Licensed to ILMSA State Championship Meet
                                  HY-TEK's MEET MANAGER 3.0 10/27/2010 05:24 PM
                       Sink or Swim Classic - 10/24/2010                       
                                    Results                                    
 
Women 18-24 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Reed, Catherine           20 LIB-IL                 42.00      42.73   20  
 
Women 18-24 100 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Reed, Catherine           20 LIB-IL               1:38.00    1:43.12   20  
                  50.48     1:43.12 (52.64)                                        
 
Women 18-24 50 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Reed, Catherine           20 LIB-IL                 55.00    1:01.38   20  
 
Women 18-24 200 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Kiluk, Heather            23 LIB-IL               2:27.23    2:43.14   20  
                  38.02     1:18.83 (40.81)     2:01.12 (42.29)     2:43.14 (42.02)
 
Women 18-24 200 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Kiluk, Heather            23 LIB-IL               2:24.56    2:39.13   20  
                  35.36     1:14.71 (39.35)     1:56.08 (41.37)     2:39.13 (43.05)
 
Women 18-24 100 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Kiluk, Heather            23 LIB-IL               1:07.13    1:12.49   20  
                  33.72     1:12.49 (38.77)                                        
 
Women 18-24 200 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Kiluk, Heather            23 LIB-IL               2:24.17    2:35.53   20  
                  33.38     1:12.91 (39.53)     1:58.33 (45.42)     2:35.53 (37.20)
 
Women 25-29 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Fritz, Meredith           25 WLAC-IL                31.88      32.09   20  
  2 Boilesen, Tiffany         26 LIB-IL                 32.50      32.47   17  
 
Women 25-29 100 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Boilesen, Tiffany         26 LIB-IL               1:14.80    1:12.83   20  
                  35.24     1:12.83 (37.59)                                        
 
Women 25-29 200 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Gore, Aurora              27 IM-IL                3:00.00    3:22.37   20  
                  40.27     1:29.35 (49.08)     2:19.62 (50.27)   3:22.37 (1:02.75)
 
Women 25-29 400 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Boilesen, Tiffany         26 LIB-IL               5:39.56    5:35.43   20  
                  36.67     1:18.00 (41.33)     2:00.66 (42.66)     2:43.28 (42.62)
        3:25.93 (42.65)     4:09.44 (43.51)     4:52.47 (43.03)     5:35.43 (42.96)
  2 Gore, Aurora              27 IM-IL                5:47.00    6:20.89   17  
                  40.91     1:26.43 (45.52)     2:13.52 (47.09)     3:01.43 (47.91)
        3:51.15 (49.72)     4:41.81 (50.66)     5:32.91 (51.10)     6:20.89 (47.98)
 
Women 25-29 100 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Boilesen, Tiffany         26 LIB-IL               1:22.50    1:25.55   20  
                  40.58     1:25.55 (44.97)                                        
 
Women 25-29 200 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Boilesen, Tiffany         26 LIB-IL               2:55.50    3:04.71   20  
                  43.87     1:31.38 (47.51)     2:18.72 (47.34)     3:04.71 (45.99)
 
Women 25-29 50 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Fritz, Meredith           25 WLAC-IL                40.70      41.31   20  
 
Women 25-29 100 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Fritz, Meredith           25 WLAC-IL              1:29.29    1:31.49   20  
                  42.28     1:31.49 (49.21)                                        
 
Women 25-29 200 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Fritz, Meredith           25 WLAC-IL              3:08.70    3:19.29   20  
                  43.39     1:33.12 (49.73)     2:25.93 (52.81)     3:19.29 (53.36)
 
Women 30-34 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Lingner, Heather          34 EV-IL                  31.00      30.09   20  
  2 Howland, Heather          30 UNAT-IL                30.95      32.21   17  
  3 Park, Angela              31 WLAC-IL                33.00      32.25   16  
 
Women 30-34 100 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Howland, Heather          30 UNAT-IL              1:10.00    1:10.00   20  
                  33.59     1:10.00 (36.41)                                        
 
Women 30-34 200 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Bernal, Genevieve         31 WLAC-IL              2:30.00    2:34.78   20  
                  36.08     1:15.09 (39.01)     1:55.12 (40.03)     2:34.78 (39.66)
 
Women 30-34 400 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Gold, Anne                32 WLAC-IL              4:55.00    4:57.88   20  
                  33.54     1:09.61 (36.07)     1:46.86 (37.25)     2:24.67 (37.81)
        3:02.75 (38.08)     3:41.35 (38.60)     4:19.82 (38.47)     4:57.88 (38.06)
  2 Bernal, Genevieve         31 WLAC-IL              5:00.00    5:17.17   17  
                  36.47     1:15.71 (39.24)     1:56.29 (40.58)     2:37.60 (41.31)
        3:18.28 (40.68)     3:58.65 (40.37)     4:38.50 (39.85)     5:17.17 (38.67)
 
Women 30-34 50 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Lingner, Heather          34 EV-IL                  37.00      38.40   20  
  2 Park, Angela              31 WLAC-IL                41.00      43.53   17  
 
Women 30-34 100 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Gold, Anne                32 WLAC-IL              1:26.00    1:29.55   20  
                  43.13     1:29.55 (46.42)                                        
  2 Park, Angela              31 WLAC-IL              1:27.00    1:34.01   17  
                  44.51     1:34.01 (49.50)                                        
 
Women 30-34 50 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Gold, Anne                32 WLAC-IL                33.00      33.20   20  
  2 Lingner, Heather          34 EV-IL                  34.00      34.72   17  
  3 Howland, Heather          30 UNAT-IL                34.00      35.24   16  
 
Women 30-34 100 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Bernal, Genevieve         31 WLAC-IL              1:20.00    1:17.40   20  
                  36.42     1:17.40 (40.98)                                        
 
Women 30-34 200 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Bernal, Genevieve         31 WLAC-IL              2:55.00    2:49.16   20  
                  36.94     1:18.74 (41.80)     2:03.17 (44.43)     2:49.16 (45.99)
 
Women 30-34 100 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Park, Angela              31 WLAC-IL              1:24.00    1:23.88   20  
                  40.06     1:23.88 (43.82)                                        
 
Women 35-39 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Colburn, Carrie           36 Unattached             33.00      31.82   20  
 
Women 35-39 100 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Colburn, Carrie           36 Unattached           1:11.90    1:10.09   20  
                  32.97     1:10.09 (37.12)                                        
 
Women 35-39 400 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Gitzinger, Jen            35 LIB-IL               5:50.05    5:35.39   20  
                  37.81     1:19.33 (41.52)     2:01.87 (42.54)     2:44.95 (43.08)
        3:27.53 (42.58)     4:10.27 (42.74)     4:53.15 (42.88)     5:35.39 (42.24)
  2 Pajeau, Nichelle          36 EV-IL                5:00.00    5:47.53   17  
                  37.60     1:19.11 (41.51)     2:02.84 (43.73)     2:47.44 (44.60)
        3:32.58 (45.14)     4:18.07 (45.49)     5:03.40 (45.33)     5:47.53 (44.13)
 
Women 35-39 50 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Suto, Monika              36 WLAC-IL                40.00      38.56   20  
  2 Pajeau, Nichelle          36 EV-IL                  41.00      41.14   17  
 
Women 35-39 100 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Pajeau, Nichelle          36 EV-IL                1:31.00    1:27.97   20  
                  42.27     1:27.97 (45.70)                                        
  2 Gitzinger, Jen            35 LIB-IL               1:37.05    1:31.94   17  
                  42.86     1:31.94 (49.08)                                        
 
Women 35-39 50 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Colburn, Carrie           36 Unattached             37.90      40.19   20  
 
Women 35-39 100 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Suto, Monika              36 WLAC-IL              1:25.00    1:19.04   20  
                  38.68     1:19.04 (40.36)                                        
  2 Pajeau, Nichelle          36 EV-IL                1:20.00    1:23.61   17  
                  40.25     1:23.61 (43.36)                                        
  3 Gitzinger, Jen            35 LIB-IL               1:27.05    1:26.78   16  
                  42.40     1:26.78 (44.38)                                        
 
Women 35-39 200 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Colburn, Carrie           36 Unattached           3:10.80    3:04.87   20  
                  39.99     1:30.96 (50.97)     2:24.98 (54.02)     3:04.87 (39.89)
 
Women 40-44 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Udoni, Christine          43 COHO-IL                   NT      34.87   20  
  2 Giles-Ott, Ruth           42 CHSM                   45.00      39.47   17  
 
Women 40-44 100 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Udoni, Christine          43 COHO-IL                   NT    1:23.59   20  
                  38.58     1:23.59 (45.01)                                        
 
Women 40-44 50 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Giles-Ott, Ruth           42 CHSM                   44.65      44.60   20  
 
Women 40-44 100 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Darling, Pattie           41 Unattached           1:40.00    1:19.76   20  
                  38.72     1:19.76 (41.04)                                        
 
Women 40-44 200 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Darling, Pattie           41 Unattached           3:00.00    2:52.44   20  
                  39.42     1:22.87 (43.45)     2:07.44 (44.57)     2:52.44 (45.00)
 
Women 40-44 50 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Darling, Pattie           41 Unattached             50.00      44.68   20  
  2 Giles-Ott, Ruth           42 CHSM                      NT      53.77   17  
 
Women 40-44 100 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Udoni, Christine          43 COHO-IL                   NT    1:53.81   20  
                  53.77   1:53.81 (1:00.04)                                        
 
Women 40-44 50 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Giles-Ott, Ruth           42 CHSM                 1:00.00      49.11   20  
 
Women 40-44 100 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Giles-Ott, Ruth           42 CHSM                 1:50.00    1:41.01   20  
                  47.33     1:41.01 (53.68)                                        
 
Women 40-44 200 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Darling, Pattie           41 Unattached           3:00.00    2:57.94   20  
                  37.99     1:22.54 (44.55)     2:15.16 (52.62)     2:57.94 (42.78)
 
Women 45-49 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Kuehn, Lida               47 ABM-IL                 29.87      30.39   20  
  2 Lucey, Karen              46 WMAC-WI                33.40      33.79   17  
  3 Smith, Cara               47 IM-IL                  38.00      33.90   16  
  4 Schwarm, Susan            47 LIB-IL                    NT      37.30   15  
 
Women 45-49 100 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Roose, Lynn               46 WLAC-IL              1:15.73    1:15.18   20  
                  35.23     1:15.18 (39.95)                                        
  2 Smith, Cara               47 IM-IL                1:25.00    1:16.09   17  
                  35.95     1:16.09 (40.14)                                        
  3 Lucey, Karen              46 WMAC-WI              1:16.96    1:17.51   16  
                  37.50     1:17.51 (40.01)                                        
  4 Schwarm, Susan            47 LIB-IL                    NT    1:24.53   15  
                  39.99     1:24.53 (44.54)                                        
 
Women 45-49 200 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Block, Andrea             49 COHO-IL              2:24.00    2:23.51   20  
                  34.02     1:10.27 (36.25)     1:47.19 (36.92)     2:23.51 (36.32)
  2 Schwarm, Susan            47 LIB-IL                    NT    3:11.93   17  
                  41.64     1:29.21 (47.57)     2:20.87 (51.66)     3:11.93 (51.06)
 
Women 45-49 400 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Block, Andrea             49 COHO-IL              5:00.00    4:55.66   20  
                  34.40     1:10.94 (36.54)     1:48.00 (37.06)     2:25.41 (37.41)
        3:02.93 (37.52)     3:40.65 (37.72)     4:18.63 (37.98)     4:55.66 (37.03)
  2 Kuehn, Lida               47 ABM-IL               5:40.20    5:14.38   17  
                  34.97     1:13.77 (38.80)     1:53.89 (40.12)     2:33.94 (40.05)
        3:14.45 (40.51)     3:54.56 (40.11)     4:35.17 (40.61)     5:14.38 (39.21)
  3 Kafka, Heidi              48 CHSM                 5:30.00    5:18.46   16  
                  35.77     1:14.92 (39.15)     1:55.22 (40.30)     2:35.70 (40.48)
        3:16.16 (40.46)     3:57.19 (41.03)     4:38.26 (41.07)     5:18.46 (40.20)
  4 Froehlich, Kathryn        48 COHO-IL              5:49.36    5:44.40   15  
                  39.17     1:22.19 (43.02)     2:05.17 (42.98)     2:48.79 (43.62)
        3:32.62 (43.83)     4:16.89 (44.27)     5:01.02 (44.13)     5:44.40 (43.38)
  5 Roose, Lynn               46 WLAC-IL              6:09.68    6:05.02   14  
                  38.07     1:20.72 (42.65)     2:05.55 (44.83)     2:51.78 (46.23)
        3:39.28 (47.50)     4:27.75 (48.47)     5:17.27 (49.52)     6:05.02 (47.75)
 
Women 45-49 50 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Lucey, Karen              46 WMAC-WI                   NT      40.86   20  
  2 Schwartz, Lisa            47 COHO-IL                41.70      41.61   17  
 
Women 45-49 100 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Lucey, Karen              46 WMAC-WI              1:28.15    1:30.06   20  
                1:30.23         1:30.06 ( )                                        
 
Women 45-49 50 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Kafka, Heidi              48 CHSM                   43.00      41.64   20  
  2 Smith, Cara               47 IM-IL                  45.00      42.85   17  
  3 Schwartz, Lisa            47 COHO-IL                43.00      44.36   16  
  4 Astra, Suzanne            45 ABM-IL                 39.00      47.72   15  
 
Women 45-49 100 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Froehlich, Kathryn        48 COHO-IL              1:32.82    1:33.18   20  
                  44.95     1:33.18 (48.23)                                        
  2 Smith, Cara               47 IM-IL                1:40.00    1:35.41   17  
  3 Schwartz, Lisa            47 COHO-IL              1:35.60    1:38.65   16  
                  45.66     1:38.65 (52.99)                                        
  4 Astra, Suzanne            45 ABM-IL               1:24.00    1:40.65   15  
                  47.69     1:40.65 (52.96)                                        
 
Women 45-49 200 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Kafka, Heidi              48 CHSM                 3:25.00    3:17.55   20  
                  46.14     1:36.56 (50.42)     2:27.52 (50.96)     3:17.55 (50.03)
 
Women 45-49 50 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Block, Andrea             49 COHO-IL                32.80      32.98   20  
  2 Kuehn, Lida               47 ABM-IL                 33.87      34.57   17  
  3 Schwartz, Lisa            47 COHO-IL                39.50      41.03   16  
 
Women 45-49 100 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Block, Andrea             49 COHO-IL              2:00.00    1:12.34   20  
                  34.13     1:12.34 (38.21)                                        
  2 Roose, Lynn               46 WLAC-IL              1:33.55    1:30.34   17  
                  42.53     1:30.34 (47.81)                                        
 
Women 45-49 200 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Block, Andrea             49 COHO-IL              2:50.00    2:41.51   20  
                  36.26     1:16.75 (40.49)     1:58.81 (42.06)     2:41.51 (42.70)
  2 Froehlich, Kathryn        48 COHO-IL              3:10.72    3:10.83   17  
                  41.59     1:28.90 (47.31)     2:19.15 (50.25)     3:10.83 (51.68)
 
Women 45-49 100 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Kafka, Heidi              48 CHSM                 1:22.00    1:21.24   20  
                  39.44     1:21.24 (41.80)                                        
  2 Kuehn, Lida               47 ABM-IL               1:18.20    1:21.52   17  
                  37.62     1:21.52 (43.90)                                        
  3 Froehlich, Kathryn        48 COHO-IL              1:28.00    1:25.60   16  
                  42.19     1:25.60 (43.41)                                        
  4 Schwartz, Lisa            47 COHO-IL              1:26.80    1:31.92   15  
                  42.61     1:31.92 (49.31)                                        
  5 Astra, Suzanne            45 ABM-IL               1:21.00    1:33.55   14  
                  44.18     1:33.55 (49.37)                                        
 
Women 45-49 400 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Froehlich, Kathryn        48 COHO-IL              6:22.48    6:16.06   20  
                  41.12     1:28.87 (47.75)     2:18.27 (49.40)     3:07.97 (49.70)
        3:58.70 (50.73)     4:49.55 (50.85)     5:32.97 (43.42)     6:16.06 (43.09)
  2 Kafka, Heidi              48 CHSM                 6:25.00    6:23.63   17  
                  43.87     1:36.98 (53.11)     2:24.98 (48.00)     3:12.88 (47.90)
        4:07.07 (54.19)     5:00.64 (53.57)     5:43.21 (42.57)     6:23.63 (40.42)
 
Women 50-54 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 del Greco, Jane           54 COHO-IL                35.00      34.70   20  
 
Women 50-54 100 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Strana, Pam               51 WLAC-IL              1:11.00    1:20.32   20  
                  37.93     1:20.32 (42.39)                                        
 
Women 50-54 200 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Ottensmeyer, Kathy        53 COHO-IL              2:44.27    2:47.88   20  
                  38.53     1:21.75 (43.22)     2:05.44 (43.69)     2:47.88 (42.44)
  2 Strana, Pam               51 WLAC-IL              2:53.00    2:56.23   17  
                  40.12     1:24.65 (44.53)     2:10.30 (45.65)     2:56.23 (45.93)
 
Women 50-54 50 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Ottensmeyer, Kathy        53 COHO-IL                43.00      43.65   20  
  2 del Greco, Jane           54 COHO-IL                47.00      45.83   17  
 
Women 50-54 100 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Ottensmeyer, Kathy        53 COHO-IL              1:33.64    1:36.56   20  
                  45.86     1:36.56 (50.70)                                        
  2 Strana, Pam               51 WLAC-IL              1:30.00    1:38.83   17  
                  45.29     1:38.83 (53.54)                                        
 
Women 50-54 200 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Ottensmeyer, Kathy        53 COHO-IL              3:27.00    3:28.06   20  
                  46.84     1:39.67 (52.83)     2:34.15 (54.48)     3:28.06 (53.91)
 
Women 50-54 50 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Ottensmeyer, Kathy        53 COHO-IL                40.36      38.91   20  
  2 Strana, Pam               51 WLAC-IL                36.00      40.68   17  
 
Women 50-54 100 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 del Greco, Jane           54 COHO-IL              1:40.00    1:36.53   20  
                  46.87     1:36.53 (49.66)                                        
 
Women 55-59 50 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Delanois, Barbara         55 IND-IL                    NT      46.18   20  
 
Women 55-59 100 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Delanois, Barbara         55 IND-IL                    NT    1:40.72   20  
                  50.33     1:40.72 (50.39)                                        
 
Women 55-59 200 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Delanois, Barbara         55 IND-IL                    NT    3:35.44   20  
                  50.93     1:45.53 (54.60)     2:41.65 (56.12)     3:35.44 (53.79)
 
Women 55-59 50 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Delanois, Barbara         55 IND-IL                    NT      51.54   20  
 
Women 55-59 200 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Delanois, Barbara         55 IND-IL                    NT    3:50.24   20  
                  57.42     1:50.24 (52.82)   2:58.79 (1:08.55)     3:50.24 (51.45)
 
Women 70-74 100 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Harris, Ursula            72 COHO-IL              2:10.00    2:29.82   20  
                1:10.77   2:29.82 (1:19.05)                                        
 
Women 70-74 200 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
 -- Harris, Ursula            72 COHO-IL              5:00.00         DQ  
                1:13.36   2:34.85 (1:21.49)   3:55.74 (1:20.89)                    
 
Women 70-74 50 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Harris, Ursula            72 COHO-IL              1:15.00    1:09.74   20  
 
Women 70-74 100 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Harris, Ursula            72 COHO-IL              2:30.00    2:39.69   20  
                1:14.40   2:39.69 (1:25.29)                                        
 
Women 70-74 100 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Harris, Ursula            72 COHO-IL              2:15.00    2:29.07   20  
                1:09.55   2:29.07 (1:19.52)                                        
 
Men 18-24 100 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Roose, Taylor             18 WLAC-IL              1:00.00    1:04.09   20  
                  30.98     1:04.09 (33.11)                                        
 
Men 18-24 400 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Roose, Taylor             18 WLAC-IL              5:10.00    4:52.47   20  
                  32.20     1:09.05 (36.85)     1:45.85 (36.80)     2:22.26 (36.41)
        2:59.57 (37.31)     3:37.28 (37.71)     4:15.09 (37.81)     4:52.47 (37.38)
 
Men 18-24 100 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Roose, Taylor             18 WLAC-IL              1:00.00    1:08.63   20  
                  31.61     1:08.63 (37.02)                                        
 
Men 25-29 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Chiles, Justin            27 CBD-IL                 23.50      24.47   20  
  2 Oneill, Tim               27 NWSC-IL                26.00      27.61   17  
  3 McDonnell, Michael        25 LIB-IL                 36.60      36.14   16  
 
Men 25-29 100 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Chiles, Justin            27 CBD-IL                 55.00      54.36   20  
                  26.02       54.36 (28.34)                                        
  2 Santoro, Antonio          28 WLAC-IL                56.00      54.57   17  
                  26.49       54.57 (28.08)                                        
 
Men 25-29 200 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Oneill, Tim               27 NWSC-IL              2:00.00    2:23.46   20  
                  31.73     1:08.14 (36.41)     1:46.47 (38.33)     2:23.46 (36.99)
  2 Morris, John              26 SMELT-IL             2:36.08    2:27.09   17  
                  34.27     1:12.66 (38.39)     1:50.00 (37.34)     2:27.09 (37.09)
 
Men 25-29 400 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Morris, John              26 SMELT-IL             5:34.66    5:17.83   20  
                  35.32     1:14.85 (39.53)     1:56.07 (41.22)     2:37.37 (41.30)
        3:17.85 (40.48)     3:59.91 (42.06)     4:40.63 (40.72)     5:17.83 (37.20)
  2 McDonnell, Michael        25 LIB-IL                    NT    6:30.27   17  
                  43.63     1:31.07 (47.44)     2:21.05 (49.98)     3:11.86 (50.81)
        4:02.42 (50.56)     4:53.23 (50.81)     5:43.26 (50.03)     6:30.27 (47.01)
 
Men 25-29 50 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Cowen, Michael            25 SMELT-IL               42.00      39.49   20  
  2 McDonnell, Michael        25 LIB-IL                 52.61      53.81   17  
 
Men 25-29 100 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Oneill, Tim               27 NWSC-IL              1:03.00    1:13.11   20  
                  35.10     1:13.07 (37.97)     1:34.10 (21.03)         1:13.11 ( )
  2 Cowen, Michael            25 SMELT-IL             1:24.26    1:25.31   17  
                  41.38     1:25.31 (43.93)                                        
 
Men 25-29 50 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Cowen, Michael            25 SMELT-IL               41.89      41.43   20  
  2 McDonnell, Michael        25 LIB-IL                 58.57      53.59   17  
 
Men 25-29 200 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Cowen, Michael            25 SMELT-IL             3:26.45    3:28.51   20  
                  44.29     1:37.50 (53.21)     2:33.54 (56.04)     3:28.51 (54.97)
 
Men 25-29 50 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Chiles, Justin            27 CBD-IL                 25.00      26.99   20  
  2 Santoro, Antonio          28 WLAC-IL                26.00      28.06   17  
  3 Oneill, Tim               27 NWSC-IL                29.00      32.57   16  
 
Men 25-29 200 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
 -- Morris, John              26 SMELT-IL             3:01.55         DQ  
                  35.69     1:17.99 (42.30)     2:03.31 (45.32)          DQ (44.02)
 
Men 25-29 100 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Oneill, Tim               27 NWSC-IL              1:08.00    1:15.96   20  
                  33.93     1:15.96 (42.03)                                        
  2 Cowen, Michael            25 SMELT-IL             1:23.72    1:24.64   17  
                  39.42     1:24.64 (45.22)                                        
 -- Santoro, Antonio          28 WLAC-IL              1:09.00         DQ  
                  31.28          DQ (38.95)                                        
 -- McDonnell, Michael        25 LIB-IL                    NT         DQ  
                  49.73          DQ (58.04)                                        
 
Men 30-34 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Kemmerline, Steve         31 BOZE-IL                26.50      26.39   20  
  2 Mulcahy, Ryan             32 MGM-IL                 26.50      28.18   17  
  3 Gold, Jordan              32 WLAC-IL                35.00      32.59   16  
  4 Burgos, Rodrigo           33 WLAC-IL                35.00      33.46   15  
 
Men 30-34 100 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Carlson, Timothy          31 CBD-IL                 59.50      57.42   20  
                  27.14       57.42 (30.28)                                        
  2 Mills, Jamie              34 LIB-IL                 59.50      57.88   17  
                  27.32       57.88 (30.56)                                        
  3 Kemmerline, Steve         31 BOZE-IL              1:00.00    1:00.56   16  
                  29.44     1:00.56 (31.12)                                        
  4 Mulcahy, Ryan             32 MGM-IL                 58.50    1:07.39   15  
                  31.39     1:07.39 (36.00)                                        
  5 Burgos, Rodrigo           33 WLAC-IL              1:45.00    1:14.90   14  
                  35.64     1:14.90 (39.26)                                        
  6 Gold, Jordan              32 WLAC-IL              1:20.00    1:16.96   13  
                  36.08     1:16.96 (40.88)                                        
 
Men 30-34 200 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Burgos, Rodrigo           33 WLAC-IL              2:48.55    2:45.66   20  
                  36.46     1:18.26 (41.80)     2:02.89 (44.63)     2:45.66 (42.77)
 
Men 30-34 400 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Iglinski, Robert          34 CBD-IL               4:35.00    4:28.73   20  
                  30.15     1:03.20 (33.05)     1:36.92 (33.72)     2:11.01 (34.09)
        2:45.09 (34.08)     3:19.52 (34.43)     3:54.46 (34.94)     4:28.73 (34.27)
  2 Mills, Jamie              34 LIB-IL               5:00.00    4:48.31   17  
                  33.00     1:09.31 (36.31)     1:45.83 (36.52)     2:22.56 (36.73)
        2:58.60 (36.04)     3:34.86 (36.26)     4:11.68 (36.82)     4:48.31 (36.63)
  3 Mulcahy, Ryan             32 MGM-IL               5:00.00    5:15.45   16  
                  33.47     1:11.08 (37.61)     1:51.27 (40.19)     2:32.85 (41.58)
        3:14.58 (41.73)     3:57.07 (42.49)     4:38.35 (41.28)     5:15.45 (37.10)
 
Men 30-34 100 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Kemmerline, Steve         31 BOZE-IL              1:10.00    1:10.29   20  
                  33.26     1:10.20 (36.94)      1:10.29 (0.09)                    
 
Men 30-34 200 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Iglinski, Robert          34 CBD-IL               2:22.00    2:19.76   20  
                  33.90     1:09.78 (35.88)     1:45.43 (35.65)     2:19.76 (34.33)
 
Men 30-34 100 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Carlson, Timothy          31 CBD-IL               1:10.00    1:09.75   20  
                  32.75     1:09.75 (37.00)                                        
  2 Huskey, Garth             31 EV-IL                1:25.00    1:30.46   17  
                  41.49     1:30.46 (48.97)                                        
 
Men 30-34 100 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Carlson, Timothy          31 CBD-IL               1:06.00    1:02.51   20  
                  29.50     1:02.51 (33.01)                                        
  2 Iglinski, Robert          34 CBD-IL               1:04.00    1:04.00   17  
                  30.18     1:04.00 (33.82)                                        
  3 Kemmerline, Steve         31 BOZE-IL              1:15.00    1:11.02   16  
                  32.32     1:11.02 (38.70)                                        
  4 Huskey, Garth             31 EV-IL                1:10.00    1:19.15   15  
                  36.02     1:19.15 (43.13)                                        
 
Men 30-34 200 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Carlson, Timothy          31 CBD-IL               2:20.00    2:16.94   20  
                  28.87     1:05.41 (36.54)     1:44.05 (38.64)     2:16.94 (32.89)
 
Men 30-34 400 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Mills, Jamie              34 LIB-IL               6:15.00    6:01.02   20  
                  36.77     1:20.13 (43.36)     2:08.66 (48.53)     2:57.73 (49.07)
        3:50.25 (52.52)     4:42.83 (52.58)     5:20.76 (37.93)     6:01.02 (40.26)
 
Men 35-39 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Soare, Joe                38 DOC-IN                 26.50      27.56   20  
  2 Melcher, Scott            39 LIB-IL                 29.00      28.05   17  
  3 Colburn, Chris            38 ABM-IL                 28.50      28.63   16  
 
Men 35-39 100 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Melcher, Scott            39 LIB-IL               1:00.00    1:03.83   20  
                  30.80     1:03.83 (33.03)                                        
  2 Soare, Joe                38 DOC-IN               1:05.50    1:05.31   17  
                  31.39     1:05.31 (33.92)                                        
 
Men 35-39 200 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Raese, TR                 38 CBD-IL               2:08.28    2:09.59   20  
                  30.29     1:02.90 (32.61)     1:36.69 (33.79)     2:09.59 (32.90)
  2 Thiry, Michael            35 CHSM                 2:22.60    2:22.83   17  
                  33.50     1:09.18 (35.68)     1:45.97 (36.79)     2:22.83 (36.86)
  3 Melcher, Scott            39 LIB-IL               2:20.00    2:23.42   16  
                  32.63     1:09.32 (36.69)     1:46.74 (37.42)     2:23.42 (36.68)
 
Men 35-39 400 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Thiry, Michael            35 CHSM                 5:10.45    5:04.33   20  
                  34.17     1:11.18 (37.01)     1:49.29 (38.11)     2:27.50 (38.21)
        3:06.25 (38.75)     3:45.35 (39.10)     4:24.97 (39.62)     5:04.33 (39.36)
 
Men 35-39 50 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Colburn, Chris            38 ABM-IL                 33.00      33.01   20  
 
Men 35-39 100 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Mitchell, Justin          35 WLAC-IL              1:03.00    1:03.42   20  
                  31.17     1:03.50 (32.33)         1:03.42 ( )                    
  2 Raese, TR                 38 CBD-IL               1:03.00    1:03.45   17  
                  31.15     1:03.51 (32.36)     1:35.48 (31.97)         1:03.45 ( )
 
Men 35-39 200 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Mitchell, Justin          35 WLAC-IL              2:20.00    2:17.91   20  
                  32.77     1:07.01 (34.24)     1:42.65 (35.64)     2:17.91 (35.26)
 
Men 35-39 50 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Raese, TR                 38 CBD-IL                 31.62      32.28   20  
  2 Thiry, Michael            35 CHSM                   34.80      34.94   17  
  3 Colburn, Chris            38 ABM-IL                 36.00      36.66   16  
  4 Soare, Joe                38 DOC-IN                 36.00      37.37   15  
 
Men 35-39 200 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Thiry, Michael            35 CHSM                 3:00.80    3:00.79   20  
                  42.93     1:28.62 (45.69)     2:14.86 (46.24)     3:00.79 (45.93)
 
Men 35-39 50 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Raese, TR                 38 CBD-IL                 28.28      28.61   20  
  2 Colburn, Chris            38 ABM-IL                 31.50      30.77   17  
 
Men 35-39 100 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Scott, Chad               36 LIB-IL               1:10.00    1:12.06   20  
                  33.86     1:12.06 (38.20)                                        
  2 Thiry, Michael            35 CHSM                 1:12.00    1:12.49   17  
                  34.94     1:12.49 (37.55)                                        
 
Men 35-39 200 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Mitchell, Justin          35 WLAC-IL              2:25.00    2:21.30   20  
                  30.79     1:07.25 (36.46)     1:48.11 (40.86)     2:21.30 (33.19)
  2 Scott, Chad               36 LIB-IL               2:40.00    2:34.54   17  
                  31.82     1:13.37 (41.55)     1:59.45 (46.08)     2:34.54 (35.09)
 
Men 35-39 400 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Scott, Chad               36 LIB-IL               6:00.00    5:39.86   20  
                  34.26     1:16.92 (42.66)     2:01.81 (44.89)     2:44.58 (42.77)
        3:32.25 (47.67)     4:23.36 (51.11)     5:01.69 (38.33)     5:39.86 (38.17)
 
Men 40-44 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Balaguer, Luis            43 CHSM                   33.34      33.91   20  
 
Men 40-44 100 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Balaguer, Luis            43 CHSM                 1:17.70    1:16.19   20  
                  36.70     1:16.19 (39.49)                                        
  2 Clark, Brian              40 LIB-IL               1:30.00    1:24.93   17  
                  39.97     1:24.93 (44.96)                                        
 
Men 40-44 400 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Clark, Brian              40 LIB-IL               7:00.00    6:45.19   20  
                  42.47     1:32.11 (49.64)     2:23.41 (51.30)     3:17.04 (53.63)
        4:09.02 (51.98)     5:02.04 (53.02)     5:55.52 (53.48)     6:45.19 (49.67)
 
Men 40-44 50 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Malas, Bryan              43 LSAC-IL                28.50      29.75   20  
  2 Balaguer, Luis            43 CHSM                      NT      47.62   17  
 
Men 40-44 100 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Malas, Bryan              43 LSAC-IL              1:02.00    1:06.27   20  
                  31.61     1:20.10 (48.49)     1:36.58 (16.48)         1:06.27 ( )
  2 Balaguer, Luis            43 CHSM                      NT    1:50.92   17  
                  53.28     1:50.92 (57.64)                                        
 
Men 40-44 50 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Malas, Bryan              43 LSAC-IL                27.80      28.37   20  
 
Men 45-49 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Jenkins, Timothy          49 FF-IL                  29.97      29.30   20  
  2 Turner, Dwight            45 Unattached                NT      29.59   17  
  3 Weitekamper, Frank        47 LIB-IL                 30.00      29.76   16  
 
Men 45-49 100 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Sebastian, David          49 CHSM                 1:10.00    1:02.76   20  
                  29.83     1:02.76 (32.93)                                        
  2 Jenkins, Timothy          49 FF-IL                1:04.38    1:04.10   17  
                  31.07     1:04.10 (33.03)                                        
  3 Turner, Dwight            45 Unattached                NT    1:04.65   16  
                  30.60     1:04.65 (34.05)                                        
  4 Weitekamper, Frank        47 LIB-IL               1:05.00    1:06.26   15  
                  31.60     1:06.26 (34.66)                                        
 
Men 45-49 100 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Weitekamper, Frank        47 LIB-IL               1:20.00    1:17.58   20  
                  38.16     1:17.58 (39.42)                                        
  2 Schark, Mark              49 ELG-IL               1:20.00    1:18.95   17  
                  38.83     1:18.95 (40.12)                                        
 
Men 45-49 50 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Armstrong, Jeffery        46 MINN-MN                44.40      39.10   20  
  2 Schoser, John             45 NASA-IL                39.36      41.35   17  
  3 Schark, Mark              49 ELG-IL                 45.00      45.37   16  
 
Men 45-49 100 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Tuchler, Jim              45 COHO-IL              1:10.00    1:09.99   20  
                  33.63     1:09.99 (36.36)                                        
  2 Armstrong, Jeffery        46 MINN-MN              1:39.90    1:26.64   17  
                  41.06     1:26.64 (45.58)                                        
  3 Schoser, John             45 NASA-IL              1:28.73    1:30.88   16  
                  44.42     1:30.88 (46.46)                                        
 
Men 45-49 200 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Armstrong, Jeffery        46 MINN-MN              3:42.00    3:09.72   20  
                  43.23     1:31.11 (47.88)     2:20.32 (49.21)     3:09.72 (49.40)
  2 Schoser, John             45 NASA-IL              3:13.60    3:17.78   17  
                  45.12     1:34.66 (49.54)     2:27.48 (52.82)     3:17.78 (50.30)
 
Men 45-49 50 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Turner, Dwight            45 Unattached                NT      33.46   20  
  2 Schark, Mark              49 ELG-IL                 35.00      34.82   17  
 -- Armstrong, Jeffery        46 MINN-MN                38.85         DQ  
 
Men 45-49 100 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Sebastian, David          49 CHSM                 1:12.00    1:09.51   20  
                  32.70     1:09.51 (36.81)                                        
 
Men 45-49 200 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Jenkins, Timothy          49 FF-IL                2:46.50    2:34.94   20  
                  35.79     1:15.47 (39.68)     1:55.24 (39.77)     2:34.94 (39.70)
 
Men 45-49 100 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Jenkins, Timothy          49 FF-IL                1:13.26    1:14.41   20  
                  35.45     1:14.41 (38.96)                                        
  2 Turner, Dwight            45 Unattached                NT    1:19.41   17  
                  37.76     1:19.41 (41.65)                                        
  3 Armstrong, Jeffery        46 MINN-MN              1:28.80    1:19.52   16  
                  38.41     1:19.52 (41.11)                                        
  4 Schoser, John             45 NASA-IL              1:27.66    1:29.52   15  
                  44.91     1:29.52 (44.61)                                        
 
Men 45-49 200 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Tuchler, Jim              45 COHO-IL              2:35.00    2:22.63   20  
                  31.27     1:07.37 (36.10)     1:49.29 (41.92)     2:22.63 (33.34)
  2 Jenkins, Timothy          49 FF-IL                2:46.50    2:38.81   17  
                  33.28     1:14.72 (41.44)     2:01.80 (47.08)     2:38.81 (37.01)
  3 Turner, Dwight            45 Unattached                NT    2:48.92   16  
                  34.28     1:19.96 (45.68)     2:09.10 (49.14)     2:48.92 (39.82)
  4 Schark, Mark              49 ELG-IL               3:00.00    2:58.07   15  
                  37.22     1:21.43 (44.21)     2:17.87 (56.44)     2:58.07 (40.20)
  5 Schoser, John             45 NASA-IL              3:15.00    3:15.88   14  
                  45.01     1:39.13 (54.12)     2:32.42 (53.29)     3:15.88 (43.46)
 
Men 45-49 400 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Sebastian, David          49 CHSM                 6:58.00    5:55.38   20  
                  35.38     1:17.27 (41.89)     2:06.61 (49.34)     2:53.53 (46.92)
        3:47.34 (53.81)     4:41.07 (53.73)     5:18.93 (37.86)     5:55.38 (36.45)
 
Men 50-54 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Rowland, Jim              50 LIB-IL                 30.00      29.17   20  
  2 Weiss, Michael            53 COHO-IL                29.20      29.18   17  
  3 Clune, Tom                51 CBD-IL                 31.00      31.32   16  
  4 Traynor, John             51 COHO-IL                33.00      34.80   15  
 
Men 50-54 100 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Rowland, Jim              50 LIB-IL               1:05.00    1:05.57   20  
                  31.88     1:05.57 (33.69)                                        
 
Men 50-54 400 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Clark, David              53 WMAC-WI              5:05.00    5:24.47   20  
                  36.31     1:15.20 (38.89)     1:55.10 (39.90)     2:36.79 (41.69)
        3:20.17 (43.38)     4:02.16 (41.99)     4:44.06 (41.90)     5:24.47 (40.41)
  2 Clune, Tom                51 CBD-IL               5:30.00    5:25.46   17  
                  36.54     1:17.24 (40.70)     1:59.40 (42.16)     2:41.42 (42.02)
        3:23.23 (41.81)     4:05.10 (41.87)     4:46.79 (41.69)     5:25.46 (38.67)
 
Men 50-54 100 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Phinney, Scot             54 SMELT-IL             1:27.00    1:27.37   20  
                  43.70     1:27.37 (43.67)                                        
  2 Clune, Tom                51 CBD-IL               1:28.00    1:29.01   17  
                  45.15     1:29.01 (43.86)                                        
 
Men 50-54 200 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Phinney, Scot             54 SMELT-IL             3:11.00    3:04.92   20  
                  45.12     1:31.67 (46.55)     2:19.91 (48.24)     3:04.92 (45.01)
 
Men 50-54 50 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Seibt, Andy               52 FF-IL                  36.50      38.19   20  
  2 Weiss, Michael            53 COHO-IL                38.00      38.47   17  
  3 Traynor, John             51 COHO-IL                42.50      42.15   16  
 
Men 50-54 100 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Seibt, Andy               52 FF-IL                1:18.10    1:20.62   20  
                  38.14     1:20.62 (42.48)                                        
 
Men 50-54 50 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Weiss, Michael            53 COHO-IL                31.00      32.64   20  
  2 Seibt, Andy               52 FF-IL                  31.50      32.71   17  
  3 Phinney, Scot             54 SMELT-IL               35.00      35.84   16  
  4 Clark, David              53 WMAC-WI                34.50      35.99   15  
  5 Traynor, John             51 COHO-IL                36.00      36.84   14  
 
Men 50-54 100 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Seibt, Andy               52 FF-IL                1:09.40    1:10.24   20  
                  33.06     1:10.24 (37.18)                                        
 
Men 50-54 100 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Seibt, Andy               52 FF-IL                1:09.80    1:10.49   20  
                  32.90     1:10.49 (37.59)                                        
  2 Phinney, Scot             54 SMELT-IL             1:25.00    1:24.12   17  
                  39.77     1:24.12 (44.35)                                        
  3 Traynor, John             51 COHO-IL              1:28.00    1:29.17   16  
                  43.72     1:29.17 (45.45)                                        
 
Men 50-54 200 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Phinney, Scot             54 SMELT-IL             3:13.00    3:09.85   20  
                  39.22     1:29.73 (50.51)     2:27.59 (57.86)     3:09.85 (42.26)
 
Men 55-59 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Mavlin, John              55 EV-IL                  30.00      28.04   20  
  2 Dodson, Phil              57 EV-IL                  28.50      28.55   17  
 
Men 55-59 100 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Dodson, Phil              57 EV-IL                1:05.00    1:03.70   20  
                  31.69     1:03.70 (32.01)                                        
  2 Mavlin, John              55 EV-IL                1:04.00    1:04.80   17  
                  31.46     1:04.80 (33.34)                                        
  3 Anderson, Mark            57 IND-IL               1:10.00    1:11.13   16  
                  34.50     1:11.13 (36.63)                                        
  4 Reed, Michael             55 LIB-IL               1:10.00    1:14.67   15  
                  36.64     1:14.67 (38.03)                                        
 
Men 55-59 400 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Anderson, Mark            57 IND-IL               5:40.00    5:32.27   20  
                  37.84     1:19.59 (41.75)     2:01.95 (42.36)     2:44.05 (42.10)
        3:26.49 (42.44)     4:08.83 (42.34)     4:51.24 (42.41)     5:32.27 (41.03)
 
Men 55-59 50 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Dodson, Phil              57 EV-IL                  36.00      35.61   20  
  2 Reed, Michael             55 LIB-IL                 38.00      48.11   17  
 
Men 55-59 100 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Dodson, Phil              57 EV-IL                1:17.00    1:15.76   20  
                  37.33     1:15.67 (38.34)      1:15.76 (0.09)                    
  2 Anderson, Mark            57 IND-IL               1:21.00    1:22.75   17  
                  40.83     1:22.75 (41.92)                                        
 
Men 55-59 50 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 McLinden, Stephen         55 Unattached             40.91      41.72   20  
 
Men 55-59 100 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 McLinden, Stephen         55 Unattached           1:32.65    1:33.71   20  
                  44.36     1:33.71 (49.35)                                        
 
Men 55-59 200 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 McLinden, Stephen         55 Unattached           3:29.29    3:33.13   20  
                  46.13     1:38.59 (52.46)     2:34.73 (56.14)     3:33.13 (58.40)
 
Men 55-59 100 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Reed, Michael             55 LIB-IL               1:30.00    1:35.78   20  
                  43.10     1:35.78 (52.68)                                        
 
Men 55-59 200 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Kryka, Nancy              55 MINN-MN              3:13.63    3:15.72   20  
                  39.91     1:28.57 (48.66)     2:22.15 (53.58)     3:15.72 (53.57)
 
Men 55-59 100 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Dodson, Phil              57 EV-IL                1:17.00    1:14.08   20  
                  35.19     1:14.08 (38.89)                                        
  2 Kryka, Nancy              55 MINN-MN              1:10.06    1:22.38   17  
                  38.58     1:22.38 (43.80)                                        
 
Men 55-59 200 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Kryka, Nancy              55 MINN-MN              3:02.86    3:05.95   20  
                  38.55     1:26.53 (47.98)     2:21.64 (55.11)     3:05.95 (44.31)
  2 Reed, Michael             55 LIB-IL               3:15.00    3:30.04   17  
                  41.93     1:38.67 (56.74)   2:45.92 (1:07.25)     3:30.04 (44.12)
 
Men 55-59 400 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Kryka, Nancy              55 MINN-MN              6:41.26    6:33.33   20  
                  40.31     1:29.21 (48.90)     2:22.02 (52.81)     3:13.52 (51.50)
        4:07.75 (54.23)     5:04.24 (56.49)     5:50.10 (45.86)     6:33.33 (43.23)
 
Men 60-64 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Anderson, John            60 IND-IL                 36.60      36.55   20  
  2 Alsen, Donald             61 BUEHL-IL               35.00      39.04   17  
  3 VanDorn, Stuart           60 GRAY-IL                40.00      41.26   16  
 
Men 60-64 100 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Weiner, HR                60 WMAC-WI              1:15.00    1:13.75   20  
                  35.23     1:13.75 (38.52)                                        
  2 Anderson, John            60 IND-IL               1:22.00    1:24.65   17  
                  40.07     1:24.65 (44.58)                                        
  3 Alsen, Donald             61 BUEHL-IL             1:32.00    1:32.51   16  
                  40.75     1:32.51 (51.76)                                        
  4 VanDorn, Stuart           60 GRAY-IL              1:37.00    1:39.46   15  
                  46.08     1:39.46 (53.38)                                        
 
Men 60-64 400 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Anderson, John            60 IND-IL               7:17.00    6:50.67   20  
                  45.79     1:38.38 (52.59)     2:31.46 (53.08)     3:24.33 (52.87)
        4:16.33 (52.00)     5:07.81 (51.48)     5:59.62 (51.81)     6:50.67 (51.05)
 
Men 60-64 50 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 VanDorn, Stuart           60 GRAY-IL                   NT    1:02.75   20  
 
Men 60-64 50 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 VanDorn, Stuart           60 GRAY-IL                56.32      54.93   20  
  2 Alsen, Donald             61 BUEHL-IL             1:00.00    1:06.41   17  
 
Men 60-64 100 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
 -- VanDorn, Stuart           60 GRAY-IL              1:53.00         DQ  
                  58.83        DQ (1:06.49)                                        
 
Men 60-64 200 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Weiner, HR                60 WMAC-WI              3:25.00    3:27.92   20  
                  42.03     1:39.74 (57.71)   2:41.79 (1:02.05)     3:27.92 (46.13)
 
Men 65-69 100 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Dayton, Barry             65 GRAY-IL              1:35.00    1:34.60   20  
                  44.33     1:34.60 (50.27)                                        
 
Men 65-69 200 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Dayton, Barry             65 GRAY-IL              3:30.00    3:36.81   20  
                  46.65     1:41.27 (54.62)     2:38.05 (56.78)     3:36.81 (58.76)
 
Men 65-69 400 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Dayton, Barry             65 GRAY-IL              7:30.00    7:38.33   20  
                  45.44     1:40.01 (54.57)     2:38.59 (58.58)     3:37.70 (59.11)
      4:37.84 (1:00.14)   5:37.87 (1:00.03)   6:38.65 (1:00.78)     7:38.33 (59.68)
 
Men 65-69 100 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Dayton, Barry             65 GRAY-IL              1:50.00    1:52.13   20  
                  52.98     1:52.13 (59.15)                                        
 
Men 65-69 100 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Dayton, Barry             65 GRAY-IL              1:55.00    1:57.07   20  
                  54.75   1:57.07 (1:02.32)                                        
 
Men 70-74 200 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Cohen, Kenneth            70 GRAY-IL              3:48.16    4:25.24   20  
                  59.53   2:09.08 (1:09.55)   3:20.46 (1:11.38)   4:25.24 (1:04.78)
 
Men 70-74 50 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Cohen, Kenneth            70 GRAY-IL              1:03.31    1:02.33   20  
 
Men 70-74 100 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Cohen, Kenneth            70 GRAY-IL              2:30.31    2:20.99   20  
                1:07.10   2:20.99 (1:13.89)                                        
 
Men 70-74 100 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Cohen, Kenneth            70 GRAY-IL              2:32.04    2:26.93   20  
                1:09.72   2:26.93 (1:17.21)                                        
 
Men 70-74 200 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Cohen, Kenneth            70 GRAY-IL              5:31.08    5:20.16   20  
                1:04.94   2:32.29 (1:27.35)   4:14.48 (1:42.19)   5:20.16 (1:05.68)
 
Men 75-79 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Banfield, Tom             77 BAM-IL                 39.00      37.90   20  
 
Men 75-79 100 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Banfield, Tom             77 BAM-IL               1:25.00    1:28.91   20  
                  43.37     1:28.91 (45.54)                                        
 
Men 75-79 100 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Banfield, Tom             77 BAM-IL               1:40.00    1:49.98   20  
                  54.78     1:49.98 (55.20)                                        
 
Men 75-79 50 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Banfield, Tom             77 BAM-IL                 57.00      55.57   20  
 
Men 75-79 100 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Banfield, Tom             77 BAM-IL               1:50.00    1:51.88   20  
 
Mixed 120-159 200 SC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Libertyville Masters-IL  'A'                           NT    1:57.56   40  
     1) Mills, Jamie M34                2) Boilesen, Tiffany W26          
     3) Kiluk, Heather W23              4) Scott, Chad M36                
                  27.58       59.17 (31.59)     1:29.33 (30.16)     1:57.56 (28.23)
  2 Westloop Athletic Club Masters-IL  'A'                 NT    1:58.09   34  
     1) Mitchell, Justin M35            2) Bernal, Genevieve W31          
     3) Santoro, Antonio M28            4) Fritz, Meredith W25            
                  26.38     1:00.35 (33.97)     1:26.53 (26.18)     1:58.09 (31.56)
 
Mixed 120-159 200 SC Meter Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Libertyville Masters-IL  'A'                           NT    2:14.29   40  
     1) Boilesen, Tiffany W26           2) Kiluk, Heather W23             
     3) Scott, Chad M36                 4) Mills, Jamie M34               
                  39.10     1:16.50 (37.40)     1:47.51 (31.01)     2:14.29 (26.78)
 
Mixed 160-199 200 SC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Libertyville Masters-IL  'B'                           NT    2:02.73   40  
     1) Weitekamper, Frank M47          2) Gitzinger, Jen W35             
     3) Liberty, Laurel W28             4) Rowland, Jim M50               
                  29.97     1:04.14 (34.17)     1:34.06 (29.92)     2:02.73 (28.67)
  2 Westloop Athletic Club Masters-IL  'B'                 NT    2:12.19   34  
     1) Roose, Taylor M18               2) Strana, Pam W51                
     3) Burgos, Rodrigo M33             4) Roose, Lynn W46                
                  34.74     1:09.63 (34.89)     1:42.83 (33.20)     2:12.19 (29.36)
  3 Libertyville Masters-IL  'C'                           NT    2:40.70   32  
     1) McDonnell, Michael M25          2) Reed, Catherine W20            
     3) Schwarm, Susan W47              4) Clark, Brian M40               
                  37.99     1:25.21 (47.22)     2:03.51 (38.30)     2:40.70 (37.19)
 
Mixed 160-199 200 SC Meter Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Westloop Athletic Club Masters-IL  'B'                 NT    2:06.94   40  
     1) Mitchell, Justin M35            2) Suto, Monika W36               
     3) Santoro, Antonio M28            4) Gold, Anne W32                 
                  30.99     1:09.25 (38.26)     1:36.44 (27.19)     2:06.94 (30.50)
  2 Libertyville Masters-IL  'B'                           NT    2:16.66   34  
     1) Liberty, Laurel W28             2) Gitzinger, Jen W35             
     3) Melcher, Scott M39              4) Rowland, Jim M50               
                  36.13     1:18.94 (42.81)     1:48.13 (29.19)     2:16.66 (28.53)
  3 Westloop Athletic Club Masters-IL  'A'                 NT    2:26.95   32  
     1) Roose, Taylor M18               2) Park, Angela W31               
     3) Roose, Lynn W46                 4) Gold, Jordan M32               
                  33.50     1:16.13 (42.63)     1:53.79 (37.66)     2:26.95 (33.16)
  4 Libertyville Masters-IL  'C'                           NT    3:00.77   30  
     1) Reed, Catherine W20             2) McDonnell, Michael M25         
     3) Reed, Michael M55               4) Schwarm, Susan W47             
                  42.56       58.10 (15.54)     1:37.03 (38.93)   3:00.77 (1:23.74)
 
Mixed 200-239 200 SC Meter Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Evanston Masters-IL  'A'                               NT    2:18.94   40  
     1) Dodson, Phil M57                2) Pajeau, Nichelle W36           
     3) Lingner, Heather W34            4) Mavlin, John M55               
                  35.13     1:15.74 (40.61)     1:51.29 (35.55)     2:18.94 (27.65)
  2 Deerfield Masters-IL  'A'                              NT    2:26.07   34  
     1) Schwartz, Lisa W47              2) Weiss, Michael M53             
     3) Block, Andrea W49               4) Traynor, John M51              
                  41.76     1:19.08 (37.32)     1:52.63 (33.55)     2:26.07 (33.44)
 
Mixed 240-279 200 SC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Deerfield Masters-IL  'A'                              NT    2:12.34   40  
     1) Traynor, John M51               2) del Greco, Jane W54            
     3) Ottensmeyer, Kathy W53          4) Weiss, Michael M53             
                  35.48     1:10.05 (34.57)     1:43.55 (33.50)     2:12.34 (28.79)
 
                    Combined Team Scores - Through Event 18                    
 
  1. Libertyville Masters                981   2. Westloop Athletic Club Masters      821
  3. Deerfield Masters                   794   4. Chicago Smelts?                     412
  5. Evanston Masters                    334   6. Chicago??                           324
  7. Unattached                          306   8. Gray Sharks                         271
  9. Chicago Smelts                      224  10. Independant                         210
 11. Fossil Fish                         191  12. Acadamy Bullets Masters             184
 13. Minnesota Masters Swim Club         150  14. Wisconsin Master Aquatic Club       148
 15. Illinois Masters                    104  16. Barrington Area Masters             100
 17. NapervilleWaves                      93  18. Northwestern                         79
 19. Bozeman Masters                      72  20. Elgin Blue Waves                     65
 21. Lsac                                 60  22. Unattached                           53
 23. Indian Masters                       52  24. Buehler                              50
 25. Mt Greenwood Masters                 48