17  
 
Men 30-34 100 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Lindstrom, John Erik      31 EV-IL                1:15.75    1:20.68   20  
                  36.48     1:20.68 (44.20)                                        
  2 Saraceno, Joe             32 TOPM-IL              1:23.75    1:23.25   17  
                  38.69     1:23.25 (44.56)                                        
  3 Myszka, John              32 TOPM-IL              1:23.00    1:26.98   16  
                  39.38     1:26.98 (47.60)                                        
 
Men 30-34 200 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Lindstrom, John Erik      31 EV-IL                     NT    3:10.17   20  
                  40.60     1:27.81 (47.21)     2:17.65 (49.84)     3:10.17 (52.52)
 
Men 30-34 50 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Mulcahy, Ryan             31 Unattached             28.50      32.99   20  
 
Men 30-34 100 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Mills, Jamie              33 LIB-IL               1:15.00    1:12.90   20  
                  33.41     1:12.90 (39.49)                                        
 
Men 30-34 100 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Mulcahy, Ryan             31 Unattached           1:10.00    1:18.02   20  
                  35.93     1:18.02 (42.09)                                        
  2 Saraceno, Joe             32 TOPM-IL              1:15.00    1:18.52   17  
                  37.56     1:18.52 (40.96)                                        
  3 Myszka, John              32 TOPM-IL              1:20.00    1:23.89   16  
                  38.28     1:23.89 (45.61)                                        
 
Men 35-39 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Colburn, Chris            37 ABM-IL                 27.65      27.70   20  
 
Men 35-39 200 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Pardun, Jim               38 LIB-IL               2:30.00    2:33.34   20  
                  35.75     1:14.28 (38.53)     1:54.32 (40.04)     2:33.34 (39.02)
 
Men 35-39 400 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Raese, TR                 37 Unattached                NT    4:29.55   20  
                  31.12     1:04.85 (33.73)     1:39.01 (34.16)     2:13.62 (34.61)
        2:48.21 (34.59)     3:22.78 (34.57)     3:57.26 (34.48)     4:29.55 (32.29)
  2 Mattson, Mark             39 NWSC-IL              5:10.00    5:00.08   17  
                  33.20     1:09.69 (36.49)     1:47.63 (37.94)     2:26.26 (38.63)
        3:04.54 (38.28)     3:42.52 (37.98)     4:21.86 (39.34)     5:00.08 (38.22)
  3 Pardun, Jim               38 LIB-IL               5:15.00    5:27.74   16  
                  37.03     1:15.72 (38.69)     1:56.47 (40.75)     2:38.45 (41.98)
        3:20.46 (42.01)     4:02.89 (42.43)     4:45.77 (42.88)     5:27.74 (41.97)
 
Men 35-39 100 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Mattson, Mark             39 NWSC-IL              1:14.00    1:15.60   20  
                  37.05     1:15.60 (38.55)                                        
 
Men 35-39 50 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Mattson, Mark             39 NWSC-IL                39.00      37.26   20  
 
Men 35-39 50 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Mattson, Mark             39 NWSC-IL                34.00      32.81   20  
 
Men 35-39 100 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Colburn, Chris            37 ABM-IL               1:10.00    1:08.62   20  
                  32.04     1:08.62 (36.58)                                        
 
Men 40-44 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Balaguer, Luis            42 SMELT-IL                  NT      35.49   20  
  2 Connelly, John            44 UNAT-IL                   NT      38.34   17  
 
Men 40-44 100 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Connelly, John            44 UNAT-IL                   NT    1:16.38   20  
                  37.88     1:16.38 (38.50)                                        
  2 Balaguer, Luis            42 SMELT-IL                  NT    1:20.30   17  
                  39.51     1:20.30 (40.79)                                        
 
Men 40-44 200 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Connelly, John            44 UNAT-IL                   NT    2:54.44   20  
                  35.52     1:14.46 (38.94)     1:59.18 (44.72)     2:54.44 (55.26)
  2 Balaguer, Luis            42 SMELT-IL                  NT    3:03.69   17  
                  44.36     1:31.76 (47.40)     2:19.84 (48.08)     3:03.69 (43.85)
 
Men 40-44 400 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Balaguer, Luis            42 SMELT-IL                  NT    6:33.90   20  
                  43.28     1:31.52 (48.24)     2:22.57 (51.05)     3:13.99 (51.42)
        4:05.69 (51.70)     4:56.67 (50.98)     5:47.26 (50.59)     6:33.90 (46.64)
 
Men 40-44 50 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Malas, Bryan              41 LSAC-IL                29.90      28.57   20  
 
Men 40-44 100 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Malas, Bryan              41 LSAC-IL              1:04.50    1:01.83   20  
                  29.04     1:01.83 (32.79)                                        
 
Men 40-44 50 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Leissner, Mike            42 IM-IL                  35.22      36.14   20  
  2 Paccinelli, Mike          41 TOPM-IL                28.00      37.32   17  
 
Men 40-44 100 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Leissner, Mike            42 IM-IL                1:21.10    1:20.22   20  
                  38.06     1:20.22 (42.16)                                        
  2 Paccinelli, Mike          41 TOPM-IL              1:10.00    1:24.40   17  
                  39.83     1:24.40 (44.57)                                        
 
Men 40-44 200 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Leissner, Mike            42 IM-IL                3:04.18    2:59.08   20  
                  40.04     1:25.60 (45.56)     2:12.62 (47.02)     2:59.08 (46.46)
 
Men 40-44 50 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Malas, Bryan              41 LSAC-IL                27.90      27.93   20  
 
Men 40-44 100 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Leissner, Mike            42 IM-IL                1:15.00    1:21.40   20  
                  39.44     1:21.40 (41.96)                                        
 
Men 45-49 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Schuster, Fred            45 Unattached             29.00      27.61   20  
  2 Rowland, Jim              49 LIB-IL                 30.00      29.15   17  
  3 Weitekamper, Frank        46 LIB-IL                 29.50      29.68   16  
  4 Moynihan, John F          48 COHO-IL                32.14      33.97   15  
  5 Little, Douglass          47 BGMS-IL                35.35      34.27   14  
 
Men 45-49 100 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Weitekamper, Frank        46 LIB-IL               1:00.00    1:07.08   20  
                  32.15     1:07.08 (34.93)                                        
  2 Little, Douglass          47 BGMS-IL              1:25.74    1:19.14   17  
                  37.07     1:19.14 (42.07)                                        
  3 Donahue, Jim              48 ZILA                 1:06.02    1:44.27   16  
                  47.22     1:44.27 (57.05)                                        
 
Men 45-49 200 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Schuster, Fred            45 Unattached           2:10.00    2:09.32   20  
                  30.40     1:03.38 (32.98)     1:36.53 (33.15)     2:09.32 (32.79)
  2 Donahue, Jim              48 ZILA                 2:36.06    3:56.28   17  
                  46.29   1:48.53 (1:02.24)   2:51.17 (1:02.64)   3:56.28 (1:05.11)
 
Men 45-49 50 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Weitekamper, Frank        46 LIB-IL                 35.00      36.17   20  
  2 Donahue, Jim              48 ZILA                   35.05      55.01   17  
 
Men 45-49 100 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Weitekamper, Frank        46 LIB-IL               1:15.00    1:17.05   20  
                  37.57     1:17.05 (39.48)                                        
 
Men 45-49 50 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Wilcox, John K            46 LIB-IL                 36.00      35.16   20  
 
Men 45-49 100 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Wilcox, John K            46 LIB-IL               1:20.00    1:19.60   20  
                  37.97     1:19.60 (41.63)                                        
 
Men 45-49 50 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Schuster, Fred            45 Unattached             29.00      28.62   20  
  2 Rowland, Jim              49 LIB-IL                 35.00      33.02   17  
 
Men 45-49 100 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Schuster, Fred            45 Unattached           1:05.00    1:04.37   20  
                  29.52     1:04.37 (34.85)                                        
 
Men 45-49 200 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Schuster, Fred            45 Unattached           2:30.00    2:30.94   20  
                  33.40     1:11.96 (38.56)     1:50.99 (39.03)     2:30.94 (39.95)
 
Men 45-49 100 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Wilcox, John K            46 LIB-IL               1:13.00    1:12.73   20  
                  35.02     1:12.73 (37.71)                                        
 
Men 45-49 400 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Little, Douglass          47 BGMS-IL              9:42.74    8:38.52   20  
                  51.66   2:02.63 (1:10.97)   3:18.01 (1:15.38)   4:28.75 (1:10.74)
      5:43.68 (1:14.93)   6:57.70 (1:14.02)     7:48.91 (51.21)     8:38.52 (49.61)
 
Men 50-54 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 McCabe, Tom               52 FF-IL                  27.00      26.68   20  
  2 Seibt, Andy               51 FF-IL                  29.00      28.55   17  
  3 Weiss, Michael            52 COHO-IL                30.00      29.67   16  
  4 Phinney, Scot             52 SMELT-IL               33.00      31.90   15  
  5 Christian, Jerry E        52 IM-IL                  32.00      31.98   14  
  6 Traynor, John             50 COHO-IL                   NT      33.06   13  
  7 Reed, Michael E           54 LIB-IL                 37.57      33.71   12  
  8 Bergquist, Michael        53 LIB-IL                 34.72      35.44   11  
 
Men 50-54 100 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Christian, Jerry E        52 IM-IL                1:18.00    1:13.90   20  
                  34.90     1:13.90 (39.00)                                        
  2 Reed, Michael E           54 LIB-IL               1:17.00    1:14.82   17  
                  36.25     1:14.82 (38.57)                                        
  3 Bergquist, Michael        53 LIB-IL               1:17.00    1:21.46   16  
                  38.25     1:21.46 (43.21)                                        
 
Men 50-54 200 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Seibt, Andy               51 FF-IL                2:12.00    2:10.91   20  
                  29.63     1:02.70 (33.07)     1:36.93 (34.23)     2:10.91 (33.98)
  2 McCabe, Tom               52 FF-IL                2:25.00    2:10.99   17  
                  29.49     1:02.56 (33.07)     1:36.94 (34.38)     2:10.99 (34.05)
 
Men 50-54 400 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Seibt, Andy               51 FF-IL                4:37.00    4:30.22   20  
                  30.72     1:04.72 (34.00)     1:39.09 (34.37)     2:13.33 (34.24)
        2:47.18 (33.85)     3:21.06 (33.88)     3:55.30 (34.24)     4:30.22 (34.92)
  2 McCabe, Tom               52 FF-IL                4:45.00    4:33.26   17  
                  31.13     1:05.08 (33.95)     1:39.72 (34.64)     2:14.50 (34.78)
        2:49.46 (34.96)     3:24.39 (34.93)     3:59.28 (34.89)     4:33.26 (33.98)
  3 Kubacki, John             51 Unattached           7:30.00    6:11.54   16  
                  43.13     1:29.87 (46.74)     2:17.03 (47.16)     3:03.75 (46.72)
        3:51.82 (48.07)     4:38.61 (46.79)     5:26.81 (48.20)     6:11.54 (44.73)
  4 Bergquist, Michael        53 LIB-IL               6:17.00    6:15.13   15  
                  41.71     1:27.81 (46.10)     2:16.09 (48.28)     3:05.14 (49.05)
        3:53.54 (48.40)     4:41.77 (48.23)     5:29.92 (48.15)     6:15.13 (45.21)
 
Men 50-54 50 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Bergquist, Michael        53 LIB-IL                 40.00      44.52   20  
  2 Reed, Michael E           54 LIB-IL                 50.00      45.61   17  
 
Men 50-54 100 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Seibt, Andy               51 FF-IL                1:15.00    1:12.15   20  
                  35.11     1:12.15 (37.04)                                        
  2 McCabe, Tom               52 FF-IL                1:40.00    1:22.80   17  
                  40.52     1:22.80 (42.28)                                        
  3 Phinney, Scot             52 SMELT-IL             1:26.00    1:25.49   16  
                  42.25     1:25.49 (43.24)                                        
 
Men 50-54 50 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Traynor, John             50 COHO-IL                   NT      42.29   20  
 
Men 50-54 100 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Seibt, Andy               51 FF-IL                1:20.00    1:19.44   20  
                  37.34     1:19.44 (42.10)                                        
  2 McCabe, Tom               52 FF-IL                1:50.00    1:39.30   17  
                  46.76     1:39.30 (52.54)                                        
 
Men 50-54 50 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Weiss, Michael            52 COHO-IL                33.00      33.00   20  
  2 Phinney, Scot             52 SMELT-IL               37.00      36.43   17  
 
Men 50-54 100 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Phinney, Scot             52 SMELT-IL                  NT    1:25.97   20  
                  40.19     1:25.97 (45.78)                                        
  2 Traynor, John             50 COHO-IL                   NT    1:26.50   17  
                  40.83     1:26.50 (45.67)                                        
  3 Kubacki, John             51 Unattached                NT    1:32.38   16  
                  43.68     1:32.38 (48.70)                                        
 
Men 50-54 200 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Phinney, Scot             52 SMELT-IL             3:16.00    3:11.14   20  
                  39.78     1:31.32 (51.54)     2:27.28 (55.96)     3:11.14 (43.86)
  2 Kubacki, John             51 Unattached           3:10.00    3:23.17   17  
                  44.45     1:39.71 (55.26)     2:37.63 (57.92)     3:23.17 (45.54)
 
Men 55-59 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Dodson, Phil              56 EV-IL                  28.75      28.75   20  
  2 Anderson, John H          58 IM-IL                  36.70      36.84   17  
  3 Von Dorn, Stuart          59 GRAY-IL                   NT      42.55   16  
 
Men 55-59 100 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Dodson, Phil              56 EV-IL                1:02.00    1:03.88   20  
                  30.42     1:03.88 (33.46)                                        
  2 Anderson, Mark            56 IND-IL               1:12.22    1:11.65   17  
                  34.81     1:11.65 (36.84)                                        
  3 Prince, Clifford          58 IM-IL                1:23.77    1:23.01   16  
                  38.69     1:23.01 (44.32)                                        
  4 Anderson, John H          58 IM-IL                1:20.00    1:23.61   15  
                  40.53     1:23.61 (43.08)                                        
  5 Von Dorn, Stuart          59 GRAY-IL                   NT    1:37.23   14  
  6 Pierce, Bob               56 LIB-IL               1:37.00    1:41.73   13  
 
Men 55-59 200 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Dodson, Phil              56 EV-IL                2:17.00    2:22.85   20  
                  31.30     1:06.90 (35.60)     1:44.38 (37.48)     2:22.85 (38.47)
  2 Anderson, Mark            56 IND-IL               2:22.22    2:34.07   17  
                  36.10     1:15.49 (39.39)     1:55.37 (39.88)     2:34.07 (38.70)
  3 Anderson, John H          58 IM-IL                2:59.00    3:04.73   16  
                  44.04     1:32.26 (48.22)     2:19.09 (46.83)     3:04.73 (45.64)
  4 Pierce, Bob               56 LIB-IL               3:30.00    3:38.27   15  
                  50.71     1:45.75 (55.04)     2:42.20 (56.45)     3:38.27 (56.07)
  5 Von Dorn, Stuart          59 GRAY-IL                   NT    3:45.34   14  
                1:40.11   3:45.51 (2:05.40)     3:58.18 (12.67)         3:45.34 ( )
 
Men 55-59 400 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Keenan, George            56 IM-IL                     NT    4:42.26   20  
                  32.74     1:07.67 (34.93)     1:43.56 (35.89)     2:19.83 (36.27)
        2:56.63 (36.80)     3:32.08 (35.45)     4:07.24 (35.16)     4:42.26 (35.02)
 
Men 55-59 50 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Sloan, John               58 COHO-IL                40.00      38.08   20  
 
Men 55-59 100 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Dodson, Phil              56 EV-IL                1:16.50    1:20.60   20  
                  39.36     1:20.60 (41.24)                                        
  2 Anderson, Mark            56 IND-IL               1:22.22    1:21.78   17  
                  40.37     1:21.78 (41.41)                                        
 
Men 55-59 50 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Sloan, John               58 COHO-IL                42.00      36.96   20  
  2 Prince, Clifford          58 IM-IL                  50.73      49.66   17  
  3 Pierce, Bob               56 LIB-IL               1:00.00      54.31   16  
 
Men 55-59 100 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Sloan, John               58 COHO-IL              1:32.00    1:23.23   20  
                  38.63     1:23.23 (44.60)                                        
  2 Pierce, Bob               56 LIB-IL               2:02.00    2:00.79   17  
                  57.44   2:00.79 (1:03.35)                                        
 
Men 55-59 200 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Sloan, John               58 COHO-IL              3:21.00    3:05.73   20  
                  42.72     1:29.92 (47.20)     2:17.80 (47.88)     3:05.73 (47.93)
 
Men 55-59 50 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Von Dorn, Stuart          59 GRAY-IL                   NT      56.32   20  
 
Men 55-59 100 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Dodson, Phil              56 EV-IL                1:16.50    1:16.55   20  
                  36.44     1:16.55 (40.11)                                        
  2 Prince, Clifford          58 IM-IL                1:45.20    1:49.66   17  
                  52.54     1:49.66 (57.12)                                        
  3 Pierce, Bob               56 LIB-IL               2:30.00    2:00.24   16  
                1:00.92     2:00.24 (59.32)                                        
 -- Von Dorn, Stuart          59 GRAY-IL                   NT         DQ  
                1:02.10        DQ (1:04.94)                                        
 
Men 60-64 100 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Dayton, Barry H           63 GRAY-IL              1:30.00    1:33.67   20  
                  42.08     1:33.67 (51.59)                                        
 
Men 60-64 400 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Dayton, Barry H           63 GRAY-IL              7:30.00    7:31.05   20  
                  45.86     1:38.41 (52.55)     2:35.46 (57.05)     3:34.50 (59.04)
        4:33.81 (59.31)   5:34.34 (1:00.53)     6:33.42 (59.08)     7:31.05 (57.63)
 
Men 60-64 100 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Evans, Chip               63 NWSC-IL              1:36.00    1:48.16   20  
                  52.36     1:48.16 (55.80)                                        
  2 Dayton, Barry H           63 GRAY-IL              1:50.00    1:51.83   17  
                  52.26     1:51.83 (59.57)                                        
 
Men 60-64 50 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Evans, Chip               63 NWSC-IL                41.00      45.94   20  
 
Men 60-64 200 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Evans, Chip               63 NWSC-IL              3:24.00    3:46.35   20  
                  51.78     1:48.95 (57.17)     2:48.31 (59.36)     3:46.35 (58.04)
 
Men 60-64 50 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Neufeld, Rob              60 GRAY-IL                30.00      36.97   20  
  2 Evans, Chip               63 NWSC-IL                38.00      43.54   17  
 
Men 60-64 100 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Neufeld, Rob              60 GRAY-IL              1:15.00    1:27.02   20  
                  38.73     1:27.02 (48.29)                                        
  2 Dayton, Barry H           63 GRAY-IL              1:50.00    1:54.77   17  
                  55.10     1:54.77 (59.67)                                        
 
Men 65-69 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Heath, Phil               66 IM-IL                  38.00      39.42   20  
  2 Cohen, Kenneth H          69 GRAY-IL                39.29      47.05   17  
 
Men 65-69 100 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Heath, Phil               66 IM-IL                1:18.00    1:23.56   20  
                  40.57     1:23.56 (42.99)                                        
 
Men 65-69 200 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Heath, Phil               66 IM-IL                3:05.00    3:14.50   20  
                  42.74     1:30.08 (47.34)     2:21.77 (51.69)     3:14.50 (52.73)
 
Men 65-69 400 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Heath, Phil               66 IM-IL                6:50.00    6:59.56   20  
                  42.81     1:30.47 (47.66)     2:22.80 (52.33)     3:16.55 (53.75)
        4:11.94 (55.39)     5:08.24 (56.30)     6:05.75 (57.51)     6:59.56 (53.81)
  2 Cohen, Kenneth H          69 GRAY-IL              7:29.06    8:53.23   17  
                  54.78   1:59.50 (1:04.72)   3:07.96 (1:08.46)   4:17.18 (1:09.22)
      5:27.46 (1:10.28)   6:37.45 (1:09.99)   7:47.34 (1:09.89)   8:53.23 (1:05.89)
 
Men 65-69 50 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Cohen, Kenneth H          69 GRAY-IL                53.32    1:03.31   20  
 
Men 65-69 100 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Cohen, Kenneth H          69 GRAY-IL              2:23.23    2:32.04   20  
                1:11.56   2:32.04 (1:20.48)                                        
 
Men 65-69 200 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Cohen, Kenneth H          69 GRAY-IL              4:59.61    5:31.08   20  
                1:12.17   2:36.85 (1:24.68)   4:24.38 (1:47.53)   5:31.08 (1:06.70)
 
Men 75-79 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 DeMatoff, Mel             75 GRAY-IL                56.00      53.86   20  
 
Men 75-79 100 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Magill, Chuck             75 UNAT-IL              1:40.00    1:35.78   20  
                  46.18     1:35.78 (49.60)                                        
 
Men 75-79 200 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Magill, Chuck             75 UNAT-IL              3:18.00    3:57.26   20  
                  57.34     1:57.01 (59.67)   2:58.17 (1:01.16)     3:57.26 (59.09)
 
Men 75-79 50 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 DeMatoff, Mel             75 GRAY-IL              1:05.00    1:18.03   20  
 
Men 75-79 50 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Magill, Chuck             75 UNAT-IL                51.00      56.94   20  
 
Men 75-79 100 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Magill, Chuck             75 UNAT-IL              1:47.00    2:20.21   20  
                1:09.46   2:20.21 (1:10.75)                                        
 
Men 75-79 100 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Magill, Chuck             75 UNAT-IL              1:58.00    2:03.30   20  
                1:02.49   2:03.30 (1:00.81)                                        
 
Mixed 120-159 200 SC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Chicago Smelts-IL  'A'                                 NT    2:17.58   40  
     1) Cowen, Michael M24              2) Giles-Ott, Ruth W41            
     3) Martinez, Andrea W32            4) Morris, John M25               
                  32.65     1:10.36 (37.71)     1:46.73 (36.37)     2:17.58 (30.85)
 
Mixed 120-159 200 SC Meter Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Libertyville Masters-IL  'A'                           NT    2:12.82   40  
     1) Boilesen, Tiffany W25           2) Wilcox, John K M46             
     3) Mills, Jamie M33                4) Liberty, Laurel W27            
                  38.46     1:12.95 (34.49)     1:43.57 (30.62)     2:12.82 (29.25)
  2 Libertyville Masters-IL  'B'                           NT    2:20.42   34  
     1) Kusevskis, Brigitte W31         2) Ollayos, Marjorie W25          
     3) Rowland, Jim M49                4) Weitekamper, Frank M46         
                  37.91     1:16.89 (38.98)     1:48.98 (32.09)     2:20.42 (31.44)
 
Mixed 160-199 200 SC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Libertyville Masters-IL  'B'                           NT    2:17.09   40  
     1) Hansen, Paula W55               2) Liberty, Laurel W27            
     3) Bergquist, Michael M53          4) Pardun, Jim M38                
                1:13.81                             1:48.88 ( )     2:17.09 (28.21)
  2 Libertyville Masters-IL  'A'                           NT    2:22.26   34  
     1) Ollayos, Marjorie W25           2) Boilesen, Tiffany W25          
     3) Pierce, Bob M56                 4) Reed, Michael E M54            
                  32.12     1:04.74 (32.62)     1:48.60 (43.86)     2:22.26 (33.66)
 -- Deerfield Masters-IL  'A'                              NT         DQ  
     1) Ujiiye, Tom M49                 2) Schwartz, Lisa W46             
     3) Weiss, Michael M52              4) Block, Andrea W47              
                  26.91     1:01.61 (34.70)     1:32.42 (30.81)          DQ (29.42)
 
Mixed 160-199 200 SC Meter Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Deerfield Masters-IL  'A'                              NT    2:28.32   40  
     1) Ujiiye, Tom M49                 2) del Greco, Jane W53            
     3) Weiss, Michael M52              4) Meyer, Maureen W43             
                  33.62     1:19.64 (46.02)     1:51.84 (32.20)     2:28.32 (36.48)
 
Mixed 200-239 200 SC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Deerfield Masters-IL  'B'                              NT    2:25.50   40  
     1) Sloan, John M58                 2) del Greco, Jane W53            
     3) Schwartz, Ruthe W50             4) Traynor, John M50              
                  35.61     1:08.48 (32.87)     1:52.29 (43.81)     2:25.50 (33.21)
 
                    Combined Team Scores - Through Event 18                    
 
  1. Deerfield Masters                   942   2. Libertyville Masters                752
  3. Chicago Smelts                      491   4. Gray Sharks                         465
  5. Illinois Masters                    375   6. Acadamy Bullets Masters             371
  7. Evanston Masters                    306   8. Unattached                          290
  9. Unattached                          246  10. Team Godzilla                       222
 11. NapervilleWaves                     203  12. The Oak Park Masters                188
 13. Fossil Fish                         185  14. Central IL                          100
 15. Chicago??                            97  16. Allegheny Mountain Association       94
 17. Buehler                              87  18. Rush-Copley                          85
 19. Lsac                                 60  20. Flying Carp                          55
 21. Independant                          51  21. Bartlett Gators                      51
 
                   Women - Team Rankings - Through Event 18                    
 
  1. Deerfield Masters                   681   2. Acadamy Bullets Masters             331
  3. Team Godzilla                       172   4. Libertyville Masters                153
  5. Evanston Masters                    146   6. Chicago Smelts                      136
  7. Central IL                          100   8. Allegheny Mountain Association       94
  9. Buehler                              87  10. Rush-Copley                          85
 11. Gray Sharks                          80  11. Unattached                           80
 13. NapervilleWaves                      49  14. The Oak Park Masters                 40
 
                    Men - Team Rankings - Through Event 18                     
 
  1. Libertyville Masters                451   2. Gray Sharks                         385
  3. Illinois Masters                    375   4. Chicago Smelts                      315
  5. Unattached                          246   6. Unattached                          210
  7. Fossil Fish                         185   8. Deerfield Masters                   181
  9. Evanston Masters                    160  10. NapervilleWaves                     154
 11. The Oak Park Masters                148  12. Chicago??                            97
 13. Lsac                                 60  14. Flying Carp                          55
 15. Bartlett Gators                      51  15. Independant                          51
 17. Team Godzilla                        50  18. Acadamy Bullets Masters              40