Licensed to Lake Forest Swim Club -IL
                                    HY-TEK's MEET MANAGER 4.0 2/8/2013 11:29 AM
          15th Annual St. Charles Masters Meet, Sanction #: 213-S001           
                               February 3, 2013                                
                                    Results                                    
 
Women 18-24 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Simek, Nadia              22 Academy-IL                NT      27.93   20  
 
Women 18-24 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Frendreis, Lauren         24 Rose Bowl            1:00.52      58.23   20  
                  28.14       58.23 (30.09)                                        
  2 Sajn, Catherine           24 Mt. Greenwood-IL     1:03.86    1:04.37   17  
                  30.68     1:04.37 (33.69)                                        
  3 Balster, Amber            23 Lyons-IL                  NT    1:20.56   16  
                  38.09     1:20.56 (42.47)                                        
 
Women 18-24 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Simek, Nadia              22 Academy-IL                NT      30.94   20  
 
Women 18-24 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Balster, Amber            23 Lyons-IL                  NT      45.74   20  
 
Women 18-24 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Frendreis, Lauren         24 Rose Bowl            1:27.52    1:18.19   20  
                  37.77     1:18.19 (40.42)                                        
  2 Sajn, Catherine           24 Mt. Greenwood-IL     1:25.13    1:23.92   17  
                  39.78     1:23.92 (44.14)                                        
  3 Balster, Amber            23 Lyons-IL                  NT    1:37.14   16  
                  46.84     1:37.14 (50.30)                                        
 
Women 18-24 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Frendreis, Lauren         24 Rose Bowl                 NT    1:05.29   20  
  2 Sajn, Catherine           24 Mt. Greenwood-IL     1:15.26    1:15.91   17  
                  34.88     1:15.91 (41.03)                                        
 
Women 18-24 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Frendreis, Lauren         24 Rose Bowl            1:10.52    1:05.84   20  
                  30.71     1:05.84 (35.13)                                        
  2 Simek, Nadia              22 Academy-IL                NT    1:09.95   17  
                  31.16     1:09.95 (38.79)                                        
  3 Sajn, Catherine           24 Mt. Greenwood-IL     1:13.12    1:13.19   16  
                  34.63     1:13.19 (38.56)                                        
 
Women 25-29 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Oskvarek, Natalie         26 Mt. Greenwood-IL       28.92      28.12   20  
  2 Priebe, Erika             26 ELG-IL                 30.00      28.15   17  
  3 Burel, Lauren             26 Lyons-IL                  NT      28.22   16  
  4 Klemm, Sarah              29 ELG-IL                 30.21      30.08   15  
  5 Dickman, Rachel           26 Mt. Greenwood-IL       29.00      30.54   14  
  6 Harper, Kristin           26 ELG-IL                 30.00      30.67   13  
  7 Mastalski, Rachel L       25 ELG-IL                 31.76      30.74   12  
  8 Zolmierski, Jessica       29 ELG-IL                 32.39      32.41   11  
  9 Truong, Anna              27 Unattached - IL-IL        NT      47.14    9  
 
Women 25-29 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Oskvarek, Natalie         26 Mt. Greenwood-IL     1:01.28    1:01.07   20  
                  29.13     1:01.07 (31.94)                                        
  2 Harper, Kristin           26 ELG-IL               1:08.00    1:07.90   17  
                  32.06     1:07.90 (35.84)                                        
  3 Dickman, Rachel           26 Mt. Greenwood-IL     1:05.00    1:10.50   16  
                  33.93     1:10.50 (36.57)                                        
  4 Mastalski, Rachel L       25 ELG-IL               1:12.78    1:10.67   15  
                  34.61     1:10.67 (36.06)                                        
  5 Truong, Anna              27 Unattached - IL-IL        NT    1:42.58   14  
                  47.56     1:42.58 (55.02)                                        
 
Women 25-29 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Oskvarek, Natalie         26 Mt. Greenwood-IL     2:13.48    2:11.71   20  
                  30.38     1:03.69 (33.31)     1:37.78 (34.09)     2:11.71 (33.93)
 
Women 25-29 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Oskvarek, Natalie         26 Mt. Greenwood-IL     5:55.39    5:55.00   20  
  2 Litoff, Dana K            28 Smelts-IL            7:31.59    7:42.59   17  
 
Women 25-29 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Priebe, Erika             26 ELG-IL                 35.00      33.27   20  
  2 Zolmierski, Jessica       29 ELG-IL                 37.32      39.23   17  
 
Women 25-29 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Oeffling, Amy             29 Lyons-IL             1:09.99    1:03.60   20  
                  31.23     1:03.60 (32.37)                                        
  2 Helm, Jenna               26 ELG-IL               1:11.00    1:13.71   17  
                  36.34     1:13.71 (37.37)                                        
 
Women 25-29 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Burel, Lauren             26 Lyons-IL                  NT      35.01   20  
  2 Helm, Jenna               26 ELG-IL                 38.05      37.65   17  
  3 Litoff, Dana K            28 Smelts-IL              42.00      42.25   16  
  4 Zolmierski, Jessica       29 ELG-IL                 44.18      45.87   15  
  5 Dickman, Rachel           26 Mt. Greenwood-IL       40.00      45.92   14  
 
Women 25-29 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Helm, Jenna               26 ELG-IL               1:22.00    1:21.41   20  
                  38.65     1:21.41 (42.76)                                        
 -- Truong, Anna              27 Unattached - IL-IL        NT         DQ  
                  54.66        DQ (1:01.53)                                        
 
Women 25-29 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Oeffling, Amy             29 Lyons-IL               30.99      29.17   20  
  2 Priebe, Erika             26 ELG-IL                 32.00      30.86   17  
  3 Klemm, Sarah              29 ELG-IL                 32.99      33.08   16  
  4 Mastalski, Rachel L       25 ELG-IL                 36.68      36.31   15  
  5 Zolmierski, Jessica       29 ELG-IL                 38.63      37.72   14  
 
Women 25-29 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Klemm, Sarah              29 ELG-IL               1:12.25    1:15.23   20  
                  34.64     1:15.23 (40.59)                                        
  2 Mastalski, Rachel L       25 ELG-IL               1:22.98    1:23.34   17  
                  38.00     1:23.34 (45.34)                                        
 
Women 25-29 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Oeffling, Amy             29 Lyons-IL             1:09.00    1:07.02   20  
                  29.41     1:07.02 (37.61)                                        
  2 Harper, Kristin           26 ELG-IL               1:25.00    1:20.55   17  
                  35.58     1:20.55 (44.97)                                        
  3 Mastalski, Rachel L       25 ELG-IL               1:25.41    1:22.07   16  
                  37.18     1:22.07 (44.89)                                        
  4 Dickman, Rachel           26 Mt. Greenwood-IL     1:15.00    1:22.44   15  
                  38.79     1:22.44 (43.65)                                        
 
Women 25-29 400 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Helm, Jenna               26 ELG-IL               4:30.00    5:21.97   20  
                  34.14     1:12.84 (38.70)     1:53.88 (41.04)     2:35.15 (41.27)
        3:20.28 (45.13)     4:07.52 (47.24)     4:44.64 (37.12)     5:21.97 (37.33)
  2 Klemm, Sarah              29 ELG-IL               6:00.00    5:43.93   17  
                  35.30     1:16.47 (41.17)     2:00.36 (43.89)     2:43.48 (43.12)
        3:33.49 (50.01)     4:24.63 (51.14)     5:05.16 (40.53)     5:43.93 (38.77)
  3 Zolmierski, Jessica       29 ELG-IL               7:45.00    6:33.09   16  
                  40.87     1:29.14 (48.27)     2:18.80 (49.66)     3:08.08 (49.28)
      4:08.12 (1:00.04)     5:07.41 (59.29)     5:51.57 (44.16)     6:33.09 (41.52)
 
Women 30-34 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Liberty, Laurel           30 LIB-IL                 27.57      27.70   20  
  2 Vidmont, Shannon          30 Lyons-IL               28.00      28.19   17  
  3 Nelson, Katie             32 Rush-IL                   NT      28.43   16  
  4 Szafranski, Lisa          31 Munster-IN             28.53      28.87   15  
  5 Cheeseman, Ann            32 Unattached - IL-IL        NT      29.29   14  
  6 Hornick, Mary             33 Lincolnway-IL          29.00      29.59   13  
  7 Sypura, Tracy             33 Barrington-IL          30.00      30.78   12  
  8 Hennessey, Deirdre        30 ELG-IL                 32.00      31.49   10  
  8 Stiberth, Amanda          32 ELG-IL                 30.50      31.49   10  
 10 Krauklis, Emily           34 ELG-IL                    NT      33.32    7  
 11 Lembo, Linnea             31 ELG-IL                 35.00      35.18    6  
 12 Meitner, Anette           31 ELG-IL                 37.49      36.11    5  
 13 DeLockery, Sheleen        34 ELG-IL                 40.00      40.51    4  
 
Women 30-34 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Kowal, Betsy              34 Academy-IL             58.00      57.51   20  
                  27.59       57.51 (29.92)                                        
  2 Liberty, Laurel           30 LIB-IL               1:00.57      59.55   17  
                  29.42       59.55 (30.13)                                        
  3 Vidmont, Shannon          30 Lyons-IL               59.90    1:01.18   16  
                  29.72     1:01.18 (31.46)                                        
  4 Nelson, Katie             32 Rush-IL                   NT    1:01.93   15  
                  29.58     1:01.93 (32.35)                                        
  5 Szafranski, Lisa          31 Munster-IN           1:04.36    1:03.94   14  
                  30.41     1:03.94 (33.53)                                        
  6 Hornick, Mary             33 Lincolnway-IL        1:05.00    1:05.91   13  
                  30.56     1:05.91 (35.35)                                        
  7 Stiberth, Amanda          32 ELG-IL               1:08.00    1:07.93   12  
                  32.42     1:07.93 (35.51)                                        
  8 Hennessey, Deirdre        30 ELG-IL               1:09.00    1:08.29   11  
                  33.29     1:08.29 (35.00)                                        
  9 Cheeseman, Ann            32 Unattached - IL-IL        NT    1:09.12    9  
                  33.43     1:09.12 (35.69)                                        
 10 Sypura, Tracy             33 Barrington-IL        1:09.00    1:11.60    7  
                  34.48     1:11.60 (37.12)                                        
 11 Lembo, Linnea             31 ELG-IL               1:25.00    1:22.86    6  
                  39.66     1:22.86 (43.20)                                        
 12 Meitner, Anette           31 ELG-IL               1:31.29    1:25.20    5  
                  40.32     1:25.20 (44.88)                                        
 13 DeLockery, Sheleen        34 ELG-IL               1:35.00    1:30.72    4  
                1:30.72         1:30.72 ( )                                        
 
Women 30-34 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Vidmont, Shannon          30 Lyons-IL             2:14.50    2:12.77   20  
                  30.90     1:04.00 (33.10)     1:38.43 (34.43)     2:12.77 (34.34)
  2 Hennessey, Deirdre        30 ELG-IL               2:20.00    2:29.50   17  
                  34.60     1:12.09 (37.49)     1:50.96 (38.87)     2:29.50 (38.54)
 
Women 30-34 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Scheidenhelm, Drew        30 ELG-IL               6:20.00    6:17.42   20  
  2 Heiser, Becca             30 Smelts-IL           10:00.00    9:57.56   17  
 
Women 30-34 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Kowal, Betsy              34 Academy-IL             34.00      30.45   20  
  2 Liberty, Laurel           30 LIB-IL                 31.57      32.21   17  
  3 Cheeseman, Ann            32 Unattached - IL-IL        NT      39.70   16  
  4 Lembo, Linnea             31 ELG-IL                 44.00      42.81   15  
 
Women 30-34 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Scheidenhelm, Drew        30 ELG-IL               1:10.00    1:11.60   20  
                  34.45     1:11.60 (37.15)                                        
  2 Hornick, Mary             33 Lincolnway-IL        1:14.00    1:15.56   17  
                  35.29     1:15.56 (40.27)                                        
  3 Hennessey, Deirdre        30 ELG-IL               1:20.00    1:22.23   16  
                  41.00     1:22.23 (41.23)                                        
  4 Lembo, Linnea             31 ELG-IL               1:30.00    1:35.75   15  
                  46.43     1:35.75 (49.32)                                        
 
Women 30-34 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Kowal, Betsy              34 Academy-IL             37.00      34.01   20  
  2 Stiberth, Amanda          32 ELG-IL                 41.50      39.79   17  
  3 Krauklis, Emily           34 ELG-IL                    NT      42.48   16  
  4 Sypura, Tracy             33 Barrington-IL          41.00      42.67   15  
 
Women 30-34 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Scheidenhelm, Drew        30 ELG-IL               1:21.00    1:22.49   20  
                  39.26     1:22.49 (43.23)                                        
  2 Stiberth, Amanda          32 ELG-IL               1:27.00    1:27.26   17  
                  41.20     1:27.26 (46.06)                                        
  3 Krauklis, Emily           34 ELG-IL                    NT    1:31.08   16  
                  43.68     1:31.08 (47.40)                                        
  4 Heiser, Becca             30 Smelts-IL            3:00.00    2:02.08   15  
                  59.26   2:02.08 (1:02.82)                                        
 
Women 30-34 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Sypura, Tracy             33 Barrington-IL          35.00      35.63   20  
  2 Hennessey, Deirdre        30 ELG-IL                 38.00      36.61   17  
  3 Krauklis, Emily           34 ELG-IL                    NT      40.75   16  
 
Women 30-34 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Liberty, Laurel           30 LIB-IL               1:09.57    1:06.13   20  
                  30.82     1:06.13 (35.31)                                        
  2 Scheidenhelm, Drew        30 ELG-IL               1:10.00    1:10.18   17  
                  31.91     1:10.18 (38.27)                                        
 
Women 30-34 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Kowal, Betsy              34 Academy-IL           1:09.00    1:04.54   20  
                  29.56     1:04.54 (34.98)                                        
  2 Nelson, Katie             32 Rush-IL                   NT    1:12.13   17  
                  32.50     1:12.13 (39.63)                                        
  3 Szafranski, Lisa          31 Munster-IN           1:14.53    1:14.91   16  
                  34.19     1:14.91 (40.72)                                        
  4 Hornick, Mary             33 Lincolnway-IL        1:14.00    1:15.46   15  
                  32.27     1:15.46 (43.19)                                        
  5 Krauklis, Emily           34 ELG-IL                    NT    1:24.56   14  
                  41.00     1:24.56 (43.56)                                        
 
Women 35-39 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Browne, Dorianne E        36 ELG-IL                 32.00      32.20   20  
  2 Shaw, Kassia              37 Academy-IL             50.00      38.08   17  
 
Women 35-39 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Bingham, Laura            35 NWSC-IL                59.59      58.93   20  
                  28.34       58.93 (30.59)                                        
  2 Scott, Gina M             38 ELG-IL               1:11.35    1:07.27   17  
                  32.32     1:07.27 (34.95)                                        
  3 Jackson-McGarr, Stacie    38 ELG-IL               1:13.00    1:10.38   16  
                  33.54     1:10.38 (36.84)                                        
  4 Browne, Dorianne E        36 ELG-IL               1:12.00    1:11.03   15  
                  33.99     1:11.03 (37.04)                                        
  5 Darling, Karen M          37 Unattached - IL-IL        NT    1:15.60   14  
                  35.52     1:15.60 (40.08)                                        
  6 Lemke, Nicole             39 ELG-IL               1:18.13    1:19.43   13  
                  37.98     1:19.43 (41.45)                                        
  7 Shaw, Kassia              37 Academy-IL           1:42.00    1:23.75   12  
                  39.98     1:23.75 (43.77)                                        
 
Women 35-39 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Bingham, Laura            35 NWSC-IL              2:08.20    2:09.90   20  
                  30.20     1:03.25 (33.05)     1:36.51 (33.26)     2:09.90 (33.39)
  2 Scott, Gina M             38 ELG-IL               2:33.31    2:29.38   17  
                  33.75     1:11.44 (37.69)     1:50.84 (39.40)     2:29.38 (38.54)
  3 Browne, Dorianne E        36 ELG-IL               2:39.00    2:35.35   16  
                  34.99     1:13.87 (38.88)     1:54.71 (40.84)     2:35.35 (40.64)
  4 Jackson-McGarr, Stacie    38 ELG-IL               2:39.00    2:39.91   15  
                  35.31     1:15.48 (40.17)     1:57.90 (42.42)     2:39.91 (42.01)
 
Women 35-39 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Browne, Dorianne E        36 ELG-IL               6:57.00    6:50.64   20  
  2 Jackson-McGarr, Stacie    38 ELG-IL               6:55.00    6:51.43   17  
  3 Marriott, Kailyn          38 Unattached - IL-IL        NT    7:19.54   16  
  4 Darling, Karen M          37 Unattached - IL-IL        NT    8:03.87   15  
 
Women 35-39 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Lemke, Nicole             39 ELG-IL                 41.10      41.81   20  
 
Women 35-39 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Bingham, Laura            35 NWSC-IL              1:09.02    1:08.36   20  
                  33.18     1:08.36 (35.18)                                        
  2 Marriott, Kailyn          38 Unattached - IL-IL        NT    1:19.06   17  
                  37.97     1:19.06 (41.09)                                        
  3 Lemke, Nicole             39 ELG-IL               1:24.19    1:29.20   16  
                  44.57     1:29.20 (44.63)                                        
  4 Jensen, Rebecca           38 ELG-IL               1:37.14    1:32.27   15  
                  45.23     1:32.27 (47.04)                                        
 
Women 35-39 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Credit, Alison            39 Lyons-IL               35.04      33.86   20  
  2 Darling, Karen M          37 Unattached - IL-IL     40.86      40.16   17  
  3 Jensen, Rebecca           38 ELG-IL                 46.90      43.23   16  
  4 Shaw, Kassia              37 Academy-IL           2:00.00      50.37   15  
 
Women 35-39 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Jackson-McGarr, Stacie    38 ELG-IL               1:29.00    1:26.14   20  
                  41.61     1:26.14 (44.53)                                        
  2 Jensen, Rebecca           38 ELG-IL               1:44.89    1:32.67   17  
                  43.92     1:32.67 (48.75)                                        
  3 Scott, Gina M             38 ELG-IL               1:32.32    1:32.97   16  
                  44.29     1:32.97 (48.68)                                        
 
Women 35-39 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Geist, Karen              35 TWC-IL                    NT      34.42   20  
  2 Scott, Gina M             38 ELG-IL                 38.04      36.77   17  
  3 Taormina, Mia             35 ELG-IL                 42.00      40.97   16  
 
Women 35-39 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Taormina, Mia             35 ELG-IL               1:35.00    1:37.48   20  
                  44.60     1:37.48 (52.88)                                        
 
Women 35-39 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Bingham, Laura            35 NWSC-IL              1:08.42    1:08.99   20  
                  31.69     1:08.99 (37.30)                                        
  2 Credit, Alison            39 Lyons-IL             1:12.04    1:09.18   17  
                  33.37     1:09.18 (35.81)                                        
  3 Jackson-McGarr, Stacie    38 ELG-IL               1:20.00    1:19.63   16  
                  39.10     1:19.63 (40.53)                                        
  4 Geist, Karen              35 TWC-IL                    NT    1:21.35   15  
                  36.81     1:21.35 (44.54)                                        
  5 Darling, Karen M          37 Unattached - IL-IL        NT    1:27.37   14  
                  44.58     1:27.37 (42.79)                                        
  6 Jensen, Rebecca           38 ELG-IL               1:40.00    1:28.76   13  
                  43.13     1:28.76 (45.63)                                        
  7 Lemke, Nicole             39 ELG-IL               1:30.25    1:29.08   12  
                  43.84     1:29.08 (45.24)                                        
 -- Marriott, Kailyn          38 Unattached - IL-IL        NT         DQ  
                  36.81          DQ (43.16)                                        
 
Women 35-39 400 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Scott, Gina M             38 ELG-IL               7:00.00    6:07.05   20  
                  38.38     1:23.13 (44.75)     2:11.65 (48.52)     3:00.17 (48.52)
        3:55.29 (55.12)     4:49.39 (54.10)     5:28.34 (38.95)     6:07.05 (38.71)
  2 Jensen, Rebecca           38 ELG-IL               8:00.00    6:41.64   17  
                  45.30     1:37.28 (51.98)     2:28.50 (51.22)     3:20.63 (52.13)
        4:14.48 (53.85)     5:09.08 (54.60)     5:56.69 (47.61)     6:41.64 (44.95)
  3 Taormina, Mia             35 ELG-IL               7:15.00    7:13.24   16  
                  43.89     1:37.13 (53.24)   3:33.96 (1:56.83)     4:31.90 (57.94)
        5:31.17 (59.27)     6:23.19 (52.02)     7:13.24 (50.05)         7:13.24 ( )
 
Women 40-44 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Cimilluca, Krista         42 ELG-IL                 30.05      29.55   20  
  2 Quinn, Jill               40 Duneland-IN            29.89      29.88   17  
  3 Kolbe, Beth               44 NWSC-IL                29.90      30.65   15.5
  3 Clark, Inge               42 Lincolnway-IL          31.47      30.65   15.5
  5 Giles-Ott, Ruth           44 Smelts-IL                 NT      34.08   14  
  6 Janusz, Megan             41 Tri Smart-IL           35.00      35.40   13  
 
Women 40-44 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Harrison, Jennifer        42 ELG-IL               1:03.50    1:04.45   20  
                  31.30     1:04.45 (33.15)                                        
  2 Kolbe, Beth               44 NWSC-IL              1:06.00    1:07.74   17  
                  31.82     1:07.74 (35.92)                                        
 
Women 40-44 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Harrison, Jennifer        42 ELG-IL               2:17.00    2:18.17   20  
                  31.78     1:06.96 (35.18)     1:43.11 (36.15)     2:18.17 (35.06)
  2 Cimilluca, Krista         42 ELG-IL               2:20.62    2:18.61   17  
                  32.25     1:07.00 (34.75)     1:42.97 (35.97)     2:18.61 (35.64)
  3 Kolbe, Beth               44 NWSC-IL              2:23.00    2:28.17   16  
                  33.86     1:11.10 (37.24)     1:49.90 (38.80)     2:28.17 (38.27)
 
Women 40-44 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Cimilluca, Krista         42 ELG-IL               6:10.00    6:06.07   20  
  2 Harrison, Jennifer        42 ELG-IL               6:10.00    6:07.27   17  
 
Women 40-44 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Quinn, Jill               40 Duneland-IN            34.69      33.22   20  
  2 Cimilluca, Krista         42 ELG-IL                 35.24      33.97   17  
  3 Clark, Inge               42 Lincolnway-IL          49.10      38.85   16  
  4 Giles-Ott, Ruth           44 Smelts-IL                 NT      38.95   15  
  5 Janusz, Megan             41 Tri Smart-IL           45.00      45.13   14  
 
Women 40-44 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Quinn, Jill               40 Duneland-IN          1:17.02    1:12.80   20  
                  35.18     1:12.80 (37.62)                                        
  2 Cimilluca, Krista         42 ELG-IL               1:14.75    1:13.03   17  
                  35.73     1:13.03 (37.30)                                        
 
Women 40-44 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Clark, Inge               42 Lincolnway-IL          38.79      39.41   20  
  2 Hunt, Jill                42 ELG-IL                 45.00      42.23   17  
  3 Giles-Ott, Ruth           44 Smelts-IL                 NT      47.03   16  
 
Women 40-44 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Clark, Inge               42 Lincolnway-IL        1:27.44    1:27.42   20  
                  41.48     1:27.42 (45.94)                                        
  2 Hunt, Jill                42 ELG-IL               1:36.85    1:34.16   17  
                  44.14     1:34.16 (50.02)                                        
 
Women 40-44 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Quinn, Jill               40 Duneland-IN            35.14      33.13   20  
  2 Giles-Ott, Ruth           44 Smelts-IL                 NT      41.66   17  
  3 Janusz, Megan             41 Tri Smart-IL           45.00      42.22   16  
 
Women 40-44 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Hunt, Jill                42 ELG-IL               1:32.66    1:30.53   20  
                  43.91     1:30.53 (46.62)                                        
  2 Janusz, Megan             41 Tri Smart-IL         1:36.00    1:34.10   17  
                  43.94     1:34.10 (50.16)                                        
 -- Clark, Inge               42 Lincolnway-IL        1:22.39         DQ  
                  37.17          DQ (42.04)                                        
 -- Harrison, Jennifer        42 ELG-IL               1:20.00         DQ  
                  39.77          DQ (39.91)                                        
 
Women 45-49 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Pletch, Mary              49 TWC-IL                 27.80      28.01   20  
  2 Pawluk, Roxie             47 Rockford-IL            29.00      28.74   17  
  3 Kuehn, Lida               49 Academy-IL             29.20      28.84   16  
  4 Dieterle, Dana            45 ELG-IL                    NT      30.41   15  
  5 Roose, Lynn               49 TWC-IL                 30.50      31.09   14  
  6 Astra, Suzanne            47 Academy-IL             30.00      31.63   13  
  7 Joyce, Elizabeth          48 Barrington-IL          32.00      31.99   12  
  8 Schwarm, Susan            49 LIB-IL                 34.44      32.53   11  
 
Women 45-49 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Pletch, Mary              49 TWC-IL               1:02.80    1:02.99   20  
                  29.47     1:02.99 (33.52)                                        
  2 Pawluk, Roxie             47 Rockford-IL          1:07.00    1:03.99   17  
                  30.25     1:03.99 (33.74)                                        
  3 LeBourgeois, Louise       49 Unattached - IL-IL   1:13.00    1:14.90   16  
                  35.78     1:14.90 (39.12)                                        
 
Women 45-49 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 LeBourgeois, Louise       49 Unattached - IL-IL   7:15.00    7:03.34   20  
  2 Roose, Lynn               49 TWC-IL               6:55.00    7:08.06   17  
  3 Gonzales, Janet           49 Hh-Il-IL             8:30.00    8:08.04   16  
  4 Schlau, Tammy             48 ELG-IL               9:45.00    9:10.39   15  
 
Women 45-49 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Pletch, Mary              49 TWC-IL                 33.20      33.28   20  
  2 Kuehn, Lida               49 Academy-IL             33.21      33.90   17  
  3 Schwarm, Susan            49 LIB-IL                 36.63      35.75   16  
  4 Smar, Susan               49 ELG-IL                 38.52      36.53   15  
  5 Ellwood, Margaret         49 Bartlett-IL            40.75      38.96   14  
  6 Lloyd, Kim                47 Rush-IL                   NT      42.60   13  
  7 Gingrich, Melissa         46 ELG-IL                 43.23      44.13   12  
  8 Gonzales, Janet           49 Hh-Il-IL               45.00      45.11   11  
 
Women 45-49 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Schwarm, Susan            49 LIB-IL               1:20.95    1:21.43   20  
                  39.28     1:21.43 (42.15)                                        
  2 Ellwood, Margaret         49 Bartlett-IL          1:30.45    1:28.84   17  
                  43.34     1:28.84 (45.50)                                        
 
Women 45-49 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Schlau, Tammy             48 ELG-IL                 45.00      39.45   20  
  2 Ellwood, Margaret         49 Bartlett-IL            40.50      39.88   17  
  3 Joyce, Elizabeth          48 Barrington-IL          41.00      40.98   16  
  4 Smar, Susan               49 ELG-IL                 41.75      41.59   15  
  5 Astra, Suzanne            47 Academy-IL             40.00      41.92   14  
  6 Gingrich, Melissa         46 ELG-IL                 44.07      44.16   13  
  7 Lloyd, Kim                47 Rush-IL                   NT      47.11   12  
 
Women 45-49 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Schlau, Tammy             48 ELG-IL               1:39.00    1:27.67   20  
                  40.98     1:27.67 (46.69)                                        
  2 Ellwood, Margaret         49 Bartlett-IL          1:33.90    1:28.42   17  
                  41.91     1:28.42 (46.51)                                        
  3 Joyce, Elizabeth          48 Barrington-IL        1:30.00    1:30.40   16  
                  43.11     1:30.40 (47.29)                                        
  4 Gonzales, Janet           49 Hh-Il-IL             1:37.00    1:37.41   15  
                  45.74     1:37.41 (51.67)                                        
 
Women 45-49 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Kuehn, Lida               49 Academy-IL             30.02      31.58   20  
  2 Roose, Lynn               49 TWC-IL                 32.00      33.12   17  
  3 Smar, Susan               49 ELG-IL                 34.82      33.51   16  
  4 Astra, Suzanne            47 Academy-IL             34.00      36.71   15  
  5 Gingrich, Melissa         46 ELG-IL                 42.78      43.28   14  
 
Women 45-49 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Kuehn, Lida               49 Academy-IL           1:10.12    1:13.47   20  
                  32.98     1:13.47 (40.49)                                        
  2 Roose, Lynn               49 TWC-IL               1:21.00    1:20.23   17  
                  39.81     1:20.23 (40.42)                                        
 
Women 45-49 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Pletch, Mary              49 TWC-IL               1:15.50    1:15.05   20  
                  33.66     1:15.05 (41.39)                                        
  2 Smar, Susan               49 ELG-IL               1:19.99    1:17.63   17  
                  36.39     1:17.63 (41.24)                                        
  3 Roose, Lynn               49 TWC-IL               1:20.00    1:19.37   16  
                  37.93     1:19.37 (41.44)                                        
  4 Joyce, Elizabeth          48 Barrington-IL        1:23.00    1:20.54   15  
                  39.07     1:20.54 (41.47)                                        
  5 Astra, Suzanne            47 Academy-IL           1:21.00    1:23.91   14  
                  37.87     1:23.91 (46.04)                                        
  6 LeBourgeois, Louise       49 Unattached - IL-IL   1:27.00    1:28.21   13  
                  41.74     1:28.21 (46.47)                                        
  7 Gingrich, Melissa         46 ELG-IL               1:31.23    1:29.57   12  
                  42.85     1:29.57 (46.72)                                        
  8 Lloyd, Kim                47 Rush-IL                   NT    1:31.72   11  
                  42.41     1:31.72 (49.31)                                        
 -- Gonzales, Janet           49 Hh-Il-IL             1:32.00         DQ  
                  43.59                                                            
 
Women 45-49 400 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Carney, Karin             49 Lyons-IL             6:00.00    5:03.57   20  
                  33.31     1:10.59 (37.28)     1:48.57 (37.98)     2:26.97 (38.40)
        3:09.58 (42.61)     3:52.02 (42.44)     4:28.17 (36.15)     5:03.57 (35.40)
 
Women 50-54 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Kafka, Heidi              50 Smelts-IL              28.00      27.63   20  
  2 Seaman, Pam               51 Munster-IN             52.00      39.80   17  
 
Women 50-54 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Kafka, Heidi              50 Smelts-IL            1:02.00    1:01.74   20  
                  29.58     1:01.74 (32.16)                                        
 
Women 50-54 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Hanas, Loree L            50 Duneland-IN          2:30.00    2:28.04   20  
                  33.07     1:10.09 (37.02)     1:49.57 (39.48)     2:28.04 (38.47)
  2 Maday, Donna              51 Unattached - IL-IL        NT    2:54.87   17  
                  39.06     1:22.38 (43.32)     2:08.87 (46.49)     2:54.87 (46.00)
 
Women 50-54 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Bolda, Barbara            51 Munster-IN           6:46.00    6:55.24   20  
 
Women 50-54 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Hanas, Loree L            50 Duneland-IN            39.00      39.02   20  
  2 Maday, Donna              51 Unattached - IL-IL        NT      45.99   17  
 
Women 50-54 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Kafka, Heidi              50 Smelts-IL            1:14.00    1:12.86   20  
                  36.15     1:12.86 (36.71)                                        
 
Women 50-54 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Kafka, Heidi              50 Smelts-IL              38.00      37.87   20  
  2 Bolda, Barbara            51 Munster-IN             40.66      41.95   17  
  3 Seaman, Pam               51 Munster-IN             56.00      45.37   16  
  4 Schuetz, Liz J            54 ELG-IL                 48.00      47.24   15  
 
Women 50-54 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Bolda, Barbara            51 Munster-IN           1:30.95    1:31.42   20  
                  42.95     1:31.42 (48.47)                                        
  2 Schuetz, Liz J            54 ELG-IL               1:47.00    1:44.60   17  
                  49.54     1:44.60 (55.06)                                        
 
Women 50-54 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Hanas, Loree L            50 Duneland-IN            34.00      35.76   20  
 
Women 50-54 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Kafka, Heidi              50 Smelts-IL            1:13.00    1:12.52   20  
                  35.65     1:12.52 (36.87)                                        
  2 Hanas, Loree L            50 Duneland-IN          1:19.00    1:20.37   17  
                  37.04     1:20.37 (43.33)                                        
  3 Bolda, Barbara            51 Munster-IN           1:24.00    1:22.38   16  
                  39.53     1:22.38 (42.85)                                        
  4 Maday, Donna              51 Unattached - IL-IL        NT    1:34.94   15  
                  47.28     1:34.94 (47.66)                                        
  5 Schuetz, Liz J            54 ELG-IL               1:46.00    1:42.61   14  
                  50.18     1:42.61 (52.43)                                        
 
Women 55-59 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Vincent, Maurita          56 Sea Otters-IL          35.11      36.09   20  
  2 Moore, Mary               56 Mt. Greenwood-IL       37.00      36.63   17  
  3 Stevens, Patti            56 Lyons-IL                  NT      40.44   16  
  4 Tyrell, Jean F            58 Unattached - IL-IL     43.81      45.58   15  
 
Women 55-59 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Vincent, Maurita          56 Sea Otters-IL        1:19.62    1:19.27   20  
                  38.23     1:19.27 (41.04)                                        
  2 Moore, Mary               56 Mt. Greenwood-IL     1:30.00    1:21.07   17  
                  39.22     1:21.07 (41.85)                                        
  3 Gortowski, Debbie A       56 Rockford-IL          1:20.00    1:29.23   16  
                  43.36     1:29.23 (45.87)                                        
  4 Tyrell, Jean F            58 Unattached - IL-IL   1:37.20    1:38.52   15  
                  47.93     1:38.52 (50.59)                                        
 
Women 55-59 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Gortowski, Debbie A       56 Rockford-IL          7:25.00    7:42.12   20  
  2 Moore, Mary               56 Mt. Greenwood-IL     9:00.00    8:04.26   17  
  3 Hagen, Nancy              56 Sea Otters-IL        8:45.00    8:32.31   16  
  4 McCormick, Margaret       58 Sea Otters-IL        9:24.00    9:26.63   15  
  5 Tyrell, Jean F            58 Unattached - IL-IL        NT   10:25.48   14  
 
Women 55-59 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Kulak, Marilyn            56 Mt. Greenwood-IL       43.00      43.52   20  
  2 Bobo, Carol               57 Unattached - IL-IL     42.00      45.91   17  
  3 Hagen, Nancy              56 Sea Otters-IL          50.00      48.89   16  
  4 Stevens, Patti            56 Lyons-IL                  NT      55.37   15  
 
Women 55-59 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Kulak, Marilyn            56 Mt. Greenwood-IL     1:35.00    1:35.80   20  
                  46.46     1:35.80 (49.34)                                        
  2 Tyrell, Jean F            58 Unattached - IL-IL   2:04.22    2:02.14   17  
                1:00.23   2:02.14 (1:01.91)                                        
 
Women 55-59 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Vincent, Maurita          56 Sea Otters-IL          47.09      45.95   20  
  2 McCormick, Margaret       58 Sea Otters-IL          52.43      55.00   17  
 -- Hagen, Nancy              56 Sea Otters-IL          55.00         DQ  
 
Women 55-59 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Vincent, Maurita          56 Sea Otters-IL        1:43.72    1:42.89   20  
                  48.17     1:42.89 (54.72)                                        
  2 Tyrell, Jean F            58 Unattached - IL-IL   1:55.39    2:03.39   17  
                  59.50   2:03.39 (1:03.89)                                        
 
Women 55-59 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Gortowski, Debbie A       56 Rockford-IL          1:40.00    1:48.80   20  
                  50.88     1:48.80 (57.92)                                        
 
Women 55-59 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Kulak, Marilyn            56 Mt. Greenwood-IL     1:32.00    1:28.47   20  
                1:38.40         1:28.47 ( )                                        
  2 Bobo, Carol               57 Unattached - IL-IL   1:50.00    1:41.53   17  
                  46.52     1:41.53 (55.01)                                        
  3 Hagen, Nancy              56 Sea Otters-IL        2:00.00    1:45.27   16  
                  51.38     1:45.27 (53.89)                                        
  4 McCormick, Margaret       58 Sea Otters-IL        1:45.99    1:47.83   15  
                  51.79     1:47.83 (56.04)                                        
 
Women 55-59 400 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Kulak, Marilyn            56 Mt. Greenwood-IL     7:15.00    7:44.06   20  
                  47.53     1:46.51 (58.98)     2:45.12 (58.61)     3:43.50 (58.38)
      4:51.69 (1:08.19)   6:01.46 (1:09.77)     6:53.79 (52.33)     7:44.06 (50.27)
 
Women 60-64 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Vogel, Aileen             60 ELG-IL                 35.36      35.91   20  
  2 Donovan Berry, Lisa       60 NWSC-IL                51.40      51.53   17  
 
Women 60-64 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Vogel, Aileen             60 ELG-IL               1:17.65    1:19.25   20  
                  38.11     1:19.25 (41.14)                                        
  2 Donovan Berry, Lisa       60 NWSC-IL              2:02.45    1:56.93   17  
                  53.76   1:56.93 (1:03.17)                                        
 
Women 60-64 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Vogel, Aileen             60 ELG-IL               7:20.31    7:27.84   20  
  2 Donovan Berry, Lisa       60 NWSC-IL             11:50.00   11:51.84   17  
 
Women 60-64 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Donovan Berry, Lisa       60 NWSC-IL              1:11.00    1:19.05   20  
 
Women 60-64 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Kracen, Cindy S           62 ELG-IL                    NT      48.47   20  
 
Women 60-64 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Kracen, Cindy S           62 ELG-IL                    NT    1:45.79   20  
                  50.58     1:45.79 (55.21)                                        
 
Women 60-64 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Kracen, Cindy S           62 ELG-IL                    NT      55.09   20  
 
Women 60-64 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Vogel, Aileen             60 ELG-IL               1:33.41    1:38.12   20  
                  45.75     1:38.12 (52.37)                                        
 
Women 65-69 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 LaPonte, Elizabeth        67 ELG-IL                 47.00      44.81   20  
  2 Yost, Lisa                69 Stingrays-IL           59.50      55.67   17  
 
Women 65-69 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 LaPonte, Elizabeth        67 ELG-IL               1:47.00    1:35.79   20  
                  47.46     1:35.79 (48.33)                                        
 
Women 65-69 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 LaPonte, Elizabeth        67 ELG-IL                 56.00      55.26   20  
  2 Yost, Lisa                69 Stingrays-IL         1:00.00      58.85   17  
 
Women 65-69 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 LaPonte, Elizabeth        67 ELG-IL               2:06.00    1:59.81   20  
                  57.22   1:59.81 (1:02.59)                                        
 
Women 65-69 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 McDaniel, Georgia         66 NWSC-IL                47.00      46.07   20  
  2 Yost, Lisa                69 Stingrays-IL         1:10.00    1:05.35   17  
 
Women 65-69 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 LaPonte, Elizabeth        67 ELG-IL               1:56.00    2:09.74   20  
                1:00.60   2:09.74 (1:09.14)                                        
 
Women 65-69 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 McDaniel, Georgia         66 NWSC-IL              1:29.00    1:29.65   20  
                  41.57     1:29.65 (48.08)                                        
 
Women 70-74 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Broderick, Anne           72 Stingrays-IL           45.00      43.10   20  
  2 Koplos, Joanie            70 Stingrays-IL         1:01.58      59.72   17  
 
Women 70-74 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Broderick, Anne           72 Stingrays-IL         1:10.00    1:39.98   20  
                  46.12     1:39.98 (53.86)                                        
  2 Moore, Nancy              70 Stingrays-IL         2:10.00    2:01.55   17  
                  57.82   2:01.55 (1:03.73)                                        
  3 Koplos, Joanie            70 Stingrays-IL         2:09.77    2:09.98   16  
                1:00.51   2:09.98 (1:09.47)                                        
 
Women 70-74 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Moore, Nancy              70 Stingrays-IL        12:00.00   11:36.52   20  
  2 Koplos, Joanie            70 Stingrays-IL        14:00.00   12:16.11   17  
 
Men 18-24 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Jones, Kurtis S           23 Unattached - IL-IL     31.78      26.45   20  
 
Men 18-24 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Wilson, Bradford M        22 Lyons-IL                  NT      54.40   20  
                  25.70       54.40 (28.70)                                        
  2 Jones, Kurtis S           23 Unattached - IL-IL   1:07.23      58.69   17  
                  27.98       58.69 (30.71)                                        
 
Men 18-24 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Wilson, Bradford M        22 Lyons-IL                  NT      27.58   20  
 
Men 18-24 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Wilson, Bradford M        22 Lyons-IL                  NT    1:01.04   20  
                  29.64     1:01.04 (31.40)                                        
 
Men 18-24 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Cronin, Jake              20 TWC-IL                    NT      33.70   20  
 
Men 18-24 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Cronin, Jake              20 TWC-IL                    NT    1:13.81   20  
                  34.85     1:13.81 (38.96)                                        
 
Men 18-24 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Cronin, Jake              20 TWC-IL                    NT      27.66   20  
 
Men 18-24 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Wilson, Bradford M        22 Lyons-IL                  NT    1:03.89   20  
                  26.85     1:03.89 (37.04)                                        
  2 Cronin, Jake              20 TWC-IL                    NT    1:05.62   17  
                  29.97     1:05.62 (35.65)                                        
  3 Jones, Kurtis S           23 Unattached - IL-IL        NT    1:10.07   16  
                  31.81     1:10.07 (38.26)                                        
 
Men 25-29 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Matusky, Michael          27 Tri Smart-IL           27.02      25.20   20  
  2 Skas, Matthew             26 Tri Smart-IL           27.00      25.28   17  
  3 Stokwise, Matt            28 Lyons-IL                  NT      28.65   16  
  4 McDonnell, Michael        28 LIB-IL                    NT      29.99   15  
 
Men 25-29 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Rehrig, Clay              28 Smelts-IL              53.76      51.87   20  
                  25.28       51.87 (26.59)                                        
  2 Trauner, Matthew          27 Smelts-IL              53.00      53.50   17  
                  25.61       53.50 (27.89)                                        
  3 Skas, Matthew             26 Tri Smart-IL           59.00      56.59   16  
                  26.57       56.59 (30.02)                                        
  4 Matusky, Michael          27 Tri Smart-IL           58.25      56.70   15  
                  26.82       56.70 (29.88)                                        
  5 Kujat, Scott              27 Smelts-IL            1:05.10      57.89   14  
                  27.65       57.89 (30.24)                                        
  6 Stokwise, Matt            28 Lyons-IL                  NT    1:04.13   13  
                  31.05     1:04.13 (33.08)                                        
  7 McDonnell, Michael        28 LIB-IL                    NT    1:07.76   12  
                  32.20     1:07.76 (35.56)                                        
 
Men 25-29 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Rehrig, Clay              28 Smelts-IL            1:56.99    1:53.92   20  
                  26.58       55.48 (28.90)     1:24.94 (29.46)     1:53.92 (28.98)
  2 Trauner, Matthew          27 Smelts-IL            1:58.00    1:57.45   17  
                  26.35       55.58 (29.23)     1:26.52 (30.94)     1:57.45 (30.93)
 
Men 25-29 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Carillo, Roberto          27 Smelts-IL              31.00      30.78   20  
  2 Cowen, Michael            27 Smelts-IL              35.00      35.60   17  
 
Men 25-29 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Rehrig, Clay              28 Smelts-IL              59.89      59.02   20  
                  28.98       59.02 (30.04)                                        
  2 Carillo, Roberto          27 Smelts-IL            1:09.00    1:07.04   17  
                  31.61     1:07.04 (35.43)                                        
  3 Cowen, Michael            27 Smelts-IL            1:23.00    1:17.96   16  
                  38.30     1:17.96 (39.66)                                        
 
Men 25-29 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Trauner, Matthew          27 Smelts-IL              31.50      30.89   20  
  2 Rehrig, Clay              28 Smelts-IL              33.92      33.37   17  
  3 Matusky, Michael          27 Tri Smart-IL           37.58      34.21   16  
  4 Skas, Matthew             26 Tri Smart-IL           38.00      34.55   15  
  5 Cowen, Michael            27 Smelts-IL              38.00      37.47   14  
  6 McDonnell, Michael        28 LIB-IL                    NT      44.76   13  
 
Men 25-29 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Trauner, Matthew          27 Smelts-IL            1:08.00    1:06.96   20  
                  30.98     1:06.96 (35.98)                                        
  2 Kujat, Scott              27 Smelts-IL            1:17.81    1:16.14   17  
                  36.48     1:16.14 (39.66)                                        
  3 Cowen, Michael            27 Smelts-IL            1:28.00    1:22.71   16  
                  38.52     1:22.71 (44.19)                                        
 
Men 25-29 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Matusky, Michael          27 Tri Smart-IL           30.01      29.70   20  
  2 Skas, Matthew             26 Tri Smart-IL           30.00      30.28   17  
  3 Carillo, Roberto          27 Smelts-IL              31.00      31.91   16  
 
Men 25-29 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Rehrig, Clay              28 Smelts-IL              57.88      56.67   20  
                  26.79       56.67 (29.88)                                        
  2 Kujat, Scott              27 Smelts-IL            1:03.43    1:02.90   17  
                  28.94     1:02.90 (33.96)                                        
 
Men 25-29 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Trauner, Matthew          27 Smelts-IL            1:00.00    1:00.20   20  
                  27.63     1:00.20 (32.57)                                        
  2 Carillo, Roberto          27 Smelts-IL            1:07.00    1:04.19   17  
                  29.12     1:04.19 (35.07)                                        
  3 Cowen, Michael            27 Smelts-IL            1:18.00    1:13.46   16  
                  32.72     1:13.46 (40.74)                                        
  4 McDonnell, Michael        28 LIB-IL                    NT    1:20.74   15  
                  36.77     1:20.74 (43.97)                                        
 
Men 30-34 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Mulcahy, Ryan P           34 Lincolnway-IL          24.00      24.90   20  
  2 Wenke, David              32 NWSC-IL                27.00      26.82   17  
  3 Lavender, Lemikas R       33 Smelts-IL              34.00      28.16   16  
  4 Caravia, Timothy          32 TWC-IL                    NT      29.79   15  
  5 Kubista, Mark             32 ELG-IL                    NT      31.11   14  
  6 Ruley, Nicolas S          34 Unattached - IL-IL        NT      38.88   13  
 
Men 30-34 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Lowell, Jon               33 Munster-IN             50.00      50.00   20  
                  23.92       50.00 (26.08)                                        
  2 Mulcahy, Ryan P           34 Lincolnway-IL          54.00      55.09   17  
                  26.56       55.09 (28.53)                                        
  3 Leonard, John             32 Gray Sharks-IL         57.00      55.11   16  
                  26.72       55.11 (28.39)                                        
  4 Zolmierski, Adam J        30 ELG-IL                 58.13      59.13   15  
                  27.86       59.13 (31.27)                                        
  5 Stevens, Timothy          32 Evanston-IL          1:03.21    1:00.95   14  
                  29.24     1:00.95 (31.71)                                        
  6 Gonzalez, David           30 Unattached - IL-IL   1:04.00    1:01.63   13  
                  29.62     1:01.63 (32.01)                                        
  7 Wenke, David              32 NWSC-IL              1:15.00    1:07.29   12  
                  33.50     1:07.29 (33.79)                                        
  8 Caravia, Timothy          32 TWC-IL                    NT    1:08.66   11  
                  32.23     1:08.66 (36.43)                                        
  9 Marcianelli, Tony         31 ELG-IL               1:10.00    1:10.47    9  
                  33.42     1:10.47 (37.05)                                        
 10 Kubista, Mark             32 ELG-IL                    NT    1:12.67    7  
                  33.59     1:12.67 (39.08)                                        
 11 Ruley, Nicolas S          34 Unattached - IL-IL        NT    1:24.52    6  
                  38.53     1:24.52 (45.99)                                        
 
Men 30-34 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Mulcahy, Ryan P           34 Lincolnway-IL        2:05.00    2:12.39   20  
                  29.32     1:02.46 (33.14)     1:37.50 (35.04)     2:12.39 (34.89)
 
Men 30-34 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Brown, Adam               32 ELG-IL               5:30.00    5:29.17   20  
                  28.50       59.69 (31.19)     1:31.80 (32.11)     2:04.32 (32.52)
        2:37.30 (32.98)     3:10.72 (33.42)     3:44.50 (33.78)     4:19.45 (34.95)
        4:54.60 (35.15)     5:29.17 (34.57)                                        
  2 Hoff, Timothy             33 NWSC-IL              5:50.00    5:34.29   17  
  3 Zolmierski, Adam J        30 ELG-IL               6:00.00    6:00.30   16  
  4 Stevens, Timothy          32 Evanston-IL          6:00.00    6:18.99   15  
  5 Ruley, Nicolas S          34 Unattached - IL-IL        NT    8:38.24   14  
 
Men 30-34 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Wenke, David              32 NWSC-IL                37.00      36.78   20  
  2 Caravia, Timothy          32 TWC-IL                    NT      39.67   17  
 
Men 30-34 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Castle, Paul              34 ELG-IL               1:03.00    1:01.76   20  
                  29.29     1:01.76 (32.47)                                        
  2 Leonard, John             32 Gray Sharks-IL       1:07.00    1:06.01   17  
                  31.85     1:06.01 (34.16)                                        
  3 Zolmierski, Adam J        30 ELG-IL               1:09.75    1:08.62   16  
                  33.36     1:08.62 (35.26)                                        
  4 Gonzalez, David           30 Unattached - IL-IL        NT    1:12.94   15  
                  35.80     1:12.94 (37.14)                                        
  5 Marcianelli, Tony         31 ELG-IL               1:30.00    1:25.58   14  
                  42.10     1:25.58 (43.48)                                        
 
Men 30-34 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Lowell, Jon               33 Munster-IN             29.80      29.12   20  
  2 Leonard, John             32 Gray Sharks-IL         31.70      30.78   17  
  3 Brown, Adam               32 ELG-IL                 30.66      30.80   16  
  4 Hoff, Timothy             33 NWSC-IL                35.00      34.23   15  
  5 Lavender, Lemikas R       33 Smelts-IL              34.00      34.48   14  
  6 Wenke, David              32 NWSC-IL                38.00      36.75   13  
  7 Kubista, Mark             32 ELG-IL                    NT      42.16   12  
 
Men 30-34 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Brown, Adam               32 ELG-IL               1:13.00    1:08.29   20  
                  32.19     1:08.29 (36.10)                                        
  2 Leonard, John             32 Gray Sharks-IL       1:11.00    1:09.14   17  
                  32.15     1:09.14 (36.99)                                        
  3 Hoff, Timothy             33 NWSC-IL              1:16.00    1:12.67   16  
                  33.86     1:12.67 (38.81)                                        
  4 Lavender, Lemikas R       33 Smelts-IL            1:15.00    1:14.46   15  
                  33.82     1:14.46 (40.64)                                        
  5 Stevens, Timothy          32 Evanston-IL          1:26.43    1:21.91   14  
                  39.20     1:21.91 (42.71)                                        
  6 Gonzalez, David           30 Unattached - IL-IL   1:20.00    1:21.92   13  
                  38.55     1:21.92 (43.37)                                        
 
Men 30-34 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Mulcahy, Ryan P           34 Lincolnway-IL          27.00      28.27   20  
 
Men 30-34 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Mulcahy, Ryan P           34 Lincolnway-IL        1:05.00    1:05.45   20  
                  31.24     1:05.45 (34.21)                                        
  2 Zolmierski, Adam J        30 ELG-IL               1:08.50    1:06.57   17  
                  30.29     1:06.57 (36.28)                                        
 
Men 30-34 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Castle, Paul              34 ELG-IL               1:05.50    1:02.77   20  
                  28.07     1:02.77 (34.70)                                        
  2 Leonard, John             32 Gray Sharks-IL       1:05.00    1:04.54   17  
                  29.45     1:04.54 (35.09)                                        
  3 Stevens, Timothy          32 Evanston-IL          1:15.22    1:12.31   16  
                  33.98     1:12.31 (38.33)                                        
  4 Marcianelli, Tony         31 ELG-IL               1:18.00    1:17.91   15  
                  35.96     1:17.91 (41.95)                                        
 
Men 30-34 400 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Lavender, Lemikas R       33 Smelts-IL            6:20.00    6:15.85   20  
                  33.68     1:19.21 (45.53)     2:08.83 (49.62)     3:00.36 (51.53)
        3:49.61 (49.25)     4:40.98 (51.37)     5:29.55 (48.57)     6:15.85 (46.30)
  2 Marcianelli, Tony         31 ELG-IL               7:00.00    6:21.97   17  
                  39.47     1:25.33 (45.86)     2:14.62 (49.29)     3:03.03 (48.41)
        3:54.98 (51.95)     4:44.75 (49.77)     5:34.93 (50.18)     6:21.97 (47.04)
 
Men 35-39 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Martin, Patrick           35 Bartlett-IL            23.20      23.12   20  
  2 Kozlowski, Mark           37 NWSC-IL                25.50      24.11   17  
  3 Postlehwait, Daniel       38 Smelts-IL                 NT      24.35   16  
  4 Scott, Chad               38 LIB-IL                 27.00      27.73   15  
  5 Allsup, Keith             39 Unattached - IL-IL     30.00      29.31   14  
  6 Czach, Jesse              37 BUE-IL                 31.00      30.53   13  
  7 Balian, Michael           39 ELG-IL                 31.00      32.59   12  
  8 Czapka, Jonathan          38 ELG-IL                 31.00      33.38   11  
 
Men 35-39 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Martin, Patrick           35 Bartlett-IL            52.00      51.87   20  
                  24.74       51.87 (27.13)                                        
  2 Culver, Ben               36 ELG-IL                 52.50      51.98   17  
                  25.23       51.98 (26.75)                                        
  3 Elder, Patrick            38 NWSC-IL                51.99      52.01   16  
                  25.13       52.01 (26.88)                                        
  4 Postlehwait, Daniel       38 Smelts-IL                 NT      54.35   14.5
                  25.55       54.35 (28.80)                                        
  4 Kozlowski, Mark           37 NWSC-IL                56.50      54.35   14.5
                  25.17       54.35 (29.18)                                        
  6 Allsup, Keith             39 Unattached - IL-IL   1:15.00    1:06.81   13  
                  31.95     1:06.81 (34.86)                                        
  7 Hyland, Dave              36 Lyons-IL             1:35.00    1:13.19   12  
                1:13.19         1:13.19 ( )                                        
  8 Balian, Michael           39 ELG-IL               1:14.00    1:16.07   11  
                  35.50     1:16.07 (40.57)                                        
  9 Czapka, Jonathan          38 ELG-IL               1:15.00    1:25.85    9  
                  40.39     1:25.85 (45.46)                                        
 
Men 35-39 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Culver, Ben               36 ELG-IL               1:53.00    1:52.92   20  
                  26.34       55.39 (29.05)     1:24.24 (28.85)     1:52.92 (28.68)
  2 Kozlowski, Mark           37 NWSC-IL                   NT    2:21.18   17  
  3 Allsup, Keith             39 Unattached - IL-IL   2:30.00    2:34.06   16  
                  33.95     1:12.39 (38.44)     1:52.99 (40.60)     2:34.06 (41.07)
 
Men 35-39 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Culver, Ben               36 ELG-IL               5:10.00    5:01.32   20  
                  26.95       56.56 (29.61)     1:26.69 (30.13)     1:57.23 (30.54)
        2:27.77 (30.54)     2:58.41 (30.64)     3:29.45 (31.04)     4:00.96 (31.51)
        4:31.87 (30.91)     5:01.32 (29.45)                                        
  2 Elder, Patrick            38 NWSC-IL              5:07.09    5:14.82   17  
                  28.62       59.65 (31.03)     1:32.04 (32.39)     2:05.49 (33.45)
        2:39.23 (33.74)     3:12.62 (33.39)     3:45.38 (32.76)     4:16.91 (31.53)
        4:47.30 (30.39)     5:14.82 (27.52)                                        
  3 Martin, Patrick           35 Bartlett-IL          5:30.00    5:32.04   16  
                  29.05     1:01.25 (32.20)     1:33.69 (32.44)     2:07.13 (33.44)
        2:40.96 (33.83)     3:15.20 (34.24)     3:49.24 (34.04)     4:23.91 (34.67)
        4:58.67 (34.76)     5:32.04 (33.37)                                        
  4 Scott, Chad               38 LIB-IL               5:34.00    5:42.16   15  
                  29.51     1:01.51 (32.00)     1:36.41 (34.90)     2:11.38 (34.97)
        2:46.91 (35.53)     3:22.74 (35.83)     3:57.76 (35.02)     4:32.96 (35.20)
        5:07.67 (34.71)     5:42.16 (34.49)                                        
  5 Evans, Jim                38 ELG-IL               6:54.00    6:46.38   14  
  6 Czach, Jesse              37 BUE-IL               7:10.00    7:01.26   13  
  7 Balian, Michael           39 ELG-IL               7:55.00    8:17.92   12  
  8 Thomas, Michael           39 Lyons-IL             9:00.00    8:24.25   11  
 
Men 35-39 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Elder, Patrick            38 NWSC-IL                27.49      28.20   20  
  2 Thiry, Michael            37 Smelts-IL              33.00      31.28   17  
  3 Czach, Jesse              37 BUE-IL                 39.00      39.23   16  
 
Men 35-39 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Postlehwait, Daniel       38 Smelts-IL                 NT    1:03.46   20  
                  31.22     1:03.46 (32.24)                                        
  2 Evans, Jim                38 ELG-IL               1:30.00    1:26.95   17  
                  43.03     1:26.95 (43.92)                                        
 
Men 35-39 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Kozlowski, Mark           37 NWSC-IL                33.00      31.19   20  
  2 Thiry, Michael            37 Smelts-IL              32.20      31.65   17  
  3 Evans, Jim                38 ELG-IL                 37.51      37.19   16  
  4 Hyland, Dave              36 Lyons-IL               35.00      38.53   15  
 
Men 35-39 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Kozlowski, Mark           37 NWSC-IL              1:08.70    1:07.77   20  
                  31.72     1:07.77 (36.05)                                        
  2 Thiry, Michael            37 Smelts-IL            1:12.00    1:10.43   17  
                  33.20     1:10.43 (37.23)                                        
  3 Evans, Jim                38 ELG-IL               1:31.00    1:24.63   16  
                  39.41     1:24.63 (45.22)                                        
 
Men 35-39 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Martin, Patrick           35 Bartlett-IL            25.50      25.30   20  
  2 Allsup, Keith             39 Unattached - IL-IL     45.00      36.84   17  
 
Men 35-39 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Culver, Ben               36 ELG-IL                 57.00      55.85   20  
                  26.18       55.85 (29.67)                                        
  2 Postlehwait, Daniel       38 Smelts-IL                 NT    1:02.25   17  
                  29.35     1:02.25 (32.90)                                        
  3 Scott, Chad               38 LIB-IL               1:00.00    1:03.17   16  
                  29.43     1:03.17 (33.74)                                        
 
Men 35-39 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Elder, Patrick            38 NWSC-IL                57.99      59.43   20  
                  27.58       59.43 (31.85)                                        
  2 Martin, Patrick           35 Bartlett-IL          1:04.00    1:02.82   17  
                  28.03     1:02.82 (34.79)                                        
  3 Roessler, Steve           37 Lyons-IL             1:10.00    1:07.28   16  
                  29.03     1:07.28 (38.25)                                        
  4 Evans, Jim                38 ELG-IL               1:21.00    1:18.57   15  
                  39.46     1:18.57 (39.11)                                        
  5 Czach, Jesse              37 BUE-IL               1:19.00    1:18.84   14  
                  36.54     1:18.84 (42.30)                                        
 
Men 40-44 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Hemenway, Mike            44 VQRF-IL                25.00      24.64   20  
  2 Carlson, David            41 TWC-IL                 30.00      26.14   17  
  3 Buchta, Andrew            42 ELG-IL                 28.29      27.11   16  
  4 English, Mike             41 Lincolnway-IL          28.00      27.66   15  
  5 Michuda, Robert           42 LIB-IL                 29.90      28.71   14  
  6 Hunek, Balazs             41 Lyons-IL                  NT      28.89   13  
  7 Leyba, Christopher        43 ELG-IL                 31.00      30.72   12  
  8 Sutter, Mike              41 Duneland-IN               NT      32.67   11  
 
Men 40-44 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Urban, Mark               43 Mt. Greenwood-IL       54.32      54.00   20  
                  25.88       54.00 (28.12)                                        
  2 Hemenway, Mike            44 VQRF-IL                56.50      54.85   17  
                  26.68       54.85 (28.17)                                        
  3 Grotke, Kevin A           40 Lincolnway-IL             NT      55.17   16  
                  26.44       55.17 (28.73)                                        
  4 Carlson, David            41 TWC-IL               1:00.00      58.72   15  
                  27.96       58.72 (30.76)                                        
  5 Dunne, Corey              40 Unattached - IL-IL     58.50      58.79   14  
                  28.67       58.79 (30.12)                                        
  6 Mattson, Mark             42 NWSC-IL                58.50    1:00.61   13  
                  28.98     1:00.61 (31.63)                                        
  7 Buchta, Andrew            42 ELG-IL               1:04.51    1:03.01   12  
                  29.91     1:03.01 (33.10)                                        
  8 Michuda, Robert           42 LIB-IL               1:08.00    1:03.92   11  
                  31.29     1:03.92 (32.63)                                        
  9 Stephenson, Samuel        43 Smelts-IL                 NT    1:06.25    9  
                  32.34     1:06.25 (33.91)                                        
 10 Gaofeng, Zhu              43 ELG-IL               1:18.00    1:16.17    7  
                  36.55     1:16.17 (39.62)                                        
 
Men 40-44 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Gidaszewski, Robert L     43 TWC-IL               2:15.00    2:00.80   20  
                  28.08       58.27 (30.19)     1:29.67 (31.40)     2:00.80 (31.13)
  2 Dunne, Corey              40 Unattached - IL-IL   2:07.00    2:05.79   17  
                  29.81     1:02.00 (32.19)     1:34.27 (32.27)     2:05.79 (31.52)
  3 Hunek, Balazs             41 Lyons-IL                  NT    2:23.12   16  
                  30.48     1:05.12 (34.64)     1:43.58 (38.46)     2:23.12 (39.54)
  4 Michuda, Robert           42 LIB-IL               2:43.00    2:32.68   15  
                  32.83     1:10.68 (37.85)     1:52.48 (41.80)     2:32.68 (40.20)
 
Men 40-44 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Carlson, David            41 TWC-IL               6:00.00    5:29.50   20  
  2 Dunne, Corey              40 Unattached - IL-IL   5:42.00    5:34.06   17  
                  30.41     1:02.93 (32.52)     1:35.32 (32.39)     2:08.40 (33.08)
        2:41.96 (33.56)     3:15.95 (33.99)     3:50.38 (34.43)     4:25.32 (34.94)
        4:59.85 (34.53)     5:34.06 (34.21)                                        
  3 Gramley, Steve            43 Indy-IN                   NT    5:57.56   16  
  4 Michuda, Robert           42 LIB-IL               9:00.00    7:18.06   15  
  5 Searle, Ronald            41 ELG-IL                    NT    8:15.95   14  
  6 Gaofeng, Zhu              43 ELG-IL              10:30.00    8:16.79   13  
  7 Tratt, Kerric             41 ELG-IL               9:30.00    9:58.44   12  
 
Men 40-44 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Thayer, Jason             41 Lyons-IL               32.00      31.16   20  
  2 Mattson, Mark             42 NWSC-IL                32.50      32.83   17  
  3 English, Mike             41 Lincolnway-IL          33.33      33.08   16  
  4 Lightfoot, Brent          44 Rush-IL                   NT      35.72   15  
  5 Buchta, Andrew            42 ELG-IL                 35.05      39.40   14  
  6 Searle, Ronald            41 ELG-IL                    NT      45.30   13  
  7 Tratt, Kerric             41 ELG-IL                 54.00    1:06.73   12  
 
Men 40-44 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 English, Mike             41 Lincolnway-IL        1:12.00    1:10.45   20  
                  34.62     1:10.45 (35.83)                                        
  2 Stephenson, Samuel        43 Smelts-IL                 NT    1:25.42   17  
                  41.54     1:25.42 (43.88)                                        
  3 Searle, Ronald            41 ELG-IL                    NT    1:39.29   16  
                  47.33     1:39.29 (51.96)                                        
 
Men 40-44 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Grotke, Kevin A           40 Lincolnway-IL             NT      30.69   20  
  2 Credit, Rob               42 Lyons-IL               34.50      31.13   17  
  3 Urban, Mark               43 Mt. Greenwood-IL       33.45      31.99   16  
  4 Poulston, Doug            41 Munster-IN                NT      32.74   15  
  5 Pollowy, Tim              44 NWSC-IL                33.50      32.99   14  
  6 Mattson, Mark             42 NWSC-IL                37.50      34.70   13  
  7 Lightfoot, Brent          44 Rush-IL                   NT      35.42   12  
  8 Sutter, Mike              41 Duneland-IN               NT      40.23   11  
 
Men 40-44 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Grotke, Kevin A           40 Lincolnway-IL             NT    1:07.78   20  
                  32.38     1:07.78 (35.40)                                        
  2 Urban, Mark               43 Mt. Greenwood-IL     1:09.87    1:08.73   17  
                  32.44     1:08.73 (36.29)                                        
  3 Pollowy, Tim              44 NWSC-IL              1:15.00    1:12.24   16  
                  34.89     1:12.24 (37.35)                                        
  4 Lightfoot, Brent          44 Rush-IL                   NT    1:19.25   15  
                  37.19     1:19.25 (42.06)                                        
  5 Gaofeng, Zhu              43 ELG-IL               1:28.00    1:24.12   14  
                  40.69     1:24.12 (43.43)                                        
  6 Leyba, Christopher        43 ELG-IL               1:27.00    1:24.36   13  
                  41.19     1:24.36 (43.17)                                        
 
Men 40-44 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Carlson, David            41 TWC-IL                 32.50      29.46   20  
  2 Pollowy, Tim              44 NWSC-IL                30.00      30.43   17  
  3 Stephenson, Samuel        43 Smelts-IL                 NT      33.14   16  
  4 Buchta, Andrew            42 ELG-IL                 33.61      33.90   15  
  5 Leyba, Christopher        43 ELG-IL                 36.00      34.01   14  
  6 Tratt, Kerric             41 ELG-IL                 50.00      52.90   13  
 -- Gaofeng, Zhu              43 ELG-IL                 36.00         DQ  
 
Men 40-44 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Tratt, Kerric             41 ELG-IL               1:51.00    2:04.67   20  
                  54.80   2:04.67 (1:09.87)                                        
 
Men 40-44 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Poulston, Doug            41 Munster-IN                NT    1:02.18   20  
                  28.01     1:02.18 (34.17)                                        
  2 Gidaszewski, Robert L     43 TWC-IL               1:12.00    1:02.35   17  
                  28.52     1:02.35 (33.83)                                        
  3 Credit, Rob               42 Lyons-IL             1:07.50    1:03.35   16  
                  29.84     1:03.35 (33.51)                                        
  4 Hemenway, Mike            44 VQRF-IL              1:05.00    1:03.59   15  
                  28.98     1:03.59 (34.61)                                        
  5 Thayer, Jason             41 Lyons-IL             1:08.00    1:06.37   14  
                  30.06     1:06.37 (36.31)                                        
  6 Pollowy, Tim              44 NWSC-IL              1:13.00    1:07.11   13  
                1:07.11         1:07.11 ( )                                        
  7 Mattson, Mark             42 NWSC-IL              1:07.50    1:08.44   12  
                  32.35     1:08.44 (36.09)                                        
  8 English, Mike             41 Lincolnway-IL        1:25.00    1:11.85   11  
                  33.34     1:11.85 (38.51)                                        
  9 Lightfoot, Brent          44 Rush-IL                   NT    1:13.97    9  
                  35.84     1:13.97 (38.13)                                        
 10 Leyba, Christopher        43 ELG-IL               1:19.00    1:14.05    7  
                  35.36     1:14.05 (38.69)                                        
 11 Hunek, Balazs             41 Lyons-IL                  NT    1:14.99    6  
                  33.95     1:14.99 (41.04)                                        
 12 Buchta, Andrew            42 ELG-IL                    NT    1:16.21    5  
                  37.00     1:16.21 (39.21)                                        
 13 Gaofeng, Zhu              43 ELG-IL               1:30.00    1:28.48    4  
                  43.27     1:28.48 (45.21)                                        
 14 Searle, Ronald            41 ELG-IL                    NT    1:29.56    3  
                  41.99     1:29.56 (47.57)                                        
 15 Tratt, Kerric             41 ELG-IL               2:00.00    1:58.42    2  
                  59.21     1:58.42 (59.21)                                        
 -- Stephenson, Samuel        43 Smelts-IL                 NT         DQ  
                  37.08          DQ (42.26)                                        
 -- Sutter, Mike              41 Duneland-IN               NT         DQ  
                  47.60          DQ (42.02)                                        
 
Men 40-44 400 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Leyba, Christopher        43 ELG-IL               6:00.00    5:36.90   20  
                  35.31     1:16.38 (41.07)     2:01.28 (44.90)     2:44.70 (43.42)
        3:33.94 (49.24)     4:22.31 (48.37)     5:00.66 (38.35)     5:36.90 (36.24)
 
Men 45-49 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Dahlke, Grant             49 ELG-IL                 25.75      25.03   20  
  2 Knipstein, Steven C       48 Lyons-IL               28.00      26.43   17  
  3 Richert, John             47 LIB-IL                    NT      27.46   16  
  4 Costello, John            46 Lyons-IL                  NT      27.81   15  
  5 Figg, Steve               46 Smelts-IL              28.37      28.87   14  
  6 Roscher, Jim              49 ELG-IL                 28.50      29.07   13  
  7 Caffero, Louie            49 ELG-IL                 31.00      30.03   12  
  8 Watts, David              49 ELG-IL                    NT      32.12   11  
  9 Strudeman, Timothy        48 Lyons-IL                  NT      32.13    9  
 
Men 45-49 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Dahlke, Grant             49 ELG-IL                 55.50      54.53   20  
                  25.60       54.53 (28.93)                                        
  2 Knipstein, Steven C       48 Lyons-IL             1:05.00      58.04   17  
                  28.15       58.04 (29.89)                                        
  3 Schiesl, Michael          46 Academy-IL             58.50      59.01   16  
                  28.80       59.01 (30.21)                                        
  4 Richert, John             47 LIB-IL                    NT    1:01.33   15  
                  29.14     1:01.33 (32.19)                                        
  5 Follin, Bill              45 NWSC-IL              1:40.00    1:06.11   14  
                  31.50     1:06.11 (34.61)                                        
  6 Watts, David              49 ELG-IL               1:17.76    1:12.42   13  
                  33.99     1:12.42 (38.43)                                        
 
Men 45-49 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Knipstein, Steven C       48 Lyons-IL             2:12.00    2:11.45   20  
                  29.87     1:02.00 (32.13)     1:36.87 (34.87)     2:11.45 (34.58)
  2 Figg, Steve               46 Smelts-IL            2:14.29    2:31.22   17  
                  33.47     1:10.90 (37.43)   2:31.26 (1:20.36)         2:31.22 ( )
  3 Caffero, Louie            49 ELG-IL               2:45.00    2:40.72   16  
                  35.67     1:17.39 (41.72)     1:59.61 (42.22)     2:40.72 (41.11)
  4 Schoser, John C           47 NASA-IL              2:53.38    2:47.99   15  
                  35.79     1:17.59 (41.80)     2:02.88 (45.29)     2:47.99 (45.11)
  5 Marsh, Edward             47 ELG-IL               2:59.00    2:58.04   14  
                  38.45     1:24.37 (45.92)     2:12.33 (47.96)     2:58.04 (45.71)
 
Men 45-49 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Knipstein, Steven C       48 Lyons-IL             6:30.00    6:07.25   20  
  2 Roscher, Jim              49 ELG-IL               7:30.00    7:00.85   17  
  3 Figg, Steve               46 Smelts-IL            6:19.92    7:03.48   16  
  4 Caffero, Louie            49 ELG-IL               7:55.00    7:17.30   15  
  5 Follin, Bill              45 NWSC-IL                   NT    7:18.64   14  
  6 Marsh, Edward             47 ELG-IL                    NT    8:00.40   13  
 
Men 45-49 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Dahlke, Grant             49 ELG-IL                 34.00      32.31   20  
  2 Figg, Steve               46 Smelts-IL              33.03      33.55   17  
  3 Roscher, Jim              49 ELG-IL                 40.00      39.74   16  
 
Men 45-49 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Schiesl, Michael          46 Academy-IL           1:08.00    1:08.03   20  
                  33.28     1:08.03 (34.75)                                        
  2 Dahlke, Grant             49 ELG-IL               1:10.00    1:11.61   17  
                  35.10     1:11.61 (36.51)                                        
  3 Figg, Steve               46 Smelts-IL            1:12.23    1:15.27   16  
                  36.19     1:15.27 (39.08)                                        
  4 Watts, David              49 ELG-IL                    NT    1:32.76   15  
                  43.93     1:32.76 (48.83)                                        
  5 Marsh, Edward             47 ELG-IL               1:29.71    1:35.81   14  
                  46.63     1:35.81 (49.18)                                        
  6 Caffero, Louie            49 ELG-IL               1:41.00    1:37.01   13  
                  48.60     1:37.01 (48.41)                                        
 
Men 45-49 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Costello, John            46 Lyons-IL                  NT      32.98   20  
  2 Richert, John             47 LIB-IL                    NT      35.55   17  
  3 Roscher, Jim              49 ELG-IL                 36.00      36.21   16  
  4 Schoser, John C           47 NASA-IL                36.59      37.27   15  
  5 Watts, David              49 ELG-IL                 40.60      38.10   14  
 
Men 45-49 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Costello, John            46 Lyons-IL                  NT    1:13.87   20  
                  34.61     1:13.87 (39.26)                                        
  2 Schoser, John C           47 NASA-IL              1:18.41    1:20.46   17  
                  38.74     1:20.46 (41.72)                                        
 
Men 45-49 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Marsh, Edward             47 ELG-IL               1:53.00    1:45.95   20  
                  47.00     1:45.95 (58.95)                                        
 
Men 45-49 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Schiesl, Michael          46 Academy-IL           1:10.00    1:09.25   20  
                  30.26     1:09.25 (38.99)                                        
  2 Richert, John             47 LIB-IL                    NT    1:11.58   17  
                  33.07     1:11.58 (38.51)                                        
  3 Roscher, Jim              49 ELG-IL               1:15.00    1:16.32   16  
                  37.60     1:16.32 (38.72)                                        
  4 Caffero, Louie            49 ELG-IL               1:38.00    1:36.30   15  
                  49.70     1:36.30 (46.60)                                        
 
Men 45-49 400 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Marsh, Edward             47 ELG-IL               7:58.00    7:35.69   20  
                  52.14   1:54.13 (1:01.99)     2:50.31 (56.18)     3:48.66 (58.35)
      4:50.43 (1:01.77)   5:52.63 (1:02.20)     6:45.79 (53.16)     7:35.69 (49.90)
 
Men 50-54 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Soltys, Ted               52 FF-IL                     NT      24.72   20  
  2 Pegues, Lex               52 ELG-IL                 26.50      25.28   17  
  3 Ursu, Andrei              54 ELG-IL                 26.80      25.58   16  
  4 Rowland, Jim              52 LIB-IL                 26.25      26.82   15  
  5 Galante, Gustavo          53 Munster-IN             27.55      26.85   14  
  6 Robey, Paul E             52 Wisconsin Master-WI    28.00      27.58   13  
  7 Gifford, Randy            51 ELG-IL                 27.10      27.73   12  
  8 Wallock, Michael          52 Unattached - IL-IL        NT      29.54   11  
  9 Cummins, Tom              52 Bartlett-IL            29.42      29.99    9  
 10 Dieterle, Michael         51 ELG-IL                    NT      30.37    7  
 11 Grant, Richard            53 TWC-IL                 34.33      38.72    6  
 -- Powell, Bill              50 Barrington-IL          29.00         DQ  
 -- Wooding, Charles          52 Lyons-IL                  NT         DQ  
 -- Seaman, John              54 Munster-IN             27.05         DQ  
 
Men 50-54 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Soltys, Ted               52 FF-IL                     NT      54.92   20  
                  26.16       54.92 (28.76)                                        
  2 Ursu, Andrei              54 ELG-IL                 57.30      56.88   17  
                  27.50       56.88 (29.38)                                        
  3 Gilberg, Steven           50 Smelts-IL            1:00.00      58.30   16  
                  27.11       58.30 (31.19)                                        
  4 Henderson, Mike           51 NWSC-IL                59.50      58.54   15  
                  28.22       58.54 (30.32)                                        
  5 Powell, Bill              50 Barrington-IL        1:00.20      58.96   14  
                  28.64       58.96 (30.32)                                        
  6 Seaman, John              54 Munster-IN           1:01.52    1:00.96   13  
                  29.92     1:00.96 (31.04)                                        
  7 Galante, Gustavo          53 Munster-IN           1:00.65    1:01.97   12  
                  29.22     1:01.97 (32.75)                                        
  8 Robey, Paul E             52 Wisconsin Master-WI  1:03.00    1:02.07   11  
                  29.73     1:02.07 (32.34)                                        
  9 Dieterle, Michael         51 ELG-IL                    NT    1:05.73    9  
                  30.97     1:05.73 (34.76)                                        
 10 Gohl, Michael             51 Hh-Il-IL             1:10.00    1:08.11    7  
                  33.62     1:08.11 (34.49)                                        
 11 Grant, Richard            53 TWC-IL               1:24.00    1:33.69    6  
                  39.12     1:33.69 (54.57)                                        
 
Men 50-54 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Wooding, Charles          52 Lyons-IL                  NT    2:18.65   20  
                  30.29     1:04.60 (34.31)     1:41.71 (37.11)     2:18.65 (36.94)
  2 Wallock, Michael          52 Unattached - IL-IL        NT    2:36.79   17  
 
Men 50-54 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Sims, David               50 FF-IL                4:55.54    5:14.44   20  
                  28.54       58.59 (30.05)     1:29.27 (30.68)     2:00.71 (31.44)
        2:32.93 (32.22)     3:06.01 (33.08)     3:39.28 (33.27)     4:12.27 (32.99)
        4:44.71 (32.44)     5:14.44 (29.73)                                        
  2 Jenkins, Timothy J        51 FF-IL                5:35.00    5:25.49   17  
                  31.12     1:04.89 (33.77)     1:38.47 (33.58)     2:12.09 (33.62)
        2:45.07 (32.98)     3:17.60 (32.53)     3:49.88 (32.28)     4:22.21 (32.33)
        4:54.07 (31.86)     5:25.49 (31.42)                                        
  3 Wilczak, Tom              52 ELG-IL               5:35.00    5:43.34   16  
                  30.98     1:04.60 (33.62)     1:39.33 (34.73)     2:14.26 (34.93)
        2:49.47 (35.21)     3:25.24 (35.77)     4:00.33 (35.09)     4:34.96 (34.63)
        5:09.64 (34.68)     5:43.34 (33.70)                                        
  4 Pegues, Lex               52 ELG-IL               6:50.00    6:16.23   15  
  5 Rowland, Jim              52 LIB-IL               6:31.00    6:16.42   14  
  6 Cummins, Tom              52 Bartlett-IL          7:30.00    7:10.50   13  
 
Men 50-54 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Pegues, Lex               52 ELG-IL                 32.00      31.25   20  
  2 Gilberg, Steven           50 Smelts-IL              33.30      32.20   17  
  3 Seaman, John              54 Munster-IN             33.63      33.69   16  
  4 Cummins, Tom              52 Bartlett-IL            40.89      41.22   15  
  5 Wallock, Michael          52 Unattached - IL-IL        NT      42.16   14  
 
Men 50-54 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Pegues, Lex               52 ELG-IL               1:10.00    1:08.67   20  
                  33.48     1:08.67 (35.19)                                        
  2 Woerner, Bruce            50 ELG-IL               1:37.84    1:35.89   17  
                  47.70     1:35.89 (48.19)                                        
 
Men 50-54 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Wilczak, Tom              52 ELG-IL                 32.00      32.10   20  
  2 Gifford, Randy            51 ELG-IL                 34.05      34.46   17  
  3 Pegues, Lex               52 ELG-IL                 38.00      35.55   16  
  4 Gohl, Michael             51 Hh-Il-IL               36.00      35.88   15  
  5 Joza, Wayne               54 NWSC-IL                35.10      36.47   14  
  6 Seaman, John              54 Munster-IN             37.89      38.05   13  
  7 Woerner, Bruce            50 ELG-IL                 40.56      41.51   12  
  8 Cummins, Tom              52 Bartlett-IL            38.85      41.67   11  
  9 Wallock, Michael          52 Unattached - IL-IL        NT      42.39    9  
 10 Gordon, Steven H          54 ELG-IL                 43.00      43.16    7  
 
Men 50-54 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Wilczak, Tom              52 ELG-IL               1:13.00    1:12.53   20  
                  33.61     1:12.53 (38.92)                                        
  2 Henderson, Mike           51 NWSC-IL              1:16.90    1:15.66   17  
                  35.78     1:15.66 (39.88)                                        
  3 Gifford, Randy            51 ELG-IL               1:14.00    1:16.37   16  
                  35.86     1:16.37 (40.51)                                        
  4 Gohl, Michael             51 Hh-Il-IL             1:20.00    1:20.34   15  
                  37.51     1:20.34 (42.83)                                        
  5 Joza, Wayne               54 NWSC-IL              1:21.00    1:22.68   14  
                  39.79     1:22.68 (42.89)                                        
  6 Woerner, Bruce            50 ELG-IL               1:30.20    1:33.42   13  
                  42.93     1:33.42 (50.49)                                        
  7 Gordon, Steven H          54 ELG-IL               1:40.00    1:39.02   12  
                  45.51     1:39.02 (53.51)                                        
 
Men 50-54 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Gilberg, Steven           50 Smelts-IL              27.56      27.45   20  
  2 Ursu, Andrei              54 ELG-IL                 28.30      27.93   17  
  3 Wilczak, Tom              52 ELG-IL                 27.50      27.95   16  
  4 Powell, Bill              50 Barrington-IL          30.00      29.67   15  
  5 Robey, Paul E             52 Wisconsin Master-WI    31.50      29.87   14  
  6 Gifford, Randy            51 ELG-IL                 31.00      30.64   13  
  7 Cummins, Tom              52 Bartlett-IL            33.95      37.60   12  
  8 Gordon, Steven H          54 ELG-IL                 37.00      43.25   11  
 
Men 50-54 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Sims, David               50 FF-IL                  53.53      56.12   20  
                  27.45       56.12 (28.67)                                        
  2 Jenkins, Timothy J        51 FF-IL                1:01.00      59.70   17  
                  27.88       59.70 (31.82)                                        
  3 Soltys, Ted               52 FF-IL                     NT    1:00.66   16  
                  27.77     1:00.66 (32.89)                                        
  4 Ursu, Andrei              54 ELG-IL               1:02.50    1:02.55   15  
                  29.70     1:02.55 (32.85)                                        
  5 Rowland, Jim              52 LIB-IL               1:15.00    1:15.88   14  
                  36.29     1:15.88 (39.59)                                        
 
Men 50-54 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Gilberg, Steven           50 Smelts-IL            1:11.15    1:06.66   20  
                  29.90     1:06.66 (36.76)                                        
  2 Henderson, Mike           51 NWSC-IL              1:09.50    1:08.87   17  
                  31.58     1:08.87 (37.29)                                        
  3 Gifford, Randy            51 ELG-IL               1:09.00    1:09.32   16  
                  31.53     1:09.32 (37.79)                                        
  4 Galante, Gustavo          53 Munster-IN           1:10.00    1:10.75   15  
                  32.92     1:10.75 (37.83)                                        
  5 Robey, Paul E             52 Wisconsin Master-WI  1:14.00    1:11.92   14  
                  34.32     1:11.92 (37.60)                                        
  6 Joza, Wayne               54 NWSC-IL              1:16.00    1:16.32   13  
                  36.63     1:16.32 (39.69)                                        
  7 Gohl, Michael             51 Hh-Il-IL             1:15.00    1:17.15   12  
                  36.36     1:17.15 (40.79)                                        
  8 Dieterle, Michael         51 ELG-IL                    NT    1:18.06   11  
                  36.92     1:18.06 (41.14)                                        
  9 Gordon, Steven H          54 ELG-IL               1:35.00    1:35.45    9  
                  46.72     1:35.45 (48.73)                                        
 -- Wooding, Charles          52 Lyons-IL                  NT         DQ  
                  33.96          DQ (39.42)                                        
 -- Grant, Richard            53 TWC-IL               1:41.00         DQ  
                  48.56          DQ (57.30)                                        
 
Men 50-54 400 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Ursu, Andrei              54 ELG-IL               5:35.00    5:23.75   20  
                  33.34     1:10.66 (37.32)     1:54.88 (44.22)     2:38.51 (43.63)
        3:25.59 (47.08)     4:12.42 (46.83)     4:49.65 (37.23)     5:23.75 (34.10)
 
Men 55-59 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Brezina, Randall G        58 Hh-Il-IL               26.75      25.20   20  
  2 Thompson, Jr., Edward G   55 Munster-IN             27.81      27.15   17  
  3 Rolbiecki, Glenn          55 Academy-IL             27.50      27.30   16  
  4 Shekleton, Tim            55 Barrington-IL          28.00      28.14   15  
  5 Reed, Michael E           57 LIB-IL                 29.60      29.53   14  
  6 Grula, Tom                57 Rush-IL                   NT      32.29   13  
  7 Freeman, Stephen          57 Duneland-IN            38.00      39.79   12  
 -- Scanlan, Kevin            58 ELG-IL                 27.00         DQ  
 
Men 55-59 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Scanlan, Kevin            58 ELG-IL                 57.00      56.97   20  
                  27.36       56.97 (29.61)                                        
  2 Rolbiecki, Glenn          55 Academy-IL           1:01.00      59.63   17  
                  27.93       59.63 (31.70)                                        
  3 Thompson, Jr., Edward G   55 Munster-IN           1:02.14      59.70   16  
                  28.46       59.70 (31.24)                                        
  4 Bodnar, Henry M           56 Lincolnway-IL          59.08    1:01.07   15  
                  27.58     1:01.07 (33.49)                                        
  5 Roeing, Randy             59 FF-IL                1:05.50    1:05.15   14  
                  30.86     1:05.15 (34.29)                                        
  6 Reed, Michael E           57 LIB-IL               1:04.20    1:05.78   13  
                  32.07     1:05.78 (33.71)                                        
  7 Happ, Dirk                57 TWC-IL                    NT    1:07.52   12  
                  32.46     1:07.52 (35.06)                                        
  8 Grula, Tom                57 Rush-IL                   NT    1:11.99   11  
                  34.84     1:11.99 (37.15)                                        
  9 Camin, Peter M            57 Unattached - IL-IL   1:08.14    1:13.38    9  
                  35.20     1:13.38 (38.18)                                        
 10 Freeman, Stephen          57 Duneland-IN               NT    1:32.04    7  
                  40.99     1:32.04 (51.05)                                        
 
Men 55-59 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Scanlan, Kevin            58 ELG-IL               2:05.00    2:08.60   20  
                  29.56     1:01.85 (32.29)     1:35.32 (33.47)     2:08.60 (33.28)
  2 Meyer, Kenneth            57 ELG-IL               2:44.00    2:13.95   17  
                  30.55     1:04.13 (33.58)     1:38.81 (34.68)     2:13.95 (35.14)
  3 Happ, Dirk                57 TWC-IL                    NT    2:36.99   16  
                  34.64     1:14.15 (39.51)     1:57.17 (43.02)     2:36.99 (39.82)
  4 Miller, John B            59 Mt. Greenwood-IL     3:00.00    2:50.51   15  
                  36.69     1:19.14 (42.45)     2:03.84 (44.70)     2:50.51 (46.67)
  5 Manheim, Chris            58 ELG-IL               3:10.00    3:28.97   14  
                  49.12     1:43.39 (54.27)     2:37.91 (54.52)     3:28.97 (51.06)
 
Men 55-59 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Scanlan, Kevin            58 ELG-IL               5:45.00    5:38.19   20  
                  31.33     1:04.79 (33.46)     1:38.68 (33.89)     2:12.58 (33.90)
        2:46.33 (33.75)     3:20.24 (33.91)     3:54.76 (34.52)     4:29.58 (34.82)
        5:04.30 (34.72)     5:38.19 (33.89)                                        
  2 Keenan, George            59 Coho-IL              5:35.31    5:55.39   17  
                  32.09     1:06.00 (33.91)     1:41.34 (35.34)     2:17.47 (36.13)
        2:53.51 (36.04)     3:29.89 (36.38)     4:06.23 (36.34)     4:42.58 (36.35)
        5:19.27 (36.69)     5:55.39 (36.12)                                        
  3 Hasse, William            57 Munster-IN           6:10.00    6:15.16   16  
  4 Reed, Michael E           57 LIB-IL               6:32.00    6:32.90   15  
 
Men 55-59 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Meyer, Kenneth            57 ELG-IL                 32.00      31.76   20  
  2 Rosner, Gregory           55 Wisconsin Master-WI    35.00      35.04   17  
  3 Rolbiecki, Glenn          55 Academy-IL             35.00      36.25   16  
  4 Brezina, Randall G        58 Hh-Il-IL               32.25      37.40   15  
  5 Happ, Dirk                57 TWC-IL                    NT      40.95   14  
  6 Miller, John B            59 Mt. Greenwood-IL       45.00      45.92   13  
  7 Manheim, Chris            58 ELG-IL                 52.68      54.51   12  
  8 Matherson, Frank          58 ELG-IL               1:15.00    1:06.91   11  
 
Men 55-59 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Bodnar, Henry M           56 Lincolnway-IL        1:07.64    1:09.50   20  
                  33.00     1:09.50 (36.50)                                        
  2 Meyer, Kenneth            57 ELG-IL               1:12.00    1:10.03   17  
                  34.96     1:10.03 (35.07)                                        
  3 Rosner, Gregory           55 Wisconsin Master-WI  1:18.00    1:17.30   16  
                  37.17     1:17.30 (40.13)                                        
  4 Matherson, Frank          58 ELG-IL               2:30.00    2:21.85   15  
                1:10.53   2:21.85 (1:11.32)                                        
 -- Manheim, Chris            58 ELG-IL               2:00.00         DQ  
                2:06.40                                                            
 
Men 55-59 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Meyer, Kenneth            57 ELG-IL                    NT      35.20   20  
  2 Shekleton, Tim            55 Barrington-IL          38.00      39.24   17  
  3 Miller, John B            59 Mt. Greenwood-IL       42.00      41.99   16  
  4 Manheim, Chris            58 ELG-IL                 52.22      53.57   15  
 
Men 55-59 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Miller, John B            59 Mt. Greenwood-IL     1:35.00    1:33.97   20  
                  44.02     1:33.97 (49.95)                                        
  2 Manheim, Chris            58 ELG-IL               1:58.45    2:05.69   17  
                1:00.03   2:05.69 (1:05.66)                                        
  3 Matherson, Frank          58 ELG-IL               2:45.00    2:24.12   16  
                1:10.90   2:24.12 (1:13.22)                                        
 
Men 55-59 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Rolbiecki, Glenn          55 Academy-IL             32.00      31.26   20  
  2 Shekleton, Tim            55 Barrington-IL          33.00      32.22   17  
  3 Reed, Michael E           57 LIB-IL                 35.80      35.97   16  
 
Men 55-59 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Scanlan, Kevin            58 ELG-IL               1:08.00    1:04.91   20  
                  30.75     1:04.91 (34.16)                                        
  2 Keenan, George            59 Coho-IL              1:07.01    1:12.24   17  
                  33.22     1:12.24 (39.02)                                        
 -- Hasse, William            57 Munster-IN           1:05.00        DNF  
                  30.10                                                            
 
Men 55-59 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Meyer, Kenneth            57 ELG-IL                    NT    1:09.26   20  
                  32.53     1:09.26 (36.73)                                        
  2 Hasse, William            57 Munster-IN           1:10.00    1:11.24   17  
                  33.19     1:11.24 (38.05)                                        
  3 Shekleton, Tim            55 Barrington-IL        1:17.00    1:14.50   16  
                  34.61     1:14.50 (39.89)                                        
  4 Rolbiecki, Glenn          55 Academy-IL           1:27.50    1:19.60   15  
                  35.53     1:19.60 (44.07)                                        
  5 Miller, John B            59 Mt. Greenwood-IL     1:30.00    1:32.97   14  
                  45.25     1:32.97 (47.72)                                        
 -- Thompson, Jr., Edward G   55 Munster-IN           1:14.93         DQ  
                  32.38          DQ (38.17)                                        
 
Men 55-59 400 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
 -- Camin, Peter M            57 Unattached - IL-IL   6:31.12        DNF  
 
Men 60-64 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Eggar, Jack               60 ELG-IL                 27.75      25.80   20  
  2 Lencioni, Len             62 Stingrays-IL           29.00      29.17   17  
  3 Pence, Steve              64 ELG-IL                 34.00      32.56   16  
  4 Alsen, Donald J           63 BUE-IL                 36.00      36.87   15  
 
Men 60-64 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Eggar, Jack               60 ELG-IL                 59.25      58.00   20  
                  27.67       58.00 (30.33)                                        
  2 Lencioni, Len             62 Stingrays-IL         1:10.00    1:06.75   17  
                  32.19     1:06.75 (34.56)                                        
  3 Spaulding, Robert         61 BUE-IL               1:10.00    1:10.24   16  
                  34.55     1:10.24 (35.69)                                        
  4 Kozlowski, Mike           62 Sea Otters-IL        1:18.42    1:19.42   15  
                  37.08     1:19.42 (42.34)                                        
  5 Alsen, Donald J           63 BUE-IL               1:22.00    1:22.18   14  
                  37.80     1:22.18 (44.38)                                        
 
Men 60-64 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Eggar, Jack               60 ELG-IL               2:14.40    2:10.55   20  
                  30.78     1:03.54 (32.76)     1:37.16 (33.62)     2:10.55 (33.39)
 
Men 60-64 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Eggar, Jack               60 ELG-IL               6:30.00    5:54.73   20  
  2 Campana, James            61 ELG-IL                    NT    6:49.60   17  
  3 Kozlowski, Mike           62 Sea Otters-IL        7:57.75    7:57.48   16  
  4 Brown, Paul               62 ELG-IL               8:41.09    8:22.87   15  
  5 Alsen, Donald J           63 BUE-IL               8:20.00    8:36.12   14  
 
Men 60-64 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Garcia, Jamie             64 ELG-IL                 42.19      42.80   20  
  2 Maude, Tom                63 ELG-IL                    NT      43.20   17  
  3 Pence, Steve              64 ELG-IL                 44.00      44.92   16  
  4 Alsen, Donald J           63 BUE-IL                 52.00      48.09   15  
 
Men 60-64 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Maude, Tom                63 ELG-IL               1:38.00    1:31.83   20  
                  44.91     1:31.83 (46.92)                                        
  2 Garcia, Jamie             64 ELG-IL               1:35.58    1:34.99   17  
                  47.13     1:34.99 (47.86)                                        
 
Men 60-64 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Campana, James            61 ELG-IL                 33.10      33.21   20  
  2 Spaulding, Robert         61 BUE-IL                 39.00      41.36   17  
  3 Pence, Steve              64 ELG-IL                 44.00      41.57   16  
  4 Garcia, Jamie             64 ELG-IL                 45.19      44.65   15  
  5 Alsen, Donald J           63 BUE-IL                 52.00      51.89   14  
 
Men 60-64 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Campana, James            61 ELG-IL               1:14.00    1:14.35   20  
                  34.59     1:14.35 (39.76)                                        
  2 Spaulding, Robert         61 BUE-IL               1:25.00    1:30.99   17  
                  42.85     1:30.99 (48.14)                                        
  3 Garcia, Jamie             64 ELG-IL               1:43.86    1:38.01   16  
                  46.41     1:38.01 (51.60)                                        
  4 Brown, Paul               62 ELG-IL               1:55.28    1:53.35   15  
                  54.94     1:53.35 (58.41)                                        
 
Men 60-64 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Brown, Paul               62 ELG-IL                 48.80      51.78   20  
 
Men 60-64 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Maude, Tom                63 ELG-IL               1:44.00    1:44.09   20  
                  45.60     1:44.09 (58.49)                                        
  2 Brown, Paul               62 ELG-IL               2:23.62    1:51.44   17  
                  52.15     1:51.44 (59.29)                                        
 
Men 60-64 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Spaulding, Robert         61 BUE-IL               1:20.00    1:19.29   20  
                  37.07     1:19.29 (42.22)                                        
  2 Garcia, Jamie             64 ELG-IL               1:35.23    1:30.56   17  
                  44.43     1:30.56 (46.13)                                        
  3 Kozlowski, Mike           62 Sea Otters-IL        1:48.18    1:44.16   16  
                  55.04     1:44.16 (49.12)                                        
 
Men 60-64 400 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Maude, Tom                63 ELG-IL                    NT    7:26.28   20  
                  51.16   1:51.77 (1:00.61)     2:48.50 (56.73)     3:43.52 (55.02)
      4:48.03 (1:04.51)   5:53.37 (1:05.34)     6:39.54 (46.17)     7:26.28 (46.74)
 
Men 65-69 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Kozlowski, Robert S       68 NWSC-IL                33.50      34.66   20  
 
Men 65-69 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Philbrick, Herb           65 Unattached - IL-IL        NT    1:08.94   20  
                  33.01     1:08.94 (35.93)                                        
  2 Osbourne, Oz              66 ELG-IL               1:12.00    1:15.12   17  
                  35.62     1:15.12 (39.50)                                        
  3 Kozlowski, Robert S       68 NWSC-IL              1:20.10    1:21.60   16  
                  37.32     1:21.60 (44.28)                                        
 
Men 65-69 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Osbourne, Oz              66 ELG-IL               2:50.00    2:52.19   20  
                  40.25     1:23.64 (43.39)     2:08.51 (44.87)     2:52.19 (43.68)
 
Men 65-69 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Philbrick, Herb           65 Unattached - IL-IL   7:30.00    7:10.58   20  
 
Men 65-69 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Kozlowski, Robert S       68 NWSC-IL                43.50      46.05   20  
 
Men 65-69 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Kozlowski, Robert S       68 NWSC-IL              1:35.10    1:45.38   20  
                  49.07     1:45.38 (56.31)                                        
 
Men 65-69 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Osbourne, Oz              66 ELG-IL               1:35.00    1:35.44   20  
                  43.30     1:35.44 (52.14)                                        
 
Men 65-69 400 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Osbourne, Oz              66 ELG-IL               8:00.00    7:07.71   20  
                  45.29     1:38.11 (52.82)     2:34.02 (55.91)     3:29.71 (55.69)
      4:29.76 (1:00.05)   5:32.10 (1:02.34)     6:20.37 (48.27)     7:07.71 (47.34)
 
Men 70-74 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Olson, Jim L              70 Wisconsin Master-WI    35.00      34.25   20  
  2 Gambetta, Miguel          74 Duneland-IN            34.00      34.61   17  
 
Men 70-74 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Zollner, Max E            74 NWSC-IL                45.37      44.14   20  
 
Men 70-74 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Zollner, Max E            74 NWSC-IL              1:48.29    1:40.01   20  
                  46.98     1:40.01 (53.03)                                        
 
Men 70-74 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Olson, Jim L              70 Wisconsin Master-WI    41.88      41.52   20  
  2 Barry, Andy               70 NWSC-IL                42.50      42.23   17  
  3 Zollner, Max E            74 NWSC-IL                54.53      50.97   16  
 
Men 70-74 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Olson, Jim L              70 Wisconsin Master-WI  1:31.50    1:29.28   20  
                  43.57     1:29.28 (45.71)                                        
  2 Barry, Andy               70 NWSC-IL              1:30.00    1:30.75   17  
                  43.49     1:30.75 (47.26)                                        
  3 Zollner, Max E            74 NWSC-IL              1:58.06    1:53.50   16  
                  53.23   1:53.50 (1:00.27)                                        
 
Men 70-74 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Barry, Andy               70 NWSC-IL              1:26.00    1:24.29   20  
                  39.26     1:24.29 (45.03)                                        
 
Men 70-74 400 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Barry, Andy               70 NWSC-IL              6:51.00    6:54.04   20  
                  41.20     1:30.50 (49.30)   2:31.67 (1:01.17)   3:32.12 (1:00.45)
        4:23.35 (51.23)     5:14.69 (51.34)     6:05.81 (51.12)     6:54.04 (48.23)
  2 Zollner, Max E            74 NWSC-IL              9:47.79    9:42.90   17  
                1:11.89   2:46.76 (1:34.87)     3:46.50 (59.74)   4:48.93 (1:02.43)
      6:06.30 (1:17.37)   7:23.40 (1:17.10)   8:32.79 (1:09.39)   9:42.90 (1:10.11)
 
Men 75-79 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Banfield, Tom             79 Barrington-IL          34.00      35.39   20  
 
Men 75-79 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Banfield, Tom             79 Barrington-IL        1:17.00    1:17.51   20  
                  37.46     1:17.51 (40.05)                                        
 
Men 75-79 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Banfield, Tom             79 Barrington-IL        3:00.00    2:57.52   20  
                  41.44     1:27.35 (45.91)     2:14.40 (47.05)     2:57.52 (43.12)
 
Men 80-84 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Loughlin, Joe             83 Stingrays-IL         1:05.00      59.71   20  
 
Men 80-84 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Loughlin, Joe             83 Stingrays-IL         1:00.00      59.73   20  
 
Men 80-84 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Loughlin, Joe             83 Stingrays-IL           57.00      56.12   20