Licensed to ILMSA State Championship Meet
                                       HY-TEK's Meet Manager 3/23/2009 08:40 PM
                   York Dukes  Masters Swim Meet - 3/15/2009                   
                                    Results                                    
 
Women 18-24 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Gurney, Nikki             22 UNAT                             28.44   16  
  2 Dickman, Rachel           22 MGM                              34.55   13  
 
Women 18-24 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Gurney, Nikki             22 UNAT                           1:00.92   16  
                  29.06     1:00.92 (31.86)                                        
  2 Adams, Valerie            23 WMAC                           1:01.34   13  
                  29.46     1:01.34 (31.88)                                        
  3 Hesterberg, Lisa          22 EWC                            1:03.55   12  
                  30.24     1:03.55 (33.31)                                        
  4 Dickman, Rachel           22 MGM                            1:15.63   11  
                  37.11     1:15.63 (38.52)                                        
 
Women 18-24 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Adams, Valerie            23 WMAC                           2:10.93   16  
                  29.70     1:02.92 (33.22)     1:36.92 (34.00)     2:10.93 (34.01)
  2 Gurney, Nikki             22 UNAT                           2:15.50   13  
                  28.90     1:01.77 (32.87)     1:37.84 (36.07)     2:15.50 (37.66)
  3 Gross, Emma               24 EWC                            2:32.17   12  
 
Women 18-24 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Hesterberg, Lisa          22 EWC                            6:20.48   16  
                  35.43     1:13.86 (38.43)     1:53.34 (39.48)     2:32.43 (39.09)
        3:10.99 (38.56)     3:49.36 (38.37)     4:27.82 (38.46)     5:06.52 (38.70)
        5:45.14 (38.62)     6:20.48 (35.34)                                        
  2 Litoff, Dana              24 CHSM                           7:21.37   13  
                  40.66     1:25.02 (44.36)     2:10.39 (45.37)     2:56.21 (45.82)
        3:41.19 (44.98)     4:26.21 (45.02)     5:10.97 (44.76)     5:54.96 (43.99)
        6:39.49 (44.53)     7:21.37 (41.88)                                        
 
Women 18-24 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Adams, Valerie            23 WMAC                             32.95   16  
  2 Hesterberg, Lisa          22 EWC                              33.41   13  
  3 Smolenski, Erin           24 UNAT                             35.40   12  
  4 Gross, Emma               24 EWC                              38.55   11  
  5 Dickman, Rachel           22 MGM                              43.97   10  
 
Women 18-24 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Cichocki, Lislie          20 MGM                            1:19.19   16  
                  38.27     1:19.19 (40.92)                                        
 
Women 18-24 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Litoff, Dana              24 CHSM                             42.61   16  
  2 Smolenski, Erin           24 UNAT                             42.76   13  
 -- Gross, Emma               24 EWC                                 NS  
 
Women 18-24 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Litoff, Dana              24 CHSM                           1:33.34   16  
                  45.92     1:33.34 (47.42)                                        
 
Women 18-24 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Lupo, Matthew             24 TOPM                             29.04   16  
  2 Gurney, Nikki             22 UNAT                             31.64   13  
  3 Cichocki, Lislie          20 MGM                              33.73   12  
 
Women 18-24 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Lupo, Matthew             24 TOPM                           1:01.32   16  
                  28.13     1:01.32 (33.19)                                        
  2 Cichocki, Lislie          20 MGM                            1:22.91   13  
                  34.52     1:22.91 (48.39)                                        
  3 Gross, Emma               24 EWC                            1:24.87   12  
                  37.84     1:24.87 (47.03)                                        
  4 Litoff, Dana              24 CHSM                           1:35.06   11  
                  45.19     1:35.06 (49.87)                                        
 -- Adams, Valerie            23 WMAC                                NS  
 
Women 18-24 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Lupo, Matthew             24 TOPM                           1:04.16   16  
                  28.81     1:04.16 (35.35)                                        
  2 Gurney, Nikki             22 UNAT                           1:11.10   13  
                  32.14     1:11.10 (38.96)                                        
  3 Cichocki, Lislie          20 MGM                            1:19.19   12  
                  34.98     1:19.19 (44.21)                                        
 -- Smolenski, Erin           24 UNAT                                NS  
 
Women 18-24 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Adams, Valerie            23 WMAC                           2:26.76   16  
                  32.70     1:09.42 (36.72)     1:52.95 (43.53)     2:26.76 (33.81)
  2 Lupo, Matthew             24 TOPM                           2:27.12   13  
                  29.45     1:06.21 (36.76)     1:50.21 (44.00)     2:27.12 (36.91)
  3 Hesterberg, Lisa          22 EWC                            2:46.81   12  
                  35.95     1:19.11 (43.16)     2:09.85 (50.74)     2:46.81 (36.96)
  4 Litoff, Dana              24 CHSM                           3:07.53   11  
                  42.82     1:33.18 (50.36)     2:24.41 (51.23)     3:07.53 (43.12)
 
Women 25-29 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Croucher, Allison         27 HH                               25.35   16  
  2 Scheidenhelm, Drew        26 ELG                              27.72   13  
  3 Narbone, Katherine        27 LWM                              28.62   12  
  4 Baker, Sarah              27 EWC                              29.99   11  
  5 Goodell, Kimberly         29 CHSM                             30.28   10  
  6 Furguson, Melissa         26 ELG                              30.34    9  
  7 Donahue, Beleri           29 IM                               36.44    7  
  8 Sullivan, Michelle        25 NWSC                             46.70    5  
 
Women 25-29 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Croucher, Allison         27 HH                               56.08   16  
                  26.81       56.08 (29.27)                                        
  2 Goodwin, Amy              27 GSH                            1:01.43   13  
                  29.69     1:01.43 (31.74)                                        
  3 Goodell, Kimberly         29 CHSM                           1:07.17   12  
                  32.31     1:07.17 (34.86)                                        
  4 Donahue, Beleri           29 IM                             1:22.22   11  
                  39.22     1:22.22 (43.00)                                        
  5 Sullivan, Michelle        25 NWSC                           1:26.17   10  
                  41.00     1:26.17 (45.17)                                        
 -- Hoffmann, Bridget         28 GSM                                 NS  
 
Women 25-29 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Baker, Sarah              27 EWC                            2:33.49   16  
 -- Hoffmann, Bridget         28 GSM                                 NS  
 
Women 25-29 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Croucher, Allison         27 HH                               32.02   16  
  2 Goodwin, Amy              27 GSH                              33.82   13  
  3 Furguson, Melissa         26 ELG                              35.32   12  
  4 Baker, Sarah              27 EWC                              37.61   11  
  5 Sullivan, Michelle        25 NWSC                             41.77   10  
 
Women 25-29 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Croucher, Allison         27 HH                             1:08.30   16  
                  33.28     1:08.30 (35.02)                                        
  2 Goodwin, Amy              27 GSH                            1:11.29   13  
                  34.90     1:11.29 (36.39)                                        
  3 Sullivan, Michelle        25 NWSC                           1:37.15   12  
                  46.72     1:37.15 (50.43)                                        
 
Women 25-29 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Narbone, Katherine        27 LWM                              37.52   16  
  2 Donahue, Beleri           29 IM                               49.96   13  
 
Women 25-29 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Baker, Sarah              27 EWC                            1:15.41   16  
                  35.45     1:15.41 (39.96)                                        
  2 Scheidenhelm, Drew        26 ELG                            1:19.65   13  
                  37.96     1:19.65 (41.69)                                        
 
Women 25-29 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Furguson, Melissa         26 ELG                              36.25   16  
 -- Fiorillo, Alyson          26 MAX                                 NS  
 
Women 25-29 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
 -- Fiorillo, Alyson          26 MAX                                 NS  
 
Women 25-29 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Baker, Sarah              27 EWC                            1:15.69   16  
                  37.11     1:15.69 (38.58)                                        
  2 Furguson, Melissa         26 ELG                            1:19.15   13  
                  36.51     1:19.15 (42.64)                                        
 -- Hoffmann, Bridget         28 GSM                                 NS  
 
Women 25-29 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Scheidenhelm, Drew        26 ELG                            2:32.63   16  
                  32.16     1:10.88 (38.72)     1:57.22 (46.34)     2:32.63 (35.41)
  2 Goodwin, Amy              27 GSH                            2:42.37   13  
                1:12.58                             2:07.52 ( )     2:42.37 (34.85)
 
Women 30-34 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Lingner, Heather          33 EWC                              26.61   16  
  2 Burkhart, Beth            31 EWC                              28.17   13  
  3 Magsam, Jill              30 BUEY                             30.38   12  
  4 Herrick, Melissa          31 MAX                              42.03   11  
 -- Stoegbauer, Elizabeth     33 EWC                                 NS  
 
Women 30-34 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Jackson-McGarr, Stacie    34 ELG                            1:10.16   16  
                  33.72     1:10.16 (36.44)                                        
 
Women 30-34 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Lingner, Heather          33 EWC                            2:14.01   16  
                  30.96     1:04.79 (33.83)     1:39.51 (34.72)     2:14.01 (34.50)
  2 Magsam, Jill              30 BUEY                           2:21.68   13  
                  32.29     1:07.88 (35.59)     1:44.81 (36.93)     2:21.68 (36.87)
  3 Pajeau, Nichelle          34 EWC                            2:24.25   12  
                  32.81     1:09.32 (36.51)     1:47.08 (37.76)     2:24.25 (37.17)
  4 Browne, Dorianne          32 ELG                            2:38.53   11  
 -- Stoegbauer, Elizabeth     33 EWC                                 NS  
 
Women 30-34 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Burkhart, Beth            31 EWC                            6:09.41   16  
                  32.86     1:09.22 (36.36)     1:46.28 (37.06)     2:24.05 (37.77)
        3:02.15 (38.10)     3:40.33 (38.18)     4:18.50 (38.17)     4:56.72 (38.22)
        5:34.42 (37.70)     6:09.41 (34.99)                                        
  2 Magsam, Jill              30 BUEY                           6:12.95   13  
                  33.20     1:09.79 (36.59)     1:47.71 (37.92)     2:25.15 (37.44)
        3:02.83 (37.68)     3:40.76 (37.93)     4:19.04 (38.28)     4:57.22 (38.18)
        5:35.55 (38.33)     6:12.95 (37.40)                                        
  3 Pajeau, Nichelle          34 EWC                            6:20.70   12  
                  33.89     1:11.74 (37.85)     1:50.23 (38.49)     2:28.92 (38.69)
        3:08.04 (39.12)     3:47.56 (39.52)     4:27.12 (39.56)     5:06.10 (38.98)
        5:44.36 (38.26)     6:20.70 (36.34)                                        
  4 Jackson-McGarr, Stacie    34 ELG                            6:58.38   11  
                  35.94     1:16.41 (40.47)     1:58.59 (42.18)     2:41.45 (42.86)
        3:24.94 (43.49)     4:08.50 (43.56)     4:51.81 (43.31)     5:34.85 (43.04)
        6:17.09 (42.24)     6:58.38 (41.29)                                        
  5 Hedrick-Schacher, Jennif  33 NWSC                           8:03.65   10  
                  40.81     1:26.58 (45.77)     2:15.07 (48.49)     3:04.83 (49.76)
        3:54.75 (49.92)     4:45.22 (50.47)     5:35.09 (49.87)     6:25.76 (50.67)
        7:14.75 (48.99)     8:03.65 (48.90)                                        
 -- Stoegbauer, Elizabeth     33 EWC                                 NS  
 
Women 30-34 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Browne, Dorianne          32 ELG                              41.24   16  
 
Women 30-34 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Burkhart, Beth            31 EWC                            1:14.18   16  
                  36.83     1:14.18 (37.35)                                        
  2 Browne, Dorianne          32 ELG                            1:29.69   13  
                  43.92     1:29.69 (45.77)                                        
 
Women 30-34 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Lingner, Heather          33 EWC                              33.35   16  
  2 Browne, Dorianne          32 ELG                              44.44   13  
  3 Herrick, Melissa          31 MAX                              55.11   12  
 
Women 30-34 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Jackson-McGarr, Stacie    34 ELG                            1:27.98   16  
                  42.37     1:27.98 (45.61)                                        
 
Women 30-34 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Magsam, Jill              30 BUEY                             36.03   16  
  2 Browne, Dorianne          32 ELG                              41.56   13  
 
Women 30-34 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Lingner, Heather          33 EWC                            1:09.59   16  
                  34.41     1:09.59 (35.18)                                        
  2 Burkhart, Beth            31 EWC                            1:11.05   13  
                  33.15     1:11.05 (37.90)                                        
  3 Hedrick-Schacher, Jennif  33 NWSC                           1:39.89   12  
                  47.14     1:39.89 (52.75)                                        
 
Women 30-34 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Magsam, Jill              30 BUEY                           2:52.67   16  
                  39.25     1:23.08 (43.83)     2:14.70 (51.62)     2:52.67 (37.97)
  2 Jackson-McGarr, Stacie    34 ELG                            2:54.30   13  
                  40.42     1:25.93 (45.51)     2:13.46 (47.53)     2:54.30 (40.84)
 
Women 35-39 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Sullivan, Solveig         38 EWC                              27.35   16  
  2 Quinn, Mary               36 FCS                              32.08   13  
  3 Bennett, Kathleen         36 NWSC                             33.30   12  
  4 McGee, Michele            39 MAX                              39.47   11  
  5 Broad, Melanie            36 ELG                              40.31   10  
 
Women 35-39 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Tobler, Ellen             37 GSH                            1:17.01   16  
                  36.69     1:17.01 (40.32)                                        
  2 Broad, Melanie            36 ELG                            1:34.77   13  
                  43.74     1:34.77 (51.03)                                        
 -- McGee, Michele            39 MAX                                 NS  
 
Women 35-39 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Sullivan, Solveig         38 EWC                            6:25.54   16  
                  33.41     1:10.67 (37.26)     1:49.98 (39.31)     2:29.04 (39.06)
        3:08.49 (39.45)     3:48.36 (39.87)     4:28.19 (39.83)     5:07.94 (39.75)
        5:47.33 (39.39)     6:25.54 (38.21)                                        
 
Women 35-39 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Bennett, Kathleen         36 NWSC                             40.31   16  
  2 Quinn, Mary               36 FCS                              40.45   13  
  3 McGee, Michele            39 MAX                              47.04   12  
  4 Broad, Melanie            36 ELG                              48.59   11  
 
Women 35-39 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Sullivan, Solveig         38 EWC                            1:07.76   16  
                  33.21     1:07.76 (34.55)                                        
  2 Broad, Melanie            36 ELG                            1:52.06   13  
                  53.87     1:52.06 (58.19)                                        
 
Women 35-39 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Tobler, Ellen             37 GSH                              41.99   16  
  2 Bennett, Kathleen         36 NWSC                             42.73   13  
 
Women 35-39 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Tobler, Ellen             37 GSH                            1:32.20   16  
                  43.15     1:32.20 (49.05)                                        
 
Women 35-39 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Randag, Sarah             35 CBD-IL                           27.97   16  
  2 Kooy, Elizabeth           38 CHSM                             34.17   13  
 
Women 35-39 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Randag, Sarah             35 CBD-IL                         1:02.93   16  
                  29.01     1:02.93 (33.92)                                        
  2 Quinn, Mary               36 FCS                            1:25.13   13  
                  38.85     1:25.13 (46.28)                                        
 -- Kooy, Elizabeth           38 CHSM                                NS  
 
Women 35-39 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Quinn, Mary               36 FCS                            1:21.72   16  
                  39.40     1:21.72 (42.32)                                        
  2 Bennett, Kathleen         36 NWSC                           1:28.16   13  
                  39.67     1:28.16 (48.49)                                        
 
Women 35-39 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Kooy, Elizabeth           38 CHSM                           2:45.18   16  
                  35.97     1:18.17 (42.20)     2:06.66 (48.49)     2:45.18 (38.52)
 
Women 40-44 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Kauffman, Susan           42 WACB                             28.69   16  
 
Women 40-44 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Landers, Susan            40 UNAT                           1:10.43   16  
                  34.15     1:10.43 (36.28)                                        
  2 Wright, Katrina           42 TOPM                           1:30.74   13  
                  44.39     1:30.74 (46.35)                                        
 
Women 40-44 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Landers, Susan            40 UNAT                           2:33.12   16  
 
Women 40-44 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Giles-Ott, Ruth           40 CHSM                           7:57.06   16  
                  38.16     1:25.10 (46.94)     2:14.41 (49.31)     3:02.45 (48.04)
        3:50.65 (48.20)     4:41.48 (50.83)     5:30.22 (48.74)     6:19.90 (49.68)
        7:09.55 (49.65)     7:57.06 (47.51)                                        
  2 Wright, Katrina           42 TOPM                           9:31.89   13  
                  54.67     1:53.06 (58.39)     2:49.99 (56.93)     3:47.65 (57.66)
        4:46.77 (59.12)     5:42.51 (55.74)   8:35.67 (2:53.16)     9:31.89 (56.22)
 
Women 40-44 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Jones, Gerrard            44 ELG                              35.62   16  
 
Women 40-44 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Kauffman, Susan           42 WACB                             35.95   16  
  2 Jones, Gerrard            44 ELG                              37.01   13  
  3 Wright, Katrina           42 TOPM                             50.19   12  
 
Women 40-44 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Jones, Gerrard            44 ELG                            1:22.58   16  
                  37.91     1:22.58 (44.67)                                        
 
Women 40-44 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Giles-Ott, Ruth           40 CHSM                             45.71   16  
 
Women 40-44 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Giles-Ott, Ruth           40 CHSM                           1:41.81   16  
                  45.51     1:41.81 (56.30)                                        
 
Women 40-44 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Kauffman, Susan           42 WACB                           1:14.23   16  
                  35.96     1:14.23 (38.27)                                        
  2 Jones, Gerrard            44 ELG                            1:16.84   13  
                  36.16     1:16.84 (40.68)                                        
  3 Landers, Susan            40 UNAT                           1:24.52   12  
                  40.19     1:24.52 (44.33)                                        
  4 Giles-Ott, Ruth           40 CHSM                           1:34.96   11  
                  42.55     1:34.96 (52.41)                                        
 
Women 40-44 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Giles-Ott, Ruth           40 CHSM                           3:23.67   16  
                  46.19     1:35.12 (48.93)   2:35.67 (1:00.55)     3:23.67 (48.00)
 
Women 45-49 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Pletch, Mary              45 TWC                              27.44   16  
  2 Smar, Susan               45 BUEY                             30.80   13  
  3 McCarthy, Jean            48 GSH                              35.53   12  
  4 Callahan, Linda           45 GSH                              45.41   11  
 
Women 45-49 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Pletch, Mary              45 TWC                            1:00.69   16  
                  29.11     1:00.69 (31.58)                                        
  2 Larsen, Sheryl            46 UNAT                           1:07.09   13  
                  32.07     1:07.09 (35.02)                                        
  3 Callahan, Linda           45 GSH                            1:22.43   12  
                  38.41     1:22.43 (44.02)                                        
 
Women 45-49 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Block, Andrea             47 COHO                           5:35.62   16  
                  30.78     1:04.00 (33.22)     1:37.69 (33.69)     2:11.45 (33.76)
        2:45.44 (33.99)     3:19.62 (34.18)     3:53.71 (34.09)     4:28.15 (34.44)
        5:02.43 (34.28)     5:35.62 (33.19)                                        
  2 Kafka, Heidi              46 CHSM                           6:05.75   13  
                  32.19     1:07.10 (34.91)     1:43.77 (36.67)     2:21.25 (37.48)
        2:58.91 (37.66)     3:36.36 (37.45)     4:14.04 (37.68)     4:51.88 (37.84)
        5:29.40 (37.52)     6:05.75 (36.35)                                        
  3 Larsen, Sheryl            46 UNAT                           6:25.24   12  
                  33.39     1:10.05 (36.66)     1:47.90 (37.85)     2:26.54 (38.64)
        3:05.60 (39.06)     3:45.07 (39.47)     4:25.02 (39.95)     5:05.38 (40.36)
        5:45.73 (40.35)     6:25.24 (39.51)                                        
  4 Froehlich, Kathryn        46 COHO                           6:46.68   11  
                  36.63     1:17.06 (40.43)     1:58.12 (41.06)     2:39.15 (41.03)
        3:20.24 (41.09)     4:01.75 (41.51)     4:43.46 (41.71)     5:25.17 (41.71)
        6:06.61 (41.44)     6:46.68 (40.07)                                        
  5 Richardson, Robin         47 EWC                            7:47.65   10  
                  40.38     1:25.39 (45.01)     2:12.31 (46.92)     3:00.05 (47.74)
        3:47.96 (47.91)     4:35.96 (48.00)     5:23.54 (47.58)     6:12.76 (49.22)
        7:00.90 (48.14)     7:47.65 (46.75)                                        
  6 McCarthy, Jean            48 GSH                            7:51.64    9  
                  40.89     1:26.45 (45.56)     2:13.47 (47.02)     3:02.29 (48.82)
        3:51.21 (48.92)     4:40.41 (49.20)     5:28.81 (48.40)     6:17.08 (48.27)
        7:06.14 (49.06)     7:51.64 (45.50)                                        
  7 Callahan, Linda           45 GSH                            8:53.73    7  
                  43.41     1:31.49 (48.08)                             7:59.42 ( )
        8:53.73 (54.31)                                                            
  8 Walsh, Geralynn           47 NWSC                          10:28.06    5  
                  50.00   1:50.37 (1:00.37)   2:54.36 (1:03.99)   3:58.94 (1:04.58)
      5:05.41 (1:06.47)   6:07.83 (1:02.42)   7:11.12 (1:03.29)   8:20.73 (1:09.61)
      9:26.90 (1:06.17)  10:28.06 (1:01.16)                                        
 
Women 45-49 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Pletch, Mary              45 TWC                              31.60   16  
  2 Smar, Susan               45 BUEY                             36.39   13  
 
Women 45-49 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Pletch, Mary              45 TWC                            1:10.80   16  
                  34.81     1:10.80 (35.99)                                        
 
Women 45-49 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Kafka, Heidi              46 CHSM                             36.79   16  
  2 Riggs, Anne               48 EWC                              42.16   13  
  3 Walsh, Geralynn           47 NWSC                             47.62   12  
  4 McCarthy, Jean            48 GSH                              49.78   11  
 
Women 45-49 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Kafka, Heidi              46 CHSM                           1:21.11   16  
                  38.87     1:21.11 (42.24)                                        
  2 Froehlich, Kathryn        46 COHO                           1:26.63   13  
                  41.77     1:26.63 (44.86)                                        
  3 Smar, Susan               45 BUEY                           1:30.26   12  
                  42.24     1:30.26 (48.02)                                        
  4 Walsh, Geralynn           47 NWSC                           1:47.77   11  
                  49.49     1:47.77 (58.28)                                        
 
Women 45-49 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Block, Andrea             47 COHO                             29.12   16  
  2 Kafka, Heidi              46 CHSM                             33.15   13  
  3 Riggs, Anne               48 EWC                              36.52   12  
  4 Richardson, Robin         47 EWC                              36.62   11  
 
Women 45-49 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Block, Andrea             47 COHO                           1:03.33   16  
                  30.25     1:03.33 (33.08)                                        
  2 Froehlich, Kathryn        46 COHO                           1:18.38   13  
                  36.67     1:18.38 (41.71)                                        
  3 Richardson, Robin         47 EWC                            1:27.45   12  
                  40.92     1:27.45 (46.53)                                        
  4 Riggs, Anne               48 EWC                            1:31.30   11  
                  40.94     1:31.30 (50.36)                                        
 
Women 45-49 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Block, Andrea             47 COHO                           1:09.36   16  
                  33.08     1:09.36 (36.28)                                        
  2 Larsen, Sheryl            46 UNAT                           1:16.36   13  
                  35.32     1:16.36 (41.04)                                        
  3 Smar, Susan               45 BUEY                           1:16.64   12  
                  34.53     1:16.64 (42.11)                                        
  4 Froehlich, Kathryn        46 COHO                           1:20.24   11  
                  38.10     1:20.24 (42.14)                                        
  5 Richardson, Robin         47 EWC                            1:27.07   10  
                  41.45     1:27.07 (45.62)                                        
 
Women 45-49 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Block, Andrea             47 COHO                           2:28.49   16  
                  30.71     1:11.44 (40.73)     1:56.59 (45.15)     2:28.49 (31.90)
  2 Kafka, Heidi              46 CHSM                           2:37.11   13  
                  34.55     1:14.98 (40.43)     2:01.13 (46.15)     2:37.11 (35.98)
  3 Froehlich, Kathryn        46 COHO                           2:46.65   12  
                  36.12     1:19.78 (43.66)     2:07.03 (47.25)     2:46.65 (39.62)
  4 Smar, Susan               45 BUEY                           2:49.18   11  
                  35.83     1:19.50 (43.67)     2:08.85 (49.35)     2:49.18 (40.33)
  5 Riggs, Anne               48 EWC                            3:05.23   10  
                  39.69     1:29.50 (49.81)     2:20.53 (51.03)     3:05.23 (44.70)
  6 Richardson, Robin         47 EWC                            3:13.42    9  
                  42.08     1:33.57 (51.49)     2:29.29 (55.72)     3:13.42 (44.13)
 
Women 50-54 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Moore, Mary               52 MGM                              34.68   16  
  2 Hagen, Nancy              52 GSM                              39.82   13  
  3 Lucchesi, Margaret        53 GSH                              44.03   12  
  4 Sassano, Ann              52 GSM                              44.55   11  
 
Women 50-54 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Delanois, Barbara         53 EBCY                           1:34.07   16  
                  46.87     1:34.07 (47.20)                                        
  2 Lucchesi, Margaret        53 GSH                            1:38.24   13  
                  46.65     1:38.24 (51.59)                                        
 
Women 50-54 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Roderer, Kathy            53 EWC                            2:49.60   16  
  2 Kulak, Marilyn            53 MGM                            3:01.36   13  
                  40.67     1:27.46 (46.79)     2:17.31 (49.85)     3:01.36 (44.05)
  3 Lucchesi, Margaret        53 GSH                            3:39.33   12  
                  50.55     1:46.70 (56.15)     2:44.84 (58.14)     3:39.33 (54.49)
 
Women 50-54 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Roderer, Kathy            53 EWC                            7:42.94   16  
                  39.20     1:22.73 (43.53)     2:08.63 (45.90)     2:54.70 (46.07)
        3:40.72 (46.02)     4:26.64 (45.92)     5:11.84 (45.20)     5:57.45 (45.61)
        6:45.75 (48.30)     7:42.94 (57.19)                                        
  2 Kulak, Marilyn            53 MGM                            7:52.75   13  
                  40.30     1:27.02 (46.72)     2:15.85 (48.83)     3:04.96 (49.11)
        3:54.20 (49.24)     4:43.14 (48.94)     5:32.49 (49.35)     6:21.64 (49.15)
        7:09.87 (48.23)     7:52.75 (42.88)                                        
  3 Delanois, Barbara         53 EBCY                           7:56.92   12  
                  42.88     1:29.91 (47.03)     2:18.92 (49.01)     3:07.81 (48.89)
        3:56.62 (48.81)     4:45.28 (48.66)     5:34.23 (48.95)     6:23.11 (48.88)
        7:10.93 (47.82)     7:56.92 (45.99)                                        
  4 Hagen, Nancy              52 GSM                            8:19.04   11  
                  42.13     1:29.51 (47.38)     2:20.23 (50.72)     3:11.42 (51.19)
        4:02.98 (51.56)     4:54.55 (51.57)     5:45.70 (51.15)     6:37.28 (51.58)
        7:28.81 (51.53)     8:19.04 (50.23)                                        
  5 Sassano, Ann              52 GSM                            9:43.89   10  
                  49.27     1:43.06 (53.79)     2:41.21 (58.15)     3:39.32 (58.11)
      5:40.14 (2:00.82)   6:40.90 (1:00.76)   7:42.46 (1:01.56)     8:41.85 (59.39)
      9:43.89 (1:02.04)                                                            
 
Women 50-54 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Moore, Mary               52 MGM                              47.96   16  
  2 McCormick, Margaret       54 GSM                              49.79   13  
  3 Hagen, Nancy              52 GSM                              49.84   12  
 
Women 50-54 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Moore, Mary               52 MGM                            1:47.00   16  
                  53.83     1:47.00 (53.17)                                        
 -- Delanois, Barbara         53 EBCY                                NS  
 
Women 50-54 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Hagen, Nancy              52 GSM                              50.77   16  
  2 McCormick, Margaret       54 GSM                              52.90   13  
 
Women 50-54 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Roderer, Kathy            53 EWC                              38.10   16  
  2 Moore, Mary               52 MGM                              40.07   13  
  3 Hagen, Nancy              52 GSM                              54.56   12  
 
Women 50-54 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Kulak, Marilyn            53 MGM                            1:39.17   16  
                  45.63     1:39.17 (53.54)                                        
 
Women 50-54 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Roderer, Kathy            53 EWC                            1:28.53   16  
                  42.59     1:28.53 (45.94)                                        
  2 Kulak, Marilyn            53 MGM                            1:34.89   13  
                  43.73     1:34.89 (51.16)                                        
  3 Moore, Mary               52 MGM                            1:36.52   12  
                  44.90     1:36.52 (51.62)                                        
 
Women 50-54 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Roderer, Kathy            53 EWC                            3:10.98   16  
                  41.14     1:34.16 (53.02)     2:29.00 (54.84)     3:10.98 (41.98)
  2 Kulak, Marilyn            53 MGM                            3:27.79   13  
                  44.85     1:38.25 (53.40)   2:41.93 (1:03.68)     3:27.79 (45.86)
  3 McCormick, Margaret       54 GSM                            4:00.68   12  
                  50.38   1:53.23 (1:02.85)   3:00.47 (1:07.24)   4:00.68 (1:00.21)
 
Women 55-59 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Tredup, Christine         55 ELG                              38.57   16  
 -- Kripke, Joan              56 ELG                                 NS  
 
Women 55-59 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
 -- Kripke, Joan              56 ELG                                 NS  
 
Women 55-59 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
 -- Kripke, Joan              56 ELG                                 NS  
 
Women 55-59 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Quill, Catherine          59 ELG                            7:08.55   16  
                  37.09     1:18.98 (41.89)     2:02.10 (43.12)     2:45.68 (43.58)
        3:29.25 (43.57)     4:13.30 (44.05)     4:57.24 (43.94)     5:41.35 (44.11)
        6:25.50 (44.15)     7:08.55 (43.05)                                        
  2 Kracen, Cindy             58 ELG                            8:46.69   13  
                  46.22     1:36.24 (50.02)     2:27.54 (51.30)     3:20.54 (53.00)
        4:13.64 (53.10)     5:06.95 (53.31)     6:01.06 (54.11)     6:56.18 (55.12)
        7:51.30 (55.12)     8:46.69 (55.39)                                        
 
Women 55-59 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Kracen, Cindy             58 ELG                            1:43.85   16  
                  49.12     1:43.85 (54.73)                                        
  2 Tredup, Christine         55 ELG                            2:02.82   13  
                  53.93   2:02.82 (1:08.89)                                        
 
Women 55-59 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
 -- Kripke, Joan              56 ELG                                 NS  
 
Women 55-59 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
 -- Kripke, Joan              56 ELG                                 NS  
 
Women 55-59 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Tredup, Christine         55 ELG                              51.19   16  
 
Women 55-59 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Tredup, Christine         55 ELG                            1:47.55   16  
                  50.98     1:47.55 (56.57)                                        
 
Women 55-59 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Kracen, Cindy             58 ELG                            3:35.20   16  
                  51.86     1:47.19 (55.33)     2:45.04 (57.85)     3:35.20 (50.16)
 -- Quill, Catherine          59 ELG                                 NS  
 
Women 60-64 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 McDaniel, Georgia         62 NWSC                             32.94   16  
 
Women 60-64 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 McDaniel, Georgia         62 NWSC                           2:47.46   16  
 
Women 60-64 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 O'Laughlin, Kathleen      61 EWC                           10:14.23   16  
                  52.28     1:50.94 (58.66)   2:54.42 (1:03.48)   3:57.12 (1:02.70)
      5:00.76 (1:03.64)   6:05.49 (1:04.73)   7:11.37 (1:05.88)   8:14.49 (1:03.12)
      9:18.07 (1:03.58)    10:14.23 (56.16)                                        
 
Women 60-64 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 McDaniel, Georgia         62 NWSC                             41.79   16  
 
Women 60-64 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 McDaniel, Georgia         62 NWSC                             44.26   16  
  2 O'Laughlin, Kathleen      61 EWC                            1:00.53   13  
 
Women 60-64 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 O'Laughlin, Kathleen      61 EWC                              59.24   16  
 
Women 65-69 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Kurz, Mary                66 EWC                            1:46.06   16  
                  50.44     1:46.06 (55.62)                                        
 
Women 65-69 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Kurz, Mary                66 EWC                            3:53.86   16  
                  52.19   1:52.29 (1:00.10)   2:54.53 (1:02.24)     3:53.86 (59.33)
 
Women 65-69 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Kurz, Mary                66 EWC                           10:18.65   16  
                  52.89   1:53.24 (1:00.35)   2:56.95 (1:03.71)   4:01.29 (1:04.34)
      5:06.16 (1:04.87)   6:10.16 (1:04.00)   7:12.20 (1:02.04)   8:17.15 (1:04.95)
      9:20.28 (1:03.13)    10:18.65 (58.37)                                        
 
Women 65-69 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Kurz, Mary                66 EWC                            1:02.93   16  
 
Women 65-69 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Kurz, Mary                66 EWC                            1:13.78   16  
 
Men 18-24 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Hamman, Darren            24 CM                               24.60   16  
  2 Krizmanic, Matt           23 UNAT                             25.90   13  
 -- VanEtten, Erik            24 IM                                  NS  
 
Men 18-24 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Krizmanic, Matt           23 UNAT                             59.45   16  
                  27.69       59.45 (31.76)                                        
 
Men 18-24 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Pedersen, Robert          24 GSH                            1:03.20   16  
                  30.43     1:03.20 (32.77)                                        
 
Men 18-24 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Krizmanic, Matt           23 UNAT                             29.97   16  
  2 Hamman, Darren            24 CM                               31.63   13  
 -- VanEtten, Erik            24 IM                                  NS  
 
Men 18-24 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Krizmanic, Matt           23 UNAT                           1:06.43   16  
                  30.88     1:06.43 (35.55)                                        
  2 Hamman, Darren            24 CM                             1:10.51   13  
                  32.84     1:10.51 (37.67)                                        
  3 Pedersen, Robert          24 GSH                            1:13.55   12  
                  34.06     1:13.55 (39.49)                                        
 -- VanEtten, Erik            24 IM                                  NS  
 
Men 18-24 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Pedersen, Robert          24 GSH                            1:01.92   16  
                  28.37     1:01.92 (33.55)                                        
 
Men 18-24 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Pedersen, Robert          24 GSH                            2:15.09   16  
                  28.22     1:02.07 (33.85)     1:43.05 (40.98)     2:15.09 (32.04)
 
Men 25-29 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Helfers, Alex             29 CBD-IL                           22.93   16  
  2 Leonard, Nicholas         26 FCS                              23.31   13  
  3 Clark, Jason              29 WMAC                             24.32   12  
  4 O'Connor, Lanty           26 UNAT                             24.92   11  
  5 Gannon, Grant             28 EWC                              26.23   10  
  6 Bruno-Lewis, Aaron        29 TOPM                             26.84    9  
  7 Davenport, Santron        26 TOPM                             27.28    7  
 
Men 25-29 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Leonard, Nicholas         26 FCS                              51.84   16  
                  24.19       51.84 (27.65)                                        
  2 O'Connor, Lanty           26 UNAT                             54.94   13  
                  26.72       54.94 (28.22)                                        
  3 Mittal, Neil              25 TOPM                             56.37   12  
                  27.10       56.37 (29.27)                                        
  4 Helfers, Alex             29 CBD-IL                           57.75   11  
                  22.59       57.75 (35.16)                                        
  5 Bruno-Lewis, Aaron        29 TOPM                             59.51   10  
  6 Mertz, David              29 EWC                              59.65    9  
                  28.83       59.65 (30.82)                                        
  7 Gannon, Grant             28 EWC                            1:01.23    7  
                  29.43     1:01.23 (31.80)                                        
 
Men 25-29 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Helfers, Alex             29 CBD-IL                         1:51.37   16  
                  24.93       52.44 (27.51)     1:20.70 (28.26)     1:51.37 (30.67)
  2 Croucher, Nicholas        29 HH                             2:04.62   13  
                  29.08     1:00.51 (31.43)     1:32.85 (32.34)     2:04.62 (31.77)
  3 O'Connor, Lanty           26 UNAT                           2:05.70   12  
                  28.81     1:00.37 (31.56)     1:33.13 (32.76)     2:05.70 (32.57)
  4 Clark, Jason              29 WMAC                           2:07.08   11  
                  26.18       56.18 (30.00)     1:30.40 (34.22)     2:07.08 (36.68)
 -- Murphy, Ricky             29 EWC                                 NS  
 
Men 25-29 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Gannon, Grant             28 EWC                            6:20.15   16  
                  31.40     1:05.64 (34.24)     1:41.22 (35.58)     2:19.57 (38.35)
        2:59.61 (40.04)     3:40.41 (40.80)     4:19.87 (39.46)     5:00.65 (40.78)
        5:41.90 (41.25)     6:20.15 (38.25)                                        
 
Men 25-29 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Mittal, Neil              25 TOPM                           1:09.97   16  
                  34.75     1:09.97 (35.22)                                        
  2 Bruno-Lewis, Aaron        29 TOPM                           1:15.35   13  
                  37.22     1:15.35 (38.13)                                        
 
Men 25-29 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Croucher, Nicholas        29 HH                               31.17   16  
 
Men 25-29 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Croucher, Nicholas        29 HH                             1:08.36   16  
                  32.44     1:08.36 (35.92)                                        
  2 Davenport, Santron        26 TOPM                           1:21.99   13  
                  37.31     1:21.99 (44.68)                                        
 -- Murphy, Ricky             29 EWC                                 NS  
 
Men 25-29 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Leonard, Nicholas         26 FCS                              26.05   16  
  2 Croucher, Nicholas        29 HH                               27.61   13  
  3 Falco, Dave               28 TWC                              30.64   12  
 -- Murphy, Ricky             29 EWC                                 NS  
 
Men 25-29 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Mittal, Neil              25 TOPM                           1:09.01   16  
                  32.40     1:09.01 (36.61)                                        
  2 Mertz, David              29 EWC                            1:11.42   13  
                  33.65     1:11.42 (37.77)                                        
 -- Helfers, Alex             29 CBD-IL                              NS  
 
Men 25-29 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Falco, Dave               28 TWC                            1:08.90   16  
                  32.11     1:08.90 (36.79)                                        
  2 Gannon, Grant             28 EWC                            1:09.85   13  
                  31.00     1:09.85 (38.85)                                        
  3 Davenport, Santron        26 TOPM                           1:15.87   12  
                  34.76     1:15.87 (41.11)                                        
 -- Murphy, Ricky             29 EWC                                 NS  
 -- Clark, Jason              29 WMAC                                NS  
 
Men 25-29 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Mertz, David              29 EWC                            2:36.70   16  
                  34.24     1:13.96 (39.72)     2:01.25 (47.29)     2:36.70 (35.45)
  2 Bruno-Lewis, Aaron        29 TOPM                           2:41.88   13  
                  31.92     1:14.25 (42.33)     2:07.41 (53.16)     2:41.88 (34.47)
 
Men 30-34 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Kinsella, David           31 UNAT                             22.58   16  
  2 Javorski, John            30 MGM                              22.92   13  
  3 Lindstrom, John           31 EWC                              24.17   12  
  4 Saraceno, Joe             32 TOPM                             26.13   11  
  5 Thiry, Michael            33 CHSM                             26.23   10  
  6 Wicklander, Matthew       34 CHSM                             26.34    9  
  7 Solberg, James            33 EWC                              26.36    7  
  8 Myszka, John              31 UNAT                             27.21    5  
  9 Boeke, Lonny              30 MGM                              28.23    4  
 
Men 30-34 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Morris, Chad              32 MGM                              50.51   16  
                  24.54       50.51 (25.97)                                        
  2 Javorski, John            30 MGM                              52.24   13  
                  24.99       52.24 (27.25)                                        
  3 Saraceno, Joe             32 TOPM                             56.51   12  
                  27.29       56.51 (29.22)                                        
  4 Solberg, James            33 EWC                              57.16   11  
                  27.72       57.16 (29.44)                                        
  5 Lindstrom, John           31 EWC                              57.32   10  
                  26.54       57.32 (30.78)                                        
  6 Wicklander, Matthew       34 CHSM                             58.64    9  
                  28.11       58.64 (30.53)                                        
  7 Boeke, Lonny              30 MGM                            1:01.83    7  
                  29.12     1:01.83 (32.71)                                        
  8 Myszka, John              31 UNAT                           1:04.14    5  
                  29.59     1:04.14 (34.55)                                        
 
Men 30-34 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Morris, Chad              32 MGM                            1:53.85   16  
                  25.69       53.60 (27.91)     1:23.08 (29.48)     1:53.85 (30.77)
  2 Kinsella, David           31 UNAT                           1:54.23   13  
                  26.06       55.09 (29.03)     1:24.58 (29.49)     1:54.23 (29.65)
  3 Mills, Jamie              32 LIBM                           2:01.69   12  
                  28.70       59.85 (31.15)     1:30.73 (30.88)     2:01.69 (30.96)
  4 Solberg, James            33 EWC                            2:06.97   11  
                  28.58       59.62 (31.04)     1:32.72 (33.10)     2:06.97 (34.25)
  5 Boeke, Lonny              30 MGM                            2:16.60   10  
                  29.79     1:03.01 (33.22)     1:39.44 (36.43)     2:16.60 (37.16)
 
Men 30-34 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Culver, Benjamin          32 ELG                            4:59.93   16  
                  25.99       54.54 (28.55)     1:24.11 (29.57)     1:54.37 (30.26)
        2:25.20 (30.83)     2:56.14 (30.94)     3:27.32 (31.18)     3:58.75 (31.43)
        4:29.87 (31.12)     4:59.93 (30.06)                                        
  2 Wicklander, Matthew       34 CHSM                           5:54.66   13  
                  30.62     1:04.29 (33.67)   2:16.03 (1:11.74)     2:52.82 (36.79)
        3:30.22 (37.40)     4:07.21 (36.99)     4:43.69 (36.48)     5:20.05 (36.36)
        5:54.66 (34.61)                                                            
 -- Kinsella, David           31 UNAT                                NS  
 
Men 30-34 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Culver, Benjamin          32 ELG                              28.59   16  
  2 Boeke, Lonny              30 MGM                              33.43   13  
 -- Krenzer, Brian            30 CHSM                                NS  
 
Men 30-34 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Solberg, James            33 EWC                            1:09.10   16  
                  33.54     1:09.10 (35.56)                                        
 -- Boeke, Lonny              30 MGM                                 NS  
 
Men 30-34 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Lindstrom, John           31 EWC                              31.64   16  
  2 Thiry, Michael            33 CHSM                             31.85   13  
  3 Solberg, James            33 EWC                              32.73   12  
  4 Wicklander, Matthew       34 CHSM                             33.59   11  
 
Men 30-34 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Morris, Chad              32 MGM                            1:02.07   16  
                  29.27     1:02.07 (32.80)                                        
  2 Thiry, Michael            33 CHSM                           1:11.13   13  
                  32.83     1:11.13 (38.30)                                        
  3 Saraceno, Joe             32 TOPM                           1:14.78   12  
                  35.21     1:14.78 (39.57)                                        
  4 Lindstrom, John           31 EWC                            1:14.83   11  
                  33.91     1:14.83 (40.92)                                        
  5 Wicklander, Matthew       34 CHSM                           1:17.79   10  
                  36.92     1:17.79 (40.87)                                        
  6 Myszka, John              31 UNAT                           1:21.27    9  
                  37.13     1:21.27 (44.14)                                        
 
Men 30-34 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Krenzer, Brian            30 CHSM                             26.31   16  
  2 Mills, Jamie              32 LIBM                             27.02   13  
 -- Kinsella, David           31 UNAT                                NS  
 
Men 30-34 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Culver, Benjamin          32 ELG                              56.00   16  
                  25.93       56.00 (30.07)                                        
  2 Krenzer, Brian            30 CHSM                           1:00.26   13  
                  28.15     1:00.26 (32.11)                                        
 -- Morris, Chad              32 MGM                                 NS  
 
Men 30-34 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Morris, Chad              32 MGM                              55.83   16  
                  26.68       55.83 (29.15)                                        
  2 Mills, Jamie              32 LIBM                           1:04.89   13  
                  30.94     1:04.89 (33.95)                                        
  3 Myszka, John              31 UNAT                           1:12.23   12  
                  33.38     1:12.23 (38.85)                                        
 -- Lindstrom, John           31 EWC                                 NS  
 
Men 30-34 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Culver, Benjamin          32 ELG                            2:06.63   16  
                  26.29       59.35 (33.06)     1:38.12 (38.77)     2:06.63 (28.51)
  2 Krenzer, Brian            30 CHSM                           2:17.25   13  
                  29.27     1:03.53 (34.26)     1:44.78 (41.25)     2:17.25 (32.47)
  3 Saraceno, Joe             32 TOPM                           2:27.48   12  
                  29.65     1:09.15 (39.50)     1:51.52 (42.37)     2:27.48 (35.96)
 
Men 35-39 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Sheridan, Paul            39 WACB                             26.48   16  
  2 Niego, Ron                39 GSH                              30.54   13  
  3 Bahena, Francisco         38 TOPM                             33.57   12  
  4 Finerty, Patrick          39 GSH                              35.20   11  
 
Men 35-39 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Sheridan, Paul            39 WACB                           1:00.11   16  
                  28.74     1:00.11 (31.37)                                        
  2 Gehant, Luc               38 EWC                            1:02.16   13  
                  30.29     1:02.16 (31.87)                                        
  3 Niego, Ron                39 GSH                            1:09.86   12  
                  33.48     1:09.86 (36.38)                                        
  4 Finerty, Patrick          39 GSH                            1:20.60   11  
                  38.30     1:20.60 (42.30)                                        
  5 Tratt, Kerric             37 ELG                            1:25.67   10  
 -- Raese, T.R.               36 UNAT                                NS  
 -- Berman, Ron               36 WLAM                                NS  
 
Men 35-39 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Keller, Matt              39 BUEY                           1:54.51   16  
                  26.53       55.33 (28.80)     1:24.99 (29.66)     1:54.51 (29.52)
  2 Raese, T.R.               36 UNAT                           2:01.94   13  
                  28.16       58.78 (30.62)     1:30.33 (31.55)     2:01.94 (31.61)
  3 Urban, Mark               39 MGM                            2:09.59   12  
                  30.34     1:02.44 (32.10)     1:36.03 (33.59)     2:09.59 (33.56)
  4 Finerty, Patrick          39 GSH                            2:51.69   11  
 -- Niego, Ron                39 GSH                           X2:34.44  
                                1:14.02 ( )     1:55.22 (41.20)     2:34.44 (39.22)
 
Men 35-39 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Keller, Matt              39 BUEY                           4:58.43   16  
                  27.02       56.11 (29.09)     1:25.47 (29.36)     1:55.26 (29.79)
        2:25.15 (29.89)     2:55.37 (30.22)     3:25.66 (30.29)     3:56.35 (30.69)
        4:27.37 (31.02)     4:58.43 (31.06)                                        
  2 Colsch, Michael           38 ELG                            5:54.38   13  
                  28.67     1:02.01 (33.34)     1:38.00 (35.99)     2:14.38 (36.38)
        2:50.36 (35.98)     3:26.76 (36.40)     4:03.69 (36.93)     4:41.48 (37.79)
        5:18.91 (37.43)     5:54.38 (35.47)                                        
  3 Gehant, Luc               38 EWC                            6:15.15   12  
                  33.74     1:09.10 (35.36)     1:45.36 (36.26)     2:21.92 (36.56)
        2:59.29 (37.37)     3:38.24 (38.95)     4:18.13 (39.89)     4:57.75 (39.62)
        5:38.74 (40.99)     6:15.15 (36.41)                                        
  4 Niego, Ron                39 GSH                            7:32.81   11  
                  34.06     1:12.96 (38.90)     1:54.42 (41.46)     2:37.62 (43.20)
        3:23.18 (45.56)     4:09.31 (46.13)     4:56.05 (46.74)     5:44.49 (48.44)
      6:47.26 (1:02.77)     7:32.81 (45.55)                                        
  5 Finerty, Patrick          39 GSH                            7:41.59   10  
                  40.70     1:25.71 (45.01)     2:11.57 (45.86)     2:58.85 (47.28)
        3:46.34 (47.49)     4:33.87 (47.53)     5:21.86 (47.99)     6:09.27 (47.41)
        6:56.95 (47.68)     7:41.59 (44.64)                                        
  6 Tratt, Kerric             37 ELG                            8:20.07    9  
                1:30.92     2:20.28 (49.36)   4:01.02 (1:40.74)     4:52.87 (51.85)
      6:37.74 (1:44.87)   8:20.07 (1:42.33)                                        
 
Men 35-39 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Keller, Matt              39 BUEY                             27.13   16  
  2 Urban, Mark               39 MGM                              28.10   13  
  3 Colsch, Michael           38 ELG                              30.36   12  
  4 Gehant, Luc               38 EWC                              37.30   11  
  5 Finerty, Patrick          39 GSH                              45.80   10  
  6 Bahena, Francisco         38 TOPM                             45.83    9  
 -- Raese, T.R.               36 UNAT                                NS  
 
Men 35-39 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Urban, Mark               39 MGM                            1:00.61   16  
                  29.12     1:00.61 (31.49)                                        
  2 Colsch, Michael           38 ELG                            1:07.79   13  
                  32.82     1:07.79 (34.97)                                        
  3 Gehant, Luc               38 EWC                            1:21.04   12  
                  40.05     1:21.04 (40.99)                                        
 -- Raese, T.R.               36 UNAT                                NS  
 
Men 35-39 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Schneidewind, Russ        36 MAX                              32.73   16  
 -- Berman, Ron               36 WLAM                                NS  
 
Men 35-39 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Urban, Mark               39 MGM                            1:08.94   16  
                  32.60     1:08.94 (36.34)                                        
  2 Schneidewind, Russ        36 MAX                            1:15.46   13  
                  35.20     1:15.46 (40.26)                                        
 -- Berman, Ron               36 WLAM                                NS  
 
Men 35-39 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Keller, Matt              39 BUEY                             26.25   16  
  2 Urban, Mark               39 MGM                              28.15   13  
  3 Gehant, Luc               38 EWC                              30.38   12  
  4 Sheridan, Paul            39 WACB                             32.25   11  
  5 Bahena, Francisco         38 TOPM                             39.46   10  
  6 Tratt, Kerric             37 ELG                              51.19    9  
 
Men 35-39 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Morrison, John            36 LSAC                           1:03.35   16  
                  29.71     1:03.35 (33.64)                                        
  2 Tratt, Kerric             37 ELG                            1:55.84   13  
                  51.03   1:55.84 (1:04.81)                                        
 
Men 35-39 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Morrison, John            36 LSAC                           1:03.28   16  
                  29.08     1:03.28 (34.20)                                        
  2 Colsch, Michael           38 ELG                            1:04.89   13  
                  30.77     1:04.89 (34.12)                                        
  3 Schneidewind, Russ        36 MAX                            1:10.99   12  
  4 Tratt, Kerric             37 ELG                            1:44.93   11  
                  50.80     1:44.93 (54.13)                                        
 
Men 35-39 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Morrison, John            36 LSAC                           2:20.07   16  
                  29.83     1:06.04 (36.21)     1:46.72 (40.68)     2:20.07 (33.35)
  2 Colsch, Michael           38 ELG                            2:28.70   13  
                  29.82     1:07.85 (38.03)     1:52.19 (44.34)     2:28.70 (36.51)
 
Men 40-44 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Schuster, Fred            44 DOC                              23.90   16  
  2 Duncan, Bill              40 UNAT                             24.16   13  
  3 Schmidt, David            43 DOC                              25.17   12  
  4 Royko, Mark               44 MGM                              27.69   11  
  5 Zachwieja, Jeff           44 BAM                              29.38   10  
 
Men 40-44 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Schmidt, David            43 DOC                              56.53   16  
                  26.83       56.53 (29.70)                                        
  2 Kellerstrass, Doug        40 UNAT                             58.35   13  
                  28.29       58.35 (30.06)                                        
  3 Royko, Mark               44 MGM                            1:03.48   12  
                  29.46     1:03.48 (34.02)                                        
  4 Zachwieja, Jeff           44 BAM                            1:06.86   11  
                  32.63     1:06.86 (34.23)                                        
 -- Schuster, Fred            44 DOC                                 NS  
 -- Duncan, Bill              40 UNAT                                NS  
 
Men 40-44 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Schmidt, David            43 DOC                            2:03.06   16  
                  27.33       57.84 (30.51)     1:29.93 (32.09)     2:03.06 (33.13)
  2 Schuster, Fred            44 DOC                            2:08.50   13  
                  28.57     1:01.29 (32.72)     1:34.62 (33.33)     2:08.50 (33.88)
  3 Hintz, Tom                42 UNAT                           2:21.02   12  
                  32.05     1:07.34 (35.29)     1:44.23 (36.89)     2:21.02 (36.79)
 -- Royko, Mark               44 MGM                                 NS  
 
Men 40-44 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Hintz, Tom                42 UNAT                           6:13.63   16  
                  33.24     1:09.12 (35.88)     1:46.19 (37.07)     2:23.85 (37.66)
        3:02.04 (38.19)     3:40.67 (38.63)     4:19.39 (38.72)     4:57.42 (38.03)
        5:35.78 (38.36)     6:13.63 (37.85)                                        
 
Men 40-44 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Kellerstrass, Doug        40 UNAT                             28.75   16  
  2 Cordero, Billy            41 CHSM                             29.47   13  
  3 Duncan, Bill              40 UNAT                             32.01   12  
 
Men 40-44 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Schmidt, David            43 DOC                              33.32   16  
  2 Anolick, Simon            43 EWC                              36.20   13  
 -- Royko, Mark               44 MGM                                 NS  
 
Men 40-44 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
 -- Duncan, Bill              40 UNAT                                DQ  
                  34.61          DQ (38.68)                                        
 -- Hintz, Tom                42 UNAT                                NS  
 
Men 40-44 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Schuster, Fred            44 DOC                              25.54   16  
  2 Duncan, Bill              40 UNAT                             25.56   13  
  3 Young, Robert             44 CM                               25.70   12  
  4 Cordero, Billy            41 CHSM                             26.50   11  
  5 Anolick, Simon            43 EWC                              31.65   10  
 
Men 40-44 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Schuster, Fred            44 DOC                              55.38   16  
                  26.09       55.38 (29.29)                                        
  2 Young, Robert             44 CM                               58.73   13  
                  27.32       58.73 (31.41)                                        
 
Men 40-44 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Cordero, Billy            41 CHSM                           1:03.12   16  
                  28.79     1:03.12 (34.33)                                        
  2 Schmidt, David            43 DOC                            1:05.47   13  
                  30.85     1:05.47 (34.62)                                        
  3 Zachwieja, Jeff           44 BAM                            1:24.02   12  
                  39.54     1:24.02 (44.48)                                        
 
Men 40-44 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Kellerstrass, Doug        40 UNAT                           2:27.86   16  
                  29.43     1:06.20 (36.77)     1:52.48 (46.28)     2:27.86 (35.38)
  2 Anolick, Simon            43 EWC                            2:41.01   13  
                  33.29     1:17.28 (43.99)     2:02.42 (45.14)     2:41.01 (38.59)
 
Men 45-49 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Bridgman, Jim             45 UNAT                             25.69   16  
  2 Davis, Paul               45 OBM                              26.07   13  
  3 Schark, Mark              47 ELG                              27.22   12  
  4 Rodon-Hornof, William     45 LSAC                             27.45   11  
  5 Clune, Thomas             49 CM                               27.87   10  
  6 Geldermann, Steve         48 DOC                              28.35    9  
  7 Stevens, Jon              48 COHO                             29.34    7  
  8 Traynor, John             49 COHO                             30.45    5  
  9 Nolte, Paul               46 UNAT                             31.94    4  
 
Men 45-49 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Ujiiye, Tom               49 COHO                             55.39   16  
                  26.44       55.39 (28.95)                                        
  2 Rodon-Hornof, William     45 LSAC                             58.44   13  
                  28.49       58.44 (29.95)                                        
  3 Davis, Paul               45 OBM                              58.80   12  
                  28.37       58.80 (30.43)                                        
  4 Goyette, Brian            49 EWC                            1:00.18   11  
                  28.97     1:00.18 (31.21)                                        
  5 Clune, Thomas             49 CM                             1:00.44   10  
                  29.73     1:00.44 (30.71)                                        
  6 Lopata, Mitchell          45 EWC                            1:02.36    9  
                  29.45     1:02.36 (32.91)                                        
  7 Nolte, Paul               46 UNAT                           1:12.81    7  
                  34.46     1:12.81 (38.35)                                        
 -- Geldermann, Steve         48 DOC                           X1:04.50  
                  31.17     1:04.50 (33.33)                                        
 -- Stevens, Jon              48 COHO                          X1:08.49  
                  32.17     1:08.49 (36.32)                                        
 
Men 45-49 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Soltys, Ted               48 NWSC                           1:57.61   16  
                  27.01       55.79 (28.78)     1:26.24 (30.45)     1:57.61 (31.37)
  2 Rodon-Hornof, William     45 LSAC                           2:06.83   13  
                  29.61     1:01.44 (31.83)     1:34.81 (33.37)     2:06.83 (32.02)
  3 Clune, Thomas             49 CM                             2:16.78   12  
                  31.44     1:06.41 (34.97)   2:16.78 (1:10.37)                    
  4 Vagnoni, Adrian           47 MM                             2:20.93   11  
                  32.26     1:08.18 (35.92)     1:45.54 (37.36)     2:20.93 (35.39)
  5 Hanrahan, Peter           45 UNAT                           2:25.72   10  
                  35.47                             1:49.51 ( )     2:25.72 (36.21)
  6 Schark, Mark              47 ELG                            2:37.65    9  
 
Men 45-49 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Rodon-Hornof, William     45 LSAC                           5:37.53   16  
                  30.71     1:03.44 (32.73)     1:37.13 (33.69)     2:11.46 (34.33)
        2:45.75 (34.29)     3:20.45 (34.70)     3:54.78 (34.33)     4:29.62 (34.84)
        5:04.46 (34.84)     5:37.53 (33.07)                                        
  2 Goyette, Brian            49 EWC                            6:07.74   13  
                  31.45     1:06.90 (35.45)     1:43.46 (36.56)     2:20.82 (37.36)
        2:58.60 (37.78)     3:36.54 (37.94)     4:14.41 (37.87)     4:52.00 (37.59)
        5:29.06 (37.06)     6:07.74 (38.68)                                        
  3 Clune, Thomas             49 CM                             6:10.88   12  
                  33.31     1:10.64 (37.33)     1:49.15 (38.51)     2:27.79 (38.64)
        3:06.61 (38.82)     3:44.95 (38.34)     4:22.49 (37.54)     5:00.18 (37.69)
        5:37.33 (37.15)     6:10.88 (33.55)                                        
  4 Hanrahan, Peter           45 UNAT                           6:20.55   11  
                  36.35   3:13.67 (2:37.32)   6:20.55 (3:06.88)                    
  5 Lopata, Mitchell          45 EWC                            6:25.87   10  
                  33.27     1:10.23 (36.96)     1:48.72 (38.49)     2:28.01 (39.29)
        3:08.14 (40.13)     3:48.49 (40.35)     4:29.43 (40.94)     5:10.20 (40.77)
        5:48.47 (38.27)     6:25.87 (37.40)                                        
  6 Traynor, John             49 COHO                           6:46.09    9  
                  37.18     1:17.49 (40.31)     1:58.24 (40.75)     2:39.07 (40.83)
        3:20.21 (41.14)     4:01.95 (41.74)     4:43.69 (41.74)     5:25.35 (41.66)
        6:06.52 (41.17)     6:46.09 (39.57)                                        
  7 Woemer, Bruce             46 ELG                            7:07.03    7  
                  36.39     1:16.19 (39.80)     1:57.79 (41.60)     2:40.58 (42.79)
        3:24.11 (43.53)     4:08.20 (44.09)     4:53.07 (44.87)     5:37.46 (44.39)
        6:23.07 (45.61)     7:07.03 (43.96)                                        
 
Men 45-49 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Vagnoni, Adrian           47 MM                               29.34   16  
  2 Bridgman, Jim             45 UNAT                             31.32   13  
  3 Stevens, Jon              48 COHO                             40.68   12  
 
Men 45-49 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Vagnoni, Adrian           47 MM                             1:03.94   16  
                  31.35     1:03.94 (32.59)                                        
 
Men 45-49 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Ujiiye, Tom               49 COHO                             33.44   16  
  2 Woemer, Bruce             46 ELG                              39.80   13  
  3 Nolte, Paul               46 UNAT                             40.16   12  
 
Men 45-49 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Traynor, John             49 COHO                           1:22.12   16  
                  38.40     1:22.12 (43.72)                                        
  2 Goyette, Brian            49 EWC                            1:28.57   13  
                  43.31     1:28.57 (45.26)                                        
  3 Woemer, Bruce             46 ELG                            1:29.08   12  
                  42.18     1:29.08 (46.90)                                        
 
Men 45-49 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Gilberg, Steve            46 CHSM                             27.23   16  
  2 Ujiiye, Tom               49 COHO                             27.94   13  
  3 Davis, Paul               45 OBM                              29.25   12  
  4 Bridgman, Jim             45 UNAT                             29.94   11  
  5 Goyette, Brian            49 EWC                              31.78   10  
  6 Lopata, Mitchell          45 EWC                              31.82    9  
  7 Traynor, John             49 COHO                             32.41    7  
  8 Stevens, Jon              48 COHO                             33.08    5  
  9 Geldermann, Steve         48 DOC                              38.49    4  
 
Men 45-49 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Soltys, Ted               48 NWSC                             57.60   16  
                  26.80       57.60 (30.80)                                        
  2 Gilberg, Steve            46 CHSM                           1:02.96   13  
                  27.97     1:02.96 (34.99)                                        
 
Men 45-49 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Gilberg, Steve            46 CHSM                           1:07.45   16  
                  30.69     1:07.45 (36.76)                                        
  2 Stevens, Jon              48 COHO                           1:17.31   13  
                  35.29     1:17.31 (42.02)                                        
  3 Traynor, John             49 COHO                           1:17.83   12  
                  37.53     1:17.83 (40.30)                                        
  4 Geldermann, Steve         48 DOC                            1:20.22   11  
                  38.68     1:20.22 (41.54)                                        
 
Men 45-49 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Ujiiye, Tom               49 COHO                           2:23.11   16  
                  29.14     1:07.18 (38.04)     1:49.52 (42.34)     2:23.11 (33.59)
  2 Goyette, Brian            49 EWC                            2:39.01   13  
                  32.06     1:13.72 (41.66)     2:01.78 (48.06)     2:39.01 (37.23)
  3 Lopata, Mitchell          45 EWC                            2:45.62   12  
                  34.12     1:18.06 (43.94)     2:09.58 (51.52)     2:45.62 (36.04)
  4 Woemer, Bruce             46 ELG                            3:17.38   11  
                  44.44     1:42.91 (58.47)     2:34.16 (51.25)     3:17.38 (43.22)
 
Men 50-54 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Stoffel, Ken              50 UNAT                             24.07   16  
  2 McCabe, Tom               51 IM                               24.15   13  
  3 Seibt, Andy               50 FF                               25.03   12  
  4 Block, Boyd               52 EWC                              25.83   11  
  5 Alexander, Paul           50 WACB                             25.90   10  
  6 Weiss, Michael            51 COHO                             26.86    9  
  7 Blumenthal, Jeffery       54 CM                               27.51    7  
  8 Conlon, Mark              52 BUEY                             37.09    5  
 
Men 50-54 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Pasch, Jeff               52 UNAT                             58.71   16  
                  27.45       58.71 (31.26)                                        
  2 Alexander, Paul           50 WACB                           1:00.23   13  
                  28.17     1:00.23 (32.06)                                        
  3 Blumenthal, Jeffery       54 CM                             1:00.25   12  
                  29.08     1:00.25 (31.17)                                        
  4 Conlon, Mark              52 BUEY                           1:20.96   11  
                  39.53     1:20.96 (41.43)                                        
 
Men 50-54 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Seibt, Andy               50 FF                             1:56.37   16  
                  26.54       55.68 (29.14)     1:25.96 (30.28)     1:56.37 (30.41)
  2 McCabe, Tom               51 IM                             2:01.75   13  
                  28.01       59.18 (31.17)     1:30.97 (31.79)     2:01.75 (30.78)
  3 Blumenthal, Jeffery       54 CM                             2:14.08   12  
                  32.12     1:06.05 (33.93)     1:40.60 (34.55)     2:14.08 (33.48)
  4 Meyer, Russ               54 CM                             2:15.26   11  
                  31.14     1:04.43 (33.29)     1:39.29 (34.86)     2:15.26 (35.97)
  5 Conlon, Mark              52 BUEY                           2:58.71   10  
                  42.04     1:27.47 (45.43)     2:12.99 (45.52)     2:58.71 (45.72)
 
Men 50-54 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Seibt, Andy               50 FF                             5:15.29   16  
                  28.07       58.97 (30.90)     1:30.69 (31.72)     2:02.61 (31.92)
        2:34.74 (32.13)     3:06.83 (32.09)     3:38.88 (32.05)     4:11.29 (32.41)
        4:43.65 (32.36)     5:15.29 (31.64)                                        
  2 McCabe, Tom               51 IM                             5:29.30   13  
                  29.52     1:02.47 (32.95)     1:35.63 (33.16)     2:09.51 (33.88)
        2:43.53 (34.02)     3:16.57 (33.04)     3:50.15 (33.58)     4:23.34 (33.19)
        4:56.82 (33.48)     5:29.30 (32.48)                                        
  3 Conlon, Mark              52 BUEY                           7:54.62   12  
                  43.34     1:30.97 (47.63)   3:08.37 (1:37.40)                    
            3:57.40 ( )     4:45.44 (48.04)   6:22.88 (1:37.44)                    
            7:09.85 ( )     7:54.62 (44.77)                                        
 
Men 50-54 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Meyer, Russ               54 CM                               29.11   16  
  2 McCabe, Tom               51 IM                               32.30   13  
 -- Phinney, Scot             52 CHSM                                DQ  
 
Men 50-54 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Meyer, Russ               54 CM                             1:02.31   16  
                  30.32     1:02.31 (31.99)                                        
  2 Block, Boyd               52 EWC                            1:08.38   13  
                  32.95     1:08.38 (35.43)                                        
  3 Phinney, Scot             52 CHSM                           1:17.86   12  
                  38.76     1:17.86 (39.10)                                        
 
Men 50-54 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Block, Boyd               52 EWC                              33.32   16  
  2 Seibt, Andy               50 FF                               33.59   13  
  3 Alexander, Paul           50 WACB                             34.50   12  
  4 Gordon, Steve             51 ELG                              43.09   11  
 
Men 50-54 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Weiss, Michael            51 COHO                           1:18.96   16  
                  36.65     1:18.96 (42.31)                                        
  2 Alexander, Paul           50 WACB                           1:19.49   13  
                  38.16     1:19.49 (41.33)                                        
  3 Gordon, Steve             51 ELG                            1:43.27   12  
                  47.98     1:43.27 (55.29)                                        
 -- Conlon, Mark              52 BUEY                                NS  
 
Men 50-54 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 McCabe, Tom               51 IM                               26.59   16  
  2 Stoffel, Ken              50 UNAT                             26.76   13  
  3 Pasch, Jeff               52 UNAT                             28.70   12  
  4 Phinney, Scot             52 CHSM                             32.40   11  
  5 Gordon, Steve             51 ELG                              40.93   10  
 
Men 50-54 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Stoffel, Ken              50 UNAT                           1:00.12   16  
                  27.30     1:00.12 (32.82)                                        
 
Men 50-54 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Meyer, Russ               54 CM                             1:04.29   16  
                  29.76     1:04.29 (34.53)                                        
  2 Weiss, Michael            51 COHO                           1:08.90   13  
                  32.01     1:08.90 (36.89)                                        
  3 Phinney, Scot             52 CHSM                           1:17.81   12  
                  35.99     1:17.81 (41.82)                                        
  4 Gordon, Steve             51 ELG                            1:35.40   11  
                  43.74     1:35.40 (51.66)                                        
 
Men 50-54 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Seibt, Andy               50 FF                             2:16.06   16  
                  29.51     1:05.80 (36.29)     1:45.40 (39.60)     2:16.06 (30.66)
  2 Gordon, Steve             51 ELG                            3:34.98   13  
                  45.85     1:44.85 (59.00)   2:48.83 (1:03.98)     3:34.98 (46.15)
 -- Blumenthal, Jeffery       54 CM                                  NS  
 
Men 55-59 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Dodson, Phil              55 EWC                              24.99   16  
  2 Eggar, Jack               56 ELG                              26.17   13  
  3 Kinsella, John            56 WMAC                             27.07   12  
  4 Campana, James            57 ELG                              27.20   11  
  5 Anderson, Mark            55 IM                               27.32   10  
  6 Miller, John              55 MGM                              29.91    9  
  7 Anderson, John            58 CIM                              31.21    7  
  8 Kozlowski, Michael        58 GSM                              32.08    5  
  9 Barry, Robert             57 EWC                              38.18    4  
 
Men 55-59 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Dodson, Phil              55 EWC                              54.54   16  
                  26.59       54.54 (27.95)                                        
  2 Eggar, Jack               56 ELG                              58.08   13  
                  28.06       58.08 (30.02)                                        
  3 Anderson, John            58 CIM                            1:10.99   12  
                  34.23     1:10.99 (36.76)                                        
  4 Pinkus, Alfonse           56 EWC                            1:12.79   11  
  5 Kozlowski, Michael        58 GSM                            1:14.02   10  
                  35.51     1:14.02 (38.51)                                        
  6 Miller, John              55 MGM                            1:17.63    9  
                  34.90     1:17.63 (42.73)                                        
 -- Keenan, George            55 BUEY                                NS  
 
Men 55-59 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Dodson, Phil              55 EWC                            2:01.53   16  
                  28.45       59.73 (31.28)     1:31.06 (31.33)     2:01.53 (30.47)
  2 Kinsella, John            56 WMAC                           2:07.29   13  
                  29.13     1:01.03 (31.90)     1:33.85 (32.82)     2:07.29 (33.44)
  3 Eggar, Jack               56 ELG                            2:09.73   12  
                  29.01     1:01.43 (32.42)     1:35.67 (34.24)     2:09.73 (34.06)
  4 Anderson, Mark            55 IM                             2:14.47   11  
                  31.53     1:06.24 (34.71)     1:41.36 (35.12)     2:14.47 (33.11)
  5 Anderson, John            58 CIM                            2:39.97   10  
  6 Campana, James            57 ELG                            2:54.08    9  
                  39.54     1:23.96 (44.42)     2:09.73 (45.77)     2:54.08 (44.35)
  7 Barry, Robert             57 EWC                            3:28.87    7  
                  46.42     1:39.11 (52.69)     2:35.32 (56.21)     3:28.87 (53.55)
 
Men 55-59 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Kinsella, John            56 WMAC                           5:42.81   16  
                  30.45     1:03.49 (33.04)     1:37.36 (33.87)     2:11.87 (34.51)
        2:46.85 (34.98)     3:22.04 (35.19)     3:57.54 (35.50)     4:33.26 (35.72)
        5:08.41 (35.15)     5:42.81 (34.40)                                        
  2 Eggar, Jack               56 ELG                            5:54.30   13  
                  29.78     1:02.85 (33.07)     1:38.17 (35.32)     2:14.42 (36.25)
        2:51.17 (36.75)     3:27.68 (36.51)     4:04.24 (36.56)     4:41.22 (36.98)
        5:18.75 (37.53)     5:54.30 (35.55)                                        
  3 Brezina, Randall          55 HH                             6:02.64   12  
                  31.74     1:06.96 (35.22)     1:43.81 (36.85)     2:21.14 (37.33)
        2:59.06 (37.92)     3:36.99 (37.93)     4:14.35 (37.36)     4:51.88 (37.53)
        5:27.66 (35.78)     6:02.64 (34.98)                                        
  4 Pinkus, Alfonse           56 EWC                            7:38.66   11  
                2:08.11     2:55.13 (47.02)     3:42.93 (47.80)                    
                                4:30.26 ( )     5:17.63 (47.37)     6:05.82 (48.19)
        6:53.47 (47.65)     7:38.66 (45.19)                                        
  5 Kozlowski, Michael        58 GSM                            7:49.10   10  
                  38.20     1:20.16 (41.96)     2:04.46 (44.30)     2:52.72 (48.26)
        3:42.23 (49.51)     4:31.11 (48.88)     5:20.77 (49.66)     6:11.03 (50.26)
        7:01.96 (50.93)     7:49.10 (47.14)                                        
 -- Keenan, George            55 BUEY                                NS  
 
Men 55-59 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Dodson, Phil              55 EWC                              31.75   16  
  2 Anderson, Mark            55 IM                               33.95   13  
  3 Kozlowski, Michael        58 GSM                              44.45   12  
  4 Hertel, Robert            57 EWC                              48.88   11  
 -- Keenan, George            55 BUEY                                NS  
 
Men 55-59 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Dodson, Phil              55 EWC                            1:07.23   16  
                  33.42     1:07.23 (33.81)                                        
  2 Brezina, Randall          55 HH                             1:08.25   13  
                  33.74     1:08.25 (34.51)                                        
 
Men 55-59 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Yant, Bob                 55 CM                               31.60   16  
  2 Sloan, John               57 COHO                             32.96   13  
  3 Murray, Bob               59 BAM                              33.35   12  
  4 Campana, James            57 ELG                              37.01   11  
  5 Miller, John              55 MGM                              42.74   10  
  6 Barry, Robert             57 EWC                              43.49    9  
 
Men 55-59 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Yant, Bob                 55 CM                             1:08.21   16  
                  31.93     1:08.21 (36.28)                                        
  2 Sloan, John               57 COHO                           1:14.44   13  
                  35.15     1:14.44 (39.29)                                        
  3 Campana, James            57 ELG                            1:16.42   12  
                  36.24     1:16.42 (40.18)                                        
  4 Hertel, Robert            57 EWC                            1:43.16   11  
                  49.98     1:43.16 (53.18)                                        
 -- Murray, Bob               59 BAM                                 NS  
 
Men 55-59 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Tyree, Lewis              56 NWSC                             28.70   16  
 
Men 55-59 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Tyree, Lewis              56 NWSC                           1:07.31   16  
                  30.87     1:07.31 (36.44)                                        
 
Men 55-59 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Brezina, Randall          55 HH                             1:10.30   16  
                  32.45     1:10.30 (37.85)                                        
  2 Anderson, Mark            55 IM                             1:13.42   13  
                  34.04     1:13.42 (39.38)                                        
  3 Pinkus, Alfonse           56 EWC                            1:23.01   12  
                  40.67     1:23.01 (42.34)                                        
  4 Hertel, Robert            57 EWC                            1:41.84   11  
                  47.69     1:41.84 (54.15)                                        
 -- Campana, James            57 ELG                                 NS  
 
Men 55-59 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Yant, Bob                 55 CM                             2:16.66   16  
                  29.08     1:06.94 (37.86)     1:44.13 (37.19)     2:16.66 (32.53)
  2 Pinkus, Alfonse           56 EWC                            3:11.94   13  
                  41.24     1:36.78 (55.54)     2:29.74 (52.96)     3:11.94 (42.20)
 
Men 60-64 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Smith, Dave               63 TOPM                             30.56   16  
  2 Long, Robert              61 NWSC                             30.64   13  
  3 Garcia, Jaime             60 ELG                              33.47   12  
  4 Lazzara, Angelo           62 NWSC                             34.95   11  
 -- Simkus, Paul              60 TWC                                 NS  
 
Men 60-64 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Long, Robert              61 NWSC                           1:10.39   16  
                  34.31     1:10.39 (36.08)                                        
  2 Garcia, Jaime             60 ELG                            1:17.89   13  
                  37.02     1:17.89 (40.87)                                        
  3 Dayton, Barry             63 GSH                            1:24.86   12  
                  40.02     1:24.86 (44.84)                                        
 -- Simkus, Paul              60 TWC                                 NS  
 
Men 60-64 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Osborne, Oz               62 ELG                            2:38.23   16  
  2 Long, Robert              61 NWSC                           2:38.87   13  
  3 Lazzara, Angelo           62 NWSC                           2:56.56   12  
                  40.90     1:25.84 (44.94)     2:12.15 (46.31)     2:56.56 (44.41)
 
Men 60-64 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Garcia, Jaime             60 ELG                            7:52.78   16  
                  39.39     1:25.95 (46.56)     2:14.37 (48.42)     3:04.84 (50.47)
        3:53.52 (48.68)     4:42.96 (49.44)     5:32.32 (49.36)     6:21.22 (48.90)
        7:08.57 (47.35)     7:52.78 (44.21)                                        
  2 Lazzara, Angelo           62 NWSC                           8:05.13   13  
                  41.67     1:29.18 (47.51)     2:18.62 (49.44)     3:08.81 (50.19)
        3:58.71 (49.90)     4:48.77 (50.06)     5:40.10 (51.33)     6:30.35 (50.25)
        7:18.51 (48.16)     8:05.13 (46.62)                                        
 -- Simkus, Paul              60 TWC                                 NS  
 
Men 60-64 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Dayton, Barry             63 GSH                              44.25   16  
 -- Simkus, Paul              60 TWC                                 NS  
 
Men 60-64 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Smith, Dave               63 TOPM                           1:30.27   16  
  2 Garcia, Jaime             60 ELG                            1:31.94   13  
                  44.01     1:31.94 (47.93)                                        
  3 Dayton, Barry             63 GSH                            1:41.42   12  
                  47.69     1:41.42 (53.73)                                        
 -- Simkus, Paul              60 TWC                                 NS  
 
Men 60-64 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Smith, Dave               63 TOPM                             42.02   16  
  2 Garcia, Jaime             60 ELG                              43.04   13  
 
Men 60-64 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Wendt, George             61 CM                               29.69   16  
  2 Long, Robert              61 NWSC                             35.04   13  
  3 Osborne, Oz               62 ELG                              35.63   12  
  4 Lazzara, Angelo           62 NWSC                             42.33   11  
 
Men 60-64 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Wendt, George             61 CM                             1:08.83   16  
                  32.31     1:08.83 (36.52)                                        
  2 Osborne, Oz               62 ELG                            1:44.13   13  
                  48.65     1:44.13 (55.48)                                        
 
Men 60-64 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Long, Robert              61 NWSC                           1:23.38   16  
                  38.73     1:23.38 (44.65)                                        
  2 Osborne, Oz               62 ELG                            1:30.40   13  
                  40.49     1:30.40 (49.91)                                        
  3 Dayton, Barry             63 GSH                            1:39.89   12  
                  47.41     1:39.89 (52.48)                                        
 
Men 60-64 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Wendt, George             61 CM                             2:23.76   16  
                  31.81     1:09.53 (37.72)     1:50.83 (41.30)     2:23.76 (32.93)
  2 Osborne, Oz               62 ELG                            3:15.38   13  
                  42.98     1:34.52 (51.54)     2:32.94 (58.42)     3:15.38 (42.44)
  3 Dayton, Barry             63 GSH                            3:51.74   12  
                  53.64     1:50.66 (57.02)   3:00.07 (1:09.41)     3:51.74 (51.67)
 
Men 65-69 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Mikita, Jan               67 GSH                              30.04   16  
  2 Cohen, Kenneth            68 GSH                              42.41   13  
 
Men 65-69 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Cohen, Kenneth            68 GSH                            3:41.46   16  
                  50.33     1:48.60 (58.27)     2:46.66 (58.06)     3:41.46 (54.80)
 
Men 65-69 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Cohen, Kenneth            68 GSH                            9:57.07   16  
                  51.22     1:48.52 (57.30)     2:48.48 (59.96)   3:49.65 (1:01.17)
      4:51.15 (1:01.50)   5:52.51 (1:01.36)   6:54.38 (1:01.87)   7:56.82 (1:02.44)
      8:59.13 (1:02.31)     9:57.07 (57.94)                                        
 
Men 65-69 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Zeitner, Robert           68 FCS                              55.87   16  
  2 Cohen, Kenneth            68 GSH                              58.27   13  
 
Men 65-69 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Zeitner, Robert           68 FCS                            2:16.09   16  
                1:02.07   2:16.09 (1:14.02)                                        
 
Men 65-69 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Mikita, Jan               67 GSH                            1:22.52   16  
                  41.00     1:22.52 (41.52)                                        
  2 Zeitner, Robert           68 FCS                            1:54.51   13  
                  57.23     1:54.51 (57.28)                                        
 
Men 65-69 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Zeitner, Robert           68 FCS                            4:12.58   16  
                  59.91   2:10.15 (1:10.24)   3:13.61 (1:03.46)     4:12.58 (58.97)
 -- Cohen, Kenneth            68 GSH                                 DQ  
                  59.91   4:02.26 (3:02.35)          DQ (54.33)                    
 
Men 70-74 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Kettelson, Larry          72 MGM                              37.52   16  
  2 Bik, Wayne                73 MGM                              41.16   13  
 
Men 70-74 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Bik, Wayne                73 MGM                            1:39.41   16  
                  44.99     1:39.41 (54.42)                                        
 
Men 70-74 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Kettelson, Larry          72 MGM                            3:11.97   16  
                  44.13     1:33.24 (49.11)     2:23.95 (50.71)     3:11.97 (48.02)
 
Men 70-74 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Kettelson, Larry          72 MGM                              43.72   16  
  2 Bik, Wayne                73 MGM                              51.97   13  
 
Men 70-74 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Kettelson, Larry          72 MGM                            1:38.16   16  
 
Men 70-74 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Kettelson, Larry          72 MGM                            1:37.85   16  
                  45.69     1:37.85 (52.16)                                        
 
Men 75-79 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
 -- Mullins, Steve            76 EWC                                 NS  
 
Men 75-79 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
 -- Mullins, Steve            76 EWC                                 NS  
 
Men 75-79 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
 -- Mullins, Steve            76 EWC                                 NS  
 
Men 75-79 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
 -- Mullins, Steve            76 EWC                                 NS  
 
Men 75-79 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
 -- Mullins, Steve            76 EWC                                 NS  
 
Men 25+ 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                          Finals Points 
===============================================================================
  1 The Oak Park Masters  'A'                                   2:03.05   32  
     1) Mittal, Neil M25                2) Davenport, Santron M26         
     3) Bruno-Lewis, Aaron M29          4) Saraceno, Joe M32              
                  32.43     1:08.97 (36.54)     1:38.29 (29.32)     2:03.05 (24.76)
 
Mixed 18+ 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                          Finals Points 
===============================================================================
  1 Evanston Wild Catfish  'B'                                  1:54.77   32  
     1) Hesterberg, Lisa W22            2) Gross, Emma W24                
     3) Gannon, Grant M28               4) Mertz, David M29               
                  26.58     1:00.25 (33.67)     1:28.81 (28.56)     1:54.77 (25.96)
  2 Gray Sharks  'A'                                            1:57.77   26  
     1) Goodwin, Amy W27                2) Tobler, Ellen W37              
     3) Niego, Ron M39                  4) Pedersen, Robert M24           
                  28.86     1:02.33 (33.47)     1:33.29 (30.96)     1:57.77 (24.48)
  3 Chicago Smelts  'A'                                         2:06.85   24  
     1) Giles-Ott, Ruth W40             2) Litoff, Dana W24               
     3) Phinney, Scot M52               4) Krenzer, Brian M30             
                  29.37     1:04.11 (34.74)     1:41.57 (37.46)     2:06.85 (25.28)
  4 Naperville Waves  'A'                                       2:10.14   22  
     1) Sullivan, Michelle W25          2) Long, Robert M61               
     3) Lazzara, Angelo M62             4) Hedrick-Schacher, Jennifer W33 
                1:10.56     1:34.03 (23.47)     2:10.14 (36.11)                    
 
Mixed 18+ 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                          Finals Points 
===============================================================================
  1 Gray Sharks  'A'                                            2:10.27   32  
     1) Goodwin, Amy W27                2) Tobler, Ellen W37              
     3) Pedersen, Robert M24            4) Niego, Ron M39                 
                  33.07     1:14.30 (41.23)     1:40.44 (26.14)     2:10.27 (29.83)
  2 Naperville Waves  'A'                                       2:36.28   26  
     1) Lazzara, Angelo M62             2) Long, Robert M61               
     3) Walsh, Geralynn W47             4)                                
                  39.89     1:26.84 (46.95)     2:01.49 (34.65)     2:36.28 (34.79)
 -- Chicago Smelts  'A'                                              DQ  
     1) Kooy, Elizabeth W38             2) Litoff, Dana W24               
     3) Cordero, Billy M41              4) Wicklander, Matthew M34        
                  36.61     1:18.40 (41.79)     1:44.58 (26.18)          DQ (26.23)
 
Mixed 25+ 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                          Finals Points 
===============================================================================
  1 The Oak Park Masters  'A'                                   1:49.64   32  
                  26.87       54.12 (27.25)     1:23.65 (29.53)     1:49.64 (25.99)
  2 Chicago Smelts  'A'                                         1:50.89   26  
     1) Goodell, Kimberly W29           2) Kafka, Heidi W46               
     3) Thiry, Michael M33              4) Gilberg, Steve M46             
                  29.95       57.37 (27.42)     1:24.71 (27.34)     1:50.89 (26.18)
  3 Evanston Wild Catfish  'A'                                  1:54.26   24  
     1) Baker, Sarah W27                2) Burkhart, Beth W31             
     3) Gehant, Luc M38                 4) Lopata, Mitchell M45           
                  27.29       58.51 (31.22)     1:26.38 (27.87)     1:54.26 (27.88)
  4 Elgin Blue Waves Swim Team  'A'                             2:13.54   22  
     1) Culver, Benjamin M32            2) Colsch, Michael M38            
     3) Furguson, Melissa W26           4) Scheidenhelm, Drew W26         
                  37.72     1:11.62 (33.90)     1:45.28 (33.66)     2:13.54 (28.26)
 -- Max Multisport  'A'                                        X1:53.19  
     1)                                 2) Herrick, Melissa W31           
     3) McGee, Michele W39              4) Schneidewind, Russ M36         
                  27.47     1:12.14 (44.67)     1:37.82 (25.68)     1:53.19 (15.37)
 
Mixed 25+ 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                          Finals Points 
===============================================================================
  1 Evanston Wild Catfish  'C'                                  1:57.89   32  
     1) Burkhart, Beth W31              2) Solberg, James M33             
     3) Sullivan, Solveig W38           4) Lindstrom, John M31            
                  31.77     1:04.14 (32.37)     1:34.21 (30.07)     1:57.89 (23.68)
  2 Elgin Blue Waves Swim Team  'A'                             1:59.90   26  
     1) Colsch, Michael M38             2) Furguson, Melissa W26          
     3) Scheidenhelm, Drew W26          4) Culver, Benjamin M32           
                  35.03     1:09.89 (34.86)     1:34.87 (24.98)     1:59.90 (25.03)
  3 Evanston Wild Catfish  'B'                                  2:06.47   24  
     1) Mertz, David M29                2) Pajeau, Nichelle W34           
     3) Gehant, Luc M38                 4) Lingner, Heather W33           
                  32.61     1:08.50 (35.89)     1:39.71 (31.21)     2:06.47 (26.76)
 -- Chicago Smelts  'A'                                              DQ  
     1) Krenzer, Brian M30              2) Goodell, Kimberly W29          
     3) Giles-Ott, Ruth W40             4) Thiry, Michael M33             
                  40.84     1:10.82 (29.98)     1:37.16 (26.34)          DQ (29.79)
 -- Evanston Wild Catfish  'A'                                       DQ  
     1) Anolick, Simon M43              2) Lopata, Mitchell M45           
     3) Richardson, Robin W47           4)                                
                  36.06     1:24.14 (48.08)     1:42.25 (18.11)          DQ (48.59)
 
Mixed 35+ 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                          Finals Points 
===============================================================================
  1 Evanston Wild Catfish  'A'                                  1:54.36   32  
     1) Goyette, Brian M49              2) Block, Boyd M52                
     3) Richardson, Robin W47           4) Sullivan, Solveig W38          
                  26.12       53.21 (27.09)     1:26.70 (33.49)     1:54.36 (27.66)
  2 Elgin Blue Waves Swim Team  'A'                             2:24.41   26  
     1) Gordon, Steve M51               2) Osborne, Oz M62                
     3) Tredup, Christine W55           4) Broad, Melanie W36             
                  40.80     1:16.55 (35.75)     1:53.45 (36.90)     2:24.41 (30.96)
 
Mixed 35+ 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                          Finals Points 
===============================================================================
  1 Deerfield  'A'                                              2:10.26   32  
     1) Froehlich, Kathryn W46          2) Weiss, Michael M51             
     3) Block, Andrea W47               4) Ujiiye, Tom M49                
                  41.01     1:15.05 (34.04)     1:45.26 (30.21)     2:10.26 (25.00)
 -- Gray Sharks  'A'                                                 DQ  
     1) Finerty, Patrick M39            2) Callahan, Linda W45            
     3) Mikita, Jan M67                 4) McCarthy, Jean W48             
                  45.56     1:28.26 (42.70)     2:04.44 (36.18)          DQ (45.32)
 
Mixed 45+ 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                          Finals Points 
===============================================================================
  1 Mount Greenwood Masters  'A'                                2:26.60   32  
     1) Miller, John M55                2) Bik, Wayne M73                 
     3) Moore, Mary W52                 4) Kulak, Marilyn W53             
                  31.46     1:06.63 (35.17)     1:43.21 (36.58)     2:26.60 (43.39)
  2 Evanston Wild Catfish  'A'                                  2:30.12   26  
     1) Pinkus, Alfonse M56             2) Hertel, Robert M57             
     3) Kurz, Mary W66                  4) Riggs, Anne W48                
                  45.15   2:30.12 (1:44.97)                                        
  3 Gray Sharks  'A'                                            2:46.78   24  
     1) Cohen, Kenneth M68              2) McCarthy, Jean W48             
     3) Lucchesi, Margaret W53          4) Dayton, Barry M63              
                1:18.37     2:06.62 (48.25)     2:46.81 (40.19)         2:46.78 ( )
 
Mixed 45+ 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                          Finals Points 
===============================================================================
  1 Evanston Wild Catfish  'A'                                  2:18.23   32  
     1) Riggs, Anne W48                 2) Block, Boyd M52                
     3) Goyette, Brian M49              4) Roderer, Kathy W53             
                  32.42     1:13.30 (40.88)     1:49.98 (36.68)     2:18.23 (28.25)
  2 Mount Greenwood Masters  'A'                                2:48.31   26  
     1) Kulak, Marilyn W53              2) Miller, John M55               
     3) Moore, Mary W52                 4) Bik, Wayne M73                 
                  44.90     1:26.25 (41.35)     2:07.19 (40.94)     2:48.31 (41.12)
 
Mixed 55+ 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                          Finals Points 
===============================================================================
  1 Elgin Blue Waves Swim Team  'A'                             2:15.55   32  
     1) Campana, James M57              2) Eggar, Jack M56                
     3) Quill, Catherine W59            4)                                
                  38.41     1:15.06 (36.65)   2:15.55 (1:00.49)                    
 
Mixed 55+ 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                          Finals Points 
===============================================================================
  1 Elgin Blue Waves Swim Team  'A'                             2:31.49   32  
                  39.40     1:25.49 (46.09)     2:03.61 (38.12)     2:31.49 (27.88)
 
                    Combined Team Scores - Through Event 14                    
 
  1. Evanston Wild Catfish              1463   2. Elgin Blue Waves Swim Team         1108
  3. Mount Greenwood Masters             653   4. Unattatched                         616
  5. Gray Sharks                         584   6. Chicago Smelts                      564
  7. Naperville Waves                    435   8. The Oak Park Masters                410
  9. Deerfield                           383  10. Chicago Masters                     297
 11. Beuhler YMCA                        233  12. Harbor Hurricane                    163
 13. Flying Carp                         161  14. Good Samaritan Sea Otters           160
 15. Doc IU Masters                      158  16. Illinois Masters                    146
 17. Midtown-Bannockburn                 139  18. Wisconsin Masters                   125
 19. Lakeshore                           101  20. The Wellness Center                  92
 21. Max Multisport                       87  22. Chicago Blue Dophins                 75
 23. Fossil Fish                          73  24. Bam                                  45
 25. Michigan Masters                     43  26. Libertyville Masters                 38
 27. Oak Brook Masters                    37  28. Central Masters                      29
 29. East Bank Club                       28  29. Lincolnway Masters                   28
 
                   Women - Team Rankings - Through Event 14                    
 
  1. Evanston Wild Catfish               655   2. Elgin Blue Waves Swim Team          441
  3. Chicago Smelts                      264   4. Mount Greenwood Masters             228
  5. Naperville Waves                    205   6. Gray Sharks                         199
  7. Unattatched                         178   8. Deerfield                           140
  9. Beuhler YMCA                        131  10. Good Samaritan Sea Otters           123
 11. The Oak Park Masters                 99  12. Harbor Hurricane                     64
 12. The Wellness Center                  64  14. Wisconsin Masters                    61
 15. Flying Carp                          55  16. Midtown-Bannockburn                  48
 17. Max Multisport                       46  18. Chicago Blue Dophins                 32
 19. Illinois Masters                     31  20. East Bank Club                       28
 20. Lincolnway Masters                   28                                             
 
                    Men - Team Rankings - Through Event 14                     
 
  1. Evanston Wild Catfish               606   2. Elgin Blue Waves Swim Team          529
  3. Unattatched                         438   4. Mount Greenwood Masters             367
  5. Gray Sharks                         303   6. Chicago Masters                     297
  7. The Oak Park Masters                279   8. Chicago Smelts                      250
  9. Deerfield                           211  10. Naperville Waves                    182
 11. Doc IU Masters                      158  12. Illinois Masters                    115
 13. Flying Carp                         106  14. Beuhler YMCA                        102
 15. Lakeshore                           101  16. Harbor Hurricane                     99
 17. Midtown-Bannockburn                  91  18. Fossil Fish                          73
 19. Wisconsin Masters                    64  20. Bam                                  45
 21. Michigan Masters                     43  21. Chicago Blue Dophins                 43
 23. Max Multisport                       41  24. Libertyville Masters                 38
 25. Oak Brook Masters                    37  25. Good Samaritan Sea Otters            37
 27. Central Masters                      29  28. The Wellness Center                  28