Licensed to Lake Forest Swim Club -IL
                                   HY-TEK's MEET MANAGER 4.0 6/11/2012 07:54 PM
             ILMSA State SC Championships - 4/19/2012 to 4/22/2012             
                                    Results                                    
 
Women 18-24 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 McNichols, Kelly N        24 Chicago Masters-38     23.89      23.57    9  
  2 Kuczek, Christine         24 Lakeshore Athlet       23.12      23.63    7  
  3 Schleebs, Hannika         22 Chicago Masters-38     25.00      25.53    6  
  4 Kummer, Devin E           24 Naperville Waves-21    26.86      26.40    5  
  5 Bolotin, Maggie           24 Lakeshore Athlet       29.99      28.00    4  
  6 Mastalski, Rachel L       24 Elgin Blue Wave-21     30.28      29.73    3  
  7 O'Connell, Erin E         23 Chicago Blue Dol       33.50      31.77    2  
 
Women 18-24 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 McNichols, Kelly N        24 Chicago Masters-38     50.80      50.01    9  
                  23.93       50.01 (26.08)                                        
  2 Kuczek, Christine         24 Lakeshore Athlet       51.90      51.47    7  
                  24.51       51.47 (26.96)                                        
  3 Kummer, Devin E           24 Naperville Waves-21    58.90      57.72    6  
                  27.70       57.72 (30.02)                                        
  4 Bolotin, Maggie           24 Lakeshore Athlet     1:04.99    1:01.01    5  
                  29.22     1:01.01 (31.79)                                        
  5 Mastalski, Rachel L       24 Elgin Blue Wave-21   1:11.90    1:07.22    4  
                  32.58     1:07.22 (34.64)                                        
  6 Welker, Kailey            23 Naperville Waves-21  1:10.00    1:11.35    3  
                  33.94     1:11.35 (37.41)                                        
 
Women 18-24 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 McNichols, Kelly N        24 Chicago Masters-38   1:49.77    1:49.24    9  
                  24.69       51.78 (27.09)     1:20.05 (28.27)     1:49.24 (29.19)
  2 Kummer, Devin E           24 Naperville Waves-21  2:10.00    2:05.87    7  
                  28.49       59.93 (31.44)     1:32.42 (32.49)     2:05.87 (33.45)
  3 Tonelli, Marlena L        23 Chicago Masters-38   2:15.76    2:06.14    6  
                  29.55     1:01.11 (31.56)     1:33.63 (32.52)     2:06.14 (32.51)
  4 Cleveland, Nicole L       23 Academy Bullets-21   2:12.50    2:10.87    5  
                  31.41     1:05.22 (33.81)     1:38.89 (33.67)     2:10.87 (31.98)
  5 Bolotin, Maggie           24 Lakeshore Athlet     2:20.99    2:14.21    4  
                  28.96     1:02.65 (33.69)     1:38.99 (36.34)     2:14.21 (35.22)
 
Women 18-24 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Tonelli, Marlena L        23 Chicago Masters-38   6:02.29    5:35.19    9  
                  30.64     1:03.41 (32.77)     1:36.75 (33.34)     2:10.49 (33.74)
        2:44.33 (33.84)     3:18.43 (34.10)     3:52.86 (34.43)     4:27.32 (34.46)
        5:02.01 (34.69)     5:35.19 (33.18)                                        
 
Women 18-24 1000 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Tonelli, Marlena L        23 Chicago Masters-38  12:29.92   11:27.93    9  
                  30.83     1:03.69 (32.86)     1:36.79 (33.10)     2:10.45 (33.66)
        2:44.42 (33.97)     3:18.87 (34.45)     3:53.17 (34.30)     4:27.67 (34.50)
      6:12.94 (1:45.27)   7:23.37 (1:10.43)     7:58.64 (35.27)                    
                                                                        9:44.02 ( )
       10:19.09 (35.07)    10:54.12 (35.03)    11:27.93 (33.81)                    
  2 Kummer, Devin E           24 Naperville Waves-21 12:40.00   12:07.19    7  
                  31.07     1:05.07 (34.00)     1:39.97 (34.90)     2:15.39 (35.42)
        2:51.29 (35.90)     3:27.66 (36.37)     4:04.42 (36.76)     4:41.27 (36.85)
        5:17.73 (36.46)     5:54.56 (36.83)     6:31.72 (37.16)     7:08.72 (37.00)
        7:45.99 (37.27)     8:23.78 (37.79)     9:01.50 (37.72)     9:38.89 (37.39)
       10:16.63 (37.74)    10:54.06 (37.43)    11:31.01 (36.95)    12:07.19 (36.18)
  3 Niemaszyk, Kelly C        24 Elgin Blue Wave-21  14:30.00   14:50.38    6  
                  37.64     1:20.18 (42.54)     2:04.15 (43.97)     2:49.26 (45.11)
        3:33.82 (44.56)     4:19.02 (45.20)     5:04.14 (45.12)     5:49.72 (45.58)
        6:35.22 (45.50)     7:20.77 (45.55)     8:06.03 (45.26)     8:50.95 (44.92)
        9:36.15 (45.20)    10:21.66 (45.51)    11:06.84 (45.18)    11:52.10 (45.26)
       12:37.39 (45.29)    13:22.81 (45.42)    14:07.50 (44.69)    14:50.38 (42.88)
  4 Mastalski, Rachel L       24 Elgin Blue Wave-21  17:00.00   14:52.83    5  
                  42.10     1:28.05 (45.95)     2:13.79 (45.74)     2:59.73 (45.94)
        3:46.59 (46.86)     4:33.15 (46.56)     5:19.30 (46.15)     6:05.63 (46.33)
        6:51.66 (46.03)     7:38.25 (46.59)     8:23.61 (45.36)     9:08.56 (44.95)
        9:53.34 (44.78)    10:36.87 (43.53)    11:19.88 (43.01)    12:02.84 (42.96)
       12:46.90 (44.06)    13:30.71 (43.81)    14:13.32 (42.61)    14:52.83 (39.51)
 
Women 18-24 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Schleebs, Hannika         22 Chicago Masters-38     29.00      28.89    9  
  2 Bolotin, Maggie           24 Lakeshore Athlet       34.99      33.05    7  
  3 Krueger, Ruby             23 Evanston Masters       32.00      34.61    6  
  4 Mastalski, Rachel L       24 Elgin Blue Wave-21     38.95      38.06    5  
 
Women 18-24 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Bolotin, Maggie           24 Lakeshore Athlet     1:13.99    1:09.48    9  
                  32.94     1:09.48 (36.54)                                        
 
Women 18-24 200 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Krueger, Ruby             23 Evanston Masters     2:20.00    2:48.85    9  
                  38.81     1:21.00 (42.19)     2:04.86 (43.86)     2:48.85 (43.99)
 
Women 18-24 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 McNichols, Kelly N        24 Chicago Masters-38     30.00      28.69    9  
  2 Kummer, Devin E           24 Naperville Waves-21    35.26      33.05    7  
  3 Leung, Vania              23 Chicago Blue Dol       34.00      33.53    6  
  4 Tonelli, Marlena L        23 Chicago Masters-38     36.96      33.70    5  
  5 Shallcross, Julia V       23 Chicago Masters-38     32.00      34.39    4  
  6 O'Connell, Erin E         23 Chicago Blue Dol       40.00      36.54    3  
  7 Niemaszyk, Kelly C        24 Elgin Blue Wave-21     39.00      39.88    2  
 
Women 18-24 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 McNichols, Kelly N        24 Chicago Masters-38   1:01.89    1:02.71    9  
                  28.47     1:02.71 (34.24)                                        
  2 Tonelli, Marlena L        23 Chicago Masters-38   1:16.98    1:11.29    7  
                  33.80     1:11.29 (37.49)                                        
  3 Kummer, Devin E           24 Naperville Waves-21  1:14.27    1:11.46    6  
                  33.46     1:11.46 (38.00)                                        
  4 Shallcross, Julia V       23 Chicago Masters-38   1:09.11    1:14.03    5  
                  34.34     1:14.03 (39.69)                                        
  5 O'Connell, Erin E         23 Chicago Blue Dol     1:30.00    1:19.46    4  
                  37.68     1:19.46 (41.78)                                        
  6 Niemaszyk, Kelly C        24 Elgin Blue Wave-21   1:26.00    1:27.26    3  
                  41.59     1:27.26 (45.67)                                        
 
Women 18-24 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 McNichols, Kelly N        24 Chicago Masters-38   2:17.89    2:16.34    9  
  2 Tonelli, Marlena L        23 Chicago Masters-38   2:42.19    2:34.75    7  
                  35.98     1:15.00 (39.02)     1:55.05 (40.05)     2:34.75 (39.70)
  3 Kummer, Devin E           24 Naperville Waves-21  2:43.14    2:38.13    6  
                  35.00     1:14.22 (39.22)     1:55.61 (41.39)     2:38.13 (42.52)
  4 O'Connell, Erin E         23 Chicago Blue Dol     3:10.00    2:52.95    5  
                  37.99     1:21.45 (43.46)     2:06.39 (44.94)     2:52.95 (46.56)
  5 Niemaszyk, Kelly C        24 Elgin Blue Wave-21   3:00.00    3:04.65    4  
                  43.28     1:30.91 (47.63)     2:18.90 (47.99)     3:04.65 (45.75)
 
Women 18-24 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 McNichols, Kelly N        24 Chicago Masters-38     25.78      24.72    9  
  2 Bolotin, Maggie           24 Lakeshore Athlet       31.99      30.60    7  
  3 Mastalski, Rachel L       24 Elgin Blue Wave-21     34.14      34.15    6  
  4 Niemaszyk, Kelly C        24 Elgin Blue Wave-21     36.00      36.55    5  
 
Women 18-24 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Cleveland, Nicole L       23 Academy Bullets-21   1:12.50    1:10.23    9  
                  33.61     1:10.23 (36.62)                                        
  2 Krueger, Ruby             23 Evanston Masters     1:05.00    1:17.37    7  
                  33.22     1:17.37 (44.15)                                        
  3 Mastalski, Rachel L       24 Elgin Blue Wave-21   1:21.29    1:19.87    6  
                  35.95     1:19.87 (43.92)                                        
  4 Niemaszyk, Kelly C        24 Elgin Blue Wave-21   1:24.00    1:22.07    5  
                  38.82     1:22.07 (43.25)                                        
 
Women 18-24 200 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Mastalski, Rachel L       24 Elgin Blue Wave-21   3:10.00    3:07.49    9  
                  39.10     1:26.48 (47.38)     2:15.48 (49.00)     3:07.49 (52.01)
  2 Niemaszyk, Kelly C        24 Elgin Blue Wave-21   2:50.00    3:09.35    7  
                  42.63     1:31.52 (48.89)     2:21.14 (49.62)     3:09.35 (48.21)
 
Women 18-24 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 McNichols, Kelly N        24 Chicago Masters-38     59.00      57.38    9  
                  26.38       57.38 (31.00)                                        
  2 Shallcross, Julia V       23 Chicago Masters-38   1:08.00    1:05.04    7  
                  29.90     1:05.04 (35.14)                                        
  3 Kummer, Devin E           24 Naperville Waves-21  1:05.99    1:05.40    6  
                  30.67     1:05.40 (34.73)                                        
  4 Tonelli, Marlena L        23 Chicago Masters-38   1:13.97    1:05.98    5  
                  31.11     1:05.98 (34.87)                                        
  5 Bolotin, Maggie           24 Lakeshore Athlet     1:15.99    1:10.45    4  
                  32.18     1:10.45 (38.27)                                        
  6 Krueger, Ruby             23 Evanston Masters     1:10.00    1:12.51    3  
                  34.39     1:12.51 (38.12)                                        
  7 Mastalski, Rachel L       24 Elgin Blue Wave-21   1:20.66    1:18.72    2  
                  35.21     1:18.72 (43.51)                                        
  8 Niemaszyk, Kelly C        24 Elgin Blue Wave-21   1:20.00    1:20.18    1  
                  38.03     1:20.18 (42.15)                                        
  9 O'Connell, Erin E         23 Chicago Blue Dol     1:37.00    1:22.60  
                  41.17     1:22.60 (41.43)                                        
 
Women 18-24 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Shallcross, Julia V       23 Chicago Masters-38   2:18.00    2:21.78    9  
                  30.95     1:06.68 (35.73)     1:47.14 (40.46)     2:21.78 (34.64)
  2 Kummer, Devin E           24 Naperville Waves-21  2:26.49    2:23.01    7  
                  30.05     1:05.96 (35.91)     1:47.52 (41.56)     2:23.01 (35.49)
  3 Tonelli, Marlena L        23 Chicago Masters-38   2:34.58    2:24.45    6  
                  31.29     1:10.48 (39.19)     1:50.86 (40.38)     2:24.45 (33.59)
  4 Leung, Vania              23 Chicago Blue Dol     2:26.00    2:28.88    5  
                  32.21     1:11.38 (39.17)     1:53.84 (42.46)     2:28.88 (35.04)
  5 Krueger, Ruby             23 Evanston Masters     2:25.00    2:49.38    4  
                  33.55     1:15.25 (41.70)     2:05.44 (50.19)     2:49.38 (43.94)
  6 Mastalski, Rachel L       24 Elgin Blue Wave-21   2:40.34    3:02.50    3  
                  37.53     1:23.88 (46.35)     2:22.18 (58.30)     3:02.50 (40.32)
 
Women 18-24 400 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Tonelli, Marlena L        23 Chicago Masters-38   5:18.76    5:01.15    9  
                  32.80     1:10.70 (37.90)     1:50.71 (40.01)     2:31.32 (40.61)
        3:11.77 (40.45)     3:52.96 (41.19)     4:27.89 (34.93)     5:01.15 (33.26)
  2 Cleveland, Nicole L       23 Academy Bullets-21   5:30.50    5:21.14    7  
                  33.97     1:12.40 (38.43)     1:55.42 (43.02)     2:37.68 (42.26)
        3:23.85 (46.17)     4:10.59 (46.74)     4:46.87 (36.28)     5:21.14 (34.27)
  3 Niemaszyk, Kelly C        24 Elgin Blue Wave-21   6:30.00    6:22.42    6  
                  41.33     1:31.30 (49.97)     2:21.13 (49.83)     3:11.79 (50.66)
        4:02.53 (50.74)     4:55.41 (52.88)     5:40.29 (44.88)     6:22.42 (42.13)
 
Women 25-29 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Madeira, Isabel           25 Westloop Athleti-21    26.00      24.54    9  
  2 Redig, Kira L             25 UNAT                   26.24      25.85    7  
  3 Golden, Stacy             29 Barrington Area-38     28.50      26.07    6  
  4 Vidmont, Shannon M        29 Lyons Masters          27.50      27.51    5  
  5 Moeller, Jennifer         29 Wisconsin Master-20    28.00      27.68    4  
  6 Ellison, Kristen L        26 Chicago Smelts         30.00      28.62    3  
  7 Boyle, Kathleen A         25 Lincoln-Way Mast       28.50      29.04    2  
  8 Zuehl, Margaret J         27 Westloop Athleti-21    32.00      29.74    1  
  9 Lipton, Lucy              25 Evanston Masters       30.89      30.64  
 10 Davies, Patti             29 Indy Aquatic Mas-16    30.54      30.89  
 11 Zolmierski, Jessica R     28 Elgin Blue Wave-21     31.23      30.91  
 12 Litoff, Dana              27 Chicago Smelts         34.35      34.99  
 
Women 25-29 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Madeira, Isabel           25 Westloop Athleti-21    55.00      52.85    9  
                  25.32       52.85 (27.53)                                        
  2 Hesterberg, Lisa G        25 Evanston Masters       57.50      57.61    7  
                  27.89       57.61 (29.72)                                        
  3 Comella, Anna             26 Chicago Smelts         59.30      58.71    6  
                  28.59       58.71 (30.12)                                        
  4 Vidmont, Shannon M        29 Lyons Masters          59.50    1:00.52    5  
                  29.12     1:00.52 (31.40)                                        
  5 Habjan, Jenny R           29 Chicago Smelts       1:03.75    1:01.32    4  
                  29.80     1:01.32 (31.52)                                        
  6 Ellison, Kristen L        26 Chicago Smelts       1:08.00    1:04.78    3  
                  30.36     1:04.78 (34.42)                                        
  7 Chazin, Sara              28 Chicago Smelts       1:30.00    1:06.87    2  
                  31.49     1:06.87 (35.38)                                        
  8 Boyle, Kathleen A         25 Lincoln-Way Mast     1:04.00    1:07.42    1  
                  30.26     1:07.42 (37.16)                                        
  9 Dumire, Stephanie         29 Chicago Blue Dol     1:09.56    1:07.57  
                  32.49     1:07.57 (35.08)                                        
 10 Lipton, Lucy              25 Evanston Masters     1:09.15    1:08.03  
                  32.48     1:08.03 (35.55)                                        
 11 Zolmierski, Jessica R     28 Elgin Blue Wave-21   1:08.78    1:09.65  
                  32.80     1:09.65 (36.85)                                        
 12 Neugebauer, Helene M      27 Elgin Blue Wave-21   1:30.00    1:29.10  
                  41.29     1:29.10 (47.81)                                        
 
Women 25-29 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Hesterberg, Lisa G        25 Evanston Masters     2:05.00    2:06.15    9  
                  29.01     1:01.46 (32.45)     1:34.47 (33.01)     2:06.15 (31.68)
  2 Vidmont, Shannon M        29 Lyons Masters        2:10.00    2:12.75    7  
                  30.27     1:03.17 (32.90)     1:37.93 (34.76)     2:12.75 (34.82)
  3 Kreutzjans, Rebecca J     27 Chicago Smelts       2:08.00    2:13.84    6  
                  30.19     1:03.35 (33.16)     1:38.33 (34.98)     2:13.84 (35.51)
  4 Habjan, Jenny R           29 Chicago Smelts       2:16.55    2:15.00    5  
                  32.12     1:06.33 (34.21)     1:41.45 (35.12)     2:15.00 (33.55)
  5 Moeller, Jennifer         29 Wisconsin Master-20  2:18.16    2:16.11    4  
                  33.10     1:08.02 (34.92)     1:42.34 (34.32)     2:16.11 (33.77)
  6 Boyle, Shannon            28 Evanston Masters     2:23.00    2:20.50    3  
                  31.63     1:06.72 (35.09)     1:43.41 (36.69)     2:20.50 (37.09)
  7 Zuehl, Margaret J         27 Westloop Athleti-21  2:47.00    2:22.11    2  
                  33.37     1:09.92 (36.55)     1:46.78 (36.86)     2:22.11 (35.33)
  8 Junno, Kelly C            26 Chicago Smelts       2:32.50    2:29.93    1  
                  33.95     1:10.95 (37.00)     1:49.60 (38.65)     2:29.93 (40.33)
  9 Davies, Patti             29 Indy Aquatic Mas-16  2:23.53    2:30.40  
                  32.59     1:10.05 (37.46)     1:51.02 (40.97)     2:30.40 (39.38)
 10 Spitelli, Jessica         26 Gray Sharks Lean-55  2:47.00    2:30.41  
                  34.40     1:13.24 (38.84)     1:50.69 (37.45)     2:30.41 (39.72)
 11 Zolmierski, Jessica R     28 Elgin Blue Wave-21   2:36.00    2:32.87  
                  34.42     1:13.17 (38.75)     1:54.44 (41.27)     2:32.87 (38.43)
 12 Litoff, Dana              27 Chicago Smelts       2:43.83    2:51.63  
                  38.96     1:22.73 (43.77)     2:08.05 (45.32)     2:51.63 (43.58)
 13 Szefi, Sarah              26 Lakeshore Athlet     3:00.00    3:00.18  
                  37.31     1:20.49 (43.18)     2:08.28 (47.79)     3:00.18 (51.90)
 14 Neugebauer, Helene M      27 Elgin Blue Wave-21   3:00.00    3:13.74  
                  41.37   2:22.60 (1:41.23)     3:13.74 (51.14)                    
 
Women 25-29 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Hesterberg, Lisa G        25 Evanston Masters     5:42.00    5:45.81    9  
                  31.02     1:05.51 (34.49)     1:40.61 (35.10)     2:16.24 (35.63)
        2:51.57 (35.33)     3:26.66 (35.09)     4:01.71 (35.05)     4:36.93 (35.22)
        5:12.06 (35.13)     5:45.81 (33.75)                                        
  2 Helm, Jenna E             25 Elgin Blue Wave-21   6:04.72    5:56.67    7  
                  31.77     1:06.21 (34.44)     1:41.51 (35.30)     2:17.22 (35.71)
        2:53.23 (36.01)     3:29.13 (35.90)     4:05.74 (36.61)     4:42.37 (36.63)
        5:19.93 (37.56)     5:56.67 (36.74)                                        
  3 Boyle, Shannon            28 Evanston Masters     6:20.00    6:15.16    6  
                  32.57     1:08.61 (36.04)     1:45.95 (37.34)     2:23.88 (37.93)
        3:01.70 (37.82)     3:39.86 (38.16)     4:18.54 (38.68)     4:57.64 (39.10)
        5:36.69 (39.05)     6:15.16 (38.47)                                        
  4 Zolmierski, Jessica R     28 Elgin Blue Wave-21   7:07.38    7:04.00    5  
                  35.82     1:15.69 (39.87)     1:57.72 (42.03)     2:40.32 (42.60)
        3:24.53 (44.21)     4:08.93 (44.40)     4:53.55 (44.62)     5:38.43 (44.88)
        6:22.79 (44.36)     7:04.00 (41.21)                                        
  5 Litoff, Dana              27 Chicago Smelts       7:27.89    7:43.77    4  
                  40.28     1:25.69 (45.41)     2:12.97 (47.28)     3:00.66 (47.69)
        3:48.72 (48.06)     4:36.85 (48.13)     5:24.12 (47.27)     6:11.35 (47.23)
        6:58.97 (47.62)     7:43.77 (44.80)                                        
  6 Heiser, Becca             29 Chicago Smelts      10:15.00    9:57.08    3  
                  52.29     1:51.07 (58.78)   4:51.68 (3:00.61)                    
                                6:54.64 ( )   7:56.04 (1:01.40)   9:57.08 (2:01.04)
 
Women 25-29 1000 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Hesterberg, Lisa G        25 Evanston Masters    12:03.47   12:10.67    9  
                  31.69     1:07.24 (35.55)     1:43.92 (36.68)     2:21.14 (37.22)
        2:58.51 (37.37)     3:35.96 (37.45)     4:13.66 (37.70)     4:51.28 (37.62)
        5:28.87 (37.59)     6:06.37 (37.50)     6:43.94 (37.57)     7:21.01 (37.07)
        7:57.98 (36.97)     8:34.93 (36.95)     9:11.81 (36.88)     9:48.61 (36.80)
       10:25.18 (36.57)    11:01.16 (35.98)    11:36.85 (35.69)    12:10.67 (33.82)
  2 Scheidenhelm, Drew E      29 Elgin Blue Wave-21  12:39.91   12:29.89    7  
                  32.31     1:09.09 (36.78)     1:47.01 (37.92)     2:24.78 (37.77)
        3:02.88 (38.10)     3:41.33 (38.45)     4:19.21 (37.88)     4:57.35 (38.14)
        5:35.50 (38.15)     6:13.79 (38.29)     6:51.93 (38.14)     7:30.07 (38.14)
        8:08.01 (37.94)     8:46.27 (38.26)     9:24.83 (38.56)    10:02.54 (37.71)
       10:39.80 (37.26)    11:17.52 (37.72)    11:54.75 (37.23)    12:29.89 (35.14)
  3 Boyle, Shannon            28 Evanston Masters    13:00.00   13:01.30    6  
                                1:12.19 ( )   3:07.39 (1:55.20)                    
                                3:46.55 ( )     4:25.83 (39.28)     5:05.70 (39.87)
      6:25.14 (1:19.44)   7:44.22 (1:19.08)                                        
            8:24.43 ( )                                                            
                                                   12:23.72 ( )    13:01.30 (37.58)
  4 Klemm, Sarah              28 Elgin Blue Wave-21  14:30.00   13:31.40    5  
                  35.98     1:16.95 (40.97)     1:58.15 (41.20)     2:39.62 (41.47)
        3:21.49 (41.87)     4:03.31 (41.82)     4:44.99 (41.68)     5:26.45 (41.46)
        6:07.68 (41.23)     6:49.21 (41.53)     7:29.39 (40.18)     8:09.38 (39.99)
        8:50.18 (40.80)     9:30.03 (39.85)    10:09.81 (39.78)    10:49.82 (40.01)
       11:30.62 (40.80)    12:11.50 (40.88)    12:51.78 (40.28)    13:31.40 (39.62)
  5 Zolmierski, Jessica R     28 Elgin Blue Wave-21  15:00.00   14:27.23    4  
                  35.87     1:14.97 (39.10)     1:56.49 (41.52)     2:39.27 (42.78)
        3:22.80 (43.53)     4:06.88 (44.08)     4:51.85 (44.97)     5:36.57 (44.72)
        6:21.73 (45.16)     7:06.42 (44.69)     7:50.73 (44.31)     8:36.09 (45.36)
        9:21.59 (45.50)    10:06.75 (45.16)    10:52.65 (45.90)    11:37.06 (44.41)
       12:22.22 (45.16)    13:06.15 (43.93)    13:48.51 (42.36)    14:27.23 (38.72)
  6 Litoff, Dana              27 Chicago Smelts      16:13.00   15:59.17    3  
                  42.15     1:29.37 (47.22)     2:17.53 (48.16)     3:06.03 (48.50)
        3:55.02 (48.99)     4:43.71 (48.69)     5:32.78 (49.07)     6:21.96 (49.18)
        7:12.08 (50.12)     8:01.12 (49.04)     8:50.02 (48.90)  10:28.53 (1:38.51)
       11:16.16 (47.63)    12:04.90 (48.74)    12:53.86 (48.96)    13:40.63 (46.77)
       14:28.23 (47.60)  15:59.17 (1:30.94)                                        
  7 Heiser, Becca             29 Chicago Smelts      19:30.00   20:14.03    2  
                  52.60     1:48.63 (56.03)     2:47.05 (58.42)   3:47.26 (1:00.21)
      4:47.96 (1:00.70)   5:50.80 (1:02.84)   6:52.03 (1:01.23)   7:54.15 (1:02.12)
      8:56.33 (1:02.18)   9:59.90 (1:03.57)  11:01.12 (1:01.22)  13:02.74 (2:01.62)
                               14:04.52 ( )  15:07.25 (1:02.73)  16:08.07 (1:00.82)
     17:11.18 (1:03.11)  18:11.55 (1:00.37)  19:13.81 (1:02.26)  20:14.03 (1:00.22)
 
Women 25-29 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Comella, Anna             26 Chicago Smelts         30.50      30.59    9  
  2 Hesterberg, Lisa G        25 Evanston Masters       30.50      30.75    7  
  3 Redig, Kira L             25 UNAT                   31.01      30.89    6  
  4 Wildermuth, Alicia C      26 Gray Sharks Lean-55    31.60      32.39    5  
  5 Klemm, Sarah              28 Elgin Blue Wave-21     32.10      32.53    4  
  6 Ellison, Kristen L        26 Chicago Smelts         37.00      35.52    3  
  7 Niebur, Katie             27 Lincoln-Way Mast       45.00      35.58    2  
  8 Lipton, Lucy              25 Evanston Masters       36.56      37.26    1  
  9 Neugebauer, Helene M      27 Elgin Blue Wave-21     55.00      48.81  
 
Women 25-29 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Ridgeway, Rachel          26 Chicago Masters-38     58.55      59.68    9  
                  28.94       59.68 (30.74)                                        
  2 Comella, Anna             26 Chicago Smelts       1:07.50    1:03.41    7  
                  31.21     1:03.41 (32.20)                                        
  3 Hesterberg, Lisa G        25 Evanston Masters     1:06.50    1:05.91    6  
                  32.11     1:05.91 (33.80)                                        
  4 Scheidenhelm, Drew E      29 Elgin Blue Wave-21   1:10.70    1:09.04    5  
                  33.94     1:09.04 (35.10)                                        
  5 Wildermuth, Alicia C      26 Gray Sharks Lean-55  1:09.00    1:09.10    4  
                  33.59     1:09.10 (35.51)                                        
  6 Klemm, Sarah              28 Elgin Blue Wave-21   1:11.26    1:12.83    3  
                  35.09     1:12.83 (37.74)                                        
  7 Lipton, Lucy              25 Evanston Masters     1:22.11    1:17.32    2  
                  37.48     1:17.32 (39.84)                                        
  8 Ellison, Kristen L        26 Chicago Smelts       1:20.00    1:19.09    1  
                  39.36     1:19.09 (39.73)                                        
  9 Boyle, Shannon            28 Evanston Masters     1:16.00    1:21.15  
                  39.33     1:21.15 (41.82)                                        
 10 Chazin, Sara              28 Chicago Smelts       1:40.00    1:23.84  
                  40.45     1:23.84 (43.39)                                        
 11 Neugebauer, Helene M      27 Elgin Blue Wave-21   1:47.00    1:49.55  
                  50.71     1:49.55 (58.84)                                        
 
Women 25-29 200 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Comella, Anna             26 Chicago Smelts       2:23.00    2:15.77    9  
                  31.86     1:05.35 (33.49)     1:40.34 (34.99)     2:15.77 (35.43)
  2 Oeffling, Amy E           28 Lyons Masters        2:24.99    2:19.39    7  
                  32.71     1:07.26 (34.55)     1:43.14 (35.88)     2:19.39 (36.25)
  3 Hesterberg, Lisa G        25 Evanston Masters     2:26.00    2:24.46    6  
                  33.97     1:10.48 (36.51)     1:47.67 (37.19)     2:24.46 (36.79)
  4 Redig, Kira L             25 UNAT                 2:30.00    2:27.27    5  
                  34.82     1:12.04 (37.22)     1:49.81 (37.77)     2:27.27 (37.46)
  5 Wildermuth, Alicia C      26 Gray Sharks Lean-55  2:27.00    2:29.95    4  
                  33.94     1:10.86 (36.92)     1:50.06 (39.20)     2:29.95 (39.89)
  6 Scheidenhelm, Drew E      29 Elgin Blue Wave-21   2:30.00    2:31.35    3  
                  35.83     1:14.26 (38.43)     1:52.65 (38.39)     2:31.35 (38.70)
  7 Klemm, Sarah              28 Elgin Blue Wave-21   2:34.66    2:39.72    2  
                  36.94     1:17.62 (40.68)     1:58.18 (40.56)     2:39.72 (41.54)
  8 Boyle, Shannon            28 Evanston Masters     2:40.00    2:44.52    1  
                  37.99     1:20.31 (42.32)     2:02.99 (42.68)     2:44.52 (41.53)
  9 Lipton, Lucy              25 Evanston Masters     2:58.88    2:50.42  
                  39.46     1:22.01 (42.55)     2:05.79 (43.78)     2:50.42 (44.63)
 10 Neugebauer, Helene M      27 Elgin Blue Wave-21   4:10.00    3:55.06  
                  51.86     1:50.93 (59.07)   2:54.63 (1:03.70)   3:55.06 (1:00.43)
 
Women 25-29 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Madeira, Isabel           25 Westloop Athleti-21    36.00      33.43    9  
  2 Habjan, Jenny R           29 Chicago Smelts         35.10      34.23    7  
  3 Golden, Stacy             29 Barrington Area-38     35.50      35.16    6  
  4 Helm, Jenna E             25 Elgin Blue Wave-21     38.05      37.95    5  
  5 Ellison, Kristen L        26 Chicago Smelts         42.00      40.63    4  
  6 Dumire, Stephanie         29 Chicago Blue Dol       48.00      40.77    3  
  7 Spitelli, Jessica         26 Gray Sharks Lean-55    41.00      41.45    2  
  8 Deal, Joy F               27 Evanston Masters       37.00      42.00    1  
  9 Litoff, Dana              27 Chicago Smelts         41.58      42.69  
 10 Neugebauer, Helene M      27 Elgin Blue Wave-21     45.00      44.36  
 11 Wegner, Laura             29 Chicago Blue Dol       56.00      51.40  
 
Women 25-29 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Habjan, Jenny R           29 Chicago Smelts       1:16.16    1:13.65    9  
                  34.95     1:13.65 (38.70)                                        
  2 Helm, Jenna E             25 Elgin Blue Wave-21   1:22.00    1:21.08    7  
                  38.83     1:21.08 (42.25)                                        
  3 Moeller, Jennifer         29 Wisconsin Master-20  1:16.78    1:21.49    6  
                  38.72     1:21.49 (42.77)                                        
  4 Boyle, Shannon            28 Evanston Masters     1:28.00    1:25.48    5  
                  40.22     1:25.48 (45.26)                                        
  5 Wegner, Laura             29 Chicago Blue Dol     1:59.00    1:28.29    4  
                  41.42     1:28.29 (46.87)                                        
  6 Spitelli, Jessica         26 Gray Sharks Lean-55  1:31.00    1:29.29    3  
                  41.55     1:29.29 (47.74)                                        
  7 Deal, Joy F               27 Evanston Masters     1:33.00    1:31.54    2  
                  43.75     1:31.54 (47.79)                                        
  8 Litoff, Dana              27 Chicago Smelts       1:33.35    1:34.97    1  
                  45.62     1:34.97 (49.35)                                        
  9 Neugebauer, Helene M      27 Elgin Blue Wave-21   1:50.00    1:37.34  
                  46.48     1:37.34 (50.86)                                        
 10 Heiser, Becca             29 Chicago Smelts       2:04.00    2:01.86  
 
Women 25-29 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Boyle, Shannon            28 Evanston Masters     3:05.00    3:08.23    9  
                  42.06     1:29.87 (47.81)     2:19.60 (49.73)     3:08.23 (48.63)
  2 Spitelli, Jessica         26 Gray Sharks Lean-55  3:15.00    3:11.71    7  
                  42.90     1:31.27 (48.37)     2:20.59 (49.32)     3:11.71 (51.12)
  3 Deal, Joy F               27 Evanston Masters     2:47.00    3:20.17    6  
                  45.06     1:34.69 (49.63)     2:27.23 (52.54)     3:20.17 (52.94)
  4 Litoff, Dana              27 Chicago Smelts       3:16.00    3:32.42    5  
                  49.30     1:44.65 (55.35)     2:39.60 (54.95)     3:32.42 (52.82)
  5 Neugebauer, Helene M      27 Elgin Blue Wave-21   3:50.00    3:35.97    4  
                  50.01     1:45.31 (55.30)     2:42.30 (56.99)     3:35.97 (53.67)
  6 Heiser, Becca             29 Chicago Smelts       4:05.00    4:07.09    3  
                  58.10   2:01.49 (1:03.39)   3:04.56 (1:03.07)   4:07.09 (1:02.53)
 
Women 25-29 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Braun, Katie A            26 Chicago Masters-38     26.00      26.49    9  
  2 Oeffling, Amy E           28 Lyons Masters          27.99      28.88    7  
  3 Comella, Anna             26 Chicago Smelts         30.50      29.68    6  
  4 Scheidenhelm, Drew E      29 Elgin Blue Wave-21     29.91      29.91    5  
  5 Sajn, Catherine           28 Mt Greenwood Mas-21    32.71      31.30    4  
  6 Klemm, Sarah              28 Elgin Blue Wave-21     32.71      32.11    3  
  7 Vidmont, Shannon M        29 Lyons Masters          32.00      32.75    2  
  8 Wildermuth, Alicia C      26 Gray Sharks Lean-55    32.70      32.77    1  
  9 Junno, Kelly C            26 Chicago Smelts         34.75      33.33  
 10 Boyle, Kathleen A         25 Lincoln-Way Mast       36.50      33.43  
 11 Deal, Joy F               27 Evanston Masters       33.00      33.47  
 12 Niebur, Katie             27 Lincoln-Way Mast       50.00      34.23  
 13 Davies, Patti             29 Indy Aquatic Mas-16    38.71      36.17  
 14 Zolmierski, Jessica R     28 Elgin Blue Wave-21     34.82      37.41  
 
Women 25-29 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Braun, Katie A            26 Chicago Masters-38     57.65      55.34    9  
                  26.00       55.34 (29.34)                                        
  2 Ridgeway, Rachel          26 Chicago Masters-38     57.99      55.78    7  
                  26.74       55.78 (29.04)                                        
  3 Oeffling, Amy E           28 Lyons Masters        1:05.99    1:04.10    6  
                  29.17     1:04.10 (34.93)                                        
  4 Comella, Anna             26 Chicago Smelts       1:07.50    1:04.21    5  
                  30.85     1:04.21 (33.36)                                        
  5 Scheidenhelm, Drew E      29 Elgin Blue Wave-21   1:09.20    1:07.49    4  
                  31.37     1:07.49 (36.12)                                        
  6 Klemm, Sarah              28 Elgin Blue Wave-21   1:12.25    1:14.77    3  
                  33.78     1:14.77 (40.99)                                        
  7 Niebur, Katie             27 Lincoln-Way Mast     1:50.00    1:18.73    2  
                  34.99     1:18.73 (43.74)                                        
  8 Deal, Joy F               27 Evanston Masters     1:10.00    1:19.95    1  
                  36.84     1:19.95 (43.11)                                        
  9 Junno, Kelly C            26 Chicago Smelts       1:25.00    1:20.12  
                  37.46     1:20.12 (42.66)                                        
 10 Zolmierski, Jessica R     28 Elgin Blue Wave-21   1:25.92    1:22.89  
                  37.48     1:22.89 (45.41)                                        
 
Women 25-29 200 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Ridgeway, Rachel          26 Chicago Masters-38   2:15.00    2:05.24    9  
                  27.30       58.07 (30.77)     1:30.93 (32.86)     2:05.24 (34.31)
  2 Braun, Katie A            26 Chicago Masters-38   2:09.90    2:06.72    7  
                  28.50     1:01.40 (32.90)     1:34.16 (32.76)     2:06.72 (32.56)
  3 Scheidenhelm, Drew E      29 Elgin Blue Wave-21   2:46.37    2:41.07    6  
                  36.74     1:18.48 (41.74)     2:01.32 (42.84)     2:41.07 (39.75)
  4 Sajn, Catherine           28 Mt Greenwood Mas-21  2:47.74    2:43.48    5  
                  35.69     1:17.54 (41.85)     2:01.87 (44.33)     2:43.48 (41.61)
  5 Klemm, Sarah              28 Elgin Blue Wave-21   2:48.61    2:50.68    4  
                  36.46     1:18.92 (42.46)     2:04.20 (45.28)     2:50.68 (46.48)
  6 Niebur, Katie             27 Lincoln-Way Mast     4:00.00    3:00.07    3  
                  38.02     1:23.23 (45.21)     2:11.19 (47.96)     3:00.07 (48.88)
  7 Davies, Patti             29 Indy Aquatic Mas-16  3:07.28    3:05.44    2  
                  37.42     1:23.67 (46.25)     2:16.50 (52.83)     3:05.44 (48.94)
  8 Boyle, Shannon            28 Evanston Masters     3:14.00    3:12.68    1  
                  39.58     1:28.63 (49.05)     2:22.27 (53.64)     3:12.68 (50.41)
  9 Zolmierski, Jessica R     28 Elgin Blue Wave-21   2:50.00    3:21.96  
                  43.25     1:34.08 (50.83)     2:29.17 (55.09)     3:21.96 (52.79)
 
Women 25-29 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Ridgeway, Rachel          26 Chicago Masters-38   1:02.00      58.74    9  
                  26.85       58.74 (31.89)                                        
  2 Braun, Katie A            26 Chicago Masters-38   1:01.54    1:00.40    7  
                  27.30     1:00.40 (33.10)                                        
  3 Madeira, Isabel           25 Westloop Athleti-21  1:10.00    1:03.18    6  
                  29.40     1:03.18 (33.78)                                        
  4 Oeffling, Amy E           28 Lyons Masters        1:07.99    1:06.76    5  
                  29.66     1:06.76 (37.10)                                        
  5 Golden, Stacy             29 Barrington Area-38   1:10.00    1:07.37    4  
                  31.66     1:07.37 (35.71)                                        
  6 Habjan, Jenny R           29 Chicago Smelts       1:11.71    1:09.23    3  
                  34.06     1:09.23 (35.17)                                        
  7 Scheidenhelm, Drew E      29 Elgin Blue Wave-21   1:09.09    1:09.40    2  
                  31.47     1:09.40 (37.93)                                        
  8 Helm, Jenna E             25 Elgin Blue Wave-21   1:11.64    1:09.90    1  
                  33.19     1:09.90 (36.71)                                        
  9 Wildermuth, Alicia C      26 Gray Sharks Lean-55  1:11.70    1:12.41  
                  32.00     1:12.41 (40.41)                                        
 10 Klemm, Sarah              28 Elgin Blue Wave-21   1:14.91    1:14.35  
                  33.70     1:14.35 (40.65)                                        
 11 Ellison, Kristen L        26 Chicago Smelts       1:20.00    1:15.90  
                  34.10     1:15.90 (41.80)                                        
 12 Niebur, Katie             27 Lincoln-Way Mast     2:50.00    1:16.39  
                  34.16     1:16.39 (42.23)                                        
 13 Junno, Kelly C            26 Chicago Smelts       1:21.11    1:18.20  
                  37.02     1:18.20 (41.18)                                        
 14 Zuehl, Margaret J         27 Westloop Athleti-21  1:30.00    1:18.39  
                  36.16     1:18.39 (42.23)                                        
 15 Spitelli, Jessica         26 Gray Sharks Lean-55  1:20.00    1:18.90  
                  37.00     1:18.90 (41.90)                                        
 16 Zolmierski, Jessica R     28 Elgin Blue Wave-21   1:20.83    1:19.87  
                  36.08     1:19.87 (43.79)                                        
 
Women 25-29 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Braun, Katie A            26 Chicago Masters-38   2:11.50    2:08.67    9  
                  27.68     1:00.68 (33.00)     1:38.91 (38.23)     2:08.67 (29.76)
  2 Ridgeway, Rachel          26 Chicago Masters-38   2:19.55    2:08.77    7  
                  27.85     1:00.94 (33.09)     1:39.03 (38.09)     2:08.77 (29.74)
  3 Oeffling, Amy E           28 Lyons Masters        2:26.99    2:26.33    6  
                  29.93     1:05.37 (35.44)     1:52.34 (46.97)     2:26.33 (33.99)
  4 Helm, Jenna E             25 Elgin Blue Wave-21   2:33.96    2:29.78    5  
                  33.26     1:11.28 (38.02)     1:55.95 (44.67)     2:29.78 (33.83)
  5 Hesterberg, Lisa G        25 Evanston Masters     2:30.00    2:30.83    4  
                  32.22     1:09.50 (37.28)     1:57.75 (48.25)     2:30.83 (33.08)
  6 Scheidenhelm, Drew E      29 Elgin Blue Wave-21   2:32.60    2:32.43    3  
                  34.71     1:12.59 (37.88)     1:57.56 (44.97)     2:32.43 (34.87)
  7 Habjan, Jenny R           29 Chicago Smelts       2:31.25    2:32.76    2  
                  33.26     1:14.15 (40.89)     1:55.59 (41.44)     2:32.76 (37.17)
  8 Sajn, Catherine           28 Mt Greenwood Mas-21  2:38.51    2:34.28    1  
                  34.55     1:12.46 (37.91)     1:58.60 (46.14)     2:34.28 (35.68)
  9 Klemm, Sarah              28 Elgin Blue Wave-21   2:42.96    2:46.18  
                  34.01     1:15.54 (41.53)     2:07.32 (51.78)     2:46.18 (38.86)
 10 Niebur, Katie             27 Lincoln-Way Mast     3:35.00    2:47.05  
                  35.93   2:47.05 (2:11.12)                                        
 11 Davies, Patti             29 Indy Aquatic Mas-16  2:52.55    2:55.50  
                  37.16     1:20.37 (43.21)     2:16.50 (56.13)     2:55.50 (39.00)
 12 Deal, Joy F               27 Evanston Masters     2:42.00    2:55.61  
                  35.83     1:21.29 (45.46)     2:12.36 (51.07)     2:55.61 (43.25)
 13 Dumire, Stephanie         29 Chicago Blue Dol     3:07.06    2:57.26  
                  43.03     1:29.78 (46.75)     2:18.19 (48.41)     2:57.26 (39.07)
 14 Junno, Kelly C            26 Chicago Smelts       3:15.00    2:57.81  
                  36.73     1:24.70 (47.97)     2:14.71 (50.01)     2:57.81 (43.10)
 
Women 25-29 400 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Helm, Jenna E             25 Elgin Blue Wave-21   5:31.00    5:15.68    9  
                  33.03     1:11.11 (38.08)     1:52.18 (41.07)     2:32.62 (40.44)
        3:18.38 (45.76)     4:04.51 (46.13)     4:40.34 (35.83)     5:15.68 (35.34)
  2 Hesterberg, Lisa G        25 Evanston Masters     5:17.00    5:25.35    7  
                  33.96     1:14.95 (40.99)     1:56.29 (41.34)     2:36.87 (40.58)
        3:25.12 (48.25)     4:14.22 (49.10)     4:50.83 (36.61)     5:25.35 (34.52)
  3 Sajn, Catherine           28 Mt Greenwood Mas-21  5:29.55    5:25.83    6  
                  33.07     1:14.04 (40.97)     1:54.97 (40.93)     2:35.42 (40.45)
        3:23.30 (47.88)     4:11.83 (48.53)     4:49.30 (37.47)     5:25.83 (36.53)
  4 Scheidenhelm, Drew E      29 Elgin Blue Wave-21   5:25.29    5:32.56    5  
                  33.41     1:15.64 (42.23)     1:56.96 (41.32)     2:38.20 (41.24)
        3:28.24 (50.04)     4:18.09 (49.85)     4:56.08 (37.99)     5:32.56 (36.48)
  5 Moeller, Jennifer         29 Wisconsin Master-20  6:15.00    5:40.86    4  
                  39.45     1:24.91 (45.46)     2:07.88 (42.97)     2:50.51 (42.63)
        3:38.33 (47.82)     4:26.62 (48.29)     5:04.54 (37.92)     5:40.86 (36.32)
  6 Boyle, Shannon            28 Evanston Masters     6:00.00    5:50.59    3  
                  38.94     1:26.08 (47.14)     2:12.02 (45.94)     2:57.07 (45.05)
        3:45.46 (48.39)     4:33.15 (47.69)     5:13.05 (39.90)     5:50.59 (37.54)
  7 Davies, Patti             29 Indy Aquatic Mas-16  6:01.33    6:11.45    2  
                  39.66     1:27.82 (48.16)     2:13.37 (45.55)     2:58.47 (45.10)
        3:54.54 (56.07)     4:51.95 (57.41)     5:32.04 (40.09)     6:11.45 (39.41)
  8 Deal, Joy F               27 Evanston Masters     6:05.00    6:29.35    1  
                  40.43     1:27.54 (47.11)     2:16.58 (49.04)     3:06.29 (49.71)
        4:00.80 (54.51)     4:57.76 (56.96)     5:44.57 (46.81)     6:29.35 (44.78)
  9 Litoff, Dana              27 Chicago Smelts       6:39.82    6:51.79  
 
Women 30-34 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Wilhite, Noelle M         32 Chicago Masters-38     25.35      25.14    9  
  2 Hagensick, Janna          32 Evanston Masters       26.73      26.24    7  
  3 Rawlins, Laura M          33 Lincoln-Way Mast       27.00      26.80    6  
  4 Gold, Anne L              33 Westloop Athleti-21    27.50      26.99    5  
  5 Arnot, Jordan A           30 Chicago Blue Dol       28.00      27.24    4  
  6 Wais, Tracy               31 Chicago Smelts         28.60      27.85    3  
  7 Howland, Heather          31 Fossil Fish            28.99      28.01    2  
  8 Walker, Krista M          31 Chicago Smelts         28.59      28.39    1  
  9 Byrne, Kelly K            34 Chicago Masters-38     28.99      28.41  
 10 Zaroski, Jessica L        31 Chicago Smelts         29.40      28.47  
 11 Whalen, Lindsey           30 Gray Sharks Lean-55    28.00      28.65  
 12 Glenn, Karen              31 The Wellness Cen       29.12      28.93  
 13 Hoyne, Madeline M         31 Naperville Waves-21    28.90      29.35  
 14 Hornik, Mary T            32 Lincoln-Way Mast       30.00      29.62  
 15 Williams, Valerie A       33 Lincoln-Way Mast       30.00      29.63  
 16 Pierik, Dana B            32 Lincoln-Way Mast       30.00      29.98  
 17 Lembo, Linnea M           30 Elgin Blue Wave-21     35.00      33.20  
 
Women 30-34 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Bingham, Laura            34 Naperville Waves-21    57.50      57.38    9  
                  27.26       57.38 (30.12)                                        
  2 Rawlins, Laura M          33 Lincoln-Way Mast       59.00      58.68    7  
                  28.17       58.68 (30.51)                                        
  3 Gold, Anne L              33 Westloop Athleti-21    58.50      58.77    6  
                  27.95       58.77 (30.82)                                        
  4 Sheehan, Nichole          33 Westloop Athleti-21  1:01.08    1:00.54    5  
                  28.80     1:00.54 (31.74)                                        
  5 Bernal, Genevieve M       32 Westloop Athleti-21  1:02.00    1:01.18    4  
                  29.41     1:01.18 (31.77)                                        
  6 Zaroski, Jessica L        31 Chicago Smelts       1:06.00    1:01.30    3  
                  29.36     1:01.30 (31.94)                                        
  7 Wais, Tracy               31 Chicago Smelts       1:03.50    1:01.83    2  
                  29.76     1:01.83 (32.07)                                        
  8 Walker, Krista M          31 Chicago Smelts       1:02.80    1:02.30    1  
                  30.05     1:02.30 (32.25)                                        
  9 Wendorff, Amanda          32 Chicago Masters-38   1:03.00    1:02.77  
                  29.45     1:02.77 (33.32)                                        
 10 Hoyne, Madeline M         31 Naperville Waves-21  1:01.40    1:02.86  
                  30.56     1:02.86 (32.30)                                        
 11 LeLay, Morgan G           30 Chicago Blue Dol     1:09.00    1:05.63  
                  31.63     1:05.63 (34.00)                                        
 12 Hornik, Mary T            32 Lincoln-Way Mast     1:07.00    1:05.70  
                  30.51     1:05.70 (35.19)                                        
 13 Williams, Valerie A       33 Lincoln-Way Mast     1:10.00    1:06.52  
                  31.68     1:06.52 (34.84)                                        
 14 Pierik, Dana B            32 Lincoln-Way Mast     1:15.00    1:07.53  
                  32.50     1:07.53 (35.03)                                        
 15 Balla, Tracy              33 Buehler Breakers     1:12.00    1:10.14  
                  33.89     1:10.14 (36.25)                                        
 16 Parquette, Lauren N       33 The Wellness Cen     1:10.50    1:11.79  
                  34.66     1:11.79 (37.13)                                        
 17 Lembo, Linnea M           30 Elgin Blue Wave-21   1:22.00    1:20.00  
                  37.88     1:20.00 (42.12)                                        
 
Women 30-34 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Bingham, Laura            34 Naperville Waves-21  2:07.00    2:03.11    9  
                  28.01       58.66 (30.65)     1:30.37 (31.71)     2:03.11 (32.74)
  2 Gold, Anne L              33 Westloop Athleti-21  2:06.00    2:07.95    7  
                  29.08     1:01.03 (31.95)     1:33.65 (32.62)     2:07.95 (34.30)
  3 Bernal, Genevieve M       32 Westloop Athleti-21  2:09.42    2:09.83    6  
                  30.42     1:03.16 (32.74)     1:36.59 (33.43)     2:09.83 (33.24)
  4 Rawlins, Laura M          33 Lincoln-Way Mast     2:10.00    2:09.85    5  
                  30.36     1:03.33 (32.97)     1:36.79 (33.46)     2:09.85 (33.06)
  5 Sheehan, Nichole          33 Westloop Athleti-21  2:11.38    2:12.52    4  
                  29.98     1:03.56 (33.58)     1:38.34 (34.78)     2:12.52 (34.18)
  6 Byrne, Kelly K            34 Chicago Masters-38   2:11.12    2:12.94    3  
                  31.06     1:04.55 (33.49)     1:38.90 (34.35)     2:12.94 (34.04)
  7 Whalen, Lindsey           30 Gray Sharks Lean-55  2:15.00    2:14.36    2  
                  31.25     1:05.30 (34.05)     1:40.13 (34.83)     2:14.36 (34.23)
  8 Wais, Tracy               31 Chicago Smelts       2:20.00    2:16.18    1  
                  31.50     1:06.05 (34.55)     1:41.39 (35.34)     2:16.18 (34.79)
  9 Walker, Krista M          31 Chicago Smelts       2:23.19    2:23.98  
                  32.39     1:08.28 (35.89)     1:45.39 (37.11)     2:23.98 (38.59)
 10 Hartsock, Jane A          34 Chicago Masters-38   2:19.77    2:27.18  
                  32.27     1:08.60 (36.33)     1:47.02 (38.42)     2:27.18 (40.16)
 11 O'Malley, Kerry           33 Westloop Athleti-21  2:40.00    2:30.05  
                  34.40     1:12.10 (37.70)     1:51.01 (38.91)     2:30.05 (39.04)
 12 LeLay, Morgan G           30 Chicago Blue Dol     2:40.00    2:31.41  
                  33.08     1:09.75 (36.67)     1:48.82 (39.07)     2:31.41 (42.59)
 13 Williams, Valerie A       33 Lincoln-Way Mast     2:35.00    2:32.64  
                  33.57     1:11.85 (38.28)     1:52.50 (40.65)     2:32.64 (40.14)
 14 Pierik, Dana B            32 Lincoln-Way Mast     3:00.00    2:33.62  
                  35.00     1:13.60 (38.60)     1:54.03 (40.43)     2:33.62 (39.59)
 15 Lembo, Linnea M           30 Elgin Blue Wave-21   3:00.00    2:58.06  
                  39.21     1:25.81 (46.60)     2:13.92 (48.11)     2:58.06 (44.14)
 16 Taormina, Mia             34 Elgin Blue Wave-21   3:10.13    2:58.41  
                  39.07   2:58.41 (2:19.34)                                        
 
Women 30-34 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Bingham, Laura            34 Naperville Waves-21  5:40.00    5:32.69    9  
                  28.76     1:01.30 (32.54)     1:34.75 (33.45)     2:08.33 (33.58)
        2:42.49 (34.16)     3:16.69 (34.20)     3:50.79 (34.10)     4:24.92 (34.13)
        4:59.21 (34.29)     5:32.69 (33.48)                                        
  2 Bernal, Genevieve M       32 Westloop Athleti-21  5:41.00    5:49.46    7  
                  31.44     1:05.34 (33.90)     1:40.21 (34.87)     2:15.34 (35.13)
        2:50.86 (35.52)     3:26.69 (35.83)     4:02.68 (35.99)     4:38.59 (35.91)
        5:14.06 (35.47)     5:49.46 (35.40)                                        
  3 Moore, Lauren             31 Chicago Smelts       5:55.00    5:51.86    6  
                  32.39     1:07.63 (35.24)     1:43.82 (36.19)     2:20.02 (36.20)
        2:56.39 (36.37)     3:32.83 (36.44)     4:08.63 (35.80)     4:44.49 (35.86)
        5:19.18 (34.69)     5:51.86 (32.68)                                        
  4 Rawlins, Laura M          33 Lincoln-Way Mast     5:50.00    5:52.89    5  
                  30.76     1:04.78 (34.02)     1:40.20 (35.42)     2:16.18 (35.98)
        2:52.52 (36.34)     3:28.97 (36.45)     4:05.23 (36.26)     4:41.75 (36.52)
        5:18.29 (36.54)     5:52.89 (34.60)                                        
  5 Whalen, Lindsey           30 Gray Sharks Lean-55  5:45.00    5:54.24    4  
                  32.74     1:07.28 (34.54)     1:42.45 (35.17)     2:17.77 (35.32)
        2:53.49 (35.72)     3:29.68 (36.19)     4:05.91 (36.23)     4:42.30 (36.39)
        5:18.62 (36.32)     5:54.24 (35.62)                                        
  6 Bonniwell, Jill           34 Naperville Waves-21  6:00.00    6:06.63    3  
                  31.46     1:06.18 (34.72)     1:42.33 (36.15)     2:19.33 (37.00)
        2:57.25 (37.92)     3:35.26 (38.01)     4:14.01 (38.75)     4:52.31 (38.30)
        5:30.01 (37.70)     6:06.63 (36.62)                                        
  7 Wendorff, Amanda          32 Chicago Masters-38   6:20.00    6:11.88    2  
                  32.66     1:08.57 (35.91)     1:45.72 (37.15)     2:23.05 (37.33)
        3:00.89 (37.84)     3:38.61 (37.72)     4:16.61 (38.00)     4:55.06 (38.45)
        5:33.57 (38.51)     6:11.88 (38.31)                                        
  8 Hoyne, Madeline M         31 Naperville Waves-21  6:05.19    6:28.15    1  
                  34.75     1:13.00 (38.25)     1:51.12 (38.12)     2:29.53 (38.41)
        3:08.99 (39.46)     3:48.95 (39.96)     4:29.05 (40.10)     5:09.79 (40.74)
        5:49.78 (39.99)     6:28.15 (38.37)                                        
  9 Williams, Valerie A       33 Lincoln-Way Mast     6:45.00    6:50.04  
                  34.41     1:13.37 (38.96)     1:54.35 (40.98)     2:36.43 (42.08)
        3:18.67 (42.24)     4:01.25 (42.58)     4:43.86 (42.61)     5:26.39 (42.53)
        6:08.82 (42.43)     6:50.04 (41.22)                                        
 10 Filippo, Marissa S        33 Galter Swim Club-21  7:24.23    7:02.72  
                  37.03     1:17.64 (40.61)     1:59.40 (41.76)     2:42.18 (42.78)
        3:25.20 (43.02)     4:08.62 (43.42)     4:52.43 (43.81)     5:36.55 (44.12)
        6:20.29 (43.74)     7:02.72 (42.43)                                        
 11 Schwer, Jennifer          34 Naperville Waves-21  7:30.00    7:03.74  
                  38.04     1:19.88 (41.84)     2:03.01 (43.13)     2:45.88 (42.87)
        3:29.05 (43.17)     4:12.55 (43.50)     4:56.18 (43.63)     5:39.44 (43.26)
        6:22.16 (42.72)     7:03.74 (41.58)                                        
 12 Taormina, Mia             34 Elgin Blue Wave-21   8:26.56    7:55.97  
                                1:24.07 ( )     2:11.54 (47.47)                    
                                                    5:28.88 ( )     6:19.11 (50.23)
        7:09.13 (50.02)     7:55.97 (46.84)                                        
 
Women 30-34 1000 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Bingham, Laura            34 Naperville Waves-21 11:45.00   11:15.26    9  
                  30.05     1:02.62 (32.57)     1:35.66 (33.04)     2:09.45 (33.79)
        2:43.23 (33.78)     3:17.48 (34.25)     3:51.90 (34.42)     4:26.50 (34.60)
        5:00.92 (34.42)     5:35.54 (34.62)     6:09.86 (34.32)     6:44.22 (34.36)
        7:18.36 (34.14)     7:52.77 (34.41)     8:27.18 (34.41)     9:01.61 (34.43)
        9:35.93 (34.32)    10:10.05 (34.12)    10:43.08 (33.03)    11:15.26 (32.18)
  2 Whalen, Lindsey           30 Gray Sharks Lean-55 11:35.00   11:54.97    7  
                  32.22     1:06.92 (34.70)   2:18.67 (1:11.75)     2:54.47 (35.80)
        3:30.24 (35.77)     4:05.97 (35.73)     4:42.22 (36.25)     5:18.36 (36.14)
        5:54.31 (35.95)   7:06.78 (1:12.47)     7:42.62 (35.84)     8:18.91 (36.29)
        8:54.96 (36.05)     9:31.19 (36.23)                                        
                               10:43.70 ( )    11:19.83 (36.13)    11:54.97 (35.14)
  3 Rawlins, Laura M          33 Lincoln-Way Mast    13:00.00   12:03.36    6  
                  31.36     1:05.64 (34.28)     1:41.55 (35.91)     2:17.82 (36.27)
        2:53.94 (36.12)     3:30.40 (36.46)     4:06.95 (36.55)     4:43.41 (36.46)
        5:20.41 (37.00)     5:57.31 (36.90)     6:34.34 (37.03)     7:11.13 (36.79)
        7:47.83 (36.70)     8:24.62 (36.79)     9:01.48 (36.86)     9:38.33 (36.85)
       10:15.25 (36.92)    10:51.64 (36.39)    11:27.91 (36.27)    12:03.36 (35.45)
  4 Moore, Lauren             31 Chicago Smelts      15:00.00   12:15.32    5  
                  32.15     1:07.57 (35.42)     1:43.46 (35.89)     2:20.35 (36.89)
        2:56.78 (36.43)     3:34.03 (37.25)     4:10.74 (36.71)     4:48.23 (37.49)
        5:25.38 (37.15)     6:02.51 (37.13)     6:39.70 (37.19)     7:17.10 (37.40)
        7:54.35 (37.25)     8:32.31 (37.96)     9:09.38 (37.07)     9:47.05 (37.67)
       10:24.16 (37.11)    11:01.79 (37.63)    11:39.09 (37.30)    12:15.32 (36.23)
  5 Bonniwell, Jill           34 Naperville Waves-21 13:00.00   12:30.22    4  
                  33.69     1:10.83 (37.14)     1:48.52 (37.69)     2:26.15 (37.63)
        3:03.79 (37.64)     3:41.61 (37.82)     4:18.98 (37.37)     4:56.60 (37.62)
        5:35.10 (38.50)     6:13.53 (38.43)     6:51.66 (38.13)     7:30.01 (38.35)
        8:07.70 (37.69)     8:45.59 (37.89)     9:23.58 (37.99)    10:01.68 (38.10)
       10:39.29 (37.61)    11:17.01 (37.72)    11:54.36 (37.35)    12:30.22 (35.86)
  6 Fronapfel, Laura          34 Chicago Blue Dol    12:45.00   12:43.07    3  
                  33.47     1:10.65 (37.18)     1:48.77 (38.12)     2:26.98 (38.21)
        3:05.65 (38.67)     3:44.24 (38.59)     4:23.32 (39.08)     5:02.50 (39.18)
        5:40.92 (38.42)     6:19.87 (38.95)     6:58.60 (38.73)     7:37.11 (38.51)
        8:15.52 (38.41)     8:53.94 (38.42)     9:32.46 (38.52)    10:11.02 (38.56)
       10:49.30 (38.28)    11:27.51 (38.21)    12:05.84 (38.33)    12:43.07 (37.23)
  7 Arnot, Jordan A           30 Chicago Blue Dol    12:46.00   12:50.50    2  
                  32.79     1:09.32 (36.53)     1:46.80 (37.48)     2:25.24 (38.44)
        3:03.47 (38.23)     3:42.27 (38.80)     4:20.85 (38.58)     4:59.91 (39.06)
        5:39.28 (39.37)     6:18.51 (39.23)     6:57.71 (39.20)     7:37.41 (39.70)
        8:16.54 (39.13)     8:56.12 (39.58)     9:35.05 (38.93)    10:14.78 (39.73)
       10:53.94 (39.16)    11:32.96 (39.02)    12:12.86 (39.90)    12:50.50 (37.64)
  8 Wendorff, Amanda          32 Chicago Masters-38  12:45.00   13:21.81    1  
                  33.89     1:11.13 (37.24)     1:49.42 (38.29)     2:28.60 (39.18)
        3:08.09 (39.49)     3:47.47 (39.38)     4:27.18 (39.71)     5:07.37 (40.19)
        5:47.77 (40.40)     6:27.68 (39.91)     7:07.83 (40.15)     7:48.26 (40.43)
        8:29.38 (41.12)     9:10.81 (41.43)     9:52.34 (41.53)    10:33.96 (41.62)
       11:16.20 (42.24)    11:58.61 (42.41)    12:41.11 (42.50)    13:21.81 (40.70)
  9 Hoyne, Madeline M         31 Naperville Waves-21 13:00.00   13:27.93  
                  34.28     1:11.38 (37.10)     1:50.43 (39.05)     2:30.99 (40.56)
        3:11.45 (40.46)     3:52.92 (41.47)     4:34.28 (41.36)     5:15.33 (41.05)
        5:56.72 (41.39)     6:38.61 (41.89)     7:20.54 (41.93)     8:02.04 (41.50)
        8:43.25 (41.21)     9:24.13 (40.88)    10:05.55 (41.42)    10:46.67 (41.12)
       11:27.65 (40.98)    12:09.13 (41.48)    12:49.85 (40.72)    13:27.93 (38.08)
 10 Williams, Valerie A       33 Lincoln-Way Mast    13:59.00   14:18.30  
                  34.54     1:13.83 (39.29)     1:56.08 (42.25)     2:38.79 (42.71)
        3:22.05 (43.26)     4:06.08 (44.03)     4:49.72 (43.64)     5:34.05 (44.33)
        6:18.26 (44.21)     7:02.16 (43.90)     7:46.53 (44.37)     8:30.29 (43.76)
        9:14.32 (44.03)     9:58.42 (44.10)    10:42.23 (43.81)    11:26.29 (44.06)
       12:10.48 (44.19)    12:54.30 (43.82)    13:36.82 (42.52)    14:18.30 (41.48)
 11 Schwer, Jennifer          34 Naperville Waves-21 15:30.00   14:20.94  
                                1:19.24 ( )     2:02.17 (42.93)     2:45.84 (43.67)
        3:29.68 (43.84)     4:13.52 (43.84)     4:57.27 (43.75)     5:41.17 (43.90)
        6:25.46 (44.29)     7:09.69 (44.23)     7:53.64 (43.95)     8:37.50 (43.86)
        9:21.35 (43.85)    10:04.59 (43.24)    10:47.95 (43.36)    11:31.46 (43.51)
       12:14.85 (43.39)    12:57.92 (43.07)    13:40.31 (42.39)    14:20.94 (40.63)
 12 Taormina, Mia             34 Elgin Blue Wave-21  17:00.00   17:06.27  
                                1:27.55 ( )     2:17.47 (49.92)                    
                                8:26.35 ( )                                        
           11:04.18 ( )  17:06.27 (6:02.09)                                        
 
Women 30-34 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Bingham, Laura            34 Naperville Waves-21    31.00      30.61    9  
  2 Wilhite, Noelle M         32 Chicago Masters-38     29.75      30.88    7  
  3 Moore, Lauren             31 Chicago Smelts         33.00      31.66    6  
  4 Hornik, Mary T            32 Lincoln-Way Mast       34.00      33.55    5  
  5 Zaroski, Jessica L        31 Chicago Smelts         35.00      34.31    4  
  6 Pierik, Dana B            32 Lincoln-Way Mast       40.00      41.74    3  
  7 Lembo, Linnea M           30 Elgin Blue Wave-21     43.00      43.58    2  
 
Women 30-34 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Bingham, Laura            34 Naperville Waves-21  1:06.00    1:04.90    9  
                  31.34     1:04.90 (33.56)                                        
  2 Sheehan, Nichole          33 Westloop Athleti-21  1:14.51    1:11.72    7  
                  35.37     1:11.72 (36.35)                                        
  3 Burkhart, Beth M          34 Evanston Masters     1:14.00    1:13.89    6  
                  36.20     1:13.89 (37.69)                                        
  4 Hornik, Mary T            32 Lincoln-Way Mast     1:16.00    1:14.04    5  
                  34.93     1:14.04 (39.11)                                        
  5 Hartsock, Jane A          34 Chicago Masters-38   1:19.77    1:15.47    4  
                  36.45     1:15.47 (39.02)                                        
  6 Schwer, Jennifer          34 Naperville Waves-21  1:35.00    1:26.04    3  
                  42.04     1:26.04 (44.00)                                        
  7 Taormina, Mia             34 Elgin Blue Wave-21   1:35.68    1:30.55    2  
                  43.82     1:30.55 (46.73)                                        
  8 Lembo, Linnea M           30 Elgin Blue Wave-21   1:35.00    1:34.06    1  
                  45.75     1:34.06 (48.31)                                        
 
Women 30-34 200 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Bingham, Laura            34 Naperville Waves-21  2:21.50    2:21.87    9  
                  32.41     1:07.34 (34.93)     1:44.12 (36.78)     2:21.87 (37.75)
  2 Sheehan, Nichole          33 Westloop Athleti-21  2:41.55    2:31.64    7  
                  36.04     1:14.58 (38.54)     1:53.84 (39.26)     2:31.64 (37.80)
  3 Byrne, Kelly K            34 Chicago Masters-38   2:45.00    2:38.42    6  
                  38.06     1:18.04 (39.98)     1:58.43 (40.39)     2:38.42 (39.99)
  4 Schwer, Jennifer          34 Naperville Waves-21  3:15.00    2:58.83    5  
                  41.89     1:27.38 (45.49)     2:14.02 (46.64)     2:58.83 (44.81)
  5 Taormina, Mia             34 Elgin Blue Wave-21   3:50.15    3:18.29    4  
                                1:35.46 ( )     2:27.68 (52.22)     3:18.29 (50.61)
  6 Lembo, Linnea M           30 Elgin Blue Wave-21   3:35.00    3:37.07    3  
                  47.02     1:37.23 (50.21)     2:29.56 (52.33)   3:37.07 (1:07.51)
 
Women 30-34 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Wilhite, Noelle M         32 Chicago Masters-38     31.15      30.93    9  
  2 Stolze, Jessica           30 Chicago Masters-38     31.00      30.96    7  
  3 Moore, Lauren             31 Chicago Smelts         34.00      34.49    6  
  4 Burkhart, Beth M          34 Evanston Masters       36.00      36.71    5  
  5 Zaroski, Jessica L        31 Chicago Smelts         40.00      38.89    4  
  6 Williams, Valerie A       33 Lincoln-Way Mast       42.00      39.74    3  
  7 Whalen, Lindsey           30 Gray Sharks Lean-55    41.00      40.78    2  
  8 Taormina, Mia             34 Elgin Blue Wave-21     45.92      43.36    1  
  9 Balla, Tracy              33 Buehler Breakers       43.00      44.04  
 10 Pierik, Dana B            32 Lincoln-Way Mast       45.00      47.18  
 
Women 30-34 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Stolze, Jessica           30 Chicago Masters-38   1:06.50    1:07.48    9  
                  31.37     1:07.48 (36.11)                                        
  2 Wilhite, Noelle M         32 Chicago Masters-38   1:09.10    1:10.09    7  
                  33.54     1:10.09 (36.55)                                        
  3 Moore, Lauren             31 Chicago Smelts       1:18.00    1:15.87    6  
                  36.13     1:15.87 (39.74)                                        
  4 Arnot, Jordan A           30 Chicago Blue Dol     1:17.00    1:16.13    5  
                  36.97     1:16.13 (39.16)                                        
  5 Hagensick, Janna          32 Evanston Masters     1:16.00    1:17.12    4  
                  36.78     1:17.12 (40.34)                                        
  6 Whalen, Lindsey           30 Gray Sharks Lean-55  1:20.00    1:27.28    3  
                  41.71     1:27.28 (45.57)                                        
  7 Williams, Valerie A       33 Lincoln-Way Mast     1:35.00    1:28.76    2  
                  41.82     1:28.76 (46.94)                                        
  8 LeLay, Morgan G           30 Chicago Blue Dol     1:40.00    1:31.47    1  
                  43.20     1:31.47 (48.27)                                        
  9 Schwer, Jennifer          34 Naperville Waves-21  1:45.00    1:33.07  
                  43.56     1:33.07 (49.51)                                        
 
Women 30-34 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Moore, Lauren             31 Chicago Smelts       2:43.00    2:50.30    9  
                                1:23.44 ( )     2:06.98 (43.54)     2:50.30 (43.32)
  2 Wais, Tracy               31 Chicago Smelts       3:20.00    2:58.45    7  
                  40.23     1:25.99 (45.76)     2:12.76 (46.77)     2:58.45 (45.69)
  3 Williams, Valerie A       33 Lincoln-Way Mast     3:15.00    3:11.44    6  
                  42.47     1:31.79 (49.32)     2:21.18 (49.39)     3:11.44 (50.26)
  4 Schwer, Jennifer          34 Naperville Waves-21  3:35.00    3:21.44    5  
                  45.50     1:36.67 (51.17)     2:29.55 (52.88)     3:21.44 (51.89)
  5 Taormina, Mia             34 Elgin Blue Wave-21   3:48.02    3:28.99    4  
                  47.31     1:40.19 (52.88)     2:34.32 (54.13)     3:28.99 (54.67)
 
Women 30-34 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Wilhite, Noelle M         32 Chicago Masters-38     27.80      28.99    9  
  2 Howland, Heather          31 Fossil Fish            32.01      29.98    7  
  3 Gold, Anne L              33 Westloop Athleti-21    30.00      30.05    6  
  4 Burkhart, Beth M          34 Evanston Masters       31.00      30.81    5  
  5 Wais, Tracy               31 Chicago Smelts         31.50      30.89    4  
  6 Zaroski, Jessica L        31 Chicago Smelts         34.50      31.41    3  
  7 Hoyne, Madeline M         31 Naperville Waves-21    32.11      31.60    2  
  8 Hornik, Mary T            32 Lincoln-Way Mast       32.00      31.87    1  
  9 Balla, Tracy              33 Buehler Breakers       38.00      36.74  
 10 Pierik, Dana B            32 Lincoln-Way Mast       40.00      37.04  
 11 Parquette, Lauren N       33 The Wellness Cen       38.00      38.28  
 
Women 30-34 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Bernal, Genevieve M       32 Westloop Athleti-21  1:06.02    1:05.82    9  
                  31.45     1:05.82 (34.37)                                        
  2 Wais, Tracy               31 Chicago Smelts       1:16.00    1:10.81    7  
                  32.32     1:10.81 (38.49)                                        
  3 Hoyne, Madeline M         31 Naperville Waves-21  1:06.00    1:14.14    6  
                  32.34     1:14.14 (41.80)                                        
  4 Schwer, Jennifer          34 Naperville Waves-21  1:35.00    1:23.90    5  
                  37.84     1:23.90 (46.06)                                        
 
Women 30-34 200 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Bernal, Genevieve M       32 Westloop Athleti-21  2:24.86    2:26.41    9  
                  32.13     1:08.66 (36.53)     1:47.10 (38.44)     2:26.41 (39.31)
  2 Bonniwell, Jill           34 Naperville Waves-21  2:30.00    2:28.07    7  
                  32.45     1:11.32 (38.87)     1:49.67 (38.35)     2:28.07 (38.40)
  3 Moore, Lauren             31 Chicago Smelts       2:40.00    2:58.23    6  
                  39.56     1:24.87 (45.31)     2:10.75 (45.88)     2:58.23 (47.48)
  4 Schwer, Jennifer          34 Naperville Waves-21  3:30.00    3:08.21    5  
                  41.24     1:28.56 (47.32)     2:18.16 (49.60)     3:08.21 (50.05)
 
Women 30-34 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Wilhite, Noelle M         32 Chicago Masters-38   1:03.25    1:04.15    9  
                  29.29     1:04.15 (34.86)                                        
  2 Stolze, Jessica           30 Chicago Masters-38   1:05.50    1:04.59    7  
                  31.01     1:04.59 (33.58)                                        
  3 Moore, Lauren             31 Chicago Smelts       1:07.00    1:05.30    6  
                  30.15     1:05.30 (35.15)                                        
  4 Bingham, Laura            34 Naperville Waves-21  1:06.50    1:05.84    5  
                  29.97     1:05.84 (35.87)                                        
  5 Hagensick, Janna          32 Evanston Masters     1:09.05    1:07.95    4  
                  31.63     1:07.95 (36.32)                                        
  6 Gold, Anne L              33 Westloop Athleti-21  1:09.00    1:09.61    3  
                  31.85     1:09.61 (37.76)                                        
  7 Byrne, Kelly K            34 Chicago Masters-38   1:12.11    1:09.89    2  
                  33.48     1:09.89 (36.41)                                        
  8 Wais, Tracy               31 Chicago Smelts       1:13.50    1:10.85    1  
                  31.49     1:10.85 (39.36)                                        
  9 Sheehan, Nichole          33 Westloop Athleti-21  1:11.65    1:10.91  
                  32.62     1:10.91 (38.29)                                        
 10 Zaroski, Jessica L        31 Chicago Smelts       1:17.00    1:11.97  
                  33.23     1:11.97 (38.74)                                        
 11 Bernal, Genevieve M       32 Westloop Athleti-21  1:15.00    1:13.25  
                  33.47     1:13.25 (39.78)                                        
 12 Walker, Krista M          31 Chicago Smelts       1:14.94    1:13.39  
                  35.17     1:13.39 (38.22)                                        
 13 Glenn, Karen              31 The Wellness Cen     1:16.97    1:14.78  
                  34.79     1:14.78 (39.99)                                        
 14 Hornik, Mary T            32 Lincoln-Way Mast     1:18.00    1:16.52  
                  33.44     1:16.52 (43.08)                                        
 15 Williams, Valerie A       33 Lincoln-Way Mast     1:30.00    1:18.52  
                  37.45     1:18.52 (41.07)                                        
 16 O'Malley, Kerry           33 Westloop Athleti-21  1:30.00    1:20.91  
                  37.05     1:20.91 (43.86)                                        
 17 Pierik, Dana B            32 Lincoln-Way Mast     1:40.00    1:24.51  
                  38.24     1:24.51 (46.27)                                        
 18 Taormina, Mia             34 Elgin Blue Wave-21   1:34.02    1:31.79  
                  42.89     1:31.79 (48.90)                                        
 
Women 30-34 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Wilhite, Noelle M         32 Chicago Masters-38   2:17.25    2:22.63    9  
                  30.90     1:09.78 (38.88)     1:49.55 (39.77)     2:22.63 (33.08)
  2 Bingham, Laura            34 Naperville Waves-21  2:22.50    2:23.19    7  
                  30.75     1:07.65 (36.90)     1:50.38 (42.73)     2:23.19 (32.81)
  3 Sheehan, Nichole          33 Westloop Athleti-21  2:31.16    2:29.82    6  
                  32.71     1:11.33 (38.62)     1:56.14 (44.81)     2:29.82 (33.68)
  4 Wais, Tracy               31 Chicago Smelts       2:40.00    2:34.56    5  
                  31.08     1:11.22 (40.14)     1:57.92 (46.70)     2:34.56 (36.64)
  5 Zaroski, Jessica L        31 Chicago Smelts       2:45.00    2:36.14    4  
                  33.63     1:13.34 (39.71)     2:00.39 (47.05)     2:36.14 (35.75)
  6 Wendorff, Amanda          32 Chicago Masters-38   2:45.00    2:38.96    3  
                                1:15.80 ( )     2:02.72 (46.92)     2:38.96 (36.24)
  7 Walker, Krista M          31 Chicago Smelts       2:43.70    2:44.83    2  
                  35.22     1:19.03 (43.81)     2:08.00 (48.97)     2:44.83 (36.83)
  8 LeLay, Morgan G           30 Chicago Blue Dol     3:00.00    2:58.46    1  
                  39.37     1:26.24 (46.87)     2:17.50 (51.26)     2:58.46 (40.96)
  9 Filippo, Marissa S        33 Galter Swim Club-21  3:05.00    2:59.95  
                  40.25     1:28.08 (47.83)     2:17.12 (49.04)     2:59.95 (42.83)
 10 Balla, Tracy              33 Buehler Breakers     2:55.00    3:07.30  
                  39.48     1:31.68 (52.20)     2:25.06 (53.38)     3:07.30 (42.24)
 
Women 30-34 400 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Moore, Lauren             31 Chicago Smelts       5:30.00    5:14.88    9  
                  35.58     1:16.67 (41.09)     1:58.10 (41.43)     2:39.89 (41.79)
        3:23.77 (43.88)     4:07.35 (43.58)     4:42.29 (34.94)     5:14.88 (32.59)
  2 Zaroski, Jessica L        31 Chicago Smelts       5:45.00    5:45.43    7  
                  35.51     1:18.07 (42.56)     2:02.40 (44.33)     2:46.93 (44.53)
        3:37.58 (50.65)     4:27.66 (50.08)     5:07.49 (39.83)     5:45.43 (37.94)
  3 Schwer, Jennifer          34 Naperville Waves-21  6:45.00    6:17.26    6  
                  41.99     1:29.63 (47.64)     2:19.66 (50.03)     3:08.47 (48.81)
        4:00.81 (52.34)     4:54.03 (53.22)     5:37.14 (43.11)     6:17.26 (40.12)
  4 Taormina, Mia             34 Elgin Blue Wave-21   7:40.00    6:59.04    5  
                  46.06     1:41.59 (55.53)   4:27.52 (2:45.93)     5:23.43 (55.91)
      6:59.04 (1:35.61)                                                            
 
Women 35-39 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Lingner, Heather N        36 Evanston Masters       26.50      26.14    9  
  2 Bell, Kristina J          35 Naperville Waves-21    28.50      26.38    7  
  3 Credit, Alison            38 Lyons Masters          28.50      26.47    6  
  4 Toft, Heidi C             38 Evanston Masters       28.66      26.81    5  
  5 Colburn, Carrie A         37 Naperville Waves-21    28.10      28.02    4  
  6 Cham, Candace             39 Chicago Masters-38     31.00      29.27    3  
  7 McClain-Smith, Christa    36 YMCA of Rock Riv       31.73      30.38    2  
  8 Bennett, Kathleen         39 Naperville Waves-21    30.99      31.30    1  
  9 Kanzok, Steffi            39 Evanston Masters       38.00      35.80  
 10 Hedrick-Schacher, Jennif  36 Naperville Waves-21    37.00      36.15  
 
Women 35-39 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Lingner, Heather N        36 Evanston Masters       57.60      57.90    9  
                  27.80       57.90 (30.10)                                        
  2 Browne, Dorianne E        35 Elgin Blue Wave-21   1:10.15    1:09.86    7  
                  33.31     1:09.86 (36.55)                                        
  3 Bennett, Kathleen         39 Naperville Waves-21  1:15.00    1:11.01    6  
                  33.44     1:11.01 (37.57)                                        
  4 Ruo, Bernice              38 Chicago Blue Dol     1:20.00    1:13.08    5  
                  35.05     1:13.08 (38.03)                                        
  5 Hedrick-Schacher, Jennif  36 Naperville Waves-21  1:23.00    1:21.34    4  
                  37.96     1:21.34 (43.38)                                        
  6 Kanzok, Steffi            39 Evanston Masters     1:26.00    1:25.57    3  
                  39.50     1:25.57 (46.07)                                        
 
Women 35-39 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Bell, Kristina J          35 Naperville Waves-21  2:16.99    2:09.22    9  
                  29.63     1:02.14 (32.51)     1:35.63 (33.49)     2:09.22 (33.59)
  2 Lingner, Heather N        36 Evanston Masters     2:10.30    2:12.81    7  
                  30.08     1:02.87 (32.79)     1:37.94 (35.07)     2:12.81 (34.87)
  3 Colburn, Carrie A         37 Naperville Waves-21  2:23.10    2:21.37    6  
                  31.56     1:07.15 (35.59)     1:44.32 (37.17)     2:21.37 (37.05)
  4 Ohm, Carrie A             38 Chicago Smelts       2:28.50    2:24.34    5  
                  31.29     1:07.45 (36.16)     1:45.86 (38.41)     2:24.34 (38.48)
  5 McClain-Smith, Christa    36 YMCA of Rock Riv     2:29.26    2:27.64    4  
                  32.68     1:09.46 (36.78)     1:48.01 (38.55)     2:27.64 (39.63)
  6 Jackson-McGarr, Stacie A  37 Elgin Blue Wave-21   2:35.00    2:27.81    3  
                  33.76     1:10.54 (36.78)     1:49.29 (38.75)     2:27.81 (38.52)
  7 Scott, Gina M             37 Elgin Blue Wave-21   2:41.25    2:33.31    2  
                  34.99     1:13.70 (38.71)     1:53.86 (40.16)     2:33.31 (39.45)
  8 Browne, Dorianne E        35 Elgin Blue Wave-21   2:34.77    2:34.84    1  
                  35.35     1:14.39 (39.04)     1:55.12 (40.73)     2:34.84 (39.72)
 
Women 35-39 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Boulukos, Dana L          36 Chicago Smelts       6:30.00    6:26.12    9  
                  36.00     1:15.60 (39.60)     1:55.12 (39.52)     2:34.50 (39.38)
        3:13.99 (39.49)     3:53.24 (39.25)     4:33.55 (40.31)     5:12.92 (39.37)
        5:51.69 (38.77)     6:26.12 (34.43)                                        
  2 Pajeau, Nichelle J        37 Evanston Masters     6:23.01    6:32.36    7  
                  34.06     1:11.93 (37.87)     1:50.27 (38.34)     2:29.77 (39.50)
        3:10.19 (40.42)     3:49.79 (39.60)     4:30.11 (40.32)     5:11.44 (41.33)
        5:52.73 (41.29)     6:32.36 (39.63)                                        
  3 Jackson-McGarr, Stacie A  37 Elgin Blue Wave-21   6:45.00    6:37.06    6  
                  34.33     1:11.51 (37.18)     1:50.42 (38.91)     2:30.07 (39.65)
        3:10.55 (40.48)     3:51.41 (40.86)     4:32.83 (41.42)     5:14.59 (41.76)
        5:56.45 (41.86)     6:37.06 (40.61)                                        
  4 Castle, Amanda H          37 Deerfield Master     7:08.80    6:46.83    5  
                  36.11     1:15.70 (39.59)     1:56.90 (41.20)     2:38.93 (42.03)
        3:21.02 (42.09)     4:02.36 (41.34)     4:44.64 (42.28)     5:26.45 (41.81)
        6:08.41 (41.96)     6:46.83 (38.42)                                        
  5 Browne, Dorianne E        35 Elgin Blue Wave-21   6:47.86    6:55.11    4  
                  35.84     1:15.87 (40.03)     1:58.62 (42.75)     2:41.69 (43.07)
        3:25.00 (43.31)     4:08.44 (43.44)     4:51.17 (42.73)     5:33.62 (42.45)
        6:15.06 (41.44)     6:55.11 (40.05)                                        
 
Women 35-39 1000 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Lingner, Heather N        36 Evanston Masters    15:35.00   13:01.56    9  
                  32.84     1:10.09 (37.25)     1:48.26 (38.17)     2:27.42 (39.16)
        3:06.83 (39.41)     3:46.39 (39.56)     4:25.89 (39.50)     5:05.36 (39.47)
        5:44.94 (39.58)     6:25.01 (40.07)     7:05.70 (40.69)     7:45.65 (39.95)
        8:25.90 (40.25)     9:06.01 (40.11)     9:46.42 (40.41)    10:26.29 (39.87)
       11:05.75 (39.46)    11:44.96 (39.21)    12:23.67 (38.71)    13:01.56 (37.89)
  2 Boulukos, Dana L          36 Chicago Smelts      15:00.00   13:34.95    7  
                  36.53     1:18.31 (41.78)     2:00.26 (41.95)     2:42.45 (42.19)
        3:24.77 (42.32)     4:07.39 (42.62)     4:48.92 (41.53)     5:30.67 (41.75)
        6:12.19 (41.52)     6:53.78 (41.59)     7:35.07 (41.29)     8:16.55 (41.48)
        8:57.60 (41.05)     9:38.43 (40.83)    10:19.56 (41.13)    10:59.60 (40.04)
       11:39.89 (40.29)    12:20.16 (40.27)    12:59.17 (39.01)    13:34.95 (35.78)
  3 Pajeau, Nichelle J        37 Evanston Masters    13:19.91   13:40.59    6  
                  34.70     1:13.36 (38.66)     1:52.72 (39.36)     2:32.39 (39.67)
        3:12.81 (40.42)     3:53.51 (40.70)     4:35.25 (41.74)     5:17.34 (42.09)
        5:59.26 (41.92)     6:41.42 (42.16)     7:23.72 (42.30)     8:05.27 (41.55)
        8:48.14 (42.87)     9:30.54 (42.40)    10:13.02 (42.48)    10:55.26 (42.24)
       11:37.41 (42.15)    12:20.03 (42.62)    13:01.42 (41.39)    13:40.59 (39.17)
  4 Castle, Amanda H          37 Deerfield Master    14:21.41   13:46.61    5  
                  36.15     1:15.89 (39.74)     1:56.74 (40.85)     2:38.33 (41.59)
        3:20.20 (41.87)     4:02.09 (41.89)     4:43.62 (41.53)     5:25.47 (41.85)
        6:07.36 (41.89)     6:49.36 (42.00)     7:31.37 (42.01)     8:12.86 (41.49)
        8:55.07 (42.21)     9:37.07 (42.00)    10:18.94 (41.87)    11:00.46 (41.52)
       11:42.66 (42.20)    12:24.78 (42.12)    13:06.88 (42.10)    13:46.61 (39.73)
  5 Jackson-McGarr, Stacie A  37 Elgin Blue Wave-21  14:15.00   14:04.29    4  
                  35.49     1:14.27 (38.78)     1:54.39 (40.12)     2:36.36 (41.97)
        3:18.39 (42.03)     4:01.41 (43.02)     4:44.54 (43.13)     5:27.52 (42.98)
        6:10.58 (43.06)     6:53.67 (43.09)     7:36.50 (42.83)     8:20.07 (43.57)
        9:03.71 (43.64)     9:46.91 (43.20)    10:30.40 (43.49)    11:13.54 (43.14)
       11:56.95 (43.41)    12:40.01 (43.06)    13:22.76 (42.75)    14:04.29 (41.53)
  6 Browne, Dorianne E        35 Elgin Blue Wave-21  14:15.41   14:08.57    3  
                  35.71   1:57.48 (1:21.77)     2:39.79 (42.31)                    
            3:22.56 ( )     4:05.31 (42.75)     4:48.48 (43.17)     5:31.27 (42.79)
        6:14.64 (43.37)     6:57.63 (42.99)     7:40.61 (42.98)     8:24.33 (43.72)
        9:07.84 (43.51)     9:51.61 (43.77)  14:08.57 (4:16.96)                    
  7 Schlosser, Stacia C       36 Chicago Blue Dol    15:30.00   15:16.85    2  
                  39.71     1:21.50 (41.79)     2:06.79 (45.29)     2:54.24 (47.45)
        3:40.98 (46.74)     4:27.17 (46.19)     5:15.48 (48.31)     6:03.28 (47.80)
        6:49.85 (46.57)     7:37.76 (47.91)     8:24.60 (46.84)     9:11.78 (47.18)
        9:58.51 (46.73)    10:45.61 (47.10)    11:31.89 (46.28)    12:17.94 (46.05)
       13:03.74 (45.80)    13:48.69 (44.95)    14:34.05 (45.36)    15:16.85 (42.80)
 
Women 35-39 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Bell, Kristina J          35 Naperville Waves-21    35.99      30.72    9  
  2 Bednarik, Miriam          35 Gray Sharks Lean-55    30.78      31.54    7  
  3 Auer, Andrea              39 Barrington Area-38     35.50      35.83    6  
  4 Toft, Heidi C             38 Evanston Masters       38.59      35.92    5  
  5 Bennett, Kathleen         39 Naperville Waves-21    37.86      37.49    4  
  6 Castle, Amanda H          37 Deerfield Master       38.00      38.83    3  
  7 Browne, Dorianne E        35 Elgin Blue Wave-21     38.84      39.92    2  
  8 Hedrick-Schacher, Jennif  36 Naperville Waves-21    50.00      47.31    1  
 
Women 35-39 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Boulukos, Dana L          36 Chicago Smelts       1:17.00    1:17.09    9  
                  37.66     1:17.09 (39.43)                                        
  2 Toft, Heidi C             38 Evanston Masters     1:21.50    1:17.12    7  
                  37.23     1:17.12 (39.89)                                        
  3 Auer, Andrea              39 Barrington Area-38   1:19.30    1:17.54    6  
                  37.19     1:17.54 (40.35)                                        
  4 Bennett, Kathleen         39 Naperville Waves-21  1:24.94    1:19.73    5  
                  38.07     1:19.73 (41.66)                                        
  5 Castle, Amanda H          37 Deerfield Master     1:21.86    1:22.03    4  
                  40.12     1:22.03 (41.91)                                        
  6 Browne, Dorianne E        35 Elgin Blue Wave-21   1:23.93    1:24.69    3  
                  41.28     1:24.69 (43.41)                                        
  7 Jensen, Rebecca           37 Elgin Blue Wave-21   1:39.31    1:37.14    2  
                  46.14     1:37.14 (51.00)                                        
 -- Hedrick-Schacher, Jennif  36 Naperville Waves-21  2:00.00         DQ  
                  48.53          DQ (51.88)                                        
 
Women 35-39 200 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Toft, Heidi C             38 Evanston Masters     2:57.47    2:44.31    9  
                  37.80     1:18.61 (40.81)     2:01.32 (42.71)     2:44.31 (42.99)
  2 Colburn, Carrie A         37 Naperville Waves-21  3:15.00    2:59.53    7  
                  43.03     1:28.26 (45.23)     2:14.58 (46.32)     2:59.53 (44.95)
  3 Bennett, Kathleen         39 Naperville Waves-21  3:30.00    3:01.03    6  
                  38.95                             2:12.31 ( )     3:01.03 (48.72)
  4 Browne, Dorianne E        35 Elgin Blue Wave-21   3:05.01    3:01.46    5  
                  43.97     1:30.46 (46.49)     2:17.04 (46.58)     3:01.46 (44.42)
  5 Jensen, Rebecca           37 Elgin Blue Wave-21   3:30.00    3:26.38    4  
                  48.12     1:39.33 (51.21)     2:32.54 (53.21)     3:26.38 (53.84)
  6 Hedrick-Schacher, Jennif  36 Naperville Waves-21  4:00.00    3:30.17    3  
                  50.07     1:43.45 (53.38)     2:37.73 (54.28)     3:30.17 (52.44)
 
Women 35-39 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Bednarik, Miriam          35 Gray Sharks Lean-55    31.57      31.10    9  
  2 Lingner, Heather N        36 Evanston Masters       33.05      33.03    7  
  3 Pajeau, Nichelle J        37 Evanston Masters       34.54      35.64    6  
  4 Boulukos, Dana L          36 Chicago Smelts         36.71      36.09    5  
  5 Toft, Heidi C             38 Evanston Masters       39.10      37.95    4  
  6 Cham, Candace             39 Chicago Masters-38     38.00      38.03    3  
  7 Kanzok, Steffi            39 Evanston Masters       42.00      40.79    2  
  8 Ruo, Bernice              38 Chicago Blue Dol       50.00      43.55    1  
  9 Bardak, Cara              35 Naperville Waves-21    50.00      43.59  
 10 Jensen, Rebecca           37 Elgin Blue Wave-21     46.90      45.78  
 
Women 35-39 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Bednarik, Miriam          35 Gray Sharks Lean-55  1:09.78    1:08.95    9  
                  32.18     1:08.95 (36.77)                                        
  2 Suto, Monika              38 Westloop Athleti-21  1:20.00    1:12.99    7  
                  35.31     1:12.99 (37.68)                                        
  3 Credit, Alison            38 Lyons Masters        1:20.00    1:13.36    6  
                  35.39     1:13.36 (37.97)                                        
  4 Lingner, Heather N        36 Evanston Masters     1:15.10    1:15.61    5  
                  35.12     1:15.61 (40.49)                                        
  5 Pajeau, Nichelle J        37 Evanston Masters     1:17.60    1:17.54    4  
                  36.49     1:17.54 (41.05)                                        
  6 Hoover, Molly             35 Joliet Park Dist-21  1:15.99    1:18.83    3  
                  37.12     1:18.83 (41.71)                                        
  7 Ohm, Carrie A             38 Chicago Smelts       1:18.50    1:19.47    2  
                  36.73     1:19.47 (42.74)                                        
  8 Boulukos, Dana L          36 Chicago Smelts       1:23.00    1:23.04    1  
                  39.96     1:23.04 (43.08)                                        
  9 Jackson-McGarr, Stacie A  37 Elgin Blue Wave-21   1:29.00    1:24.66  
                  40.59     1:24.66 (44.07)                                        
 10 Toft, Heidi C             38 Evanston Masters     1:25.87    1:24.73  
                  39.53     1:24.73 (45.20)                                        
 11 Kanzok, Steffi            39 Evanston Masters     1:38.00    1:32.19  
                  44.19     1:32.19 (48.00)                                        
 12 Scott, Gina M             37 Elgin Blue Wave-21   1:36.97    1:32.32  
                  43.56     1:32.32 (48.76)                                        
 
Women 35-39 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Bednarik, Miriam          35 Gray Sharks Lean-55  2:30.00    2:29.59    9  
  2 Pajeau, Nichelle J        37 Evanston Masters     2:43.58    2:51.22    7  
                  39.95     1:23.80 (43.85)     2:08.37 (44.57)     2:51.22 (42.85)
  3 Jackson-McGarr, Stacie A  37 Elgin Blue Wave-21   3:05.00    3:01.60    6  
                  41.84     1:28.04 (46.20)     2:14.97 (46.93)     3:01.60 (46.63)
  4 Toft, Heidi C             38 Evanston Masters     3:04.02    3:04.01    5  
                  40.77     1:27.77 (47.00)     2:16.07 (48.30)     3:04.01 (47.94)
  5 Kanzok, Steffi            39 Evanston Masters     3:13.00    3:14.53    4  
                  42.96     1:31.54 (48.58)     2:22.98 (51.44)     3:14.53 (51.55)
  6 Bennett, Kathleen         39 Naperville Waves-21  3:20.40    3:23.06    3  
                  43.98     1:35.77 (51.79)     2:28.82 (53.05)     3:23.06 (54.24)
  7 Browne, Dorianne E        35 Elgin Blue Wave-21   3:23.14    3:24.09    2  
                  46.02     1:38.06 (52.04)     2:33.01 (54.95)     3:24.09 (51.08)
  8 Jensen, Rebecca           37 Elgin Blue Wave-21   3:20.00    3:25.69    1  
                  47.78     1:39.31 (51.53)     2:32.70 (53.39)     3:25.69 (52.99)
  9 Bardak, Cara              35 Naperville Waves-21  3:30.00    3:27.69  
                  47.65     1:40.49 (52.84)     2:33.59 (53.10)     3:27.69 (54.10)
 
Women 35-39 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Suto, Monika              38 Westloop Athleti-21    30.00      29.51    9  
  2 Lingner, Heather N        36 Evanston Masters       29.50      30.52    7  
  3 Cham, Candace             39 Chicago Masters-38     32.30      31.06    6  
  4 Boulukos, Dana L          36 Chicago Smelts         32.80      31.56    5  
  5 Toft, Heidi C             38 Evanston Masters       35.10      33.64    4  
  6 Ruo, Bernice              38 Chicago Blue Dol       45.00      36.60    3  
  7 Bennett, Kathleen         39 Naperville Waves-21    36.34      37.82    2  
  8 Hedrick-Schacher, Jennif  36 Naperville Waves-21    43.00      39.99    1  
 
Women 35-39 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Suto, Monika              38 Westloop Athleti-21  1:08.00    1:06.16    9  
                  31.51     1:06.16 (34.65)                                        
  2 Hoover, Molly             35 Joliet Park Dist-21  1:12.00    1:12.13    7  
                  33.57     1:12.13 (38.56)                                        
  3 Pajeau, Nichelle J        37 Evanston Masters     1:13.11    1:14.39    6  
                  33.81     1:14.39 (40.58)                                        
  4 Boulukos, Dana L          36 Chicago Smelts       1:18.00    1:18.73    5  
                  36.55     1:18.73 (42.18)                                        
  5 Martinez, Andrea          35 Chicago Smelts       1:17.97    1:20.60    4  
                  36.49     1:20.60 (44.11)                                        
  6 Scott, Gina M             37 Elgin Blue Wave-21   1:26.06    1:23.86    3  
                  39.69     1:23.86 (44.17)                                        
 
Women 35-39 200 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Martinez, Andrea          35 Chicago Smelts       3:05.00    3:12.60    9  
                  44.16     1:32.28 (48.12)     2:22.23 (49.95)     3:12.60 (50.37)
 
Women 35-39 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Bednarik, Miriam          35 Gray Sharks Lean-55  1:05.28    1:05.40    9  
                  30.08     1:05.40 (35.32)                                        
  2 Bell, Kristina J          35 Naperville Waves-21  1:10.99    1:06.15    7  
                  29.89     1:06.15 (36.26)                                        
  3 Suto, Monika              38 Westloop Athleti-21  1:10.00    1:06.93    6  
                  32.38     1:06.93 (34.55)                                        
  4 Credit, Alison            38 Lyons Masters        1:12.00    1:07.25    5  
                  32.19     1:07.25 (35.06)                                        
  5 Lingner, Heather N        36 Evanston Masters     1:10.75    1:09.54    4  
                  33.41     1:09.54 (36.13)                                        
  6 Cham, Candace             39 Chicago Masters-38   1:09.00    1:11.01    3  
                  33.16     1:11.01 (37.85)                                        
  7 Pajeau, Nichelle J        37 Evanston Masters     1:12.18    1:11.29    2  
                  34.59     1:11.29 (36.70)                                        
  8 Hoover, Molly             35 Joliet Park Dist-21  1:13.33    1:13.04    1  
                  35.65     1:13.04 (37.39)                                        
  9 Boulukos, Dana L          36 Chicago Smelts       1:12.22    1:13.18  
                  35.51     1:13.18 (37.67)                                        
 10 Ohm, Carrie A             38 Chicago Smelts       1:15.50    1:15.08  
                  36.32     1:15.08 (38.76)                                        
 11 Auer, Andrea              39 Barrington Area-38   1:19.00    1:18.26  
                  36.77     1:18.26 (41.49)                                        
 12 McClain-Smith, Christa    36 YMCA of Rock Riv     1:21.00    1:18.52  
                  36.49     1:18.52 (42.03)                                        
 13 Martinez, Andrea          35 Chicago Smelts       1:20.42    1:18.74  
                  36.19     1:18.74 (42.55)                                        
 14 Castle, Amanda H          37 Deerfield Master     1:21.18    1:19.56  
                  36.39     1:19.56 (43.17)                                        
 15 Jackson-McGarr, Stacie A  37 Elgin Blue Wave-21   1:20.00    1:19.85  
                  39.17     1:19.85 (40.68)                                        
 16 Scott, Gina M             37 Elgin Blue Wave-21   1:25.23    1:25.11  
                  40.67     1:25.11 (44.44)                                        
 17 Kanzok, Steffi            39 Evanston Masters     1:36.00    1:33.09  
                  44.60     1:33.09 (48.49)                                        
 
Women 35-39 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Cham, Candace             39 Chicago Masters-38   2:28.30    2:30.40    9  
                  32.48     1:12.01 (39.53)     1:55.28 (43.27)     2:30.40 (35.12)
  2 Lingner, Heather N        36 Evanston Masters     2:40.00    2:35.78    7  
                  31.63     1:15.46 (43.83)     2:00.01 (44.55)     2:35.78 (35.77)
  3 Pajeau, Nichelle J        37 Evanston Masters     2:33.23    2:40.30    6  
                  35.12     1:18.51 (43.39)     2:02.46 (43.95)     2:40.30 (37.84)
  4 Jackson-McGarr, Stacie A  37 Elgin Blue Wave-21   2:40.00    2:48.55    5  
                  39.69     1:22.93 (43.24)     2:10.63 (47.70)     2:48.55 (37.92)
  5 Jensen, Rebecca           37 Elgin Blue Wave-21   3:00.00    3:08.09    4  
                  43.26     1:34.70 (51.44)     2:27.19 (52.49)     3:08.09 (40.90)
  6 Ruo, Bernice              38 Chicago Blue Dol     3:16.00    3:11.32    3  
                  40.02     1:32.92 (52.90)     2:26.70 (53.78)     3:11.32 (44.62)
 
Women 35-39 400 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Pajeau, Nichelle J        37 Evanston Masters     5:34.60    5:43.04    9  
                  36.32     1:19.90 (43.58)     2:05.83 (45.93)     2:53.70 (47.87)
        3:37.93 (44.23)     4:24.25 (46.32)     5:04.66 (40.41)     5:43.04 (38.38)
  2 Boulukos, Dana L          36 Chicago Smelts       6:03.00    5:56.08    7  
                  40.77     1:29.94 (49.17)     2:15.02 (45.08)     3:00.31 (45.29)
        3:50.36 (50.05)     4:40.72 (50.36)     5:20.33 (39.61)     5:56.08 (35.75)
  3 Jackson-McGarr, Stacie A  37 Elgin Blue Wave-21   6:55.00    6:05.80    6  
                  41.55     1:30.94 (49.39)     2:18.61 (47.67)     3:05.24 (46.63)
        3:55.77 (50.53)     4:45.31 (49.54)     5:26.54 (41.23)     6:05.80 (39.26)
  4 Colburn, Carrie A         37 Naperville Waves-21  5:59.50    6:06.69    5  
                  39.58     1:27.39 (47.81)     2:17.59 (50.20)     3:07.82 (50.23)
        3:58.91 (51.09)     4:50.52 (51.61)     5:29.22 (38.70)     6:06.69 (37.47)
  5 Browne, Dorianne E        35 Elgin Blue Wave-21   6:30.38    6:21.56    4  
                  43.90     1:33.79 (49.89)     2:23.05 (49.26)     3:11.52 (48.47)
        4:05.35 (53.83)     4:59.71 (54.36)     5:41.57 (41.86)     6:21.56 (39.99)
  6 Bennett, Kathleen         39 Naperville Waves-21  6:29.37    6:37.76    3  
                  40.13     1:29.86 (49.73)     2:20.40 (50.54)     3:12.04 (51.64)
        4:06.57 (54.53)     5:05.14 (58.57)     5:53.30 (48.16)     6:37.76 (44.46)
  7 Hedrick-Schacher, Jennif  36 Naperville Waves-21  7:40.00    7:25.05    2  
                  44.62     1:44.00 (59.38)   2:44.91 (1:00.91)     3:43.08 (58.17)
      4:45.18 (1:02.10)   5:50.49 (1:05.31)     6:38.21 (47.72)     7:25.05 (46.84)
 
Women 40-44 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Majerczak, Heidi          40 Gray Sharks Lean-55    28.14      28.40    9  
  2 Affolter, Paula K         40 Lakeshore Athlet       29.18      29.19    7  
  3 LeVant, Michelle          44 Naperville Waves-21    30.00      29.38    6  
  4 Harrison, Jennifer        41 Elgin Blue Wave-21     29.50      29.41    5  
  5 Kolbe, Beth               43 Naperville Waves-21    31.13      32.08    4  
  6 Tobler, Ellen             40 Gray Sharks Lean-55    35.00      33.20    3  
  7 Harvego, Erin A           43 Naperville Waves-21    36.33      34.16    2  
  8 Benstead, Barbara S       41 Gray Sharks Lean-55    53.00      43.27    1  
 
Women 40-44 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Ridge, Jennifer           43 Chicago Masters-38     54.81      55.70    9  
                  26.29       55.70 (29.41)                                        
  2 Cimilluca, Krista         41 Elgin Blue Wave-21   1:02.60    1:03.08    7  
                  30.01     1:03.08 (33.07)                                        
  3 Harrison, Jennifer        41 Elgin Blue Wave-21   1:03.00    1:03.54    6  
                  30.31     1:03.54 (33.23)                                        
  4 Affolter, Paula K         40 Lakeshore Athlet     1:04.68    1:03.95    5  
                  30.31     1:03.95 (33.64)                                        
  5 Haberstich, Carrie        40 Naperville Waves-21  1:04.99    1:06.07    4  
                  31.19     1:06.07 (34.88)                                        
  6 Kolbe, Beth               43 Naperville Waves-21  1:11.13    1:08.91    3  
                  32.88     1:08.91 (36.03)                                        
  7 Lawrence, Jennifer A      41 Evanston Masters     1:23.73    1:25.37    2  
                  41.53     1:25.37 (43.84)                                        
 
Women 40-44 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Ridge, Jennifer           43 Chicago Masters-38   1:59.01    1:58.97    9  
                  27.28       57.21 (29.93)     1:28.23 (31.02)     1:58.97 (30.74)
  2 Harrison, Jennifer        41 Elgin Blue Wave-21   2:18.00    2:15.84    7  
                  30.63     1:04.81 (34.18)     1:40.65 (35.84)     2:15.84 (35.19)
  3 Cimilluca, Krista         41 Elgin Blue Wave-21   2:16.95    2:15.90    6  
                  30.81     1:04.48 (33.67)     1:40.11 (35.63)     2:15.90 (35.79)
  4 Affolter, Paula K         40 Lakeshore Athlet     2:17.99    2:20.67    5  
                  31.24     1:06.40 (35.16)     1:43.67 (37.27)     2:20.67 (37.00)
  5 Kooy, Elizabeth A         41 Chicago Smelts       2:22.22    2:28.09    4  
                  33.77     1:11.18 (37.41)     1:49.38 (38.20)     2:28.09 (38.71)
  6 Kolbe, Beth               43 Naperville Waves-21  2:35.13    2:33.26    3  
                  34.99     1:13.56 (38.57)     1:53.55 (39.99)     2:33.26 (39.71)
  7 Hunt, Amanda              42 Chicago Smelts       2:42.00    2:35.09    2  
  8 Battalini-Mele, Lara M    40 Lakeshore Athlet     2:51.00    2:43.99    1  
                  36.50     1:16.75 (40.25)     1:59.83 (43.08)     2:43.99 (44.16)
  9 Giles-Ott, Ruth           43 Chicago Smelts       2:50.00    2:48.08  
                  37.05     1:19.75 (42.70)     2:04.81 (45.06)     2:48.08 (43.27)
 10 Harvego, Erin A           43 Naperville Waves-21  2:58.56    2:54.67  
                  38.39     1:21.80 (43.41)     2:09.15 (47.35)     2:54.67 (45.52)
 11 Lawrence, Jennifer A      41 Evanston Masters     3:03.93    3:04.16  
                  41.91     1:28.83 (46.92)     2:17.11 (48.28)     3:04.16 (47.05)
 
Women 40-44 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Cimilluca, Krista         41 Elgin Blue Wave-21   6:03.96    6:01.06    9  
                  31.85     1:07.05 (35.20)     1:42.88 (35.83)     2:19.41 (36.53)
        2:56.23 (36.82)     3:33.39 (37.16)     4:10.70 (37.31)     4:47.83 (37.13)
        5:24.84 (37.01)     6:01.06 (36.22)                                        
  2 Harrison, Jennifer        41 Elgin Blue Wave-21   6:10.00    6:03.69    7  
                  32.03     1:07.14 (35.11)     1:43.10 (35.96)     2:19.99 (36.89)
        2:57.15 (37.16)     3:34.49 (37.34)     4:12.14 (37.65)     4:49.78 (37.64)
        5:27.45 (37.67)     6:03.69 (36.24)                                        
  3 Affolter, Paula K         40 Lakeshore Athlet     6:21.66    6:17.56    6  
                  32.68     1:09.16 (36.48)     1:47.02 (37.86)     2:25.33 (38.31)
        3:03.50 (38.17)     3:42.03 (38.53)     4:21.23 (39.20)     5:00.74 (39.51)
        5:40.09 (39.35)     6:17.56 (37.47)                                        
  4 Battalini-Mele, Lara M    40 Lakeshore Athlet     7:15.00    7:22.21    5  
                  38.38     1:20.33 (41.95)     2:04.77 (44.44)     2:50.09 (45.32)
        3:35.40 (45.31)     4:21.21 (45.81)     5:07.23 (46.02)     5:53.03 (45.80)
        6:38.74 (45.71)     7:22.21 (43.47)                                        
  5 McNamara, Stacey          40 Buehler Breakers     7:30.00    7:24.34    4  
                  38.42     1:20.58 (42.16)     2:04.61 (44.03)     2:49.39 (44.78)
        3:34.82 (45.43)     4:20.93 (46.11)     5:07.03 (46.10)     5:53.78 (46.75)
        6:39.91 (46.13)     7:24.34 (44.43)                                        
  6 Giles-Ott, Ruth           43 Chicago Smelts       7:45.00    7:29.50    3  
                  38.17     1:22.59 (44.42)     2:08.42 (45.83)     2:53.78 (45.36)
        3:39.55 (45.77)     4:25.79 (46.24)     5:11.95 (46.16)     5:57.79 (45.84)
        6:45.24 (47.45)     7:29.50 (44.26)                                        
  7 Lawrence, Jennifer A      41 Evanston Masters     8:33.67    8:07.40    2  
                  43.56     1:31.55 (47.99)     2:19.46 (47.91)     3:09.16 (49.70)
        3:58.90 (49.74)     4:48.66 (49.76)     5:38.47 (49.81)     6:29.39 (50.92)
        7:19.88 (50.49)     8:07.40 (47.52)                                        
 
Women 40-44 1000 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Cimilluca, Krista         41 Elgin Blue Wave-21  12:30.00   12:17.68    9  
                  32.42     1:07.99 (35.57)     1:44.83 (36.84)     2:22.25 (37.42)
        2:59.46 (37.21)     3:37.27 (37.81)     4:14.66 (37.39)     4:52.01 (37.35)
        5:29.35 (37.34)     6:06.45 (37.10)     6:43.75 (37.30)     7:20.97 (37.22)
        7:58.28 (37.31)     8:35.86 (37.58)     9:13.34 (37.48)     9:50.90 (37.56)
       10:27.81 (36.91)    11:04.76 (36.95)    11:41.50 (36.74)    12:17.68 (36.18)
  2 Harrison, Jennifer        41 Elgin Blue Wave-21  12:20.00   12:27.93    7  
                  32.40     1:07.73 (35.33)     1:44.53 (36.80)     2:22.09 (37.56)
        2:59.42 (37.33)     3:37.46 (38.04)     4:15.34 (37.88)     4:52.98 (37.64)
        5:30.91 (37.93)     6:09.55 (38.64)     6:47.76 (38.21)     7:25.44 (37.68)
        8:03.62 (38.18)     8:41.63 (38.01)     9:19.95 (38.32)     9:57.91 (37.96)
       10:35.84 (37.93)    11:13.80 (37.96)    11:51.63 (37.83)    12:27.93 (36.30)
  3 Affolter, Paula K         40 Lakeshore Athlet    14:17.00   13:08.43    6  
                  32.24     1:09.04 (36.80)     1:47.81 (38.77)     2:27.48 (39.67)
        3:07.16 (39.68)     3:47.07 (39.91)     4:27.47 (40.40)     5:07.57 (40.10)
        5:47.93 (40.36)     6:28.44 (40.51)     7:08.05 (39.61)     7:48.45 (40.40)
        8:28.55 (40.10)     9:09.34 (40.79)     9:49.82 (40.48)    10:29.99 (40.17)
       11:09.96 (39.97)    11:50.23 (40.27)    12:30.59 (40.36)    13:08.43 (37.84)
  4 LeVant, Michelle          44 Naperville Waves-21 16:00.00   14:10.09    5  
                  36.71     1:18.25 (41.54)     2:01.52 (43.27)     2:44.72 (43.20)
        3:28.06 (43.34)     4:11.42 (43.36)     4:55.86 (44.44)     5:39.01 (43.15)
        6:22.02 (43.01)     7:04.90 (42.88)     7:47.40 (42.50)     8:29.96 (42.56)
        9:13.43 (43.47)     9:56.26 (42.83)    10:39.37 (43.11)    11:22.75 (43.38)
       12:05.46 (42.71)    12:47.95 (42.49)    13:30.88 (42.93)    14:10.09 (39.21)
  5 De La Cruz, Beth          40 Naperville Waves-21 15:00.00   14:17.74    4  
                  36.76     1:17.86 (41.10)     1:59.70 (41.84)     2:42.68 (42.98)
        3:26.11 (43.43)     4:09.24 (43.13)     4:52.03 (42.79)     5:35.84 (43.81)
        6:19.86 (44.02)     7:04.58 (44.72)     7:48.45 (43.87)     8:32.37 (43.92)
        9:15.49 (43.12)    10:00.00 (44.51)    10:44.15 (44.15)    11:27.85 (43.70)
       12:12.13 (44.28)    12:54.90 (42.77)    13:37.52 (42.62)    14:17.74 (40.22)
  6 Battalini-Mele, Lara M    40 Lakeshore Athlet    15:33.00   14:55.22    3  
                  38.70     1:20.64 (41.94)     2:04.13 (43.49)     2:48.86 (44.73)
        3:33.41 (44.55)     4:19.29 (45.88)     5:05.74 (46.45)     5:50.98 (45.24)
        6:38.27 (47.29)     7:24.53 (46.26)     8:09.80 (45.27)     8:55.05 (45.25)
        9:41.07 (46.02)    10:25.81 (44.74)    11:11.20 (45.39)    11:56.39 (45.19)
       12:41.55 (45.16)    13:26.21 (44.66)    14:10.63 (44.42)    14:55.22 (44.59)
  7 Giles-Ott, Ruth           43 Chicago Smelts      15:18.55   15:04.05    2  
                  38.74     1:22.72 (43.98)     2:08.24 (45.52)     2:54.01 (45.77)
        3:39.36 (45.35)     4:26.31 (46.95)     5:12.19 (45.88)     5:58.41 (46.22)
        6:44.56 (46.15)     7:31.18 (46.62)     8:16.99 (45.81)     9:02.93 (45.94)
        9:47.86 (44.93)    10:33.70 (45.84)    11:19.76 (46.06)    12:05.17 (45.41)
       12:50.68 (45.51)    13:36.69 (46.01)    14:21.67 (44.98)    15:04.05 (42.38)
  8 Lawrence, Jennifer A      41 Evanston Masters    18:01.67   16:48.63    1  
                  43.98     1:32.22 (48.24)     2:21.67 (49.45)     3:11.54 (49.87)
        4:02.23 (50.69)     4:53.69 (51.46)     5:45.05 (51.36)     6:36.50 (51.45)
        7:28.08 (51.58)     8:19.20 (51.12)     9:11.28 (52.08)    10:02.47 (51.19)
       10:54.26 (51.79)    11:45.91 (51.65)    12:37.04 (51.13)    13:28.29 (51.25)
       14:19.00 (50.71)    15:09.67 (50.67)    16:00.15 (50.48)    16:48.63 (48.48)
 
Women 40-44 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Cimilluca, Krista         41 Elgin Blue Wave-21     32.95      33.24    9  
  2 Majerczak, Heidi          40 Gray Sharks Lean-55    34.53      33.92    7  
  3 Lein, Ines                43 Deerfield Master       36.00      36.01    6  
  4 LeVant, Michelle          44 Naperville Waves-21    37.00      36.03    5  
  5 Kolbe, Beth               43 Naperville Waves-21    39.13      40.18    4  
  6 Tobler, Ellen             40 Gray Sharks Lean-55    45.00      40.89    3  
  7 Benstead, Barbara S       41 Gray Sharks Lean-55  1:05.00      55.74    2  
 
Women 40-44 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Cimilluca, Krista         41 Elgin Blue Wave-21   1:12.60    1:11.84    9  
                  34.57     1:11.84 (37.27)                                        
  2 Lein, Ines                43 Deerfield Master     1:18.00    1:16.96    7  
                  37.99     1:16.96 (38.97)                                        
  3 Giles-Ott, Ruth           43 Chicago Smelts       1:26.00    1:27.01    6  
                  41.30     1:27.01 (45.71)                                        
 
Women 40-44 200 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Cimilluca, Krista         41 Elgin Blue Wave-21   2:35.00    2:34.33    9  
                  35.26     1:13.88 (38.62)     1:53.98 (40.10)     2:34.33 (40.35)
  2 Lein, Ines                43 Deerfield Master     2:55.00    2:45.82    7  
                  39.75     1:21.80 (42.05)     2:04.67 (42.87)     2:45.82 (41.15)
  3 Kooy, Elizabeth A         41 Chicago Smelts       2:50.00    2:46.05    6  
                  39.52     1:21.27 (41.75)     2:03.73 (42.46)     2:46.05 (42.32)
  4 Giles-Ott, Ruth           43 Chicago Smelts       3:05.00    2:59.90    5  
                  43.34     1:29.17 (45.83)     2:15.47 (46.30)     2:59.90 (44.43)
 
Women 40-44 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Haberstich, Carrie        40 Naperville Waves-21    39.99      38.72    9  
  2 Clark, Inge               42 Lincoln-Way Mast       38.41      39.06    7  
  3 Lein, Ines                43 Deerfield Master       40.00      40.37    6  
  4 Duffy, Denise J           42 Naperville Waves-21    41.55      41.06    5  
  5 Montanari, Stephanie      40 Naperville Waves-21    45.00      41.39    4  
  6 Tobler, Ellen             40 Gray Sharks Lean-55    45.00      43.75    3  
 
Women 40-44 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Ridge, Jennifer           43 Chicago Masters-38   1:11.61    1:10.93    9  
                  33.19     1:10.93 (37.74)                                        
  2 Majerczak, Heidi          40 Gray Sharks Lean-55  1:18.81    1:20.14    7  
                  38.17     1:20.14 (41.97)                                        
  3 Clark, Inge               42 Lincoln-Way Mast     1:26.00    1:28.98    6  
                  41.91     1:28.98 (47.07)                                        
  4 LeVant, Michelle          44 Naperville Waves-21  1:30.00    1:29.33    5  
                  42.46     1:29.33 (46.87)                                        
  5 Hunt, Amanda              42 Chicago Smelts       1:30.00    1:29.52    4  
                  43.39     1:29.52 (46.13)                                        
  6 Duffy, Denise J           42 Naperville Waves-21  1:30.00    1:29.96    3  
                  42.57     1:29.96 (47.39)                                        
  7 Harvego, Erin A           43 Naperville Waves-21  1:33.63    1:30.84    2  
                  42.84     1:30.84 (48.00)                                        
  8 Lawrence, Jennifer A      41 Evanston Masters     1:39.21    1:38.31    1  
                  47.14     1:38.31 (51.17)                                        
 
Women 40-44 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Haberstich, Carrie        40 Naperville Waves-21  3:04.99    3:00.70    9  
                  41.91     1:27.83 (45.92)     2:13.76 (45.93)     3:00.70 (46.94)
  2 Kooy, Elizabeth A         41 Chicago Smelts       3:10.10    3:08.41    7  
                  43.59     1:31.73 (48.14)     2:21.49 (49.76)     3:08.41 (46.92)
  3 Duffy, Denise J           42 Naperville Waves-21  3:15.94    3:10.35    6  
                  44.67     1:33.23 (48.56)     2:22.57 (49.34)     3:10.35 (47.78)
  4 Montanari, Stephanie      40 Naperville Waves-21  3:20.00    3:15.12    5  
                  45.31     1:34.36 (49.05)     2:25.43 (51.07)     3:15.12 (49.69)
  5 Clark, Inge               42 Lincoln-Way Mast     2:52.00    3:16.51    4  
                  43.31     1:32.30 (48.99)     2:24.09 (51.79)     3:16.51 (52.42)
  6 Lawrence, Jennifer A      41 Evanston Masters     3:40.48    3:33.71    3  
                  50.01     1:45.13 (55.12)     2:38.97 (53.84)     3:33.71 (54.74)
 
Women 40-44 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Ridge, Jennifer           43 Chicago Masters-38     27.67      27.56    9  
  2 Cimilluca, Krista         41 Elgin Blue Wave-21     33.53      32.70    7  
  3 Lein, Ines                43 Deerfield Master       34.00      35.08    6  
  4 Kooy, Elizabeth A         41 Chicago Smelts         33.33      35.74    5  
  5 Duffy, Denise J           42 Naperville Waves-21    36.00      36.04    4  
  6 Harrison, Jennifer        41 Elgin Blue Wave-21     35.00      36.13    3  
  7 Kolbe, Beth               43 Naperville Waves-21    35.13      37.70    2  
 
Women 40-44 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Ridge, Jennifer           43 Chicago Masters-38   1:01.70      59.80    9  
                  27.72       59.80 (32.08)                                        
  2 Cimilluca, Krista         41 Elgin Blue Wave-21   1:19.15    1:16.89    7  
                  35.81     1:16.89 (41.08)                                        
  3 Kooy, Elizabeth A         41 Chicago Smelts       1:18.00    1:19.68    6  
                  36.06     1:19.68 (43.62)                                        
  4 Duffy, Denise J           42 Naperville Waves-21  1:22.50    1:21.10    5  
                  38.18     1:21.10 (42.92)                                        
  5 Giles-Ott, Ruth           43 Chicago Smelts       1:38.00    1:36.52    4  
                  44.66     1:36.52 (51.86)                                        
  6 Lawrence, Jennifer A      41 Evanston Masters     1:45.40    1:40.98    3  
                  46.56     1:40.98 (54.42)                                        
 
Women 40-44 200 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Ridge, Jennifer           43 Chicago Masters-38   2:20.32    2:21.43    9  
                  29.37     1:03.64 (34.27)     1:40.59 (36.95)     2:21.43 (40.84)
  2 Kooy, Elizabeth A         41 Chicago Smelts       2:52.52    2:53.82    7  
                  37.47     1:21.92 (44.45)     2:07.54 (45.62)     2:53.82 (46.28)
  3 Duffy, Denise J           42 Naperville Waves-21  3:15.00    3:05.73    6  
                  42.47     1:28.38 (45.91)     2:17.50 (49.12)     3:05.73 (48.23)
  4 Giles-Ott, Ruth           43 Chicago Smelts       3:43.00    3:40.29    5  
                  48.23     1:45.76 (57.53)     2:43.92 (58.16)     3:40.29 (56.37)
 
Women 40-44 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Ridge, Jennifer           43 Chicago Masters-38   1:02.58    1:02.89    9  
                  29.11     1:02.89 (33.78)                                        
  2 Majerczak, Heidi          40 Gray Sharks Lean-55  1:13.38    1:13.12    7  
                  33.70     1:13.12 (39.42)                                        
  3 Affolter, Paula K         40 Lakeshore Athlet     1:16.04    1:15.27    6  
                  35.74     1:15.27 (39.53)                                        
  4 LeVant, Michelle          44 Naperville Waves-21  1:20.00    1:16.67    5  
                  32.99     1:16.67 (43.68)                                        
  5 Lein, Ines                43 Deerfield Master     1:20.00    1:18.77    4  
                  36.02     1:18.77 (42.75)                                        
  6 Harrison, Jennifer        41 Elgin Blue Wave-21   1:20.00    1:19.46    3  
                  38.18     1:19.46 (41.28)                                        
  7 Kolbe, Beth               43 Naperville Waves-21  1:23.13    1:21.75    2  
                  36.62     1:21.75 (45.13)                                        
  8 Duffy, Denise J           42 Naperville Waves-21  1:22.77    1:22.45    1  
                  40.61     1:22.45 (41.84)                                        
 
Women 40-44 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Ridge, Jennifer           43 Chicago Masters-38   2:14.66    2:14.21    9  
                  28.90     1:02.74 (33.84)     1:42.68 (39.94)     2:14.21 (31.53)
  2 Harrison, Jennifer        41 Elgin Blue Wave-21   2:45.00    2:45.97    7  
  3 Haberstich, Carrie        40 Naperville Waves-21  2:54.99    2:45.98    6  
                  36.22     1:19.56 (43.34)     2:05.60 (46.04)     2:45.98 (40.38)
  4 Kooy, Elizabeth A         41 Chicago Smelts       2:45.45    2:46.58    5  
                  36.60     1:19.50 (42.90)     2:08.43 (48.93)     2:46.58 (38.15)
  5 Lein, Ines                43 Deerfield Master     2:55.00    2:50.70    4  
                  37.39     1:20.12 (42.73)     2:10.88 (50.76)     2:50.70 (39.82)
  6 McNamara, Stacey          40 Buehler Breakers     3:05.00    3:07.31    3  
                  40.10     1:26.60 (46.50)     2:22.67 (56.07)     3:07.31 (44.64)
  7 Giles-Ott, Ruth           43 Chicago Smelts       3:20.00    3:17.05    2  
                  44.68     1:32.86 (48.18)   2:33.33 (1:00.47)     3:17.05 (43.72)
  8 Lawrence, Jennifer A      41 Evanston Masters     3:41.34    3:23.66    1  
                  46.25     1:42.52 (56.27)     2:37.37 (54.85)     3:23.66 (46.29)
 
Women 40-44 400 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Kooy, Elizabeth A         41 Chicago Smelts       5:55.55    5:48.82    9  
                  38.60     1:22.28 (43.68)     2:07.73 (45.45)     2:52.69 (44.96)
        3:41.74 (49.05)     4:30.78 (49.04)     5:10.21 (39.43)     5:48.82 (38.61)
  2 Harrison, Jennifer        41 Elgin Blue Wave-21   6:00.00    5:55.18    7  
                  38.74     1:25.13 (46.39)     2:13.22 (48.09)     3:02.14 (48.92)
        3:53.57 (51.43)     4:44.25 (50.68)     5:20.14 (35.89)     5:55.18 (35.04)
  3 Lein, Ines                43 Deerfield Master     6:20.00    6:11.12    6  
                  41.77     1:29.76 (47.99)     2:16.61 (46.85)     3:01.99 (45.38)
        3:54.82 (52.83)     4:48.51 (53.69)     5:31.33 (42.82)     6:11.12 (39.79)
  4 Hunt, Amanda              42 Chicago Smelts       6:42.00    6:15.36    5  
                  45.39     1:33.51 (48.12)     2:22.63 (49.12)     3:14.67 (52.04)
        4:04.44 (49.77)     4:55.01 (50.57)     5:36.26 (41.25)     6:15.36 (39.10)
  5 Duffy, Denise J           42 Naperville Waves-21  7:00.00    6:25.38    4  
                  41.74     1:28.33 (46.59)     2:22.36 (54.03)     3:16.41 (54.05)
        4:08.19 (51.78)     4:59.93 (51.74)     5:44.02 (44.09)     6:25.38 (41.36)
  6 Giles-Ott, Ruth           43 Chicago Smelts       6:47.00    6:41.88    3  
                  45.83     1:40.52 (54.69)     2:27.33 (46.81)     3:13.30 (45.97)
        4:13.23 (59.93)     5:11.41 (58.18)     5:57.72 (46.31)     6:41.88 (44.16)
  7 Lawrence, Jennifer A      41 Evanston Masters     7:37.24    7:26.89    2  
                  50.73   1:50.86 (1:00.13)   2:53.37 (1:02.51)   3:54.27 (1:00.90)
        4:50.72 (56.45)     5:47.73 (57.01)     6:38.78 (51.05)     7:26.89 (48.11)
 
Women 45-49 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Dillmann, Liz J           47 Naperville Waves-21    25.50      25.59    9  
  2 Pletch, Mary              48 The Wellness Cen       26.90      26.74    7  
  3 Kafka, Heidi              49 Chicago Smelts         27.00      26.78    6  
  4 Hacker, Sara              47 Naperville Waves-21    28.21      27.79    5  
  5 Ruble, Amy H              49 Naperville Waves-21    29.50      28.03    4  
  6 Pawluk, Roxie             46 YMCA of Rock Riv       28.57      28.05    3  
  7 Smith, Liesl G            47 Central Illinois       28.30      28.21    2  
  8 Zharova, Tatiana          46 Chicago Masters-38     29.80      29.64    1  
  9 Smar, Susan               48 Evanston Masters       28.98      29.70  
 10 Stiberth, Amanda L        46 Elgin Blue Wave-21     29.90      29.96  
 11 Cunningham, Nell          46 Chicago Masters-38     32.00      30.49  
 12 Schwartz, Lisa            48 Deerfield Master       31.40      31.45  
 13 Stephens, Amy L           45 Naperville Waves-21    31.00      31.63  
 14 Astra, Suzanne            46 Academy Bullets-21     32.10      32.06  
 15 Tonyan, M E E             49 Naperville Waves-21    33.00      33.19  
 16 Schlau, Tammy J           47 Elgin Blue Wave-21     38.00      36.72  
 17 Weisblatt, Anne           47 Life Time Master-21    37.00      41.82  
 18 Musser, Heidi             46 Gray Sharks Lean-55  1:10.34    1:10.26  
 
Women 45-49 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Kafka, Heidi              49 Chicago Smelts       1:01.00      58.32    9  
                  28.14       58.32 (30.18)                                        
  2 Pletch, Mary              48 The Wellness Cen       59.50      58.72    7  
                  28.33       58.72 (30.39)                                        
  3 Hacker, Sara              47 Naperville Waves-21  1:03.67    1:02.47    6  
                  29.72     1:02.47 (32.75)                                        
  4 Pawluk, Roxie             46 YMCA of Rock Riv     1:03.81    1:03.86    5  
                  30.28     1:03.86 (33.58)                                        
  5 Smith, Liesl G            47 Central Illinois     1:03.55    1:05.09    4  
  6 Stiberth, Amanda L        46 Elgin Blue Wave-21   1:05.00    1:06.26    3  
                  31.43     1:06.26 (34.83)                                        
  7 Roose, Lynn R             48 The Wellness Cen     1:04.05    1:07.01    2  
                  31.60     1:07.01 (35.41)                                        
  8 Richards, Bettina C       46 Chicago Blue Dol     1:23.00    1:07.39    1  
                  31.61     1:07.39 (35.78)                                        
  9 Cleveland, Marcia E       47 Chicago Smelts       1:06.99    1:11.39  
                  33.76     1:11.39 (37.63)                                        
 10 Schlau, Tammy J           47 Elgin Blue Wave-21   1:38.00    1:23.67  
                  38.60     1:23.67 (45.07)                                        
 11 Mackh, Tracy A            45 Naperville Waves-21  1:30.00    1:23.76  
                  38.76     1:23.76 (45.00)                                        
 
Women 45-49 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Dillmann, Liz J           47 Naperville Waves-21  2:05.00    2:00.75    9  
                  27.33       57.26 (29.93)     1:28.70 (31.44)     2:00.75 (32.05)
  2 Kafka, Heidi              49 Chicago Smelts       2:17.00    2:12.66    7  
                  30.78     1:04.38 (33.60)     1:39.05 (34.67)     2:12.66 (33.61)
  3 Pawluk, Roxie             46 YMCA of Rock Riv     2:22.49    2:22.28    6  
                  32.52     1:08.54 (36.02)     1:45.46 (36.92)     2:22.28 (36.82)
  4 Stiberth, Amanda L        46 Elgin Blue Wave-21   2:25.00    2:23.12    5  
                  32.27     1:08.06 (35.79)     1:45.52 (37.46)     2:23.12 (37.60)
  5 Cymerman, Candace J       48 Gray Sharks Lean-55  3:00.00    2:26.93    4  
                  33.66     1:09.50 (35.84)     1:48.33 (38.83)     2:26.93 (38.60)
  6 Roose, Lynn R             48 The Wellness Cen     2:29.32    2:31.65    3  
                  32.43     1:10.27 (37.84)     1:50.22 (39.95)     2:31.65 (41.43)
  7 Richards, Bettina C       46 Chicago Blue Dol     2:40.00    2:31.96    2  
                                                    1:51.59 ( )     2:31.96 (40.37)
  8 Smar, Susan               48 Evanston Masters     2:34.65    2:32.78    1  
                  34.23     1:13.49 (39.26)     1:53.94 (40.45)     2:32.78 (38.84)
  9 Stephens, Amy L           45 Naperville Waves-21  2:45.00    2:35.48  
                  35.52     1:14.31 (38.79)     1:54.77 (40.46)     2:35.48 (40.71)
 10 Appleyard, Sue            45 Naperville Waves-21  2:40.00    2:51.21  
                  37.56     1:18.74 (41.18)     2:03.36 (44.62)     2:51.21 (47.85)
 11 Schlau, Tammy J           47 Elgin Blue Wave-21   3:10.10    3:15.32  
                  42.42     1:31.13 (48.71)   3:15.32 (1:44.19)                    
 12 Musser, Heidi             46 Gray Sharks Lean-55  4:53.16    5:15.01  
                1:14.69   2:33.47 (1:18.78)   3:52.63 (1:19.16)   5:15.01 (1:22.38)
 
Women 45-49 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Kafka, Heidi              49 Chicago Smelts       6:11.00    6:03.99    9  
                  31.99     1:07.22 (35.23)     1:44.03 (36.81)     2:21.22 (37.19)
        2:58.56 (37.34)     3:35.75 (37.19)     4:12.92 (37.17)     4:50.58 (37.66)
        5:27.77 (37.19)     6:03.99 (36.22)                                        
  2 Becker, Lisa J            47 Naperville Waves-21  6:44.05    6:13.76    7  
                  34.59     1:11.45 (36.86)     1:49.35 (37.90)     2:27.34 (37.99)
        3:05.39 (38.05)     3:43.58 (38.19)     4:21.78 (38.20)     4:59.54 (37.76)
        5:37.09 (37.55)     6:13.76 (36.67)                                        
  3 Stiberth, Amanda L        46 Elgin Blue Wave-21   6:28.00    6:35.23    6  
                  33.18     1:10.22 (37.04)     1:49.47 (39.25)     2:29.79 (40.32)
        3:10.84 (41.05)     3:51.68 (40.84)     4:32.66 (40.98)     5:13.86 (41.20)
        5:55.05 (41.19)     6:35.23 (40.18)                                        
  4 Roose, Lynn R             48 The Wellness Cen    10:55.00    6:52.85    5  
                  38.49     1:19.95 (41.46)     2:02.33 (42.38)     2:44.80 (42.47)
        3:27.28 (42.48)     4:09.55 (42.27)     4:51.91 (42.36)     5:33.80 (41.89)
        6:15.35 (41.55)     6:52.85 (37.50)                                        
  5 Patterson, Cheryl         49 Naperville Waves-21  7:52.00    8:04.93    4  
                  45.56     1:33.59 (48.03)     2:22.87 (49.28)     3:12.64 (49.77)
        4:03.13 (50.49)     4:53.06 (49.93)     5:41.66 (48.60)     6:30.09 (48.43)
        7:18.24 (48.15)     8:04.93 (46.69)                                        
  6 Schlau, Tammy J           47 Elgin Blue Wave-21  10:30.00    8:41.55    3  
                  40.85     1:29.45 (48.60)     2:22.84 (53.39)     3:16.09 (53.25)
        4:09.96 (53.87)     5:03.67 (53.71)     5:58.68 (55.01)     6:54.25 (55.57)
        7:49.58 (55.33)     8:41.55 (51.97)                                        
  7 Musser, Heidi             46 Gray Sharks Lean-55 14:00.00   14:03.74    2  
                1:16.49   2:32.55 (1:16.06)   3:54.04 (1:21.49)   5:18.95 (1:24.91)
      6:44.18 (1:25.23)   8:10.77 (1:26.59)   9:38.46 (1:27.69)  11:08.27 (1:29.81)
     14:03.74 (2:55.47)                                                            
 
Women 45-49 1000 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Dillmann, Liz J           47 Naperville Waves-21 12:00.00   11:12.34    9  
                  29.08     1:00.97 (31.89)     1:33.80 (32.83)     2:07.06 (33.26)
        2:40.37 (33.31)     3:14.20 (33.83)     3:48.34 (34.14)     4:22.56 (34.22)
        4:56.51 (33.95)     5:30.47 (33.96)     6:04.77 (34.30)     6:38.88 (34.11)
        7:13.02 (34.14)     7:47.14 (34.12)     8:21.54 (34.40)     8:55.81 (34.27)
        9:30.19 (34.38)    10:05.10 (34.91)    10:39.14 (34.04)    11:12.34 (33.20)
  2 Kafka, Heidi              49 Chicago Smelts      13:00.00   12:29.80    7  
  3 Becker, Lisa J            47 Naperville Waves-21 13:50.00   12:47.11    6  
                  35.09     1:12.91 (37.82)     1:51.32 (38.41)     2:29.89 (38.57)
        3:09.21 (39.32)     3:48.04 (38.83)     4:26.92 (38.88)     5:05.68 (38.76)
        5:44.64 (38.96)     6:23.52 (38.88)     7:02.09 (38.57)     7:40.91 (38.82)
        8:19.35 (38.44)     8:58.21 (38.86)     9:36.82 (38.61)    10:15.23 (38.41)
       10:53.79 (38.56)    11:31.41 (37.62)    12:09.75 (38.34)    12:47.11 (37.36)
  4 Roose, Lynn R             48 The Wellness Cen    14:30.00   14:24.57    5  
                  36.97     1:18.31 (41.34)     2:00.15 (41.84)     2:42.98 (42.83)
        3:26.18 (43.20)     4:09.89 (43.71)     4:53.54 (43.65)     5:37.77 (44.23)
        6:21.60 (43.83)     7:05.33 (43.73)     7:49.59 (44.26)     8:33.49 (43.90)
        9:17.48 (43.99)    10:01.88 (44.40)    10:46.29 (44.41)    11:30.67 (44.38)
       12:15.28 (44.61)    12:59.15 (43.87)    13:43.23 (44.08)    14:24.57 (41.34)
  5 Rice, Nancy               48 Naperville Waves-21 15:30.00   15:58.04    4  
                  41.11     1:25.85 (44.74)     2:13.90 (48.05)     3:01.49 (47.59)
        3:50.18 (48.69)     4:38.46 (48.28)     5:28.07 (49.61)     6:16.59 (48.52)
        7:05.83 (49.24)     7:54.09 (48.26)     8:42.85 (48.76)     9:31.73 (48.88)
       10:20.97 (49.24)    11:09.82 (48.85)    11:59.06 (49.24)    12:47.28 (48.22)
       13:34.89 (47.61)    14:23.28 (48.39)    15:11.60 (48.32)    15:58.04 (46.44)
  6 Patterson, Cheryl         49 Naperville Waves-21 18:00.00   16:14.54    3  
                  46.83     1:35.75 (48.92)     2:25.95 (50.20)     3:16.36 (50.41)
        4:06.33 (49.97)     4:56.25 (49.92)     5:46.09 (49.84)     6:34.50 (48.41)
        7:22.28 (47.78)     8:10.88 (48.60)     8:59.44 (48.56)     9:48.94 (49.50)
       10:37.32 (48.38)    11:25.95 (48.63)    12:13.70 (47.75)    13:02.20 (48.50)
       13:50.14 (47.94)    14:38.95 (48.81)    15:27.34 (48.39)    16:14.54 (47.20)
  7 Xie, Scarlet H            48 Naperville Waves-21 19:00.00   18:00.93    2  
                  47.14     1:36.61 (49.47)     2:28.95 (52.34)     3:20.39 (51.44)
        4:14.46 (54.07)     5:08.00 (53.54)     6:03.40 (55.40)     6:57.31 (53.91)
        7:52.48 (55.17)   9:45.68 (1:53.20)    10:41.52 (55.84)    11:37.82 (56.30)
       12:32.78 (54.96)    13:27.53 (54.75)    14:23.61 (56.08)    15:19.26 (55.65)
       16:14.60 (55.34)    17:09.88 (55.28)    18:00.93 (51.05)                    
  8 Schlau, Tammy J           47 Elgin Blue Wave-21  20:30.00   18:16.17    1  
            4:23.22 ( )     5:19.18 (55.96)                                        
            8:09.12 ( )     9:05.40 (56.28)    10:02.71 (57.31)                    
           15:38.11 ( )    16:33.99 (55.88)  18:16.17 (1:42.18)                    
  9 Wright, Katarina          45 TOPM-IL             28:05.00   18:45.91  
                  53.62     1:46.49 (52.87)   2:46.71 (1:00.22)   3:49.02 (1:02.31)
        4:47.40 (58.38)     5:46.20 (58.80)     6:43.37 (57.17)     7:43.14 (59.77)
        8:39.88 (56.74)     9:35.11 (55.23)    10:33.07 (57.96)    11:30.58 (57.51)
       12:25.80 (55.22)    13:19.72 (53.92)    14:15.36 (55.64)    15:11.11 (55.75)
       16:05.54 (54.43)    17:00.00 (54.46)    17:54.88 (54.88)    18:45.91 (51.03)
 
Women 45-49 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Pletch, Mary              48 The Wellness Cen       30.80      30.97    9  
  2 Dillmann, Liz J           47 Naperville Waves-21    40.00      31.86    7  
  3 Hacker, Sara              47 Naperville Waves-21    32.48      32.60    6  
  4 Cunningham, Nell          46 Chicago Masters-38     37.00      36.23    5  
  5 Schwartz, Lisa            48 Deerfield Master       36.90      37.00    4  
  6 Tonyan, M E E             49 Naperville Waves-21    44.44      43.30    3  
  7 Kozial, Melissa           45 Elgin Blue Wave-21     46.71      43.87    2  
  8 Statton, Amy C            49 Evanston Masters       50.00      53.19    1  
  9 Musser, Heidi             46 Gray Sharks Lean-55  1:21.54    1:52.34  
 
Women 45-49 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Pletch, Mary              48 The Wellness Cen     1:07.90    1:06.58    9  
                  32.46     1:06.58 (34.12)                                        
  2 Hacker, Sara              47 Naperville Waves-21  1:12.53    1:09.46    7  
                  33.91     1:09.46 (35.55)                                        
  3 Cleveland, Marcia E       47 Chicago Smelts       1:13.00    1:13.53    6  
                  36.13     1:13.53 (37.40)                                        
  4 Muyres, Sarah             45 Evanston Masters     1:19.00    1:19.14    5  
                  38.63     1:19.14 (40.51)                                        
  5 Schwartz, Lisa            48 Deerfield Master     1:19.80    1:20.68    4  
                  38.99     1:20.68 (41.69)                                        
  6 Statton, Amy C            49 Evanston Masters     1:42.00    1:54.96    3  
                  54.10   1:54.96 (1:00.86)                                        
 -- Roca-Bey, Maria C         47 Naperville Waves-21  1:25.00         DQ  
                  44.33          DQ (47.08)                                        
 
Women 45-49 200 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Kafka, Heidi              49 Chicago Smelts       2:34.00    2:25.29    9  
                  34.88     1:11.12 (36.24)     1:48.19 (37.07)     2:25.29 (37.10)
  2 Pletch, Mary              48 The Wellness Cen     2:33.50    2:31.22    7  
                  35.65     1:14.55 (38.90)     1:54.48 (39.93)     2:31.22 (36.74)
  3 Hacker, Sara              47 Naperville Waves-21  2:39.98    2:32.46    6  
                  35.65     1:13.79 (38.14)     1:53.26 (39.47)     2:32.46 (39.20)
  4 Smar, Susan               48 Evanston Masters     2:57.76    2:53.16    5  
                  39.55     1:22.30 (42.75)     2:08.16 (45.86)     2:53.16 (45.00)
  5 Tonyan, M E E             49 Naperville Waves-21  3:32.00    3:32.17    4  
                                1:39.18 ( )     2:35.60 (56.42)     3:32.17 (56.57)
 
Women 45-49 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Kafka, Heidi              49 Chicago Smelts         37.00      35.50    9  
  2 Smith, Liesl G            47 Central Illinois       37.23      36.93    7  
  3 Hacker, Sara              47 Naperville Waves-21    38.72      37.30    6  
  4 Ruble, Amy H              49 Naperville Waves-21    40.00      38.39    5  
  5 Schwartz, Lisa            48 Deerfield Master       38.90      39.05    4  
  6 Kozial, Melissa           45 Elgin Blue Wave-21     43.92      42.78    3  
  7 Schlau, Tammy J           47 Elgin Blue Wave-21     53.00      43.20    2  
  8 Roca-Bey, Maria C         47 Naperville Waves-21    44.44      46.06    1  
  9 Statton, Amy C            49 Evanston Masters       51.00      52.18  
 
Women 45-49 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Kafka, Heidi              49 Chicago Smelts       1:21.00    1:16.43    9  
                  36.41     1:16.43 (40.02)                                        
  2 Dillmann, Liz J           47 Naperville Waves-21  1:15.00    1:16.89    7  
                  35.49     1:16.89 (41.40)                                        
  3 Smith, Liesl G            47 Central Illinois     1:23.58    1:23.21    6  
                  38.43     1:23.21 (44.78)                                        
  4 Pawluk, Roxie             46 YMCA of Rock Riv     1:25.00    1:23.94    5  
                  40.11     1:23.94 (43.83)                                        
  5 Ruble, Amy H              49 Naperville Waves-21  1:29.50    1:24.86    4  
                  40.28     1:24.86 (44.58)                                        
  6 Stiberth, Amanda L        46 Elgin Blue Wave-21   1:26.00    1:26.60    3  
                  40.47     1:26.60 (46.13)                                        
  7 Astra, Suzanne            46 Academy Bullets-21   1:31.56    1:32.45    2  
                  42.88     1:32.45 (49.57)                                        
  8 Schlau, Tammy J           47 Elgin Blue Wave-21   1:53.00    1:36.53    1  
                  46.38     1:36.53 (50.15)                                        
  9 Statton, Amy C            49 Evanston Masters     1:55.00    1:56.46  
                  57.19     1:56.46 (59.27)                                        
 
Women 45-49 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Kafka, Heidi              49 Chicago Smelts       2:58.00    2:56.11    9  
                  40.26     1:24.34 (44.08)     2:11.34 (47.00)     2:56.11 (44.77)
  2 Stiberth, Amanda L        46 Elgin Blue Wave-21   3:01.80    3:05.65    7  
                  40.86     1:28.17 (47.31)     2:17.11 (48.94)     3:05.65 (48.54)
  3 Pawluk, Roxie             46 YMCA of Rock Riv     3:15.00    3:08.85    6  
                  43.52     1:31.91 (48.39)     2:20.62 (48.71)     3:08.85 (48.23)
  4 Schlau, Tammy J           47 Elgin Blue Wave-21   3:40.00    3:25.33    5  
                  48.27     1:38.90 (50.63)     2:32.55 (53.65)     3:25.33 (52.78)
 
Women 45-49 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Hacker, Sara              47 Naperville Waves-21    31.26      29.66    9  
  2 Pletch, Mary              48 The Wellness Cen       32.50      30.50    7  
  3 Roose, Lynn R             48 The Wellness Cen       31.34      31.61    6  
  4 Smith, Liesl G            47 Central Illinois       31.86      32.70    5  
  5 Muyres, Sarah             45 Evanston Masters       36.00      36.18    4  
  6 Schwartz, Lisa            48 Deerfield Master       34.80      36.60    3  
  7 Kozial, Melissa           45 Elgin Blue Wave-21     41.67      41.84    2  
 
Women 45-49 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Hacker, Sara              47 Naperville Waves-21  1:10.75    1:09.14    9  
                  31.68     1:09.14 (37.46)                                        
  2 Cymerman, Candace J       48 Gray Sharks Lean-55  1:20.00    1:14.16    7  
                  34.13     1:14.16 (40.03)                                        
  3 Smar, Susan               48 Evanston Masters     1:18.48    1:16.11    6  
                  36.24     1:16.11 (39.87)                                        
  4 Roose, Lynn R             48 The Wellness Cen     1:17.05    1:16.78    5  
                  36.42     1:16.78 (40.36)                                        
  5 Rice, Nancy               48 Naperville Waves-21  1:40.00    1:38.57    4  
                  45.25     1:38.57 (53.32)                                        
 
Women 45-49 200 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Cleveland, Marcia E       47 Chicago Smelts       2:50.00    2:46.30    9  
                  37.08     1:18.93 (41.85)     2:03.74 (44.81)     2:46.30 (42.56)
  2 Becker, Lisa J            47 Naperville Waves-21  3:20.00    2:49.96    7  
                  38.73     1:22.39 (43.66)     2:06.84 (44.45)     2:49.96 (43.12)
  3 Cymerman, Candace J       48 Gray Sharks Lean-55  3:00.00    3:07.37    6  
                  36.38     1:19.35 (42.97)     2:11.37 (52.02)     3:07.37 (56.00)
 
Women 45-49 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Pletch, Mary              48 The Wellness Cen     1:09.20    1:09.61    9  
                  31.28     1:09.61 (38.33)                                        
  2 Roose, Lynn R             48 The Wellness Cen     1:15.32    1:15.19    7  
                  35.92     1:15.19 (39.27)                                        
  3 Smith, Liesl G            47 Central Illinois     1:15.08    1:15.43    6  
                  37.05     1:15.43 (38.38)                                        
  4 Schwartz, Lisa            48 Deerfield Master     1:19.50    1:18.16    5  
                  36.44     1:18.16 (41.72)                                        
  5 Cunningham, Nell          46 Chicago Masters-38   1:23.20    1:18.18    4  
                  36.23     1:18.18 (41.95)                                        
  6 Stiberth, Amanda L        46 Elgin Blue Wave-21   1:18.00    1:18.34    3  
                  38.73     1:18.34 (39.61)                                        
  7 Astra, Suzanne            46 Academy Bullets-21   1:24.15    1:25.53    2  
                  38.76     1:25.53 (46.77)                                        
  8 Tonyan, M E E             49 Naperville Waves-21  1:28.50    1:26.80    1  
                  41.43     1:26.80 (45.37)                                        
  9 Kozial, Melissa           45 Elgin Blue Wave-21   1:28.98    1:27.47  
                  41.97     1:27.47 (45.50)                                        
 10 Appleyard, Sue            45 Naperville Waves-21  1:35.00    1:30.43  
                  42.39     1:30.43 (48.04)                                        
 11 Statton, Amy C            49 Evanston Masters     1:50.00    1:48.20  
                  52.19     1:48.20 (56.01)                                        
 -- Cymerman, Candace J       48 Gray Sharks Lean-55  1:20.00         DQ  
                  34.77          DQ (39.61)                                        
 
Women 45-49 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Stiberth, Amanda L        46 Elgin Blue Wave-21   2:50.50    2:50.50    9  
  2 Smith, Liesl G            47 Central Illinois     2:51.29    2:50.90    7  
                  34.48     1:24.13 (49.65)     2:12.36 (48.23)     2:50.90 (38.54)
  3 Cleveland, Marcia E       47 Chicago Smelts       2:59.99    2:52.36    6  
                  38.36     1:19.76 (41.40)     2:12.90 (53.14)     2:52.36 (39.46)
  4 Roose, Lynn R             48 The Wellness Cen     2:53.43    2:52.98    5  
                  35.51     1:19.72 (44.21)     2:11.52 (51.80)     2:52.98 (41.46)
  5 Muyres, Sarah             45 Evanston Masters     3:00.00    3:02.45    4  
                  40.04     1:25.24 (45.20)     2:20.54 (55.30)     3:02.45 (41.91)
  6 Roca-Bey, Maria C         47 Naperville Waves-21  3:40.12    3:08.79    3  
 
Women 45-49 400 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
 -- Rice, Nancy               48 Naperville Waves-21  7:45.00         DQ  
                  48.01     1:46.32 (58.31)     2:39.14 (52.82)     3:31.69 (52.55)
        4:29.40 (57.71)     5:29.06 (59.66)     6:16.90 (47.84)          DQ (47.41)
 
Women 50-54 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 McGinnis, Mary Beth       50 Gray Sharks Lean-55    28.05      27.18    9  
  2 Redig, Patty A            52 Illinois Masters-21    29.10      28.69    7  
  3 Skoglund, Elaine D        50 Chicago Masters-38     29.03      29.72    6  
  4 Frodyma, Jamie D          50 Naperville Waves-21    33.59      30.41    5  
  5 Boswell, Lynn D           51 Naperville Waves-21    30.30      30.62    4  
  6 Welker, Susan B           50 Naperville Waves-21    29.00      32.04    3  
  7 Heymann, Shari            51 Deerfield Master       33.00      33.39    2  
  8 Ryan, Carol J             53 Westloop Athleti-21    34.00      35.34    1  
  9 Hollander, Karen F        51 Elgin Blue Wave-21     38.10      38.97  
 10 Landau, Nilce             51 Evanston Masters       41.93      43.54  
 11 Ogilvie, Connie           53 Naperville Waves-21    46.27      46.86  
 12 Bertram, Elizabeth J      53 Naperville Waves-21  1:06.00      59.45  
 
Women 50-54 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Block, Andrea J           50 Deerfield Master     1:01.33      59.49    9  
                  29.41       59.49 (30.08)                                        
  2 Stratton, Chris           53 Naperville Waves-21  1:18.00    1:12.74    7  
                  34.56     1:12.74 (38.18)                                        
  3 Welker, Susan B           50 Naperville Waves-21  1:10.00    1:15.12    6  
                  36.04     1:15.12 (39.08)                                        
  4 Hollander, Karen F        51 Elgin Blue Wave-21   1:28.00    1:27.18    5  
                  41.77     1:27.18 (45.41)                                        
  5 Smith, Carlene S          53 Naperville Waves-21  2:00.00    1:56.43    4  
                  53.82   1:56.43 (1:02.61)                                        
 
Women 50-54 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Block, Andrea J           50 Deerfield Master     2:08.33    2:06.57    9  
                  29.97     1:01.67 (31.70)     1:34.05 (32.38)     2:06.57 (32.52)
  2 Frodyma, Jamie D          50 Naperville Waves-21  2:30.89    2:20.29    7  
                  32.63     1:08.27 (35.64)     1:44.47 (36.20)     2:20.29 (35.82)
  3 Skoglund, Elaine D        50 Chicago Masters-38   2:22.30    2:23.36    6  
                  31.73     1:07.87 (36.14)     1:46.00 (38.13)     2:23.36 (37.36)
  4 Kakacek, Trina            51 Chicago Smelts       2:25.00    2:23.40    5  
                  33.93     1:09.93 (36.00)     1:47.32 (37.39)     2:23.40 (36.08)
  5 Heymann, Shari            51 Deerfield Master     2:45.00    2:47.03    4  
  6 Ryan, Carol J             53 Westloop Athleti-21  2:54.00    2:52.24    3  
                  40.21     1:23.32 (43.11)     2:09.79 (46.47)     2:52.24 (42.45)
  7 Richardson, Robin A       50 Evanston Masters     2:55.00    2:57.20    2  
                  37.98     1:22.19 (44.21)     2:09.47 (47.28)     2:57.20 (47.73)
  8 Hollander, Karen F        51 Elgin Blue Wave-21   3:10.00    3:16.15    1  
                  42.13     1:31.75 (49.62)     2:24.90 (53.15)     3:16.15 (51.25)
  9 Landau, Nilce             51 Evanston Masters     3:18.00    3:41.00  
                  53.38   2:48.43 (1:55.05)     3:41.00 (52.57)                    
 10 Ogilvie, Connie           53 Naperville Waves-21  3:53.45    4:02.04  
                  51.00   1:51.18 (1:00.18)   2:56.12 (1:04.94)   4:02.04 (1:05.92)
 
Women 50-54 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Kakacek, Trina            51 Chicago Smelts       6:45.00    6:25.11    9  
                  35.51     1:12.79 (37.28)     1:52.13 (39.34)     2:31.13 (39.00)
        3:10.01 (38.88)     3:48.97 (38.96)     4:28.30 (39.33)     5:07.81 (39.51)
        5:47.00 (39.19)     6:25.11 (38.11)                                        
  2 Ridgeway, Jean A          53 Chicago Masters-38   7:30.00    6:54.38    7  
                  35.47     1:15.67 (40.20)     1:56.78 (41.11)     2:38.74 (41.96)
        3:21.64 (42.90)     4:04.94 (43.30)     4:47.64 (42.70)     5:30.32 (42.68)
        6:13.22 (42.90)     6:54.38 (41.16)                                        
  3 Stratton, Chris           53 Naperville Waves-21       NT    7:11.25    6  
                  36.84     1:17.91 (41.07)     2:01.10 (43.19)     2:45.49 (44.39)
        3:30.06 (44.57)     4:15.10 (45.04)     4:59.99 (44.89)     5:44.58 (44.59)
        6:28.57 (43.99)     7:11.25 (42.68)                                        
  4 Broad, Cathy K            52 Naperville Waves-21  8:00.00    7:40.35    5  
                  39.00     1:22.95 (43.95)     2:09.54 (46.59)     2:57.26 (47.72)
        3:44.26 (47.00)     4:32.69 (48.43)   6:09.64 (1:36.95)     6:57.14 (47.50)
        7:40.73 (43.59)         7:40.35 ( )                                        
  5 Deane, Dana               52 Evanston Masters     8:40.00    7:56.12    4  
                  40.78     1:24.88 (44.10)     2:11.12 (46.24)     2:59.01 (47.89)
        3:48.23 (49.22)     4:37.85 (49.62)     5:27.56 (49.71)     6:17.38 (49.82)
        7:08.13 (50.75)     7:56.12 (47.99)                                        
  6 Hollander, Karen F        51 Elgin Blue Wave-21   8:48.00    8:26.13    3  
                  42.16     1:31.55 (49.39)     2:23.25 (51.70)     3:16.36 (53.11)
        4:09.37 (53.01)     5:02.82 (53.45)     5:54.38 (51.56)     6:46.87 (52.49)
        7:39.80 (52.93)     8:26.13 (46.33)                                        
  7 Walsh, Lynn M             50 Naperville Waves-21 10:45.00   13:01.65    2  
                  52.33   1:58.43 (1:06.10)   3:15.26 (1:16.83)   4:31.83 (1:16.57)
      5:58.34 (1:26.51)   7:21.99 (1:23.65)   8:35.61 (1:13.62)   9:54.25 (1:18.64)
     11:12.53 (1:18.28)  13:01.65 (1:49.12)                                        
 
Women 50-54 1000 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Frodyma, Jamie D          50 Naperville Waves-21 13:40.89   12:40.52    9  
                  34.16   1:49.86 (1:15.70)     2:28.74 (38.88)     3:06.50 (37.76)
        3:44.76 (38.26)                             4:23.30 ( )     5:01.77 (38.47)
        5:40.57 (38.80)     6:19.50 (38.93)     6:57.82 (38.32)     7:36.11 (38.29)
        8:14.62 (38.51)     8:52.95 (38.33)     9:31.06 (38.11)    10:09.31 (38.25)
       10:47.46 (38.15)    11:25.94 (38.48)    12:04.00 (38.06)    12:40.52 (36.52)
  2 Kakacek, Trina            51 Chicago Smelts      13:30.00   12:57.33    7  
                  35.71     1:13.34 (37.63)     1:51.53 (38.19)     2:30.20 (38.67)
        3:09.05 (38.85)     3:48.29 (39.24)     4:27.43 (39.14)     5:06.82 (39.39)
        5:46.61 (39.79)     6:25.57 (38.96)     7:04.43 (38.86)     7:44.09 (39.66)
        8:23.44 (39.35)     9:02.91 (39.47)     9:42.44 (39.53)    10:21.68 (39.24)
       11:00.90 (39.22)    11:40.06 (39.16)    12:19.02 (38.96)    12:57.33 (38.31)
  3 Welker, Susan B           50 Naperville Waves-21 14:45.00   15:09.48    6  
                  38.00     1:20.57 (42.57)     2:04.71 (44.14)     2:49.56 (44.85)
        3:34.80 (45.24)     4:20.52 (45.72)     5:06.66 (46.14)     5:53.26 (46.60)
        6:39.70 (46.44)     7:26.04 (46.34)     8:12.74 (46.70)     8:59.36 (46.62)
        9:46.77 (47.41)    10:33.70 (46.93)    11:20.71 (47.01)    12:06.96 (46.25)
       12:53.60 (46.64)    13:39.45 (45.85)    14:25.30 (45.85)    15:09.48 (44.18)
  4 Broad, Cathy K            52 Naperville Waves-21 15:00.00   15:25.04    5  
                  37.53     1:21.14 (43.61)     2:06.81 (45.67)     2:53.33 (46.52)
        3:41.43 (48.10)     4:28.58 (47.15)     5:16.25 (47.67)                    
                                7:41.67 ( )     8:29.09 (47.42)     9:16.10 (47.01)
       10:03.10 (47.00)    10:49.79 (46.69)    11:36.60 (46.81)  13:09.93 (1:33.33)
       13:56.57 (46.64)    14:42.75 (46.18)    15:25.04 (42.29)                    
  5 Wivell, Judith A          54 Naperville Waves-21 18:00.00   15:37.57    4  
                  41.82     1:28.13 (46.31)     2:15.25 (47.12)     3:03.17 (47.92)
        3:50.87 (47.70)     4:38.34 (47.47)     5:26.25 (47.91)     6:14.24 (47.99)
        7:01.57 (47.33)     7:49.32 (47.75)     8:37.10 (47.78)     9:24.43 (47.33)
       10:11.77 (47.34)    10:59.57 (47.80)    11:46.60 (47.03)    12:34.05 (47.45)
       13:20.90 (46.85)    14:07.37 (46.47)    14:53.79 (46.42)    15:37.57 (43.78)
  6 Hollander, Karen F        51 Elgin Blue Wave-21  17:00.00   18:02.73    3  
                  45.36     1:36.43 (51.07)     2:31.03 (54.60)     3:25.14 (54.11)
        4:19.75 (54.61)     5:15.08 (55.33)     6:09.96 (54.88)     7:05.16 (55.20)
        8:01.47 (56.31)     8:57.13 (55.66)     9:52.73 (55.60)    10:48.03 (55.30)
       11:43.19 (55.16)    12:38.22 (55.03)    13:33.39 (55.17)    14:27.72 (54.33)
       15:23.24 (55.52)    16:18.20 (54.96)    17:10.93 (52.73)    18:02.73 (51.80)
  7 Walsh, Lynn M             50 Naperville Waves-21 22:35.47   24:29.76    2  
                  57.44   2:08.84 (1:11.40)   3:22.33 (1:13.49)   4:40.49 (1:18.16)
      5:59.16 (1:18.67)   7:14.85 (1:15.69)   8:28.94 (1:14.09)   9:41.17 (1:12.23)
     10:56.37 (1:15.20)  12:13.51 (1:17.14)  13:29.80 (1:16.29)  14:43.84 (1:14.04)
     15:57.35 (1:13.51)  17:10.08 (1:12.73)  18:27.43 (1:17.35)  19:41.24 (1:13.81)
     20:56.85 (1:15.61)  22:08.07 (1:11.22)  23:20.85 (1:12.78)  24:29.76 (1:08.91)
 
Women 50-54 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 McGinnis, Mary Beth       50 Gray Sharks Lean-55    32.64      32.07    9  
  2 Artwick, Jayne            51 Gray Sharks Lean-55    33.88      34.71    7  
  3 Ridgeway, Jean A          53 Chicago Masters-38     36.00      35.61    6  
  4 Rusina, Svetlana          54 Chicago Masters-38     38.08      39.68    5  
  5 Lafayette, Anne N         50 Elgin Blue Wave-21     42.64      40.46    4  
  6 Conley, Nancy             54 Naperville Waves-21    52.00      40.59    3  
  7 Stratton, Chris           53 Naperville Waves-21    41.30      40.79    2  
  8 Ryan, Carol J             53 Westloop Athleti-21    44.00      44.34    1  
  9 Bertram, Elizabeth J      53 Naperville Waves-21    59.00    1:06.01  
 
Women 50-54 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Artwick, Jayne            51 Gray Sharks Lean-55  1:15.00    1:16.36    9  
                  37.06     1:16.36 (39.30)                                        
  2 Froehlich, Kathryn        50 Deerfield Master     1:19.97    1:16.84    7  
                  37.87     1:16.84 (38.97)                                        
  3 Ridgeway, Jean A          53 Chicago Masters-38   1:20.00    1:19.57    6  
                  38.88     1:19.57 (40.69)                                        
  4 Kakacek, Trina            51 Chicago Smelts       1:25.00    1:20.07    5  
                  39.51     1:20.07 (40.56)                                        
  5 Rusina, Svetlana          54 Chicago Masters-38   1:20.64    1:24.58    4  
                  42.32     1:24.58 (42.26)                                        
  6 Stratton, Chris           53 Naperville Waves-21  1:31.98    1:27.67    3  
  7 Lafayette, Anne N         50 Elgin Blue Wave-21   1:34.00    1:33.86    2  
                  44.35     1:33.86 (49.51)                                        
  8 Comfort, Janet            54 Evanston Masters     1:56.00    1:52.37    1  
                  55.93     1:52.37 (56.44)                                        
  9 Landau, Nilce             51 Evanston Masters     2:06.06    2:00.88  
                  58.49   2:00.88 (1:02.39)                                        
 
Women 50-54 200 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Artwick, Jayne            51 Gray Sharks Lean-55  2:42.90    2:39.74    9  
                  37.42     1:17.23 (39.81)     1:58.20 (40.97)     2:39.74 (41.54)
  2 Froehlich, Kathryn        50 Deerfield Master     2:44.89    2:41.51    7  
                  38.34     1:18.51 (40.17)     2:00.14 (41.63)     2:41.51 (41.37)
  3 Kakacek, Trina            51 Chicago Smelts       2:55.00    2:48.31    6  
                  40.68     1:22.55 (41.87)     2:05.98 (43.43)     2:48.31 (42.33)
  4 Frodyma, Jamie D          50 Naperville Waves-21  3:20.00    2:51.38    5  
                  39.89     1:21.86 (41.97)     2:06.38 (44.52)     2:51.38 (45.00)
  5 Ridgeway, Jean A          53 Chicago Masters-38   2:50.00    2:55.63    4  
                  40.36     1:23.41 (43.05)     2:09.53 (46.12)     2:55.63 (46.10)
  6 Rusina, Svetlana          54 Chicago Masters-38   3:03.68    3:00.70    3  
                  43.58     1:28.79 (45.21)     2:14.64 (45.85)     3:00.70 (46.06)
  7 Conley, Nancy             54 Naperville Waves-21  3:40.00    3:13.52    2  
                  43.82     1:32.09 (48.27)     2:22.57 (50.48)     3:13.52 (50.95)
  8 Richardson, Robin A       50 Evanston Masters     3:35.00    3:27.76    1  
                  48.46     1:41.88 (53.42)     2:35.56 (53.68)     3:27.76 (52.20)
  9 Comfort, Janet            54 Evanston Masters     3:57.00    3:55.36  
                  57.39                             2:57.49 ( )     3:55.36 (57.87)
 10 Landau, Nilce             51 Evanston Masters     4:20.70    4:13.98  
                  58.21   2:05.04 (1:06.83)   3:10.96 (1:05.92)   4:13.98 (1:03.02)
 11 Bertram, Elizabeth J      53 Naperville Waves-21  5:35.00    5:58.43  
                1:08.86   2:38.55 (1:29.69)   5:58.43 (3:19.88)                    
 
Women 50-54 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 McGinnis, Mary Beth       50 Gray Sharks Lean-55    39.35      38.37    9  
  2 Strand, Pam               52 Westloop Athleti-21    39.80      40.01    7  
  3 Ridgeway, Jean A          53 Chicago Masters-38     38.00      40.41    6  
  4 Stratton, Chris           53 Naperville Waves-21    41.30      40.49    5  
  5 Welker, Susan B           50 Naperville Waves-21    39.00      40.68    4  
  6 Lafayette, Anne N         50 Elgin Blue Wave-21     45.06      45.14    3  
  7 Comfort, Janet            54 Evanston Masters       48.00      46.90    2  
  8 Walsh, Lynn M             50 Naperville Waves-21    48.66      54.20    1  
  9 Landau, Nilce             51 Evanston Masters     1:02.55    1:04.74  
 
Women 50-54 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Froehlich, Kathryn        50 Deerfield Master     1:21.95    1:20.87    9  
                  38.80     1:20.87 (42.07)                                        
  2 Stratton, Chris           53 Naperville Waves-21  1:32.11    1:28.19    7  
                  41.66     1:28.19 (46.53)                                        
  3 Strand, Pam               52 Westloop Athleti-21  1:28.00    1:28.29    6  
                  41.01     1:28.29 (47.28)                                        
  4 Ridgeway, Jean A          53 Chicago Masters-38   1:30.00    1:28.76    5  
                  41.85     1:28.76 (46.91)                                        
  5 Welker, Susan B           50 Naperville Waves-21  1:25.00    1:29.46    4  
                  42.63     1:29.46 (46.83)                                        
  6 Broad, Cathy K            52 Naperville Waves-21  1:40.00    1:37.07    3  
                  47.29     1:37.07 (49.78)                                        
  7 Lafayette, Anne N         50 Elgin Blue Wave-21   1:38.98    1:38.04    2  
                  45.48     1:38.04 (52.56)                                        
  8 O'Hara, Marie F           54 Naperville Waves-21  1:50.00    1:45.62    1  
                  52.79     1:45.62 (52.83)                                        
 
Women 50-54 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Froehlich, Kathryn        50 Deerfield Master     2:50.13    2:53.27    9  
                  40.49     1:23.98 (43.49)     2:08.98 (45.00)     2:53.27 (44.29)
  2 Welker, Susan B           50 Naperville Waves-21  3:15.00    3:11.51    7  
                  44.37     1:34.09 (49.72)     2:23.81 (49.72)     3:11.51 (47.70)
  3 Ridgeway, Jean A          53 Chicago Masters-38   3:20.00    3:22.10    6  
                  45.24     1:36.09 (50.85)     2:29.20 (53.11)     3:22.10 (52.90)
  4 Deane, Dana               52 Evanston Masters     4:00.00    3:29.07    5  
                  49.13     1:40.19 (51.06)     2:34.81 (54.62)     3:29.07 (54.26)
  5 Richardson, Robin A       50 Evanston Masters     3:40.00    3:33.86    4  
                  48.66     1:43.81 (55.15)     2:39.37 (55.56)     3:33.86 (54.49)
  6 Comfort, Janet            54 Evanston Masters     3:42.00    3:42.93    3  
                  51.31     1:47.51 (56.20)     2:45.98 (58.47)     3:42.93 (56.95)
  7 Walsh, Lynn M             50 Naperville Waves-21  3:58.12    4:39.60    2  
                  57.70   2:06.50 (1:08.80)   3:24.71 (1:18.21)   4:39.60 (1:14.89)
 
Women 50-54 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Block, Andrea J           50 Deerfield Master       29.33      28.57    9  
  2 McGinnis, Mary Beth       50 Gray Sharks Lean-55    32.05      31.67    7  
  3 Strand, Pam               52 Westloop Athleti-21    38.32      36.80    6  
  4 Welker, Susan B           50 Naperville Waves-21    33.50      37.88    5  
  5 Deane, Dana               52 Evanston Masters       55.00      44.31    4  
  6 Landau, Nilce             51 Evanston Masters     1:01.52      58.56    3  
 
Women 50-54 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Block, Andrea J           50 Deerfield Master     1:03.33    1:02.11    9  
                  29.81     1:02.11 (32.30)                                        
  2 Froehlich, Kathryn        50 Deerfield Master     1:14.70    1:15.19    7  
                  34.87     1:15.19 (40.32)                                        
  3 Richardson, Robin A       50 Evanston Masters     1:29.00    1:27.46    6  
                  41.58     1:27.46 (45.88)                                        
  4 Heymann, Shari            51 Deerfield Master     1:35.00    1:36.74    5  
                  43.71     1:36.74 (53.03)                                        
 
Women 50-54 200 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Block, Andrea J           50 Deerfield Master     2:20.33    2:22.35    9  
                  31.17     1:05.99 (34.82)     1:42.35 (36.36)     2:22.35 (40.00)
  2 Froehlich, Kathryn        50 Deerfield Master     2:45.94    2:46.37    7  
                  35.71     1:17.72 (42.01)     2:01.19 (43.47)     2:46.37 (45.18)
  3 Richardson, Robin A       50 Evanston Masters     3:30.00    3:28.27    6  
                  45.25     1:37.41 (52.16)     2:33.89 (56.48)     3:28.27 (54.38)
  4 Wivell, Judith A          54 Naperville Waves-21  4:00.00    3:43.91    5  
                  50.78     1:46.41 (55.63)     2:45.07 (58.66)     3:43.91 (58.84)
 
Women 50-54 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 McGinnis, Mary Beth       50 Gray Sharks Lean-55  1:13.60    1:11.17    9  
                  32.56     1:11.17 (38.61)                                        
  2 Redig, Patty A            52 Illinois Masters-21  1:13.74    1:14.55    7  
                  33.70     1:14.55 (40.85)                                        
  3 Skoglund, Elaine D        50 Chicago Masters-38   1:19.80    1:18.10    6  
                  36.89     1:18.10 (41.21)                                        
  4 Ridgeway, Jean A          53 Chicago Masters-38   1:16.00    1:20.76    5  
                  37.30     1:20.76 (43.46)                                        
  5 Stratton, Chris           53 Naperville Waves-21  1:22.86    1:20.78    4  
                  38.30     1:20.78 (42.48)                                        
  6 Welker, Susan B           50 Naperville Waves-21  1:15.00    1:21.59    3  
                  38.82     1:21.59 (42.77)                                        
  7 Broad, Cathy K            52 Naperville Waves-21  1:31.00    1:29.80    2  
                  42.15     1:29.80 (47.65)                                        
  8 Heymann, Shari            51 Deerfield Master     1:34.00    1:33.18    1  
                  42.71     1:33.18 (50.47)                                        
  9 Hollander, Karen F        51 Elgin Blue Wave-21   1:48.00    1:48.96  
                  52.93     1:48.96 (56.03)                                        
 10 Landau, Nilce             51 Evanston Masters     2:01.17    1:55.85  
                  54.75   1:55.85 (1:01.10)                                        
 -- Ryan, Carol J             53 Westloop Athleti-21  1:36.00         DQ  
                  45.34          DQ (49.67)                                        
 
Women 50-54 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Froehlich, Kathryn        50 Deerfield Master     2:39.83    2:40.15    9  
                  35.89     1:16.18 (40.29)     2:01.35 (45.17)     2:40.15 (38.80)
  2 Richardson, Robin A       50 Evanston Masters     3:16.00    3:14.23    7  
                  43.00     1:34.01 (51.01)     2:29.87 (55.86)     3:14.23 (44.36)
  3 Deane, Dana               52 Evanston Masters     3:40.00    3:22.50    6  
                  46.48     1:38.48 (52.00)     2:35.19 (56.71)     3:22.50 (47.31)
  4 Hollander, Karen F        51 Elgin Blue Wave-21   4:13.00    3:51.04    5  
                                1:55.74 ( )   3:02.90 (1:07.16)     3:51.04 (48.14)
 -- Landau, Nilce             51 Evanston Masters     4:16.54         DQ  
                  56.54   1:59.53 (1:02.99)   3:18.36 (1:18.83)          DQ (56.01)
 
Women 50-54 400 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Froehlich, Kathryn        50 Deerfield Master     5:38.93    5:35.23    9  
                  35.20     1:17.45 (42.25)     2:00.51 (43.06)     2:44.01 (43.50)
        3:30.16 (46.15)     4:16.33 (46.17)     4:56.17 (39.84)     5:35.23 (39.06)
  2 Welker, Susan B           50 Naperville Waves-21  7:00.00    6:42.51    7  
                  45.97   2:33.63 (1:47.66)                             3:29.97 ( )
        4:21.78 (51.81)     5:14.22 (52.44)     5:59.50 (45.28)     6:42.51 (43.01)
  3 Richardson, Robin A       50 Evanston Masters     7:10.00    6:53.26    6  
                  44.53     1:38.23 (53.70)     2:31.38 (53.15)     3:25.05 (53.67)
        4:21.76 (56.71)     5:19.27 (57.51)     6:06.43 (47.16)     6:53.26 (46.83)
  4 Wivell, Judith A          54 Naperville Waves-21  8:00.00    7:31.87    5  
                  50.81     1:47.73 (56.92)   2:48.85 (1:01.12)   3:50.74 (1:01.89)
      4:56.13 (1:05.39)   5:59.49 (1:03.36)     6:46.78 (47.29)     7:31.87 (45.09)
  5 O'Hara, Marie F           54 Naperville Waves-21  8:30.00    8:02.34    4  
                  52.59   1:52.77 (1:00.18)   3:08.07 (1:15.30)   4:16.41 (1:08.34)
        5:12.04 (55.63)   8:02.34 (2:50.30)                                        
  6 Hollander, Karen F        51 Elgin Blue Wave-21   9:00.00    8:41.19    3  
                  56.24   3:13.90 (2:17.66)   4:21.65 (1:07.75)   5:33.01 (1:11.36)
      6:39.26 (1:06.25)     7:30.70 (51.44)     8:20.42 (49.72)     8:41.19 (20.77)
 
Women 55-59 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Graber, Mary Kay M        56 Naperville Waves-21    29.00      29.33    9  
  2 Del Greco, Janie B        55 Deerfield Master       30.79      30.34    7  
  3 McNichols, Marcia         59 Naperville Waves-21    34.35      33.19    6  
  4 Schneeberger, Jill A      56 Elgin Blue Wave-21     41.50      33.77    5  
  5 Moore, Mary               55 Mt Greenwood Mas-21    36.00      34.61    4  
  6 Wegrzyn, Georgean         57 Mt Greenwood Mas-21    37.00      36.84    3  
  7 Stranc, Sheila            59 Evanston Masters       35.76      37.59    2  
  8 Olsen, Kati               56 Evanston Masters       38.28      37.82    1  
  9 Cohen, Marla              57 Galter Swim Club-21    51.00      45.97  
 10 Donovan Berry, Lisa       59 Naperville Waves-21    51.34      48.11  
 11 Morosow-Kroma, Marcy      55 Naperville Waves-21    47.62      48.31  
 
Women 55-59 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Schneeberger, Jill A      56 Elgin Blue Wave-21   1:23.30    1:14.81    9  
                  35.55     1:14.81 (39.26)                                        
  2 McLee, Anne               59 YMCA of Rock Riv     1:15.00    1:14.98    7  
                  35.87     1:14.98 (39.11)                                        
  3 Mullen, Margaret J        56 Deerfield Master     1:18.92    1:17.06    6  
                  36.59     1:17.06 (40.47)                                        
  4 McNichols, Marcia         59 Naperville Waves-21  1:19.88    1:19.54    5  
                  38.62     1:19.54 (40.92)                                        
  5 Olsen, Kati               56 Evanston Masters     1:30.00    1:29.37    4  
                  41.12     1:29.37 (48.25)                                        
  6 Tredup, Christine N       58 Elgin Blue Wave-21   1:36.74    1:41.07    3  
                  47.52     1:41.07 (53.55)                                        
  7 Cohen, Marla              57 Galter Swim Club-21  1:48.17    1:43.16    2  
                  46.58     1:43.16 (56.58)                                        
  8 Morosow-Kroma, Marcy      55 Naperville Waves-21  1:49.23    1:55.81    1  
                  52.74   1:55.81 (1:03.07)                                        
  9 Coffey, Janet M           57 Naperville Waves-21  2:30.00    2:08.23  
                1:01.88   2:08.23 (1:06.35)                                        
 
Women 55-59 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Graber, Mary Kay M        56 Naperville Waves-21  2:28.00    2:36.40    9  
                  34.88     1:13.81 (38.93)     1:55.41 (41.60)     2:36.40 (40.99)
  2 Schneeberger, Jill A      56 Elgin Blue Wave-21   2:57.30    2:42.16    7  
                  37.34     1:17.62 (40.28)     2:00.73 (43.11)     2:42.16 (41.43)
  3 Moore, Mary               55 Mt Greenwood Mas-21  2:59.00    2:50.97    6  
                  38.59     1:21.07 (42.48)     2:05.76 (44.69)     2:50.97 (45.21)
  4 Roderer, Kathy M          56 Evanston Masters     2:55.00    2:52.86    5  
                  40.65     1:25.90 (45.25)     2:11.51 (45.61)     2:52.86 (41.35)
  5 Delanois, Barbara         56 Evanston Masters     3:12.00    3:14.89    4  
                  41.39     1:29.52 (48.13)     2:23.41 (53.89)     3:14.89 (51.48)
  6 Stranc, Sheila            59 Evanston Masters     3:12.23    3:17.43    3  
                  42.44     1:32.76 (50.32)     2:27.06 (54.30)     3:17.43 (50.37)
  7 Lawless, Kathy M          57 Naperville Waves-21  4:00.00    3:25.87    2  
                  49.29     1:41.27 (51.98)     2:34.30 (53.03)     3:25.87 (51.57)
  8 Fodor, Sarah              55 Evanston Masters     4:07.78    4:00.59    1  
                  52.79   1:54.62 (1:01.83)   2:59.34 (1:04.72)   4:00.59 (1:01.25)
  9 Donovan Berry, Lisa       59 Naperville Waves-21  4:21.62    4:12.48  
                  54.71   1:57.91 (1:03.20)   3:05.85 (1:07.94)   4:12.48 (1:06.63)
 10 Montes, Jane A            56 Galter Swim Club-21  4:15.00    4:25.95  
                  57.42   2:04.70 (1:07.28)   3:15.24 (1:10.54)   4:25.95 (1:10.71)
 11 Morosow-Kroma, Marcy      55 Naperville Waves-21  4:00.00    4:26.81  
                  54.51   2:04.48 (1:09.97)   3:17.13 (1:12.65)   4:26.81 (1:09.68)
 
Women 55-59 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Schneeberger, Jill A      56 Elgin Blue Wave-21   7:43.35    7:08.72    9  
                  38.96     1:21.16 (42.20)     2:04.98 (43.82)     2:49.01 (44.03)
        3:33.36 (44.35)     4:17.07 (43.71)     5:00.51 (43.44)     5:43.97 (43.46)
        6:27.44 (43.47)     7:08.72 (41.28)                                        
  2 Kulak, Marilyn            56 Mt Greenwood Mas-21  8:02.00    7:39.93    7  
                  39.76     1:24.67 (44.91)     2:12.82 (48.15)     2:59.69 (46.87)
        3:46.87 (47.18)     4:34.56 (47.69)     5:22.48 (47.92)     6:10.48 (48.00)
        6:57.18 (46.70)     7:39.93 (42.75)                                        
  3 Stranc, Sheila            59 Evanston Masters     8:46.17    9:17.44    6  
                  46.72     1:40.48 (53.76)     2:36.08 (55.60)     3:33.69 (57.61)
        4:31.31 (57.62)     5:29.57 (58.26)     6:28.10 (58.53)     7:26.08 (57.98)
        8:23.14 (57.06)     9:17.44 (54.30)                                        
 
Women 55-59 1000 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Schneeberger, Jill A      56 Elgin Blue Wave-21  15:30.45   14:52.60    9  
                  39.30     1:22.43 (43.13)     2:06.88 (44.45)     2:52.00 (45.12)
        3:37.32 (45.32)     4:22.20 (44.88)     5:07.03 (44.83)     5:51.90 (44.87)
        6:37.25 (45.35)     7:23.01 (45.76)     8:08.59 (45.58)     8:54.63 (46.04)
        9:40.18 (45.55)    10:25.50 (45.32)    11:10.71 (45.21)    11:55.58 (44.87)
       12:40.86 (45.28)    13:25.39 (44.53)    14:09.92 (44.53)    14:52.60 (42.68)
  2 Moore, Mary               55 Mt Greenwood Mas-21 18:00.00   15:30.42    7  
                  40.16     1:24.58 (44.42)                                        
                                                    5:18.72 ( )                    
            6:53.55 ( )     7:40.95 (47.40)     8:28.50 (47.55)     9:16.25 (47.75)
       10:03.60 (47.35)    10:51.48 (47.88)    11:38.83 (47.35)    12:26.46 (47.63)
       13:13.77 (47.31)    14:00.69 (46.92)    14:47.45 (46.76)    15:30.42 (42.97)
  3 Sarovich, Sheila W        58 Naperville Waves-21 18:00.00   16:23.59    6  
                  43.31     1:31.52 (48.21)     2:21.15 (49.63)     3:10.88 (49.73)
        4:01.23 (50.35)     4:51.34 (50.11)     5:41.39 (50.05)     6:30.72 (49.33)
        7:20.33 (49.61)     8:10.36 (50.03)     8:59.32 (48.96)     9:49.46 (50.14)
       10:38.69 (49.23)    11:28.00 (49.31)    12:18.21 (50.21)    13:08.98 (50.77)
       13:58.81 (49.83)    14:49.24 (50.43)    15:38.43 (49.19)    16:23.59 (45.16)
  4 Kulak, Marilyn            56 Mt Greenwood Mas-21 16:30.00   16:41.40    5  
                  39.18     1:24.01 (44.83)     2:15.07 (51.06)     3:05.53 (50.46)
        3:57.47 (51.94)     4:51.05 (53.58)     5:44.91 (53.86)     6:38.73 (53.82)
        7:31.60 (52.87)     8:23.89 (52.29)     9:16.22 (52.33)    10:07.13 (50.91)
       10:56.96 (49.83)    11:45.99 (49.03)    12:35.65 (49.66)    13:25.64 (49.99)
       14:16.02 (50.38)    15:05.14 (49.12)    15:54.59 (49.45)    16:41.40 (46.81)
  5 Mullen, Margaret J        56 Deerfield Master    27:00.00   17:28.08    4  
                  47.11     1:38.68 (51.57)     2:32.54 (53.86)     3:25.62 (53.08)
        4:19.60 (53.98)     5:13.67 (54.07)     6:06.40 (52.73)     6:58.77 (52.37)
        7:51.22 (52.45)     8:45.27 (54.05)     9:39.83 (54.56)    10:34.77 (54.94)
     12:23.22 (1:48.45)                            13:15.76 ( )    14:08.99 (53.23)
       15:01.11 (52.12)    15:52.74 (51.63)    16:43.71 (50.97)    17:28.08 (44.37)
  6 Wegrzyn, Georgean         57 Mt Greenwood Mas-21 23:50.00   17:45.09    3  
                  44.39     1:32.80 (48.41)     2:24.38 (51.58)     3:18.02 (53.64)
        4:11.83 (53.81)     5:05.23 (53.40)     5:58.91 (53.68)     6:52.66 (53.75)
        7:46.41 (53.75)     8:39.82 (53.41)     9:32.98 (53.16)    10:26.28 (53.30)
       11:19.39 (53.11)    12:12.90 (53.51)    13:07.77 (54.87)    14:03.74 (55.97)
       14:59.10 (55.36)    15:54.72 (55.62)    16:51.04 (56.32)    17:45.09 (54.05)
  7 Tredup, Christine N       58 Elgin Blue Wave-21  19:30.00   19:04.47    2  
                  48.00     1:42.71 (54.71)     2:40.96 (58.25)     3:38.88 (57.92)
        4:35.70 (56.82)     5:33.78 (58.08)     6:32.37 (58.59)     7:30.94 (58.57)
        8:28.70 (57.76)     9:26.80 (58.10)    10:24.99 (58.19)    11:24.04 (59.05)
       12:22.72 (58.68)    13:21.10 (58.38)    14:17.89 (56.79)    15:15.09 (57.20)
       16:14.23 (59.14)    17:13.43 (59.20)    18:12.11 (58.68)    19:04.47 (52.36)
  8 Coffey, Janet M           57 Naperville Waves-21 28:00.00   26:30.83    1  
                1:03.10   2:11.98 (1:08.88)   3:26.27 (1:14.29)   4:38.28 (1:12.01)
      5:59.41 (1:21.13)   7:14.19 (1:14.78)   8:37.65 (1:23.46)  10:00.70 (1:23.05)
     11:16.33 (1:15.63)  12:30.78 (1:14.45)  13:56.85 (1:26.07)  15:26.79 (1:29.94)
     16:43.27 (1:16.48)  18:03.69 (1:20.42)  19:32.87 (1:29.18)  20:47.87 (1:15.00)
     22:25.59 (1:37.72)  23:45.14 (1:19.55)  25:18.75 (1:33.61)  26:30.83 (1:12.08)
 
Women 55-59 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 McLee, Anne               59 YMCA of Rock Riv       37.00      37.24    9  
  2 McNichols, Marcia         59 Naperville Waves-21    44.25      43.40    7  
  3 Delanois, Barbara         56 Evanston Masters       43.00      44.40    6  
  4 Dougan, Barbara T         55 Naperville Waves-21    48.00      45.75    5  
  5 Olsen, Kati               56 Evanston Masters       49.31      47.23    4  
  6 Moore, Mary               55 Mt Greenwood Mas-21    47.00      48.09    3  
  7 Wegrzyn, Georgean         57 Mt Greenwood Mas-21    50.44      49.98    2  
  8 Fodor, Sarah              55 Evanston Masters       58.07      55.65    1  
  9 Morosow-Kroma, Marcy      55 Naperville Waves-21    55.95      56.35  
 10 Donovan Berry, Lisa       59 Naperville Waves-21  1:16.00    1:13.81  
 
Women 55-59 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 McLee, Anne               59 YMCA of Rock Riv     1:20.00    1:19.10    9  
                  38.91     1:19.10 (40.19)                                        
  2 Sarovich, Sheila W        58 Naperville Waves-21  1:34.27    1:31.13    7  
                  44.79     1:31.13 (46.34)                                        
  3 Kulak, Marilyn            56 Mt Greenwood Mas-21  1:34.00    1:32.68    6  
                  45.05     1:32.68 (47.63)                                        
  4 McNichols, Marcia         59 Naperville Waves-21  1:40.42    1:35.18    5  
                  47.54     1:35.18 (47.64)                                        
  5 Delanois, Barbara         56 Evanston Masters     1:33.00    1:35.69    4  
                  45.73     1:35.69 (49.96)                                        
  6 Bobo, Carol               56 UNAT                 1:50.00    1:41.85    3  
                  49.88     1:41.85 (51.97)                                        
  7 Olsen, Kati               56 Evanston Masters     1:45.85    1:45.90    2  
                  50.41     1:45.90 (55.49)                                        
  8 Morosow-Kroma, Marcy      55 Naperville Waves-21  2:05.49    2:04.11    1  
                1:00.43   2:04.11 (1:03.68)                                        
  9 Fodor, Sarah              55 Evanston Masters     2:09.43    2:05.31  
                1:01.53   2:05.31 (1:03.78)                                        
 10 Coffey, Janet M           57 Naperville Waves-21  2:40.00    2:47.96  
                1:15.35   2:47.96 (1:32.61)                                        
 
Women 55-59 200 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 McLee, Anne               59 YMCA of Rock Riv     2:57.00    2:48.78    9  
                  40.41     1:22.85 (42.44)     2:05.93 (43.08)     2:48.78 (42.85)
  2 Sarovich, Sheila W        58 Naperville Waves-21  3:15.00    3:17.12    7  
                  47.22     1:36.38 (49.16)     2:28.04 (51.66)     3:17.12 (49.08)
  3 Kulak, Marilyn            56 Mt Greenwood Mas-21  3:25.00    3:19.93    6  
                  45.17     1:36.40 (51.23)     2:28.66 (52.26)     3:19.93 (51.27)
  4 Delanois, Barbara         56 Evanston Masters     3:20.00    3:25.30    5  
                  48.32     1:40.26 (51.94)     2:33.88 (53.62)     3:25.30 (51.42)
  5 Dougan, Barbara T         55 Naperville Waves-21  3:33.00    3:39.33    4  
                  51.45     1:48.05 (56.60)     2:44.88 (56.83)     3:39.33 (54.45)
  6 Tredup, Christine N       58 Elgin Blue Wave-21   4:03.36    3:57.97    3  
                  57.57   1:58.47 (1:00.90)   3:00.29 (1:01.82)     3:57.97 (57.68)
  7 Lawless, Kathy M          57 Naperville Waves-21  4:30.00    4:08.09    2  
                  56.41   1:59.48 (1:03.07)   3:05.19 (1:05.71)   4:08.09 (1:02.90)
  8 Morosow-Kroma, Marcy      55 Naperville Waves-21  4:18.96    4:21.89    1  
                1:00.84   2:07.39 (1:06.55)   4:21.89 (2:14.50)                    
  9 Fodor, Sarah              55 Evanston Masters     4:34.66    4:27.90  
                1:00.84   2:08.98 (1:08.14)   3:19.46 (1:10.48)   4:27.90 (1:08.44)
 
Women 55-59 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Del Greco, Janie B        55 Deerfield Master       39.69      39.09    9  
  2 McNichols, Marcia         59 Naperville Waves-21    44.10      43.61    7  
  3 Sarovich, Sheila W        58 Naperville Waves-21    49.63      44.69    6  
  4 Roderer, Kathy M          56 Evanston Masters       46.00      44.72    5  
  5 Stranc, Sheila            59 Evanston Masters       48.88      48.35    4  
  6 Tredup, Christine N       58 Elgin Blue Wave-21     51.35      51.52    3  
  7 Quinn, Jean T             57 Naperville Waves-21    56.07      54.08    2  
  8 Fodor, Sarah              55 Evanston Masters     1:03.48      59.33    1  
 
Women 55-59 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Del Greco, Janie B        55 Deerfield Master     1:30.79    1:29.41    9  
                  41.68     1:29.41 (47.73)                                        
  2 Schneeberger, Jill A      56 Elgin Blue Wave-21   1:55.23    1:34.56    7  
                  44.53     1:34.56 (50.03)                                        
  3 McNichols, Marcia         59 Naperville Waves-21  1:36.21    1:37.45    6  
                  45.64     1:37.45 (51.81)                                        
  4 Roderer, Kathy M          56 Evanston Masters     1:42.00    1:38.68    5  
                  47.72     1:38.68 (50.96)                                        
  5 Sarovich, Sheila W        58 Naperville Waves-21  1:45.60    1:40.11    4  
                  47.32     1:40.11 (52.79)                                        
  6 Dougan, Barbara T         55 Naperville Waves-21  1:42.00    1:44.94    3  
                  50.45     1:44.94 (54.49)                                        
  7 Stranc, Sheila            59 Evanston Masters     1:54.43    1:50.92    2  
                  50.88   1:50.92 (1:00.04)                                        
  8 Tredup, Christine N       58 Elgin Blue Wave-21   1:54.34    1:54.33    1  
                  54.33   1:54.33 (1:00.00)                                        
  9 Lawless, Kathy M          57 Naperville Waves-21  2:30.00    1:56.15  
                  56.74     1:56.15 (59.41)                                        
 10 Wegrzyn, Georgean         57 Mt Greenwood Mas-21  1:59.30    2:01.33  
                  58.63   2:01.33 (1:02.70)                                        
 11 Cohen, Marla              57 Galter Swim Club-21  1:57.12    2:06.28  
                  56.70   2:06.28 (1:09.58)                                        
 12 Estrada, Eve M            57 Gray Sharks Lean-55  2:07.20    2:08.93  
                1:02.77   2:08.93 (1:06.16)                                        
 13 Fodor, Sarah              55 Evanston Masters     2:18.06    2:10.68  
                1:02.50   2:10.68 (1:08.18)                                        
 
Women 55-59 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Del Greco, Janie B        55 Deerfield Master     3:16.00    3:17.09    9  
                  42.94     1:33.84 (50.90)     2:25.89 (52.05)     3:17.09 (51.20)
  2 Roderer, Kathy M          56 Evanston Masters     3:33.00    3:36.61    7  
                  50.86     1:45.74 (54.88)     2:41.37 (55.63)     3:36.61 (55.24)
  3 Sarovich, Sheila W        58 Naperville Waves-21  3:52.82    3:49.70    6  
                  52.30     1:51.03 (58.73)   2:52.26 (1:01.23)     3:49.70 (57.44)
  4 Stranc, Sheila            59 Evanston Masters     4:02.26    4:01.48    5  
                  55.12   1:56.93 (1:01.81)   3:02.08 (1:05.15)     4:01.48 (59.40)
  5 Tredup, Christine N       58 Elgin Blue Wave-21   4:13.24    4:19.77    4  
                  58.77   2:04.84 (1:06.07)   3:12.32 (1:07.48)   4:19.77 (1:07.45)
  6 Quinn, Jean T             57 Naperville Waves-21  4:37.19    4:24.88    3  
                1:01.37   2:10.23 (1:08.86)   3:21.29 (1:11.06)   4:24.88 (1:03.59)
  7 Fodor, Sarah              55 Evanston Masters     4:46.15    4:37.88    2  
                1:02.33   2:14.61 (1:12.28)   3:29.14 (1:14.53)   4:37.88 (1:08.74)
 
Women 55-59 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Del Greco, Janie B        55 Deerfield Master       36.00      36.35    9  
  2 McLee, Anne               59 YMCA of Rock Riv       38.00      39.67    7  
  3 Roderer, Kathy M          56 Evanston Masters       39.00      41.18    6  
  4 Olsen, Kati               56 Evanston Masters       47.69      47.61    5  
  5 Mullen, Margaret J        56 Deerfield Master       48.40      48.61    4  
  6 Cohen, Marla              57 Galter Swim Club-21    59.01      52.21    3  
  7 Fodor, Sarah              55 Evanston Masters     1:00.12    1:00.23    2  
  8 Quinn, Jean T             57 Naperville Waves-21  1:03.08    1:06.85    1  
 
Women 55-59 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Graber, Mary Kay M        56 Naperville Waves-21  1:28.00    1:25.85    9  
                  39.24     1:25.85 (46.61)                                        
  2 Kulak, Marilyn            56 Mt Greenwood Mas-21  1:36.00    1:34.95    7  
                  42.06     1:34.95 (52.89)                                        
  3 Tredup, Christine N       58 Elgin Blue Wave-21   2:15.00    1:49.08    6  
                  51.44     1:49.08 (57.64)                                        
  4 Olsen, Kati               56 Evanston Masters     1:45.77    1:53.98    5  
                  50.55   1:53.98 (1:03.43)                                        
 -- Cohen, Marla              57 Galter Swim Club-21  1:58.04         DQ  
                  55.08        DQ (1:11.32)                                        
 
Women 55-59 200 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Kulak, Marilyn            56 Mt Greenwood Mas-21  3:40.00    3:45.91    9  
                  45.61     1:43.83 (58.22)   2:46.54 (1:02.71)     3:45.91 (59.37)
 
Women 55-59 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Graber, Mary Kay M        56 Naperville Waves-21  1:22.00    1:21.86    9  
                  39.06     1:21.86 (42.80)                                        
  2 Del Greco, Janie B        55 Deerfield Master     1:25.76    1:22.25    7  
                  40.11     1:22.25 (42.14)                                        
  3 McNichols, Marcia         59 Naperville Waves-21  1:27.11    1:27.89    6  
                  43.08     1:27.89 (44.81)                                        
  4 Roderer, Kathy M          56 Evanston Masters     1:31.00    1:29.14    5  
                  42.16     1:29.14 (46.98)                                        
  5 Kulak, Marilyn            56 Mt Greenwood Mas-21  1:35.00    1:30.65    4  
                  41.99     1:30.65 (48.66)                                        
  6 Sarovich, Sheila W        58 Naperville Waves-21  1:34.02    1:31.33    3  
                  43.38     1:31.33 (47.95)                                        
  7 Moore, Mary               55 Mt Greenwood Mas-21  1:38.00    1:35.54    2  
                  46.52     1:35.54 (49.02)                                        
  8 Dougan, Barbara T         55 Naperville Waves-21  1:39.00    1:36.58    1  
                  45.98     1:36.58 (50.60)                                        
  9 Delanois, Barbara         56 Evanston Masters     1:40.00    1:41.66  
                  45.86     1:41.66 (55.80)                                        
 10 Stranc, Sheila            59 Evanston Masters     1:41.18    1:46.43  
                  51.45     1:46.43 (54.98)                                        
 11 Wegrzyn, Georgean         57 Mt Greenwood Mas-21  1:48.00    1:46.93  
                  51.48     1:46.93 (55.45)                                        
 
Women 55-59 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Roderer, Kathy M          56 Evanston Masters     3:17.00    3:16.83    9  
                  47.75     1:39.99 (52.24)     2:35.53 (55.54)     3:16.83 (41.30)
  2 Kulak, Marilyn            56 Mt Greenwood Mas-21  3:30.00    3:21.21    7  
                  43.99     1:35.80 (51.81)   2:37.26 (1:01.46)     3:21.21 (43.95)
  3 Sarovich, Sheila W        58 Naperville Waves-21  3:29.65    3:29.62    6  
                  49.61     1:41.91 (52.30)   2:43.70 (1:01.79)     3:29.62 (45.92)
  4 Delanois, Barbara         56 Evanston Masters     3:42.00    3:45.36    5  
  5 Tredup, Christine N       58 Elgin Blue Wave-21   3:50.41    3:48.72    4  
                  52.84   1:52.85 (1:00.01)   2:57.43 (1:04.58)     3:48.72 (51.29)
 -- Quinn, Jean T             57 Naperville Waves-21  4:40.00         DQ  
                1:03.88   2:24.37 (1:20.49)   3:30.12 (1:05.75)        DQ (1:04.09)
 
Women 55-59 400 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Roderer, Kathy M          56 Evanston Masters     7:10.00    7:04.72    9  
                  50.19     1:49.74 (59.55)     2:44.91 (55.17)     3:39.44 (54.53)
        4:38.00 (58.56)     5:35.87 (57.87)     6:20.16 (44.29)     7:04.72 (44.56)
  2 Kulak, Marilyn            56 Mt Greenwood Mas-21  7:15.00    7:16.01    7  
                  44.50     1:41.91 (57.41)     2:36.17 (54.26)     3:30.17 (54.00)
      4:36.89 (1:06.72)   5:39.60 (1:02.71)     6:28.71 (49.11)     7:16.01 (47.30)
  3 Sarovich, Sheila W        58 Naperville Waves-21  7:30.00    7:30.93    6  
                  51.30   1:53.04 (1:01.74)     2:47.09 (54.05)     3:41.47 (54.38)
      4:47.84 (1:06.37)   5:52.06 (1:04.22)     6:43.19 (51.13)     7:30.93 (47.74)
  4 Tredup, Christine N       58 Elgin Blue Wave-21   8:42.00    8:03.04    5  
 
Women 60-64 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Jones, Cynthia L          62 Naperville Waves-21    31.33      30.71    9  
  2 Bromann, Carlyn A         60 Fossil Fish            39.00      35.76    7  
  3 Kracen, Cindy S           61 Elgin Blue Wave-21     39.00      36.42    6  
  4 Stapleton, Carol          62 Naperville Waves-21    43.00      37.43    5  
  5 Fast, Ruth                64 Mt Greenwood Mas-21    41.00      38.01    4  
  6 Loehr, Molly L            60 Naperville Waves-21    39.10      38.21    3  
  7 Tichy, Barbara            63 Naperville Waves-21    43.00      41.03    2  
  8 Feldman, Ronna            64 Galter Swim Club-21  1:06.00      52.37    1  
 
Women 60-64 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Jones, Cynthia L          62 Naperville Waves-21  1:10.27    1:11.91    9  
                  33.29     1:11.91 (38.62)                                        
  2 Vogel, Aileen E           60 Elgin Blue Wave-21   1:15.62    1:15.80    7  
                  36.07     1:15.80 (39.73)                                        
  3 Ward, Carol               63 The Wellness Cen     1:28.42    1:25.10    6  
                  40.59     1:25.10 (44.51)                                        
  4 Stapleton, Carol          62 Naperville Waves-21  1:35.00    1:28.41    5  
                  41.00     1:28.41 (47.41)                                        
  5 Barone, Vivianne          60 Naperville Waves-21  1:45.91    1:48.24    4  
                  51.08     1:48.24 (57.16)                                        
 
Women 60-64 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Jones, Cynthia L          62 Naperville Waves-21  2:37.45    2:36.70    9  
                  35.36     1:15.78 (40.42)     1:57.07 (41.29)     2:36.70 (39.63)
  2 Ward, Carol               63 The Wellness Cen     3:13.27    3:09.37    7  
                  43.37     1:30.66 (47.29)     2:20.57 (49.91)     3:09.37 (48.80)
  3 Stapleton, Carol          62 Naperville Waves-21  3:25.00    3:14.30    6  
                  43.21     1:32.63 (49.42)     2:24.85 (52.22)     3:14.30 (49.45)
  4 Fast, Ruth                64 Mt Greenwood Mas-21  3:50.00    3:25.10    5  
                  46.02     1:39.09 (53.07)     2:35.53 (56.44)     3:25.10 (49.57)
  5 Loehr, Molly L            60 Naperville Waves-21  3:45.50    3:31.12    4  
                  45.68     1:39.30 (53.62)     2:35.47 (56.17)     3:31.12 (55.65)
  6 Tichy, Barbara            63 Naperville Waves-21  3:35.00    3:34.42    3  
                  46.90     1:43.35 (56.45)     2:40.90 (57.55)     3:34.42 (53.52)
  7 Feldman, Ronna            64 Galter Swim Club-21  5:00.00    4:11.26    2  
                  56.71   2:00.12 (1:03.41)   3:07.72 (1:07.60)   4:11.26 (1:03.54)
 
Women 60-64 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Jones, Cynthia L          62 Naperville Waves-21  6:56.33    7:06.47    9  
                  35.29     1:15.99 (40.70)     1:59.05 (43.06)     2:42.63 (43.58)
        3:26.43 (43.80)     4:11.16 (44.73)     4:55.44 (44.28)     5:40.17 (44.73)
        6:24.18 (44.01)     7:06.47 (42.29)                                        
  2 Vogel, Aileen E           60 Elgin Blue Wave-21   7:35.20    7:09.41    7  
                  39.16     1:21.41 (42.25)     2:05.20 (43.79)     2:49.80 (44.60)
        3:33.75 (43.95)     4:17.28 (43.53)     5:00.96 (43.68)     5:44.25 (43.29)
        6:28.28 (44.03)     7:09.41 (41.13)                                        
  3 Ward, Carol               63 The Wellness Cen     8:40.14    8:40.93    6  
                  46.16     1:38.72 (52.56)     2:32.18 (53.46)     3:25.77 (53.59)
        4:19.34 (53.57)     5:12.44 (53.10)     6:05.77 (53.33)     6:59.62 (53.85)
        7:52.19 (52.57)     8:40.93 (48.74)                                        
  4 Kracen, Cindy S           61 Elgin Blue Wave-21   8:50.00    8:52.78    5  
                  49.21     1:42.49 (53.28)     2:35.74 (53.25)     3:29.01 (53.27)
        4:20.83 (51.82)     5:13.57 (52.74)     6:06.25 (52.68)     6:58.30 (52.05)
        7:48.59 (50.29)   8:52.78 (1:04.19)                                        
  5 Barone, Vivianne          60 Naperville Waves-21 10:09.21   10:17.25    4  
                  51.78   1:51.92 (1:00.14)   2:53.66 (1:01.74)   3:56.57 (1:02.91)
      5:00.89 (1:04.32)   6:04.03 (1:03.14)   7:07.39 (1:03.36)   8:11.88 (1:04.49)
      9:15.22 (1:03.34)  10:17.25 (1:02.03)                                        
 
Women 60-64 1000 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Jones, Cynthia L          62 Naperville Waves-21 14:01.00   14:01.20    9  
                  34.86     1:14.72 (39.86)     1:56.46 (41.74)     2:38.70 (42.24)
        3:21.54 (42.84)     4:03.88 (42.34)     4:46.76 (42.88)     5:29.59 (42.83)
        6:12.58 (42.99)     6:55.89 (43.31)     7:38.89 (43.00)     8:21.84 (42.95)
        9:04.17 (42.33)     9:46.80 (42.63)    10:29.52 (42.72)    11:11.30 (41.78)
       11:54.24 (42.94)    12:37.02 (42.78)    13:19.76 (42.74)    14:01.20 (41.44)
  2 Vogel, Aileen E           60 Elgin Blue Wave-21  14:58.07   15:08.51    7  
                1:21.85                             2:51.96 ( )                    
                                4:23.32 ( )     5:09.04 (45.72)     5:54.40 (45.36)
        6:39.93 (45.53)     7:25.73 (45.80)     8:11.29 (45.56)     8:57.32 (46.03)
        9:42.76 (45.44)    10:28.64 (45.88)    11:15.08 (46.44)    12:01.59 (46.51)
       12:49.26 (47.67)    13:36.19 (46.93)    14:22.94 (46.75)    15:08.51 (45.57)
  3 Kracen, Cindy S           61 Elgin Blue Wave-21  18:00.00   18:04.03    6  
                  49.19     1:40.81 (51.62)     2:34.27 (53.46)     3:28.34 (54.07)
        4:21.87 (53.53)     5:16.25 (54.38)     6:10.66 (54.41)     7:05.77 (55.11)
        8:00.31 (54.54)     8:54.47 (54.16)     9:50.73 (56.26)    10:46.46 (55.73)
       11:41.47 (55.01)    12:37.04 (55.57)    13:32.05 (55.01)    14:26.67 (54.62)
       15:21.49 (54.82)    16:16.60 (55.11)    17:10.92 (54.32)    18:04.03 (53.11)
  4 Tichy, Barbara            63 Naperville Waves-21 21:30.00   19:48.09    5  
                  52.01     1:49.89 (57.88)     2:48.57 (58.68)   3:49.28 (1:00.71)
        4:47.16 (57.88)   5:49.87 (1:02.71)                             7:48.95 ( )
      8:50.71 (1:01.76)     9:50.30 (59.59)  10:51.28 (1:00.98)  11:51.43 (1:00.15)
       12:50.17 (58.74)  13:53.72 (1:03.55)    14:53.61 (59.89)  15:54.22 (1:00.61)
     16:55.80 (1:01.58)  17:56.35 (1:00.55)    18:56.19 (59.84)    19:48.09 (51.90)
 
Women 60-64 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Vogel, Aileen E           60 Elgin Blue Wave-21     43.12      42.72    9  
  2 Jones, Cynthia L          62 Naperville Waves-21    42.67      42.76    7  
  3 Ward, Carol               63 The Wellness Cen       47.34      45.35    6  
  4 Kracen, Cindy S           61 Elgin Blue Wave-21     48.00      46.11    5  
  5 Fast, Ruth                64 Mt Greenwood Mas-21    51.00      48.08    4  
  6 Tichy, Barbara            63 Naperville Waves-21  1:00.00      57.83    3  
  7 Bromann, Carlyn A         60 Fossil Fish            47.00    1:01.07    2  
  8 Chamberlin, Lynn          61 Evanston Masters     1:08.80    1:02.18    1  
  9 Feldman, Ronna            64 Galter Swim Club-21  1:09.00    1:03.09  
 
Women 60-64 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Jones, Cynthia L          62 Naperville Waves-21  1:36.89    1:31.86    9  
                  44.27     1:31.86 (47.59)                                        
  2 Ward, Carol               63 The Wellness Cen     1:40.65    1:37.03    7  
                  48.14     1:37.03 (48.89)                                        
  3 Loehr, Molly L            60 Naperville Waves-21  2:30.10    1:58.06    6  
                  57.04   1:58.06 (1:01.02)                                        
 
Women 60-64 200 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Ward, Carol               63 The Wellness Cen     3:30.20    3:32.20    9  
                  50.54     1:43.59 (53.05)     2:38.68 (55.09)     3:32.20 (53.52)
  2 Bromann, Carlyn A         60 Fossil Fish          3:55.00    3:46.49    7  
                  53.19     1:51.34 (58.15)     2:49.81 (58.47)     3:46.49 (56.68)
  3 Stapleton, Carol          62 Naperville Waves-21  4:45.00    4:14.53    6  
                1:00.46   2:04.54 (1:04.08)   3:06.23 (1:01.69)   4:14.53 (1:08.30)
 
Women 60-64 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Kracen, Cindy S           61 Elgin Blue Wave-21     49.00      45.13    9  
  2 Stapleton, Carol          62 Naperville Waves-21    54.00      49.41    7  
  3 Loehr, Molly L            60 Naperville Waves-21    58.50      50.18    6  
  4 Ward, Carol               63 The Wellness Cen       50.04      50.45    5  
  5 Chamberlin, Lynn          61 Evanston Masters       55.96      55.29    4  
 
Women 60-64 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Kracen, Cindy S           61 Elgin Blue Wave-21   1:48.00    1:40.51    9  
                  47.51     1:40.51 (53.00)                                        
  2 Quill, Catherine J        62 Elgin Blue Wave-21   1:55.04    1:50.75    7  
                  51.84     1:50.75 (58.91)                                        
  3 Stapleton, Carol          62 Naperville Waves-21  1:55.00    1:56.44    6  
                  54.31   1:56.44 (1:02.13)                                        
  4 Tichy, Barbara            63 Naperville Waves-21  2:10.00    2:06.46    5  
                1:02.66   2:06.46 (1:03.80)                                        
  5 Fast, Ruth                64 Mt Greenwood Mas-21  2:00.00    2:06.56    4  
                  59.65   2:06.56 (1:06.91)                                        
  6 Chamberlin, Lynn          61 Evanston Masters     2:06.06    2:07.96    3  
                  59.57   2:07.96 (1:08.39)                                        
 
Women 60-64 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Kracen, Cindy S           61 Elgin Blue Wave-21   3:45.00    3:43.58    9  
                  50.71     1:47.14 (56.43)     2:46.78 (59.64)     3:43.58 (56.80)
  2 Stapleton, Carol          62 Naperville Waves-21  3:55.00    3:57.56    7  
                  52.77   1:54.06 (1:01.29)   2:57.63 (1:03.57)     3:57.56 (59.93)
  3 Chamberlin, Lynn          61 Evanston Masters     4:31.71    4:35.41    6  
                1:00.39   2:14.24 (1:13.85)   3:28.63 (1:14.39)   4:35.41 (1:06.78)
 
Women 60-64 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Jones, Cynthia L          62 Naperville Waves-21    37.78      36.27    9  
  2 Quill, Catherine J        62 Elgin Blue Wave-21     40.75      38.75    7  
  3 Vogel, Aileen E           60 Elgin Blue Wave-21     42.80      39.05    6  
  4 Kracen, Cindy S           61 Elgin Blue Wave-21     50.00      51.78    5  
 
Women 60-64 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Vogel, Aileen E           60 Elgin Blue Wave-21   1:35.75    1:30.82    9  
                  42.31     1:30.82 (48.51)                                        
  2 Quill, Catherine J        62 Elgin Blue Wave-21   1:36.05    1:40.41    7  
                  45.76     1:40.41 (54.65)                                        
  3 Chamberlin, Lynn          61 Evanston Masters     2:29.53    2:41.89    6  
                1:12.01   2:41.89 (1:29.88)                                        
 
Women 60-64 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Vogel, Aileen E           60 Elgin Blue Wave-21   1:33.28    1:27.54    9  
                  41.92     1:27.54 (45.62)                                        
  2 Bromann, Carlyn A         60 Fossil Fish          1:35.00    1:36.57    7  
                  47.27     1:36.57 (49.30)                                        
  3 Kracen, Cindy S           61 Elgin Blue Wave-21   1:40.00    1:39.32    6  
                  46.37     1:39.32 (52.95)                                        
  4 Ward, Carol               63 The Wellness Cen     1:40.58    1:40.17    5  
                  48.13     1:40.17 (52.04)                                        
  5 Loehr, Molly L            60 Naperville Waves-21  2:30.40    1:46.03    4  
                  52.17     1:46.03 (53.86)                                        
  6 Chamberlin, Lynn          61 Evanston Masters     2:18.68    2:09.79    3  
                1:00.68   2:09.79 (1:09.11)                                        
 
Women 60-64 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Vogel, Aileen E           60 Elgin Blue Wave-21   3:22.45    3:19.00    9  
                  45.63     1:37.56 (51.93)     2:35.74 (58.18)     3:19.00 (43.26)
 
Women 60-64 400 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Jones, Cynthia L          62 Naperville Waves-21  7:09.99    6:43.84    9  
                  40.87     1:34.62 (53.75)     2:25.85 (51.23)     3:14.65 (48.80)
      4:16.81 (1:02.16)   5:18.76 (1:01.95)     6:02.36 (43.60)     6:43.84 (41.48)
  2 Vogel, Aileen E           60 Elgin Blue Wave-21   7:27.51    7:00.42    7  
                  49.16     1:45.73 (56.57)     2:38.73 (53.00)     3:32.38 (53.65)
        4:32.20 (59.82)     5:31.64 (59.44)     6:17.33 (45.69)     7:00.42 (43.09)
 
Women 65-69 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Wentzel, Reemi B          66 UNAT                   32.87      34.21    9  
  2 Burfeind, Betty           65 Naperville Waves-21    36.17      36.05    7  
  3 David, Irene              68 Barrington Area-38     43.00      43.30    6  
  4 O'Laughlin, Kathleen      65 Evanston Masters       46.00      46.80    5  
 
Women 65-69 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 McDaniel, Georgia         65 Naperville Waves-21  1:15.00    1:17.79    9  
                  37.12     1:17.79 (40.67)                                        
  2 Laponte, Beth             66 Elgin Blue Wave-21   1:45.00    1:31.32    7  
                  44.59     1:31.32 (46.73)                                        
  3 Nolan, Maureen            65 Naperville Waves-21  1:46.96    1:44.82    6  
                  48.50     1:44.82 (56.32)                                        
  4 Kim, Soon E               69 Naperville Waves-21  2:30.00    2:11.19    5  
                  57.21   2:11.19 (1:13.98)                                        
  5 Tang, Eugenia L           69 Naperville Waves-21  3:30.00    2:39.80    4  
                1:16.24   2:39.80 (1:23.56)                                        
 
Women 65-69 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 McDaniel, Georgia         65 Naperville Waves-21  2:51.00    2:52.06    9  
                  39.18     1:23.79 (44.61)     2:09.74 (45.95)     2:52.06 (42.32)
  2 Laponte, Beth             66 Elgin Blue Wave-21   3:45.00    3:25.34    7  
                  46.52     1:38.81 (52.29)     2:33.59 (54.78)     3:25.34 (51.75)
  3 LaCasse, Carol            67 Barrington Area-38   3:45.00    3:33.02    6  
                  50.57     1:44.27 (53.70)     2:37.95 (53.68)     3:33.02 (55.07)
  4 Nolan, Maureen            65 Naperville Waves-21  3:56.00    3:35.28    5  
                  47.70     1:42.08 (54.38)     2:40.05 (57.97)     3:35.28 (55.23)
 
Women 65-69 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Laponte, Beth             66 Elgin Blue Wave-21  10:00.00    9:24.05    9  
                  51.32     1:46.99 (55.67)     2:44.45 (57.46)     3:42.63 (58.18)
        4:40.51 (57.88)     5:37.96 (57.45)     6:35.11 (57.15)     7:32.50 (57.39)
        8:29.82 (57.32)     9:24.05 (54.23)                                        
 
Women 65-69 1000 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 McDaniel, Georgia         65 Naperville Waves-21 15:30.00   15:07.22    9  
                                                   12:05.72 ( )                    
           12:51.74 ( )    13:37.32 (45.58)    14:23.01 (45.69)    15:07.22 (44.21)
  2 Nolan, Maureen            65 Naperville Waves-21 20:00.00   18:14.98    7  
                  49.14     1:42.77 (53.63)     2:38.11 (55.34)     3:33.43 (55.32)
        4:28.36 (54.93)     5:23.93 (55.57)     6:18.75 (54.82)     7:13.46 (54.71)
        8:08.39 (54.93)     9:03.18 (54.79)     9:57.14 (53.96)    10:52.35 (55.21)
       11:46.80 (54.45)    12:41.60 (54.80)    13:36.52 (54.92)    14:31.83 (55.31)
       15:27.38 (55.55)    16:23.34 (55.96)    17:19.68 (56.34)    18:14.98 (55.30)
  3 Laponte, Beth             66 Elgin Blue Wave-21  20:00.00   18:59.22    6  
                  48.65     1:42.94 (54.29)     2:39.80 (56.86)     3:37.98 (58.18)
        4:35.28 (57.30)     5:33.20 (57.92)     6:30.44 (57.24)     7:28.43 (57.99)
        8:25.80 (57.37)     9:24.11 (58.31)    10:22.17 (58.06)    11:20.69 (58.52)
       12:17.47 (56.78)    13:14.93 (57.46)    14:13.26 (58.33)    15:10.92 (57.66)
       16:09.35 (58.43)    17:07.50 (58.15)    18:06.13 (58.63)    18:59.22 (53.09)
  4 O'Laughlin, Kathleen      65 Evanston Masters    22:00.00   22:52.23    5  
                  55.91   2:03.80 (1:07.89)   3:12.02 (1:08.22)   4:19.49 (1:07.47)
      5:27.48 (1:07.99)   6:37.02 (1:09.54)   7:47.24 (1:10.22)   8:54.96 (1:07.72)
     10:05.11 (1:10.15)  11:15.10 (1:09.99)  12:25.10 (1:10.00)  13:35.00 (1:09.90)
     14:44.89 (1:09.89)  15:55.39 (1:10.50)  17:04.84 (1:09.45)  18:14.99 (1:10.15)
     19:25.93 (1:10.94)  20:35.46 (1:09.53)  21:45.22 (1:09.76)  22:52.23 (1:07.01)
  5 Kim, Soon E               69 Naperville Waves-21 28:00.00   26:22.47    4  
                1:00.92   2:16.94 (1:16.02)   3:32.66 (1:15.72)   5:03.03 (1:30.37)
      6:23.32 (1:20.29)   7:55.77 (1:32.45)   9:12.91 (1:17.14)  10:45.27 (1:32.36)
     12:05.68 (1:20.41)  13:37.09 (1:31.41)  14:54.95 (1:17.86)  16:15.72 (1:20.77)
     17:43.23 (1:27.51)  18:58.41 (1:15.18)  20:24.20 (1:25.79)  21:42.39 (1:18.19)
     22:57.97 (1:15.58)  24:24.50 (1:26.53)  25:40.10 (1:15.60)    26:22.47 (42.37)
 
Women 65-69 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Burfeind, Betty           65 Naperville Waves-21    44.46      44.08    9  
  2 Laponte, Beth             66 Elgin Blue Wave-21     55.00      52.80    7  
  3 O'Laughlin, Kathleen      65 Evanston Masters       57.00      56.97    6  
  4 Paden, Karen              69 Gray Sharks Lean-55  1:22.00    1:04.09    5  
 
Women 65-69 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Burfeind, Betty           65 Naperville Waves-21  1:32.41    1:31.23    9  
                  45.21     1:31.23 (46.02)                                        
  2 Laponte, Beth             66 Elgin Blue Wave-21   2:00.00    1:55.43    7  
                  55.71     1:55.43 (59.72)                                        
  3 Paden, Karen              69 Gray Sharks Lean-55  2:22.00    2:20.88    6  
                1:05.35   2:20.88 (1:15.53)                                        
  4 Kim, Soon E               69 Naperville Waves-21  2:30.00    2:21.98    5  
                1:06.15   2:21.98 (1:15.83)                                        
  5 Tang, Eugenia L           69 Naperville Waves-21  4:00.00    2:27.08    4  
                1:07.37   2:27.08 (1:19.71)                                        
 
Women 65-69 200 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Burfeind, Betty           65 Naperville Waves-21  3:22.83    3:14.68    9  
                  47.77     1:37.79 (50.02)     2:27.17 (49.38)     3:14.68 (47.51)
  2 Laponte, Beth             66 Elgin Blue Wave-21   4:05.00    4:11.64    7  
                  56.91   1:59.17 (1:02.26)   3:07.97 (1:08.80)   4:11.64 (1:03.67)
  3 Paden, Karen              69 Gray Sharks Lean-55  4:50.00    5:24.85    6  
                1:11.17   2:32.21 (1:21.04)   3:58.83 (1:26.62)   5:24.85 (1:26.02)
 
Women 65-69 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Wentzel, Reemi B          66 UNAT                   44.67      43.15    9  
  2 McDaniel, Georgia         65 Naperville Waves-21    45.00      44.08    7  
  3 Burfeind, Betty           65 Naperville Waves-21    46.13      48.07    6  
  4 Nolan, Maureen            65 Naperville Waves-21    54.30      54.21    5  
  5 Laponte, Beth             66 Elgin Blue Wave-21     55.00      54.63    4  
  6 O'Laughlin, Kathleen      65 Evanston Masters       53.00      56.02    3  
  7 Tang, Eugenia L           69 Naperville Waves-21  2:00.00    1:32.09    2  
 
Women 65-69 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 McDaniel, Georgia         65 Naperville Waves-21  1:43.00    1:42.94    9  
                  48.85     1:42.94 (54.09)                                        
  2 Nolan, Maureen            65 Naperville Waves-21  2:00.00    2:03.27    7  
                1:00.24   2:03.27 (1:03.03)                                        
  3 O'Laughlin, Kathleen      65 Evanston Masters     1:57.00    2:04.24    6  
                  55.58   2:04.24 (1:08.66)                                        
 
Women 65-69 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 McDaniel, Georgia         65 Naperville Waves-21  3:46.00    3:46.15    9  
                  53.16     1:51.75 (58.59)     2:51.69 (59.94)     3:46.15 (54.46)
  2 Nolan, Maureen            65 Naperville Waves-21  4:30.00    4:24.59    7  
                1:02.98   2:09.97 (1:06.99)   3:19.14 (1:09.17)   4:24.59 (1:05.45)
 
Women 65-69 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Wentzel, Reemi B          66 UNAT                   37.79      36.18    9  
  2 Burfeind, Betty           65 Naperville Waves-21    47.74      47.05    7  
 
Women 65-69 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Wentzel, Reemi B          66 UNAT                 1:32.79    1:31.72    9  
                  42.05     1:31.72 (49.67)                                        
  2 Burfeind, Betty           65 Naperville Waves-21  1:45.76    1:47.91    7  
                  52.19     1:47.91 (55.72)                                        
 
Women 65-69 200 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Burfeind, Betty           65 Naperville Waves-21  3:50.01    4:02.90    9  
                  55.71     1:55.18 (59.47)   2:59.44 (1:04.26)   4:02.90 (1:03.46)
 
Women 65-69 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 McDaniel, Georgia         65 Naperville Waves-21  1:26.00    1:28.49    9  
                  41.75     1:28.49 (46.74)                                        
  2 Laponte, Beth             66 Elgin Blue Wave-21   2:00.00    1:51.77    7  
                  54.07     1:51.77 (57.70)                                        
  3 Nolan, Maureen            65 Naperville Waves-21  2:30.00    2:00.10    6  
                1:00.88     2:00.10 (59.22)                                        
  4 O'Laughlin, Kathleen      65 Evanston Masters     2:15.00    2:00.53    5  
                  59.47   2:00.53 (1:01.06)                                        
 
Women 65-69 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 McDaniel, Georgia         65 Naperville Waves-21  3:25.00    3:18.77    9  
                  45.35     1:36.49 (51.14)     2:36.30 (59.81)     3:18.77 (42.47)
  2 Nolan, Maureen            65 Naperville Waves-21  4:32.00    4:26.45    7  
                1:08.35   2:18.71 (1:10.36)   3:28.31 (1:09.60)     4:26.45 (58.14)
 
Women 65-69 400 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 McDaniel, Georgia         65 Naperville Waves-21  7:10.00    7:15.72    9  
                  48.81   2:46.87 (1:58.06)                             3:41.34 ( )
      4:42.56 (1:01.22)     5:41.66 (59.10)     6:29.57 (47.91)     7:15.72 (46.15)
  2 Nolan, Maureen            65 Naperville Waves-21  9:52.00    9:37.76    7  
                1:15.39   2:51.46 (1:36.07)   4:06.14 (1:14.68)   5:16.88 (1:10.74)
      6:29.74 (1:12.86)   7:40.09 (1:10.35)   8:41.37 (1:01.28)     9:37.76 (56.39)
 
Women 70-74 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Coburn, Mary Anne         70 Naperville Waves-21    39.00      41.51    9  
  2 Richman, Betty M          74 Gray Sharks Lean-55    52.00      48.84    7  
  3 Faller, Fran              73 Gray Sharks Lean-55    54.91      54.80    6  
  4 Rummer, Patricia A        70 Naperville Waves-21    58.00      58.04    5  
  5 Musser, Erika A           74 Gray Sharks Lean-55  1:03.65    1:06.33    4  
 
Women 70-74 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Coburn, Mary Anne         70 Naperville Waves-21  1:35.00    1:35.58    9  
                  45.69     1:35.58 (49.89)                                        
  2 Richman, Betty M          74 Gray Sharks Lean-55  1:56.00    1:49.40    7  
                  50.94     1:49.40 (58.46)                                        
  3 Rummer, Patricia A        70 Naperville Waves-21  1:59.00    2:00.68    6  
                  59.56   2:00.68 (1:01.12)                                        
  4 Pagano, Judy A            73 Naperville Waves-21  2:30.00    2:05.73    5  
                1:03.62   2:05.73 (1:02.11)                                        
 
Women 70-74 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Coburn, Mary Anne         70 Naperville Waves-21  3:15.00    3:16.14    9  
                  45.71     1:36.19 (50.48)     2:27.33 (51.14)     3:16.14 (48.81)
  2 Faller, Fran              73 Gray Sharks Lean-55  3:48.89    3:55.56    7  
                  54.94     1:54.29 (59.35)   2:56.06 (1:01.77)     3:55.56 (59.50)
  3 Rummer, Patricia A        70 Naperville Waves-21  4:00.00    4:09.46    6  
                  59.65   2:03.18 (1:03.53)   3:07.90 (1:04.72)   4:09.46 (1:01.56)
  4 Richman, Betty M          74 Gray Sharks Lean-55  4:15.00    4:13.36    5  
                1:01.59   2:03.92 (1:02.33)   3:11.10 (1:07.18)   4:13.36 (1:02.26)
 
Women 70-74 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Coburn, Mary Anne         70 Naperville Waves-21  9:25.00    8:23.94    9  
                  45.63     1:36.13 (50.50)     2:27.44 (51.31)     3:19.38 (51.94)
        4:10.81 (51.43)     5:02.44 (51.63)     5:53.68 (51.24)     6:44.70 (51.02)
        7:36.41 (51.71)     8:23.94 (47.53)                                        
  2 Rummer, Patricia A        70 Naperville Waves-21 10:55.00   11:03.47    7  
                1:03.02   2:07.87 (1:04.85)   3:14.85 (1:06.98)   4:22.24 (1:07.39)
      5:28.82 (1:06.58)   6:35.42 (1:06.60)   7:43.75 (1:08.33)   8:51.67 (1:07.92)
      9:58.63 (1:06.96)  11:03.47 (1:04.84)                                        
 
Women 70-74 1000 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Coburn, Mary Anne         70 Naperville Waves-21 18:00.00   17:29.38    9  
                  46.28     1:37.16 (50.88)     2:29.96 (52.80)     3:22.14 (52.18)
        4:14.97 (52.83)     5:07.23 (52.26)     5:59.73 (52.50)     6:52.06 (52.33)
        7:44.52 (52.46)     8:36.10 (51.58)     9:28.29 (52.19)    10:20.57 (52.28)
       11:13.09 (52.52)    12:05.91 (52.82)    13:00.50 (54.59)    13:54.61 (54.11)
       14:47.98 (53.37)    15:40.53 (52.55)    16:37.07 (56.54)    17:29.38 (52.31)
  2 Rummer, Patricia A        70 Naperville Waves-21 22:00.00   22:12.57    7  
                1:00.84   2:05.59 (1:04.75)   3:11.30 (1:05.71)   4:17.02 (1:05.72)
      5:21.24 (1:04.22)   6:29.99 (1:08.75)   7:35.93 (1:05.94)   8:42.62 (1:06.69)
      9:48.43 (1:05.81)  10:57.67 (1:09.24)  12:03.89 (1:06.22)  13:11.61 (1:07.72)
     14:20.36 (1:08.75)  15:28.90 (1:08.54)  16:35.69 (1:06.79)  17:45.17 (1:09.48)
     18:53.34 (1:08.17)  20:01.72 (1:08.38)  21:08.91 (1:07.19)  22:12.57 (1:03.66)
  3 Pagano, Judy A            73 Naperville Waves-21 28:00.00   26:30.50    6  
                1:02.31   2:19.73 (1:17.42)   3:32.37 (1:12.64)   4:58.69 (1:26.32)
      6:13.42 (1:14.73)   7:39.01 (1:25.59)   9:06.55 (1:27.54)  10:21.66 (1:15.11)
     11:47.00 (1:25.34)  13:08.45 (1:21.45)  14:35.97 (1:27.52)  15:51.22 (1:15.25)
     17:14.72 (1:23.50)  18:39.50 (1:24.78)  19:57.57 (1:18.07)  21:15.99 (1:18.42)
     22:39.84 (1:23.85)  23:57.12 (1:17.28)  25:23.36 (1:26.24)  26:30.50 (1:07.14)
 
Women 70-74 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Richman, Betty M          74 Gray Sharks Lean-55  1:08.00      56.93    9  
  2 Harris, Ursula            73 Deerfield Master     1:07.00    1:02.87    7  
  3 Rummer, Patricia A        70 Naperville Waves-21  1:12.00    1:08.31    6  
  4 Faller, Fran              73 Gray Sharks Lean-55  1:40.05    1:15.46    5  
 
Women 70-74 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Coburn, Mary Anne         70 Naperville Waves-21  1:38.00    1:35.16    9  
                  45.09     1:35.16 (50.07)                                        
  2 Pagano, Judy A            73 Naperville Waves-21  2:40.00    2:23.14    7  
                1:05.79   2:23.14 (1:17.35)                                        
  3 Richman, Betty M          74 Gray Sharks Lean-55  2:15.00    2:23.69    6  
                1:07.78   2:23.69 (1:15.91)                                        
  4 Rummer, Patricia A        70 Naperville Waves-21  2:31.00    2:24.41    5  
                1:12.64   2:24.41 (1:11.77)                                        
 
Women 70-74 200 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Coburn, Mary Anne         70 Naperville Waves-21  3:30.00    3:24.86    9  
                  49.30     1:41.95 (52.65)     2:35.34 (53.39)     3:24.86 (49.52)
  2 Rummer, Patricia A        70 Naperville Waves-21  5:10.00    5:09.16    7  
                1:14.61   2:34.72 (1:20.11)   3:52.75 (1:18.03)   5:09.16 (1:16.41)
 
Women 70-74 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Harris, Ursula            73 Deerfield Master     1:05.00      57.20    9  
  2 Richman, Betty M          74 Gray Sharks Lean-55  1:10.00    1:08.55    7  
  3 Musser, Erika A           74 Gray Sharks Lean-55  1:16.78    1:17.70    6  
 
Women 70-74 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Harris, Ursula            73 Deerfield Master     2:30.00    2:05.16    9  
                  58.62   2:05.16 (1:06.54)                                        
 -- Musser, Erika A           74 Gray Sharks Lean-55  2:57.92         DQ  
                1:23.73        DQ (1:27.06)                                        
 
Women 70-74 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Harris, Ursula            73 Deerfield Master     5:30.00    4:36.00    9  
                1:02.46   2:13.29 (1:10.83)   3:27.10 (1:13.81)   4:36.00 (1:08.90)
 
Women 70-74 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Coburn, Mary Anne         70 Naperville Waves-21    50.00      52.91    9  
  2 Harris, Ursula            73 Deerfield Master     1:30.00    1:07.35    7  
  3 Rummer, Patricia A        70 Naperville Waves-21  1:27.00    1:30.93    6  
 
Women 70-74 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Harris, Ursula            73 Deerfield Master     3:00.00    2:27.33    9  
                1:06.97   2:27.33 (1:20.36)                                        
 
Women 70-74 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Coburn, Mary Anne         70 Naperville Waves-21  1:43.00    1:40.86    9  
                  46.95     1:40.86 (53.91)                                        
  2 Harris, Ursula            73 Deerfield Master     3:00.00    2:17.39    7  
                1:04.25   2:17.39 (1:13.14)                                        
 
Women 70-74 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Harris, Ursula            73 Deerfield Master     5:30.00    4:52.21    9  
                1:07.76   2:17.34 (1:09.58)   3:27.70 (1:10.36)   4:52.21 (1:24.51)
 
Women 75-79 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Rooney, Joanne T          78 The Wellness Cen       47.00      46.20    9  
  2 Berning, Henrietta        78 Evanston Masters       51.52      55.20    7  
 
Women 75-79 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Rooney, Joanne T          78 The Wellness Cen     1:41.97    1:44.58    9  
                  50.87     1:44.58 (53.71)                                        
  2 Scott, Donna              75 UNAT                 1:45.00    1:53.13    7  
                  53.29     1:53.13 (59.84)                                        
  3 Stevens, Ann B            78 Evanston Masters     1:55.00    2:00.44    6  
                  58.96   2:00.44 (1:01.48)                                        
  4 Berning, Henrietta        78 Evanston Masters     2:02.03    2:08.55    5  
 
Women 75-79 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Rooney, Joanne T          78 The Wellness Cen     3:43.34    3:43.26    9  
                  54.28     1:50.96 (56.68)     2:49.15 (58.19)     3:43.26 (54.11)
  2 Stevens, Ann B            78 Evanston Masters     4:09.00    4:20.23    7  
                1:03.53   2:09.53 (1:06.00)   3:16.52 (1:06.99)   4:20.23 (1:03.71)
  3 Berning, Henrietta        78 Evanston Masters     4:18.53    4:35.16    6  
                1:01.35   2:12.07 (1:10.72)   4:55.53 (2:43.46)         4:35.16 ( )
 
Women 75-79 1000 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Rooney, Joanne T          78 The Wellness Cen    20:00.00   19:37.41    9  
                  52.22     1:49.34 (57.12)     2:47.60 (58.26)     3:47.55 (59.95)
        4:45.90 (58.35)   5:46.24 (1:00.34)     6:44.75 (58.51)     7:42.85 (58.10)
      8:43.52 (1:00.67)     9:41.99 (58.47)  10:42.31 (1:00.32)    11:41.84 (59.53)
       12:41.66 (59.82)    13:40.92 (59.26)    14:40.16 (59.24)    15:40.01 (59.85)
     16:40.32 (1:00.31)  17:40.99 (1:00.67)    18:40.53 (59.54)    19:37.41 (56.88)
 
Women 75-79 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Stevens, Ann B            78 Evanston Masters     1:01.00    1:02.11    9  
  2 Rooney, Joanne T          78 The Wellness Cen     1:07.17    1:02.19    7  
 
Women 75-79 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Rooney, Joanne T          78 The Wellness Cen     2:17.88    2:09.32    9  
                1:04.38   2:09.32 (1:04.94)                                        
  2 Stevens, Ann B            78 Evanston Masters     2:10.00    2:10.96    7  
                1:05.90   2:10.96 (1:05.06)                                        
 
Women 75-79 200 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Stevens, Ann B            78 Evanston Masters     4:40.00    4:52.47    9  
                1:08.89   2:22.45 (1:13.56)   3:39.37 (1:16.92)   4:52.47 (1:13.10)
 
Women 75-79 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Stevens, Ann B            78 Evanston Masters     1:05.00    1:07.44    9  
  2 Berning, Henrietta        78 Evanston Masters     1:07.09    1:08.40    7  
 
Women 75-79 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Berning, Henrietta        78 Evanston Masters     2:32.71    2:31.98    9  
                1:13.09   2:31.98 (1:18.89)                                        
 
Women 75-79 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Berning, Henrietta        78 Evanston Masters     5:18.74    5:23.84    9  
                1:15.72   2:38.77 (1:23.05)   4:03.44 (1:24.67)   5:23.84 (1:20.40)
  2 Stevens, Ann B            78 Evanston Masters     5:00.00    5:30.41    7  
                1:19.38   2:45.46 (1:26.08)   4:12.25 (1:26.79)   5:30.41 (1:18.16)
 
Women 75-79 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Rooney, Joanne T          78 The Wellness Cen     1:04.09    1:02.38    9  
 
Women 75-79 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Rooney, Joanne T          78 The Wellness Cen     2:12.35    2:14.77    9  
                1:03.06   2:14.77 (1:11.71)                                        
  2 Stevens, Ann B            78 Evanston Masters     2:20.00    2:22.67    7  
                1:12.22   2:22.67 (1:10.45)                                        
  3 Berning, Henrietta        78 Evanston Masters     2:23.80    2:33.61    6  
                1:20.53   2:33.61 (1:13.08)                                        
 
Women 75-79 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Rooney, Joanne T          78 The Wellness Cen     4:48.31    4:50.94    9  
                1:05.98   2:20.60 (1:14.62)   3:57.45 (1:36.85)     4:50.94 (53.49)
 
Women 80-84 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Hanes, Alice J            80 Evanston Masters       46.03      46.68    9  
 
Women 80-84 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Hanes, Alice J            80 Evanston Masters     1:42.57    1:51.63    9  
                  52.53     1:51.63 (59.10)                                        
 
Women 80-84 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Hanes, Alice J            80 Evanston Masters     3:55.43    4:05.83    9  
                  56.88   2:02.27 (1:05.39)   3:06.96 (1:04.69)     4:05.83 (58.87)
 
Women 80-84 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Hanes, Alice J            80 Evanston Masters       55.73      57.07    9  
 
Women 80-84 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Hanes, Alice J            80 Evanston Masters     1:57.60    2:03.64    9  
                1:01.12   2:03.64 (1:02.52)                                        
 
Women 80-84 200 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Hanes, Alice J            80 Evanston Masters     4:18.06    4:24.80    9  
                1:01.86   2:08.60 (1:06.74)   3:18.74 (1:10.14)   4:24.80 (1:06.06)
 
Women 80-84 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Hanes, Alice J            80 Evanston Masters     1:12.45    1:13.22    9  
 
Women 80-84 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Hanes, Alice J            80 Evanston Masters     1:39.38    2:04.38    9  
 
Men 18-24 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Silkaitis, Tim D          24 Evanston Masters       22.50      22.62    9  
  2 Olsen, Andrew             24 Evanston Masters       24.00      22.85    7  
  3 Chen, Michael             19 Chicago Masters-38     22.81      23.36    6  
  4 Davis, Maxx R             19 Westloop Athleti-21    26.89      24.54    5  
  5 Kirby, Ryan R             18 Chicago Masters-38     25.91      26.08    4  
  6 O'Keefe, Kevin B          22 Naperville Waves-21    25.00      26.28    3  
  7 Miller, Sean B            22 Mt Greenwood Mas-21    32.00      30.04    2  
  8 Crystal, Elie             24 Evanston Masters       36.39      36.41    1  
 
Men 18-24 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Rosenbaum, Cole D         20 Central Illinois       52.16      49.78    9  
                  24.18       49.78 (25.60)                                        
  2 Silkaitis, Tim D          24 Evanston Masters       50.00      49.94    7  
                  23.45       49.94 (26.49)                                        
  3 Olsen, Andrew             24 Evanston Masters       53.00      50.75    6  
                  24.22       50.75 (26.53)                                        
  4 Velasquez, Nick           24 Chicago Masters-38     52.50      51.18    5  
                  24.45       51.18 (26.73)                                        
  5 Bentley, James D          24 Chicago Smelts         57.45      55.77    4  
                  26.03       55.77 (29.74)                                        
  6 Kirby, Ryan R             18 Chicago Masters-38     56.49      56.31    3  
                  27.36       56.31 (28.95)                                        
  7 O'Keefe, Kevin B          22 Naperville Waves-21    57.00      59.73    2  
                  27.62       59.73 (32.11)                                        
  8 Crystal, Elie             24 Evanston Masters     1:30.77    1:25.57    1  
                  39.19     1:25.57 (46.38)                                        
 
Men 18-24 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Rosenbaum, Cole D         20 Central Illinois     1:52.38    1:47.59    9  
                  24.45       51.56 (27.11)     1:19.79 (28.23)     1:47.59 (27.80)
  2 Schneider, Dustin C       24 Central Illinois     1:55.00    1:49.99    7  
                  25.58       52.79 (27.21)     1:21.05 (28.26)     1:49.99 (28.94)
  3 Kirby, Ryan R             18 Chicago Masters-38   2:02.55    2:02.35    6  
                  29.07       59.96 (30.89)     1:31.35 (31.39)     2:02.35 (31.00)
  4 Crystal, Elie             24 Evanston Masters     3:43.08    3:24.78    5  
                  45.82     1:37.99 (52.17)     2:32.96 (54.97)     3:24.78 (51.82)
 
Men 18-24 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Rosenbaum, Cole D         20 Central Illinois     4:59.34    4:49.65    9  
                  26.01       54.58 (28.57)     1:23.96 (29.38)     1:53.52 (29.56)
        2:23.30 (29.78)     2:53.04 (29.74)     3:22.95 (29.91)     3:52.49 (29.54)
        4:21.72 (29.23)     4:49.65 (27.93)                                        
  2 Kirby, Ryan R             18 Chicago Masters-38   5:28.77    5:30.90    7  
                  29.14     1:01.28 (32.14)     1:33.85 (32.57)     2:07.08 (33.23)
        2:40.61 (33.53)     3:14.65 (34.04)     3:48.89 (34.24)     4:23.40 (34.51)
        4:57.93 (34.53)     5:30.90 (32.97)                                        
 
Men 18-24 1000 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Kirby, Ryan R             18 Chicago Masters-38  11:45.74   11:34.33    9  
                  31.36     1:06.09 (34.73)     1:40.97 (34.88)     2:16.07 (35.10)
        2:50.63 (34.56)     3:24.82 (34.19)     3:59.54 (34.72)     4:34.46 (34.92)
        5:09.41 (34.95)     5:44.54 (35.13)     6:19.12 (34.58)     6:53.93 (34.81)
        7:28.98 (35.05)     8:04.23 (35.25)     8:39.93 (35.70)     9:15.25 (35.32)
        9:50.58 (35.33)    10:26.25 (35.67)    11:01.44 (35.19)    11:34.33 (32.89)
 
Men 18-24 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Ridgeway, James           23 Chicago Masters-38     26.00      24.14    9  
  2 Silkaitis, Tim D          24 Evanston Masters       26.00      25.29    7  
  3 Chen, Michael             19 Chicago Masters-38     31.01      28.22    6  
  4 Davis, Maxx R             19 Westloop Athleti-21    32.91      29.94    5  
  5 Roose, Taylor C           20 Westloop Athleti-21    30.00      31.73    4  
  6 Crystal, Elie             24 Evanston Masters       49.00      54.99    3  
 
Men 18-24 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Ridgeway, James           23 Chicago Masters-38     55.30      51.93    9  
                  24.78       51.93 (27.15)                                        
  2 Silkaitis, Tim D          24 Evanston Masters       55.00      54.99    7  
                  26.27       54.99 (28.72)                                        
  3 Roose, Taylor C           20 Westloop Athleti-21  1:08.00    1:09.44    6  
                  33.54     1:09.44 (35.90)                                        
  4 Crystal, Elie             24 Evanston Masters     1:55.41    1:55.95    5  
                  52.34   1:55.95 (1:03.61)                                        
 
Men 18-24 200 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Ridgeway, James           23 Chicago Masters-38   1:57.70    1:56.54    9  
                  28.13       58.32 (30.19)     1:26.98 (28.66)     1:56.54 (29.56)
  2 Schneider, Dustin C       24 Central Illinois     2:05.00    2:03.56    7  
                  29.12     1:00.17 (31.05)     1:31.91 (31.74)     2:03.56 (31.65)
  3 Crystal, Elie             24 Evanston Masters     4:00.00    4:24.54    6  
                1:02.37   2:13.11 (1:10.74)   3:24.21 (1:11.10)   4:24.54 (1:00.33)
 
Men 18-24 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Ridgeway, James           23 Chicago Masters-38     27.33      25.95    9  
  2 Olsen, Andrew             24 Evanston Masters       30.00      27.96    7  
  3 Velasquez, Nick           24 Chicago Masters-38     31.50      30.14    6  
  4 Bentley, James D          24 Chicago Smelts         32.44      31.94    5  
  5 Roose, Taylor C           20 Westloop Athleti-21    37.00      35.70    4  
 
Men 18-24 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Ridgeway, James           23 Chicago Masters-38     57.22      57.44    9  
                  27.29       57.44 (30.15)                                        
  2 Velasquez, Nick           24 Chicago Masters-38   1:09.00    1:05.28    7  
                  30.56     1:05.28 (34.72)                                        
  3 Rosenbaum, Cole D         20 Central Illinois     1:08.16    1:05.39    6  
                  30.77     1:05.39 (34.62)                                        
  4 Bentley, James D          24 Chicago Smelts       1:11.08    1:09.33    5  
                  32.93     1:09.33 (36.40)                                        
 -- Olsen, Andrew             24 Evanston Masters     1:04.00         DQ  
                  28.93          DQ (32.21)                                        
 
Men 18-24 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Ridgeway, James           23 Chicago Masters-38   2:15.00    2:11.63    9  
                  29.17     1:01.91 (32.74)     1:35.69 (33.78)     2:11.63 (35.94)
  2 Olsen, Andrew             24 Evanston Masters     2:25.00    2:21.68    7  
                  31.36     1:07.26 (35.90)     1:45.00 (37.74)     2:21.68 (36.68)
 
Men 18-24 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Velasquez, Nick           24 Chicago Masters-38     26.50      25.89    9  
  2 Olsen, Andrew             24 Evanston Masters       26.50      26.35    7  
  3 Chen, Michael             19 Chicago Masters-38     25.00      26.42    6  
  4 Roose, Taylor C           20 Westloop Athleti-21    28.00      29.60    5  
 
Men 18-24 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Velasquez, Nick           24 Chicago Masters-38   1:01.50      57.47    9  
                  26.52       57.47 (30.95)                                        
  2 Chen, Michael             19 Chicago Masters-38     54.10      57.88    7  
                  26.81       57.88 (31.07)                                        
  3 Olsen, Andrew             24 Evanston Masters     1:02.00      58.49    6  
                  27.52       58.49 (30.97)                                        
  4 Bentley, James D          24 Chicago Smelts       1:06.67    1:02.48    5  
                  28.64     1:02.48 (33.84)                                        
  5 Roose, Taylor C           20 Westloop Athleti-21  1:05.00    1:07.66    4  
                  30.56     1:07.66 (37.10)                                        
 
Men 18-24 200 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Schneider, Dustin C       24 Central Illinois     2:07.00    2:04.26    9  
                  27.10       56.95 (29.85)     1:29.78 (32.83)     2:04.26 (34.48)
  2 Chen, Michael             19 Chicago Masters-38   2:10.00    2:21.93    7  
                  27.88     1:01.15 (33.27)     1:38.73 (37.58)     2:21.93 (43.20)
 
Men 18-24 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Ridgeway, James           23 Chicago Masters-38     56.57      52.57    9  
                  24.30       52.57 (28.27)                                        
  2 Silkaitis, Tim D          24 Evanston Masters       56.00      55.87    7  
                  24.88       55.87 (30.99)                                        
  3 Olsen, Andrew             24 Evanston Masters     1:00.00      56.93    6  
                  26.63       56.93 (30.30)                                        
  4 Velasquez, Nick           24 Chicago Masters-38   1:02.01      58.80    5  
                  27.06       58.80 (31.74)                                        
  5 Bentley, James D          24 Chicago Smelts       1:08.81    1:03.56    4  
                  29.27     1:03.56 (34.29)                                        
  6 Roose, Taylor C           20 Westloop Athleti-21  1:10.00    1:08.77    3  
                  30.58     1:08.77 (38.19)                                        
 
Men 18-24 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Ridgeway, James           23 Chicago Masters-38   2:00.00    1:57.58    9  
                  25.17       55.22 (30.05)     1:27.35 (32.13)     1:57.58 (30.23)
  2 Rosenbaum, Cole D         20 Central Illinois     2:10.60    2:02.46    7  
                  27.29       59.21 (31.92)     1:35.06 (35.85)     2:02.46 (27.40)
  3 Schneider, Dustin C       24 Central Illinois     2:06.00    2:03.39    6  
                  26.23       57.37 (31.14)     1:34.52 (37.15)     2:03.39 (28.87)
  4 Velasquez, Nick           24 Chicago Masters-38   2:12.80    2:07.04    5  
                  26.35       59.73 (33.38)     1:36.57 (36.84)     2:07.04 (30.47)
 
Men 18-24 400 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Schneider, Dustin C       24 Central Illinois     4:40.00    4:19.63    9  
                  26.40       56.78 (30.38)     1:30.22 (33.44)     2:03.57 (33.35)
        2:42.08 (38.51)     3:20.99 (38.91)     3:51.06 (30.07)     4:19.63 (28.57)
  2 Rosenbaum, Cole D         20 Central Illinois     4:41.63    4:20.56    7  
                  28.01     1:01.58 (33.57)     1:35.41 (33.83)     2:09.10 (33.69)
        2:46.37 (37.27)     3:24.29 (37.92)     3:53.37 (29.08)     4:20.56 (27.19)
  3 Velasquez, Nick           24 Chicago Masters-38   4:45.50    4:34.58    6  
                  27.82       59.99 (32.17)     1:36.81 (36.82)     2:12.68 (35.87)
        2:51.47 (38.79)     3:31.51 (40.04)     4:03.64 (32.13)     4:34.58 (30.94)
 
Men 25-29 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Chiles, Justin E          28 Chicago Masters-38     21.85      21.81    9  
  2 Campione, Dan             25 Mt Greenwood Mas-21    22.45      22.48    7  
  3 Jimenez, Adan             27 Lincoln-Way Mast       22.58      22.61    6  
  4 Frederiksen, Craig M      26 Western Illinois       23.86      23.34    5  
  5 Levitt, Ben               27 Westloop Athleti-21    23.50      23.62    4  
  6 Fisher, Nathan R          26 Naperville Waves-21    25.99      23.95    3  
  7 Trauner, Matthew R        26 Chicago Smelts         23.35      23.97    2  
  8 Zolmierski, Adam J        29 Elgin Blue Wave-21     26.90      26.07    1  
  9 Nowak, Brent              28 Chicago Blue Dol       33.00      30.51  
 
Men 25-29 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Cunnick, Charlie W        26 Chicago Masters-38     46.48      46.63    9  
                  22.50       46.63 (24.13)                                        
  2 Chiles, Justin E          28 Chicago Masters-38     47.78      47.31    7  
                  22.54       47.31 (24.77)                                        
  3 Santoro, Antonio          29 Westloop Athleti-21    50.12      48.07    6  
                  23.32       48.07 (24.75)                                        
  4 Jimenez, Adan             27 Lincoln-Way Mast       51.05      49.69    5  
                  23.99       49.69 (25.70)                                        
  5 Rehrig, Clay S            27 Chicago Smelts         53.89      50.80    4  
                  24.58       50.80 (26.22)                                        
  6 Trauner, Matthew R        26 Chicago Smelts         52.01      52.60    3  
                  24.52       52.60 (28.08)                                        
  7 Fisher, Nathan R          26 Naperville Waves-21    55.50      55.73    2  
                  26.62       55.73 (29.11)                                        
  8 Zolmierski, Adam J        29 Elgin Blue Wave-21     59.00      57.24    1  
                  27.73       57.24 (29.51)                                        
  9 Flexsenhar, Brandon A     27 Naperville Waves-21    59.90      59.47  
                  28.27       59.47 (31.20)                                        
 10 Kallstrom, Peter          28 Chicago Smelts       1:35.00    1:15.40  
                  37.76     1:15.40 (37.64)                                        
 
Men 25-29 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Cunnick, Charlie W        26 Chicago Masters-38   1:42.88    1:42.83    9  
                  24.56       51.38 (26.82)     1:16.88 (25.50)     1:42.83 (25.95)
  2 Chiles, Justin E          28 Chicago Masters-38   1:44.05    1:44.95    7  
                  25.00       51.74 (26.74)     1:17.99 (26.25)     1:44.95 (26.96)
  3 Jimenez, Adan             27 Lincoln-Way Mast     1:55.00    1:49.70    6  
                  24.66       51.58 (26.92)     1:20.41 (28.83)     1:49.70 (29.29)
  4 Campione, Dan             25 Mt Greenwood Mas-21  1:51.05    1:51.61    5  
                  24.79       53.24 (28.45)     1:22.60 (29.36)     1:51.61 (29.01)
  5 Rehrig, Clay S            27 Chicago Smelts       1:55.60    1:52.55    4  
                  25.30       53.46 (28.16)     1:23.21 (29.75)     1:52.55 (29.34)
  6 Trauner, Matthew R        26 Chicago Smelts       1:55.83    1:55.71    3  
                  26.19       54.39 (28.20)     1:24.45 (30.06)     1:55.71 (31.26)
  7 Oxos, Bjorn               26 Chicago Smelts       2:02.15    2:03.19    2  
                  28.45       58.73 (30.28)     1:30.65 (31.92)     2:03.19 (32.54)
  8 Zolmierski, Adam J        29 Elgin Blue Wave-21   2:12.87    2:07.67    1  
                  28.81     1:01.15 (32.34)     1:34.83 (33.68)     2:07.67 (32.84)
  9 Nowak, Brent              28 Chicago Blue Dol     2:20.00    2:22.75  
                  32.83     1:08.00 (35.17)     1:44.63 (36.63)     2:22.75 (38.12)
 
Men 25-29 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Cunnick, Charlie W        26 Chicago Masters-38   4:44.44    4:43.13    9  
                  25.59       53.54 (27.95)     1:22.04 (28.50)     1:50.89 (28.85)
        2:19.75 (28.86)     2:48.57 (28.82)     3:17.19 (28.62)     3:46.04 (28.85)
        4:15.08 (29.04)     4:43.13 (28.05)                                        
  2 Zolmierski, Adam J        29 Elgin Blue Wave-21   6:00.42    5:59.11    7  
                  30.54     1:06.37 (35.83)     1:42.89 (36.52)     2:19.16 (36.27)
        2:55.77 (36.61)     3:32.68 (36.91)     4:09.76 (37.08)     4:46.76 (37.00)
        5:24.18 (37.42)     5:59.11 (34.93)                                        
 
Men 25-29 1000 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Rehrig, Clay S            27 Chicago Smelts      10:42.34   10:57.07    9  
                  28.57       59.83 (31.26)     1:31.82 (31.99)     2:04.01 (32.19)
        2:36.59 (32.58)     3:09.35 (32.76)     3:42.21 (32.86)     4:15.65 (33.44)
        4:48.86 (33.21)     5:22.09 (33.23)     5:55.50 (33.41)     6:29.26 (33.76)
        7:03.15 (33.89)     7:36.62 (33.47)     8:10.46 (33.84)     8:43.83 (33.37)
        9:17.46 (33.63)     9:51.33 (33.87)    10:24.63 (33.30)    10:57.07 (32.44)
  2 Zolmierski, Adam J        29 Elgin Blue Wave-21  12:35.00   12:31.30    7  
                  27.78       59.99 (32.21)     1:35.19 (35.20)     2:11.86 (36.67)
        2:49.95 (38.09)     3:28.09 (38.14)     4:06.93 (38.84)     4:45.60 (38.67)
        5:24.55 (38.95)     6:03.47 (38.92)     6:43.06 (39.59)     7:23.30 (40.24)
        8:02.91 (39.61)     8:42.27 (39.36)     9:21.88 (39.61)    10:01.20 (39.32)
       10:39.47 (38.27)    11:17.71 (38.24)    11:55.34 (37.63)    12:31.30 (35.96)
 
Men 25-29 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Cunnick, Charlie W        26 Chicago Masters-38     24.22      24.48    9  
  2 Jimenez, Adan             27 Lincoln-Way Mast       26.00      25.62    7  
  3 Campione, Dan             25 Mt Greenwood Mas-21    25.93      26.23    6  
  4 Fisher, Nathan R          26 Naperville Waves-21    30.99      28.80    5  
  5 Zolmierski, Adam J        29 Elgin Blue Wave-21     29.74      30.11    4  
  6 Carrillo, Roberto         26 Chicago Smelts         30.12      30.68    3  
  7 Cowen, Michael W          26 Chicago Smelts         34.08      34.78    2  
 
Men 25-29 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Johnson, Mark             27 Big Blue Aqautic-14    54.00      52.90    9  
                  25.83       52.90 (27.07)                                        
  2 Cunnick, Charlie W        26 Chicago Masters-38     52.88      53.38    7  
                  25.96       53.38 (27.42)                                        
  3 Jimenez, Adan             27 Lincoln-Way Mast       57.00      55.19    6  
                  26.26       55.19 (28.93)                                        
  4 Rehrig, Clay S            27 Chicago Smelts         59.54      58.61    5  
                  28.53       58.61 (30.08)                                        
  5 Carrillo, Roberto         26 Chicago Smelts       1:06.00    1:07.22    4  
                  32.02     1:07.22 (35.20)                                        
  6 Zolmierski, Adam J        29 Elgin Blue Wave-21   1:08.07    1:07.40    3  
                  32.67     1:07.40 (34.73)                                        
  7 Cowen, Michael W          26 Chicago Smelts       1:15.19    1:14.33    2  
                  36.42     1:14.33 (37.91)                                        
 
Men 25-29 200 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 McDermott, Caleb J        26 Lakeshore Athlet     1:56.00    1:57.27    9  
                  27.35       56.29 (28.94)     1:26.64 (30.35)     1:57.27 (30.63)
  2 Santoro, Antonio          29 Westloop Athleti-21  1:59.31    1:59.10    7  
                  29.40       59.93 (30.53)     1:29.91 (29.98)     1:59.10 (29.19)
  3 Pedersen, Robert          27 Gray Sharks Lean-55  2:18.00    2:10.25    6  
                  30.29     1:02.88 (32.59)     1:36.07 (33.19)     2:10.25 (34.18)
  4 Campione, Dan             25 Mt Greenwood Mas-21  2:11.23    2:10.72    5  
                  29.02     1:02.50 (33.48)     1:37.52 (35.02)     2:10.72 (33.20)
  5 Cowen, Michael W          26 Chicago Smelts       2:46.00    2:43.24    4  
                  36.87     1:18.03 (41.16)     2:01.80 (43.77)     2:43.24 (41.44)
 
Men 25-29 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Trauner, Matthew R        26 Chicago Smelts         30.16      30.23    9  
  2 Carrillo, Roberto         26 Chicago Smelts         34.50      34.31    7  
  3 Cowen, Michael W          26 Chicago Smelts         36.11      34.98    6  
  4 Kallstrom, Peter          28 Chicago Smelts       1:00.00      46.03    5  
 
Men 25-29 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Trauner, Matthew R        26 Chicago Smelts       1:05.77    1:06.02    9  
                  30.40     1:06.02 (35.62)                                        
  2 Spagat, Jonathon          28 Chicago Blue Dol     1:10.45    1:10.26    7  
                  33.84     1:10.26 (36.42)                                        
  3 Cowen, Michael W          26 Chicago Smelts       1:19.34    1:19.43    6  
                  37.10     1:19.43 (42.33)                                        
 
Men 25-29 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Trauner, Matthew R        26 Chicago Smelts       2:23.01    2:24.70    9  
                  31.66     1:08.00 (36.34)     1:46.43 (38.43)     2:24.70 (38.27)
  2 Cowen, Michael W          26 Chicago Smelts       2:59.82    3:02.71    7  
                  38.50     1:24.37 (45.87)     2:14.33 (49.96)     3:02.71 (48.38)
 
Men 25-29 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Cunnick, Charlie W        26 Chicago Masters-38     22.88      23.10    9  
  2 Chiles, Justin E          28 Chicago Masters-38     23.69      23.75    7  
  3 Jimenez, Adan             27 Lincoln-Way Mast       25.11      25.07    6  
  4 Fisher, Nathan R          26 Naperville Waves-21    28.99      26.25    5  
  5 Carrillo, Roberto         26 Chicago Smelts         28.13      28.28    4  
  6 Flexsenhar, Brandon A     27 Naperville Waves-21    30.00      29.17    3  
  7 Zolmierski, Adam J        29 Elgin Blue Wave-21     29.00      29.28    2  
 
Men 25-29 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Johnson, Mark             27 Big Blue Aqautic-14    50.10      49.38    9  
                  22.93       49.38 (26.45)                                        
  2 Cunnick, Charlie W        26 Chicago Masters-38     49.08      50.10    7  
                  23.32       50.10 (26.78)                                        
  3 Santoro, Antonio          29 Westloop Athleti-21    53.12      51.58    6  
                  24.54       51.58 (27.04)                                        
  4 Chiles, Justin E          28 Chicago Masters-38     51.00      52.91    5  
                  24.86       52.91 (28.05)                                        
  5 Jimenez, Adan             27 Lincoln-Way Mast       55.00      55.66    4  
                  25.94       55.66 (29.72)                                        
  6 Rehrig, Clay S            27 Chicago Smelts         56.49      55.96    3  
                  26.40       55.96 (29.56)                                        
  7 Pedersen, Robert          27 Gray Sharks Lean-55    58.00      55.99    2  
                  26.62       55.99 (29.37)                                        
  8 Frederiksen, Craig M      26 Western Illinois       56.38      57.66    1  
                  26.23       57.66 (31.43)                                        
  9 Oxos, Bjorn               26 Chicago Smelts       1:03.61    1:03.85  
                  29.81     1:03.85 (34.04)                                        
 10 Zolmierski, Adam J        29 Elgin Blue Wave-21   1:06.91    1:06.75  
                  29.84     1:06.75 (36.91)                                        
 11 Flexsenhar, Brandon A     27 Naperville Waves-21  1:10.00    1:07.77  
                  31.01     1:07.77 (36.76)                                        
 12 Carrillo, Roberto         26 Chicago Smelts       1:06.00    1:10.21  
                  31.01     1:10.21 (39.20)                                        
 
Men 25-29 200 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Johnson, Mark             27 Big Blue Aqautic-14  1:53.00    1:51.68    9  
                  24.92       53.49 (28.57)     1:21.91 (28.42)     1:51.68 (29.77)
  2 Pedersen, Robert          27 Gray Sharks Lean-55  2:12.00    2:07.35    7  
                  28.16       59.96 (31.80)     1:33.15 (33.19)     2:07.35 (34.20)
  3 Rehrig, Clay S            27 Chicago Smelts       2:10.78    2:07.44    6  
                  28.05       59.52 (31.47)     1:32.59 (33.07)     2:07.44 (34.85)
  4 Jimenez, Adan             27 Lincoln-Way Mast     2:04.87    2:16.77    5  
                  28.75     1:00.88 (32.13)     1:38.20 (37.32)     2:16.77 (38.57)
  5 Cowen, Michael W          26 Chicago Smelts       3:19.16    3:25.82    4  
                  41.67     1:33.23 (51.56)     2:29.81 (56.58)     3:25.82 (56.01)
 
Men 25-29 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Johnson, Mark             27 Big Blue Aqautic-14    56.00      51.49    9  
                  23.82       51.49 (27.67)                                        
  2 Cunnick, Charlie W        26 Chicago Masters-38     53.88      52.22    7  
                  23.77       52.22 (28.45)                                        
  3 McDermott, Caleb J        26 Lakeshore Athlet       54.00      54.57    6  
                  24.64       54.57 (29.93)                                        
  4 Trauner, Matthew R        26 Chicago Smelts         59.05      59.03    5  
                  27.21       59.03 (31.82)                                        
  5 Rehrig, Clay S            27 Chicago Smelts       1:02.99      59.22    4  
                  27.00       59.22 (32.22)                                        
  6 Fisher, Nathan R          26 Naperville Waves-21  1:10.00    1:04.51    3  
                  29.66     1:04.51 (34.85)                                        
  7 Oxos, Bjorn               26 Chicago Smelts       1:06.54    1:04.63    2  
                  29.43     1:04.63 (35.20)                                        
  8 Carrillo, Roberto         26 Chicago Smelts       1:03.20    1:05.36    1  
                  28.36     1:05.36 (37.00)                                        
  9 Flexsenhar, Brandon A     27 Naperville Waves-21  1:09.11    1:08.17  
                  30.87     1:08.17 (37.30)                                        
 
Men 25-29 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Pedersen, Robert          27 Gray Sharks Lean-55  2:12.00    2:08.36    9  
                  27.13     1:00.07 (32.94)     1:38.73 (38.66)     2:08.36 (29.63)
  2 Rehrig, Clay S            27 Chicago Smelts       2:11.50    2:08.92    7  
                  26.70       59.07 (32.37)     1:39.53 (40.46)     2:08.92 (29.39)
  3 Trauner, Matthew R        26 Chicago Smelts       2:07.44    2:10.06    6  
                  26.91     1:00.21 (33.30)     1:38.89 (38.68)     2:10.06 (31.17)
  4 Flexsenhar, Brandon A     27 Naperville Waves-21  2:15.00    2:31.53    5  
                  30.48     1:08.99 (38.51)     1:55.48 (46.49)     2:31.53 (36.05)
  5 Carrillo, Roberto         26 Chicago Smelts       2:32.00    2:32.91    4  
                  31.14     1:08.72 (37.58)     1:55.26 (46.54)     2:32.91 (37.65)
 
Men 25-29 400 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Pedersen, Robert          27 Gray Sharks Lean-55  4:55.00    4:38.16    9  
                  27.79     1:00.09 (32.30)     1:35.04 (34.95)     2:10.17 (35.13)
        2:52.37 (42.20)     3:34.29 (41.92)     4:06.59 (32.30)     4:38.16 (31.57)
  2 Rehrig, Clay S            27 Chicago Smelts       4:45.82    4:42.36    7  
                  27.80       59.96 (32.16)     1:35.26 (35.30)     2:11.28 (36.02)
        2:54.00 (42.72)     3:37.26 (43.26)     4:10.12 (32.86)     4:42.36 (32.24)
  3 Cowen, Michael W          26 Chicago Smelts       6:05.15    6:06.16    6  
                  41.44     1:33.84 (52.40)     2:17.06 (43.22)     3:00.63 (43.57)
        3:51.94 (51.31)     4:44.07 (52.13)     5:26.21 (42.14)     6:06.16 (39.95)
 
Men 30-34 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Allegra, Vincent A        33 Chicago Masters-38     22.00      21.91    9  
  2 Kinsella, David           34 Naperville Waves-21    24.50      22.52    7  
  3 Helfers, Alex R           32 Chicago Blue Dol       23.50      22.75    6  
  4 Czupryna, Anthony         33 Gray Sharks Lean-55    24.07      23.42    5  
  5 Markou, Joshua            30 Chicago Smelts         23.70      23.68    4  
  6 Kennedy, Daniel P         30 Chicago Smelts         24.59      23.90    3  
  7 Mulcahy, Ryan P           34 Lincoln-Way Mast       23.40      23.93    2  
  8 Campbell, Mark T          34 Chicago Masters-38     24.99      24.05    1  
  9 Devermann, Stephen        31 Westloop Athleti-21    26.00      24.11  
 10 Simmons, Robert           31 YMCA of Rock Riv       24.73      24.26  
 11 Walsh, Patrick            33 Lakeshore Athlet       24.00      24.67  
 12 Feeney, John B            33 Lakeshore Athlet       24.50      24.94  
 13 Leonard, John             31 GSSC                   25.39      25.05  
 14 Rodas, Conrad             30 Chicago Masters-38     26.00      25.22  
 15 Mosley, Thomas J          32 Lincoln-Way Mast       26.54      25.51  
 16 Scott, Ryan C             34 Westloop Athleti-21    27.00      26.18  
 17 Slesicki, Kyle            31 The Wellness Cen       27.00      26.27  
 18 Colquhoun, James          33 Westloop Athleti-21    27.50      26.63  
 19 Neumayer, Steve           34 Gray Sharks Lean-55    27.00      27.08  
 20 Lavender, Lemikas R       32 Chicago Smelts         27.00      27.45  
 21 Stevens, Timothy R        31 Evanston Masters       28.34      28.23  
 22 Gold, Jordan              34 Westloop Athleti-21    29.50      28.72  
 23 Marcianelli, Tony         30 Elgin Blue Wave-21     30.00      30.38  
 24 Smolinski, Michael J      33 Naperville Waves-21    31.26      30.55  
 25 Madden, William           34 Gray Sharks Lean-55    37.00      35.21  
 
Men 30-34 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Kennedy, Daniel P         30 Chicago Smelts         53.25      51.10    9  
                  24.45       51.10 (26.65)                                        
  2 Czupryna, Anthony         33 Gray Sharks Lean-55    52.90      51.41    7  
                  24.36       51.41 (27.05)                                        
  3 Mulcahy, Ryan P           34 Lincoln-Way Mast       50.50      53.04    6  
                  25.23       53.04 (27.81)                                        
  4 Simmons, Robert           31 YMCA of Rock Riv       54.83      53.12    5  
                  25.20       53.12 (27.92)                                        
  5 Feeney, John B            33 Lakeshore Athlet       55.00      54.11    4  
                  26.28       54.11 (27.83)                                        
  6 Rodas, Conrad             30 Chicago Masters-38     58.00      55.99    3  
                  26.72       55.99 (29.27)                                        
  7 Travers, Brian P          30 Gray Sharks Lean-55    56.49      56.34    2  
                  26.71       56.34 (29.63)                                        
  8 Leonard, John             31 GSSC                   56.61      56.59    1  
  9 Scott, Ryan C             34 Westloop Athleti-21    57.00      56.66  
                  26.65       56.66 (30.01)                                        
 10 Colquhoun, James          33 Westloop Athleti-21  1:01.00      59.20  
                  28.38       59.20 (30.82)                                        
 11 Voigt, Jeremy             34 Chicago Smelts       1:05.00    1:01.38  
                  29.41     1:01.38 (31.97)                                        
 12 Sedlacek, Edward J        33 Naperville Waves-21  1:06.00    1:01.42  
                  29.16     1:01.42 (32.26)                                        
 13 Stevens, Timothy R        31 Evanston Masters     1:05.16    1:02.54  
                  30.45     1:02.54 (32.09)                                        
 14 Marcianelli, Tony         30 Elgin Blue Wave-21   1:10.00    1:11.53  
                  34.37     1:11.53 (37.16)                                        
 15 Gutierrez, Carlos A       32 Elgin Blue Wave-21   1:30.00    1:22.42  
                  37.72     1:22.42 (44.70)                                        
 
Men 30-34 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Kercheval, Josh           31 Central Illinois     1:46.99    1:46.94    9  
                  25.02       52.55 (27.53)     1:20.09 (27.54)     1:46.94 (26.85)
  2 Allegra, Vincent A        33 Chicago Masters-38   1:44.00    1:51.45    7  
                  25.24       53.13 (27.89)     1:22.07 (28.94)     1:51.45 (29.38)
  3 Campbell, Mark T          34 Chicago Masters-38   1:59.99    1:54.62    6  
                  26.47       55.62 (29.15)     1:25.41 (29.79)     1:54.62 (29.21)
  4 Markou, Joshua            30 Chicago Smelts       1:58.00    1:55.91    5  
                  27.40       56.56 (29.16)     1:27.24 (30.68)     1:55.91 (28.67)
  5 Feeney, John B            33 Lakeshore Athlet     2:05.00    2:02.28    4  
                  28.15       58.75 (30.60)     1:30.40 (31.65)     2:02.28 (31.88)
  6 Travers, Brian P          30 Gray Sharks Lean-55  2:07.26    2:03.63    3  
                  27.95       58.61 (30.66)     1:31.13 (32.52)     2:03.63 (32.50)
  7 Scott, Ryan C             34 Westloop Athleti-21  2:15.00    2:07.10    2  
                  28.54     1:00.06 (31.52)     1:33.31 (33.25)     2:07.10 (33.79)
  8 Hoff, Timmy               33 Naperville Waves-21  2:03.33    2:07.12    1  
                  28.98     1:00.79 (31.81)     1:33.54 (32.75)     2:07.12 (33.58)
  9 Laurino, Anthony          31 Chicago Smelts       2:15.00    2:10.65  
                  31.22     1:04.59 (33.37)     1:37.96 (33.37)     2:10.65 (32.69)
 10 Colquhoun, James          33 Westloop Athleti-21  2:18.00    2:12.35  
                  29.56     1:02.16 (32.60)     1:37.82 (35.66)     2:12.35 (34.53)
 11 Gold, Jordan              34 Westloop Athleti-21  2:28.00    2:28.82  
                  33.14     1:10.52 (37.38)     1:49.29 (38.77)     2:28.82 (39.53)
 12 Marcianelli, Tony         30 Elgin Blue Wave-21   2:25.00    2:46.77  
                                1:15.67 ( )     2:01.24 (45.57)     2:46.77 (45.53)
 13 Smolinski, Michael J      33 Naperville Waves-21  3:00.00    2:46.78  
                  34.60     1:15.23 (40.63)     1:59.74 (44.51)     2:46.78 (47.04)
 14 Gutierrez, Carlos A       32 Elgin Blue Wave-21   3:45.00    3:16.75  
                  40.16     1:27.71 (47.55)     2:21.83 (54.12)     3:16.75 (54.92)
 
Men 30-34 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Kercheval, Josh           31 Central Illinois     4:57.99    4:48.02    9  
                                                    1:22.61 ( )     1:51.86 (29.25)
        2:21.52 (29.66)     2:51.14 (29.62)     3:20.94 (29.80)     3:50.67 (29.73)
        4:19.75 (29.08)     4:48.02 (28.27)                                        
  2 Campbell, Mark T          34 Chicago Masters-38   5:40.00    5:13.78    7  
                  28.31       59.64 (31.33)     1:31.68 (32.04)     2:03.00 (31.32)
        2:34.63 (31.63)     3:06.47 (31.84)     3:39.04 (32.57)     4:11.60 (32.56)
        4:43.75 (32.15)     5:13.78 (30.03)                                        
  3 Brown, Adam R             31 Elgin Blue Wave-21   5:22.00    5:30.75    6  
                  28.63     1:00.09 (31.46)     1:32.74 (32.65)     2:06.25 (33.51)
        2:39.76 (33.51)     3:13.70 (33.94)     3:47.83 (34.13)     4:22.50 (34.67)
        4:57.44 (34.94)     5:30.75 (33.31)                                        
  4 Hoff, Timmy               33 Naperville Waves-21  5:29.38    5:42.01    5  
                  32.27     1:07.97 (35.70)     1:44.01 (36.04)     2:19.73 (35.72)
        2:54.55 (34.82)     3:28.29 (33.74)     4:02.00 (33.71)     4:36.28 (34.28)
        5:09.75 (33.47)     5:42.01 (32.26)                                        
  5 Rawlins, Brian K          32 Lincoln-Way Mast     6:15.00    5:58.23    4  
                  31.06     1:04.90 (33.84)     1:38.93 (34.03)     2:13.65 (34.72)
        2:49.82 (36.17)     3:25.94 (36.12)     4:03.36 (37.42)     4:41.79 (38.43)
        5:20.41 (38.62)     5:58.23 (37.82)                                        
  6 Worthy, Ripley            34 Chicago Smelts       6:30.00    6:09.92    3  
                  33.74     1:10.39 (36.65)     1:48.07 (37.68)     2:25.69 (37.62)
        3:03.85 (38.16)     3:41.43 (37.58)     4:18.95 (37.52)     4:56.36 (37.41)
        5:33.60 (37.24)     6:09.92 (36.32)                                        
  7 Huskey, Garth             32 Evanston Masters     6:20.00    6:29.44    2  
                  33.19     1:09.86 (36.67)     1:46.79 (36.93)     2:24.38 (37.59)
        3:03.23 (38.85)   4:24.62 (1:21.39)     5:06.78 (42.16)     5:48.66 (41.88)
        6:29.73 (41.07)         6:29.44 ( )                                        
 
Men 30-34 1000 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Brown, Adam R             31 Elgin Blue Wave-21  11:30.00   11:34.14    9  
                  29.60     1:02.08 (32.48)     1:35.62 (33.54)     2:09.40 (33.78)
        2:43.36 (33.96)     3:17.68 (34.32)     3:52.37 (34.69)     4:27.51 (35.14)
        5:02.65 (35.14)     5:38.04 (35.39)     6:13.62 (35.58)     6:49.36 (35.74)
        7:24.96 (35.60)     8:00.73 (35.77)     8:36.66 (35.93)     9:12.14 (35.48)
        9:47.89 (35.75)    10:23.35 (35.46)    10:59.38 (36.03)    11:34.14 (34.76)
  2 Hoff, Timmy               33 Naperville Waves-21 11:42.19   11:50.96    7  
                  31.49     1:06.84 (35.35)     1:42.59 (35.75)     2:18.45 (35.86)
      3:30.92 (1:12.47)     4:07.19 (36.27)     4:43.41 (36.22)     5:19.70 (36.29)
        5:55.85 (36.15)     6:31.79 (35.94)   7:45.02 (1:13.23)     8:21.77 (36.75)
        8:58.15 (36.38)     9:33.68 (35.53)    10:09.09 (35.41)                    
           10:44.06 ( )                            11:18.47 ( )    11:50.96 (32.49)
  3 Gibson, Douglas           31 Naperville Waves-21 13:00.00   12:14.28    6  
                  34.10     1:09.85 (35.75)     1:46.65 (36.80)     2:23.57 (36.92)
        3:00.55 (36.98)     3:37.53 (36.98)     4:15.31 (37.78)     4:52.70 (37.39)
        5:30.97 (38.27)     6:08.78 (37.81)     6:46.88 (38.10)     7:24.77 (37.89)
        8:02.11 (37.34)     8:39.48 (37.37)     9:16.73 (37.25)     9:52.65 (35.92)
       10:28.77 (36.12)    11:04.80 (36.03)    11:40.22 (35.42)    12:14.28 (34.06)
  4 Rawlins, Brian K          32 Lincoln-Way Mast    13:20.00   12:30.48    5  
                  31.89     1:05.57 (33.68)     1:40.34 (34.77)     2:15.71 (35.37)
        2:51.56 (35.85)     3:28.57 (37.01)     4:05.73 (37.16)     4:43.73 (38.00)
        5:21.81 (38.08)     6:00.26 (38.45)     6:38.99 (38.73)     7:17.28 (38.29)
        7:56.03 (38.75)     8:34.47 (38.44)     9:13.85 (39.38)     9:53.36 (39.51)
       10:32.97 (39.61)    11:12.68 (39.71)    11:52.08 (39.40)    12:30.48 (38.40)
  5 Huskey, Garth             32 Evanston Masters    14:00.00   14:46.62    4  
                  33.53   1:47.88 (1:14.35)   3:50.59 (2:02.71)                    
                                                    4:33.14 ( )     5:16.66 (43.52)
        6:01.72 (45.06)     6:48.03 (46.31)     7:34.71 (46.68)     8:22.50 (47.79)
        9:09.99 (47.49)     9:57.19 (47.20)    10:45.72 (48.53)    11:33.56 (47.84)
       12:21.65 (48.09)    13:08.44 (46.79)  14:46.62 (1:38.18)                    
  6 Smolinski, Michael J      33 Naperville Waves-21 16:45.00   17:33.57    3  
                  39.38     1:25.15 (45.77)     2:13.50 (48.35)     3:02.22 (48.72)
        3:53.06 (50.84)     4:45.48 (52.42)     5:38.63 (53.15)     6:32.60 (53.97)
        7:27.58 (54.98)     8:23.00 (55.42)     9:18.75 (55.75)    10:13.26 (54.51)
       11:07.59 (54.33)    12:02.61 (55.02)    12:57.56 (54.95)    13:52.48 (54.92)
       14:48.13 (55.65)    15:43.80 (55.67)    16:39.41 (55.61)    17:33.57 (54.16)
 
Men 30-34 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Carlson, Timothy          32 Chicago Masters-38     24.82      24.56    9  
  2 Allegra, Vincent A        33 Chicago Masters-38     27.00      26.95    7  
  3 Simmons, Robert           31 YMCA of Rock Riv       28.34      27.67    6  
  4 Castle, Paul R            33 Elgin Blue Wave-21     28.00      27.84    5  
  5 Campbell, Mark T          34 Chicago Masters-38     29.99      29.13    4  
  6 Kinsella, David           34 Naperville Waves-21    37.50      29.97    3  
  7 Mosley, Thomas J          32 Lincoln-Way Mast       31.68      30.85    2  
  8 Leonard, John             31 GSSC                   32.00      31.01    1  
  9 Huskey, Garth             32 Evanston Masters       31.00      31.69  
 10 Voigt, Jeremy             34 Chicago Smelts         31.50      32.41  
 11 Slesicki, Kyle            31 The Wellness Cen       32.50      32.42  
 12 Travers, Brian P          30 Gray Sharks Lean-55  1:10.00      32.54  
 13 Laurino, Anthony          31 Chicago Smelts         35.00      34.12  
 14 Gutierrez, Carlos A       32 Elgin Blue Wave-21     47.00      47.90  
 
Men 30-34 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Carlson, Timothy          32 Chicago Masters-38     53.55      53.52    9  
                  26.13       53.52 (27.39)                                        
  2 Kercheval, Josh           31 Central Illinois       54.99      55.10    7  
                  26.77       55.10 (28.33)                                        
  3 Simmons, Robert           31 YMCA of Rock Riv     1:01.66      59.50    6  
                  28.87       59.50 (30.63)                                        
  4 Castle, Paul R            33 Elgin Blue Wave-21   1:00.85    1:00.29    5  
                  28.55     1:00.29 (31.74)                                        
  5 Campbell, Mark T          34 Chicago Masters-38   1:05.00    1:02.27    4  
                  30.11     1:02.27 (32.16)                                        
  6 Scott, Ryan C             34 Westloop Athleti-21  1:07.00    1:05.43    3  
                  31.89     1:05.43 (33.54)                                        
  7 Leonard, John             31 GSSC                 1:08.11    1:06.82    2  
                  32.09     1:06.82 (34.73)                                        
  8 Travers, Brian P          30 Gray Sharks Lean-55  1:40.00    1:07.25    1  
                  32.94     1:07.25 (34.31)                                        
  9 Huskey, Garth             32 Evanston Masters     1:09.00    1:09.20  
                  32.66     1:09.20 (36.54)                                        
 10 Voigt, Jeremy             34 Chicago Smelts       1:10.50    1:11.41  
                  34.41     1:11.41 (37.00)                                        
 11 Marcianelli, Tony         30 Elgin Blue Wave-21   1:27.00    1:29.89  
                  44.30     1:29.89 (45.59)                                        
 12 Gutierrez, Carlos A       32 Elgin Blue Wave-21   1:50.00    1:50.47  
                  51.31     1:50.47 (59.16)                                        
 
Men 30-34 200 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Kercheval, Josh           31 Central Illinois     1:59.99    1:57.70    9  
                  27.75       57.21 (29.46)     1:27.09 (29.88)     1:57.70 (30.61)
  2 Campbell, Mark T          34 Chicago Masters-38   2:15.00    2:13.60    7  
                  31.43     1:04.95 (33.52)     1:39.26 (34.31)     2:13.60 (34.34)
  3 Castle, Paul R            33 Elgin Blue Wave-21   2:15.00    2:16.10    6  
                  31.52     1:04.96 (33.44)     1:40.41 (35.45)     2:16.10 (35.69)
  4 Scott, Ryan C             34 Westloop Athleti-21  2:30.00    2:21.85    5  
                  32.46     1:07.59 (35.13)     1:44.32 (36.73)     2:21.85 (37.53)
  5 Worthy, Ripley            34 Chicago Smelts       2:45.00    2:25.77    4  
                  35.23     1:11.30 (36.07)     1:47.82 (36.52)     2:25.77 (37.95)
  6 Huskey, Garth             32 Evanston Masters     2:35.00    2:34.67    3  
                  34.66     1:14.53 (39.87)     1:54.83 (40.30)     2:34.67 (39.84)
  7 Hoff, Timmy               33 Naperville Waves-21  2:40.00    2:37.69    2  
                  38.13                             1:58.99 ( )     2:37.69 (38.70)
  8 Marcianelli, Tony         30 Elgin Blue Wave-21   3:00.00    3:15.00    1  
                  43.62     1:30.78 (47.16)     2:22.36 (51.58)     3:15.00 (52.64)
  9 Gutierrez, Carlos A       32 Elgin Blue Wave-21   4:00.00    4:04.03  
                  50.07   1:51.72 (1:01.65)   2:55.93 (1:04.21)   4:04.03 (1:08.10)
 
Men 30-34 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Carlson, Timothy          32 Chicago Masters-38     27.11      26.85    9  
  2 Helfers, Alex R           32 Chicago Blue Dol       29.50      28.71    7  
  3 Brown, Adam R             31 Elgin Blue Wave-21     29.50      31.10    6  
  4 Simmons, Robert           31 YMCA of Rock Riv       33.33      31.12    5  
  5 Czupryna, Anthony         33 Gray Sharks Lean-55    34.00      31.66    4  
  6 Leonard, John             31 GSSC                   32.02      31.70    3  
  7 Mulcahy, Ryan P           34 Lincoln-Way Mast       30.00      31.96    2  
  8 Hoff, Timmy               33 Naperville Waves-21    32.50      33.20    1  
  9 Lavender, Lemikas R       32 Chicago Smelts         35.00      34.60  
 10 Stevens, Timothy R        31 Evanston Masters       34.67      36.04  
 
Men 30-34 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Carlson, Timothy          32 Chicago Masters-38     57.48      58.74    9  
                  28.29       58.74 (30.45)                                        
  2 Helfers, Alex R           32 Chicago Blue Dol     1:03.43    1:01.91    7  
                  28.77     1:01.91 (33.14)                                        
  3 Markou, Joshua            30 Chicago Smelts       1:07.00    1:04.83    6  
                  30.17     1:04.83 (34.66)                                        
  4 Czupryna, Anthony         33 Gray Sharks Lean-55  1:14.00    1:10.31    5  
                  32.92     1:10.31 (37.39)                                        
  5 Leonard, John             31 GSSC                 1:11.62    1:10.90    4  
                  33.54     1:10.90 (37.36)                                        
  6 Hoff, Timmy               33 Naperville Waves-21  1:13.20    1:12.72    3  
                  34.15     1:12.72 (38.57)                                        
  7 Worthy, Ripley            34 Chicago Smelts       1:45.00    1:12.98    2  
                  35.05     1:12.98 (37.93)                                        
  8 Lavender, Lemikas R       32 Chicago Smelts       1:14.00    1:14.50    1  
                  34.07     1:14.50 (40.43)                                        
  9 Huskey, Garth             32 Evanston Masters     1:17.00    1:17.34  
                  36.80     1:17.34 (40.54)                                        
 10 Laurino, Anthony          31 Chicago Smelts       1:20.00    1:19.65  
                  37.84     1:19.65 (41.81)                                        
 11 Stevens, Timothy R        31 Evanston Masters     1:16.23    1:21.56  
                  39.75     1:21.56 (41.81)                                        
 
Men 30-34 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Brown, Adam R             31 Elgin Blue Wave-21   2:30.00    2:34.39    9  
                  34.59     1:13.26 (38.67)     1:53.72 (40.46)     2:34.39 (40.67)
  2 Lavender, Lemikas R       32 Chicago Smelts       2:30.00    2:43.70    7  
                  34.24     1:15.28 (41.04)     1:57.98 (42.70)     2:43.70 (45.72)
  3 Worthy, Ripley            34 Chicago Smelts       3:00.00    2:43.83    6  
                  38.23     1:19.97 (41.74)     2:02.25 (42.28)     2:43.83 (41.58)
  4 Hoff, Timmy               33 Naperville Waves-21  2:41.49    2:44.77    5  
                  38.23     1:19.86 (41.63)     2:02.66 (42.80)     2:44.77 (42.11)
  5 Huskey, Garth             32 Evanston Masters     2:55.00    2:53.76    4  
                  38.77     1:23.14 (44.37)     2:09.24 (46.10)     2:53.76 (44.52)
  6 Voigt, Jeremy             34 Chicago Smelts       2:40.00    2:55.47    3  
                  39.51     1:23.69 (44.18)     2:10.17 (46.48)     2:55.47 (45.30)
 
Men 30-34 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Carlson, Timothy          32 Chicago Masters-38     23.55      23.46    9  
  2 Czupryna, Anthony         33 Gray Sharks Lean-55    26.71      25.94    7  
  3 Simmons, Robert           31 YMCA of Rock Riv       28.00      26.62    6  
  4 Mulcahy, Ryan P           34 Lincoln-Way Mast       26.00      26.73    5  
  5 Kennedy, Daniel P         30 Chicago Smelts         27.38      26.99    4  
  6 Rodas, Conrad             30 Chicago Masters-38     28.00      27.79    3  
  7 Perrone, Ryan             34 Chicago Blue Dol       29.00      28.90    2  
  8 Huskey, Garth             32 Evanston Masters       29.00      29.03    1  
  9 Gutierrez, Carlos A       32 Elgin Blue Wave-21     55.00      41.23  
 -- Sedlacek, Edward J        33 Naperville Waves-21    33.00         DQ  
 
Men 30-34 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Carlson, Timothy          32 Chicago Masters-38     50.24      50.79    9  
                  23.76       50.79 (27.03)                                        
  2 Helfers, Alex R           32 Chicago Blue Dol       57.00      56.72    7  
                  26.18       56.72 (30.54)                                        
  3 Simmons, Robert           31 YMCA of Rock Riv     1:03.00      58.52    6  
                  26.78       58.52 (31.74)                                        
  4 Mulcahy, Ryan P           34 Lincoln-Way Mast       58.00      59.50    5  
                  27.58       59.50 (31.92)                                        
  5 Walsh, Patrick            33 Lakeshore Athlet       58.00    1:00.26    4  
                  28.34     1:00.26 (31.92)                                        
  6 Worthy, Ripley            34 Chicago Smelts       1:15.00    1:01.97    3  
                  29.32     1:01.97 (32.65)                                        
  7 Kennedy, Daniel P         30 Chicago Smelts       1:04.74    1:02.22    2  
                  28.90     1:02.22 (33.32)                                        
  8 Rodas, Conrad             30 Chicago Masters-38   1:00.00    1:03.45    1  
                  29.19     1:03.45 (34.26)                                        
 
Men 30-34 200 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Worthy, Ripley            34 Chicago Smelts       2:45.00    2:34.69    9  
                  32.86     1:10.19 (37.33)     1:49.97 (39.78)     2:34.69 (44.72)
  2 Kennedy, Daniel P         30 Chicago Smelts       2:47.00    2:38.94    7  
                  33.21     1:12.95 (39.74)     1:57.25 (44.30)     2:38.94 (41.69)
  3 Marcianelli, Tony         30 Elgin Blue Wave-21   3:30.00    3:25.34    6  
                  49.37     1:40.95 (51.58)     2:33.62 (52.67)     3:25.34 (51.72)
 
Men 30-34 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Carlson, Timothy          32 Chicago Masters-38     51.71      51.67    9  
                  24.12       51.67 (27.55)                                        
  2 Helfers, Alex R           32 Chicago Blue Dol       57.50      56.85    7  
                  27.24       56.85 (29.61)                                        
  3 Markou, Joshua            30 Chicago Smelts       1:00.00    1:00.18    6  
                  28.84     1:00.18 (31.34)                                        
  4 Simmons, Robert           31 YMCA of Rock Riv     1:02.49    1:00.78    5  
                  27.53     1:00.78 (33.25)                                        
  5 Mulcahy, Ryan P           34 Lincoln-Way Mast       59.00    1:01.39    4  
                  28.51     1:01.39 (32.88)                                        
  6 Czupryna, Anthony         33 Gray Sharks Lean-55  1:02.30    1:02.04    3  
                  27.48     1:02.04 (34.56)                                        
  7 Castle, Paul R            33 Elgin Blue Wave-21   1:02.20    1:02.15    2  
                  27.94     1:02.15 (34.21)                                        
  8 Walsh, Patrick            33 Lakeshore Athlet     1:02.00    1:02.43    1  
                  27.28     1:02.43 (35.15)                                        
  9 Kennedy, Daniel P         30 Chicago Smelts       1:07.46    1:04.14  
                  29.54     1:04.14 (34.60)                                        
 10 Rawlins, Brian K          32 Lincoln-Way Mast     1:15.00    1:04.72  
                  30.13     1:04.72 (34.59)                                        
 11 Leonard, John             31 GSSC                 1:07.76    1:04.84  
                  29.71     1:04.84 (35.13)                                        
 12 Kinsella, David           34 Naperville Waves-21  1:10.00    1:05.81  
                  31.98     1:05.81 (33.83)                                        
 13 Mosley, Thomas J          32 Lincoln-Way Mast     1:09.09    1:06.09  
                  29.95     1:06.09 (36.14)                                        
 14 Feeney, John B            33 Lakeshore Athlet     1:10.00    1:06.71  
                  31.63     1:06.71 (35.08)                                        
 15 Huskey, Garth             32 Evanston Masters     1:07.00    1:07.52  
                  30.56     1:07.52 (36.96)                                        
 16 Voigt, Jeremy             34 Chicago Smelts       1:10.00    1:09.89  
                  32.36     1:09.89 (37.53)                                        
 17 Perrone, Ryan             34 Chicago Blue Dol     1:10.00    1:10.73  
                  31.89     1:10.73 (38.84)                                        
 18 Lavender, Lemikas R       32 Chicago Smelts       1:30.00    1:12.57  
                  35.04     1:12.57 (37.53)                                        
 19 Stevens, Timothy R        31 Evanston Masters     1:13.18    1:14.44  
                  35.54     1:14.44 (38.90)                                        
 
Men 30-34 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Carlson, Timothy          32 Chicago Masters-38   1:53.68    1:52.42    9  
                  24.29       52.29 (28.00)     1:24.86 (32.57)     1:52.42 (27.56)
  2 Campbell, Mark T          34 Chicago Masters-38   2:20.00    2:16.94    7  
                  30.32     1:04.87 (34.55)     1:46.64 (41.77)     2:16.94 (30.30)
  3 Brown, Adam R             31 Elgin Blue Wave-21   2:20.00    2:18.69    6  
                  30.64     1:07.58 (36.94)     1:46.21 (38.63)     2:18.69 (32.48)
  4 Castle, Paul R            33 Elgin Blue Wave-21   2:20.30    2:19.05    5  
                  28.66     1:02.51 (33.85)     1:43.69 (41.18)     2:19.05 (35.36)
  5 Rawlins, Brian K          32 Lincoln-Way Mast     2:30.00    2:25.27    4  
                  31.42     1:10.08 (38.66)     1:51.51 (41.43)     2:25.27 (33.76)
  6 Kennedy, Daniel P         30 Chicago Smelts       2:23.74    2:27.16    3  
                  29.07     1:06.63 (37.56)     1:53.20 (46.57)     2:27.16 (33.96)
  7 Worthy, Ripley            34 Chicago Smelts       2:45.00    2:29.56    2  
                  32.46     1:11.27 (38.81)     1:53.83 (42.56)     2:29.56 (35.73)
  8 Hoff, Timmy               33 Naperville Waves-21  2:35.75    2:30.10    1  
                  31.72     1:15.82 (44.10)     1:57.19 (41.37)     2:30.10 (32.91)
  9 Marcianelli, Tony         30 Elgin Blue Wave-21   2:30.00    3:02.57  
                  38.25     1:25.08 (46.83)     2:17.46 (52.38)     3:02.57 (45.11)
 -- Helfers, Alex R           32 Chicago Blue Dol     2:08.22         DQ  
                  26.40     1:01.32 (34.92)     1:37.21 (35.89)          DQ (29.24)
 
Men 30-34 400 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Kennedy, Daniel P         30 Chicago Smelts       5:24.31    5:11.45    9  
                  30.64     1:09.15 (38.51)     1:50.01 (40.86)     2:31.50 (41.49)
        3:18.71 (47.21)     4:05.79 (47.08)     4:38.58 (32.79)     5:11.45 (32.87)
  2 Worthy, Ripley            34 Chicago Smelts       5:30.00    5:15.39    7  
                  33.58     1:10.93 (37.35)     1:51.42 (40.49)     2:32.36 (40.94)
        3:16.14 (43.78)     3:59.11 (42.97)     4:38.22 (39.11)     5:15.39 (37.17)
  3 Rawlins, Brian K          32 Lincoln-Way Mast     6:00.00    5:18.10    6  
                  31.36     1:10.05 (38.69)     1:51.56 (41.51)     2:33.09 (41.53)
        3:17.49 (44.40)     4:02.55 (45.06)     4:41.21 (38.66)     5:18.10 (36.89)
  4 Hoff, Timmy               33 Naperville Waves-21  5:35.32    5:26.84    5  
                  35.93     1:16.17 (40.24)     2:01.42 (45.25)     2:47.36 (45.94)
        3:32.47 (45.11)     4:17.48 (45.01)     4:53.22 (35.74)     5:26.84 (33.62)
  5 Voigt, Jeremy             34 Chicago Smelts       5:30.00    5:41.53    4  
                  37.12     1:19.25 (42.13)     2:03.98 (44.73)     2:47.38 (43.40)
        3:34.41 (47.03)     4:21.60 (47.19)     5:02.71 (41.11)     5:41.53 (38.82)
  6 Marcianelli, Tony         30 Elgin Blue Wave-21   8:00.00    6:47.92    3  
                  42.04     1:31.51 (49.47)     2:21.53 (50.02)     3:14.73 (53.20)
        4:12.44 (57.71)     5:09.80 (57.36)     6:03.62 (53.82)     6:47.92 (44.30)
 
Men 35-39 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Szabados, Bela            38 Westloop Athleti-21    21.75      21.95    9  
  2 Grotke, Kevin A           39 Lincoln-Way Mast       25.00      23.86    7  
  3 Kozlowski, Mark S         37 Naperville Waves-21    24.50      24.17    6  
  4 Reader, Paul              36 Buehler Breakers       26.00      24.32    5  
  5 Jablonski, Scott R        37 Lyons Masters          24.33      24.33    4  
  6 Helm, James R             37 Evanston Masters       23.69      24.43    3  
  7 Roessler, Steve           36 Lyons Masters          24.45      24.45    2  
  8 Weigand, TJ               39 Westloop Athleti-21    27.00      26.57    1  
  9 Wicklander, Matthew E     38 Chicago Smelts         27.00      26.83  
 10 Strauder, Robert L        39 Evanston Masters       30.00      28.01  
 11 Czach, Jesse R            37 Buehler Breakers       32.00      29.84  
 12 Martin, Peter J           39 The Wellness Cen       29.94      30.06  
 13 Carlson, Ken              37 Academy Bullets-21     31.00      30.36  
 
Men 35-39 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Szabados, Bela            38 Westloop Athleti-21    47.25      46.63    9  
                  22.65       46.63 (23.98)                                        
  2 Mitchell, Justin W        36 Westloop Athleti-21    50.00      49.01    7  
                  23.68       49.01 (25.33)                                        
  3 Culver, Benjamin B        35 Elgin Blue Wave-21     50.50      50.81    6  
                  24.42       50.81 (26.39)                                        
  4 Kozlowski, Mark S         37 Naperville Waves-21    55.00      54.29    5  
                  24.93       54.29 (29.36)                                        
  5 Andreeff, Steve           38 Elgin Blue Wave-21     59.00      58.82    4  
                  27.89       58.82 (30.93)                                        
  6 Czach, Jesse R            37 Buehler Breakers     1:07.00    1:06.81    3  
                  31.54     1:06.81 (35.27)                                        
 
Men 35-39 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Szabados, Bela            38 Westloop Athleti-21  1:43.00    1:49.04    9  
                  24.23       51.43 (27.20)     1:19.39 (27.96)     1:49.04 (29.65)
  2 Mitchell, Justin W        36 Westloop Athleti-21  1:52.00    1:49.22    7  
                  24.60       51.86 (27.26)     1:19.87 (28.01)     1:49.22 (29.35)
  3 Culver, Benjamin B        35 Elgin Blue Wave-21   1:48.50    1:49.41    6  
                  24.98       52.87 (27.89)     1:20.96 (28.09)     1:49.41 (28.45)
  4 Elder, Patrick J          37 Naperville Waves-21  1:48.36    1:50.25    5  
                  25.74       54.10 (28.36)     1:22.38 (28.28)     1:50.25 (27.87)
  5 Poortinga, Vincent        36 The Wellness Cen     1:59.29    1:55.90    4  
                  27.44       56.35 (28.91)     1:26.30 (29.95)     1:55.90 (29.60)
  6 Bruns, Jeff               37 Lakeshore Athlet     1:56.34    1:57.01    3  
                  27.93       58.00 (30.07)     1:27.60 (29.60)     1:57.01 (29.41)
  7 Reader, Paul              36 Buehler Breakers     1:57.00    1:58.17    2  
                  27.64       57.59 (29.95)     1:27.72 (30.13)     1:58.17 (30.45)
  8 Parker, Adam B            35 Chicago Smelts       2:03.00    2:01.03    1  
                  28.05       58.72 (30.67)     1:30.00 (31.28)     2:01.03 (31.03)
  9 Kozlowski, Mark S         37 Naperville Waves-21  2:02.50    2:02.03  
                  26.58       56.22 (29.64)     1:28.17 (31.95)     2:02.03 (33.86)
 10 Wicklander, Matthew E     38 Chicago Smelts       2:10.00    2:02.39  
 11 Andreeff, Steve           38 Elgin Blue Wave-21   2:20.00    2:23.12  
                  32.87     1:08.81 (35.94)     1:46.77 (37.96)     2:23.12 (36.35)
 12 Strauder, Robert L        39 Evanston Masters     2:20.00    2:23.24  
                  32.42     1:09.32 (36.90)     1:46.96 (37.64)     2:23.24 (36.28)
 13 Carlson, Ken              37 Academy Bullets-21   2:28.00    2:26.59  
                  34.16     1:11.50 (37.34)     1:50.05 (38.55)     2:26.59 (36.54)
 14 Martin, Peter J           39 The Wellness Cen     2:31.84    2:27.22  
                  32.37     1:08.12 (35.75)     1:47.38 (39.26)     2:27.22 (39.84)
 15 Czach, Jesse R            37 Buehler Breakers     2:40.00    2:32.13  
                  34.90     1:13.04 (38.14)     1:52.78 (39.74)     2:32.13 (39.35)
 16 Tjader, Don               36 Life Time Master-21  4:00.00    3:54.00  
                  43.32     1:31.75 (48.43)     2:23.32 (51.57)   3:54.00 (1:30.68)
 
Men 35-39 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Culver, Benjamin B        35 Elgin Blue Wave-21   4:50.00    4:53.62    9  
                  25.65       54.30 (28.65)   4:53.62 (3:59.32)                    
  2 Elder, Patrick J          37 Naperville Waves-21  4:59.99    5:07.39    7  
                  26.26       55.24 (28.98)     1:25.01 (29.77)     1:55.57 (30.56)
        2:26.40 (30.83)     2:58.33 (31.93)     3:31.15 (32.82)     4:04.12 (32.97)
        4:36.74 (32.62)     5:07.39 (30.65)                                        
  3 Morrison, John            39 Lakeshore Athlet     5:24.07    5:29.26    6  
                  29.38     1:01.61 (32.23)     1:34.86 (33.25)     2:08.05 (33.19)
        2:41.16 (33.11)     3:14.66 (33.50)     3:47.73 (33.07)     4:21.65 (33.92)
        4:55.34 (33.69)     5:29.26 (33.92)                                        
  4 Thiry, Michael A          36 Chicago Smelts       5:47.00    5:50.73    5  
                  32.22     1:07.00 (34.78)     1:42.69 (35.69)     2:18.78 (36.09)
        2:54.93 (36.15)     3:30.70 (35.77)     4:06.13 (35.43)     4:41.22 (35.09)
        5:16.29 (35.07)     5:50.73 (34.44)                                        
  5 Bloom, Roger              37 Naperville Waves-21  7:34.00    6:32.05    4  
                  32.73     1:09.13 (36.40)     1:46.96 (37.83)     2:27.09 (40.13)
        3:08.49 (41.40)     3:49.85 (41.36)     4:30.94 (41.09)     5:12.93 (41.99)
        5:53.67 (40.74)     6:32.05 (38.38)                                        
 
Men 35-39 1000 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Culver, Benjamin B        35 Elgin Blue Wave-21  10:00.00   10:01.72    9  
                  26.22       55.78 (29.56)     1:25.78 (30.00)     1:56.20 (30.42)
        2:26.57 (30.37)     2:57.00 (30.43)     3:27.36 (30.36)     3:57.79 (30.43)
        4:28.37 (30.58)     4:58.92 (30.55)     5:29.44 (30.52)     6:00.21 (30.77)
        6:30.67 (30.46)     7:01.27 (30.60)     7:31.86 (30.59)     8:02.30 (30.44)
        8:32.75 (30.45)     9:03.31 (30.56)     9:33.17 (29.86)    10:01.72 (28.55)
  2 Elder, Patrick J          37 Naperville Waves-21 10:45.00   10:34.90    7  
                  28.24       59.18 (30.94)     1:30.63 (31.45)     2:01.99 (31.36)
        2:33.45 (31.46)     3:05.09 (31.64)     3:36.61 (31.52)     4:08.44 (31.83)
        4:40.30 (31.86)     5:12.64 (32.34)     5:44.62 (31.98)     6:17.15 (32.53)
        6:49.74 (32.59)     7:22.25 (32.51)     7:54.75 (32.50)     8:27.16 (32.41)
        8:59.80 (32.64)     9:32.60 (32.80)    10:05.00 (32.40)    10:34.90 (29.90)
  3 Stephens, David J         35 Chicago Masters-38  11:20.00   11:13.65    6  
                  28.66     1:00.28 (31.62)     1:33.21 (32.93)     2:06.70 (33.49)
        2:40.19 (33.49)     3:14.25 (34.06)     3:48.26 (34.01)     4:22.59 (34.33)
        4:57.09 (34.50)     5:31.75 (34.66)     6:06.46 (34.71)     6:41.11 (34.65)
        7:15.27 (34.16)     7:49.61 (34.34)     8:23.98 (34.37)     8:58.76 (34.78)
        9:33.01 (34.25)    10:07.24 (34.23)    10:41.30 (34.06)    11:13.65 (32.35)
  4 Parker, Adam B            35 Chicago Smelts      12:20.00   11:15.06    5  
                  30.74     1:04.53 (33.79)     1:38.40 (33.87)     2:12.14 (33.74)
        2:45.85 (33.71)     3:20.12 (34.27)     3:54.09 (33.97)     4:27.96 (33.87)
        5:01.94 (33.98)     5:35.41 (33.47)     6:09.51 (34.10)     6:43.65 (34.14)
        7:17.73 (34.08)     7:51.68 (33.95)     8:25.69 (34.01)     8:59.48 (33.79)
        9:33.35 (33.87)    10:07.25 (33.90)    10:41.55 (34.30)    11:15.06 (33.51)
  5 Morrison, John            39 Lakeshore Athlet    11:05.00   11:31.63    4  
                  30.06     1:02.37 (32.31)     1:35.73 (33.36)     2:09.68 (33.95)
        2:44.35 (34.67)     3:18.37 (34.02)     3:52.38 (34.01)     4:26.92 (34.54)
        5:01.40 (34.48)     5:36.18 (34.78)     6:11.02 (34.84)     6:46.24 (35.22)
        7:21.81 (35.57)     7:57.54 (35.73)     8:33.19 (35.65)     9:08.99 (35.80)
        9:44.38 (35.39)    10:20.26 (35.88)    10:56.42 (36.16)    11:31.63 (35.21)
  6 Thiry, Michael A          36 Chicago Smelts      12:05.00   12:05.98    3  
                  32.22     1:07.64 (35.42)     1:43.52 (35.88)     2:19.99 (36.47)
        2:57.03 (37.04)     3:33.83 (36.80)     4:10.45 (36.62)     4:46.85 (36.40)
        5:23.35 (36.50)     5:59.84 (36.49)     6:36.71 (36.87)     7:13.49 (36.78)
        7:50.28 (36.79)     8:27.04 (36.76)     9:04.27 (37.23)     9:41.32 (37.05)
       10:18.21 (36.89)    10:54.77 (36.56)    11:30.74 (35.97)    12:05.98 (35.24)
  7 Evans, James D            38 Elgin Blue Wave-21  15:00.00   14:00.16    2  
                  34.51     1:13.29 (38.78)     1:54.14 (40.85)     2:35.05 (40.91)
      3:59.92 (1:24.87)     4:42.80 (42.88)     5:24.96 (42.16)     6:08.15 (43.19)
        6:51.59 (43.44)     7:34.34 (42.75)     8:16.86 (42.52)     9:00.11 (43.25)
        9:43.40 (43.29)    10:26.76 (43.36)    11:10.08 (43.32)    11:53.43 (43.35)
       12:37.06 (43.63)    13:20.10 (43.04)    14:00.19 (40.09)        14:00.16 ( )
  8 Baldi, Todd C             39 Gray Sharks Lean-55 15:00.00   17:25.18    1  
                  40.24     1:26.38 (46.14)     2:15.25 (48.87)     3:08.17 (52.92)
        4:00.15 (51.98)     4:53.65 (53.50)     5:47.40 (53.75)     6:40.87 (53.47)
        7:34.45 (53.58)     8:29.10 (54.65)     9:23.67 (54.57)    10:18.23 (54.56)
       11:12.16 (53.93)    12:05.99 (53.83)    13:00.43 (54.44)    13:53.71 (53.28)
       14:47.19 (53.48)    15:41.34 (54.15)    16:34.53 (53.19)    17:25.18 (50.65)
  9 Reed, Blaine E            39 Naperville Waves-21 15:00.00   17:34.00  
                1:31.57                             2:24.65 ( )     3:17.76 (53.11)
        4:10.20 (52.44)     5:05.84 (55.64)     6:01.22 (55.38)     6:56.31 (55.09)
        7:50.56 (54.25)     8:44.10 (53.54)     9:40.00 (55.90)    10:32.09 (52.09)
       11:25.49 (53.40)    12:21.72 (56.23)    13:14.77 (53.05)    14:07.06 (52.29)
                               15:52.24 ( )  17:34.00 (1:41.76)                    
 
Men 35-39 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Mitchell, Justin W        36 Westloop Athleti-21    26.00      25.94    9  
  2 Nayar, Ramon              38 Naperville Waves-21    36.99      26.70    7  
  3 Elder, Patrick J          37 Naperville Waves-21    26.21      27.49    6  
  4 Hartsock, Steve J         38 Chicago Masters-38     26.72      27.98    5  
  5 Jablonski, Scott R        37 Lyons Masters          32.12      29.99    4  
  6 Thiry, Michael A          36 Chicago Smelts         31.40      30.57    3  
  7 Czach, Jesse R            37 Buehler Breakers       37.00      38.70    2  
  8 Strauder, Robert L        39 Evanston Masters       36.00      39.84    1  
 
Men 35-39 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Mitchell, Justin W        36 Westloop Athleti-21    56.00      54.62    9  
                  26.61       54.62 (28.01)                                        
  2 Elder, Patrick J          37 Naperville Waves-21    58.99      58.79    7  
                  28.57       58.79 (30.22)                                        
  3 Hartsock, Steve J         38 Chicago Masters-38     57.54      59.31    6  
                  28.90       59.31 (30.41)                                        
  4 Bateman, Chris L          35 UNAT                   59.00    1:00.77    5  
                  28.71     1:00.77 (32.06)                                        
  5 Thiry, Michael A          36 Chicago Smelts       1:06.80    1:05.99    4  
                  32.26     1:05.99 (33.73)                                        
  6 Durzi, George             36 Chicago Smelts       1:15.86    1:08.24    3  
  7 Andreeff, Steve           38 Elgin Blue Wave-21   1:20.00    1:19.87    2  
                  39.31     1:19.87 (40.56)                                        
  8 Czach, Jesse R            37 Buehler Breakers     1:23.00    1:21.55    1  
                  38.93     1:21.55 (42.62)                                        
 
Men 35-39 200 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Mitchell, Justin W        36 Westloop Athleti-21  2:00.00    1:59.67    9  
                  27.77       58.19 (30.42)     1:28.59 (30.40)     1:59.67 (31.08)
  2 Raese, T R R              39 Evanston Masters     2:01.16    2:01.22    7  
                  28.17       58.96 (30.79)     1:30.09 (31.13)     2:01.22 (31.13)
  3 Hartsock, Steve J         38 Chicago Masters-38   2:12.04    2:11.37    6  
                  30.25     1:03.24 (32.99)     1:37.15 (33.91)     2:11.37 (34.22)
  4 Bruns, Jeff               37 Lakeshore Athlet     2:11.21    2:14.59    5  
                  31.88     1:05.39 (33.51)     1:40.31 (34.92)     2:14.59 (34.28)
  5 Morrison, John            39 Lakeshore Athlet     2:17.64    2:20.57    4  
                  32.90     1:07.80 (34.90)     1:43.62 (35.82)     2:20.57 (36.95)
  6 Thiry, Michael A          36 Chicago Smelts       2:28.00    2:24.90    3  
                  34.76     1:11.03 (36.27)     1:48.05 (37.02)     2:24.90 (36.85)
  7 Andreeff, Steve           38 Elgin Blue Wave-21   2:55.00    2:53.39    2  
                  39.92     1:22.11 (42.19)     2:07.83 (45.72)     2:53.39 (45.56)
 
Men 35-39 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Grotke, Kevin A           39 Lincoln-Way Mast       29.00      29.04    9  
  2 Kozlowski, Mark S         37 Naperville Waves-21    31.50      30.58    7  
  3 Weigand, TJ               39 Westloop Athleti-21    30.29      30.95    6  
  4 Thiry, Michael A          36 Chicago Smelts         31.55      31.19    5  
  5 Czach, Jesse R            37 Buehler Breakers       40.00      39.08    4  
 
Men 35-39 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Grotke, Kevin A           39 Lincoln-Way Mast     1:01.00    1:03.95    9  
                  30.15     1:03.95 (33.80)                                        
  2 Kozlowski, Mark S         37 Naperville Waves-21  1:08.00    1:06.33    7  
                  30.98     1:06.33 (35.35)                                        
  3 Weigand, TJ               39 Westloop Athleti-21  1:06.26    1:08.41    6  
                  31.41     1:08.41 (37.00)                                        
  4 Morrison, John            39 Lakeshore Athlet     1:09.85    1:08.56    5  
                  32.52     1:08.56 (36.04)                                        
  5 Culver, Benjamin B        35 Elgin Blue Wave-21   1:09.00    1:08.63    4  
                  31.97     1:08.63 (36.66)                                        
  6 Thiry, Michael A          36 Chicago Smelts       1:09.89    1:09.02    3  
                  32.31     1:09.02 (36.71)                                        
  7 Parker, Adam B            35 Chicago Smelts       1:12.55    1:09.77    2  
                  33.23     1:09.77 (36.54)                                        
  8 Evans, James D            38 Elgin Blue Wave-21   1:23.00    1:25.05    1  
                  38.81     1:25.05 (46.24)                                        
 
Men 35-39 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Grotke, Kevin A           39 Lincoln-Way Mast     2:20.00    2:22.49    9  
                  32.37     1:09.05 (36.68)     1:45.53 (36.48)     2:22.49 (36.96)
  2 Kozlowski, Mark S         37 Naperville Waves-21  2:30.00    2:28.33    7  
                  33.80     1:11.14 (37.34)     1:48.52 (37.38)     2:28.33 (39.81)
  3 Morrison, John            39 Lakeshore Athlet     2:29.30    2:30.85    6  
                  34.03     1:12.06 (38.03)     1:51.40 (39.34)     2:30.85 (39.45)
  4 Weigand, TJ               39 Westloop Athleti-21  2:27.89    2:31.23    5  
                  33.97     1:12.38 (38.41)     1:52.10 (39.72)     2:31.23 (39.13)
  5 Parker, Adam B            35 Chicago Smelts       2:35.45    2:35.06    4  
                  36.52     1:17.04 (40.52)     1:56.23 (39.19)     2:35.06 (38.83)
  6 Thiry, Michael A          36 Chicago Smelts       2:35.00    2:35.88    3  
                  36.18     1:15.31 (39.13)     1:55.40 (40.09)     2:35.88 (40.48)
 
Men 35-39 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Grotke, Kevin A           39 Lincoln-Way Mast       26.00      25.99    9  
  2 Hartsock, Steve J         38 Chicago Masters-38     27.19      26.72    7  
  3 Bloom, Roger              37 Naperville Waves-21    34.00      29.39    6  
  4 Andreeff, Steve           38 Elgin Blue Wave-21     31.00      31.41    5  
  5 Czach, Jesse R            37 Buehler Breakers       37.00      37.14    4  
 
Men 35-39 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Szabados, Bela            38 Westloop Athleti-21    52.00      52.95    9  
                  25.30       52.95 (27.65)                                        
  2 Culver, Benjamin B        35 Elgin Blue Wave-21     54.70      54.61    7  
                  25.14       54.61 (29.47)                                        
  3 Poortinga, Vincent        36 The Wellness Cen     1:01.20      58.12    6  
                  27.70       58.12 (30.42)                                        
  4 Hartsock, Steve J         38 Chicago Masters-38     59.88    1:00.49    5  
                  28.19     1:00.49 (32.30)                                        
  5 Wicklander, Matthew E     38 Chicago Smelts       1:15.00    1:13.28    4  
                  34.65     1:13.28 (38.63)                                        
  6 Evans, James D            38 Elgin Blue Wave-21   1:33.00    1:29.03    3  
                  39.90     1:29.03 (49.13)                                        
 
Men 35-39 200 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Szabados, Bela            38 Westloop Athleti-21  1:59.00    1:55.39    9  
                  25.45       54.78 (29.33)     1:24.31 (29.53)     1:55.39 (31.08)
  2 Culver, Benjamin B        35 Elgin Blue Wave-21   2:00.00    2:02.54    7  
                  26.24       57.15 (30.91)     1:30.23 (33.08)     2:02.54 (32.31)
  3 Morrison, John            39 Lakeshore Athlet     2:17.51    2:16.93    6  
                  30.64     1:04.77 (34.13)     1:39.96 (35.19)     2:16.93 (36.97)
 
Men 35-39 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Mitchell, Justin W        36 Westloop Athleti-21  1:00.00      55.90    9  
                  25.67       55.90 (30.23)                                        
  2 Szabados, Bela            38 Westloop Athleti-21    55.50      56.29    7  
                  25.33       56.29 (30.96)                                        
  3 Elder, Patrick J          37 Naperville Waves-21    55.34      57.39    6  
                  26.75       57.39 (30.64)                                        
  4 Stephens, David J         35 Chicago Masters-38   1:02.50      57.58    5  
                  26.62       57.58 (30.96)                                        
  5 Grotke, Kevin A           39 Lincoln-Way Mast       58.00      59.83    4  
                  28.82       59.83 (31.01)                                        
  6 Hartsock, Steve J         38 Chicago Masters-38     58.91    1:00.07    3  
                  27.03     1:00.07 (33.04)                                        
  7 Nayar, Ramon              38 Naperville Waves-21  1:10.99    1:01.69    2  
                  27.24     1:01.69 (34.45)                                        
  8 Kozlowski, Mark S         37 Naperville Waves-21  1:04.00    1:02.21    1  
                  28.84     1:02.21 (33.37)                                        
  9 Reader, Paul              36 Buehler Breakers     1:05.00    1:02.22  
                  29.07     1:02.22 (33.15)                                        
 10 Morrison, John            39 Lakeshore Athlet     1:01.40    1:03.66  
                  29.36     1:03.66 (34.30)                                        
 11 Weigand, TJ               39 Westloop Athleti-21  1:04.12    1:04.27  
                  30.48     1:04.27 (33.79)                                        
 12 Jablonski, Scott R        37 Lyons Masters        1:05.15    1:04.73  
                  29.96     1:04.73 (34.77)                                        
 13 Helm, James R             37 Evanston Masters     1:03.69    1:05.61  
                  30.25     1:05.61 (35.36)                                        
 14 Roessler, Steve           36 Lyons Masters        1:06.45    1:05.62  
                  28.60     1:05.62 (37.02)                                        
 15 Strauder, Robert L        39 Evanston Masters     1:15.00    1:13.95  
                  35.12     1:13.95 (38.83)                                        
 16 Andreeff, Steve           38 Elgin Blue Wave-21   1:17.00    1:14.72  
                  34.09     1:14.72 (40.63)                                        
 17 Evans, James D            38 Elgin Blue Wave-21   1:20.00    1:17.57  
                  37.90     1:17.57 (39.67)                                        
 18 Czach, Jesse R            37 Buehler Breakers     1:20.00    1:17.69  
                  35.64     1:17.69 (42.05)                                        
 
Men 35-39 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Culver, Benjamin B        35 Elgin Blue Wave-21   2:03.00    2:04.50    9  
                  25.74       58.71 (32.97)     1:36.23 (37.52)     2:04.50 (28.27)
  2 Grotke, Kevin A           39 Lincoln-Way Mast     2:08.00    2:11.97    7  
                  27.42     1:03.47 (36.05)     1:39.31 (35.84)     2:11.97 (32.66)
  3 Hartsock, Steve J         38 Chicago Masters-38   2:15.04    2:12.67    6  
                  29.77   2:12.67 (1:42.90)                                        
  4 Morrison, John            39 Lakeshore Athlet     2:14.74    2:19.78    5  
                  29.25     1:05.23 (35.98)     1:45.74 (40.51)     2:19.78 (34.04)
  5 Parker, Adam B            35 Chicago Smelts       2:21.08    2:20.12    4  
                  29.11     1:04.76 (35.65)     1:47.79 (43.03)     2:20.12 (32.33)
  6 Andreeff, Steve           38 Elgin Blue Wave-21   2:50.00    2:52.30    3  
                  33.91     1:17.52 (43.61)     2:13.10 (55.58)     2:52.30 (39.20)
 -- Elder, Patrick J          37 Naperville Waves-21  2:03.99         DQ  
                  26.85       59.25 (32.40)     1:36.56 (37.31)          DQ (28.23)
 
Men 35-39 400 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Culver, Benjamin B        35 Elgin Blue Wave-21   4:18.00    4:21.34    9  
                  26.03       57.37 (31.34)     1:31.53 (34.16)     2:05.06 (33.53)
        2:43.48 (38.42)     3:23.93 (40.45)     3:53.22 (29.29)     4:21.34 (28.12)
  2 Elder, Patrick J          37 Naperville Waves-21  4:19.00    4:33.76    7  
                  27.97     1:00.89 (32.92)     1:37.07 (36.18)     2:13.41 (36.34)
        2:53.33 (39.92)     3:33.49 (40.16)     4:04.91 (31.42)     4:33.76 (28.85)
  3 Parker, Adam B            35 Chicago Smelts       5:05.55    5:00.72    6  
                  31.99     1:11.32 (39.33)     1:51.57 (40.25)     2:31.11 (39.54)
        3:12.89 (41.78)     3:55.27 (42.38)     4:28.50 (33.23)     5:00.72 (32.22)
  4 Thiry, Michael A          36 Chicago Smelts       5:15.50    5:16.50    5  
                  34.34     1:13.98 (39.64)     1:54.85 (40.87)     2:36.99 (42.14)
        3:20.59 (43.60)     4:05.36 (44.77)     4:41.71 (36.35)     5:16.50 (34.79)
  5 Andreeff, Steve           38 Elgin Blue Wave-21   7:00.00    6:25.22    4  
                  37.72     1:24.63 (46.91)     2:16.37 (51.74)     3:06.30 (49.93)
      4:06.97 (1:00.67)   5:07.53 (1:00.56)     5:48.24 (40.71)     6:25.22 (36.98)
  6 Evans, James D            38 Elgin Blue Wave-21   7:00.00    6:30.81    3  
                  42.05     1:34.95 (52.90)     2:29.45 (54.50)     3:23.13 (53.68)
        4:15.49 (52.36)     5:06.68 (51.19)     5:49.94 (43.26)     6:30.81 (40.87)
 
Men 40-44 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Bennett, Patrick J        40 Evanston Masters       23.84      23.23    9  
  2 Borkowski, John A         44 Naperville Waves-21    24.16      23.54    7  
  3 McClellan, David C        43 Chicago Masters-38     23.00      23.86    6  
  4 Urban, Mark               42 Mt Greenwood Mas-21    24.32      24.00    5  
  5 Malas, Bryan              44 Lakeshore Athlet       23.55      24.22    4  
  6 Moser, Jeff E             41 Lakeshore Athlet       24.50      24.28    3  
  7 Murphy, Douglas R         40 Chicago Smelts         24.78      24.35    2  
  8 Credit, Robert            41 Lyons Masters          26.50      24.45    1  
  9 Hagenbaumer, Chris R      41 Naperville Waves-21    27.00      25.36  
 10 Murphy, Michael F         44 Lincoln-Way Mast       27.80      26.09  
 11 Kubicek, David M          43 Elgin Blue Wave-21     25.50      26.23  
 12 Peebles, Brent            44 Flying Carp Swim       26.20      26.70  
 13 Lee, Enrique A            40 Naperville Waves-21    29.50      27.01  
 14 Waechter, Michael         43 Galter Swim Club-21    28.00      27.33  
 14 Moyer, Dale M             42 Gray Sharks Lean-55    29.00      27.33  
 16 Garza, David M            44 Naperville Waves-21    28.00      28.75  
 17 Lucas, Bret               44 The Wellness Cen       30.00      29.75  
 
Men 40-44 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Bennett, Patrick J        40 Evanston Masters       52.80      52.08    9  
                  24.52       52.08 (27.56)                                        
  2 Borkowski, John A         44 Naperville Waves-21    54.10      52.94    7  
                  25.26       52.94 (27.68)                                        
  3 Moser, Jeff E             41 Lakeshore Athlet       56.00      52.96    6  
                  25.55       52.96 (27.41)                                        
  4 Murphy, Douglas R         40 Chicago Smelts         55.67      55.55    5  
                  26.45       55.55 (29.10)                                        
  5 Kubicek, David M          43 Elgin Blue Wave-21     59.85      56.52    4  
                  27.33       56.52 (29.19)                                        
  6 Lapsey, Christopher       44 Naperville Waves-21    58.78      56.67    3  
                  28.02       56.67 (28.65)                                        
  7 Mattson, Mark E           41 Naperville Waves-21    57.50      57.20    2  
                  27.47       57.20 (29.73)                                        
  8 Lee, Enrique A            40 Naperville Waves-21  1:02.00      59.02    1  
                  28.12       59.02 (30.90)                                        
  9 Waechter, Michael         43 Galter Swim Club-21  1:00.17    1:01.02  
                  28.87     1:01.02 (32.15)                                        
 10 Garza, David M            44 Naperville Waves-21  1:04.00    1:04.14  
                  30.99     1:04.14 (33.15)                                        
 11 Myers, Fred M             40 Chicago Smelts       1:04.68    1:05.17  
                  30.97     1:05.17 (34.20)                                        
 12 Stephenson, Samuel H      42 Chicago Smelts       1:06.00    1:06.13  
                  31.37     1:06.13 (34.76)                                        
 
Men 40-44 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Bosse, Tim L              43 Deerfield Master     1:53.00    1:52.50    9  
                  26.30       53.51 (27.21)     1:22.02 (28.51)     1:52.50 (30.48)
  2 Urban, Mark               42 Mt Greenwood Mas-21  1:56.00    1:56.92    7  
                  27.61       57.62 (30.01)     1:27.33 (29.71)     1:56.92 (29.59)
  3 Borkowski, John A         44 Naperville Waves-21  1:58.32    2:00.45    6  
                  27.17       57.02 (29.85)     1:27.67 (30.65)     2:00.45 (32.78)
  4 Ackerman, Mark L          41 Chicago Blue Dol     1:57.50    2:04.72    5  
                  29.21     1:00.52 (31.31)     1:32.81 (32.29)     2:04.72 (31.91)
  5 Lapsey, Christopher       44 Naperville Waves-21  2:10.01    2:04.96    4  
                  29.47     1:01.62 (32.15)     1:33.07 (31.45)     2:04.96 (31.89)
  6 Mattson, Mark E           41 Naperville Waves-21  1:59.50    2:06.23    3  
                  29.34     1:01.44 (32.10)     1:34.05 (32.61)     2:06.23 (32.18)
  7 Kubicek, David M          43 Elgin Blue Wave-21   2:14.00    2:08.50    2  
                  28.91     1:01.42 (32.51)     1:35.32 (33.90)     2:08.50 (33.18)
  8 Espino, Rudy A            43 Chicago Smelts       2:20.00    2:08.56    1  
                  29.87     1:02.62 (32.75)     1:35.57 (32.95)     2:08.56 (32.99)
  9 Saxton, Carleton S        42 Chicago Masters-38   2:15.00    2:10.20  
                  30.84     1:04.27 (33.43)     1:37.44 (33.17)     2:10.20 (32.76)
 10 Hagenbaumer, Chris R      41 Naperville Waves-21  2:09.99    2:10.48  
                  29.90     1:01.88 (31.98)     1:35.33 (33.45)     2:10.48 (35.15)
 11 Lotter, Andy              40 Evanston Masters     2:17.10    2:17.12  
                  31.98     1:06.45 (34.47)     1:41.82 (35.37)     2:17.12 (35.30)
 12 Leyba, Christopher        42 Elgin Blue Wave-21   2:27.00    2:19.12  
                  33.01     1:07.76 (34.75)     1:43.38 (35.62)     2:19.12 (35.74)
 13 Moyer, Dale M             42 Gray Sharks Lean-55  2:20.00    2:20.55  
                  29.41     1:02.77 (33.36)     1:41.14 (38.37)     2:20.55 (39.41)
 14 Lucas, Bret               44 The Wellness Cen     2:28.00    2:22.56  
                  32.68     1:09.13 (36.45)     1:46.18 (37.05)     2:22.56 (36.38)
 15 Peebles, Brent            44 Flying Carp Swim     2:40.30    2:28.15  
                  27.40       58.76 (31.36)     1:47.19 (48.43)     2:28.15 (40.96)
 16 Ware, Sean                41 Chicago Blue Dol     2:36.00    2:29.39  
                  33.21     1:09.75 (36.54)     1:49.28 (39.53)     2:29.39 (40.11)
 17 Tratt, Kerric             40 Elgin Blue Wave-21   3:14.10    3:33.31  
                  47.13     1:41.41 (54.28)     2:37.74 (56.33)     3:33.31 (55.57)
 
Men 40-44 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Bosse, Tim L              43 Deerfield Master     5:30.00    5:13.82    9  
                  29.01     1:00.33 (31.32)     1:31.40 (31.07)     2:02.70 (31.30)
        2:34.40 (31.70)     3:06.19 (31.79)     3:38.08 (31.89)     4:09.89 (31.81)
        4:42.07 (32.18)     5:13.82 (31.75)                                        
  2 Cordero, Billy            44 Chicago Masters-38   5:25.00    5:26.77    7  
                  29.65     1:01.65 (32.00)     1:33.86 (32.21)     2:06.46 (32.60)
        2:39.19 (32.73)     3:12.24 (33.05)     3:46.29 (34.05)     4:19.72 (33.43)
        4:53.67 (33.95)     5:26.77 (33.10)                                        
  3 Mattson, Mark E           41 Naperville Waves-21  5:35.00    5:50.26    6  
                  31.24     1:06.09 (34.85)     1:41.52 (35.43)     2:17.09 (35.57)
        2:52.99 (35.90)     3:28.13 (35.14)     4:03.46 (35.33)     4:39.09 (35.63)
        5:14.89 (35.80)     5:50.26 (35.37)                                        
  4 Espino, Rudy A            43 Chicago Smelts       6:30.00    5:52.21    5  
                  31.47     1:06.56 (35.09)     1:41.89 (35.33)     2:17.76 (35.87)
        2:53.52 (35.76)     3:29.44 (35.92)     4:05.37 (35.93)     4:41.24 (35.87)
        5:17.12 (35.88)     5:52.21 (35.09)                                        
  5 Saxton, Carleton S        42 Chicago Masters-38   6:15.00    5:55.84    4  
                  33.26     1:09.30 (36.04)     1:46.11 (36.81)     2:22.74 (36.63)
        2:58.99 (36.25)     3:35.15 (36.16)     4:10.98 (35.83)     4:47.08 (36.10)
        5:21.30 (34.22)     5:55.84 (34.54)                                        
  6 Leyba, Christopher        42 Elgin Blue Wave-21   6:00.00    6:16.70    3  
                  33.45     1:08.94 (35.49)     1:46.02 (37.08)     2:24.21 (38.19)
        3:03.28 (39.07)     3:42.12 (38.84)     4:20.99 (38.87)     5:00.14 (39.15)
        5:38.85 (38.71)     6:16.70 (37.85)                                        
  7 Drever, Ross B            40 Naperville Waves-21  7:17.00    7:06.76    2  
                  35.30     1:15.37 (40.07)     1:57.35 (41.98)     2:39.42 (42.07)
        3:23.36 (43.94)     4:07.97 (44.61)     4:52.88 (44.91)     5:38.26 (45.38)
        6:23.86 (45.60)     7:06.76 (42.90)                                        
  8 Searle, Ron               41 Elgin Blue Wave-21   7:40.00    8:04.33    1  
                  38.93     1:22.65 (43.72)     2:09.49 (46.84)     2:57.51 (48.02)
        3:45.86 (48.35)     4:37.91 (52.05)     5:28.68 (50.77)     6:20.72 (52.04)
        7:13.49 (52.77)     8:04.33 (50.84)                                        
  9 Tratt, Kerric             40 Elgin Blue Wave-21   8:59.00    9:29.32  
                  48.58     1:43.50 (54.92)     2:40.01 (56.51)     3:37.71 (57.70)
        4:36.57 (58.86)     5:35.30 (58.73)     6:34.39 (59.09)     7:33.24 (58.85)
        8:32.54 (59.30)     9:29.32 (56.78)                                        
 
Men 40-44 1000 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Bosse, Tim L              43 Deerfield Master    12:00.00   11:04.47    9  
                  28.44       59.26 (30.82)     1:30.04 (30.78)     2:01.83 (31.79)
        2:34.28 (32.45)     3:07.28 (33.00)                                        
            9:20.99 ( )     9:56.11 (35.12)    10:31.08 (34.97)    11:04.47 (33.39)
  2 Cordero, Billy            44 Chicago Masters-38  11:53.00   11:20.96    7  
                  30.29     1:03.55 (33.26)     1:37.08 (33.53)     2:10.75 (33.67)
        2:44.86 (34.11)     3:19.05 (34.19)     3:52.88 (33.83)     4:26.77 (33.89)
        5:01.11 (34.34)     5:35.34 (34.23)     6:09.66 (34.32)     6:44.04 (34.38)
        7:18.71 (34.67)     7:53.28 (34.57)     8:28.41 (35.13)     9:03.70 (35.29)
        9:39.03 (35.33)    10:13.74 (34.71)    10:47.68 (33.94)    11:20.96 (33.28)
  3 Saxton, Carleton S        42 Chicago Masters-38  13:30.00   12:07.26    6  
                  33.93     1:09.78 (35.85)     1:45.98 (36.20)     2:22.35 (36.37)
        2:59.06 (36.71)     3:35.59 (36.53)     4:11.87 (36.28)     4:48.30 (36.43)
        5:24.81 (36.51)     6:01.50 (36.69)     6:37.92 (36.42)     7:14.47 (36.55)
        7:50.98 (36.51)     8:27.84 (36.86)     9:04.76 (36.92)     9:41.55 (36.79)
       10:18.40 (36.85)    10:55.40 (37.00)    11:31.78 (36.38)    12:07.26 (35.48)
  4 Mattson, Mark E           41 Naperville Waves-21 12:05.00   12:07.56    5  
                  31.33     1:06.61 (35.28)     1:42.61 (36.00)     2:18.49 (35.88)
        2:55.11 (36.62)     3:31.92 (36.81)     4:09.09 (37.17)     4:46.16 (37.07)
        5:23.47 (37.31)     6:00.50 (37.03)     6:37.44 (36.94)     7:15.12 (37.68)
        7:52.13 (37.01)     8:29.60 (37.47)     9:06.52 (36.92)     9:43.47 (36.95)
       10:20.36 (36.89)    10:57.37 (37.01)    11:33.62 (36.25)    12:07.56 (33.94)
  5 Meek, Kevin               42 Chicago Blue Dol    12:30.00   12:45.53    4  
                  32.96     1:09.08 (36.12)     1:45.20 (36.12)     2:22.13 (36.93)
        2:59.69 (37.56)     3:37.65 (37.96)     4:16.30 (38.65)     4:55.22 (38.92)
        5:34.24 (39.02)     6:13.37 (39.13)     6:52.29 (38.92)     7:31.44 (39.15)
        8:10.28 (38.84)     8:49.86 (39.58)     9:29.86 (40.00)    10:10.04 (40.18)
       10:50.41 (40.37)    11:30.67 (40.26)    12:09.25 (38.58)    12:45.53 (36.28)
  6 Kubicek, David M          43 Elgin Blue Wave-21  13:30.00   12:48.54    3  
                  30.30     1:04.62 (34.32)     1:40.71 (36.09)     2:17.92 (37.21)
        2:55.84 (37.92)     3:34.50 (38.66)     4:13.49 (38.99)     4:52.63 (39.14)
        5:31.88 (39.25)     6:11.43 (39.55)     6:51.01 (39.58)     7:30.71 (39.70)
        8:10.62 (39.91)     8:50.17 (39.55)     9:30.37 (40.20)    10:09.75 (39.38)
       10:50.46 (40.71)    11:30.58 (40.12)    12:10.22 (39.64)    12:48.54 (38.32)
  7 Pauga, Eric M             44 Naperville Waves-21 14:45.00   13:52.60    2  
                  35.00   1:55.25 (1:20.25)                             2:39.34 ( )
        3:24.88 (45.54)     4:10.94 (46.06)     4:55.54 (44.60)     5:38.71 (43.17)
        6:21.46 (42.75)     7:03.76 (42.30)     7:44.29 (40.53)     8:25.22 (40.93)
        9:07.73 (42.51)     9:49.65 (41.92)    10:31.33 (41.68)    11:12.63 (41.30)
       11:53.71 (41.08)    12:34.57 (40.86)    13:14.95 (40.38)    13:52.60 (37.65)
  8 Russell, Sean             41 UNAT                14:30.00   13:53.01    1  
                  32.72     1:08.78 (36.06)     1:47.21 (38.43)     2:26.15 (38.94)
        3:06.07 (39.92)     3:46.41 (40.34)     4:27.42 (41.01)     5:09.19 (41.77)
        5:51.86 (42.67)     6:35.04 (43.18)     7:18.15 (43.11)     8:02.03 (43.88)
        8:46.22 (44.19)     9:30.02 (43.80)  10:58.72 (1:28.70)    11:42.96 (44.24)
       12:27.31 (44.35)    13:10.94 (43.63)    13:53.01 (42.07)                    
  9 Drever, Ross B            40 Naperville Waves-21 15:00.00   14:28.44  
                  36.45     1:16.35 (39.90)     1:59.30 (42.95)     2:42.71 (43.41)
        3:26.15 (43.44)     4:10.13 (43.98)     4:54.45 (44.32)     5:39.45 (45.00)
        6:24.09 (44.64)     7:09.11 (45.02)     7:53.99 (44.88)     8:38.09 (44.10)
        9:22.93 (44.84)    10:07.87 (44.94)    10:52.40 (44.53)    11:36.57 (44.17)
       12:20.76 (44.19)    13:05.26 (44.50)    13:48.27 (43.01)    14:28.44 (40.17)
 10 Laboe, Matt               44 Naperville Waves-21 15:00.00   14:58.29  
                  37.04     1:18.86 (41.82)                                        
            9:43.01 ( )    10:28.78 (45.77)    11:14.49 (45.71)    11:59.81 (45.32)
       12:45.67 (45.86)  14:58.29 (2:12.62)                                        
 11 Searle, Ron               41 Elgin Blue Wave-21  17:00.00   17:25.92  
                  38.64     1:22.18 (43.54)     2:08.30 (46.12)     2:57.44 (49.14)
        3:47.99 (50.55)     4:39.47 (51.48)     5:31.68 (52.21)     6:24.81 (53.13)
      8:14.35 (1:49.54)     9:09.80 (55.45)    10:04.92 (55.12)  11:56.99 (1:52.07)
       12:50.71 (53.72)    13:46.16 (55.45)                                        
           14:40.88 ( )    15:36.94 (56.06)    16:33.64 (56.70)    17:25.92 (52.28)
 12 Tratt, Kerric             40 Elgin Blue Wave-21  17:58.00   19:48.03  
                  49.62     1:46.42 (56.80)     2:43.77 (57.35)   3:44.33 (1:00.56)
      4:45.18 (1:00.85)   5:46.15 (1:00.97)   6:46.52 (1:00.37)   7:47.33 (1:00.81)
        8:47.27 (59.94)   9:47.69 (1:00.42)  10:48.11 (1:00.42)  11:48.13 (1:00.02)
     12:48.88 (1:00.75)  13:49.47 (1:00.59)  14:50.20 (1:00.73)  15:50.74 (1:00.54)
       16:50.51 (59.77)    17:50.08 (59.57)    18:49.80 (59.72)    19:48.03 (58.23)
 
Men 40-44 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Malas, Bryan              44 Lakeshore Athlet       25.00      25.76    9  
  2 Colburn, Christopher M    40 Academy Bullets-21     30.00      29.50    7  
  3 Cordero, Billy            44 Chicago Masters-38     28.99      29.52    6  
  4 Bennett, Patrick J        40 Evanston Masters       32.00      30.08    5  
  5 Thayer, Jason W           40 Lyons Masters          30.05      30.19    4  
  6 Fitzpatrick, John A       40 Chicago Blue Dol       31.00      31.39    3  
  7 Murphy, Douglas R         40 Chicago Smelts         32.84      31.59    2  
  8 Landrowski, Mark G        42 Elgin Blue Wave-21     32.53      32.72    1  
  9 Myers, Fred M             40 Chicago Smelts         33.68      32.93  
 
Men 40-44 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Malas, Bryan              44 Lakeshore Athlet       54.99      57.64    9  
                  27.36       57.64 (30.28)                                        
  2 Urban, Mark               42 Mt Greenwood Mas-21    58.00      58.85    7  
                  28.49       58.85 (30.36)                                        
  3 Kriegsmann, Karl          42 Big Blue Aqautic-14  1:00.00      59.05    6  
                  28.93       59.05 (30.12)                                        
  4 Cordero, Billy            44 Chicago Masters-38   1:04.00    1:02.45    5  
                  30.00     1:02.45 (32.45)                                        
  5 Thayer, Jason W           40 Lyons Masters        1:07.00    1:05.33    4  
                  32.04     1:05.33 (33.29)                                        
  6 Bennett, Patrick J        40 Evanston Masters     1:10.00    1:06.20    3  
                  31.79     1:06.20 (34.41)                                        
  7 Murphy, Douglas R         40 Chicago Smelts       1:12.67    1:08.63    2  
                  33.55     1:08.63 (35.08)                                        
  8 Landrowski, Mark G        42 Elgin Blue Wave-21   1:13.00    1:09.74    1  
                  34.25     1:09.74 (35.49)                                        
  9 Myers, Fred M             40 Chicago Smelts       1:13.58    1:10.24  
                  34.58     1:10.24 (35.66)                                        
 10 Stephenson, Samuel H      42 Chicago Smelts       1:25.00    1:22.80  
                  39.62     1:22.80 (43.18)                                        
 11 Drever, Ross B            40 Naperville Waves-21  1:35.00    1:30.33  
                  42.22     1:30.33 (48.11)                                        
 12 Searle, Ron               41 Elgin Blue Wave-21   1:36.00    1:35.56  
                  45.69     1:35.56 (49.87)                                        
 13 Tratt, Kerric             40 Elgin Blue Wave-21   1:57.24    2:17.26  
                1:06.13   2:17.26 (1:11.13)                                        
 
Men 40-44 200 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Urban, Mark               42 Mt Greenwood Mas-21  2:06.00    2:05.18    9  
                  29.76     1:01.19 (31.43)     1:33.09 (31.90)     2:05.18 (32.09)
  2 Cordero, Billy            44 Chicago Masters-38   2:15.00    2:18.49    7  
                  31.93     1:06.68 (34.75)     1:42.79 (36.11)     2:18.49 (35.70)
  3 Thayer, Jason W           40 Lyons Masters        2:18.00    2:21.63    6  
                  32.73     1:08.07 (35.34)     1:44.78 (36.71)     2:21.63 (36.85)
  4 Fogel, George E           41 Lakeshore Athlet     2:20.06    2:21.86    5  
                  32.62     1:07.88 (35.26)     1:45.39 (37.51)     2:21.86 (36.47)
  5 Mattson, Mark E           41 Naperville Waves-21  2:24.00    2:22.12    4  
                  34.20     1:09.89 (35.69)     1:46.54 (36.65)     2:22.12 (35.58)
  6 Saxton, Carleton S        42 Chicago Masters-38   2:45.00    2:29.71    3  
                  35.47     1:12.69 (37.22)     1:51.06 (38.37)     2:29.71 (38.65)
  7 Landrowski, Mark G        42 Elgin Blue Wave-21   2:37.45    2:33.70    2  
                  36.11     1:14.07 (37.96)     1:54.27 (40.20)     2:33.70 (39.43)
  8 Myers, Fred M             40 Chicago Smelts       2:45.00    2:36.03    1  
                  38.44     1:18.61 (40.17)     1:58.67 (40.06)     2:36.03 (37.36)
  9 Lotter, Andy              40 Evanston Masters     2:55.00    2:47.80  
                  39.46     1:22.03 (42.57)     2:05.18 (43.15)     2:47.80 (42.62)
 10 Leyba, Christopher        42 Elgin Blue Wave-21   2:40.00    2:51.97  
                  42.17     1:25.45 (43.28)     2:09.36 (43.91)     2:51.97 (42.61)
 11 Lucas, Bret               44 The Wellness Cen     3:30.00    3:07.30  
                  43.26     1:30.78 (47.52)     2:18.59 (47.81)     3:07.30 (48.71)
 12 Searle, Ron               41 Elgin Blue Wave-21   3:00.00    3:25.03  
                  43.90     1:36.17 (52.27)     2:30.33 (54.16)     3:25.03 (54.70)
 
Men 40-44 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Espino, Rudy A            43 Chicago Smelts         35.00      30.83    9  
  2 Urban, Mark               42 Mt Greenwood Mas-21    33.33      30.96    7  
  3 Malas, Bryan              44 Lakeshore Athlet       31.00      31.05    6  
  4 McClellan, David C        43 Chicago Masters-38     30.00      31.38    5  
  5 Landrowski, Mark G        42 Elgin Blue Wave-21     32.02      32.36    4  
  6 Murphy, Michael F         44 Lincoln-Way Mast       32.75      32.40    3  
  7 Lapsey, Christopher       44 Naperville Waves-21    36.66      33.11    2  
  8 Rodriguez, Romel          41 Chicago Smelts         34.24      33.81    1  
  9 Lee, Enrique A            40 Naperville Waves-21    37.00      34.78  
 10 Garza, David M            44 Naperville Waves-21    35.00      35.38  
 11 Flynn, Parnell T          41 Chicago Masters-38     45.00      36.07  
 12 Searle, Ron               41 Elgin Blue Wave-21     42.00      42.66  
 
Men 40-44 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 McClellan, David C        43 Chicago Masters-38   1:05.00    1:06.32    9  
                  31.29     1:06.32 (35.03)                                        
  2 Espino, Rudy A            43 Chicago Smelts       1:12.00    1:08.36    7  
                  32.37     1:08.36 (35.99)                                        
  3 Hagenbaumer, Chris R      41 Naperville Waves-21  1:12.99    1:08.61    6  
                  32.54     1:08.61 (36.07)                                        
  4 Murphy, Michael F         44 Lincoln-Way Mast     1:11.90    1:10.73    5  
                  32.87     1:10.73 (37.86)                                        
  5 Lapsey, Christopher       44 Naperville Waves-21  1:14.99    1:12.86    4  
                  34.93     1:12.86 (37.93)                                        
  6 Mattson, Mark E           41 Naperville Waves-21  1:13.00    1:13.21    3  
                  34.87     1:13.21 (38.34)                                        
  7 Landrowski, Mark G        42 Elgin Blue Wave-21   1:12.82    1:13.85    2  
                  34.53     1:13.85 (39.32)                                        
  8 Credit, Robert            41 Lyons Masters        1:20.00    1:13.96    1  
                  35.08     1:13.96 (38.88)                                        
  9 Lee, Enrique A            40 Naperville Waves-21  1:22.00    1:17.09  
                  36.78     1:17.09 (40.31)                                        
 10 Garza, David M            44 Naperville Waves-21  1:20.00    1:22.50  
                  39.45     1:22.50 (43.05)                                        
 11 Ware, Sean                41 Chicago Blue Dol     1:32.00    1:23.58  
                  39.83     1:23.58 (43.75)                                        
 
Men 40-44 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Espino, Rudy A            43 Chicago Smelts       2:40.00    2:30.10    9  
                  33.44     1:12.35 (38.91)     1:51.20 (38.85)     2:30.10 (38.90)
  2 Lapsey, Christopher       44 Naperville Waves-21  2:45.15    2:37.01    7  
                  36.78     1:16.75 (39.97)     1:56.85 (40.10)     2:37.01 (40.16)
  3 Murphy, Michael F         44 Lincoln-Way Mast     2:40.00    2:39.00    6  
                  36.66     1:16.79 (40.13)     1:58.27 (41.48)     2:39.00 (40.73)
  4 Mattson, Mark E           41 Naperville Waves-21  2:38.00    2:39.65    5  
                  36.52     1:16.49 (39.97)     1:58.00 (41.51)     2:39.65 (41.65)
  5 Saxton, Carleton S        42 Chicago Masters-38   3:00.00    2:42.83    4  
                  37.50     1:18.67 (41.17)     2:01.00 (42.33)     2:42.83 (41.83)
  6 Landrowski, Mark G        42 Elgin Blue Wave-21   2:46.94    2:48.60    3  
                  38.05     1:20.86 (42.81)     2:04.84 (43.98)     2:48.60 (43.76)
  7 Garza, David M            44 Naperville Waves-21  3:00.00    2:59.11    2  
                  40.91     1:26.21 (45.30)     2:13.64 (47.43)     2:59.11 (45.47)
  8 Flynn, Parnell T          41 Chicago Masters-38   3:30.00    2:59.78    1  
                  39.99     1:25.12 (45.13)     2:12.46 (47.34)     2:59.78 (47.32)
 
Men 40-44 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Malas, Bryan              44 Lakeshore Athlet       24.50      24.85    9  
  2 McClellan, David C        43 Chicago Masters-38     25.00      25.39    7  
  3 Carl, Scott A             40 Lincoln-Way Mast       25.55      25.49    6  
  4 Moser, Jeff E             41 Lakeshore Athlet       25.00      25.86    5  
  5 Bennett, Patrick J        40 Evanston Masters       27.20      26.47    4  
  6 Borkowski, John A         44 Naperville Waves-21    27.30      26.64    3  
  7 Cordero, Billy            44 Chicago Masters-38     26.80      26.72    2  
  8 Murphy, Douglas R         40 Chicago Smelts         28.24      27.37    1  
  9 Kubicek, David M          43 Elgin Blue Wave-21     29.08      28.13  
 10 Fitzpatrick, John A       40 Chicago Blue Dol       30.50      29.49  
 11 Landrowski, Mark G        42 Elgin Blue Wave-21     31.00      30.11  
 12 Stephenson, Samuel H      42 Chicago Smelts         32.00      32.43  
 13 Waechter, Michael         43 Galter Swim Club-21    33.24      32.53  
 14 Tratt, Kerric             40 Elgin Blue Wave-21     47.21      54.13  
 
Men 40-44 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Malas, Bryan              44 Lakeshore Athlet       54.55      55.83    9  
                  26.10       55.83 (29.73)                                        
  2 Carl, Scott A             40 Lincoln-Way Mast       57.30      56.40    7  
                  26.26       56.40 (30.14)                                        
  3 McClellan, David C        43 Chicago Masters-38     55.00      57.10    6  
                  26.62       57.10 (30.48)                                        
  4 Toth, Patrick J           40 Evanston Masters       57.00      58.04    5  
                  27.15       58.04 (30.89)                                        
  5 Moser, Jeff E             41 Lakeshore Athlet     1:02.00      58.42    4  
                  27.46       58.42 (30.96)                                        
  6 Cordero, Billy            44 Chicago Masters-38     59.00    1:00.13    3  
                  28.49     1:00.13 (31.64)                                        
  7 Borkowski, John A         44 Naperville Waves-21  1:01.47    1:00.63    2  
                  28.63     1:00.63 (32.00)                                        
  8 Bennett, Patrick J        40 Evanston Masters     1:02.70    1:00.83    1  
                  28.17     1:00.83 (32.66)                                        
  9 Fogel, George E           41 Lakeshore Athlet       59.34    1:02.53  
                  28.82     1:02.53 (33.71)                                        
 10 Saxton, Carleton S        42 Chicago Masters-38   1:15.00    1:05.94  
                  30.11     1:05.94 (35.83)                                        
 11 Lapsey, Christopher       44 Naperville Waves-21  1:08.88    1:06.49  
                  30.40     1:06.49 (36.09)                                        
 12 Leyba, Christopher        42 Elgin Blue Wave-21   1:15.00    1:14.23  
                  35.26     1:14.23 (38.97)                                        
 13 Tratt, Kerric             40 Elgin Blue Wave-21   1:51.94    1:55.50  
                  52.60   1:55.50 (1:02.90)                                        
 
Men 40-44 200 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Kriegsmann, Karl          42 Big Blue Aqautic-14  2:12.00    2:09.13    9  
                  27.43       58.23 (30.80)     1:30.60 (32.37)     2:09.13 (38.53)
  2 Toth, Patrick J           40 Evanston Masters     2:10.00    2:11.21    7  
                  29.31     1:02.31 (33.00)     1:36.63 (34.32)     2:11.21 (34.58)
  3 Bennett, Patrick J        40 Evanston Masters     2:30.00    2:29.71    6  
                  32.89     1:09.77 (36.88)     1:48.48 (38.71)     2:29.71 (41.23)
  4 Saxton, Carleton S        42 Chicago Masters-38   3:00.00    2:38.56    5  
                  37.57     1:20.58 (43.01)     2:00.00 (39.42)     2:38.56 (38.56)
  5 Tratt, Kerric             40 Elgin Blue Wave-21   4:09.74    4:27.98    4  
                  56.97   2:03.56 (1:06.59)   3:17.10 (1:13.54)   4:27.98 (1:10.88)
 
Men 40-44 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Malas, Bryan              44 Lakeshore Athlet       56.99      56.99    9  
                  25.94       56.99 (31.05)                                        
  2 McClellan, David C        43 Chicago Masters-38     58.00      58.44    7  
                  27.02       58.44 (31.42)                                        
  3 Urban, Mark               42 Mt Greenwood Mas-21  1:01.06      58.70    6  
                  27.51       58.70 (31.19)                                        
  4 Moser, Jeff E             41 Lakeshore Athlet     1:05.00    1:00.14    5  
                  27.08     1:00.14 (33.06)                                        
  5 Toth, Patrick J           40 Evanston Masters       59.50    1:00.17    4  
                  28.00     1:00.17 (32.17)                                        
  6 Carl, Scott A             40 Lincoln-Way Mast     1:05.30    1:00.37    3  
                  26.29     1:00.37 (34.08)                                        
  7 Bennett, Patrick J        40 Evanston Masters     1:02.33    1:01.35    2  
                  28.76     1:01.35 (32.59)                                        
  8 Fogel, George E           41 Lakeshore Athlet     1:03.10    1:03.31    1  
                  29.48     1:03.31 (33.83)                                        
  9 Thayer, Jason W           40 Lyons Masters        1:06.00    1:04.48  
                  29.21     1:04.48 (35.27)                                        
 10 Credit, Robert            41 Lyons Masters        1:10.00    1:04.52  
                  30.97     1:04.52 (33.55)                                        
 11 Hagenbaumer, Chris R      41 Naperville Waves-21  1:05.00    1:04.58  
                  31.40     1:04.58 (33.18)                                        
 12 Espino, Rudy A            43 Chicago Smelts       1:10.00    1:04.63  
                  30.66     1:04.63 (33.97)                                        
 13 Lapsey, Christopher       44 Naperville Waves-21  1:11.11    1:04.89  
                  31.38     1:04.89 (33.51)                                        
 14 Murphy, Michael F         44 Lincoln-Way Mast     1:08.00    1:06.32  
                  31.57     1:06.32 (34.75)                                        
 15 Kubicek, David M          43 Elgin Blue Wave-21   1:07.12    1:06.90  
                  30.74     1:06.90 (36.16)                                        
 16 Landrowski, Mark G        42 Elgin Blue Wave-21   1:07.79    1:07.81  
                  31.84     1:07.81 (35.97)                                        
 17 Lee, Enrique A            40 Naperville Waves-21  1:13.00    1:09.40  
                  32.78     1:09.40 (36.62)                                        
 18 Peebles, Brent            44 Flying Carp Swim     1:17.10    1:12.13  
                  35.40     1:12.13 (36.73)                                        
 19 Stephenson, Samuel H      42 Chicago Smelts       1:15.00    1:15.89  
                  34.95     1:15.89 (40.94)                                        
 20 Garza, David M            44 Naperville Waves-21  1:18.00    1:16.51  
                  37.53     1:16.51 (38.98)                                        
 21 Searle, Ron               41 Elgin Blue Wave-21   1:27.00    1:27.21  
                  41.23     1:27.21 (45.98)                                        
 22 Tratt, Kerric             40 Elgin Blue Wave-21   1:46.12    1:48.12  
                  55.95     1:48.12 (52.17)                                        
 -- Moyer, Dale M             42 Gray Sharks Lean-55  1:15.00         DQ  
                  35.16          DQ (38.96)                                        
 
Men 40-44 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Urban, Mark               42 Mt Greenwood Mas-21  2:09.00    2:07.47    9  
                  28.04     1:00.54 (32.50)     1:37.77 (37.23)     2:07.47 (29.70)
  2 Carl, Scott A             40 Lincoln-Way Mast     2:15.30    2:10.66    7  
                  27.24     1:00.94 (33.70)     1:40.69 (39.75)     2:10.66 (29.97)
  3 Malas, Bryan              44 Lakeshore Athlet     2:03.00    2:12.56    6  
                  26.20     1:00.31 (34.11)     1:39.79 (39.48)     2:12.56 (32.77)
  4 McClellan, David C        43 Chicago Masters-38   2:06.00    2:12.86    5  
                  27.72     1:02.77 (35.05)     1:41.87 (39.10)     2:12.86 (30.99)
  5 Moser, Jeff E             41 Lakeshore Athlet     2:15.00    2:14.16    4  
                  26.68       59.57 (32.89)     1:40.50 (40.93)     2:14.16 (33.66)
  6 Toth, Patrick J           40 Evanston Masters     2:13.00    2:14.25    3  
                  27.78     1:01.97 (34.19)     1:42.91 (40.94)     2:14.25 (31.34)
  7 Lapsey, Christopher       44 Naperville Waves-21  2:29.99    2:19.25    2  
                  30.91     1:08.51 (37.60)     1:47.74 (39.23)     2:19.25 (31.51)
  8 Mattson, Mark E           41 Naperville Waves-21  2:24.00    2:21.16    1  
                  31.49     1:08.98 (37.49)     1:48.73 (39.75)     2:21.16 (32.43)
  9 Espino, Rudy A            43 Chicago Smelts       2:30.00    2:21.51  
                  30.24     1:08.50 (38.26)     1:47.97 (39.47)     2:21.51 (33.54)
 10 Borkowski, John A         44 Naperville Waves-21  2:18.00    2:22.32  
                  27.01     1:03.35 (36.34)     1:48.07 (44.72)     2:22.32 (34.25)
 11 Kubicek, David M          43 Elgin Blue Wave-21   2:38.12    2:24.32  
                  30.33     1:08.34 (38.01)     1:51.64 (43.30)     2:24.32 (32.68)
 12 Thayer, Jason W           40 Lyons Masters        2:20.00    2:25.17  
                  29.07     1:05.19 (36.12)     1:50.33 (45.14)     2:25.17 (34.84)
 13 Saxton, Carleton S        42 Chicago Masters-38   2:45.00    2:25.43  
                  30.27     1:09.89 (39.62)     1:51.37 (41.48)     2:25.43 (34.06)
 14 Murphy, Michael F         44 Lincoln-Way Mast     2:27.20    2:26.37  
                  29.71     1:08.72 (39.01)     1:50.55 (41.83)     2:26.37 (35.82)
 15 Lee, Enrique A            40 Naperville Waves-21  2:38.00    2:35.67  
                  32.96     1:13.03 (40.07)     1:58.82 (45.79)     2:35.67 (36.85)
 16 Drever, Ross B            40 Naperville Waves-21  3:05.00    3:08.49  
                  39.68     1:28.92 (49.24)     2:27.76 (58.84)     3:08.49 (40.73)
 17 Searle, Ron               41 Elgin Blue Wave-21   3:00.00    3:25.69  
                  45.65     1:37.93 (52.28)     2:37.24 (59.31)     3:25.69 (48.45)
 
Men 40-44 400 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Toth, Patrick J           40 Evanston Masters     4:55.00    4:51.86    9  
                  29.41     1:03.63 (34.22)     1:41.91 (38.28)     2:20.25 (38.34)
        3:04.30 (44.05)     3:46.80 (42.50)     4:20.25 (33.45)     4:51.86 (31.61)
  2 Cordero, Billy            44 Chicago Masters-38   5:08.00    4:59.11    7  
                  31.33     1:06.36 (35.03)     1:46.18 (39.82)     2:24.84 (38.66)
        3:09.16 (44.32)     3:53.83 (44.67)     4:27.44 (33.61)     4:59.11 (31.67)
  3 Espino, Rudy A            43 Chicago Smelts       6:00.00    5:12.81    6  
                  33.32     1:11.58 (38.26)     1:53.12 (41.54)     2:35.58 (42.46)
        3:19.61 (44.03)     4:02.61 (43.00)     4:38.35 (35.74)     5:12.81 (34.46)
  4 Mattson, Mark E           41 Naperville Waves-21  5:10.00    5:16.71    5  
                  33.04     1:13.66 (40.62)     1:54.78 (41.12)     2:35.15 (40.37)
        3:18.23 (43.08)     4:03.10 (44.87)     4:40.49 (37.39)     5:16.71 (36.22)
  5 Borkowski, John A         44 Naperville Waves-21  5:30.30    5:20.46    4  
                  30.86     1:06.74 (35.88)     1:49.21 (42.47)     2:31.01 (41.80)
        3:19.19 (48.18)     4:06.85 (47.66)     4:44.48 (37.63)     5:20.46 (35.98)
  6 Saxton, Carleton S        42 Chicago Masters-38   6:00.00    5:25.24    3  
                  36.72     1:18.93 (42.21)     2:00.87 (41.94)     2:43.56 (42.69)
        3:26.00 (42.44)     4:09.17 (43.17)     4:47.99 (38.82)     5:25.24 (37.25)
  7 Murphy, Douglas R         40 Chicago Smelts       5:40.00    5:39.36    2  
                  32.79     1:11.75 (38.96)     1:57.41 (45.66)     2:44.51 (47.10)
        3:37.99 (53.48)     4:28.41 (50.42)     5:06.11 (37.70)     5:39.36 (33.25)
  8 Leyba, Christopher        42 Elgin Blue Wave-21   6:00.00    5:46.91    1  
                  36.96     1:21.20 (44.24)     2:07.63 (46.43)     2:53.27 (45.64)
        3:43.52 (50.25)     4:32.32 (48.80)     5:10.87 (38.55)     5:46.91 (36.04)
  9 Tratt, Kerric             40 Elgin Blue Wave-21   8:20.00    8:59.86  
                  56.39   2:03.34 (1:06.95)   3:17.60 (1:14.26)   4:33.20 (1:15.60)
      5:47.29 (1:14.09)   7:02.84 (1:15.55)     8:01.42 (58.58)     8:59.86 (58.44)
 
Men 45-49 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Young, Bob                47 Chicago Masters-38     23.91      23.70    9  
  2 Young, Greg               45 Gray Sharks Lean-55    24.50      24.20    7  
  3 Barger, Joe A             45 UNAT                   23.50      24.45    6  
  4 Haggett, Dave G           47 Buehler Breakers       26.00      25.30    5  
  5 Dahlke, Grant             49 Elgin Blue Wave-21     25.34      25.35    4  
  6 Funchion, Nial D          46 Chicago Masters-38     25.77      25.58    3  
  7 Campbell, Glenn T         48 Naperville Waves-21    25.50      25.91    2  
  8 Richert, John W           46 Libertyville Mas-21    26.25      25.95    1  
  9 Hogarty, Michael E        45 Naperville Waves-21    25.80      26.21  
 10 Lopata, Mitch A           48 Evanston Masters       25.80      26.29  
 11 Swiss, Tom                45 Chicago Smelts         26.00      26.42  
 12 Knipstein, Steven C       47 Lyons Masters          30.00      26.61  
 13 Teyema, Brian R           46 Westloop Athleti-21    28.00      27.06  
 14 Figg, Steven J            45 Chicago Smelts         28.25      27.85  
 15 Mitchell, John E          49 Lakeshore Athlet       28.00      28.02  
 16 Bland, Steven             45 Elgin Blue Wave-21     29.00      29.65  
 17 Caffero, Louie            48 Elgin Blue Wave-21     30.01      30.22  
 18 Broemmelsiek, Dan         48 Academy Bullets-21     45.00      33.38  
 
Men 45-49 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Young, Bob                47 Chicago Masters-38     53.77      53.17    9  
                  25.35       53.17 (27.82)                                        
  2 Young, Greg               45 Gray Sharks Lean-55    55.00      53.99    7  
                  25.77       53.99 (28.22)                                        
  3 Dahlke, Grant             49 Elgin Blue Wave-21     56.34      54.93    6  
                  26.02       54.93 (28.91)                                        
  4 Gilberg, Steve            49 Chicago Smelts         59.20      55.75    5  
                  26.49       55.75 (29.26)                                        
  5 Rodon, William A          48 Chicago Masters-38     57.54      56.65    4  
                  27.10       56.65 (29.55)                                        
  6 Campbell, Glenn T         48 Naperville Waves-21  1:00.00      57.55    3  
                  27.77       57.55 (29.78)                                        
  7 Lopata, Mitch A           48 Evanston Masters       58.00      57.69    2  
                  27.87       57.69 (29.82)                                        
  8 Schiesl, Michael          45 Academy Bullets-21     58.50      58.14    1  
                  28.16       58.14 (29.98)                                        
  9 Gerlach, Fritz            45 Naperville Waves-21    59.50      58.53  
                  28.41       58.53 (30.12)                                        
 10 Knipstein, Steven C       47 Lyons Masters        1:10.00      59.22  
                  28.29       59.22 (30.93)                                        
 11 Richert, John W           46 Libertyville Mas-21    58.40      59.24  
                  28.18       59.24 (31.06)                                        
 12 McKeon, David             48 Lakeshore Athlet       59.00      59.69  
                  29.24       59.69 (30.45)                                        
 13 Mitchell, John E          49 Lakeshore Athlet     1:01.00    1:01.39  
                  30.01     1:01.39 (31.38)                                        
 14 Meyle, Karl P             45 Buehler Breakers     1:06.59    1:05.72  
                  30.72     1:05.72 (35.00)                                        
 15 Kanner, Gary S            49 Buehler Breakers     1:12.00    1:07.45  
                  32.37     1:07.45 (35.08)                                        
 16 Caffero, Louie            48 Elgin Blue Wave-21   1:07.00    1:07.48  
                  31.77     1:07.48 (35.71)                                        
 17 Schoser, John C           46 Northwestern Aqu     1:09.18    1:08.76  
                  33.18     1:08.76 (35.58)                                        
 18 Haberstich, Brian         45 Naperville Waves-21  1:06.00    1:10.73  
                  34.01     1:10.73 (36.72)                                        
 
Men 45-49 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Haggett, Dave G           47 Buehler Breakers     2:05.00    2:00.58    9  
                  27.57       57.56 (29.99)     1:29.15 (31.59)     2:00.58 (31.43)
  2 Rodon, William A          48 Chicago Masters-38   2:06.00    2:02.59    7  
                  29.13     1:00.20 (31.07)     1:31.36 (31.16)     2:02.59 (31.23)
  3 Hoff, Seth                49 Chicago Smelts       2:08.00    2:03.15    6  
                  28.98       59.97 (30.99)     1:31.73 (31.76)     2:03.15 (31.42)
  4 Funchion, Nial D          46 Chicago Masters-38   2:03.29    2:05.57    5  
                  29.03       59.68 (30.65)     1:32.26 (32.58)     2:05.57 (33.31)
  5 Hitchcock, Robert T       45 Academy Bullets-21   2:05.00    2:06.86    4  
                  29.86     1:02.19 (32.33)     1:34.60 (32.41)     2:06.86 (32.26)
  6 Lopata, Mitch A           48 Evanston Masters     2:10.00    2:08.32    3  
                  29.70     1:01.85 (32.15)     1:34.90 (33.05)     2:08.32 (33.42)
  7 Knipstein, Steven C       47 Lyons Masters        2:30.00    2:12.50    2  
                  30.31     1:03.17 (32.86)     1:38.06 (34.89)     2:12.50 (34.44)
  8 Figg, Steven J            45 Chicago Smelts       2:24.36    2:14.29    1  
                  31.81     1:05.80 (33.99)     1:40.63 (34.83)     2:14.29 (33.66)
  9 Strange, John P           48 Chicago Masters-38   2:10.10    2:14.81  
                  29.68     1:03.46 (33.78)     1:39.12 (35.66)     2:14.81 (35.69)
 10 Mitchell, John E          49 Lakeshore Athlet     2:15.00    2:15.26  
                  30.91     1:04.48 (33.57)     1:39.92 (35.44)     2:15.26 (35.34)
 11 Teyema, Brian R           46 Westloop Athleti-21  2:22.00    2:20.77  
                  31.49     1:06.61 (35.12)     1:43.59 (36.98)     2:20.77 (37.18)
 12 Hintz, Tom                45 Central Illinois     2:15.00    2:20.93  
                  31.90     1:06.60 (34.70)     1:43.68 (37.08)     2:20.93 (37.25)
 13 Bland, Steven             45 Elgin Blue Wave-21   2:40.00    2:27.68  
                  33.01     1:10.33 (37.32)     1:50.34 (40.01)     2:27.68 (37.34)
 14 Caffero, Louie            48 Elgin Blue Wave-21   2:40.00    2:36.36  
                  34.54     1:14.86 (40.32)     1:56.32 (41.46)     2:36.36 (40.04)
 15 Marsh, Edward T           47 Elgin Blue Wave-21   3:15.00    3:03.09  
                  38.71     1:23.76 (45.05)     2:14.33 (50.57)     3:03.09 (48.76)
 16 Olszewski, Wojciech       47 Evanston Masters     3:25.00    3:46.42  
                  48.20     1:44.40 (56.20)   2:45.30 (1:00.90)   3:46.42 (1:01.12)
 
Men 45-49 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Sims, David E             49 Fossil Fish          4:54.54    4:48.18    9  
                  27.01       55.96 (28.95)     1:25.26 (29.30)     1:54.88 (29.62)
        2:24.45 (29.57)     2:53.44 (28.99)     3:22.74 (29.30)     3:51.96 (29.22)
        4:20.71 (28.75)     4:48.18 (27.47)                                        
  2 Bey, Jim                  46 Naperville Waves-21  6:30.00    5:25.24    7  
  3 Hoff, Seth                49 Chicago Smelts       5:45.00    5:30.73    6  
                  30.29     1:02.92 (32.63)     1:36.57 (33.65)     2:10.52 (33.95)
        2:44.67 (34.15)     3:18.78 (34.11)     3:52.53 (33.75)     4:26.26 (33.73)
        4:59.30 (33.04)     5:30.73 (31.43)                                        
  4 Rodon, William A          48 Chicago Masters-38   5:43.00    5:31.70    5  
                  30.02     1:02.71 (32.69)     1:36.13 (33.42)     2:09.99 (33.86)
        2:43.81 (33.82)     3:17.33 (33.52)     3:50.89 (33.56)     4:24.92 (34.03)
        4:59.21 (34.29)     5:31.70 (32.49)                                        
  5 Sheean, Christopher T     45 Chicago Masters-38   5:40.00    6:01.01    4  
                  31.77     1:05.63 (33.86)     1:40.73 (35.10)     2:16.73 (36.00)
        2:53.45 (36.72)     3:30.46 (37.01)     4:07.55 (37.09)     4:45.53 (37.98)
        5:23.42 (37.89)     6:01.01 (37.59)                                        
  6 McKeon, David             48 Lakeshore Athlet     6:20.00    6:03.56    3  
                  33.44     1:09.72 (36.28)     1:46.61 (36.89)     2:23.56 (36.95)
        3:00.49 (36.93)     3:37.26 (36.77)     4:14.01 (36.75)     4:50.74 (36.73)
        5:27.76 (37.02)     6:03.56 (35.80)                                        
  7 Mitchell, John E          49 Lakeshore Athlet     7:00.00    6:16.91    2  
                  32.92     1:09.77 (36.85)     1:48.07 (38.30)     2:26.68 (38.61)
        3:05.34 (38.66)     3:43.85 (38.51)     4:22.37 (38.52)     5:01.01 (38.64)
        5:40.20 (39.19)     6:16.91 (36.71)                                        
  8 Figg, Steven J            45 Chicago Smelts       6:38.00    6:19.92    1  
                  33.51     1:10.82 (37.31)     1:48.67 (37.85)     2:27.17 (38.50)
        3:05.94 (38.77)     3:45.27 (39.33)     4:24.19 (38.92)     5:03.59 (39.40)
        5:42.75 (39.16)     6:19.92 (37.17)                                        
  9 Bland, Steven             45 Elgin Blue Wave-21   6:55.00    6:34.80  
                  34.51     1:12.97 (38.46)     1:53.14 (40.17)     2:34.04 (40.90)
        3:14.76 (40.72)     3:55.66 (40.90)     4:36.22 (40.56)     5:16.87 (40.65)
        5:56.77 (39.90)     6:34.80 (38.03)                                        
 10 Caffero, Louie            48 Elgin Blue Wave-21   7:15.00    7:13.38  
                  37.52     1:19.74 (42.22)     2:03.18 (43.44)     2:47.66 (44.48)
        3:32.55 (44.89)     4:17.33 (44.78)     5:02.02 (44.69)     5:47.22 (45.20)
        6:31.61 (44.39)     7:13.38 (41.77)                                        
 11 Woerner, Bruce            49 Elgin Blue Wave-21   7:15.00    7:14.00  
                  36.71     1:16.28 (39.57)     1:57.86 (41.58)     2:41.24 (43.38)
        3:25.30 (44.06)     4:10.37 (45.07)     4:56.81 (46.44)     5:43.17 (46.36)
        6:29.73 (46.56)     7:14.00 (44.27)                                        
 12 Marsh, Edward T           47 Elgin Blue Wave-21  20:00.00    8:23.51  
                  42.85     1:32.27 (49.42)     2:22.42 (50.15)     3:12.21 (49.79)
        4:04.31 (52.10)     4:56.47 (52.16)     5:48.75 (52.28)     6:40.58 (51.83)
        7:33.52 (52.94)     8:23.51 (49.99)                                        
 
Men 45-49 1000 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Pushka, Dave              48 Naperville Waves-21 10:55.00   10:55.48    9  
                  28.33       59.63 (31.30)     1:31.66 (32.03)     2:03.90 (32.24)
      3:09.16 (1:05.26)     3:42.11 (32.95)     4:15.02 (32.91)     4:48.50 (33.48)
                                5:55.01 ( )     6:28.18 (33.17)     7:01.40 (33.22)
        7:34.80 (33.40)     8:08.50 (33.70)     8:42.20 (33.70)                    
            9:15.51 ( )     9:49.33 (33.82)    10:22.61 (33.28)    10:55.48 (32.87)
  2 Rodon, William A          48 Chicago Masters-38  11:52.00   11:13.88    7  
                  30.28     1:03.18 (32.90)     1:36.49 (33.31)     2:09.83 (33.34)
        2:43.52 (33.69)     3:17.15 (33.63)     3:50.67 (33.52)     4:24.50 (33.83)
        4:58.27 (33.77)     5:31.64 (33.37)     6:05.44 (33.80)     6:39.14 (33.70)
        7:13.11 (33.97)     7:47.18 (34.07)     8:21.48 (34.30)     8:55.76 (34.28)
        9:30.35 (34.59)    10:05.10 (34.75)    10:40.13 (35.03)    11:13.88 (33.75)
  3 Lopata, Mitch A           48 Evanston Masters    12:24.08   12:13.00    6  
                  32.40     1:08.09 (35.69)     1:44.98 (36.89)     2:22.48 (37.50)
        3:00.40 (37.92)     3:37.83 (37.43)     4:15.92 (38.09)     4:54.05 (38.13)
        5:31.33 (37.28)     6:08.75 (37.42)     6:46.24 (37.49)     7:23.16 (36.92)
        7:59.75 (36.59)     8:36.38 (36.63)     9:12.77 (36.39)     9:48.74 (35.97)
       10:25.39 (36.65)    11:02.30 (36.91)    11:38.98 (36.68)    12:13.00 (34.02)
  4 Strange, John P           48 Chicago Masters-38  12:30.01   12:47.03    5  
                  33.25     1:09.99 (36.74)     1:47.84 (37.85)     2:26.07 (38.23)
        3:04.90 (38.83)     3:43.86 (38.96)     4:22.93 (39.07)     5:02.20 (39.27)
        5:41.79 (39.59)     6:21.28 (39.49)     7:00.66 (39.38)     7:40.25 (39.59)
        8:19.45 (39.20)     8:58.11 (38.66)     9:35.96 (37.85)    10:13.27 (37.31)
       10:51.44 (38.17)    11:30.54 (39.10)    12:09.71 (39.17)    12:47.03 (37.32)
  5 Mitchell, John E          49 Lakeshore Athlet    14:17.00   12:57.96    4  
                  32.39     1:08.12 (35.73)                             2:24.46 ( )
                                3:42.65 ( )     4:22.17 (39.52)     5:01.15 (38.98)
        5:40.34 (39.19)     6:20.64 (40.30)     7:00.93 (40.29)     7:40.88 (39.95)
                                9:01.21 ( )     9:41.06 (39.85)    10:21.10 (40.04)
       11:01.05 (39.95)    11:41.18 (40.13)    12:20.90 (39.72)    12:57.96 (37.06)
  6 Figg, Steven J            45 Chicago Smelts      17:00.00   13:16.19    3  
                  34.21     1:11.57 (37.36)     1:50.10 (38.53)     2:29.30 (39.20)
        3:09.99 (40.69)     3:50.76 (40.77)     4:31.47 (40.71)     5:11.87 (40.40)
        5:52.85 (40.98)     6:33.17 (40.32)     7:13.41 (40.24)     7:54.94 (41.53)
        8:35.12 (40.18)     9:15.90 (40.78)     9:56.30 (40.40)    10:37.53 (41.23)
       11:18.68 (41.15)    12:00.40 (41.72)    12:40.26 (39.86)    13:16.19 (35.93)
  7 Bland, Steven             45 Elgin Blue Wave-21  14:15.00   13:54.54    2  
                  35.52     1:16.26 (40.74)     1:58.26 (42.00)     2:40.01 (41.75)
        3:22.29 (42.28)     4:04.51 (42.22)     4:46.46 (41.95)     5:28.39 (41.93)
        6:10.85 (42.46)     6:53.05 (42.20)     7:35.08 (42.03)     8:17.01 (41.93)
        8:59.16 (42.15)     9:41.70 (42.54)    10:23.43 (41.73)    11:06.19 (42.76)
       11:48.44 (42.25)    12:30.56 (42.12)    13:12.97 (42.41)    13:54.54 (41.57)
  8 Caffero, Louie            48 Elgin Blue Wave-21  14:50.00   14:52.01    1  
                  36.86     1:19.12 (42.26)     2:04.70 (45.58)     2:50.53 (45.83)
        3:36.09 (45.56)     4:22.21 (46.12)     5:08.07 (45.86)     5:53.97 (45.90)
        6:39.13 (45.16)     7:23.96 (44.83)     8:09.37 (45.41)     8:54.44 (45.07)
        9:39.75 (45.31)    10:25.23 (45.48)    11:10.91 (45.68)    11:55.27 (44.36)
       12:40.49 (45.22)    13:25.44 (44.95)    14:10.66 (45.22)    14:52.01 (41.35)
  9 Woerner, Bruce            49 Elgin Blue Wave-21  14:15.00   15:15.79  
                  39.31     1:21.98 (42.67)     2:05.28 (43.30)     2:49.74 (44.46)
        3:35.25 (45.51)     4:21.67 (46.42)     5:08.86 (47.19)     5:55.55 (46.69)
        6:42.28 (46.73)     7:29.51 (47.23)     8:16.14 (46.63)     9:03.01 (46.87)
        9:49.63 (46.62)    10:37.14 (47.51)    11:24.59 (47.45)    12:11.82 (47.23)
       12:59.24 (47.42)    13:44.88 (45.64)    14:32.41 (47.53)    15:15.79 (43.38)
 10 Marsh, Edward T           47 Elgin Blue Wave-21  20:00.00   16:56.55  
                  40.94     1:28.66 (47.72)     2:17.90 (49.24)     3:09.35 (51.45)
        4:00.57 (51.22)   5:43.55 (1:42.98)     6:35.23 (51.68)   8:18.86 (1:43.63)
                                                    9:11.45 ( )    10:03.72 (52.27)
       10:55.98 (52.26)    11:48.42 (52.44)    12:40.17 (51.75)    13:31.64 (51.47)
       14:23.24 (51.60)    15:15.25 (52.01)    16:06.12 (50.87)    16:56.55 (50.43)
 
Men 45-49 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Young, Bob                47 Chicago Masters-38     30.87      29.09    9  
  2 Hogarty, Michael E        45 Naperville Waves-21    31.00      31.56    7  
  3 Gilberg, Steve            49 Chicago Smelts         33.30      31.58    6  
  4 Rodon, William A          48 Chicago Masters-38     30.95      31.75    5  
  5 Dahlke, Grant             49 Elgin Blue Wave-21     32.47      32.03    4  
  6 Figg, Steven J            45 Chicago Smelts         33.73      33.03    3  
  7 Lopata, Mitch A           48 Evanston Masters       33.00      33.17    2  
  8 Haggett, Dave G           47 Buehler Breakers       32.00      34.53    1  
  9 Gerlach, Fritz            45 Naperville Waves-21    35.00      35.35  
 10 Gould, Phil               47 Evanston Masters       37.00      36.87  
 11 Mitchell, John E          49 Lakeshore Athlet       35.00      37.31  
 12 Woerner, Bruce            49 Elgin Blue Wave-21     43.83      43.67  
 13 Broemmelsiek, Dan         48 Academy Bullets-21   1:00.00      45.73  
 
Men 45-49 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Tuchler, Jim              47 Deerfield Master       55.70      56.14    9  
                  26.56       56.14 (29.58)                                        
  2 Bey, Jim                  46 Naperville Waves-21  1:10.00    1:05.36    7  
                  32.15     1:05.36 (33.21)                                        
  3 Rodon, William A          48 Chicago Masters-38   1:06.00    1:06.65    6  
                  32.53     1:06.65 (34.12)                                        
  4 Hogarty, Michael E        45 Naperville Waves-21  1:08.64    1:06.69    5  
                  32.32     1:06.69 (34.37)                                        
  5 Schiesl, Michael          45 Academy Bullets-21   1:08.50    1:07.13    4  
                  31.85     1:07.13 (35.28)                                        
  6 Gilberg, Steve            49 Chicago Smelts       1:08.00    1:07.60    3  
                  32.47     1:07.60 (35.13)                                        
  7 Dahlke, Grant             49 Elgin Blue Wave-21   1:11.10    1:08.07    2  
                  32.68     1:08.07 (35.39)                                        
  8 Figg, Steven J            45 Chicago Smelts       1:13.00    1:12.23    1  
                  35.17     1:12.23 (37.06)                                        
  9 Gerlach, Fritz            45 Naperville Waves-21  1:15.00    1:15.97  
                  37.41     1:15.97 (38.56)                                        
 10 Gould, Phil               47 Evanston Masters     1:23.00    1:19.83  
                  38.56     1:19.83 (41.27)                                        
 11 Owens, Bill               48 Evanston Masters     1:35.00    1:34.31  
                  45.64     1:34.31 (48.67)                                        
 12 Woerner, Bruce            49 Elgin Blue Wave-21   1:32.01    1:34.85  
                  46.99     1:34.85 (47.86)                                        
 13 Marsh, Edward T           47 Elgin Blue Wave-21   1:39.00    1:40.69  
                  47.25     1:40.69 (53.44)                                        
 
Men 45-49 200 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Tuchler, Jim              47 Deerfield Master     2:02.02    2:02.67    9  
                  29.24     1:00.41 (31.17)     1:31.77 (31.36)     2:02.67 (30.90)
  2 Pushka, Dave              48 Naperville Waves-21  2:09.50    2:06.46    7  
                  30.05     1:01.98 (31.93)     1:34.67 (32.69)     2:06.46 (31.79)
  3 Rodon, William A          48 Chicago Masters-38   2:22.00    2:24.35    6  
                  34.27     1:09.68 (35.41)     1:46.95 (37.27)     2:24.35 (37.40)
  4 Anolick, Simon            46 Evanston Masters     3:00.00    2:49.05    5  
                                1:22.35 ( )     2:05.62 (43.27)     2:49.05 (43.43)
  5 Gerlach, Fritz            45 Naperville Waves-21  2:45.00    2:50.61    4  
                  39.07     1:22.10 (43.03)     2:06.79 (44.69)     2:50.61 (43.82)
  6 Bland, Steven             45 Elgin Blue Wave-21   3:20.00    3:10.27    3  
                  44.35     1:31.56 (47.21)     2:18.85 (47.29)     3:10.27 (51.42)
  7 Woerner, Bruce            49 Elgin Blue Wave-21   3:19.31    3:19.46    2  
                  47.18     1:36.36 (49.18)     2:27.14 (50.78)     3:19.46 (52.32)
  8 Owens, Bill               48 Evanston Masters     3:45.00    3:25.97    1  
                  48.11     1:40.57 (52.46)     2:33.90 (53.33)     3:25.97 (52.07)
  9 Marsh, Edward T           47 Elgin Blue Wave-21   3:41.00    3:42.32  
                                1:44.95 ( )     2:44.12 (59.17)     3:42.32 (58.20)
 
Men 45-49 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Tuchler, Jim              47 Deerfield Master       28.20      28.12    9  
  2 Swiss, Tom                45 Chicago Smelts         31.00      30.11    7  
  3 Pushka, Dave              48 Naperville Waves-21    31.15      30.57    6  
  4 Kahn, Ethan G             48 Gray Sharks Lean-55    32.30      31.90    5  
  5 Hoff, Seth                49 Chicago Smelts         32.50      32.71    4  
  6 Gabriel, Aaron P          46 Buehler Breakers       35.00      32.95    3  
  7 Gerlach, Fritz            45 Naperville Waves-21    34.00      33.48    2  
  8 Young, Bob                47 Chicago Masters-38     34.33      33.84    1  
  9 Strange, John P           48 Chicago Masters-38     34.00      34.38  
 10 Anolick, Simon            46 Evanston Masters       34.50      35.05  
 11 Lopata, Mitch A           48 Evanston Masters       36.00      35.60  
 12 Gould, Phil               47 Evanston Masters       38.00      35.98  
 13 Schoser, John C           46 Northwestern Aqu       36.53      36.06  
 14 Hunt, Simon               45 Naperville Waves-21    36.50      36.40  
 15 Meyle, Karl P             45 Buehler Breakers       38.33      37.24  
 16 Hintz, Tom                45 Central Illinois       40.00      37.47  
 17 Woerner, Bruce            49 Elgin Blue Wave-21     38.93      39.75  
 18 Olszewski, Wojciech       47 Evanston Masters       44.77      42.16  
 
Men 45-49 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Ackermann, David A        46 Evanston Masters     1:07.69    1:06.97    9  
                  31.93     1:06.97 (35.04)                                        
  2 Swiss, Tom                45 Chicago Smelts       1:08.00    1:07.59    7  
                  30.78     1:07.59 (36.81)                                        
  3 Lewis, Bob                45 Chicago Masters-38   1:08.00    1:09.02    6  
                  32.25     1:09.02 (36.77)                                        
  4 Kahn, Ethan G             48 Gray Sharks Lean-55  1:12.00    1:09.41    5  
                  32.30     1:09.41 (37.11)                                        
  5 Hoff, Seth                49 Chicago Smelts       1:14.00    1:10.72    4  
                  34.04     1:10.72 (36.68)                                        
  6 Anolick, Simon            46 Evanston Masters     1:15.50    1:14.77    3  
                  35.91     1:14.77 (38.86)                                        
  7 Strange, John P           48 Chicago Masters-38   1:16.20    1:16.87    2  
                  36.07     1:16.87 (40.80)                                        
  8 Jenkins, Paul             48 Gray Sharks Lean-55  1:20.00    1:16.97    1  
                  36.91     1:16.97 (40.06)                                        
  9 Gerlach, Fritz            45 Naperville Waves-21  1:14.00    1:17.03  
                  36.28     1:17.03 (40.75)                                        
 10 Schoser, John C           46 Northwestern Aqu     1:18.06    1:19.76  
                  38.63     1:19.76 (41.13)                                        
 11 Hintz, Tom                45 Central Illinois     1:20.00    1:20.52  
                  38.56     1:20.52 (41.96)                                        
 12 Gould, Phil               47 Evanston Masters     1:25.00    1:23.46  
                  38.66     1:23.46 (44.80)                                        
 13 Woerner, Bruce            49 Elgin Blue Wave-21   1:26.00    1:28.72  
                  41.10     1:28.72 (47.62)                                        
 14 Olszewski, Wojciech       47 Evanston Masters     1:37.13    1:36.07  
                  44.69     1:36.07 (51.38)                                        
 15 Owens, Bill               48 Evanston Masters     1:39.00    1:38.74  
                  47.53     1:38.74 (51.21)                                        
 16 Marsh, Edward T           47 Elgin Blue Wave-21   1:50.00    1:48.72  
                  52.43     1:48.72 (56.29)                                        
 
Men 45-49 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Pushka, Dave              48 Naperville Waves-21  2:24.00    2:24.35    9  
                  33.94     1:10.28 (36.34)     1:48.21 (37.93)     2:24.35 (36.14)
  2 Ackermann, David A        46 Evanston Masters     2:36.69    2:33.39    7  
                  34.55     1:13.41 (38.86)     1:54.11 (40.70)     2:33.39 (39.28)
  3 Hoff, Seth                49 Chicago Smelts       2:38.00    2:36.27    6  
                  36.07     1:16.04 (39.97)     1:56.72 (40.68)     2:36.27 (39.55)
  4 Schoser, John C           46 Northwestern Aqu     2:50.64    2:46.70    5  
                  39.16     1:20.97 (41.81)     2:03.64 (42.67)     2:46.70 (43.06)
  5 Gerlach, Fritz            45 Naperville Waves-21  2:45.00    2:48.23    4  
                  38.11     1:19.80 (41.69)     2:04.47 (44.67)     2:48.23 (43.76)
  6 Anolick, Simon            46 Evanston Masters     2:55.00    2:48.36    3  
                  40.03     1:23.60 (43.57)     2:06.70 (43.10)     2:48.36 (41.66)
  7 Hunt, Simon               45 Naperville Waves-21  2:50.00    2:53.63    2  
                  39.14     1:22.99 (43.85)     2:08.42 (45.43)     2:53.63 (45.21)
  8 Hintz, Tom                45 Central Illinois     2:45.00    2:57.15    1  
                  40.80     1:25.20 (44.40)     2:11.23 (46.03)     2:57.15 (45.92)
  9 Meyle, Karl P             45 Buehler Breakers     3:00.00    2:57.98  
                  39.91     1:25.09 (45.18)     2:12.28 (47.19)     2:57.98 (45.70)
 10 Gould, Phil               47 Evanston Masters     2:55.00    3:05.44  
                  40.15     1:25.92 (45.77)     2:15.48 (49.56)     3:05.44 (49.96)
 11 Woerner, Bruce            49 Elgin Blue Wave-21   3:10.87    3:15.89  
                  44.36     1:33.70 (49.34)     2:25.34 (51.64)     3:15.89 (50.55)
 12 Olszewski, Wojciech       47 Evanston Masters     3:34.60    3:37.15  
                  49.70     1:44.57 (54.87)     2:41.24 (56.67)     3:37.15 (55.91)
 13 Marsh, Edward T           47 Elgin Blue Wave-21   3:45.00    3:48.11  
                  53.84     1:51.84 (58.00)     2:50.85 (59.01)     3:48.11 (57.26)
 
Men 45-49 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Pushka, Dave              48 Naperville Waves-21    26.50      25.57    9  
  2 Young, Bob                47 Chicago Masters-38     25.30      25.68    7  
  3 Gilberg, Steve            49 Chicago Smelts         27.20      26.55    6  
  4 Ackermann, David A        46 Evanston Masters       27.69      26.70    5  
  5 Swiss, Tom                45 Chicago Smelts         30.00      27.75    4  
  6 Gabriel, Aaron P          46 Buehler Breakers       28.00      28.14    3  
  7 Young, Greg               45 Gray Sharks Lean-55    28.00      28.27    2  
  8 Strange, John P           48 Chicago Masters-38     27.20      28.78    1  
  9 McKeon, David             48 Lakeshore Athlet       28.30      29.41  
 10 Mitchell, John E          49 Lakeshore Athlet       31.00      30.21  
 11 Richert, John W           46 Libertyville Mas-21    31.50      30.55  
 12 Knipstein, Steven C       47 Lyons Masters          40.00      30.87  
 13 Anolick, Simon            46 Evanston Masters       32.00      32.05  
 14 Figg, Steven J            45 Chicago Smelts         31.13      32.09  
 15 Hintz, Tom                45 Central Illinois       40.00      33.15  
 16 Kanner, Gary S            49 Buehler Breakers       48.00      37.20  
 17 Haberstich, Brian         45 Naperville Waves-21    38.00      39.48  
 18 Olszewski, Wojciech       47 Evanston Masters       50.00      52.19  
 
Men 45-49 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Sims, David E             49 Fossil Fish            51.51      51.74    9  
                  24.88       51.74 (26.86)                                        
  2 Tuchler, Jim              47 Deerfield Master       54.40      54.46    7  
                  25.33       54.46 (29.13)                                        
  3 Pushka, Dave              48 Naperville Waves-21    57.50      56.54    6  
                  26.22       56.54 (30.32)                                        
  4 Young, Bob                47 Chicago Masters-38     59.99      57.82    5  
                  27.41       57.82 (30.41)                                        
  5 Ackermann, David A        46 Evanston Masters       58.69      58.11    4  
                  27.76       58.11 (30.35)                                        
  6 Hoff, Seth                49 Chicago Smelts         58.50      59.40    3  
                  27.68       59.40 (31.72)                                        
  7 Lewis, Bob                45 Chicago Masters-38     58.60    1:00.25    2  
                  27.95     1:00.25 (32.30)                                        
  8 Gilberg, Steve            49 Chicago Smelts       1:03.80    1:00.60    1  
                  27.71     1:00.60 (32.89)                                        
  9 Barger, Joe A             45 UNAT                   59.00    1:01.31  
                  28.55     1:01.31 (32.76)                                        
 
Men 45-49 200 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Bey, Jim                  46 Naperville Waves-21  2:15.00    2:22.50    9  
                  30.33     1:04.66 (34.33)     1:41.68 (37.02)     2:22.50 (40.82)
  2 Lopata, Mitch A           48 Evanston Masters     2:50.00    2:46.41    7  
                  36.09     1:18.82 (42.73)     2:03.27 (44.45)     2:46.41 (43.14)
  3 Greene, Channing S        49 Chicago Smelts       3:00.00    2:49.92    6  
                  38.78     1:21.75 (42.97)     2:07.91 (46.16)     2:49.92 (42.01)
  4 Bland, Steven             45 Elgin Blue Wave-21   3:15.00    3:20.67    5  
                  46.32     1:37.39 (51.07)     2:29.53 (52.14)     3:20.67 (51.14)
  5 Owens, Bill               48 Evanston Masters     4:55.00    4:25.64    4  
                  56.63   2:02.05 (1:05.42)   3:14.98 (1:12.93)   4:25.64 (1:10.66)
 -- Kanner, Gary S            49 Buehler Breakers     3:50.00         DQ  
                  44.85     1:35.15 (50.30)     2:26.67 (51.52)          DQ (51.30)
 
Men 45-49 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Sims, David E             49 Fossil Fish            54.54      54.62    9  
                  25.25       54.62 (29.37)                                        
  2 Tuchler, Jim              47 Deerfield Master       55.10      55.35    7  
                  25.74       55.35 (29.61)                                        
  3 Pushka, Dave              48 Naperville Waves-21    58.10      57.38    6  
                  26.38       57.38 (31.00)                                        
  4 Barger, Joe A             45 UNAT                   59.00    1:00.67    5  
                  27.88     1:00.67 (32.79)                                        
  5 Kahn, Ethan G             48 Gray Sharks Lean-55  1:07.00    1:03.36    4  
                  30.26     1:03.36 (33.10)                                        
  6 Gilberg, Steve            49 Chicago Smelts       1:07.70    1:04.57    3  
                  29.14     1:04.57 (35.43)                                        
  7 Haggett, Dave G           47 Buehler Breakers     1:06.00    1:04.71    2  
                  30.99     1:04.71 (33.72)                                        
  8 Swiss, Tom                45 Chicago Smelts       1:07.00    1:04.75    1  
                  31.03     1:04.75 (33.72)                                        
  9 Young, Greg               45 Gray Sharks Lean-55  1:09.00    1:06.50  
                  30.59     1:06.50 (35.91)                                        
 10 Hitchcock, Robert T       45 Academy Bullets-21   1:08.00    1:07.06  
                  31.23     1:07.06 (35.83)                                        
 11 Lopata, Mitch A           48 Evanston Masters     1:08.00    1:07.98  
                  32.07     1:07.98 (35.91)                                        
 12 McKeon, David             48 Lakeshore Athlet     1:08.30    1:08.40  
                  31.14     1:08.40 (37.26)                                        
 13 Gerlach, Fritz            45 Naperville Waves-21  1:08.50    1:08.62  
                  33.06     1:08.62 (35.56)                                        
 14 Campbell, Glenn T         48 Naperville Waves-21  1:10.00    1:09.22  
                  31.72     1:09.22 (37.50)                                        
 15 Richert, John W           46 Libertyville Mas-21  1:08.46    1:09.68  
                  32.14     1:09.68 (37.54)                                        
 16 Knipstein, Steven C       47 Lyons Masters        1:30.00    1:10.72  
                  33.34     1:10.72 (37.38)                                        
 17 Jenkins, Paul             48 Gray Sharks Lean-55  1:10.00    1:10.73  
                  34.76     1:10.73 (35.97)                                        
 18 Figg, Steven J            45 Chicago Smelts       1:12.50    1:11.64  
                  32.23     1:11.64 (39.41)                                        
 19 Mitchell, John E          49 Lakeshore Athlet     1:11.00    1:12.27  
                  33.78     1:12.27 (38.49)                                        
 20 Teyema, Brian R           46 Westloop Athleti-21  1:17.00    1:14.04  
                  34.72     1:14.04 (39.32)                                        
 21 Gould, Phil               47 Evanston Masters     1:16.00    1:15.06  
                  34.80     1:15.06 (40.26)                                        
 22 Schoser, John C           46 Northwestern Aqu     1:18.05    1:16.58  
                  37.84     1:16.58 (38.74)                                        
 23 Benson, Thomas A          49 Naperville Waves-21  1:30.00    1:17.96  
                  34.96     1:17.96 (43.00)                                        
 24 Owens, Bill               48 Evanston Masters     1:28.00    1:30.03  
 25 Olszewski, Wojciech       47 Evanston Masters     1:55.00    1:48.21  
                  50.85     1:48.21 (57.36)                                        
 
Men 45-49 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Sims, David E             49 Fossil Fish          1:58.98    1:58.11    9  
                  25.22       54.70 (29.48)     1:30.20 (35.50)     1:58.11 (27.91)
  2 Pushka, Dave              48 Naperville Waves-21  2:10.50    2:05.32    7  
                  26.81       59.37 (32.56)     1:35.88 (36.51)     2:05.32 (29.44)
  3 Ackermann, David A        46 Evanston Masters     2:15.69    2:14.87    6  
  4 Bey, Jim                  46 Naperville Waves-21  2:18.00    2:15.34    5  
  5 Hoff, Seth                49 Chicago Smelts       2:18.00    2:16.55    4  
                  28.53     1:05.06 (36.53)     1:44.75 (39.69)     2:16.55 (31.80)
  6 Gabriel, Aaron P          46 Buehler Breakers     2:30.18    2:20.75    3  
                  30.42     1:07.46 (37.04)     1:50.10 (42.64)     2:20.75 (30.65)
  7 Lopata, Mitch A           48 Evanston Masters     2:34.00    2:30.71    2  
                  32.07     1:11.51 (39.44)     1:58.36 (46.85)     2:30.71 (32.35)
  8 Schiesl, Michael          45 Academy Bullets-21   2:35.00    2:34.64    1  
                  32.67     1:12.28 (39.61)     2:01.39 (49.11)     2:34.64 (33.25)
  9 Anolick, Simon            46 Evanston Masters     2:38.00    2:36.34  
                  32.41     1:15.50 (43.09)     1:58.64 (43.14)     2:36.34 (37.70)
 10 Figg, Steven J            45 Chicago Smelts       2:49.50    2:38.06  
                  33.77     1:15.02 (41.25)     2:03.18 (48.16)     2:38.06 (34.88)
 11 McKeon, David             48 Lakeshore Athlet     2:40.00    2:39.34  
                  31.98     1:13.22 (41.24)     2:03.58 (50.36)     2:39.34 (35.76)
 12 Greene, Channing S        49 Chicago Smelts       3:00.00    2:41.05  
                  34.66     1:16.66 (42.00)     2:04.38 (47.72)     2:41.05 (36.67)
 13 Meyle, Karl P             45 Buehler Breakers     3:00.00    2:44.54  
                  34.72     1:18.91 (44.19)     2:06.61 (47.70)     2:44.54 (37.93)
 14 Owens, Bill               48 Evanston Masters     3:20.00    3:20.25  
                  49.33     1:39.50 (50.17)     2:37.25 (57.75)     3:20.25 (43.00)
 15 Marsh, Edward T           47 Elgin Blue Wave-21   3:45.00    3:33.42  
                  50.03     1:46.01 (55.98)   2:47.61 (1:01.60)     3:33.42 (45.81)
 
Men 45-49 400 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Pushka, Dave              48 Naperville Waves-21  4:40.00    4:32.81    9  
                  28.96     1:01.04 (32.08)     1:36.43 (35.39)     2:13.81 (37.38)
        2:53.09 (39.28)     3:33.00 (39.91)     4:03.64 (30.64)     4:32.81 (29.17)
  2 Hoff, Seth                49 Chicago Smelts       5:15.00    5:00.33    7  
                  31.71     1:08.73 (37.02)     1:49.43 (40.70)     2:30.40 (40.97)
        3:13.28 (42.88)     3:55.90 (42.62)     4:29.00 (33.10)     5:00.33 (31.33)
  3 Anolick, Simon            46 Evanston Masters     6:00.00    5:46.58    6  
                  38.00     1:21.03 (43.03)     2:07.39 (46.36)     2:56.30 (48.91)
        3:41.60 (45.30)     4:27.77 (46.17)   5:46.58 (1:18.81)                    
  4 Schoser, John C           46 Northwestern Aqu     6:15.00    5:54.00    5  
                  41.54     1:28.02 (46.48)     2:15.36 (47.34)     3:02.67 (47.31)
        3:48.26 (45.59)     4:33.54 (45.28)     5:15.07 (41.53)     5:54.00 (38.93)
  5 Greene, Channing S        49 Chicago Smelts       6:30.00    5:54.69    4  
                  36.92     1:20.38 (43.46)     2:06.97 (46.59)     2:55.15 (48.18)
        3:45.97 (50.82)     4:35.90 (49.93)     5:17.58 (41.68)     5:54.69 (37.11)
  6 Bland, Steven             45 Elgin Blue Wave-21   6:35.00    6:26.65    3  
                  40.01     1:26.43 (46.42)     2:18.86 (52.43)     3:10.59 (51.73)
        4:07.44 (56.85)     5:04.34 (56.90)   6:26.65 (1:22.31)                    
  7 Woerner, Bruce            49 Elgin Blue Wave-21   6:48.15    6:51.77    2  
                  50.07     1:47.37 (57.30)     2:44.04 (56.67)     3:40.77 (56.73)
        4:31.54 (50.77)     5:23.86 (52.32)     6:09.72 (45.86)     6:51.77 (42.05)
  8 Marsh, Edward T           47 Elgin Blue Wave-21   9:30.00    7:59.77    1  
                  54.91   2:00.87 (1:05.96)     2:59.95 (59.08)   4:02.68 (1:02.73)
      5:09.35 (1:06.67)   6:14.79 (1:05.44)     7:08.09 (53.30)     7:59.77 (51.68)
 
Men 50-54 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Krug, Marty J             54 Naperville Waves-21    23.69      23.50    9  
  2 Bublikov, Konstantin      53 Chicago Masters-38     22.86      23.65    7  
  3 Curry, Russell            53 Chicago Masters-38     25.00      25.51    6  
  4 Tuchler, David            53 Deerfield Master       26.00      25.54    5  
  5 Henderson, Mike           50 Naperville Waves-21    27.90      25.60    4  
  6 Holmberg, Tom             53 Evanston Masters       25.65      25.63    3  
  7 Francis, Lee              51 Lakeshore Athlet       26.21      26.26    2  
  8 Goyette, Brian M          52 Evanston Masters       28.00      26.60    1  
  9 Robey, Paul E             51 Wisconsin Master-20    27.23      26.74  
 10 Weiss, Michael B          54 Deerfield Master       28.10      27.06  
 11 Spencer, Gregory R        51 YMCA of Rock Riv       26.00      27.90  
 12 Clune, Thomas M           52 Chicago Masters-38     28.00      28.22  
 13 Fillipini, Michael H      51 Evanston Masters       28.50      28.31  
 14 Avery, Bill               52 Evanston Masters       30.00      28.33  
 15 Calmels, Patrice J        51 Naperville Waves-21    30.00      28.68  
 16 Birenberg, Steven         51 Evanston Masters       30.00      29.18  
 17 Cummins, Thomas J         52 Bartlett Gators        29.72      29.42  
 18 Little, Doug              50 Bartlett Gators        29.65      29.66  
 19 Keller, Curt D            53 Elgin Blue Wave-21     27.20      30.04  
 20 Kavanagh, Frank D         51 Lakeshore Athlet       40.32      30.92  
 21 Robledo, Gus I            53 Wisconsin Master-20    31.73      31.29  
 22 Grant, Richard            52 The Wellness Cen       34.00      34.53  
 
Men 50-54 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Krug, Marty J             54 Naperville Waves-21    52.35      51.21    9  
                  24.30       51.21 (26.91)                                        
  2 Bublikov, Konstantin      53 Chicago Masters-38     52.42      52.29    7  
                  25.69       52.29 (26.60)                                        
  3 Merrill, Nick C           54 Central Illinois       55.04      55.16    6  
                  26.53       55.16 (28.63)                                        
  4 Francis, Lee              51 Lakeshore Athlet       57.61      56.48    5  
                  27.33       56.48 (29.15)                                        
  5 Curry, Russell            53 Chicago Masters-38     56.00      56.74    4  
                  27.14       56.74 (29.60)                                        
  6 Henderson, Mike           50 Naperville Waves-21    58.90      56.89    3  
                  27.65       56.89 (29.24)                                        
  7 Holmberg, Tom             53 Evanston Masters       57.99      59.08    2  
                  27.59       59.08 (31.49)                                        
  8 Selonick, Bill S          51 Big Blue Aqautic-14    59.00      59.83    1  
                  27.98       59.83 (31.85)                                        
  9 Clune, Thomas M           52 Chicago Masters-38   1:00.00    1:00.10  
                  29.75     1:00.10 (30.35)                                        
 10 Goyette, Brian M          52 Evanston Masters       58.50    1:00.19  
                  28.46     1:00.19 (31.73)                                        
 11 Creason, Dr. Good Love K  54 Michigan Masters-19    58.22    1:00.63  
                  29.25     1:00.63 (31.38)                                        
 12 Spencer, Gregory R        51 YMCA of Rock Riv       58.00    1:03.84  
                  30.66     1:03.84 (33.18)                                        
 13 Fillipini, Michael H      51 Evanston Masters     1:05.00    1:04.23  
                  30.85     1:04.23 (33.38)                                        
 14 Wayne, Travis             52 Naperville Waves-21  1:02.50    1:05.24  
                  29.74     1:05.24 (35.50)                                        
 15 Cummins, Thomas J         52 Bartlett Gators      1:06.12    1:06.95  
                  31.75     1:06.95 (35.20)                                        
 16 Kavanagh, Frank D         51 Lakeshore Athlet     1:20.64    1:07.37  
                  32.35     1:07.37 (35.02)                                        
 17 Birenberg, Steven         51 Evanston Masters     1:08.00    1:07.46  
                  32.22     1:07.46 (35.24)                                        
 18 Murray, Michael           52 Harbor Hurricane     1:10.01    1:08.06  
                  32.43     1:08.06 (35.63)                                        
 -- Blumenthal, Mark W        53 Chicago Masters-38   1:00.00         DQ  
 
Men 50-54 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Bublikov, Konstantin      53 Chicago Masters-38   1:58.27    1:58.05    9  
                  27.81       58.82 (31.01)     1:29.40 (30.58)     1:58.05 (28.65)
  2 Winkelmann, Gregory P     50 UNAT                 1:59.00    1:59.03    7  
                  26.38       56.11 (29.73)     1:26.84 (30.73)     1:59.03 (32.19)
  3 Wilczak, Tom              51 Bartlett Gators      2:06.00    2:04.31    6  
                  28.58       59.37 (30.79)     1:31.86 (32.49)     2:04.31 (32.45)
  4 Francis, Lee              51 Lakeshore Athlet     2:07.15    2:04.67    5  
                  28.94       59.47 (30.53)     1:31.51 (32.04)     2:04.67 (33.16)
  5 Roth, Charles H           53 Lincoln-Way Mast     2:12.10    2:11.31    4  
                  30.42     1:03.71 (33.29)     1:37.78 (34.07)     2:11.31 (33.53)
  6 Goyette, Brian M          52 Evanston Masters     2:15.00    2:13.58    3  
                  29.21     1:02.29 (33.08)     1:37.79 (35.50)     2:13.58 (35.79)
  7 Clune, Thomas M           52 Chicago Masters-38   2:18.00    2:15.83    2  
                  33.02     1:07.76 (34.74)     1:43.20 (35.44)     2:15.83 (32.63)
  8 Avery, Bill               52 Evanston Masters     2:20.00    2:21.20    1  
                  33.20     1:09.03 (35.83)     1:46.08 (37.05)     2:21.20 (35.12)
  9 Perry, Paul C             54 Academy Bullets-21   2:20.00    2:21.48  
                  33.35     1:09.68 (36.33)     1:45.93 (36.25)     2:21.48 (35.55)
 10 Calmels, Patrice J        51 Naperville Waves-21  2:20.00    2:25.86  
                  33.59     1:10.02 (36.43)     1:47.78 (37.76)     2:25.86 (38.08)
 11 Fillipini, Michael H      51 Evanston Masters     2:40.00    2:30.39  
                  33.41     1:09.98 (36.57)     1:49.26 (39.28)     2:30.39 (41.13)
 12 Traynor, John             52 Deerfield Master     2:25.00    2:33.76  
                  34.31     1:12.12 (37.81)     1:52.28 (40.16)     2:33.76 (41.48)
 13 Birenberg, Steven         51 Evanston Masters     2:40.00    2:37.59  
                  35.41     1:13.59 (38.18)     1:54.98 (41.39)     2:37.59 (42.61)
 14 Cummins, Thomas J         52 Bartlett Gators      2:41.14    2:40.17  
                                1:14.85 ( )     1:58.42 (43.57)     2:40.17 (41.75)
 15 Grant, Richard            52 The Wellness Cen     2:50.00    3:11.97  
                  42.06   2:22.65 (1:40.59)     3:12.25 (49.60)         3:11.97 ( )
 
Men 50-54 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Francis, Lee              51 Lakeshore Athlet     5:39.25    5:37.70    9  
                  31.15     1:04.57 (33.42)     1:38.37 (33.80)     2:12.51 (34.14)
        2:46.54 (34.03)     3:20.41 (33.87)     3:54.28 (33.87)     4:28.28 (34.00)
        5:02.99 (34.71)     5:37.70 (34.71)                                        
  2 Layton, Chris             53 Chicago Smelts       5:45.00    5:40.30    7  
                  30.05     1:03.90 (33.85)     1:38.81 (34.91)     2:13.38 (34.57)
        2:47.91 (34.53)     3:22.57 (34.66)     3:57.32 (34.75)     4:32.29 (34.97)
        5:06.81 (34.52)     5:40.30 (33.49)                                        
  3 Depew, Rich S             52 Naperville Waves-21  6:01.15    5:53.12    6  
                  32.11     1:07.42 (35.31)     1:43.79 (36.37)     2:20.11 (36.32)
        2:56.32 (36.21)     3:32.39 (36.07)     4:08.18 (35.79)     4:43.87 (35.69)
        5:19.24 (35.37)     5:53.12 (33.88)                                        
  4 Goyette, Brian M          52 Evanston Masters     6:10.00    6:21.63    5  
                  33.22     1:09.99 (36.77)     1:48.13 (38.14)     2:26.86 (38.73)
        3:06.13 (39.27)     3:45.15 (39.02)     4:24.58 (39.43)     5:03.71 (39.13)
        5:43.17 (39.46)     6:21.63 (38.46)                                        
  5 Olsen, Scott              52 Elgin Blue Wave-21   7:50.00    7:56.11    4  
                  39.80     1:24.31 (44.51)     2:10.57 (46.26)     2:57.30 (46.73)
        3:45.32 (48.02)     4:33.44 (48.12)     5:22.76 (49.32)     6:16.43 (53.67)
        7:07.75 (51.32)     7:56.11 (48.36)                                        
 
Men 50-54 1000 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Francis, Lee              51 Lakeshore Athlet    11:29.49   11:22.34    9  
                  31.87     1:06.05 (34.18)     1:40.37 (34.32)     2:14.75 (34.38)
        2:49.35 (34.60)     3:23.82 (34.47)     3:58.50 (34.68)     4:33.20 (34.70)
        5:08.10 (34.90)     5:42.85 (34.75)     6:17.00 (34.15)     6:51.00 (34.00)
        7:24.82 (33.82)     7:58.70 (33.88)     8:32.79 (34.09)     9:06.69 (33.90)
        9:40.68 (33.99)    10:14.69 (34.01)    10:48.79 (34.10)    11:22.34 (33.55)
  2 Layton, Chris             53 Chicago Smelts      11:56.00   11:35.76    7  
                  30.56     1:04.59 (34.03)     1:39.14 (34.55)     2:14.27 (35.13)
        2:49.39 (35.12)     3:24.59 (35.20)     3:59.70 (35.11)     4:35.04 (35.34)
        5:10.51 (35.47)     5:45.90 (35.39)     6:21.26 (35.36)     6:56.60 (35.34)
        7:32.03 (35.43)     8:07.19 (35.16)     8:42.42 (35.23)     9:17.36 (34.94)
        9:52.39 (35.03)    10:27.43 (35.04)    11:01.96 (34.53)    11:35.76 (33.80)
  3 Booth, Mark G             52 Gray Sharks Lean-55 13:30.00   11:55.45    6  
                  32.02     1:07.09 (35.07)     1:42.62 (35.53)     2:18.36 (35.74)
        2:53.62 (35.26)     3:29.59 (35.97)     4:05.30 (35.71)     4:41.52 (36.22)
        5:17.68 (36.16)     5:53.91 (36.23)     6:30.12 (36.21)     7:06.78 (36.66)
        7:43.11 (36.33)     8:19.69 (36.58)     8:56.69 (37.00)     9:32.82 (36.13)
       10:09.08 (36.26)    10:45.39 (36.31)    11:21.13 (35.74)    11:55.45 (34.32)
  4 Depew, Rich S             52 Naperville Waves-21 12:22.06   12:09.30    5  
                  33.08     1:08.96 (35.88)     1:45.96 (37.00)     2:23.37 (37.41)
        3:00.53 (37.16)     3:37.95 (37.42)                                        
           10:21.54 ( )    10:57.99 (36.45)    11:34.15 (36.16)    12:09.30 (35.15)
  5 Roth, Charles H           53 Lincoln-Way Mast    13:40.50   12:22.69    4  
                  31.75     1:06.69 (34.94)     1:42.74 (36.05)     2:19.38 (36.64)
        2:56.15 (36.77)     3:32.95 (36.80)     4:10.18 (37.23)     4:47.73 (37.55)
        5:25.91 (38.18)     6:03.74 (37.83)     6:41.91 (38.17)     7:20.18 (38.27)
      8:37.27 (1:17.09)     9:15.56 (38.29)     9:53.88 (38.32)    10:31.80 (37.92)
       11:09.45 (37.65)    11:47.00 (37.55)    12:22.70 (35.70)        12:22.69 ( )
  6 Irion, Dave               54 Naperville Waves-21 13:00.00   12:45.98    3  
                  33.91     1:10.68 (36.77)     1:47.84 (37.16)     2:25.55 (37.71)
        3:04.21 (38.66)     3:42.48 (38.27)     4:20.97 (38.49)     4:59.36 (38.39)
        5:38.27 (38.91)     6:17.60 (39.33)     6:56.47 (38.87)     7:35.68 (39.21)
        8:14.91 (39.23)     8:53.94 (39.03)     9:33.43 (39.49)    10:12.82 (39.39)
       10:52.29 (39.47)    11:31.53 (39.24)    12:09.68 (38.15)    12:45.98 (36.30)
  7 Goyette, Brian M          52 Evanston Masters    12:35.00   12:54.82    2  
                  32.92     1:09.17 (36.25)     1:46.85 (37.68)     2:25.02 (38.17)
        3:03.41 (38.39)     3:42.44 (39.03)     4:21.40 (38.96)     5:00.38 (38.98)
        5:39.57 (39.19)     6:19.28 (39.71)     6:58.87 (39.59)     7:38.33 (39.46)
        8:18.27 (39.94)     8:57.78 (39.51)     9:37.23 (39.45)    10:16.65 (39.42)
       10:56.47 (39.82)    11:36.15 (39.68)    12:15.89 (39.74)    12:54.82 (38.93)
 
Men 50-54 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Haak, Peter D             50 Gray Sharks Lean-55    31.00      31.20    9  
  2 Booth, Mark G             52 Gray Sharks Lean-55    34.00      31.51    7  
  3 Pegues, Lex               51 Elgin Blue Wave-21     32.00      32.02    6  
  4 Curry, Russell            53 Chicago Masters-38     31.00      32.64    5  
  5 Kalisz, John              52 Deerfield Master       34.00      33.86    4  
  6 Colburn, Charles          52 UNAT                   33.62      34.38    3  
  7 Rosner, Gregory M         54 Wisconsin Master-20    34.50      34.61    2  
  8 Fillipini, Michael H      51 Evanston Masters       36.00      35.43    1  
  9 Robey, Paul E             51 Wisconsin Master-20    34.59      35.54  
 10 Spencer, Gregory R        51 YMCA of Rock Riv       30.00      36.08  
 11 Clune, Thomas M           52 Chicago Masters-38     37.50      38.07  
 12 Keller, Curt D            53 Elgin Blue Wave-21     36.60      38.33  
 13 Little, Doug              50 Bartlett Gators        41.74      41.61  
 14 Birenberg, Steven         51 Evanston Masters       42.00      44.38  
 
Men 50-54 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Layton, Chris             53 Chicago Smelts       1:05.50    1:04.11    9  
                  31.07     1:04.11 (33.04)                                        
  2 Booth, Mark G             52 Gray Sharks Lean-55  1:06.00    1:06.60    7  
                  32.50     1:06.60 (34.10)                                        
  3 Haak, Peter D             50 Gray Sharks Lean-55  1:07.00    1:07.10    6  
                  32.79     1:07.10 (34.31)                                        
  4 Pegues, Lex               51 Elgin Blue Wave-21   1:10.00    1:12.00    5  
                  35.53     1:12.00 (36.47)                                        
  5 Kalisz, John              52 Deerfield Master     1:14.00    1:13.00    4  
                  35.97     1:13.00 (37.03)                                        
  6 Rosner, Gregory M         54 Wisconsin Master-20  1:16.00    1:16.76    3  
                1:16.76         1:16.76 ( )                                        
  7 Clune, Thomas M           52 Chicago Masters-38   1:19.50    1:16.77    2  
                  38.57     1:16.77 (38.20)                                        
  8 Fillipini, Michael H      51 Evanston Masters     1:20.00    1:20.02    1  
                  38.76     1:20.02 (41.26)                                        
  9 Keller, Curt D            53 Elgin Blue Wave-21   1:23.20    1:27.79  
                  41.79     1:27.79 (46.00)                                        
 
Men 50-54 200 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Layton, Chris             53 Chicago Smelts       2:17.20    2:17.51    9  
                  32.45     1:08.08 (35.63)     1:44.17 (36.09)     2:17.51 (33.34)
  2 Booth, Mark G             52 Gray Sharks Lean-55  2:30.00    2:24.49    7  
                  33.79     1:09.40 (35.61)     1:46.67 (37.27)     2:24.49 (37.82)
  3 Haak, Peter D             50 Gray Sharks Lean-55  2:28.00    2:24.84    6  
                  35.36     1:11.64 (36.28)     1:48.87 (37.23)     2:24.84 (35.97)
  4 Pegues, Lex               51 Elgin Blue Wave-21   2:40.00    2:33.15    5  
                  36.08     1:14.87 (38.79)     1:54.77 (39.90)     2:33.15 (38.38)
  5 Kalisz, John              52 Deerfield Master     2:42.00    2:37.50    4  
                  38.09     1:17.72 (39.63)     1:58.91 (41.19)     2:37.50 (38.59)
  6 Rosner, Gregory M         54 Wisconsin Master-20  2:52.00    2:53.45    3  
  7 Keller, Curt D            53 Elgin Blue Wave-21   3:05.50    3:26.90    2  
                                1:36.81 ( )     2:30.70 (53.89)     3:26.90 (56.20)
  8 Olsen, Scott              52 Elgin Blue Wave-21   3:20.00    3:41.87    1  
                  46.27                             2:42.38 ( )     3:41.87 (59.49)
 
Men 50-54 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Tuchler, David            53 Deerfield Master       32.00      30.49    9  
  2 Wilczak, Tom              51 Bartlett Gators        31.50      31.10    7  
  3 Krug, Marty J             54 Naperville Waves-21    33.27      31.75    6  
  4 Holmberg, Tom             53 Evanston Masters       31.94      32.03    5  
  5 Curry, Russell            53 Chicago Masters-38     32.00      32.08    4  
  6 Henderson, Mike           50 Naperville Waves-21    34.90      32.53    3  
  7 Lantow, Bryan J           53 UNAT                   42.00      32.90    2  
  8 Merrill, Nick C           54 Central Illinois       35.00      32.97    1  
  9 Francis, Lee              51 Lakeshore Athlet       34.40      33.01  
 10 Weiss, Michael B          54 Deerfield Master       35.00      33.65  
 11 Ursu, Andrei H            54 UNAT                   34.07      33.87  
 12 Joza, Wayne E             53 Naperville Waves-21    37.20      34.52  
 13 Robey, Paul E             51 Wisconsin Master-20    38.91      37.67  
 14 Spencer, Gregory R        51 YMCA of Rock Riv       35.00      37.76  
 15 Kalisz, John              52 Deerfield Master       39.00      37.87  
 16 Klousnitzer, Gary B       54 Naperville Waves-21    40.00      38.70  
 17 Cummins, Thomas J         52 Bartlett Gators        40.18      38.85  
 18 Fillipini, Michael H      51 Evanston Masters       40.00      40.00  
 19 Little, Doug              50 Bartlett Gators        42.44      42.54  
 
Men 50-54 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Tuchler, David            53 Deerfield Master     1:08.00    1:06.76    9  
                  31.32     1:06.76 (35.44)                                        
  2 Holmberg, Tom             53 Evanston Masters     1:10.25    1:10.03    7  
                  33.39     1:10.03 (36.64)                                        
  3 Wilczak, Tom              51 Bartlett Gators      1:11.00    1:11.63    6  
                  33.82     1:11.63 (37.81)                                        
  4 Curry, Russell            53 Chicago Masters-38   1:09.30    1:11.86    5  
                  33.80     1:11.86 (38.06)                                        
  5 Henderson, Mike           50 Naperville Waves-21  1:14.90    1:12.18    4  
                  33.84     1:12.18 (38.34)                                        
  6 Francis, Lee              51 Lakeshore Athlet     1:14.24    1:12.60    3  
                  34.21     1:12.60 (38.39)                                        
  7 Ursu, Andrei H            54 UNAT                 1:15.84    1:13.05    2  
                  35.19     1:13.05 (37.86)                                        
  8 Broad, Matthew R          52 Academy Bullets-21   1:24.00    1:18.19    1  
                  36.17     1:18.19 (42.02)                                        
  9 Joza, Wayne E             53 Naperville Waves-21  1:21.00    1:18.60  
                  36.83     1:18.60 (41.77)                                        
 10 Pegues, Lex               51 Elgin Blue Wave-21   1:30.00    1:19.99  
                  38.38     1:19.99 (41.61)                                        
 11 Kalisz, John              52 Deerfield Master     1:26.00    1:24.83  
                  41.01     1:24.83 (43.82)                                        
 12 Goyette, Brian M          52 Evanston Masters     1:31.50    1:27.67  
                  41.47     1:27.67 (46.20)                                        
 13 Gordon, Steven H          54 Elgin Blue Wave-21   1:48.00    1:40.96  
                  46.72     1:40.96 (54.24)                                        
 -- Robledo, Gus I            53 Wisconsin Master-20  1:29.37         DQ  
                  41.46          DQ (47.00)                                        
 
Men 50-54 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Holmberg, Tom             53 Evanston Masters     2:40.25    2:34.23    9  
                  34.87     1:13.93 (39.06)     1:54.03 (40.10)     2:34.23 (40.20)
  2 Francis, Lee              51 Lakeshore Athlet     2:46.20    2:42.96    7  
                  37.85     1:18.42 (40.57)     2:00.01 (41.59)     2:42.96 (42.95)
  3 Wilczak, Tom              51 Bartlett Gators      2:42.00    2:43.14    6  
                  36.39     1:17.24 (40.85)     1:59.92 (42.68)     2:43.14 (43.22)
  4 Henderson, Mike           50 Naperville Waves-21  2:49.90    2:48.52    5  
                  37.65     1:19.65 (42.00)     2:03.85 (44.20)     2:48.52 (44.67)
  5 Creason, Dr. Good Love K  54 Michigan Masters-19  2:47.76    2:48.80    4  
                  37.39     1:21.20 (43.81)     2:06.37 (45.17)     2:48.80 (42.43)
  6 Pegues, Lex               51 Elgin Blue Wave-21   3:12.00    2:55.44    3  
                  40.22     1:26.31 (46.09)     2:11.74 (45.43)     2:55.44 (43.70)
  7 Joza, Wayne E             53 Naperville Waves-21  3:15.00    2:56.54    2  
                  39.92     1:25.17 (45.25)     2:11.30 (46.13)     2:56.54 (45.24)
  8 Wayne, Travis             52 Naperville Waves-21  3:05.24    3:00.19    1  
                  39.30     1:25.13 (45.83)     2:13.30 (48.17)     3:00.19 (46.89)
  9 Klousnitzer, Gary B       54 Naperville Waves-21  3:15.00    3:06.70  
                  40.56     1:26.18 (45.62)     2:16.23 (50.05)     3:06.70 (50.47)
 10 Kalisz, John              52 Deerfield Master     3:09.00    3:08.00  
                  41.31     1:29.64 (48.33)     2:19.85 (50.21)     3:08.00 (48.15)
 11 Fillipini, Michael H      51 Evanston Masters     3:15.00    3:35.43  
                  46.52     1:40.46 (53.94)     2:37.53 (57.07)     3:35.43 (57.90)
 12 Olsen, Scott              52 Elgin Blue Wave-21   3:30.00    3:36.45  
                  49.28     1:44.69 (55.41)     2:39.97 (55.28)     3:36.45 (56.48)
 13 Gordon, Steven H          54 Elgin Blue Wave-21   3:55.00    3:44.41  
                  48.97     1:46.32 (57.35)   2:47.58 (1:01.26)     3:44.41 (56.83)
 
Men 50-54 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Krug, Marty J             54 Naperville Waves-21    26.15      25.45    9  
  2 Wilczak, Tom              51 Bartlett Gators        27.00      27.33    7  
  3 Ursu, Andrei H            54 UNAT                   27.37      27.35    6  
  4 Lantow, Bryan J           53 UNAT                   35.00      28.20    5  
  5 Henderson, Mike           50 Naperville Waves-21    28.90      28.26    4  
  6 Roth, Charles H           53 Lincoln-Way Mast       29.90      28.59    3  
  7 Creason, Dr. Good Love K  54 Michigan Masters-19    28.54      28.94    2  
  8 Robey, Paul E             51 Wisconsin Master-20    28.94      28.99    1  
  9 Booth, Mark G             52 Gray Sharks Lean-55    28.00      29.38  
 10 Blumenthal, Mark W        53 Chicago Masters-38     38.00      30.10  
 11 Curry, Russell            53 Chicago Masters-38     29.00      30.29  
 12 Keller, Curt D            53 Elgin Blue Wave-21     30.20      30.93  
 13 Goyette, Brian M          52 Evanston Masters       29.00      31.02  
 14 Murray, Michael           52 Harbor Hurricane       31.13      31.21  
 15 Spencer, Gregory R        51 YMCA of Rock Riv       28.00      33.86  
 16 Cummins, Thomas J         52 Bartlett Gators        35.49      33.95  
 17 Little, Doug              50 Bartlett Gators        34.20      37.52  
 18 Birenberg, Steven         51 Evanston Masters       38.00      37.95  
 
Men 50-54 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Krug, Marty J             54 Naperville Waves-21    58.79      57.75    9  
                  27.03       57.75 (30.72)                                        
  2 Ursu, Andrei H            54 UNAT                 1:02.67    1:00.44    7  
                  28.03     1:00.44 (32.41)                                        
  3 Wilczak, Tom              51 Bartlett Gators      1:01.00    1:02.38    6  
                  28.13     1:02.38 (34.25)                                        
  4 Creason, Dr. Good Love K  54 Michigan Masters-19  1:04.78    1:02.96    5  
                  29.50     1:02.96 (33.46)                                        
  5 Booth, Mark G             52 Gray Sharks Lean-55  1:04.00    1:04.31    4  
                  30.16     1:04.31 (34.15)                                        
  6 Depew, Rich S             52 Naperville Waves-21  1:11.12    1:05.69    3  
                  30.97     1:05.69 (34.72)                                        
  7 Layton, Chris             53 Chicago Smelts       1:06.40    1:06.15    2  
                  30.50     1:06.15 (35.65)                                        
  8 Henderson, Mike           50 Naperville Waves-21  1:14.90    1:06.78    1  
                  30.22     1:06.78 (36.56)                                        
  9 Roth, Charles H           53 Lincoln-Way Mast     1:07.50    1:07.79  
                  30.35     1:07.79 (37.44)                                        
 10 Weinstein, Steve          50 Chicago Blue Dol     1:47.30    1:22.57  
                  37.51     1:22.57 (45.06)                                        
 
Men 50-54 200 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Ursu, Andrei H            54 UNAT                 2:29.50    2:21.28    9  
                  30.26     1:06.37 (36.11)     1:44.60 (38.23)     2:21.28 (36.68)
  2 Booth, Mark G             52 Gray Sharks Lean-55  2:24.00    2:25.74    7  
                  32.31     1:09.00 (36.69)     1:46.85 (37.85)     2:25.74 (38.89)
  3 Creason, Dr. Good Love K  54 Michigan Masters-19  2:22.69    2:25.79    6  
                  31.55     1:09.37 (37.82)     1:48.48 (39.11)     2:25.79 (37.31)
  4 Layton, Chris             53 Chicago Smelts       2:36.00    2:37.45    5  
                  32.76     1:12.11 (39.35)     1:55.60 (43.49)     2:37.45 (41.85)
  5 Murray, Michael           52 Harbor Hurricane     3:13.60    3:13.29    4  
                  37.04     1:23.13 (46.09)     2:18.69 (55.56)     3:13.29 (54.60)
  6 Avery, Bill               52 Evanston Masters     3:20.00    3:16.42    3  
                  39.50     1:26.91 (47.41)     2:20.47 (53.56)     3:16.42 (55.95)
 
Men 50-54 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Krug, Marty J             54 Naperville Waves-21  1:01.50    1:01.46    9  
                  28.49     1:01.46 (32.97)                                        
  2 Wilczak, Tom              51 Bartlett Gators      1:05.00    1:03.84    7  
                  30.26     1:03.84 (33.58)                                        
  3 Tuchler, David            53 Deerfield Master     1:04.00    1:03.88    6  
                  30.65     1:03.88 (33.23)                                        
  4 Curry, Russell            53 Chicago Masters-38   1:04.35    1:04.91    5  
                  31.12     1:04.91 (33.79)                                        
  5 Ursu, Andrei H            54 UNAT                 1:07.50    1:05.10    4  
                  30.49     1:05.10 (34.61)                                        
  6 Henderson, Mike           50 Naperville Waves-21  1:10.90    1:06.60    3  
                  30.86     1:06.60 (35.74)                                        
  7 Holmberg, Tom             53 Evanston Masters     1:06.85    1:08.07    2  
                  34.96     1:08.07 (33.11)                                        
  8 Francis, Lee              51 Lakeshore Athlet     1:09.26    1:08.48    1  
                  32.80     1:08.48 (35.68)                                        
  9 Weiss, Michael B          54 Deerfield Master     1:11.50    1:08.82  
                  31.11     1:08.82 (37.71)                                        
 10 Depew, Rich S             52 Naperville Waves-21  1:12.09    1:09.56  
                  32.03     1:09.56 (37.53)                                        
 11 Broad, Matthew R          52 Academy Bullets-21   1:12.50    1:10.71  
                  33.52     1:10.71 (37.19)                                        
 12 Robey, Paul E             51 Wisconsin Master-20  1:12.85    1:11.51  
                  32.87     1:11.51 (38.64)                                        
 13 Joza, Wayne E             53 Naperville Waves-21  1:15.00    1:13.32  
                  34.05     1:13.32 (39.27)                                        
 14 Clune, Thomas M           52 Chicago Masters-38   1:16.00    1:13.37  
                  35.92     1:13.37 (37.45)                                        
 15 Avery, Bill               52 Evanston Masters     1:30.00    1:15.32  
                  36.93     1:15.32 (38.39)                                        
 16 Perry, Paul C             54 Academy Bullets-21   1:19.00    1:15.50  
                  36.45     1:15.50 (39.05)                                        
 17 Spencer, Gregory R        51 YMCA of Rock Riv     1:05.00    1:15.61  
                  33.71     1:15.61 (41.90)                                        
 18 Fillipini, Michael H      51 Evanston Masters     1:20.00    1:16.55  
                  36.29     1:16.55 (40.26)                                        
 19 Cummins, Thomas J         52 Bartlett Gators      1:20.65    1:20.47  
                  38.97     1:20.47 (41.50)                                        
 20 Robledo, Gus I            53 Wisconsin Master-20  1:22.01    1:22.21  
                  40.77     1:22.21 (41.44)                                        
 21 Weinstein, Steve          50 Chicago Blue Dol     1:34.00    1:23.51  
                  42.00     1:23.51 (41.51)                                        
 22 Birenberg, Steven         51 Evanston Masters     1:28.00    1:25.31  
                  43.33     1:25.31 (41.98)                                        
 23 Gordon, Steven H          54 Elgin Blue Wave-21   1:35.00    1:32.64  
                  43.86     1:32.64 (48.78)                                        
 24 Grant, Richard            52 The Wellness Cen     1:42.00    1:40.52  
                  44.88     1:40.52 (55.64)                                        
 
Men 50-54 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Curry, Russell            53 Chicago Masters-38   2:18.00    2:23.94    9  
                  30.93     1:09.35 (38.42)     1:51.01 (41.66)     2:23.94 (32.93)
  2 Ursu, Andrei H            54 UNAT                 2:27.30    2:24.03    7  
                  29.74     1:08.64 (38.90)     1:52.26 (43.62)     2:24.03 (31.77)
  3 Merrill, Nick C           54 Central Illinois     2:35.00    2:26.91    6  
                  30.06     1:12.34 (42.28)     1:53.03 (40.69)     2:26.91 (33.88)
  4 Depew, Rich S             52 Naperville Waves-21  2:31.78    2:30.20    5  
                  30.69     1:09.76 (39.07)     1:54.72 (44.96)     2:30.20 (35.48)
  5 Booth, Mark G             52 Gray Sharks Lean-55  2:35.00    2:30.89    4  
                  30.88     1:07.83 (36.95)     1:55.47 (47.64)     2:30.89 (35.42)
  6 Avery, Bill               52 Evanston Masters     3:00.00    2:40.80    3  
                  36.91     1:20.06 (43.15)     2:05.34 (45.28)     2:40.80 (35.46)
  7 Goyette, Brian M          52 Evanston Masters     2:37.00    2:44.43    2  
                  32.51     1:18.44 (45.93)     2:06.46 (48.02)     2:44.43 (37.97)
  8 Kalisz, John              52 Deerfield Master     2:52.00    2:46.16    1  
                  38.24     1:18.03 (39.79)     2:07.80 (49.77)     2:46.16 (38.36)
  9 Murray, Michael           52 Harbor Hurricane     3:13.60    3:15.65  
                                1:26.99 ( )   2:32.68 (1:05.69)     3:15.65 (42.97)
 10 Gordon, Steven H          54 Elgin Blue Wave-21   3:36.00    3:34.13  
                  45.57     1:44.25 (58.68)   2:45.75 (1:01.50)     3:34.13 (48.38)
 -- Pegues, Lex               51 Elgin Blue Wave-21   2:40.00         DQ  
                  33.13     1:14.09 (40.96)     1:59.14 (45.05)          DQ (36.67)
 
Men 50-54 400 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Layton, Chris             53 Chicago Smelts       5:12.00    5:09.13    9  
                  32.02     1:09.37 (37.35)     1:49.47 (40.10)     2:27.16 (37.69)
        3:14.89 (47.73)     4:02.26 (47.37)     4:37.65 (35.39)     5:09.13 (31.48)
  2 Ursu, Andrei H            54 UNAT                 5:24.50    5:14.92    7  
                  32.26     1:09.29 (37.03)     1:53.07 (43.78)     2:34.54 (41.47)
        3:21.08 (46.54)     4:05.50 (44.42)     4:42.32 (36.82)     5:14.92 (32.60)
  3 Booth, Mark G             52 Gray Sharks Lean-55  5:45.00    5:21.39    6  
                  32.75     1:10.79 (38.04)     1:52.26 (41.47)     2:32.57 (40.31)
        3:20.94 (48.37)     4:08.80 (47.86)     4:45.80 (37.00)     5:21.39 (35.59)
  4 Depew, Rich S             52 Naperville Waves-21  5:29.86    5:24.18    5  
                  33.06     1:10.40 (37.34)     1:52.93 (42.53)     2:34.71 (41.78)
        3:21.53 (46.82)     4:08.97 (47.44)     4:46.97 (38.00)     5:24.18 (37.21)
  5 Creason, Dr. Good Love K  54 Michigan Masters-19  5:54.12    5:27.07    4  
                  31.16     1:08.86 (37.70)     1:55.41 (46.55)     2:41.36 (45.95)
        3:28.44 (47.08)     4:17.38 (48.94)     4:54.00 (36.62)     5:27.07 (33.07)
  6 Pegues, Lex               51 Elgin Blue Wave-21   5:50.00    5:46.24    3  
                  35.97     1:19.13 (43.16)     2:04.30 (45.17)     2:47.84 (43.54)
        3:37.68 (49.84)     4:27.65 (49.97)     5:09.91 (42.26)     5:46.24 (36.33)
  7 Avery, Bill               52 Evanston Masters     6:04.00    5:54.52    2  
                  37.87     1:25.09 (47.22)     2:11.70 (46.61)     2:57.95 (46.25)
        3:46.69 (48.74)     4:37.66 (50.97)     5:17.45 (39.79)     5:54.52 (37.07)
  8 Kalisz, John              52 Deerfield Master     6:21.00    6:03.39    1  
                  40.20     1:30.88 (50.68)     2:17.07 (46.19)     3:01.13 (44.06)
        3:52.73 (51.60)     4:44.53 (51.80)     5:23.82 (39.29)     6:03.39 (39.57)
 -- Gordon, Steven H          54 Elgin Blue Wave-21   8:00.00         DQ  
                  45.81     1:44.28 (58.47)   2:48.42 (1:04.14)   3:54.07 (1:05.65)
      4:58.54 (1:04.47)   6:03.62 (1:05.08)     6:55.03 (51.41)          DQ (49.99)
 
Men 55-59 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Fox, Richard E            56 Elgin Blue Wave-21     25.10      25.21    9  
  2 Dodson, Phil L            59 Evanston Masters       24.69      25.41    7  
  3 Eggar, Jack D             59 Elgin Blue Wave-21     25.25      25.79    6  
  4 Blumenthal, Jeffrey S     58 Chicago Masters-38     28.01      25.92    5  
  5 Black, Boyd E             55 Evanston Masters       26.05      26.15    4  
  6 Bodnar, Mark M            55 Lincoln-Way Mast       27.87      26.26    3  
  7 Scanlan, Kevin            57 Illinois Masters-21    26.50      26.43    2  
  8 Jaeger, Mark              58 Chicago Masters-38     27.90      26.80    1  
  9 Mungo, Bob                55 Naperville Waves-21    26.97      26.95  
 10 Anderson, Mark J          58 Independent            28.00      28.09  
 11 Ridgeway, Michael P       55 Chicago Masters-38     29.00      28.59  
 12 Massow, Randy             55 Barrington Area-38     29.00      28.78  
 13 Krismanits, Gene H        57 Western Illinois       28.59      28.90  
 14 Reed, Michael E           57 Libertyville Mas-21    29.15      29.07  
 15 Sorenson, Jack            57 Naperville Waves-21    30.00      29.08  
 15 Roeing, Randy             58 Fossil Fish            29.35      29.08  
 17 Miller, John B            58 Mt Greenwood Mas-21    32.00      30.79  
 18 Shubert, Frank            58 Lakeshore Athlet       30.00      30.80  
 19 Butz, Richard F           55 Academy Bullets-21     29.95      31.28  
 20 Ostrander, Bob            56 Buehler Breakers       38.00      34.72  
 21 Rice, Bob                 57 Galter Swim Club-21    41.71      34.99  
 22 Kucich, Vinny A           58 Lakeshore Athlet       35.00      35.70  
 23 Conlon, Mark A            55 Buehler Breakers       37.00      37.31  
 24 Manheim, Chris J          58 Elgin Blue Wave-21     42.06      39.55  
 25 Weaver, James F           59 Gray Sharks Lean-55    46.00      41.74  
 
Men 55-59 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Dodson, Phil L            59 Evanston Masters       54.69      55.79    9  
                  26.66       55.79 (29.13)                                        
  2 Blumenthal, Jeffrey S     58 Chicago Masters-38     55.88      56.45    7  
                  27.03       56.45 (29.42)                                        
  3 Eggar, Jack D             59 Elgin Blue Wave-21     57.55      57.87    6  
                  27.33       57.87 (30.54)                                        
  4 Bodnar, Mark M            55 Lincoln-Way Mast     1:02.97      59.08    5  
                  27.88       59.08 (31.20)                                        
  5 Mungo, Bob                55 Naperville Waves-21  1:00.08      59.23    4  
                  28.18       59.23 (31.05)                                        
  6 Jaeger, Mark              58 Chicago Masters-38   1:01.00      59.26    3  
                  27.90       59.26 (31.36)                                        
  7 Roeing, Randy             58 Fossil Fish          1:05.03    1:03.00    2  
                  29.63     1:03.00 (33.37)                                        
  8 Anderson, Mark J          58 Independent          1:04.00    1:04.38    1  
                  30.96     1:04.38 (33.42)                                        
  9 Conlon, Mark A            55 Buehler Breakers     1:25.00    1:20.64  
                  38.92     1:20.64 (41.72)                                        
 10 Rice, Bob                 57 Galter Swim Club-21  1:24.55    1:20.71  
                  36.79     1:20.71 (43.92)                                        
 
Men 55-59 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Scanlan, Kevin            57 Illinois Masters-21  2:03.50    2:03.63    9  
                  29.74     1:00.82 (31.08)     1:31.83 (31.01)     2:03.63 (31.80)
  2 Dodson, Phil L            59 Evanston Masters     2:02.10    2:04.80    7  
                  29.00     1:01.62 (32.62)     1:33.95 (32.33)     2:04.80 (30.85)
  3 Blumenthal, Jeffrey S     58 Chicago Masters-38   2:04.50    2:06.85    6  
                  29.95     1:02.40 (32.45)     1:35.59 (33.19)     2:06.85 (31.26)
  4 Eggar, Jack D             59 Elgin Blue Wave-21   2:11.50    2:08.05    5  
                  29.09     1:01.16 (32.07)     1:34.90 (33.74)     2:08.05 (33.15)
  5 Mungo, Bob                55 Naperville Waves-21  2:14.28    2:11.62    4  
                  29.67     1:03.30 (33.63)     1:38.18 (34.88)     2:11.62 (33.44)
  6 Reed, Michael E           57 Libertyville Mas-21  2:24.00    2:23.57    3  
                  32.01     1:08.72 (36.71)     1:47.10 (38.38)     2:23.57 (36.47)
  7 Camin, Peter              56 UNAT                 2:29.05    2:38.10    2  
                  34.98     1:14.36 (39.38)     1:56.40 (42.04)     2:38.10 (41.70)
  8 Massow, Randy             55 Barrington Area-38   2:24.00    2:39.10    1  
                  33.86     1:14.13 (40.27)     1:56.33 (42.20)     2:39.10 (42.77)
  9 Butz, Richard F           55 Academy Bullets-21   2:30.51    2:39.13  
                  35.59     1:15.31 (39.72)     1:57.12 (41.81)     2:39.13 (42.01)
 10 Miller, John B            58 Mt Greenwood Mas-21  2:50.00    2:51.56  
                  36.63     1:17.49 (40.86)     2:03.22 (45.73)     2:51.56 (48.34)
 11 Conlon, Mark A            55 Buehler Breakers     3:00.00    3:05.75  
                  43.25     1:31.43 (48.18)     2:19.17 (47.74)     3:05.75 (46.58)
 12 Weaver, James F           59 Gray Sharks Lean-55  3:20.00    3:38.40  
                  48.46     1:44.97 (56.51)     2:43.81 (58.84)     3:38.40 (54.59)
 -- Boutov, Alex              56 Chicago Masters-38   2:10.00         DQ  
 
Men 55-59 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Eggar, Jack D             59 Elgin Blue Wave-21   6:15.00    5:52.20    9  
                  30.51     1:04.49 (33.98)     1:39.28 (34.79)     2:14.95 (35.67)
        2:51.17 (36.22)     3:27.28 (36.11)     4:03.88 (36.60)     4:40.59 (36.71)
        5:16.99 (36.40)     5:52.20 (35.21)                                        
  2 Blumenthal, Jeffrey S     58 Chicago Masters-38   5:48.00    5:52.38    7  
                  31.10     1:04.75 (33.65)     1:39.70 (34.95)     2:15.44 (35.74)
        2:51.81 (36.37)     3:28.54 (36.73)     4:05.81 (37.27)     4:42.75 (36.94)
        5:19.25 (36.50)     5:52.38 (33.13)                                        
  3 Mungo, Bob                55 Naperville Waves-21  7:00.00    6:18.23    6  
                  32.24     1:08.56 (36.32)     1:46.02 (37.46)     2:23.61 (37.59)
        3:02.11 (38.50)   4:21.12 (1:19.01)   5:41.53 (1:20.41)     6:18.25 (36.72)
            6:18.23 ( )                                                            
  4 Boutov, Alex              56 Chicago Masters-38   6:00.00    6:20.48    5  
                  35.22     1:13.25 (38.03)     1:51.38 (38.13)     2:29.60 (38.22)
        3:08.31 (38.71)     3:46.90 (38.59)     4:26.04 (39.14)     5:04.59 (38.55)
        5:43.03 (38.44)     6:20.48 (37.45)                                        
  5 Miller, John B            58 Mt Greenwood Mas-21  8:12.00    8:09.90    4  
                  39.58     1:25.01 (45.43)     2:13.65 (48.64)     3:03.81 (50.16)
        3:55.69 (51.88)     4:46.24 (50.55)     5:37.77 (51.53)     6:29.67 (51.90)
        7:20.59 (50.92)     8:09.90 (49.31)                                        
 
Men 55-59 1000 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Eggar, Jack D             59 Elgin Blue Wave-21  12:50.00   12:12.77    9  
                  31.33     1:05.56 (34.23)     1:41.42 (35.86)     2:17.57 (36.15)
        2:53.98 (36.41)     3:30.60 (36.62)     4:07.74 (37.14)     4:44.53 (36.79)
        5:21.52 (36.99)     5:58.66 (37.14)     6:35.86 (37.20)     7:12.72 (36.86)
        7:50.18 (37.46)     8:27.66 (37.48)     9:05.44 (37.78)     9:43.42 (37.98)
       10:20.45 (37.03)    10:58.36 (37.91)    11:36.14 (37.78)    12:12.77 (36.63)
  2 Blumenthal, Jeffrey S     58 Chicago Masters-38  11:55.00   12:19.66    7  
                  32.71     1:08.00 (35.29)     1:43.89 (35.89)     2:20.46 (36.57)
        2:57.14 (36.68)     3:34.34 (37.20)     4:12.19 (37.85)     4:49.73 (37.54)
        5:27.61 (37.88)     6:05.77 (38.16)     6:43.91 (38.14)     7:22.08 (38.17)
        7:59.97 (37.89)     8:37.96 (37.99)     9:15.66 (37.70)     9:53.40 (37.74)
       10:31.19 (37.79)    11:08.58 (37.39)    11:45.41 (36.83)    12:19.66 (34.25)
  3 Boutov, Alex              56 Chicago Masters-38  12:15.00   12:39.83    6  
                  34.44     1:10.78 (36.34)     1:47.40 (36.62)     2:24.53 (37.13)
        3:02.16 (37.63)     3:40.55 (38.39)     4:18.91 (38.36)     4:57.76 (38.85)
        5:36.32 (38.56)     6:14.42 (38.10)     6:53.03 (38.61)     7:31.37 (38.34)
        8:10.49 (39.12)     8:49.51 (39.02)     9:28.71 (39.20)    10:07.56 (38.85)
       10:46.38 (38.82)    11:25.13 (38.75)    12:03.33 (38.20)    12:39.83 (36.50)
  4 Mungo, Bob                55 Naperville Waves-21 15:00.00   13:16.30    5  
                                                                        5:07.81 ( )
        5:48.65 (40.84)     6:29.66 (41.01)     7:10.41 (40.75)     7:51.54 (41.13)
        8:33.34 (41.80)     9:15.23 (41.89)     9:56.55 (41.32)    10:38.23 (41.68)
       11:19.80 (41.57)    12:01.07 (41.27)    12:41.15 (40.08)    13:16.30 (35.15)
  5 Reed, Michael E           57 Libertyville Mas-21 13:35.48   13:26.39    4  
                  35.26     1:13.22 (37.96)     1:52.93 (39.71)   3:14.21 (1:21.28)
        3:54.32 (40.11)                             4:34.72 ( )     5:15.11 (40.39)
        5:55.67 (40.56)     6:36.60 (40.93)     7:17.63 (41.03)     7:58.48 (40.85)
        8:39.22 (40.74)     9:20.24 (41.02)    10:01.31 (41.07)    10:42.59 (41.28)
       11:24.42 (41.83)    12:05.85 (41.43)    12:47.28 (41.43)    13:26.39 (39.11)
  6 Phinney, Scot             55 Chicago Smelts      14:00.00   14:10.60    3  
                  37.20     1:18.20 (41.00)     2:00.88 (42.68)     2:43.93 (43.05)
        3:27.62 (43.69)     4:11.05 (43.43)     4:54.40 (43.35)     5:37.95 (43.55)
        6:21.58 (43.63)     7:05.35 (43.77)     7:48.87 (43.52)     8:32.28 (43.41)
        9:15.97 (43.69)     9:59.77 (43.80)    10:43.52 (43.75)    11:26.75 (43.23)
       12:09.56 (42.81)    12:51.06 (41.50)    13:32.01 (40.95)    14:10.60 (38.59)
  7 Matherson, Frank          58 Elgin Blue Wave-21  27:30.00   23:15.33    2  
                1:06.55   2:16.25 (1:09.70)   3:23.79 (1:07.54)   4:34.23 (1:10.44)
      5:41.65 (1:07.42)   6:51.78 (1:10.13)   8:01.56 (1:09.78)   9:13.94 (1:12.38)
     10:23.14 (1:09.20)  11:34.20 (1:11.06)  12:44.58 (1:10.38)  13:54.64 (1:10.06)
     15:05.07 (1:10.43)  16:15.16 (1:10.09)  17:25.81 (1:10.65)  18:36.64 (1:10.83)
     19:48.99 (1:12.35)  20:58.20 (1:09.21)  22:07.87 (1:09.67)  23:15.33 (1:07.46)
 
Men 55-59 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Mykleby, Geoff L          59 Wisconsin Master-20    29.67      28.63    9  
  2 Bodnar, Mark M            55 Lincoln-Way Mast       32.56      29.93    7  
  3 Meyer, Kenneth G          56 Elgin Blue Wave-21     30.76      31.44    6  
  4 Fox, Richard E            56 Elgin Blue Wave-21     32.00      32.04    5  
  5 Jaeger, Mark              58 Chicago Masters-38     34.50      34.27    4  
  6 Roeing, Randy             58 Fossil Fish            37.54      36.78    3  
  7 Ostrander, Bob            56 Buehler Breakers       40.00      36.82    2  
  8 Massow, Randy             55 Barrington Area-38     38.00      37.76    1  
  9 Rice, Bob                 57 Galter Swim Club-21    41.11      43.99  
 10 Manheim, Chris J          58 Elgin Blue Wave-21     56.14      52.68  
 
Men 55-59 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Meyer, Kenneth G          56 Elgin Blue Wave-21   1:05.99    1:05.87    9  
                  32.09     1:05.87 (33.78)                                        
  2 Bodnar, Mark M            55 Lincoln-Way Mast     1:10.53    1:07.64    7  
                  33.32     1:07.64 (34.32)                                        
  3 Fox, Richard E            56 Elgin Blue Wave-21   1:10.30    1:09.39    6  
                  33.91     1:09.39 (35.48)                                        
  4 Jaeger, Mark              58 Chicago Masters-38   1:16.00    1:15.34    5  
                  38.04     1:15.34 (37.30)                                        
  5 Phinney, Scot             55 Chicago Smelts       1:18.00    1:17.55    4  
                  38.72     1:17.55 (38.83)                                        
  6 Massow, Randy             55 Barrington Area-38   1:20.00    1:21.98    3  
                  40.64     1:21.98 (41.34)                                        
  7 Camin, Peter              56 UNAT                 1:18.10    1:28.39    2  
                  42.32     1:28.39 (46.07)                                        
  8 Matherson, Frank          58 Elgin Blue Wave-21   2:20.00    2:20.99    1  
                1:10.76   2:20.99 (1:10.23)                                        
 
Men 55-59 200 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Meyer, Kenneth G          56 Elgin Blue Wave-21   2:29.89    2:30.05    9  
                  35.07     1:12.57 (37.50)     1:50.85 (38.28)     2:30.05 (39.20)
  2 Anderson, Mark J          58 Independent          2:35.00    2:35.58    7  
                  37.35     1:16.37 (39.02)     1:56.36 (39.99)     2:35.58 (39.22)
  3 Black, Boyd E             55 Evanston Masters     2:35.10    2:36.05    6  
                  37.02     1:17.51 (40.49)     1:58.35 (40.84)     2:36.05 (37.70)
  4 Phinney, Scot             55 Chicago Smelts       2:45.00    2:43.98    5  
                  39.26     1:20.54 (41.28)     2:03.15 (42.61)     2:43.98 (40.83)
  5 Jaeger, Mark              58 Chicago Masters-38   2:45.00    2:44.26    4  
                  39.01     1:21.24 (42.23)     2:03.69 (42.45)     2:44.26 (40.57)
  6 Camin, Peter              56 UNAT                 3:09.25    3:05.54    3  
                  43.35     1:28.61 (45.26)     2:16.89 (48.28)     3:05.54 (48.65)
  7 Manheim, Chris J          58 Elgin Blue Wave-21   4:00.00    4:20.18    2  
                  56.29   2:03.26 (1:06.97)   3:12.62 (1:09.36)   4:20.18 (1:07.56)
  8 Matherson, Frank          58 Elgin Blue Wave-21   4:30.00    4:49.68    1  
                1:09.59   2:24.76 (1:15.17)   3:38.49 (1:13.73)   4:49.68 (1:11.19)
 
Men 55-59 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Yant, Bob                 58 Chicago Masters-38     32.00      32.46    9  
  2 Westphal, Kent B          55 Gray Sharks Lean-55    35.11      33.45    7  
  3 Meyer, Kenneth G          56 Elgin Blue Wave-21     34.22      33.69    6  
  4 Krismanits, Gene H        57 Western Illinois       34.29      33.93    5  
  5 Bodnar, Mark M            55 Lincoln-Way Mast       36.00      34.93    4  
  6 Ostrander, Bob            56 Buehler Breakers       42.00      41.00    3  
  7 Miller, John B            58 Mt Greenwood Mas-21    40.00      42.08    2  
  8 Conlon, Mark A            55 Buehler Breakers       55.00      50.30    1  
 
Men 55-59 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Yant, Bob                 58 Chicago Masters-38   1:10.00    1:12.26    9  
                  33.94     1:12.26 (38.32)                                        
  2 Westphal, Kent B          55 Gray Sharks Lean-55  1:15.91    1:13.80    7  
                  35.33     1:13.80 (38.47)                                        
  3 Krismanits, Gene H        57 Western Illinois     1:18.21    1:18.03    6  
                  36.72     1:18.03 (41.31)                                        
  4 Miller, John B            58 Mt Greenwood Mas-21  1:32.00    1:37.35    5  
                  44.81     1:37.35 (52.54)                                        
  5 Manheim, Chris J          58 Elgin Blue Wave-21   1:58.00    1:58.45    4  
                  56.55   1:58.45 (1:01.90)                                        
  6 Matherson, Frank          58 Elgin Blue Wave-21   2:20.00    2:16.90    3  
                1:07.57   2:16.90 (1:09.33)                                        
 
Men 55-59 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Yant, Bob                 58 Chicago Masters-38   2:32.00    2:35.86    9  
                  34.75     1:14.84 (40.09)     1:55.56 (40.72)     2:35.86 (40.30)
  2 Westphal, Kent B          55 Gray Sharks Lean-55  2:51.00    2:43.04    7  
                  36.21     1:17.87 (41.66)     2:01.22 (43.35)     2:43.04 (41.82)
  3 Krismanits, Gene H        57 Western Illinois     2:59.49    2:57.44    6  
                  38.07     1:23.22 (45.15)     2:11.34 (48.12)     2:57.44 (46.10)
  4 Jaeger, Mark              58 Chicago Masters-38   3:10.00    3:11.28    5  
                  42.92     1:33.36 (50.44)     2:23.50 (50.14)     3:11.28 (47.78)
  5 Phinney, Scot             55 Chicago Smelts       3:12.00    3:16.54    4  
                  44.53     1:34.65 (50.12)     2:25.53 (50.88)     3:16.54 (51.01)
  6 Miller, John B            58 Mt Greenwood Mas-21  3:33.00    3:42.65    3  
                  49.45     1:45.54 (56.09)     2:44.73 (59.19)     3:42.65 (57.92)
  7 Matherson, Frank          58 Elgin Blue Wave-21   4:55.00    5:06.93    2  
                1:14.02   2:31.90 (1:17.88)   3:50.06 (1:18.16)   5:06.93 (1:16.87)
 
Men 55-59 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Westphal, Kent B          55 Gray Sharks Lean-55    28.25      28.03    9  
  2 Dodson, Phil L            59 Evanston Masters       27.69      28.18    7  
  3 Bodnar, Mark M            55 Lincoln-Way Mast       29.00      28.86    6  
  4 Fox, Richard E            56 Elgin Blue Wave-21     29.10      29.44    5  
  5 Yant, Bob                 58 Chicago Masters-38     29.00      30.20    4  
  6 Meyer, Kenneth G          56 Elgin Blue Wave-21     30.52      30.41    3  
  7 Boutov, Alex              56 Chicago Masters-38     29.00      30.71    2  
  8 Massow, Randy             55 Barrington Area-38     34.00      32.12    1  
  9 Phinney, Scot             55 Chicago Smelts         33.00      33.20  
 10 Anderson, Mark J          58 Independent            32.00      34.15  
 11 Rice, Bob                 57 Galter Swim Club-21    52.86      44.49  
 
Men 55-59 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Westphal, Kent B          55 Gray Sharks Lean-55  1:05.14    1:03.02    9  
                  29.02     1:03.02 (34.00)                                        
  2 Dodson, Phil L            59 Evanston Masters     1:00.90    1:03.18    7  
                  30.11     1:03.18 (33.07)                                        
  3 Boutov, Alex              56 Chicago Masters-38   1:07.34    1:05.76    6  
                  31.65     1:05.76 (34.11)                                        
  4 Yant, Bob                 58 Chicago Masters-38   1:04.00    1:06.70    5  
                  30.34     1:06.70 (36.36)                                        
  5 Phinney, Scot             55 Chicago Smelts       1:20.00    1:16.01    4  
                  34.59     1:16.01 (41.42)                                        
  6 Camin, Peter              56 UNAT                 1:21.10    1:33.58    3  
                  39.00     1:33.58 (54.58)                                        
  7 Matherson, Frank          58 Elgin Blue Wave-21   2:15.00    2:13.36    2  
                1:03.58   2:13.36 (1:09.78)                                        
 
Men 55-59 200 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Dodson, Phil L            59 Evanston Masters     2:22.69    2:36.45    9  
                  34.60     1:15.01 (40.41)     1:57.74 (42.73)     2:36.45 (38.71)
  2 Boutov, Alex              56 Chicago Masters-38   2:47.22    2:37.02    7  
                  38.44     1:20.50 (42.06)     2:00.69 (40.19)     2:37.02 (36.33)
  3 Matherson, Frank          58 Elgin Blue Wave-21   4:55.00    5:41.10    6  
                1:06.25   2:26.08 (1:19.83)   3:57.61 (1:31.53)   5:41.10 (1:43.49)
 
Men 55-59 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Yant, Bob                 58 Chicago Masters-38   1:05.00    1:06.35    9  
                  31.43     1:06.35 (34.92)                                        
  2 Fox, Richard E            56 Elgin Blue Wave-21   1:06.80    1:06.44    7  
                  30.70     1:06.44 (35.74)                                        
  3 Scanlan, Kevin            57 Illinois Masters-21  1:10.00    1:06.54    5.5
                  31.81     1:06.54 (34.73)                                        
  3 Meyer, Kenneth G          56 Elgin Blue Wave-21   1:05.27    1:06.54    5.5
                  31.26     1:06.54 (35.28)                                        
  5 Bodnar, Mark M            55 Lincoln-Way Mast     1:11.69    1:07.18    4  
                  29.90     1:07.18 (37.28)                                        
  6 Black, Boyd E             55 Evanston Masters     1:08.10    1:09.57    3  
                  32.46     1:09.57 (37.11)                                        
  7 Boutov, Alex              56 Chicago Masters-38   1:10.00    1:12.66    2  
                  34.75     1:12.66 (37.91)                                        
  8 Anderson, Mark J          58 Independent          1:14.00    1:13.70    1  
                  34.91     1:13.70 (38.79)                                        
  9 Krismanits, Gene H        57 Western Illinois     1:15.23    1:14.60  
                  37.38     1:14.60 (37.22)                                        
 10 Phinney, Scot             55 Chicago Smelts       1:17.00    1:15.48  
                  35.02     1:15.48 (40.46)                                        
 11 Roeing, Randy             58 Fossil Fish          1:18.07    1:17.76  
                  36.40     1:17.76 (41.36)                                        
 12 Shubert, Frank            58 Lakeshore Athlet     1:06.40    1:19.20  
                  39.53     1:19.20 (39.67)                                        
 13 Miller, John B            58 Mt Greenwood Mas-21  1:28.00    1:27.28  
                  41.18     1:27.28 (46.10)                                        
 14 Rice, Bob                 57 Galter Swim Club-21  1:37.60    1:44.29  
                  50.19     1:44.29 (54.10)                                        
 
Men 55-59 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Yant, Bob                 58 Chicago Masters-38   2:18.00    2:20.89    9  
                  30.51     1:09.41 (38.90)     1:47.78 (38.37)     2:20.89 (33.11)
  2 Meyer, Kenneth G          56 Elgin Blue Wave-21   2:47.00    2:27.47    7  
                  32.37     1:09.26 (36.89)     1:53.24 (43.98)     2:27.47 (34.23)
  3 Dodson, Phil L            59 Evanston Masters     2:24.69    2:30.09    6  
                  31.00     1:10.52 (39.52)     1:56.38 (45.86)     2:30.09 (33.71)
  4 Boutov, Alex              56 Chicago Masters-38   2:53.00    2:37.67    5  
                  35.78     1:17.02 (41.24)     2:03.40 (46.38)     2:37.67 (34.27)
  5 Phinney, Scot             55 Chicago Smelts       2:45.00    2:48.64    4  
                  34.89     1:20.00 (45.11)     2:09.60 (49.60)     2:48.64 (39.04)
  6 Jaeger, Mark              58 Chicago Masters-38   2:45.00    2:48.71    3  
                  37.89     1:21.66 (43.77)     2:10.76 (49.10)     2:48.71 (37.95)
  7 Camin, Peter              56 UNAT                 3:01.15    3:07.79    2  
                  39.88     1:27.29 (47.41)     2:25.53 (58.24)     3:07.79 (42.26)
  8 Miller, John B            58 Mt Greenwood Mas-21  3:25.00    3:27.32    1  
                  46.26     1:38.35 (52.09)   2:41.28 (1:02.93)     3:27.32 (46.04)
  9 Matherson, Frank          58 Elgin Blue Wave-21   4:30.00    4:40.35  
                1:05.35   2:22.19 (1:16.84)   3:37.46 (1:15.27)   4:40.35 (1:02.89)
 
Men 55-59 400 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Yant, Bob                 58 Chicago Masters-38   4:59.00    5:09.37    9  
                  33.02     1:10.83 (37.81)     1:54.29 (43.46)     2:36.75 (42.46)
        3:17.72 (40.97)     4:01.14 (43.42)     4:36.96 (35.82)     5:09.37 (32.41)
  2 Boutov, Alex              56 Chicago Masters-38   5:43.18    5:36.49    7  
                  38.09     1:19.15 (41.06)     2:02.37 (43.22)     2:45.50 (43.13)
        3:35.24 (49.74)     4:24.50 (49.26)     5:02.30 (37.80)     5:36.49 (34.19)
  3 Phinney, Scot             55 Chicago Smelts       6:12.00    6:15.79    6  
                  37.60     1:22.38 (44.78)     2:12.27 (49.89)     2:59.97 (47.70)
        3:54.75 (54.78)     4:48.83 (54.08)     5:34.39 (45.56)     6:15.79 (41.40)
  4 Reed, Michael E           57 Libertyville Mas-21  6:48.77    6:55.70    5  
                  40.40     1:30.65 (50.25)   2:31.80 (1:01.15)     3:28.95 (57.15)
      4:30.21 (1:01.26)   5:33.25 (1:03.04)     6:16.88 (43.63)     6:55.70 (38.82)
 -- Matherson, Frank          58 Elgin Blue Wave-21   9:45.00         DQ  
                1:05.13   2:19.84 (1:14.71)   3:42.84 (1:23.00)   4:59.08 (1:16.24)
      6:13.94 (1:14.86)   7:31.27 (1:17.33)   8:36.56 (1:05.29)        DQ (1:05.24)
 -- Blumenthal, Jeffrey S     58 Chicago Masters-38   7:22.50         DQ  
                  37.08     1:18.53 (41.45)     2:04.28 (45.75)     2:49.70 (45.42)
        3:42.43 (52.73)     4:33.72 (51.29)     5:08.34 (34.62)          DQ (31.90)
 -- Mittleman, Paul R         56 Chicago Smelts       6:30.00         DQ  
                  38.02                             2:13.72 ( )     3:02.28 (48.56)
        3:53.67 (51.39)     4:48.92 (55.25)                                        
 
Men 60-64 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Bateman, Bryan J          64 Fossil Fish            25.10      25.13    9  
  2 Campana, James L          60 Elgin Blue Wave-21     27.00      26.24    7  
  3 Johnson, Brent R          60 YMCA of Rock Riv       29.00      27.65    6  
  4 Evans, Keith R            63 Evanston Masters       30.00      28.11    5  
  5 Dahlberg, Pete            62 Chicago Masters-38     29.90      28.72    4  
  6 Long, Robert              64 Naperville Waves-21    29.26      29.15    3  
  7 Lencioni, Len             61 Sun City Stingra-21    29.00      29.25    2  
  8 Carroll, Joe              60 Evanston Masters       29.80      29.97    1  
  9 Heineman, Thomas M        63 Deerfield Master       29.50      30.39  
 10 Prince, Clifford          61 Gray Sharks Lean-55    32.09      30.67  
 11 Inch, Les                 61 Galter Swim Club-21    34.00      32.06  
 12 Schein, Fred L            63 Chicago Smelts         31.00      32.45  
 13 Anderson, John H          61 Independent            32.50      32.83  
 14 Bass, Michael G           63 Chicago Masters-38     34.91      34.03  
 15 Alsen, Donald J           63 Buehler Breakers       34.50      35.63  
 16 Barry, Robert B           60 Evanston Masters       37.00      39.04  
 17 Simkus, Paul J            63 The Wellness Cen       49.00      41.77  
 18 Vallette, Art             60 Naperville Waves-21    52.00      48.10  
 
Men 60-64 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Patronsky, Ross T         60 Chicago Smelts       1:05.00    1:04.28    9  
                  30.76     1:04.28 (33.52)                                        
  2 Evans, Keith R            63 Evanston Masters     1:05.00    1:05.16    7  
                  31.61     1:05.16 (33.55)                                        
  3 Johnson, Brent R          60 YMCA of Rock Riv     1:07.00    1:05.28    6  
                  32.05     1:05.28 (33.23)                                        
  4 Lencioni, Len             61 Sun City Stingra-21  1:06.00    1:05.34    5  
                  31.24     1:05.34 (34.10)                                        
  5 Carroll, Joe              60 Evanston Masters     1:08.50    1:07.65    4  
                  33.12     1:07.65 (34.53)                                        
  6 Maude, Tom                62 Elgin Blue Wave-21   1:13.31    1:08.12    3  
                  32.60     1:08.12 (35.52)                                        
  7 Schein, Fred L            63 Chicago Smelts       1:09.00    1:09.35    2  
                  33.76     1:09.35 (35.59)                                        
  8 Long, Robert              64 Naperville Waves-21  1:05.77    1:09.42    1  
                  33.80     1:09.42 (35.62)                                        
  9 Heineman, Thomas M        63 Deerfield Master     1:07.00    1:09.75  
                  32.64     1:09.75 (37.11)                                        
 10 Spaulding, Bob W          60 Buehler Breakers     1:04.00    1:10.07  
                  33.83     1:10.07 (36.24)                                        
 11 Anderson, John H          61 Independent          1:13.00    1:13.87  
                  35.60     1:13.87 (38.27)                                        
 12 Bass, Michael G           63 Chicago Masters-38   1:20.82    1:15.50  
                  35.91     1:15.50 (39.59)                                        
 13 Inch, Les                 61 Galter Swim Club-21  1:16.01    1:17.87  
                  37.91     1:17.87 (39.96)                                        
 14 Alsen, Donald J           63 Buehler Breakers     1:20.50    1:21.97  
                  38.44     1:21.97 (43.53)                                        
 15 Plavec, Milo E            64 Buehler Breakers     1:55.00    1:30.99  
                  43.86     1:30.99 (47.13)                                        
 
Men 60-64 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Lencioni, Len             61 Sun City Stingra-21  2:28.00    2:30.22    9  
                  33.19     1:10.28 (37.09)     1:50.61 (40.33)     2:30.22 (39.61)
  2 Maude, Tom                62 Elgin Blue Wave-21   2:44.55    2:31.97    7  
                  33.65     1:10.98 (37.33)     1:50.67 (39.69)     2:31.97 (41.30)
  3 Long, Robert              64 Naperville Waves-21  2:32.73    2:32.26    6  
                  33.92     1:12.35 (38.43)     1:53.64 (41.29)     2:32.26 (38.62)
  4 Dahlberg, Pete            62 Chicago Masters-38   2:25.90    2:35.33    5  
                  34.89     1:13.15 (38.26)     1:54.48 (41.33)     2:35.33 (40.85)
  5 Schein, Fred L            63 Chicago Smelts       2:50.00    2:45.17    4  
                  36.64     1:17.66 (41.02)   2:45.17 (1:27.51)                    
  6 Bass, Michael G           63 Chicago Masters-38   2:49.11    2:50.15    3  
                  38.83     1:21.54 (42.71)     2:06.77 (45.23)     2:50.15 (43.38)
  7 Anderson, John H          61 Independent          2:55.00    2:52.79    2  
                  38.98     1:23.91 (44.93)     2:09.01 (45.10)     2:52.79 (43.78)
  8 Prince, Clifford          61 Gray Sharks Lean-55  2:49.48    2:55.15    1  
                  38.49     1:22.58 (44.09)     2:09.36 (46.78)     2:55.15 (45.79)
  9 Inch, Les                 61 Galter Swim Club-21  2:56.35    2:58.44  
                  40.43     1:26.57 (46.14)     2:15.39 (48.82)     2:58.44 (43.05)
 10 Alsen, Donald J           63 Buehler Breakers     3:03.00    3:01.64  
                  37.49     1:23.72 (46.23)     2:12.55 (48.83)     3:01.64 (49.09)
 11 Brown, Paul P             61 Elgin Blue Wave-21   3:19.12    3:13.84  
                  45.37     1:33.54 (48.17)     2:23.63 (50.09)     3:13.84 (50.21)
 12 Simkus, Paul J            63 The Wellness Cen     3:45.00    3:40.69  
                  49.00     1:46.74 (57.74)     2:44.83 (58.09)     3:40.69 (55.86)
 
Men 60-64 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Wendt, George F           64 Chicago Masters-38   5:45.00    5:50.06    9  
                  33.77     1:09.72 (35.95)     1:45.63 (35.91)     2:21.97 (36.34)
        2:57.72 (35.75)     3:33.07 (35.35)     4:07.99 (34.92)     4:42.57 (34.58)
        5:16.73 (34.16)     5:50.06 (33.33)                                        
  2 Campana, James L          60 Elgin Blue Wave-21   6:30.00    6:18.26    7  
                  37.19     1:13.74 (36.55)     1:51.69 (37.95)     2:29.92 (38.23)
        3:09.10 (39.18)     3:46.90 (37.80)     4:26.61 (39.71)     5:05.49 (38.88)
        5:43.42 (37.93)     6:18.26 (34.84)                                        
  3 Long, Robert              64 Naperville Waves-21  6:56.23    6:52.64    6  
                  35.00     1:15.27 (40.27)     1:57.86 (42.59)     2:41.32 (43.46)
        3:24.49 (43.17)     4:07.39 (42.90)     4:50.36 (42.97)     5:33.13 (42.77)
        6:13.65 (40.52)     6:52.64 (38.99)                                        
  4 Alsen, Donald J           63 Buehler Breakers     8:19.50    8:11.58    5  
                  40.45                                                 3:07.63 ( )
        3:59.33 (51.70)     4:51.21 (51.88)     5:43.02 (51.81)     6:34.05 (51.03)
        7:23.87 (49.82)     8:11.58 (47.71)                                        
  5 Brown, Paul P             61 Elgin Blue Wave-21   8:41.09    8:26.76    4  
                  45.46     1:35.21 (49.75)     2:25.94 (50.73)     3:17.32 (51.38)
        4:08.72 (51.40)     5:00.63 (51.91)     5:52.36 (51.73)     6:44.85 (52.49)
        7:36.36 (51.51)     8:26.76 (50.40)                                        
 
Men 60-64 1000 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Campana, James L          60 Elgin Blue Wave-21  13:00.00   12:38.47    9  
                  37.18     1:14.83 (37.65)     1:53.08 (38.25)     2:31.75 (38.67)
        3:10.53 (38.78)     3:49.39 (38.86)     4:27.64 (38.25)     5:06.71 (39.07)
        5:45.17 (38.46)     6:23.76 (38.59)     7:01.51 (37.75)     7:39.48 (37.97)
        8:17.73 (38.25)     8:55.17 (37.44)     9:33.10 (37.93)    10:10.57 (37.47)
       10:48.52 (37.95)    11:26.16 (37.64)    12:03.34 (37.18)    12:38.47 (35.13)
  2 Long, Robert              64 Naperville Waves-21 14:08.03   14:05.44    7  
                  35.27     1:15.27 (40.00)     1:56.88 (41.61)     2:39.35 (42.47)
        3:22.94 (43.59)     4:04.85 (41.91)     4:48.11 (43.26)     5:31.55 (43.44)
        6:14.62 (43.07)     6:57.76 (43.14)     7:40.71 (42.95)     8:23.58 (42.87)
        9:06.73 (43.15)     9:50.06 (43.33)    10:33.80 (43.74)    11:17.00 (43.20)
       12:00.48 (43.48)    12:42.41 (41.93)    13:24.70 (42.29)    14:05.44 (40.74)
  3 Maude, Tom                62 Elgin Blue Wave-21  16:30.00   15:48.53    6  
                  35.88     1:14.77 (38.89)   2:38.96 (1:24.19)     3:22.75 (43.79)
        4:07.79 (45.04)     4:52.97 (45.18)     5:39.35 (46.38)     6:25.74 (46.39)
        7:11.56 (45.82)     7:59.56 (48.00)     8:47.26 (47.70)     9:35.65 (48.39)
       10:23.52 (47.87)    11:11.15 (47.63)    11:59.32 (48.17)    12:47.85 (48.53)
       13:33.18 (45.33)    14:19.92 (46.74)    15:05.76 (45.84)    15:48.53 (42.77)
  4 Anderson, John H          61 Independent         17:30.00   17:00.56    5  
                  44.09     1:34.68 (50.59)     2:25.50 (50.82)     3:16.21 (50.71)
        4:06.53 (50.32)     4:57.86 (51.33)     5:49.49 (51.63)     6:41.89 (52.40)
        7:33.74 (51.85)     8:25.11 (51.37)     9:17.30 (52.19)    10:09.18 (51.88)
       11:01.42 (52.24)    11:54.00 (52.58)    12:45.45 (51.45)    13:38.12 (52.67)
       14:29.99 (51.87)    15:19.99 (50.00)    16:10.80 (50.81)    17:00.56 (49.76)
  5 Brown, Paul P             61 Elgin Blue Wave-21  17:00.74   18:07.04    4  
                  47.88     1:35.62 (47.74)     2:26.03 (50.41)     3:17.82 (51.79)
        4:09.40 (51.58)     5:01.90 (52.50)     5:53.77 (51.87)     6:45.53 (51.76)
        7:37.94 (52.41)     8:29.84 (51.90)     9:22.15 (52.31)    10:14.79 (52.64)
       11:07.57 (52.78)  12:54.18 (1:46.61)    13:46.45 (52.27)    14:38.33 (51.88)
       15:30.53 (52.20)    16:22.71 (52.18)    17:15.26 (52.55)    18:07.04 (51.78)
 
Men 60-64 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Bateman, Bryan J          64 Fossil Fish            30.70      27.90    9  
  2 Evans, Keith R            63 Evanston Masters       37.00      35.25    7  
  3 Long, Robert              64 Naperville Waves-21    39.76      38.19    6  
  4 Heineman, Thomas M        63 Deerfield Master       38.00      42.29    5  
  5 Inch, Les                 61 Galter Swim Club-21    43.11      43.17    4  
  6 Schein, Fred L            63 Chicago Smelts         44.00      45.07    3  
  7 Hertel, Robert G          61 Evanston Masters       46.00      47.41    2  
  8 Alsen, Donald J           63 Buehler Breakers       51.50      49.26    1  
  9 Barry, Robert B           60 Evanston Masters       49.00      49.59  
 10 Simkus, Paul J            63 The Wellness Cen     1:05.00      49.91  
 11 Vallette, Art             60 Naperville Waves-21  1:02.00      55.70  
 
Men 60-64 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Bateman, Bryan J          64 Fossil Fish          1:08.50    1:07.66    9  
                  33.19     1:07.66 (34.47)                                        
  2 Wendt, George F           64 Chicago Masters-38   1:12.00    1:10.73    7  
                  34.81     1:10.73 (35.92)                                        
  3 Patronsky, Ross T         60 Chicago Smelts       1:18.00    1:16.09    6  
                  37.62     1:16.09 (38.47)                                        
  4 Evans, Keith R            63 Evanston Masters     1:20.00    1:20.22    5  
                  39.52     1:20.22 (40.70)                                        
  5 Heineman, Thomas M        63 Deerfield Master     1:25.00    1:26.29    4  
                  43.10     1:26.29 (43.19)                                        
  6 Maude, Tom                62 Elgin Blue Wave-21   1:50.05    1:28.57    3  
                  43.51     1:28.57 (45.06)                                        
  7 Fergus, Brian             61 Gray Sharks Lean-55  1:40.00    1:36.87    2  
                  48.54     1:36.87 (48.33)                                        
  8 Inch, Les                 61 Galter Swim Club-21  1:46.67    1:39.33    1  
                  48.58     1:39.33 (50.75)                                        
  9 Hertel, Robert G          61 Evanston Masters     1:46.00    1:46.19  
                  52.06     1:46.19 (54.13)                                        
 10 Barry, Robert B           60 Evanston Masters     1:45.00    1:58.67  
                  56.77   1:58.67 (1:01.90)                                        
 
Men 60-64 200 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Wendt, George F           64 Chicago Masters-38   2:35.00    2:29.09    9  
                  35.82     1:13.17 (37.35)     1:51.34 (38.17)     2:29.09 (37.75)
  2 Patronsky, Ross T         60 Chicago Smelts       2:40.00    2:43.08    7  
                  38.92     1:20.31 (41.39)     2:02.05 (41.74)     2:43.08 (41.03)
  3 Spaulding, Bob W          60 Buehler Breakers     2:50.00    2:46.44    6  
                  40.01     1:22.17 (42.16)     2:04.91 (42.74)     2:46.44 (41.53)
  4 Maude, Tom                62 Elgin Blue Wave-21   3:55.33    3:10.90    5  
                  43.48     1:30.77 (47.29)     2:20.70 (49.93)     3:10.90 (50.20)
  5 Fergus, Brian             61 Gray Sharks Lean-55  3:40.00    3:28.25    4  
                  50.35     1:43.76 (53.41)     2:36.09 (52.33)     3:28.25 (52.16)
  6 Brown, Paul P             61 Elgin Blue Wave-21   3:53.46    3:55.34    3  
                  53.99     1:53.20 (59.21)   2:55.78 (1:02.58)     3:55.34 (59.56)
  7 Hertel, Robert G          61 Evanston Masters     4:00.00    4:17.65    2  
                  55.68   1:55.94 (1:00.26)   4:17.65 (2:21.71)                    
  8 Vallette, Art             60 Naperville Waves-21  5:08.00    4:36.14    1  
                                2:12.76 ( )   4:36.14 (2:23.38)                    
 
Men 60-64 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Dahlberg, Pete            62 Chicago Masters-38     32.90      32.49    9  
  2 Wendt, George F           64 Chicago Masters-38     33.00      34.43    7  
  3 Patronsky, Ross T         60 Chicago Smelts         38.00      36.30    6  
  4 Carroll, Joe              60 Evanston Masters       38.10      37.28    5  
  5 Evans, Keith R            63 Evanston Masters       38.00      37.94    4  
  6 Barry, Robert B           60 Evanston Masters       40.00      42.05    3  
  7 Schein, Fred L            63 Chicago Smelts         45.00      43.90    2  
  8 Hertel, Robert G          61 Evanston Masters       45.00      44.57    1  
  9 Alsen, Donald J           63 Buehler Breakers       51.50      52.30  
 
Men 60-64 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Dahlberg, Pete            62 Chicago Masters-38   1:15.90    1:12.16    9  
                  35.23     1:12.16 (36.93)                                        
  2 Wendt, George F           64 Chicago Masters-38   1:15.00    1:14.81    7  
                  36.16     1:14.81 (38.65)                                        
  3 Patronsky, Ross T         60 Chicago Smelts       1:20.00    1:17.78    6  
                  37.40     1:17.78 (40.38)                                        
  4 Carroll, Joe              60 Evanston Masters     1:23.90    1:23.16    5  
                  39.64     1:23.16 (43.52)                                        
  5 Spaulding, Bob W          60 Buehler Breakers     1:22.00    1:25.15    4  
                  40.70     1:25.15 (44.45)                                        
  6 Evans, Keith R            63 Evanston Masters     1:25.00    1:25.73    3  
                  40.77     1:25.73 (44.96)                                        
  7 Lencioni, Len             61 Sun City Stingra-21  1:35.00    1:30.73    2  
                  42.13     1:30.73 (48.60)                                        
  8 Barry, Robert B           60 Evanston Masters     1:30.00    1:33.42    1  
                  43.76     1:33.42 (49.66)                                        
  9 Fergus, Brian             61 Gray Sharks Lean-55  1:38.00    1:35.71  
                  45.17     1:35.71 (50.54)                                        
 10 Hertel, Robert G          61 Evanston Masters     1:44.00    1:41.90  
                  48.07     1:41.90 (53.83)                                        
 11 Brown, Paul P             61 Elgin Blue Wave-21   1:55.28    1:50.05  
                  54.22     1:50.05 (55.83)                                        
 
Men 60-64 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Wendt, George F           64 Chicago Masters-38   2:40.00    2:40.77    9  
                  38.03     1:19.57 (41.54)     2:00.27 (40.70)     2:40.77 (40.50)
  2 Dahlberg, Pete            62 Chicago Masters-38   2:45.90    2:46.08    7  
                  37.23     1:18.88 (41.65)     2:02.95 (44.07)     2:46.08 (43.13)
  3 Carroll, Joe              60 Evanston Masters     3:10.00    3:02.77    6  
                  41.71     1:27.77 (46.06)     2:15.25 (47.48)     3:02.77 (47.52)
  4 Lencioni, Len             61 Sun City Stingra-21  3:25.00    3:12.31    5  
                  45.34     1:34.70 (49.36)     2:24.85 (50.15)     3:12.31 (47.46)
  5 Barry, Robert B           60 Evanston Masters     3:20.00    3:31.34    4  
                  46.44     1:40.59 (54.15)     2:35.84 (55.25)     3:31.34 (55.50)
  6 Fergus, Brian             61 Gray Sharks Lean-55  3:36.00    3:33.75    3  
                  49.52     1:44.72 (55.20)     2:39.64 (54.92)     3:33.75 (54.11)
  7 Hertel, Robert G          61 Evanston Masters     3:45.00    3:50.97    2  
                  52.74     1:52.18 (59.44)     2:51.67 (59.49)     3:50.97 (59.30)
  8 Brown, Paul P             61 Elgin Blue Wave-21   3:55.66    3:54.50    1  
                  56.28     1:56.22 (59.94)     2:55.42 (59.20)     3:54.50 (59.08)
 
Men 60-64 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Johnson, Brent R          60 YMCA of Rock Riv       33.20      29.82    9  
  2 Evans, Keith R            63 Evanston Masters       33.00      31.34    7  
  3 Long, Robert              64 Naperville Waves-21    33.15      32.80    6  
  4 Schein, Fred L            63 Chicago Smelts         32.00      33.23    5  
  5 Heineman, Thomas M        63 Deerfield Master       33.00      36.00    4  
  6 Hertel, Robert G          61 Evanston Masters       44.00      43.16    3  
  7 Bass, Michael G           63 Chicago Masters-38     55.00      47.46    2  
  8 Brown, Paul P             61 Elgin Blue Wave-21     55.16      48.80    1  
  9 Alsen, Donald J           63 Buehler Breakers       52.50      52.01  
 10 Plavec, Milo E            64 Buehler Breakers     2:15.00    1:01.93  
 
Men 60-64 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Wendt, George F           64 Chicago Masters-38   1:12.00    1:10.34    9  
                  34.01     1:10.34 (36.33)                                        
  2 Long, Robert              64 Naperville Waves-21  1:17.61    1:18.83    7  
                  35.18     1:18.83 (43.65)                                        
  3 Spaulding, Bob W          60 Buehler Breakers     1:19.00    1:19.65    6  
                  34.98     1:19.65 (44.67)                                        
  4 Carroll, Joe              60 Evanston Masters     1:27.00    1:25.90    5  
                  37.78     1:25.90 (48.12)                                        
  5 Maude, Tom                62 Elgin Blue Wave-21   1:54.45    1:38.08    4  
                  41.64     1:38.08 (56.44)                                        
  6 Bass, Michael G           63 Chicago Masters-38   1:46.99    1:48.56    3  
                  51.10     1:48.56 (57.46)                                        
  7 Prince, Clifford          61 Gray Sharks Lean-55  1:51.27    1:49.06    2  
                  50.03     1:49.06 (59.03)                                        
 
Men 60-64 200 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Lencioni, Len             61 Sun City Stingra-21  3:20.00    3:15.88    9  
                  42.62     1:30.51 (47.89)     2:23.59 (53.08)     3:15.88 (52.29)
  2 Carroll, Joe              60 Evanston Masters     3:20.00    3:20.06    7  
                  43.24     1:33.67 (50.43)     2:28.40 (54.73)     3:20.06 (51.66)
  3 Heineman, Thomas M        63 Deerfield Master     3:25.00    3:32.64    6  
                  45.69     1:40.86 (55.17)     2:36.52 (55.66)     3:32.64 (56.12)
  4 Maude, Tom                62 Elgin Blue Wave-21   3:59.95    3:34.27    5  
                  46.78     1:39.89 (53.11)     2:35.18 (55.29)     3:34.27 (59.09)
 
Men 60-64 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Bateman, Bryan J          64 Fossil Fish          1:08.50    1:08.95    9  
                  31.82     1:08.95 (37.13)                                        
  2 Dahlberg, Pete            62 Chicago Masters-38   1:09.50    1:11.60    7  
                  35.48     1:11.60 (36.12)                                        
  3 Patronsky, Ross T         60 Chicago Smelts       1:14.00    1:12.67    6  
                  35.69     1:12.67 (36.98)                                        
  4 Campana, James L          60 Elgin Blue Wave-21   1:10.00    1:13.10    5  
                  38.15     1:13.10 (34.95)                                        
  5 Evans, Keith R            63 Evanston Masters     1:15.00    1:14.09    4  
                  33.65     1:14.09 (40.44)                                        
  6 Spaulding, Bob W          60 Buehler Breakers     1:15.00    1:14.47    3  
                  35.49     1:14.47 (38.98)                                        
  7 Johnson, Brent R          60 YMCA of Rock Riv     1:18.00    1:14.97    2  
                  34.39     1:14.97 (40.58)                                        
  8 Carroll, Joe              60 Evanston Masters     1:18.20    1:17.17    1  
                  37.86     1:17.17 (39.31)                                        
  9 Heineman, Thomas M        63 Deerfield Master     1:20.00    1:20.88  
                  37.02     1:20.88 (43.86)                                        
 10 Schein, Fred L            63 Chicago Smelts       1:25.00    1:23.71  
                  39.04     1:23.71 (44.67)                                        
 11 Prince, Clifford          61 Gray Sharks Lean-55  1:34.97    1:31.41  
                  43.46     1:31.41 (47.95)                                        
 12 Barry, Robert B           60 Evanston Masters     1:30.00    1:34.99  
                  46.86     1:34.99 (48.13)                                        
 13 Bass, Michael G           63 Chicago Masters-38   1:47.00    1:39.92  
                  52.20     1:39.92 (47.72)                                        
 14 Brown, Paul P             61 Elgin Blue Wave-21   1:50.52    1:41.42  
                  49.22     1:41.42 (52.20)                                        
 15 Alsen, Donald J           63 Buehler Breakers     1:48.00    1:47.85  
                  48.00     1:47.85 (59.85)                                        
 
Men 60-64 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Patronsky, Ross T         60 Chicago Smelts       2:40.00    2:42.47    9  
                  37.04     1:20.05 (43.01)     2:05.00 (44.95)     2:42.47 (37.47)
  2 Spaulding, Bob W          60 Buehler Breakers     2:58.00    2:51.05    7  
                  34.35     1:17.14 (42.79)     2:09.61 (52.47)     2:51.05 (41.44)
  3 Lencioni, Len             61 Sun City Stingra-21  3:05.00    2:57.04    6  
                  41.30     1:28.89 (47.59)     2:19.66 (50.77)     2:57.04 (37.38)
  4 Long, Robert              64 Naperville Waves-21  3:00.46    3:02.91    5  
                  35.59     1:24.04 (48.45)     2:22.64 (58.60)     3:02.91 (40.27)
  5 Maude, Tom                62 Elgin Blue Wave-21   3:33.33    3:11.61    4  
                  44.97     1:32.95 (47.98)     2:31.51 (58.56)     3:11.61 (40.10)
  6 Brown, Paul P             61 Elgin Blue Wave-21   3:57.70    3:39.55    3  
                  50.28   1:50.77 (1:00.49)   2:52.20 (1:01.43)     3:39.55 (47.35)
 
Men 60-64 400 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Wendt, George F           64 Chicago Masters-38   5:15.00    5:14.62    9  
                  36.64     1:16.21 (39.57)     1:57.88 (41.67)     2:41.06 (43.18)
        3:24.42 (43.36)     4:07.53 (43.11)     4:41.64 (34.11)     5:14.62 (32.98)
  2 Lencioni, Len             61 Sun City Stingra-21  6:15.00    6:27.72    7  
                  43.95     1:36.90 (52.95)     2:28.14 (51.24)     3:19.17 (51.03)
        4:12.25 (53.08)     5:05.28 (53.03)     5:46.82 (41.54)     6:27.72 (40.90)
  3 Maude, Tom                62 Elgin Blue Wave-21   7:37.73    6:52.27    6  
                  46.74     1:41.74 (55.00)     2:33.02 (51.28)     3:26.48 (53.46)
        4:26.09 (59.61)   5:26.69 (1:00.60)     6:10.58 (43.89)     6:52.27 (41.69)
  4 Heineman, Thomas M        63 Deerfield Master     6:30.00    6:55.67    5  
                  48.87     1:44.71 (55.84)     2:39.74 (55.03)     3:32.03 (52.29)
        4:31.52 (59.49)     5:29.06 (57.54)     6:14.03 (44.97)     6:55.67 (41.64)
 -- Patronsky, Ross T         60 Chicago Smelts       5:50.00         DQ  
                  39.87     1:27.33 (47.46)     2:12.02 (44.69)     2:55.89 (43.87)
        3:42.24 (46.35)     4:28.28 (46.04)     5:09.17 (40.89)          DQ (37.44)
 
Men 65-69 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Smith, Dave               66 Elgin Blue Wave-21     30.11      28.99    9  
  2 Brown, Kenneth P          66 Naperville Waves-21    31.86      32.48    7  
  3 Schein, Howard K          67 Naperville Waves-21    30.84      33.08    6  
  4 Kozlowski, Robert         67 Naperville Waves-21    34.50      34.35    5  
  5 Cook, Alan J              67 Gray Sharks Lean-55  1:12.15      37.45    4  
 
Men 65-69 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Klumb, George R           67 Naperville Waves-21  1:10.00    1:05.92    9  
                  32.83     1:05.92 (33.09)                                        
  2 Ota, Ken                  65 Central Illinois     1:19.00    1:08.18    7  
                  32.20     1:08.18 (35.98)                                        
  3 Smith, Dave               66 Elgin Blue Wave-21   1:10.30    1:08.53    6  
                  32.54     1:08.53 (35.99)                                        
  4 Scott, Larry              68 Evanston Masters     1:10.00    1:09.12    5  
                  33.62     1:09.12 (35.50)                                        
  5 Markman, Michael          65 East Bank Club       1:03.00    1:09.40    4  
                  33.16     1:09.40 (36.24)                                        
  6 Osborne, Oz               66 Elgin Blue Wave-21   1:12.46    1:10.76    3  
                  33.11     1:10.76 (37.65)                                        
  7 Brown, Kenneth P          66 Naperville Waves-21  1:11.50    1:12.11    2  
                  35.72     1:12.11 (36.39)                                        
  8 Kozlowski, Robert         67 Naperville Waves-21  1:25.20    1:18.71    1  
                  37.69     1:18.71 (41.02)                                        
  9 Schein, Howard K          67 Naperville Waves-21  1:13.39    1:20.05  
                  37.96     1:20.05 (42.09)                                        
 10 Dayton, Barry H           66 Gray Sharks Lean-55  1:23.00    1:22.56  
                  39.03     1:22.56 (43.53)                                        
 
Men 65-69 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Scott, Larry              68 Evanston Masters     2:30.00    2:26.53    9  
                  33.72     1:10.34 (36.62)     1:48.70 (38.36)     2:26.53 (37.83)
  2 Osborne, Oz               66 Elgin Blue Wave-21   2:49.37    2:40.65    7  
                  35.63     1:15.54 (39.91)     1:57.43 (41.89)     2:40.65 (43.22)
  3 Brown, Kenneth P          66 Naperville Waves-21  2:40.33    2:44.23    6  
                  37.18     1:18.43 (41.25)   2:44.23 (1:25.80)                    
  4 Kozlowski, Robert         67 Naperville Waves-21  3:15.00    3:10.14    5  
                  40.28     1:27.09 (46.81)     2:18.16 (51.07)     3:10.14 (51.98)
  5 Dayton, Barry H           66 Gray Sharks Lean-55  3:15.00    3:19.77    4  
                  43.05     1:33.88 (50.83)     2:27.72 (53.84)     3:19.77 (52.05)
  6 Cook, Alan J              67 Gray Sharks Lean-55  5:50.15    3:30.09    3  
                  43.27     1:36.15 (52.88)     2:33.93 (57.78)     3:30.09 (56.16)
 
Men 65-69 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Scott, Larry              68 Evanston Masters     6:45.00    6:42.84    9  
                  36.12     1:14.96 (38.84)     1:54.56 (39.60)     2:35.21 (40.65)
        3:16.63 (41.42)     3:58.28 (41.65)     4:40.47 (42.19)     5:22.01 (41.54)
        6:03.00 (40.99)     6:42.84 (39.84)                                        
  2 Osborne, Oz               66 Elgin Blue Wave-21   7:12.08    8:00.88    7  
                  42.13     1:29.65 (47.52)     2:18.50 (48.85)     3:08.11 (49.61)
        3:58.00 (49.89)     4:47.51 (49.51)     5:37.00 (49.49)     6:26.81 (49.81)
        7:15.77 (48.96)     8:00.88 (45.11)                                        
 
Men 65-69 1000 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Scott, Larry              68 Evanston Masters    15:00.00   13:54.12    9  
                  36.37     1:15.44 (39.07)     1:55.84 (40.40)     2:37.80 (41.96)
        3:20.49 (42.69)     4:02.99 (42.50)     4:45.39 (42.40)     5:27.78 (42.39)
        6:10.46 (42.68)     6:53.36 (42.90)     7:35.90 (42.54)     8:18.52 (42.62)
        9:01.00 (42.48)     9:43.33 (42.33)    10:25.66 (42.33)    11:07.77 (42.11)
       11:49.76 (41.99)    12:32.52 (42.76)    13:14.14 (41.62)    13:54.12 (39.98)
  2 Osborne, Oz               66 Elgin Blue Wave-21  15:12.72   15:24.01    7  
                  38.47     1:21.08 (42.61)     2:05.57 (44.49)     2:50.81 (45.24)
        3:35.84 (45.03)     4:21.63 (45.79)     5:08.02 (46.39)     5:54.41 (46.39)
        6:41.18 (46.77)     7:28.22 (47.04)     8:15.08 (46.86)  15:24.01 (7:08.93)
 
Men 65-69 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Brinkman, Terry J         65 UNAT                   34.00      35.97    9  
  2 Klumb, George R           67 Naperville Waves-21    37.00      36.09    7  
  3 Smith, Dave               66 Elgin Blue Wave-21     40.84      39.28    6  
  4 Spinka, Harold M          67 Naperville Waves-21    50.00      45.40    5  
  5 Dayton, Barry H           66 Gray Sharks Lean-55    47.00      46.09    4  
  6 Cook, Alan J              67 Gray Sharks Lean-55  1:25.15      52.08    3  
 
Men 65-69 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Klumb, George R           67 Naperville Waves-21  1:22.00    1:17.71    9  
                  39.60     1:17.71 (38.11)                                        
  2 Brinkman, Terry J         65 UNAT                 1:17.00    1:23.58    7  
  3 Osborne, Oz               66 Elgin Blue Wave-21   1:30.77    1:31.68    6  
                  43.00     1:31.68 (48.68)                                        
  4 Smith, Dave               66 Elgin Blue Wave-21   1:31.00    1:39.82    5  
                  52.06     1:39.82 (47.76)                                        
  5 Spinka, Harold M          67 Naperville Waves-21  1:50.00    1:41.22    4  
                  49.69     1:41.22 (51.53)                                        
  6 Dayton, Barry H           66 Gray Sharks Lean-55  1:50.00    1:42.17    3  
                  49.23     1:42.17 (52.94)                                        
 
Men 65-69 200 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Klumb, George R           67 Naperville Waves-21  3:15.00    2:54.08    9  
                  42.15     1:27.33 (45.18)     2:11.65 (44.32)     2:54.08 (42.43)
  2 Osborne, Oz               66 Elgin Blue Wave-21   3:18.42    3:21.48    7  
                  46.35     1:36.22 (49.87)     2:28.81 (52.59)     3:21.48 (52.67)
  3 Smith, Dave               66 Elgin Blue Wave-21   3:30.00    3:23.98    6  
                  49.44     1:40.57 (51.13)     2:33.14 (52.57)     3:23.98 (50.84)
  4 Dayton, Barry H           66 Gray Sharks Lean-55  3:50.00    3:42.79    5  
                  48.56     1:43.31 (54.75)   2:43.33 (1:00.02)     3:42.79 (59.46)
 
Men 65-69 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Brown, Kenneth P          66 Naperville Waves-21    38.80      38.33    9  
  2 Smith, Dave               66 Elgin Blue Wave-21     41.03      40.11    7  
  3 Spinka, Harold M          67 Naperville Waves-21    50.00      43.92    6  
  4 Kozlowski, Robert         67 Naperville Waves-21    45.20      45.20    5  
  5 Schein, Howard K          67 Naperville Waves-21    45.82      46.95    4  
  6 Dayton, Barry H           66 Gray Sharks Lean-55    55.00      53.83    3  
 
Men 65-69 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Brown, Kenneth P          66 Naperville Waves-21  1:28.29    1:28.24    9  
                  42.28     1:28.24 (45.96)                                        
  2 Scott, Larry              68 Evanston Masters     1:30.00    1:30.89    7  
                  43.32     1:30.89 (47.57)                                        
  3 Spinka, Harold M          67 Naperville Waves-21  1:50.00    1:38.86    6  
                  48.86     1:38.86 (50.00)                                        
  4 Kozlowski, Robert         67 Naperville Waves-21  1:45.20    1:42.64    5  
                  48.06     1:42.64 (54.58)                                        
  5 Schein, Howard K          67 Naperville Waves-21  1:44.34    1:44.51    4  
                  48.84     1:44.51 (55.67)                                        
 
Men 65-69 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Barry, Andy               69 Naperville Waves-21  3:16.00    3:08.09    9  
                  44.82     1:33.07 (48.25)     2:21.31 (48.24)     3:08.09 (46.78)
  2 Brown, Kenneth P          66 Naperville Waves-21  3:15.50    3:19.66    7  
                  44.55     1:37.16 (52.61)     2:29.70 (52.54)     3:19.66 (49.96)
  3 Scott, Larry              68 Evanston Masters     3:10.00    3:20.92    6  
                  45.93     1:37.28 (51.35)     2:29.27 (51.99)     3:20.92 (51.65)
  4 Spinka, Harold M          67 Naperville Waves-21  4:00.00    3:39.23    5  
                  49.22     1:45.99 (56.77)     2:44.06 (58.07)     3:39.23 (55.17)
  5 Kozlowski, Robert         67 Naperville Waves-21  3:48.00    3:46.38    4  
                  50.88                             2:47.74 ( )     3:46.38 (58.64)
 
Men 65-69 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Brinkman, Terry J         65 UNAT                   34.00      33.94    9  
  2 Ota, Ken                  65 Central Illinois       35.00      34.08    7  
  3 Barry, Andy               69 Naperville Waves-21    36.80      36.40    6  
  4 Smith, Dave               66 Elgin Blue Wave-21     37.60      36.42    5  
  5 Markman, Michael          65 East Bank Club         40.00      36.95    4  
 
Men 65-69 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Klumb, George R           67 Naperville Waves-21  1:35.00    1:23.10    9  
                  39.91     1:23.10 (43.19)                                        
  2 Osborne, Oz               66 Elgin Blue Wave-21   1:28.10    1:24.29    7  
                  38.68     1:24.29 (45.61)                                        
  3 Scott, Larry              68 Evanston Masters     1:25.00    1:28.01    6  
                  41.77     1:28.01 (46.24)                                        
 
Men 65-69 200 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Barry, Andy               69 Naperville Waves-21  3:12.00    3:07.77    9  
                  40.47     1:27.64 (47.17)     2:18.33 (50.69)     3:07.77 (49.44)
  2 Osborne, Oz               66 Elgin Blue Wave-21   3:23.89    3:30.28    7  
                  45.50     1:38.61 (53.11)     2:34.59 (55.98)     3:30.28 (55.69)
  3 Schein, Howard K          67 Naperville Waves-21  3:43.48    3:58.48    6  
                  48.73     1:45.70 (56.97)   2:52.74 (1:07.04)   3:58.48 (1:05.74)
 
Men 65-69 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Klumb, George R           67 Naperville Waves-21  1:22.00    1:15.84    9  
                  34.99     1:15.84 (40.85)                                        
  2 Brinkman, Terry J         65 UNAT                 1:19.00    1:19.01    7  
                  36.72     1:19.01 (42.29)                                        
  3 Smith, Dave               66 Elgin Blue Wave-21   1:24.19    1:20.83    6  
                  39.03     1:20.83 (41.80)                                        
  4 Schein, Howard K          67 Naperville Waves-21  1:28.70    1:34.10    5  
                  44.63     1:34.10 (49.47)                                        
  5 Spinka, Harold M          67 Naperville Waves-21  1:50.00    1:38.20    4  
                  49.54     1:38.20 (48.66)                                        
  6 Dayton, Barry H           66 Gray Sharks Lean-55  1:50.00    1:41.70    3  
                  46.27     1:41.70 (55.43)                                        
 
Men 65-69 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Klumb, George R           67 Naperville Waves-21  3:12.00    2:55.63    9  
                  38.91     1:30.33 (51.42)     2:21.16 (50.83)     2:55.63 (34.47)
  2 Scott, Larry              68 Evanston Masters     3:05.00    3:01.23    7  
                  42.64     1:31.04 (48.40)     2:22.94 (51.90)     3:01.23 (38.29)
  3 Schein, Howard K          67 Naperville Waves-21  3:22.63    3:38.31    6  
                  45.34   1:45.80 (1:00.46)   2:46.73 (1:00.93)     3:38.31 (51.58)
  4 Dayton, Barry H           66 Gray Sharks Lean-55  3:50.00    4:00.01    5  
                  55.72     1:54.17 (58.45)   3:12.99 (1:18.82)     4:00.01 (47.02)
 
Men 65-69 400 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Scott, Larry              68 Evanston Masters     6:20.00    6:20.52    9  
                  43.68     1:33.52 (49.84)     2:25.07 (51.55)     3:16.60 (51.53)
        4:08.17 (51.57)     5:00.26 (52.09)     5:41.01 (40.75)     6:20.52 (39.51)
  2 Osborne, Oz               66 Elgin Blue Wave-21   7:02.77    7:00.70    7  
                  43.16     1:36.03 (52.87)     2:31.55 (55.52)     3:29.37 (57.82)
      4:30.31 (1:00.94)                             6:16.15 ( )     7:00.70 (44.55)
 
Men 70-74 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Lehmann, Donald           70 UNAT                   32.07      33.45    9  
  2 Williamson, Samuel H      71 Illinois Masters-21    36.00      34.30    7  
  3 Voigt, Alfred D           74 The Wellness Cen       40.00      39.23    6  
  4 Cohen, Kenneth H          71 Gray Sharks Lean-55    41.11      43.76    5  
 
Men 70-74 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Lehmann, Donald           70 UNAT                 1:14.71    1:14.81    9  
                  35.86     1:14.81 (38.95)                                        
  2 Voigt, Alfred D           74 The Wellness Cen     1:30.00    1:27.71    7  
                  41.67     1:27.71 (46.04)                                        
  3 Cohen, Kenneth H          71 Gray Sharks Lean-55  1:43.22    1:46.80    6  
                  50.30     1:46.80 (56.50)                                        
 
Men 70-74 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Casebolt, Dave            70 Shabbona Sharks      3:01.00    2:54.34    9  
                  39.58   2:10.11 (1:30.53)     2:54.34 (44.23)                    
  2 Voigt, Alfred D           74 The Wellness Cen     3:30.00    3:22.35    7  
                  41.45     1:30.89 (49.44)     2:25.17 (54.28)     3:22.35 (57.18)
  3 Zollner, Max E            73 Naperville Waves-21  4:00.00    3:34.74    6  
                  48.09     1:41.98 (53.89)     2:38.60 (56.62)     3:34.74 (56.14)
  4 Cohen, Kenneth H          71 Gray Sharks Lean-55  3:51.16    3:57.17    5  
                  53.86   1:54.00 (1:00.14)   2:55.40 (1:01.40)   3:57.17 (1:01.77)
 
Men 70-74 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Casebolt, Dave            70 Shabbona Sharks      8:08.00    7:40.47    9  
                  40.32     1:27.16 (46.84)     2:15.24 (48.08)     3:02.96 (47.72)
        3:50.74 (47.78)     4:38.53 (47.79)   6:12.61 (1:34.08)     6:58.01 (45.40)
        7:40.71 (42.70)         7:40.47 ( )                                        
  2 Zollner, Max E            73 Naperville Waves-21  9:48.30    9:43.70    7  
                  49.97     1:47.82 (57.85)   2:48.36 (1:00.54)   3:49.29 (1:00.93)
      4:50.50 (1:01.21)     5:49.70 (59.20)     6:49.42 (59.72)     7:49.19 (59.77)
        8:47.66 (58.47)     9:43.70 (56.04)                                        
  3 Cohen, Kenneth H          71 Gray Sharks Lean-55       NT   10:26.92    6  
                  55.45   1:56.00 (1:00.55)   3:00.14 (1:04.14)   4:03.14 (1:03.00)
      5:09.12 (1:05.98)   6:14.20 (1:05.08)   7:18.64 (1:04.44)   8:24.47 (1:05.83)
      9:28.51 (1:04.04)    10:26.92 (58.41)                                        
 
Men 70-74 1000 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Casebolt, Dave            70 Shabbona Sharks     16:36.00   15:49.38    9  
                  40.29     1:25.37 (45.08)     2:12.10 (46.73)     3:00.07 (47.97)
                                4:34.76 ( )     5:22.86 (48.10)                    
                                                    9:26.01 ( )                    
           14:16.97 ( )    15:04.14 (47.17)    15:49.66 (45.52)        15:49.38 ( )
  2 Lehmann, Donald           70 UNAT                18:12.00   17:06.05    7  
                  39.45     1:23.87 (44.42)     2:10.96 (47.09)     2:59.99 (49.03)
        3:50.73 (50.74)     4:42.34 (51.61)     5:35.17 (52.83)     6:27.83 (52.66)
        7:20.59 (52.76)     8:12.64 (52.05)     9:06.93 (54.29)    10:01.11 (54.18)
       10:53.32 (52.21)    11:48.67 (55.35)    12:41.46 (52.79)    13:33.80 (52.34)
       14:27.39 (53.59)    15:20.91 (53.52)    16:15.02 (54.11)    17:06.05 (51.03)
  3 Zollner, Max E            73 Naperville Waves-21 20:25.00   19:22.36    6  
                  48.46     1:43.25 (54.79)     2:40.67 (57.42)   3:41.95 (1:01.28)
      4:42.46 (1:00.51)   5:42.55 (1:00.09)   6:42.72 (1:00.17)     7:41.94 (59.22)
        8:41.78 (59.84)     9:40.89 (59.11)    10:40.03 (59.14)    11:39.24 (59.21)
       12:38.78 (59.54)    13:37.41 (58.63)    14:35.89 (58.48)    15:33.87 (57.98)
       16:32.03 (58.16)    17:30.31 (58.28)    18:28.08 (57.77)    19:22.36 (54.28)
 
Men 70-74 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Ackerman, Owen            74 Independent            36.50      37.02    9  
  2 Williamson, Samuel H      71 Illinois Masters-21    40.00      40.12    7  
  3 Voigt, Alfred D           74 The Wellness Cen     1:00.00      53.83    6  
 
Men 70-74 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Ackerman, Owen            74 Independent          1:20.00    1:21.52    9  
                1:21.77         1:21.52 ( )                                        
  2 Casebolt, Dave            70 Shabbona Sharks      1:39.00    1:36.90    7  
                  48.17     1:36.90 (48.73)                                        
  3 Zollner, Max E            73 Naperville Waves-21  1:44.56    1:40.58    6  
                  46.40     1:40.58 (54.18)                                        
 
Men 70-74 200 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Ackerman, Owen            74 Independent          3:00.00    3:08.12    9  
                                1:31.46 ( )   3:08.12 (1:36.66)                    
  2 Williamson, Samuel H      71 Illinois Masters-21  3:10.00    3:11.16    7  
                  44.72     1:33.03 (48.31)     2:23.38 (50.35)     3:11.16 (47.78)
  3 Casebolt, Dave            70 Shabbona Sharks      3:35.00    3:27.90    6  
                  48.41     1:42.03 (53.62)     2:35.24 (53.21)     3:27.90 (52.66)
  4 Zollner, Max E            73 Naperville Waves-21  3:45.00    3:35.87    5  
                  47.58     1:42.00 (54.42)     2:38.90 (56.90)     3:35.87 (56.97)
 
Men 70-74 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Lehmann, Donald           70 UNAT                   40.24      40.04    9  
 
Men 70-74 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Lehmann, Donald           70 UNAT                 1:37.55    1:30.64    9  
                  42.41     1:30.64 (48.23)                                        
  2 Zollner, Max E            73 Naperville Waves-21  1:53.38    1:51.07    7  
                  53.39     1:51.07 (57.68)                                        
 
Men 70-74 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Lehmann, Donald           70 UNAT                 3:28.82    3:28.27    9  
                  42.70     1:33.25 (50.55)     2:29.94 (56.69)     3:28.27 (58.33)
  2 Casebolt, Dave            70 Shabbona Sharks      3:58.00    3:44.11    7  
                  51.71     1:49.88 (58.17)     2:49.64 (59.76)     3:44.11 (54.47)
  3 Zollner, Max E            73 Naperville Waves-21  4:12.00    4:11.78    6  
                  55.74   2:00.47 (1:04.73)   3:07.40 (1:06.93)   4:11.78 (1:04.38)
 
Men 70-74 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Lehmann, Donald           70 UNAT                   39.47      36.88    9  
  2 Voigt, Alfred D           74 The Wellness Cen       55.00      53.51    7  
  3 Cohen, Kenneth H          71 Gray Sharks Lean-55    55.15      59.98    6  
 
Men 70-74 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Lehmann, Donald           70 UNAT                 1:34.61    1:39.84    9  
                  41.26     1:39.84 (58.58)                                        
  2 Casebolt, Dave            70 Shabbona Sharks      1:51.00    1:41.09    7  
                  48.65     1:41.09 (52.44)                                        
  3 Cohen, Kenneth H          71 Gray Sharks Lean-55  2:22.39    2:16.25    6  
                1:05.53   2:16.25 (1:10.72)                                        
 
Men 70-74 200 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Casebolt, Dave            70 Shabbona Sharks      4:09.00    3:48.48    9  
                  51.97                             2:50.47 ( )     3:48.48 (58.01)
 
Men 70-74 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Lehmann, Donald           70 UNAT                 1:27.51    1:24.76    9  
                  41.33     1:24.76 (43.43)                                        
  2 Williamson, Samuel H      71 Illinois Masters-21  1:40.00    1:34.87    7  
                  42.77     1:34.87 (52.10)                                        
  3 Cohen, Kenneth H          71 Gray Sharks Lean-55  2:13.66    2:11.63    6  
                1:02.44   2:11.63 (1:09.19)                                        
 -- Voigt, Alfred D           74 The Wellness Cen     2:00.00         DQ  
                  54.40          DQ (57.86)                                        
 
Men 70-74 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Cohen, Kenneth H          71 Gray Sharks Lean-55  4:53.06    4:53.64    9  
                1:06.41   2:22.93 (1:16.52)   3:54.04 (1:31.11)     4:53.64 (59.60)
 -- Zollner, Max E            73 Naperville Waves-21  4:13.00         DQ  
                1:16.54     2:16.32 (59.78)   3:28.87 (1:12.55)        DQ (1:02.42)
 
Men 70-74 400 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Casebolt, Dave            70 Shabbona Sharks      7:22.00    7:00.33    9  
                  49.93                             2:39.96 ( )     3:34.32 (54.36)
        4:33.14 (58.82)                             6:19.17 ( )     7:00.33 (41.16)
  2 Zollner, Max E            73 Naperville Waves-21  9:45.00    9:29.72    7  
                1:21.56   2:59.03 (1:37.47)   4:01.85 (1:02.82)   5:03.85 (1:02.00)
      6:14.66 (1:10.81)   7:22.54 (1:07.88)   8:25.20 (1:02.66)   9:29.72 (1:04.52)
 
Men 75-79 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Kettelson, Larry          75 Mt Greenwood Mas-21    41.00      42.71    9  
  2 Bik, Wayne A              76 Mt Greenwood Mas-21    48.94      49.22    7  
  3 Musser, Frederick         79 Gray Sharks Lean-55  1:20.74    1:23.08    6  
 
Men 75-79 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Kettelson, Larry          75 Mt Greenwood Mas-21  1:30.00    1:34.85    9  
                  45.01     1:34.85 (49.84)                                        
  2 Bik, Wayne A              76 Mt Greenwood Mas-21  1:56.94    1:51.43    7  
                  50.82   1:51.43 (1:00.61)                                        
 
Men 75-79 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Mullins, Stephen M        79 Evanston Masters     3:05.00    3:14.93    9  
                  45.38     1:35.42 (50.04)     2:26.10 (50.68)     3:14.93 (48.83)
 
Men 75-79 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Mullins, Stephen M        79 Evanston Masters     8:30.00    8:34.06    9  
                  46.48     1:38.41 (51.93)     2:31.27 (52.86)     3:24.54 (53.27)
        4:17.22 (52.68)     5:10.08 (52.86)     6:01.95 (51.87)     6:53.50 (51.55)
        7:45.49 (51.99)     8:34.06 (48.57)                                        
 
Men 75-79 1000 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Mullins, Stephen M        79 Evanston Masters    17:30.02   17:39.37    9  
                  46.30     1:39.22 (52.92)     2:32.18 (52.96)     3:26.76 (54.58)
        4:20.58 (53.82)     5:13.72 (53.14)     6:08.24 (54.52)     7:02.28 (54.04)
        7:55.82 (53.54)     8:49.08 (53.26)     9:44.68 (55.60)    10:37.67 (52.99)
       11:30.91 (53.24)    12:25.08 (54.17)    13:17.54 (52.46)    14:11.05 (53.51)
       15:05.28 (54.23)    15:57.05 (51.77)    16:50.79 (53.74)    17:39.37 (48.58)
 
Men 75-79 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Mullins, Stephen M        79 Evanston Masters       50.00      47.40    9  
  2 Kettelson, Larry          75 Mt Greenwood Mas-21    48.00      48.46    7  
  3 Bik, Wayne A              76 Mt Greenwood Mas-21  1:10.81    1:00.47    6  
  4 Musser, Frederick         79 Gray Sharks Lean-55  1:55.10    2:02.12    5  
 
Men 75-79 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Kettelson, Larry          75 Mt Greenwood Mas-21  1:45.00    1:52.30    9  
                  52.92     1:52.30 (59.38)                                        
 
Men 75-79 200 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Mullins, Stephen M        79 Evanston Masters     4:00.00    3:44.87    9  
                  53.90     1:50.75 (56.85)     2:49.20 (58.45)     3:44.87 (55.67)
 
Men 75-79 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Kettelson, Larry          75 Mt Greenwood Mas-21    53.00      53.32    9  
  2 Mullins, Stephen M        79 Evanston Masters       57.00      55.59    7  
  3 Bik, Wayne A              76 Mt Greenwood Mas-21  1:02.52    1:00.49    6  
 -- Musser, Frederick         79 Gray Sharks Lean-55  2:00.00         DQ  
 
Men 75-79 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Kettelson, Larry          75 Mt Greenwood Mas-21  1:53.00    2:01.84    9  
                  57.63   2:01.84 (1:04.21)                                        
  2 Bik, Wayne A              76 Mt Greenwood Mas-21  2:22.53    2:22.22    7  
                1:04.50   2:22.22 (1:17.72)                                        
 
Men 75-79 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
 -- Bik, Wayne A              76 Mt Greenwood Mas-21  4:40.10         DQ  
                1:07.30   2:32.21 (1:24.91)   4:02.49 (1:30.28)          DQ (14.62)
 
Men 75-79 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Kettelson, Larry          75 Mt Greenwood Mas-21    48.00      50.29    9  
  2 Mullins, Stephen M        79 Evanston Masters       57.00      58.39    7  
  3 Bik, Wayne A              76 Mt Greenwood Mas-21  1:02.06    1:01.79    6  
 
Men 75-79 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Kettelson, Larry          75 Mt Greenwood Mas-21  1:45.00    1:54.40    9  
                  51.52   1:54.40 (1:02.88)                                        
  2 Bik, Wayne A              76 Mt Greenwood Mas-21  2:15.40    2:12.49    7  
                1:01.59   2:12.49 (1:10.90)                                        
 
Men 75-79 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Mullins, Stephen M        79 Evanston Masters     4:00.00    3:58.15    9  
                1:03.28     2:00.51 (57.23)   3:11.52 (1:11.01)     3:58.15 (46.63)
 
Men 75-79 400 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Mullins, Stephen M        79 Evanston Masters    10:00.00    9:04.71    9  
                1:09.24   2:31.33 (1:22.09)   3:49.52 (1:18.19)   4:53.27 (1:03.75)
      6:06.13 (1:12.86)   7:22.18 (1:16.05)     8:13.90 (51.72)     9:04.71 (50.81)
 
Men 80-84 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 McClow, Richard           81 Naperville Waves-21    33.00      36.02    9  
  2 Hesler, Richard           80 Deerfield Master       45.00      45.33    7  
 
Men 80-84 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 McClow, Richard           81 Naperville Waves-21  1:25.00    1:40.89    9  
                  45.59     1:40.89 (55.30)                                        
  2 Erikson, Ted              84 Independent          2:10.00    1:54.34    7  
                  50.80   1:54.34 (1:03.54)                                        
 
Men 80-84 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Hesler, Richard           80 Deerfield Master     3:40.00    3:41.85    9  
                  51.23     1:47.41 (56.18)     2:45.16 (57.75)     3:41.85 (56.69)
 
Men 80-84 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 McClow, Richard           81 Naperville Waves-21    47.00      51.12    9  
 
Men 80-84 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Erikson, Ted              84 Independent          2:00.00    1:58.68    9  
                  55.92   1:58.68 (1:02.76)                                        
 
Men 80-84 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 McClow, Richard           81 Naperville Waves-21    45.00      45.28    9  
 
Men 80-84 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 McClow, Richard           81 Naperville Waves-21  1:50.00    1:47.24    9  
                  48.60     1:47.24 (58.64)                                        
  2 Hesler, Richard           80 Deerfield Master     2:10.00    2:09.66    7  
                1:01.59   2:09.66 (1:08.07)                                        
 
Men 80-84 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 McClow, Richard           81 Naperville Waves-21  4:05.00    4:15.84    9  
                  50.76   1:55.34 (1:04.58)   3:07.77 (1:12.43)   4:15.84 (1:08.07)
 
Men 80-84 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 McClow, Richard           81 Naperville Waves-21    48.00      53.38    9  
  2 Erikson, Ted              84 Independent          1:20.00    1:05.24    7  
 
Men 80-84 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 McClow, Richard           81 Naperville Waves-21  1:37.00    1:49.86    9  
                  52.07     1:49.86 (57.79)                                        
 
Men 80-84 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Erikson, Ted              84 Independent          4:50.00    5:13.66    9  
                1:12.34   2:24.54 (1:12.20)   4:02.39 (1:37.85)   5:13.66 (1:11.27)
 
Women 18+ 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Chicago Masters Swim Club-38  'A'                 1:41.00    1:44.08   18  
     1) McNichols, Kelly N W24          2) Schleebs, Hannika W22          
     3) Shallcross, Julia V W23         4) Tonelli, Marlena L W23         
                                  49.18 ( )     1:15.84 (26.66)     1:44.08 (28.24)
  2 Evanston Masters  'A'                             1:52.00    1:49.52   14  
     1) Hagensick, Janna W32            2) Lingner, Heather N W36         
     3) Toft, Heidi C W38               4) Krueger, Ruby W23              
                  26.56       55.97 (29.41)     1:22.87 (26.90)     1:49.52 (26.65)
  3 Naperville Waves Swim Club-21  'A'                2:03.00    2:00.47   12  
     1) Hoyne, Madeline M W31           2) Schwer, Jennifer W34           
     3) Stephens, Amy L W45             4) Kummer, Devin E W24            
                  29.28     1:02.85 (33.57)     1:34.41 (31.56)     2:00.47 (26.06)
  4 Chicago Blue Dolphins  'A'                        2:02.02    2:04.85   10  
     1) O'Connell, Erin E W23           2) Wegner, Laura W29              
     3) LeLay, Morgan G W30             4) Richards, Bettina C W46        
                  32.50     1:02.52 (30.02)   2:04.85 (1:02.33)                    
  5 Elgin Blue Wave Swim Team-21  'A'                      NT    2:06.96    8  
     1) Mastalski, Rachel L W24         2) Niemaszyk, Kelly C W24         
     3) Scott, Gina M W37               4) Stiberth, Amanda L W46         
                  32.02     1:04.82 (32.80)     1:36.40 (31.58)     2:06.96 (30.56)
 
Women 18+ 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Chicago Masters Swim Club-38  'A'                 2:10.00    1:47.44   18  
     1) Schleebs, Hannika W22           2) McNichols, Kelly N W24         
     3) Braun, Katie A W26              4) Shallcross, Julia V W23        
                  28.40       56.38 (27.98)     1:21.49 (25.11)     1:47.44 (25.95)
  2 Naperville Waves Swim Club-21  'A'                2:08.00    2:05.82   14  
     1) Bingham, Laura W34              2) Kummer, Devin E W24            
     3) Hoyne, Madeline M W31           4) Welker, Kailey W23             
                  30.28     1:03.82 (33.54)     1:35.34 (31.52)     2:05.82 (30.48)
  3 Elgin Blue Wave Swim Team-21  'A'                 2:12.00    2:18.04   12  
     1) Mastalski, Rachel L W24         2) Niemaszyk, Kelly C W24         
     3) Stiberth, Amanda L W46          4) Lafayette, Anne N W50          
                  33.40     1:13.19 (39.79)     1:47.31 (34.12)     2:18.04 (30.73)
  4 Evanston Masters  'A'                             3:12.00    3:37.07   10  
     1) Hanes, Alice J W80              2) Krueger, Ruby W23              
     3) Stevens, Ann B W78              4) Berning, Henrietta W78         
                1:00.55   2:42.16 (1:41.61)     3:38.25 (56.09)         3:37.07 ( )
 
Women 25+ 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Chicago Masters Swim Club-38  'A'                 1:40.00    1:44.77   18  
     1) Byrne, Kelly K W34              2) Stolze, Jessica W30            
     3) Ridge, Jennifer W43             4) Braun, Katie A W26             
                  28.10       54.51 (26.41)     1:20.45 (25.94)     1:44.77 (24.32)
  2 Naperville Waves Swim Club-21  'A'                1:46.00    1:45.74   14  
     1) Bingham, Laura W34              2) Colburn, Carrie A W37          
     3) Bell, Kristina J W35            4) Dillmann, Liz J W47            
                  26.27       52.22 (25.95)     1:20.24 (28.02)     1:45.74 (25.50)
  3 Westloop Athletic Club Masters-21  'A'            1:48.80    1:47.55   12  
     1) Madeira, Isabel W25             2) Gold, Anne L W33               
     3) Suto, Monika W38                4) Sheehan, Nichole W33           
                  24.97       52.53 (27.56)     1:19.69 (27.16)     1:47.55 (27.86)
  4 Chicago Smelts  'A'                               1:48.00    1:48.89   10  
     1) Comella, Anna W26               2) Moore, Lauren W31              
     3) Wais, Tracy W31                 4) Kreutzjans, Rebecca J W27      
                  28.42       55.81 (27.39)     1:23.28 (27.47)     1:48.89 (25.61)
  5 Chicago Smelts  'B'                               1:54.00    1:53.09    8  
     1) Walker, Krista M W31            2) Habjan, Jenny R W29            
     3) Ellison, Kristen L W26          4) Zaroski, Jessica L W31         
                  28.51       56.66 (28.15)     1:24.74 (28.08)     1:53.09 (28.35)
  6 Gray Sharks Leaning Tower YMCA-55  'B'                 NT    1:55.66    6  
     1) Wildermuth, Alicia C W26        2) Spitelli, Jessica W26          
     3) Whalen, Lindsey W30             4) Bednarik, Miriam W35           
                  28.66     1:00.00 (31.34)     1:28.86 (28.86)     1:55.66 (26.80)
  7 Elgin Blue Wave Swim Team-21  'A'                      NT    1:56.10    4  
     1) Helm, Jenna E W25               2) Klemm, Sarah W28               
     3) Scheidenhelm, Drew E W29        4) Zolmierski, Jessica R W28      
                  30.08       59.94 (29.86)     1:27.58 (27.64)     1:56.10 (28.52)
  8 Lincoln-Way Masters  'A'                          1:56.10    1:56.32    2  
     1) Hornik, Mary T W32              2) Clark, Inge W42                
     3) Pierik, Dana B W32              4) Rawlins, Laura M W33           
                  29.77     1:02.41 (32.64)     1:31.52 (29.11)     1:56.32 (24.80)
  9 Evanston Masters  'A'                             2:00.00    1:57.74  
     1) Hesterberg, Lisa G W25          2) Lipton, Lucy W25               
     3) Deal, Joy F W27                 4) Boyle, Shannon W28             
                  26.20       57.91 (31.71)     1:27.42 (29.51)     1:57.74 (30.32)
 10 Westloop Athletic Club Masters-21  'B'            2:03.54    2:00.37  
     1) Bernal, Genevieve M W32         2) Zuehl, Margaret J W27          
     3) O'Malley, Kerry W33             4) Strand, Pam W52                
                  28.73       58.74 (30.01)     1:30.43 (31.69)     2:00.37 (29.94)
 11 Elgin Blue Wave Swim Team-21  'B'                      NT    2:19.50  
     1) Lembo, Linnea M W30             2) Neugebauer, Helene M W27       
     3) Taormina, Mia W34               4) Jensen, Rebecca W37            
                  39.63     1:14.71 (35.08)     1:50.51 (35.80)     2:19.50 (28.99)
 12 Chicago Smelts  'C'                               2:24.00    2:25.84  
     1) Heiser, Becca W29               2) Giles-Ott, Ruth W43            
     3) Litoff, Dana W27                4) Ohm, Carrie A W38              
                  34.51     1:10.15 (35.64)     2:01.77 (51.62)     2:25.84 (24.07)
 
Women 25+ 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Chicago Masters Swim Club-38  'B'                 2:40.00    1:59.19   18  
     1) Ridgeway, Jean A W53            2) Wendorff, Amanda W32           
     3) Skoglund, Elaine D W50          4) Rusina, Svetlana W54           
                  28.95     1:00.45 (31.50)     1:32.35 (31.90)     1:59.19 (26.84)
  2 Westloop Athletic Club Masters-21  'A'            1:57.73    2:00.58   14  
     1) Madeira, Isabel W25             2) Suto, Monika W38               
     3) Gold, Anne L W33                4) Sheehan, Nichole W33           
                  29.76     1:02.82 (33.06)     1:32.87 (30.05)     2:00.58 (27.71)
  3 Chicago Smelts  'A'                               1:59.00    2:01.70   12  
     1) Comella, Anna W26               2) Habjan, Jenny R W29            
     3) Wais, Tracy W31                 4) Moore, Lauren W31              
                  30.87     1:05.61 (34.74)     1:36.23 (30.62)     2:01.70 (25.47)
  4 Evanston Masters  'A'                             2:10.00    2:06.14   10  
     1) Hesterberg, Lisa G W25          2) Lingner, Heather N W36         
     3) Deal, Joy F W27                 4) Burkhart, Beth M W34           
                  31.40     1:05.70 (34.30)     1:38.16 (32.46)     2:06.14 (27.98)
  5 Elgin Blue Wave Swim Team-21  'A'                 2:05.00    2:12.51    8  
     1) Scheidenhelm, Drew E W29        2) Klemm, Sarah W28               
     3) Helm, Jenna E W25               4) Zolmierski, Jessica R W28      
                  32.86     1:11.01 (38.15)     1:41.18 (30.17)     2:12.51 (31.33)
  6 Lincoln-Way Masters  'A'                          2:06.00    2:13.27    6  
     1) Hornik, Mary T W32              2) Williams, Valerie A W33        
     3) Rawlins, Laura M W33            4) Pierik, Dana B W32             
                  33.20     1:12.40 (39.20)     1:43.49 (31.09)     2:13.27 (29.78)
  7 Chicago Smelts  'B'                               2:01.00    2:16.96    4  
     1) Ellison, Kristen L W26          2) Zaroski, Jessica L W31         
     3) Junno, Kelly C W26              4) Walker, Krista M W31           
                  35.60     1:14.32 (38.72)     1:48.22 (33.90)     2:16.96 (28.74)
  8 Chicago Blue Dolphins  'A'                        2:21.00    2:26.19    2  
     1) LeLay, Morgan G W30             2) Ruo, Bernice W38               
     3) Wegner, Laura W29               4) Dumire, Stephanie W29          
                  38.09     1:18.21 (40.12)     1:55.52 (37.31)     2:26.19 (30.67)
  9 Elgin Blue Wave Swim Team-21  'B'                 2:41.00    2:42.61  
     1) Neugebauer, Helene M W27        2) Taormina, Mia W34              
     3) Lembo, Linnea M W30             4) Jensen, Rebecca W37            
                  44.11     1:28.90 (44.79)     2:08.91 (40.01)     2:42.61 (33.70)
 
Women 35+ 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Chicago Smelts  'A'                               1:54.00    1:54.87   18  
     1) Kafka, Heidi W49                2) Kakacek, Trina W51             
     3) Kooy, Elizabeth A W41           4) Boulukos, Dana L W36           
                  26.87       57.04 (30.17)     1:27.86 (30.82)     1:54.87 (27.01)
  2 Gray Sharks Leaning Tower YMCA-55  'B'                 NT    1:55.65   14  
     1) Majerczak, Heidi W40            2) Artwick, Jayne W51             
     3) McGinnis, Mary Beth W50         4) Cymerman, Candace J W48        
                  28.69       58.42 (29.73)     1:14.45 (16.03)     1:55.65 (41.20)
  3 Elgin Blue Wave Swim Team-21  'A'                      NT    2:02.59   12  
     1) Browne, Dorianne E W35          2) Cimilluca, Krista W41          
     3) Harrison, Jennifer W41          4) Jackson-McGarr, Stacie A W37   
                  29.08     1:01.09 (32.01)     1:16.01 (14.92)     2:02.59 (46.58)
  4 Naperville Waves Swim Club-21  'A'                2:07.00    2:08.38   10  
     1) Duffy, Denise J W42             2) Harvego, Erin A W43            
     3) Kolbe, Beth W43                 4) LeVant, Michelle W44           
                  31.72     1:06.77 (35.05)     1:41.70 (34.93)     2:08.38 (26.68)
  5 Gray Sharks Leaning Tower YMCA-55  'A'                 NT    3:22.69    8  
     1) Tobler, Ellen W40               2) Benstead, Barbara S W41        
     3) Estrada, Eve M W57              4) Musser, Heidi W46              
                                1:12.59 ( )     1:57.03 (44.44)   3:22.69 (1:25.66)
 
Women 35+ 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Chicago Smelts  'A'                               2:05.00    2:10.83   18  
     1) Cleveland, Marcia E W47         2) Boulukos, Dana L W36           
     3) Kooy, Elizabeth A W41           4) Kafka, Heidi W49               
                  34.61     1:10.63 (36.02)     1:44.19 (33.56)     2:10.83 (26.64)
  2 Deerfield Masters  'A'                            2:22.00    2:12.08   14  
     1) Lein, Ines W43                  2) Schwartz, Lisa W48             
     3) Block, Andrea J W50             4) Del Greco, Janie B W55         
                  35.87     1:14.26 (38.39)     1:42.28 (28.02)     2:12.08 (29.80)
  3 Elgin Blue Wave Swim Team-21  'A'                 2:10.00    2:22.47   12  
     1) Browne, Dorianne E W35          2) Cimilluca, Krista W41          
     3) Harrison, Jennifer W41          4) Jackson-McGarr, Stacie A W37   
                  33.79     1:12.34 (38.55)     2:02.55 (50.21)     2:22.47 (19.92)
  4 Naperville Waves Swim Club-21  'A'                2:32.00    2:35.14   10  
     1) Kolbe, Beth W43                 2) Bennett, Kathleen W39          
     3) Duffy, Denise J W42             4) Hedrick-Schacher, Jennifer W36 
                  40.04     1:22.48 (42.44)     1:58.22 (35.74)     2:35.14 (36.92)
  5 Evanston Masters  'A'                             2:28.00    2:48.49    8  
     1) Lawrence, Jennifer A W41        2) Kanzok, Steffi W39             
     3) Olsen, Kati W56                 4) Pajeau, Nichelle J W37         
                  49.98     1:06.14 (16.16)   2:19.33 (1:13.19)     2:48.49 (29.16)
 
Women 45+ 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Naperville Waves Swim Club-21  'A'                1:58.00    1:56.38   18  
     1) Ruble, Amy H W49                2) Welker, Susan B W50            
     3) Frodyma, Jamie D W50            4) Hacker, Sara W47               
                  27.92       59.35 (31.43)     1:29.29 (29.94)     1:56.38 (27.09)
  2 Chicago Masters Swim Club-38  'A'                 1:53.00    2:07.20   14  
     1) Ridgeway, Jean A W53            2) Zharova, Tatiana W46           
     3) Cunningham, Nell W46            4) Rusina, Svetlana W54           
                  32.27     1:01.69 (29.42)     1:31.71 (30.02)     2:07.20 (35.49)
  3 Naperville Waves Swim Club-21  'B'                2:12.00    2:12.67   12  
     1) Tonyan, M E E W49               2) Broad, Cathy K W52             
     3) Rice, Nancy W48                 4) Boswell, Lynn D W51            
                  33.05     1:07.82 (34.77)     1:21.96 (14.14)     2:12.67 (50.71)
  4 Naperville Waves Swim Club-21  'C'                2:52.00    2:19.14   10  
     1) O'Hara, Marie F W54             2) Wivell, Judith A W54           
     3) Stratton, Chris W53             4) Conley, Nancy W54              
                  41.88     1:13.14 (31.26)     1:36.23 (23.09)     2:19.14 (42.91)
  5 Elgin Blue Wave Swim Team-21  'A'                      NT    2:27.20    8  
     1) Hollander, Karen F W51          2) Kozial, Melissa W45            
     3) Lafayette, Anne N W50           4) Schlau, Tammy J W47            
                  37.92     1:17.42 (39.50)     1:53.15 (35.73)     2:27.20 (34.05)
  6 Evanston Masters  'A'                             2:30.00    2:45.54    6  
     1) Comfort, Janet W54              2) Fodor, Sarah W55               
     3) Landau, Nilce W51               4) Statton, Amy C W49             
                  47.09     1:30.20 (43.11)     2:13.63 (43.43)     2:45.54 (31.91)
  7 Naperville Waves Swim Club-21  'D'                     NT    3:20.70    4  
     1) Lawless, Kathy M W57            2) Rummer, Patricia A W70         
     3) Donovan Berry, Lisa W59         4) Ogilvie, Connie W53            
                  47.03     1:07.16 (20.13)     1:46.51 (39.35)   3:20.70 (1:34.19)
 
Women 45+ 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Naperville Waves Swim Club-21  'A'                2:42.00    2:34.03   18  
     1) Stratton, Chris W53             2) Broad, Cathy K W52             
     3) Hacker, Sara W47                4) Mackh, Tracy A W45             
                  42.03     1:27.32 (45.29)     1:56.94 (29.62)     2:34.03 (37.09)
  2 Evanston Masters  'A'                             2:26.00    2:37.15   14  
     1) Muyres, Sarah W45               2) Deane, Dana W52                
     3) Richardson, Robin A W50         4) Roderer, Kathy M W56           
                  36.26     1:21.71 (45.45)     1:59.33 (37.62)     2:37.15 (37.82)
  3 Evanston Masters  'B'                             2:55.00    3:31.30   12  
     1) Fodor, Sarah W55                2) Chamberlin, Lynn W61           
     3) Landau, Nilce W51               4) Comfort, Janet W54             
                1:08.40     1:42.52 (34.12)     2:42.15 (59.63)     3:31.30 (49.15)
  4 Naperville Waves Swim Club-21  'B'                3:10.00    3:43.82   10  
     1) Coffey, Janet M W57             2) Walsh, Lynn M W50              
     3) Welker, Susan B W50             4) Smith, Carlene S W53           
                1:16.87     1:32.06 (15.19)     2:10.51 (38.45)   3:43.82 (1:33.31)
 -- Elgin Blue Wave Swim Team-21  'A'                 2:35.00         DQ  
     1) Hollander, Karen F W51          2) Kozial, Melissa W45            
     3) Schlau, Tammy J W47             4) Tredup, Christine N W58        
                  53.81     1:37.69 (43.88)        DQ (1:21.91)                    
 
Women 55+ 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Naperville Waves Swim Club-21  'A'                2:18.00    2:16.48   18  
     1) Sarovich, Sheila W W58          2) Dougan, Barbara T W55          
     3) McNichols, Marcia W59           4) Jones, Cynthia L W62           
                  34.31       48.97 (14.66)     1:18.32 (29.35)     2:16.48 (58.16)
  2 Mt Greenwood Masters Swim Team-21  'A'                 NT    2:25.73   14  
     1) Fast, Ruth W64                  2) Kulak, Marilyn W56             
     3) Moore, Mary W55                 4) Wegrzyn, Georgean W57          
                  35.23     1:10.23 (35.00)     1:47.78 (37.55)     2:25.73 (37.95)
  3 Elgin Blue Wave Swim Team-21  'A'                      NT    2:26.55   12  
     1) Vogel, Aileen E W60             2) Schneeberger, Jill A W56       
     3) Quill, Catherine J W62          4) Kracen, Cindy S W61            
                  34.50     1:15.53 (41.03)     2:03.45 (47.92)     2:26.55 (23.10)
  4 Evanston Masters  'A'                             2:31.00    2:29.28   10  
     1) Olsen, Kati W56                 2) Roderer, Kathy M W56           
     3) Stranc, Sheila W59              4) Delanois, Barbara W56          
                  38.63     1:16.60 (37.97)     1:54.60 (38.00)     2:29.28 (34.68)
  5 Naperville Waves Swim Club-21  'B'                2:56.00    2:51.71    8  
     1) Stapleton, Carol W62            2) Morosow-Kroma, Marcy W55       
     3) Tichy, Barbara W63              4) Loehr, Molly L W60             
                  39.17     1:30.77 (51.60)     2:13.14 (42.37)     2:51.71 (38.57)
  6 Evanston Masters  'B'                             2:40.00    3:32.04    6  
     1) Hanes, Alice J W80              2) O'Laughlin, Kathleen W65       
     3) Stevens, Ann B W78              4) Chamberlin, Lynn W61           
                  58.50                             2:42.67 ( )     3:32.04 (49.37)
 
Women 55+ 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Elgin Blue Wave Swim Team-21  'A'                 2:45.00    2:42.50   18  
     1) Kracen, Cindy S W61             2) Vogel, Aileen E W60            
     3) Schneeberger, Jill A W56        4) Quill, Catherine J W62         
                  56.97     1:28.59 (31.62)     2:08.59 (40.00)     2:42.50 (33.91)
  2 Naperville Waves Swim Club-21  'A'                2:43.00    2:43.21   14  
     1) Sarovich, Sheila W W58          2) McNichols, Marcia W59          
     3) Jones, Cynthia L W62            4) Loehr, Molly L W60             
                  44.22     1:28.58 (44.36)     2:06.43 (37.85)     2:43.21 (36.78)
  3 Naperville Waves Swim Club-21  'B'                3:45.00    3:35.68   12  
     1) Morosow-Kroma, Marcy W55        2) Quinn, Jean T W57              
     3) Stapleton, Carol W62            4) Barone, Vivianne W60           
                  57.01     1:16.28 (19.27)     1:54.62 (38.34)   3:35.68 (1:41.06)
 
Women 65+ 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Naperville Waves Swim Club-21  'A'                     NT    2:36.72   18  
     1) Burfeind, Betty W65             2) Nolan, Maureen W65             
     3) Coburn, Mary Anne W70           4) McDaniel, Georgia W65          
                  35.82     1:21.93 (46.11)     1:38.72 (16.79)     2:36.72 (58.00)
 
Women 65+ 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Naperville Waves Swim Club-21  'A'                2:54.00    2:57.89   18  
     1) Coburn, Mary Anne W70           2) Nolan, Maureen W65             
     3) McDaniel, Georgia W65           4) Burfeind, Betty W65            
                  45.37     1:00.56 (15.19)   2:22.40 (1:21.84)     2:57.89 (35.49)
  2 Naperville Waves Swim Club-21  'B'                5:05.00    5:08.38   14  
     1) Kim, Soon E W69                 2) Tang, Eugenia L W69            
     3) Rummer, Patricia A W70          4) Pagano, Judy A W73             
                2:42.29   4:18.88 (1:36.59)     5:08.38 (49.50)                    
 
Men 18+ 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Evanston Masters  'A'                             1:36.00    1:32.32   18  
     1) Bennett, Patrick J M40          2) Silkaitis, Tim D M24           
     3) Helm, James R M37               4) Olsen, Andrew M24              
                  23.36       45.60 (22.24)     1:09.62 (24.02)     1:32.32 (22.70)
  2 Chicago Masters Swim Club-38  'A'                 1:25.00    1:33.32   14  
     1) Velasquez, Nick M24             2) Chen, Michael M19              
     3) Kirby, Ryan R M18               4) Ridgeway, James M23            
                  23.38       46.19 (22.81)     1:11.65 (25.46)     1:33.32 (21.67)
  3 Chicago Smelts  'A'                               1:42.00    1:40.68   12  
     1) Bentley, James D M24            2) Oxos, Bjorn M26                
     3) Carrillo, Roberto M26           4) Worthy, Ripley M34             
                  25.42       50.71 (25.29)     1:15.62 (24.91)     1:40.68 (25.06)
  4 Naperville Waves Swim Club-21  'A'                1:55.00    1:46.74   10  
     1) Lee, Enrique A M40              2) Lapsey, Christopher M44        
     3) Mattson, Mark E M41             4) O'Keefe, Kevin B M22           
                  26.49       53.49 (27.00)     1:19.68 (26.19)     1:46.74 (27.06)
  5 Westloop Athletic Club Masters-21  'A'            1:49.01    1:47.32    8  
     1) Davis, Maxx R M19               2) Colquhoun, James M33           
     3) Scott, Ryan C M34               4) Gold, Jordan M34               
                  24.60       51.94 (27.34)     1:20.96 (29.02)     1:47.32 (26.36)
 
Men 18+ 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Evanston Masters  'A'                             1:48.00    1:42.27   18  
     1) Silkaitis, Tim D M24            2) Olsen, Andrew M24              
     3) Ackermann, David A M46          4) Bennett, Patrick J M40         
                  25.46       53.33 (27.87)     1:19.61 (26.28)     1:42.27 (22.66)
  2 Chicago Masters Swim Club-38  'A'                 2:00.00    1:46.10   14  
     1) Chen, Michael M19               2) Ridgeway, James M23            
     3) Velasquez, Nick M24             4) Kirby, Ryan R M18              
                  28.68       54.72 (26.04)     1:20.83 (26.11)     1:46.10 (25.27)
  3 Chicago Smelts  'A'                               2:00.00    1:58.15   12  
     1) Voigt, Jeremy M34               2) Lavender, Lemikas R M32        
     3) Worthy, Ripley M34              4) Bentley, James D M24           
                  32.93     1:06.48 (33.55)     1:33.15 (26.67)     1:58.15 (25.00)
  4 Westloop Athletic Club Masters-21  'A'            1:58.99    1:58.20   10  
     1) Davis, Maxx R M19               2) Weigand, TJ M39                
     3) Roose, Taylor C M20             4) Gold, Jordan M34               
                  29.67     1:00.53 (30.86)     1:29.33 (28.80)     1:58.20 (28.87)
  5 Naperville Waves Swim Club-21  'A'                2:14.00    2:09.61    8  
     1) Mattson, Mark E M41             2) Garza, David M M44             
     3) Drever, Ross B M40              4) O'Keefe, Kevin B M22           
                  32.45     1:07.43 (34.98)     1:44.21 (36.78)     2:09.61 (25.40)
  6 Evanston Masters  'B'                             2:16.89    2:26.48    6  
     1) Crystal, Elie M24               2) Olszewski, Wojciech M47        
     3) Anolick, Simon M46              4) Gould, Phil M47                
                  35.53     1:17.87 (42.34)     1:50.06 (32.19)     2:26.48 (36.42)
 
Men 25+ 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Chicago Masters Swim Club-38  'A'                 1:20.00    1:25.62   18  
     1) Carlson, Timothy M32            2) Cunnick, Charlie W M26         
     3) Chiles, Justin E M28            4) Allegra, Vincent A M33         
                  22.07       43.18 (21.11)     1:04.30 (21.12)     1:25.62 (21.32)
  2 Westloop Athletic Club Masters-21  'A'            1:30.74    1:29.48   14  
     1) Szabados, Bela M38              2) Santoro, Antonio M29           
     3) Mitchell, Justin W M36          4) Levitt, Ben M27                
                  21.73       43.94 (22.21)     1:06.12 (22.18)     1:29.48 (23.36)
  3 Lincoln-Way Masters  'A'                          3:43.10    1:34.17   12  
     1) Jimenez, Adan M27               2) Carl, Scott A M40              
     3) Grotke, Kevin A M39             4) Mulcahy, Ryan P M34            
                  24.43       48.03 (23.60)     1:11.88 (23.85)     1:34.17 (22.29)
  4 Chicago Smelts  'A'                               1:36.00    1:34.77   10  
     1) Rehrig, Clay S M27              2) Trauner, Matthew R M26         
     3) Markou, Joshua M30              4) Kennedy, Daniel P M30          
                  23.77       47.32 (23.55)     1:11.43 (24.11)     1:34.77 (23.34)
  5 Gray Sharks Leaning Tower YMCA-55  'A'                 NT    1:37.10    8  
     1) Czupryna, Anthony M33           2) Neumayer, Steve M34            
     3) Travers, Brian P M30            4) Pedersen, Robert M27           
                  23.78       48.72 (24.94)     1:13.99 (25.27)     1:37.10 (23.11)
  6 Naperville Waves Swim Club-21  'A'                1:40.00    1:38.20    6  
     1) Fisher, Nathan R M26            2) Hoff, Timmy M33                
     3) Mungo, Bob M55                  4) Kinsella, David M34            
                  23.99       50.29 (26.30)     1:16.33 (26.04)     1:38.20 (21.87)
  7 Lakeshore Athletic Club  'A'                      1:45.00    1:43.83    4  
     1) Francis, Lee M51                2) Mitchell, John E M49           
     3) Morrison, John M39              4) Feeney, John B M33             
                  26.42       53.68 (27.26)     1:19.49 (25.81)     1:43.83 (24.34)
  8 Chicago Blue Dolphins  'B'                        1:39.00    1:44.09    2  
     1) Ackerman, Mark L M41            2) Perrone, Ryan M34              
     3) Spagat, Jonathon M28            4) Helfers, Alex R M32            
                  25.97       52.81 (26.84)     1:21.72 (28.91)     1:44.09 (22.37)
  9 Elgin Blue Wave Swim Team-21  'A'                      NT    1:44.69  
     1) Brown, Adam R M31               2) Castle, Paul R M33             
     3) Zolmierski, Adam J M29          4) Culver, Benjamin B M35         
                  24.03       53.75 (29.72)     1:19.44 (25.69)     1:44.69 (25.25)
 10 Lincoln-Way Masters  'B'                          3:51.20    1:45.41  
     1) Bodnar, Mark M M55              2) Roth, Charles H M53            
     3) Murphy, Michael F M44           4) Rawlins, Brian K M32           
                  27.64       53.37 (25.73)     1:19.18 (25.81)     1:45.41 (26.23)
 11 Chicago Masters Swim Club-38  'B'                 1:30.00    1:48.72  
     1) Rodas, Conrad M30               2) Saxton, Carleton S M42         
     3) Flynn, Parnell T M41            4) Campbell, Mark T M34           
                  25.32       51.78 (26.46)     1:24.80 (33.02)     1:48.72 (23.92)
 12 Evanston Masters  'A'                             1:52.00    1:49.33  
     1) Huskey, Garth M32               2) Stevens, Timothy R M31         
     3) Birenberg, Steven M51           4) Holmberg, Tom M53              
                  26.69       55.41 (28.72)     1:23.43 (28.02)     1:49.33 (25.90)
 13 Chicago Smelts  'B'                               1:52.00    1:51.80  
     1) Voigt, Jeremy M34               2) Laurino, Anthony M31           
     3) Stephenson, Samuel H M42        4) Cowen, Michael W M26           
                  27.35       53.53 (26.18)     1:23.93 (30.40)     1:51.80 (27.87)
 14 Chicago Blue Dolphins  'A'                        1:51.00    1:58.20  
     1) Weinstein, Steve M50            2) Nowak, Brent M28               
     3) Ware, Sean M41                  4) Fitzpatrick, John A M40        
                  30.47       45.02 (14.55)     1:05.47 (20.45)     1:58.20 (52.73)
 15 Elgin Blue Wave Swim Team-21  'B'                      NT    2:29.44  
     1) Gutierrez, Carlos A M32         2) Marcianelli, Tony M30          
     3) Tratt, Kerric M40               4) Marsh, Edward T M47            
                  43.77     1:22.20 (38.43)     1:57.75 (35.55)     2:29.44 (31.69)
 
Men 25+ 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Chicago Masters Swim Club-38  'A'                 1:58.00    1:38.72   18  
     1) Cunnick, Charlie W M26          2) Carlson, Timothy M32           
     3) Chiles, Justin E M28            4) Rodas, Conrad M30              
                  24.96       51.17 (26.21)     1:14.44 (23.27)     1:38.72 (24.28)
  2 Chicago Smelts  'A'                               1:47.00    1:48.72   14  
     1) Carrillo, Roberto M26           2) Trauner, Matthew R M26         
     3) Rehrig, Clay S M27              4) Kennedy, Daniel P M30          
                  30.32     1:00.50 (30.18)     1:25.76 (25.26)     1:48.72 (22.96)
  3 Elgin Blue Wave Swim Team-21  'B'                 1:57.00    1:51.13   12  
     1) Brown, Adam R M31               2) Zolmierski, Adam J M29         
     3) Castle, Paul R M33              4) Culver, Benjamin B M35         
                  30.45     1:01.57 (31.12)     1:26.89 (25.32)     1:51.13 (24.24)
  4 Naperville Waves Swim Club-21  'A'                1:56.00    1:58.11   10  
     1) Fisher, Nathan R M26            2) Hoff, Timmy M33                
     3) Flexsenhar, Brandon A M27       4) Sedlacek, Edward J M33         
                  30.09     1:02.41 (32.32)     1:32.08 (29.67)     1:58.11 (26.03)
  5 Evanston Masters  'A'                             2:00.90    2:05.73    8  
     1) Stevens, Timothy R M31          2) Huskey, Garth M32              
     3) Toth, Patrick J M40             4) Strauder, Robert L M39         
                  31.60     1:07.19 (35.59)     1:37.72 (30.53)     2:05.73 (28.01)
  6 Lakeshore Athletic Club  'B'                           NT    2:09.58    6  
     1) McKeon, David M48               2) Kavanagh, Frank D M51          
     3) Feeney, John B M33              4) Mitchell, John E M49           
                  33.31     1:09.26 (35.95)     1:39.18 (29.92)     2:09.58 (30.40)
 -- Elgin Blue Wave Swim Team-21  'A'                 2:30.00         DQ  
     1) Gutierrez, Carlos A M32         2) Marcianelli, Tony M30          
     3) Tratt, Kerric M40               4) Searle, Ron M41                
                1:03.27     1:46.52 (43.25)     2:21.45 (34.93)          DQ (37.17)
 
Men 35+ 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Chicago Masters Swim Club-38  'A'                 1:22.00    1:35.20   18  
     1) McClellan, David C M43          2) Hartsock, Steve J M38          
     3) Cordero, Billy M44              4) Stephens, David J M35          
                  24.32       48.46 (24.14)     1:13.29 (24.83)     1:35.20 (21.91)
  2 Naperville Waves Swim Club-21  'A'                1:34.00    1:36.73   14  
     1) Borkowski, John A M44           2) Hagenbaumer, Chris R M41       
     3) Kozlowski, Mark S M37           4) Elder, Patrick J M37           
                  24.23       48.23 (24.00)     1:13.72 (25.49)     1:36.73 (23.01)
  3 Lyons Masters  'A'                                     NT    1:38.42   12  
     1) Credit, Robert M41              2) Knipstein, Steven C M47        
     3) Roessler, Steve M36             4) Jablonski, Scott R M37         
                  24.33       50.03 (25.70)     1:14.29 (24.26)     1:38.42 (24.13)
  4 Chicago Smelts  'A'                               1:42.00    1:40.39   10  
     1) Espino, Rudy A M43              2) Parker, Adam B M35             
     3) Murphy, Douglas R M40           4) Thiry, Michael A M36           
                  25.38       50.97 (25.59)     1:16.49 (25.52)     1:40.39 (23.90)
  5 Evanston Masters  'A'                             1:39.00    1:50.66    8  
     1) Strauder, Robert L M39          2) Toth, Patrick J M40            
     3) Ackermann, David A M46          4) Lopata, Mitch A M48            
                  26.43       58.21 (31.78)     1:26.12 (27.91)     1:50.66 (24.54)
  6 Evanston Masters  'B'                             1:48.00    1:51.09    6  
     1) Anolick, Simon M46              2) Goyette, Brian M M52           
     3) Lotter, Andy M40                4) Fillipini, Michael H M51       
                  27.96       56.41 (28.45)     1:24.65 (28.24)     1:51.09 (26.44)
  7 Chicago Smelts  'B'                               1:50.00    1:52.07    4  
     1) Figg, Steven J M45              2) Wicklander, Matthew E M38      
     3) Myers, Fred M M40               4) Rodriguez, Romel M41           
                  28.12       57.20 (29.08)     1:25.92 (28.72)     1:52.07 (26.15)
  8 Elgin Blue Wave Swim Team-21  'A'                      NT    1:54.09    2  
     1) Andreeff, Steve M38             2) Kubicek, David M M43           
     3) Landrowski, Mark G M42          4) Leyba, Christopher M42         
                  34.87     1:00.47 (25.60)     1:26.02 (25.55)     1:54.09 (28.07)
  9 Buehler Breakers  'B'                                  NT    2:03.68  
     1) Spaulding, Bob W M60            2) Reader, Paul M36               
     3) Haggett, Dave G M47             4) Plavec, Milo E M64             
                  43.39     1:13.35 (29.96)     1:39.11 (25.76)     2:03.68 (24.57)
 10 Gray Sharks Leaning Tower YMCA-55  'A'                 NT    2:14.81  
     1) Fergus, Brian M61               2) Weaver, James F M59            
     3) Westphal, Kent B M55            4) Prince, Clifford M61           
                  37.89     1:19.91 (42.02)     1:48.05 (28.14)     2:14.81 (26.76)
 11 Buehler Breakers  'A'                             2:40.00    2:17.15  
     1) Conlon, Mark A M55              2) Czach, Jesse R M37             
     3) Alsen, Donald J M63             4) Ostrander, Bob M56             
                  34.37     1:12.85 (38.48)     1:47.50 (34.65)     2:17.15 (29.65)
 
Men 35+ 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Lakeshore Athletic Club  'A'                      1:52.00    1:50.64   18  
     1) Malas, Bryan M44                2) Francis, Lee M51               
     3) Morrison, John M39              4) Moser, Jeff E M41              
                  26.70       59.54 (32.84)     1:27.17 (27.63)     1:50.64 (23.47)
  2 Chicago Masters Swim Club-38  'A'                 2:02.00    1:51.13   14  
     1) Hartsock, Steve J M38           2) McClellan, David C M43         
     3) Cordero, Billy M44              4) Saxton, Carleton S M42         
                  27.47       57.89 (30.42)     1:24.65 (26.76)     1:51.13 (26.48)
  3 Chicago Smelts  'A'                               1:53.00    1:53.45   12  
     1) Parker, Adam B M35              2) Espino, Rudy A M43             
     3) Murphy, Douglas R M40           4) Thiry, Michael A M36           
                  30.82     1:01.46 (30.64)     1:28.50 (27.04)     1:53.45 (24.95)
  4 Naperville Waves Swim Club-21  'A'                1:48.00    1:54.22   10  
     1) Elder, Patrick J M37            2) Kozlowski, Mark S M37          
     3) Borkowski, John A M44           4) Lapsey, Christopher M44        
                  30.69     1:01.17 (30.48)     1:28.36 (27.19)     1:54.22 (25.86)
  5 Naperville Waves Swim Club-21  'B'                2:03.00    2:03.74    8  
     1) Gerlach, Fritz M45              2) Lee, Enrique A M40             
     3) Depew, Rich S M52               4) Campbell, Glenn T M48          
                  34.74     1:08.90 (34.16)     1:37.53 (28.63)     2:03.74 (26.21)
  6 Elgin Blue Wave Swim Team-21  'A'                 2:07.00    2:07.36    6  
     1) Andreeff, Steve M38             2) Kubicek, David M M43           
     3) Landrowski, Mark G M42          4) Leyba, Christopher M42         
                  32.88     1:06.78 (33.90)     1:37.75 (30.97)     2:07.36 (29.61)
  7 Chicago Smelts  'B'                               2:07.00    2:08.05    4  
     1) Myers, Fred M M40               2) Rodriguez, Romel M41           
     3) Figg, Steven J M45              4) Stephenson, Samuel H M42       
                  33.62     1:07.10 (33.48)     1:38.58 (31.48)     2:08.05 (29.47)
  8 Buehler Breakers  'A'                             2:20.00    2:17.29    2  
     1) Ostrander, Bob M56              2) Meyle, Karl P M45              
     3) Kanner, Gary S M49              4) Czach, Jesse R M37             
                  39.08     1:16.72 (37.64)     1:53.29 (36.57)     2:17.29 (24.00)
  9 Chicago Masters Swim Club-38  'B'                 2:15.00    2:28.38  
     1) Jaeger, Mark M58                2) Ridgeway, Michael P M55        
     3) Bass, Michael G M63             4) Flynn, Parnell T M41           
                  34.77     1:12.56 (37.79)     2:03.23 (50.67)     2:28.38 (25.15)
 
Men 45+ 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Naperville Waves Swim Club-21  'A'                1:35.00    1:38.21   18  
     1) Pushka, Dave M48                2) Hogarty, Michael E M45         
     3) Henderson, Mike M50             4) Krug, Marty J M54              
                  23.77       49.77 (26.00)     1:15.27 (25.50)     1:38.21 (22.94)
  2 Chicago Masters Swim Club-38  'A'                 1:31.00    1:38.27   14  
     1) Funchion, Nial D M46            2) Stori, Mark D M46              
     3) Curry, Russell M53              4) Young, Bob M47                 
                  26.84       49.83 (22.99)     1:15.06 (25.23)     1:38.27 (23.21)
  3 Gray Sharks Leaning Tower YMCA-55  'A'                 NT    1:41.66   12  
     1) Young, Greg M45                 2) Kahn, Ethan G M48              
     3) Jenkins, Paul M48               4) Booth, Mark G M52              
                  24.54       50.03 (25.49)     1:16.52 (26.49)     1:41.66 (25.14)
  4 Chicago Smelts  'A'                               1:43.00    1:43.09   10  
     1) Swiss, Tom M45                  2) Layton, Chris M53              
     3) Hoff, Seth M49                  4) Gilberg, Steve M49             
                  26.58       53.31 (26.73)     1:18.43 (25.12)     1:43.09 (24.66)
  5 Chicago Masters Swim Club-38  'B'                 1:39.00    1:47.68    8  
     1) Bublikov, Konstantin M53        2) Rodon, William A M48           
     3) Strange, John P M48             4) Clune, Thomas M M52            
                  25.18       51.42 (26.24)     1:19.36 (27.94)     1:47.68 (28.32)
  6 Elgin Blue Wave Swim Team-21  'A'                      NT    1:49.21    6  
     1) Dahlke, Grant M49               2) Keller, Curt D M53             
     3) Pegues, Lex M51                 4) Bland, Steven M45              
                  25.29       54.95 (29.66)     1:22.70 (27.75)     1:49.21 (26.51)
  7 Naperville Waves Swim Club-21  'B'                1:58.00    1:52.96    4  
     1) Calmels, Patrice J M51          2) Joza, Wayne E M53              
     3) Long, Robert M64                4) Gerlach, Fritz M45             
                  29.82       57.57 (27.75)     1:26.42 (28.85)     1:52.96 (26.54)
  8 Evanston Masters  'A'                             1:50.00    1:54.39    2  
     1) Dodson, Phil L M59              2) Avery, Bill M52                
     3) Evans, Keith R M63              4) Carroll, Joe M60               
                  28.34       58.93 (30.59)     1:26.50 (27.57)     1:54.39 (27.89)
  9 Academy Bullets Masters-21  'A'                   2:03.50    1:56.95  
     1) Broemmelsiek, Dan M48           2) Butz, Richard F M55            
     3) Hitchcock, Robert T M45         4) Broad, Matthew R M52           
                  33.45     1:03.59 (30.14)     1:30.19 (26.60)     1:56.95 (26.76)
 10 Elgin Blue Wave Swim Team-21  'B'                      NT    2:13.41  
     1) Caffero, Louie M48              2) Gordon, Steven H M54           
     3) Woerner, Bruce M49              4) Olsen, Scott M52               
                  33.89     1:10.33 (36.44)     1:43.95 (33.62)     2:13.41 (29.46)
 
Men 45+ 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Chicago Smelts  'A'                               1:51.00    1:51.32   18  
     1) Layton, Chris M53               2) Swiss, Tom M45                 
     3) Hoff, Seth M49                  4) Gilberg, Steve M49             
                  30.33     1:00.03 (29.70)     1:26.10 (26.07)     1:51.32 (25.22)
  2 Naperville Waves Swim Club-21  'A'                1:52.00    1:52.20   14  
     1) Pushka, Dave M48                2) Henderson, Mike M50            
     3) Krug, Marty J M54               4) Mungo, Bob M55                 
                  27.46       59.86 (32.40)     1:25.71 (25.85)     1:52.20 (26.49)
  3 Chicago Masters Swim Club-38  'A'                 2:00.00    1:56.87   12  
     1) Rodon, William A M48            2) Curry, Russell M53             
     3) Strange, John P M48             4) Young, Bob M47                 
                  31.54     1:04.30 (32.76)     1:33.15 (28.85)     1:56.87 (23.72)
  4 Evanston Masters  'A'                             2:08.02    2:04.50   10  
     1) Goyette, Brian M M52            2) Holmberg, Tom M53              
     3) Dodson, Phil L M59              4) Carroll, Joe M60               
                  32.82     1:04.26 (31.44)     1:37.47 (33.21)     2:04.50 (27.03)
  5 Elgin Blue Wave Swim Team-21  'A'                 2:30.00    2:08.61    8  
     1) Dahlke, Grant M49               2) Keller, Curt D M53             
     3) Pegues, Lex M51                 4) Caffero, Louie M48             
                  32.46     1:07.68 (35.22)     1:39.00 (31.32)     2:08.61 (29.61)
  6 Naperville Waves Swim Club-21  'C'                2:20.00    2:16.12    6  
     1) Joza, Wayne E M53               2) Klousnitzer, Gary B M54        
     3) Long, Robert M64                4) Wayne, Travis M52              
                  35.94     1:14.34 (38.40)     1:47.18 (32.84)     2:16.12 (28.94)
  7 Elgin Blue Wave Swim Team-21  'B'                 2:45.00    2:37.97    4  
     1) Gordon, Steven H M54            2) Marsh, Edward T M47            
     3) Olsen, Scott M52                4) Woerner, Bruce M49             
                  42.42       57.11 (14.69)   2:05.16 (1:08.05)     2:37.97 (32.81)
 
Men 55+ 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Chicago Masters Swim Club-38  'A'                 1:36.00    1:46.74   18  
     1) Blumenthal, Jeffrey S M58       2) Boutov, Alex M56               
     3) Jaeger, Mark M58                4) Yant, Bob M58                  
                  26.03       53.26 (27.23)     1:19.83 (26.57)     1:46.74 (26.91)
  2 Elgin Blue Wave Swim Team-21  'B'                      NT    1:48.23   14  
     1) Meyer, Kenneth G M56            2) Campana, James L M60           
     3) Fox, Richard E M56              4) Eggar, Jack D M59              
                  25.44     1:16.78 (51.34)     1:48.23 (31.45)                    
  3 Chicago Masters Swim Club-38  'B'                 1:35.00    2:00.02   12  
     1) Wendt, George F M64             2) Dahlberg, Pete M62             
     3) Bass, Michael G M63             4) Ridgeway, Michael P M55        
                  29.58       58.12 (28.54)     1:32.20 (34.08)     2:00.02 (27.82)
  4 Chicago Smelts  'A'                               1:58.00    2:00.40   10  
     1) Patronsky, Ross T M60           2) Mittleman, Paul R M56          
     3) Phinney, Scot M55               4) Schein, Fred L M63             
                  28.92       59.45 (30.53)     1:29.00 (29.55)     2:00.40 (31.40)
  5 Evanston Masters  'A'                             2:25.00    2:39.43    8  
     1) Barry, Robert B M60             2) Hertel, Robert G M61           
     3) Scott, Larry M68                4) Mullins, Stephen M M79         
                  39.44   2:06.36 (1:26.92)     2:39.43 (33.07)                    
  6 Naperville Waves Swim Club-21  'A'                3:15.00    2:48.15    6  
     1) Zollner, Max E M73              2) Vallette, Art M60              
     3) Spinka, Harold M M67            4) McClow, Richard M81            
                  44.90     1:32.76 (47.86)     2:11.30 (38.54)     2:48.15 (36.85)
  7 Elgin Blue Wave Swim Team-21  'A'                      NT    2:53.19    4  
     1) Manheim, Chris J M58            2) Brown, Paul P M61              
     3) Matherson, Frank M58            4) Maude, Tom M62                 
                  55.78                             2:22.49 ( )     2:53.19 (30.70)
 
Men 55+ 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Chicago Masters Swim Club-38  'A'                 2:03.00    2:01.49   18  
     1) Wendt, George F M64             2) Yant, Bob M58                  
     3) Boutov, Alex M56                4) Blumenthal, Jeffrey S M58      
                  33.43     1:06.25 (32.82)     1:35.75 (29.50)     2:01.49 (25.74)
  2 Elgin Blue Wave Swim Team-21  'A'                      NT    2:02.37   14  
     1) Campana, James L M60            2) Fox, Richard E M56             
     3) Meyer, Kenneth G M56            4) Eggar, Jack D M59              
                  30.68     1:07.30 (36.62)     1:36.27 (28.97)     2:02.37 (26.10)
  3 Chicago Smelts  'A'                               2:08.00    2:16.36   12  
     1) Patronsky, Ross T M60           2) Mittleman, Paul R M56          
     3) Phinney, Scot M55               4) Schein, Fred L M63             
                  35.98     1:14.04 (38.06)     1:47.23 (33.19)     2:16.36 (29.13)
  4 Evanston Masters  'A'                             2:40.01    2:41.48   10  
     1) Scott, Larry M68                2) Hertel, Robert G M61           
     3) Evans, Keith R M63              4) Mullins, Stephen M M79         
                  48.06     1:30.41 (42.35)     2:12.91 (42.50)     2:41.48 (28.57)
  5 Buehler Breakers  'A'                             2:20.00    2:52.55    8  
     1) Alsen, Donald J M63             2) Plavec, Milo E M64             
     3) Spaulding, Bob W M60            4) Conlon, Mark A M55             
                  50.11     1:40.43 (50.32)     2:13.53 (33.10)     2:52.55 (39.02)
  6 Elgin Blue Wave Swim Team-21  'B'                 3:45.00    3:17.22    6  
     1) Brown, Paul P M61               2) Maude, Tom M62                 
     3) Matherson, Frank M58            4) Osborne, Oz M66                
                  43.58       57.99 (14.41)     1:36.99 (39.00)   3:17.22 (1:40.23)
 
Men 65+ 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Naperville Waves Swim Club-21  'A'                     NT    2:11.43   18  
     1) Brown, Kenneth P M66            2) Kozlowski, Robert M67          
     3) Schein, Howard K M67            4) Klumb, George R M67            
                  31.93     1:06.76 (34.83)     1:40.85 (34.09)     2:11.43 (30.58)
  2 Gray Sharks Leaning Tower YMCA-55  'A'            4:00.00    3:28.21   14  
     1) Cook, Alan J M67                2) Cohen, Kenneth H M71           
     3) Dayton, Barry H M66             4) Musser, Frederick M79          
                  37.50     1:14.39 (36.89)   3:28.21 (2:13.82)                    
 
Men 65+ 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
 -- Naperville Waves Swim Club-21  'A'                2:27.00         DQ  
     1) Klumb, George R M67             2) Brown, Kenneth P M66           
     3) Barry, Andy M69                 4) Kozlowski, Robert M67          
                  36.19     1:14.46 (38.27)     1:51.86 (37.40)          DQ (33.92)
 
Mixed 18+ 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Chicago Masters Swim Club-38  'A'                 1:41.00    1:33.84   18  
     1) Ridgeway, James M23             2) McNichols, Kelly N W24         
     3) Schleebs, Hannika W22           4) Velasquez, Nick M24            
                  21.75       45.57 (23.82)     1:10.87 (25.30)     1:33.84 (22.97)
  2 Evanston Masters  'A'                             1:40.00    1:39.95   14  
     1) Silkaitis, Tim D M24            2) Krueger, Ruby W23              
     3) Hesterberg, Lisa G W25          4) Olsen, Andrew M24              
                  26.44       55.82 (29.38)     1:17.62 (21.80)     1:39.95 (22.33)
  3 Chicago Smelts  'A'                               1:44.00    1:43.61   12  
     1) Kennedy, Daniel P M30           2) Wais, Tracy W31                
     3) Zaroski, Jessica L W31          4) Bentley, James D M24           
                  25.21       52.81 (27.60)     1:20.43 (27.62)     1:43.61 (23.18)
  4 Chicago Masters Swim Club-38  'B'                 1:47.00    1:45.30   10  
     1) Kirby, Ryan R M18               2) Chen, Michael M19              
     3) Tonelli, Marlena L W23          4) Shallcross, Julia V W23        
                  25.72       48.50 (22.78)     1:17.60 (29.10)     1:45.30 (27.70)
  5 Naperville Waves Swim Club-21  'A'                1:52.00    1:46.64    8  
     1) Kummer, Devin E W24             2) Duffy, Denise J W42            
     3) Sedlacek, Edward J M33          4) Fisher, Nathan R M26           
                  27.17       58.47 (31.30)     1:23.99 (25.52)     1:46.64 (22.65)
  6 Lakeshore Athletic Club  'A'                      1:56.00    1:50.17    6  
     1) Mitchell, John E M49            2) Affolter, Paula K W40          
     3) McKeon, David M48               4) Bolotin, Maggie W24            
                  27.40       56.39 (28.99)     1:24.06 (27.67)     1:50.17 (26.11)
  7 Elgin Blue Wave Swim Team-21  'A'                 2:00.00    1:52.78    4  
     1) Mastalski, Rachel L W24         2) Niemaszyk, Kelly C W24         
     3) Pegues, Lex M51                 4) Dahlke, Grant M49              
                  25.52       56.59 (31.07)     1:26.34 (29.75)     1:52.78 (26.44)
 
Mixed 18+ 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Chicago Masters Swim Club-38  'A'                 1:43.00    1:48.63   18  
     1) Schleebs, Hannika W22           2) McNichols, Kelly N W24         
     3) Velasquez, Nick M24             4) Kirby, Ryan R M18              
                  28.63       57.13 (28.50)     1:22.61 (25.48)     1:48.63 (26.02)
  2 Evanston Masters  'A'                             1:54.00    1:50.60   14  
     1) Silkaitis, Tim D M24            2) Olsen, Andrew M24              
     3) Hesterberg, Lisa G W25          4) Krueger, Ruby W23              
                  25.60       52.76 (27.16)     1:27.67 (34.91)     1:50.60 (22.93)
  3 Chicago Masters Swim Club-38  'B'                 1:44.00    1:55.10   12  
     1) Chen, Michael M19               2) Shallcross, Julia V W23        
     3) Tonelli, Marlena L W23          4) Campbell, Mark T M34           
                  28.43     1:01.15 (32.72)     1:31.73 (30.58)     1:55.10 (23.37)
  4 Naperville Waves Swim Club-21  'A'                2:02.00    1:55.56   10  
     1) Nayar, Ramon M38                2) Kummer, Devin E W24            
     3) Fisher, Nathan R M26            4) Hoyne, Madeline M W31          
                  26.68       59.56 (32.88)     1:25.81 (26.25)     1:55.56 (29.75)
  5 Chicago Masters Swim Club-38  'F'                 2:10.00    1:57.34    8  
     1) Ridgeway, Jean A W53            2) Ridgeway, James M23            
     3) Ridgeway, Rachel W26            4) Ridgeway, Michael P M55        
                  36.63     1:02.57 (25.94)     1:28.53 (25.96)     1:57.34 (28.81)
  6 Chicago Smelts  'A'                               1:56.00    1:57.77    6  
     1) Kreutzjans, Rebecca J W27       2) Habjan, Jenny R W29            
     3) Oxos, Bjorn M26                 4) Bentley, James D M24           
                  31.63     1:05.50 (33.87)     1:32.82 (27.32)     1:57.77 (24.95)
  7 Lakeshore Athletic Club  'A'                      1:51.40    1:58.40    4  
     1) McDermott, Caleb J M26          2) Morrison, John M39             
     3) Kuczek, Christine W24           4) Illescas, Jen W24              
                  24.90       56.76 (31.86)     1:23.24 (26.48)     1:58.40 (35.16)
  8 Lakeshore Athletic Club  'B'                           NT    2:09.22    2  
     1) Affolter, Paula K W40           2) Francis, Lee M51               
     3) Bolotin, Maggie W24             4) Mitchell, John E M49           
                  36.63     1:11.01 (34.38)     1:41.46 (30.45)     2:09.22 (27.76)
  9 Chicago Blue Dolphins  'A'                        2:02.00    2:13.76  
     1) Wegner, Laura W29               2) O'Connell, Erin E W23          
     3) Perrone, Ryan M34               4) Ware, Sean M41                 
                  43.75     1:14.12 (30.37)     1:42.67 (28.55)     2:13.76 (31.09)
 10 Academy Bullets Masters-21  'A'                   2:14.50    2:18.61  
     1) Carlson, Ken M37                2) Astra, Suzanne W46             
     3) Cleveland, Nicole L W23         4) Perry, Paul C M54              
                  37.21     1:18.20 (40.99)     1:50.46 (32.26)     2:18.61 (28.15)
 11 Elgin Blue Wave Swim Team-21  'B'                      NT    2:20.38  
     1) Mastalski, Rachel L W24         2) Niemaszyk, Kelly C W24         
     3) Andreeff, Steve M38             4) Leyba, Christopher M42         
                  39.84     1:20.14 (40.30)     1:50.47 (30.33)     2:20.38 (29.91)
 12 Naperville Waves Swim Club-21  'B'                2:30.00    2:24.11  
     1) Rice, Nancy W48                 2) Lee, Enrique A M40             
     3) Hedrick-Schacher, Jennifer W36  4) O'Keefe, Kevin B M22           
                  44.08     1:18.56 (34.48)     2:00.46 (41.90)     2:24.11 (23.65)
 13 Westloop Athletic Club Masters-21  'A'                 NT    2:26.16  
     1) Roose, Taylor C M20             2) Zuehl, Margaret J W27          
     3) Ryan, Carol J W53               4) Teyema, Brian R M46            
                  33.04     1:17.48 (44.44)     1:51.42 (33.94)     2:26.16 (34.74)
 14 Evanston Masters  'B'                             2:10.00    2:34.90  
     1) Crystal, Elie M24               2) Deal, Joy F W27                
     3) Stevens, Timothy R M31          4) Lipton, Lucy W25               
                  52.82     1:30.78 (37.96)     2:04.72 (33.94)     2:34.90 (30.18)
 
Mixed 25+ 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Chicago Masters Swim Club-38  'A'                 1:40.00    1:32.20   18  
     1) Chiles, Justin E M28            2) Carlson, Timothy M32           
     3) Ridgeway, Rachel W26            4) Braun, Katie A W26             
                  21.93       43.50 (21.57)     1:07.88 (24.38)     1:32.20 (24.32)
  2 Westloop Athletic Club Masters-21  'A'            1:34.65    1:34.80   14  
     1) Szabados, Bela M38              2) Santoro, Antonio M29           
     3) Madeira, Isabel W25             4) Gold, Anne L W33               
                  21.52   1:34.80 (1:13.28)                                        
  3 Chicago Masters Swim Club-38  'B'                 1:48.00    1:38.12   12  
     1) Cunnick, Charlie W M26          2) Campbell, Mark T M34           
     3) Wendorff, Amanda W32            4) Wilhite, Noelle M W32          
                  21.75       44.91 (23.16)     1:12.62 (27.71)     1:38.12 (25.50)
  4 Chicago Smelts  'A'                               1:40.00    1:39.21   10  
     1) Comella, Anna W26               2) Trauner, Matthew R M26         
     3) Moore, Lauren W31               4) Rehrig, Clay S M27             
                  23.57       50.49 (26.92)     1:15.88 (25.39)     1:39.21 (23.33)
  5 Lincoln-Way Masters  'A'                          1:38.00    1:40.04    8  
     1) Jimenez, Adan M27               2) Boyle, Kathleen A W25          
     3) Rawlins, Laura M W33            4) Carl, Scott A M40              
  6 Evanston Masters  'A'                             1:45.00    1:40.98    6  
     1) Toth, Patrick J M40             2) Burkhart, Beth M W34           
     3) Lingner, Heather N W36          4) Bennett, Patrick J M40         
                  23.32       50.94 (27.62)     1:17.19 (26.25)     1:40.98 (23.79)
  7 Naperville Waves Swim Club-21  'A'                1:40.00    1:42.30    4  
     1) Bingham, Laura W34              2) Hoyne, Madeline M W31          
     3) Kozlowski, Mark S M37           4) Elder, Patrick J M37           
  8 Gray Sharks Leaning Tower YMCA-55  'B'            1:47.00    1:43.56    2  
     1) Pedersen, Robert M27            2) Whalen, Lindsey W30            
     3) Wildermuth, Alicia C W26        4) Czupryna, Anthony M33          
                  23.90       52.21 (28.31)     1:20.40 (28.19)     1:43.56 (23.16)
  9 Westloop Athletic Club Masters-21  'B'            1:42.83    1:45.33  
     1) Mitchell, Justin W M36          2) Levitt, Ben M27                
     3) Suto, Monika W38                4) Bernal, Genevieve M W32        
                  22.86       50.36 (27.50)     1:17.19 (26.83)     1:45.33 (28.14)
 10 Elgin Blue Wave Swim Team-21  'E'                 1:50.00    1:45.74  
     1) Scheidenhelm, Drew E W29        2) Helm, Jenna E W25              
     3) Brown, Adam R M31               4) Culver, Benjamin B M35         
                  26.10       53.66 (27.56)     1:22.21 (28.55)     1:45.74 (23.53)
 11 Chicago Masters Swim Club-38  'C'                 1:58.00    1:46.18  
     1) McClellan, David C M43          2) Hartsock, Steve J M38          
     3) Hartsock, Jane A W34            4) Cham, Candace W39              
                  28.78       52.96 (24.18)     1:22.24 (29.28)     1:46.18 (23.94)
 12 Lyons Masters  'A'                                     NT    1:46.45  
     1) Oeffling, Amy E W28             2) Vidmont, Shannon M W29         
     3) Thayer, Jason W M40             4) Knipstein, Steven C M47        
                  28.04       54.40 (26.36)     1:20.33 (25.93)     1:46.45 (26.12)
 13 Chicago Smelts  'B'                               1:46.00    1:46.58  
     1) Thiry, Michael A M36            2) Walker, Krista M W31           
     3) Habjan, Jenny R W29             4) Parker, Adam B M35             
                  28.35       53.56 (25.21)     1:21.76 (28.20)     1:46.58 (24.82)
 14 Lincoln-Way Masters  'B'                          1:46.00    1:46.66  
     1) Grotke, Kevin A M39             2) Hornik, Mary T W32             
     3) Williams, Valerie A W33         4) Mulcahy, Ryan P M34            
                  24.08       53.87 (29.79)     1:22.65 (28.78)     1:46.66 (24.01)
 15 Gray Sharks Leaning Tower YMCA-55  'A'            1:51.00    1:48.43  
     1) Travers, Brian P M30            2) Bednarik, Miriam W35           
     3) Neumayer, Steve M34             4) Spitelli, Jessica W26          
                  26.04       52.42 (26.38)     1:23.13 (30.71)     1:48.43 (25.30)
 16 Chicago Smelts  'C'                               1:52.00    1:49.84  
     1) Carrillo, Roberto M26           2) Ellison, Kristen L W26         
     3) Rodriguez, Romel M41            4) Kakacek, Trina W51             
                  28.67       58.73 (30.06)     1:23.82 (25.09)     1:49.84 (26.02)
 17 Lincoln-Way Masters  'C'                          1:51.00    1:50.46  
     1) Rawlins, Brian K M32            2) Niebur, Katie W27              
     3) Pierik, Dana B W32              4) Murphy, Michael F M44          
                  25.88       55.74 (29.86)     1:25.30 (29.56)     1:50.46 (25.16)
 18 Elgin Blue Wave Swim Team-21  'D'                 1:55.00    1:51.65  
     1) Klemm, Sarah W28                2) Zolmierski, Jessica R W28      
     3) Zolmierski, Adam J M29          4) Castle, Paul R M33             
                  31.61     1:01.33 (29.72)     1:26.74 (25.41)     1:51.65 (24.91)
 19 Chicago Smelts  'E'                               2:09.00    1:51.94  
     1) Kallstrom, Peter M28            2) Junno, Kelly C W26             
     3) Greene, Channing S M49          4) Heiser, Becca W29              
                  29.52       44.26 (14.74)     1:11.60 (27.34)     1:51.94 (40.34)
 20 Barrington Area Masters-38  'A'                   1:52.00    1:53.25  
     1) Golden, Stacy W29               2) Shekleton, Tim M54             
     3) Auer, Andrea W39                4) Massow, Randy M55              
                  26.55       54.26 (27.71)     1:25.41 (31.15)     1:53.25 (27.84)
 21 Westloop Athletic Club Masters-21  'C'            1:54.11    1:53.47  
     1) Colquhoun, James M33            2) Weigand, TJ M39                
     3) Sheehan, Nichole W33            4) Strand, Pam W52                
                  28.94       55.23 (26.29)     1:23.32 (28.09)     1:53.47 (30.15)
 22 Evanston Masters  'B'                             1:50.00    1:53.90  
     1) Stevens, Timothy R M31          2) Boyle, Shannon W28             
     3) Lipton, Lucy W25                4) Huskey, Garth M32              
                  27.59       57.50 (29.91)     1:28.10 (30.60)     1:53.90 (25.80)
 23 Chicago Blue Dolphins  'A'                        2:02.00    1:56.78  
     1) Ruo, Bernice W38                2) Ware, Sean M41                 
     3) Dumire, Stephanie W29           4) Perrone, Ryan M34              
                  27.09       57.43 (30.34)     1:29.27 (31.84)     1:56.78 (27.51)
 24 Naperville Waves Swim Club-21  'B'                1:58.00    1:58.39  
     1) Hoff, Timmy M33                 2) Schwer, Jennifer W34           
     3) Bennett, Kathleen W39           4) Flexsenhar, Brandon A M27      
                  27.02     1:01.12 (34.10)     1:31.88 (30.76)     1:58.39 (26.51)
 25 Buehler Breakers  'A'                                  NT    1:59.24  
     1) Balla, Tracy W33                2) McNamara, Stacey W40           
     3) Gabriel, Aaron P M46            4) Czach, Jesse R M37             
                  29.76     1:04.31 (34.55)     1:35.22 (30.91)     1:59.24 (24.02)
 26 Chicago Smelts  'D'                               2:04.00    1:59.72  
     1) Chazin, Sara W28                2) Cowen, Michael W M26           
     3) Litoff, Dana W27                4) Voigt, Jeremy M34              
                  28.09       57.90 (29.81)     1:32.90 (35.00)     1:59.72 (26.82)
 27 Elgin Blue Wave Swim Team-21  'B'                 2:18.00    2:17.42  
     1) Taormina, Mia W34               2) Jensen, Rebecca W37            
     3) Marsh, Edward T M47             4) Olsen, Scott M52               
                  33.59     1:09.62 (36.03)     1:43.55 (33.93)     2:17.42 (33.87)
 28 Elgin Blue Wave Swim Team-21  'C'                 2:40.00    2:19.68  
     1) Gutierrez, Carlos A M32         2) Neugebauer, Helene M W27       
     3) Lembo, Linnea M W30             4) Marcianelli, Tony M30          
                  35.78     1:10.13 (34.35)     1:48.82 (38.69)     2:19.68 (30.86)
 
Mixed 25+ 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Chicago Masters Swim Club-38  'A'                 1:38.00    1:41.46   18  
     1) Cunnick, Charlie W M26          2) Carlson, Timothy M32           
     3) Braun, Katie A W26              4) Wilhite, Noelle M W32          
                  24.69       51.02 (26.33)     1:16.31 (25.29)     1:41.46 (25.15)
  2 Chicago Masters Swim Club-38  'B'                 1:50.00    1:50.06   14  
     1) Hartsock, Jane A W34            2) Stolze, Jessica W30            
     3) Chiles, Justin E M28            4) Allegra, Vincent A M33         
                  35.10     1:05.40 (30.30)     1:28.84 (23.44)     1:50.06 (21.22)
  3 Chicago Smelts  'A'                               1:50.00    1:50.17   12  
     1) Comella, Anna W26               2) Trauner, Matthew R M26         
     3) Rehrig, Clay S M27              4) Moore, Lauren W31              
                  30.43       59.77 (29.34)     1:24.62 (24.85)     1:50.17 (25.55)
  4 Naperville Waves Swim Club-21  'A'                1:52.00    1:53.55   10  
     1) Bingham, Laura W34              2) Kozlowski, Mark S M37          
     3) Kinsella, David M34             4) Colburn, Carrie A W37          
                  30.53     1:00.94 (30.41)     1:26.20 (25.26)     1:53.55 (27.35)
  5 Lyons Masters  'A'                                1:48.00    1:55.29    8  
     1) Thayer, Jason W M40             2) Credit, Alison W38             
     3) Oeffling, Amy E W28             4) Jablonski, Scott R M37         
                  30.64     1:03.32 (32.68)     1:31.56 (28.24)     1:55.29 (23.73)
  6 Westloop Athletic Club Masters-21  'C'                 NT    1:55.93    6  
     1) Santoro, Antonio M29            2) Weigand, TJ M39                
     3) Gold, Anne L W33                4) Sheehan, Nichole W33           
                  27.02       57.58 (30.56)     1:28.21 (30.63)     1:55.93 (27.72)
  7 Gray Sharks Leaning Tower YMCA-55  'A'            1:59.00    1:57.10    4  
     1) Wildermuth, Alicia C W26        2) Czupryna, Anthony M33          
     3) Pedersen, Robert M27            4) Whalen, Lindsey W30            
                  31.81     1:03.05 (31.24)     1:28.83 (25.78)     1:57.10 (28.27)
  8 Lincoln-Way Masters  'A'                          1:57.10    1:57.31    2  
     1) Jimenez, Adan M27               2) Grotke, Kevin A M39            
     3) Niebur, Katie W27               4) Boyle, Kathleen A W25          
                  25.78       55.20 (29.42)     1:28.72 (33.52)     1:57.31 (28.59)
  9 Chicago Smelts  'C'                               1:55.00    1:58.46  
     1) Zaroski, Jessica L W31          2) Markou, Joshua M30             
     3) Kennedy, Daniel P M30           4) Walker, Krista M W31           
                  34.51     1:03.84 (29.33)     1:30.55 (26.71)     1:58.46 (27.91)
 10 Evanston Masters  'A'                             1:55.00    1:59.60  
     1) Bennett, Patrick J M40          2) Burkhart, Beth M W34           
     3) Lingner, Heather N W36          4) Toth, Patrick J M40            
                  35.75     1:09.53 (33.78)     1:35.87 (26.34)     1:59.60 (23.73)
 11 Chicago Blue Dolphins  'B'                        1:57.00    2:02.11  
     1) Fronapfel, Laura W34            2) Arnot, Jordan A W30            
     3) Ackerman, Mark L M41            4) Meek, Kevin M42                
                  35.38     1:10.31 (34.93)     1:37.41 (27.10)     2:02.11 (24.70)
 12 Lincoln-Way Masters  'C'                          2:01.40    2:02.50  
     1) Rawlins, Laura M W33            2) Mosley, Thomas J M32           
     3) Carl, Scott A M40               4) Pierik, Dana B W32             
                  27.68     1:01.30 (33.62)     1:32.42 (31.12)     2:02.50 (30.08)
 13 Chicago Masters Swim Club-38  'C'                 1:50.00    2:02.79  
     1) Cordero, Billy M44              2) Byrne, Kelly K W34             
     3) Saxton, Carleton S M42          4) Wendorff, Amanda W32           
                  29.45     1:05.11 (35.66)     1:34.72 (29.61)     2:02.79 (28.07)
 14 Elgin Blue Wave Swim Team-21  'A'                      NT    2:03.10  
     1) Castle, Paul R M33              2) Klemm, Sarah W28               
     3) Zolmierski, Adam J M29          4) Zolmierski, Jessica R W28      
                  32.49     1:03.75 (31.26)     1:32.16 (28.41)     2:03.10 (30.94)
 15 Chicago Smelts  'B'                               2:01.00    2:04.02  
     1) Ellison, Kristen L W26          2) Lavender, Lemikas R M32        
     3) Wais, Tracy W31                 4) Murphy, Douglas R M40          
                  35.45     1:09.54 (34.09)     1:39.99 (30.45)     2:04.02 (24.03)
 16 Lincoln-Way Masters  'B'                          1:58.10    2:04.34  
     1) Hornik, Mary T W32              2) Williams, Valerie A W33        
     3) Mulcahy, Ryan P M34             4) Rawlins, Brian K M32           
                  36.48     1:13.51 (37.03)     1:40.67 (27.16)     2:04.34 (23.67)
 17 Westloop Athletic Club Masters-21  'A'            1:59.68    2:04.47  
     1) Scott, Ryan C M34               2) Strand, Pam W52                
     3) Bernal, Genevieve M W32         4) Devermann, Stephen M31         
                  30.98     1:16.84 (45.86)     1:40.35 (23.51)     2:04.47 (24.12)
 18 Elgin Blue Wave Swim Team-21  'C'                      NT    2:04.92  
     1) Brown, Adam R M31               2) Culver, Benjamin B M35         
     3) Helm, Jenna E W25               4) Scheidenhelm, Drew E W29       
                  32.69     1:10.02 (37.33)     1:34.66 (24.64)     2:04.92 (30.26)
 19 The Wellness Center Seadogs  'A'                  2:03.00    2:05.66  
     1) Pletch, Mary W48                2) Glenn, Karen W31               
     3) Slesicki, Kyle M31              4) Martin, Peter J M39            
                  31.59     1:08.00 (36.41)     1:35.42 (27.42)     2:05.66 (30.24)
 20 Barrington Area Masters-38  'A'                        NT    2:05.98  
     1) Auer, Andrea W39                2) Shekleton, Tim M54             
     3) Sypura, Tracy C W32             4) Massow, Randy M55              
                  36.70     1:16.02 (39.32)     1:50.62 (34.60)     2:05.98 (15.36)
 21 YMCA of Rock River Valley  'A'                    2:08.00    2:06.05  
     1) Simmons, Robert M31             2) Pawluk, Roxie W46              
     3) Johnson, Brent R M60            4) McClain-Smith, Christa W36     
                  27.96     1:05.83 (37.87)     1:35.53 (29.70)     2:06.05 (30.52)
 22 Naperville Waves Swim Club-21  'B'                2:06.00    2:07.71  
     1) Elder, Patrick J M37            2) Hoff, Timmy M33                
     3) Schwer, Jennifer W34            4) LeVant, Michelle W44           
                  28.45     1:00.85 (32.40)     1:38.08 (37.23)     2:07.71 (29.63)
 23 Gray Sharks Leaning Tower YMCA-55  'B'            2:04.00    2:11.21  
     1) Artwick, Jayne W51              2) Spitelli, Jessica W26          
     3) Travers, Brian P M30            4) Neumayer, Steve M34            
                  35.20     1:15.79 (40.59)     1:45.55 (29.76)     2:11.21 (25.66)
 24 Evanston Masters  'B'                             2:15.00    2:14.50  
     1) Huskey, Garth M32               2) Boyle, Shannon W28             
     3) Strauder, Robert L M39          4) Pajeau, Nichelle J W37         
                  31.80     1:13.62 (41.82)     1:44.85 (31.23)     2:14.50 (29.65)
 25 Chicago Blue Dolphins  'A'                        2:16.00    2:16.40  
     1) LeLay, Morgan G W30             2) Spagat, Jonathon M28           
     3) Weinstein, Steve M50            4) Richards, Bettina C W46        
                  37.73     1:10.02 (32.29)     1:45.98 (35.96)     2:16.40 (30.42)
 26 Chicago Smelts  'D'                               2:17.00    2:17.23  
     1) Myers, Fred M M40               2) Litoff, Dana W27               
     3) Greene, Channing S M49          4) Junno, Kelly C W26             
                  33.33     1:16.02 (42.69)     1:47.89 (31.87)     2:17.23 (29.34)
 27 Naperville Waves Swim Club-21  'C'                2:26.00    2:25.59  
     1) Flexsenhar, Brandon A M27       2) Broad, Cathy K W52             
     3) Appleyard, Sue W45              4) Smolinski, Michael J M33       
                  33.24       51.59 (18.35)   1:57.33 (1:05.74)     2:25.59 (28.26)
 28 Elgin Blue Wave Swim Team-21  'B'                      NT    2:44.40  
     1) Gutierrez, Carlos A M32         2) Lembo, Linnea M W30            
     3) Marcianelli, Tony M30           4) Taormina, Mia W34              
                  46.49     1:27.78 (41.29)     2:12.83 (45.05)     2:44.40 (31.57)
 29 Elgin Blue Wave Swim Team-21  'D'                      NT    2:55.69  
     1) Gordon, Steven H M54            2) Hollander, Karen F W51         
     3) Neugebauer, Helene M W27        4) Olsen, Scott M52               
                1:41.22     2:22.06 (40.84)     2:55.93 (33.87)         2:55.69 ( )
 -- Westloop Athletic Club Masters-21  'B'            1:43.12         DQ  
     1) Mitchell, Justin W M36          2) Suto, Monika W38               
     3) Szabados, Bela M38              4) Madeira, Isabel W25            
                  25.88       58.93 (33.05)     1:23.21 (24.28)          DQ (24.12)
 
Mixed 25+ 400 Yard Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
 -- Chicago Masters Swim Club-38  'A'                      NT   X3:25.49  
     1) Cunnick, Charlie W M26          2) Carlson, Timothy M32           
     3) Chiles, Justin E M28            4) Allegra, Vincent A M33         
                  24.71       51.49 (51.49)     1:17.67 (26.18)     1:47.59 (56.10)
        2:11.30 (23.71)     2:39.11 (51.52)     3:01.09 (21.98)     3:25.49 (46.38)
 
Mixed 35+ 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Chicago Smelts  'A'                               1:47.00    1:47.51   18  
     1) Boulukos, Dana L W36            2) Kooy, Elizabeth A W41          
     3) Hoff, Seth M49                  4) Murphy, Douglas R M40          
                  27.73       58.98 (31.25)     1:22.66 (23.68)     1:47.51 (24.85)
  2 Naperville Waves Swim Club-21  'A'                1:51.00    1:51.03   14  
     1) Campbell, Glenn T M48           2) Bardak, Cara W35               
     3) Montanari, Stephanie W40        4) Borkowski, John A M44          
                  26.01       56.45 (30.44)     1:27.22 (30.77)     1:51.03 (23.81)
  3 Elgin Blue Wave Swim Team-21  'C'                 1:58.00    1:51.42   12  
     1) Cimilluca, Krista W41           2) Harrison, Jennifer W41         
     3) Kubicek, David M M43            4) Landrowski, Mark G M42         
                  29.28       55.17 (25.89)     1:24.76 (29.59)     1:51.42 (26.66)
  4 Elgin Blue Wave Swim Team-21  'A'                 2:05.00    1:52.29   10  
     1) Kozial, Melissa W45             2) Searle, Ron M41                
     3) Stiberth, Amanda L W46          4) Keller, Curt D M53             
                  31.50     1:00.37 (28.87)     1:35.12 (34.75)     1:52.29 (17.17)
  5 Elgin Blue Wave Swim Team-21  'B'                 2:02.00    1:54.84    8  
     1) Browne, Dorianne E W35          2) Jackson-McGarr, Stacie A W37   
     3) Leyba, Christopher M42          4) Andreeff, Steve M38            
                  31.17       56.97 (25.80)     1:38.87 (41.90)     1:54.84 (15.97)
  6 Gray Sharks Leaning Tower YMCA-55  'A'            1:55.00    1:55.55    6  
     1) Kahn, Ethan G M48               2) Artwick, Jayne W51             
     3) Booth, Mark G M52               4) Tobler, Ellen W40              
                  26.62       56.44 (29.82)     1:22.81 (26.37)     1:55.55 (32.74)
  7 Naperville Waves Swim Club-21  'B'                1:59.00    1:58.15    4  
     1) Bloom, Roger M37                2) Kolbe, Beth W43                
     3) Stevens, Deborah W45            4) Lapsey, Christopher M44        
                  26.69       56.76 (30.07)     1:10.95 (14.19)     1:58.15 (47.20)
  8 Chicago Smelts  'B'                               2:02.00    2:00.43    2  
     1) Figg, Steven J M45              2) Giles-Ott, Ruth W43            
     3) Martinez, Andrea W35            4) Layton, Chris M53              
                  35.05     1:03.12 (28.07)     1:33.73 (30.61)     2:00.43 (26.70)
  9 Evanston Masters  'C'                             2:10.00    2:19.81  
     1) Kanzok, Steffi W39              2) Lawrence, Jennifer A W41       
     3) Olszewski, Wojciech M47         4) Gould, Phil M47                
                  36.59     1:15.37 (38.78)     1:29.91 (14.54)     2:19.81 (49.90)
 
Mixed 35+ 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Chicago Masters Swim Club-38  'A'                 1:50.00    1:52.98   18  
     1) Hartsock, Steve J M38           2) Ridge, Jennifer W43            
     3) Stephens, David J M35           4) Skoglund, Elaine D W50         
                  27.56       59.91 (32.35)     1:23.97 (24.06)     1:52.98 (29.01)
  2 Evanston Masters  'A'                             2:05.00    1:54.07   14  
                  25.82     1:00.85 (35.03)     1:27.40 (26.55)     1:54.07 (26.67)
  3 Naperville Waves Swim Club-21  'A'                1:57.00    1:55.62   12  
     1) Bell, Kristina J W35            2) Hagenbaumer, Chris R M41       
     3) Borkowski, John A M44           4) Ruble, Amy H W49               
                  30.29     1:01.56 (31.27)     1:28.19 (26.63)     1:55.62 (27.43)
  4 Gray Sharks Leaning Tower YMCA-55  'A'            2:05.00    1:59.99   10  
     1) Majerczak, Heidi W40            2) Bednarik, Miriam W35           
     3) Booth, Mark G M52               4) Haak, Peter D M50              
                  31.15     1:02.55 (31.40)     1:31.67 (29.12)     1:59.99 (28.32)
  5 Elgin Blue Wave Swim Team-21  'A'                      NT    2:03.52    8  
     1) Harrison, Jennifer W41          2) Cimilluca, Krista W41          
     3) Kubicek, David M M43            4) Landrowski, Mark G M42         
                  33.13     1:05.20 (32.07)     1:33.86 (28.66)     2:03.52 (29.66)
  6 Chicago Smelts  'A'                               1:58.00    2:03.83    6  
     1) Layton, Chris M53               2) Thiry, Michael A M36           
     3) Boulukos, Dana L W36            4) Kooy, Elizabeth A W41          
                  30.58     1:01.25 (30.67)     1:32.97 (31.72)     2:03.83 (30.86)
  7 Chicago Smelts  'B'                               2:06.00    2:06.93    4  
     1) Giles-Ott, Ruth W43             2) Ohm, Carrie A W38              
     3) Espino, Rudy A M43              4) Parker, Adam B M35             
                  38.82     1:14.32 (35.50)     2:06.93 (52.61)                    
  8 Deerfield Masters  'A'                            2:06.00    2:07.68    2  
     1) Lein, Ines W43                  2) Weiss, Michael B M54           
     3) Tuchler, Jim M47                4) Heymann, Shari W51             
                  36.21     1:10.09 (33.88)     1:34.44 (24.35)     2:07.68 (33.24)
  9 Naperville Waves Swim Club-21  'B'                2:08.00    2:12.18  
     1) Mattson, Mark E M41             2) Bennett, Kathleen W39          
     3) Lapsey, Christopher M44         4) Kolbe, Beth W43                
                  31.72     1:12.73 (41.01)     1:41.62 (28.89)     2:12.18 (30.56)
 10 Lincoln-Way Masters  'A'                          2:02.10    2:14.24  
     1) Bodnar, Mark M M55              2) Clark, Inge W42                
     3) Murphy, Michael F M44           4) Janusz, Megan W40              
                  30.19     1:09.25 (39.06)     1:38.40 (29.15)     2:14.24 (35.84)
 11 Chicago Smelts  'C'                               2:14.00    2:19.15  
     1) Hunt, Amanda W42                2) Rodriguez, Romel M41           
     3) Martinez, Andrea W35            4) Wicklander, Matthew E M38      
                  42.66     1:17.25 (34.59)     1:52.01 (34.76)     2:19.15 (27.14)
 12 Elgin Blue Wave Swim Team-21  'C'                      NT    2:20.87  
     1) Scott, Gina M W37               2) Jensen, Rebecca W37            
     3) Woerner, Bruce M49              4) Caffero, Louie M48             
                  40.45     1:19.72 (39.27)     1:51.47 (31.75)     2:20.87 (29.40)
 13 Elgin Blue Wave Swim Team-21  'B'                      NT    2:29.19  
     1) Browne, Dorianne E W35          2) Jackson-McGarr, Stacie A W37   
     3) Evans, James D M38              4) Searle, Ron M41                
                  40.00     1:19.55 (39.55)     1:55.28 (35.73)     2:29.19 (33.91)
 14 Gray Sharks Leaning Tower YMCA-55  'D'            2:40.00    2:30.71  
     1) Tobler, Ellen W40               2) Westphal, Kent B M55           
     3) Moyer, Dale M M42               4) Benstead, Barbara S W41        
                  42.00       57.05 (15.05)     1:47.79 (50.74)     2:30.71 (42.92)
 15 Evanston Masters  'C'                             2:55.00    2:48.71  
     1) Statton, Amy C W49              2) Olszewski, Wojciech M47        
     3) Lawrence, Jennifer A W41        4) Birenberg, Steven M51          
                  51.65     1:32.91 (41.26)     1:47.85 (14.94)   2:48.71 (1:00.86)
 16 Buehler Breakers  'A'                                  NT    3:01.59  
     1) McNamara, Stacey W40            2) Spaulding, Bob W M60           
     3) Haggett, Dave G M47             4) Miller, Jan W60                
 -- Naperville Waves Swim Club-21  'C'                2:15.00         DQ  
     1) Duffy, Denise J W42             2) Garza, David M M44             
     3) Calmels, Patrice J M51          4) Harvego, Erin A W43            
                  43.04     1:19.62 (36.58)     1:57.28 (37.66)          DQ (33.72)
 
Mixed 45+ 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Naperville Waves Swim Club-21  'A'                1:43.00    1:40.43   18  
     1) Pushka, Dave M48                2) Ruble, Amy H W49               
     3) Hacker, Sara W47                4) Krug, Marty J M54              
                  24.10       51.10 (27.00)     1:17.93 (26.83)     1:40.43 (22.50)
  2 Deerfield Masters  'A'                            1:54.00    1:44.12   14  
                  28.71       59.93 (31.22)     1:29.67 (29.74)     1:44.12 (14.45)
  3 Gray Sharks Leaning Tower YMCA-55  'A'            1:45.00    1:44.61   12  
     1) Young, Greg M45                 2) McGinnis, Mary Beth W50        
     3) Cymerman, Candace J W48         4) Jenkins, Paul M48              
                  25.40       52.45 (27.05)     1:21.45 (29.00)     1:44.61 (23.16)
  4 Chicago Masters Swim Club-38  'A'                 2:03.00    1:47.95   10  
     1) Rodon, William A M48            2) Ridgeway, Jean A W53           
     3) Rusina, Svetlana W54            4) Curry, Russell M53             
                  26.87       58.62 (31.75)     1:32.93 (34.31)     1:47.95 (15.02)
  5 Elgin Blue Wave Swim Team-21  'A'                 2:20.00    1:49.61    8  
     1) Hollander, Karen F W51          2) Schlau, Tammy J W47            
     3) Woerner, Bruce M49              4) Caffero, Louie M48             
                  35.83       51.12 (15.29)     1:15.70 (24.58)     1:49.61 (33.91)
  6 Chicago Smelts  'A'                               1:46.00    1:49.62    6  
     1) Cleveland, Marcia E W47         2) Kafka, Heidi W49               
     3) Swiss, Tom M45                  4) Gilberg, Steve M49             
                  31.89       58.88 (26.99)     1:24.54 (25.66)     1:49.62 (25.08)
  7 Naperville Waves Swim Club-21  'B'                1:50.00    1:57.56    4  
     1) Henderson, Mike M50             2) Roca-Bey, Maria C W47          
     3) Welker, Susan B W50             4) Bey, Jim M46                   
                  26.09       59.37 (33.28)     1:32.60 (33.23)     1:57.56 (24.96)
  8 YMCA of Rock River Valley  'A'                    1:57.00    1:57.85    2  
     1) Pawluk, Roxie W46               2) McLee, Anne W59                
     3) Spencer, Gregory R M51          4) Johnson, Brent R M60           
                  29.02     1:02.52 (33.50)     1:29.77 (27.25)     1:57.85 (28.08)
  9 Evanston Masters  'A'                             1:53.00    1:58.81  
     1) Ackermann, David A M46          2) Muyres, Sarah W45              
     3) Lopata, Mitch A M48             4) Richardson, Robin A W50        
                  26.41     1:01.55 (35.14)     1:33.55 (32.00)     1:58.81 (25.26)
 10 Naperville Waves Swim Club-21  'C'                2:08.00    2:01.24  
     1) Depew, Rich S M52               2) Stratton, Chris W53            
     3) Broad, Cathy K W52              4) Hogarty, Michael E M45         
                  27.82     1:00.81 (32.99)     1:35.66 (34.85)     2:01.24 (25.58)
 11 Naperville Waves Swim Club-21  'D'                2:20.00    2:13.22  
     1) Wayne, Travis M52               2) Stapleton, Carol W62           
     3) Mackh, Tracy A W45              4) Haberstich, Brian M45          
                  28.57     1:06.06 (37.49)     1:44.23 (38.17)     2:13.22 (28.99)
 12 Evanston Masters  'B'                             2:04.00    2:16.78  
     1) Birenberg, Steven M51           2) Chamberlin, Lynn W61           
     3) Deane, Dana W52                 4) Anolick, Simon M46             
                  44.52     1:12.89 (28.37)     1:51.09 (38.20)     2:16.78 (25.69)
 13 Evanston Masters  'C'                             2:12.00    2:17.08  
     1) Fillipini, Michael H M51        2) Landau, Nilce W51              
     3) Statton, Amy C W49              4) Owens, Bill M48                
                  50.11     1:34.19 (44.08)     2:02.74 (28.55)     2:17.08 (14.34)
 14 Evanston Masters  'D'                             2:31.00    2:32.99  
     1) Avery, Bill M52                 2) Comfort, Janet W54             
     3) Fodor, Sarah W55                4) Hertel, Robert G M61           
                  46.19     1:25.33 (39.14)     2:04.78 (39.45)     2:32.99 (28.21)
 
Mixed 45+ 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Naperville Waves Swim Club-21  'A'                1:56.00    1:53.39   18  
     1) Hacker, Sara W47                2) Pushka, Dave M48               
     3) Krug, Marty J M54               4) Dillmann, Liz J W47            
                  32.34     1:02.37 (30.03)     1:27.90 (25.53)     1:53.39 (25.49)
  2 Chicago Smelts  'A'                               1:59.00    2:00.00   14  
     1) Kakacek, Trina W51              2) Swiss, Tom M45                 
     3) Gilberg, Steve M49              4) Kafka, Heidi W49               
                  37.59     1:07.53 (29.94)     1:33.59 (26.06)     2:00.00 (26.41)
  3 Gray Sharks Leaning Tower YMCA-55  'A'            2:01.00    2:00.62   12  
     1) McGinnis, Mary Beth W50         2) Kahn, Ethan G M48              
     3) Young, Greg M45                 4) Cymerman, Candace J W48        
                  32.71     1:03.95 (31.24)     1:31.50 (27.55)     2:00.62 (29.12)
  4 Naperville Waves Swim Club-21  'B'                2:08.00    2:09.73   10  
     1) Hogarty, Michael E M45          2) Welker, Susan B W50            
     3) Henderson, Mike M50             4) Frodyma, Jamie D W50           
                  31.28     1:12.23 (40.95)     1:40.04 (27.81)     2:09.73 (29.69)
  5 Deerfield Masters  'A'                            4:21.12    2:14.89    8  
     1) Schwartz, Lisa W48              2) Tuchler, David M53             
     3) Heineman, Thomas M M63          4) Del Greco, Janie B W55         
                  36.92     1:07.75 (30.83)     1:44.96 (37.21)     2:14.89 (29.93)
  6 Chicago Masters Swim Club-38  'A'                 1:50.00    2:16.44    6  
     1) Stori, Mark D M46               2) Cunningham, Nell W46           
     3) Strange, John P M48             4) Rusina, Svetlana W54           
                  33.76     1:13.97 (40.21)     1:41.97 (28.00)     2:16.44 (34.47)
  7 Naperville Waves Swim Club-21  'C'                2:20.00    2:17.23    4  
     1) Conley, Nancy W54               2) Campbell, Glenn T M48          
     3) Gerlach, Fritz M45              4) Tonyan, M E E W49              
                  40.69     1:15.53 (34.84)     1:44.40 (28.87)     2:17.23 (32.83)
  8 Naperville Waves Swim Club-21  'D'                2:25.00    2:20.20    2  
     1) Stephens, Amy L W45             2) Joza, Wayne E M53              
     3) Benson, Thomas A M49            4) Boswell, Lynn D W51            
                  39.90     1:14.83 (34.93)     1:49.38 (34.55)     2:20.20 (30.82)
  9 Elgin Blue Wave Swim Team-21  'B'                      NT    2:25.77  
     1) Bland, Steven M45               2) Keller, Curt D M53             
     3) Lafayette, Anne N W50           4) Schlau, Tammy J W47            
                  40.95       56.41 (15.46)     1:24.62 (28.21)   2:25.77 (1:01.15)
 10 Evanston Masters  'C'                             2:40.00    2:38.57  
     1) Landau, Nilce W51               2) Comfort, Janet W54             
     3) Owens, Bill M48                 4) Fillipini, Michael H M51       
                  36.36     1:23.07 (46.71)     1:54.10 (31.03)     2:38.57 (44.47)
 11 Evanston Masters  'D'                             4:00.00    3:20.52  
     1) Avery, Bill M52                 2) Hertel, Robert G M61           
     3) Hanes, Alice J W80              4) Berning, Henrietta W78         
                  46.41     1:01.53 (15.12)   2:11.60 (1:10.07)   3:20.52 (1:08.92)
 12 Gray Sharks Leaning Tower YMCA-55  'C'            3:55.00    3:57.71  
     1) Fergus, Brian M61               2) Estrada, Eve M W57             
     3) Prince, Clifford M61            4) Musser, Heidi W46              
                                2:38.43 ( )     3:26.14 (47.71)     3:57.71 (31.57)
 -- Elgin Blue Wave Swim Team-21  'A'                      NT         DQ  
     1) Pegues, Lex M51                 2) Dahlke, Grant M49              
     3) Stiberth, Amanda L W46          4) Kozial, Melissa W45            
                  32.03       49.00 (16.97)     1:11.64 (22.64)        DQ (1:05.05)
 
Mixed 55+ 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Elgin Blue Wave Swim Team-21  'B'                 2:00.00    1:57.49   18  
     1) Vogel, Aileen E W60             2) Schneeberger, Jill A W56       
     3) Eggar, Jack D M59               4) Fox, Richard E M56             
                  26.13       58.57 (32.44)     1:32.93 (34.36)     1:57.49 (24.56)
  2 Naperville Waves Swim Club-21  'A'                2:01.00    2:01.09   14  
     1) Long, Robert M64                2) McNichols, Marcia W59          
     3) Jones, Cynthia L W62            4) Mungo, Bob M55                 
                  29.21     1:03.82 (34.61)     1:34.93 (31.11)     2:01.09 (26.16)
  3 Evanston Masters  'A'                             2:05.00    2:07.41   12  
     1) Dodson, Phil L M59              2) Roderer, Kathy M W56           
     3) Evans, Keith R M63              4) Delanois, Barbara W56          
                  38.34     1:20.62 (42.28)     1:40.73 (20.11)     2:07.41 (26.68)
  4 Naperville Waves Swim Club-21  'B'                2:19.00    2:21.85   10  
     1) Kozlowski, Robert M67           2) Loehr, Molly L W60             
     3) Sarovich, Sheila W W58          4) Schein, Howard K M67           
                  34.85     1:13.10 (38.25)     1:47.50 (34.40)     2:21.85 (34.35)
  5 Elgin Blue Wave Swim Team-21  'A'                 3:15.00    2:24.20    8  
     1) Laponte, Beth W66               2) Tredup, Christine N W58        
     3) Osborne, Oz M66                 4) Smith, Dave M66                
                  40.14     1:21.27 (41.13)     1:54.36 (33.09)     2:24.20 (29.84)
  6 Evanston Masters  'B'                             2:14.00    2:25.95    6  
     1) Carroll, Joe M60                2) Olsen, Kati W56                
     3) Stranc, Sheila W59              4) Barry, Robert B M60            
                  38.01     1:17.65 (39.64)     1:33.71 (16.06)     2:25.95 (52.24)
 -- Elgin Blue Wave Swim Team-21  'C'                 3:30.00         DQ  
     1) Quill, Catherine J W62          2) Kracen, Cindy S W61            
     3) Brown, Paul P M61               4) Maude, Tom M62                 
 
Mixed 55+ 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Elgin Blue Wave Swim Team-21  'C'                      NT    2:17.82   18  
     1) Meyer, Kenneth G M56            2) Fox, Richard E M56             
     3) Schneeberger, Jill A W56        4) Kracen, Cindy S W61            
                  43.32     1:14.92 (31.60)     1:44.22 (29.30)     2:17.82 (33.60)
  2 Naperville Waves Swim Club-21  'A'                2:22.00    2:20.28   14  
     1) Jones, Cynthia L W62            2) Graber, Mary Kay M W56         
     3) Long, Robert M64                4) Mungo, Bob M55                 
                  40.89     1:22.39 (41.50)     1:53.98 (31.59)     2:20.28 (26.30)
  3 Elgin Blue Wave Swim Team-21  'B'                      NT    2:20.39   12  
     1) Campana, James L M60            2) Eggar, Jack D M59              
     3) Quill, Catherine J W62          4) Vogel, Aileen E W60            
                  30.82     1:15.18 (44.36)     1:54.55 (39.37)     2:20.39 (25.84)
  4 Evanston Masters  'A'                             2:23.00    2:24.78   10  
     1) Delanois, Barbara W56           2) Black, Boyd E M55              
     3) Dodson, Phil L M59              4) Roderer, Kathy M W56           
                  32.66     1:17.25 (44.59)     1:51.44 (34.19)     2:24.78 (33.34)
  5 Naperville Waves Swim Club-21  'B'                2:46.00    2:34.69    8  
     1) Zollner, Max E M73              2) McNichols, Marcia W59          
     3) Sorenson, Jack M57              4) Sarovich, Sheila W W58         
                  44.52     1:29.21 (44.69)     2:00.66 (31.45)     2:34.69 (34.03)
  6 Evanston Masters  'B'                             2:55.00    2:36.21    6  
     1) Stranc, Sheila W59              2) Carroll, Joe M60               
     3) Evans, Keith R M63              4) Olsen, Kati W56                
                  48.36     1:28.02 (39.66)     1:58.83 (30.81)     2:36.21 (37.38)
  7 Elgin Blue Wave Swim Team-21  'A'                      NT    2:49.15    4  
     1) Smith, Dave M66                 2) Osborne, Oz M66                
     3) Tredup, Christine N W58         4) Laponte, Beth W66              
                  39.92     1:34.04 (54.12)     2:09.21 (35.17)     2:49.15 (39.94)
  8 Evanston Masters  'C'                             3:45.00    3:01.76    2  
     1) Chamberlin, Lynn W61            2) Barry, Robert B M60            
     3) Fodor, Sarah W55                4)                                
                  56.87     1:38.83 (41.96)     2:09.31 (30.48)     3:01.76 (52.45)
 -- Naperville Waves Swim Club-21  'C'                3:29.00         DQ  
     1) Dougan, Barbara T W55           2) Spinka, Harold M M67           
     3) Stapleton, Carol W62            4) Vallette, Art M60              
                  45.40     1:29.00 (43.60)     2:20.31 (51.31)          DQ (47.47)
 -- The Wellness Center Seadogs  'A'                  2:37.00         DQ  
     1) Simkus, Paul J M63              2) Ward, Carol W63                
     3) Voigt, Alfred D M74             4) Rooney, Joanne T W78           
                  50.99     1:38.71 (47.72)        DQ (1:55.19)                    
 -- Galter Swim Club-21  'A'                               NT         DQ  
     1) Feldman, Ronna W64              2) Cohen, Marla W57               
     3) Rice, Bob M57                   4) Inch, Les M61                  
                1:08.83     1:36.31 (27.48)   2:48.09 (1:11.78)          DQ (31.42)
 
Mixed 65+ 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Naperville Waves Swim Club-21  'A'                2:15.00    2:17.43   18  
     1) Brown, Kenneth P M66            2) Coburn, Mary Anne W70          
     3) McDaniel, Georgia W65           4) Klumb, George R M67            
                  31.35     1:12.87 (41.52)     1:47.78 (34.91)     2:17.43 (29.65)
  2 Evanston Masters  'A'                             3:00.00    2:26.40   14  
     1) Scott, Larry M68                2) O'Laughlin, Kathleen W65       
     3) Mullins, Stephen M M79          4) Stevens, Ann B W78             
                  39.10     1:36.23 (57.13)     1:51.03 (14.80)     2:26.40 (35.37)
  3 Naperville Waves Swim Club-21  'B'                2:53.00    2:55.30   12  
     1) Burfeind, Betty W65             2) Zollner, Max E M73             
     3) Nolan, Maureen W65              4) Barry, Andy M69                
                  37.90     1:26.76 (48.86)     2:13.41 (46.65)     2:55.30 (41.89)
  4 Naperville Waves Swim Club-21  'C'                3:39.00    3:06.92   10  
     1) Spinka, Harold M M67            2) Pagano, Judy A W73             
     3) Kim, Soon E W69                 4) McClow, Richard M81            
                  38.27                             2:31.90 ( )     3:06.92 (35.02)
  5 Gray Sharks Leaning Tower YMCA-55  'A'            3:20.00    3:08.07    8  
     1) Cohen, Kenneth H M71            2) Dayton, Barry H M66            
     3) Richman, Betty M W74            4) Paden, Karen W69               
                  36.56     1:30.70 (54.14)     2:15.20 (44.50)     3:08.07 (52.87)
 
Mixed 65+ 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Naperville Waves Swim Club-21  'A'                2:29.00    2:30.60   18  
     1) Coburn, Mary Anne W70           2) Brown, Kenneth P M66           
     3) Klumb, George R M67             4) McDaniel, Georgia W65          
                  45.10     1:23.66 (38.56)     1:56.72 (33.06)     2:30.60 (33.88)
  2 Naperville Waves Swim Club-21  'B'                2:54.00    2:57.84   14  
     1) Burfeind, Betty W65             2) Kozlowski, Robert M67          
     3) Schein, Howard K M67            4) Nolan, Maureen W65             
                  44.22     1:30.57 (46.35)     2:12.10 (41.53)     2:57.84 (45.74)
  3 Evanston Masters  'A'                             3:30.00    3:19.56   12  
     1) Stevens, Ann B W78              2) Scott, Larry M68               
     3) Mullins, Stephen M M79          4) O'Laughlin, Kathleen W65       
                  45.56     1:38.59 (53.03)     2:19.59 (41.00)     3:19.56 (59.97)
  4 Gray Sharks Leaning Tower YMCA-55  'A'            4:00.00    3:44.68   10  
     1) Richman, Betty M W74            2) Faller, Fran W73               
     3) Dayton, Barry H M66             4) Cohen, Kenneth H M71           
                  44.59   2:12.89 (1:28.30)     2:54.13 (41.24)     3:44.68 (50.55)
  5 Gray Sharks Leaning Tower YMCA-55  'B'            4:30.00    4:40.20    8  
     1) Musser, Erika A W74             2) Paden, Karen W69               
     3) Musser, Frederick M79           4) Cook, Alan J M67               
                1:00.62     1:19.25 (18.63)   2:19.53 (1:00.28)   4:40.20 (2:20.67)