Licensed to ILMSA State Championship Meet
                                   HY-TEK's MEET MANAGER 3.0 1/14/2010 08:45 PM
             2009 TYR Grand Prix Chicago - 12/5/2009 to 12/6/2009              
                                    Results                                    
 
Women 18-24 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Wong, Liz                 23 ABM-IL                 29.05      28.49    9  
  2 Garland, Megan C          23 ABM-IL                 29.05      28.81    7  
  3 Smith, Kendra H           18 ABM-IL                 30.00      30.73    6  
  4 Hesterberg, Lisa G        23 IM-IL                  32.50      30.74    5  
 
Women 18-24 100 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Garland, Megan C          23 ABM-IL               1:04.50    1:03.49    9  
                  30.40     1:03.49 (33.09)                                        
  2 Redig, Kira               23 UNAT                 1:04.73    1:04.27    7  
                  30.48     1:04.27 (33.79)                                        
  3 Wong, Liz                 23 ABM-IL               1:05.66    1:04.30    6  
                  30.36     1:04.30 (33.94)                                        
  4 Smith, Kendra H           18 ABM-IL               1:06.00    1:12.48    5  
                  33.62     1:12.48 (38.86)                                        
 
Women 18-24 400 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Garland, Megan C          23 ABM-IL               5:05.00    4:51.34    9  
                  33.99     1:10.47 (36.48)     1:47.70 (37.23)     2:24.80 (37.10)
        3:02.03 (37.23)     3:39.12 (37.09)     4:15.61 (36.49)     4:51.34 (35.73)
  2 Redig, Kira               23 UNAT                 5:42.78    5:20.26    7  
                  34.51     1:13.54 (39.03)     1:54.50 (40.96)     2:36.36 (41.86)
        3:17.66 (41.30)     3:59.26 (41.60)     4:41.00 (41.74)     5:20.26 (39.26)
  3 Bennett, Sarah C          24 UNAT                 7:00.00    6:54.45    6  
                  48.57     1:39.79 (51.22)     2:33.01 (53.22)     3:27.40 (54.39)
        4:21.11 (53.71)     5:13.73 (52.62)     6:06.35 (52.62)     6:54.45 (48.10)
 
Women 18-24 800 SC Meter 800 split from 1500
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Hesterberg, Lisa G        23 IM-IL                     NT   11:08.51  
 
Women 18-24 800 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Smith, Kendra H           18 ABM-IL              11:30.50   11:18.91    9  
                  37.24     1:19.30 (42.06)     2:01.66 (42.36)     2:44.33 (42.67)
        3:27.14 (42.81)     4:09.96 (42.82)     4:52.75 (42.79)     5:35.77 (43.02)
        6:19.04 (43.27)     7:02.60 (43.56)     7:45.48 (42.88)     8:28.48 (43.00)
        9:11.21 (42.73)     9:54.25 (43.04)    10:37.02 (42.77)    11:18.91 (41.89)
 
Women 18-24 1500 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Hesterberg, Lisa G        23 IM-IL               21:30.00   20:49.31    9  
                  38.42     1:19.84 (41.42)     2:01.70 (41.86)     2:43.80 (42.10)
        3:26.39 (42.59)     4:08.54 (42.15)     4:50.51 (41.97)     5:32.66 (42.15)
        6:14.48 (41.82)     6:56.52 (42.04)     7:38.74 (42.22)     8:20.88 (42.14)
        9:02.64 (41.76)     9:44.59 (41.95)    10:26.34 (41.75)    11:08.51 (42.17)
       11:50.76 (42.25)    12:32.79 (42.03)    13:14.64 (41.85)    13:56.80 (42.16)
       14:38.65 (41.85)    15:20.56 (41.91)    16:02.48 (41.92)    16:44.54 (42.06)
       17:26.14 (41.60)    18:07.58 (41.44)    18:49.35 (41.77)    19:30.51 (41.16)
       20:11.05 (40.54)    20:49.31 (38.26)                                        
  2 Bennett, Sarah C          24 UNAT                28:00.00   29:40.58    7  
                  50.56     1:45.94 (55.38)                             2:42.21 ( )
        3:41.98 (59.77)     4:41.37 (59.39)                             5:41.32 ( )
        6:41.09 (59.77)     7:40.43 (59.34)                             8:40.60 ( )
      9:41.04 (1:00.44)  10:41.83 (1:00.79)                            11:42.46 ( )
     12:42.82 (1:00.36)  13:42.92 (1:00.10)                            14:43.37 ( )
     15:43.87 (1:00.50)  16:44.12 (1:00.25)                            17:45.89 ( )
     18:47.70 (1:01.81)  19:50.48 (1:02.78)                            20:53.63 ( )
     21:55.58 (1:01.95)  22:57.48 (1:01.90)                            23:57.62 ( )
     29:40.58 (5:42.96)
 
Women 18-24 50 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Smith, Kendra H           18 ABM-IL                 34.87      34.88    9  
  2 Hesterberg, Lisa G        23 IM-IL                  36.00      35.58    7  
 
Women 18-24 100 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Redig, Kira               23 UNAT                 1:23.71    1:16.54    9  
                  35.91     1:16.54 (40.63)                                        
 
Women 18-24 200 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Smith, Kendra H           18 ABM-IL               2:47.41    2:50.00    9  
                  39.55     1:22.83 (43.28)     2:07.16 (44.33)     2:50.00 (42.84)
  2 Hesterberg, Lisa G        23 IM-IL                2:50.00    2:50.42    7  
                  41.06     1:25.40 (44.34)     2:08.92 (43.52)     2:50.42 (41.50)
 
Women 18-24 200 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Garland, Megan C          23 ABM-IL               3:00.00    2:53.44    9  
                  39.97     1:24.15 (44.18)     2:08.62 (44.47)     2:53.44 (44.82)
 
Women 18-24 50 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Smith, Kendra H           18 ABM-IL                 34.70      35.60    9  
 
Women 18-24 100 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Garland, Megan C          23 ABM-IL               1:11.50    1:12.00    9  
                  33.72     1:12.00 (38.28)                                        
 
Women 18-24 100 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Smith, Kendra H           18 ABM-IL               1:18.50    1:21.05    9  
                  36.73     1:21.05 (44.32)                                        
 
Women 25-29 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Liberty, Laurel M         27 IM-IL                  29.24      29.10    9  
  2 Goodwin, Amy              28 IM-IL                  33.33      31.09    7  
  3 Glass, Kathryn            25 IM-IL                  32.00      33.39    6  
  4 Love, Crystal E           28 IM-IL                  34.00      33.53    5  
 
Women 25-29 100 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Goodwin, Amy              28 IM-IL                1:08.00    1:09.44    9  
                  33.17     1:09.44 (36.27)                                        
  2 Love, Crystal E           28 IM-IL                1:16.00    1:13.65    7  
                  34.70     1:13.65 (38.95)                                        
  3 Wortman, Jennifer L       26 IM-IL                1:20.78    1:17.44    6  
                  36.99     1:17.44 (40.45)                                        
  4 Kitson, Stacey            25 IM-IL                1:14.89    1:17.68    5  
                  36.91     1:17.68 (40.77)                                        
  5 Darling, Allie E          28 WLAC-IL              1:25.00    1:22.56    4  
                  38.58     1:22.56 (43.98)                                        
 
Women 25-29 200 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Liberty, Laurel M         27 IM-IL                2:18.86    2:15.66    9  
                  31.58     1:05.67 (34.09)     1:40.69 (35.02)     2:15.66 (34.97)
  2 Moore, Lauren             29 IM-IL                2:30.00    2:23.27    7  
                  33.63     1:09.55 (35.92)     1:45.98 (36.43)     2:23.27 (37.29)
  3 Love, Crystal E           28 IM-IL                2:47.00    2:41.25    6  
                  37.05     1:18.25 (41.20)     2:00.39 (42.14)     2:41.25 (40.86)
 
Women 25-29 400 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Goodwin, Amy              28 IM-IL                5:35.00    5:25.33    9  
                  36.04     1:15.85 (39.81)     1:57.60 (41.75)     2:39.26 (41.66)
        3:22.28 (43.02)     4:04.91 (42.63)     4:46.19 (41.28)     5:25.33 (39.14)
  2 Darling, Allie E          28 WLAC-IL              8:00.00    6:20.02    7  
                  41.90     1:27.78 (45.88)     2:15.89 (48.11)     3:04.77 (48.88)
        3:54.10 (49.33)     4:43.69 (49.59)     5:32.54 (48.85)     6:20.02 (47.48)
 
Women 25-29 800 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Moore, Lauren             29 IM-IL               11:00.00   10:25.10    9  
                  34.87     1:13.17 (38.30)     1:52.38 (39.21)     2:31.98 (39.60)
        3:11.88 (39.90)     3:51.84 (39.96)     4:31.89 (40.05)     5:12.16 (40.27)
        5:51.73 (39.57)     6:31.40 (39.67)     7:10.92 (39.52)     7:50.79 (39.87)
        8:29.90 (39.11)     9:08.96 (39.06)     9:47.79 (38.83)    10:25.10 (37.31)
  2 Darling, Allie E          28 WLAC-IL             16:00.00   13:06.34    7  
                  42.57     1:28.53 (45.96)     2:16.16 (47.63)     3:04.63 (48.47)
        3:53.88 (49.25)     4:44.28 (50.40)     5:34.75 (50.47)     6:26.63 (51.88)
        7:17.90 (51.27)     8:10.28 (52.38)     9:00.24 (49.96)     9:51.51 (51.27)
       10:41.16 (49.65)    11:30.02 (48.86)    12:19.93 (49.91)    13:06.34 (46.41)
 
Women 25-29 50 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Moore, Lauren             29 IM-IL                  40.00      34.71    9  
  2 Goodwin, Amy              28 IM-IL                  37.00      36.21    7  
  3 Reeves, Kandi             25 IM-IL                  40.00      38.37    6  
  4 Glass, Kathryn            25 IM-IL                  45.01      38.51    5  
 
Women 25-29 100 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Goodwin, Amy              28 IM-IL                1:18.76    1:17.26    9  
                  37.38     1:17.26 (39.88)                                        
  2 Glass, Kathryn            25 IM-IL                1:42.00    1:26.00    7  
                  42.46     1:26.00 (43.54)                                        
  3 Kitson, Stacey            25 IM-IL                1:26.00    1:31.67    6  
                  43.90     1:31.67 (47.77)                                        
  4 Litoff, Dana              25 IM-IL                1:49.84    1:42.53    5  
                  51.36     1:42.53 (51.17)                                        
 
Women 25-29 200 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Goodwin, Amy              28 IM-IL                2:50.76    2:48.86    9  
                  38.61     1:21.08 (42.47)     2:06.02 (44.94)     2:48.86 (42.84)
 
Women 25-29 50 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Moore, Lauren             29 IM-IL                  40.00      38.45    9  
  2 Reeves, Kandi             25 IM-IL                  39.00      38.57    7  
  3 Glass, Kathryn            25 IM-IL                  45.01      40.41    6  
  4 Kitson, Stacey            25 IM-IL                  44.64      45.92    5  
  5 Litoff, Dana              25 IM-IL                  46.03      47.16    4  
  6 Wortman, Jennifer L       26 IM-IL                  50.21      48.23    3  
  7 Darling, Allie E          28 WLAC-IL              1:40.00      51.44    2  
 
Women 25-29 100 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Reeves, Kandi             25 IM-IL                1:20.00    1:26.25    9  
                  40.44     1:26.25 (45.81)                                        
  2 Moore, Lauren             29 IM-IL                1:30.00    1:26.93    7  
                  41.35     1:26.93 (45.58)                                        
  3 Glass, Kathryn            25 IM-IL                1:45.03    1:27.58    6  
                  41.88     1:27.58 (45.70)                                        
  4 Love, Crystal E           28 IM-IL                1:40.00    1:33.03    5  
                  44.62     1:33.03 (48.41)                                        
 
Women 25-29 200 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Moore, Lauren             29 IM-IL                3:10.00    3:00.39    9  
                  42.13     1:27.94 (45.81)     2:14.29 (46.35)     3:00.39 (46.10)
  2 Reeves, Kandi             25 IM-IL                3:10.00    3:02.15    7  
                  39.84     1:25.37 (45.53)     2:12.57 (47.20)     3:02.15 (49.58)
 
Women 25-29 50 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Glass, Kathryn            25 IM-IL                  41.02      36.56    9  
  2 Wortman, Jennifer L       26 IM-IL                  38.45      39.07    7  
  3 Kitson, Stacey            25 IM-IL                  40.41      40.16    6  
  4 Litoff, Dana              25 IM-IL                  46.48      45.20    5  
 
Women 25-29 100 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Liberty, Laurel M         27 IM-IL                1:13.47    1:12.48    9  
                  33.83     1:12.48 (38.65)                                        
  2 Glass, Kathryn            25 IM-IL                1:30.02    1:28.58    7  
                  39.70     1:28.58 (48.88)                                        
 
Women 25-29 200 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Moore, Lauren             29 IM-IL                3:30.00    3:06.10    9  
                  42.61     1:32.71 (50.10)     2:23.00 (50.29)     3:06.10 (43.10)
 
Women 25-29 100 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Moore, Lauren             29 IM-IL                1:15.00    1:14.45    9  
                  34.40     1:14.45 (40.05)                                        
  2 Reeves, Kandi             25 IM-IL                1:20.00    1:21.18    7  
                  38.26     1:21.18 (42.92)                                        
  3 Glass, Kathryn            25 IM-IL                1:30.00    1:21.57    6  
                  39.21     1:21.57 (42.36)                                        
  4 Love, Crystal E           28 IM-IL                1:35.00    1:23.06    5  
                  38.75     1:23.06 (44.31)                                        
  5 Kitson, Stacey            25 IM-IL                1:24.00    1:29.28    4  
                  43.44     1:29.28 (45.84)                                        
  6 Wortman, Jennifer L       26 IM-IL                1:31.87    1:29.62    3  
                  42.17     1:29.62 (47.45)                                        
  7 Litoff, Dana              25 IM-IL                2:00.00    1:38.64    2  
                  48.96     1:38.64 (49.68)                                        
 
Women 25-29 200 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Glass, Kathryn            25 IM-IL                3:03.09    3:02.45    9  
                  41.02     1:28.53 (47.51)     2:19.46 (50.93)     3:02.45 (42.99)
 
Women 30-34 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Wilhite, Noelle M         30 IM-IL                  28.50      27.96    9  
  2 Murray, Sarah             31 IM-IL                  31.50      32.25    7  
  3 Gorsuch, Piper T          30 WLAC-IL                37.24      34.70    6  
 
Women 30-34 100 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Wilhite, Noelle M         30 IM-IL                1:02.50    1:01.43    9  
                  29.82     1:01.43 (31.61)                                        
  2 Murray, Sarah             31 IM-IL                1:17.00    1:13.92    7  
                  35.43     1:13.92 (38.49)                                        
  3 Koppelman, Allyson M      33 IM-IL                2:10.00    1:35.45    6  
                  46.42     1:35.45 (49.03)                                        
 
Women 30-34 200 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Thayer, Kathleen          30 Oreg-OR              2:27.00    2:33.81    9  
                  35.87     1:14.49 (38.62)     1:54.49 (40.00)     2:33.81 (39.32)
  2 Lindstrom, Sarah H        32 IM-IL                3:01.49    3:07.29    7  
                  42.17     1:29.52 (47.35)     2:18.19 (48.67)     3:07.29 (49.10)
 
Women 30-34 400 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 O'Malley, Kerry           30 WLAC-IL              6:08.00    5:32.50    9  
                  35.86     1:16.01 (40.15)     1:57.14 (41.13)     2:38.57 (41.43)
        3:21.64 (43.07)     4:04.65 (43.01)     4:48.90 (44.25)     5:32.50 (43.60)
  2 Koppelman, Allyson M      33 IM-IL                8:30.00    7:36.58    7  
 
Women 30-34 800 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 O'Malley, Kerry           30 WLAC-IL             12:25.00   11:23.37    9  
                  37.36     1:18.78 (41.42)     2:01.42 (42.64)     2:44.95 (43.53)
        3:28.09 (43.14)     4:11.97 (43.88)     4:54.59 (42.62)     5:37.49 (42.90)
        6:20.68 (43.19)     7:04.57 (43.89)     7:48.53 (43.96)     8:32.95 (44.42)
        9:16.05 (43.10)     9:59.54 (43.49)    10:41.64 (42.10)    11:23.37 (41.73)
  2 Koppelman, Allyson M      33 IM-IL               18:00.00   15:47.71    7  
                  48.11     1:42.69 (54.58)     2:39.37 (56.68)     3:37.52 (58.15)
        4:37.17 (59.65)   5:37.95 (1:00.78)   6:39.57 (1:01.62)   7:40.22 (1:00.65)
      8:40.83 (1:00.61)   9:41.92 (1:01.09)  10:43.89 (1:01.97)  11:45.06 (1:01.17)
     12:47.72 (1:02.66)  13:49.59 (1:01.87)  14:49.98 (1:00.39)    15:47.71 (57.73)
 
Women 30-34 1500 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Thayer, Kathleen          30 Oreg-OR             20:20.50   21:10.28    9  
                  35.95     1:15.84 (39.89)     1:57.25 (41.41)     2:39.21 (41.96)
        3:22.25 (43.04)     4:04.76 (42.51)     4:47.52 (42.76)     5:30.45 (42.93)
        6:13.47 (43.02)     6:56.36 (42.89)     7:39.28 (42.92)     8:21.90 (42.62)
        9:04.67 (42.77)     9:47.49 (42.82)    10:30.15 (42.66)    11:12.79 (42.64)
       11:55.28 (42.49)    12:38.16 (42.88)    13:21.07 (42.91)    14:04.13 (43.06)
       14:47.16 (43.03)    15:30.09 (42.93)    16:13.17 (43.08)    16:56.22 (43.05)
       17:38.90 (42.68)    18:21.15 (42.25)    19:04.35 (43.20)    19:47.38 (43.03)
       20:29.69 (42.31)    21:10.28 (40.59)                                        
 
Women 30-34 50 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Tusa, Zsejke              31 IM-IL                  31.00      31.75    9  
  2 Thayer, Kathleen          30 Oreg-OR                34.50      37.08    7  
 -- Gorsuch, Piper T          30 WLAC-IL                44.30         DQ  
 
Women 30-34 50 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Wilhite, Noelle M         30 IM-IL                  35.50      34.52    9  
 
Women 30-34 100 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Wilhite, Noelle M         30 IM-IL                1:18.50    1:15.45    9  
                  35.84     1:15.45 (39.61)                                        
 
Women 30-34 50 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Wilhite, Noelle M         30 IM-IL                     NT      30.45    9  
  2 Murray, Sarah             31 IM-IL                  34.50      35.72    7  
 
Women 30-34 100 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Tusa, Zsejke              31 IM-IL                1:05.00    1:06.67    9  
                  30.34     1:06.67 (36.33)                                        
  2 Murray, Sarah             31 IM-IL                1:35.00    1:20.98    7  
                  37.64     1:20.98 (43.34)                                        
  3 Lindstrom, Sarah H        32 IM-IL                1:30.98    1:48.57    6  
                  50.64     1:48.57 (57.93)                                        
 
Women 30-34 200 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Tusa, Zsejke              31 IM-IL                2:36.00    2:36.14    9  
                  34.10     1:13.17 (39.07)     1:53.97 (40.80)     2:36.14 (42.17)
 
Women 30-34 100 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Murray, Sarah             31 IM-IL                1:30.00    1:24.51    9  
                  39.03     1:24.51 (45.48)                                        
  2 O'Malley, Kerry           30 WLAC-IL              1:48.00    1:28.94    7  
                  40.61     1:28.94 (48.33)                                        
 
Women 30-34 200 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 O'Malley, Kerry           30 WLAC-IL              3:48.00    3:06.54    9  
                  40.41     1:28.14 (47.73)     2:23.49 (55.35)     3:06.54 (43.05)
 
Women 30-34 400 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
 -- Lindstrom, Sarah H        32 IM-IL                7:30.00         DQ  
                  49.87   1:51.63 (1:01.76)   2:52.90 (1:01.27)   3:52.97 (1:00.07)
      4:55.31 (1:02.34)   5:58.18 (1:02.87)     6:46.51 (48.33)          DQ (48.57)
 
Women 35-39 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Day, Nadine K             39 IM-IL                  28.24      28.18    9  
  2 De La Cruz, Beth          38 IM-IL                  32.00      32.77    7  
  3 Quinn, Mary               37 IM-IL                  36.08      35.46    6  
  4 Rajski, Tina              37 IM-IL                1:00.00      39.41    5  
 
Women 35-39 100 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Day, Nadine K             39 IM-IL                1:02.53    1:01.38    9  
                  29.56     1:01.38 (31.82)                                        
  2 Bosse, Stephanie A        37 IM-IL                1:12.60    1:07.77    7  
                  33.08     1:07.77 (34.69)                                        
  3 Marvin, Linda L           36 ISF-IN               1:12.00    1:09.84    6  
                  34.07     1:09.84 (35.77)                                        
  4 Chan-O'Connell, Fontaine  35 IM-IL                1:11.67    1:11.83    5  
                  34.75     1:11.83 (37.08)                                        
  5 Rajski, Tina              37 IM-IL                1:40.00    1:34.53    4  
                  44.80     1:34.53 (49.73)                                        
 
Women 35-39 200 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Day, Nadine K             39 IM-IL                2:11.27    2:11.67    9  
                  30.88     1:03.92 (33.04)     1:37.90 (33.98)     2:11.67 (33.77)
  2 Chan-O'Connell, Fontaine  35 IM-IL                2:36.77    2:39.02    7  
                  36.76     1:16.32 (39.56)     1:57.24 (40.92)     2:39.02 (41.78)
  3 Quinn, Mary               37 IM-IL                2:42.00    2:54.89    6  
                  39.46     1:23.63 (44.17)     2:10.03 (46.40)     2:54.89 (44.86)
  4 Rajski, Tina              37 IM-IL                4:00.00    3:17.78    5  
                  45.02     1:34.42 (49.40)     2:28.07 (53.65)     3:17.78 (49.71)
 
Women 35-39 800 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Rajski, Tina              37 IM-IL               16:00.00   14:37.82    9  
                  46.12     1:38.37 (52.25)     2:33.94 (55.57)     3:30.25 (56.31)
        4:25.61 (55.36)     5:22.15 (56.54)     6:20.14 (57.99)     7:15.94 (55.80)
        8:12.90 (56.96)     9:08.63 (55.73)    10:05.91 (57.28)    11:01.74 (55.83)
       11:57.65 (55.91)    12:51.55 (53.90)    13:46.82 (55.27)    14:37.82 (51.00)
 
Women 35-39 50 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Quinn, Mary               37 IM-IL                  45.32      48.99    9  
 
Women 35-39 100 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Bosse, Stephanie A        37 IM-IL                1:22.15    1:15.88    9  
                  37.30     1:15.88 (38.58)                                        
  2 Rajski, Tina              37 IM-IL                2:00.00    1:55.77    7  
                  55.24   1:55.77 (1:00.53)                                        
 
Women 35-39 50 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Tobler, Ellen             38 IM-IL                  47.05      46.35    9  
 
Women 35-39 100 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Day, Nadine K             39 IM-IL                1:19.69    1:17.66    9  
                  36.84     1:17.66 (40.82)                                        
  2 De La Cruz, Beth          38 IM-IL                1:42.00    1:36.57    7  
                  46.33     1:36.57 (50.24)                                        
  3 Quinn, Mary               37 IM-IL                1:50.00    1:44.39    6  
                  49.66     1:44.39 (54.73)                                        
  4 Rajski, Tina              37 IM-IL                2:00.00    2:08.48    5  
                1:02.00   2:08.48 (1:06.48)                                        
 
Women 35-39 200 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Tobler, Ellen             38 IM-IL                3:42.72    3:40.66    9  
                  49.29     1:44.75 (55.46)     2:42.65 (57.90)     3:40.66 (58.01)
 
Women 35-39 50 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Day, Nadine K             39 IM-IL                  31.53      30.10    9  
  2 Bosse, Stephanie A        37 IM-IL                  38.52      36.05    7  
  3 Marvin, Linda L           36 ISF-IN                 38.80      36.70    6  
  4 Chan-O'Connell, Fontaine  35 IM-IL                  37.10      37.92    5  
  5 Tobler, Ellen             38 IM-IL                  42.53      41.89    4  
  6 Rajski, Tina              37 IM-IL                1:30.00      55.57    3  
 
Women 35-39 50 SC Meter fly split from IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Day, Nadine K             39 IM-IL                     NT      30.90    9  
 
Women 35-39 100 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Day, Nadine K             39 IM-IL                1:07.27    1:06.55    9  
                  31.60     1:06.55 (34.95)                                        
  2 Chan-O'Connell, Fontaine  35 IM-IL                1:28.22    1:28.29    7  
                  41.01     1:28.29 (47.28)                                        
  3 De La Cruz, Beth          38 IM-IL                1:25.00    1:31.50    6  
                  40.49     1:31.50 (51.01)                                        
  4 Rajski, Tina              37 IM-IL                2:00.00    2:11.57    5  
                  58.94   2:11.57 (1:12.63)                                        
 
Women 35-39 200 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Marvin, Linda L           36 ISF-IN               3:22.32    3:16.09    9  
                  41.64     1:29.61 (47.97)     2:22.35 (52.74)     3:16.09 (53.74)
  2 Chan-O'Connell, Fontaine  35 IM-IL                3:21.33    3:20.95    7  
                  43.71     1:32.73 (49.02)     2:24.73 (52.00)     3:20.95 (56.22)
 
Women 35-39 100 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Day, Nadine K             39 IM-IL                1:11.54    1:08.80    9  
                  32.12     1:08.80 (36.68)                                        
  2 Chan-O'Connell, Fontaine  35 IM-IL                1:29.22    1:26.76    7  
                  41.82     1:26.76 (44.94)                                        
  3 Rajski, Tina              37 IM-IL                2:00.00    1:50.50    6  
                  52.35     1:50.50 (58.15)                                        
 
Women 35-39 200 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Day, Nadine K             39 IM-IL                2:34.28    2:27.77    9  
                  30.90     1:09.63 (38.73)     1:52.56 (42.93)     2:27.77 (35.21)
  2 Bosse, Stephanie A        37 IM-IL                2:50.95    2:47.38    7  
                  37.07     1:18.18 (41.11)     2:09.24 (51.06)     2:47.38 (38.14)
  3 Marvin, Linda L           36 ISF-IN               3:12.35    3:03.87    6  
                  40.59     1:29.51 (48.92)     2:23.49 (53.98)     3:03.87 (40.38)
  4 Chan-O'Connell, Fontaine  35 IM-IL                3:12.09    3:06.28    5  
                  40.93     1:29.29 (48.36)     2:24.83 (55.54)     3:06.28 (41.45)
 
Women 35-39 400 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Day, Nadine K             39 IM-IL                5:21.25    5:29.83    9  
                  34.06     1:12.22 (38.16)     1:55.87 (43.65)     2:38.98 (43.11)
        3:25.65 (46.67)     4:12.99 (47.34)     4:52.02 (39.03)     5:29.83 (37.81)
 
Women 40-44 100 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 McNamee, Mary A           43 SLAM-OZ              2:30.00    2:02.43    9  
 
Women 40-44 200 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Giles-Ott, Ruth           41 IM-IL                3:05.10    3:14.11    9  
                  42.82     1:30.84 (48.02)     2:22.29 (51.45)     3:14.11 (51.82)
 
Women 40-44 400 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Giles-Ott, Ruth           41 IM-IL                7:00.00    6:50.11    9  
                  43.04     1:32.67 (49.63)     2:24.68 (52.01)     3:18.57 (53.89)
        4:11.97 (53.40)     5:05.55 (53.58)     5:58.67 (53.12)     6:50.11 (51.44)
  2 Musser, Heidi             43 IM-IL               11:02.09   11:09.00    7  
                1:18.17   2:37.00 (1:18.83)   4:01.55 (1:24.55)   5:26.77 (1:25.22)
      6:48.32 (1:21.55)   8:14.75 (1:26.43)  11:09.00 (2:54.25)                    
 
Women 40-44 800 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Giles-Ott, Ruth           41 IM-IL               15:00.00   13:42.63    9  
                  41.06     1:28.96 (47.90)     2:20.11 (51.15)     3:11.61 (51.50)
        4:03.39 (51.78)     4:56.14 (52.75)     5:48.38 (52.24)     6:41.51 (53.13)
        7:34.65 (53.14)     8:28.57 (53.92)     9:21.63 (53.06)    10:14.82 (53.19)
       11:08.12 (53.30)    12:00.69 (52.57)    12:52.32 (51.63)    13:42.63 (50.31)
 
Women 40-44 1500 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Giles-Ott, Ruth           41 IM-IL               30:00.00   26:21.11    9  
                  42.38     1:31.73 (49.35)     2:22.43 (50.70)     3:14.30 (51.87)
        4:06.94 (52.64)     5:01.01 (54.07)     5:56.02 (55.01)     6:49.18 (53.16)
        7:42.44 (53.26)     8:36.46 (54.02)     9:29.93 (53.47)    10:23.23 (53.30)
       11:15.35 (52.12)    12:08.33 (52.98)    13:01.19 (52.86)    13:55.12 (53.93)
       14:47.69 (52.57)    15:41.74 (54.05)    16:34.09 (52.35)    17:27.16 (53.07)
       18:20.78 (53.62)    19:13.63 (52.85)    20:07.60 (53.97)    21:01.25 (53.65)
       21:54.27 (53.02)    22:48.94 (54.67)    23:41.79 (52.85)    24:36.45 (54.66)
       25:29.39 (52.94)    26:21.11 (51.72)                                        
 
Women 40-44 100 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Giles-Ott, Ruth           41 IM-IL                1:40.00    1:37.04    9  
                  46.67     1:37.04 (50.37)                                        
  2 Musser, Heidi             43 IM-IL                3:14.81    3:09.71    7  
                1:32.31   3:09.71 (1:37.40)                                        
 
Women 40-44 200 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Giles-Ott, Ruth           41 IM-IL                3:29.45    3:33.54    9  
                  48.73     1:43.87 (55.14)     2:40.20 (56.33)     3:33.54 (53.34)
 
Women 40-44 50 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Morabito, Suzanne W       41 EQNX-IL                47.48      44.47    9  
  2 McNamee, Mary A           43 SLAM-OZ              1:00.00    1:05.59    7  
 
Women 40-44 100 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Cross, Elizabeth          43 IM-IL                1:42.00    1:42.33    9  
                  48.74     1:42.33 (53.59)                                        
 
Women 40-44 200 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Morabito, Suzanne W       41 EQNX-IL              3:24.85    3:18.11    9  
                  45.75     1:35.62 (49.87)     2:25.92 (50.30)     3:18.11 (52.19)
  2 Giles-Ott, Ruth           41 IM-IL                4:10.20    4:33.30    7  
                1:06.75   2:14.46 (1:07.71)   3:24.07 (1:09.61)   4:33.30 (1:09.23)
 
Women 40-44 50 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Morabito, Suzanne W       41 EQNX-IL                36.08      37.06    9  
 
Women 40-44 100 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Cross, Elizabeth          43 IM-IL                1:45.00    1:50.74    9  
                  49.14   1:50.74 (1:01.60)                                        
 
Women 40-44 200 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Giles-Ott, Ruth           41 IM-IL                4:16.99    4:10.85    9  
                  54.01   2:00.45 (1:06.44)   3:07.46 (1:07.01)   4:10.85 (1:03.39)
 
Women 40-44 100 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Morabito, Suzanne W       41 EQNX-IL              1:28.54    1:25.22    9  
                  39.35     1:25.22 (45.87)                                        
  2 Cross, Elizabeth          43 IM-IL                1:42.00    1:37.28    7  
                  46.20     1:37.28 (51.08)                                        
  3 McNamee, Mary A           43 SLAM-OZ              2:30.00    2:12.22    6  
                1:03.41   2:12.22 (1:08.81)                                        
 
Women 40-44 200 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Cross, Elizabeth          43 IM-IL                3:35.00    3:34.48    9  
                  47.52     1:43.67 (56.15)     2:41.51 (57.84)     3:34.48 (52.97)
  2 Giles-Ott, Ruth           41 IM-IL                3:35.00    3:42.19    7  
                  52.70     1:45.93 (53.23)   2:52.53 (1:06.60)     3:42.19 (49.66)
 
Women 40-44 400 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Giles-Ott, Ruth           41 IM-IL                7:53.66    7:56.56    9  
                  53.11   1:57.82 (1:04.71)     2:57.07 (59.25)     3:53.84 (56.77)
      5:03.30 (1:09.46)   6:13.36 (1:10.06)     7:05.57 (52.21)     7:56.56 (50.99)
 
Women 45-49 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Kafka, Heidi              47 IM-IL                  31.00      30.87    9  
  2 Roose, Lynn R             45 WLAC-IL                37.50      34.03    7  
 
Women 45-49 100 SC Meter 100 split from 200
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Block, Andrea J           48 IM-IL                     NT    1:07.52  
 
Women 45-49 100 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Kafka, Heidi              47 IM-IL                1:09.00    1:08.34    9  
                  32.95     1:08.34 (35.39)                                        
  2 Roose, Lynn R             45 WLAC-IL              1:20.00    1:15.73    7  
                  35.64     1:15.73 (40.09)                                        
 
Women 45-49 200 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Block, Andrea J           48 IM-IL                2:22.22    2:18.39    9  
                  32.75     1:07.52 (34.77)     1:42.92 (35.40)     2:18.39 (35.47)
  2 Kafka, Heidi              47 IM-IL                2:32.00    2:31.18    7  
                  34.63     1:12.62 (37.99)     1:51.89 (39.27)     2:31.18 (39.29)
  3 Roose, Lynn R             45 WLAC-IL              3:00.00    2:49.81    6  
                  37.98     1:20.60 (42.62)     2:05.71 (45.11)     2:49.81 (44.10)
 
Women 45-49 400 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Kafka, Heidi              47 IM-IL                5:28.00    5:20.36    9  
                  35.62     1:14.77 (39.15)     1:55.36 (40.59)     2:36.66 (41.30)
        3:17.88 (41.22)     3:59.53 (41.65)     4:40.96 (41.43)     5:20.36 (39.40)
  2 Hall, Ali R               48 MARY-MD              6:00.00    5:27.86    7  
                  39.67     1:21.30 (41.63)     2:03.82 (42.52)     2:45.93 (42.11)
        3:27.33 (41.40)     4:08.31 (40.98)     4:48.40 (40.09)     5:27.86 (39.46)
  3 Froehlich, Kathryn        47 IM-IL                5:55.78    5:49.36    6  
                  39.42     1:23.05 (43.63)     2:07.08 (44.03)     2:51.24 (44.16)
        3:35.52 (44.28)     4:19.96 (44.44)     5:04.81 (44.85)     5:49.36 (44.55)
  4 Roose, Lynn R             45 WLAC-IL              6:40.00    6:09.68    5  
                  40.55     1:25.05 (44.50)     2:11.17 (46.12)     2:58.33 (47.16)
        3:46.37 (48.04)     4:34.97 (48.60)     5:22.97 (48.00)     6:09.68 (46.71)
 
Women 45-49 800 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Block, Andrea J           48 IM-IL               10:00.00    9:47.44    9  
                  34.81     1:11.89 (37.08)     1:49.19 (37.30)     2:26.58 (37.39)
        3:03.78 (37.20)     3:40.62 (36.84)     4:17.60 (36.98)     4:54.74 (37.14)
        5:31.77 (37.03)     6:08.82 (37.05)     6:45.37 (36.55)     7:22.28 (36.91)
        7:58.82 (36.54)     8:35.22 (36.40)     9:11.98 (36.76)     9:47.44 (35.46)
  2 Hall, Ali R               48 MARY-MD             12:00.00   11:18.28    7  
                  39.93     1:22.14 (42.21)     2:04.54 (42.40)     2:47.41 (42.87)
        3:29.88 (42.47)     4:12.75 (42.87)     4:56.20 (43.45)     5:38.86 (42.66)
        6:20.89 (42.03)     7:03.93 (43.04)     7:46.23 (42.30)     8:29.55 (43.32)
        9:11.44 (41.89)     9:54.62 (43.18)    10:36.49 (41.87)    11:18.28 (41.79)
  3 Hardy, Maureen            48 IM-IL               12:55.00   12:46.58    6  
                  41.43     1:30.03 (48.60)     2:19.05 (49.02)     3:07.73 (48.68)
        3:57.00 (49.27)     4:45.83 (48.83)     5:35.35 (49.52)     6:24.44 (49.09)
        7:13.29 (48.85)     8:02.20 (48.91)     8:50.16 (47.96)     9:37.95 (47.79)
       10:25.53 (47.58)    11:13.45 (47.92)    12:01.15 (47.70)    12:46.58 (45.43)
  4 Swoboda, Sandy            46 SPY-MD              14:25.00   13:38.25    5  
                  46.82     1:35.88 (49.06)     2:26.21 (50.33)     3:17.56 (51.35)
        4:09.51 (51.95)     5:01.77 (52.26)     5:54.31 (52.54)     6:46.58 (52.27)
        7:38.56 (51.98)     8:30.86 (52.30)     9:22.87 (52.01)    10:14.65 (51.78)
       11:05.06 (50.41)    11:56.11 (51.05)    12:47.46 (51.35)    13:38.25 (50.79)
 
Women 45-49 1500 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Block, Andrea J           48 IM-IL               23:00.00   18:38.83    9  
                  35.02     1:13.17 (38.15)     1:51.49 (38.32)     2:29.92 (38.43)
        3:07.75 (37.83)     3:45.42 (37.67)     4:22.81 (37.39)     5:00.15 (37.34)
        5:37.10 (36.95)                             6:13.91 ( )     6:51.14 (37.23)
        7:28.77 (37.63)     8:06.19 (37.42)     8:43.47 (37.28)     9:20.75 (37.28)
        9:58.25 (37.50)    10:35.70 (37.45)    11:12.94 (37.24)    11:50.45 (37.51)
                               12:27.79 ( )    13:05.02 (37.23)    13:42.25 (37.23)
       14:19.41 (37.16)    14:56.68 (37.27)    15:33.86 (37.18)    16:11.21 (37.35)
       16:48.51 (37.30)    17:25.80 (37.29)    18:03.04 (37.24)    18:38.83 (35.79)
  2 Hall, Ali R               48 MARY-MD             23:00.00   22:04.29    7  
                  41.78     1:26.02 (44.24)     2:10.40 (44.38)     2:55.81 (45.41)
        3:40.60 (44.79)     4:25.74 (45.14)     5:10.59 (44.85)     5:55.52 (44.93)
        6:40.29 (44.77)                             7:25.71 ( )     8:10.07 (44.36)
        8:54.83 (44.76)     9:39.57 (44.74)    10:24.05 (44.48)    11:09.74 (45.69)
       11:53.36 (43.62)    12:37.66 (44.30)    13:22.71 (45.05)    14:07.21 (44.50)
                               14:52.42 ( )    15:35.73 (43.31)    16:20.59 (44.86)
       17:04.51 (43.92)    17:48.68 (44.17)    18:32.72 (44.04)    19:15.84 (43.12)
       19:59.93 (44.09)    20:42.27 (42.34)    21:24.04 (41.77)    22:04.29 (40.25)
  3 Smith, Cara L             46 IM-IL               31:00.00   22:54.82    6  
                  38.56     1:21.69 (43.13)     2:06.87 (45.18)     2:53.37 (46.50)
        3:39.76 (46.39)     4:26.18 (46.42)     5:12.18 (46.00)     5:58.51 (46.33)
        6:44.77 (46.26)     7:31.43 (46.66)     8:17.95 (46.52)     9:05.36 (47.41)
        9:52.50 (47.14)    10:38.99 (46.49)    11:25.06 (46.07)    12:11.42 (46.36)
       12:57.78 (46.36)    13:44.53 (46.75)    14:30.72 (46.19)    15:17.11 (46.39)
       16:04.02 (46.91)    16:50.05 (46.03)    17:37.17 (47.12)    18:23.33 (46.16)
       19:09.06 (45.73)    19:54.97 (45.91)    20:40.76 (45.79)    21:26.63 (45.87)
       22:11.74 (45.11)    22:54.82 (43.08)                                        
  4 Swoboda, Sandy            46 SPY-MD              27:45.00   26:09.12    5  
                  47.13     1:37.45 (50.32)                             2:28.99 ( )
        3:21.08 (52.09)     4:13.28 (52.20)                             5:05.72 ( )
        5:58.60 (52.88)     6:50.98 (52.38)                             7:44.15 ( )
        8:36.22 (52.07)     9:28.61 (52.39)                            10:20.34 ( )
       11:12.72 (52.38)    12:05.22 (52.50)                            12:58.38 ( )
       13:51.24 (52.86)    14:43.50 (52.26)                            15:36.44 ( )
       16:29.17 (52.73)    17:22.01 (52.84)                            18:14.07 ( )
       19:06.84 (52.77)    20:00.07 (53.23)                            20:52.67 ( )
     26:09.12 (5:16.45)
  5 Esp, Lynn                 46 ABM-IL              27:44.00   28:15.57    4  
                  50.56     1:43.61 (53.05)                             2:39.60 ( )
        3:35.64 (56.04)     4:32.37 (56.73)                             5:29.08 ( )
        6:27.16 (58.08)     7:24.44 (57.28)                             8:23.10 ( )
        9:21.03 (57.93)    10:18.89 (57.86)                            11:16.49 ( )
       12:14.48 (57.99)    13:11.92 (57.44)                            14:08.82 ( )
       15:05.46 (56.64)    16:01.75 (56.29)                            16:59.60 ( )
       17:56.24 (56.64)    18:52.00 (55.76)                            19:48.97 ( )
       20:45.56 (56.59)    21:43.19 (57.63)                            22:39.65 ( )
     28:15.57 (5:35.92)
  6 McSpadden, Ramona         48 ABM-IL              28:00.00   28:27.44    3  
                  46.63     1:40.48 (53.85)                             2:37.44 ( )
        3:33.89 (56.45)     4:30.98 (57.09)                             5:28.83 ( )
        6:26.48 (57.65)     7:23.85 (57.37)                             8:21.70 ( )
        9:19.58 (57.88)    10:18.02 (58.44)                            11:15.51 ( )
       12:13.04 (57.53)    13:09.96 (56.92)                            14:07.16 ( )
       15:04.26 (57.10)    16:01.70 (57.44)                            16:58.82 ( )
       17:56.08 (57.26)    18:53.64 (57.56)                            19:50.83 ( )
       20:48.60 (57.77)    21:46.10 (57.50)                            22:44.04 ( )
     28:27.44 (5:43.40)
 
Women 45-49 50 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Kafka, Heidi              47 IM-IL                     NT      37.98    9  
  2 Roose, Lynn R             45 WLAC-IL                40.00      42.91    7  
 
Women 45-49 100 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Kafka, Heidi              47 IM-IL                1:24.00    1:20.99    9  
                  39.61     1:20.99 (41.38)                                        
  2 Hall, Ali R               48 MARY-MD              1:35.00    1:27.56    7  
                  43.59     1:27.56 (43.97)                                        
  3 Swoboda, Sandy            46 SPY-MD               1:57.00    1:47.72    6  
                  54.69     1:47.72 (53.03)                                        
 
Women 45-49 200 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Kafka, Heidi              47 IM-IL                2:57.00    2:54.00    9  
                  41.34     1:25.15 (43.81)     2:09.98 (44.83)     2:54.00 (44.02)
 
Women 45-49 50 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Smith, Cara L             46 IM-IL                  37.00      41.08    9  
  2 Kafka, Heidi              47 IM-IL                  42.00      41.24    7  
 
Women 45-49 100 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Froehlich, Kathryn        47 IM-IL                1:34.99    1:32.82    9  
                  44.93     1:32.82 (47.89)                                        
 
Women 45-49 200 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Froehlich, Kathryn        47 IM-IL                3:18.30    3:15.65    9  
                  45.10     1:34.10 (49.00)     2:24.38 (50.28)     3:15.65 (51.27)
  2 Smith, Cara L             46 IM-IL                4:00.00    3:24.39    7  
                  44.63     1:36.05 (51.42)     2:30.37 (54.32)     3:24.39 (54.02)
  3 Swoboda, Sandy            46 SPY-MD               4:05.00    3:46.99    6  
                  53.78     1:51.60 (57.82)     2:49.83 (58.23)     3:46.99 (57.16)
 
Women 45-49 50 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Block, Andrea J           48 IM-IL                  32.00      31.77    9  
  2 Roose, Lynn R             45 WLAC-IL                40.20      38.24    7  
  3 Hardy, Maureen            48 IM-IL                1:05.00      55.46    6  
 
Women 45-49 100 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Block, Andrea J           48 IM-IL                1:09.44    1:08.85    9  
                  33.10     1:08.85 (35.75)                                        
  2 Roose, Lynn R             45 WLAC-IL                   NT    1:33.55    7  
                  43.16     1:33.55 (50.39)                                        
 
Women 45-49 200 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Froehlich, Kathryn        47 IM-IL                3:11.58    3:10.72    9  
                  41.47     1:29.31 (47.84)     2:18.96 (49.65)     3:10.72 (51.76)
 
Women 45-49 100 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Block, Andrea J           48 IM-IL                1:16.00    1:14.43    9  
                  35.49     1:14.43 (38.94)                                        
  2 Smith, Cara L             46 IM-IL                2:00.00    1:28.79    7  
                  44.32     1:28.79 (44.47)                                        
  3 Roose, Lynn R             45 WLAC-IL              1:33.61    1:30.67    6  
                  41.94     1:30.67 (48.73)                                        
  4 Hardy, Maureen            48 IM-IL                1:50.03    1:51.71    5  
                  55.31     1:51.71 (56.40)                                        
 
Women 45-49 200 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Block, Andrea J           48 IM-IL                2:43.10    2:40.19    9  
                  33.45     1:15.71 (42.26)     2:04.21 (48.50)     2:40.19 (35.98)
  2 Froehlich, Kathryn        47 IM-IL                3:04.70    2:59.08    7  
                  39.94     1:25.43 (45.49)     2:16.24 (50.81)     2:59.08 (42.84)
  3 Hall, Ali R               48 MARY-MD              3:20.00    3:08.56    6  
                  45.17     1:32.89 (47.72)     2:28.09 (55.20)     3:08.56 (40.47)
  4 Swoboda, Sandy            46 SPY-MD               3:55.00    3:37.75    5  
                  53.70     1:51.10 (57.40)     2:48.75 (57.65)     3:37.75 (49.00)
 
Women 45-49 400 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Froehlich, Kathryn        47 IM-IL                6:24.69    6:22.48    9  
                  42.39     1:29.42 (47.03)     2:19.75 (50.33)     3:08.07 (48.32)
        4:00.65 (52.58)     4:53.30 (52.65)     5:38.33 (45.03)     6:22.48 (44.15)
 
Women 50-54 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Del Greco, Jane B         53 IM-IL                  35.67      33.74    9  
  2 Scruggs, Dana L           50 ISF-IN                 35.71      34.93    7  
  3 Delanois, Barbara         54 IM-IL                  37.87      37.90    6  
  4 Ruemmele, Jane H          50 HPX-IN                 37.00      38.66    5  
  5 Mullen, Margaret J        54 IM-IL                  38.00      38.73    4  
 
Women 50-54 50 SC Meter 50 free relay splt
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Del Greco, Jane B         53 IM-IL                     NT      33.35  
 
Women 50-54 100 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Gettelfinger, Cheryl M    52 ISF-IN               1:13.00    1:14.83    9  
                  35.78     1:14.83 (39.05)                                        
  2 Del Greco, Jane B         53 IM-IL                1:20.00    1:16.99    7  
                  36.27     1:16.99 (40.72)                                        
  3 Ruemmele, Jane H          50 HPX-IN               1:26.00    1:24.40    6  
                  40.34     1:24.40 (44.06)                                        
  4 Scruggs, Dana L           50 ISF-IN               1:23.08    1:24.48    5  
                  38.79     1:24.48 (45.69)                                        
  5 Gortowski, Debbie A       53 IM-IL                1:36.00    1:37.20    4  
                  46.09     1:37.20 (51.11)                                        
 
Women 50-54 200 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Del Greco, Jane B         53 IM-IL                2:58.50    2:48.99    9  
                  37.44     1:19.76 (42.32)     2:04.34 (44.58)     2:48.99 (44.65)
  2 Delanois, Barbara         54 IM-IL                3:16.31    3:05.06    7  
                  41.67     1:28.11 (46.44)     2:17.87 (49.76)     3:05.06 (47.19)
 
Women 50-54 400 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Gortowski, Debbie A       53 IM-IL                6:44.00    6:54.30    9  
                  45.67     1:37.82 (52.15)     2:30.63 (52.81)     3:23.86 (53.23)
        4:16.45 (52.59)     5:09.43 (52.98)     6:02.49 (53.06)     6:54.30 (51.81)
 
Women 50-54 800 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Gortowski, Debbie A       53 IM-IL               13:40.00   13:47.64    9  
                  45.99     1:37.32 (51.33)     2:29.37 (52.05)     3:22.04 (52.67)
        4:13.52 (51.48)     5:05.53 (52.01)     5:57.41 (51.88)     6:50.40 (52.99)
        7:42.49 (52.09)     8:35.31 (52.82)     9:27.07 (51.76)    10:19.39 (52.32)
       11:11.61 (52.22)    12:04.27 (52.66)    12:56.76 (52.49)    13:47.64 (50.88)
  2 Scruggs, Dana L           50 ISF-IN              14:16.87   14:43.42    7  
                  45.26     1:36.72 (51.46)     2:31.13 (54.41)     3:26.83 (55.70)
        4:23.76 (56.93)     5:20.82 (57.06)     6:17.74 (56.92)     7:15.28 (57.54)
        8:12.81 (57.53)     9:09.59 (56.78)    10:06.49 (56.90)    11:03.87 (57.38)
       12:01.67 (57.80)    12:58.45 (56.78)    13:53.20 (54.75)    14:43.42 (50.22)
 
Women 50-54 50 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Ruemmele, Jane H          50 HPX-IN                 50.00      43.32    9  
  2 Scruggs, Dana L           50 ISF-IN                 43.00      44.20    7  
 
Women 50-54 100 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Delanois, Barbara         54 IM-IL                1:32.35    1:36.62    9  
                  47.56     1:36.62 (49.06)                                        
 
Women 50-54 200 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Delanois, Barbara         54 IM-IL                3:22.35    3:28.38    9  
                  49.94     1:43.08 (53.14)     2:37.12 (54.04)     3:28.38 (51.26)
 
Women 50-54 50 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Gettelfinger, Cheryl M    52 ISF-IN                 41.00      42.96    9  
  2 Del Greco, Jane B         53 IM-IL                  47.44      44.45    7  
 
Women 50-54 100 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Mann, Melinda J           53 WMAC-WI              1:28.00    1:22.20    9  
                  38.64     1:22.20 (43.56)                                        
  2 Gettelfinger, Cheryl M    52 ISF-IN               1:31.00    1:33.39    7  
                  43.44     1:33.39 (49.95)                                        
  3 Del Greco, Jane B         53 IM-IL                1:46.00    1:39.22    6  
                  46.40     1:39.22 (52.82)                                        
 
Women 50-54 200 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Gettelfinger, Cheryl M    52 ISF-IN               3:20.00    3:22.43    9  
                  45.83     1:36.93 (51.10)     2:30.86 (53.93)     3:22.43 (51.57)
  2 Delanois, Barbara         54 IM-IL                3:55.81    3:57.28    7  
                  55.17   1:56.09 (1:00.92)   2:56.88 (1:00.79)   3:57.28 (1:00.40)
 
Women 50-54 50 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Scruggs, Dana L           50 ISF-IN                 43.41      41.02    9  
  2 Ruemmele, Jane H          50 HPX-IN                 46.21      43.41    7  
  3 Delanois, Barbara         54 IM-IL                  47.48      48.19    6  
 
Women 50-54 100 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Mann, Melinda J           53 WMAC-WI              1:18.00    1:13.02    9  
                  34.25     1:13.02 (38.77)                                        
  2 Scruggs, Dana L           50 ISF-IN               1:40.00    1:37.50    7  
                  45.93     1:37.50 (51.57)                                        
  3 Delanois, Barbara         54 IM-IL                1:50.00    2:04.70    6  
                  57.02   2:04.70 (1:07.68)                                        
 -- Ruemmele, Jane H          50 HPX-IN               1:45.00         DQ  
                  49.19          DQ (55.20)                                        
 
Women 50-54 100 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Scruggs, Dana L           50 ISF-IN               1:32.05    1:32.82    9  
                  42.80     1:32.82 (50.02)                                        
  2 Delanois, Barbara         54 IM-IL                1:39.16    1:37.18    7  
                  44.47     1:37.18 (52.71)                                        
  3 Ruemmele, Jane H          50 HPX-IN               1:44.00    1:39.01    6  
                  45.64     1:39.01 (53.37)                                        
  4 Gortowski, Debbie A       53 IM-IL                1:45.00    1:52.60    5  
                  54.08     1:52.60 (58.52)                                        
 
Women 50-54 200 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Delanois, Barbara         54 IM-IL                3:33.82    3:33.05    9  
                  51.49     1:43.79 (52.30)   2:46.00 (1:02.21)     3:33.05 (47.05)
  2 Gortowski, Debbie A       53 IM-IL                4:00.00    3:58.96    7  
                  55.73   1:57.33 (1:01.60)   3:06.85 (1:09.52)     3:58.96 (52.11)
 
Women 55-59 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Smith, Laurie G           57 SLAM-OZ                30.23      30.10    9  
  2 Fisher Campbell, Anne E   57 ISF-IN                 39.49      39.70    7  
 
Women 55-59 100 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Smith, Laurie G           57 SLAM-OZ              1:09.23    1:09.01    9  
                  33.52     1:09.01 (35.49)                                        
  2 Guthrie, Sally K          59 AAM-MI               1:15.00    1:15.47    7  
                  36.49     1:15.47 (38.98)                                        
  3 Smith, Mel J              57 O*H*-LE              1:30.00    1:24.42    6  
                  40.36     1:24.42 (44.06)                                        
  4 Fisher Campbell, Anne E   57 ISF-IN               1:26.41    1:29.55    5  
                  42.13     1:29.55 (47.42)                                        
 
Women 55-59 200 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Smith, Laurie G           57 SLAM-OZ              2:32.15    2:31.89    9  
                  34.82     1:12.29 (37.47)     1:51.88 (39.59)     2:31.89 (40.01)
  2 Smith, Mel J              57 O*H*-LE              3:10.00    3:05.14    7  
                  42.65     1:30.29 (47.64)     2:19.02 (48.73)     3:05.14 (46.12)
  3 Tanimura, Laurie B        57 IM-IL                3:15.00    3:07.97    6  
                  42.97     1:31.45 (48.48)     2:20.48 (49.03)     3:07.97 (47.49)
  4 Fisher Campbell, Anne E   57 ISF-IN               3:03.78    3:08.28    5  
                  43.61     1:31.31 (47.70)     2:20.57 (49.26)     3:08.28 (47.71)
 -- Guthrie, Sally K          59 AAM-MI               2:45.00         DQ  
                  37.20     1:18.97 (41.77)          DQ (22.55)                    
 
Women 55-59 400 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Smith, Laurie G           57 SLAM-OZ              5:45.61    5:24.86    9  
                  36.45     1:15.89 (39.44)     1:56.48 (40.59)     2:37.99 (41.51)
        3:20.56 (42.57)     4:02.56 (42.00)     4:44.90 (42.34)     5:24.86 (39.96)
  2 Kohn, Catherine K         56 SLAM-OZ              5:45.00    5:33.97    7  
                  39.15     1:21.53 (42.38)     2:04.06 (42.53)     2:46.37 (42.31)
        3:28.65 (42.28)     4:10.66 (42.01)     4:52.85 (42.19)     5:33.97 (41.12)
  3 Fisher Campbell, Anne E   57 ISF-IN               6:16.54    6:27.88    6  
                  44.81     1:32.84 (48.03)     2:22.38 (49.54)     3:11.71 (49.33)
        4:01.28 (49.57)     4:50.77 (49.49)     5:39.70 (48.93)     6:27.88 (48.18)
  4 Smith, Mel J              57 O*H*-LE              6:50.00    6:42.15    5  
                  40.93     1:29.10 (48.17)     2:20.26 (51.16)     3:12.83 (52.57)
        4:05.06 (52.23)     4:58.76 (53.70)     5:51.63 (52.87)     6:42.15 (50.52)
  5 Tanimura, Laurie B        57 IM-IL                6:35.00    6:42.44    4  
                  44.66     1:34.19 (49.53)     2:25.48 (51.29)     3:16.78 (51.30)
        4:08.73 (51.95)     5:00.21 (51.48)     5:52.88 (52.67)     6:42.44 (49.56)
 
Women 55-59 800 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Smith, Laurie G           57 SLAM-OZ             11:21.56   11:22.66    9  
                  37.96     1:18.72 (40.76)     2:00.93 (42.21)     2:43.43 (42.50)
        3:26.08 (42.65)     4:08.95 (42.87)     4:51.51 (42.56)     5:35.46 (43.95)
        6:18.71 (43.25)     7:02.64 (43.93)     7:45.51 (42.87)     8:28.26 (42.75)
        9:12.81 (44.55)     9:56.45 (43.64)    10:39.59 (43.14)    11:22.66 (43.07)
  2 Tanimura, Laurie B        57 IM-IL               13:30.00   13:39.96    7  
                  45.70     1:34.63 (48.93)     2:25.50 (50.87)     3:16.01 (50.51)
        4:07.47 (51.46)     5:00.10 (52.63)     5:52.09 (51.99)     6:44.01 (51.92)
        7:35.85 (51.84)     8:28.04 (52.19)     9:20.07 (52.03)    10:12.80 (52.73)
       11:05.08 (52.28)    11:58.06 (52.98)    12:49.87 (51.81)    13:39.96 (50.09)
  3 Smith, Mel J              57 O*H*-LE             15:00.00   13:50.24    6  
                  42.51     1:31.94 (49.43)     2:22.91 (50.97)     3:15.05 (52.14)
        4:07.30 (52.25)     5:00.40 (53.10)     5:54.19 (53.79)     6:47.38 (53.19)
        7:40.40 (53.02)     8:33.50 (53.10)     9:26.45 (52.95)    10:20.64 (54.19)
       11:14.43 (53.79)    12:07.56 (53.13)    13:00.25 (52.69)    13:50.24 (49.99)
 
Women 55-59 1500 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Smith, Mel J              57 O*H*-LE             30:00.00   26:20.35    9  
                  42.38     1:30.75 (48.37)     2:22.09 (51.34)     3:13.86 (51.77)
        4:05.60 (51.74)     4:58.09 (52.49)     5:51.39 (53.30)     6:44.42 (53.03)
        7:37.47 (53.05)     8:31.14 (53.67)     9:24.75 (53.61)    10:18.84 (54.09)
       11:12.68 (53.84)    12:05.64 (52.96)    12:59.15 (53.51)    13:52.73 (53.58)
       14:46.69 (53.96)    15:39.64 (52.95)    16:32.97 (53.33)    17:25.95 (52.98)
       18:20.34 (54.39)    19:13.73 (53.39)    20:06.02 (52.29)    21:00.04 (54.02)
       21:54.10 (54.06)    22:47.18 (53.08)    23:40.17 (52.99)    24:34.03 (53.86)
       25:28.07 (54.04)    26:20.35 (52.28)                                        
  2 Tanimura, Laurie B        57 IM-IL               26:00.00   26:35.75    7  
                  45.09     1:33.93 (48.84)     2:24.35 (50.42)     3:15.22 (50.87)
        4:06.63 (51.41)     4:58.41 (51.78)     5:50.30 (51.89)     6:42.03 (51.73)
        7:33.59 (51.56)                             8:25.79 ( )     9:18.23 (52.44)
       10:10.72 (52.49)    11:02.83 (52.11)    11:54.50 (51.67)    12:46.88 (52.38)
       13:39.83 (52.95)    14:31.42 (51.59)    15:23.74 (52.32)    16:14.89 (51.15)
                               17:06.87 ( )    17:59.60 (52.73)    18:51.53 (51.93)
       19:43.73 (52.20)    20:35.40 (51.67)    21:26.99 (51.59)    22:18.92 (51.93)
       23:10.28 (51.36)                            25:45.18 ( )    26:35.75 (50.57)
 
Women 55-59 50 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Kohn, Catherine K         56 SLAM-OZ                36.00      39.22    9  
  2 Fisher Campbell, Anne E   57 ISF-IN                 47.00      48.99    7  
 
Women 55-59 100 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Fisher Campbell, Anne E   57 ISF-IN               1:39.49    1:45.52    9  
                  50.47     1:45.52 (55.05)                                        
 
Women 55-59 200 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Smith, Laurie G           57 SLAM-OZ              2:55.87    2:59.25    9  
                  42.71     1:27.18 (44.47)     2:14.35 (47.17)     2:59.25 (44.90)
  2 Kohn, Catherine K         56 SLAM-OZ              3:00.00    3:00.16    7  
                  43.94     1:30.40 (46.46)     2:16.40 (46.00)     3:00.16 (43.76)
  3 Smith, Mel J              57 O*H*-LE              4:00.00    4:04.87    6  
                  59.50   2:02.59 (1:03.09)   3:04.13 (1:01.54)   4:04.87 (1:00.74)
 
Women 55-59 50 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Kohn, Catherine K         56 SLAM-OZ                43.00      40.98    9  
  2 Smith, Mel J              57 O*H*-LE                47.00      48.21    7  
 
Women 55-59 100 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Smith, Laurie G           57 SLAM-OZ              1:48.71    1:36.56    9  
                  46.66     1:36.56 (49.90)                                        
  2 Smith, Mel J              57 O*H*-LE              1:44.00    1:50.78    7  
                  53.31     1:50.78 (57.47)                                        
 
Women 55-59 200 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Guthrie, Sally K          59 AAM-MI               3:45.00    3:40.49    9  
                  50.43     1:46.34 (55.91)     2:42.84 (56.50)     3:40.49 (57.65)
  2 Smith, Mel J              57 O*H*-LE              3:45.00    3:47.74    7  
                  49.83     1:47.31 (57.48)   2:47.38 (1:00.07)   3:47.74 (1:00.36)
 
Women 55-59 50 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Fisher Campbell, Anne E   57 ISF-IN                 45.83      46.11    9  
 
Women 55-59 100 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Guthrie, Sally K          59 AAM-MI               1:35.00    1:32.51    9  
                  42.17     1:32.51 (50.34)                                        
 
Women 55-59 100 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Smith, Laurie G           57 SLAM-OZ              1:21.60    1:19.82    9  
                  37.86     1:19.82 (41.96)                                        
 
Women 55-59 200 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Kohn, Catherine K         56 SLAM-OZ              2:55.00    2:54.69    9  
                  40.80     1:26.88 (46.08)     2:14.12 (47.24)     2:54.69 (40.57)
 
Women 55-59 400 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Kohn, Catherine K         56 SLAM-OZ              6:20.00    6:05.65    9  
                  42.68     1:30.82 (48.14)     2:18.82 (48.00)     3:06.86 (48.04)
        3:54.91 (48.05)     4:43.03 (48.12)     5:25.19 (42.16)     6:05.65 (40.46)
  2 Smith, Mel J              57 O*H*-LE              8:00.00    8:02.92    7  
                  52.68   2:01.05 (1:08.37)   3:08.05 (1:07.00)   4:14.79 (1:06.74)
        5:14.14 (59.35)   6:14.92 (1:00.78)     7:08.60 (53.68)     8:02.92 (54.32)
 
Women 65-69 100 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Meyers, Susan L           67 ISF-IN               1:32.00    1:28.06    9  
                  43.24     1:28.06 (44.82)                                        
 
Women 65-69 1500 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Meyers, Susan L           67 ISF-IN              27:00.00   27:06.73    9  
                  45.67     1:35.20 (49.53)                             2:26.83 ( )
        3:18.99 (52.16)     4:12.21 (53.22)                             5:05.79 ( )
        6:00.27 (54.48)     6:54.62 (54.35)                             7:50.26 ( )
        8:44.91 (54.65)     9:40.17 (55.26)                            10:35.45 ( )
       11:29.82 (54.37)    12:24.45 (54.63)                            13:18.11 ( )
       14:13.23 (55.12)    15:08.38 (55.15)                            16:04.60 ( )
       16:59.77 (55.17)    17:55.14 (55.37)                            18:50.58 ( )
       19:45.20 (54.62)    20:40.52 (55.32)                            21:35.68 ( )
     27:06.73 (5:31.05)
 
Women 65-69 200 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Meyers, Susan L           67 ISF-IN               4:08.00    4:07.09    9  
                  52.16   1:56.13 (1:03.97)   3:02.18 (1:06.05)   4:07.09 (1:04.91)
 
Women 65-69 100 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Meyers, Susan L           67 ISF-IN               1:42.00    1:42.26    9  
                  48.53     1:42.26 (53.73)                                        
 
Women 70-74 100 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Gogola, Laura J           73 DB-MI                1:45.87    1:46.40    9  
                  52.42     1:46.40 (53.98)                                        
 
Women 70-74 400 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Gogola, Laura J           73 DB-MI                8:21.86    8:04.13    9  
                  56.26   1:56.78 (1:00.52)   2:57.97 (1:01.19)   3:59.54 (1:01.57)
      5:01.16 (1:01.62)   6:03.38 (1:02.22)   7:04.96 (1:01.58)     8:04.13 (59.17)
 
Women 70-74 800 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Gogola, Laura J           73 DB-MI               16:41.54   16:38.32    9  
                  57.31   1:59.30 (1:01.99)   3:01.30 (1:02.00)   4:03.53 (1:02.23)
      5:06.42 (1:02.89)   6:10.05 (1:03.63)   7:13.36 (1:03.31)   8:16.87 (1:03.51)
      9:19.97 (1:03.10)  10:24.12 (1:04.15)  11:27.61 (1:03.49)  12:30.47 (1:02.86)
     13:33.21 (1:02.74)  14:36.07 (1:02.86)  15:39.44 (1:03.37)    16:38.32 (58.88)
 
Women 70-74 1500 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Gogola, Laura J           73 DB-MI               33:42.26   32:02.75    9  
                  59.20   2:02.42 (1:03.22)   3:06.09 (1:03.67)   4:10.17 (1:04.08)
      5:14.13 (1:03.96)   6:17.38 (1:03.25)   7:20.84 (1:03.46)   8:24.88 (1:04.04)
      9:28.85 (1:03.97)  10:33.10 (1:04.25)  11:38.32 (1:05.22)  12:42.39 (1:04.07)
     13:46.85 (1:04.46)  14:50.96 (1:04.11)  15:55.82 (1:04.86)  16:59.68 (1:03.86)
     18:03.89 (1:04.21)  19:09.16 (1:05.27)  20:14.16 (1:05.00)  21:19.26 (1:05.10)
     22:23.69 (1:04.43)  23:27.81 (1:04.12)  24:33.10 (1:05.29)  25:37.91 (1:04.81)
     26:42.71 (1:04.80)  27:48.64 (1:05.93)  28:52.93 (1:04.29)  29:57.78 (1:04.85)
     31:02.30 (1:04.52)  32:02.75 (1:00.45)                                        
 
Women 85-89 400 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Nochman, Lois Kivi        85 MICH-MI              9:24.38    9:26.72    9  
                1:03.02   2:12.04 (1:09.02)   3:22.49 (1:10.45)   4:34.24 (1:11.75)
      5:47.04 (1:12.80)   7:00.87 (1:13.83)   8:15.18 (1:14.31)   9:26.72 (1:11.54)
 
Women 85-89 200 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Nochman, Lois Kivi        85 MICH-MI              5:24.83    5:50.16    9  
                1:09.77   2:36.08 (1:26.31)   4:14.35 (1:38.27)   5:50.16 (1:35.81)
 
Women 85-89 200 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Nochman, Lois Kivi        85 MICH-MI              4:59.50    5:02.65    9  
                1:04.67   2:21.69 (1:17.02)   3:43.42 (1:21.73)   5:02.65 (1:19.23)
 
Men 18-24 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Meyer, Chris              24 IM-IL                  29.00      26.08    9  
  2 Krietemeyer, Kyle T       22 IM-IL                  26.00      26.85    7  
  3 Cowen, Michael W          24 IM-IL                  33.35      32.05    6  
 
Men 18-24 100 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Krietemeyer, Kyle T       22 IM-IL                1:02.00    1:02.52    9  
                  29.43     1:02.52 (33.09)                                        
  2 Carrillo, Roberto         24 IM-IL                1:06.00    1:04.79    7  
                  30.55     1:04.79 (34.24)                                        
 
Men 18-24 200 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Meyer, Chris              24 IM-IL                2:15.00    2:07.53    9  
                  28.96     1:00.81 (31.85)     1:34.55 (33.74)     2:07.53 (32.98)
  2 Oxos, Bjorn               24 IM-IL                2:12.00    2:22.29    7  
                  31.06     1:05.96 (34.90)     1:44.25 (38.29)     2:22.29 (38.04)
  3 Cowen, Michael W          24 IM-IL                3:00.00    2:56.09    6  
                  37.17     1:21.34 (44.17)     2:09.25 (47.91)     2:56.09 (46.84)
 
Men 18-24 400 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Cowen, Michael W          24 IM-IL                6:12.00    6:14.17    9  
                  36.10     1:20.23 (44.13)     2:07.82 (47.59)     2:57.63 (49.81)
        3:47.53 (49.90)     4:38.41 (50.88)     5:28.08 (49.67)     6:14.17 (46.09)
 
Men 18-24 800 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Oxos, Bjorn               24 IM-IL               11:00.00   10:50.82    9  
                  34.66     1:13.25 (38.59)     1:53.57 (40.32)     2:33.44 (39.87)
        3:13.93 (40.49)     3:54.41 (40.48)     4:35.18 (40.77)     5:16.13 (40.95)
        5:57.70 (41.57)     6:40.35 (42.65)     7:22.63 (42.28)     8:05.71 (43.08)
        8:47.65 (41.94)     9:29.14 (41.49)    10:11.74 (42.60)    10:50.82 (39.08)
 
Men 18-24 100 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Carrillo, Roberto         24 IM-IL                1:14.00    1:20.84    9  
                  37.56     1:20.84 (43.28)                                        
  2 Cowen, Michael W          24 IM-IL                1:25.00    1:24.26    7  
                  41.37     1:24.26 (42.89)                                        
 
Men 18-24 200 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Cowen, Michael W          24 IM-IL                2:35.32    3:08.67    9  
                  42.38     1:30.01 (47.63)     2:21.26 (51.25)     3:08.67 (47.41)
 
Men 18-24 50 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Krizmanic, Matt           23 UNAT                   33.00      33.37    9  
  2 Krietemeyer, Kyle T       22 IM-IL                  34.00      36.24    7  
  3 Cowen, Michael W          24 IM-IL                  42.33      41.89    6  
 
Men 18-24 100 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Cowen, Michael W          24 IM-IL                1:37.15    1:32.35    9  
                  43.15     1:32.35 (49.20)                                        
 
Men 18-24 200 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Krizmanic, Matt           23 UNAT                 2:58.00    2:48.75    9  
                  38.03     1:21.61 (43.58)     2:05.59 (43.98)     2:48.75 (43.16)
 
Men 18-24 50 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Meyer, Chris              24 IM-IL                  30.00      27.68    9  
  2 Oxos, Bjorn               24 IM-IL                  32.00      31.10    7  
  3 Carrillo, Roberto         24 IM-IL                  36.63      32.46    6  
  4 Krizmanic, Matt           23 UNAT                   32.50      32.57    5  
 
Men 18-24 100 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Meyer, Chris              24 IM-IL                1:08.00    1:03.13    9  
                  29.23     1:03.13 (33.90)                                        
 
Men 18-24 100 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Meyer, Chris              24 IM-IL                1:10.00    1:04.43    9  
                  29.46     1:04.43 (34.97)                                        
  2 Krizmanic, Matt           23 UNAT                 1:09.00    1:11.88    7  
                  33.83     1:11.88 (38.05)                                        
  3 Oxos, Bjorn               24 IM-IL                1:09.00    1:14.31    6  
                1:14.22      1:14.31 (0.09)                                        
  4 Carrillo, Roberto         24 IM-IL                1:08.00    1:15.09    5  
                  34.22     1:15.09 (40.87)                                        
 
Men 18-24 200 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Carrillo, Roberto         24 IM-IL                2:36.25    2:53.26    9  
                  32.96     1:14.55 (41.59)     2:10.57 (56.02)     2:53.26 (42.69)
 
Men 18-24 400 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Oxos, Bjorn               24 IM-IL                5:35.00    5:56.70    9  
                  35.75     1:16.71 (40.96)     2:03.29 (46.58)     2:47.67 (44.38)
        3:42.59 (54.92)     4:36.66 (54.07)     5:17.67 (41.01)     5:56.70 (39.03)
 
Men 25-29 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Fadeev, Aleksey S         28 SKY-KY                 24.20      25.10    9  
  2 Leonard, Nicholas J       27 IM-IL                  25.50      25.50    7  
  3 Foley, Ryan               26 UNAT                   25.50      26.24    6  
  4 Pedersen, Robert          25 IM-IL                  26.92      27.01    5  
  5 Hoit, Adam                29 WLAC-IL                29.00      27.12    4  
 
Men 25-29 100 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Fadeev, Aleksey S         28 SKY-KY                 54.00      53.91    9  
                  25.95       53.91 (27.96)                                        
  2 Pedersen, Robert          25 IM-IL                  56.59      56.24    7  
                  26.79       56.24 (29.45)                                        
  3 Leonard, Nicholas J       27 IM-IL                  57.47      57.56    6  
                  26.38       57.56 (31.18)                                        
  4 Brummett, Brandon         28 IM-IL                1:59.18    1:46.27    5  
                  46.93     1:46.27 (59.34)                                        
 
Men 25-29 200 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Leonard, Nicholas J       27 IM-IL                2:06.05    2:13.51    9  
                  28.90     1:01.60 (32.70)     1:37.29 (35.69)     2:13.51 (36.22)
  2 Hoit, Adam                29 WLAC-IL              2:25.00    2:18.41    7  
                  30.45     1:05.01 (34.56)     1:41.78 (36.77)     2:18.41 (36.63)
 
Men 25-29 400 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Pedersen, Robert          25 IM-IL                4:35.00    4:29.21    9  
                  30.38     1:03.86 (33.48)     1:37.60 (33.74)     2:11.61 (34.01)
        2:45.34 (33.73)     3:20.12 (34.78)     3:54.88 (34.76)     4:29.21 (34.33)
  2 Morris, John              25 IM-IL                5:45.00    5:27.44    7  
                  34.39     1:13.92 (39.53)     1:55.67 (41.75)     2:38.10 (42.43)
        3:20.82 (42.72)     4:04.19 (43.37)     4:47.08 (42.89)     5:27.44 (40.36)
 
Men 25-29 800 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Morris, John              25 IM-IL               11:58.50   11:10.31    9  
                  35.63     1:15.75 (40.12)     1:56.95 (41.20)     2:38.91 (41.96)
        3:21.36 (42.45)     4:04.41 (43.05)     4:48.05 (43.64)     5:31.82 (43.77)
        6:14.47 (42.65)     6:57.66 (43.19)     7:40.53 (42.87)     8:23.76 (43.23)
        9:07.07 (43.31)     9:48.92 (41.85)    10:31.58 (42.66)    11:10.31 (38.73)
 
Men 25-29 1500 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Hoit, Adam                29 WLAC-IL             24:30.00   21:15.49    9  
                  35.15     1:13.84 (38.69)     1:53.49 (39.65)     2:33.91 (40.42)
        3:14.57 (40.66)     3:56.62 (42.05)     4:39.27 (42.65)     5:21.56 (42.29)
        6:04.75 (43.19)                             6:47.86 ( )     7:30.91 (43.05)
        8:14.02 (43.11)     8:57.75 (43.73)     9:41.45 (43.70)    10:25.07 (43.62)
       11:08.92 (43.85)    11:53.28 (44.36)    12:37.95 (44.67)    13:22.60 (44.65)
                               14:07.24 ( )    14:51.87 (44.63)    15:35.76 (43.89)
       16:18.62 (42.86)    17:01.51 (42.89)    17:43.94 (42.43)    18:26.51 (42.57)
       19:09.18 (42.67)    19:52.15 (42.97)    20:34.40 (42.25)    21:15.49 (41.09)
  2 Morris, John              25 IM-IL               23:14.88   21:59.07    7  
                  35.77     1:16.37 (40.60)     1:58.03 (41.66)     2:40.58 (42.55)
        3:23.58 (43.00)     4:08.10 (44.52)     4:52.76 (44.66)     5:37.42 (44.66)
        6:22.52 (45.10)                             7:07.30 ( )     7:52.05 (44.75)
        8:37.12 (45.07)     9:22.19 (45.07)    10:08.18 (45.99)    10:54.05 (45.87)
       11:38.47 (44.42)    12:23.32 (44.85)    13:08.66 (45.34)    13:53.23 (44.57)
                               14:38.48 ( )    15:23.09 (44.61)    16:08.28 (45.19)
       16:53.63 (45.35)    17:38.63 (45.00)    18:24.21 (45.58)    19:08.92 (44.71)
       19:54.24 (45.32)    20:38.23 (43.99)    21:21.90 (43.67)    21:59.07 (37.17)
 
Men 25-29 50 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Day, Michael H            26 IM-IL                  26.50      28.12    9  
  2 Foley, Ryan               26 UNAT                   27.00      29.45    7  
  3 Pedersen, Robert          25 IM-IL                  33.52      30.97    6  
  4 Hoit, Adam                29 WLAC-IL                32.00      34.01    5  
 
Men 25-29 100 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Pedersen, Robert          25 IM-IL                1:09.00    1:10.27    9  
                  33.37     1:10.27 (36.90)                                        
 
Men 25-29 200 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Pedersen, Robert          25 IM-IL                2:40.00    2:26.53    9  
                  35.77     1:13.17 (37.40)     1:49.98 (36.81)     2:26.53 (36.55)
  2 Hoit, Adam                29 WLAC-IL              3:20.00    2:49.39    7  
                  39.41     1:23.23 (43.82)     2:07.75 (44.52)     2:49.39 (41.64)
  3 Morris, John              25 IM-IL                2:15.55    3:05.69    6  
                  44.13     1:31.05 (46.92)     2:19.73 (48.68)     3:05.69 (45.96)
 
Men 25-29 50 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Fadeev, Aleksey S         28 SKY-KY                 29.70      29.78    9  
  2 Larson, Jef               26 UNAT                   31.62      32.31    7  
  3 Morris, John              25 IM-IL                  50.00      41.36    6  
  4 Brummett, Brandon         28 IM-IL                1:04.76      56.19    5  
 
Men 25-29 100 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Fadeev, Aleksey S         28 SKY-KY               1:06.00    1:05.03    9  
                  30.61     1:05.03 (34.42)                                        
  2 Larson, Jef               26 UNAT                 1:13.24    1:13.21    7  
                  33.63     1:13.21 (39.58)                                        
 
Men 25-29 200 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Morris, John              25 IM-IL                3:30.00    3:17.21    9  
                  44.47     1:35.49 (51.02)     2:27.08 (51.59)     3:17.21 (50.13)
 
Men 25-29 50 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Day, Michael H            26 IM-IL                  26.50      25.85    9  
  2 Pedersen, Robert          25 IM-IL                  27.23      27.23    7  
  3 Leonard, Nicholas J       27 IM-IL                  27.10      27.70    6  
  4 Larson, Jef               26 UNAT                   29.00      28.20    5  
  5 Lupo, Matthew M           25 IM-IL                  31.50      28.32    4  
  6 Brummett, Brandon         28 IM-IL                  51.00      47.97    3  
 
Men 25-29 100 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Pedersen, Robert          25 IM-IL                1:01.26    1:00.92    9  
                  28.28     1:00.92 (32.64)                                        
  2 Leonard, Nicholas J       27 IM-IL                     NT    1:09.04    7  
                  30.55     1:09.04 (38.49)                                        
  3 Foley, Ryan               26 UNAT                 1:02.00    1:09.63    6  
                  31.04     1:09.63 (38.59)                                        
  4 Morris, John              25 IM-IL                1:30.00    1:21.62    5  
                  40.13     1:21.62 (41.49)                                        
 
Men 25-29 200 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Day, Michael H            26 IM-IL                2:08.00    2:14.82    9  
                  29.41     1:03.22 (33.81)     1:38.55 (35.33)     2:14.82 (36.27)
  2 Pedersen, Robert          25 IM-IL                2:20.85    2:20.51    7  
                  30.30     1:05.79 (35.49)     1:41.52 (35.73)     2:20.51 (38.99)
  3 Morris, John              25 IM-IL                3:06.23    2:56.88    6  
                  35.77     1:21.72 (45.95)     2:09.84 (48.12)     2:56.88 (47.04)
 
Men 25-29 100 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Day, Michael H            26 IM-IL                1:01.00    1:00.62    9  
                  27.49     1:00.62 (33.13)                                        
  2 Lupo, Matthew M           25 IM-IL                1:07.38    1:11.92    7  
                  31.37     1:11.92 (40.55)                                        
  3 Brummett, Brandon         28 IM-IL                1:48.56    1:55.51    6  
                  50.68   1:55.51 (1:04.83)                                        
 
Men 25-29 200 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Day, Michael H            26 IM-IL                2:11.00    2:15.24    9  
                  26.36     1:00.31 (33.95)     1:41.77 (41.46)     2:15.24 (33.47)
  2 Lupo, Matthew M           25 IM-IL                2:42.00    2:38.41    7  
                  30.81     1:11.14 (40.33)     1:59.61 (48.47)     2:38.41 (38.80)
 
Men 25-29 400 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Day, Michael H            26 IM-IL                4:30.00    4:56.43    9  
                  29.23     1:03.16 (33.93)     1:41.63 (38.47)     2:20.44 (38.81)
        3:03.23 (42.79)     3:46.40 (43.17)     4:21.92 (35.52)     4:56.43 (34.51)
  2 Morris, John              25 IM-IL                6:36.00    6:19.06    7  
                  36.86     1:24.43 (47.57)     2:15.69 (51.26)     3:06.61 (50.92)
        4:00.83 (54.22)     4:54.86 (54.03)     5:40.03 (45.17)     6:19.06 (39.03)
 
Men 30-34 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Shipley, Bill             34 EQNX-IL                26.01      24.78    9  
  2 Mills, Jamie              33 IM-IL                  28.00      26.28    7  
  3 Mulcahy, Ryan P           31 UNAT                   26.50      27.22    6  
  4 Manderino, Mark D         32 IM-IL                  29.02      28.72    5  
  5 Myszka, John R            32 IM-IL                  32.56      29.26    4  
  6 Lindstrom, John E         31 IM-IL                  25.61      29.49    3  
  7 Hinrichs, Tim             30 IM-IL                  30.00      30.18    2  
  8 Burgos, Rodrigo           32 WLAC-IL              1:00.00      34.28    1  
 
Men 30-34 100 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Shipley, Bill             34 EQNX-IL              1:00.88      56.13    9  
                  26.45       56.13 (29.68)                                        
  2 Mills, Jamie              33 IM-IL                1:01.00      57.50    7  
                  27.73       57.50 (29.77)                                        
  3 Press, Jeremy M           30 IM-IL                  59.70    1:00.50    6  
                  29.60     1:00.50 (30.90)                                        
  4 Mulcahy, Ryan P           31 UNAT                   59.00    1:00.94    5  
                  29.14     1:00.94 (31.80)                                        
  5 Krenzer, Brian            31 IM-IL                1:03.45    1:05.04    4  
                  30.88     1:05.04 (34.16)                                        
  6 Middendorf, Brett         32 IM-IL                1:05.00    1:05.56    3  
                  30.82     1:05.56 (34.74)                                        
  7 Manderino, Mark D         32 IM-IL                1:03.30    1:05.84    2  
                  31.06     1:05.84 (34.78)                                        
  8 Hinrichs, Tim             30 IM-IL                1:10.00    1:08.58    1  
                  32.81     1:08.58 (35.77)                                        
  9 Milliken, Doug            30 IM-IL                1:09.99    1:13.40  
                  34.03     1:13.40 (39.37)                                        
 
Men 30-34 200 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 O'Malley, Mark V          33 ISF-IN               2:06.66    2:06.75    9  
                  29.39     1:01.23 (31.84)     1:33.84 (32.61)     2:06.75 (32.91)
  2 Helfers, Alex R           30 IM-IL                2:06.00    2:06.94    7  
                  28.58     1:00.72 (32.14)     1:33.50 (32.78)     2:06.94 (33.44)
  3 Mills, Jamie              33 IM-IL                2:20.00    2:07.55    6  
                  31.06     1:04.20 (33.14)     1:36.01 (31.81)     2:07.55 (31.54)
  4 Shipley, Bill             34 EQNX-IL              2:21.84    2:08.35    5  
                  29.17     1:02.10 (32.93)     1:36.26 (34.16)     2:08.35 (32.09)
  5 Mulcahy, Ryan P           31 UNAT                 2:15.00    2:18.06    4  
                  31.34     1:06.26 (34.92)     1:42.57 (36.31)     2:18.06 (35.49)
  6 Thiry, Michael A          34 IM-IL                2:25.00    2:23.89    3  
                  34.81     1:11.16 (36.35)     1:47.55 (36.39)     2:23.89 (36.34)
  7 Manderino, Mark D         32 IM-IL                2:25.00    2:28.68    2  
                  32.95     1:10.81 (37.86)     1:49.89 (39.08)     2:28.68 (38.79)
  8 Burgos, Rodrigo           32 WLAC-IL              3:00.00    2:48.55    1  
                  36.51     1:18.63 (42.12)     2:03.03 (44.40)     2:48.55 (45.52)
 
Men 30-34 400 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 O'Malley, Mark V          33 ISF-IN               4:45.00    4:40.07    9  
                  30.76     1:05.24 (34.48)     1:40.85 (35.61)     2:17.30 (36.45)
        2:53.18 (35.88)     3:29.20 (36.02)     4:05.17 (35.97)     4:40.07 (34.90)
  2 Mills, Jamie              33 IM-IL                5:00.00    4:43.53    7  
                  32.95     1:08.84 (35.89)     1:45.13 (36.29)     2:21.70 (36.57)
        2:57.92 (36.22)     3:33.86 (35.94)     4:09.05 (35.19)     4:43.53 (34.48)
  3 Parker, Adam B            33 IM-IL                4:50.00    4:47.48    6  
                  32.98     1:09.09 (36.11)     1:45.87 (36.78)     2:22.64 (36.77)
        2:58.80 (36.16)     3:34.76 (35.96)     4:10.88 (36.12)     4:47.48 (36.60)
  4 Middendorf, Brett         32 IM-IL                4:45.00    5:01.98    5  
                  32.82     1:08.66 (35.84)     1:45.76 (37.10)     2:23.80 (38.04)
        3:02.83 (39.03)     3:42.97 (40.14)     4:23.19 (40.22)     5:01.98 (38.79)
  5 Worthy, Ripley            32 IM-IL                5:20.00    5:19.03    4  
                  35.41     1:14.29 (38.88)     1:54.41 (40.12)     2:35.42 (41.01)
        3:16.80 (41.38)     3:58.20 (41.40)     4:39.18 (40.98)     5:19.03 (39.85)
 
Men 30-34 800 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 O'Malley, Mark V          33 ISF-IN              10:00.00    9:40.14    9  
                  31.19     1:05.09 (33.90)     1:39.98 (34.89)     2:15.41 (35.43)
        2:51.45 (36.04)     3:27.25 (35.80)     4:03.45 (36.20)     4:39.96 (36.51)
        5:16.81 (36.85)     5:53.99 (37.18)     6:31.35 (37.36)     7:09.16 (37.81)
        7:47.31 (38.15)     8:25.22 (37.91)     9:03.46 (38.24)     9:40.14 (36.68)
  2 Mills, Jamie              33 IM-IL               11:00.00   10:05.85    7  
                  33.93     1:10.94 (37.01)     1:49.10 (38.16)     2:26.75 (37.65)
        3:05.08 (38.33)     3:43.00 (37.92)     4:20.95 (37.95)     4:59.40 (38.45)
        5:37.84 (38.44)     6:15.95 (38.11)     6:53.90 (37.95)     7:32.45 (38.55)
        8:10.79 (38.34)     8:49.54 (38.75)     9:28.43 (38.89)    10:05.85 (37.42)
  3 Thiry, Michael A          34 IM-IL               11:40.00   10:45.23    6  
                  36.22     1:15.78 (39.56)     1:55.66 (39.88)     2:35.95 (40.29)
        3:16.47 (40.52)     3:57.13 (40.66)     4:37.71 (40.58)     5:18.28 (40.57)
        5:59.28 (41.00)     6:40.24 (40.96)     7:21.35 (41.11)     8:02.38 (41.03)
        8:43.27 (40.89)     9:24.51 (41.24)    10:05.51 (41.00)    10:45.23 (39.72)
  4 Worthy, Ripley            32 IM-IL               11:30.00   10:47.14    5  
                  36.02     1:14.79 (38.77)     1:54.45 (39.66)     2:34.73 (40.28)
        3:15.37 (40.64)     3:56.27 (40.90)     4:37.56 (41.29)     5:18.78 (41.22)
        6:00.24 (41.46)     6:40.90 (40.66)     7:21.88 (40.98)     8:03.40 (41.52)
        8:44.47 (41.07)     9:26.18 (41.71)    10:07.75 (41.57)    10:47.14 (39.39)
 
Men 30-34 1500 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 O'Malley, Mark V          33 ISF-IN              20:00.00   18:44.51    9  
                  32.18     1:07.39 (35.21)     1:43.55 (36.16)     2:20.12 (36.57)
        2:56.62 (36.50)     3:33.38 (36.76)     4:10.97 (37.59)     4:48.79 (37.82)
        5:26.93 (38.14)     6:04.96 (38.03)     6:42.83 (37.87)     7:21.31 (38.48)
        7:59.53 (38.22)     8:39.11 (39.58)     9:16.37 (37.26)     9:54.30 (37.93)
       10:32.11 (37.81)    11:10.37 (38.26)    11:48.59 (38.22)    12:26.51 (37.92)
       13:04.31 (37.80)    13:41.97 (37.66)    14:20.17 (38.20)    14:58.18 (38.01)
       15:36.58 (38.40)    16:15.11 (38.53)    16:53.37 (38.26)    17:31.51 (38.14)
       18:08.50 (36.99)    18:44.51 (36.01)                                        
 
Men 30-34 50 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Krenzer, Brian            31 IM-IL                  32.10      32.45    9  
 
Men 30-34 100 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Potter, Matthew J         32 ABM-IL               1:10.50    1:07.61    9  
                  31.94     1:07.61 (35.67)                                        
  2 Milliken, Doug            30 IM-IL                1:15.99    1:22.87    7  
                  38.47     1:22.87 (44.40)                                        
 
Men 30-34 50 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Carlson, Timothy          30 IM-IL                  31.50      30.32    9  
  2 O'Malley, Mark V          33 ISF-IN                 33.00      33.73    7  
  3 Thiry, Michael A          34 IM-IL                  37.00      35.61    6  
  4 Parker, Adam B            33 IM-IL                  42.00      36.41    5  
  5 Myszka, John R            32 IM-IL                  38.28      41.46    4  
 
Men 30-34 100 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Carlson, Timothy          30 IM-IL                1:09.00    1:03.05    9  
                  29.80     1:03.05 (33.25)                                        
  2 Helfers, Alex R           30 IM-IL                1:12.00    1:13.42    7  
                  34.21     1:13.42 (39.21)                                        
  3 Thiry, Michael A          34 IM-IL                1:19.00    1:18.68    6  
                  37.35     1:18.68 (41.33)                                        
  4 Lindstrom, John E         31 IM-IL                1:15.75    1:22.31    5  
                  36.91     1:22.31 (45.40)                                        
  5 Manderino, Mark D         32 IM-IL                1:24.93    1:27.24    4  
                  39.59     1:27.24 (47.65)                                        
  6 Myszka, John R            32 IM-IL                1:26.98    1:27.30    3  
                  39.66     1:27.30 (47.64)                                        
 
Men 30-34 200 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Carlson, Timothy          30 IM-IL                2:20.00    2:17.92    9  
                  31.39     1:05.68 (34.29)     1:41.46 (35.78)     2:17.92 (36.46)
  2 Thiry, Michael A          34 IM-IL                3:25.00    3:00.25    7  
                  40.46     1:26.24 (45.78)     2:13.34 (47.10)     3:00.25 (46.91)
  3 Worthy, Ripley            32 IM-IL                2:55.00    3:00.91    6  
                  41.75     1:27.37 (45.62)     2:13.78 (46.41)     3:00.91 (47.13)
 
Men 30-34 50 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Carlson, Timothy          30 IM-IL                  26.80      26.24    9  
  2 Shipley, Bill             34 EQNX-IL                28.86      27.17    7  
  3 Potter, Matthew J         32 ABM-IL                 29.00      29.09    6  
  4 O'Malley, Mark V          33 ISF-IN                 28.79      29.16    5  
  5 Krenzer, Brian            31 IM-IL                  29.44      29.62    4  
  6 Mulcahy, Ryan P           31 UNAT                   30.00      30.29    3  
  7 Middendorf, Brett         32 IM-IL                  35.00      31.94    2  
  8 Hinrichs, Tim             30 IM-IL                  31.00      32.33    1  
 
Men 30-34 100 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Carlson, Timothy          30 IM-IL                  56.50      55.11    9  
                  25.71       55.11 (29.40)                                        
  2 Shipley, Bill             34 EQNX-IL              1:10.35    1:02.12    7  
                  28.13     1:02.12 (33.99)                                        
  3 Krenzer, Brian            31 IM-IL                1:10.41    1:09.38    6  
                  31.47     1:09.38 (37.91)                                        
 -- Mills, Jamie              33 IM-IL                1:15.00         DQ  
                  33.26          DQ (38.79)                                        
 
Men 30-34 100 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Carlson, Timothy          30 IM-IL                  57.50      57.34    9  
                  26.60       57.34 (30.74)                                        
  2 Potter, Matthew J         32 ABM-IL               1:10.50    1:09.23    7  
                  30.36     1:09.23 (38.87)                                        
  3 Krenzer, Brian            31 IM-IL                1:11.75    1:11.60    6  
                  31.83     1:11.60 (39.77)                                        
  4 Mulcahy, Ryan P           31 UNAT                 1:15.00    1:12.22    5  
                  34.26     1:12.22 (37.96)                                        
  5 Thiry, Michael A          34 IM-IL                1:16.00    1:13.60    4  
                  35.66     1:13.60 (37.94)                                        
  6 Worthy, Ripley            32 IM-IL                1:10.00    1:13.64    3  
                  32.99     1:13.64 (40.65)                                        
  7 Middendorf, Brett         32 IM-IL                1:20.00    1:15.48    2  
                  35.30     1:15.48 (40.18)                                        
  8 Manderino, Mark D         32 IM-IL                1:15.00    1:15.59    1  
                  35.87     1:15.59 (39.72)                                        
  9 Myszka, John R            32 IM-IL                1:23.89    1:20.73  
                  35.35     1:20.73 (45.38)                                        
 10 Milliken, Doug            30 IM-IL                1:34.99    1:22.28  
                  38.54     1:22.28 (43.74)                                        
 
Men 30-34 200 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Carlson, Timothy          30 IM-IL                2:11.00    2:03.74    9  
                  26.19       58.11 (31.92)     1:33.52 (35.41)     2:03.74 (30.22)
  2 Krenzer, Brian            31 IM-IL                2:36.50    2:33.42    7  
                  31.33     1:09.82 (38.49)     1:56.70 (46.88)     2:33.42 (36.72)
  3 Worthy, Ripley            32 IM-IL                2:40.00    2:33.77    6  
                  33.99     1:11.62 (37.63)     1:56.58 (44.96)     2:33.77 (37.19)
  4 Press, Jeremy M           30 IM-IL                2:31.22    2:36.67    5  
                  34.77     1:14.70 (39.93)     2:00.45 (45.75)     2:36.67 (36.22)
  5 Middendorf, Brett         32 IM-IL                2:40.00    2:46.06    4  
                  33.81     1:15.69 (41.88)     2:06.52 (50.83)     2:46.06 (39.54)
 
Men 35-39 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Stephens, Ryan K          38 ISF-IN                 26.48      27.27    9  
  2 Taylor, Greg              38 IM-IL                  27.34      28.13    7  
  3 Mattson, Mark E           39 IM-IL                  29.20      28.47    6  
  4 Thayer, Jason W           38 IM-IL                  32.00      30.60    5  
  5 Bahena, Francisco G       39 IM-IL                  30.00      37.93    4  
  6 Finerty, Patrick          39 IM-IL                  40.00      38.26    3  
 
Men 35-39 100 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Raese, T.R.               37 UNAT                   54.99      53.88    9  
                  26.54       53.88 (27.34)                                        
  2 Stephens, Ryan K          38 ISF-IN               1:01.53    1:00.32    7  
                  28.77     1:00.32 (31.55)                                        
  3 Taylor, Greg              38 IM-IL                1:01.38    1:03.40    6  
                  30.15     1:03.40 (33.25)                                        
  4 Mattson, Mark E           39 IM-IL                1:04.40    1:04.09    5  
                  31.20     1:04.09 (32.89)                                        
  5 Wicklander, Matthew E     35 IM-IL                1:00.00    1:07.35    4  
                  30.53     1:07.35 (36.82)                                        
  6 Tibbs, Patrick T          39 IM-IL                1:10.00    1:12.62    3  
                  34.33     1:12.62 (38.29)                                        
 
Men 35-39 200 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Mattson, Mark E           39 IM-IL                2:20.20    2:17.59    9  
                  31.96     1:06.85 (34.89)     1:42.59 (35.74)     2:17.59 (35.00)
  2 Taylor, Greg              38 IM-IL                2:19.51    2:20.00    7  
                  31.34     1:05.91 (34.57)     1:43.49 (37.58)     2:20.00 (36.51)
  3 Thayer, Jason W           38 IM-IL                2:45.00    2:31.98    6  
                  34.58     1:12.08 (37.50)     1:51.55 (39.47)     2:31.98 (40.43)
  4 Finerty, Patrick          39 IM-IL                3:05.00    3:13.41    5  
                  41.69     1:30.49 (48.80)     2:22.43 (51.94)     3:13.41 (50.98)
 
Men 35-39 400 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Mattson, Mark E           39 IM-IL                5:00.10    4:59.40    9  
                  34.12     1:11.71 (37.59)     1:50.59 (38.88)     2:29.29 (38.70)
        3:07.28 (37.99)     3:45.29 (38.01)     4:22.80 (37.51)     4:59.40 (36.60)
  2 Wicklander, Matthew E     35 IM-IL                5:00.00    5:17.54    7  
                  35.30     1:14.48 (39.18)     1:55.44 (40.96)     2:36.68 (41.24)
        3:18.41 (41.73)     4:00.24 (41.83)     4:41.78 (41.54)     5:17.54 (35.76)
  3 Carlson, Ken              35 ABM-IL               6:00.00    5:19.00    6  
                  37.70     1:18.05 (40.35)     1:59.06 (41.01)     2:40.10 (41.04)
        3:20.42 (40.32)     4:00.71 (40.29)     4:40.55 (39.84)     5:19.00 (38.45)
  4 Tibbs, Patrick T          39 IM-IL                5:40.00    5:36.95    5  
                  36.80     1:16.47 (39.67)     1:58.56 (42.09)     2:42.51 (43.95)
        3:26.62 (44.11)     4:10.68 (44.06)     4:54.59 (43.91)     5:36.95 (42.36)
 
Men 35-39 800 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Carlson, Ken              35 ABM-IL              12:00.00   10:52.35    9  
                  38.08     1:19.33 (41.25)     2:01.10 (41.77)     2:42.76 (41.66)
        3:24.36 (41.60)     4:05.89 (41.53)     4:47.34 (41.45)     5:28.39 (41.05)
        6:09.38 (40.99)     6:50.54 (41.16)     7:31.39 (40.85)     8:11.91 (40.52)
        8:52.73 (40.82)     9:33.21 (40.48)    10:13.53 (40.32)    10:52.35 (38.82)
  2 Wicklander, Matthew E     35 IM-IL               12:00.00   11:03.92    7  
                  34.08     1:12.16 (38.08)     1:52.91 (40.75)     2:34.52 (41.61)
        3:16.43 (41.91)     3:58.29 (41.86)     4:40.73 (42.44)     5:23.99 (43.26)
        6:07.01 (43.02)     6:49.92 (42.91)     7:32.74 (42.82)     8:16.01 (43.27)
        8:58.86 (42.85)     9:41.63 (42.77)    10:23.56 (41.93)    11:03.92 (40.36)
 
Men 35-39 1500 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Morrison, John            37 IM-IL               19:52.00   19:19.07    9  
                  33.99     1:11.28 (37.29)     1:49.38 (38.10)     2:27.85 (38.47)
        3:06.42 (38.57)     3:45.07 (38.65)     4:23.63 (38.56)     5:02.23 (38.60)
        5:41.22 (38.99)     6:19.84 (38.62)     6:57.87 (38.03)     7:36.03 (38.16)
        8:14.27 (38.24)     8:52.26 (37.99)     9:30.80 (38.54)    10:09.16 (38.36)
       10:47.86 (38.70)    11:26.69 (38.83)    12:05.97 (39.28)    12:44.74 (38.77)
       13:23.47 (38.73)    14:03.06 (39.59)    14:42.58 (39.52)    15:21.59 (39.01)
       16:01.17 (39.58)    16:41.73 (40.56)    17:21.71 (39.98)    18:01.99 (40.28)
       18:40.75 (38.76)    19:19.07 (38.32)                                        
  2 Finerty, Patrick          39 IM-IL               26:00.00   27:17.84    7  
                  48.75     1:41.64 (52.89)     2:35.38 (53.74)     3:31.07 (55.69)
        4:25.45 (54.38)     5:20.11 (54.66)     6:16.65 (56.54)     7:13.32 (56.67)
        8:09.36 (56.04)                             9:04.60 ( )    10:01.15 (56.55)
       10:55.58 (54.43)    11:51.52 (55.94)    12:47.85 (56.33)    13:43.80 (55.95)
       14:40.56 (56.76)    15:36.44 (55.88)    16:32.14 (55.70)    17:28.02 (55.88)
                               18:23.02 ( )    19:17.70 (54.68)    20:14.42 (56.72)
       21:09.48 (55.06)    22:04.14 (54.66)    22:58.82 (54.68)    23:51.41 (52.59)
       24:43.55 (52.14)    25:36.65 (53.10)    26:28.67 (52.02)    27:17.84 (49.17)
  3 Bahena, Francisco G       39 IM-IL               35:00.00   28:43.99    6  
                  49.37     1:44.08 (54.71)     2:39.26 (55.18)     3:35.47 (56.21)
        4:32.65 (57.18)     5:30.44 (57.79)     6:28.77 (58.33)     7:27.46 (58.69)
        8:25.45 (57.99)     9:23.33 (57.88)    10:21.45 (58.12)    11:20.62 (59.17)
       12:18.69 (58.07)    13:16.68 (57.99)    14:15.23 (58.55)    15:14.27 (59.04)
       16:11.49 (57.22)    17:09.33 (57.84)    18:07.49 (58.16)    19:04.37 (56.88)
       20:02.25 (57.88)    21:00.47 (58.22)    21:58.70 (58.23)    22:57.11 (58.41)
       23:55.46 (58.35)    24:54.11 (58.65)    25:52.27 (58.16)    26:50.41 (58.14)
       27:47.13 (56.72)    28:43.99 (56.86)                                        
 
Men 35-39 50 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Raese, T.R.               37 UNAT                   28.40      27.66    9  
  2 Colburn, Christopher M    37 ABM-IL                 33.50      31.45    7  
  3 Stephens, Ryan K          38 ISF-IN                 32.82      33.58    6  
  4 Taylor, Greg              38 IM-IL                  35.71      34.85    5  
  5 Thayer, Jason W           38 IM-IL                  36.00      35.92    4  
  6 Finerty, Patrick          39 IM-IL                  50.00      49.71    3  
 
Men 35-39 100 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Raese, T.R.               37 UNAT                   59.99      59.14    9  
                  28.52       59.14 (30.62)                                        
  2 Colburn, Christopher M    37 ABM-IL               1:11.12    1:10.04    7  
                  33.11     1:10.04 (36.93)                                        
  3 Taylor, Greg              38 IM-IL                1:16.00    1:16.29    6  
                  37.09     1:16.29 (39.20)                                        
  4 Carlson, Ken              35 ABM-IL               1:30.00    1:22.57    5  
                  40.82     1:22.57 (41.75)                                        
 
Men 35-39 200 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Raese, T.R.               37 UNAT                 2:20.80    2:14.15    9  
                  31.91     1:05.93 (34.02)     1:40.22 (34.29)     2:14.15 (33.93)
  2 Morrison, John            37 IM-IL                2:50.00    2:39.34    7  
                  38.31     1:18.16 (39.85)     1:58.33 (40.17)     2:39.34 (41.01)
  3 Mattson, Mark E           39 IM-IL                2:43.60    2:43.35    6  
                  38.35     1:19.20 (40.85)     2:01.42 (42.22)     2:43.35 (41.93)
 
Men 35-39 50 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Stephens, Ryan K          38 ISF-IN                 31.50      32.15    9  
 
Men 35-39 100 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Stephens, Ryan K          38 ISF-IN               1:09.66    1:09.09    9  
                  32.42     1:09.09 (36.67)                                        
  2 Mattson, Mark E           39 IM-IL                1:24.60    1:21.49    7  
                  38.82     1:21.49 (42.67)                                        
 
Men 35-39 200 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Stephens, Ryan K          38 ISF-IN               2:37.75    2:39.19    9  
                  33.35     1:11.36 (38.01)     1:53.59 (42.23)     2:39.19 (45.60)
 
Men 35-39 50 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Colburn, Christopher M    37 ABM-IL                 30.00      30.14    9  
  2 Stephens, Ryan K          38 ISF-IN                 27.94      30.35    7  
  3 Taylor, Greg              38 IM-IL                  31.25      31.53    6  
  4 Mattson, Mark E           39 IM-IL                  32.80      32.65    5  
  5 Tibbs, Patrick T          39 IM-IL                  39.00      36.37    4  
  6 Carlson, Ken              35 ABM-IL                 40.00      37.22    3  
 
Men 35-39 100 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Colburn, Christopher M    37 ABM-IL               1:08.62    1:06.77    9  
                  31.22     1:06.77 (35.55)                                        
 
Men 35-39 200 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Morrison, John            37 IM-IL                2:45.00    2:35.20    9  
                  34.10     1:13.10 (39.00)     1:55.00 (41.90)     2:35.20 (40.20)
 
Men 35-39 100 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Raese, T.R.               37 UNAT                 1:01.00    1:00.64    9  
                  28.30     1:00.64 (32.34)                                        
  2 Stephens, Ryan K          38 ISF-IN               1:05.99    1:07.88    7  
                  31.55     1:07.88 (36.33)                                        
  3 Mattson, Mark E           39 IM-IL                1:14.80    1:12.45    6  
                  34.33     1:12.45 (38.12)                                        
  4 Taylor, Greg              38 IM-IL                1:12.54    1:14.60    5  
                  34.76     1:14.60 (39.84)                                        
 
Men 35-39 200 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Mattson, Mark E           39 IM-IL                2:39.00    2:36.12    9  
                  33.56     1:14.73 (41.17)     2:00.21 (45.48)     2:36.12 (35.91)
 
Men 35-39 400 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Morrison, John            37 IM-IL                5:29.00    5:30.64    9  
                  34.77     1:14.26 (39.49)     1:57.34 (43.08)     2:40.03 (42.69)
        3:27.21 (47.18)     4:14.28 (47.07)     4:52.71 (38.43)     5:30.64 (37.93)
 
Men 40-44 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Mehok, George K           42 SOLO-LE                26.00      25.24    9  
  2 Peebles, Brent            42 IM-IL                  29.70      28.34    7  
  3 Montgomery, Scott J       40 HPX-IN                 29.50      30.56    6  
  4 Herbst, Robert            40 IM-IL                  30.00      31.13    5  
  5 Balaguer, Luis            42 IM-IL                  35.00      34.10    4  
 
Men 40-44 100 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Clarke, Chris A           41 ISF-IN                 57.00      56.87    9  
                  27.08       56.87 (29.79)                                        
  2 Bosse, Tim L              41 IM-IL                1:04.97      59.97    7  
                  29.06       59.97 (30.91)                                        
  3 Peebles, Brent            42 IM-IL                1:07.60    1:04.73    6  
                  30.62     1:04.73 (34.11)                                        
  4 Andrews, William P        44 WLAC-IL              1:30.00    1:13.15    5  
                  33.72     1:13.15 (39.43)                                        
  5 Balaguer, Luis            42 IM-IL                1:20.30    1:17.67    4  
                  36.03     1:17.67 (41.64)                                        
  6 Schoser, John C           44 IM-IL                1:20.00    1:26.99    3  
                  40.67     1:26.99 (46.32)                                        
 
Men 40-44 200 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Clarke, Chris A           41 ISF-IN               2:06.00    2:06.04    9  
                  28.81     1:00.48 (31.67)     1:33.11 (32.63)     2:06.04 (32.93)
  2 Balaguer, Luis            42 IM-IL                3:00.00    3:01.04    7  
                  42.78                                                 2:17.03 ( )
        3:01.04 (44.01)                                                            
 
Men 40-44 400 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Clarke, Chris A           41 ISF-IN               4:30.00    4:25.24    9  
                  30.37     1:02.94 (32.57)     1:36.19 (33.25)     2:09.85 (33.66)
        2:43.48 (33.63)     3:17.37 (33.89)     3:51.64 (34.27)     4:25.24 (33.60)
  2 Balaguer, Luis            42 IM-IL                6:30.00    6:30.17    7  
                  44.92     1:33.59 (48.67)     2:24.86 (51.27)     3:15.92 (51.06)
        4:06.14 (50.22)     4:55.78 (49.64)     5:46.67 (50.89)     6:30.17 (43.50)
 
Men 40-44 800 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Cordero, William          42 IM-IL               10:55.00    9:57.51    9  
                  33.20     1:09.27 (36.07)     1:46.11 (36.84)     2:23.61 (37.50)
        3:01.47 (37.86)     3:39.51 (38.04)     4:17.13 (37.62)     4:55.25 (38.12)
        5:32.95 (37.70)     6:10.40 (37.45)     6:48.17 (37.77)     7:26.28 (38.11)
        8:04.07 (37.79)     8:42.49 (38.42)     9:20.44 (37.95)     9:57.51 (37.07)
 
Men 40-44 50 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Mehok, George K           42 SOLO-LE                31.50      30.15    9  
  2 Cordero, William          42 IM-IL                  32.37      32.88    7  
 
Men 40-44 100 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Malas, Bryan              42 IM-IL                1:01.83    1:01.04    9  
                  28.93     1:01.04 (32.11)                                        
  2 Mehok, George K           42 SOLO-LE              1:05.00    1:03.71    7  
                  30.84     1:03.71 (32.87)                                        
  3 Clarke, Chris A           41 ISF-IN               1:05.00    1:03.83    6  
                  30.91     1:03.83 (32.92)                                        
 
Men 40-44 50 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Clarke, Chris A           41 ISF-IN                 35.00      34.01    9  
  2 Peebles, Brent            42 IM-IL                  40.10      41.30    7  
  3 Schoser, John C           44 IM-IL                  35.00      42.68    6  
 
Men 40-44 100 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Montgomery, Scott J       40 HPX-IN               1:17.38    1:18.76    9  
                  36.41     1:18.76 (42.35)                                        
 
Men 40-44 200 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Schoser, John C           44 IM-IL                2:59.00    3:25.85    9  
                  46.17     1:36.63 (50.46)     2:30.64 (54.01)     3:25.85 (55.21)
 
Men 40-44 50 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Malas, Bryan              42 IM-IL                  27.40      27.58    9  
  2 Mehok, George K           42 SOLO-LE                29.00      27.74    7  
  3 Cordero, William          42 IM-IL                  28.20      29.16    6  
  4 Bosse, Tim L              41 IM-IL                  29.97      30.29    5  
  5 Gill, Mark A              41 SYSM-FL                30.00      30.52    4  
  6 Peebles, Brent            42 IM-IL                  35.10      34.57    3  
  7 Andrews, William P        44 WLAC-IL              1:00.00      34.80    2  
  8 Herbst, Robert            40 IM-IL                  37.00      39.26    1  
 
Men 40-44 100 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Kaminski, Ronald G        40 IM-IL                1:02.72    1:01.41    9  
                  28.98     1:01.41 (32.43)                                        
  2 Mehok, George K           42 SOLO-LE              1:04.00    1:01.67    7  
                  29.07     1:01.67 (32.60)                                        
  3 Cordero, William          42 IM-IL                1:05.85    1:06.31    6  
                  31.11     1:06.31 (35.20)                                        
 
Men 40-44 100 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Mehok, George K           42 SOLO-LE              1:06.50    1:04.71    9  
                  30.33     1:04.71 (34.38)                                        
  2 Bosse, Tim L              41 IM-IL                1:15.97    1:08.36    7  
                  32.54     1:08.36 (35.82)                                        
  3 Cordero, William          42 IM-IL                1:09.00    1:11.03    6  
                  31.76     1:11.03 (39.27)                                        
  4 Peebles, Brent            42 IM-IL                1:27.10    1:20.93    5  
                  39.71     1:20.93 (41.22)                                        
  5 Andrews, William P        44 WLAC-IL              2:30.00    1:31.52    4  
                  40.45     1:31.52 (51.07)                                        
 -- Schoser, John C           44 IM-IL                1:25.00         DQ  
                  45.94          DQ (47.20)                                        
 
Men 40-44 200 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Bosse, Tim L              41 IM-IL                2:35.97    2:30.27    9  
                  31.45     1:10.70 (39.25)     1:55.55 (44.85)     2:30.27 (34.72)
  2 Cordero, William          42 IM-IL                2:39.00    2:34.55    7  
                  30.60     1:11.10 (40.50)     1:58.76 (47.66)     2:34.55 (35.79)
 
Men 40-44 400 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Clarke, Chris A           41 ISF-IN               5:25.00    5:08.08    9  
                  31.87     1:08.46 (36.59)     1:47.24 (38.78)     2:25.94 (38.70)
        3:11.48 (45.54)     3:57.97 (46.49)     4:34.32 (36.35)     5:08.08 (33.76)
 
Men 45-49 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Young, Robert             45 IM-IL                  25.79      26.34    9  
  2 Ujiiye, Tom               49 IM-IL                1:00.00      27.39    7  
  3 Francis, Lee              48 IM-IL                  32.00      29.94    6  
  4 Cohen, Brad               47 IM-IL                  29.00      30.33    5  
  5 Rodon-Hornof, William S   45 IM-IL                  30.76      30.70    4  
  6 Little, Doug              48 IM-IL                  35.35      33.74    3  
  7 Cummins, Tom J            49 IM-IL                  32.24      34.00    2  
 
Men 45-49 100 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Rodon-Hornof, William S   45 IM-IL                1:05.00    1:04.60    9  
                  31.45     1:04.60 (33.15)                                        
  2 Gilberg, Steve            47 IM-IL                1:07.00    1:07.03    7  
                  31.53     1:07.03 (35.50)                                        
  3 Cummins, Tom J            49 IM-IL                1:15.05    1:18.86    6  
                  36.52     1:18.86 (42.34)                                        
  4 Caniglia, Ken P           47 MGM-IL               1:45.00    1:20.80    5  
                  38.10     1:20.80 (42.70)                                        
 
Men 45-49 200 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Rodon-Hornof, William S   45 IM-IL                2:24.00    2:24.27    9  
                  33.08     1:09.69 (36.61)     1:47.52 (37.83)     2:24.27 (36.75)
  2 Hanrahan, Peter           45 UNAT                 2:55.00    2:41.07    7  
                  38.88     1:19.51 (40.63)     2:01.17 (41.66)     2:41.07 (39.90)
  3 Cummins, Tom J            49 IM-IL                2:58.20    3:01.58    6  
                  36.67     1:19.90 (43.23)     2:07.76 (47.86)     3:01.58 (53.82)
 
Men 45-49 400 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Rodon-Hornof, William S   45 IM-IL                5:04.00    4:56.83    9  
                  33.24     1:09.37 (36.13)     1:46.75 (37.38)     2:24.62 (37.87)
        3:03.14 (38.52)     3:41.25 (38.11)     4:19.53 (38.28)     4:56.83 (37.30)
  2 Francis, Lee              48 IM-IL                6:00.00    5:15.17    7  
                  36.07     1:14.89 (38.82)     1:54.73 (39.84)     2:35.32 (40.59)
        3:15.73 (40.41)     3:55.94 (40.21)     4:36.23 (40.29)     5:15.17 (38.94)
 
Men 45-49 800 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Sims, David E             47 UNAT                 8:48.00    8:52.84    9  
                  31.40     1:04.29 (32.89)     1:36.89 (32.60)     2:09.54 (32.65)
        2:42.28 (32.74)     3:15.26 (32.98)     3:48.53 (33.27)     4:22.08 (33.55)
        4:55.54 (33.46)     5:28.90 (33.36)     6:02.59 (33.69)     6:36.73 (34.14)
        7:11.09 (34.36)     7:45.77 (34.68)     8:20.20 (34.43)     8:52.84 (32.64)
 
Men 45-49 1500 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Rodon-Hornof, William S   45 IM-IL               20:20.00   19:32.45    9  
                  34.19     1:11.67 (37.48)     1:49.59 (37.92)     2:28.20 (38.61)
        3:06.59 (38.39)     3:45.48 (38.89)     4:24.03 (38.55)     5:02.73 (38.70)
        5:41.49 (38.76)     6:20.51 (39.02)     6:59.27 (38.76)     7:39.07 (39.80)
        8:18.72 (39.65)     8:58.16 (39.44)     9:38.27 (40.11)    10:17.81 (39.54)
       10:57.62 (39.81)    11:37.15 (39.53)    12:16.40 (39.25)    12:56.21 (39.81)
       13:35.99 (39.78)    14:15.85 (39.86)    14:55.30 (39.45)    15:34.82 (39.52)
       16:14.18 (39.36)    16:54.45 (40.27)    17:34.34 (39.89)    18:14.37 (40.03)
       18:54.01 (39.64)    19:32.45 (38.44)                                        
  2 Hanrahan, Peter           45 UNAT                22:30.00   22:33.84    7  
                  42.25     1:27.26 (45.01)     2:13.38 (46.12)     2:58.79 (45.41)
        3:44.43 (45.64)     4:29.76 (45.33)     5:15.89 (46.13)                    
                                                                        7:32.33 ( )
        8:18.18 (45.85)     9:03.22 (45.04)     9:48.71 (45.49)    10:34.55 (45.84)
       11:19.31 (44.76)    12:04.85 (45.54)    12:49.85 (45.00)    13:34.94 (45.09)
       14:20.73 (45.79)                                                15:51.35 ( )
       16:36.61 (45.26)    17:22.44 (45.83)    18:07.76 (45.32)    18:53.01 (45.25)
       19:38.07 (45.06)    20:22.69 (44.62)    21:07.16 (44.47)    21:50.94 (43.78)
       22:33.84 (42.90)
 
Men 45-49 50 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Ujiiye, Tom               49 IM-IL                1:00.00      33.06    9  
  2 Little, Doug              48 IM-IL                  55.85      50.19    7  
 
Men 45-49 100 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Rodon-Hornof, William S   45 IM-IL                1:20.00    1:16.29    9  
                  37.19     1:16.29 (39.10)                                        
  2 Little, Doug              48 IM-IL                1:50.85    1:47.89    7  
                1:47.33      1:47.89 (0.56)                                        
 
Men 45-49 200 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Rodon-Hornof, William S   45 IM-IL                3:00.00    2:55.05    9  
                  41.82     1:25.68 (43.86)     2:11.01 (45.33)     2:55.05 (44.04)
 
Men 45-49 50 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Ujiiye, Tom               49 IM-IL                1:00.00      35.46    9  
  2 Francis, Lee              48 IM-IL                  43.00      41.74    7  
  3 Miller, Jay               49 IM-IL                  41.00      42.07    6  
  4 Katz, David               49 UNAT                   44.00      42.88    5  
  5 Caniglia, Ken P           47 MGM-IL               1:00.00      47.59    4  
  6 Cummins, Tom J            49 IM-IL                  45.45      47.68    3  
  7 Little, Doug              48 IM-IL                  52.12      49.74    2  
 
Men 45-49 100 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Ujiiye, Tom               49 IM-IL                2:00.00    1:18.49    9  
                  37.90     1:18.49 (40.59)                                        
  2 Francis, Lee              48 IM-IL                1:30.00    1:25.84    7  
                  40.80     1:25.84 (45.04)                                        
  3 Cummins, Tom J            49 IM-IL                1:45.00    1:46.73    6  
                  49.57     1:46.73 (57.16)                                        
 
Men 45-49 200 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Ujiiye, Tom               49 IM-IL                4:00.00    2:51.77    9  
                  39.48     1:24.65 (45.17)     2:09.42 (44.77)     2:51.77 (42.35)
 
Men 45-49 50 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Young, Robert             45 IM-IL                  27.92      28.55    9  
  2 Gilberg, Steve            47 IM-IL                  30.50      29.88    7  
  3 Miller, Jay               49 IM-IL                  35.00      35.84    6  
  4 Katz, David               49 UNAT                   40.00      36.40    5  
  5 Cummins, Tom J            49 IM-IL                  39.53      39.59    4  
  6 Little, Doug              48 IM-IL                  42.58      40.96    3  
 
Men 45-49 100 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Ujiiye, Tom               49 IM-IL                2:00.00    1:09.44    9  
                  32.90     1:09.44 (36.54)                                        
  2 Cohen, Brad               47 IM-IL                1:10.00    1:13.74    7  
                  33.48     1:13.74 (40.26)                                        
  3 Cummins, Tom J            49 IM-IL                1:29.94    1:44.19    6  
                  44.07   1:44.19 (1:00.12)                                        
 
Men 45-49 100 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Ujiiye, Tom               49 IM-IL                2:00.00    1:10.05    9  
                  32.95     1:10.05 (37.10)                                        
  2 Gilberg, Steve            47 IM-IL                1:15.00    1:14.56    7  
                  33.62     1:14.56 (40.94)                                        
  3 Francis, Lee              48 IM-IL                1:30.00    1:20.12    6  
                  38.55     1:20.12 (41.57)                                        
  4 Miller, Jay               49 IM-IL                1:18.00    1:22.18    5  
                  37.49     1:22.18 (44.69)                                        
  5 Katz, David               49 UNAT                 1:25.00    1:23.18    4  
                  38.76     1:23.18 (44.42)                                        
  6 Cummins, Tom J            49 IM-IL                1:32.82    1:33.63    3  
                  43.31     1:33.63 (50.32)                                        
  7 Little, Doug              48 IM-IL                1:40.88    1:40.18    2  
                  46.78     1:40.18 (53.40)                                        
 
Men 45-49 200 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Gilberg, Steve            47 IM-IL                2:44.00    2:47.87    9  
                  31.99     1:15.97 (43.98)     2:06.65 (50.68)     2:47.87 (41.22)
  2 Katz, David               49 UNAT                 3:00.00    3:23.53    7  
                  39.94     1:30.99 (51.05)   2:38.02 (1:07.03)     3:23.53 (45.51)
  3 Cummins, Tom J            49 IM-IL                3:10.00    3:34.82    6  
                  42.87   1:43.22 (1:00.35)   2:44.89 (1:01.67)     3:34.82 (49.93)
 
Men 50-54 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Ursu, Andrei H            51 UNAT                   28.20      28.90    9  
  2 Weiss, Michael B          52 IM-IL                  29.67      29.50    7  
  3 Phinney, Scot             53 IM-IL                  32.00      32.18    6  
  4 Traynor, John             50 IM-IL                  32.50      32.83    5  
  5 Reed, Michael E           54 UNAT                   33.71      32.93    4  
  6 Weiss, Patrick J          50 MICH-MI                41.03      38.90    3  
 
Men 50-54 100 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Boutov, Alex              53 IM-IL                1:05.66    1:04.98    9  
                  31.62     1:04.98 (33.36)                                        
  2 Ursu, Andrei H            51 UNAT                 1:15.00    1:07.22    7  
                  31.86     1:07.22 (35.36)                                        
  3 Reed, Michael E           54 UNAT                 1:14.82    1:14.38    6  
                  35.55     1:14.38 (38.83)                                        
  4 Traynor, John             50 IM-IL                1:15.00    1:17.94    5  
                  37.79     1:17.94 (40.15)                                        
  5 Weiss, Patrick J          50 MICH-MI              1:37.77    1:33.09    4  
                  44.47     1:33.09 (48.62)                                        
 
Men 50-54 200 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Seibt, Andy K             51 IM-IL                2:08.30    2:06.79    9  
                  28.97     1:01.29 (32.32)     1:34.29 (33.00)     2:06.79 (32.50)
  2 Traynor, John             50 IM-IL                2:45.00    2:43.21    7  
                  37.24     1:17.91 (40.67)     2:00.44 (42.53)     2:43.21 (42.77)
 
Men 50-54 800 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Boutov, Alex              53 IM-IL               10:25.36   10:20.79    9  
                  35.40     1:12.37 (36.97)     1:49.45 (37.08)     2:27.42 (37.97)
        3:05.85 (38.43)     3:44.16 (38.31)     4:23.15 (38.99)     5:02.02 (38.87)
        5:41.52 (39.50)     6:21.44 (39.92)     7:01.68 (40.24)     7:42.01 (40.33)
        8:22.02 (40.01)     9:02.57 (40.55)     9:42.98 (40.41)    10:20.79 (37.81)
 
Men 50-54 50 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Seibt, Andy K             51 IM-IL                  32.00      31.56    9  
  2 Phinney, Scot             53 IM-IL                  39.00      39.10    7  
  3 Reed, Michael E           54 UNAT                   45.71      43.93    6  
 
Men 50-54 100 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Seibt, Andy K             51 IM-IL                1:10.40    1:08.40    9  
                  32.75     1:08.40 (35.65)                                        
 
Men 50-54 200 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Seibt, Andy K             51 IM-IL                2:34.90    2:31.54    9  
                  35.01     1:13.25 (38.24)     1:52.29 (39.04)     2:31.54 (39.25)
  2 Phinney, Scot             53 IM-IL                3:09.00    3:03.66    7  
                  43.50     1:29.26 (45.76)     2:17.26 (48.00)     3:03.66 (46.40)
 
Men 50-54 50 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Traynor, John             50 IM-IL                  41.00      42.14    9  
 
Men 50-54 100 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Traynor, John             50 IM-IL                1:30.00    1:30.41    9  
                  42.19     1:30.41 (48.22)                                        
 
Men 50-54 200 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Seibt, Andy K             51 IM-IL                2:46.20    2:44.14    9  
                  36.54     1:18.14 (41.60)     2:01.09 (42.95)     2:44.14 (43.05)
 
Men 50-54 50 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Ursu, Andrei H            51 UNAT                   31.00      30.64    9  
  2 Weiss, Michael B          52 IM-IL                  33.00      32.84    7  
  3 Phinney, Scot             53 IM-IL                  36.30      36.72    6  
  4 Traynor, John             50 IM-IL                  35.20      37.12    5  
  5 Reed, Michael E           54 UNAT                   55.00      39.49    4  
 
Men 50-54 100 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Ursu, Andrei H            51 UNAT                 1:20.00    1:10.35    9  
                  32.29     1:10.35 (38.06)                                        
  2 Boutov, Alex              53 IM-IL                1:13.26    1:14.55    7  
                  35.29     1:14.55 (39.26)                                        
 
Men 50-54 200 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Seibt, Andy K             51 IM-IL                2:32.60    2:29.22    9  
                  32.56     1:09.44 (36.88)     1:48.78 (39.34)     2:29.22 (40.44)
 
Men 50-54 100 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Weiss, Michael B          52 IM-IL                1:15.00    1:18.54    9  
                  36.10     1:18.54 (42.44)                                        
  2 Phinney, Scot             53 IM-IL                1:26.00    1:23.29    7  
                  38.95     1:23.29 (44.34)                                        
  3 Traynor, John             50 IM-IL                1:25.00    1:27.91    6  
                  42.41     1:27.91 (45.50)                                        
  4 Reed, Michael E           54 UNAT                 1:53.00    1:41.08    5  
                  44.53     1:41.08 (56.55)                                        
 
Men 50-54 200 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Seibt, Andy K             51 IM-IL                2:29.20    2:24.12    9  
                  31.36     1:08.80 (37.44)     1:50.71 (41.91)     2:24.12 (33.41)
  2 Phinney, Scot             53 IM-IL                3:12.00    3:04.79    7  
                  38.27     1:26.05 (47.78)     2:21.59 (55.54)     3:04.79 (43.20)
  3 Traynor, John             50 IM-IL                3:00.00    3:12.31    6  
                  39.44     1:35.27 (55.83)     2:27.50 (52.23)     3:12.31 (44.81)
 
Men 50-54 400 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Seibt, Andy K             51 IM-IL                5:20.80    5:09.92    9  
                  32.56     1:09.83 (37.27)     1:51.12 (41.29)     2:32.76 (41.64)
        3:16.65 (43.89)     4:00.68 (44.03)     4:35.89 (35.21)     5:09.92 (34.03)
 
Men 55-59 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Weber, Gregory            56 UNAT                      NT      30.36    9  
  2 Anderson, Mark J          56 IM-IL                  33.00      31.13    7  
  3 Smith, Stephen D          56 SLAM-OZ                31.60      32.18    6  
  4 Miller, John B            56 MGM-IL                 31.00      35.61    5  
  5 Anderson, John H          59 IM-IL                  38.00      35.76    4  
 
Men 55-59 100 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Dodson, Phil L            56 IM-IL                  58.73      57.28    9  
                  27.52       57.28 (29.76)                                        
  2 Blumenthal, Jeffrey S     55 IM-IL                  59.99    1:00.91    7  
                  29.42     1:00.91 (31.49)                                        
  3 Weber, Gregory            56 UNAT                      NT    1:08.98    6  
                  32.36     1:08.98 (36.62)                                        
  4 Prince, Clifford          59 IM-IL                1:23.77    1:23.95    5  
                  38.79     1:23.95 (45.16)                                        
  5 Anderson, John H          59 IM-IL                1:23.00    1:24.24    4  
                  38.02     1:24.24 (46.22)                                        
  6 Miller, John B            56 MGM-IL               1:16.98    1:26.95    3  
                  39.81     1:26.95 (47.14)                                        
 
Men 55-59 100 SC Meter 100 split from 200
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Blumenthal, Jeffrey S     55 IM-IL                     NT    1:00.44  
 
Men 55-59 200 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Dodson, Phil L            56 IM-IL                2:06.97    2:06.83    9  
                  29.02     1:01.81 (32.79)     1:34.87 (33.06)     2:06.83 (31.96)
  2 Anderson, Mark J          56 IM-IL                2:34.00    2:35.13    7  
                  36.33     1:15.94 (39.61)     1:55.83 (39.89)     2:35.13 (39.30)
  3 Smith, Stephen D          56 SLAM-OZ              2:59.50    2:38.56    6  
                  36.49     1:17.57 (41.08)     1:58.89 (41.32)     2:38.56 (39.67)
  4 Weber, Gregory            56 UNAT                      NT    2:44.60    5  
                  36.18     1:17.20 (41.02)     2:01.14 (43.94)     2:44.60 (43.46)
  5 Blumenthal, Jeffrey S     55 IM-IL                2:15.60    2:55.27    4  
                  28.73     1:00.44 (31.71)   2:08.16 (1:07.72)     2:55.27 (47.11)
  6 Anderson, John H          59 IM-IL                3:04.00    3:03.11    3  
                  42.59     1:29.93 (47.34)     2:16.74 (46.81)     3:03.11 (46.37)
  7 Miller, John B            56 MGM-IL                    NT    3:15.04    2  
                  42.54     1:31.35 (48.81)     2:24.08 (52.73)     3:15.04 (50.96)
 
Men 55-59 400 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Dodson, Phil L            56 IM-IL                4:37.61    4:36.47    9  
                  33.24     1:08.28 (35.04)     1:43.16 (34.88)     2:18.76 (35.60)
        2:54.17 (35.41)     3:29.34 (35.17)     4:03.63 (34.29)     4:36.47 (32.84)
  2 Thompson, Frank L         58 MICH-MI              4:56.74    5:04.64    7  
                  34.38     1:12.40 (38.02)     1:51.34 (38.94)     2:30.21 (38.87)
        3:09.33 (39.12)     3:48.14 (38.81)     4:26.75 (38.61)     5:04.64 (37.89)
  3 Smith, Stephen D          56 SLAM-OZ              6:32.50    6:01.31    6  
                  38.11     1:21.59 (43.48)     2:07.26 (45.67)     2:54.50 (47.24)
        3:42.12 (47.62)     4:29.61 (47.49)     5:16.94 (47.33)     6:01.31 (44.37)
 
Men 55-59 800 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Thompson, Frank L         58 MICH-MI             10:16.00   10:28.91    9  
                  34.86     1:14.10 (39.24)     1:54.47 (40.37)     2:34.73 (40.26)
        3:14.32 (39.59)     3:54.56 (40.24)     4:34.26 (39.70)     5:14.30 (40.04)
        5:54.12 (39.82)     6:34.32 (40.20)     7:14.12 (39.80)     7:53.86 (39.74)
        8:33.58 (39.72)     9:13.45 (39.87)     9:52.04 (38.59)    10:28.91 (36.87)
  2 Weber, Gregory            56 UNAT                      NT   13:07.21    7  
                  40.98     1:25.39 (44.41)     2:12.13 (46.74)     3:00.82 (48.69)
        3:50.22 (49.40)     4:39.70 (49.48)     5:29.34 (49.64)     6:20.26 (50.92)
        7:10.74 (50.48)     8:01.69 (50.95)     8:53.08 (51.39)     9:45.19 (52.11)
       10:36.33 (51.14)    11:27.32 (50.99)    12:18.33 (51.01)    13:07.21 (48.88)
  3 Anderson, John H          59 IM-IL               13:48.00   14:06.22    6  
                  47.47     1:39.83 (52.36)     2:33.41 (53.58)     3:26.45 (53.04)
        4:21.19 (54.74)     5:15.30 (54.11)     6:08.60 (53.30)     7:02.31 (53.71)
        7:55.52 (53.21)     8:48.22 (52.70)     9:40.61 (52.39)    10:33.36 (52.75)
       11:25.52 (52.16)    12:19.82 (54.30)    13:13.16 (53.34)    14:06.22 (53.06)
 
Men 55-59 50 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Thompson, Frank L         58 MICH-MI                35.11      35.54    9  
  2 Anderson, Mark J          56 IM-IL                  39.00      37.36    7  
  3 Smith, Stephen D          56 SLAM-OZ                39.30      37.45    6  
 
Men 55-59 100 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Thompson, Frank L         58 MICH-MI              1:11.98    1:14.65    9  
                  37.06     1:14.65 (37.59)                                        
  2 Smith, Stephen D          56 SLAM-OZ              1:30.50    1:27.38    7  
                  43.98     1:27.38 (43.40)                                        
 
Men 55-59 200 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Dodson, Phil L            56 IM-IL                2:39.00    2:35.20    9  
                  38.21     1:17.82 (39.61)     1:57.18 (39.36)     2:35.20 (38.02)
  2 Smith, Stephen D          56 SLAM-OZ              3:26.50    3:12.68    7  
                  46.73     1:36.37 (49.64)     2:25.77 (49.40)     3:12.68 (46.91)
 -- Thompson, Frank L         58 MICH-MI              2:36.77         DQ  
                  38.19     1:19.26 (41.07)     2:00.49 (41.23)          DQ (41.61)
 
Men 55-59 50 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Yant, Bob                 55 IM-IL                  34.50      34.66    9  
  2 Smith, Stephen D          56 SLAM-OZ                37.90      39.64    7  
  3 Fergus, Brian             59 IM-IL                  47.38      47.24    6  
  4 Miller, John B            56 MGM-IL                 42.20      48.50    5  
  5 Prince, Clifford          59 IM-IL                  50.15      50.96    4  
 
Men 55-59 100 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Yant, Bob                 55 IM-IL                1:16.00    1:16.27    9  
                  35.78     1:16.27 (40.49)                                        
  2 Smith, Stephen D          56 SLAM-OZ              1:23.60    1:26.49    7  
                  41.30     1:26.49 (45.19)                                        
  3 Miller, John B            56 MGM-IL               1:35.30    1:49.99    6  
                  51.59     1:49.99 (58.40)                                        
 
Men 55-59 200 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Yant, Bob                 55 IM-IL                2:48.00    2:48.52    9  
                  37.48     1:19.45 (41.97)     2:03.83 (44.38)     2:48.52 (44.69)
  2 Fergus, Brian             59 IM-IL                3:42.20    3:44.70    7  
                  52.20     1:49.53 (57.33)     2:47.73 (58.20)     3:44.70 (56.97)
  3 Miller, John B            56 MGM-IL               3:47.20    3:59.30    6  
                  51.47   1:51.52 (1:00.05)   2:55.26 (1:03.74)   3:59.30 (1:04.04)
 -- Smith, Stephen D          56 SLAM-OZ              3:08.50         DQ  
 
Men 55-59 50 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Blumenthal, Jeffrey S     55 IM-IL                  38.00      36.84    9  
  2 Prince, Clifford          59 IM-IL                  52.04      49.79    7  
 
Men 55-59 100 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Weber, Gregory            56 UNAT                      NT    1:30.74    9  
                  44.57     1:30.74 (46.17)                                        
  2 Miller, John B            56 MGM-IL               1:31.68    1:39.60    7  
                  48.96     1:39.60 (50.64)                                        
  3 Prince, Clifford          59 IM-IL                1:45.20    1:44.20    6  
                  50.46     1:44.20 (53.74)                                        
  4 Fergus, Brian             59 IM-IL                1:41.00    1:44.36    5  
                  50.22     1:44.36 (54.14)                                        
 
Men 55-59 200 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Dodson, Phil L            56 IM-IL                2:33.39    2:28.49    9  
                  31.46     1:11.77 (40.31)     1:57.02 (45.25)     2:28.49 (31.47)
  2 Yant, Bob                 55 IM-IL                2:30.00    2:29.96    7  
                  32.08     1:13.96 (41.88)     1:55.14 (41.18)     2:29.96 (34.82)
  3 Blumenthal, Jeffrey S     55 IM-IL                2:58.00    2:55.89    6  
                  37.28     1:26.99 (49.71)     2:21.53 (54.54)     2:55.89 (34.36)
  4 Smith, Stephen D          56 SLAM-OZ              2:59.50    2:55.91    5  
                  37.30     1:25.13 (47.83)     2:13.44 (48.31)     2:55.91 (42.47)
  5 Fergus, Brian             59 IM-IL                3:46.05    3:46.90    4  
                  58.29     1:54.08 (55.79)     2:53.22 (59.14)     3:46.90 (53.68)
  6 Prince, Clifford          59 IM-IL                3:50.40    3:58.42    3  
                  52.89   1:56.82 (1:03.93)   3:05.43 (1:08.61)     3:58.42 (52.99)
 
Men 55-59 400 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Dodson, Phil L            56 IM-IL                5:30.00    5:21.98    9  
                  33.68     1:11.51 (37.83)     1:55.17 (43.66)     2:37.17 (42.00)
        3:24.97 (47.80)     4:13.35 (48.38)     4:49.39 (36.04)     5:21.98 (32.59)
 
Men 60-64 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Long, Bob                 62 IM-IL                  32.80      33.31    9  
  2 Maude, Tom                60 ELG-IL                 37.00      34.28    7  
  3 Smith, Dave               64 IM-IL                  34.00      34.89    6  
 
Men 60-64 100 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Long, Bob                 62 IM-IL                1:16.00    1:16.36    9  
                  36.52     1:16.36 (39.84)                                        
  2 Maude, Tom                60 ELG-IL               1:29.00    1:17.04    7  
                  36.58     1:17.04 (40.46)                                        
 
Men 60-64 200 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Arneson, Gaard            61 AAM-MI               2:30.20    2:25.92    9  
                  34.31     1:11.53 (37.22)     1:49.36 (37.83)     2:25.92 (36.56)
  2 Maude, Tom                60 ELG-IL               2:58.00    2:48.22    7  
                  37.12     1:18.41 (41.29)     2:03.64 (45.23)     2:48.22 (44.58)
  3 Markman, Michael          63 IM-IL                2:55.00    2:48.28    6  
                  37.20     1:18.10 (40.90)     2:02.58 (44.48)     2:48.28 (45.70)
  4 Long, Bob                 62 IM-IL                2:57.00    2:53.39    5  
                  38.39     1:22.27 (43.88)     2:08.50 (46.23)     2:53.39 (44.89)
 
Men 60-64 400 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Wendt, George F           62 IM-IL                5:05.00    4:54.01    9  
                  36.07     1:14.38 (38.31)     1:52.06 (37.68)     2:29.48 (37.42)
        3:06.07 (36.59)     3:42.85 (36.78)     4:18.91 (36.06)     4:54.01 (35.10)
  2 Arneson, Gaard            61 AAM-MI               5:19.00    5:04.08    7  
                  34.99     1:12.98 (37.99)     1:51.98 (39.00)     2:30.84 (38.86)
        3:09.87 (39.03)     3:48.93 (39.06)     4:27.12 (38.19)     5:04.08 (36.96)
  3 Maude, Tom                60 ELG-IL               7:30.00    6:07.30    6  
                  39.03     1:21.95 (42.92)     2:07.92 (45.97)     2:55.32 (47.40)
        3:43.89 (48.57)     4:33.20 (49.31)     5:22.02 (48.82)     6:07.30 (45.28)
 
Men 60-64 800 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Wendt, George F           62 IM-IL               10:15.00    9:53.30    9  
                  36.07     1:14.32 (38.25)     1:53.08 (38.76)     2:31.51 (38.43)
        3:10.18 (38.67)     3:47.85 (37.67)     4:25.26 (37.41)     5:02.19 (36.93)
        5:38.97 (36.78)     6:16.43 (37.46)     6:53.52 (37.09)     7:30.06 (36.54)
        8:06.61 (36.55)     8:42.71 (36.10)     9:18.36 (35.65)     9:53.30 (34.94)
  2 Arneson, Gaard            61 AAM-MI              10:58.20   10:25.68    7  
                  36.40     1:15.00 (38.60)     1:55.02 (40.02)     2:34.47 (39.45)
        3:14.76 (40.29)     3:54.50 (39.74)     4:34.27 (39.77)     5:14.14 (39.87)
        5:53.53 (39.39)     6:32.81 (39.28)     7:12.25 (39.44)     7:51.94 (39.69)
        8:31.04 (39.10)     9:10.11 (39.07)     9:48.62 (38.51)    10:25.68 (37.06)
  3 Maude, Tom                60 ELG-IL              16:50.00   13:00.72    6  
                  39.74     1:23.04 (43.30)     2:09.04 (46.00)     2:56.45 (47.41)
        3:44.99 (48.54)     4:34.61 (49.62)     5:24.16 (49.55)     6:14.52 (50.36)
        7:05.13 (50.61)     7:56.00 (50.87)     8:46.92 (50.92)     9:37.94 (51.02)
       10:30.01 (52.07)    11:21.90 (51.89)    12:13.54 (51.64)    13:00.72 (47.18)
 
Men 60-64 1500 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Wendt, George F           62 IM-IL               19:30.00   19:00.25    9  
                  36.58     1:15.55 (38.97)     1:54.93 (39.38)     2:34.50 (39.57)
        3:13.58 (39.08)     3:52.46 (38.88)     4:31.36 (38.90)     5:10.16 (38.80)
        5:48.92 (38.76)     6:27.70 (38.78)     7:05.83 (38.13)     7:44.03 (38.20)
        8:22.31 (38.28)     9:00.50 (38.19)     9:38.60 (38.10)    10:16.89 (38.29)
       10:55.16 (38.27)    11:33.45 (38.29)    12:11.49 (38.04)    12:49.60 (38.11)
       13:27.23 (37.63)    14:04.55 (37.32)    14:41.83 (37.28)    15:19.24 (37.41)
       15:56.42 (37.18)    16:33.76 (37.34)    17:11.03 (37.27)    17:48.11 (37.08)
       18:24.78 (36.67)    19:00.25 (35.47)                                        
  2 Arneson, Gaard            61 AAM-MI              24:30.00   19:58.62    7  
                  36.53     1:15.24 (38.71)     1:54.40 (39.16)     2:34.08 (39.68)
        3:14.30 (40.22)     3:54.83 (40.53)     4:35.03 (40.20)     5:15.04 (40.01)
        5:55.95 (40.91)                             6:36.04 ( )     7:16.09 (40.05)
        7:56.89 (40.80)     8:37.16 (40.27)     9:17.15 (39.99)     9:57.41 (40.26)
       10:36.96 (39.55)    11:16.53 (39.57)    11:56.62 (40.09)    12:37.05 (40.43)
                               13:17.33 ( )    13:58.25 (40.92)    14:38.48 (40.23)
       15:18.87 (40.39)    15:59.79 (40.92)    16:40.11 (40.32)    17:20.49 (40.38)
       18:00.78 (40.29)    18:41.19 (40.41)    19:20.79 (39.60)    19:58.62 (37.83)
  3 Maude, Tom                60 ELG-IL              33:30.00   24:55.05    6  
                  40.21     1:23.58 (43.37)     2:10.16 (46.58)     2:58.11 (47.95)
        3:47.61 (49.50)     4:36.75 (49.14)     5:26.57 (49.82)     6:17.06 (50.49)
        7:07.73 (50.67)     7:58.01 (50.28)     8:48.46 (50.45)     9:38.76 (50.30)
       10:29.81 (51.05)    11:21.78 (51.97)    12:13.36 (51.58)    13:04.36 (51.00)
       13:55.22 (50.86)    14:44.74 (49.52)    15:35.20 (50.46)    16:26.42 (51.22)
       17:17.81 (51.39)    18:08.91 (51.10)    18:59.98 (51.07)    19:51.81 (51.83)
       20:43.85 (52.04)    21:35.17 (51.32)    22:27.10 (51.93)    23:18.38 (51.28)
       24:08.27 (49.89)    24:55.05 (46.78)                                        
  4 Dayton, Barry H           64 IM-IL               29:59.00   30:11.64    5  
                  46.53     1:40.10 (53.57)                             2:37.59 ( )
      3:39.54 (1:01.95)     4:39.18 (59.64)                             5:40.03 ( )
      6:40.48 (1:00.45)   7:40.88 (1:00.40)                             8:41.30 ( )
      9:42.32 (1:01.02)  10:45.24 (1:02.92)                            11:46.76 ( )
     12:48.59 (1:01.83)  13:50.09 (1:01.50)                            14:52.47 ( )
     15:54.11 (1:01.64)  16:56.39 (1:02.28)                            17:57.63 ( )
     18:59.95 (1:02.32)  20:01.35 (1:01.40)                            21:02.34 ( )
     22:04.38 (1:02.04)  23:05.67 (1:01.29)                            24:08.40 ( )
     30:11.64 (6:03.24)
 
Men 60-64 50 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Smith, Dave               64 IM-IL                  46.00      45.20    9  
 
Men 60-64 100 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Smith, Dave               64 IM-IL                1:45.00    1:41.58    9  
                  49.80     1:41.58 (51.78)                                        
  2 Dayton, Barry H           64 IM-IL                1:51.83    1:50.99    7  
                  50.01   1:50.99 (1:00.98)                                        
 
Men 60-64 200 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Wendt, George F           62 IM-IL                2:50.00    2:43.26    9  
                  39.72     1:21.36 (41.64)     2:02.97 (41.61)     2:43.26 (40.29)
 -- Maude, Tom                60 ELG-IL                    NT         DQ  
                  53.24     1:47.75 (54.51)     2:43.99 (56.24)          DQ (55.68)
 
Men 60-64 50 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Wendt, George F           62 IM-IL                  38.00      37.87    9  
 
Men 60-64 100 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Wendt, George F           62 IM-IL                1:25.00    1:21.76    9  
                  39.66     1:21.76 (42.10)                                        
 
Men 60-64 200 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Wendt, George F           62 IM-IL                2:55.00    2:53.31    9  
                  40.91     1:25.89 (44.98)     2:09.04 (43.15)     2:53.31 (44.27)
 
Men 60-64 50 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Long, Bob                 62 IM-IL                  38.20      37.00    9  
  2 Smith, Dave               64 IM-IL                  44.00      43.84    7  
  3 Maude, Tom                60 ELG-IL                 40.00      46.42    6  
 
Men 60-64 100 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Maude, Tom                60 ELG-IL               1:45.00    1:51.71    9  
                  51.06   1:51.71 (1:00.65)                                        
 
Men 60-64 100 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Long, Bob                 62 IM-IL                1:25.80    1:28.78    9  
                  41.57     1:28.78 (47.21)                                        
  2 Maude, Tom                60 ELG-IL               1:30.00    1:35.55    7  
                  46.19     1:35.55 (49.36)                                        
  3 Smith, Dave               64 IM-IL                1:35.00    1:38.15    6  
                  45.77     1:38.15 (52.38)                                        
 
Men 60-64 200 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Wendt, George F           62 IM-IL                2:40.00    2:37.84    9  
                  37.23     1:18.75 (41.52)     2:03.26 (44.51)     2:37.84 (34.58)
  2 Long, Bob                 62 IM-IL                3:14.00    3:19.77    7  
                  40.70     1:34.45 (53.75)   2:36.97 (1:02.52)     3:19.77 (42.80)
  3 Dayton, Barry H           64 IM-IL                4:00.00    4:19.15    6  
                  59.94   2:03.74 (1:03.80)   3:21.64 (1:17.90)     4:19.15 (57.51)
 
Men 60-64 400 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Wendt, George F           62 IM-IL                5:50.00    5:48.62    9  
                  39.77     1:26.63 (46.86)     2:13.16 (46.53)     2:59.08 (45.92)
        3:46.75 (47.67)     4:34.31 (47.56)     5:12.14 (37.83)     5:48.62 (36.48)
 
Men 65-69 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Cohen, Kenneth H          69 IM-IL                  41.53      47.24    9  
  2 Takai, Erik               67 IM-IL                  56.21      54.03    7  
 
Men 65-69 100 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Cohen, Kenneth H          69 IM-IL                1:48.44    1:53.12    9  
                  54.00     1:53.12 (59.12)                                        
  2 Takai, Erik               67 IM-IL                2:12.86    1:58.29    7  
                  57.02   1:58.29 (1:01.27)                                        
 
Men 65-69 200 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Casebolt, Dave            68 IM-IL                3:01.00    3:03.50    9  
                  41.46     1:28.67 (47.21)     2:17.04 (48.37)     3:03.50 (46.46)
  2 Heath, Phil               66 IM-IL                3:15.00    3:07.54    7  
                  42.79     1:30.15 (47.36)     2:21.41 (51.26)     3:07.54 (46.13)
 
Men 65-69 400 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Casebolt, Dave            68 IM-IL                6:33.00    6:32.00    9  
                  43.87     1:33.08 (49.21)     2:23.65 (50.57)     3:14.71 (51.06)
        4:04.92 (50.21)     4:54.80 (49.88)     5:44.92 (50.12)     6:32.00 (47.08)
  2 Heath, Phil               66 IM-IL                7:00.00    6:40.98    7  
                  44.73   2:22.34 (1:37.61)   4:05.12 (1:42.78)     4:56.77 (51.65)
        5:51.08 (54.31)     6:41.22 (50.14)     7:02.77 (21.55)         6:40.98 ( )
 
Men 65-69 800 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Casebolt, Dave            68 IM-IL               13:18.00   13:27.66    9  
                  45.38     1:33.56 (48.18)     2:24.27 (50.71)     3:15.69 (51.42)
        4:08.03 (52.34)     4:59.27 (51.24)     5:50.64 (51.37)     6:41.80 (51.16)
        7:33.20 (51.40)     8:24.91 (51.71)     9:15.84 (50.93)    10:07.20 (51.36)
       10:57.49 (50.29)    11:48.47 (50.98)    12:38.30 (49.83)    13:27.66 (49.36)
  2 Heath, Phil               66 IM-IL               14:30.00   14:16.21    7  
                  44.66     1:33.44 (48.78)     2:24.14 (50.70)     3:17.04 (52.90)
        4:10.57 (53.53)     5:05.23 (54.66)     6:00.02 (54.79)     6:53.38 (53.36)
        7:48.95 (55.57)     8:43.86 (54.91)     9:38.21 (54.35)    10:34.26 (56.05)
       11:30.46 (56.20)    12:25.93 (55.47)    13:21.32 (55.39)    14:16.21 (54.89)
  3 Cohen, Kenneth H          69 IM-IL               15:36.41   18:25.03    6  
                  59.42   2:05.92 (1:06.50)   3:13.72 (1:07.80)   4:23.05 (1:09.33)
      5:32.82 (1:09.77)   6:41.88 (1:09.06)   7:52.20 (1:10.32)   9:02.34 (1:10.14)
     10:12.82 (1:10.48)  11:22.92 (1:10.10)  12:33.92 (1:11.00)  13:45.10 (1:11.18)
     14:55.97 (1:10.87)  16:06.13 (1:10.16)  17:15.85 (1:09.72)  18:25.03 (1:09.18)
 
Men 65-69 1500 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Casebolt, Dave            68 IM-IL               26:50.00   25:45.62    9  
                  45.31     1:35.20 (49.89)                             2:26.28 ( )
        3:17.54 (51.26)     4:08.95 (51.41)                             5:00.45 ( )
        5:53.10 (52.65)     6:44.86 (51.76)                             7:36.84 ( )
        8:28.49 (51.65)     9:19.95 (51.46)                            10:11.63 ( )
       11:04.23 (52.60)    11:56.63 (52.40)                            12:48.12 ( )
       13:39.60 (51.48)    14:30.81 (51.21)                            15:23.67 ( )
       16:16.70 (53.03)    17:07.72 (51.02)                            17:59.54 ( )
       18:50.31 (50.77)    19:43.41 (53.10)                            20:36.75 ( )
     25:45.62 (5:08.87)
  2 Heath, Phil               66 IM-IL               29:30.00   26:00.58    7  
                  47.02     1:38.88 (51.86)                             2:34.13 ( )
        3:26.77 (52.64)                                                 6:10.32 ( )
        7:04.55 (54.23)     7:58.75 (54.20)                                        
           10:42.35 ( )                                                12:31.24 ( )
     14:21.11 (1:49.87)    15:14.34 (53.23)                                        
           17:02.74 ( )                                                18:51.33 ( )
           21:33.35 ( )    22:27.49 (54.14)    23:22.35 (54.86)  26:00.58 (2:38.23)
  3 Cohen, Kenneth H          69 IM-IL               34:37.41   36:19.13    6  
                1:01.02   2:10.40 (1:09.38)   3:20.69 (1:10.29)   4:34.34 (1:13.65)
      5:45.02 (1:10.68)   6:57.86 (1:12.84)   8:10.08 (1:12.22)   9:22.43 (1:12.35)
     10:35.88 (1:13.45)  11:49.62 (1:13.74)  13:03.23 (1:13.61)  14:16.51 (1:13.28)
     15:30.36 (1:13.85)  16:43.70 (1:13.34)  17:58.28 (1:14.58)  19:11.52 (1:13.24)
     20:25.44 (1:13.92)  21:40.76 (1:15.32)  22:54.08 (1:13.32)  24:06.25 (1:12.17)
     25:18.89 (1:12.64)  26:32.46 (1:13.57)  27:46.52 (1:14.06)  29:00.29 (1:13.77)
     30:12.99 (1:12.70)  31:26.77 (1:13.78)  32:39.99 (1:13.22)  33:53.67 (1:13.68)
     35:07.67 (1:14.00)  36:19.13 (1:11.46)                                        
 
Men 65-69 50 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Takai, Erik               67 IM-IL                  59.51      56.89    9  
  2 Cohen, Kenneth H          69 IM-IL                1:17.38    1:10.71    7  
 
Men 65-69 100 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Casebolt, Dave            68 IM-IL                1:41.00    1:43.43    9  
                  50.44     1:43.43 (52.99)                                        
  2 Takai, Erik               67 IM-IL                2:12.86    2:05.23    7  
                1:00.75   2:05.23 (1:04.48)                                        
  3 McNamee, Michael B        68 SLAM-OZ              2:00.00    2:05.95    6  
                1:00.67   2:05.95 (1:05.28)                                        
 
Men 65-69 200 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Casebolt, Dave            68 IM-IL                3:22.00    3:41.60    9  
                  51.74     1:48.77 (57.03)     2:45.92 (57.15)     3:41.60 (55.68)
  2 Takai, Erik               67 IM-IL                5:00.00    4:38.98    7  
                                                    2:18.02 ( )   3:31.27 (1:13.25)
      4:38.98 (1:07.71)                                                            
 
Men 65-69 50 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 McNamee, Michael B        68 SLAM-OZ              1:00.00    1:03.07    9  
  2 Takai, Erik               67 IM-IL                1:22.76    1:25.38    7  
 
Men 65-69 100 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Cody, Frank J             69 DM-MI                1:38.00    1:30.50    9  
                  43.25     1:30.50 (47.25)                                        
 
Men 65-69 200 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Cody, Frank J             69 DM-MI                3:28.00    3:13.48    9  
                  44.84     1:33.69 (48.85)     2:23.13 (49.44)     3:13.48 (50.35)
  2 Casebolt, Dave            68 IM-IL                3:57.00    3:58.83    7  
                  55.06   1:56.57 (1:01.51)   2:59.59 (1:03.02)     3:58.83 (59.24)
 
Men 65-69 50 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 McNamee, Michael B        68 SLAM-OZ              1:00.00      53.74    9  
  2 Cohen, Kenneth H          69 IM-IL                  49.53    1:06.69    7  
 
Men 65-69 100 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Cody, Frank J             69 DM-MI                1:35.00    1:30.87    9  
                  43.41     1:30.87 (47.46)                                        
 
Men 65-69 200 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Casebolt, Dave            68 IM-IL                4:02.00    4:02.51    9  
                  51.94   1:54.83 (1:02.89)   4:02.51 (2:07.68)                    
 
Men 65-69 100 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 McNamee, Michael B        68 SLAM-OZ              2:00.00    2:04.96    9  
                  55.06   2:04.96 (1:09.90)                                        
  2 Cohen, Kenneth H          69 IM-IL                2:50.20    2:37.43    7  
                1:14.13   2:37.43 (1:23.30)                                        
 
Men 65-69 200 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Casebolt, Dave            68 IM-IL                3:29.00    3:39.16    9  
                1:51.03                                                 2:52.68 ( )
        3:39.16 (46.48)                                                            
  2 McNamee, Michael B        68 SLAM-OZ              5:00.00    4:51.51    7  
                1:10.49   2:19.45 (1:08.96)   3:49.11 (1:29.66)   4:51.51 (1:02.40)
  3 Cohen, Kenneth H          69 IM-IL                5:30.27    5:33.01    6  
                1:06.98   2:35.65 (1:28.67)   4:26.61 (1:50.96)   5:33.01 (1:06.40)
 
Men 65-69 400 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Casebolt, Dave            68 IM-IL                7:28.00    7:38.51    9  
                  53.32   2:55.10 (2:01.78)     3:53.49 (58.39)                    
                                4:57.64 ( )   6:01.35 (1:03.71)     6:49.67 (48.32)
        7:38.51 (48.84)                                                            
 
Men 70-74 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Bik, Wayne A              74 MGM-IL                 45.00      49.22    9  
 
Men 70-74 100 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Bik, Wayne A              74 MGM-IL               2:00.00    2:00.14    9  
                  51.84   2:00.14 (1:08.30)                                        
 
Men 70-74 50 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Bik, Wayne A              74 MGM-IL                 50.00    1:02.60    9  
 
Men 75-79 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Oyakawa, Yoshi            76 O*H*-LE                33.00      33.62    9  
 
Men 75-79 100 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Oyakawa, Yoshi            76 O*H*-LE              1:19.00    1:25.95    9  
                  40.15     1:25.95 (45.80)                                        
 
Men 75-79 200 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Oyakawa, Yoshi            76 O*H*-LE              2:58.00    3:19.78    9  
                  42.79     1:32.98 (50.19)   3:19.78 (1:46.80)                    
 
Men 75-79 50 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Oyakawa, Yoshi            76 O*H*-LE                38.00      37.08    9  
 
Men 75-79 100 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Oyakawa, Yoshi            76 O*H*-LE              1:28.00    1:26.49    9  
                  43.62     1:26.49 (42.87)                                        
 
Men 75-79 200 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Oyakawa, Yoshi            76 O*H*-LE              3:45.00    3:32.85    9  
                  48.16     1:40.97 (52.81)     2:36.40 (55.43)     3:32.85 (56.45)
 
Men 75-79 50 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Oyakawa, Yoshi            76 O*H*-LE                51.00    1:03.76    9  
 
Men 75-79 50 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Oyakawa, Yoshi            76 O*H*-LE                45.00      50.11    9  
 
Men 75-79 100 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Oyakawa, Yoshi            76 O*H*-LE              1:32.00    1:35.08    9  
                  41.03     1:35.08 (54.05)                                        
 
Women 120-159 200 SC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Chicago Smelts-IL  'A'                                 NT    2:10.73   18  
     1) Giles-Ott, Ruth W41             2) Kafka, Heidi W47               
     3) Moore, Lauren W29               4) Wilhite, Noelle M W30          
                  41.18     1:11.78 (30.60)     1:40.69 (28.91)     2:10.73 (30.04)
 
Women 120-159 200 SC Meter Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Chicago Smelts-IL  'A'                                 NT    2:25.44   18  
     1) Kafka, Heidi W47                2) Litoff, Dana W25               
     3) Wilhite, Noelle M W30           4) Moore, Lauren W29              
                  37.76     1:26.44 (48.68)     1:57.22 (30.78)     2:25.44 (28.22)
 
Women 160-199 200 SC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Deerfield Masters-IL  'A'                              NT    2:27.60   18  
     1) Del Greco, Jane B W53           2) Rajski, Tina W37               
     3) Froehlich, Kathryn W47          4) Block, Andrea J W48            
                  33.35                             1:55.18 ( )     2:27.60 (32.42)
 
Women 160-199 200 SC Meter Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Deerfield Masters-IL  'A'                              NT    2:31.48   18  
     1) Bosse, Stephanie A W37          2) Del Greco, Jane B W53          
     3) Block, Andrea J W48             4) Rajski, Tina W37               
                  35.72     1:19.64 (43.92)     1:50.78 (31.14)     2:31.48 (40.70)
 
Men 100-119 200 SC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Chicago Smelts-IL  'B'                                 NT    2:00.85   18  
     1) Cowen, Michael W M24            2) Morris, John M25               
     3) Oxos, Bjorn M24                 4) Krenzer, Brian M31             
                  32.09     1:03.62 (31.53)     1:32.62 (29.00)     2:00.85 (28.23)
 
Men 100-119 200 SC Meter Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Chicago Smelts-IL  'D'                                 NT    2:05.00   18  
     1) Day, Michael H M26              2) Thiry, Michael A M34           
     3) Oxos, Bjorn M24                 4) Wicklander, Matthew E M35      
                  28.58     1:03.17 (34.59)     1:34.00 (30.83)     2:05.00 (31.00)
 
Men 120-159 200 SC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Chicago Smelts-IL  'A'                                 NT    2:01.46   18  
     1) Taylor, Greg M38                2) Phinney, Scot M53              
     3) Manderino, Mark D M32           4) Balaguer, Luis M42             
                  33.92     1:01.81 (27.89)     1:33.73 (31.92)     2:01.46 (27.73)
 -- University of Chicago Masters-IL  'A'                  NT   X1:58.46  
     1) Herbst, Robert M40              2)                                
     3) Hinrichs, Tim M30               4) Meyer, Chris M24               
                  30.96     1:03.72 (32.76)     1:32.82 (29.10)     1:58.46 (25.64)
 
Men 120-159 200 SC Meter Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Chicago Smelts-IL  'B'                                 NT    2:10.65   18  
     1) Krenzer, Brian M31              2) Parker, Adam B M33             
     3) Middendorf, Brett M32           4) Worthy, Ripley M32             
                  32.70     1:09.17 (36.47)     1:42.54 (33.37)     2:10.65 (28.11)
  2 University of Chicago Masters-IL  'A'                  NT    2:16.28   14  
     1) Milliken, Doug M30              2) Meyer, Chris M24               
     3) Hinrichs, Tim M30               4) Herbst, Robert M40             
                  38.81     1:12.64 (33.83)     1:44.16 (31.52)     2:16.28 (32.12)
  3 Chicago Smelts-IL  'C'                                 NT    2:20.05   12  
     1) Carrillo, Roberto M24           2) Cowen, Michael W M24           
     3) Taylor, Greg M38                4) Balaguer, Luis M42             
                  35.73     1:15.29 (39.56)     1:46.71 (31.42)     2:20.05 (33.34)
 
Men 160-199 200 SC Meter Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Gray Sharks Leaning Tower YMCA-IL  'A'                 NT    2:12.06   18  
     1) Fergus, Brian M59               2) Prince, Clifford M59           
     3) Pedersen, Robert M25            4) Brummett, Brandon M28          
                  50.53     1:11.28 (20.75)     1:42.71 (31.43)     2:12.06 (29.35)
  2 Chicago Smelts-IL  'A'                                 NT    2:16.79   14  
     1) Cordero, William M42            2) Manderino, Mark D M32          
     3) Gilberg, Steve M47              4) Tibbs, Patrick T M39           
                                  33.98 ( )   2:16.79 (1:42.81)                    
 
Mixed 100-119 200 SC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Chicago Smelts-IL  'A'                                 NT    1:47.69   18  
     1) Wilhite, Noelle M W30           2) Moore, Lauren W29              
     3) Day, Michael H M26              4) Krietemeyer, Kyle T M22        
                  27.73       56.16 (28.43)     1:21.28 (25.12)     1:47.69 (26.41)
 
Mixed 100-119 200 SC Meter Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Academy Bullets Masters-IL  'A'                        NT    2:06.18   18  
     1) Potter, Matthew J M32           2) Garland, Megan C W23           
     3) Colburn, Christopher M M37      4) Wong, Liz W23                  
                  32.01     1:08.26 (36.25)     1:37.70 (29.44)     2:06.18 (28.48)
  2 Chicago Smelts-IL  'A'                                 NT    2:12.43   14  
     1) Moore, Lauren W29               2) Wilhite, Noelle M W30          
     3) Morris, John M25                4) Oxos, Bjorn M24                
                  35.23     1:10.69 (35.46)     1:43.37 (32.68)     2:12.43 (29.06)
 
Mixed 120-159 200 SC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Evanston Masters-IL  'A'                               NT    2:02.51   18  
     1) Dodson, Phil L M56              2) Hesterberg, Lisa G W23         
     3) Lindstrom, Sarah H W32          4) Lindstrom, John E M31          
                  39.51     1:10.26 (30.75)     1:36.13 (25.87)     2:02.51 (26.38)
  2 Westloop Athletic Club Masters-IL  'A'                 NT    2:08.23   14  
     1) Burgos, Rodrigo M32             2) Gorsuch, Piper T W30           
     3) Roose, Lynn R W45               4) Hoit, Adam M29                 
                  33.77     1:07.55 (33.78)     1:41.25 (33.70)     2:08.23 (26.98)
 
Mixed 120-159 200 SC Meter Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Gray Sharks Leaning Tower YMCA-IL  'A'                 NT    2:27.02   18  
     1) Goodwin, Amy W28                2) Fergus, Brian M59              
     3) Pedersen, Robert M25            4) Wortman, Jennifer L W26        
                  36.43     1:35.66 (59.23)     2:00.54 (24.88)     2:27.02 (26.48)
  2 Chicago Smelts-IL  'B'                                 NT    2:39.92   14  
     1) Giles-Ott, Ruth W41             2) Litoff, Dana W25               
     3) Phinney, Scot M53               4) Wicklander, Matthew E M35      
                  43.97     1:32.26 (48.29)     2:07.57 (35.31)     2:39.92 (32.35)
 
Mixed 160-199 200 SC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Chicago Smelts-IL  'A'                                 NT    2:09.40   18  
     1) Giles-Ott, Ruth W41             2) Thiry, Michael A M34           
     3) Kafka, Heidi W47                4) Cordero, William M42           
                  41.96     1:10.04 (28.08)     1:41.55 (31.51)     2:09.40 (27.85)
 
Mixed 200-239 200 SC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Danville Y Silver Dolphins-IL  'A'                     NT    2:01.05   18  
     1) Day, Nadine K W39               2) Day, Ronnie M42                
     3) Takai, Erik M67                 4) Takai, Naomi W65               
                  28.54     1:03.37 (34.83)     1:24.40 (21.03)     2:01.05 (36.65)
  2 Deerfield Masters-IL  'A'                              NT    2:08.55   14  
     1) Del Greco, Jane B W53           2) Weiss, Michael B M52           
     3) Traynor, John M50               4) Block, Andrea J W48            
                  34.49     1:04.40 (29.91)     1:37.39 (32.99)     2:08.55 (31.16)
 
Mixed 200-239 200 SC Meter Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Deerfield Masters-IL  'A'                              NT    2:17.76   18  
     1) Ujiiye, Tom M49                 2) Weiss, Michael B M52           
     3) Block, Andrea J W48             4) Del Greco, Jane B W53          
                  33.98     1:12.53 (38.55)     1:44.36 (31.83)     2:17.76 (33.40)
  2 St. Louis Area Masters-OZ  'A'                         NT    2:46.77   14  
     1) Kohn, Catherine K W56           2) McNamee, Michael B M68         
     3) Smith, Stephen D M56            4) Smith, Laurie G W57            
                  39.21   2:00.84 (1:21.63)     2:48.56 (47.72)         2:46.77 ( )
  3 Danville Y Silver Dolphins-IL  'A'                     NT    4:22.27   12  
     1) Takai, Erik M67                 2) Day, Ronnie M42                
     3) Day, Nadine K W39               4) Takai, Naomi W65               
                  58.54     1:57.57 (59.03)   4:22.27 (2:24.70)                    
 
                   Combined Team Scores - Through Event 104                    
 
  1. Illinois Masters                   3537   2. YMCA Indy SwimFit                   358
  3. Unattached                          311   4. St. Louis Area Masters              255
  5. Academy Bullets Masters             216   6. Chicago Smelts                      198
  7. Westloop Athletic Club Masters      171   8. O*H*I*O Masters Swim Club           148
  9. Equinox Masters                      73  10. Mt Greenwood Masters Swim Team       70
 11. Michigan Masters                     68  11. Deerfield Masters                    68
 13. Elgin Blue Wave Swim Team            61  14. Ann Arbor Masters                    55
 15. Westview Healthplex                  48  15. Solon Stars                          48
 17. Gray Sharks Leaning Tower YMCA       36  17. Doughboy Aquatics                    36
 17. Swim Kentucky Masters                36  20. Maryland Masters                     34
 21. Danville Y Silver Dolphins           30  22. Severna Park                         27
 22. Dutch Masters                        27  24. Oregon Masters                       25
 25. Wisconsin Masters Aquatic Club       18  25. Evanston Masters                     18
 27. University of Chicago Masters        14  28. Sarasota YMCA Sharks                  4
 
                   Women - Team Rankings - Through Event 104                   
 
  1. Illinois Masters                   1308   2. YMCA Indy SwimFit                   196
  3. St. Louis Area Masters              144   4. Academy Bullets Masters             121
  5. Westloop Athletic Club Masters      112   6. O*H*I*O Masters Swim Club            67
  7. Deerfield Masters                    36   7. Chicago Smelts                       36
  7. Equinox Masters                      36   7. Doughboy Aquatics                    36
  7. Unattached                           36  12. Maryland Masters                     34
 13. Westview Healthplex                  33  14. Michigan Masters                     27
 14. Severna Park                         27  16. Oregon Masters                       25
 16. Ann Arbor Masters                    25  18. Wisconsin Masters Aquatic Club       18
 
                    Men - Team Rankings - Through Event 104                    
 
  1. Illinois Masters                   2229   2. Unattached                          275
  3. YMCA Indy SwimFit                   162   4. Chicago Smelts                       98
  5. St. Louis Area Masters               97   6. O*H*I*O Masters Swim Club            81
  7. Academy Bullets Masters              77   8. Mt Greenwood Masters Swim Team       70
  9. Elgin Blue Wave Swim Team            61  10. Solon Stars                          48
 11. Westloop Athletic Club Masters       45  12. Michigan Masters                     41
 13. Equinox Masters                      37  14. Swim Kentucky Masters                36
 15. Ann Arbor Masters                    30  16. Dutch Masters                        27
 17. Gray Sharks Leaning Tower YMCA       18  18. Westview Healthplex                  15
 19. University of Chicago Masters        14  20. Sarasota YMCA Sharks                  4