Licensed to Lake Forest Swim Club -IL
                                    HY-TEK's MEET MANAGER 4.0 2/8/2014 10:56 PM
             Annual St. Charles Masters Meet, Sanction #: 214-S002             
                                    Results                                    
 
Women 18-24 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Nolte, Jeanette C         22 NWSC-IL                25.12      24.96   20  
  2 Licari, Lisa M            20 ELG-IL                 26.67      26.82   17  
  3 Susmarski, Emily          23 UC21-IL                32.34      27.00   16  
  4 Simek, Nadia              23 Academy-IL             28.00      27.50   15  
 
Women 18-24 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Nolte, Jeanette C         22 NWSC-IL                55.15      54.27   20  
                  25.74       54.27 (28.53)                                        
  2 Susmarski, Emily          23 UC21-IL                58.96      58.07   17  
                  27.76       58.07 (30.31)                                        
 
Women 18-24 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Susmarski, Emily          23 UC21-IL              2:05.00    2:09.53   20  
                  29.66     1:03.41 (33.75)     1:37.13 (33.72)     2:09.53 (32.40)
 
Women 18-24 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Nolte, Jeanette C         22 NWSC-IL              5:15.30    5:26.13   20  
                  28.12       59.24 (31.12)     1:31.40 (32.16)     2:04.23 (32.83)
        2:37.51 (33.28)     3:11.45 (33.94)     3:45.57 (34.12)     4:19.19 (33.62)
        4:53.02 (33.83)     5:26.13 (33.11)                                        
 
Women 18-24 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Simek, Nadia              23 Academy-IL             31.00      30.18   20  
  2 Perkins, Jessica A        24 ELG-IL                 43.40      44.41   17  
 
Women 18-24 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Perkins, Jessica A        24 ELG-IL               1:26.84    1:33.69   20  
                  45.50     1:33.69 (48.19)                                        
 
Women 18-24 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Licari, Lisa M            20 ELG-IL                 32.21      34.02   20  
  2 Perkins, Jessica A        24 ELG-IL                 54.59      52.31   17  
 
Women 18-24 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Licari, Lisa M            20 ELG-IL               1:12.06    1:14.73   20  
                  34.74     1:14.73 (39.99)                                        
 
Women 18-24 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Nolte, Jeanette C         22 NWSC-IL                27.47      26.94   20  
 
Women 18-24 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Nolte, Jeanette C         22 NWSC-IL              1:00.00      59.00   20  
                  27.14       59.00 (31.86)                                        
  2 Simek, Nadia              23 Academy-IL           1:08.00    1:03.40   17  
                  28.85     1:03.40 (34.55)                                        
 
Women 18-24 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Licari, Lisa M            20 ELG-IL               1:07.32    1:06.22   20  
  2 Perkins, Jessica A        24 ELG-IL               1:30.53    1:30.57   17  
                  41.47     1:30.57 (49.10)                                        
 
Women 18-24 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Licari, Lisa M            20 ELG-IL               2:20.06    2:25.36   20  
                  30.26     1:08.61 (38.35)     1:50.65 (42.04)     2:25.36 (34.71)
  2 Perkins, Jessica A        24 ELG-IL                    NT    3:26.91   17  
                  44.01     1:35.62 (51.61)   2:41.13 (1:05.51)     3:26.91 (45.78)
 
Women 25-29 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Oskvarek, Natalie A       27 Mt. Greenwood-IL       29.46      28.99   20  
  2 Ellison, Kristen L        28 CHSM-IL                30.00      29.75   17  
  3 Bolf, Victoria            28 CHSM-IL                29.89      30.55   16  
  4 Sullivan, Tiffany         29 LM-IL                  35.00      31.01   15  
 
Women 25-29 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Oskvarek, Natalie A       27 Mt. Greenwood-IL     1:02.94    1:02.57   20  
                  30.02     1:02.57 (32.55)                                        
  2 Ellison, Kristen L        28 CHSM-IL              1:10.10    1:08.23   17  
                  31.70     1:08.23 (36.53)                                        
  3 Sullivan, Tiffany         29 LM-IL                1:15.00    1:10.19   16  
                  33.34     1:10.19 (36.85)                                        
 
Women 25-29 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Oskvarek, Natalie A       27 Mt. Greenwood-IL     2:15.04    2:17.10   20  
                  30.81     1:04.87 (34.06)     1:40.99 (36.12)     2:17.10 (36.11)
 
Women 25-29 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Sullivan, Tiffany         29 LM-IL                6:40.00    6:42.50   20  
                  36.30     1:16.81 (40.51)     1:57.67 (40.86)     2:38.41 (40.74)
        3:19.50 (41.09)     4:00.30 (40.80)     4:41.45 (41.15)     5:22.61 (41.16)
        6:03.29 (40.68)     6:42.50 (39.21)                                        
 
Women 25-29 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Pelaez, Christina D       26 EV-IL                  33.00      32.93   20  
  2 Sullivan, Tiffany         29 LM-IL                  40.00      36.55   17  
 
Women 25-29 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Pelaez, Christina D       26 EV-IL                1:14.00    1:14.80   20  
                  36.23     1:14.80 (38.57)                                        
 
Women 25-29 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Perkins, Sarah            29 Lifetime-IL            37.90      36.53   20  
  2 Bolf, Victoria            28 CHSM-IL                39.98      38.67   17  
 
Women 25-29 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Frendreis, Lauren         25 Rose Bowl-IL         1:20.53    1:14.17   20  
                  35.12     1:14.17 (39.05)                                        
  2 Perkins, Sarah            29 Lifetime-IL          1:27.00    1:20.40   17  
                  38.84     1:20.40 (41.56)                                        
  3 Bolf, Victoria            28 CHSM-IL              1:26.37    1:23.48   16  
 
Women 25-29 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Frendreis, Lauren         25 Rose Bowl-IL           30.52      28.45   20  
  2 Ellison, Kristen L        28 CHSM-IL                45.00      34.94   17  
 
Women 25-29 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Oskvarek, Natalie A       27 Mt. Greenwood-IL     1:13.53    1:11.96   20  
                  33.74     1:11.96 (38.22)                                        
  2 Pelaez, Christina D       26 EV-IL                1:14.00    1:12.12   17  
                  32.80     1:12.12 (39.32)                                        
  3 Perkins, Sarah            29 Lifetime-IL          1:25.00    1:15.47   16  
                  36.88     1:15.47 (38.59)                                        
 
Women 25-29 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Frendreis, Lauren         25 Rose Bowl-IL         2:30.52    2:22.35   20  
                  29.40     1:07.49 (38.09)     1:49.86 (42.37)     2:22.35 (32.49)
  2 Pelaez, Christina D       26 EV-IL                2:40.00    2:36.85   17  
                  34.61     1:16.50 (41.89)     2:03.82 (47.32)     2:36.85 (33.03)
 
Women 25-29 400 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Bolf, Victoria            28 CHSM-IL              6:00.00    5:52.78   20  
                  36.47     1:23.60 (47.13)     2:08.28 (44.68)     2:52.30 (44.02)
        3:41.51 (49.21)     4:30.47 (48.96)     5:12.63 (42.16)     5:52.78 (40.15)
  2 Ellison, Kristen L        28 CHSM-IL              6:00.00    6:30.90   17  
                  38.10     1:24.56 (46.46)     2:14.88 (50.32)     3:02.96 (48.08)
        3:58.01 (55.05)     4:54.00 (55.99)     5:43.46 (49.46)     6:30.90 (47.44)
 
Women 30-34 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Scheidenhelm, Drew E      31 ELG-IL                 28.53      28.45   20  
  2 Howland, Heather S        33 NWSC-IL                   NT      28.52   17  
  3 Sypura, Tracy K           34 BAM-IL                 30.00      30.02   16  
  4 Webster, Wendy            32 Lifetime-IL               NT      32.26   15  
  5 Zolmierski, Jessica R     30 ELG-IL                 34.59      33.89   14  
 
Women 30-34 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Liberty, Laurel M         31 LM-IL                  59.57      59.17   20  
                  28.81       59.17 (30.36)                                        
  2 Howland, Heather S        33 NWSC-IL                   NT    1:03.50   17  
                  29.93     1:03.50 (33.57)                                        
  3 Webster, Wendy            32 Lifetime-IL               NT    1:11.12   16  
                  34.06     1:11.12 (37.06)                                        
  4 Crowe, Jane               34 Palatine-IL          1:20.00    1:15.55   15  
                  35.86     1:15.55 (39.69)                                        
  5 Detanico, Adrienne        32 Leaning Tower-IL     1:24.00    1:25.90   14  
                  42.09     1:25.90 (43.81)                                        
 
Women 30-34 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Henry, Corinne            33 CHSM-IL              2:30.80    2:27.30   20  
                  33.95     1:10.61 (36.66)     1:48.98 (38.37)     2:27.30 (38.32)
  2 Klemm, Sarah              30 ELG-IL               2:45.00    2:51.93   17  
                  39.49     1:22.77 (43.28)     2:07.14 (44.37)     2:51.93 (44.79)
  3 Heiser, Becca             31 CHSM-IL              3:53.00    3:54.77   16  
                  54.50   1:55.08 (1:00.58)   2:57.27 (1:02.19)     3:54.77 (57.50)
 
Women 30-34 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Liberty, Laurel M         31 LM-IL                5:49.57    5:43.16   20  
                  32.09     1:06.63 (34.54)     1:41.64 (35.01)     2:16.56 (34.92)
        2:51.44 (34.88)     3:26.38 (34.94)     4:01.01 (34.63)     4:35.59 (34.58)
        5:09.94 (34.35)     5:43.16 (33.22)                                        
  2 Henry, Corinne            33 CHSM-IL              6:35.00    6:31.22   17  
                  35.60     1:13.47 (37.87)     1:52.38 (38.91)     2:31.72 (39.34)
        3:11.61 (39.89)     3:51.55 (39.94)     4:31.68 (40.13)     5:12.46 (40.78)
        5:52.26 (39.80)     6:31.22 (38.96)                                        
  3 Klemm, Sarah              30 ELG-IL               7:00.00    7:00.42   16  
  4 Brewer, Kristi L          32 UC21-IL              7:48.60    7:36.07   15  
  5 Chapman, Sara             32 CHSM-IL              7:43.00    7:43.59   14  
  6 Detanico, Adrienne        32 Leaning Tower-IL     8:00.00    8:22.54   13  
  7 Heiser, Becca             31 CHSM-IL              9:50.00   10:40.19   12  
 
Women 30-34 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Liberty, Laurel M         31 LM-IL                  32.57      32.26   20  
  2 Scheidenhelm, Drew E      31 ELG-IL                 32.60      32.27   17  
  3 Sajn, Catherine           30 MM-IN                  34.34      35.67   16  
  4 Klemm, Sarah              30 ELG-IL                 36.00      35.72   15  
  5 Howland, Heather S        33 NWSC-IL                   NT      36.52   14  
  6 Sypura, Tracy K           34 BAM-IL                 42.00      37.66   13  
  7 Zolmierski, Jessica R     30 ELG-IL                 38.42      40.55   12  
  8 Crowe, Jane               34 Palatine-IL            40.00      40.62   11  
  9 Meitner, Annette          32 ELG-IL                 45.00      41.43    9  
 
Women 30-34 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Klemm, Sarah              30 ELG-IL               1:19.00    1:20.34   20  
                  39.24     1:20.34 (41.10)                                        
  2 Meitner, Annette          32 ELG-IL               1:40.00    1:30.53   17  
                1:30.76         1:30.53 ( )                                        
 
Women 30-34 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Sajn, Catherine           30 MM-IN                  41.41      37.75   20  
  2 Sypura, Tracy K           34 BAM-IL                 35.00      41.91   17  
  3 Brewer, Kristi L          32 UC21-IL                43.98      43.13   16  
  4 Detanico, Adrienne        32 Leaning Tower-IL       49.00      46.94   15  
  5 Zolmierski, Jessica R     30 ELG-IL                 47.36      49.05   14  
  6 Meitner, Annette          32 ELG-IL                 55.00      50.90   13  
 
Women 30-34 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Scheidenhelm, Drew E      31 ELG-IL                 29.99      29.71   20  
  2 Howland, Heather S        33 NWSC-IL                   NT      30.86   17  
  3 Henry, Corinne            33 CHSM-IL                32.76      31.40   16  
  4 Sypura, Tracy K           34 BAM-IL                 35.00      35.12   15  
  5 Brewer, Kristi L          32 UC21-IL                41.34      38.17   14  
 
Women 30-34 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Liberty, Laurel M         31 LM-IL                1:09.57    1:06.12   20  
                  31.50     1:06.12 (34.62)                                        
  2 Scheidenhelm, Drew E      31 ELG-IL               1:10.18    1:08.36   17  
                  31.57     1:08.36 (36.79)                                        
  3 Henry, Corinne            33 CHSM-IL              1:14.55    1:10.81   16  
                  33.48     1:10.81 (37.33)                                        
  4 Heiser, Becca             31 CHSM-IL              2:18.00    2:26.76   15  
                1:07.72   2:26.76 (1:19.04)                                        
 
Women 30-34 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Sajn, Catherine           30 MM-IN                1:12.99    1:12.84   20  
                  34.54     1:12.84 (38.30)                                        
  2 Klemm, Sarah              30 ELG-IL               1:20.00    1:23.61   17  
                  38.98     1:23.61 (44.63)                                        
  3 Crowe, Jane               34 Palatine-IL          1:24.00    1:24.25   16  
                  39.19     1:24.25 (45.06)                                        
  4 Brewer, Kristi L          32 UC21-IL                   NT    1:29.42   15  
                  43.71     1:29.42 (45.71)                                        
  5 Detanico, Adrienne        32 Leaning Tower-IL     1:39.00    1:32.83   14  
                  46.22     1:32.83 (46.61)                                        
  6 Meitner, Annette          32 ELG-IL               1:40.00    1:36.13   13  
                  41.72     1:36.13 (54.41)                                        
 
Women 30-34 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Scheidenhelm, Drew E      31 ELG-IL               2:32.40    2:36.48   20  
                  32.58     1:11.23 (38.65)     1:58.65 (47.42)     2:36.48 (37.83)
  2 Henry, Corinne            33 CHSM-IL              2:45.00    2:41.65   17  
                  34.51     1:15.67 (41.16)     2:03.73 (48.06)     2:41.65 (37.92)
 
Women 30-34 400 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Zolmierski, Jessica R     30 ELG-IL               6:56.67    7:00.16   20  
                  42.76     1:35.01 (52.25)     2:28.13 (53.12)     3:20.75 (52.62)
      4:21.69 (1:00.94)   5:24.22 (1:02.53)     6:14.54 (50.32)     7:00.16 (45.62)
 
Women 35-39 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Boulukos, Dana            37 CHSM-IL                28.40      28.09   20  
  2 Atkins, Cheryl            39 ELG-IL                 31.00      30.91   17  
  3 Monroe, Emily L           38 NWSC-IL                34.79      33.66   16  
  4 Vaganova, Natalia         39 Academy-IL             53.02      45.43   15  
 
Women 35-39 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Perry, Kelly M            35 Delnor Aquatic-IL      59.00    1:00.00   20  
                  28.66     1:00.00 (31.34)                                        
  2 Boulukos, Dana            37 CHSM-IL              1:04.50    1:04.00   17  
                  30.80     1:04.00 (33.20)                                        
  3 Atkins, Cheryl            39 ELG-IL               1:14.84    1:12.36   16  
  4 Jackson, Stacie A         39 ELG-IL               1:15.00    1:17.45   15  
                  35.69     1:17.45 (41.76)                                        
  5 Hedrick-Schacher, Jennif  38 NWSC-IL              1:20.00    1:19.56   14  
                  38.37     1:19.56 (41.19)                                        
 
Women 35-39 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Gitzinger, Jennifer L     38 LM-IL                6:30.05    6:33.56   20  
                                                                        2:39.20 ( )
            5:50.40 ( )     6:33.56 (43.16)                                        
  2 Boulukos, Dana            37 CHSM-IL              6:30.00    6:39.40   17  
                  36.34     1:16.73 (40.39)     1:57.88 (41.15)     2:39.38 (41.50)
        3:20.32 (40.94)     4:01.01 (40.69)     4:41.61 (40.60)     5:21.67 (40.06)
        6:01.35 (39.68)     6:39.40 (38.05)                                        
  3 Jackson, Stacie A         39 ELG-IL               6:59.59    7:30.98   16  
                                                    2:47.71 ( )                    
            3:34.44 ( )   5:09.57 (1:35.13)   7:30.98 (2:21.41)                    
  4 Atkins, Cheryl            39 ELG-IL               9:00.00    7:36.37   15  
  5 Shaw, Kassia              38 Academy-IL           9:00.00    8:16.75   14  
 
Women 35-39 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Monroe, Emily L           38 NWSC-IL                42.02      39.15   20  
  2 Hedrick-Schacher, Jennif  38 NWSC-IL                48.00      48.01   17  
  3 Vaganova, Natalia         39 Academy-IL           1:07.76    1:01.55   16  
 
Women 35-39 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Boulukos, Dana            37 CHSM-IL              1:20.00    1:22.74   20  
                  39.67     1:22.74 (43.07)                                        
 
Women 35-39 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Gitzinger, Jennifer L     38 LM-IL                  39.10      37.27   20  
  2 Shaw, Kassia              38 Academy-IL             55.00      50.44   17  
  3 Vaganova, Natalia         39 Academy-IL           1:11.20    1:00.02   16  
 
Women 35-39 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Gitzinger, Jennifer L     38 LM-IL                1:24.05    1:22.00   20  
                  38.17     1:22.00 (43.83)                                        
  2 Jackson, Stacie A         39 ELG-IL               1:27.00    1:31.50   17  
                  43.04     1:31.50 (48.46)                                        
 
Women 35-39 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Atkins, Cheryl            39 ELG-IL                 35.00      35.31   20  
  2 Vaganova, Natalia         39 Academy-IL             55.62      50.97   17  
 
Women 35-39 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Vaganova, Natalia         39 Academy-IL           2:00.60    1:55.89   20  
                  55.65   1:55.89 (1:00.24)                                        
 
Women 35-39 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Perry, Kelly M            35 Delnor Aquatic-IL    1:06.00    1:07.55   20  
                  32.02     1:07.55 (35.53)                                        
  2 Boulukos, Dana            37 CHSM-IL              1:13.00    1:13.76   17  
                  34.03     1:13.76 (39.73)                                        
  3 Atkins, Cheryl            39 ELG-IL               1:24.00    1:21.83   16  
                  36.48     1:21.83 (45.35)                                        
  4 Jackson, Stacie A         39 ELG-IL               1:21.00    1:24.14   15  
                  40.00     1:24.14 (44.14)                                        
  5 Monroe, Emily L           38 NWSC-IL              1:35.52    1:24.61   14  
                  37.68     1:24.61 (46.93)                                        
  6 Hedrick-Schacher, Jennif  38 NWSC-IL              1:38.00    1:33.43   13  
 
Women 35-39 400 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Perry, Kelly M            35 Delnor Aquatic-IL    5:10.00    5:06.03   20  
                  32.45     1:10.77 (38.32)     1:50.88 (40.11)     2:31.31 (40.43)
        3:14.42 (43.11)     3:59.24 (44.82)     4:32.61 (33.37)     5:06.03 (33.42)
  2 Hedrick-Schacher, Jennif  38 NWSC-IL              8:00.00    7:17.24   17  
                  41.96     1:38.87 (56.91)   2:40.14 (1:01.27)     3:37.04 (56.90)
      4:39.68 (1:02.64)   5:41.25 (1:01.57)     6:31.45 (50.20)     7:17.24 (45.79)
 
Women 40-44 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Cimilluca, Krista         43 ELG-IL                 30.05      29.36   20  
  2 Crownover, Elisabeth      40 UC21-IL                35.00      36.60   17  
  3 Reyes Distor, Norwinda    43 Lifetime-IL               NT      52.72   16  
 
Women 40-44 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Harrison, Jennifer        43 ELG-IL               1:04.00    1:03.34   18.5
                  30.61     1:03.34 (32.73)                                        
  1 Cimilluca, Krista         43 ELG-IL               1:04.81    1:03.34   18.5
                  30.27     1:03.34 (33.07)                                        
  3 Crownover, Elisabeth      40 UC21-IL              1:19.00    1:17.68   16  
                  37.79     1:17.68 (39.89)                                        
 
Women 40-44 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Harrison, Jennifer        43 ELG-IL               2:16.00    2:17.00   20  
                  31.48     1:05.82 (34.34)     1:41.77 (35.95)     2:17.00 (35.23)
  2 Matczynski, Carrie        41 ELG-IL               3:20.00    3:06.49   17  
                  42.51     1:29.93 (47.42)     2:18.45 (48.52)     3:06.49 (48.04)
  3 Karl, Kristin M           42 ELG-IL               4:15.00    3:26.53   16  
                  44.64     1:34.48 (49.84)     2:30.86 (56.38)     3:26.53 (55.67)
 
Women 40-44 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Rutkowski, Jenna          42 ELG-IL               5:50.00    5:52.41   20  
                  32.06     1:06.45 (34.39)     1:41.31 (34.86)     2:16.67 (35.36)
        2:52.21 (35.54)     3:27.89 (35.68)     4:04.13 (36.24)     4:40.22 (36.09)
        5:16.48 (36.26)     5:52.41 (35.93)                                        
  2 Cimilluca, Krista         43 ELG-IL               6:10.00    6:04.70   17  
                  32.09     1:07.49 (35.40)     1:43.84 (36.35)     2:20.73 (36.89)
        2:57.83 (37.10)     3:35.20 (37.37)     4:12.63 (37.43)     4:49.97 (37.34)
        5:27.51 (37.54)     6:04.70 (37.19)                                        
  3 Harrison, Jennifer        43 ELG-IL               6:05.00    6:07.02   16  
                  32.10     1:07.13 (35.03)     1:43.55 (36.42)     2:20.55 (37.00)
        2:58.58 (38.03)     3:36.34 (37.76)     4:14.73 (38.39)     4:52.72 (37.99)
        5:30.89 (38.17)     6:07.02 (36.13)                                        
  4 Hunt, Jill M              43 ELG-IL               8:13.17    8:00.90   15  
  5 Karl, Kristin M           42 ELG-IL              10:50.00    9:08.21   14  
 
Women 40-44 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Cimilluca, Krista         43 ELG-IL                 35.24      33.48   20  
  2 Lemke, Nicole A           40 ELG-IL                 41.81      38.82   17  
  3 Crownover, Elisabeth      40 UC21-IL                40.00      40.14   16  
 
Women 40-44 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Cimilluca, Krista         43 ELG-IL               1:14.75    1:11.71   20  
                  35.28     1:11.71 (36.43)                                        
  2 Lemke, Nicole A           40 ELG-IL               1:29.20    1:24.13   17  
                  41.58     1:24.13 (42.55)                                        
  3 Crownover, Elisabeth      40 UC21-IL              1:28.00    1:27.79   16  
                  43.54     1:27.79 (44.25)                                        
  4 Karl, Kristin M           42 ELG-IL               2:00.00    1:40.56   15  
                  48.41     1:40.56 (52.15)                                        
  5 Matczynski, Carrie        41 ELG-IL               2:04.00    1:56.83   14  
                  57.83     1:56.83 (59.00)                                        
 
Women 40-44 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Hunt, Jill M              43 ELG-IL                 41.79      42.44   20  
  2 Lemke, Nicole A           40 ELG-IL                 44.86      43.35   17  
  3 Matczynski, Carrie        41 ELG-IL               1:00.00      57.67   16  
  4 Reyes Distor, Norwinda    43 Lifetime-IL               NT    1:13.02   15  
 
Women 40-44 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Hunt, Jill M              43 ELG-IL               1:34.10    1:37.21   20  
                  46.64     1:37.21 (50.57)                                        
  2 Matczynski, Carrie        41 ELG-IL               2:08.00    2:05.18   17  
                1:00.34   2:05.18 (1:04.84)                                        
 
Women 40-44 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Rutkowski, Jenna          42 ELG-IL                 30.00      29.22   20  
  2 Lemke, Nicole A           40 ELG-IL                 44.52      37.42   17  
  3 Hunt, Jill M              43 ELG-IL                 40.49      40.63   16  
 
Women 40-44 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Rutkowski, Jenna          42 ELG-IL               1:06.00    1:06.01   20  
                  31.25     1:06.01 (34.76)                                        
 
Women 40-44 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Rutkowski, Jenna          42 ELG-IL               1:10.00    1:09.14   20  
                  31.99     1:09.14 (37.15)                                        
  2 Lemke, Nicole A           40 ELG-IL               1:30.34    1:20.96   17  
                1:20.96         1:20.96 ( )                                        
  3 Hunt, Jill M              43 ELG-IL               1:29.21    1:29.89   16  
                  42.78     1:29.89 (47.11)                                        
 -- Harrison, Jennifer        43 ELG-IL               1:19.00         DQ  
                  37.82          DQ (41.47)                                        
 
Women 40-44 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Rutkowski, Jenna          42 ELG-IL               2:30.00    2:30.15   20  
                  31.04     1:09.70 (38.66)     1:55.15 (45.45)     2:30.15 (35.00)
  2 Harrison, Jennifer        43 ELG-IL               2:45.00    2:50.76   17  
                  39.00     1:26.38 (47.38)     2:16.91 (50.53)     2:50.76 (33.85)
 
Women 40-44 400 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Matczynski, Carrie        41 ELG-IL               8:17.00    8:08.58   20  
 
Women 45-49 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Dieterle, Dana            46 ELG-IL                 30.55      29.44   20  
  2 Stiberth, Amanda L        48 ELG-IL                 30.50      31.94   17  
 
Women 45-49 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Stiberth, Amanda L        48 ELG-IL               1:08.00    1:09.92   20  
                  32.72     1:09.92 (37.20)                                        
  2 Giles-Ott, Ruth           45 CHSM-IL              1:17.00    1:17.67   17  
                  37.04     1:17.67 (40.63)                                        
  3 Lloyd, Kim M              48 Rush-IL              1:25.00    1:20.23   16  
                  38.70     1:20.23 (41.53)                                        
 
Women 45-49 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Dieterle, Dana            46 ELG-IL               6:30.00    6:35.85   20  
                  34.22     1:11.98 (37.76)     1:51.68 (39.70)     2:31.72 (40.04)
        3:12.42 (40.70)     3:53.29 (40.87)     4:34.24 (40.95)     5:15.58 (41.34)
        5:56.01 (40.43)     6:35.85 (39.84)                                        
  2 Lloyd, Kim M              48 Rush-IL              7:45.00    7:43.10   17  
 
Women 45-49 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Gingrich, Melissa         47 ELG-IL                 45.29      44.88   20  
 
Women 45-49 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Giles-Ott, Ruth           45 CHSM-IL              1:26.00    1:26.91   20  
                  41.52     1:26.91 (45.39)                                        
 
Women 45-49 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Dieterle, Dana            46 ELG-IL                 39.65      39.31   20  
  2 Stiberth, Amanda L        48 ELG-IL                 39.50      39.98   17  
  3 Gingrich, Melissa         47 ELG-IL                 43.25      46.27   16  
 
Women 45-49 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Stiberth, Amanda L        48 ELG-IL               1:25.50    1:28.75   20  
                  41.71     1:28.75 (47.04)                                        
 
Women 45-49 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Dieterle, Dana            46 ELG-IL                 35.00      33.71   20  
  2 Giles-Ott, Ruth           45 CHSM-IL                45.00      39.03   17  
 
Women 45-49 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Lloyd, Kim M              48 Rush-IL              1:50.00    1:33.31   20  
                  44.07     1:33.31 (49.24)                                        
 
Women 45-49 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Dieterle, Dana            46 ELG-IL               1:18.00    1:16.64   20  
                1:16.64         1:16.64 ( )                                        
  2 Gingrich, Melissa         47 ELG-IL               1:37.42    1:34.77   17  
                  45.63     1:34.77 (49.14)                                        
 
Women 45-49 400 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Giles-Ott, Ruth           45 CHSM-IL              6:49.00    6:59.74   20  
                  46.54     1:44.88 (58.34)     2:36.61 (51.73)     3:27.51 (50.90)
      4:28.34 (1:00.83)   5:28.99 (1:00.65)     6:15.31 (46.32)     6:59.74 (44.43)
 
Women 50-54 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Pletch, Mary              50 TWC-IL                 27.85      27.41   20  
  2 Kafka, Heidi              51 CHSM-IL                28.00      27.88   17  
  3 Kuehn, Lida B             50 Academy-IL             30.16      29.02   16  
  4 Roose, Lynn R             50 TWC-IL                 29.30      30.09   15  
  5 Falduto, Jaynie           51 ELG-IL                 32.00      32.16   14  
  6 Jassin, Lisa              51 TWC-IL                 34.76      33.41   13  
  7 Susedik, Cindy            52 ELG-IL                 50.00      37.25   12  
  8 Garcia, Hisa A            51 Bartlett Gators-IL     50.00      40.30   11  
  9 Jones, Debby              52 ELG-IL                 55.00      43.63    9  
 10 Peterson, Faith           52 UC21-IL                   NT      53.17    7  
 
Women 50-54 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Pletch, Mary              50 TWC-IL               1:02.50    1:00.54   20  
                  29.35     1:00.54 (31.19)                                        
  2 Kafka, Heidi              51 CHSM-IL              1:02.00    1:02.18   17  
                  29.41     1:02.18 (32.77)                                        
  3 Mortiz, Sharon E          54 Unattached           1:10.00    1:09.73   16  
                  32.74     1:09.73 (36.99)                                        
  4 Falduto, Jaynie           51 ELG-IL               1:13.00    1:13.04   15  
                  35.27     1:13.04 (37.77)                                        
  5 Jassin, Lisa              51 TWC-IL               1:15.35    1:15.78   14  
                  35.45     1:15.78 (40.33)                                        
  6 Gonzales, Janet E         50 HH-IL                1:17.00    1:17.83   13  
                  36.10     1:17.83 (41.73)                                        
  7 Susedik, Cindy            52 ELG-IL               1:40.00    1:23.20   12  
                  39.21     1:23.20 (43.99)                                        
  8 Jones, Debby              52 ELG-IL               2:00.00    1:35.50   11  
                  46.35     1:35.50 (49.15)                                        
 
Women 50-54 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Kafka, Heidi              51 CHSM-IL              2:18.00    2:18.52   20  
                  31.79     1:07.19 (35.40)     1:43.46 (36.27)     2:18.52 (35.06)
  2 Falduto, Jaynie           51 ELG-IL               2:55.00    3:00.56   17  
                  39.27     1:24.81 (45.54)     2:12.46 (47.65)     3:00.56 (48.10)
  3 Jones, Debby              52 ELG-IL               4:00.00    3:32.21   16  
                  47.96     1:42.38 (54.42)     2:39.82 (57.44)     3:32.21 (52.39)
 
Women 50-54 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Kuehn, Lida B             50 Academy-IL           6:32.00    6:17.54   20  
                  33.56     1:09.97 (36.41)     1:48.32 (38.35)     2:27.24 (38.92)
        3:06.44 (39.20)     3:44.94 (38.50)     4:23.54 (38.60)     5:02.25 (38.71)
        5:40.49 (38.24)     6:17.54 (37.05)                                        
  2 Armand, Peggy             50 HH-IL                7:05.50    6:50.96   17  
  3 Mortiz, Sharon E          54 Unattached           7:59.99    6:52.64   16  
  4 Gonzales, Janet E         50 HH-IL                7:59.80    7:46.67   15  
  5 Falduto, Jaynie           51 ELG-IL               7:45.00    8:09.86   14  
 
Women 50-54 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Pletch, Mary              50 TWC-IL                 32.50      31.96   20  
  2 Kuehn, Lida B             50 Academy-IL             34.20      34.47   17  
  3 Ellwood, Margaret         50 Bartlett Gators-IL     40.00      39.97   16  
  4 Armand, Peggy             50 HH-IL                  42.00      40.61   15  
  5 Gonzales, Janet E         50 HH-IL                  41.92      42.16   14  
  6 Jones, Debby              52 ELG-IL               1:15.00      55.27   13  
 
Women 50-54 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Pletch, Mary              50 TWC-IL               1:12.50    1:10.72   20  
                  34.81     1:10.72 (35.91)                                        
 
Women 50-54 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Ellwood, Margaret         50 Bartlett Gators-IL     40.40      39.47   20  
  2 Takata, Christine A       52 Unattached             40.75      41.82   17  
  3 Gonzales, Janet E         50 HH-IL                  44.43      43.35   16  
  4 Garcia, Hisa A            51 Bartlett Gators-IL   1:00.00      50.79   15  
  5 Peterson, Faith           52 UC21-IL                   NT    1:09.74   14  
 
Women 50-54 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Kafka, Heidi              51 CHSM-IL              1:22.00    1:24.01   20  
                  40.10     1:24.01 (43.91)                                        
  2 Takata, Christine A       52 Unattached           1:31.01    1:31.46   17  
                  42.93     1:31.46 (48.53)                                        
 
Women 50-54 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Kuehn, Lida B             50 Academy-IL             32.20      32.51   20  
  2 Roose, Lynn R             50 TWC-IL                 32.29      32.98   17  
  3 Mortiz, Sharon E          54 Unattached             36.00      34.26   16  
  4 Ellwood, Margaret         50 Bartlett Gators-IL     35.00      35.58   15  
  5 Armand, Peggy             50 HH-IL                  39.50      39.30   14  
  6 Jones, Debby              52 ELG-IL               1:15.00    1:01.03   13  
 
Women 50-54 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Roose, Lynn R             50 TWC-IL               1:17.50    1:18.60   20  
                  36.82     1:18.60 (41.78)                                        
 
Women 50-54 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Pletch, Mary              50 TWC-IL               1:12.50    1:12.21   20  
                  32.60     1:12.21 (39.61)                                        
  2 Kafka, Heidi              51 CHSM-IL              1:12.80    1:12.30   17  
                  34.58     1:12.30 (37.72)                                        
  3 Armand, Peggy             50 HH-IL                1:28.00    1:23.17   16  
                  40.37     1:23.17 (42.80)                                        
  4 Takata, Christine A       52 Unattached           1:24.02    1:24.78   15  
                  40.38     1:24.78 (44.40)                                        
  5 Jassin, Lisa              51 TWC-IL               1:25.69    1:26.85   14  
                  38.96     1:26.85 (47.89)                                        
  6 Susedik, Cindy            52 ELG-IL               1:45.00    1:31.77   13  
                  43.87     1:31.77 (47.90)                                        
  7 Garcia, Hisa A            51 Bartlett Gators-IL   2:00.00    1:42.95   12  
 
Women 50-54 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Roose, Lynn R             50 TWC-IL               2:59.59    2:55.08   20  
                  37.03     1:23.22 (46.19)     2:12.44 (49.22)     2:55.08 (42.64)
  2 Takata, Christine A       52 Unattached           3:42.00    3:10.50   17  
                  41.86     1:33.12 (51.26)     2:26.61 (53.49)     3:10.50 (43.89)
 
Women 50-54 400 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Roose, Lynn R             50 TWC-IL               6:20.00    6:27.21   20  
                  38.72     1:24.03 (45.31)     2:14.91 (50.88)     3:05.20 (50.29)
        3:58.05 (52.85)     4:51.82 (53.77)     5:40.82 (49.00)     6:27.21 (46.39)
  2 Ellwood, Margaret         50 Bartlett Gators-IL   6:45.00    6:34.97   17  
                  39.03     1:27.20 (48.17)     2:19.07 (51.87)     3:10.72 (51.65)
        4:04.73 (54.01)     5:00.86 (56.13)     5:48.86 (48.00)     6:34.97 (46.11)
 
Women 55-59 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Schneeberger, Jill A      58 ELG-IL                 40.00      34.82   20  
  2 Moore, Mary               57 MAX-IL                 38.00      36.91   17  
  3 Tyrell, Jean F            59 Unattached             45.58      47.47   16  
 
Women 55-59 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Schneeberger, Jill A      58 ELG-IL               1:29.00    1:18.76   20  
                  37.51     1:18.76 (41.25)                                        
  2 Moore, Mary               57 MAX-IL               1:25.00    1:18.88   17  
                  38.71     1:18.88 (40.17)                                        
 
Women 55-59 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Schneeberger, Jill A      58 ELG-IL               3:20.00    2:52.48   20  
                  39.54     1:23.92 (44.38)     2:09.16 (45.24)     2:52.48 (43.32)
  2 Moore, Mary               57 MAX-IL               3:00.00    2:53.26   17  
                  40.52     1:24.06 (43.54)     2:09.68 (45.62)     2:53.26 (43.58)
 
Women 55-59 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Schneeberger, Jill A      58 ELG-IL               7:30.00    7:29.75   20  
  2 Moore, Mary               57 MAX-IL               8:00.00    7:41.13   17  
  3 Tyrell, Jean F            59 Unattached          10:25.48    9:50.52   16  
 
Women 55-59 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Kulak, Marilyn            57 Lincoln Way-IL         42.00      50.26   20  
 
Women 55-59 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Kulak, Marilyn            57 Lincoln Way-IL       1:35.00    1:50.91   20  
                  53.64     1:50.91 (57.27)                                        
  2 Tyrell, Jean F            59 Unattached           2:02.14    2:09.33   17  
                1:03.00   2:09.33 (1:06.33)                                        
 
Women 55-59 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Schuetz, Liz              55 ELG-IL                 48.25      46.67   20  
  2 Schneeberger, Jill A      58 ELG-IL                 51.30      48.77   17  
  3 Tyrell, Jean F            59 Unattached             53.47      55.87   16  
 
Women 55-59 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Schuetz, Liz              55 ELG-IL               1:44.30    1:43.20   20  
                  48.89     1:43.20 (54.31)                                        
 
Women 55-59 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Schuetz, Liz              55 ELG-IL                    NT      51.18   20  
 
Women 55-59 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Schuetz, Liz              55 ELG-IL               1:46.95    1:44.37   20  
                  51.83     1:44.37 (52.54)                                        
  2 Kulak, Marilyn            57 Lincoln Way-IL       1:35.00    1:51.71   17  
                  50.99   1:51.71 (1:00.72)                                        
  3 Tyrell, Jean F            59 Unattached           2:05.00    1:56.61   16  
                1:00.41     1:56.61 (56.20)                                        
 
Women 55-59 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Kulak, Marilyn            57 Lincoln Way-IL       3:23.00    4:06.13   20  
                  55.56   1:57.67 (1:02.11)   3:13.83 (1:16.16)     4:06.13 (52.30)
 
Women 55-59 400 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Kulak, Marilyn            57 Lincoln Way-IL       7:15.00    8:46.23   20  
                  52.66   1:58.94 (1:06.28)   3:03.63 (1:04.69)   4:08.86 (1:05.23)
      5:26.71 (1:17.85)   6:47.44 (1:20.73)   7:47.70 (1:00.26)     8:46.23 (58.53)
 
Women 60-64 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Kracen, Cindy S           63 ELG-IL                 38.00      39.02   20  
  2 Stapleton, Carol          64 NWSC-IL                46.00      39.77   17  
  3 Donovan Berry, Lisa       61 NWSC-IL                55.00      52.22   16  
 
Women 60-64 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Donovan Berry, Lisa       61 NWSC-IL              2:00.00    1:57.55   20  
                  54.36   1:57.55 (1:03.19)                                        
 
Women 60-64 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Vogel, Aileen             61 ELG-IL               2:54.08    2:53.20   20  
                  40.12     1:24.35 (44.23)     2:09.89 (45.54)     2:53.20 (43.31)
 
Women 60-64 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Jones, Cynthia            63 NWSC-IL              7:11.50    7:04.78   20  
  2 Tredup, Christine N       60 ELG-IL               9:35.44    9:17.21   17  
  3 Donovan Berry, Lisa       61 NWSC-IL             12:00.00   11:28.03   16  
 
Women 60-64 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Vogel, Aileen             61 ELG-IL                 44.16      44.05   20  
  2 Donovan Berry, Lisa       61 NWSC-IL              1:20.00    1:20.20   17  
 
Women 60-64 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Vogel, Aileen             61 ELG-IL               1:38.00    1:36.14   20  
                  47.28     1:36.14 (48.86)                                        
  2 Tredup, Christine N       60 ELG-IL               1:58.92    1:54.29   17  
                  57.19     1:54.29 (57.10)                                        
 
Women 60-64 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Kracen, Cindy S           63 ELG-IL                 48.00      47.73   20  
  2 Stapleton, Carol          64 NWSC-IL                54.00      49.59   17  
  3 Tredup, Christine N       60 ELG-IL                 51.52      52.09   16  
 
Women 60-64 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Kracen, Cindy S           63 ELG-IL               1:46.00    1:43.65   20  
                  49.95     1:43.65 (53.70)                                        
  2 Stapleton, Carol          64 NWSC-IL              1:56.00    1:52.24   17  
                  53.31     1:52.24 (58.93)                                        
  3 Tredup, Christine N       60 ELG-IL               1:54.34    1:52.92   16  
                  54.17     1:52.92 (58.75)                                        
 
Women 60-64 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Stapleton, Carol          64 NWSC-IL                59.00      52.68   20  
 
Women 60-64 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Jones, Cynthia            63 NWSC-IL              1:42.45    1:35.93   20  
                  44.27     1:35.93 (51.66)                                        
  2 Vogel, Aileen             61 ELG-IL               1:38.10    1:36.45   17  
                  45.40     1:36.45 (51.05)                                        
 
Women 60-64 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Tredup, Christine N       60 ELG-IL               3:50.41    3:54.89   20  
                  52.14   1:57.06 (1:04.92)   3:00.34 (1:03.28)     3:54.89 (54.55)
 
Women 60-64 400 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Vogel, Aileen             61 ELG-IL               7:01.90    7:04.53   20  
                  46.97     1:40.26 (53.29)     2:35.84 (55.58)     3:29.83 (53.99)
      4:30.09 (1:00.26)     5:29.36 (59.27)     6:17.57 (48.21)     7:04.53 (46.96)
 
Women 65-69 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 McDaniel, Georgia         67 NWSC-IL              7:45.00    7:21.38   20  
 
Women 65-69 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 McDaniel, Georgia         67 NWSC-IL              1:31.00    1:31.73   20  
                  44.91     1:31.73 (46.82)                                        
 
Women 65-69 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 McDaniel, Georgia         67 NWSC-IL                44.80      44.30   20  
 
Women 65-69 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 McDaniel, Georgia         67 NWSC-IL              1:41.00    1:43.21   20  
                  48.68     1:43.21 (54.53)                                        
 
Women 70-74 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Moore, Nancy C            71 Sun City-IL               NT    2:02.80   20  
                  58.98   2:02.80 (1:03.82)                                        
 
Women 70-74 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Moore, Nancy C            71 Sun City-IL               NT    4:20.97   20  
                  57.74   2:02.96 (1:05.22)   3:12.40 (1:09.44)   4:20.97 (1:08.57)
 
Women 70-74 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Moore, Nancy C            71 Sun City-IL               NT   11:31.91   20  
 
Women 80-84 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Rooney, Joanne T          80 TWC-IL               1:50.56    1:46.17   20  
                  51.80     1:46.17 (54.37)                                        
 
Women 80-84 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Rooney, Joanne T          80 TWC-IL              10:08.27   10:17.71   20  
 
Women 80-84 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Rooney, Joanne T          80 TWC-IL               1:02.75    1:15.88   20  
 
Women 80-84 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Rooney, Joanne T          80 TWC-IL               2:16.93    2:23.23   20  
                2:23.23         2:23.23 ( )                                        
 
Women 80-84 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Rooney, Joanne T          80 TWC-IL               4:48.41    5:16.67   20  
                1:18.53   2:34.59 (1:16.06)   4:18.62 (1:44.03)     5:16.67 (58.05)
 
Men 18-24 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Mortiz, Nathan B          24 Unattached             24.99      24.25   20  
  2 Rowe, Ryan W              19 CMSC-IL                35.27      28.03   17  
 
Men 18-24 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Mortiz, Nathan B          24 Unattached             55.99      53.98   20  
                  25.70       53.98 (28.28)                                        
 
Men 18-24 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Mortiz, Nathan B          24 Unattached           1:58.99    1:59.16   20  
                  27.03       56.63 (29.60)     1:27.42 (30.79)     1:59.16 (31.74)
 
Men 18-24 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Mortiz, Nathan B          24 Unattached           5:59.99    5:45.27   20  
                  28.44     1:00.75 (32.31)     1:34.23 (33.48)     2:09.52 (35.29)
        2:44.73 (35.21)     3:20.50 (35.77)     3:56.51 (36.01)     4:32.96 (36.45)
        5:09.98 (37.02)     5:45.27 (35.29)                                        
 
Men 18-24 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Rowe, Ryan W              19 CMSC-IL                33.17      33.80   20  
 
Men 18-24 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Rowe, Ryan W              19 CMSC-IL                32.67      30.29   20  
 
Men 18-24 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Mortiz, Nathan B          24 Unattached             57.99      56.14   20  
                  26.03       56.14 (30.11)                                        
  2 Rowe, Ryan W              19 CMSC-IL              1:12.25    1:06.49   17  
                  30.79     1:06.49 (35.70)                                        
 
Men 25-29 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Baginski, Andrew K        25 Rush-IL                   NT      24.97   20  
 
Men 25-29 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 McDonnell, Michael P      29 LM-IL                1:07.00    1:07.85   20  
                  33.12     1:07.85 (34.73)                                        
 -- Baginski, Andrew K        25 Rush-IL                   NT         DQ  
                  26.45          DQ (30.35)                                        
 
Men 25-29 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Baginski, Andrew K        25 Rush-IL                   NT      31.41   20  
 
Men 25-29 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 McDonnell, Michael P      29 LM-IL                1:20.00    1:22.21   20  
                  40.12     1:22.21 (42.09)                                        
 
Men 25-29 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 McDonnell, Michael P      29 LM-IL                1:40.00    1:43.26   20  
                  47.67     1:43.26 (55.59)                                        
 
Men 25-29 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Baginski, Andrew K        25 Rush-IL                   NT      30.57   20  
 
Men 25-29 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 McDonnell, Michael P      29 LM-IL                1:20.00    1:23.01   20  
                  37.34     1:23.01 (45.67)                                        
 
Men 25-29 400 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 McDonnell, Michael P      29 LM-IL                6:20.00    6:31.35   20  
                  37.88     1:23.23 (45.35)     2:12.75 (49.52)     3:01.43 (48.68)
      4:03.08 (1:01.65)   5:06.16 (1:03.08)     5:50.19 (44.03)     6:31.35 (41.16)
 
Men 30-34 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Wenke, Dave               33 NWSC-IL                26.00      26.48   20  
  2 Foszcz, Michael           32 ELG-IL                 33.00      28.69   17  
  3 Greif, Andrew             33 Multi Sport-IL         40.00      31.51   16  
 -- Doerr, David T            31 Lakeshore-IL           23.79         DQ  
 
Men 30-34 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Brown, Adam               33 ELG-IL                 55.00      54.91   20  
                  25.87       54.91 (29.04)                                        
  2 Wenke, Dave               33 NWSC-IL              1:03.00    1:02.38   17  
                  30.76     1:02.38 (31.62)                                        
  3 Greif, Andrew             33 Multi Sport-IL       1:40.00    1:12.18   16  
                1:12.41         1:12.18 ( )                                        
 
Men 30-34 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Doerr, David T            31 Lakeshore-IL         5:25.79    5:18.16   20  
                  28.38       59.64 (31.26)     1:31.42 (31.78)     2:03.73 (32.31)
        2:35.94 (32.21)     3:08.71 (32.77)     3:41.18 (32.47)     4:13.79 (32.61)
        4:46.25 (32.46)     5:18.16 (31.91)                                        
  2 Brown, Adam               33 ELG-IL               5:30.00    5:24.40   17  
                  28.22       59.28 (31.06)     1:31.22 (31.94)     2:03.51 (32.29)
        2:36.40 (32.89)     3:09.55 (33.15)     3:43.26 (33.71)     4:16.98 (33.72)
        4:50.92 (33.94)     5:24.40 (33.48)                                        
  3 Zolmierski, Adam J        31 ELG-IL               6:00.42    6:07.33   16  
                  29.43     1:02.89 (33.46)     1:38.52 (35.63)     2:15.81 (37.29)
        2:54.17 (38.36)     3:33.14 (38.97)     4:12.63 (39.49)     4:51.93 (39.30)
        5:30.61 (38.68)     6:07.33 (36.72)                                        
  4 Foszcz, Michael           32 ELG-IL               6:40.00    6:26.61   15  
                  30.12     1:04.63 (34.51)     1:43.21 (38.58)     2:23.26 (40.05)
        3:04.21 (40.95)     3:45.35 (41.14)     4:26.19 (40.84)     5:06.91 (40.72)
        5:48.61 (41.70)     6:26.61 (38.00)                                        
  5 Greif, Andrew             33 Multi Sport-IL       9:10.00    7:49.29   14  
 
Men 30-34 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Doerr, David T            31 Lakeshore-IL           28.99      27.66   20  
  2 Zolmierski, Adam J        31 ELG-IL                 30.11      30.95   17  
 
Men 30-34 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Leonard, John             33 Leaning Tower-IL     1:06.01    1:04.39   20  
                  31.00     1:04.39 (33.39)                                        
  2 Zolmierski, Adam J        31 ELG-IL               1:08.78    1:08.83   17  
                  33.13     1:08.83 (35.70)                                        
 
Men 30-34 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Leonard, John             33 Leaning Tower-IL       30.39      29.63   20  
  2 Foszcz, Michael           32 ELG-IL                 50.00      38.27   17  
  3 Greif, Andrew             33 Multi Sport-IL         50.00      39.87   16  
 
Men 30-34 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Leonard, John             33 Leaning Tower-IL     1:08.00    1:05.62   20  
                  30.60     1:05.62 (35.02)                                        
  2 Brown, Adam               33 ELG-IL               1:07.00    1:06.45   17  
                  31.41     1:06.45 (35.04)                                        
  3 Wenke, Dave               33 NWSC-IL                   NT    1:25.11   16  
                  41.52     1:25.11 (43.59)                                        
 
Men 30-34 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Zolmierski, Adam J        31 ELG-IL               1:07.50    1:06.82   20  
                  30.15     1:06.82 (36.67)                                        
 
Men 30-34 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Doerr, David T            31 Lakeshore-IL         1:01.59      59.46   20  
                  27.19       59.46 (32.27)                                        
  2 Leonard, John             33 Leaning Tower-IL     1:04.54    1:01.26   17  
                  28.49     1:01.26 (32.77)                                        
  3 Greif, Andrew             33 Multi Sport-IL       2:00.00    1:22.11   16  
                  39.31     1:22.11 (42.80)                                        
 
Men 35-39 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Martin, Patrick D         36 Bartlett Gators-IL     23.00      22.79   20  
  2 Macke, Brian              37 UC21-IL                26.00      23.39   17  
  3 Mills, Jamie              37 LM-IL                  24.67      24.61   16  
  4 Helm, James R             39 EV-IL                  24.69      25.21   15  
  5 Muckerheide, Brad         39 ELG-IL                 29.00      28.44   14  
  6 Czach, Jessee R           38 Palatine-IL            30.00      30.61   13  
 
Men 35-39 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Martin, Patrick D         36 Bartlett Gators-IL     52.00      50.78   20  
                  24.11       50.78 (26.67)                                        
  2 Culver, Benjamin          37 ELG-IL                 52.50      51.92   17  
                  25.06       51.92 (26.86)                                        
  3 Macke, Brian              37 UC21-IL                55.00      52.32   16  
                  26.57       52.32 (25.75)                                        
  4 Mills, Jamie              37 LM-IL                  53.67      52.90   15  
                  25.44       52.90 (27.46)                                        
  5 Muckerheide, Brad         39 ELG-IL               1:02.00    1:02.76   14  
                  29.95     1:02.76 (32.81)                                        
 
Men 35-39 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Culver, Benjamin          37 ELG-IL               1:53.50    1:53.13   20  
                  26.41       55.20 (28.79)     1:24.33 (29.13)     1:53.13 (28.80)
  2 Martin, Patrick D         36 Bartlett Gators-IL   1:55.50    1:54.48   17  
                  25.74       53.80 (28.06)     1:24.07 (30.27)     1:54.48 (30.41)
 
Men 35-39 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Culver, Benjamin          37 ELG-IL               5:08.00    5:04.79   20  
                  27.11       57.46 (30.35)     1:28.30 (30.84)     1:59.41 (31.11)
        2:30.43 (31.02)     3:01.63 (31.20)     3:33.10 (31.47)     4:04.39 (31.29)
        4:34.97 (30.58)     5:04.79 (29.82)                                        
  2 Figueres, Ruben           39 Lakeshore-IL         5:25.00    5:20.06   17  
                  30.25     1:01.49 (31.24)     1:33.44 (31.95)     2:05.78 (32.34)
        2:38.40 (32.62)     3:11.03 (32.63)     3:43.35 (32.32)     4:15.86 (32.51)
        4:48.10 (32.24)     5:20.06 (31.96)                                        
  3 Mills, Jamie              37 LM-IL                5:51.67    5:41.78   16  
                  30.96     1:05.82 (34.86)     1:41.19 (35.37)     2:15.84 (34.65)
        2:49.72 (33.88)     3:23.88 (34.16)     3:57.35 (33.47)     4:31.44 (34.09)
        5:06.84 (35.40)     5:41.78 (34.94)                                        
  4 Castle, Paul              35 ELG-IL               6:30.00    6:11.53   15  
                  29.85     1:03.39 (33.54)     1:38.71 (35.32)     2:15.45 (36.74)
        2:53.78 (38.33)     3:32.56 (38.78)     4:12.06 (39.50)     4:52.63 (40.57)
        5:33.25 (40.62)     6:11.53 (38.28)                                        
  5 Czach, Jessee R           38 Palatine-IL          7:10.00    6:57.89   14  
  6 Muckerheide, Brad         39 ELG-IL               7:30.00    6:59.91   13  
 
Men 35-39 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Czach, Jessee R           38 Palatine-IL            39.00      40.59   20  
 
Men 35-39 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Martin, Patrick D         36 Bartlett Gators-IL   1:10.00    1:03.54   20  
                  31.16     1:03.54 (32.38)                                        
  2 Castle, Paul              35 ELG-IL               1:03.00    1:05.47   17  
                  32.31     1:05.47 (33.16)                                        
 
Men 35-39 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Helm, James R             39 EV-IL                  33.69      33.95   20  
  2 Czach, Jessee R           38 Palatine-IL            39.00      39.16   17  
 
Men 35-39 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Juris, Peter C            39 UC21-IL              1:07.50    1:06.10   20  
                  30.70     1:06.10 (35.40)                                        
  2 Castle, Paul              35 ELG-IL               1:18.00    1:16.21   17  
                  35.80     1:16.21 (40.41)                                        
 
Men 35-39 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Culver, Benjamin          37 ELG-IL                 25.50      25.43   20  
  2 Macke, Brian              37 UC21-IL                28.00      26.06   17  
  3 Mills, Jamie              37 LM-IL                  27.67      27.39   16  
  4 Muckerheide, Brad         39 ELG-IL                 34.00      33.00   15  
 
Men 35-39 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Culver, Benjamin          37 ELG-IL                 56.50      55.91   20  
                  25.95       55.91 (29.96)                                        
  2 Juris, Peter C            39 UC21-IL                58.50      58.00   17  
                  26.86       58.00 (31.14)                                        
  3 Macke, Brian              37 UC21-IL                58.00      58.23   16  
                  27.69       58.23 (30.54)                                        
  4 Castle, Paul              35 ELG-IL               1:08.00    1:07.63   15  
                  29.55     1:07.63 (38.08)                                        
 
Men 35-39 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Martin, Patrick D         36 Bartlett Gators-IL   1:02.00    1:00.80   20  
                  27.11     1:00.80 (33.69)                                        
 
Men 35-39 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Castle, Paul              35 ELG-IL               2:22.00    2:30.10   20  
                  31.01     1:07.73 (36.72)     1:53.98 (46.25)     2:30.10 (36.12)
 
Men 40-44 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 McCarron, Peter           43 St. Charles-IL         27.00      26.01   20  
  2 Delgado, Danny            42 Delnor Aquatic-IL      35.00      27.81   17  
  3 Werner, Joseph            40 ELG-IL                 35.00      30.71   16  
  4 Balian, Michael           40 ELG-IL                 31.00      32.55   15  
  5 Reyes, Frandolf T         40 Bartlett Gators-IL     52.00      32.95   14  
 
Men 40-44 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Gramley, Steve            44 Multi Sport-IL         58.00      56.37   20  
                  26.93       56.37 (29.44)                                        
  2 McCarron, Peter           43 St. Charles-IL       1:01.00      58.59   17  
                  28.24       58.59 (30.35)                                        
  3 Delgado, Danny            42 Delnor Aquatic-IL    1:15.00      59.85   16  
                  28.74       59.85 (31.11)                                        
  4 Werner, Joseph            40 ELG-IL               1:15.00    1:12.03   15  
                  34.62     1:12.03 (37.41)                                        
  5 Reyes, Frandolf T         40 Bartlett Gators-IL   1:50.00    1:14.41   14  
                  34.85     1:14.41 (39.56)                                        
  6 Balian, Michael           40 ELG-IL               1:16.00    1:15.13   13  
                  35.52     1:15.13 (39.61)                                        
 
Men 40-44 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Werner, Joseph            40 ELG-IL               2:35.00    2:42.77   20  
                  35.54     1:16.69 (41.15)     1:59.51 (42.82)     2:42.77 (43.26)
 
Men 40-44 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Gramley, Steve            44 Multi Sport-IL       5:57.56    5:43.62   20  
                  31.70     1:05.48 (33.78)     1:40.22 (34.74)     2:15.10 (34.88)
        2:50.60 (35.50)     3:25.99 (35.39)     4:00.76 (34.77)     4:35.52 (34.76)
        5:10.39 (34.87)     5:43.62 (33.23)                                        
  2 Delgado, Danny            42 Delnor Aquatic-IL    5:50.00    6:02.48   17  
                  31.91     1:06.72 (34.81)     1:42.73 (36.01)     2:19.29 (36.56)
        2:56.58 (37.29)     3:34.50 (37.92)     4:12.16 (37.66)     4:49.31 (37.15)
        5:26.84 (37.53)     6:02.48 (35.64)                                        
  3 Balian, Michael           40 ELG-IL               8:00.00    6:51.90   16  
  4 Werner, Joseph            40 ELG-IL               6:59.00    7:41.09   15  
                  37.36     1:17.64 (40.28)     2:02.57 (44.93)     2:49.17 (46.60)
        3:37.44 (48.27)     4:27.20 (49.76)     5:18.02 (50.82)     6:08.13 (50.11)
        6:56.86 (48.73)     7:41.09 (44.23)                                        
  5 Zhu, Gaofeng              44 ELG-IL               8:11.52    8:16.70   14  
  6 Fergus, Sean P            41 ELG-IL              10:30.00    8:43.56   13  
 
Men 40-44 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Myers, Fred M             42 CHSM-IL                34.00      34.54   20  
  2 Werner, Joseph            40 ELG-IL                 40.00      44.43   17  
  3 Tratt, Kerric             42 ELG-IL               1:00.00    1:06.77   16  
 
Men 40-44 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Myers, Fred M             42 CHSM-IL              1:14.00    1:12.83   20  
                  36.51     1:12.83 (36.32)                                        
  2 Searle, Ron               42 ELG-IL               1:36.00    1:43.40   17  
                  49.90     1:43.40 (53.50)                                        
 
Men 40-44 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Vanek, Adam L             40 Unattached             33.00      32.06   20  
  2 Searle, Ron               42 ELG-IL                 42.00      43.87   17  
 
Men 40-44 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Zhu, Gaofeng              44 ELG-IL               1:24.58    1:24.89   20  
                  39.82     1:24.89 (45.07)                                        
  2 Searle, Ron               42 ELG-IL               1:40.00    1:42.48   17  
                  47.07     1:42.48 (55.41)                                        
 
Men 40-44 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 McCarron, Peter           43 St. Charles-IL         32.00      29.52   20  
  2 Tratt, Kerric             42 ELG-IL                 54.00      52.87   17  
 
Men 40-44 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 McCarron, Peter           43 St. Charles-IL       1:10.00    1:08.04   20  
                  31.12     1:08.04 (36.92)                                        
  2 Tratt, Kerric             42 ELG-IL               2:00.00    2:05.46   17  
                  57.98   2:05.46 (1:07.48)                                        
 
Men 40-44 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Vanek, Adam L             40 Unattached           1:04.00    1:03.85   20  
                  29.76     1:03.85 (34.09)                                        
  2 Wendt, Dan                41 CMSC-IL              1:04.00    1:04.65   17  
                  29.65     1:04.65 (35.00)                                        
  3 Myers, Fred M             42 CHSM-IL              1:25.00    1:18.35   16  
                  34.85     1:18.35 (43.50)                                        
  4 Zhu, Gaofeng              44 ELG-IL               1:24.07    1:22.55   15  
                  42.42     1:22.55 (40.13)                                        
  5 Balian, Michael           40 ELG-IL               1:30.00    1:30.52   14  
                  40.86     1:30.52 (49.66)                                        
  6 Reyes, Frandolf T         40 Bartlett Gators-IL   2:10.00    1:33.99   13  
                  43.83     1:33.99 (50.16)                                        
  7 Tratt, Kerric             42 ELG-IL               2:00.00    1:59.10   12  
                1:00.19     1:59.10 (58.91)                                        
 
Men 40-44 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Searle, Ron               42 ELG-IL               3:25.00    3:32.81   20  
                  51.59     1:45.31 (53.72)   2:46.81 (1:01.50)     3:32.81 (46.00)
 -- Zhu, Gaofeng              44 ELG-IL               3:20.00         DQ  
                  39.44     1:35.88 (56.44)     2:30.44 (54.56)          DQ (49.96)
 
Men 40-44 400 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Searle, Ron               42 ELG-IL               8:30.00    7:44.72   20  
                  50.26   1:53.30 (1:03.04)     2:52.04 (58.74)     3:51.17 (59.13)
      4:52.83 (1:01.66)   5:58.90 (1:06.07)     6:52.51 (53.61)     7:44.72 (52.21)
  2 Tratt, Kerric             42 ELG-IL               9:30.00    9:14.94   17  
                  55.52   2:02.76 (1:07.24)   3:21.62 (1:18.86)   4:39.83 (1:18.21)
      5:54.14 (1:14.31)   7:09.42 (1:15.28)   8:12.10 (1:02.68)   9:14.94 (1:02.84)
 
Men 45-49 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Baxter, Rob W             45 St. Charles-IL         25.68      26.34   20  
  2 Stevens, Ken              45 UC21-IL                   NT      27.23   17  
  3 Archer, Jeffry D          47 Unattached             30.00      29.64   16  
 
Men 45-49 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Young, Greg               46 Leaning Tower-IL       56.00      54.85   20  
                  26.67       54.85 (28.18)                                        
  2 Baxter, Rob W             45 St. Charles-IL         56.07      57.32   17  
                  27.68       57.32 (29.64)                                        
  3 Stevens, Ken              45 UC21-IL                   NT    1:01.49   16  
                  27.96     1:01.49 (33.53)                                        
  4 Meyle, Karl P             47 Palatine-IL          1:05.72    1:07.96   15  
                  32.08     1:07.96 (35.88)                                        
 
Men 45-49 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Baxter, Rob W             45 St. Charles-IL       2:03.10    2:11.99   20  
                  28.78     1:01.10 (32.32)     1:36.00 (34.90)     2:11.99 (35.99)
  2 Archer, Jeffry D          47 Unattached           2:47.00    2:47.58   17  
                  38.76   2:47.77 (2:09.01)         2:47.58 ( )                    
  3 Marsh, Edward T           48 ELG-IL               2:55.00    3:05.42   16  
                  38.45     1:23.96 (45.51)     2:14.84 (50.88)     3:05.42 (50.58)
 
Men 45-49 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Phelps, David             45 St. Charles-IL            NT    6:17.65   20  
  2 Lightfoot, Brent          45 Rush-IL              6:47.09    6:29.08   17  
                  32.54     1:11.00 (38.46)     1:51.01 (40.01)     2:31.29 (40.28)
        3:12.05 (40.76)     3:52.70 (40.65)     4:33.17 (40.47)     5:12.38 (39.21)
        5:51.55 (39.17)     6:29.08 (37.53)                                        
  3 Meyle, Karl P             47 Palatine-IL          7:00.00    6:54.62   16  
  4 Marsh, Edward T           48 ELG-IL               8:20.00    8:26.28   15  
 
Men 45-49 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Young, Greg               46 Leaning Tower-IL       36.00      35.08   20  
  2 Stevens, Ken              45 UC21-IL                   NT      35.15   17  
  3 Archer, Jeffry D          47 Unattached             41.00      40.63   16  
 
Men 45-49 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Marsh, Edward T           48 ELG-IL               1:37.00    1:39.34   20  
                  46.79     1:39.34 (52.55)                                        
 
Men 45-49 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Pollowy, Tim              45 NWSC-IL                33.25      32.92   20  
  2 Lightfoot, Brent          45 Rush-IL                35.42      36.28   17  
  3 Stevens, Ken              45 UC21-IL                   NT      36.66   16  
  4 Meyle, Karl P             47 Palatine-IL            37.24      39.16   15  
 
Men 45-49 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Pollowy, Tim              45 NWSC-IL              1:11.00    1:10.27   20  
                  33.89     1:10.27 (36.38)                                        
  2 Lightfoot, Brent          45 Rush-IL              1:19.25    1:18.71   17  
                  37.59     1:18.71 (41.12)                                        
 
Men 45-49 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Archer, Jeffry D          47 Unattached             36.00      38.62   20  
 
Men 45-49 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Pollowy, Tim              45 NWSC-IL              1:10.00    1:08.63   20  
                  32.33     1:08.63 (36.30)                                        
  2 Marsh, Edward T           48 ELG-IL               1:47.00    1:48.65   17  
                  47.67   1:48.65 (1:00.98)                                        
 
Men 45-49 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Pollowy, Tim              45 NWSC-IL              1:08.50    1:06.59   20  
                  33.02     1:06.59 (33.57)                                        
  2 Baxter, Rob W             45 St. Charles-IL       1:06.38    1:08.11   17  
                  31.07     1:08.11 (37.04)                                        
  3 Young, Greg               46 Leaning Tower-IL     1:11.00    1:08.58   16  
                  32.64     1:08.58 (35.94)                                        
  4 Meyle, Karl P             47 Palatine-IL          1:16.08    1:16.36   15  
                  36.24     1:16.36 (40.12)                                        
  5 Archer, Jeffry D          47 Unattached           1:28.00    1:25.41   14  
                1:25.69         1:25.41 ( )                                        
 
Men 45-49 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
 -- Marsh, Edward T           48 ELG-IL               3:20.00         DQ  
                  51.27     1:47.54 (56.27)   2:49.59 (1:02.05)          DQ (51.88)
 
Men 50-54 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Dahlke, Grant             50 ELG-IL                 25.00      25.08   20  
  2 Barrett, Robert W         51 CENT-IL                25.14      25.53   17  
  3 McKeon, David             50 Lakeshore-IL           26.30      26.77   16  
  4 Goyette, Brian M          54 Unattached             29.00      28.27   15  
  5 Cummins, Tom J            53 Bartlett Gators-IL     29.42      29.67   14  
  6 Dieterle, Michael         52 ELG-IL                 30.82      30.70   13  
  7 Little, Douglas           52 Bartlett Gators-IL     29.65      30.90   12  
  8 Armand, Gregory W         50 HH-IL                  32.00      32.72   11  
 
Men 50-54 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Pushka, Dave              50 NWSC-IL                55.00      53.16   20  
                  25.95       53.16 (27.21)                                        
  2 Dahlke, Grant             50 ELG-IL                 54.50      54.01   17  
                  25.46       54.01 (28.55)                                        
  3 Gilberg, Steve            51 CHSM-IL                59.43      58.20   16  
                  27.16       58.20 (31.04)                                        
  4 McKeon, David             50 Lakeshore-IL           59.30      58.29   15  
                  28.69       58.29 (29.60)                                        
  5 Goyette, Brian M          54 Unattached           1:05.00    1:02.22   14  
                  30.38     1:02.22 (31.84)                                        
  6 Cummins, Tom J            53 Bartlett Gators-IL   1:06.12    1:07.63   13  
                  32.50     1:07.63 (35.13)                                        
  7 Dieterle, Michael         52 ELG-IL               1:07.00    1:09.02   12  
                  33.60     1:09.02 (35.42)                                        
  8 Little, Douglas           52 Bartlett Gators-IL   1:06.59    1:10.05   11  
                  32.93     1:10.05 (37.12)                                        
  9 Armand, Gregory W         50 HH-IL                1:15.00    1:13.23    9  
                  34.70     1:13.23 (38.53)                                        
 10 Olsen, Scott              54 ELG-IL               1:15.00    1:24.50    7  
                  38.82     1:24.50 (45.68)                                        
 
Men 50-54 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Roscher, Jim              50 ELG-IL               2:21.00    2:26.54   20  
                  33.04     1:08.74 (35.70)     1:46.91 (38.17)     2:26.54 (39.63)
  2 Little, Douglas           52 Bartlett Gators-IL   2:31.84    2:38.55   17  
                  37.58     1:19.25 (41.67)     2:01.01 (41.76)     2:38.55 (37.54)
  3 Olsen, Scott              54 ELG-IL               3:15.00    3:02.47   16  
                  40.14     1:26.49 (46.35)     2:14.91 (48.42)     3:02.47 (47.56)
 
Men 50-54 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Dahlke, Grant             50 ELG-IL               6:00.00    6:07.16   20  
                  30.21     1:05.43 (35.22)     1:42.44 (37.01)     2:19.97 (37.53)
        2:57.94 (37.97)     3:36.43 (38.49)     4:15.04 (38.61)     4:53.74 (38.70)
        5:31.54 (37.80)     6:07.16 (35.62)                                        
  2 Goyette, Brian M          54 Unattached           6:35.00    6:27.24   17  
                  33.14     1:10.00 (36.86)     1:47.97 (37.97)     2:27.29 (39.32)
        3:07.23 (39.94)     3:47.10 (39.87)     4:27.27 (40.17)     5:07.12 (39.85)
        5:47.55 (40.43)     6:27.24 (39.69)                                        
  3 Dieterle, Michael         52 ELG-IL               6:50.00    6:48.85   16  
                  34.95     1:13.96 (39.01)     1:54.44 (40.48)     2:35.66 (41.22)
        3:16.92 (41.26)     3:58.74 (41.82)     4:41.64 (42.90)     5:24.98 (43.34)
        6:08.06 (43.08)     6:48.85 (40.79)                                        
  4 Ford, Richard             52 Delnor Aquatic-IL    7:00.00    7:09.52   15  
  5 Armand, Gregory W         50 HH-IL                7:40.00    7:47.49   14  
  6 Olsen, Scott              54 ELG-IL               7:45.00    8:01.97   13  
 
Men 50-54 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Whelchel, David           52 LM-IL                  28.90      27.97   20  
  2 Gifford, Randy            52 ELG-IL                 32.00      31.62   17  
  3 Barrett, Robert W         51 CENT-IL                33.50      31.78   16  
  4 Gilberg, Steve            51 CHSM-IL                31.87      31.94   15  
  5 Roscher, Jim              50 ELG-IL                 38.20      39.68   14  
 
Men 50-54 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Pushka, Dave              50 NWSC-IL              1:00.00    1:00.47   20  
                  29.99     1:00.47 (30.48)                                        
  2 Whelchel, David           52 LM-IL                1:04.00    1:01.16   17  
                  29.92     1:01.16 (31.24)                                        
  3 Gilberg, Steve            51 CHSM-IL              1:10.32    1:11.36   16  
                  33.50     1:11.36 (37.86)                                        
  4 Roscher, Jim              50 ELG-IL               1:30.00    1:26.97   15  
                  43.06     1:26.97 (43.91)                                        
  5 Woerner, Bruce            51 ELG-IL               1:35.89    1:40.40   14  
                  48.67     1:40.40 (51.73)                                        
  6 Olsen, Scott              54 ELG-IL               1:45.00    1:40.96   13  
                  49.26     1:40.96 (51.70)                                        
 -- McKeon, David             50 Lakeshore-IL         1:12.00         DQ  
 
Men 50-54 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Gifford, Randy            52 ELG-IL                 33.40      32.70   20  
  2 Roscher, Jim              50 ELG-IL                 35.71      36.67   17  
  3 Maher, Michael J          53 UC21-IL                38.00      36.92   16  
  4 Dieterle, Michael         52 ELG-IL                 43.00      40.54   15  
  5 Woerner, Bruce            51 ELG-IL                 41.51      41.68   14  
 
Men 50-54 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Pushka, Dave              50 NWSC-IL              1:11.50    1:09.52   20  
                  33.04     1:09.52 (36.48)                                        
  2 Maher, Michael J          53 UC21-IL              1:24.00    1:19.33   17  
                  37.17     1:19.33 (42.16)                                        
  3 Roscher, Jim              50 ELG-IL               1:22.20    1:21.82   16  
                  39.05     1:21.82 (42.77)                                        
  4 Goyette, Brian M          54 Unattached           1:32.00    1:30.41   15  
                  43.32     1:30.41 (47.09)                                        
  5 Woerner, Bruce            51 ELG-IL               1:33.42    1:30.88   14  
                  43.11     1:30.88 (47.77)                                        
 
Men 50-54 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Barrett, Robert W         51 CENT-IL                26.40      26.60   20  
  2 Gilberg, Steve            51 CHSM-IL                28.21      27.18   17  
  3 Gifford, Randy            52 ELG-IL                 29.80      29.52   16  
  4 Maher, Michael J          53 UC21-IL                33.00      31.82   15  
 
Men 50-54 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Pushka, Dave              50 NWSC-IL              1:00.50      58.72   20  
                  27.83       58.72 (30.89)                                        
  2 Barrett, Robert W         51 CENT-IL                59.62      59.11   17  
                  27.55       59.11 (31.56)                                        
  3 Cummins, Tom J            53 Bartlett Gators-IL   1:24.87    1:23.82   16  
                  38.17     1:23.82 (45.65)                                        
 
Men 50-54 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Gifford, Randy            52 ELG-IL               1:08.00    1:06.22   18.5
                  30.77     1:06.22 (35.45)                                        
  1 Gilberg, Steve            51 CHSM-IL              1:07.30    1:06.22   18.5
                  29.53     1:06.22 (36.69)                                        
  3 Maher, Michael J          53 UC21-IL              1:16.00    1:12.97   16  
                  33.60     1:12.97 (39.37)                                        
  4 Dieterle, Michael         52 ELG-IL               1:26.00    1:20.31   15  
                  37.98     1:20.31 (42.33)                                        
  5 Little, Douglas           52 Bartlett Gators-IL   1:25.62    1:27.46   14  
                  42.74     1:27.46 (44.72)                                        
  6 Olsen, Scott              54 ELG-IL               1:25.00    1:36.19   13  
                  45.01     1:36.19 (51.18)                                        
  7 Armand, Gregory W         50 HH-IL                1:50.00    1:38.33   12  
                  48.02     1:38.33 (50.31)                                        
 
Men 50-54 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Woerner, Bruce            51 ELG-IL               3:20.00    3:25.26   20  
                  52.25     1:48.98 (56.73)     2:40.47 (51.49)     3:25.26 (44.79)
 
Men 55-59 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Scanlan, Kevin            59 Palatine-IL            26.00      26.07   20  
  2 Meyer, Kenneth G          58 ELG-IL                 26.80      26.66   17  
  3 Rolbiecki, Glenn          56 Academy-IL             27.00      27.50   16  
 
Men 55-59 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Scanlan, Kevin            59 Palatine-IL            56.00      55.17   20  
                  26.30       55.17 (28.87)                                        
 -- Rolbiecki, Glenn          56 Academy-IL             59.50      51.00  
                  28.64       51.00 (22.36)                                        
 
Men 55-59 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Scanlan, Kevin            59 Palatine-IL          2:00.00    2:03.16   20  
                  28.96       59.80 (30.84)     1:31.51 (31.71)     2:03.16 (31.65)
  2 Manheim, Chris J          59 ELG-IL               3:20.55    3:27.63   17  
                  47.80     1:41.37 (53.57)     2:37.35 (55.98)     3:27.63 (50.28)
 
Men 55-59 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Scanlan, Kevin            59 Palatine-IL          5:40.00    5:31.72   20  
                  31.91     1:06.44 (34.53)     1:40.48 (34.04)     2:14.85 (34.37)
        2:49.00 (34.15)     3:21.91 (32.91)     3:54.20 (32.29)     4:27.00 (32.80)
        4:59.51 (32.51)     5:31.72 (32.21)                                        
  2 Reed, Michael E           58 LM-IL                6:40.20    6:37.32   17  
                  34.80     1:13.80 (39.00)     1:54.15 (40.35)     2:35.32 (41.17)
        3:16.80 (41.48)     3:57.95 (41.15)     4:38.38 (40.43)     5:18.93 (40.55)
        5:59.92 (40.99)     6:37.32 (37.40)                                        
 
Men 55-59 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Meyer, Kenneth G          58 ELG-IL                 31.50      31.65   20  
  2 Rolbiecki, Glenn          56 Academy-IL             38.00      38.34   17  
  3 Matherson, Frank          59 ELG-IL               1:08.00    1:08.47   16  
 
Men 55-59 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Manheim, Chris J          59 ELG-IL               1:58.75    2:07.32   20  
                1:01.51   2:07.32 (1:05.81)                                        
 
Men 55-59 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Meyer, Kenneth G          58 ELG-IL                 34.50      34.86   20  
  2 Joza, Wayne               55 NWSC-IL                35.50      36.85   17  
  3 Gordon, Steve H           55 ELG-IL                 43.00      43.11   16  
  4 Manheim, Chris J          59 ELG-IL                 57.17      54.76   15  
  5 Matherson, Frank          59 ELG-IL               1:10.00    1:02.59   14  
 
Men 55-59 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Joza, Wayne               55 NWSC-IL              1:18.00    1:24.00   20  
                  39.74     1:24.00 (44.26)                                        
  2 Gordon, Steve H           55 ELG-IL               1:39.00    1:42.66   17  
                  48.17     1:42.66 (54.49)                                        
  3 Manheim, Chris J          59 ELG-IL               2:05.93    2:04.29   16  
                  59.34   2:04.29 (1:04.95)                                        
 
Men 55-59 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Rolbiecki, Glenn          56 Academy-IL             31.00      30.63   20  
  2 Meyer, Kenneth G          58 ELG-IL                 31.00      31.09   17  
  3 Gordon, Steve H           55 ELG-IL                 38.00      42.20   16  
 
Men 55-59 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Meyer, Kenneth G          58 ELG-IL               1:10.00    1:08.93   20  
                  32.69     1:08.93 (36.24)                                        
  2 Joza, Wayne               55 NWSC-IL              1:13.00    1:16.13   17  
                  37.24     1:16.13 (38.89)                                        
  3 Rolbiecki, Glenn          56 Academy-IL           1:20.00    1:18.31   16  
                  36.12     1:18.31 (42.19)                                        
  4 Gordon, Steve H           55 ELG-IL               1:35.00    1:36.24   15  
                  46.87     1:36.24 (49.37)                                        
  5 Manheim, Chris J          59 ELG-IL               2:01.75    1:55.35   14  
                1:01.48     1:55.35 (53.87)                                        
 
Men 55-59 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Matherson, Frank          59 ELG-IL                    NT    4:40.71   20  
                1:07.15   2:22.20 (1:15.05)   3:36.73 (1:14.53)   4:40.71 (1:03.98)
 
Men 55-59 400 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Joza, Wayne               55 NWSC-IL              6:30.00    6:19.99   20  
                  41.54     1:29.61 (48.07)     2:17.59 (47.98)     3:05.66 (48.07)
        3:57.90 (52.24)     4:51.33 (53.43)     5:36.79 (45.46)     6:19.99 (43.20)
 
Men 60-64 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Eggar, Jack D             61 ELG-IL                 25.75      26.23   20  
  2 Tyree, Lewis              61 NWSC-IL                29.00      28.39   17  
  3 Alsen, Donald J           64 Palatine-IL            35.20      35.06   16  
 
Men 60-64 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Eggar, Jack D             61 ELG-IL                 58.00      57.65   20  
                  27.53       57.65 (30.12)                                        
  2 Kozlowski, Michael F      63 Sea Otters-IL        1:19.42    1:18.42   17  
                  38.54     1:18.42 (39.88)                                        
 
Men 60-64 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Eggar, Jack D             61 ELG-IL               2:12.00    2:11.72   20  
                  29.94     1:03.10 (33.16)     1:38.17 (35.07)     2:11.72 (33.55)
  2 Campana, James L          62 ELG-IL                    NT    2:52.16   17  
                  39.42     1:23.05 (43.63)   2:52.29 (1:29.24)         2:52.16 ( )
 
Men 60-64 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Eggar, Jack D             61 ELG-IL               6:15.00    5:53.65   20  
                  30.96     1:04.78 (33.82)     1:39.93 (35.15)     2:15.90 (35.97)
        2:52.26 (36.36)     3:28.66 (36.40)     4:04.97 (36.31)     4:41.41 (36.44)
        5:18.17 (36.76)     5:53.65 (35.48)                                        
  2 Campana, James L          62 ELG-IL               8:00.00    7:15.38   17  
  3 Kozlowski, Michael F      63 Sea Otters-IL        7:57.48    7:49.03   16  
  4 Alsen, Donald J           64 Palatine-IL          8:15.00    8:25.57   15  
 
Men 60-64 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Tyree, Lewis              61 NWSC-IL                35.00      35.00   20  
  2 Kozlowski, Michael F      63 Sea Otters-IL          50.06      50.02   17  
  3 Alsen, Donald J           64 Palatine-IL            50.00      51.79   16  
  4 Vallette, Arthur          62 NWSC-IL                53.00    1:00.97   15  
 
Men 60-64 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Campana, James L          62 ELG-IL                 34.75      34.72   20  
  2 Tyree, Lewis              61 NWSC-IL                37.00      36.41   17  
  3 Alsen, Donald J           64 Palatine-IL            50.00      50.25   16  
 
Men 60-64 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Campana, James L          62 ELG-IL               1:30.00    1:24.07   20  
                  40.38     1:24.07 (43.69)                                        
 
Men 60-64 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Tyree, Lewis              61 NWSC-IL                31.00      30.02   20  
  2 Alsen, Donald J           64 Palatine-IL            52.50      45.94   17  
  3 Vallette, Arthur          62 NWSC-IL                50.00      55.92   16  
 
Men 60-64 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Eggar, Jack D             61 ELG-IL               1:12.50    1:09.45   20  
                  31.89     1:09.45 (37.56)                                        
  2 Campana, James L          62 ELG-IL                    NT    1:25.14   17  
                  43.99     1:25.14 (41.15)                                        
  3 Kozlowski, Michael F      63 Sea Otters-IL        1:44.16    1:44.07   16  
                  55.34     1:44.07 (48.73)                                        
  4 Vallette, Arthur          62 NWSC-IL              2:00.00    2:07.11   15  
                1:00.31   2:07.11 (1:06.80)                                        
 
Men 65-69 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Ota, Ken                  66 ELG-IL                 31.00      30.69   20  
  2 Smith, Dave               68 ELG-IL                 32.00      31.56   17  
 
Men 65-69 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Kracen, Scott A           65 ELG-IL               1:12.00    1:12.44   20  
                  34.01     1:12.44 (38.43)                                        
 
Men 65-69 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Kracen, Scott A           65 ELG-IL               2:50.00    2:58.76   20  
                  42.23     1:30.07 (47.84)     2:17.00 (46.93)     2:58.76 (41.76)
  2 Garcia, Jaimie D          65 ELG-IL               3:28.07    3:06.58   17  
                  43.59     1:30.93 (47.34)     2:20.04 (49.11)     3:06.58 (46.54)
 
Men 65-69 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Smith, Dave               68 ELG-IL                 41.00      44.28   20  
  2 Garcia, Jaimie D          65 ELG-IL                 43.89      45.28   17  
 
Men 65-69 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Garcia, Jaimie D          65 ELG-IL               1:36.05    1:35.68   20  
                  47.01     1:35.68 (48.67)                                        
  2 Kracen, Scott A           65 ELG-IL               3:00.00    1:50.36   17  
                  55.10     1:50.36 (55.26)                                        
 
Men 65-69 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Ota, Ken                  66 ELG-IL                 42.00      41.05   20  
  2 Smith, Dave               68 ELG-IL                 42.00      42.18   17  
  3 Garcia, Jaimie D          65 ELG-IL                 44.97      44.64   16  
 
Men 65-69 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Kracen, Scott A           65 ELG-IL               2:50.00    2:06.56   20  
                  58.99   2:06.56 (1:07.57)                                        
 
Men 65-69 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Ota, Ken                  66 ELG-IL                 36.00      37.20   20  
 
Men 65-69 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Ota, Ken                  66 ELG-IL               1:45.00    1:23.19   20  
                  38.95     1:23.19 (44.24)                                        
  2 Smith, Dave               68 ELG-IL               1:30.00    1:28.27   17  
                  41.43     1:28.27 (46.84)                                        
  3 Garcia, Jaimie D          65 ELG-IL               1:35.05    1:33.22   16  
                  44.94     1:33.22 (48.28)