Licensed to ILMSA State Championship Meet
                                       HY-TEK's Meet Manager 2/15/2009 07:48 PM
              12th Annual St. Charles Super Bowl Meet - 2/1/2009               
                   St. Charles Masters Super Bowl Swim Meet                    
                    St. Charles East High School 02-01-2009                    
                                    Results                                    
 
Women 18-24 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Austin, Cheryl            22 PAM                              26.70   11  
  2 Murdock-Barriball, Jenni  23 NYRS                             33.59    9  
  3 Dickman, Rachel           22 MGM                              35.12    8  
 
Women 18-24 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Austin, Cheryl            22 PAM                              58.14   11  
                  27.74       58.14 (30.40)                                        
  2 Kitson, Stacey            24 TWC                            1:10.14    9  
                  32.86     1:10.14 (37.28)                                        
  3 Dickman, Rachel           22 MGM                            1:19.19    8  
                  39.03     1:19.19 (40.16)                                        
 
Women 18-24 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
 -- Kitson, Stacey            24 TWC                                 NS  
 
Women 18-24 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Kosanda, Tiffany M        19 NWSC                             37.64   11  
  2 Murdock-Barriball, Jenni  23 NYRS                             39.81    9  
  3 Dickman, Rachel           22 MGM                              42.07    8  
 -- Austin, Cheryl            22 PAM                                 NS  
 
Women 18-24 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Austin, Cheryl            22 PAM                            1:10.64   11  
                  33.62     1:10.64 (37.02)                                        
 
Women 18-24 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Braun, Katie              23 CBD                              34.09   11  
  2 Kosanda, Tiffany M        19 NWSC                             43.34    9  
 
Women 18-24 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
 -- Kitson, Stacey            24 TWC                                 NS  
 
Women 18-24 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Braun, Katie              23 CBD                              59.19   11  
                  28.22       59.19 (30.97)                                        
  2 Kitson, Stacey            24 TWC                            1:29.40    9  
                  39.83     1:29.40 (49.57)                                        
 
Women 18-24 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Braun, Katie              23 CBD                            1:03.69   11  
                  29.28     1:03.69 (34.41)                                        
  2 Austin, Cheryl            22 PAM                            1:08.91    9  
                  31.21     1:08.91 (37.70)                                        
  3 Kosanda, Tiffany M        19 NWSC                           1:19.63    8  
                  35.64     1:19.63 (43.99)                                        
  4 Kitson, Stacey            24 TWC                            1:20.42    7  
                  38.43     1:20.42 (41.99)                                        
  5 Murdock-Barriball, Jenni  23 NYRS                           1:26.92    6  
                  37.53     1:26.92 (49.39)                                        
 
Women 25-29 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Croucher, Allison         27 HH                               25.95   11  
  2 Liberty, Laurel           26 LM                               27.30    9  
  3 Andros, Erica             25 VQRF                             29.09    8  
  4 Patterson, Julie A        29 KISH                             30.37    7  
 
Women 25-29 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Croucher, Allison         27 HH                               56.83   11  
                  26.85       56.83 (29.98)                                        
  2 Liberty, Laurel           26 LM                               58.55    9  
                  28.19       58.55 (30.36)                                        
  3 Andros, Erica             25 VQRF                           1:05.31    8  
                  31.23     1:05.31 (34.08)                                        
  4 Patterson, Julie A        29 KISH                           1:08.92    7  
                  32.55     1:08.92 (36.37)                                        
  5 Baker, Sarah              27 EV                             1:09.56    6  
                  32.07     1:09.56 (37.49)                                        
  6 Hoffmann, Bridget         28 GSM                            1:10.75    5  
                  33.79     1:10.75 (36.96)                                        
  7 Crnich, Jessica           25 NWSC                           1:11.05    4  
                  33.05     1:11.05 (38.00)                                        
  8 Rzeszutko, Jessica        25 BGMS                           1:11.28    3  
                  34.58     1:11.28 (36.70)                                        
 
Women 25-29 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Croucher, Allison         27 HH                             2:11.74   11  
                  29.13     1:02.09 (32.96)     1:37.11 (35.02)     2:11.74 (34.63)
 
Women 25-29 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Liberty, Laurel           26 LM                             5:38.15   11  
                  31.51     1:05.55 (34.04)     1:40.15 (34.60)     2:14.94 (34.79)
        2:49.86 (34.92)     3:24.36 (34.50)     3:58.85 (34.49)     4:32.80 (33.95)
        5:06.03 (33.23)     5:38.15 (32.12)                                        
  2 Andros, Erica             25 VQRF                           7:00.52    9  
 
Women 25-29 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Souppa, Kristin           26 NYRS                             31.83   11  
  2 Croucher, Allison         27 HH                               32.17    9  
  3 Andros, Erica             25 VQRF                             35.00    8  
  4 Hoffmann, Bridget         28 GSM                              40.05    7  
 
Women 25-29 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Scheidenhelm, Drew E      26 ELG                            1:08.00   11  
                  32.77     1:08.00 (35.23)                                        
  2 Andros, Erica             25 VQRF                           1:16.43    9  
                  37.63     1:16.43 (38.80)                                        
 
Women 25-29 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Baker, Sarah              27 EV                               34.69   11  
  2 Souppa, Kristin           26 NYRS                             34.89    9  
  3 Crnich, Jessica           25 NWSC                             38.03    8  
 
Women 25-29 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Baker, Sarah              27 EV                             1:17.68   10  
  1 Scheidenhelm, Drew E      26 ELG                            1:17.68   10  
  3 Crnich, Jessica           25 NWSC                           1:25.52    8  
 
Women 25-29 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Scheidenhelm, Drew E      26 ELG                              30.06   11  
  2 Crowe, Jane               29 Unattached                       33.53    9  
 
Women 25-29 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Liberty, Laurel           26 LM                             1:06.41   11  
                  30.90     1:06.41 (35.51)                                        
  2 Hoffmann, Bridget         28 GSM                            1:28.50    9  
                  40.04     1:28.50 (48.46)                                        
 
Women 25-29 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Souppa, Kristin           26 NYRS                           1:07.05   11  
                  31.37     1:07.05 (35.68)                                        
  2 Scheidenhelm, Drew E      26 ELG                            1:08.37    9  
                  31.01     1:08.37 (37.36)                                        
  3 Crnich, Jessica           25 NWSC                           1:17.80    8  
                  35.92     1:17.80 (41.88)                                        
  4 Crowe, Jane               29 Unattached                     1:18.03    7  
                  34.94     1:18.03 (43.09)                                        
  5 Hoffmann, Bridget         28 GSM                            1:22.94    6  
                  39.30     1:22.94 (43.64)                                        
  6 Baker, Sarah              27 EV                             1:36.27    5  
                  46.11     1:36.27 (50.16)                                        
 
Women 25-29 400 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Rzeszutko, Jessica        25 BGMS                           6:46.28   11  
                  42.80     1:33.73 (50.93)   3:13.08 (1:39.35)   4:14.44 (1:01.36)
      5:16.81 (1:02.37)     6:03.15 (46.34)     6:46.28 (43.13)                    
 
Women 30-34 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Kozlowski, Laura          31 NWSC                             27.39   11  
  2 Dubas, Tracy              32 ELG                              28.34    9  
  3 Rivera, Rachel J          30 Duneland Masters                 30.67    8  
  4 Blanken, Carolyn          31 KISH                             30.88    7  
  5 Browne, Dorianne          32 ELG                              32.49    6  
 
Women 30-34 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Kozlowski, Laura          31 NWSC                             59.85   11  
                  28.49       59.85 (31.36)                                        
  2 Barton, Kristen           34 PAM                            1:01.62    9  
                  29.33     1:01.62 (32.29)                                        
  3 Rivera, Rachel J          30 Duneland Masters               1:06.58    8  
                  31.98     1:06.58 (34.60)                                        
  4 Blanken, Carolyn          31 KISH                           1:08.20    7  
                  32.86     1:08.20 (35.34)                                        
  5 Browne, Dorianne          32 ELG                            1:11.17    6  
                  33.55     1:11.17 (37.62)                                        
  6 McGrath, Jacqueline L     31 Unattached                     1:11.25    5  
                  33.81     1:11.25 (37.44)                                        
  7 Krauklis, Emily B         30 ELG                            1:15.60    4  
                  36.35     1:15.60 (39.25)                                        
 
Women 30-34 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Rivera, Rachel J          30 Duneland Masters               2:26.01   11  
                  33.10     1:09.66 (36.56)     1:47.91 (38.25)     2:26.01 (38.10)
  2 Dubas, Tracy              32 ELG                            2:30.74    9  
                  34.22     1:12.41 (38.19)     1:52.50 (40.09)     2:30.74 (38.24)
 
Women 30-34 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Bell, Kristina            32 NWSC                           5:37.46   11  
                  30.37     1:04.26 (33.89)     1:38.76 (34.50)     2:13.17 (34.41)
        2:47.47 (34.30)     3:21.75 (34.28)     3:56.04 (34.29)     4:30.53 (34.49)
        5:04.66 (34.13)     5:37.46 (32.80)                                        
  2 Grabowski, Karen          33 VQRF                           6:23.59    9  
  3 Gitzinger, Jennifer C     33 LM                             6:24.37    8  
                  34.51     1:11.88 (37.37)     1:50.74 (38.86)     2:29.93 (39.19)
        3:09.14 (39.21)     3:48.60 (39.46)     4:27.84 (39.24)     5:06.89 (39.05)
        5:45.85 (38.96)     6:24.37 (38.52)                                        
  4 Rivera, Rachel J          30 Duneland Masters               6:34.71    7  
                  19.20       35.50 (16.30)       54.31 (18.81)   6:34.71 (5:40.40)
  5 McGrath, Jacqueline L     31 Unattached                     6:46.87    6  
                                3:49.82 ( )     4:31.02 (41.20)     4:46.28 (15.26)
      6:46.94 (2:00.66)         6:46.87 ( )                                        
  6 Krauklis, Emily B         30 ELG                            6:49.28    5  
  7 Browne, Dorianne          32 ELG                            6:54.47    4  
                  35.89     1:15.76 (39.87)     1:57.94 (42.18)     2:40.79 (42.85)
        3:23.40 (42.61)     4:06.53 (43.13)     4:49.04 (42.51)     5:31.58 (42.54)
        6:13.72 (42.14)     6:54.47 (40.75)                                        
  8 Jackson-McGarr, Stacie A  34 ELG                            7:15.17    3  
  9 Hedrick-Schacher, Jennif  33 NWSC                           8:04.41    2  
 
Women 30-34 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Bell, Kristina            32 NWSC                             30.34   11  
  2 Kozlowski, Laura          31 NWSC                             31.71    9  
  3 Dubas, Tracy              32 ELG                              35.31    8  
 
Women 30-34 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Bell, Kristina            32 NWSC                           1:04.94   11  
                  31.66     1:04.94 (33.28)                                        
  2 Kozlowski, Laura          31 NWSC                           1:07.85    9  
                  32.73     1:07.85 (35.12)                                        
  3 Jackson-McGarr, Stacie A  34 ELG                            1:27.67    8  
                  42.60     1:27.67 (45.07)                                        
 
Women 30-34 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Bell, Kristina            32 NWSC                             34.33   11  
  2 Barton, Kristen           34 PAM                              36.04    9  
  3 Gitzinger, Jennifer C     33 LM                               37.05    8  
  4 Grabowski, Karen          33 VQRF                             39.28    7  
  5 Moy, Sydney               30 VQRF                             40.04    6  
  6 Krauklis, Emily B         30 ELG                              41.69    5  
 
Women 30-34 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Barton, Kristen           34 PAM                            1:17.27   11  
  2 Gitzinger, Jennifer C     33 LM                             1:21.53    9  
  3 Jackson-McGarr, Stacie A  34 ELG                            1:26.13    8  
  4 Krauklis, Emily B         30 ELG                            1:28.31    7  
 
Women 30-34 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Bell, Kristina            32 NWSC                             29.16   11  
  2 Grabowski, Karen          33 VQRF                             31.70    9  
  3 Dubas, Tracy              32 ELG                              36.52    8  
 
Women 30-34 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Browne, Dorianne          32 ELG                            1:32.34   11  
                  41.12     1:32.34 (51.22)                                        
 
Women 30-34 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Grabowski, Karen          33 VQRF                           1:16.96   11  
                  36.15     1:16.96 (40.81)                                        
  2 Dubas, Tracy              32 ELG                            1:16.97    9  
                  36.04     1:16.97 (40.93)                                        
  3 Jackson-McGarr, Stacie A  34 ELG                            1:20.10    8  
                  39.03     1:20.10 (41.07)                                        
  4 Krauklis, Emily B         30 ELG                            1:25.28    7  
                  41.69     1:25.28 (43.59)                                        
  5 Hedrick-Schacher, Jennif  33 NWSC                           1:40.87    6  
                  48.65     1:40.87 (52.22)                                        
 
Women 30-34 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Jackson-McGarr, Stacie A  34 ELG                            3:00.49   11  
                  29.90     1:16.79 (46.89)     2:06.31 (49.52)     3:00.49 (54.18)
 
Women 35-39 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Delacruz, Beth            37 NWSC                             28.93   11  
  2 Harrison, Jennifer        38 ELG                              30.05    9  
 
Women 35-39 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Delacruz, Beth            37 NWSC                           1:03.82   11  
                  31.19     1:03.82 (32.63)                                        
  2 Harrison, Jennifer        38 ELG                            1:05.08    9  
                  31.19     1:05.08 (33.89)                                        
  3 Tuck, Jennifer L          36 Duneland Masters               1:10.95    8  
                  34.29     1:10.95 (36.66)                                        
  4 Estep, Anissa             38 BGMS                           1:12.52    7  
                  35.04     1:12.52 (37.48)                                        
  5 Harvego, Erin             39 VQRF                           1:21.19    6  
                  37.71     1:21.19 (43.48)                                        
  6 Kos, Heather A            38 IND                            1:26.67    5  
                  41.47     1:26.67 (45.20)                                        
 
Women 35-39 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Harrison, Jennifer        38 ELG                            2:20.34   11  
                  31.74     1:07.27 (35.53)     1:44.21 (36.94)     2:20.34 (36.13)
 
Women 35-39 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Harrison, Jennifer        38 ELG                            6:11.27   11  
  2 Tuck, Jennifer L          36 Duneland Masters               7:26.37    9  
  3 Kos, Heather A            38 IND                            8:19.74    8  
 
Women 35-39 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
 -- Darling, Pattie           39 Unattached                          NS  
 
Women 35-39 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
 -- Sullivan, Solveig         38 EV                                  NS  
 -- Darling, Pattie           39 Unattached                          NS  
 
Women 35-39 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Tuck, Jennifer L          36 Duneland Masters                 41.80   11  
  2 Harvego, Erin             39 VQRF                             43.17    9  
  3 Estep, Anissa             38 BGMS                             43.78    8  
 
Women 35-39 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
 -- Darling, Pattie           39 Unattached                          NS  
 
Women 35-39 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Delacruz, Beth            37 NWSC                             32.41   11  
 
Women 35-39 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Delacruz, Beth            37 NWSC                           1:15.29   11  
                  34.95     1:15.29 (40.34)                                        
 
Women 35-39 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Darling, Pattie           39 Unattached                     1:10.83   11  
                  32.66     1:10.83 (38.17)                                        
  2 Tuck, Jennifer L          36 Duneland Masters               1:21.83    9  
                  39.22     1:21.83 (42.61)                                        
  3 Estep, Anissa             38 BGMS                           1:22.99    8  
                  37.68     1:22.99 (45.31)                                        
 
Women 35-39 400 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Darling, Pattie           39 Unattached                     5:30.98   11  
                  34.95     1:15.57 (40.62)     1:56.61 (41.04)     2:37.59 (40.98)
        3:25.43 (47.84)     4:13.11 (47.68)     4:52.50 (39.39)     5:30.98 (38.48)
 
Women 40-44 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Fennell, Shevaun          41 PAM                              32.53   11  
  2 Heckendorf, Lori          41 ABM                              33.53    9  
  3 Hutton, Jennifer A        42 ELG                              34.87    8  
  4 Giles - Ott, Ruth         40 CHGO                             35.57    7  
  5 Wright, Julie             40 Duneland Masters                 36.07    6  
  6 Grotenhuis, Corinne       43 ELG                              36.31    5  
 
Women 40-44 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Miller, Tracy             42 PAM                            1:06.76   11  
                  32.28     1:06.76 (34.48)                                        
  2 Lelko, Meg C              42 NWSC                           1:11.37    9  
                  33.19     1:11.37 (38.18)                                        
  3 Fennell, Shevaun          41 PAM                            1:12.57    8  
                  34.53     1:12.57 (38.04)                                        
  4 Hutton, Jennifer A        42 ELG                            1:18.61    7  
                  37.10     1:18.61 (41.51)                                        
  5 Giles - Ott, Ruth         40 CHGO                           1:20.40    6  
                  36.79     1:20.40 (43.61)                                        
 
Women 40-44 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
 -- Lelko, Meg C              42 NWSC                                NS  
 
Women 40-44 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Lloyd, Kim M              43 RUSH                             42.09   11  
  2 Hutton, Jennifer A        42 ELG                              45.68    9  
  3 Wright, Julie             40 Duneland Masters                 46.96    8  
 
Women 40-44 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Lelko, Meg C              42 NWSC                           1:21.22   11  
                  39.09     1:21.22 (42.13)                                        
  2 Lloyd, Kim M              43 RUSH                           1:34.54    9  
                  46.41     1:34.54 (48.13)                                        
 -- Miller, Tracy             42 PAM                                 NS  
 
Women 40-44 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Heckendorf, Lori          41 ABM                              41.78   11  
  2 Grotenhuis, Corinne       43 ELG                              45.33    9  
  3 Giles - Ott, Ruth         40 CHGO                             46.17    8  
  4 Wright, Julie             40 Duneland Masters                 47.72    7  
  5 Hutton, Jennifer A        42 ELG                              48.37    6  
 
Women 40-44 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Heckendorf, Lori          41 ABM                            1:31.14   11  
  2 Giles - Ott, Ruth         40 CHGO                           1:42.17    9  
  3 Lloyd, Kim M              43 RUSH                           1:46.99    8  
 
Women 40-44 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Miller, Tracy             42 PAM                            1:15.45   11  
                  34.57     1:15.45 (40.88)                                        
  2 Lelko, Meg C              42 NWSC                           1:27.33    9  
                1:27.48         1:27.33 ( )                                        
  3 Lloyd, Kim M              43 RUSH                           1:32.92    8  
                  43.91     1:32.92 (49.01)                                        
 
Women 40-44 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Heckendorf, Lori          41 ABM                            1:26.03   11  
                  37.74     1:26.03 (48.29)                                        
  2 Hutton, Jennifer A        42 ELG                            1:36.35    9  
                  41.48     1:36.35 (54.87)                                        
 
Women 40-44 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Giles - Ott, Ruth         40 CHGO                           3:26.75   11  
 
Women 45-49 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Kuehn, Lida B             45 ABM                              26.85   11  
  2 Schwarm, Susan            45 LM                               33.04    9  
  3 Scott, Sally R            48 IND                              33.21    8  
  4 Ohlbach, Patti            45 RUSH                             33.37    7  
  5 Lafayette, Anne           47 ELG                              34.02    6  
 
Women 45-49 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Bock, Bethann             45 DAM                            1:08.71   11  
                  33.67     1:08.71 (35.04)                                        
  2 Smar, Susan               45 BUE                            1:09.42    9  
                  33.21     1:09.42 (36.21)                                        
  3 Armand, Peggy             45 HH                             1:10.12    8  
                  34.07     1:10.12 (36.05)                                        
  4 Bishop, Janet E           48 IND                            1:13.03    7  
                  34.75     1:13.03 (38.28)                                        
  5 Scott, Sally R            48 IND                            1:13.74    6  
                  34.32     1:13.74 (39.42)                                        
  6 Schwarm, Susan            45 LM                             1:13.81    5  
                  35.61     1:13.81 (38.20)                                        
  7 McSpadden, Ramona         47 ABM                            1:19.45    4  
                  37.62     1:19.45 (41.83)                                        
  8 Esp, Lynn                 45 ABM                            1:22.51    3  
                  39.99     1:22.51 (42.52)                                        
  9 Hollander, Karen F        47 ELG                            1:32.67    2  
                  43.46     1:32.67 (49.21)                                        
 
Women 45-49 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Gillespie, Melissa        47 VQRF                           3:03.62   11  
                  40.76     1:27.24 (46.48)     2:16.27 (49.03)     3:03.62 (47.35)
  2 Hollander, Karen F        47 ELG                            3:27.97    9  
                  45.43     1:38.51 (53.08)   3:28.39 (1:49.88)         3:27.97 ( )
 
Women 45-49 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Bock, Bethann             45 DAM                            6:31.30   11  
  2 Armand, Peggy             45 HH                             6:49.87    9  
                  35.45     1:13.87 (38.42)     1:54.40 (40.53)     2:36.03 (41.63)
        3:17.75 (41.72)     3:59.61 (41.86)     4:42.79 (43.18)     5:26.12 (43.33)
        6:09.08 (42.96)     6:49.87 (40.79)                                        
  3 Bishop, Janet E           48 IND                            7:04.22    8  
                  37.49     1:18.66 (41.17)     2:01.20 (42.54)     2:43.96 (42.76)
        3:26.94 (42.98)     4:10.13 (43.19)     4:54.16 (44.03)     5:38.02 (43.86)
        6:21.87 (43.85)     7:04.22 (42.35)                                        
  4 McSpadden, Ramona         47 ABM                            8:06.71    7  
  5 Hollander, Karen F        47 ELG                            8:59.50    6  
  6 Walsh, Geralynn           47 NWSC                          10:56.66    5  
 
Women 45-49 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Kuehn, Lida B             45 ABM                              32.77   11  
  2 Smar, Susan               45 BUE                              35.37    9  
  3 Roggenbuck, Kyle          47 NWSC                             35.42    8  
  4 Schwarm, Susan            45 LM                               38.02    7  
  5 Ellwood, Margaret         45 BGMS                             40.23    6  
  6 Lafayette, Anne           47 ELG                              40.74    5  
  7 Gillespie, Melissa        47 VQRF                             45.14    4  
 
Women 45-49 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Kuehn, Lida B             45 ABM                            1:14.13   11  
                  35.56     1:14.13 (38.57)                                        
  2 Bishop, Janet E           48 IND                            1:24.53    9  
                  41.79     1:24.53 (42.74)                                        
  3 Ellwood, Margaret         45 BGMS                           1:28.33    8  
                  42.88     1:28.33 (45.45)                                        
  4 Gillespie, Melissa        47 VQRF                           1:41.38    7  
                  49.60     1:41.38 (51.78)                                        
 
Women 45-49 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Roggenbuck, Kyle          47 NWSC                             39.75   11  
  2 Smar, Susan               45 BUE                              41.30    9  
  3 Armand, Peggy             45 HH                               43.58    8  
  4 Lafayette, Anne           47 ELG                              44.52    7  
  5 Walsh, Geralynn           47 NWSC                             47.20    6  
 
Women 45-49 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Gillespie, Melissa        47 VQRF                           1:52.26   11  
  2 Walsh, Geralynn           47 NWSC                           1:52.62    9  
  3 Hollander, Karen F        47 ELG                            2:03.73    8  
 
Women 45-49 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Kuehn, Lida B             45 ABM                              30.25   11  
  2 Ohlbach, Patti            45 RUSH                             41.06    9  
 
Women 45-49 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Ellwood, Margaret         45 BGMS                           1:20.37   11  
                  36.62     1:20.37 (43.75)                                        
 
Women 45-49 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Kuehn, Lida B             45 ABM                            1:10.37   11  
                  32.21     1:10.37 (38.16)                                        
  2 Smar, Susan               45 BUE                            1:15.10    9  
                  33.56     1:15.10 (41.54)                                        
  3 Roggenbuck, Kyle          47 NWSC                           1:15.60    8  
                  33.61     1:15.60 (41.99)                                        
  4 Esp, Lynn                 45 ABM                            1:17.92    7  
                  37.54     1:17.92 (40.38)                                        
  5 Lafayette, Anne           47 ELG                            1:27.50    6  
                  41.90     1:27.50 (45.60)                                        
  6 Ohlbach, Patti            45 RUSH                           1:29.10    5  
                  40.62     1:29.10 (48.48)                                        
  7 Gillespie, Melissa        47 VQRF                           1:36.26    4  
                  45.63     1:36.26 (50.63)                                        
  8 Hollander, Karen F        47 ELG                            1:52.71    3  
                  52.53   1:52.71 (1:00.18)                                        
 
Women 50-54 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Gawrys, Mary T            53 KISH                             30.07   11  
  2 Yanson, Karen D           53 Duneland Masters                 33.75    9  
  3 Moore, Mary               52 MGM                              34.53    8  
  4 Schneeberger, Jill A      53 ELG                              34.86    7  
 
Women 50-54 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Gawrys, Mary T            53 KISH                           1:08.30   11  
                  33.19     1:08.30 (35.11)                                        
  2 Schneeberger, Jill A      53 ELG                            1:15.79    9  
                  36.01     1:15.79 (39.78)                                        
  3 Moore, Mary               52 MGM                            1:20.08    8  
                  38.09     1:20.08 (41.99)                                        
  4 Kulak, Marilyn            52 MGM                            1:21.67    7  
                  38.46     1:21.67 (43.21)                                        
  5 Hagen, Nancy              52 GSM                            1:27.87    6  
                  41.83     1:27.87 (46.04)                                        
 
Women 50-54 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Schneeberger, Jill A      53 ELG                            2:50.07   11  
                  38.69     1:21.36 (42.67)     2:06.19 (44.83)     2:50.07 (43.88)
  2 DeFalco, Kathleen A       52 ELG                            3:30.97    9  
                  45.17     1:38.39 (53.22)   3:31.14 (1:52.75)         3:30.97 ( )
 
Women 50-54 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Schneeberger, Jill A      53 ELG                            7:13.53   11  
  2 Moore, Mary               52 MGM                            8:13.10    9  
  3 Hagen, Nancy              52 GSM                            8:28.33    8  
  4 Sassano, Ann              51 GSM                            9:26.72    7  
 
Women 50-54 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Yanson, Karen D           53 Duneland Masters                 42.08   11  
  2 McCormick, Margaret C     54 GSM                              48.77    9  
  3 Smith, Tenley             53 ELG                            1:16.21    8  
 
Women 50-54 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 DeFalco, Kathleen A       52 ELG                            1:49.12   11  
                  51.02     1:49.12 (58.10)                                        
 
Women 50-54 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Yanson, Karen D           53 Duneland Masters                 40.86   11  
  2 Schneeberger, Jill A      53 ELG                              47.03    9  
  3 Kulak, Marilyn            52 MGM                              50.11    8  
  4 Hagen, Nancy              52 GSM                              51.79    7  
  5 Smith, Tenley             53 ELG                            1:10.23    6  
 
Women 50-54 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 McCormick, Margaret C     54 GSM                            1:53.59   11  
  2 Smith, Tenley             53 ELG                            2:34.48    9  
 
Women 50-54 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Yanson, Karen D           53 Duneland Masters                 38.47   11  
 
Women 50-54 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Kulak, Marilyn            52 MGM                            1:33.19   11  
                  43.08     1:33.19 (50.11)                                        
 
Women 50-54 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Gawrys, Mary T            53 KISH                           1:20.09   11  
                  39.06     1:20.09 (41.03)                                        
  2 Yanson, Karen D           53 Duneland Masters               1:23.19    9  
                  38.99     1:23.19 (44.20)                                        
  3 Kulak, Marilyn            52 MGM                            1:31.48    8  
                  42.29     1:31.48 (49.19)                                        
  4 Moore, Mary               52 MGM                            1:38.88    7  
                  46.26     1:38.88 (52.62)                                        
  5 McCormick, Margaret C     54 GSM                            1:43.00    6  
                  48.46     1:43.00 (54.54)                                        
  6 DeFalco, Kathleen A       52 ELG                            1:46.80    5  
  7 Smith, Tenley             53 ELG                            2:27.36    4  
                1:13.92   2:27.36 (1:13.44)                                        
  8 Hagen, Nancy              52 GSM                            2:41.28    3  
                  50.64   2:41.28 (1:50.64)                                        
 
Women 50-54 400 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Kulak, Marilyn            52 MGM                            7:10.55   11  
 
Women 55-59 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Kracen, Cindy S           58 ELG                              36.65   11  
  2 Loehr, Molly L            57 ABM                              37.57    9  
  3 Tichy, Barbara            59 NWSC                             41.84    8  
  4 Donovan Berry, Lisa       56 NWSC                             49.39    7  
  5 Stone, Joy                59 NWSC                           1:03.36    6  
 
Women 55-59 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Bromann, Carlyn A         56 FF                             1:18.83   11  
                  37.57     1:18.83 (41.26)                                        
  2 Kracen, Cindy S           58 ELG                            1:26.22    9  
                  41.78     1:26.22 (44.44)                                        
  3 Tichy, Barbara            59 NWSC                           1:35.59    8  
                  46.60     1:35.59 (48.99)                                        
  4 Donovan Berry, Lisa       56 NWSC                           1:49.44    7  
                  49.66     1:49.44 (59.78)                                        
  5 Stone, Joy                59 NWSC                           2:19.31    6  
                1:07.15   2:19.31 (1:12.16)                                        
 
Women 55-59 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Donovan Berry, Lisa       56 NWSC                           4:21.45   11  
                  54.99                             3:12.18 ( )   4:21.45 (1:09.27)
 
Women 55-59 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Vogel, Aileen             56 ELG                              44.49   11  
  2 Bromann, Carlyn A         56 FF                               45.92    9  
  3 Kracen, Cindy S           58 ELG                              48.82    8  
  4 Kosanda, Theresa          55 NWSC                             59.07    7  
  5 Donovan Berry, Lisa       56 NWSC                           1:10.62    6  
 
Women 55-59 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Vogel, Aileen             56 ELG                            1:36.90   11  
                  47.69     1:36.90 (49.21)                                        
 
Women 55-59 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Kracen, Cindy S           58 ELG                              45.62   11  
  2 Vogel, Aileen             56 ELG                              46.81    9  
  3 Bromann, Carlyn A         56 FF                               47.39    8  
  4 Stapleton, Carol          59 NWSC                             48.16    7  
  5 Loehr, Molly L            57 ABM                              49.25    6  
  6 Tichy, Barbara            59 NWSC                             54.03    5  
  7 Stone, Joy                59 NWSC                           1:17.07    4  
  8 Kosanda, Theresa          55 NWSC                           1:17.13    3  
 
Women 55-59 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Kracen, Cindy S           58 ELG                            1:43.34   11  
  2 Stapleton, Carol          59 NWSC                           1:54.47    9  
 
Women 55-59 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Vogel, Aileen             56 ELG                              43.35   11  
 
Women 55-59 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Quill, Catherine J        58 ELG                            1:24.67   11  
                  39.72     1:24.67 (44.95)                                        
  2 Bromann, Carlyn A         56 FF                             1:40.40    9  
                  46.21     1:40.40 (54.19)                                        
 
Women 55-59 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Kosanda, Theresa          55 NWSC                           2:18.37   11  
                1:02.83   2:18.37 (1:15.54)                                        
 
Women 55-59 400 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Vogel, Aileen             56 ELG                            7:24.76   11  
                  43.99     1:36.67 (52.68)     2:36.20 (59.53)   3:36.86 (1:00.66)
      4:41.62 (1:04.76)   5:46.83 (1:05.21)     6:36.07 (49.24)     7:24.76 (48.69)
 
Women 60-64 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 McDaniel, Georgia         62 NWSC                           1:13.34   11  
                  35.06     1:13.34 (38.28)                                        
  2 LaPonte, Elizabeth        63 ELG                            1:34.36    9  
                  46.39     1:34.36 (47.97)                                        
 
Women 60-64 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 LaPonte, Elizabeth        63 ELG                            3:30.36   11  
                  46.69     1:40.28 (53.59)     2:36.33 (56.05)     3:30.36 (54.03)
 
Women 60-64 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 LaPonte, Elizabeth        63 ELG                              51.32   11  
 
Women 60-64 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 LaPonte, Elizabeth        63 ELG                            1:55.13   11  
                  55.16     1:55.13 (59.97)                                        
 
Women 60-64 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 LaPonte, Elizabeth        63 ELG                              54.85   11  
 
Women 60-64 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 McDaniel, Georgia         62 NWSC                           1:27.02   11  
                  40.43     1:27.02 (46.59)                                        
 
Women 65-69 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Kurz, Mary                66 EV                             1:43.85   11  
                  49.08     1:43.85 (54.77)                                        
 
Women 65-69 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Kurz, Mary                66 EV                            10:17.97   11  
 
Women 65-69 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Kurz, Mary                66 EV                             1:01.61   11  
 
Women 65-69 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Kurz, Mary                66 EV                             1:04.04   11  
 
Women 65-69 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Kurz, Mary                66 EV                             2:11.78   11  
                1:08.18   2:11.78 (1:03.60)                                        
 
Women 75-79 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Stevens, Ann B            75 EV                             1:54.91   11  
 
Women 75-79 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Stevens, Ann B            75 EV                            10:35.47   11  
 
Women 75-79 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Stevens, Ann B            75 EV                               57.62   11  
 
Women 75-79 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Stevens, Ann B            75 EV                             1:00.67   11  
 
Women 75-79 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Stevens, Ann B            75 EV                             2:09.75   11  
                1:05.28   2:09.75 (1:04.47)                                        
 
Men 18-24 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Hammen, Darren            24 CHGO                             25.10   11  
 
Men 18-24 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Varhegyi, Aron            22 RUSH                             53.96   11  
                  25.53       53.96 (28.43)                                        
 
Men 18-24 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Cunnick, Charlie          23 VQRF                             30.24   11  
  2 Hammen, Darren            24 CHGO                             31.89    9  
 
Men 18-24 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Hammen, Darren            24 CHGO                           1:12.03   11  
  2 Varhegyi, Aron            22 RUSH                           1:14.22    9  
 
Men 18-24 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Cunnick, Charlie          23 VQRF                             54.56   11  
                  25.21       54.56 (29.35)                                        
 
Men 18-24 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Cunnick, Charlie          23 VQRF                             56.59   11  
                  25.29       56.59 (31.30)                                        
  2 Varhegyi, Aron            22 RUSH                           1:02.83    9  
                  28.05     1:02.83 (34.78)                                        
  3 Hammen, Darren            24 CHGO                           1:03.72    8  
                  29.54     1:03.72 (34.18)                                        
 
Men 25-29 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Early, Nikolaus           29 IND                              22.87   11  
  2 Adams, Michael            27 Unattached                       24.90    9  
  3 Schultz, Scott            27 IND                              25.25    8  
  4 Jetton, Chip              27 Unattached                       25.45    7  
  5 Christian, Dan            28 CBD                              26.34    6  
  6 Hoff, Tim                 29 NWSC                             26.57    5  
  7 Croucher, Nicholas        29 HH                               26.59    4  
  8 Castle, Aaron S           25 NWSC                             26.74    3  
  9 Schmitt, Brent            28 VQRF                             27.47    2  
 10 Deans, Jerry              29 ELG                              30.74    1  
 
Men 25-29 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Early, Nikolaus           29 IND                              50.59   11  
                  24.14       50.59 (26.45)                                        
  2 Adams, Michael            27 Unattached                       55.70    9  
                  25.50       55.70 (30.20)                                        
  3 Brown, Adam               28 ELG                              55.84    8  
                  26.61       55.84 (29.23)                                        
  4 Hoff, Tim                 29 NWSC                             57.41    7  
                  27.58       57.41 (29.83)                                        
  5 Falco, Dave               28 TWC                              58.51    6  
                  27.26       58.51 (31.25)                                        
  6 Jetton, Chip              27 Unattached                       59.39    5  
                  28.28       59.39 (31.11)                                        
  7 Christian, Dan            28 CBD                              59.47    4  
                  28.24       59.47 (31.23)                                        
  8 Hennessey, Evan           29 ELG                            1:04.02    3  
                  32.06     1:04.02 (31.96)                                        
  9 Headrick, Michael         27 ABM                            1:07.34    2  
                  31.41     1:07.34 (35.93)                                        
 10 Deans, Jerry              29 ELG                            1:11.62    1  
                  32.46     1:11.62 (39.16)                                        
 
Men 25-29 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Jetton, Chip              27 Unattached                     2:12.04   11  
                  29.39     1:02.47 (33.08)     1:37.74 (35.27)     2:12.04 (34.30)
  2 Hennessey, Evan           29 ELG                            2:22.30    9  
                  32.60     1:09.33 (36.73)     1:47.26 (37.93)     2:22.30 (35.04)
  3 Deans, Jerry              29 ELG                            3:02.83    8  
                  37.18     1:23.22 (46.04)     2:13.71 (50.49)     3:02.83 (49.12)
 -- Carlson, Timothy          29 CBD                                 NS  
 
Men 25-29 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Early, Nikolaus           29 IND                            5:23.99   11  
                  28.50       59.69 (31.19)     1:32.05 (32.36)     2:05.34 (33.29)
        2:38.96 (33.62)     3:11.98 (33.02)     3:45.70 (33.72)     4:19.60 (33.90)
        4:52.62 (33.02)     5:23.99 (31.37)                                        
  2 Hennessey, Evan           29 ELG                            6:28.00    9  
  3 Headrick, Michael         27 ABM                            7:35.24    8  
 
Men 25-29 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Schultz, Scott            27 IND                              28.53   11  
  2 Castle, Aaron S           25 NWSC                             30.30    9  
 
Men 25-29 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Schultz, Scott            27 IND                            1:02.12   11  
                  29.63     1:02.12 (32.49)                                        
 -- Carlson, Timothy          29 CBD                                 NS  
 
Men 25-29 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Croucher, Nicholas        29 HH                               31.32   11  
  2 Adams, Michael            27 Unattached                       31.73    9  
  3 Hoff, Tim                 29 NWSC                             32.34    8  
  4 Castle, Aaron S           25 NWSC                             34.22    7  
 
Men 25-29 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Carlson, Timothy          29 CBD                            1:03.55   11  
  2 Brown, Adam               28 ELG                            1:06.96    9  
  3 Croucher, Nicholas        29 HH                             1:08.11    8  
  4 Hoff, Tim                 29 NWSC                           1:11.75    7  
  5 Christian, Dan            28 CBD                            1:20.18    6  
 
Men 25-29 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Croucher, Nicholas        29 HH                               27.42   11  
  2 Jetton, Chip              27 Unattached                       28.75    9  
  3 Adams, Michael            27 Unattached                       28.92    8  
  4 Hoff, Tim                 29 NWSC                             31.51    7  
  5 Hennessey, Evan           29 ELG                              37.21    6  
  6 Deans, Jerry              29 ELG                              38.15    5  
 
Men 25-29 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Carlson, Timothy          29 CBD                              51.48   11  
                  23.78       51.48 (27.70)                                        
  2 Brown, Adam               28 ELG                            1:05.26    9  
                  29.16     1:05.26 (36.10)                                        
  3 Hennessey, Evan           29 ELG                            1:19.00    8  
                  36.90     1:19.00 (42.10)                                        
 
Men 25-29 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Carlson, Timothy          29 CBD                            1:02.05   11  
                  27.79     1:02.05 (34.26)                                        
  2 Brown, Adam               28 ELG                            1:03.09    9  
                  29.91     1:03.09 (33.18)                                        
  3 Croucher, Nicholas        29 HH                             1:03.75    8  
                  30.65     1:03.75 (33.10)                                        
  4 Schultz, Scott            27 IND                            1:05.01    7  
                  29.02     1:05.01 (35.99)                                        
  5 Castle, Aaron S           25 NWSC                           1:07.45    6  
                  29.44     1:07.45 (38.01)                                        
  6 Falco, Dave               28 TWC                            1:08.82    5  
                  31.99     1:08.82 (36.83)                                        
  7 Jetton, Chip              27 Unattached                     1:09.96    4  
                  30.85     1:09.96 (39.11)                                        
  8 Schmitt, Brent            28 VQRF                           1:11.64    3  
                  33.21     1:11.64 (38.43)                                        
  9 Christian, Dan            28 CBD                            1:14.14    2  
                  33.73     1:14.14 (40.41)                                        
 
Men 30-34 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Javorski, John            30 MGM                              22.96   11  
  2 Babcock, Andrew           31 NWSC                             23.20    9  
  3 Wilson, Kevin             30 CBD                              23.52    8  
  4 Culver, Ben               32 ELG                              23.93    7  
  5 Milinovich, Joseph        33 ABM                              25.59    6  
  6 Sprenger, Nathan J        33 BGMS                             26.14    5  
 
Men 30-34 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Morris, Chad              32 MGM                              50.20   11  
                  24.41       50.20 (25.79)                                        
  2 Babcock, Andrew           31 NWSC                             50.53    9  
                  24.84       50.53 (25.69)                                        
  3 Culver, Ben               32 ELG                              51.27    8  
                  24.91       51.27 (26.36)                                        
  4 Wilson, Kevin             30 CBD                              51.61    7  
                  24.80       51.61 (26.81)                                        
  5 Mills, Jamie              32 LM                               53.51    6  
                  25.78       53.51 (27.73)                                        
  6 Figueres, Ruben           34 VQRF                             54.37    5  
                  26.63       54.37 (27.74)                                        
  7 Vanderlein, Travis        31 ELG                              56.54    4  
                  26.69       56.54 (29.85)                                        
  8 Javorski, John            30 MGM                              56.71    3  
                  26.59       56.71 (30.12)                                        
  9 Barr, Brant               34 PAM                              58.00    2  
                  26.93       58.00 (31.07)                                        
 10 Sprenger, Nathan J        33 BGMS                             58.38    1  
                  27.95       58.38 (30.43)                                        
 11 Milinovich, Joseph        33 ABM                              59.41  
                  28.47       59.41 (30.94)                                        
 12 Zalokar, Michael          30 RUSH                           1:00.44  
                  29.09     1:00.44 (31.35)                                        
 13 Beeskow, Rob              33 TWC                            1:02.49  
                  30.00     1:02.49 (32.49)                                        
 
Men 30-34 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Vanderlein, Travis        31 ELG                            2:17.58   11  
                  29.27                             1:40.56 ( )     2:17.58 (37.02)
 
Men 30-34 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Culver, Ben               32 ELG                            4:57.34   11  
                  26.15       55.31 (29.16)     1:25.02 (29.71)     1:55.37 (30.35)
        2:25.91 (30.54)     2:56.49 (30.58)     3:27.38 (30.89)     3:58.19 (30.81)
        4:28.50 (30.31)     4:57.34 (28.84)                                        
  2 Figueres, Ruben           34 VQRF                           5:12.62    9  
                  28.59       58.85 (30.26)     1:30.23 (31.38)     2:01.38 (31.15)
        2:32.98 (31.60)     3:04.85 (31.87)     3:36.91 (32.06)     4:08.75 (31.84)
        4:40.86 (32.11)     5:12.62 (31.76)                                        
  3 Zalokar, Michael          30 RUSH                           6:07.08    8  
                  36.08     1:08.28 (32.20)     1:41.73 (33.45)     2:15.67 (33.94)
        2:50.06 (34.39)     3:24.08 (34.02)     3:58.20 (34.12)     4:32.88 (34.68)
        5:08.10 (35.22)     6:07.08 (58.98)                                        
 
Men 30-34 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Beeskow, Rob              33 TWC                              32.50   11  
  2 Carlson, Ken              34 ABM                              36.75    9  
 
Men 30-34 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Vanderlein, Travis        31 ELG                            1:11.25   11  
                  33.93     1:11.25 (37.32)                                        
 -- Beeskow, Rob              33 TWC                                 NS  
 
Men 30-34 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Barr, Brant               34 PAM                              31.92   11  
  2 Sprenger, Nathan J        33 BGMS                             32.19    9  
 
Men 30-34 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Morris, Chad              32 MGM                            1:02.55   11  
  2 Barr, Brant               34 PAM                            1:09.86    9  
  3 Sprenger, Nathan J        33 BGMS                           1:10.49    8  
  4 Zalokar, Michael          30 RUSH                           1:17.63    7  
 
Men 30-34 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Babcock, Andrew           31 NWSC                             24.78   11  
  2 Culver, Ben               32 ELG                              25.83    9  
  3 Milinovich, Joseph        33 ABM                              29.22    8  
 -- Javorski, John            30 MGM                                 NS  
 -- Wilson, Kevin             30 CBD                                 NS  
 
Men 30-34 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Culver, Ben               32 ELG                              54.81   11  
                  25.60       54.81 (29.21)                                        
  2 Babcock, Andrew           31 NWSC                             54.93    9  
                  25.73       54.93 (29.20)                                        
  3 Morris, Chad              32 MGM                              56.93    8  
                  26.11       56.93 (30.82)                                        
  4 Wilson, Kevin             30 CBD                              59.04    7  
                  27.21       59.04 (31.83)                                        
  5 Javorski, John            30 MGM                              59.57    6  
                  27.44       59.57 (32.13)                                        
  6 Mills, Jamie              32 LM                             1:02.79    5  
                  29.54     1:02.79 (33.25)                                        
  7 Zalokar, Michael          30 RUSH                           1:07.89    4  
                  31.93     1:07.89 (35.96)                                        
 
Men 30-34 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Morris, Chad              32 MGM                              56.78   11  
                  26.98       56.78 (29.80)                                        
  2 Figueres, Ruben           34 VQRF                           1:06.37    9  
                  31.12     1:06.37 (35.25)                                        
  3 Vanderlein, Travis        31 ELG                            1:08.73    8  
                  30.81     1:08.73 (37.92)                                        
  4 Beeskow, Rob              33 TWC                            1:09.71    7  
                  31.66     1:09.71 (38.05)                                        
  5 Milinovich, Joseph        33 ABM                            1:12.05    6  
                  34.79     1:12.05 (37.26)                                        
  6 Carlson, Ken              34 ABM                            1:20.26    5  
                  36.05     1:20.26 (44.21)                                        
 
Men 35-39 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Durr, Alan                38 PAM                              24.50   11  
  2 Colburn, Christopher M    37 ABM                              25.00    9  
  3 Colsch, Mike              38 ELG                              25.50    8  
  4 Myers, Matt               39 NYRS                             26.08    7  
  5 O'Brien, John             37 NWSC                             26.26    6  
  6 Carlson, David            37 KISH                             26.28    5  
  7 Gleich, Brian G           37 VQRF                             28.10    4  
  8 McAloon, Ken              39 Duneland Masters                 30.81    3  
  9 Searle, Ron               37 ELG                              33.58    2  
 10 Sutter, Michael S         37 Duneland Masters                 35.26    1  
 
Men 35-39 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Hagenbaumer, Chris        38 NWSC                             53.41   11  
                  26.39       53.41 (27.02)                                        
  2 Durr, Alan                38 PAM                              53.63    9  
                  26.07       53.63 (27.56)                                        
  3 Carlson, David            37 KISH                             57.34    8  
                  27.25       57.34 (30.09)                                        
  4 Mattson, Mark             38 NWSC                             57.41    7  
                  27.60       57.41 (29.81)                                        
  5 Morrison, John            36 LSAC                             57.46    6  
                  27.84       57.46 (29.62)                                        
  6 O'Brien, John             37 NWSC                             58.63    5  
                  28.29       58.63 (30.34)                                        
  7 Andreef, Steve            35 ELG                              59.72    4  
                  28.88       59.72 (30.84)                                        
  8 Myers, Matt               39 NYRS                             59.93    3  
                  29.03       59.93 (30.90)                                        
  9 Gleich, Brian G           37 VQRF                           1:02.32    2  
                  28.91     1:02.32 (33.41)                                        
 10 Schoenbeck, Joe           38 ELG                            1:04.69    1  
                  31.11     1:04.69 (33.58)                                        
 11 McAloon, Ken              39 Duneland Masters               1:09.43  
                  32.33     1:09.43 (37.10)                                        
 12 Sutter, Michael S         37 Duneland Masters               1:14.59  
                  38.13     1:14.59 (36.46)                                        
 13 Searle, Ron               37 ELG                            1:16.07  
                  35.15     1:16.07 (40.92)                                        
 14 Tratt, Kerric             37 ELG                            1:25.82  
                  40.61     1:25.82 (45.21)                                        
 
Men 35-39 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Gehant, Luc               38 EV                             2:19.21   11  
                  31.42     1:06.25 (34.83)     1:43.06 (36.81)     2:19.21 (36.15)
  2 Andreef, Steve            35 ELG                            2:25.35    9  
                  32.32     1:08.58 (36.26)     1:47.26 (38.68)     2:25.35 (38.09)
  3 Schoenbeck, Joe           38 ELG                            2:25.71    8  
                  33.65     1:10.12 (36.47)     1:48.29 (38.17)     2:25.71 (37.42)
  4 Sutter, Michael S         37 Duneland Masters               2:44.00    7  
                  38.06     1:20.42 (42.36)     2:03.24 (42.82)     2:44.00 (40.76)
  5 Searle, Ron               37 ELG                            2:57.69    6  
                                1:21.58 ( )     2:09.53 (47.95)     2:57.69 (48.16)
  6 Tratt, Kerric             37 ELG                            3:11.10    5  
 
Men 35-39 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Keller, Matt              39 BUE                            4:57.67   11  
                  27.68       57.66 (29.98)     1:27.67 (30.01)     1:57.78 (30.11)
        2:27.63 (29.85)     2:57.78 (30.15)     3:27.66 (29.88)     3:58.04 (30.38)
        4:28.19 (30.15)     4:57.67 (29.48)                                        
  2 Urban, Mark               39 MGM                            5:27.06    9  
                  28.88     1:00.67 (31.79)     1:33.31 (32.64)     2:05.93 (32.62)
        2:38.90 (32.97)     3:12.32 (33.42)     3:46.21 (33.89)     4:20.14 (33.93)
        4:53.72 (33.58)     5:27.06 (33.34)                                        
  3 Morrison, John            36 LSAC                           5:38.80    8  
                  30.55     1:04.96 (34.41)     1:39.38 (34.42)     2:13.59 (34.21)
        2:47.99 (34.40)     3:22.19 (34.20)     3:56.56 (34.37)     4:30.98 (34.42)
        5:05.50 (34.52)     5:38.80 (33.30)                                        
  4 Carlson, David            37 KISH                           5:46.00    7  
                  31.27     1:06.29 (35.02)     1:41.92 (35.63)     2:18.05 (36.13)
        2:53.70 (35.65)     3:29.65 (35.95)     4:05.87 (36.22)     4:42.40 (36.53)
        5:19.23 (36.83)     5:46.00 (26.77)                                        
  5 Mattson, Mark             38 NWSC                           5:55.35    6  
  6 Schoenbeck, Joe           38 ELG                            6:29.79    5  
                  35.36     1:13.84 (38.48)     1:52.66 (38.82)     2:31.33 (38.67)
        3:11.44 (40.11)     3:50.88 (39.44)     4:31.39 (40.51)     5:11.92 (40.53)
        5:51.38 (39.46)     6:29.79 (38.41)                                        
  7 Gehant, Luc               38 EV                             6:36.21    4  
                  33.11     1:09.42 (36.31)     1:46.43 (37.01)     2:23.96 (37.53)
        3:01.44 (37.48)     3:38.59 (37.15)     4:15.84 (37.25)     4:53.29 (37.45)
        5:29.28 (35.99)   6:36.21 (1:06.93)                                        
  8 Andreef, Steve            35 ELG                            6:37.38    3  
                  33.69     1:11.09 (37.40)     1:49.96 (38.87)     2:29.81 (39.85)
        3:11.22 (41.41)     3:52.26 (41.04)     4:33.32 (41.06)     5:15.57 (42.25)
        5:57.94 (42.37)     6:37.38 (39.44)                                        
  9 Tratt, Kerric             37 ELG                            8:35.99    2  
 
Men 35-39 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Colburn, Christopher M    37 ABM                              29.26   11  
  2 Colsch, Mike              38 ELG                              30.04    9  
  3 Myers, Matt               39 NYRS                             32.43    8  
  4 Sutter, Michael S         37 Duneland Masters                 52.25    7  
  5 Tratt, Kerric             37 ELG                              53.43    6  
 
Men 35-39 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Andreef, Steve            35 ELG                            1:25.06   11  
                1:25.13         1:25.06 ( )                                        
 
Men 35-39 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Colburn, Christopher M    37 ABM                              31.48   11  
  2 Colsch, Mike              38 ELG                              31.64    9  
  3 Morrison, John            36 LSAC                             32.88    8  
  4 Mattson, Mark             38 NWSC                             33.82    7  
  5 Gehant, Luc               38 EV                               37.17    6  
  6 Carlson, David            37 KISH                             37.34    5  
  7 Searle, Ron               37 ELG                              40.84    4  
  8 McAloon, Ken              39 Duneland Masters                 41.20    3  
  9 Sutter, Michael S         37 Duneland Masters                 47.35    2  
 
Men 35-39 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Hagenbaumer, Chris        38 NWSC                           1:05.14   11  
  2 Searle, Ron               37 ELG                            1:33.64    9  
 
Men 35-39 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Colburn, Christopher M    37 ABM                              27.76   11  
  2 Colsch, Mike              38 ELG                              27.85    9  
  3 Gehant, Luc               38 EV                               31.36    8  
  4 Gleich, Brian G           37 VQRF                             31.97    7  
  5 Schoenbeck, Joe           38 ELG                              35.95    6  
 
Men 35-39 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Hagenbaumer, Chris        38 NWSC                             59.78   11  
                  27.80       59.78 (31.98)                                        
  2 Andreef, Steve            35 ELG                            1:14.77    9  
                  33.80     1:14.77 (40.97)                                        
  3 Schoenbeck, Joe           38 ELG                            1:22.07    8  
                  38.05     1:22.07 (44.02)                                        
  4 Tratt, Kerric             37 ELG                            1:58.37    7  
                  51.68   1:58.37 (1:06.69)                                        
 
Men 35-39 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Colburn, Christopher M    37 ABM                            1:02.65   11  
                  28.65     1:02.65 (34.00)                                        
  2 Mattson, Mark             38 NWSC                           1:05.26    9  
                  31.35     1:05.26 (33.91)                                        
  3 O'Brien, John             37 NWSC                           1:08.84    8  
                  31.88     1:08.84 (36.96)                                        
  4 Gleich, Brian G           37 VQRF                           1:13.11    7  
                  33.99     1:13.11 (39.12)                                        
 
Men 35-39 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Gehant, Luc               38 EV                             2:43.97   11  
                  25.55     1:11.00 (45.45)     1:56.85 (45.85)     2:43.97 (47.12)
 
Men 40-44 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Schuster, Fred L          44 DIMS                             23.82   11  
  2 Duncan, Bill              40 Unattached                       24.04    9  
  3 Lelko, Jim                43 NWSC                             24.75    8  
  4 Kubicek, David M          40 ELG                              26.09    7  
  5 Harter, Dan               43 NYRS                             26.10    6  
  6 Murphy, Julian            44 VQRF                             26.34    5  
  7 Querciagrossa, August J   43 PAM                              26.63    4  
  8 Jose, Andrew              41 VQRF                             27.45    3  
  9 Bindseil, John            44 IND                              27.80    2  
 10 Royko, Mark               44 MGM                              29.02    1  
 11 Leonardi, Dean            44 VQRF                             30.33  
 
Men 40-44 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Schuster, Fred L          44 DIMS                             52.80   11  
                  26.06       52.80 (26.74)                                        
  2 Duncan, Bill              40 Unattached                       52.84    9  
                  25.54       52.84 (27.30)                                        
  3 Lelko, Jim                43 NWSC                             54.91    8  
                  25.87       54.91 (29.04)                                        
  4 Walter, Todd              41 Iowa Masters-IA                  57.03    7  
                  27.32       57.03 (29.71)                                        
  5 Querciagrossa, August J   43 PAM                              57.62    6  
                  27.79       57.62 (29.83)                                        
  6 Murphy, Julian            44 VQRF                             59.22    5  
                  29.02       59.22 (30.20)                                        
  7 Kubicek, David M          40 ELG                              59.69    4  
                  28.52       59.69 (31.17)                                        
  8 Harter, Dan               43 NYRS                           1:00.51    3  
                  29.36     1:00.51 (31.15)                                        
  9 Bindseil, John            44 IND                            1:00.81    2  
                  29.32     1:00.81 (31.49)                                        
 10 Jose, Andrew              41 VQRF                           1:01.96    1  
                  28.66     1:01.96 (33.30)                                        
 11 Royko, Mark               44 MGM                            1:05.23  
                  30.70     1:05.23 (34.53)                                        
 12 Leonardi, Dean            44 VQRF                           1:13.48  
                  33.57     1:13.48 (39.91)                                        
 
Men 40-44 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Schuster, Fred L          44 DIMS                           1:58.80   11  
                  27.25       57.80 (30.55)     1:28.80 (31.00)     1:58.80 (30.00)
  2 Walter, Todd              41 Iowa Masters-IA                2:05.70    9  
                  29.78     1:02.13 (32.35)     1:34.52 (32.39)     2:05.70 (31.18)
 -- Lelko, Jim                43 NWSC                                NS  
 
Men 40-44 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Walter, Todd              41 Iowa Masters-IA                5:38.49   11  
  2 Hintz, Thomas             42 IND                            6:10.52    9  
  3 Lightfoot, Brent          40 RUSH                           6:17.23    8  
                  29.80     1:02.86 (33.06)     1:36.80 (33.94)     2:11.00 (34.20)
        2:45.08 (34.08)     3:19.06 (33.98)     3:53.21 (34.15)     4:27.20 (33.99)
        5:01.11 (33.91)   6:17.23 (1:16.12)                                        
  4 Murphy, Julian            44 VQRF                           6:35.98    7  
                  33.19     1:09.05 (35.86)     1:46.17 (37.12)     2:24.26 (38.09)
        3:02.39 (38.13)     3:41.04 (38.65)     4:18.69 (37.65)     4:56.48 (37.79)
        5:34.48 (38.00)   6:35.98 (1:01.50)                                        
 
Men 40-44 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Hurst, Charles            43 Duneland Masters                 30.29   11  
  2 Murphy, Julian            44 VQRF                             35.41    9  
  3 Royko, Mark               44 MGM                              36.23    8  
  4 Jones, Gerard             44 ELG                              36.84    7  
  5 Harter, Dan               43 NYRS                             38.08    6  
 
Men 40-44 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Hurst, Charles            43 Duneland Masters               1:07.67   11  
                  32.33     1:07.67 (35.34)                                        
  2 Kubicek, David M          40 ELG                            1:14.09    9  
                1:14.45         1:14.09 ( )                                        
 -- Royko, Mark               44 MGM                                 NS  
 
Men 40-44 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Hurst, Charles            43 Duneland Masters                 31.40   11  
  2 Duncan, Bill              40 Unattached                       33.98    9  
  3 Young, Robert             44 CHGO                             34.64    8  
  4 Lightfoot, Brent          40 RUSH                             34.83    7  
  5 Royko, Mark               44 MGM                              35.92    6  
  6 Hintz, Thomas             42 IND                              36.16    5  
  7 Jose, Andrew              41 VQRF                             36.75    4  
  8 Jones, Gerard             44 ELG                              37.06    3  
  9 Leonardi, Dean            44 VQRF                             39.23    2  
 
Men 40-44 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Lightfoot, Brent          40 RUSH                           1:16.40   11  
  2 Hintz, Thomas             42 IND                            1:18.09    9  
  3 Jones, Gerard             44 ELG                            1:20.64    8  
  4 Jose, Andrew              41 VQRF                           1:25.31    7  
 
Men 40-44 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Schuster, Fred L          44 DIMS                             25.33   11  
  2 Duncan, Bill              40 Unattached                       25.48    9  
  3 Jones, Gerard             44 ELG                              37.14    8  
 
Men 40-44 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Schuster, Fred L          44 DIMS                             56.57   11  
                  26.78       56.57 (29.79)                                        
  2 Young, Robert             44 CHGO                             58.27    9  
                  27.66       58.27 (30.61)                                        
 
Men 40-44 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Hurst, Charles            43 Duneland Masters               1:02.09   11  
                  29.00     1:02.09 (33.09)                                        
  2 Duncan, Bill              40 Unattached                     1:02.22    9  
                  28.80     1:02.22 (33.42)                                        
  3 Lelko, Jim                43 NWSC                           1:04.64    8  
                  30.17     1:04.64 (34.47)                                        
  4 Querciagrossa, August J   43 PAM                            1:06.90    7  
                  31.46     1:06.90 (35.44)                                        
  5 Kubicek, David M          40 ELG                            1:07.11    6  
                  31.13     1:07.11 (35.98)                                        
  6 Bindseil, John            44 IND                            1:11.59    5  
                  33.97     1:11.59 (37.62)                                        
  7 Jones, Gerard             44 ELG                            1:15.15    4  
                  35.19     1:15.15 (39.96)                                        
 
Men 40-44 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Kubicek, David M          40 ELG                            2:23.85   11  
                  20.62     1:02.18 (41.56)     1:47.76 (45.58)     2:23.85 (36.09)
 -- Hurst, Charles            43 Duneland Masters                    NS  
 
Men 45-49 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 McCormack, Thomas J       47 IND                              25.20   11  
  2 Neff, Randy               48 PAM                              26.58    9  
  3 Schreiber, Mark           48 Unattached                       26.87    8  
  4 Pegues, Lex               48 ELG                              26.98    7  
  5 Schark, Mark D            47 ELG                              27.10    6  
  6 Henderson, Mike           47 NWSC                             28.03    5  
  7 Gohl, Michael             47 HH                               29.48    4  
  8 Flesher, Chip             49 Unattached                       29.53    3  
  9 Cummins, Tom J            48 BGMS                             29.95    2  
 10 Little, Douglas           47 BGMS                             30.96    1  
 11 Armand, Gregory           45 HH                               32.16  
 12 Findeisen, Marty          49 VQRF                             36.51  
 
Men 45-49 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Pushka, Dave              45 NWSC                             52.17   11  
                  25.38       52.17 (26.79)                                        
  2 Gibson, Dave              48 CENT                             54.15    9  
                  26.08       54.15 (28.07)                                        
  3 Rodon, William S          45 LSAC                             57.49    8  
                  28.53       57.49 (28.96)                                        
  4 Hein, Marc                47 RUSH                             59.20    7  
                  28.08       59.20 (31.12)                                        
  5 Neff, Randy               48 PAM                              59.58    6  
                  28.80       59.58 (30.78)                                        
  6 Wayne, Travis             49 NWSC                           1:02.50    5  
                  30.21     1:02.50 (32.29)                                        
  7 Schreiber, Mark           48 Unattached                     1:02.58    4  
                  29.86     1:02.58 (32.72)                                        
  8 Henderson, Mike           47 NWSC                           1:05.69    3  
                  31.69     1:05.69 (34.00)                                        
  9 Flesher, Chip             49 Unattached                     1:09.35    2  
                  33.08     1:09.35 (36.27)                                        
 10 Webb, Jim E               47 Unattached                     1:10.15    1  
                  33.51     1:10.15 (36.64)                                        
 11 Cummins, Tom J            48 BGMS                           1:12.04  
 12 Armand, Gregory           45 HH                             1:15.44  
                  35.08     1:15.44 (40.36)                                        
 13 Findeisen, Marty          49 VQRF                           1:22.11  
                  37.94     1:22.11 (44.17)                                        
 
Men 45-49 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Schark, Mark D            47 ELG                            2:45.47   11  
                  39.05     1:21.61 (42.56)     2:04.68 (43.07)     2:45.47 (40.79)
 -- Rodon, William S          45 LSAC                                NS  
 
Men 45-49 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Pushka, Dave              45 NWSC                           5:17.10   11  
                  29.06     1:00.67 (31.61)     1:32.74 (32.07)     2:04.88 (32.14)
        2:37.12 (32.24)     3:09.76 (32.64)     3:42.67 (32.91)     4:15.51 (32.84)
        4:47.44 (31.93)     5:17.10 (29.66)                                        
  2 Gibson, Dave              48 CENT                           5:33.91    9  
  3 Rodon, William S          45 LSAC                           5:41.90    8  
  4 Wayne, Travis             49 NWSC                           7:02.01    7  
  5 Woerner, Bruce            46 ELG                            7:12.89    6  
                  39.23     1:20.94 (41.71)     2:03.87 (42.93)     2:47.94 (44.07)
        3:32.11 (44.17)     4:16.31 (44.20)     5:00.68 (44.37)     5:45.45 (44.77)
        6:29.59 (44.14)     7:12.89 (43.30)                                        
  6 Webb, Jim E               47 Unattached                     7:55.16    5  
 
Men 45-49 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Gibson, Dave              48 CENT                             28.24   11  
  2 Pegues, Lex               48 ELG                              31.44    9  
  3 Schark, Mark D            47 ELG                              32.67    8  
  4 Little, Douglas           47 BGMS                             47.12    7  
 -- Neff, Randy               48 PAM                                 NS  
 
Men 45-49 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Pushka, Dave              45 NWSC                           1:00.29   11  
                  29.83     1:00.29 (30.46)                                        
  2 Hein, Marc                47 RUSH                           1:08.05    9  
                  33.24     1:08.05 (34.81)                                        
  3 Pegues, Lex               48 ELG                            1:09.42    8  
  4 Schark, Mark D            47 ELG                            1:13.63    7  
                  36.84     1:13.63 (36.79)                                        
  5 Woerner, Bruce            46 ELG                            1:41.80    6  
                  50.43     1:41.80 (51.37)                                        
 
Men 45-49 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Gohl, Michael             47 HH                               35.72   11  
  2 Pegues, Lex               48 ELG                              36.88    9  
  3 Wayne, Travis             49 NWSC                             37.76    8  
  4 Henderson, Mike           47 NWSC                             37.90    7  
  5 Woerner, Bruce            46 ELG                              39.74    6  
  6 Cummins, Tom J            48 BGMS                             41.23    5  
  7 Little, Douglas           47 BGMS                             44.76    4  
 
Men 45-49 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Pushka, Dave              45 NWSC                           1:07.44   11  
  2 Wayne, Travis             49 NWSC                           1:23.97    9  
  3 Woerner, Bruce            46 ELG                            1:30.69    8  
 
Men 45-49 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Henderson, Mike           47 NWSC                             30.54   11  
  2 Gohl, Michael             47 HH                               31.81    9  
  3 Cummins, Tom J            48 BGMS                             36.69    8  
  4 Little, Douglas           47 BGMS                             36.84    7  
 
Men 45-49 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Gibson, Dave              48 CENT                             58.70   11  
                  26.65       58.70 (32.05)                                        
 
Men 45-49 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Pushka, Dave              45 NWSC                             59.20   11  
                  27.71       59.20 (31.49)                                        
  2 McCormack, Thomas J       47 IND                            1:06.93    9  
                  32.11     1:06.93 (34.82)                                        
  3 Pegues, Lex               48 ELG                            1:07.11    8  
                  31.49     1:07.11 (35.62)                                        
  4 Hein, Marc                47 RUSH                           1:09.33    7  
                  31.51     1:09.33 (37.82)                                        
  5 Schreiber, Mark           48 Unattached                     1:11.74    6  
                  34.60     1:11.74 (37.14)                                        
  6 Schark, Mark D            47 ELG                            1:11.83    5  
                  31.93     1:11.83 (39.90)                                        
  7 Wayne, Travis             49 NWSC                           1:15.76    4  
                  36.54     1:15.76 (39.22)                                        
  8 Gohl, Michael             47 HH                             1:16.46    3  
                  35.77     1:16.46 (40.69)                                        
  9 Flesher, Chip             49 Unattached                     1:21.12    2  
                  35.85     1:21.12 (45.27)                                        
 10 Cummins, Tom J            48 BGMS                           1:23.62    1  
                  37.07     1:23.62 (46.55)                                        
 11 Little, Douglas           47 BGMS                           1:28.53  
                  42.40     1:28.53 (46.13)                                        
 
Men 45-49 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Hein, Marc                47 RUSH                           2:32.42   11  
  2 Woerner, Bruce            46 ELG                            3:14.28    9  
 
Men 50-54 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Nelson, Tom               50 Unattached                       23.72   11  
  2 Fitzmaurice, Jim          52 Unattached                       27.10    9  
  3 Brezina, Randall G        54 HH                               27.62    8  
  4 Effron, Andrew            52 NYRS                             29.00    7  
  5 Happ, Dirk                53 KISH                             29.11    6  
  6 Nank, Jeff W              52 NWSC                             30.05    5  
  7 Adams, Rod                51 ELG                              30.30    4  
  8 Zirlin, Paul              50 VQRF                             30.53    3  
 
Men 50-54 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 McCabe, Thomas            51 FF                               52.27   11  
                  25.30       52.27 (26.97)                                        
  2 Scanlan, Kevin            54 Unattached                       56.63    9  
                  27.45       56.63 (29.18)                                        
  3 Fitzmaurice, Jim          52 Unattached                     1:00.38    8  
                  29.03     1:00.38 (31.35)                                        
  4 Troy, Mike                53 BGMS                           1:01.87    7  
                  30.58     1:01.87 (31.29)                                        
  5 Nank, Jeff W              52 NWSC                           1:08.38    6  
  6 Happ, Dirk                53 KISH                           1:08.47    5  
                1:08.55         1:08.47 ( )                                        
  7 Effron, Andrew            52 NYRS                           1:09.27    4  
  8 Zirlin, Paul              50 VQRF                           1:13.18    3  
                  34.59     1:13.18 (38.59)                                        
 
Men 50-54 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Seibt, Andy               50 Unattached                     5:21.66   11  
                  28.61       59.93 (31.32)     1:32.25 (32.32)     2:05.41 (33.16)
        2:38.54 (33.13)     3:11.50 (32.96)     3:44.37 (32.87)     4:16.83 (32.46)
        4:49.44 (32.61)     5:21.66 (32.22)                                        
  2 McCabe, Thomas            51 FF                             5:22.78    9  
                  28.75     1:00.36 (31.61)     1:33.03 (32.67)     2:06.23 (33.20)
        2:39.67 (33.44)     3:12.90 (33.23)     3:46.14 (33.24)     4:19.02 (32.88)
        4:51.67 (32.65)     5:22.78 (31.11)                                        
  3 Scanlan, Kevin            54 Unattached                     5:40.17    8  
                                                    1:39.63 ( )     2:14.53 (34.90)
        2:49.36 (34.83)     3:23.80 (34.44)     3:58.24 (34.44)     4:32.66 (34.42)
        5:06.74 (34.08)     5:40.17 (33.43)                                        
  4 Brezina, Randall G        54 HH                             6:03.80    7  
  5 Miller, Larry             53 TWC                            6:38.96    6  
            2:59.97 ( )                                                 5:19.03 ( )
        5:42.10 (23.07)     6:38.96 (56.86)                                        
  6 Butz, Richard F           51 ABM                            6:40.71    5  
                  35.07     1:14.86 (39.79)     1:55.71 (40.85)     2:36.56 (40.85)
        3:17.77 (41.21)     3:58.79 (41.02)     4:39.28 (40.49)     5:20.15 (40.87)
        6:01.39 (41.24)     6:40.71 (39.32)                                        
 
Men 50-54 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Nelson, Tom               50 Unattached                       29.46   11  
  2 Brezina, Randall G        54 HH                               31.53    9  
  3 McCabe, Thomas            51 FF                               31.72    8  
  4 Nank, Jeff W              52 NWSC                             37.75    7  
  5 Adams, Rod                51 ELG                              37.78    6  
 
Men 50-54 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Nank, Jeff W              52 NWSC                           1:28.15   11  
                  44.27     1:28.15 (43.88)                                        
 
Men 50-54 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Fitzmaurice, Jim          52 Unattached                       34.65   11  
  2 McCabe, Thomas            51 FF                               36.81    9  
  3 Effron, Andrew            52 NYRS                             36.94    8  
  4 Butz, Richard F           51 ABM                              39.19    7  
  5 Miller, Larry             53 TWC                              40.31    6  
  6 Adams, Rod                51 ELG                              40.95    5  
  7 Nank, Jeff W              52 NWSC                             43.18    4  
  8 Gordon, Steven            50 ELG                              43.44    3  
 
Men 50-54 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Gordon, Steven            50 ELG                            1:40.58   11  
 
Men 50-54 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Brezina, Randall G        54 HH                               30.72   11  
  2 Butz, Richard F           51 ABM                              35.28    9  
  3 Adams, Rod                51 ELG                              35.91    8  
  4 Gordon, Steven            50 ELG                              42.54    7  
 
Men 50-54 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 McCabe, Thomas            51 FF                               58.77   11  
                  27.62       58.77 (31.15)                                        
  2 Brezina, Randall G        54 HH                             1:12.41    9  
                  32.95     1:12.41 (39.46)                                        
 
Men 50-54 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Nelson, Tom               50 Unattached                     1:02.61   11  
                  28.13     1:02.61 (34.48)                                        
  2 Troy, Mike                53 BGMS                           1:12.49    9  
                  35.71     1:12.49 (36.78)                                        
  3 Miller, Larry             53 TWC                            1:22.73    8  
                  40.79     1:22.73 (41.94)                                        
  4 Gordon, Steven            50 ELG                            1:31.50    7  
                  44.37     1:31.50 (47.13)                                        
 
Men 50-54 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Troy, Mike                53 BGMS                           2:41.78   11  
                  23.66     1:09.07 (45.41)     1:55.79 (46.72)     2:41.78 (45.99)
  2 Gordon, Steven            50 ELG                            3:39.57    9  
 
Men 55-59 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Dewitt, Peter             57 Duneland Masters                 24.12   11  
  2 Eggar, Jack               56 ELG                              26.20    9  
  3 Kaplan, Larry             56 Unattached                       26.38    8  
  4 Campana, James L          57 ELG                              26.74    7  
  5 Holm, David               59 ABM                              39.74    6  
 
Men 55-59 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Dodson, Phil              55 EV                               54.34   11  
                  26.46       54.34 (27.88)                                        
  2 Dewitt, Peter             57 Duneland Masters                 55.03    9  
                  26.53       55.03 (28.50)                                        
  3 Eggar, Jack               56 ELG                              58.24    8  
                  27.79       58.24 (30.45)                                        
  4 Campana, James L          57 ELG                            1:12.25    7  
                  28.51     1:12.25 (43.74)                                        
  5 Cahilzone, Jim            56 Duneland Masters               1:12.43    6  
                  34.60     1:12.43 (37.83)                                        
  6 Holm, David               59 ABM                            1:30.95    5  
                  41.78     1:30.95 (49.17)                                        
  7 Brown, Paul P             58 ELG                            1:32.36    4  
                  43.77     1:32.36 (48.59)                                        
 
Men 55-59 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Eggar, Jack               56 ELG                            2:14.30   11  
                  31.57     1:06.30 (34.73)     1:40.73 (34.43)     2:14.30 (33.57)
  2 Kozlowski, Micheal F      58 GSM                            2:42.76    9  
                  35.28     1:14.86 (39.58)     1:58.23 (43.37)     2:42.76 (44.53)
  3 Campana, James L          57 ELG                            3:00.70    8  
                  41.08     1:27.54 (46.46)     2:15.26 (47.72)     3:00.70 (45.44)
  4 Brown, Paul P             58 ELG                            3:17.49    7  
                  47.44     1:36.78 (49.34)     2:27.93 (51.15)     3:17.49 (49.56)
 
Men 55-59 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Dodson, Phil              55 EV                             5:39.14   11  
                  32.30     1:07.20 (34.90)     1:42.85 (35.65)     2:18.62 (35.77)
        2:53.33 (34.71)     3:27.56 (34.23)     4:01.51 (33.95)     4:35.42 (33.91)
        5:07.93 (32.51)     5:39.14 (31.21)                                        
  2 Eggar, Jack               56 ELG                            5:56.71    9  
                  32.11     1:07.44 (35.33)     1:44.32 (36.88)     2:21.92 (37.60)
        2:59.83 (37.91)     3:38.52 (38.69)     4:16.75 (38.23)     4:55.09 (38.34)
        5:33.26 (38.17)     5:56.71 (23.45)                                        
  3 Cahilzone, Jim            56 Duneland Masters               8:04.19    8  
  4 Brown, Paul P             58 ELG                            8:19.03    7  
  5 Holm, David               59 ABM                           10:01.63    6  
 
Men 55-59 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Sloan, John               57 COHO                             34.37   11  
  2 Kozlowski, Micheal F      58 GSM                              44.99    9  
 
Men 55-59 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Sloan, John               57 COHO                           1:17.93   11  
                  39.08     1:17.93 (38.85)                                        
 
Men 55-59 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Campana, James L          57 ELG                              33.60   11  
  2 Sloan, John               57 COHO                             35.20    9  
  3 Brown, Paul P             58 ELG                              53.07    8  
 
Men 55-59 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Campana, James L          57 ELG                            1:16.29   11  
  2 Sloan, John               57 COHO                           1:18.90    9  
  3 Brown, Paul P             58 ELG                            1:56.18    8  
 
Men 55-59 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Dewitt, Peter             57 Duneland Masters                 27.58   11  
 
Men 55-59 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Dodson, Phil              55 EV                             1:06.32   11  
                  30.69     1:06.32 (35.63)                                        
 
Men 55-59 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Dewitt, Peter             57 Duneland Masters               1:06.10   11  
                  29.80     1:06.10 (36.30)                                        
  2 Eggar, Jack               56 ELG                            1:09.83    9  
                  31.99     1:09.83 (37.84)                                        
 
Men 60-64 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Kozlowski, Robert         64 NWSC                             33.35   11  
 
Men 60-64 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Bateman, Bryan            61 FF                               54.35   11  
                  26.31       54.35 (28.04)                                        
  2 Kozlowski, Robert         64 NWSC                           1:20.77    9  
                  36.45     1:20.77 (44.32)                                        
 
Men 60-64 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Garcia, Jaime             60 ELG                            2:53.58   11  
                  37.47     1:20.34 (42.87)   2:53.58 (1:33.24)                    
 
Men 60-64 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Bateman, Bryan            61 FF                               29.75   11  
  2 Osborne, Oz               62 ELG                              40.15    9  
  3 Garcia, Jaime             60 ELG                              41.03    8  
 
Men 60-64 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Garcia, Jaime             60 ELG                            1:36.25   11  
                  44.90     1:36.25 (51.35)                                        
 
Men 60-64 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Bateman, Bryan            61 FF                               36.38   11  
  2 Smith, William V          64 IND                              37.88    9  
  3 Garcia, Jaime             60 ELG                              42.31    8  
  4 Kozlowski, Robert         64 NWSC                             44.24    7  
 
Men 60-64 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Garcia, Jaime             60 ELG                            1:33.10   11  
  2 Kozlowski, Robert         64 NWSC                           1:40.41    9  
 
Men 60-64 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Osborne, Oz               62 ELG                              35.56   11  
 
Men 60-64 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Bateman, Bryan            61 FF                             1:07.44   11  
                  29.53     1:07.44 (37.91)                                        
  2 Osborne, Oz               62 ELG                            1:29.70    9  
                  40.47     1:29.70 (49.23)                                        
 
Men 60-64 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Bateman, Bryan            61 FF                             1:05.56   11  
                  30.15     1:05.56 (35.41)                                        
 
Men 60-64 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Osborne, Oz               62 ELG                            3:11.72   11  
 
Men 60-64 400 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Osborne, Oz               62 ELG                            7:00.65   11  
                  44.53     1:37.73 (53.20)     2:32.32 (54.59)     3:26.14 (53.82)
      4:26.98 (1:00.84)   5:30.04 (1:03.06)     6:16.29 (46.25)     7:00.65 (44.36)
 
Men 65-69 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Andersen, Peter           65 SDSM                             26.45   11  
  2 Lehmann, Donald           67 Unattached                       32.84    9  
 
Men 65-69 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Andersen, Peter           65 SDSM                           1:01.58   11  
                  29.05     1:01.58 (32.53)                                        
  2 Lehmann, Donald           67 Unattached                     1:13.90    9  
                  34.99     1:13.90 (38.91)                                        
  3 Cohen, Kenneth H          68 GS                             1:39.54    8  
                  48.03     1:39.54 (51.51)                                        
 
Men 65-69 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Cohen, Kenneth H          68 GS                            10:09.59   11  
 
Men 65-69 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Cohen, Kenneth H          68 GS                             1:10.88   11  
 
Men 65-69 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Andersen, Peter           65 SDSM                             32.65   11  
  2 Lehmann, Donald           67 Unattached                       38.94    9  
  3 Barry, Andy               66 NWSC                             40.14    8  
  4 Cohen, Kenneth H          68 GS                             1:26.27    7  
 
Men 65-69 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Andersen, Peter           65 SDSM                           1:15.59   11  
 
Men 65-69 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Lehmann, Donald           67 Unattached                       36.52   11  
 
Men 65-69 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Barry, Andy               66 NWSC                           1:21.95   11  
                  38.25     1:21.95 (43.70)                                        
 
Men 65-69 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Andersen, Peter           65 SDSM                           1:10.57   11  
                  34.50     1:10.57 (36.07)                                        
  2 Lehmann, Donald           67 Unattached                     1:22.76    9  
                  38.71     1:22.76 (44.05)                                        
  3 Cohen, Kenneth H          68 GS                             2:16.84    8  
                1:03.96   2:16.84 (1:12.88)                                        
 
Men 65-69 400 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Barry, Andy               66 NWSC                           6:31.65   11  
                  40.55     1:27.64 (47.09)     2:23.58 (55.94)     3:19.51 (55.93)
        4:10.13 (50.62)     5:01.94 (51.81)     5:47.23 (45.29)     6:31.65 (44.42)
 
Men 70-74 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Bik, Wayne                73 MGM                              41.11   11  
 
Men 70-74 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Bik, Wayne                73 MGM                            1:40.38   11  
                  43.52     1:40.38 (56.86)                                        
 
Men 70-74 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Zollner, Max E            70 NWSC                             44.75   11  
  2 Bik, Wayne                73 MGM                              52.36    9  
 
Men 70-74 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Zollner, Max E            70 NWSC                           1:38.34   11  
                  46.17     1:38.34 (52.17)                                        
 
Men 70-74 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Zollner, Max E            70 NWSC                             48.06   11  
 
Men 70-74 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Zollner, Max E            70 NWSC                           1:49.32   11  
 
Men 70-74 400 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Zollner, Max E            70 NWSC                           8:48.83   11  
                1:04.30   2:24.57 (1:20.27)     3:19.72 (55.15)     4:18.80 (59.08)
                                6:34.07 ( )   7:40.84 (1:06.77)   8:48.83 (1:07.99)
 
Women 18+ 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                          Finals Points 
===============================================================================
  1 Peoria Area Masters  'A'                                    1:56.76   22  
     1) Barton, Kristen W34             2) Fennell, Shevaun W41           
     3) Miller, Tracy W42               4) Austin, Cheryl W22             
                  27.70     1:00.03 (32.33)     1:38.84 (38.81)     1:56.76 (17.92)
  2 Academy Bullets Masters  'A'                                2:03.03   18  
     1) Meier, Trisha W22               2) Heckendorf, Lori W41           
     3) McSpadden, Ramona W47           4) Kuehn, Lida B W45              
                  26.50       59.21 (32.71)     1:36.12 (36.91)     2:03.03 (26.91)
  3 Greater Indiana - Duneland  'A'                             2:12.41   16  
     1) Tuck, Jennifer L W36            2) Yanson, Karen D W53            
     3) Wright, Julie W40               4) Rivera, Rachel J W30           
                  32.28     1:05.42 (33.14)     1:41.51 (36.09)     2:12.41 (30.90)
 
Women 18+ 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                          Finals Points 
===============================================================================
  1 Academy Bullets Masters  'A'                                2:15.00   22  
     1) Meier, Trisha W22               2) Heckendorf, Lori W41           
     3) Kuehn, Lida B W45               4) McSpadden, Ramona W47          
                  30.98     1:10.83 (39.85)     1:41.09 (30.26)     2:15.00 (33.91)
  3 Naperville Waves  'A'                                       2:23.50   16  
     1) Kosanda, Tiffany M W19          2) Bell, Kristina W32             
     3) Lelko, Meg C W42                4)                                
                  37.19     1:11.52 (34.33)     1:47.44 (35.92)     2:23.50 (36.06)
 
Women 25+ 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                          Finals Points 
===============================================================================
  1 Elgin Blue Wave Swim Team  'A'                              2:03.94   22  
     1) Harrison, Jennifer W38          2) Dubas, Tracy W32               
     3) Browne, Dorianne W32            4) Jackson-McGarr, Stacie A W34   
                  32.63     1:05.73 (33.10)     1:35.73 (30.00)     2:03.94 (28.21)
  2 Elgin Blue Wave Swim Team  'B'                              2:28.54   18  
     1) Krauklis, Emily B W30           2) Hutton, Jennifer A W42         
     3) Hollander, Karen F W47          4) Grotenhuis, Corinne W43        
                  35.68     1:17.23 (41.55)     1:54.34 (37.11)     2:28.54 (34.20)
 -- Vision Quest Rumble Fish  'A'                                    NS  
     1) Andros, Erica W25               2) Moy, Sydney W30                
     3) Gillespie, Melissa W47          4) Grabowski, Karen W33           
 
Women 25+ 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                          Finals Points 
===============================================================================
  1 Peoria Area Masters  'A'                                    2:11.18   22  
     1)                                 2) Barton, Kristen W34            
     3) Miller, Tracy W42               4) Fennell, Shevaun W41           
  1 Good Samaritan Sea Otters  'A'                              3:02.01   22  
     1) McCormick, Margaret C W54       2) Hagen, Nancy W52               
     3) Sassano, Ann W51                4)                                
  2 Vision Quest Rumble Fish  'A'                               2:18.92   18  
     1) Andros, Erica W25               2) Harvego, Erin W39              
     3) Grabowski, Karen W33            4) Moy, Sydney W30                
                  35.21     1:16.50 (41.29)     1:49.36 (32.86)     2:18.92 (29.56)
  3 Elgin Blue Wave Swim Team  'C'                              2:21.34   16  
     1) Krauklis, Emily B W30           2) Hutton, Jennifer A W42         
     3) Hollander, Karen F W47          4) Harrison, Jennifer W38         
                1:04.98                             1:40.82 ( )     2:21.34 (40.52)
  4 Greater Indiana - Duneland  'A'                             2:33.20   14  
     1) Rivera, Rachel J W30            2) Tuck, Jennifer L W36           
     3) Yanson, Karen D W53             4) Wright, Julie W40              
  5 Elgin Blue Wave Swim Team  'D'                              3:26.25   12  
     1) Jackson-McGarr, Stacie A W34    2) Scheidenhelm, Drew E W26       
     3) Browne, Dorianne W32            4) Dubas, Tracy W32               
                1:18.38     2:02.40 (44.02)   3:26.25 (1:23.85)                    
 
Women 35+ 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                          Finals Points 
===============================================================================
  2 Naperville Waves  'C'                                       3:07.27   18  
     1) Roggenbuck, Kyle W47            2) Delacruz, Beth W37             
     3)                                 4) Walsh, Geralynn W47            
                  36.38     1:17.32 (40.94)   2:24.72 (1:07.40)     3:07.27 (42.55)
 
Women 45+ 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                          Finals Points 
===============================================================================
  1 Elgin Blue Wave Swim Team  'C'                              2:45.12   22  
     1) Schneeberger, Jill A W53        2) Lafayette, Anne W47            
     3) Smith, Tenley W53               4) DeFalco, Kathleen A W52        
                  34.81     1:31.26 (56.45)     2:10.49 (39.23)     2:45.12 (34.63)
 
Women 45+ 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                          Finals Points 
===============================================================================
  2 Elgin Blue Wave Swim Team  'B'                              2:17.64   18  
     1) Schneeberger, Jill A W53        2) Lafayette, Anne W47            
     3) Smith, Tenley W53               4) DeFalco, Kathleen A W52        
                  35.65     1:14.80 (39.15)     1:44.63 (29.83)     2:17.64 (33.01)
 
Women 55+ 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                          Finals Points 
===============================================================================
  1 Elgin Blue Wave Swim Team  'D'                              2:26.92   22  
     1) Quill, Catherine J W58          2) Kracen, Cindy S W58            
     3) Vogel, Aileen W56               4) LaPonte, Elizabeth W63         
                  35.17     1:17.05 (41.88)     1:53.59 (36.54)     2:26.92 (33.33)
 
Women 55+ 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                          Finals Points 
===============================================================================
  1 Elgin Blue Wave Swim Team  'A'                              2:48.50   22  
     1) Quill, Catherine J W58          2) Kracen, Cindy S W58            
     3) LaPonte, Elizabeth W63          4) Vogel, Aileen W56              
                  43.16     1:29.05 (45.89)     2:06.98 (37.93)     2:48.50 (41.52)
  2 Naperville Waves  'B'                                       3:37.54   18  
     1) Tichy, Barbara W59              2) Stone, Joy W59                 
     3) McDaniel, Georgia W62           4) Donovan Berry, Lisa W56        
                1:16.45     2:11.03 (54.58)     2:51.83 (40.80)     3:37.54 (45.71)
 
Men 18+ 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                          Finals Points 
===============================================================================
  1 Team Torpedo  'A'                                           2:09.34   22  
                  39.08     1:09.63 (30.55)     1:39.82 (30.19)     2:09.34 (29.52)
 
Men 18+ 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                          Finals Points 
===============================================================================
  1 Academy Bullets Masters  'A'                                1:41.88   22  
     1) Colburn, Christopher M M37      2) Milinovich, Joseph M33         
     3) Butz, Richard F M51             4) Carlson, Ken M34               
                  23.18       52.29 (29.11)     1:17.24 (24.95)     1:41.88 (24.64)
  2 Rush Copley Healthplex  'A'                                 1:44.59   18  
     1) Hein, Marc M47                  2) Lightfoot, Brent M40           
     3) Zalokar, Michael M30            4) Varhegyi, Aron M22             
                  24.44       51.41 (26.97)     1:18.41 (27.00)     1:44.59 (26.18)
  3 Greater Indiana - Duneland  'A'                             1:50.18   16  
     1) McAloon, Ken M39                2) Sutter, Michael S M37          
     3) Dewitt, Peter M57               4) Hurst, Charles M43             
                  25.07   1:27.18 (1:02.11)     1:50.18 (23.00)                    
 
Men 18+ 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                          Finals Points 
===============================================================================
  1 Vision Quest Rumble Fish  'A'                               1:56.85   22  
     1) Cunnick, Charlie M23            2) Jose, Andrew M41               
     3) Figueres, Ruben M34             4) Murphy, Julian M44             
                  26.20     1:02.61 (36.41)     1:31.09 (28.48)     1:56.85 (25.76)
  2 Rush Copley Healthplex  'A'                                 1:57.87   18  
     1) Hein, Marc M47                  2) Varhegyi, Aron M22             
     3) Lightfoot, Brent M40            4) Zalokar, Michael M30           
                  31.10     1:04.34 (33.24)     1:31.41 (27.07)     1:57.87 (26.46)
  3 Academy Bullets Masters  'A'                                2:01.66   16  
     1) Colburn, Christopher M M37      2) Milinovich, Joseph M33         
     3) Carlson, Ken M34                4) Holton, Jacob M24              
                  29.07     1:03.33 (34.26)     1:32.62 (29.29)     2:01.66 (29.04)
 
Men 25+ 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                          Finals Points 
===============================================================================
  1 Elgin Blue Wave Swim Team  'B'                              1:43.19   22  
     1) Kubicek, David M M40            2) Culver, Ben M32                
     3) Vanderlein, Travis M31          4) Brown, Adam M28                
                  24.87       51.20 (26.33)     1:19.30 (28.10)     1:43.19 (23.89)
  2 Vision Quest Rumble Fish  'A'                               1:50.24   18  
     1) Jose, Andrew M41                2) Schmitt, Brent M28             
     3) Gleich, Brian G M37             4) Murphy, Julian M44             
                  28.12       56.04 (27.92)     1:24.11 (28.07)     1:50.24 (26.13)
  3 Harbor Hurricanes  'A'                                      1:53.92   16  
     1) Croucher, Nicholas M29          2) Gohl, Michael M47              
     3) Armand, Gregory M45             4) Brezina, Randall G M54         
                  27.35       55.91 (28.56)     1:26.90 (30.99)     1:53.92 (27.02)
  4 Elgin Blue Wave Swim Team  'E'                              1:55.79   14  
     1) Andreef, Steve M35              2) Jones, Gerard M44              
     3) Deans, Jerry M29                4) Schoenbeck, Joe M38            
                  30.39     1:01.94 (31.55)     1:30.74 (28.80)     1:55.79 (25.05)
 
Men 25+ 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                          Finals Points 
===============================================================================
  1 Naperville Waves  'A'                                       1:48.78   22  
     1) Pushka, Dave M45                2) Hagenbaumer, Chris M38         
     3) Babcock, Andrew M31             4) Hoff, Tim M29                  
                  27.56       59.16 (31.60)     1:23.01 (23.85)     1:48.78 (25.77)
  2 Elgin Blue Wave Swim Team  'B'                              1:50.63   18  
     1) Andreef, Steve M35              2) Hennessey, Evan M29            
     3) Deans, Jerry M29                4) Schoenbeck, Joe M38            
                  32.04     1:01.49 (29.45)     1:26.55 (25.06)     1:50.63 (24.08)
  3 Team Wellness - Seadogs  'A'                                2:05.29   16  
     1) Beeskow, Rob M33                2) Miller, Larry M53              
     3) Falco, Dave M28                 4) Walker, Jack M43               
                  32.93     1:12.40 (39.47)     1:39.09 (26.69)     2:05.29 (26.20)
  4 Elgin Blue Wave Swim Team  'C'                              2:23.05   14  
     1) Kubicek, David M M40            2) Vanderlein, Travis M31         
     3) Culver, Ben M32                 4) Brown, Adam M28                
  5 Vision Quest Rumble Fish  'B'                               2:27.35   12  
     1) Gleich, Brian G M37             2) Leonardi, Dean M44             
     3) Schmitt, Brent M28              4) Findeisen, Marty M49           
                  36.94     1:19.38 (42.44)     1:51.25 (31.87)     2:27.35 (36.10)
 
Men 35+ 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                          Finals Points 
===============================================================================
  1 Peoria Area Masters  'A'                                    1:42.89   22  
     1)                                 2) Neff, Randy M48                
     3) Querciagrossa, August J M43     4) Durr, Alan M38                 
                  26.27       52.06 (25.79)     1:18.59 (26.53)     1:42.89 (24.30)
  2 Elgin Blue Wave Swim Team  'C'                              2:30.43   18  
     1) Brown, Paul P M58               2) Tratt, Kerric M37              
     3) Searle, Ron M37                 4) Gordon, Steven M50             
                  36.38     1:14.58 (38.20)     1:56.32 (41.74)     2:30.43 (34.11)
 
Men 35+ 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                          Finals Points 
===============================================================================
  1 Kiswaukee  'A'                                              1:56.34   22  
     3) Carlson, David M37              4) Happ, Dirk M53                 
                  30.96       56.61 (25.65)     1:27.73 (31.12)     1:56.34 (28.61)
 
Men 35+ 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                          Finals Points 
===============================================================================
  1 Peoria Area Masters  'A'                                    1:59.16   22  
     1) Neff, Randy M48                 2)                                
     3) Querciagrossa, August J M43     4) Durr, Alan M38                 
                  33.77     1:05.47 (31.70)     1:34.99 (29.52)     1:59.16 (24.17)
  2 Naperville Waves  'B'                                       2:04.17   18  
     1) Mattson, Mark M38               2) O'Brien, John M37              
     3) Lelko, Jim M43                  4) Wayne, Travis M49              
                  32.19     1:08.74 (36.55)     1:36.70 (27.96)     2:04.17 (27.47)
  3 Elgin Blue Wave Swim Team  'D'                              2:55.67   16  
     1) Brown, Paul P M58               2) Gordon, Steven M50             
     3) Searle, Ron M37                 4) Tratt, Kerric M37              
                  52.97     1:33.74 (40.77)     2:14.95 (41.21)     2:55.67 (40.72)
  4 Bartlett Gators Masters Swim  'A'                           2:17.92   14  
     1) Troy, Mike M53                  2)                                
     3) Sprenger, Nathan J M33          4) Little, Douglas M47            
                  38.70     1:10.66 (31.96)     1:47.64 (36.98)     2:17.92 (30.28)
 
Men 45+ 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                          Finals Points 
===============================================================================
  1 Elgin Blue Wave Swim Team  'D'                              2:05.97   22  
     1) Pegues, Lex M48                 2) Schark, Mark D M47             
     3) Adams, Rod M51                  4) Woerner, Bruce M46             
                  35.50     1:05.93 (30.43)     1:37.92 (31.99)     2:05.97 (28.05)
 
Men 45+ 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                          Finals Points 
===============================================================================
  1 Elgin Blue Wave Swim Team  'A'                              2:14.09   22  
     1) Pegues, Lex M48                 2) Schark, Mark D M47             
     3) Adams, Rod M51                  4) Woerner, Bruce M46             
                  31.58       46.67 (15.09)     1:13.34 (26.67)   2:14.09 (1:00.75)
  2 Naperville Waves  'C'                                       2:45.34   18  
     1) Kozlowski, Robert M64           2) Zollner, Max E M70             
     3) Barry, Andy M66                 4) Henderson, Mike M47            
                  48.24     1:36.38 (48.14)     2:16.19 (39.81)     2:45.34 (29.15)
 
Men 55+ 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                          Finals Points 
===============================================================================
  1 Elgin Blue Wave Swim Team  'A'                              1:58.87   22  
     1) Eggar, Jack M56                 2) Osborne, Oz M62                
     3) Campana, James L M57            4) Garcia, Jaime M60              
                  26.49       53.19 (26.70)     1:09.69 (16.50)     1:58.87 (49.18)
 
Men 55+ 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                          Finals Points 
===============================================================================
  1 Elgin Blue Wave Swim Team  'E'                              2:16.03   22  
     1) Garcia, Jaime M60               2) Campana, James L M57           
     3) Osborne, Oz M62                 4) Eggar, Jack M56                
                  42.64     1:14.43 (31.79)     1:50.28 (35.85)     2:16.03 (25.75)
 
Mixed 18+ 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                          Finals Points 
===============================================================================
  1 Peoria Area Masters  'A'                                    1:44.49   22  
     1) Barr, Brant M34                 2) Barton, Kristen W34            
     3) Austin, Cheryl W22              4) Durr, Alan M38                 
                  26.13       53.73 (27.60)     1:19.99 (26.26)     1:44.49 (24.50)
  2 Nyrs  'A'                                                   1:56.31   18  
     1) Souppa, Kristin W26             2) Harter, Dan M43                
     3) Effron, Andrew M52              4) Murdock-Barriball, Jennifer W23
                  28.67     1:02.30 (33.63)     1:29.92 (27.62)     1:56.31 (26.39)
  3 Naperville Waves  'A'                                       1:57.85   16  
     1) Kosanda, Tiffany M W19          2) Hoff, Tim M29                  
     3) Hedrick-Schacher, Jennifer W33  4) Mattson, Mark M38              
                  31.36       57.19 (25.83)     1:33.14 (35.95)     1:57.85 (24.71)
  4 Academy Bullets Masters  'A'                                2:06.30   14  
     1) Holton, Jacob M24               2) Loehr, Molly L W57             
     3) Holm, David M59                 4) Meier, Trisha W22              
                  23.18     1:03.18 (40.00)     1:40.21 (37.03)     2:06.30 (26.09)
  5 Bartlett Gators Masters Swim  'A'                           2:07.31   12  
     1) Estep, Anissa W38               2) Rzeszutko, Jessica W25         
     3) Little, Douglas M47             4) Cummins, Tom J M48             
                  33.28     1:05.47 (32.19)     1:36.64 (31.17)     2:07.31 (30.67)
 
Mixed 18+ 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                          Finals Points 
===============================================================================
  1 Greater Indiana - Duneland  'A'                             2:15.82   22  
     1) Dewitt, Peter M57               2) Hurst, Charles M43             
     3) Wright, Julie W40               4) Rivera, Rachel J W30           
                  39.28     1:12.07 (32.79)     1:39.68 (27.61)     2:15.82 (36.14)
  2 Rush Copley Healthplex  'A'                                 2:19.12   18  
     1) Zalokar, Michael M30            2) Lloyd, Kim M W43               
     3) Ohlbach, Patti W45              4) Varhegyi, Aron M22             
                  30.73     1:06.71 (35.98)     1:45.76 (39.05)     2:19.12 (33.36)
  3 Elgin Blue Wave Swim Team  'G'                              2:31.32   16  
     1) Gordon, Steven M50              2) Smith, Tenley W53              
     3) DeFalco, Kathleen A W52         4) Woerner, Bruce M46             
                  45.77     1:32.21 (46.44)     2:00.77 (28.56)     2:31.32 (30.55)
 
Mixed 25+ 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                          Finals Points 
===============================================================================
  1 Elgin Blue Wave Swim Team  'B'                              1:44.49   22  
     1) Culver, Ben M32                 2) Scheidenhelm, Drew E W26       
     3) Vanderlein, Travis M31          4) Harrison, Jennifer W38         
                  24.68       54.36 (29.68)     1:21.02 (26.66)     1:44.49 (23.47)
  2 Naperville Waves  'B'                                       1:44.64   18  
     1) Bell, Kristina W32              2) Babcock, Andrew M31            
     3) Hagenbaumer, Chris M38          4) Kozlowski, Laura W31           
                  26.61       49.14 (22.53)     1:15.92 (26.78)     1:44.64 (28.72)
  3 Vision Quest Rumble Fish  'B'                               1:52.09   16  
     1) Zirlin, Paul M50                2) Moy, Sydney W30                
     3) Findeisen, Marty M49            4) Gillespie, Melissa W47         
  4 Elgin Blue Wave Swim Team  'C'                              1:52.79   14  
     1) Kubicek, David M M40            2) Andreef, Steve M35             
     3) Dubas, Tracy W32                4) Browne, Dorianne W32           
                  25.07       57.80 (32.73)     1:26.76 (28.96)     1:52.79 (26.03)
  5 Naperville Waves  'D'                                       1:54.38   12  
     1) Roggenbuck, Kyle W47            2) O'Brien, John M37              
     3) Crnich, Jessica W25             4)                                
                  29.09       56.16 (27.07)     1:28.28 (32.12)     1:54.38 (26.10)
  6 Harbor Hurricanes  'A'                                      1:54.46   10  
     1) Croucher, Allison W27           2) Gohl, Michael M47              
     3) Armand, Peggy W45               4) Brezina, Randall G M54         
                  26.69       55.10 (28.41)     1:27.41 (32.31)     1:54.46 (27.05)
  7 Academy Bullets Masters  'A'                                1:55.06    8  
     1) Kuehn, Lida B W45               2) Heckendorf, Lori W41           
     3) Headrick, Michael M27           4) Butz, Richard F M51            
                  29.75     1:02.48 (32.73)     1:29.70 (27.22)     1:55.06 (25.36)
  8 Elgin Blue Wave Swim Team  'E'                              2:03.46    6  
     1) Krauklis, Emily B W30           2) Jackson-McGarr, Stacie A W34   
     3) Hennessey, Evan M29             4) Deans, Jerry M29               
                  32.66     1:02.91 (30.25)     1:35.56 (32.65)     2:03.46 (27.90)
  9 Vision Quest Rumble Fish  'A'                               2:11.83    4  
     1) Gleich, Brian G M37             2) Andros, Erica W25              
     3) Grabowski, Karen W33            4) Murphy, Julian M44             
                  30.25     1:00.17 (29.92)     1:36.42 (36.25)     2:11.83 (35.41)
 
Mixed 25+ 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                          Finals Points 
===============================================================================
  1 Elgin Blue Wave Swim Team  'A'                              2:03.82   22  
     1) Culver, Ben M32                 2) Vanderlein, Travis M31         
     3) Harrison, Jennifer W38          4) Scheidenhelm, Drew E W26       
                  32.05     1:07.51 (35.46)     1:33.42 (25.91)     2:03.82 (30.40)
  2 Harbor Hurricanes  'A'                                      2:08.52   18  
     1) Croucher, Allison W27           2) Croucher, Nicholas M29         
     3) Gohl, Michael M47               4) Armand, Gregory M45            
                  33.16     1:05.03 (31.87)     1:36.17 (31.14)     2:08.52 (32.35)
  3 Academy Bullets Masters  'A'                                2:14.08   16  
     1) Carlson, Ken M34                2) Heckendorf, Lori W41           
     3) Milinovich, Joseph M33          4) Kuehn, Lida B W45              
                  36.46     1:17.91 (41.45)     1:48.20 (30.29)     2:14.08 (25.88)
  4 Elgin Blue Wave Swim Team  'B'                              2:26.85   14  
     1) Jones, Gerard M44               2) Deans, Jerry M29               
     3) Krauklis, Emily B W30           4) Jackson-McGarr, Stacie A W34   
                  32.41     1:19.68 (47.27)     1:57.60 (37.92)     2:26.85 (29.25)
  5 Elgin Blue Wave Swim Team  'C'                              2:33.27   12  
     1) Brown, Adam M28                 2) Kubicek, David M M40           
     3) Dubas, Tracy W32                4) Grotenhuis, Corinne W43        
                  43.11     1:20.45 (37.34)     2:02.42 (41.97)     2:33.27 (30.85)
 
Mixed 35+ 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                          Finals Points 
===============================================================================
  1 Naperville Waves  'E'                                       1:55.77   22  
     1) Nank, Jeff W M52                2) Lelko, Meg C W42               
     3) Delacruz, Beth W37              4) Lelko, Jim M43                 
                  30.63       59.83 (29.20)     1:31.12 (31.29)     1:55.77 (24.65)
  2 Rush Copley Healthplex  'A'                                 2:02.16   18  
     1) Lightfoot, Brent M40            2) Hein, Marc M47                 
     3) Ohlbach, Patti W45              4) Lloyd, Kim M W43               
                  27.03     1:01.79 (34.76)     1:35.44 (33.65)     2:02.16 (26.72)
  3 Elgin Blue Wave Swim Team  'D'                              2:11.13   16  
     1) Hutton, Jennifer A W42          2) Hollander, Karen F W47         
     3) Schoenbeck, Joe M38             4) Colsch, Mike M38               
                  36.61                             1:27.37 ( )     2:11.13 (43.76)
 
Mixed 35+ 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                          Finals Points 
===============================================================================
  1 Elgin Blue Wave Swim Team  'D'                              3:04.99   22  
     1) Hutton, Jennifer A W42          2) Hollander, Karen F W47         
     3) Tratt, Kerric M37               4) Searle, Ron M37                
                  48.57     1:29.29 (40.72)     2:22.53 (53.24)     3:04.99 (42.46)
 
Mixed 45+ 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                          Finals Points 
===============================================================================
  1 Peoria Area Masters  'B'                                    1:55.70   22  
     1) Neff, Randy M48                 2)                                
                  26.49       58.72 (32.23)     1:29.46 (30.74)     1:55.70 (26.24)
  2 Elgin Blue Wave Swim Team  'F'                              2:01.83   18  
     1) Lafayette, Anne W47             2) Schneeberger, Jill A W53       
     3) Pegues, Lex M48                 4) Schark, Mark D M47             
                  33.84     1:07.60 (33.76)     1:35.66 (28.06)     2:01.83 (26.17)
  3 Elgin Blue Wave Swim Team  'G'                              2:42.47   16  
     1) Smith, Tenley W53               2) DeFalco, Kathleen A W52        
     3) Adams, Rod M51                  4) Gordon, Steven M50             
                  56.27     1:26.95 (30.68)     2:02.34 (35.39)     2:42.47 (40.13)
 
Mixed 45+ 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                          Finals Points 
===============================================================================
  1 Elgin Blue Wave Swim Team  'E'                              3:20.08   22  
     1) Lafayette, Anne W47             2) Schneeberger, Jill A W53       
     3) Schark, Mark D M47              4) Adams, Rod M51                 
                  50.56     1:34.89 (44.33)     2:20.48 (45.59)     3:20.08 (59.60)
 
Mixed 55+ 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                          Finals Points 
===============================================================================
  1 Elgin Blue Wave Swim Team  'H'                              1:58.74   22  
     1) Vogel, Aileen W56               2) Quill, Catherine J W58         
     3) Campana, James L M57            4) Eggar, Jack M56                
                  33.67     1:06.81 (33.14)     1:32.93 (26.12)     1:58.74 (25.81)
  2 Elgin Blue Wave Swim Team  'A'                              2:31.52   18  
     1) Kracen, Cindy S W58             2) Brown, Paul P M58              
     3) LaPonte, Elizabeth W63          4) Osborne, Oz M62                
                  36.96     1:18.18 (41.22)     1:59.61 (41.43)     2:31.52 (31.91)
  3 Naperville Waves  'C'                                       3:14.02   16  
     1) Stone, Joy W59                  2) Zollner, Max E M70             
     3) Tichy, Barbara W59              4) Barry, Andy M66                
                1:05.55     1:43.29 (37.74)     2:31.76 (48.47)     3:14.02 (42.26)
 
Mixed 55+ 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                          Finals Points 
===============================================================================
  1 Elgin Blue Wave Swim Team  'F'                              2:49.28   22  
     1) Osborne, Oz M62                 2) Garcia, Jaime M60              
     3) LaPonte, Elizabeth W63          4) Kracen, Cindy S W58            
                  45.02     1:30.00 (44.98)     2:05.89 (35.89)     2:49.28 (43.39)
 
                    Combined Team Scores - Through Event 31                    
 
  1. Elgin Blue Wave Swim Team          1961   2. Naperville Waves                   1070
  3. Academy Bullets Masters             384   4. Vision Quest Rumble Fish            356
  5. Unattached                          340   6. Greater Indiana - Duneland          334
  7. Peoria Area Masters                 318   8. Rush Copley Healthplex              237
  9. Harbor Hurricanes                   224  10. Mount Greenwod Masters              217
 11. Evanston Masters                    215  12. Team Illinois Independent           182
 13. Bartlett Gators Masters Swim        173  14. Fossil Fish                         140
 15. Nyrs                                125  16. Good Samaritan Sea Otters           124
 17. Kiswaukee                           119  18. Chicago Blue Dolphins               106
 19. Libertyville Masters                 97  19. Chicago Masters                      97
 21. Team Wellness - Seadogs              90  22. Doc IU Masters Swimming              55
 22. San DiegoSwim Masters                55  24. Bueler YMCA Breakers                 47
 25. Gray Sharks                          45  26. Deerfield Coho Swim Club             40
 26. Central Illinois Masters             40  28. Lakeshore Athletic Club              38
 29. Iowa Masters                         27  30. Team Torpedo                         22
 30. Delnor Aquatic Masters               22